5. FEJEZET
Az elmúlt évek során Európa alkalmazkodott a gyorsan változó digitális környezethez. Ennek érdekében azon munkálkodtunk, hogy lehetővé tegyük a társadalom számára a technológiában rejlő lehetőségek kiaknázását, az innováció révén fokozzuk az Európai Unió versenyképességét és technológiai szuverenitását, és egyúttal a lehető legkisebb mértékűre csökkentsük a polgárokat érintő kockázatokat. Több milliárd eurót fektettünk be az optikai és az 5G-hálózat bővítésébe abból a célból, hogy Unió-szerte javuljon az összekapcsoltság, a munkavállalókat pedig folyamatosan támogatjuk azon készségek megszerzésében, amelyekre a digitális jövőben szükségük lesz. A digitális szolgáltatásokról és a digitális piacokról szóló, úttörő jelentőségű jogszabályoknak köszönhetően már jelenleg is mindenki számára biztonságosabb és méltányosabb a digitális tér; emellett az említett jogszabályok biztosítják, hogy a technológiai óriások felelősséget vállaljanak a társadalomra és a gazdaságra gyakorolt jelentős hatásukért. Az EU vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia (MI) biztonságosabbá és megbízhatóbbá tételében is, miközben kezeli az MI-vel való visszaéléssel kapcsolatos kockázatokat. Az innováció fellendítése érdekében megerősítettük a kutatási szervezetek és az egyetemek közötti együttműködést, és jelentősen megnöveltük az olyan élvonalbeli technológiákba irányuló beruházásokat, mint a szuper-számítástechnika, a félvezetők, a kvantum-számítástechnika és az űrtechnológia.
Európa digitális évtizedének - megnyitás új lapon félidejéhez közeledve az EU értékelte az uniós digitális átállást vezérlő célok megvalósítása terén elért eredményeket. A közös terv és a 2030-ig megvalósítandó, egyértelműen meghatározott célok a technológiának a társadalom valamennyi szegmensébe való integrálását szolgálják, az iskoláktól és a kórházaktól a nagy- és kisvállalkozásokig, továbbá olyan eszközöket hivatottak biztosítani az EU-ban élőknek, amelyek segítségével a lehető legjobban kihasználhatják az internet kínálta lehetőségeket.
A digitális évtized szakpolitikai program keretében elért eredményekről szóló, 2024. évi jelentés - megnyitás új lapon bemutatja, hogy milyen messzire jutott az EU e célok megvalósítása terén, ugyanakkor arra is rávilágít, hogy mely területeken van még szükség javításra. Felszólítja a tagállamokat, hogy továbbra is támogassák a helyi induló vállalkozásokat, mozdítsák elő közösségeikben a digitális jártasságot, valamint javítsák a mesterséges intelligencia és az adatelemzés használatának elterjedtségét a vállalkozások körében és a félvezetőgyártásban. Ezenkívül az EU naprakésszé tette az egyes tagállamoknak címzett ajánlásait is, figyelembe véve az erősségek és a kihívások tekintetében az EU-n belül fennálló különbségeket.
A mesterséges intelligencia átalakító erővel hat az európai társadalomra és gazdaságra. A mesterséges intelligencia a feldolgozóipartól az egészségügyön át az oktatásig valamennyi ágazatban átalakítja az alapvető folyamatokat és az üzleti modelleket, a nagyobb hatékonyság és a növekedés ígéretét hordozva magában. Ugyanakkor kihívásokat is támaszt az etikus fejlődés, az alapvető jogok és a kiberbiztonság területén. A technológiában rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázásához és a kapcsolódó aggályok kezeléséhez a szakpolitikák gondosan kialakított egyensúlyára van szükség.
Az EU vezető szerepet kíván játszani a mesterséges intelligencia területén, de nem minden áron. Az embereket előtérbe helyező, felelős mesterséges intelligencia mellett száll síkra. A mesterséges intelligenciáról szóló, augusztusban hatályba lépett uniós jogszabály (azaz az MI-rendelet - megnyitás új lapon), amely világszerte az első valódi kísérlet a szóban forgó technológia szabályozására, egyértelmű szabályokat és iránymutatásokat határoz meg arra vonatkozóan, hogy hogyan használható a mesterséges intelligencia, és hogyan kell azt fejleszteni. A jogszabály biztosítani fogja, hogy az MI-rendszerek megbízhatóak, méltányosak és torzításoktól mentesek legyenek, és védjék az emberek alapvető jogait. A harmonizált szabályrendszer a bürokrácia csökkentése és az innováció előmozdítása révén megkönnyíti a mesterséges intelligenciát fejlesztő vállalatok munkáját. Ezenkívül a szabályoknak köszönhetően a vállalatok tudni fogják, hogy mire számíthatnak.
A mesterséges intelligenciáról szóló uniós jogszabály 2024-ben lépett hatályba. Ezek voltak a következő lépések:
A májusban létrehozott új Mesterséges Intelligenciával Foglalkozó Európai Hivatal - megnyitás új lapon egyértelmű iránymutatásokat fog kidolgozni a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok és fejlesztők számára, és biztosítani fogja, hogy az új szabályokat Unió-szerte egységesen hajtsák végre. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos szakértelem uniós központjaként beleszólása lesz abba is, hogy mely MI-modellek kerülnek jóváhagyásra, és akár meg is akadályozhatja a torzítónak vagy nem biztonságosnak tekintett MI használatát. Szeptemberben az EU elindította a mesterséges intelligenciáról szóló paktum - megnyitás új lapon végrehajtását, ezáltal ösztönözve a szervezeteket arra, hogy a jogszabályban előírt határidő előtt tervezzék meg és kezdjék el a vonatkozó követelmények teljesítését.
