AZ EURÓPAI ÉRTÉKEK

Ismerd meg jobban az európai projektet

Az Európai Unió mindenekelőtt az együttélést megkönnyítő értékekre épülő közösség, amely áthidalja a nyelvi, kulturális, vallási és szokásbeli különbségeket.

Az Európai Unióban élő mintegy félmilliárd ember számára nem mindig magától értetődő megérteni akár a szomszéd országban, akár a távolabbi vidékeken élő embertársaikat.

A szolidaritás, a tolerancia, a szabadság és egyenlőség, valamint a tisztelet a társadalmi együttélés fontos alapértékei.

Szolidárisnak lenni annyit jelent, hogy készen állunk segíteni a másiknak; toleránsnak lenni pedig annyit, hogy elfogadjuk, hogy a másik embernek joga van máshogy élni és gondolkodni.

Ezek a közös emberi értékek teszik lehetővé, hogy közösséget alkossunk, és úgy érezzük, hogy részesei vagyunk annak a nagy projektnek, amit Európai Uniónak nevezünk.

Éljen a béke!

2012-ben az Európai Uniónak ítélték a Nobel-békedíjat. Az EU úgy döntött, hogy a díjjal járó pénzösszeget olyan gyerekeknek ajánlja fel, akiknek nem adatott meg, hogy békében éljék meg gyermekkorukat. Az eddigiek során több ezer hátrányos helyzetű gyermek vett részt az EU oktatási programjaiban.

A szolidaritás a gyakorlatban

  • Egészítsd ki a mondatokat:

A szolidaritás számomra ezt jelenti:

A tolerancia számomra ezt jelenti:

  • Mondj egy példát az osztálynak a szolidaritásra és a toleranciára.
  • Alkoss magadnak jelmondatot a szolidaritásról.

 

KÖRNYEZETTUDATOS FOGYASZTÁS

Éljünk felelősebben

Az Európai Unió polgárai egyúttal fogyasztók is, akik mindenféle olyan terméket és szolgáltatást vásárolnak, amelyre szükségük van, vagy amely örömet okoz nekik.

Mindenki maga felelős azért, hogy átgondolja a vásárlással és a közlekedéssel kapcsolatos döntéseit. Helyes döntésekkel és a mindennapok apró környezettudatos gesztusaival mindannyian részt vehetünk a fenntartható fejlődésben.

Az Európai Unió számos módon próbálja segíteni a 27 uniós országot abban, hogy fenntartható, Európa és a világ polgárai számára előnyös politikákat folytassanak.

Mit jelent a fenntartható fejlődés?

A fenntartható fejlődés a fogyasztásnak a jövő iránt felelősebb módja: mostani szükségleteinket úgy elégíti ki, hogy közben gondol azokra is, akik utánunk jönnek. Fontos, hogy gyermekeinkre és utódaikra tiszta bolygót hagyjunk. A fenntartható fejlődés összeegyezteti a környezetvédelmet, a gazdaságot és a társadalmi életet.

  • Mit gondolsz, ezek a kis gesztusok segítik-e a fenntartható fejlődést?

VÍZ

Kint folyton esik az eső! Ezért nem nagy ügy, ha hagyom folyni a vízcsapból a vizet.

IGEN NEM   

TÁPLÁLKOZÁS

Inkább friss élelmiszert és a közelemben termett termékeket eszem, és nem keresem télen az epret az áruház polcain.

IGEN NEM

ENERGIA

Folyamatosan égve hagyom a villanyt: ettől olyan klassz hangulata lesz a háznak.

IGEN NEM

KÖZLEKEDÉS

Amint az idő megengedi, autó helyett inkább biciklivel közlekedem.

IGEN NEM

 

KÖRNYEZETVÉDELEM

Óvjuk jobban a természetet

A sikeres együttélés érdekében fontos odafigyelni környezetünkre: a vízre, a levegőre, a növényekre és az állatokra. Az emberi tevékenységek veszélybe sodorhatják a természet egyensúlyát. Ezért egyes szokásainkon változtatnunk kell. Az Európai Unió fellép a környezetszennyezéssel és az éghajlat felmelegedésével szemben.

A bolygó felmelegedése

Az Európai Unió minden egyes lakosa naponta általában több mint egy kiló szemetet hajít ki a kukába. Ne felejtsük: ez nagyjából 447 millió embert jelent!

