HODNOTY

Být víc součástí evropského projektu

Evropská unie představuje především soubor hodnot, které nám umožňují žít spolu i přesto, že mluvíme různými jazyky a liší se i naše kultury, náboženství a zvyky.

V Evropské unii žije skoro půl miliardy lidí, a není pro ně vůbec jednoduché porozumět si s lidmi ze sousední nebo dokonce ještě vzdálenější země.

Když chceme žít ve společnosti, musíme zachovávat důležité hodnoty, jako je solidarita, tolerance, svoboda, rovnost a respekt.

Být solidární znamená ochotu si navzájem pomáhat; být tolerantní znamená připustit, že někdo může žít a myslet jinak.

Tyto společné lidské hodnoty nám umožňují se sjednotit a cítit se součástí společného projektu Evropské unie.

Ať žije mír!

V roce 2012 byla Evropské unii udělena Nobelova cena za mír. Evropská unie se rozhodla, že finanční prostředky spojené s touto cenou věnuje dětem, které nemají to štěstí, aby mohly vyrůstat v míru. Tisíce znevýhodněných dětí se už zapojily do vzdělávacích projektů.

Solidarita v praxi

  • Doplňte:

Solidarita pro mě znamená:

Tolerance pro mě znamená:

  • Uveďte nějaký příklad solidarity a tolerance ve třídě.
  • Vymyslete vlastní heslo, které bude vyjadřovat solidaritu:

 

EKOLOGICKÁ SPOTŘEBA

Být zodpovědnější

Občané EU jsou zároveň i spotřebitelé, kteří nakupují nejrůznější druhy výrobků a služeb, které buď potřebují, nebo je chtějí jen tak pro radost.

Všichni ale musíme být zodpovědní a uvažovat nad způsobem, jak vlastně spotřebováváme a jak cestujeme. Tím, že si vybereme ty správné možnosti a každý den uděláme něco malého pro ekologii, se můžeme i my podílet na udržitelném rozvoji.

Evropská unie s pomocí celé řady opatření motivuje všech svých 27 zemích EU k tomu, aby se zapojily do udržitelných politik, které jsou přínosem pro všechny občany Evropy i celého světa.

Co je to udržitelný rozvoj?

Udržitelný rozvoj je způsob, jak spotřebovávat ohleduplněji: uspokojujeme svoje současné potřeby, ale zároveň myslíme i na ty, kteří přijdou po nás. Musíme našim budoucím dětem zachovat čistou planetu. Udržitelný rozvoj znamená uvést do souladu ekologii, ekonomiku i život ve společnosti.

  • Co myslíte, mohou tyhle malé kroky přispět k udržitelnému rozvoji?

VODA

Stejně pořád jen prší a prší! Takže na to kašlu a nechávám kohoutky pořád otevřené, ať si voda klidně teče.

ANO NE   

VÝŽIVA

Radši jím čerstvé potraviny, které byly vypěstovány nebo vyrobeny blízko místa, kde žiju, než abych si kupoval/a jahody v zimě.

ANO NE

ENERGETIKA

Nechávám světlo pořád svítit: vytváří to super atmosféru.

ANO NE

DOPRAVA

Když je to jen trochu možné, jezdím na kole a ne autem.

ANO NE

 

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Víc chránit přírodu

Aby se nám všem spolu dobře žilo, musíme pečovat o životní prostředí: o vodu, vzduch, rostliny i zvířata. Lidská činnost někdy ohrožuje rovnováhu v přírodě. A proto musíme někdy změnit to, jak se k ní chováme. Evropská unie bojuje proti znečišťování a globálnímu oteplování.

Globální oteplování

V průměru vyhodí každý obyvatel Evropské unie za den do popelnice víc než kilo odpadků. A je nás kolem 447 milionů!