Az EU támogatta a holland hatóságokat az MI-rendszerek nyomon követésében - megnyitás új lapon annak biztosítása érdekében, hogy azok megfeleljenek az uniós jognak, többek között a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálynak. A projekt a Technikai Támogatási Eszköz - megnyitás új lapon segítségével lehetővé tette a következőket:
Ez a 2024 januárjában bevezetett intézkedésekből álló csomag támogatni fogja az uniós induló vállalkozásokat és a kis- és középvállalkozásokat a megbízható mesterséges intelligencia fejlesztésében.
CitiVERSE - megnyitás új lapon európai digitális infrastruktúra-konzorcium
A kutatás és a szabályozás ötvözésével az EU bebiztosítja a helyét a globális technológiai környezetben. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály globális normát határoz meg, és úttörő szerephez juttatja az EU-t. Szeptemberben az EU aláírta az Európa Tanács mesterséges intelligenciáról szóló keretegyezményét - megnyitás új lapon, az első olyan, jogilag kötelező erejű nemzetközi megállapodást, amely a mesterséges intelligenciára vonatkozik, és amely teljes mértékben összhangban van a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabállyal.
Az EU elkötelezett - megnyitás új lapon továbbá aziránt is, hogy a piacok nyitottak és hozzáférhetőek legyenek, különösen a virtuális világok és a generatív mesterséges intelligencia tekintetében, és ily módon egyenlő versenyfeltételeket lehessen teremteni, és megakadályozható legyen, hogy a monopóliumok elfojtsák az innovációt. A cél egy olyan környezet kialakítása, amelyben a kisebb és induló vállalkozások versenyezhetnek a technológiai óriásokkal.
Míg a mesterséges intelligencia és a virtuális világok a digitális innováció határait feszegetik, az e technológiák továbbfejlesztéséhez szükséges számítási teljesítmény nagymértékben függ a nagy teljesítményű számítógépektől. 2024 szeptemberében az EU a meglévő szuperszámítógépek korszerűsítésére és több, MI-kapacitásokkal rendelkező új szuperszámítógép beszerzésére irányuló pályázati felhívást tett közzé azzal a céllal, hogy tovább szélesítse a világ legnagyobb nyilvános szuperszámítógép-hálózatát. Ezek a számítógépek az emberiség előtt álló legnagyobb kihívások közül többel is foglalkoznak, például a gyógyszerek felfedezésének felgyorsításával vagy az éghajlat-modellezés javításával.
Az EU „Irány a Föld - megnyitás új lapon” (DestinE) elnevezésű kiemelt kezdeményezése, amelynek célja a Föld rendkívül pontos digitális ikermodelljének kifejlesztése, fontos szerepet fog játszani abban, hogy Európa alkalmazkodni tudjon az éghajlatváltozáshoz. A rendszer júniusi telepítését követően Európa nagy teljesítményű számítógépei - megnyitás új lapon azt a feladatot kapták, hogy szimulálják az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események hatásait. E kezdeményezésnek köszönhetően Európa felkészültebb lesz a jelentős természeti katasztrófákra való reagálásra, valamint az ilyen események lehetséges társadalmi-gazdasági és szakpolitikai hatásainak értékelésére.
A projekt a finn LUMI szuperszámítógépre és más uniós szuperszámítógépekre támaszkodik a Föld rendkívül pontos ikermodelljének létrehozásához. Ez kiválóan illusztrálja, hogy hogyan működnek az uniós szuperszámítógépek, amelyek mesterséges intelligencia és fejlett modellezés alkalmazásával szimulálják az éghajlatváltozást és a szélsőséges időjárási események hatásait.
Az EU az exaszintű számítástechnika határain túli lehetőségeket is igyekszik feltérképezni, egy olyan jövőt vetítve előre, amelyben a kvantumszámítógépek következő generációjának köszönhetően a tudományos áttörések példátlan ütemben valósulhatnak meg. Mivel azonban a kvantumszámítógépek a napjainkban alkalmazott titkosítási rendszerek feltörésére is alkalmasak lehetnek, az EU májusban ajánlást - megnyitás új lapon adott ki, amelyben felszólította a tagállamokat, hogy a kritikus adatok védelme érdekében javítsák a titkosítási módszereket.
2024-ben az EU a mesterséges intelligencia fejlesztésébe több mint 65 millió eurót, a kvantumtechnológiákba pedig 47 millió eurót fektetett be.
Az EU 2024-ben további beruházásokat hajtott végre a digitális infrastruktúra területén. 420 millió eurót bocsátott rendelkezésre a digitális szolgáltatások bevezetését támogató uniós finanszírozási program, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF Digital) - megnyitás új lapon révén. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz új munkaprogramjának - megnyitás új lapon keretében 2024 és 2027 között további 865 millió euró lesz felhasználható az 5G közösségekben és főbb közlekedési útvonalak mentén történő kiépítésének, valamint tenger alatti kábelek lefektetésének támogatására az EU gerinchálózatainak – az uniós internetes infrastruktúra alapját képező nagy kapacitású adatátviteli vonalaknak – a megerősítése érdekében.
intelligencia
Februárban az EU ajánlást - megnyitás új lapon adott ki a tenger alatti kábelek védelméről, kritikus infrastruktúrának minősítve őket. A világ adatforgalmának túlnyomó része e tenger alatti kábeleken keresztül zajlik, ám ezek megsérülhetnek vagy szabotázs következtében megrongálódhatnak, így védelmük elengedhetetlen a globális kommunikáció és a gazdasági biztonság szempontjából.
