EURÓPSKE INŠTITÚCIE

Rozhodovať jednotne

Európska únia nie je štát, ako je Bulharsko, Španielsko alebo Taliansko. Je to dobrovoľné združenie európskych krajín, ktoré sa rozhodli realizovať určité projekty spoločne.

Má silné inštitúcie, na ktoré európske krajiny preniesli časť svojich právomocí. Každá inštitúcia má svoju úlohu a na jej čele stojí predseda.

Ako funguje Európska únia?

Európska rada 1: stretnutie vedúcich predstaviteľov európskych krajín

Európska rada združuje hlavy štátov alebo predsedov vlád členských štátov EÚ. V zásade sa stretávajú štyrikrát do roka. Tieto stretnutia sa nazývajú „európske samity“ a slúžia na diskusiu o všetkom, čo sa v Európe deje, a na určenie všeobecných politických usmernení EÚ.

Rada má sídlo v Bruseli (Belgicko).

Európska komisia 2

Je to vláda Európskej únie. Komisia navrhuje nové právne predpisy a dohliada na to, aby sa dodržiavali.

Tvorí ju 27 komisárov (jeden za každú krajinu) a každý z nich zodpovedá za jednu alebo viacero oblastí (napríklad životné prostredie, dopravu, vzdelávanie).

Európska komisia má sídlo v Bruseli.

Európsky parlament 3

Európsky parlament je hlasom európskych občanov. Tvoria ho poslanci, ktorých si volia ľudia počas európskych volieb.

Prijíma európske právne predpisy a rozpočet spolu s Radou Európskej únie.

Európsky parlament sídli v Štrasburgu (Francúzsko), Bruseli a Luxemburgu.

Rada Európskej únie alebo Rada ministrov 1

Tvoria ju ministri členských štátov EÚ – jeden za každú krajinu. Nie je však vždy rovnaká, jej zloženie závisí od preberanej témy.

Ak ide napríklad o Radu pre poľnohospodárstvo, zúčastní sa na nej minister poľnohospodárstva.

Prijíma európske právne predpisy a rozpočet spolu s Európskym parlamentom.

Rada Európskej únie má sídlo v Bruseli.

Inštitucionálny trojuholník EÚ

Tento obrázok znázorňuje inštitucionálny trojuholník Európskej únie. Európska rada stanovuje priority EÚ. 
Európska komisia navrhuje nové právne predpisy, plní rozpočet a dohliada na dodržiavanie právnych predpisov, zmlúv a programov. 
Európsky parlament a Rada ministrov prijímajú právne predpisy a rozpočet. Navrhované právne predpisy posúdia a buď ich zmenia, prijmú alebo zamietnu. 
Ak sa dohodnú, nový právny predpis sa uverejní.

Čo je demokracia?

Demokracia je politické zriadenie, v ktorom vláda prislúcha všetkým ľuďom v krajine. V demokracii sa ľudia nazývajú „občania“. Vo voľbách má právo hlasovať každý občan vo veku oprávňujúcom na účasť vo voľbách.

 

PRÁVA A OBČIANSTVO

Rešpektovať naše rozdiely

V Európskej únii má právo hlasovať za politikov vo voľbách každý občan vo veku oprávňujúcom na účasť vo voľbách. Volebné právo občanov je základným prvkom každej demokracie.

Právo voliť... a právo na ochranu.

Všetci občania Európskej únie majú svoje práva a slobody. Tieto práva a slobody sú zhrnuté v jednom dokumente, ktorý sa nazýva Charta základných práv Európskej únie. Všetci ju musia dodržiavať.

Osobitné práva dieťaťa

Deti sú plnohodnotnými občanmi EÚ. Predstavujú takmer pätinu obyvateľstva Európskej únie.

Charta základných práv je zásadná, pretože sa v nej deťom priznáva celý rad osobitných práv: právo chodiť do školy, právo vyjadriť sa, právo na ochranu a zdravotnú starostlivosť.

