ЦЕННОСТИТЕ

Ние сме част от европейския проект

Европейският съюз е преди всичко група ценности, които ни позволяват да живеем заедно, въпреки различните езици, култури, религии и обичаи.

За тези около над половин милиард души, които живеят в Европейския съюз, не е така лесно да разбират хората от съседната или от някоя по-далечна държава.

Ако искаме да живеем заедно като общество, е важно да споделяме ценностите солидарност, толерантност, свобода, равенство и уважение.

Да сме солидарни означава да сме готови да си помагаме взаимно; да сме толерантни означава да приемем, че някой може да живее и мисли по различен начин.

Тези общи човешки ценности ни позволяват да се обединим и да почувстваме, че сме част от един такъв общ проект, какъвто е Европейският съюз.

Да живее мирът!

През 2012 г. Европейският съюз получи Нобеловата награда за мир. Той реши да използва парите от наградата, за да помогне на деца, които нямат шанса да растат в мирна среда. До момента хиляди такива деца са участвали в образователни програми.

Солидарност в действие

  • Допълни изреченията:

За мен солидарност означава:

За мен толерантност означава:

  • Дай пример за прояви на солидарност и толерантност в клас.
  • Създай собствено мото за солидарност:

 

ЕКОЛОГИЧНО ПОТРЕБЛЕНИЕ

Държим се отговорно

Гражданите на Европейския съюз са и потребители, които купуват всякакви продукти и услуги за своите нужди или за удоволствие.

Всички ние трябва да се замислим как потребяваме и как пътуваме. Като вземаме правилни решения и правим малки неща за опазване на околната среда в ежедневието си, ние допринасяме за устойчивото развитие.

Европейският съюз предприема множество действия, за да мотивира 27-те държави от ЕС да се ангажират с устойчиви политики, които са от полза за всички граждани на Европа и света.

Какво представлява устойчивото развитие?

Устойчивото развитие е по-щадящ начин на потребление — задоволяваме сегашните си нужди, но в същото време мислим за хората, които ще дойдат след нас. Важно е да оставим на децата си чиста планета. Устойчивото развитие съчетава екологията, икономиката и живота в обществото.

  • Според теб тези малки действия полезни ли са за устойчивото развитие?

ВОДА

Непрестанно вали! Затова не се притеснявам да оставям да тече вода от чешмите.

ДА НЕ   

ХРАНИ

Предпочитам да консумирам свежи храни, произведени близо до мен, вместо да купувам ягоди посред зима.

ДА НЕ

ЕНЕРГИЯ

Редовно оставям лампите да светят — това създава приятна атмосфера в дома ми.

ДА НЕ

ТРАНСПОРТ

Когато е възможно, се придвижвам с колело вместо с кола.

ДА НЕ

 

ОКОЛНА СРЕДА

Опазваме природата

За да живеем добре заедно, е важно да се грижим за заобикалящата ни среда — водата, въздуха, растенията и животните. Човешките дейности понякога нарушават баланса в природата. Ето защо трябва да променим някои от навиците си. Европейският съюз се бори срещу замърсяването и глобалното затопляне.

Глобално затопляне

Всеки жител на Европейския съюз изхвърля средно над един килограм боклук в кошчето всеки ден. А ние сме около 447 милиона!

За щастие през последните години рециклираме много продукти — пластмасови бутилки, консервни кутии, стъкло, хартия и картон. Много пластмасови продукти за еднократна употреба, като например сламки, прибори за хранене и чинии, вече не са разрешени в ЕС. С това простичко действие ние помагаме за борбата срещу замърсяването.

Какво ще сложиш в жълтия контейнер? 
А в черния? 
А в зеления?

Познаваш ли тези етикети?

Този показва, че продуктът е екологичен.

Екомаркировката на ЕС е цвете, направено от знамето на ЕС: дванайсетте звезди са листенцата на цветето, а в центъра е буквата Е, която означава Европа.

Този показва, колко енергия използва дадено електронно устройство.

Чрез енергийния етикет на ЕС електрическите уреди се поставят в една от седем категории — от А (най-висока ефективност) до G (най-ниска ефективност).
Етикетът също така съдържа информация за годишната консумация на електроенергия от уреда, неговия обем и нивото на издавания от него шум (в децибели).

