KAPITOLA 0

EÚ v roku 2024 – držíme sa kurzu

Podhľad na vlajky z nízkeho uhla vlajúce na vysokých stožiaroch na pozadí oblačnej oblohy. Zobraziť opis fotografie
Slávnostné vztýčenie európskej vlajky na začiatku 10. volebného obdobia pred Európskym parlamentom, Štrasburg (Francúzsko) 15. júla 2024.

V roku 2024 sa skončilo jedno päťročné inštitucionálne obdobie a začalo sa ďalšie. Po júnových voľbách do Európskeho parlamentu začali inštitúcie Európskej únie politický cyklus na roky 2024 – 2029 so záväzkom spolupracovať v záujme bezpečnej, konkurencieschopnej a prosperujúcej EÚ, ktorá sa zasadzuje za ľudské práva, demokraciu a právny štát. Táto kapitola sa zaoberá prechodom z jedného obdobia do ďalšieho a načrtáva hlavné priority nového cyklu. Zvyšok publikácie (kapitoly 1 až 9) ukazuje, ako EÚ plnila svoje priority v poslednom roku funkčného obdobia 2019 – 2024.

V roku 2024 sa ukončil predchádzajúci päťročný politický cyklus, v ktorom EÚ napriek tlakom vyvolaným viacerými krízami plnila svoje ambiciózne ciele vo všetkých oblastiach politiky (pozri kapitoly 1 až 9). Počas mandátu sa dosiahol pokrok smerom k novému modelu rastu, ktorý chráni ľudí a planétu, je hospodársky životaschopný a sociálne spravodlivý a zabezpečuje, že technológia naďalej občanom prináša výhody bez toho, aby boli vystavení riziku. Inštitúcie EÚ takisto pripravili pôdu pre začiatok ďalšieho cyklu vymedzením nových politických priorít na roky 2024 – 2029 v súlade s hlavnými záujmami občanov.

Voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú každých päť rokov, sú najväčším nadnárodným demokratickým procesom na svete. V júnových voľbách bola zaznamenaná najvyššia volebná účasť za posledných 30 rokov (50,74 %). Hlasovanie vo voľbách do Európskeho parlamentu sa stalo dôležitým demokratickým aktom pre mnohých občanov, pričom 46 % opýtaných uviedlo, že hlasujú vždy, a 42 % uviedlo, že hlasovanie považujú za občiansku povinnosť.

Občania na budúcnosť EÚ stále hľadia optimisticky a naďalej majú pozitívny dojem z EÚ a jej inštitúcií. Dôvera v EÚ je na najvyššej úrovni od roku 2007 - otvoriť na novej karte (pozri kapitolu 9). Z povolebného prieskumu - otvoriť na novej karte EÚ vyplýva, že 7 z 10 Európanov si myslí, že ich krajina má prospech z členstva v EÚ, pričom toto číslo sa v posledných rokoch nezmenilo. Medzi najčastejšie uvádzané dôvody, pre ktoré Európania považujú členstvo v EÚ za prospešné, patrí intenzívnejšia spolupráca medzi členskými štátmi, ochrana mieru a posilňovanie bezpečnosti, prispievanie EÚ k hospodárskemu rastu a vytváranie nových pracovných príležitostí.

Čo rozhodlo o hlasoch občanov vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2024?

(sedem najčastejšie uvádzaných tém)

42 %
rastúce ceny, životné náklady

41 %
hospodárska situácia

34 %
medzinárodná situácia

32 %
demokracia
a právny štát

28 %
migrácia a azyl

28 %
životné prostredie a zmena klímy

28 %
obrana a bezpečnosť EÚ

Vedenie EÚ v rokoch 2024 – 2029

Novozvolený Parlament - otvoriť na novej karte v júli opätovne zvolil Robertu Metsolovú - otvoriť na novej karte za svoju predsedníčku. Na základe návrhu Európskej rady Parlament takisto zvolil Ursulu von der Leyenovú - otvoriť na novej karte za predsedníčku Európskej komisie na druhé funkčné obdobie. Po úspešných potvrdzujúcich vypočutiach pred príslušnými parlamentnými výbormi Parlament koncom novembra schválil nové zloženie Európskej komisie - otvoriť na novej karte vrátane novej vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej. Nové kolégium komisárov nastúpilo do funkcie 1. decembra po vymenovaní Európskou radou. António Costa - otvoriť na novej karte zároveň nahradil vo funkcii predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

