EVROPSKÉ INSTITUCE

Rozhodovat víc ve vzájemné shodě

Evropská unie není stát jako třeba Bulharsko, Itálie nebo Španělsko. Evropská unie je dobrovolné sdružení evropských států, které se rozhodly, že budou na některých projektech pracovat společně.

Má k dispozici silné instituce, na které evropské země přenesly část svých pravomocí. Každá z těchto institucí má svoji úlohu, v jejím čele stojí předseda/předsedkyně.

Jak funguje Evropská unie

Evropská rada 1: sdružení vedoucích představitelů evropských zemí

Evropská rada sdružuje hlavy států a předsedy vlád členských států Unie. Schází se zpravidla čtyřikrát ročně. Jejím zasedáním se říká také „evropské summity“ a slouží k projednání všeho, co se v Evropě děje, a k vymezení hlavních politických směrů Unie.

Rada sídlí v Bruselu v Belgii.

Evropská komise 2

Komise funguje jako vláda Evropské unie. Komise navrhuje nové zákony a dohlíží na jejich dodržování.

Skládá se z 27 komisařů (po jednom z každého státu), z nichž každý zodpovídá za jednu nebo více oblastí (např. životní prostředí, doprava, vzdělání).

Evropská komise sídlí v Bruselu.

Evropský parlament 3

Evropský parlament je hlasem evropských občanů. Tvoří ho poslanci, které volí lidé v evropských volbách.

Společně s Radou Evropské unie schvaluje evropské zákony a rozpočet.

Evropský parlament sídlí ve Štrasburku (Francie), v Bruselu a v Lucemburku.

Rada Evropské unie neboli Rada ministrů 1

Rada se skládá z ministrů členských zemí Unie. Každou zemi zastupuje jeden ministr. Ale není to vždycky ten samý – záleží na tom, o čem se zrovna jedná.

Když se například koná zasedání Rady ministrů zemědělství, účastní se ho ministr zemědělství.

Rada Evropské unie společně s Evropským parlamentem schvaluje evropské zákony a rozpočet.

Rada Evropské unie sídlí v Bruselu.

Evropský „institucionální trojúhelník“

Schéma znázorňující institucionální trojúhelník Evropské unie. Evropská rada stanoví priority EU. 
Evropská komise navrhuje nové právní předpisy, plní rozpočet a dbá na dodržování právních předpisů, smluv a programů. 
Evropský parlament a Rada ministrů přijímají právní předpisy a rozpočet. Přezkoumávají navržené předpisy a buď je změní, přijmou, nebo zamítnou. 
Po dosažení dohody je nový právní předpis zveřejněn.

Co je to demokracie?

Demokracie je politický systém, ve kterém moc patří všem lidem v dané zemi. Těmto lidem se v demokracii říká „občané“. Každý plnoletý občan má právo hlasovat ve volbách.

 

PRÁVA A OBČANSTVÍ

Víc respektovat rozdíly mezi námi

V Evropské unii má každý plnoletý občan právo volit politiky a političky, kteří se o zvolení ucházejí ve volbách. Volební právo občanů je zásadní součástí každé demokracie.

Právo volit … a právo na obhajobu

Všichni občané Evropské unie mají zaručena určitá práva a svobody. Tato práva a svobody byly sepsány v jednom dokumentu, který se nazývá Listina základních práv Evropské unie. Tu je každý povinen dodržovat.

Zvláštní práva dětí

Děti jsou plnoprávnými občany EU. Tvoří téměř pětinu obyvatel Evropské unie.

Listina základních práv má zásadní význam i pro děti, protože jim přiznává celou řadu zvláštních práv: právo chodit do školy, právo vyjadřovat svůj názor, právo na ochranu a právo na zdravotní péči.

Více o svých právech se dočtete zde: https://europa.eu/!WHgpJp

Soudní dvůr

Úlohou Soudního dvora Evropské unie je zajišťovat, aby byly evropské zákony všude dodržovány a uplatňovány stejným způsobem. Každou zemi EU tu zastupuje jeden soudce. Soudní dvůr sídlí v Lucemburku.

 

MLÁDEŽ EVROPSKÉ UNIE

Víc se ptát mladých na jejich názory

Řekli jsme si, že mladí Evropané jsou plnoprávní občané, a to znamená, že mají právo vyjádřit svůj názor. A také to dělají! Hodně zemí Evropské unie umožňuje mladým lidem, aby své názory sdělovali například prostřednictvím „parlamentu mládeže“. Orgány EU zjišťují názory mladých lidí a mládežnických organizací na témata, která jsou pro ně důležitá, také díky dialogu EU s mládeží.

Přibližně 40 dětí se účastní shromáždění a snaží se dospět ke společnému rozhodnutí. 
Jeden z chlapců křičí, že teď je na řadě on. 
Další chlapec zvolá: „Více čokoládové pěny!“ a nějaká dívka dodává „A zmrzliny!“
  • A co vy, máte také něco na srdci?