Маркировка CE

Познаваш ли маркировката „CE“? Тя е задължителна за много продукти. Тя показва, че продуктът отговаря на изискванията на ЕС за безопасност, защита на здравето и опазване на околната среда. Ще я намериш върху много предмети в дома си, включително играчки. Направи собствено проучване!

 

ЕНЕРГИЯ И КЛИМАТ

Произвеждаме възобновяема енергия

За замърсяването няма граници. Всяка секунда на нашата планета се унищожава гора с размерите на футболно игрище, за да се превърне в дървен материал или хартия. Така се унищожават „зелените дробове“ на Земята и се създават твърде много парникови газове.

Парниковият ефект

Слънчевите лъчи преминават през атмосферата и затоплят планетата. Но както се случва в парника, където се отглеждат растения или зеленчуци, част от лъчите на Слънцето не напускат Земята. Това естествено явление се нарича парников ефект.

Зелените дробове

Благодарение на хлорофила зелените растения поглъщат парниковите газове и отделят кислород. Хората и автомобилите правят точно обратното — те поглъщат кислород и отделят CO2 (въглероден двуокис). Този газ допринася най-много за парниковия ефект и глобалното затопляне. Това означава, че правим обратното на това, което правят растенията. Когато унищожаваме тези растения, ние унищожаваме зелените дробове, които осигурява необходимия за живота ни кислород.

Опазваме природата

Въпросите, свързани с околната среда и климата, засягат целия свят. ЕС се бори усилено с изменението на климата. Той се стреми до 2050 г. да превърне Европа в първия неутрален по отношение на климата континент в света. Затова държавите от ЕС се споразумяха до 2030 г.:

  • да намалят емисиите на парникови газове с 55 %;
  • да намалят потреблението на енергия с 32,5 %
  • да произвеждат минимум 32 % от своята енергия от възобновяеми източници (вятърна, слънчева, морска и т.н. енергия),
  • по европейските пътища да има поне 30 милиона автомобила с нулеви емисии;
  • да засадят 3 милиарда дървета.

 

СЕЛСКО СТОПАНСТВО И ХРАНИ

Храним се здравословно

Да се храним здравословно означава да ядем по малко от всичко, което ни е необходимо — нито повече, нито по-малко. Затова в идеалния случай земеделските стопани и животновъдите би трябвало да произвеждат голямо разнообразие от храни, които са достатъчни за всички.

Кратка история на общата селскостопанска политика

През 1957 г. шестте държави основателки — Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция — решават, че в Европа никога повече няма да има глад. През 1962 г. те поставят началото на ОСП, общата селскостопанска политика.

Целта била да се произвежда достатъчно храна за всички и земеделските стопани да могат да изкарват прехраната си от своята земя. Европейските земеделски стопани получавали финансова подкрепа и можели да произвеждат толкова, колкото искат. Но понеже те произвеждали толкова много, имало хиляди тонове храна, която никой не искал да купува. Какво разхищение!

По-добра организация от 80-те години на XX век насам

От 80-те години на миналия век земеделските стопани вече не могат да произвеждат каквото и да е по какъвто и да е начин. Сега най-важно е да се произвеждат качествени храни. Освен това има правила за по-добро отношение към животните. Европа насърчава земеделските стопани да се занимават и с други дейности.

Например:

Днес се храним разнообразно и качествено

Днес земеделските стопани и хранителните магазини вече трябва да поставят лога и етикети върху опаковките на храните „от фермата до трапезата“?. Тези етикети ни казват как е произведен хранителния продукт, след коя дата той вече не става за ядене и т.н.

Върху яйцата например винаги има код, който показва в коя държава са снесени и дали кокошките живеят свободно или в клетка.

Можеш да получиш много информация от маркировката върху яйцата, които купуваш в супермаркета: 
Начин на отглеждане на кокошките:
0 = биологично отглеждане.
1 = свободно отглеждане.
2 = подово отглеждане.
3 = отглеждане в клетки.
Двете букви показват страната на произход.
Производител и място на снасяне.
Срок на годност.
Яйцата са много пресни до 9-ия ден и пресни до 28-ия ден след снасяне

Върху много продукти ще намериш и европейски лога, които удостоверяват качеството или произхода.

