KAPITOLA 6
V posledných rokoch Európska únia vzhľadom na globálne výzvy, ako je pandémia COVID-19, kríza spôsobená nárastom životných nákladov, zmena klímy a digitalizácia, zdvojnásobila svoje úsilie o ochranu a posilnenie postavenia ľudí a komunít. V roku 2024 napredovala vo svojej práci na zlepšovaní životných a pracovných podmienok pre všetkých. V nadväznosti na úspešný Európsky rok zručností Európska komisia predstavila nový akčný plán na riešenie nedostatku pracovnej sily a zručností, ktorým sa podporuje udržateľný a inkluzívny rast EÚ a zabezpečuje jej konkurencieschopnosť. EÚ naďalej podporovala nové opatrenia, aby pracovníci mohli využívať svoje sociálne práva. Napríklad sa zaviedli nové pravidlá, aby sa zabezpečila ochrana pracovníkov vo forme primeraných minimálnych miezd, a podmienky pracovníkov v gig ekonomike sa zlepšia na základe nových práv a ochrannými mechanizmami. EÚ okrem toho schválila prelomový zákon na boj proti násiliu páchanému na ženách a zaviedla nové preukazy, ktoré osobám so zdravotným postihnutím uľahčia cestovanie.
EÚ je na ambicióznej ceste smerom k spravodlivej a inkluzívnej Európe, ktorá chráni svojich občanov a vytvára príležitosti. Jej politiky sú zamerané na zlepšenie životných a pracovných podmienok pre všetkých v EÚ, a to prostredníctvom podpory vytvárania väčšieho počtu a kvalitnejších pracovných miest, zručností, rovnosti a sociálnej ochrany a začlenenia.
20 zásad Európskeho piliera sociálnych práv - otvoriť na novej karte – a Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv - otvoriť na novej karte, vďaka ktorému sa tieto zásady premenia na konkrétne opatrenia, – a usmernia politiky EÚ a vnútroštátne politiky v týchto kľúčových oblastiach. Na aprílovej konferencii na vysokej úrovni - otvoriť na novej karte v La Hulpe (Belgicko) EÚ, jej sociálni partneri a organizácie občianskej spoločnosti obnovili svoj záväzok k silnejšej sociálnej Európe podpísaním vyhlásenia, v ktorom sa tento pilier opätovne potvrdzuje ako usmerňujúci rámec pre sociálne politiky EÚ. Vo vyhlásení z La Hulpe o budúcnosti Európskeho piliera sociálnych práv sa takisto víta nadchádzajúce preskúmanie súvisiaceho akčného plánu v roku 2025. Toto preskúmanie bude slúžiť aj ako základ pre ďalšie opatrenia na dosiahnutie hlavných cieľových hodnôt EÚ a národných cieľových hodnôt do roku 2030 v oblasti zamestnanosti, zručností a znižovania chudoby.
Pokrok pri dosahovaní cieľových hodnôt na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni sa podrobne monitoruje vo výročnej „spoločnej správe o zamestnanosti“. Z najnovšej správy - otvoriť na novej karte vyplýva, že EÚ je na dobrej ceste k dosiahnutiu svojej cieľovej hodnoty v oblasti zamestnanosti po oživení hospodárstva sprevádzaného tvorbou veľkého počtu pracovných miest. Stále je však potrebné dosiahnuť významný pokrok pri dosahovaní cieľových hodnôt v oblasti znižovania chudoby, ktorý sa aj napriek rôznym krízam v posledných rokoch, a najmä vysokej inflácii, mierne zlepšil. Ďalší pokrok je potrebný aj v oblasti vzdelávania dospelých, pretože účinky politického úsilia EÚ v tejto oblasti sa vo väčšine členských štátov ešte neprejavili.
Bezdomovectvo, jedna z najextrémnejších foriem sociálneho vylúčenia, predstavuje problém vo všetkých členských štátoch. Vo februári sa na neformálnej ministerskej konferencii - otvoriť na novej karte stretli zástupcovia členských štátov a Európskeho parlamentu spolu s odborníkmi a združeniami, ktoré aktívne bojujú proti bezdomovectvu. Delegáti vyjadrili podporu európskej platforme na boj proti bezdomovectvu - otvoriť na novej karte a uvítali doterajšiu prácu. Zdôraznili potrebu zvýšiť úsilie, politický záväzok a zdroje na boj proti bezdomovectvu s cieľom dosiahnuť cieľ Lisabonskej deklarácie, ktorým je pracovať na odstránení bezdomovectva do roku 2030. Závery konferencie boli zohľadnené vo vyhlásení z La Hulpe.
V roku 2024 sa začali viaceré projekty, ktoré dopĺňajú prácu európskej platformy na boj proti bezdomovectvu a ktoré EÚ podporuje, vrátane Európskeho sčítania bezdomovcov - otvoriť na novej karte, súboru nástrojov OECD na boj proti bezdomovectvu - otvoriť na novej karte a štyroch pilotných projektov na boj proti bezdomovectvu.
Keďže Európania majú dlhší a zdravší život, politiky EÚ a vnútroštátne politiky sa musia orientovať na budúcnosť s cieľom posilniť postavenie ľudí všetkých vekových kategórií a zabezpečiť blahobyt budúcich generácií. To znamená navrhnúť politiky, ktoré podporujú aktívne a zdravé starnutie a majú pozitívny vplyv na to, ako Európania starnú. V nadväznosti na zistenia správy o starnutí z roku 2024 - otvoriť na novej karte a správy o primeranosti dôchodkov z roku 2024 - otvoriť na novej karte sa stretli experti a zainteresované strany s cieľom zamyslieť sa nad kľúčovými výzvami dlhovekosti v Európe. Účastníci poznamenali, že na zabezpečenie primeranej a udržateľnej ochrany v starobe a na riešenie sociálno-ekonomických a rodových nerovností v starobe budú potrebné ďalšie reformy. Súčasťou riešenia budú investície do aktívneho a zdravého starnutia, predĺženie pracovného života a podpora prispôsobených a flexibilných foriem organizácie práce spolu s efektívnymi a účinnými dôchodkovými systémami a systémami dlhodobej starostlivosti.
