2. NODAĻA

Plaukstoša un konkurētspējīga ES

Laboratorijā redzami divi zinātnieki laboratorijas uzsvārčos. Viens no tiem rāda uz diagrammu datora monitorā, bet otrs uzmanīgi vēro. Skatīt fotoattēla parakstu
Zinātnieki strādā pie projekta par mikroplastmasas bionoārdīšanos Lēvenes Universitātes Chem&Tech centrā. Lēvene (Beļģija), 2024. gada 1. marts. Eiropas Savienība ir līderis tīro tehnoloģiju inovācijā. Tā ir izstrādājusi vairāk nekā piektdaļu visā pasaulē esošo tīro un ilgtspējīgo tehnoloģiju.

2024. gadā Eiropas Savienība guva ievērojamus panākumus savas globālās konkurētspējas stiprināšanā, izmantojot virkni iniciatīvu, kuru mērķis ir veicināt ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi un uzlabot rūpniecisko inovāciju. Saskaroties ar neatliekamām problēmām, piemēram, ekonomisko atkarību, ģeopolitisko spriedzi un pieaugošo globālo konkurenci, ES koncentrējās uz stratēģiskiem pasākumiem, lai nodrošinātu vitāli svarīgus resursus, veicinātu tehnoloģisko līderību un aizsargātu savus tirgus. Galvenie centieni ietvēra tirdzniecības partnerību un nolīgumu sekmēšanu, konkurences un tirdzniecības politikas reformu un noturīgākas ekonomikas nodrošināšanu. Ar visaptverošu pieeju ES mērķis bija stiprināt savu pasaules līderes pozīciju ilgtspējīgā un godīgā tirdzniecībā, vienlaikus aizsargājot ekonomisko drošību un veicinot konkurētspējīgu rūpniecisko vidi.

2024. gadā Eiropas Savienība turpināja centienus uzlabot ES uzņēmumu konkurētspēju gan vienotajā tirgū, gan pasaulē.

Šie centieni bija vērsti uz to, lai stiprinātu ES rūpniecisko bāzi un padarītu ES investīcijām labvēlīgāku:

  • īstenojot plānu REPowerEU, lai nodrošinātu energoapgādi un samazinātu atkarību no Krievijas,
  • veicinot Zaļā kursa industriālo plānu, lai uzlabotu Eiropas neto nulles emisiju industriju konkurētspēju,
  • izveidojot Eiropas veselības savienību, lai nodrošinātu, ka medicīnas preces ir pieejamas, cenas ziņā pieņemamas un inovatīvas.

ES konkurētspējas nākotne aizvadītā gada laikā pastāvīgi bija neatliekams jautājums, un tā tika noteikta par vienu no jaunās Komisijas prioritātēm - PDF datne – atvērt jaunu cilni. (sk. 0. nodaļu). Lai gan Eiropa ir viens no konkurētspējīgākajiem un inovatīvākajiem reģioniem pasaulē, tā joprojām saskaras ar vairākām strukturālām problēmām. ES uzņēmumi darbojas nemiera pilnā pasaulē un saskaras ar būtiskām problēmām, piemēram, negodīgu konkurenci, augstām enerģijas cenām, prasmju un darbaspēka trūkumu un grūtībām piekļūt kapitālam. 2024. gadā jaunā Komisija ieviesa Konkurētspējas kompasu - atvērt jaunu cilni. – nozīmīgu iniciatīvu, kas būs pamatā turpmākajam darbam pie ES konkurētspējas.

Lai stiprinātu savu konkurētspēju, ES koncentrēsies uz šādiem uzdevumiem:

  • atvieglot uzņēmējdarbību ES uzņēmumiem un turpināt attīstīt vienoto tirgu tādās nozarēs kā pakalpojumi, enerģētika, aizsardzība, finanses, elektroniskie sakari un digitālie pakalpojumi,
  • uzsākt tīras rūpniecības kursu, lai samazinātu oglekļa emisijas un enerģijas cenas,
  • virzīties uz ilgtspējīgāku un pilnīgāku aprites ekonomiku,
  • padarīt pētniecību un inovāciju par ekonomikas pamatelementu,
  • palielināt ražīgumu, sekmējot digitālo tehnoloģiju izplatīšanu,
  • veikt apjomīgus ieguldījumus ilgtspējīgā konkurētspējā,
  • novērst prasmju un darbaspēka trūkumu.

ES konkurētspējai ir daudz sarežģītu izaicinājumu, tāpēc ir vajadzīga visaptveroša un pārdomāta atbildes reakcija. ES jau ir ieviesusi vairākas iniciatīvas, lai stiprinātu savu uzņēmumu un nozaru konkurētspēju. Transversāli pasākumi – sākot no nākotnes standartizācijas - atvērt jaunu cilni. vajadzību prognozēšanas tādās jomās kā izejvielas un kvantu tehnoloģijas līdz tehniskā atbalsta instrumentam - atvērt jaunu cilni., lai atbalstītu galvenos projektus, kas uzlabos rūpnieciskās ražošanas jaudu – ir vērsti, piemēram, uz to, lai ES varētu sasniegt savu mērķi kļūt par pasaules līderi stratēģisko tehnoloģiju jomā.