  • Потърси някои от тях в хладилника или кухненските шкафове у дома.
Логото „Защитено наименование за произход“ е кръг в червено и жълто. В средата е изобразена нива, оградена от 12 звезди. Думите „Защитено наименование за произход“ ограждат звездите.

Логото „Защитено наименование за произход“ означава, че продуктът трябва да бъде произведен, обработен и приготвен на определено място или в определен регион.

Примери: зехтинът Kalamata (Гърция), медът Mel do Alentejo (Португалия), сиренето Herve (Белгия), киселото зеле Stupavské zelé (Словакия).

Логото „Защитено географско указание“ е кръг в синьо и жълто. В средата е изобразена нива, оградена от 12 звезди. Думите „Защитено географско указание“ ограждат звездите.

Логото „Защитено географско указание“ означава, че поне един от етапите на създаване на продукта (производство, преработка или приготвяне) се извършва в определено място или регион.

Примери: свинският колбас Kiełbasa piaszczańska (Полша), аспержите Asparago di Cantello (Италия).

Европейското лого за биологично производство представлява 12 звезди, подредени във формата на листо, на зелен фон.

Това лого гарантира, че 95 % от съставките са произведени по биологичен начин и посочва името на производителя или продавача.

„НЕ“ НА ВРЕДНИТЕ ХРАНИ!

Над половината от възрастните в ЕС са с наднормено тегло. Ако не се предприемат мерки, до 2030 г. в Европа ще настъпи истинска епидемия. Децата и младите хора също са засегнати — през 2019 г. всеки пети младеж в ЕС е бил с наднормено тегло или затлъстял.

Как да се борим с вредните храни?

Някои училища решиха да забранят хамбургерите, пържените картофи, пиците и газираните напитки. Европейската схема за предлагане на плодове в училищата например предвижда на учениците безплатно да се раздават плодове и зеленчуци и насърчава младите хора да придобиват здравословни хранителни навици.

За да се храним здравословно, трябва да ядем пет порции плодове и зеленчуци на ден.

Може да изглежда много, но е възможно!

 

КУЛТУРА

Създаваме емоции

Знаеш ли какво е „културата“?

Културата е изражението на начина ни на живот. Културата отразява разнообразието на нашите традиции, обичаи и ценности. Културата обхваща езиците, които говорим, изкуствата и местата за тяхното представяне, архитектурата на сградите, образованието и редица други неща.

Опознавайки собствената си култура и културата на другите, можем да се разбираме по-добре помежду си и да живеем по-добре заедно.

„Творческа Европа“

Европейският съюз подкрепя развитието на многобройните сектори в областта на културата и аудио-визуалното изкуство на 27-те държави от ЕС. Целта е талантливите творци на Европа да станат по-известни и да се създадат много работни места във всички сфери на културата: кино, телевизия, видеоигри, музеи, музика, книги…

Знаеш ли, че…?

Всяка година няколко европейски града се избират за „Европейска столица на културата“. В твоя регион има ли град, който вече е бил столица на културата?

 

ИНФОРМАЦИОННА СИГУРНОСТ

Споделяме безопасно

Благодарение на интернет можеш да играеш онлайн, да слушаш музика, да търсиш видеоматериали и информация, за да пишеш домашните си. Освен това е супер готино да разговаряш с приятелите си или да споделяш снимки.

Социалните мрежи, като Instagram или Snapchat, ти дават възможност да поддържаш връзка с приятелите си, да получаваш новини от семейството си, да правиш забавни снимки и понякога да намираш нови приятели. Хората често си мислят, че колкото повече приятели имат, толкова „по-популярни“ стават.

Популярност или личен живот?

Важно е винаги да внимаваш и да спазваш следното правило: никога не давай твърде лична информация на новите си „приятели“ и още по-малко на онези, които едва познаваш. Трябва да защитаваш онова, което наричаме „личен живот“. А също и личния живот на своите роднини и приятели.