A gigabites infrastruktúráról szóló, 2024-ben elfogadott jogszabály - megnyitás új lapon célja, hogy felgyorsítsa és megkönnyítse a vállalkozások számára a nagy kapacitású – például az optikai és az 5G – hálózatok kiépítését. A szóban forgó rendelet megszünteti a nehézkes papírmunkát, jóváhagyási eljárásokat és szabályozásokat, amelyek eddig lelassították a hálózatok kiépítését, és gyorsabb internetet, jobb hálózati összekapcsoltságot és magasabb színvonalú szolgáltatásokat biztosít mindenki számára. Az említett jogszabállyal egyidejűleg elfogadott gigabit-ajánlás - megnyitás új lapon előmozdítja a szolgáltatók közötti versenyt, valamint több választási lehetőséget és jobb árakat kínál a fogyasztóknak. Megállapodás született az egyik tagállamból a másikba irányuló hívásokra és szöveges üzenetekre vonatkozó szabályokról is, amelyek 2032-ig biztosítják a kiszolgáltatott fogyasztók folyamatos védelmét az ilyen szolgáltatások potenciálisan magas költségeivel szemben.
A modern élet meghatározó eszközeit – a zsebünkben lapuló okostelefontól az általunk vezetett autóig – a félvezetők (közismert nevükön: a csipek) működtetik. A kutatásba, a gyártólétesítményekbe és az infrastruktúrába való beruházás révén az EU azon munkálkodik, hogy önállóbbá váljon a félvezetőgyártás terén.
Az üzleti tevékenységüket más tagállamokra is kiterjesztő vállalkozásoknak gyakran bizonyítaniuk kell ezen országok hatóságai számára, hogy uniós vállalkozásnak minősülnek, és újra be kell nyújtaniuk a vonatkozó információkat, például a székhelyük adatait vagy jogi képviselőjük nevét, annak ellenére, hogy ezek az adatok már elérhetők saját tagállamuk cégnyilvántartásában. A decemberben elfogadott új uniós társasági szabályok - megnyitás új lapon digitális eszközöket vezetnek be ezen adminisztratív terhek enyhítésére. A vállalkozásoknak a továbbiakban nem kell újra benyújtaniuk a dokumentumokat, amikor leányvállalatokat vagy fióktelepeket hoznak létre más tagállamokban, mivel ezeket az információkat közvetlenül a cégnyilvántartások között cserélik ki az egyszeri adatszolgáltatás elve alapján. Emellett a többnyelvű uniós cégbizonyítvány – lényegében egy uniós társasági azonosító igazolvány – lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy könnyen bizonyítsák, hogy jogszerűen jegyezték be őket az EU-ban, az uniós meghatalmazás pedig lehetővé teszi a képviselőik számára a határokon átnyúló jogi és üzleti ügyintézést.
Az EU emellett jobban összekapcsolt közigazgatásokat hoz létre, például azáltal, hogy kapcsolatot teremt az üzleti nyilvántartások összekapcsolására szolgáló rendszer - megnyitás új lapon – amely Unió-szerte összekapcsolja a cégnyilvántartásokat –, valamint a tényleges tulajdonosi nyilvántartások - megnyitás új lapon és a fizetésképtelenségi nyilvántartási - megnyitás új lapon rendszerek között. Ez egyúttal megkönnyíti a cégadatokhoz való hozzáférést a belső piacon.
A digitális átállás elengedhetetlen ahhoz, hogy a vállalkozások versenyképesek maradjanak napjaink gyorsan változó világában, és az EU aktívan segíti őket ebben. Erre az egyik lehetőséget az európai digitális innovációs központok - megnyitás új lapon kínálják, amelyek támogatják a vállalkozásokat a digitális technológiák, többek között a mesterséges intelligencia bevezetésében. E központok például segíthetnek a kisebb kiskereskedelmi vállalkozásoknak mesterségesintelligencia-alapú csevegőrobotokat létrehozni az ügyfélszolgálat számára, vagy eszközöket kínálhatnak az értékesítési adatok elemzéséhez a jobb leltárkezelés érdekében.
2024-ben az európai digitális innovációs központok hálózata - megnyitás új lapon több országra is kiterjesztette hatókörét, és új digitális önértékelési eszközt - megnyitás új lapon fejlesztett ki a kis- és középvállalkozások számára technológiai érettségük mérésére.
A Gas Grün GmbH, egy kis németországi induló vállalkozás, amely biogázzal foglalkozik, nehezen tudta optimalizálni biogázüzemeinek energiahozamát. Egy digitális innovációs központ segítségével - megnyitás új lapon a vállalkozás mesterségesintelligencia-alapú ellenőrzési rendszert fejlesztett ki, amely maximalizálta az energiatermelést és minimalizálta a hulladékot. Ez segített a vállalkozásnak abban, hogy bővítse üzleti tevékenységét, és hogy ipari rendezvényeken bemutassa munkáját.
A Bizottság és a tagállamok egy egységes digitális nyilatkozattételi portál - megnyitás új lapon kialakításán is dolgoznak, hogy csökkentsék a más tagállamokba munkavállalókat kiküldő vállalkozásokra (köztük kis- és középvállalkozásokra) nehezedő adminisztratív terheket. Egy új online rendszer fogja segíteni a vállalkozásokat abban, hogy megfeleljenek a nemzeti jelentéstételi szabályoknak, amikor munkavállalókat küldenek más tagállamokba. A rendszer az EU valamennyi hivatalos nyelvén rendelkezésre fog állni, könnyen használható lesz, és lehetővé fogja tenni a felhasználók számára a korábbi jelentésekből származó információk újbóli felhasználását.