Naštěstí už pár let spoustu výrobků recyklujeme. Třeba plastové lahve, plechovky, sklo, papír a karton. Velké množství plastových výrobků na jedno použití, jako jsou brčka, příbory a talíře, jsou již v EU zakázány. Není to nic těžkého a bojujeme tím proti znečištění.

Co patří do žluté popelnice? 
A co do černé? 
A do zelené?

Poznáváte tato označení?

Toto označení znamená, že výrobek neškodí životnímu prostředí

Ekoznačka EU má podobu květiny s evropskou vlajkou: dvanáct hvězd představuje okvětní lístky a střed květu tvoří písmeno E jako Evropa.

Toto označení ukazuje, kolik energie určité elektronické zařízení spotřebuje

Energetický štítek EU rozděluje elektrické spotřebiče do sedmi kategorií, od A (nejúčinnější) do G (nejnižší účinnost).
Na štítku jsou rovněž uvedeny informace, jako je roční spotřeba energie spotřebiče, jeho objem nebo hlučnost v decibelech.

CE Označení

Poznáváte toto označení CE? U spousty výrobků je povinné. Znamená, že označený výrobek splňuje požadavky Evropské unie na bezpečnost, ochranu zdraví a ochranu životního prostředí. Najdete ho na spoustě předmětů u vás doma, včetně hraček. Udělejte si vlastní průzkum!

 

ENERGETIKA A KLIMA

Vyrábět víc obnovitelné energie

Znečištění nezná hranice. Každou vteřinu na naší planetě zmizí kus lesa velký jako fotbalové hřiště, protože z něho vyrobíme dřevo nebo papír. Takové znečišťování ničí „zelené plíce“ Země a způsobuje nadměrnou tvorbu skleníkových plynů.

Skleníkový efekt

Sluneční paprsky procházejí atmosférou a zahřívají naši planetu. Ale podobně jako ve skleníku, kde pěstujeme rostliny nebo zeleninu, zůstává část slunečních paprsků na Zemi. Tento přírodní jev se nazývá skleníkový efekt.

Zelené plíce

Zelené rostliny obsahují chlorofyl, díky kterému mohou pohlcovat skleníkové plyny a uvolňovat kyslík. Lidé i auta ale dělají pravý opak: spotřebovávají kyslík a uvolňují CO2. To je chemická značka oxidu uhličitého. A právě tento plyn – oxid uhličitý – se na skleníkovém efektu a na globálním oteplování podílí nejvíc. Takže my vlastně děláme pravý opak toho, co dělají rostliny. Když ničíme tyto rostliny, ničíme tím zelené plíce, které nám poskytují kyslík potřebný k životu.

Víc chránit přírodu

Životní prostředí a klima jsou otázky, které se týkají celého světa. EU dělá všechno pro to, aby se klimatická změna zastavila. Snaží se, aby do roku 2050 byla Evropa prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě.

Proto se země EU zavázaly, že do roku 2030 například:

  • sníží emise skleníkových plynů o 55 %,
  • sníží spotřebu energie o 32,5 %;
  • budou získávat nejméně 32 % energie z obnovitelných zdrojů (větrná, sluneční a mořská energie atd.),
  • budou mít na evropských silnicích alespoň 30 milionů aut s nulovými emisemi,
  • zasadí 3 miliardy stromů.

 

ZEMĚDĚLSTVÍ A POTRAVINY

Jíst víc zdravých potravin

Kvalitní výživa znamená, že musíme jíst pestrou stravu a nehladovět, ale ani se nepřejídat. Ideální proto je, aby naši zemědělci a chovatelé dokázali vyprodukovat, velmi různorodé potraviny, kterých by bylo dost pro všechny.

Stručná historie společné zemědělské politiky

V roce 1957 se šest zakládajících zemí – Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo a Nizozemsko – rozhodlo, že už nikdy nedopustí, aby Evropu postihl hladomor. V roce 1962 proto zavedly takzvanou SZP – společnou zemědělskou politiku.

