Európska komisia

UPOZORNENIE PRE NAŠICH ČITATEĽOV

Vydavateľ nás informoval, že do našich brožúr EURÓPA Viac spolu! sa dostalo niekoľko smiešnych kresbičiek. Do tlačiarní sa totiž vkradol chlapček menom Gordon, ktorý pokreslil niekoľko strán.

Dúfame, že vás to nebude rušiť pri čítaní.

Príjemné čítanie!

Tím oddelenia pre písomnú komunikáciu a cielené informácie, Európska komisia

PRÍRUČKA PRE UČITEĽOV/VYSVETĽUJÚCI LETÁK

EURÓPA – Viac spolu!

Nástroj, vďaka ktorému sa zvýši informovanosť vašich žiakov od 10 rokov o Európe

EURÓPA – Viac spolu! vám umožní venovať sa v triede téme Európy. Tento súbor učebných materiálov obsahuje tri brožúry a mapu Európskej únie.

Ako v triede používať súbor učebných materiálov EURÓPA – Viac spolu!

V závislosti od záujmov vašej triedy a otázok vašich žiakov môžete k téme Európskej únie pristupovať ľubovoľne tromi rôznymi spôsobmi. Brožúry nemajú pevné poradie. Dopĺňajú sa, no každá z nich sa dá používať aj samostatne.

Uvádzame niekoľko spôsobov použitia.

Ak budete chcieť hovoriť o európskej integrácii, môžete začať históriou a geografiou EÚ. V tomto prípade použijete brožúru EURÓPA – Budovať spolu! a/alebo mapu. Vďaka tejto mape žiaci zistia, kde sa nachádzajú jednotlivé krajiny Európskej únie a členské štáty eurozóny.
Ak sa budete chcieť venovať fungovaniu inštitúcií a občianstvu EÚ, môžete začať od súčasných udalostí (ako je napr. európsky samit alebo euro). V tomto prípade použijete brožúru EURÓPA – Fungovať spolu!
Takisto môžete začať každodenným životom detí (napríklad informáciami o kvalite vody a potravín, ochrane detí na sociálnych sieťach atď.). V tomto prípade použijete brožúru EURÓPA – Žiť spolu!

Náš prístup

Chceli sme vytvoriť vzdelávacie prostredie bohaté na obsah a plné zábavy, ktoré by mladým ľuďom umožnilo nahliadnuť do ich európskej budúcnosti.

Hlavným cieľom je, aby si žiak uvedomil, že je súčasťou Európskej únie a že môže formovať zajtrajšiu podobu Európy. Na zdôraznenie jeho úlohy sme pri každej téme použili činnostné sloveso (žiť, fungovať, pamätať, chrániť atď.).

Pomocou slovnej zásoby, hier a zábavných náznakov si žiak môže sám doplniť vedomosti tým, že bude sledovať Gordona, imaginárnu postavičku, ktorá „počmárala“ brožúry. Vďaka prítomnosti tejto postavy v rovnakom veku, ako sú žiaci, je obsah prístupnejší. Otvorené otázky, ktoré sa postupne objavujú na stránkach, zároveň vyzývajú žiaka na aktívu účasť. Príjemné čítanie!