Turklāt konkurētspējas veicināšana nedrīkstētu notikt uz cilvēku vai planētas rēķina. ES raugās, lai tās pieeja izaugsmei arī turpmāk atbilstu tās vērtībām. Tas ietver aprites ekonomikas veicināšanu (sk. 4. nodaļu), centienus uzņemties vadošo lomu stratēģisko un zaļo tehnoloģiju jomā (sk. 4. un 5. nodaļu) un pasākumus, lai nodrošinātu, ka cilvēki pastāvīgi apgūst prasmes, kas vajadzīgas rūpniecības nozares mainīgo vajadzību apmierināšanai (sk. 6. nodaļu).

Ikgadējais ziņojums par vienoto tirgu un konkurētspēju

Lai labāk izprastu un novērtētu vienotā tirgus darbību un ES konkurētspēju, Komisija arī 2024. gadā publicēja savu Ikgadējo ziņojumu par vienoto tirgu un konkurētspēju - atvērt jaunu cilni.. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ziņojumiem tajā lielāka uzmanība tika pievērsta konkurētspējai. 2024. gada ziņojuma pamatā ir deviņi galvenie konkurences virzītājspēki, kas noteikti 2023. gada paziņojumā par ilgtermiņa konkurētspēju - atvērt jaunu cilni.. Šie virzītājspēki tiks izmantoti, lai katru gadu sekotu līdzi ES progresam. Ziņojumā ir arī izceltas vienotā tirgus stiprās puses, ko var izmantot, lai palielinātu ES konkurētspēju, un uzsvērts, ka zaļās un digitālās pārkārtošanās finansēšanai ir vajadzīgs pārdomāts instrumentu kopums. Tas ietver inovatīvāku ES finansējuma izmantošanu privāto investīciju veicināšanai un aizsardzībai, kā arī publiskā iepirkuma izmantošanu, lai veicinātu ilgtspēju, noturību, inovāciju un sociāli atbildīgu praksi.

Deviņi konkurētspējas virzītājspēki

  1. Funkcionējošs vienotais tirgus
  2. Piekļuve privātajam kapitālam
  3. Publiskās investīcijas un infrastruktūra
  4. Pētniecība un inovācija
  5. Enerģija
  6. Apritīgums
  7. Digitalizācija
  8. Izglītība un prasmes
  9. Tirdzniecība un atvērta stratēģiskā autonomija

Letas un Dragi ziņojumi

Papildus pašas Komisijas veiktajai analīzei 2024. gadā tika izdoti divi neatkarīgi ziņojumi ar ieteikumiem vienotā tirgus un ES konkurētspējas stiprināšanai. Ziņojumā Much More than a Market - atvērt jaunu cilni. (“Daudz vairāk nekā tirgus”), ko bijušais Itālijas premjerministrs Enriko Leta sagatavoja Eiropas Savienības Padomes prezidentvalsts Beļģijas uzdevumā, ir uzsvērta nepieciešamība attīstīt vienoto tirgu un īstenot digitālo un zaļo pārkārtošanos, izpētot jaunas paplašināšanās iespējas un uzlabojot ES drošību.

Pamatojoties uz Letas ziņojumu, Komisija noteica piecas galvenās rīcības jomas, lai vēl vairāk stiprinātu Eiropas konkurētspēju:

  1. vairāk kapitāla Eiropas uzņēmumiem;
  2. enerģētiskās neatkarības un lētākas enerģijas nodrošināšana;
  3. prasmju trūkuma novēršana;
  4. digitālās inovācijas veicināšana;
  5. tirdzniecības potenciāla pilnīga atraisīšana.

Turklāt analīzē The Future of European Competitiveness – A competitiveness strategy for Europe - atvērt jaunu cilni. (“Eiropas konkurētspējas nākotne – Konkurētspējas stratēģija Eiropai”), ko pēc Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas lūguma sagatavoja bijušais Eiropas Centrālās bankas priekšsēdētājs Mario Dragi, norādīts, ka ES būtu jāizmanto pāreja uz tīru enerģiju, lai palielinātu konkurētspēju un samazinātu enerģijas cenas. Ziņojumā ir arī uzsvērta nepieciešamība veicināt inovāciju un paātrināt digitālo pārkārtošanos, mobilizējot publiskās un privātās investīcijas, uzlabojot uzņēmējdarbības vidi un samazinot birokrātiju, kā arī nodrošinot cilvēkiem prasmes jauniem darba tirgiem. Visbeidzot, tajā ir uzsvērta nepieciešamība uzlabot ES vispārējo noturību, aizsardzību un drošību, ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko kontekstu.

Dragi ziņojuma konstatējumi palīdzēja Komisijai izstrādāt jaunu plānu Eiropas ilgtspējīgai labklājībai un konkurētspējai. Dragi ziņojuma trīs galvenie punkti - atvērt jaunu cilni., proti, inovācijas plaisas novēršana starp ES, no vienas puses, un Ķīnu un Amerikas Savienotajām Valstīm, no otras puses, kopīga plāna dekarbonizācijai un konkurētspējai izveide un drošības palielināšana un atkarības mazināšana, būs arī iepriekš minētā Konkurētspējas kompasa pamatā. Ziņojumam būs arī būtiska nozīme, lai izstrādātu tīras rūpniecības kursu konkurētspējīgām nozarēm un kvalitatīvām darbvietām.

