HODNOTY

Prejavovať oddanosť európskemu projektu

Európska únia je predovšetkým súbor hodnôt, ktoré nám umožňujú spolunažívať napriek našim rozdielnym jazykom, kultúram, náboženstvám a zvykom.

Zhruba pol miliardy ľudí žijúcich v Európskej únii má ťažkosti porozumieť ľuďom zo susednej alebo vzdialenejšej krajiny.

Hodnoty solidarity, tolerancie, slobody, rovnosti a rešpektu sú pre život v spoločnosti dôležité.

Byť solidárny znamená byť ochotný navzájom si pomôcť; byť tolerantný znamená pripustiť, že niekto môže žiť a myslieť inak.

Tieto spoločné ľudské hodnoty nám umožňujú zomknúť sa a cítiť, že sme súčasťou spoločného projektu, akým je Európska únia.

Nech žije mier!

V roku 2012 získala Európska únia Nobelovu cenu za mier. Rozhodla sa poskytnúť finančné prostriedky za túto cenu deťom, ktoré nemajú to šťastie vyrastať v mieri. K dnešnému dňu priniesli vzdelávacie projekty úžitok tisíckam znevýhodnených detí.

Solidarita v praxi

  • Doplňte vety:

Solidarita pre mňa znamená:

Tolerancia pre mňa znamená:

  • Uveď príklad solidarity a tolerancie v triede.
  • Vytvor si svoje vlastné motto pre solidaritu.

 

EKOSPOTREBA

Byť zodpovedný

Občania Európskej únie sú tiež spotrebitelia, ktorí kupujú všetky druhy výrobkov a služieb pre svoje potreby alebo pre potešenie.

Všetci sme zodpovední za to, aby sme si kládli otázky, čo používame a ako cestujeme. Prijímaním správnych rozhodnutí a zavádzaním malých environmentálne vhodných skutkov do nášho každodenného života sa podieľame na udržateľnom rozvoji.

Európska únia viacerými opatreniami motivuje 27 krajín EÚ, aby sa zapájali do udržateľných politík, ktoré sú prínosom pre všetkých občanov v Európe aj vo svete.

Čo je udržateľný rozvoj?

Udržateľný rozvoj je spôsob spotreby s väčším rešpektom: svoje súčasné potreby uspokojujeme s ohľadom na tých, ktorí prídu po nás. Je dôležité zanechať našim budúcim generáciám čistú planétu. Udržateľný rozvoj zosúlaďuje ekológiu, hospodárstvo a život v spoločnosti.

  • Myslíš si, že sú tieto malé gestá dobré pre udržateľný rozvoj?

VODA

Veď dažďa máme dosť! Nechávam vodovodné kohútiky stále otvorené, nerobím si s tým žiadne starosti.

ÁNO NIE   

VÝŽIVA

Uprednostňujem konzumáciu čerstvých potravín a lokálnych produktov a nekupujem jahody uprostred zimy.

ÁNO NIE

ENERGETIKA

Nechávam stále zasvietené: doma je vďaka tomu útulnejšie.

ÁNO NIE

DOPRAVA

Ak sa dá, presúvam sa vždy skôr na bicykli než autom.

ÁNO NIE

 

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Chrániť prírodu

Aby sme dobre spolunažívali, je dôležité starať sa o naše životné prostredie: vodu, ovzdušie, rastlinstvo a zvieratá. Činnosť človeka občas ohrozuje rovnováhu v prírode. Preto treba zmeniť niektoré črty nášho správania. Európska únia bojuje proti znečisťovaniu a globálnemu otepľovaniu.

Otepľovanie planéty

Každý obyvateľ EÚ vyhodí denne do koša viac ako kilo odpadu. A je nás približne 447 miliónov!

Našťastie už niekoľko rokov mnoho výrobkov recyklujeme: plastové fľaše, plechovky, sklo, papier a kartón. Veľa jednorazových plastových výrobkov, ako sú slamky, príbory a taniere, už nie je v EÚ povolených. Týmto jednoduchým gestom bojujeme proti znečisťovaniu.