Všetky členské štáty už takmer desať rokov bojujú s čoraz väčším nedostatkom pracovnej sily a zručností. Je to spôsobené najmä demografickými zmenami a rastúcim dopytom po zručnostiach v rámci zelenej a digitálnej transformácie, ako aj zlými pracovnými podmienkami v určitých povolaniach a odvetviach. Komisia identifikovala viac ako 40 povolaní v rôznych odvetviach, v ktorých existuje tento nedostatok v celej EÚ - otvoriť na novej karte, pričom medzi jednotlivými členskými štátmi existujú určité rozdiely. Riešenie tohto nedostatku je kľúčom k zvýšeniu inovačnej kapacity EÚ, uvoľneniu jej rastového potenciálu, posilneniu jej konkurencieschopnosti, podpore tvorby kvalitných pracovných miest a zvýšeniu hospodárskej a sociálnej odolnosti.
S cieľom riešiť túto výzvu Komisia v marci predložila akčný plán - otvoriť na novej karte vypracovaný v úzkej spolupráci so sociálnymi partnermi, ktorí vzhľadom na to, že sú najbližšie k trhu práce, zohrávajú kľúčovú podpornú úlohu pri realizácii riešení týchto výziev. Plán poskytuje komplexný rámec na riešenie nedostatku v piatich hlavných oblastiach politiky na úrovni EÚ, vnútroštátnej úrovni a na úrovni sociálnych partnerov.
Vykonávanie akčného plánu bude mať zásadný význam pre dosiahnutie hlavných cieľových hodnôt EÚ v oblasti zamestnanosti a zručností do roku 2030. Plán vychádza z mnohých politických a finančných opatrení, ktoré už boli zavedené na úrovni EÚ, ako je Pakt o zručnostiach - otvoriť na novej karte. Partnerstvá v oblasti zručností sa zaviazali, že do roku 2030 ponúknu príležitosti na rekvalifikáciu a zvyšovanie úrovne zručností viac ako 25 miliónom ľudí v produktívnom veku v celej EÚ. Okrem toho členovia Paktu o zručnostiach od jeho spustenia v roku 2020 spoločne investovali viac ako 150 miliónov EUR do činností zameraných na zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikáciu. Navyše EÚ investuje do programov v oblasti zručností približne 65 miliárd EUR, a to najmä prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti - otvoriť na novej karte (pozri kapitolu 3) a Európskeho sociálneho fondu plus - otvoriť na novej karte.
Európsky rok zručností, ktorý trval od 9. mája 2023 do 8. mája 2024, poskytol nový impulz na celoživotné vzdelávanie svojím zameraním na zručnosti a tiež pomocou pri zosúlaďovaní ambícií ľudí a ich súboru zručností s príležitosťami na trhu práce. Miestne komunikačné úsilie oslovilo milióny ľudí, čo prispelo k výraznému zvýšeniu informovanosti o politikách EÚ v oblasti zručností.
2 000+ podujatí v celej Európe
1,37 milióna návštevníkov 54 podujatí v 23 členských štátoch
69 miliónov ľudí oslovených prostredníctvom sociálnych médií
190 iniciatív pod vedením EÚ v oblasti zručností
90 miliónov zobrazení videí na YouTube a Twitch
41 miliónov televíznych divákov v piatich cieľových krajinách
26 % február 2023
53 % december 2023
19 % nevšimol (-a) som si iniciatívy Európskeho roka zručností
64 % všimol (-a) som si iniciatívy Európskeho roka zručností
35 % nemali iniciatívy Európskeho roka zručností vplyv na ich osobnú situáciu
72 % mali iniciatívy Európskeho roka zručností vplyv na ich osobnú situáciu
Zdroj: Európska únia, „Výsledky Európskeho roka zručností - otvoriť na novej karte“, 2024.
V apríli bola spustená akadémia Nového európskeho Bauhausu - otvoriť na novej karte, ktorej cieľom je posilniť zručnosti v oblasti udržateľnosti v stavebníctve. Akadémia bude spájať hodnoty udržateľnosti, estetiky a inkluzívnosti a podporovať vykonávanie Európskej zelenej dohody - otvoriť na novej karte. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov združí odborníkov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a spojí päť miestnych a regionálnych centier v celej Európe.
Nástroj technickej podpory EÚ - otvoriť na novej karte pomáha 12 členským štátom pri ich reformách v oblasti zručností. Poskytovaná podpora siaha od pomoci pri navrhovaní učebných osnov založených na kompetenciách a rozvoji mikrocertifikátov (ktoré osvedčujú výsledky krátkodobých vzdelávacích skúseností) až po integráciu detí utečencov do vzdelávacieho systému.
Príklad projektu
Z tohto nástroja sa v Belgicku podporil dvojročný projekt na pomoc školám pri účinnom využívaní IKT na vzdelávanie a výučbu. Cieľom bolo umožniť školám rozvíjať tímové prístupy ku koordinácii IKT a digitálnemu vzdelávaniu.