Ta měla za cíl vypěstovat dostatek potravin pro všechny a zajistit, aby zemědělce jejich půda uživila. Evropští zemědělci začali dostávat finanční podporu a mohli pěstovat a vyrábět tolik potravin, kolik chtěli. Ale to vedlo k tomu, že pak začali všechno vyrábět a pěstovat ve velkém a ve skladech zůstávaly ležet tisíce tun výrobků, které nikdo nekupoval. Takové plýtvání!

Od 80. let 20. století: už si s pěstováním umíme poradit lépe

Od 80. let 20. století už nemůžeme pěstovat, co se nám zamane, a záleží také na způsobu pěstování. Potřebujeme kvalitní zemědělství. Zavedli jsme také pravidla pro lepší zacházení se zvířaty. Evropa motivuje zemědělce, aby svou činnost diverzifikovali.

Například:

Dnes už dbáme na pestrou a kvalitní stravu

Zemědělci a obchody s potravinami dnes musí na obalech potravin, které putují rovnou „z farmy na stůl“, uvádět loga a etikety. Z těchto etiket se můžeme dovědět, co všechno při výrobě dané potraviny proběhlo, dočteme se na nich i to, od kterého data už bychom výrobek neměli konzumovat atd.

Například vajíčka jsou vždy označena kódem, ze kterého poznáme, ve které zemi je slepice snesly a jestli byly chované ve volném výběhu nebo v kleci.

Mnoho informací naleznete na razítku na vejcích, které kupujete v supermarketu: 
A informace o způsobu chovu slepic:
0 = chov v ekologickém zemědělství.
1 = chov ve volném výběhu.
2 = chov v halách (na podestýlce).
3 = klecový chov.
Dvě písmena označující zemi původu.
Identifikace producenta a zemědělského podniku, kde byla vejce snesena.
Datum minimální trvanlivosti.
Vejce lze označit jako „extra čerstvá“ až do devátého dne od snůšky, jako „čerstvá“ se mohou označovat až do 28. dne.

Na celé řadě výrobků najdete také evropské logo, které osvědčuje jejich kvalitu nebo původ.

  • Podívejte se, jestli nějaká najdete doma v ledničce nebo ve spíži.
Logo chráněného označení původu tvoří červený a žlutý kruh. Střední část zobrazuje pole, které je obklopeno 12 hvězdami. Hvězdy jsou pak obklopeny nápisem „Chráněné označení původu“.

Toto logo se jmenuje „Chráněné označení původu“, a aby jím potravina směla být označena, musí být vyrobena, zpracována a připravena na určitém místě nebo v určitém regionu.

Příklady: olivový olej „Kalamata“ (Řecko), med „Mel do Alentejo“ (Portugalsko), sýr „Herve“ (Belgie), kvašené zelí „Stupavské zelé“ (Slovensko).

Logo chráněného zeměpisného označení tvoří modrý a žlutý kruh. Střední část zobrazuje pole, které je obklopeno 12 hvězdami. Hvězdy jsou pak obklopeny nápisem „Chráněné zeměpisné označení“.

Toto logo se jmenuje „Chráněné zeměpisné označení“ a znamená, že nejméně jedna z fází produkce (výroba, zpracování nebo příprava) daného výrobku probíhá na určitém místě nebo v určitém regionu.

Příklady: vepřová klobása „Kiełbasa piaszczańska“(Polsko), chřest „Asparago di Cantello“ (Itálie).

Evropské logo pro ekologickou produkci je tvořeno 12 hvězdami ve tvaru listu na zeleném pozadí.

Toto logo je zárukou toho, že 95 % složek daného výrobku je vyráběno ekologicky, a uvádí také jméno výrobce nebo prodejce.

NECHCEME JÍST NEZDRAVĚ!

Více než polovina dospělých obyvatel EU trpí nadváhou. Pokud s tím nic neuděláme, vypukne v Evropě do roku 2030 skutečná epidemie. To se týká i dětí a mladých lidí: v roce 2019 trpěl nadváhou nebo obezitou jeden z pěti mladých lidí v EU.

