VĒRTĪBAS

Piederēt pie Eiropas projekta

Eiropas Savienība vispirms ir vērtību kopums, kas ļauj mums dzīvot kopā neatkarīgi no valodu, kultūru, reliģiju un tradīciju atšķirībām.

Aptuveni pusmiljardam cilvēku, kas dzīvo Eiropas Savienībā, nav viegli saprast kaimiņvalsts vai kādas vēl tālākas valsts iedzīvotājus.

Solidaritātes, iecietības, brīvības, vienlīdzības un cieņas vērtības ir svarīgas, lai varētu dzīvot sabiedrībā.

Būt solidāram nozīmē būt gatavam palīdzēt otram; būt iecietīgam nozīmē atzīt, ka kāds var dzīvot un domāt citādi.

Šīs kopīgās cilvēciskās vērtības ļauj mums apvienoties un izjust, ka piederam pie Eiropas Savienības kopīgā projekta.

Lai dzīvo miers!

Eiropas Savienība 2012. gadā saņēma Nobela Miera prēmiju. Tā nolēma piešķirt šīs balvas līdzekļus bērniem, kuriem nav iespējas augt miera apstākļos. Līdz šim jau tūkstošiem nelabvēlīgā situācijā esošu bērnu ir guvuši labumu no izglītības projektiem.

Solidaritāte praksē

  • Pabeidz teikumus:

Solidaritāte, manuprāt, ir:

Iecietība, manuprāt, ir:

  • Sniedz piemēru par solidaritāti un iecietību savā klasē.
  • Izveido savu solidaritātes devīzi.

 

VIDEI NEKAITĪGS PATĒRIŅŠ

Būt atbildīgākiem

Eiropas Savienības pilsoņi ir arī patērētāji, kas pērk dažādus produktus un pakalpojumus, lai varētu apmierināt savas vajadzības vai sagādāt sev ikdienišķus prieka brīžus.

Mūsu visu pienākums ir uzdot sev jautājumu par veidu, kā patērējam un pārvietojamies. Izdarot pareizu izvēli un savā ikdienas darbībā izturoties pret vidi ar pilsonisku atbildību, mēs piedalāmies ilgtspējīgā attīstībā.

Ar daudziem un dažādiem pasākumiem Eiropas Savienība motivē 27 ES valstis iesaistīties ilgtspējīgā politikā, kas dod labumu visiem Eiropas un pasaules iedzīvotājiem.

Kas ir ilgtspējīga attīstība?

Ilgtspējīga attīstība ir veids, kā patērēt atbildīgāk – mēs apmierinām savas pašreizējās vajadzības, vienlaikus domājot arī par tiem, kas nāks pēc mums. Svarīgi ir atstāt tīru planētu nākotnes bērniem. Ilgtspējīga attīstība rēķinās ar vidi, saimniecību un dzīvi sabiedrībā.

  • Vai, tavuprāt, šīs ikdienā ierastās darbības sekmē ilgtspējīgu attīstību?

ŪDENS

Lietus līst visu laiku! Tāpēc man ir vienalga, ka ūdens no krāna plūst nepārtraukti.

NĒ   

UZTURS

Es gribētu ēst svaigu pārtiku, kas ražota netālu no manas mājas, nevis ziemas vidū pirkt zemenes.

ENERĢĒTIKA

Es pastāvīgi atstāju apgaismojumu ieslēgtu: tas rada mājā patīkamu gaisotni.

PARVADĀŠANA

Kad vien iespējams, braucu ar divriteni, nevis ar automobili.

 

VIDE

Aizsargāt dabu

Lai dzīvošana kopā būtu patīkama, ir svarīgi rūpēties par mūsu vidi: ūdeni, gaisu, augiem un dzīvniekiem. Cilvēka darbība dažkārt apdraud līdzsvaru dabā. Tāpēc mums jāmaina daži ieradumi. Eiropas Savienība cīnās pret piesārņojumu un globālo sasilšanu.

Planētas sasilšana

Vidēji katrs Eiropas Savienības iedzīvotājs dienā izmet vairāk nekā kilogramu atkritumu. Un mūsu ir apmēram 447 miljoni!