Nové pravidlá - otvoriť na novej karte, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby zákonné minimálne mzdy zaručovali pracovníkom dôstojný život, sa mali začleniť do vnútroštátneho práva do 15. novembra. Väčšina členských štátov oznámila Komisii, že tak urobili. Vykonávanie smernice o primeraných minimálnych mzdách prispeje k lepším životným a pracovným podmienkam tým, že sa zlepší primeranosť zákonných minimálnych miezd a podporí sa kolektívne vyjednávanie o mzdách. Zlepší sa aj prístup pracovníkov k ochrane formou minimálnej mzdy prostredníctvom lepších mechanizmov presadzovania, informovania a nápravy. Smernica už začala prinášať pozitívne účinky a podnietila diskusie na vnútroštátnej úrovni o primeranosti minimálnych miezd. V dôsledku toho sa zákonné minimálne mzdy za posledné dva roky vo väčšine členských štátov výrazne zvýšili, čo pomohlo kompenzovať vplyv vysokej inflácie na kúpnu silu zamestnancov s nízkou mzdou.
V júli 2024 sa minimálna mzda v členských štátoch EÚ pohybovala v rozmedzí od 477 EUR mesačne v Bulharsku do 2 571 EUR mesačne v Luxembursku.
EÚ v roku 2024 stanovila nové pravidlá - otvoriť na novej karte na zlepšenie pracovných podmienok 28 miliónov pracovníkov platforiem v EÚ. Smernicou o práci pre platformy sa zabezpečí správna klasifikácia postavenia v zamestnaní osôb pracujúcich prostredníctvom digitálnych pracovných platforiem. Po reklasifikácii budú mať pracovníci platforiem možnosť využívať práva pracovníkov a sociálne dávky, na ktoré majú nárok. Novými pravidlami sa takisto podporuje väčšia transparentnosť a zodpovednosť, pokiaľ ide o automatizované systémy, ktoré podporujú alebo nahrádzajú riadiace funkcie v práci vrátane práva napadnúť rozhodnutia založené na algoritmoch. Členské štáty majú začleniť nové pravidlá do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do dvoch rokov.
Okrem toho sa v roku 2024 pokročilo v úsilí o posilnenie orgánov, ktoré zastupujú európskych pracovníkov v nadnárodných spoločnostiach. Cieľom nového návrhu - otvoriť na novej karte na revíziu súčasných pravidiel je posilniť úlohu európskych zamestnaneckých rád - otvoriť na novej karte, ktoré uskutočňujú porady s pracovníkmi a informujú ich o rozhodnutiach, ktoré by mohli ovplyvniť ich podmienky zamestnania alebo pracovné podmienky. Cieľom je uľahčiť zriaďovanie týchto orgánov, zlepšiť ich rodovú rovnováhu a zabezpečiť, aby sa pred prijatím rozhodnutí uskutočnili porady s pracovníkmi.
Telepráca sa značne rozšírila – najmä od pandémie COVID-19. Z výberového zisťovania pracovných síl EÚ - otvoriť na novej karte vyplýva, že celkový podiel zamestnancov pracujúcich z domu v EÚ sa v posledných rokoch viac než zdvojnásobil, a to z 11,1 % v roku 2019 na 22,4 % v roku 2023. Zároveň sa venuje väčšia pozornosť vplyvu kultúry neustálej dostupnosti na duševné zdravie pracovníkov. V marci sa začala - otvoriť na novej karte dvojfázová porada so sociálnymi partnermi o spravodlivej telepráci a práve odpojiť sa.
Odhaduje sa, že v EÚ je približne 3,1 milióna stážistov. Kvalitné stáže môžu mladým ľuďom pomôcť získať praktické pracovné skúsenosti a nové zručnosti a zároveň zamestnávateľom umožniť prilákať, odborne pripraviť a udržať si zamestnancov. V marci Komisia predložila iniciatívu na zlepšenie pracovných podmienok stážistov v EÚ vrátane odmeňovania, inkluzívnosti a kvality stáží. Okrem revízie existujúceho rámca kvality pre stáže - otvoriť na novej karte s cieľom riešiť otázky, ako je spravodlivá mzda a prístup k sociálnej ochrane, Komisia navrhuje aj legislatívne opatrenia na zlepšenie pracovných podmienok stážistov a boj proti vydávaniu pracovných miest za stáže.
Na ďalšiu podporu trhu práce EÚ zaviedla nové financovanie - otvoriť na novej karte v hodnote 23 miliónov EUR prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu plus na inovačné projekty zamerané na zníženie dlhodobej nezamestnanosti a pomoc ľuďom pri hľadaní práce. Okrem toho Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii na pomoc nadbytočným pracovníkom - otvoriť na novej karte, poskytol podporu takmer 1 600 pracovníkom prepusteným v Belgicku, Dánsku a Nemecku.
Sociálni partneri – organizácie zastupujúce záujmy pracovníkov a zamestnávateľov v EÚ – zohrávajú dôležitú úlohu pri zlepšovaní pracovných podmienok a produktivity, posilňovaní konkurencieschopnosti podnikov EÚ a zvyšovaní prosperity a odolnosti EÚ. To je obzvlášť dôležité vzhľadom na zmeny, ktoré prinášajú nové technológie, a potrebu spravodlivého prechodu na klimatickú neutralitu. Na januárovom zasadnutí vo Val Duchesse v Bruseli (Belgicko) sa EÚ a jej sociálni partneri dohodli, že obnovia - otvoriť na novej karte svoj záväzok posilniť sociálny dialóg na úrovni EÚ a spojiť sily pri riešení kľúčových výziev v hospodárstvach a na trhoch práce EÚ. Sociálni partneri rokovali aj o výzvach na trhu práce na tripartitnom sociálnom samite - otvoriť na novej karte v marci.
88 % ľudí v EÚ sa domnieva, že sociálna Európa je pre nich osobne dôležitá.
60 % vie o aspoň jednej nedávnej kľúčovej iniciatíve EÚ na posilnenie sociálnej Európy.