O svojich právach si môžete prečítať tu: The European Union’s plan for children’s rights (europa.eu).

Súdny dvor

Úlohou Súdneho dvora Európskej únie je zabezpečiť, aby sa európske právne predpisy všade dodržiavali a uplatňovali rovnako. Je v ňom zastúpený jeden sudca z každej krajiny EÚ. Súdny dvor má sídlo v Luxemburgu.

 

MLADÍ ĽUDIA V EURÓPSKEJ ÚNII

Načúvať mladým ľuďom

Keďže mladí Európania sú plnohodnotnými občanmi, znamená to, že majú právo vyjadriť sa. A presne to aj robia! V mnohých krajinách EÚ sa môžu mladí ľudia podeliť o svoje myšlienky napríklad prostredníctvom národného mládežníckeho parlamentu. Inštitúcie EÚ sa pýtajú na názory mladých ľudí a mládežníckych organizácií na témy, ktoré ich zaujímajú, aj prostredníctvom Európskeho dialógu s mládežou (europa.eu).

Približne 40 detí sedí v jednej miestnosti a snaží sa spoločne dospieť k rozhodnutiu. Jeden chlapec kričí, že má dostať slovo. Iný chlapec si pýta viac čokoládovej peny, kým dievča chce zmrzlinu.
  • A čo ty, máš čo povedať?

Vytvorte si vo svojej triede miniparlament a porozprávajte sa o témach, ktoré sa vás priamo dotýkajú. Napríklad:

  • ako zabezpečiť lepšie každodenné spolužitie,
  • ako lepšie uplatňovať a chrániť práva detí.

 

JEDNOTNÝ TRH

Spolupracovať so susedmi

EÚ je rozľahlé územie s rozlohou takmer 4 milióny km2, na ktorom sa stretávajú rôzne kultúry. V snahe uľahčiť Európanom život väčšina krajín EÚ zrušila pasové kontroly na hraniciach. Každá osoba žijúca v jednej z krajín EÚ sa teda môže voľne pohybovať, bývať a pracovať v inej krajine.

To platí aj pre mladých!

Aj mladí ľudia sa môžu voľne pohybovať po Európe vďaka programu, ktorý sa nazýva Erasmus+. Tento program umožňuje študentom a mladým ľuďom študovať v inej krajine alebo sa v nej venovať dobrovoľníctvu či odbornej príprave. Vďaka cestovaniu sa môžeme naučiť cudzie jazyky.

Súčasťou bohatstva našej Európskej únie je aj množstvo jazykov, ktorými sa tu hovorí. Čím viac jazykov ovládame, tým viac si rozumieme a tým lepšie môžeme spolu fungovať.

Vedel/-a si, že...?

Schengenský priestor je oblasťou voľného pohybu osôb medzi štátmi, ktoré podpísali Schengenskú dohodu (Schengen je obec v Luxembursku). Schengenský priestor zahŕňa 27 krajín: 23 krajín EÚ a štyri nečlenské krajiny EÚ. V schengenskom priestore môže každá osoba z Európskej únie (alebo odinakiaľ) prekročiť hranice iných Schengenských krajín bez toho, aby musela predložiť pas.

  • Vieš uviesť niektorý z úradných jazykov EÚ? (1)

 

JEDNOTNÁ MENA A EUROZÓNA

Osbchodovať jednoduchším spôsobom

Jednotná mena

Od 1. januára 2002, na základe Maastrichtskej zmluvy z roku 1992, používajú niektoré krajiny Európskej únie spoločnú menu: euro. Do dnešného dňa zaviedlo euro 20 krajín: Belgicko, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Spolu tvoria eurozónu. Ostatné krajiny – Bulharsko, Česko, Dánsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko – stále používajú svoju národnú menu.

Vedel/-a si, že...?

Symbol eura (€) pochádza z gréckeho písmena epsilon a odkazuje na prvé písmeno slova „Európa“. Dve malé priečne čiarky zase odkazujú na dve ďalšie veľmi známe meny: dolár a jen.