Čo patrí do žltého smetného koša? 
A do čierneho? 
A čo do zeleného?

Spoznávate tieto označenia?

Toto zaručuje, že výrobok je šetrný k životnému prostrediu.

Na environmentálnej značke EÚ sa nachádza európska vlajka v tvare kvetu: dvanásť hviezd predstavuje lupienky a stred kvetu tvorí písmeno „E“ ako Európa.

Tamto ukazuje, koľko energie spotrebuje elektronické zariadenie.

Energetický štítok EÚ rozdeľuje elektrické spotrebiče do siedmich kategórií, a to od A (najhospodárnejšie) po G (najmenej hospodárne). Okrem iného sú na štítku uvedené aj informácie o ročnej spotrebe energie, objeme spotrebiča alebo o jeho hlučnosti v decibeloch.

CE Označovanie

Poznáš označenie CE? Je povinné pre mnohé výrobky. Znamená, že výrobok spĺňa požiadavky EÚ na bezpečnosť, zdravie a ochranu životného prostredia. Nájdeš ho na mnohých predmetoch u seba doma vrátane hračiek. Presvedč sa na vlastné oči!

 

ENERGIA A KLÍMA

Vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov

Znečistenie nepozná hranice. Každú sekundu na našej planéte zmizne les veľký ako futbalové ihrisko, aby sa z neho vyrobilo drevo alebo papier. Toto znečistenie ničí „zelené pľúca“ Zeme a spôsobuje nadmernú produkciu skleníkových plynov.

Skleníkový efekt

Slnečné lúče prenikajú do našej atmosféry a zohrievajú našu planétu. No tak ako v skleníku, kde pestujeme rastliny alebo zeleninu, časť slnečných lúčov Zem pohltí. Tento prírodný jav sa nazýva skleníkový efekt.

Zelené pľúca

Zelené rastliny vďaka chlorofylu vstrebávajú skleníkové plyny a vylučujú kyslík. Ľudia, ako aj autá, robia pravý opak: prijímajú kyslík a vypúšťajú CO2, teda oxid uhličitý. Práve tento plyn je najviac zodpovedný za skleníkový efekt a globálne otepľovanie. Robíme teda opak toho čo rastliny. Ničením týchto rastlín ničíme zelené pľúca, ktoré nás zásobujú kyslíkom na prežitie.

Chrániť prírodu

Životné prostredie a klíma sa týkajú celého sveta. EÚ robí všetko pre to, aby zastavila klimatickú zmenu. Do roku 2050 chce dosiahnuť, že Európa bude prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Aby sa tak stalo, krajiny EÚ sa dohodli, že do roku 2030:

  • znížia skleníkové plyny o 55 %;
  • znížia spotrebu energie o 32,5 %;
  • budú vyrábať minimálne 32 % svojej energie z obnoviteľných zdrojov (veterná energia, slnečná energia alebo energia z oceánov atď.);
  • budú mať na európskych cestách aspoň 30 miliónov áut s nulovými emisiami;
  • vysadia 3 miliardy stromov.

 

POĽNOHOSPODÁRSTVO A VÝŽIVA

Jesť zdravo

Dobre sa stravovať znamená, že máme jesť zo všetkého trochu, aby sme utíšili hlad – ani viac, ani menej. Ideálne preto je, aby naši poľnohospodári a chovatelia produkovali širokú škálu potravín, ktorých bude dosť pre všetkých.

Krátka história spoločnej poľnohospodárskej politiky

V roku 1957 sa šesť zakladajúcich krajín – Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko, – rozhodlo, že v Európe už nikdy viac nebude hladomor. V roku 1962 odštartovali SPP – spoločnú poľnohospodársku politiku.