49 % o smernici o minimálnej mzde
38 % o smernici o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom
37 % o Európskom sociálnom fonde plus
33 % o Európskej záruke pre deti
30 % o smernici o práci pre platformy
29 % o programe EÚ v oblasti zručností
Zdroj: Európska komisia, Osobitný prieskum Eurobarometra č. 546 - otvoriť na novej karte, apríl 2024.
Európsky vzdelávací priestor - otvoriť na novej karte je hlavnou politickou stratégiou EÚ v oblasti vzdelávania, ktorej cieľom je pomôcť členským štátom spolupracovať na budovaní inkluzívnejších a odolnejších systémov vzdelávania a odbornej prípravy. Jeho cieľom je odstrániť prekážky vzdelávania a zlepšiť prístup ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu, odbornej príprave a celoživotnému vzdelávaniu pre všetkých. V rámci tejto vízie EÚ spustila iniciatívu na vytvorenie aliancií medzi zariadeniami vysokoškolského vzdelávania z celej Európy.
Za posledných päť rokov význam iniciatívy Európske univerzity - otvoriť na novej karte, ktorá je financovaná z programu Erasmus+ - otvoriť na novej karte, neustále rastie. Vďaka tomu, že k 50 iniciatívam, ktoré boli vybrané ešte skôr, pribudlo 14 nových aliancií - otvoriť na novej karte, táto iniciatíva dosiahla cieľ - otvoriť na novej karte, a to mať do polovice roku 2024 aspoň 60 aliancií európskych univerzít s účasťou viac ako 500 univerzít. Vďaka spolupráci a združovaniu zdrojov môžu zariadenia vysokoškolského vzdelávania ponúkať inovačné programy a špičkové zručnosti potrebné na zelenú transformáciu a digitalizáciu v celej EÚ. Univerzity budú môcť ponúkať atraktívne a konkurencieschopné programy so spoločným diplomom a prilákať a udržať si talenty z celého sveta.
Komisia na základe kampane, ktorú viedol sektor vysokoškolského vzdelávania vrátane mnohých aliancií európskych univerzít, v prospech zvýšenia počtu spoločných programov navrhla konkrétnu cestu spolupráce - otvoriť na novej karte medzi členskými štátmi a týmto sektorom smerom k vytvoreniu európskeho diplomu. Koncepcia - otvoriť na novej karte nového typu programu realizovaná na národnej, regionálnej alebo inštitucionálnej úrovni vychádza zo šiestich projektov zahŕňajúcich viac ako 140 zariadení vysokoškolského vzdelávania z celej EÚ. Vízia toho, ako dosiahnuť, aby sa európsky diplom stal skutočnosťou, bola predložená spolu s dvoma návrhmi odporúčaní Rady na podporu sektora vysokoškolského vzdelávania. Cieľom prvého - otvoriť na novej karte je zlepšiť procesy zabezpečenia kvality a automatické uznávanie kvalifikácií vo vysokoškolskom vzdelávaní, zatiaľ čo v druhom - otvoriť na novej karte ide o to, aby sa akademické kariéry stali atraktívnejšie a udržateľnejšie.
Čas strávený štúdiom, odbornou prípravou alebo prácou v zahraničí prináša mnoho výhod, napríklad posilnenie komunikačných a medzikultúrnych zručností. Aby sa zlepšili vzdelávacie možnosti v zahraničí pre všetkých, na úrovni EÚ sa stanovili nové cieľové hodnoty - otvoriť na novej karte.
Pobyt v inom členskom štáte je okrem toho príležitosťou zlepšiť si existujúce jazykové zručnosti alebo naučiť sa nový jazyk. Jazyková rozmanitosť sa podporuje prostredníctvom projektov financovaných z programov Erasmus+ a Kreatívna Európa - otvoriť na novej karte. Z prieskumu z roku 2024 vyplynulo, že ľudia v Európe majú k viacjazyčnosti a učeniu sa cudzích jazykov celkovo pozitívny postoj.
86 % občanov EÚ si myslí, že všetci ľudia žijúci v EÚ by mali ovládať aspoň jeden ďalší jazyk.
Podľa 76 % občanov by zlepšenie jazykových zručností malo byť politickou prioritou.
84 % si myslí, že by sa mali chrániť regionálne a menšinové jazyky.
Traja z piatich sa dokážu dorozumieť aspoň v jednom ďalšom jazyku (v prípade mladých ľudí sú to dokonca štyria z piatich).
Zdroj: Európska komisia, Osobitný prieskum Eurobarometra č. 540 - otvoriť na novej karte, máj 2024.
EÚ okrem toho spolupracuje s vládami na tom, aby sa vysokoškolské vzdelávanie v Európe stalo inkluzívnejšie a prístupnejšie, a to v rámci bolonského procesu - otvoriť na novej karte, na ktorom sa zúčastňujú krajiny patriace do európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a Komisia. V máji 47 zástupcov ministerstiev vysokoškolského vzdelávania a EÚ opätovne potvrdilo svoj záväzok podporovať mobilitu študentov a zamestnancov. V Tiranskom komuniké - otvoriť na novej karte zhodnotili spoluprácu v oblasti vysokoškolského vzdelávania a stanovili smerovanie na roky 2025 – 2027. Dohodli sa aj na aktualizovaných záväzkoch týkajúcich sa odstránenia prekážok vzdelávacej mobility, internacionalizácie vysokoškolského vzdelávania a vysokokvalitného vzdelávania, čím sa zabezpečí silné prepojenie s hlavnými iniciatívami EÚ, ako je iniciatíva Európske univerzity a koncepcia európskeho diplomu.