Par laimi, pēdējos gados mēs daudzus produktus pārstrādājam. Tās ir plastmasas pudeles, kārbas, stikls, papīrs un kartons. Daudzi vienreizlietojami plastmasas izstrādājumi, piemēram, salmiņi, galda piederumi un šķīvji, Eiropas Savienībā vairs nav atļauti. Ar šo vienkāršo darbību mēs cīnāmies pret piesārņojumu.

Ko tu ievietotu dzeltenajā tvertnē? 
			Un melnajā? 
			Un ko tu liktu zaļajā?

Vai pazīsti šos marķējumus?

Šis garantē, ka produkts ir draudzīgs pret vidi.

ES ekomarķējums ir atveidots kā zieds, ko veido Eiropas karogs: divpadsmit zvaigznes ir zieda ziedlapiņas, bet zieda centrā ir burts “E”, kas simbolizē Eiropu.

Tas rāda, cik daudz enerģijas patērē elektroierīce.

ES energomarķējums iedala elektroierīces septiņās kategorijās, sākot no A (visefektīvākā) līdz G (viszemākā efektivitāte). Marķējumā norādīta arī informācija par iekārtas gada enerģijas patēriņu, tās tilpumu vai radītā trokšņa līmeni decibelos.

CE marķējums

Vai pazīsti CE zīmi? Tā ir obligāta daudziem produktiem. Tā norāda, ka produkts atbilst Eiropas drošības, veselības un vides aizsardzības prasībām. Tu atradīsi šo zīmi uz daudziem priekšmetiem savā mājā, arī uz rotaļlietām. Ieskaties!

 

ENERĢIJA UN KLIMATS

Ražot atjaunojamo enerģiju

Piesārņojums nepazīst robežas. Lai iegūtu koksni vai papīru, tiek izcirsti meži, un katru sekundi no mūsu planētas pazūd meža platība futbola laukuma lielumā. Šis piesārņojums iznīcina Zemes “zaļās plaušas” un ir par iemeslu pārmērīgai siltumnīcefekta gāzu ražošanai.

Siltumnīcefekts

Saules stari šķērso Zemes atmosfēru un silda mūsu planētu. Bet, tāpat kā siltumnīcā, kur audzē augus vai dārzeņus, daļa Saules staru Zemi neatstāj. Šo dabas parādību sauc par siltumnīcefektu.

Zaļās plaušas

Ar hlorofila palīdzību zaļie augi absorbē siltumnīcefekta gāzes un izdala skābekli. Cilvēki, tāpat kā automobiļi, dara tieši pretējo – patērē skābekli un izdala CO2 jeb ogļskābo gāzi. Šī gāze visvairāk veicina siltumnīcefektu un globālo sasilšanu. Tātad mēs rīkojamies tieši pretēji augiem. Iznīcinot šos augus, mēs iznīcinām zaļās plaušas, kas mums nodrošina skābekli dzīvošanai.

Aizsargāt dabu

Vide un klimats ietekmē visu pasauli. Eiropas Savienība nopietni strādā, lai apturētu klimata pārmaiņas. Tās mērķis ir līdz 2050. gadam padarīt Eiropu par pirmo klimatneitrālo pasaules daļu.

Lai to panāktu, Eiropas Savienības valstis cita starpā ir apņēmušās līdz 2030. gadam:

  • samazināt siltumnīcefekta gāzu rašanos par 55 %,
  • samazināt enerģijas patēriņu par 32,5 %,
  • saražot vismaz 32 % enerģijas no atjaunojamiem energoresursiem (vēja, saules, jūras enerģijas u. c.),
  • panākt, ka uz Eiropas ceļiem ir vismaz 30 miljoni automobiļu, kas nerada kaitīgās izplūdes gāzes,
  • iestādīt trīs miljardus koku.

 

LAUKSAIMNIECĪBA UN PĀRTIKA

Est veselīgus produktus

Pareizs uzturs nozīmē, ka jāēd nedaudz no visa kā, līdz tiek apmierināts izsalkums – ne vairāk un ne mazāk. Tāpēc ideālā gadījumā mūsu lauksaimniekiem un audzētājiem būtu jāražo ļoti dažādi pārtikas produkti, turklāt tādā daudzumā, lai pietiktu visiem.

Īsumā par kopējo lauksaimniecības politiku

1957. gadā sešas dibinātājvalstis – Beļģija, Francija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande un Vācija – nolēma, ka Eiropā nekad vairs nebūs bada. 1962. gadā tās sāka piemērot KLP – kopējo lauksaimniecības politiku.