Szerencsére néhány évtizede egyre több hulladékot újra tudunk hasznosítani. Ilyenek a műanyag flakonok, a sörösdobozok, az üveg-, a papír- és a kartonhulladék. Számos egyszer használatos műanyagtermék, például szívószál, evőeszköz és tányér már nem engedélyezett az EU-ban. Ezzel a gesztussal a környezet szennyezése ellen harcolunk.

Mit dobnál a sárga kukába? 
            És a feketébe? 
            És a zöldbe mit dobnál?

Felismered ezeket a címkéket?

Ez a címke garantálja, hogy az adott termék környezetbarát

Az uniós ökocímke egy virágot ábrázol, amely az európai zászlót idézi fel: a tizenkét csillag a virág szirmai, a virág közepe pedig egy E betű, ami Európára utal.

Ez pedig azt mutatja, hogy egy elektronikus készülék mennyi energiát használ fel

Az uniós energiacímke hét kategóriába sorolja az elektromos készülékeket: az A a leghatékonyabb, a G pedig a legkevésbé hatékony. A címke a készülék éves energiafogyasztásáról, térfogatáról és decibelben mért zajszintjéről is tájékoztat.

CE Jelölés

Felismered ezt a CE-jelölést? Számos terméken mára már kötelező szerepelnie. Azt jelzi, hogy az adott termék betartja a kötelező európai biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi előírásokat. Ha körülnézel a házban, sok tárgyon megtalálod ezt a jelölést, köztük a játékokon is. Nézz utána a holmijaid között!

 

ENERGIA ÉS ÉGHAJLATVÁLTOZÁS

A megújuló energiáé a jövő

A környezetszennyezés nem ismer határokat. Másodpercenként egy futballpálya nagyságú erdőterület tűnik el a föld színéről, hogy az élő fákból faanyag vagy papír készülhessen. Az ember környezetromboló tevékenysége elpusztítja a föld „tüdejét” és úgynevezett üvegházhatású gázokkal szennyezi a légkört.

Az üvegházhatás

A Nap sugarai a föld légkörén keresztül érkeznek el hozzánk, és melegítik a bolygó felszínét. De ahogy az üvegház is bent tartja a meleget az ott termelt növényeknek, zöldségeknek, úgy a föld légköre is foglyul ejti a napsugarak egy részét. Ezt a természetes jelenséget hívják üvegházhatásnak.

A föld tüdeje

A zöld növények a klorofill nevű anyagnak köszönhetően elnyelik az üvegházhatást fokozó gázokat, és oxigént szabadítanak fel. Az ember, akárcsak az autó, épp az ellenkezőjét csinálja: oxigént nyel el és CO2 -t, vagyis szén-dioxidot bocsát ki a levegőbe. Ez a légnemű anyag a felelős leginkább az üvegházhatás kialakulásáért és így a bolygó felmelegedéséért. Az ember szervezete fordítva működik, mint a növényeké. Ha elpusztítjuk a növényeket, tönkretesszük a föld tüdejét, amely a számunkra létfontosságú oxigént előállítja.

Óvjuk jobban a természetet

A környezetvédelem és az éghajlatváltozás kérdése ma már az egész világ problémája. Az Európai Unió nagy erőkkel munkálkodik az éghajlatváltozás megfékezése érdekében. Célja, hogy 2050-re Európa a világ első klímasemleges kontinensévé váljon.

Az Európai Unió tagországai e cél elérése érdekében vállalták, hogy mostantól 2030-ig például:

  • 55%-kal csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását;
  • 32,5%-kal csökkentik energiafogyasztásukat;
  • saját energiatermelésüknek legalább 32%-át megújuló energiákból (szélenergia, napenergia, tengeri energia stb.) fedezik;
  • legalább 30 millió kibocsátásmentes autót hoznak forgalomba az európai közutakon;
  • valamint 3 milliárd fát ültetnek.

 

MEZŐGAZDASÁG ÉS TÁPLÁLKOZÁS

Étkezzünk egészségesebben

Az egészséges táplálkozás azt jelenti, hogy változatosan és csak annyit eszünk, amennyivel csillapíthatjuk éhségünket: sem többet, sem kevesebbet. A növénytermesztés és állattenyésztés piacát ezért ideális esetben úgy kell megszervezni, hogy a gazdák nagyon változatos élelmiszereket tudjanak termelni, mindenkinek elegendő mennyiségben.