Program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport
V roku 2024 sa oslavovalo 20. výročie existencie programu Erasmus Mundus - otvoriť na novej karte, iniciatívy pre európsku spoluprácu financovanej z programu Erasmus+, ktorou sa podporuje vytvorenie medzinárodných spoločných študijných programov druhého stupňa vysokoškolského štúdia. Od jeho spustenia sa na programoch Erasmus Mundus druhého stupňa vysokoškolského štúdia zúčastnilo takmer 50 000 študentov zo 179 krajín. Štipendium z EÚ dostalo viac ako 34 000 študentov. Úspechy programu a jeho príspevok k rozvoju medzinárodného rozmeru programu Erasmus+ boli uznané na májovej konferencii - otvoriť na novej karte.
V roku 2024 uplynulo 40 rokov - otvoriť na novej karte od spustenia prvého programu financovania EÚ zameraného na výskum a inovácie. EÚ od roku 1984 investovala viac ako 280 miliárd EUR do vedy, výskumu a inovácií, pričom poskytla viac ako 120 000 grantov približne 75 000 prijímateľom. Vďaka tomuto financovaniu vznikli kvalitné pracovné miesta, podporili sa inovatívne spoločnosti a posilnila sa konkurencieschopnosť a vedúce postavenie EÚ v oblasti technológií. Za posledné štyri desaťročia EÚ zvýšila svoje investície do výskumu a inovácií a rozšírila svoje zameranie na riešenie globálnych výziev, využitie potenciálu technológií a uspokojenie meniacich sa potrieb spoločnosti. Výsledky tejto práce boli uznané aj udelením viac ako 30 Nobelových cien výskumným pracovníkom financovaným z prostriedkov EÚ.
„Podpora z rámcových výskumných programov EÚ bola pre mňa veľmi dôležitá počas celej mojej kariéry, a to už od mojich začiatkov vo Švédsku. Umožnila mi vytvoriť výskumnú skupinu, kúpiť potrebné laboratórne vybavenie a skúmať inovatívne nápady.“
Profesorka Anne L’Huillierová, laureátka Nobelovej ceny za fyziku za rok 2023.
David Baker, ktorý dostal finančné prostriedky v rámci programu akcií EÚ Marie Curie Skłodowskej - otvoriť na novej karte, získal Nobelovu cenu za rok 2024 v oblasti chémie „za počítačový návrh proteínov“ spolu s Demisom Hassabisom a Johnom M. Jumperom „za predpovedanie štruktúry proteínov“. Zaraďuje sa do slávneho zoznamu 18 kolegov, vedcov a supervízorov z programu, ktorí získali Nobelovu cenu od roku 2010.
Zo záverečnej hodnotiacej správy - otvoriť na novej karte týkajúcej sa programu Horizont 2020 – rámcového programu EÚ pre výskum a inováciu, ktorý prebiehal v rokoch 2014 až 2020 - otvoriť na novej karte, vyplýva, že investovanie do výskumu a inovácií sa vypláca. V správe sa konštatovalo, že program Horizont 2020 významne prispel k budovaniu spoločnosti a hospodárstva EÚ založeného na znalostiach a inováciách a bol prínosom pre ľudí v Európe ďaleko nad rámec toho, čo by sa mohlo dosiahnuť na národnej alebo regionálnej úrovni. Z programu sa financovali konkrétne riešenia – od novej dopravy poháňanej vodíkom a mRNA vakcín až po mikroelektroniku a nanoelektroniku – a rozhodujúcim spôsobom sa prispelo k vede o klíme. Každé euro nákladov spojených s programom v konečnom dôsledku prinesie občanom EÚ do roku 2040 prínos vo výške piatich eur, čo dokazuje vysokú úroveň pomeru medzi kvalitou a cenou, ktorú investície do výskumu a inovácií pre európsku spoločnosť predstavujú.
Príspevok k zvýšeniu rastu zamestnanosti v celej EÚ o 20 %.
Novým prvkom súčasného rámcového programu pre výskum a inovácie na roky 2021 – 2027, Horizont Európa - otvoriť na novej karte, je zavedenie strategických plánov vypracovaných Komisiou v spolupráci s členskými štátmi, pridruženými krajinami a Parlamentom za účasti zainteresovaných strán a občanov. V druhom strategickom pláne programu Horizont Európa - otvoriť na novej karte, ktorý bol uverejnený v marci, sa stanovuje zameranie posledných troch rokov programu (2025 – 2027). Financovanie výskumu a inovácií sa nasmeruje v rámci Európy aj mimo nej s cieľom riešiť kľúčové globálne výzvy, ako sú zmena klímy, znečistenie a strata biodiverzity, digitalizácia a starnutie obyvateľstva. Týmto novým strategickým plánom EÚ zvyšuje ambíciu programu v oblasti biodiverzity tým, že prijala záväzok vyčleniť 10 % celkového rozpočtu programu Horizont Európa na roky 2025 – 2027 na témy súvisiace s biodiverzitou. Dopĺňajú sa tým existujúce ciele pre výdavky v oblasti klímy (35 % počas trvania programu Horizont Európa) a hlavné digitálne činnosti (13 miliárd EUR za rovnaké obdobie).
Strategickým plánom sa zavádza aj Nový európsky Bauhaus - otvoriť na novej karte, nový nástroj financovania na oživenie štvrtí v EÚ aj mimo nej. Od roku 2025 do roku 2027 sa na projekty Nového európskeho Bauhausu v oblasti výskumu a inovácií prostredníctvom programu Horizont Európa poskytne 120 miliónov EUR ročne, pričom v súvislosti s podporou ich zavádzania sa očakáva podobná úroveň financovania z iných programov EÚ. Priekopnícka iniciatíva Nový európsky Bauhaus spája občanov, subjekty verejného sektora, expertov, podniky, univerzity a inštitúcie s cieľom pretvoriť predstavy o udržateľnom a inkluzívnom živote a spoločne ho podporovať.