Bija jāsaražo pietiekami daudz pārtikas visiem un jānodrošina, ka lauksaimnieki var dzīvot no ienākumiem, ko gūst no savas zemes. Eiropas lauksaimnieki saņēma finansiālu atbalstu un varēja ražot tik daudz, cik vēlējās. Bet, visu ražojot lielos daudzumos, palika pāri tūkstošiem tonnu produktu, kam nevarēja atrast pircējus. Kāda izšķērdība!!

Kopš 1980. gadiem mēs audzējam gudrāk!

Kopš 1980. gadiem lauksaimnieki vairs nevar ražot vienalga ko un vienalga kā. Tagad tiek pieprasīta augstas kvalitātes pārtika. Ir izstrādāti arī noteikumi par labāku izturēšanos pret dzīvniekiem. Eiropa motivē lauksaimniekus paplašināt viņu darbības loku.

Piemēram:

Mūsdienās pārtika ir daudzveidīga un kvalitatīva

Tagad lauksaimniekiem un pārtikas preču veikaliem ir jāizvieto dažādi logotipi un etiķetes uz iepakojuma pārtikai, kas nonāk “no lauka līdz galdam”. Šīs etiķetes norāda, no kā produkti izgatavoti, informē mūs par datumu, līdz kuram tie patērējami, utt.

Piemēram, olām vienmēr ir kods, kas ļauj uzzināt, kurā valstī tās izdētas, un to, vai dējējvistas dzīvojušas brīvās turēšanas apstākļos vai būrī.

Zīmogs uz olām, ko pērkat lielveikalā, sniedz jums daudz informācijas. 
Norāde par vistu audzēšanas veidu: 
0 = bioloģiskais.
1 = brīvās turēšanas apstākļos.
2 = kūtī.
3 = būrī.
Divi burti apzīmē izcelsmes valsti.
Ražotāja un dēšanas vietas identifikācija.
DCR: ieteicamais lietošanas termiņš.
Olas ir sevišķi svaigas deviņas dienas pēc izdēšanas, svaigas – 28 dienas.

Uz daudziem produktiem atrodami arī Eiropas logotipi, kas apliecina kvalitāti vai izcelsmi.

  • Mēģini atrast kādu olu savā mājas ledusskapī vai pieliekamajā.
Logo “Aizsargāts cilmes vietas nosaukums” ir sarkans un dzeltens aplis. Tā centrā attēlots lauks, ko ieskauj 12 zvaigznes. Zvaigznes, savukārt, ieskauj norāde “Aizsargāts cilmes vietas nosaukums”.

Šis “aizsargāta cilmes vietas nosaukuma” logotips nozīmē, ka pārtikas produkts jāražo, jāpārstrādā un jāsagatavo noteiktā vietā vai reģionā.

Piemēri: Kalamata olīveļļa (Grieķija), Mel do Alentejo medus (Portugāle), Herve siers (Beļģija) un Stupavské zelé skābie kāposti (Slovākija).

Logo “Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde” ir zils un dzeltens aplis. Tā centrā attēlots lauks, ko ieskauj 12 zvaigznes. Zvaigznes, savukārt, ieskauj norāde “Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde”.

Šis “aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes” logotips nozīmē, ka vismaz viens no produkta pagatavošanas posmiem (ražošana, pārstrāde vai sagatavošana) notiek konkrētā vietā vai reģionā.

Piemēri: Kiełbasa piaszczańska cūkgaļas desa (Polija), Asparago di Cantello sparģeļi (Itālija).

ES bioloģiskās ražošanas logotipu veido 12 zvaigznes lapas formā uz zaļa fona.

Šis logotips garantē, ka 95 % sastāvdaļu ir ražoti bioloģiski, un norāda ražotāja vai pārdevēja nosaukumu vai uzvārdu.


STOP NEVESELĪGAI PĀRTIKAI!

Visā Eiropas Savienībā vairāk nekā pusei pieaugušo ir liekais svars. Ja nekas netiks darīts, līdz 2030. gadam Eiropā sāksies īsta epidēmija. Tas skāris arī bērnus un jauniešus: 2019. gadā katram piektajam gados jaunajam Eiropas Savienības iedzīvotājam bija liekais svars vai aptaukošanās.