Jak můžeme bojovat proti nezdravému jídlu?

Některé školy se rozhodly zakázat hamburgery, hranolky, pizzu a limonády. Evropský program podporující konzumaci ovoce ve školách zajišťuje bezplatné rozdělování ovoce a zeleniny školákům a snaží se, aby si mladí lidé vytvořili zdravé stravovací návyky.

Jestli chceme být opravdu zdraví, měl by každý z nás sníst pět porcí ovoce a zeleniny denně. To vypadá jako strašně moc, ale věřte, že se to dá zvládnout!

 

KULTURA

Vytvářet víc emocí

Víte, co to znamená „kultura“?

Kultura je výrazem našeho způsobu života. Kultura odráží rozmanitost našich tradic, zvyků a hodnot. Kultura zahrnuje jazyky, kterými mluvíme, umění a místa, kde umělci tvoří, architekturu našich budov, vzdělání a celou řadu dalších věcí.

Když budeme objevovat naši vlastní kulturu i kultury jiných národů, umožní nám to ještě lépe pochopit jeden druhého a žít ještě víc společně.

Kreativní Evropa

Evropská unie podporuje rozvoj celé řady kulturních a audiovizuálních odvětví ve všech 27 zemích EU. Cílem této podpory je představit talentované tvůrce v zemích EU a vytvořit celou řadu pracovních míst ve všech oblastech kultury: v kinematografii, televizi, v oblasti videoher, muzeí, hudby, knih atd.

Věděli jste, že … ?

Každý rok jsou vybrána některá evropská města, která se stanou evropskými hlavními městy kultury. Byl již vašemu městu tento titul udělen?

 

BEZPEČNOST INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Sdílet ve větším bezpečí

Díky internetu můžete hrát online hry, poslouchat hudbu a vyhledávat si videa a informace pro psaní domácích úkolů. Super je také, že můžete chatovat s kamarády nebo sdílet fotky.

Sociální sítě, jako je například Instagram, vám umožňují být neustále v kontaktu s přáteli, dovídat se novinky z rodiny, dělat legrační fotky a někdy i získat nové přátele. Často si myslíme, že čím víc přátel máme, tím víc jsme „oblíbení“.

Oblíbenost nebo soukromí?

V každém případě je ale zapotřebí dodržovat zásadu opatrnosti: nikdy neposkytujte příliš osobní informace svým novým „přátelům“, natožpak lidem, které skoro neznáte. Musíte chránit svoje soukromí. A úplně stejně musíte chránit i soukromí vašich blízkých.

Několik tipů pro sdílení informací na internetu:
IDENTITA 
Vyberte si dobrou (a legrační) přezdívku, která ale neodhalí vaši pravou identitu.
DISKRÉTNOST 
Neposkytujte osobní informace ani o sobě, ani o svých kamarádech lidem, které neznáte.
OPATRNOST 
Nikdy nezapínejte webovou kameru, pokud vás o to požádá někdo cizí.
STUD 
Nikdy před webovou kamerou nedělejte nic, co byste nebyli ochotni udělat na veřejnosti. 
RESPEKT
Chovejte se k ostatním tak, jak byste chtěli, aby se oni chovali k vám: buďte zdvořilí a ohleduplní.
OPATRNOST 
Pokud se vám něco nezdá, poraďte se s dospělým, kterému důvěřujete.
TOP SECRET 
Své heslo nikomu neprozrazujte, je to soukromá věc!
JENOM KAMARÁDY! 
Do seznamu kontaktů si přidávejte jen lidi, které znáte.

Pozor na falešné přátele!

Někteří lidé mají špatné úmysly a mohou se prostřednictvím internetu, sociálních sítí nebo mobilních telefonů pokusit vás podvést nebo proniknout do vašeho soukromí.