Az EU lépéseket tesz annak érdekében, hogy javítsa a közlekedést városainkban. A DeployEMDS - megnyitás új lapon adatmegosztási projekt a közös mobilitási adattér - megnyitás új lapon létrehozására irányuló uniós erőfeszítések sarokköve. Célja egy olyan rendszer létrehozása, amely lehetővé teszi a városok számára, hogy valós idejű információkat osszanak meg a forgalomáramlásról és a közösségi közlekedésről. Ez az intelligens hálózat, amelyet már kilenc városban és régióban tesztelnek, Unió-szerte segíteni fog a városi mobilitási problémák azonosításában és kezelésében.
A dróntechnológia gyors fejlődésével egyértelmű szabályozásra van szükség ezen a területen. Az EU új intézkedéseket - megnyitás új lapon fogadott el a kialakulóban lévő légi mobilitási szolgáltatások egyedülálló biztonsági kihívásainak kezelésére. A cél kettős: a szabályozási folyamatok egyszerűsítése a magas szintű biztonsági előírások fenntartása mellett, valamint a szabályozások tagállamok közötti harmonizálása. Ezek a harmonizált szabályok meg fogják könnyíteni a drónfejlesztők és -használók életét. Az egyértelmű és következetes szabályozás egyúttal növeli a vállalkozások bizalmát az új dróntechnológiákba való beruházások tekintetében, ami Unió-szerte elő fogja mozdítani az innovációt.
Az internet, jóllehet értéke felbecsülhetetlen, olyan kihívásokat is rejt magában, mint a félretájékoztatás, a jogellenes gyűlöletbeszéd, valamint a jogellenes tartalmak és gyakorlatok egyéb formái. Az ilyen gyakorlatok visszaszorítása és az online biztonság javítása érdekében az EU két kulcsfontosságú jogszabályt fogadott el: a digitális szolgáltatásokról szóló rendeletet - megnyitás új lapon és a digitális piacokról szóló jogszabályt - megnyitás új lapon.
A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet előírja, hogy az online platformoknak proaktívabban kell eltávolítaniuk a jogellenes tartalmakat, növelniük kell algoritmusaik átláthatóságát, és be kell tiltaniuk a célzott hirdetések bizonyos típusait. A rendelet, amely 2024 februárjában vált alkalmazandóvá az egész EU-ban, új szabályokat vezetett be az online platformokra, a közösségi médiára és az e-kereskedelmi honlapokra vonatkozóan. A nagyobb platformoknak, az úgynevezett online óriásplatformoknak nagyobb befolyásuk miatt szigorúbb szabályoknak kell megfelelniük.
A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet végrehajtása során a gyermekek védelme kiemelt figyelmet kapott, és három nagy platformmal szembeni fellépéshez vezetett az életkor nem megfelelő ellenőrzése és a kiskorúak káros tartalomnak való kitettsége miatt. Ezzel párhuzamosan a tanárok képzésben részesülnek mint a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet iskolai felelősei - megnyitás új lapon, hogy segíteni tudjanak a tanulóknak az olyan online kihívásokkal való megküzdésben mint az internetes zaklatás és a félretájékoztatás, ily módon biztonságosabb digitális környezetet teremtve a fiatal felhasználók számára. 2024-ben ünnepeltük a gyermekbarát internetre vonatkozó stratégia második évfordulóját - megnyitás új lapon is, amelynek keretében egy olyan önértékelési eszköz is elérhetővé vált, amely segíti a platformokat a gyermekek magasabb szintű online védelmében.
A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet a platformok felkészültségének stressztesztelésével - megnyitás új lapon, valamint a kockázatcsökkentésre és az MI-tartalmak egyértelmű címkézésére vonatkozó iránymutatások - megnyitás új lapon kiadásával segít megvédeni a választások integritását az online fenyegetésekkel, valamint a mesterséges intelligencia által generált tartalmakkal szemben. A márciusban elfogadott kiegészítő szabályok - megnyitás új lapon mind az online, mind az offline térben korlátozni fogják a személyes adatok felhasználását a politikai reklámokban. Az említett szabályok előírják, hogy a politikai reklámoknak átláthatósági címkét kell tartalmazniuk, kifejezett hozzájárulást tesznek kötelezővé az online célkiválasztáshoz, és megtiltják a különleges személyes adatokon alapuló profilalkotást. Az európai adattár részletesen ismerteti majd az összes politikai reklámot és azok célkiválasztási módszereit, csökkentve a manipuláció és a külföldi beavatkozás kockázatát. A nem uniós szereplők nevében történő reklámozás a választásokat megelőző három hónapban tilos lesz.
Gyermekbarát bejelentési mechanizmusok a jogellenes vagy nem megfelelő tartalmakra vonatkozóan.
A személyes adatok és a magánélet magasabb szintű védelme.
Egyértelmű és tömör szerződési feltételek.
A gyermekeknek és fiataloknak szánt célzott reklámok tiltása.
Javaslat született - megnyitás új lapon a gyermekek szexuális bántalmazása elleni küzdelemre vonatkozó szabályok felülvizsgálatára a gyermekek online szexuális bántalmazásával kapcsolatos új veszélyek, például a deepfake és a pedofil fórumok kezelése érdekében. Az új szabályok emellett megerősítik a megelőzést és az áldozatok támogatását, és meghatározzák az EU-n belüli büntetőeljárásokra vonatkozó minimumszabályokat. A gyermekek online szexuális bántalmazása elleni küzdelemre irányuló ideiglenes jogi intézkedés időbeli hatálya 2026-ig meghosszabbodott annak érdekében, hogy lehetőség legyen a visszaélésszerű tartalmaknak a folyamatban lévő önkéntes intézkedések révén történő felderítésére és eltávolítására. Ezek az erőfeszítések hozzájárulnak a gyermekek online védelméhez, miközben az EU kidolgozza az állandó jogszabályokat e problémák hatékony kezelése érdekében.