Všetky euromince majú jednu stranu, na ktorej je zobrazená mapa Európy a je rovnaká pre všetky krajiny. Na druhej strane má každá krajina svoj vlastný motív. Niekoľko príkladov: Na fínskej jednoeurovej minci sa nachádzajú dve lietajúce labute. Na maltských jedno a dvojeurových minciach je zobrazený znak, ktorý sa nazýva maltský kríž. Na talianskych jednoeurových minciach sa nachádza slávna kresba Leonarda da Vinciho, ktorá ilustruje ideálne rozmery ľudského tela. Na gréckej dvojeurovej minci je vyobrazená Európa unášaná Zeusom, ktorý na seba vzal podobu býka. Európa je postava z gréckej mytológie, podľa ktorej bol kontinent pomenovaný.

1 Fínsko – 2 Malta – 3 Taliansko – 4 Slovinsko – 5 Estónsko – 6 Nemecko – 7 Grécko – 8 Španielsko

Európska centrálna banka

Európska centrálna banka (ECB) zabezpečuje riadne fungovanie eura a povoľuje krajinám eurozóny výrobu eurobankoviek. ECB sídli vo Frankfurte (Nemecko).

  • Poznáš tohto známeho hudobného skladateľa? Vieš, ako sa volá a z ktorej krajiny pochádza?
Na rakúskej jednoeurovej minci je zobrazený slávny rakúsky skladateľ. Uhádnete ktorý? Odpoveď: Wolfgang Amadeus Mozart.

Wolfgang Amadeus Mozart, Rakúsko.

 

ROZPOČET EÚ

Investovať do našej budúcnosti

Európska únia investuje do mnohých oblastí: vzdelávanie, životné prostredie, výskum nových technológií, poľnohospodárstvo atď. Na investovanie však treba peniaze. A treba tiež správne riadiť rozdeľovanie týchto peňazí: tomu sa hovorí „rozpočet“.

Odkiaľ pochádzajú peniaze Európskej únie?

Väčšinu rozpočtu EÚ tvoria príspevky krajín EÚ.

Tento rozpočet slúži na financovanie množstva projektov v celej Európe (výstavba ciest a mostov, škôl a univerzít, vedeckých výskumných centier, múzeí, nemocníc, tovární), ale aj na podporu mládežníckych výmen či zamestnanosti v Európe a na ochranu životného prostredia.

 

Projekty podporované Európskou úniou

priebehu rokov využili investície Európskej únie stovky tisícok projektov. Uvádzame niekoľko príkladov – ďalšie môžeš nájsť tu: https://kohesio.ec.europa.eu/sk/.

Zlepšite efektívne využívanie energie v školách

Mnoho škôl v Európe spotrebúva priveľa energie. Projekt Energy@School pomohol ušetriť energiu vyše 40 základným a stredným školám v siedmich krajinách EÚ – v Chorvátsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Slovinsku a Taliansku. Prostredníctvom tohto projektu sa žiaci aj učitelia vyškolili na „strážcov energie“, aby sa zapojili do vytvárania „energeticky inteligentných“ škôl.

Boj proti detskej rakovine

Rakúska biotechnologická spoločnosť Apeiron Biologics vyvíja farmaceutické výrobky na liečbu rakoviny s osobitným zameraním na zriedkavé formy, ktoré postihujú najmä deti. Úver EÚ pomáha spoločnosti rozširovať výskum a vyvíjať nové spôsoby boja proti tomuto ochoreniu.

Inteligentné ihriská pre deti

Deti trávia čoraz viac času doma hraním hier na elektronických zariadeniach namiesto toho, aby sa zabávali na ihriskách. Pre nedostatok pohybu a nesprávnu výživu ich čoraz viac trpí obezitou. Vďaka finančným prostriedkom Európskej únie vytvorila bulharská spoločnosť Playground Energy ihriská, ktoré premieňajú kinetickú energiu na zvuky a svetlá, v snahe podnecovať deti, aby sa viac hýbali a žili zdravšie.