Mario Dragi un Urzula fon der Leiena smaidot stāv uz skatuves. Priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas rokās ir dokuments, fonā redzams ekrāns ar uzrakstu “The future of European competitiveness” (Eiropas konkurētspējas nākotne).
Urzulas fon der Leienas īpašais padomnieks Mario Dragi (pa kreisi) un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena (pa labi) preses konferencē par Dragi ziņojumu par Eiropas konkurētspējas nākotni. Brisele (Beļģija), 2024. gada 9. septembris.

Vēl viens izaicinājums, ar ko saskaras ES, ir panākt līdzsvaru starp tirdzniecības atvērtību un ekonomisko drošību. Lai novērstu to, ka ES kļūst pārāk atkarīga no ekskluzīviem piegādātājiem, tai ir jāveicina sava konkurētspēja, jāaizsargā sava ekonomika pret riskiem un jāsadarbojas ar citiem partneriem, ar kuriem tai ir kopīgas ekonomiskās intereses.

Šie trīs darbības virzieni (veicināšana, aizsardzība un sadarbība) veido ekonomiskās drošības stratēģijas - atvērt jaunu cilni. pamatu. Kopš stratēģijas ieviešanas 2023. gada jūnijā Komisija ir veikusi vairākus pasākumus, lai novērtētu un samazinātu riskus. Tā ir sākusi pirmo pārskatu par riskiem, kas saistīti ar ekonomiskās atkarības izmantošanu par ietekmes sviru jeb ekonomisko piespiešanu, un ir sākusi padziļināti analizēt šos jautājumus.

Turklāt tagad ir spēkā pretpiespiešanas instruments - atvērt jaunu cilni.. Tas palīdz ES saskaņā ar starptautiskajām tiesībām rīkoties gadījumos, kad trešās valstis īsteno ekonomisko piespiešanu attiecībā pret ES vai tās dalībvalstīm.

Veicināšana

2024. gadā Eiropas Inovācijas padome - atvērt jaunu cilni. sāka darba programmu ar finansējumu vairāk nekā 1,2 miljardu eiro apmērā, lai palīdzētu izvērst stratēģiskās tehnoloģijas un inovatīvus uzņēmumus. Līdz jūnijam tika apstiprinātas vairāk nekā 200 atsevišķas investīcijas.

Aizsardzība

Janvārī Komisija nāca klajā ar paketi, kas sastāv no piecām iniciatīvām, kuru mērķis ir stiprināt ES ekonomisko drošību un kuras ietver ārvalstu investīciju izvērtēšanu, eksporta kontroli un izejošo investīciju risku novērtēšanu.

Sadarbība

ES pastiprināja sarunas par ekonomisko drošību G7 ietvaros un divpusējās diskusijās. Tā arī paplašināja savu tirdzniecības nolīgumu tīklu, lai nodrošinātu resursus, atvērtu jaunus tirgus un stiprinātu savu noturību.

Pētniecība un inovācija ir transversālas prioritātes, kas ir būtiski svarīgas ne tikai ES konkurētspējai - atvērt jaunu cilni., bet arī zaļās un digitālās pārkārtošanās īstenošanai, ekonomiskajai drošībai un atvērtai stratēģiskajai autonomijai.

Lai veicinātu inovāciju, jo īpaši dziļo tehnoloģiju inovāciju, ES 2022. gadā sāka jauno Eiropas inovācijas programmu - atvērt jaunu cilni.. 2024. gadā publicētais ziņojums - atvērt jaunu cilni. liecina, ka 17 no 25 programmas pasākumiem ir pabeigti, savukārt pārējie astoņi vēl tiek īstenoti. “Dziļās tehnoloģijas” ir tehnoloģijas, kas ir tik inovatīvas, ka bieži vien tās traucē vai pilnībā maina veidu, kādā darbojas nozares, ekonomika vai pat sabiedrība.

Nesen veiktu pasākumu piemēri

Turklāt ES pētniecības un inovācijas finansēšanas programma “Apvārsnis Eiropa” - atvērt jaunu cilni. turpina uzlabot ES konkurētspēju, atvieglojot sadarbību un stiprinot pētniecības un inovācijas ietekmi. Tā arī atbalsta tehnoloģiju radīšanu un efektīvāku izplatīšanu (plašāku informāciju par “Apvārsnis Eiropa” skatīt 6. nodaļā). Iepriekš minētā Eiropas Inovācijas padome, kas ir inovāciju programma, kuras budžets ir 10,1 miljards eiro un kas paredzēta, lai identificētu, attīstītu un izvērstu revolucionāras tehnoloģijas un inovācijas - atvērt jaunu cilni., ir viena no pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” ietvaros izveidotajām iniciatīvām.

© Adobe Stock

Vēl viens svarīgs ES konkurētspējas veicināšanas elements ir tās konkurences politika - atvērt jaunu cilni., proti, noteikumi un tiesību akti, kas izstrādāti, lai nodrošinātu efektīvu konkurenci starp uzņēmumiem. Īstenojot konkurences politiku, Komisija rada vidi, kas mudina uzņēmumus būt efektīvākiem, pielāgotiesspējīgākiem un inovatīvākiem un kas nodrošina rentablus augstākas kvalitātes produktus patērētājiem. Tā arī sagatavo ES uzņēmumus pasaules mēroga panākumiem, stimulējot ieguldījumus pētniecībā, produktu izstrādē un procesu racionalizēšanā, lai pārspētu konkurentus. Izpildes nodrošināšanas pasākumiem ir būtiska ietekme uz to, lai atturētu uzņēmumus no iesaistīšanās pret konkurenci vērstā praksē.