Az egyre erősödő online intolerancia nemcsak ellentétes az EU alapelveivel, hanem komoly fenyegetést is jelent az áldozatokra nézve, és veszélyezteti a véleménynyilvánítás szabadságát és a demokratikus közbeszédet. A közösségimédia-platformok immár szigorúbb felügyelettel szembesülnek, mivel az EU együttműködik a szabályozókkal a kiskorúak védelme, a platformok átláthatóbbá tétele, a jogellenes tartalmak és a rendszerszintű dezinformáció kezelése, valamint a végrehajtás közös képzések, párbeszédek és kutatás révén történő javítása érdekében.
Míg a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet a felhasználók védelmére és az illegális tartalmak kezelésére összpontosít, a digitális piacokról szóló jogszabály biztosítja, hogy digitális piacunk továbbra is tisztességes és versenyképes maradjon. A digitális piacokról szóló jogszabály az egyik első eszköz a digitális nagyvállalatok erejének szabályozására. Az említett rendelet az uniós versenyjogi szabályokkal párhuzamosan működik, amelyek továbbra is teljes mértékben alkalmazandók. Egyértelmű kritériumokat határoz meg a kapuőrök – nagy digitális platformok, például keresőmotorok, alkalmazás-áruházak és üzenetküldő szolgáltatások – kijelölésére vonatkozóan. 2024 márciusától a kapuőröknek (amelyekből jelenleg hét van) be kell tartaniuk - megnyitás új lapon a digitális piacokról szóló jogszabály értelmében rájuk vonatkozó valamennyi kötelezettséget és tilalmat annak érdekében, hogy ne fojtsák el a versenyt. Ez biztosítani fogja, hogy a kisebb vállalkozások tisztességes esélyt kapjanak a versenyben való részvételre, és hogy a fogyasztók élvezhessék a nagyobb választék és a tisztességesebb árak előnyeit.
(a kapuőrök által kínált és a digitális piacra jelentős hatást gyakorló szolgáltatások)
A felhasználók mostantól:
2024-ben két visszaélést bejelentő eszköz bevezetésére került sor, amelyek lehetővé teszik az egyének számára, hogy – a megtorlásokkal szembeni védelmük biztosítása mellett – olyan információkat szolgáltassanak, amelyek segítenek a platformok káros gyakorlatainak azonosításában és feltárásában. Az átláthatóság elengedhetetlen a digitális piacba vetett fogyasztói bizalom növeléséhez, különösen az online influenszerek és a kiskereskedelmi platformok tekintetében.
A közösségimédia-bejegyzéseken végzett szűrés (vagy „sweep” [online ellenőrzési akció]) megállapította, hogy az online influenszerek ritkán fedik fel, hogy az általuk készített tartalom kereskedelmi jellegű:
Az online piacterek egyre népszerűbbek, de bebizonyosodott, hogy félrevezetik a fogyasztókat az árképzéssel és a feltételekkel kapcsolatban. A nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok és az EU közös fellépését követően több online platform is elkötelezte magát kereskedelmi gyakorlataik javítása mellett.
A problémás marketinggyakorlatok azt mutatják, hogy a fogyasztók online védelme érdekében megfelelőbb jogszabályokra van szükség. Októberben egy felülvizsgálat - megnyitás új lapon hiányosságokat tárt fel az uniós fogyasztóvédelmi szabályokban, például nem egyértelmű jogszabályokat, a szabályok eltérő alkalmazását a különböző országokban, valamint a végrehajtás gyengeségét. 2025-ben a Bizottság részletesen felülvizsgálja azokat a konkrét területeket, amelyeken javítani kell.
A Viagogo, egy rendezvényjegyek viszonteladásával foglalkozó online piactér a következőket vállalta:
A Vinted, egy használt cikkek értékesítésével foglalkozó online piactér, a következő területeken vezetett be módosításokat:
A Temu nevű online piactér értesítést kapott a platformján megfigyelhető, az uniós fogyasztóvédelmi jogot sértő gyakorlatokról, melyek többek között a következőkben nyilvánultak meg: megtévesztő árengedmények, nyomásgyakorlás az értékesítés során, hamis értékelések, félrevezető információk és kényszerű játékosítás. Utasítást kapott arra, hogy igazodjon az uniós szabályokhoz, és továbbra is vizsgálat alatt áll.
Bizonyos események a fogyasztói bizalom aláásása, a piacok stabilitása és az intézmények hitelessége tekintetében képesek nagyobb kárt okozni, mint amekkorát egy esetleges adatvédelmi incidens vagy az online szolgáltatások leállása okozna. A kiberbiztonság ezért mindenki számára kritikus kérdéssé vált.
A valamennyi tagállamban egységesen magas szintű kiberbiztonságot biztosító intézkedésekről szóló jogszabály (az úgynevezett NIS 2 irányelv - megnyitás új lapon) októberben lépett hatályba. Az irányelv jogi intézkedéseket tartalmaz az Unión belüli kiberbiztonság általános szintjének emelésére, a kiberbiztonsági szabályok hatályát pedig kiterjeszti további kritikus ágazatokra és szervezetekre, ideértve a nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatásokat, a digitális szolgáltatásokat, a szennyvíz- és hulladékgazdálkodást, az űrkutatást, a postai szolgáltatásokat és a közigazgatást.