Bolo potrebné vyprodukovať dostatok potravín pre všetkých a zabezpečiť, aby poľnohospodári mohli žiť zo svojej pôdy. Európski poľnohospodári dostávali finančnú podporu a mohli produkovať toľko, koľko chceli. No tým, že sme všetko produkovali v obrovských množstvách, zvyšovali nám tisícky ton výrobkov, ktoré nikto nekupoval. Aké plytvanie!

Lepšie poľnohospodárstvo od 80. rokov

Od 80. rokov 20. storočia už poľnohospodári nemôžu pestovať hocičo a hocijako. Pravidlom sú v súčasnosti vysoko kvalitné potraviny. Okrem toho sme stanovili pravidlá, ktoré zabezpečujú, aby sa lepšie zaobchádzalo so zvieratami. Európa motivuje poľnohospodárov, aby sa venovali rozmanitým činnostiam.

Napríklad:

V súčasnosti je naša výživa pestrá a kvalitná

Poľnohospodári a obchody predávajúce potraviny v súčasnosti musia na obaloch potravín, ktoré idú priamo „z farmy na stôl“, uvádzať určité logá a etikety. Tieto etikety nám objasňujú, ako sa potravina vyrába, informujú nás o dátume spotreby atď.

Napríklad na vajciach sa vždy uvádza kód, vďaka ktorému môžeme zistiť, v ktorej krajine boli vajcia znesené a či boli sliepky chované vo voľnom výbehu alebo v klietke.

Pečiatka na vajíčkach, ktoré kupujete v supermarkete,  vám veľa prezradí:
Označenie spôsobu chovu sliepok:
0 = ekologický chov.
1 = chov vo voľnom výbehu.
2 = chov v halách.
3 = klietkový chov.
Dve písmená označujúce krajinu pôvodu.
Identifikácia chovateľa a prevádzkarne pre nosnice.
DS: dátum spotreby. 
Vajcia sú extra čerstvé do 9 dní od znesenia, čerstvé až 28 dní.

Na mnohých výrobkoch nájdeš aj európske logá, ktoré potvrdzujú kvalitu alebo pôvod.

  • Pokús sa ich nájsť na potravinách u vás doma v chladničke alebo v kuchynských skrinkách.
Logo „Chránené označenie pôvodu“ tvorí červeno-žltý kruh. V strede je zobrazené pole, ktoré obklopuje 12 hviezd. Nad hviezdami sa nachádza nápis „Chránené označenie pôvodu“.

Toto logo „Chránené označenie pôvodu“ znamená, že daná potravina sa musí vyrábať, spracúvať a pripravovať na konkrétnom mieste alebo v konkrétnom regióne.

Napríklad: olivový olej Kalamata (Grécko), med Mel do Alentejo (Portugalsko), syr Herve (Belgicko) a kyslá kapusta Stupavské zelé (Slovensko).

Logo „Chránené zemepisné označenie“ tvorí modro-žltý kruh. V strede je zobrazené pole, ktoré obklopuje 12 hviezd. Nad hviezdami sa nachádza nápis „Chránené zemepisné označenie“.

Toto logo „chránené zemepisné označenie“ znamená, že aspoň jedna z fáz produkcie výrobku (výroba, spracovanie alebo príprava) sa uskutočňuje na konkrétnom mieste alebo v konkrétnom regióne.

Napríklad: bravčová klobása Kiełbasa piaszczańska (Poľsko), špargľa Asparago di Cantello (Taliansko).

Logo ekologickej poľnohospodárskej výroby EÚ pozostáva z 12 hviezd usporiadaných do tvaru listu na zelenom pozadí.

Toto logo zaručuje, že 95 % zložiek sa vyrába ekologicky, a označuje názov výrobcu alebo predajcu.

STOP NEZDRAVÉMU JEDLU!

V celej EÚ má viac ako polovica dospelých nadváhu. Ak to takto pôjde ďalej, do roku 2030 zasiahne Európu skutočná epidémia. Týka sa to aj detí a mladých ľudí: v roku 2019 mal jeden z piatich mladých ľudí v EÚ nadváhu alebo bol dokonca obézny.

Ako bojovať proti nezdravému jedlu?