Pretmonopola noteikumi

Pretmonopola noteikumu izpilde - atvērt jaunu cilni. parasti attiecas uz uzņēmumu praksi, kuras mērķis ir izstumt konkurentus no tirgus, galu galā kaitējot patērētājiem. Tā ir izplatīta prakse digitālo tehnoloģiju nozarē, jo īpaši starp lieliem tehnoloģiju uzņēmumiem. Piemēram, 2024. gadā Komisija uzlika Meta naudas sodu 797,72 miljonu eiro apmērā - atvērt jaunu cilni. par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, iesaistoties sasaistīšanas praksē un piemērojot negodīgus tirdzniecības nosacījumus tiešsaistes klasificētās reklāmas pakalpojumu sniedzējiem par labu savai platformai. Citā lietā Komisija piekrita Apple ierosinātajām saistībām - atvērt jaunu cilni. novērst šķēršļus piekļuvei tehnoloģijai, kas nodrošina bezkontakta maksājumus veikalā, izmantojot mobilās ierīces.

Konkurences noteikumus var arī izmantot, lai tieši vērstos pret augstām cenām un negodīgiem tirdzniecības nosacījumiem, kas ierobežo konkurenci, kaitējot patērētājiem. Aizvadītajā gadā Komisija uzlika Apple naudas sodu vairāk nekā 1,8 miljardu eiro apmērā - atvērt jaunu cilni. par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, piemērojot mūzikas lietotņu izstrādātājiem negodīgus tirdzniecības nosacījumus, kas, iespējams, lika lietotājiem maksāt ievērojami augstākas cenas par mūzikas straumēšanas abonementiem.

Komisijas pretmonopola pasākumi neaprobežojas tikai ar tehnoloģiju nozari. Maijā tā uzlika Mondelēz naudas sodu 337,5 miljonu eiro apmērā saskaņā ar pretmonopola noteikumiem - atvērt jaunu cilni., jo uzņēmums kavēja šokolādes un cepumu produktu tirdzniecību ES iekšienē (daži plaši pazīstami zīmoli, kurus kontrolē Mondelēz, ir Milka, Côte d’Or, Toblerone, Oreo, LU un Belvita).

Citā nozīmīgā 2024. gada lietā Komisija uzlika farmācijas uzņēmumam Teva naudas sodu 462,6 miljonu eiro apmērā - atvērt jaunu cilni. par to, ka tas kavēja konkurenci attiecībā uz multiplās sklerozes ārstēšanas līdzekli Copaxone. Teva to īstenoja, mākslīgi pagarinot Copaxone patentaizsardzības periodu un sistemātiski izplatot maldinošu informāciju par konkurējošu produktu, lai kavētu tā ienākšanu tirgū un ieviešanu.

Uzņēmumu apvienošanās

ES arī aizsargā konkurētspējīgus tirgus, izmantojot apvienošanās kontroli. Neatkarīgi no tā, vai runa ir par tiešo konkurentu horizontālo apvienošanos, vertikālo apvienošanos piegādes ķēdēs vai konglomerātu apvienošanos, kas ietver savstarpēji papildinošus produktus vai pakalpojumus, Komisija veic izmeklēšanu, lai novērstu negatīvus rezultātus, piemēram, cenu kāpumu un inovācijas kavēšanu.

ES Apvienošanās regula, kuras 20. gadadiena tika atzīmēta 2024. gadā - atvērt jaunu cilni., ir Komisijas juridiskais pamats ES mēroga koncentrāciju pārbaudei un to saderības ar vienoto tirgu noteikšanai. Aizvadītajā gadā Amazon atsauca savu plānu iegādāties iRobot - atvērt jaunu cilni. pēc tam, kad Komisija pauda bažas par to, ka darījums varētu samazināt konkurenci, ierobežojot citu piegādātāju piekļuvi Amazon tirdzniecības vietai, kas varētu izraisīt augstākas cenas, zemāku kvalitāti un mazāku inovāciju patērētājiem. Turpretī Microsoft un Activision apvienošanās - atvērt jaunu cilni. ir piemērs darījumam, ko Komisija apstiprināja ar nosacījumu, ka tiks izpildītas saistības. Apvienošanā iesaistītās puses piedāvāja uzņemties saistības, kas kliedēja visas bažas par konkurenci, un ieviesa pasākumus, kas ievērojami uzlabos mākoņspēļu straumēšanu salīdzinājumā ar pašreizējo situāciju.

Lai ietu kopsolī ar tirgus dinamiku, Komisija februārī pieņēma arī pārskatītu paziņojumu par tirgus definīciju - atvērt jaunu cilni.. Pārskatītajā paziņojumā ir atjaunināti norādījumi par to, kā definēt konkrētos tirgus apvienošanās un pretmonopola lietās. Tas ļauj uzņēmumiem vieglāk izprast to, kā Komisija piemēro konkurences tiesību aktus un uzlabo noteikumu ievērošanu.