Az uniós vállalkozások 71%-a
szerint a kiberbiztonság kiemelt prioritás.
Az uniós vállalkozások 57%-a
rendelkezik legalább egy olyan alkalmazottal, aki közvetlenül a kiberbiztonsághoz kapcsolódó feladatokat lát el.
A vállalkozások 25%-a
szerint az adatvédelmi és magánélet-védelmi kérdésekkel kapcsolatos munkahelyi gyakorlatok alkalmazása a legfontosabb.
A vállalkozások 21%-a
úgy véli, hogy a szoftver- vagy hardverbiztonság elemzése, értékelése és felülvizsgálata a legfontosabb.
A vállalkozások 20%-a
szerint a kiberbiztonsággal kapcsolatos kérdések azonosítása és megoldása a legfontosabb.
A vállalkozások 19%-a
szerint a kiberbiztonsági kockázatkezelési gyakorlatok végrehajtása, valamint a szabályok és előírások betartásának biztosítása a legfontosabb.
Forrás: Európai Bizottság, 547. sz. Eurobarométer gyorsfelmérés - megnyitás új lapon, 2024. május.
Az EU politikai megállapodásra - megnyitás új lapon jutott továbbá a tagállamok közötti együttműködés erősítését, valamint a kiberfenyegetések felderítésére, az azokra való felkészülésre és reagálásra való tagállami képességek javítását célzó szabályokról (a kiberszolidaritásról szóló jogszabály). Ezek a szabályok a kiberbiztonsági riasztási rendszerre, a kiberbiztonsági vészhelyzetet elhárító mechanizmusra és az irányított biztonsági szolgáltatások tanúsítására vonatkozó terveket is magában foglaló ideiglenes megállapodás révén az egész EU-ra kiterjedően gyökeres változást hoznak a kiberfenyegetések felderítése, az azokra való felkészülés és az eseményekre való reagálás terén.
2024 januárjában új szabályok - megnyitás új lapon léptek életbe az uniós intézmények kiberbiztonságának erősítése érdekében. Ezek egyértelmű iránymutatásokat határoznak meg az intézmények számára a belső kiberbiztonsági kockázatkezelési, irányítási és ellenőrzési keretek létrehozására vonatkozóan. A szóban forgó intézkedések elsősorban a közszolgáltatásokat, a személyes adatokat és általában a digitális rendszerekbe vetett bizalmat érintő adatvédelmi incidensek és kibertámadások megelőzésében játszanak majd hasznos szerepet.
Emellett az emberek által használt valamennyi digitális termékbe biztonsági mechanizmust kell beépíteni. Az októberben elfogadott, kiberrezilienciáról szóló jogszabály - megnyitás új lapon (amely 2027 végétől alkalmazandó) ezt biztonságosabb hardverek és szoftverek biztosításával tervezi megvalósítani. A gyártóknak gondoskodniuk kell arról, hogy minden digitális elemeket tartalmazó terméket – az okostelefonoktól a kávéfőző gépekig – a biztonsági intézkedéseknek megfelelően alakítsanak ki. A szabályok előírják, hogy a termékek teljes életciklusa alatt biztonsági értékeléseket, a sérülékenységek kezelésére vonatkozó szolgáltatásokat és szoftverfrissítéseket kell biztosítani.
Egy júniusban végrehajtott kiberbiztonsági gyakorlat keretében az energiaágazat ellen indított szimulált támadással tesztelték az EU nagyszabású kibertámadásokra való felkészültségét. Ezt követően a távközlési, a villamosenergia- és a hírközlő hálózatok kiberbiztonságáról szóló jelentések és ajánlások készültek. Az EU elfogadta az első kiberbiztonsági tanúsítási rendszert - megnyitás új lapon, amely uniós szintű szabályokat határoz meg az IKT-termékek tanúsítására vonatkozóan, azok teljes életciklusa tekintetében. Az EU emellett több mint 210 millió eurót fordít - megnyitás új lapon a kibervédelem és a digitális képességek Európa-szerte történő megerősítésére.
Az adatok jelentik a modern gazdaság motorját, ahol az iparágak megfelelő működéséhez elengedhetetlen az információk szabad áramlása. Ez a konnektivitás nyitja meg a globális piacokat a különböző méretű vállalkozások előtt, ugyanakkor kihívásokat is jelent az adatok biztonságos és megfelelő kezelése, illetve megosztása terén.
Januárban új jogszabály - megnyitás új lapon lépett hatályba, amely átláthatóbbá és hozzáférhetőbbé teszi az adatmegosztást az EU-ban. Az adatrendelet meghatározza, hogy ki és milyen feltételek mellett használhat adatokat, valamint biztosítja a vállalkozások számára az alapvető adatokhoz való biztonságos hozzáférést. Az ipari adatokhoz való jobb hozzáférés – különösen a kisebb vállalkozások esetében – előmozdítja a versenyt és az innovációt, lehetővé téve számukra, hogy új termékeket és szolgáltatásokat fejlesszenek ki, és versenyezzenek a nagyobb vállalatokkal. Májusban emellett 18 olyan tagállammal szemben indult eljárás - megnyitás új lapon, amelyek nem jelölték ki az EU-n belüli adatmegosztásra vonatkozó szabályokat megállapító adatkormányzási rendelet - megnyitás új lapon végrehajtását felügyelő megfelelő hatóságokat.