Európska rada pre výskum - otvoriť na novej karte v rámci programu Horizont Európa pomáha prostredníctvom svojich prestížnych grantových programov posúvať hranice vedomostí vo všetkých oblastiach vedy a poznania. Granty v celkovej hodnote 2,3 miliardy EUR boli v roku 2024 udelené na projekty vybrané na základe ich vedeckej excelentnosti.
V priebehu roka bolo oznámené financovanie vo výške 1,25 miliardy EUR na podporu výskumu v rámci akcií Marie Curie Skłodowskej, hlavného programu EÚ pre doktorandské a postdoktorandské vzdelávanie. Finančné prostriedky umožnia podporiť približne 10 000 talentovaných výskumných pracovníkov z celého sveta vo všetkých fázach ich kariéry a zabezpečiť im pracovné miesta.
S cieľom zlepšiť podmienky pre kariérny rast a prilákať a udržať výskumných pracovníkov v Európe bola v júni spustená platforma pre talenty v európskom výskumnom priestore - otvoriť na novej karte. Bude fungovať ako hlavné centrum, ktoré bude výskumným pracovníkom poskytovať jednoduchý prístup ku kariérnemu rastu, financovaniu a nástrojom medzinárodnej spolupráce a podporí ich mobilitu a kariérny rozvoj v celej Európe.
Rovnosť a nediskriminácia sú základnými hodnotami EÚ a patria medzi naše základné práva. S cieľom zabezpečiť otvorenú a inkluzívnu spoločnosť EÚ zaviedla celý rad špecializovaných stratégií v celej EÚ s konkrétnymi opatreniami a dostupnými finančnými prostriedkami, aby zmenili životy ľudí v celej EÚ.
V októbri boli schválené - otvoriť na novej karte nové pravidlá o európskom preukaze osoby so zdravotným postihnutím a európskom parkovacom preukaze pre osoby so zdravotným postihnutím. Preukazy budú platiť pre občanov EÚ a rodinných príslušníkov s uznaným zdravotným postihnutím a pre občanov krajín mimo EÚ s uznaným zdravotným postihnutím, ktorí žijú v EÚ.
Pri cestovaní v iných členských štátoch bude európsky preukaz osoby so zdravotným postihnutím poskytovať rovnaký prístup k osobitným podmienkam a preferenčnému zaobchádzaniu v prípade širokej škály služieb. Mohlo by ísť napríklad o prednostný alebo bezplatný prístup, osobnú asistenciu na rôznych miestach podujatí, sprievodcov s Braillovým písmom alebo zvukových sprievodcov a bezplatné alebo znížené cestovné. Držitelia európskeho parkovacieho preukazu budú môcť využívať parkovaciu politiku a parkovacie miesta pre osoby so zdravotným postihnutím v iných členských štátoch. Nové pravidlá sa budú uplatňovať na krátkodobé pobyty do troch mesiacov alebo v niektorých prípadoch na dlhšie obdobia, napríklad v prípade držiteľov kariet, ktorí sa zúčastňujú na programoch mobility EÚ (ako sú projekty Erasmus+ a Európsky zbor solidarity - otvoriť na novej karte). Členské štáty môžu smernicu uplatňovať na dlhšie obdobia aj v prípade ostatných držiteľov preukazov.
Európsky preukaz osoby so zdravotným postihnutím bude doplnkom vnútroštátnych preukazov alebo potvrdení o zdravotnom postihnutí a nový parkovací preukaz nahradí súčasný parkovací preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím. Očakáva sa, že oba preukazy sa začnú používať v celej EÚ v roku 2028.
Prístupné priestory sú kľúčovým prvým krokom k dosiahnutiu rovnosti. V roku 2024 uplynulo 15 rokov od udelenia ceny Access City - otvoriť na novej karte, prestížnej ceny, ktorá sa udeľuje za mimoriadnu snahu miest EÚ o to, aby sa prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím stala prioritou.
V novembri získala cenu Access City za rok 2025 - otvoriť na novej karte Viedeň (Rakúsko) za to, že bola vynikajúcim príkladom, ako môžu veľké hlavné mestá úspešne začleniť prístupnosť do všetkých aspektov mestského života. Pri príležitosti olympijských a paralympijských hier 2024 získal Norimberg (Nemecko) špeciálnu cenu za prístupnú športovú infraštruktúru, pokiaľ ide o investovanie do inkluzívnych športových centier s prispôsobeným vybavením a do odbornej prípravy pre trénerov v oblasti adaptívneho športu a inkluzívneho plávania.
Pri príležitosti 15. výročia udelenia ceny Access City sa stretli zástupcovia predchádzajúcich víťazných miest, organizácií zastupujúcich osoby so zdravotným postihnutím a združení zainteresovaných strán, aby si vymenili najlepšie postupy. Okrem toho zozbierali spätnú väzbu k druhej fáze európskej stratégie v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 - otvoriť na novej karte.
EÚ dosiahla v posledných rokoch významný pokrok v presadzovaní rodovej rovnosti. Medzi kľúčové kroky patria nové pravidlá týkajúce sa transparentnosti odmeňovania - otvoriť na novej karte na posilnenie uplatňovania zásady rovnakej odmeny za rovnakú prácu, nové práva na zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom - otvoriť na novej karte a cieľové hodnoty na zlepšenie rodovej rovnováhy vo vrcholových orgánoch spoločností - otvoriť na novej karte.
Napriek značnému pokroku máme však na dosiahnutie rodovej rovnosti pred sebou ešte dlhý kus cesty. Podľa správy o rodovej rovnosti v EÚ z roku 2024 - Súbor PDF, otvoriť na novej karte na trhu práce a na rozhodovacích pozíciách vrátane politického zastúpenia stále existujú výrazné rodové rozdiely a rodové stereotypy o úlohe žien v spoločnosti stále predstavujú výzvu. Okrem toho sú ženy a dievčatá naďalej obzvlášť zraniteľné voči dôsledkom vojny a konfliktov. V správe sa takisto poukazuje na väčšie prekážky slobody prejavu, najmä online, a na čoraz intenzívnejší odmietavý postoj k právam žien v rôznych častiach sveta.