2024. GADĀ
  • 400 lēmumi apvienošanās lietās
  • 8 lēmumi pretmonopola lietās
  • 2 lēmumi par karteļiem
  • 613 lēmumi par valsts atbalstu
  • naudas sodi 3,5 miljardu eiro apmērā uzņēmumiem, kas pārkāpj ES konkurences tiesības
LAIKA GAITĀ
  • Laikposmā no 1999. gada līdz 2024. gadam no saņēmējiem atgūts nelikumīgs un nesaderīgs atbalsts 28,7 miljardu eiro apmērā.
  • Aplēstie ietaupījumi 13–23 miljardu eiro apmērā gadā pēdējo desmit gadu laikā, pateicoties konkurences noteikumu izpildei apvienošanās, karteļu un pretmonopola lietās.

Valsts atbalsts

ES valsts atbalsta - atvērt jaunu cilni. politika nodrošina, ka, piešķirtais valsts atbalsts nekropļo godīgu un efektīvu konkurenci starp uzņēmumiem dalībvalstīs un nekaitē ekonomikai. Valsts atbalsta politika ir arī ES rūpniecības politikas ekonomisko principu pamatā. Valsts atbalsta kontrole var atbalstīt ES industriālās stratēģijas, novēršot tirgus nepilnības un nodrošinot, ka atbalsts ir vajadzīgs un ierobežots līdz nepieciešamajam minimumam un ka tas ir vērsts uz publiskiem mērķiem.

Svarīgi projekti visas Eiropas interesēs - atvērt jaunu cilni. ir piemēri valsts atbalsta un rūpniecības politikas īstenošanai praksē. Šos pārrobežu projektus finansē no valsts atbalsta, un tiem ir plašāka pozitīva ietekme vairāk nekā vienā dalībvalstī. Komisija līdz šim ir apstiprinājusi valsts atbalstu 10 šādiem projektiem, lai atbalstītu inovāciju tādās stratēģiskās nozarēs kā akumulatori, ūdeņradis, mikroelektronika un veselības aprūpe, tādējādi veicinot ES rūpniecības konkurētspēju.

Vērā ņemams piemērs 2024. gadā ir projekts Med4Cure - atvērt jaunu cilni., kurā piedalās sešas dalībvalstis, 13 uzņēmumi (no kuriem deviņi ir mazie un vidējie uzņēmumi) un aptuveni 175 pētniecības struktūras kā netiešie partneri. Med4Cure mērķis ir apkarot rezistenci pret antimikrobiāliem līdzekļiem, retās slimības un vēzi, izmantojot jaunus ārstēšanas līdzekļus un tehnoloģijas, piemēram, mRNS terapiju. Paredzams, ka projekts no dalībvalstīm saņems līdz pat 1 miljardam eiro lielu publisko finansējumu un piesaistīs papildu 5,9 miljardus eiro privātās investīcijās.

Lai noteiktu ES stratēģisko interešu jomas iespējamiem turpmākiem projektiem un palielinātu to izstrādes, novērtēšanas un īstenošanas efektivitāti, tika izveidots Kopīgs Eiropas forums, kas veltīts svarīgiem projektiem visas Eiropas interesēs - atvērt jaunu cilni.. Šajā partnerībā starp Komisiju un dalībvalstīm martā un novembrī tika rīkota pirmā un otrā augsta līmeņa sanāksme.

ES valsts atbalsta noteikumi atbalsta arī Eiropas stratēģisko tehnoloģiju platformu - atvērt jaunu cilni., kas darbojas kopš 2024. gada 1. marta, ļaujot dalībvalstīm piešķirt augstāka līmeņa reģionālo atbalstu platformas aptvertajiem investīciju projektiem. Tā tika izveidota, lai veicinātu investīcijas kritiski svarīgās tehnoloģijās trīs galvenajās jomās: digitālās tehnoloģijas un dziļās tehnoloģijas, tīras un resursefektīvas tehnoloģijas un biotehnoloģijas. Turklāt platforma atbalsta projektus, kas veicina kritiski svarīgu tehnoloģiju izstrādei nepieciešamās prasmes.

Visbeidzot, Komisija pastāvīgi uzlabo savu valsts atbalsta politiku. Piemēram, šī politika veicina pētniecību un izstrādi ES. Kopš 2023. gada, kad tika paaugstinātas paziņošanas robežvērtības pētniecības, izstrādes un inovācijas atbalstam, vairāk nekā 90 % valsts atbalsta pasākumu šajā jomā nav bijis vajadzīgs Komisijas iepriekšējs apstiprinājums. Tas ir ļāvis samazināt administratīvo slogu dalībvalstīm, tādējādi paātrinot inovāciju un kritiski svarīgu tehnoloģiju izstrādi.

Ārvalstu subsīdiju regula

ES ne tikai nodrošina, ka iekšējā konkurence ir godīga, bet arī pārbauda, vai uzņēmumiem ES ir taisnīgas izredzes gūt panākumus, saskaroties ar starptautisko konkurenci. Ārvalstu subsīdiju regula - atvērt jaunu cilni., ko sāka piemērot 2023. gada jūlijā, pievēršas iespējamiem iekšējā tirgus izkropļojumiem, ko rada ārvalstu subsīdijas. Tās var radīt uzņēmumiem negodīgas priekšrocības saistībā ar ES darbojošos uzņēmumu iegādi, iesaistīšanos publiskajā iepirkumā vai lēmumu pieņemšanu par investīcijām un uzņēmējdarbību ES tirgos.