A júniusban hatályba lépett új szabályoknak köszönhetően mostantól több nyilvános adatkészlet - megnyitás új lapon áll majd rendelkezésre újrafelhasználás céljából. Itt olyan nagy értékű adatkészletekről - megnyitás új lapon van szó, amelyek hat tematikus területre vonatkozóan tartalmaznak információkat – ideértve a térinformatikai adatokat, a Föld-megfigyelést és a mobilitást –, és ösztönzik az innovációt többek között a mesterséges intelligencia területén. Az európai egészségügyi adattér - megnyitás új lapon létrehozása teljes körű ellenőrzést biztosít a polgárok számára saját egészségügyi adataik felett, ugyanakkor szigorú feltételek mellett továbbra is lehetővé teszi azok kutatási és közegészségügyi célú felhasználását.Világunkban, ahol egyre több adatot osztanak meg, az uniós adatvédelmi jogszabály, az általános adatvédelmi rendelet - megnyitás új lapon (GDPR) biztosítja, hogy a fejlődés ne a magánélet védelmének rovására történjen. Az általános adatvédelmi rendelet továbbra is a személyes adatokat érintő uniós digitális szakpolitikák sarokköve. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy ellenőrzést gyakoroljanak saját személyes adataik és azok hozzáférhetősége felett. Az általános adatvédelmi rendelet továbbra is követendő példaként szolgál az egész világon az adatvédelmi keretrendszerek tekintetében. Az általános adatvédelmi rendelet alkalmazásáról szóló, 2024. évi jelentés - megnyitás új lapon ugyanakkor feltárt néhány olyan területet, ahol további fejlesztésekre van szükség, ideértve például a határokon átnyúló ügyek kezelését. Ez utóbbi tekintetében az általános adatvédelmi rendelet eljárási szabályairól szóló rendeletre irányuló javaslat már megfogalmazta azt a célt, hogy az általános adatvédelmi rendelet végrehajtása során észszerűsíteni kell az adatvédelmi hatóságok közötti együttműködést a határokon átnyúló ügyekben.
Az általános adatvédelmi rendelet jelentősége az EU-n túlra is kiterjed. Tekintettel arra, hogy a vállalkozások egyre nagyobb mértékben támaszkodnak az adatok nemzetközi áramlására, az általános adatvédelmi rendelet olyan eszközöket biztosít a személyes adatok védelmére – még abban az esetben is, ha azokat az EU területén kívülre továbbítják –, amelyekkel akár korlátozni is lehet az alacsonyabb szintű előírásokkal rendelkező országokba történő adattovábbítást. Az EU többek között a megfelelő adatvédelmet garantáló harmadik országokat elismerő megfelelőségi határozatok mechanizmusa révén biztosítja, hogy az adatok ugyanolyan szintű védelemben részesüljenek az EU-n kívüli területeken, mint az EU-ban. Eddig 16 megfelelőségi határozatot fogadtak el, amelyeket rendszeresen felülvizsgálnak. A 2024 januárjában végzett felülvizsgálatot követően az EU 11 partnerország és -terület - megnyitás új lapon esetében megerősítette, hogy az adatok továbbra is szabadon áramolhatnak.
Az EU–USA adatvédelmi keretre vonatkozó új megfelelőségi határozat - megnyitás új lapon alapján a személyes adatok biztonságosan továbbíthatók az EU-ból az amerikai vállalatokhoz anélkül, hogy további adatvédelmi biztosítékokat kellene bevezetni. A határozat emellett jogot biztosít az EU-ban élő emberek számára, hogy az amerikai hírszerző szolgálatok tevékenységével kapcsolatos uniós panaszok esetében, egy kimondottan ezek rendezése céljából létrehozott új bírósághoz forduljanak. A keretre vonatkozó, 2024 októberében készített értékelő jelentés - megnyitás új lapon megerősítette, hogy az Egyesült Államok hatóságai létrehozták a hatékony működés biztosításához szükséges struktúrákat és eljárásokat. Ezek a biztosítékok megfelelő védelmet biztosítanak minden transzatlanti adattovábbítás során, beleértve a társasági megállapodásokon vagy belső politikákon keresztül történő adattovábbításokat is.
A köz- és magánszolgáltatások egyre inkább digitálissá válnak, az internetes adatvédelem és -biztonság azonban nem mindig felel meg a szükséges előírásoknak, így egyesek kiszolgáltatottá válnak a személyazonosság-lopással és a nem kívánt profilalkotással szemben. A májusban hatályba lépett új szabályok - megnyitás új lapon biztosítják a szükséges előkészületeket ahhoz, hogy 2026-ra valamennyi uniós polgár és lakos saját európai digitális személyiadat-tárcával - megnyitás új lapon rendelkezzen. Ez megkönnyíti és biztonságosabbá teszi a mindennapi feladatok elvégzését. A felhasználók biztonságos módon igazolhatják magukat, tölthetnek le vagy fel elektronikus dokumentumokat, például orvosi rendelvényeket, és eszközölhetnek kifizetéseket – mindezt egyetlen alkalmazáson keresztül. A felhasználók teljes körű ellenőrzéssel rendelkeznek saját személyes adataik felett.
Az EU jelenleg jogi iránymutatások előkészítésén dolgozik annak biztosítása érdekében, hogy az adattárcák megfeleljenek a legszigorúbb biztonsági előírásoknak, és Unió-szerte zökkenőmentesen működjenek. Novemberben öt olyan végrehajtási rendelet - megnyitás új lapon került elfogadására, amelyek az adattárcák alapvető funkcióira és tanúsítására vonatkozó szabályokat állapítják meg.