V roku 2024 bol prijatý prelomový právny predpis EÚ - otvoriť na novej karte na boj proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Podľa nového právneho predpisu sú určité formy násilia páchaného na ženách špecifickým trestným činom, najmä mrzačenie ženských pohlavných orgánov, nútené manželstvá a najrozšírenejšie formy kybernetického násilia (napr. zdieľanie intímneho alebo upraveného materiálu bez súhlasu, kybernetické prenasledovanie a kybernetické obťažovanie), ako aj rodovo motivované kybernetické podnecovanie k násiliu alebo nenávisti.
Zdroje: Eurostat - otvoriť na novej karte; Európsky inštitút pre rodovú rovnosť - otvoriť na novej karte; Agentúra Európskej únie pre základné práva - otvoriť na novej karte.
Smernicou sa posilňuje prístup obetí k spravodlivosti, ochrane a podpore a od členských štátov sa vyžaduje, aby zaviedli komplexné preventívne opatrenia a presadzovali ústrednú úlohu súhlasu vo vzťahoch. Členské štáty majú zapracovať nové pravidlá do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do 14. júna 2027.
Významnou výzvou zostáva aj naďalej násilie páchané na deťoch, a to v rámci EÚ aj mimo nej. Komisia v apríli vydala odporúčania - otvoriť na novej karte na podporu členských štátov pri posilňovaní ich systémov ochrany detí. Odporúčania odzrkadľujú názory viac než 1 000 detí získané prostredníctvom novej platformy EÚ pre participáciu detí - otvoriť na novej karte.
Na podporu svojho záväzku presadzovať rodovú rovnosť poskytla EÚ v roku 2024 dvanástim správnym orgánom v deviatich členských štátoch (Nemecko, Írsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Cyprus, Portugalsko a Rumunsko) prispôsobené technické odborné znalosti - otvoriť na novej karte. Cieľom je pomôcť im zaviesť politiky a rozpočty, ktoré riešia a podporujú rodové potreby.
Vďaka zmenám v rozpočtových pravidlách EÚ sa teraz vo finančných programoch EÚ zohľadní rodová rovnosť. Zmeny zahŕňajú zlepšené monitorovanie, v ktorom sa teraz budú rozlišovať informácie podľa rodu. Okrem toho sa pri činnostiach podporovaných z fondov EÚ budú musieť vždy, keď to bude možné, počnúc ďalším rozpočtovým obdobím (po roku 2027) zohľadniť osobitné potreby a priority žien a dievčat.
Vnútroštátne subjekty pre rovnaké zaobchádzanie - otvoriť na novej karte zohrávajú dôležitú úlohu pri zabezpečovaní toho, aby sa právne predpisy EÚ v oblasti nediskriminácie vykonávali v praxi. Podporujú rovnaké zaobchádzanie poskytovaním nezávislej pomoci obetiam diskriminácie, vykonávaním nezávislých prieskumov, uverejňovaním nezávislých správ a vydávaním odporúčaní o otázkach týkajúcich sa diskriminácie. Napriek svojej cennej práci však subjekty pre rovnaké zaobchádzanie v súčasnosti čelia viacerým výzvam a stále majú nevyužitý potenciál na predchádzanie diskriminácii a boj proti nej.
Nové právne predpisy, ktoré EÚ prijala - otvoriť na novej karte v roku 2024, poskytnú subjektom pre rovnaké zaobchádzanie väčšiu nezávislosť, zdroje a právomoci, čo pomôže posilniť presadzovanie práva EÚ v oblasti nediskriminácie. Členské štáty musia svoje vnútroštátne právne predpisy prispôsobiť do 19. júna 2026.
Diskriminácia na základe:
65 % rómskeho pôvodu
61 % farby pokožky
60 % etnického pôvodu
57 % transrodovej identity
54 % sexuálnej orientácie
Zdroj: Európska komisia, Osobitný prieskum Eurobarometra č. 535 - otvoriť na novej karte, december 2023.
Z výsledkov tretieho prieskumu týkajúceho sa LGBTIQ osôb - otvoriť na novej karte, ktorý v máji uverejnila Agentúra Európskej únie pre základné práva - otvoriť na novej karte, vyplýva, že lesby, gejovia, bisexuálne, transrodové, intersexuálne a queer osoby (LGBTIQ) sú vo svojom sociálnom prostredí otvorenejšie, pokiaľ ide o ich sexuálnu orientáciu, rodovú identitu alebo pohlavné charakteristiky, než v minulosti. Čelia však väčšiemu obťažovaniu a násiliu. Nenahlásené prípady diskriminácie, násilia a obťažovania sú zároveň naďalej vysoké.
Zo správy - Súbor PDF, otvoriť na novej karte o vykonávaní stratégie pre rovnosť LGBTIQ osôb vyplýva, že stratégia mala na situáciu LGBTIQ osôb v EÚ pozitívny vplyv. Dvanásť členských štátov má zavedené stratégie alebo akčné plány pre rovnosť LGBTIQ osôb, ktoré dopĺňajú stratégiu EÚ, zatiaľ čo iné v súčasnosti pripravujú svoje prvé špecializované národné stratégie alebo akčné plány. Spolupráca s členskými štátmi sa posilní prostredníctvom výmeny osvedčených postupov pri vypracúvaní a vykonávaní národných akčných plánov.
Zdroj: Agentúra Európskej únie pre základné práva, LGBTIQ Equality at a Crossroads - Progress and challenges - otvoriť na novej karte (Rovnosť LGBTI osôb na križovatke – pokrok a výzvy), 2024.