2024. gadā Komisija sāka vairākas izmeklēšanas publiskā iepirkuma jomā, kā rezultātā izmeklējamie Ķīnas uzņēmumi izstājās no saistītajām konkursa procedūrām. Komisija arī sāka provizorisko izskatīšanu attiecībā uz iespējamām ārvalstu subsīdijām ES vēja enerģijas nozarē. Šī provizoriskā izskatīšana turpinās.

Turklāt Komisija veica padziļinātu izmeklēšanu par ierosināto PPF Telecom Group BV, kas ir ES bāzēts telesakaru operators Bulgārijā, Ungārijā un Slovākijā, iegādi, ko veic Apvienotajos Arābu Emirātos iedibināts telekomunikāciju operators e&. Komisijai bija sākotnējas bažas par to, ka e& varētu būt piešķirtas ārvalstu subsīdijas, kas varētu izkropļot vienoto tirgu. Septembrī Komisija apstiprināja šo darījumu, ņemot vērā vairākas saistības, ko iesaistītās puses piedāvāja, lai kliedētu paustās bažas.

Rūpniecības politika - atvērt jaunu cilni. parasti attiecas uz politiku, kas veicina saimniecisko darbību. Tā var aptvert plašu spektru, sākot no strukturālu pārmaiņu ieviešanas dažādās nozarēs un tādas vides radīšanas, kas atbalsta uzņēmumus, jo īpaši mazos un vidējos uzņēmumus, līdz pat pētniecības, jauno tehnoloģiju un inovācijas rūpnieciskā potenciāla labākai izmantošanai. ES rūpniecības politikas - atvērt jaunu cilni. mērķis ir stiprināt ES rūpniecības konkurētspēju un veicināt ilgtspējīgāku, noturīgāku un digitalizētāku ekonomiku, kas rada darbvietas.

Aizvadītajā gadā ES pārstrādāja savu rūpniecības politikas satvaru, un stājās spēkā vairāki tiesību akti un regulas. Kritiski svarīgo izejvielu akts - atvērt jaunu cilni. nodrošina piekļuvi stratēģiskajām izejvielām, savukārt Neto nulles emisiju industrijas akts - atvērt jaunu cilni. veicina tīro tehnoloģiju ražošanu. Šie abi akti ir daļa no 2023. gadā ieviestā Zaļā kursa industriālā plāna - atvērt jaunu cilni., kura mērķis ir uzlabot neto nulles emisiju tehnoloģiju konkurētspēju ES un atbalstīt ātru pāreju uz klimatneitralitāti. Turklāt ar Produktu ilgtspējas ekodizaina regulu - atvērt jaunu cilni. tiek ieviestas jaunas prasības attiecībā uz produktu dizainu un reciklēšanu, un pārskatītā Rūpniecisko emisiju direktīva - atvērt jaunu cilni. stiprina piesārņojuma kontroli. Visbeidzot, paziņojums par progresīviem materiāliem līderībai rūpniecībā - atvērt jaunu cilni. ir pamatā pētniecībai un inovācijai progresīvu materiālu jomā saskaņā ar Eiropas zaļo kursu (sk. 4. nodaļu) un rūpniecības mērķiem.

Auditorija skatās uz Marošu Šefčoviču, kurš uzstājas no katedras labajā pusē, savukārt paneļdiskusiju dalībnieki sēž pie galda kreisajā pusē. Fonā redzams teksts “The future of EU industry: value chain resilience or dependence” (Eiropas Savienības rūpniecības nākotne: vērtības ķēdes noturība vai atkarība).
Toreizējais par Eiropas zaļo kursu atbildīgais Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks iestāžu attiecību un nākotnes plānošanas jautājumos Marošs Šefčovičs (pa labi) Eiropas Tērauda ražotāju apvienības pasākumā “Eiropas Savienības rūpniecības nākotne: vērtības ķēdes noturība vai atkarība”. Brisele (Beļģija), 2024. gada 9. aprīlis.

Šīs iniciatīvas ir būtiskas, lai uzlabotu ES konkurētspēju un vadošo lomu globālajā pārejā uz ilgtspējīgu ekonomiku. ES rūpniecības politika ir izstrādāta tā, lai apmierinātu ES tirgus mainīgās vajadzības un nodrošinātu, ka ES arī turpmāk ir līdere zaļās pārkārtošanās procesā.