A közös agrárpolitika rövid története

1957-ben az Európai Közösség hat alapító országa – Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország és Olaszország – úgy döntött, hogy véget vetnek Európában az éhínségeknek. 1962-ben meghirdették a közös agrárpolitika (KAP) programját.

Ennek célja, hogy a mezőgazdaság mindenki számára elég élelmiszert termeljen, és biztosítsa, hogy a gazdák meg tudjanak élni földjeikből. Az európai gazdák ettől fogva pénzügyi támogatást kaptak, és annyit termelhettek, amennyit akartak. Csakhogy a nagy mennyiségben való termelés miatt hamarosan sok ezer tonna eladhatatlan élelmiszer halmozódott fel a raktárakban. Ez pedig óriási pazarlás!

A 80-as évek fordulata: a termelés szabályozása

Az 1980-as évektől kezdve Európában megszűnt az a rendszer, hogy a gazdák bármit és bármilyen mennyiségben termelhetnek. Európa átállt a minőségi mezőgazdaságra. Egyúttal új szabályokat vezetett be az állatokkal való jobb bánásmód érdekében. Európa arra ösztönzi a gazdákat, hogy sokféle tevékenységet folytassanak.

Például:

Ma Európában változatos és minőségi élelmiszerekhez juthatunk

A gazdáknak és az élelmiszerboltoknak manapság az élelmiszerek csomagolásán logókkal és címkékkel kell jelezniük, hogy azok hogyan jutottak el „a termelőtől a fogyasztóig”. E címkékről kiderül, mi mindent tartalmazhat az adott élelmiszer, milyen időponttól kezdve nem szabad fogyasztani azt stb.

A tojásokon például mindig kell lennie egy kódnak, amely alapján megtudhatjuk, honnan származnak, és hogy a tojást tojó tyúkokat szabadon vagy ketrecben tartották-e.

A szupermarketben vásárolt tojásokon lévő pecsétekből sok mindent meg lehet tudni: 
            A tyúkok tartásának módjára utaló jelzés.
            0 = biogazdaság.
            1 = szabadtartás.
            2 = padlós tartás.
            3 = ketreces tartás.
            2 betű azonosítja a
            származási országot. A termelő és a tojóépület
            azonosítója. Lejárat: minőségmegőrzési idő.
            A tojás a tojásrakástól
            számított 9. napig extra
            frissnek minősül és a 28. napig
            számít frissnek.

Számos terméken találhatsz olyan logókat, amelyek a termék minőségét és származását tanúsítják.

  • Keress egy tojást otthon a hűtőben vagy a kamrában.
Az „oltalom alatt álló eredetmegjelölés” logója egy piros és sárga kör. Középen egy mező van, amelyet 12 csillag vesz körül. A csillagok körül az „oltalom alatt álló eredetmegjelölés” felirat olvasható.

Az „Oltalom alatt álló eredetmegjelölés” logó azt jelenti, hogy az adott terméket egy konkrétan meghatározott helyen vagy régióban kell előállítani, feldolgozni, illetve elkészíteni.

Néhány példa: a „Kalamata” olívaolaj (Görögország), a „Mel do Alentejo” méz (Portugália), a „Herve” sajt (Belgium) vagy a „Stupavské zelé” káposztaétel (Szlovákia).

Az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” logója egy kék és sárga kör. Középen egy mező van, amelyet 12 csillag vesz körül. A csillagok körül az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” felirat olvasható.

Az „Oltalom alatt álló földrajzi jelzés” logó azt jelenti, hogy a termék előállításának legalább egy szakasza (a termelés, a feldolgozás vagy az elkészítés) egy konkrét helyen vagy régióban történik.

Néhány példa: a „Kiełbasa piaszczańska” sertéskolbász (Lengyelország) vagy az „Asparago di Cantello” spárga (Olaszország).

Az európai ökológiai logó zöld háttéren 12 csillagot ábrázol, amelyek egy falevelet formáznak.

Ez a logó garantálja, hogy a hozzávalók 95%-a biotermesztési módszerekkel készült, illetve jelzi a termelő és az értékesítő nevét.

LE AZ EGÉSZSÉGTELEN ÉTELEKKEL!

Ha az egész Európai Uniót nézzük, a felnőtteknek több mint a fele túlsúlyos. Ha nem teszünk ez ellen semmit, 2030-ra Európát szabályos elhízási járvány fogja sújtani. Ez alól a gyerekek és a fiatalok sem jelentenek kivételt: 2019-ben minden ötödik fiatal európai túlsúlyos vagy kifejezetten elhízott volt.