  • A ako je to tam, kde žiješ ty? Poznáš aktivity, ktoré podporuje Európska únia v tvojom štáte, regióne alebo meste?

 

SKÚŠKA VEDOMOSTÍ

Kvííííííz!

V EÚ je 24 úradných jazykov. Napriek tomu, že sa často používa angličtina, EÚ sa snaží chrániť bohatstvo každého jazyka a podporuje skôr to, aby sa všetci obyvatelia EÚ učili viacero jazykov a mohli si tak lepšie rozumieť. Lepšie porozumenie je dôležité na to, aby sme spolu lepšie fungovali!

Hello
I don’t understand - Un helado
Danke - ¡Hola! - Bitte - Entschuldigung
Tschüss - Thank you - Ein Eis
No entiendo - Sorry - Por favor - Hallo
Goodbye - Tengo hambre - Das verstehe ich nicht
Perdón - Please - Ich habe Hunger
How are you? - ¡Hasta pronto! - See you
Adiós - An ice cream - Bis bald
Gracias - Wie geht’s ? - I am hungry
¿Cómo estás?

  • Takto sa povie „dobré ráno“ a „ďakujem“ vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Vieš priradiť tieto slová k správnemu jazyku?
Pozdrav – Jazyk – Poďakovanie

bulharčina: Dobro utro - добро утро, Blagodarya - Благодаря; chorvátčina: Dobro jutro, Hvala; čeština: Dobré ráno, Děkuji; dánčina: Godmorgen, Tak; holandčina: Goedemorgen, Bedankt; angličtina: Good morning, Thank you; estónčina: Tere hommikust, Aitäh; fínčina: Hyvää huomenta, Kiitos; francúzština: Bonjour, Merci; nemčina: Guten Tag, Danke; gréčtina: Kalimera - Καλημέρα, Efkaristó - ευχαριστώ; maďarčina: Jó reggelt, Köszönöm; írčina: Dia dhuit, Go raibh maith agat; taliančina: Buongiorno, Grazie; lotyština: Labrīt, Paldies; litovčina: Labas rytas, Ačiū; maltčina: L-għodwa t-tajba, Grazzi; poľština: Dzień dobry, Dziękuję; portugalčina: Bom dia, Obrigado; rumunčina: Buna dimineata, Mulțumesc; slovenčina: Dobré ráno, Ďakujem; slovinčina: Dobro jutro, Hvala; španielčina : Buenos días, Gracias; švédčina: God morgon, Tack.

Ak chceš zistiť, ako Európa vznikla a aký je jej každodenný život, pozri si tieto dve brožúry:

Dostupné formáty

Táto publikácia je dostupná v 24 jazykoch v tomto formáte:

PDF PRINT HTML

Aktualizované v marci 2023

Európskou komisiou
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
Oddelenie pre redakčnú službu a cielenú komunikáciu
1049 Brusel
BELGICKO

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2023
op.europa.eu/sk/publications

Považujete túto publikáciu za užitočnú? Napíšte nám:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Európska únia, 2023

Logo CC

Politika v oblasti opakovaného použitia dokumentov Európskej komisie sa vykonáva rozhodnutím Komisie 2011/833/EÚ z 12. decembra 2011 o opakovanom použití dokumentov Komisie (Ú. v. EÚ L 330, 14.12.2011, s. 39).
Ak nie je uvedené inak, opakované použitie tohto dokumentu je povolené v zmysle medzinárodnej licencie Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). To znamená, že opakované použitie je povolené za predpokladu, že sa riadne uvedie zdroj a akékoľvek zmeny.

Akékoľvek použitie alebo reprodukcia prvkov, ktoré nie sú vo vlastníctve Európskej únie, môžu byť podmienené získaním súhlasu príslušných nositeľov práv.

Pokiaľ sa neuvádza inak, všetky obrázky © Európska únia.