Rūpniecības politikai ir arī izšķiroša nozīme, lai efektīvi īstenotu Eiropas zaļo kursu, kā arī gūtu no tā labumu. 2024. gadā ES izvērtēja dialogus par pāreju uz tīru enerģiju - atvērt jaunu cilni., kas tika sākti 2023. gadā kā jauns veids, kādā ES var sadarboties ar rūpniecības nozares pārstāvjiem un sociālajiem partneriem, lai izprastu to pašreizējās problēmas un stiprinātu un atbalstītu zaļā kursa īstenošanu. Ir notikuši deviņi dialogi, un to uzmanības centrā bija ūdeņradis, energoietilpīgas nozares, tīras tehnoloģijas, energoinfrastruktūra, kritiskās izejvielas, meža resursu bioekonomika, pilsētas, tīra mobilitāte un tērauds. Šajos dialogos atklājās, ka ir nepieciešams vienkāršots regulējums, tīra enerģija pietiekošā daudzumā un par pieejamu cenu, moderna infrastruktūra, atvieglota piekļuve finansējumam un spēcīgāks vienotais tirgus pasaules mēroga konkurences apstākļos.

Diplomātija izejvielu jomā

Piekļuve izejvielām - atvērt jaunu cilni. pasaules tirgos ir viena no ES prioritātēm. 2024. gadā ES veica nozīmīgus pasākumus, lai paplašinātu sadarbību ar starptautiskajiem partneriem par kritiski svarīgām izejvielām, kas ir būtiskas globālajai zaļajai un digitālajai pārejai.

Aprīlī ES, Amerikas Savienotās Valstis un Minerālizejvielu drošības partnerības valstis, kurām pievienojās Kazahstāna, Namībija, Ukraina un Uzbekistāna, paziņoja par Minerālizejvielu drošības partnerības foruma - atvērt jaunu cilni., kas ir jauna platforma sadarbībai kritiski svarīgo izejvielu jomā, izveidi. 2024. gadā pievienojās vēl vienpadsmit valstis un teritorijas: Argentīna, Dominikānas Republika, Ekvadora, Filipīnas, Grenlande, Kongo Demokrātiskā Republika, Meksika, Peru, Serbija, Turcija un Zambija.

Kritiski svarīgu izejvielu klubs, par ko tika paziņots 2023. gadā, ir kļuvis par Minerālizejvielu drošības partnerības foruma daļu. Forums apvieno resursu bagātas valstis un valstis ar lielu pieprasījumu pēc šiem resursiem.

Turklāt ES parakstīja divpusējus saprašanās memorandus ar Austrāliju, Norvēģiju, Ruandu, Serbiju un Uzbekistānu, vēl vairāk paplašinot savu kritiski svarīgo izejvielu partneru tīklu un nodrošinot diversificētu un ilgtspējīgu šādu materiālu piegādi gan ES, gan tās partnervalstīm.

Valdis Dombrovskis, Margrēte Vestagere un Tjerī Bretons oficiālā sanāksmē sēž līdzās pie galda pirmajā rindā. Margrēte Vestagere raugās kamerā un smaida, Valdis Dombrovskis pārskata dokumentus un Tjerī Bretons uzliek brilles. Fonā cilvēki fotografē un vēro pasākumu.
ES turpināja darbu ES un ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomē, proti, ES un Amerikas Savienotās Valstis virzīja kopīgo darbu pie zaļākas tirdzniecības un sadarbības kritiski svarīgo izejvielu jomā. Fotoattēlā redzama toreizējā Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece jautājumos par digitālajam laikmetam gatavu Eiropu un ES konkurences komisāre Margrēte Vestagere (priekšplānā vidū), toreizējais Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku, kura strādā cilvēku labā, un ES tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis (priekšplānā pa kreisi) un ES iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons (priekšplānā pa labi), piedaloties ES un ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomē. Lēvene (Beļģija), 2024. gada 5. aprīlis.

Stingrāki nolīgumi tirdzniecības atvieglošanai

Dažādojot ES uzņēmumu piekļuvi tirdzniecības partneriem ar tirdzniecības nolīgumu starpniecību, tiek stiprināta ES ekonomikas noturība arvien nenoteiktāka ģeopolitiskā klimata apstākļos. Turklāt vairāk nekā 30 miljonus darbvietu ES atbalsta eksports, un gandrīz 10 miljoni darbvietu ir radītas, pateicoties ārvalstu investīcijām vienotajā tirgū.

2024. gadā ES noslēdza digitālās tirdzniecības nolīgumu ar Singapūru - atvērt jaunu cilni., kas uzlabos pārrobežu datu plūsmas un dos labumu uzņēmumiem un patērētājiem, kuri iesaistās digitālajā tirdzniecībā. Tas ir pirmais šāda veida ES nolīgums.

Turklāt Komisija pabeidza sarunas - atvērt jaunu cilni. par kardināli jaunu ES un Mercosur partnerības nolīgumu - atvērt jaunu cilni.. Nolīgums tiek panākts abām pusēm kritiskā laikā, ar sadarbības stiprināšanu ģeopolitiskajā, ekonomiskajā, ilgtspējas un drošības jomā sniedzot būtisku savstarpēju ieguvumu iespējas.

ES arī pastiprināja attiecības ar līdzīgi domājošiem partneriem, tostarp Kanādu - atvērt jaunu cilni. un Indijas un Klusā okeāna reģiona valstīm, lai veicinātu taisnīgu digitālo pārveidi, kurā tiek ievērotas pamattiesības.

ES un Dienvidkoreja 26. martā Briselē Beļģijā rīkoja otro Digitālās partnerības padomes sanāksmi - atvērt jaunu cilni., atkārtoti apstiprinot savu apņemšanos sadarboties būtisku digitālo tehnoloģiju jomā iedzīvotāju un ekonomikas labā.