Európsky parlament schválil novú Európsku komisiu, ktorá sa ujala funkcie 1. decembra 2024. Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali v Štrasburgu po tom, ako preskúmali schopnosti a vhodnosť každého z navrhovaných komisárov.
VIDEO: Parlament schvaľuje novú Komisiu, Štrasburg (Francúzsko) 29. novembra 2024.
Náhľadový obrázok: Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vľavo) a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová (vpravo) vítajú rozhodnutie Parlamentu schváliť Európsku komisiu na roky 2024 – 2029.
António Costa a Charles Michel spoločne stoja a usmievajú sa na pozadí európskych vlajok. António Costa drží v ruke zvonček a Charles Michel ho drží za rameno.
Odchádzajúci predseda Európskej rady Charles Michel (vpravo) odovzdáva predsedníctvo nastupujúcemu predsedovi Antóniovi Costovi (vľavo), Brusel (Belgicko) 29. novembra 2024.
Skupinová fotografia komisárov stojacich na schodisku s európskou vlajkou v pozadí.
Kolégium komisárov na roky 2024 – 2029.

Práca EÚ v novom inštitucionálnom cykle sa bude riadiť strategickým programom na roky 2024 – 2029 - otvoriť na novej karte, ktorý v júni prijali lídri EÚ. Cieľom strategického programu je lepšie pripraviť Európu na riešenie bezprostredných a budúcich výziev zameraním sa na tri kľúčové oblasti.

Strategický program na roky 2024 – 2029

  1. Slobodná a demokratická Európa.
  2. Silná a bezpečná Európa.
  3. Prosperujúca a konkurencieschopná Európa.

V súlade so strategickým programom vymedzila predsedníčka Európskej komisie priority Komisie na roky 2024 – 2029 - otvoriť na novej karte na základe politických usmernení - otvoriť na novej karte predložených Parlamentu. Stanovujú sedem ambicióznych politických priorít pre silnejšiu, bezpečnejšiu a spravodlivejšiu Európu.

Priority Komisie na roky 2024 – 2029

Nový plán pre udržateľnú prosperitu a konkurencieschopnosť Európy.

Nová éra európskej obrany a bezpečnosti.

Podpora ľudí, posilňovanie našich spoločností a nášho sociálneho modelu.

Udržanie našej kvality života: potravinová bezpečnosť, voda a príroda.

Ochrana našej demokracie, presadzovanie našich hodnôt.

Globálna Európa: využitie našej sily a partnerstiev.

Spolupráca pri dosahovaní výsledkov a príprava Únie na budúcnosť.

Kľúčové iniciatívy, ktoré sa majú začať počas prvých 100 dní pôsobenia Komisie

Nová dohoda o čistom priemysle pre konkurencieschopné priemyselné odvetvia a kvalitné pracovné miesta.

Biela kniha o budúcnosti európskej obrany s cieľom identifikovať investičné potreby.

Iniciatíva tovární umelej inteligencie na zabezpečenie prístupu k novým superpočítačovým kapacitám prispôsobeným na mieru startupom a priemyslu v oblasti umelej inteligencie.

Európsky akčný plán pre kybernetickú bezpečnosť nemocníc a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s cieľom zlepšiť odhaľovanie hrozieb, pripravenosť a reakciu na krízy.

Vízia pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo s cieľom zabezpečiť dlhodobú konkurencieschopnosť a udržateľnosť poľnohospodárskeho sektora.

Preskúmania politík pred rozširovaním s cieľom lepšie sa pripraviť na budúce pristúpenia.

Politické dialógy s mládežou a so všetkými komisármi s cieľom poskytnúť mladým ľuďom väčšiu slobodu a zodpovednosť v rámci spoločností a demokracií EÚ.