Az EU jelenlegi papíralapú jogrendszere nehézkessé és költségessé teszi a határokon átnyúló ügyek feldolgozását. E probléma megoldása érdekében valamennyi tagállamban online rendszert - megnyitás új lapon vezetnek be a jogi ügyek kezelésére. Függetlenül attól, hogy öröklésről vagy üzleti szerződésről van-e szó, mind az emberek, mind a vállalkozások számára lehetővé válik, hogy elektronikus úton nyújtsanak be dokumentumokat, kommunikáljanak a bíróságokkal, vegyenek részt a tárgyalásokon, és fizessenek be díjakat.
Az egész EU-ra kiterjedő adatmegosztási rendszernek - megnyitás új lapon köszönhetően a polgárok könnyebben tanulhatnak, mozoghatnak, dolgozhatnak, vonulhatnak nyugdíjba vagy folytathatnak üzleti tevékenységet az Unió területén. A különböző tagállami hatóságok a polgárok kérésére egymás között megoszthatják a dokumentumokat, így az embereknek már nem kell ugyanazt az információt többször megadniuk. A rendszer az egységes digitális kapu részét fogja képezni, amely a nemzeti portálokat összekapcsolva nyújt tájékoztatást, online szolgáltatásokat és támogatást a polgárok és vállalkozások számára valamennyi tagállamban. 2024-ben lehetővé vált a tagállamok számára, hogy a Your Europe - megnyitás új lapon portálon naprakész és megbízható tájékoztatást nyújtsanak a nettó zéró kibocsátási célt szolgáló ipari projektekre vonatkozó nemzeti engedélyezési eljárásokról annak érdekében, hogy a vállalkozások időt takaríthassanak meg az engedélyek kérelmezése során.
Az online közszolgáltatások eléréséhez, az online tanuláshoz, az online munkavégzéshez, az online kommunikációs csatornák használatához és a megbízható információk megtalálásához az uniós polgároknak digitális jártassággal kell rendelkezniük. Az EU-ban a 16–74 évesek pusztán 56%-a - megnyitás új lapon rendelkezik legalább alapvető digitális készségekkel.
Ennek javítása kapcsán az EU célja, hogy 2030-ra a felnőtt lakosság 80%-a képes legyen használni a technológiát a mindennapi feladatok elvégzéséhez, és 20 millió ember dolgozzon a technológia területén, különös hangsúlyt fektetve arra, hogy a foglalkoztatottak között javuljon a nők aránya. Az új Women TechEU - megnyitás új lapon kezdeményezés kulcsfontosságú e törekvés szempontjából. A kezdeményezés induló technológiai vállalkozásokat vezető nők számára nyújt mentorálást, coachingot és pénzügyi támogatást vállalkozásuk növekedéséhez.
DÍJAK
OKTATÁS
ESZKÖZÖK
A Women4Cyber - megnyitás új lapon elnevezésű hálózat célja, hogy több nőt vonzzon a kiberbiztonság területére.
A 2024-ben elindított közös európai készségadattér lehetővé teszi a készségekkel kapcsolatos adatok megosztását és az azokhoz való hozzáférést. Az adatok számos célra felhasználhatók, például tendenciák elemzésére, stratégiák kidolgozására és új alkalmazások kifejlesztésére, az etika, a sokszínűség és az adatvédelem előtérbe helyezése mellett.
Az űrpolitika ösztönzi az innovációt, fokozza a biztonságot, és számos ágazatban erősíti a gazdasági növekedést. E messze ható előnyök felismerése jegyében az EU 2024-ben új programokat vezetett be, és számos meglévő program kibővítéséről döntött.
E törekvés szempontjából kulcsfontosságú volt az uniós űrinformáció-megosztó és -elemző központ - megnyitás új lapon létrehozása, amely fórumot biztosít a kormányzati és iparági szakértők közötti együttműködésre az űrbiztonsági kérdésekkel kapcsolatban (lásd még a 7. fejezetet). Emellett részletes stratégiát tettek közzé az űripari vállalatok számára - megnyitás új lapon, amely felvázolja a zöldebb és technológiailag fejlettebb ipart célzó lépéseket.
Nem is gondolnánk, hogy bár a műholdak jóval a fejünk felett keringenek, hatásuk sokkal közelebb is érezhető. A zsebünkben hordott okostelefonoktól az égen közlekedő repülőgépekig ezek a Föld körüli pályán mozgó megfigyelő eszközök kapcsolják össze és mozdítják előre világunkat.
2024-ben négy új taggal bővült a Galileo - megnyitás új lapon, az EU navigációs rendszerének műholdcsaládja. E bővülésnek köszönhetően javult a műholdas adatok pontossága, amely elengedhetetlen az azokra támaszkodó és az uniós gazdaságnak ma már 10%-át kitevő iparágak számára.
A Sentinel 1–C és a Sentinel 2–C – a Kopernikusz - megnyitás új lapon program legújabb műholdjai – megfigyelőpályáikat elfoglalva készen állnak arra, hogy figyelmeztessék a hatóságokat az esetleges katasztrófákról és környezeti veszélyekről, lehetővé téve ezáltal a gyorsabb és pontosabb reagálást vészhelyzet esetén.
Az IRIS² - megnyitás új lapon (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite [a rezilienciát, az összekapcsolhatóságot és a biztonságot szolgáló műholdas infrastruktúra]), az EU biztonságos műholdas hálózata biztonságos kommunikációt biztosít bizonyos feladatok, például a határellenőrzés és a válságkezelés elvégzéséhez, de emellett nagy sebességű internetet is biztosít távoli területek számára, és fokozza Európa digitális biztonságát.