Aizvadītajā gadā stājās spēkā vairāki citi nolīgumi, tostarp ES un Kenijas ekonomisko partnerattiecību nolīgums - atvērt jaunu cilni., ES un Jaunzēlandes brīvās tirdzniecības nolīgums - atvērt jaunu cilni., ES un Angolas ilgtspējīgu investīciju veicināšanas nolīgums - atvērt jaunu cilni. un ES un Japānas nolīgums par datu pārrobežu plūsmām - atvērt jaunu cilni..

Šiem nolīgumiem būs liela nozīme godīgas un atvērtas tirdzniecības ar starptautiskajiem partneriem veicināšanā. Tie būs ļoti svarīgi ES konkurētspējai, jo pavērs jaunas eksporta iespējas ES uzņēmumiem un nodrošinās piekļuvi kritiski svarīgiem resursiem. Tas ir īpaši svarīgi Eiropas lauksaimniecības nozarei, kā apstiprināts Komisijas Kopīgā pētniecības centra 2024. gada ziņojumā - atvērt jaunu cilni..

Turklāt šajos nolīgumos ir ietverti tālejoši ilgtspējas noteikumi, kas veicina ES augstos vides aizsardzības un darba tiesību standartus visā pasaulē.

Pašlaik ES īsteno daudzveidīgu kopējo agropārtikas tirdzniecību ar dažādiem tirdzniecības partneriem. Lai gan ES joprojām ir atkarīga no konkrētām precēm, tās kā pasaules lielākās agropārtikas produktu eksportētājas un vadošās importētājas pozīcija palīdz saglabāt līdzsvarotas un labvēlīgas tirdzniecības attiecības ar citām valstīm.

Aizvadītajā gadā ES atvēlēja vairāk nekā 83 miljonus eiro, lai pavērtu jaunas tirgus iespējas ES lauksaimniekiem un ES pārtikas nozarei un palīdzētu nostiprināt viņu pašreizējo darījumdarbību.

Riekšava graudu. Fonā daudz graudu uz zemes.

Pasaules tirdzniecības organizācijas dalībvalstu prioritāte ir atjaunināt pasaules tirdzniecības noteikumus pārtikas un lauksaimniecības jomā. Trīspadsmitajā ministru konferencē, kas 2024. gadā notika Abū Dabī Apvienotajos Arābu Emirātos, ES atkārtoti apstiprināja savu apņemšanos izveidot atvērtu, taisnīgu, iekļaujošu un pārredzamu daudzpusēju tirdzniecības sistēmu, kas atbalsta lauksaimniekus un uzlabo globālo nodrošinātību ar pārtiku. © Adobe Stock

ES uzņēmumu aizsardzība pret negodīgu tirdzniecību

2024. gadā ES veica nozīmīgus pasākumus, lai aizsargātu ES uzņēmumus no negodīgas tirdzniecības prakses. Kopumā Komisija gada laikā sāka 33 jaunas lietas saistībā ar tirdzniecības aizsardzības instrumentu - atvērt jaunu cilni., tādējādi kopējais lietu, tostarp pārskatīšanu, skaits ir 63. Tas ir ievērojams pieaugums salīdzinājumā ar 12 jaunajām lietām, kas tika sāktas 2023. gadā. Komisija noteica arī desmit pagaidu pasākumus (tostarp vienu antisubsidēšanas pasākumu) un septiņus galīgos pasākumus (tostarp vienu antisubsidēšanas pasākumu). Šīm lietām un pasākumiem ir būtiska nozīme ES konkurētspējas aizsardzībā un darbvietu saglabāšanā, un 2024. gadā tika aizsargātas 629 655 darbvietas.

Komisija noteica arī galīgos kompensācijas maksājumus baterijas elektrotransportlīdzekļu - atvērt jaunu cilni. importam no Ķīnas. Lēmums tika pieņemts pēc izmeklēšanas, kurā tika konstatēts, ka baterijas elektrotransportlīdzekļu vērtības ķēde Ķīnā gūst labumu no negodīgas subsidēšanas, kas rada ekonomiskā kaitējuma draudus ES ražotājiem. Turpinās tehniskā līmeņa kontakti starp ES un Ķīnu, lai panāktu iespējamu sarunu rezultātu attiecībā uz cenu saistībām. Komisija joprojām ir apņēmības pilna rast savstarpēji pieņemamu risinājumu, vienlaikus nelokāmi aizsargājot ES uzņēmumus pret nepamatotiem pretpasākumiem. Turklāt vēl par diviem gadiem tika pagarināti aizsardzības pasākumi tērauda importam - atvērt jaunu cilni., lai aizsargātu ES tērauda ražotājus pret tērauda ražošanas jaudas lielo pārpalikumu pasaulē.

Tika panākts arī turpmāks progress, lai likvidētu šķēršļus ES eksportam uz trešām valstīm, novēršot 41 šķērsli, kas ietekmē preces dažādās nozarēs, piemēram, lauksaimniecības, farmācijas un autobūves nozarē. Jo īpaši Komisija īstenoja sekmīgus pasākumus saistībā ar Turcijas tiesību aktiem, kas diskriminēja ES traktoru eksportu, un tādējādi tika atvērta piekļuve 2,5 miljardu eiro tirgum.