Няколко съвета за споделяне в интернет.
САМОЛИЧНОСТ 
Избери добър (и интересен) псевдоним, който не разкрива истинската ти самоличност.
ДИСКРЕТНОСТ 
Не давай на непознати лична информация за себе си или за своите приятели.
ПРЕДПАЗЛИВОСТ 
Никога не включвай уебкамерата, когато непознати хора искат това от теб.
БЛАГОПРИЛИЧИЕ 
Никога не прави пред уебкамера нещо, което няма да направиш на публично място.
УВАЖЕНИЕ
Отнасяй се към другите така, както искаш те да се отнасят към теб — дръж се любезно и с уважение.
БДИТЕЛНОСТ 
Ако забележиш нещо необичайно, поискай съвет от възрастен, на когото имаш доверие.
АБСОЛЮТНА ТАЙНА 
Не споделяй паролата си с никого — тя е лична!
САМО ПРИЯТЕЛИ! 
Не добавяй в списъка с контактите си хора, които не познаваш.

Пази се от фалшиви приятели!

Когато използваш интернет, социални мрежи или текстови съобщения, някои злонамерени хора могат да се опитат да те измамят или да проникнат в личното ти пространство.

ЕС създаде програмата „По-безопасен интернет“, за да защитава младите хора от рисковете и предизвикателствата на интернет и да ги насърчава да са по-отговорни.

Внимавай със спама!

Спамът е съобщение от някого, който се прави, че те познава. По принцип, целта му е да ти продаде нещо или да вземе пари от теб.

Текстово съобщение по телефон гласи: 
„Скъпи Гордън, 
Ти още не си навършил 15 години: абонирай се за нашите услуги и всичките ти текстови съобщения ще бъдат безплатни!
Но побързай. Утре ще е твърде късно. Очакваме твоя отговор. 
Благодарим. “
Гордън отговаря: „Ха-ха, каква измама!“

 

ЕВРОПА В СВЕТА

Помагаме на бедните страни

Помощта за най-бедните

Както вече видяхме, една от основните ценности на Европейския съюз е солидарността. Един от примерите за това е борбата с бедността, която през 2019 г. все още е засягала всеки пети европеец.

Освен това ние не сме сами в света. Знаеш ли, че над 700 милиона души живеят само с около 1,5 евро на ден? Такава бедност има в много държави в Африка, Азия и Латинска Америка. Твърде много хора на нашата планета все още нямат достъп до чиста вода, здравеопазване или образование. Наш дълг е да реагираме!

ЕС и неговите членове осигуряват повече от половината от помощта за страните по света.

Хуманитарната помощ

Всяка година природни бедствия, конфликти и войни засягат милиони хора по света.

Хуманитарната помощ от ЕС допринася за спасяването на човешки животи и за осигуряването на храна, подслон, лекарства и питейна вода за нуждаещите се. Тя се използва за подкрепа на семействата, които трябва да напуснат воюващи страни, и за възстановяване на разрушени сгради.

Защо е важно това?

„Да живеем заедно“ означава да споделяме моментите на щастие, но също така да ни е грижа за малките и за големите нещастия, застигнали нашите съседи, близките или не толкова близките ни хора. Солидарността е част от европейските ценности!

  • Какво можеш да направиш ти,

за да живеем по-добре заедно?

Какво можеш да правиш в ежедневието си, за да допринесеш за по-добър живот в твоята общност, семейство и училище или на улицата?

За да разбереш по-добре ежедневната организация на работа и живот в Европа, разгледай двете брошури:

Налични формати

Настоящият документ е публикуван на 24 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:

PDF PRINT HTML

 

Текстът е завършен през март 2023 г. от

Европейска комисия
Генерална дирекция „Комуникации“
Редакционна служба и целенасочени информационни дейности
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2023 г.
op.europa.eu/bg/publications

Полезна ли беше за вас тази публикация? Изпратете ни своите коментари:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Европейски съюз, 2023 г.
Logo CC

Политиката по отношение на повторната употреба на документи на Европейската комисия е уредена с Решение 2011/833/ЕС на Комисията от 12 декември 2011 г. относно повторната употреба на документи на Комисията (OВ L 330, 14.12.2011 г., стр. 39). Освен ако не е отбелязано друго, повторната употреба на настоящия документ е разрешена съгласно лиценз Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Това означава, че повторната употреба се позволява, при условие че надлежно се посочи източникът и се укажат евентуалните промени.

За употребата или възпроизвеждането на елементи, които не са собственост на Европейския съюз, трябва да се поиска разрешение директно от носителите на авторските права.

Всички изображения © Европейски съюз, освен ако не е посочено друго.