Niektoré školy sa rozhodli zakázať hamburgery, hranolčeky, pizzu a sladené sýtené nápoje. Európsky program podpory konzumácie ovocia v školách preto zabezpečuje bezplatnú distribúciu ovocia a zeleniny pre školákov a povzbudzuje mladých ľudí, aby si osvojovali zdravé stravovacie návyky.

Na to, aby sme boli skutočne zdraví, by mal každý denne zjesť päť porcií ovocia a zeleniny.

Zdá sa to veľa, ale je to možné!

 

KULTÚRA

Vzbudzovať emócie

Vieš, čo je „kultúra“?

Kultúra je vyjadrenie nášho spôsobu života. Kultúra odráža rozmanitosť našich tradícií, zvykov a hodnôt. Kultúra zahŕňa jazyky, ktorými hovoríme, umenie a miesta jeho vyjadrenia, architektúru našich budov, vzdelanie a mnoho ďalších vecí.

Vďaka objavovaniu našej vlastnej kultúry a kultúry druhých si dokážeme lepšie porozumieť a žiť viac spolu.

Kreatívna Európa

Európska únia podporuje rozvoj mnohých kultúrnych a audiovizuálnych odvetví v 27 krajinách EÚ. Cieľom je zviditeľniť talentovaných tvorcov z krajín EÚ a vytvoriť veľa pracovných miest vo všetkých oblastiach kultúry: kinematografia, televízia, počítačové hry, múzeá, hudba, knihy atď.

Vedel/-a si, že...?

Každý rok sa vyberú niektoré európske mestá, ktoré sa stanú Európskymi hlavnými mestami kultúry. Viete o nejakom meste vo vašom okolí, ktoré ním už bolo?

 

POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOSŤ

Zdieľať bezpečne

Vďaka internetu sa môžeš hrať online, počúvať hudbu, vyhľadávať videá či informácie potrebné na vypracúvanie domácich úloh. Je tiež strašne fajn chatovať so svojimi kamarátmi alebo uverejňovať svoje fotografie.

Sociálne siete, ako je Instagram alebo Snapchat, ti umožňujú zostávať v kontakte s kamarátmi, dozvedať sa novinky o svojej rodine, robiť si bláznivé fotky a niekedy aj nadväzovať nové priateľstvá. Často si myslíme, že čím viac priateľov máme, tým sme „populárnejší“.

Popularita alebo súkromie?

Vždy je dôležité byť opatrný: nikdy neposkytuj príliš osobné informácie svojim novým „priateľom“, a už vôbec nie takým, ktorých sotva poznáš. Musíš si chrániť to, čo nazývame „súkromie“. A rovnako aj súkromie svojich blízkych priateľov a rodiny.

Niekoľko rád, ako zdieľať obsah na internete.
IDENTITA 
Zvoľ si dobrú (a milú) prezývku, ktorá neodhaľuje tvoju skutočnú identitu.
DISKRÉTNOSŤ 
Neposkytuj osobné informácie o sebe ani o svojich kamarátoch neznámym ľuďom.
OPATRNOSŤ 
Nikdy nezapínaj webkameru, ak ťa o to žiadajú cudzí ľudia.
DISKRÉTNOSŤ 
Pred webkamerou nikdy nerob to, čo by si nerobil ani na verejnosti.
REŠPEKT 
Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa správali oni k tebe: buď milý a úctivý.
OSTRAŽITOSŤ 
Ak si všimneš niečo nezvyčajné, požiadaj o radu dospelého, ktorému dôveruješ.
PRÍSNE TAJNÉ 
Svoje prístupové heslo neprezraď nikomu, je to tvoja osobná vec!
LEN TVOJI PRIATELIA! 
Do zoznamu kontaktov si pridaj len ľudí, ktorých poznáš.

Pozor na falošných priateľov!

Keď používaš internet, sociálne siete alebo píšeš textové správy, niektorí ľudia so zlými úmyslami sa ťa môžu pokúsiť podviesť alebo preniknúť do tvojho súkromia.