Hogyan lehet harcolni az egészségtelen étkezés ellen?

Egyes iskolák a hamburger, a sült krumpli, a pizza és a szénsavas üdítők betiltása mellett döntöttek. Az európai iskolagyümölcs-program ingyenes gyümölcs- és zöldségosztást rendez az iskolákban, és egészségesebb étkezési szokások kialakítására buzdítja a fiatalokat.

Az igazán egészséges étkezés részeként mindenkinek naponta 5 gyümölcsöt és zöldséget kellene megennie.

Ez így nagyon soknak tűnik, ugyanakkor megvalósítható cél!

 

KULTÚRA

Tegyük élménnyé Európát

Tudod-e, mit jelent a „kultúra”?

A kultúra az életmódunk kifejezési formáinak összessége. A kultúra tükrözi hagyományaink, szokásaink és értékeink sokszínűségét. Beletartoznak az általunk beszélt nyelvek, a művészetek és a művészeti intézmények, az épületek és más építészeti alkotások, az oktatás és még számtalan egyéb dolog.

Saját kultúránk és a mások kultúrájának felfedezése segít önmagunk és mások jobb megértésében és a békés, sikeres együttélésben.

Kreatív Európa

Az Európai Unió a 27 uniós országban számos kulturális és audiovizuális terület fejlesztéséhez nyújt támogatást. Célja, hogy elősegítse a tehetséges európai alkotók ismertségét, illetve új munkahelyek kialakítását valamennyi kulturális ágazatban: a filmgyártás, a televíziózás, a videojátékok, a múzeumok és a zene területén, illetve a könyvpiacon stb.

Tudtad-e?

Az Európai Unió minden évben kijelöl egyes európai városokat Európa kulturális fővárosának. Volt-e már a környékeden valamelyik város Európa kulturális fővárosa?

 

AZ INTERNET BIZTONSÁGA

Vigyázz jobban a titkaidra

Az interneten rengeteg dolgot csinálhatsz: játszhatsz online játékokat, zenét hallgathatsz, videókat nézhetsz, információkat kereshetsz a házi feladatokhoz. A barátokkal csevegni vagy fényképeket megosztani is nagyon klassz dolog.

A közösségi hálók, például az Instagram vagy Snapchat révén kapcsolatot tarthatsz a barátaiddal, híreket kaphatsz a távoli rokonokról, vicces fényképeket tehetsz közzé és új barátokat is szerezhetsz. Sokan azt gondolják, minél több barátjuk van a hálón, annál „népszerűbbek”.

Népszerűség vagy magánélet?

Egy elővigyázatossági szabályt minden esetben fontos betartani: soha ne adj ki túl személyes dolgokat az új „barátaidnak”, legfőképpen pedig olyanoknak, akiket alig ismersz. Meg kell védened azt, amit „magánéletnek” nevezünk. Ugyanez igaz a környezeted magánéletére is.

Néhány jó tanács
            az interneten való
            kommunikációhoz. AZONOSÍTÁS
            Válassz magadnak egy
            jó (és jól hangzó) álnevet,
            amiből nem derül ki bárki
            számára, hogy ki vagy! TITOKTARTÁS
            Ne adj ki személyes
            információkat
            ismeretleneknek sem
            magadról, sem a
            barátaidról! ÓVATOSSÁG
            Soha ne kapcsold
            be a webkamerát, ha
            ismeretlenek erre
            megkérnek! SZEMÉRMESSÉG
            Ne csinálj olyat a
            webkamera előtt,
            amit soha nem tennél nyilvános helyen! TISZTELET Bánj úgy a másikkal,
            ahogy szeretnéd,
            hogy veled bánjanak:
            légy kedves és
            tisztelettudó! ÉBERSÉG
            Ha abnormális
            dolgot tapasztalsz az
            interneten, kérj tanácsot
            egy felnőttől, akiben
            megbízol! SZIGORÚAN TITKOS
            Soha ne add meg a
            jelszavad másoknak,
            ez szigorúan
            személyes dolog! CSAK IGAZ BARÁTOK!
            A barátaid közé csak
            olyanokat vegyél fel,
            akiket tényleg ismersz!

Vigyázz a hamis barátokkal!

Az internet, a közösségi hálók és az okostelefonok használata során egyes rosszindulatú emberek megpróbálhatnak becsapni téged vagy beférkőzni a magánéletedbe.