Kā cīnīties pret neveselīgu pārtiku?

Dažas skolas ir nolēmušas aizliegt hamburgerus, frī kartupeļus, picas un gāzētos dzērienus. Eiropas programma skolu apgādei ar augļiem nodrošina augļu un dārzeņu bezmaksas izplatīšanu skolēniem un mudina jauniešus piekopt veselīgus ēšanas paradumus.

Lai cilvēks būtu tiešām vesels, viņam vajadzētu apēst piecus augļus un dārzeņus katru dienu.

Tas šķiet gaužām grūti, taču ir iespējams!

 

KULTŪRA

Radīt emocijas

Vai zini, kas ir “kultūra”?

Kultūra ir mūsu dzīvesveida izpausme. Kultūra atspoguļo mūsu tradīciju, ieražu un vērtību daudzveidību. Kultūra ietver valodas, kurās runājam, mākslu un tās izpausmes vietas, mūsu ēku arhitektūru, izglītību un daudz ko citu.

Mūsu pašu un citu cilvēku kultūras iepazīšana ļauj mums labāk izprast sevi un dzīvot kopā.

Radošā Eiropa

Eiropas Savienība atbalsta daudzu kultūras un audiovizuālo nozaru attīstību visās 27 ES valstīs. Mērķis ir veicināt izpratni par talantīgiem Eiropas Savienības radošajiem darbiniekiem un izveidot daudz darbvietu visās kultūras nozarēs – kino, televīzijā, videospēļu radīšanā, muzejos, mūzikā, grāmatniecībā utt.

Vai Tu zini?

Katru gadu noteiktas Eiropas pilsētas tiek izraudzītas par Eiropas kultūras galvaspilsētām. Vai tavā reģionā kādai pilsētai jau ir bijis šis nosaukums?

 

IT DROŠĪBA

Kopīgot, paliekot drošībā

Pateicoties internetam, tu vari spēlēt spēles tiešsaistē, klausīties mūziku, meklēt video un informāciju, lai izpildītu mājasdarbus. Tas lieliski noder arī tērzēšanai ar draugiem vai fotoattēlu kopīgošanai.

Sociālie tīkli, piemēram, Instagram vai Snapchat, ļauj uzturēt kontaktus ar draugiem, uzzināt ģimenes jaunumus, veidot jaukus fotoattēlus un dažkārt – iegūt arī jaunus draugus. Nereti šķiet – jo vairāk mums draugu, jo lielāka mūsu “popularitāte”

Popularitāte vai privātā dzīve?

Jebkurā gadījumā ir svarīgi ievērot piesardzību – nekad nedod pārāk daudz personiskas informācijas saviem jaunajiem “draugiem”, nemaz nerunājot par tiem, kurus gandrīz nepazīsti. Tev jāsargā tas, ko sauc par “privāto dzīvi”. Un jāsargā arī savu tuvinieku privātā dzīve.

Daži padomi par kopīgošanu internetā.
IDENTITĀTE 
Izvēlies labu (un superīgu) segvārdu, lai neatklātu savu patieso identitāti.
DISKRĒTUMS 
Nedod svešiniekiem nekādu personisku informāciju par sevi vai saviem draugiem.
PIESARDZĪBA 
Nekad neieslēdz tīmekļa kameru, ja tev to lūdz sveši cilvēki.
ATTURĪBA 
Nekad nedari tīmekļa kameras priekšā to, ko nedarītu publiski.
CIEŅA 
Izturies pret citiem tāpat, kā tu vēlētos, lai izturas pret tevi – esi laipns un cieņpilns.
MODRĪBA 
Ja pamani kaut ko neparastu, prasi padomu uzticamam pieaugušajam.
LIELS NOSLĒPUMS 
Neizpaud nevienam savu paroli, tā ir personiska!
TIKAI DRAUGI! 
Kontaktpersonu sarakstā pievieno tikai tos, kurus pazīsti.

Sargies no viltus draugiem!

Izmantojot internetu, sociālos tīklus vai mobilos tālruņus, daži ļaunprātīgi lietotāji var mēģināt tevi apkrāpt vai ielauzties tavā privātajā dzīvē.