Vzhľadom na riziká a výzvy spojené s internetom Európska únia zaviedla program „Bezpečnejší internet“, ktorého cieľom je chrániť mladých ľudí a naučiť ich byť zodpovednejší.

A daj si pozor na spam!

Spam alebo nevyžiadaná pošta je správa od niekoho, kto predstiera, že ťa pozná. Väčšinou sa ti snaží niečo predať alebo od teba pýta peniaze.

V správe na telefóne sa píše:
„Milý Gordon,
máš menej ako 15 rokov: zaregistruj sa u nás a všetky SMS budeš mať zadarmo!
Ponáhľaj sa. Zajtra už bude neskoro. Tešíme sa na teba.
Ďakujeme.“
Gordon odpísal: „Haha, ste klamári!“

 

EURÓPA VO SVETE

Pomáhať chudobným krajinám

Pomoc najchudobnejším

Ako sme videli, jednou z hlavných hodnôt Európskej únie je solidarita. Znamená to napríklad bojovať proti chudobe, ktorá sa v roku 2019 týkala až 1 z 5 Európanov.

Navyše nie sme na svete sami. Vedel si, že viac ako 700 miliónov ľudí žije asi z 1,5 eura na deň? Táto chudoba postihuje mnohé krajiny v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Navyše priveľa ľudí na našej planéte nemá prístup k pitnej vode, zdravotnej starostlivosti alebo k vzdelávaniu. Nesmieme sedieť so založenými rukami!

Európska únia a všetci jej členovia spoločne prispievajú na viac než polovicu svetovej pomoci.

Humanitárna pomoc

Milióny ľudí na celej planéte každý rok zasiahnu prírodné katastrofy, konflikty či vojny.

Humanitárna pomoc, ktorú poskytuje Európska únia, umožňuje zachraňovať životy a poskytuje jedlo, prístrešie, lieky a pitnú vodu tým, ktorí to potrebujú. Umožňuje podporovať rodiny, ktoré musia opustiť svoju krajinu zmietanú vojnou, alebo renovovať zničené budovy.

Prečo je to dôležité?

Žiť spolu znamená deliť sa o chvíle radosti, ale tiež zaujímať sa o malé i veľké trápenia našich susedov, či už blízkych, alebo vzdialených. Solidarita je súčasťou našich európskych hodnôt!

  • Čo môžeš urobiť preto, aby sme

spolu žili lepšie?

Čo by si mohol/-la v bežnom živote urobiť na zlepšenie spolunažívania v tvojej komunite, doma, v škole alebo na ulici?

Ak chceš zistiť, ako Európa každodenne funguje a ako si nažíva, pozri si tieto dve brožúry:

Dostupné formáty

Táto publikácia je dostupná v 24 jazykoch v tomto formáte:

PDF PRINT HTML

Aktualizované v marci 2023

Európskou komisiou
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
Oddelenie pre redakčnú službu a cielenú komunikáciu
1049 Brusel
BELGICKO

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2023
op.europa.eu/sk/publications

Považujete túto publikáciu za užitočnú? Napíšte nám:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Európska únia, 2023

Logo CC

Politika v oblasti opakovaného použitia dokumentov Európskej komisie sa vykonáva rozhodnutím Komisie 2011/833/EÚ z 12. decembra 2011 o opakovanom použití dokumentov Komisie (Ú. v. EÚ L 330, 14.12.2011, s. 39).
Ak nie je uvedené inak, opakované použitie tohto dokumentu je povolené v zmysle medzinárodnej licencie Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). To znamená, že opakované použitie je povolené za predpokladu, že sa riadne uvedie zdroj a akékoľvek zmeny.

Akékoľvek použitie alebo reprodukcia prvkov, ktoré nie sú vo vlastníctve Európskej únie, môžu byť podmienené získaním súhlasu príslušných nositeľov práv.

Pokiaľ sa neuvádza inak, všetky obrázky © Európska únia.