Az Európai Unió azért hozta létre a „Biztonságosabb Internet” elnevezésű programot, hogy megvédje és tudatosabb viselkedésre buzdítsa a fiatalokat az internet veszélyeivel és kihívásaival szemben

Óvakodj a spam-től!

A spam avagy levélszemét olyan valakitől érkező levél, aki úgy tesz, mintha ismerne téged. Általában csalók küldik, akik el akarnak adni neked valamit vagy egyszerűen pénzt akarnak kicsalni tőled.

Egy telefonos üzenet, amelyben a következő áll: 
          „Kedves Gordon! 
            Még nem vagy 15 éves: ha most előfizetést vásárolsz nálunk, mostantól az SMS-ek küldése számodra ingyenes!
            Fizess elő gyorsan! Holnap már túl késő lesz. Várjuk válaszüzenetedet! 
            Köszönjük!”
            Gordon válasza: „lol, micsoda átverés!”

 

EURÓPA A NAGYVILÁGBAN

Segítsük jobban a szegény országokat

A legszegényebbek támogatása

Az Európai Unió egyik legfőbb értéke, mint láthattuk, a szolidaritás. Ennek egyik formája például a szegénység elleni küzdelem, amely 2019-ben még minden ötödik európai embert érintett.

Európa ráadásul még a világ szerencsés feléhez tartozik. Tudtad, hogy több mint 700 millió ember van a földön, akiknek napi körülbelül 1,5 euróból kell megélniük? Számos afrikai, ázsiai és dél-amerikai országban tömeges méreteket ölt a szegénység. Még mindig túl sok olyan ember él a bolygón, aki nem jut ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz, oktatáshoz. Kötelességünk tenni ez ellen valamit!

Az Európai Unió és a tagországok együtt a világ segélyezési tevékenységének több mint a felét végzik.

Humanitárius segítségnyújtás

Bolygónk különböző régióiban évről évre emberek millióit sújtják természeti katasztrófák, fegyveres konfliktusok, háborúk.

Az Európai Unió által nyújtott humanitárius segítség életeket menthet azzal, hogy élelmet, sátrakat, gyógyszereket, ivóvizet juttat azoknak, akiknek ezekre sürgős szükségük van. Támogatja továbbá a háborús övezetekből elmenekült családokat és a lerombolt városok és falvak újjáépítését.

Miért fontos ez?

A sikeres együttélés nemcsak az együtt megélt örömteli pillanatokból áll, hanem abból is, hogy törődünk szomszédaink, közeli vagy távoli ismerőseink kisebb-nagyobb gondjaival. A szolidaritás része európai értékeinknek!

  • És te mit tehetsz a környezetedben

a sikeres együttélésért?

Mit tehetnél a mindennapokban a közös élet minőségének javításáért a családban, az iskolában, vagy a lakókörnyezetben?

Ha jobban meg akarod érteni, hogyan működik Európa és hogyan szervezi a mindennapokat, olvasd el az alábbi két füzetet:

Elérhető formátumok

Ez az online kiadvány 24 nyelven érhető el, a következő formátumokban:

PDF PRINT HTML

A kézirat 2023. márciusban lett frissítve.

Kommunikációs Főigazgatóság
Szerkesztői szolgáltatások és célzott tájékoztatás
1049 Brüsszel
BELGIUM

Luxembourg: Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2023
op.europa.eu/hu/publications

Hasznosnak találta ezt a kiadványt? Kérjük, ossza meg velünk észrevételeit:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Európai Unió, 2023

Logo CC

Az Európai Bizottság dokumentumainak további felhasználására vonatkozó politikát a bizottsági dokumentumok további felhasználásáról szóló, 2011. december 12-i 2011/833/EU bizottsági határozat (HL L 330., 2011.12.14., 39. o.) hajtja végre. Ellenkező értelmű megjegyzés hiányában e dokumentum további felhasználása a Creative Commons Nevezd meg! 4.0 nemzetközi (CC BY 4.0) licenc alapján engedélyezett (creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.hu). Ez azt jelenti, hogy a további felhasználás a forrás megfelelő megnevezésével és az esetleges változtatások feltüntetésével megengedett.

A nem az Európai Unió tulajdonában lévő elemek felhasználása vagy sokszorosítása érdekében közvetlenül a szerzői jog tulajdonosához kell engedélyért fordulni.

Illusztrációk © Európai Unió, ha a szöveg másképp nem jelzi.