Eiropas Savienība ir izstrādājusi programmu “Drošāks internets”, lai aizsargātu jauniešus no apdraudējumiem un problēmām, kas saistās ar internetu, un veicinātu atbildīgu rīcību.

Un piesargies no surogātpasta!

Mēstule jeb surogātpasts ir ziņa no personas, kas izliekas, ka tevi pazīst. Parasti šie cilvēki cenšas kaut ko pārdot vai prasa naudu.

Telefona ekrānā redzama īsziņa: 
“Dārgais Gordon! 
Tev vēl nav 15 gadu – piereģistrējies, un visas tavas īsziņas būs bez maksas!
Bet tas jāizdara drīz. Rīt būs jau par vēlu. Gaidām tavu ziņu. 
Paldies!”
Gordons atbild “LOL. Kāda krāpšana!”

 

EIROPA PASAULĒ

Palīdzēt nabadzīgajām valstīm

Palīdzība visnabadzīgākajiem

Kā mēs zinām, viena no Eiropas Savienības galvenajām vērtībām ir solidaritāte. Viens no tās piemēriem ir cīņa pret nabadzību, kas pat vēl 2019. gadā skāra katru piekto eiropieti.

Turklāt šajā pasaulē mēs neesam vieni. Vai zini, ka vairāk nekā 700 miljoni cilvēku izdzīvo tikai ar aptuveni pusotru eiro dienā? No šādas nabadzības cieš daudzas Āfrikas, Āzijas un Latīņamerikas valstis. Pārāk daudziem mūsu planētas iedzīvotājiem nav pieejams tīrs ūdens, veselības aprūpe vai izglītība. Mūsu pienākums ir rīkoties!

Kopumā Eiropas Savienība un tās dalībnieces nodrošina vairāk nekā pusi no visā pasaulē sniegtā atbalsta.

Humānā palīdzība

Katru gadu dabas katastrofas, konflikti un kari ietekmē miljoniem cilvēku visā pasaulē.

Eiropas Savienības sniegtā humānā palīdzība ļauj glābt cilvēku dzīvības un nodrošināt pārtiku, pajumti, zāles un tīru ūdeni tiem, kam tas nepieciešams. Tā sniedz atbalstu ģimenēm, kurām kara dēļ jāizbrauc no valsts, vai palīdz atjaunot sagrautās ēkas.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Dzīvot kopā nozīmē dalīties laimes mirkļos, kā arī just līdzi mūsu tuvākiem vai tālākiem kaimiņiem mazās un lielās nelaimēs. Solidaritāte ir daļa no mūsu Eiropas vērtībām!

  • Un ko tu spēj izdarīt, lai varētu

kopā dzīvot labāk?

Ko tu varētu darīt ikdienā, lai uzlabotu dzīvi savā ģimenē, skolā vai ielā?

Lai labāk izprastu, kā Eiropa sevi organizē un dzīvo ikdienā, izlasi šīs divas brošūras:

Pieejamie formāti

Šī tiešsaistes publikācija ir pieejama 24 valodās un šādos formātos:

PDF PRINT HTML

Manuskripts atjaunināts 2023. gada martā

Eiropas Komisija
Komunikācijas ģenerāldirektorāts
Redakcionālais dienests un mērķtiecīgi informatīvie pasākumi
1049 Brisele
BEĻĢIJA

Luksemburga: Eiropas Savienības Publikāciju birojs, 2023
op.europa.eu/lv/home

Vai Tev šī publikācija šķita noderīga? Pastāsti mums:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu.

© Eiropas Savienība, 2023

Logo CC

Eiropas Komisijas dokumentu atkalizmantošanas politiku īsteno, pamatojoties uz Komisijas Lēmumu 2011/833/ES (2011. gada 12. decembris) par Komisijas dokumentu atkalizmantošanu (OV L 330, 14.12.2011., 39. lpp.). Ja vien nav norādīts citādi, šo dokumentu atkalizmantot atļauts ar Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) licenci (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Tas nozīmē, ka ir atļauta atkalizmantošana ar pienācīgu atsaukšanos uz dokumentu un norādēm uz grozījumiem.

Tādu elementu izmantošanai vai reproducēšanai, kuri nepieder Eiropas Savienībai, var būt jāsaņem atļauja tieši no attiecīgajiem tiesību turētājiem.

Visi attēli: © Eiropas Savienība, ja vien nav norādīts citādi.