Aby byli mladí lidé chráněni před riziky a problémy na internetu a naučili se s nimi zacházet, vytvořila Evropská unie program „Safer Internet“ (Bezpečnější internet).

A pozor na SPAM!

Spam neboli nevyžádaná pošta je zpráva od někoho, kdo předstírá, že vás zná. Většinou vám chce buď něco prodat, nebo vás požádat o peníze.

Zpráva na telefonu uvádí: 
„Milý Gordone, 
ještě Ti není 15 let: kup si u nás předplatné a všechny SMS budeš mít zdarma!
Ale musíš si pospíšit. Zítra už bude pozdě. Čekáme na Tvoji zprávu. 
Díky. “
Gordon odpovídá: „LOL, to je teda podfuk!“

 

EVROPA VE SVĚTĚ

Víc pomáhat chudým zemím

Pomoc těm nejchudším

Viděli jsme, že jednou z hlavních hodnot Evropské unie je solidarita. Patří k ní například boj proti chudobě, která ještě v roce 2019 postihovala každého pátého Evropana.

A navíc nejsme na světě sami. Víte, že více než 700 milionů lidí musí vystačit jen s přibližně 1,5 EUR na den? Takovou chudobou trpí celá řada zemí v Africe, v Asii a v Latinské Americe. Na naší planetě je pořád ještě příliš mnoho lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě, ke zdravotní péči nebo ke vzdělání. To přece nemůžeme nechat jen tak!

Evropská unie a jednotliví členové se společně podílejí na celkové světové pomoci více než polovinou.

Humanitární pomoc

Po celém světě jsou každoročně miliony lidí postiženy přírodními katastrofami, konflikty nebo válkami.

Humanitární pomoc Evropské unie umožňuje zachraňovat jejich životy a poskytovat potraviny, přístřeší, léky a pitnou vodu těm, kteří to potřebují. Umožňuje také podporovat rodiny, které musí odejít ze své země, kde zuří válka, nebo znovu postavit rozbořené domy.

Proč je to tak důležité?

ŽÍT ještě víc společně, to znamená sdílet spolu chvíle štěstí, ale také to znamená všímat si malých i velkých problémů našich sousedů, ať už žijí daleko nebo blízko. Solidarita patří do našich evropských hodnot!

  • A co můžete udělat vy pro to, abychom všichni mohli

žít ještě víc společně?

Čím byste mohli každý den přispět k tomu, aby se vám všem v rodině, ve škole nebo ve vaší ulici žilo lépe?

Jestli chcete získat bližší představu, jak vypadá každodenní organizace a fungování Evropy, můžete se podívat do některé z těchto dvou brožurek:

Dostupné formáty

Tato online publikace je k dispozici ve 24 jazycích a v následujících formátech:

PDF PRINT HTML

 

Rukopis aktualizován v březnu 2023

Evropská komise
Generální ředitelství pro komunikaci
Redakční služba a cílená osvěta
1049 Brusel
BELGIE

Lucemburk: Úřad pro publikace Evropské unie, 2023
op.europa.eu/cs/publications

Připadá vám tato publikace užitečná? Napište nám:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Evropská unie, 2023
Logo CC

Politika opakovaného použití dokumentů Evropské komise se provádí na základě rozhodnutí Komise 2011/833/EU ze dne 12. prosince 2011 o opakovaném použití dokumentů Komise (Úř. věst. L 330, 14.12.2011, s. 39). Není-li uvedeno jinak, je opakované použití tohoto dokumentu povoleno v rámci licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (creativecommons.org/licenses/by/4.0/). To znamená, že opakované použití se povoluje za předpokladu, že je řádně uveden zdroj a jakékoli změny.

K veškerému použití nebo reprodukci prvků, které nejsou ve vlastnictví Evropské unie, může být nutné získat svolení přímo od příslušných držitelů práv.

Veškerá zobrazení © Evropská unie, pokud není uvedeno jinak.