Zo správy o vykonávaní akčného plánu EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025 - otvoriť na novej karte vyplýva, že hoci väčšina opatrení sa realizovala, je potrebná účinnejšia ochrana pred rasovou diskrimináciou spolu so systematickým predchádzaním rasizmu. Správa takisto ukazuje, že opatrenia a iniciatívy proti rasizmu sa vyvíjajú vo všetkých oblastiach politiky EÚ – od vzdelávania a zamestnanosti až po vonkajšiu činnosť. Správa však ilustruje, že rasizmus je rozšírený v štruktúrach spoločnosti, ako je zamestnanosť, vzdelávanie a prístup k bývaniu, a že kľúčovú úlohu v boji proti tomuto javu zohrávajú členské štáty. Po roku 2025 bude EÚ naďalej bojovať proti rasizmu vo všetkých jeho formách a vypracuje komplexnú stratégiu boja proti rasizmu.
Zdroj: Agentúra Európskej únie pre základné práva, Jewish People’s Experiences and Perceptions of Antisemitism – EU Survey of Jewish People - otvoriť na novej karte (Skúsenosti židovského obyvateľstva a vnímanie antisemitizmu – prieskum EÚ medzi židovským obyvateľstvom), 2024.
V roku 2024 bola uverejnená Prvá správa o pokroku - otvoriť na novej karte v súvislosti so stratégiou EÚ na boj proti antisemitizmu a podporu židovského života na roky 2021 – 2030. Vyplýva z nej, že od útokov Hamasu na Izrael 7. októbra 2023 a vojny, ktorá vypukla v Gaze, bola v Európe zaznamenaná najvyššia miera nenávistných incidentov a násilia voči Židom od založenia EÚ. Podľa prieskumu - otvoriť na novej karte Agentúry Európskej únie pre základné práva z roku 2023 bola úroveň antisemitizmu vysoká už pred útokmi Hamasu, ktorú ešte zhoršila pandémia COVID-19 a útočná vojna Ruska proti Ukrajine. V správe sa uvádza, ako EÚ a jej členské štáty pracujú v boji proti antisemitizmu a aké opatrenia prijali na posilnenie bezpečnosti židovských komunít. Predstavuje pokrok pri budovaní udržateľných štruktúr EÚ a národných štruktúr na predchádzanie antisemitizmu a boj proti nemu. Na základe stratégie EÚ prijalo 23 členských štátov národnú stratégiu boja proti antisemitizmu a 20 členských štátov vymenovalo národného koordinátora pre antisemitizmus.
Podľa správy Being Muslim in the EU – Experiences of Muslims - Súbor PDF, otvoriť na novej karte (Život moslimov v EÚ – skúsenosti moslimov), ktorú v októbri uverejnila Agentúra Európskej únie pre základné práva, takmer každý druhý moslim v EÚ sa stretáva s rasizmom a diskrimináciou v každodennom živote, pričom od roku 2016 došlo k prudkému nárastu. Online aj offline útoky sú namierené na moslimské ženy, mužov a deti nielen z dôvodu ich náboženstva, ale aj z dôvodu farby pleti a etnického alebo prisťahovaleckého pôvodu. Údaje použité v správe boli zozbierané pred útokom Hamasu 7. októbra 2023 a vojnou, ktorá vypukla v Gaze, po ktorých sa zintenzívnila nenávisť voči moslimom.
V správe o vykonávaní národných strategických rámcov pre Rómov - otvoriť na novej karte sa zdôrazňuje pokrok, ktorý dosiahli členské štáty a krajiny zapojené do procesu rozširovania pri vytváraní potrebných štruktúr, procesov a programov na účinné vykonávanie ich vnútroštátnych rámcov pre Rómov. Aj keď toto úsilie predstavuje dôležitý krok vpred, stále existuje priestor na zvýšenie ambícií, aby sa úplne dosiahli cieľové hodnoty EÚ do roku 2030 - otvoriť na novej karte, prostredníctvom ktorých sa monitoruje, do akej miery sa dosiahli ciele strategického rámca EÚ pre Rómov v oblasti rovnosti, sociálno-ekonomického začlenenia a zmysluplnej účasti Rómov. EÚ je naďalej odhodlaná podporovať členské štáty prostredníctvom usmernení a monitorovania vykonávania ich vnútroštátnych rámcov pre Rómov.
Európsky mesiac rozmanitosti organizovaný v máji predstavuje dlhodobý záväzok EÚ dosiahnuť rozmanité a inkluzívne pracoviská a spoločnosti. V roku 2024 sa v celej EÚ uskutočnilo viac ako 50 podujatí. Jedným z hlavných bodov bol tretí ročník každoročného udeľovania ceny Európske hlavné mestá inklúzie a rozmanitosti - otvoriť na novej karte ako ocenenia práce, ktorú veľkomestá, mestá alebo regióny EÚ vykonali pri podpore začleňovania a vytváraní spoločností bez diskriminácie. Tento rok bola zahrnutá špeciálna kategória ceny pre orgány, ktoré vytvárajú bezpečné mestá, mestá a regióny tým, že riešia násilie páchané na ženách.
Záhreb, Chorvátsko
© Adobe Stock
komúna Växjö, Švédsko
© Marcus Lindstrom/E+ via Getty Images
La Laguna, Španielsko
© Adobe Stock
Corbetta, Taliansko
© AleksandarGeorgiev/E+ via Getty Images
Miranda de Ebro, Španielsko
© Abuela Pinocho/Moment Open via Getty Images
Casares, Španielsko
© Adobe Stock
Ľubľana, Slovinsko
© Adobe Stock
Miranda de Ebro, Španielsko
© Abuela Pinocho/Moment Open via Getty Images
komúna Växjö, Švédsko
© Marcus Lindstrom/E+ via Getty Images