Evropská komise

UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE

Právě jsme dostali zprávu z tiskárny, že se v našich brožurkách Evropa ještě víc společně! objevily podivné kresbičky! Do tiskárny se prý totiž tajně vplížil kluk jménem Gordon a některé stránky nám počmáral.

Ale doufáme, že vám to při čtení nebude vadit.

Přejeme vám všem hodně radosti při objevování!

Tým oddělení pro publikace a cílenou komunikaci Evropské komise

PŘÍRUČKA PRO UČITELE / VÝKLADOVÝ LETÁK

EVROPA ještě víc společně!

Pomůcka pro lepší informovanost o Evropě určená žákům od 10 let

EVROPA ještě víc společně! Vám umožní probrat téma Evropy ve Vaší třídě. Pedagogická sada obsahuje tři brožury a mapu Evropské unie.

Jak používat pedagogickou sadu Evropa ještě víc společně! Pedagogická sada ve třídě
Podle zájmu Vaší třídy a otázek Vašich žáků máte tři různé možnosti, jak k informacím o Evropské unii přistupovat. Pořadí brožur není pevně dáno. Navzájem se doplňují, ale každá brožura se dá použít i samostatně.

Zde je několik nápadů na jejich použití:

Můžete začít historií a zeměpisem Evropské unie a od nich se dostat k budování Evropské unie. V takovém případě nejspíš využijete brožuru EVROPA — Budovat ještě víc společně! a/nebo mapu. Na mapě mohou žáci vyhledávat země Evropské unie a členské země eurozóny.
Můžete začít od nějaké aktuální události (např. evropský summit nebo euro) a na jejich základě vysvětlit fungování institucí a občanství EU. V takovém případě nejspíš využijete brožuru EVROPA — Fungovat víc společně!
Můžete začít od problémů, se kterými se děti setkávají v každodenním životě (například kvalita vody a výživa, ochrana dětí na sociálních sítích atd.). V takovém případě nejspíš využijete brožuru Evropa — Žít ještě víc společně!

Náš přístup

Naším cílem bylo vytvořit vzdělávací příručku, která by byla zároveň bohatá obsahem i plná fantazie a která by mladým lidem dala představu o jejich evropské budoucnosti.

Hlavním cílem je, aby si žáci uvědomili, že jsou součástí Evropské unie a že i oni budou moci utvářet Evropu budoucnosti. Abychom tuto jejich úlohu zdůraznili, použili jsme u každého tématu sloveso vyjadřující činnost (žít, fungovat, připomenout si, chránit atd.).

Použité výrazy, hry a vtipné narážky umožňují žákovi, aby si znalosti doplnil sám díky imaginárnímu chlapci Gordonovi, který brožury „počmáral“. Díky postavičce Gordona – vrstevníka žáků, kterým jsou brožury určeny – je pro ně jejich obsah přístupnější. K aktivní účasti vybízejí žáky rovněž otevřené otázky. Přejeme vám všem hodně radosti při objevování!