Vytvořte si ve třídě miniparlament a popovídejte si o věcech, které se vás přímo dotýkají. Například:

  • Jak bychom spolu mohli každý den lépe vycházet?
  • Jak lépe uplatňovat a chránit práva dětí?

 

JEDNOTNÝ TRH

Spolupracovat víc se sousedy

EU je rozsáhlé území o rozloze téměř 4 miliony km2, kde vedle sebe žijí lidé různých kultur. Aby měli Evropané život o něco jednodušší, zrušila většina zemí EU pasové kontroly na hranicích. Každý, kdo žije v jedné zemi EU, se tedy může volně pohybovat po jiné zemi Unie, a může tam i bydlet a pracovat.

A platí to i pro mladé lidi!

I mladí lidé mohou cestovat po Evropě díky programu, který se jmenuje Erasmus+. Tento program umožňuje studentům a mladým lidem vydat se do jiné země, kde mohou studovat, vykonávat dobrovolnickou činnost nebo absolvovat stáž.

Díky cestování se člověk může naučit jeden nebo i víc cizích jazyků. Jedním z bohatství naší Evropské unie je i množství jazyků, kterými se v ní hovoří. Čím více o věcech mluvíme, tím lépe se vzájemně pochopíme a budeme moci účinně fungovat.

Věděli jste, že… ?

Schengenský prostor je oblast volného pohybu osob mezi státy, které podepsaly Schengenskou dohodu (pojmenovanou podle obce Schengen v Lucembursku). Do schengenského prostoru patří 27 zemí: 23 zemí EU a čtyři země mimo EU. V schengenském prostoru může každý občan Evropské unie (nebo odjinud) překračovat hranice ostatních zemí EU, aniž by musel ukazovat cestovní pas.

  • Uměli byste vyjmenovat některé úřední jazyky Evropské unie? (1)

(1) Odpovědi viz tabulka.

 

JEDNOTNÁ MĚNA A EUROZÓNA

Obchodovat snadněji

Jednotná měna

Od 1. ledna 2002, v návaznosti na Maastrichtskou smlouvu z roku 1992, používají některé země EU společnou měnu: euro. V současnosti euro používá 20 zemí: Belgie, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Francie,Itálie, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Společně tyto země tvoří eurozónu. Ostatní země – to znamená Bulharsko, Česko, Dánsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko – ještě stále používají své národní měny.

Věděli jste, že… ?

Symbol eura (€) pochází z řeckého písmena epsilon a odkazuje na první písmeno slova „Evropa“. A ty dvě čárky, kterými je přeškrtnuté, jsou taková malá narážka na dvě další světoznámé měny: dolar a jen.

Všechny euromince zobrazují na jedné straně mapu Evropy. Tato strana je v každé zemi stejná. Na druhé straně má každá země svůj vlastní motiv. Zde je několik příkladů: Jednoeurová mince ve Finsku zobrazuje dvě letící labutě. Na jedno- a dvoueurových mincích na Maltě je vyobrazen symbol zvaný maltský kříž. Italské jednoeurové mince vyobrazují slavnou kresbu Leonarda da Vinciho, která znázorňuje ideální poměry lidského těla. Řecká dvoueurová mince zobrazuje Europu, kterou unesl Zeus proměněný v býka. Europa je postava řecké mytologie, po níž byla Evropa pojmenována.

1 Finsko – 2 Malta – 3 Itálie – 4 Slovinsko – 5 Estonsko – 6 Německo – 7 Řecko – 8 Španělsko

Evropská centrální banka

Evropská centrální banka (ECB) zajišťuje bezproblémové fungování eura a povoluje zemím eurozóny tisknout eurobankovky. Sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem (v Německu).

  • Tato dvoueurová mince je nejvyhledávanější kořistí sběratelů mincí. Věděli byste, odkud pochází?
Na jednoeurové minci v Rakousku je zobrazen slavný rakouský skladatel. Víte, o koho jde? 
Odpověď: Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart, Rakousko.

 

ROZPOČET EVROPSKÉ UNIE

Investovat víc do naší budoucnosti

Evropská unie investuje do celé řady oblastí: do vzdělání, do životního prostředí, do výzkumu nových technologií, do zemědělství atd. Ale kdo chce investovat, musí mít peníze! A musí si také dobře promyslet, jak tyhle peníze rozdělí: tomu se říká „rozpočet“.

Odkud vlastně Evropská unie bere peníze?

Největší část rozpočtu Evropské unie tvoří příspěvky zemí EU.

Z tohoto rozpočtu je financována řada projektů po celé Evropě (staví se silnice a mosty, školy a univerzity, střediska vědeckého výzkumu, muzea, nemocnice i továrny), ale zbude v něm dost i na podporu výměn mládeže, zaměstnanosti v Evropě a na ochranu životního prostředí.

 

Projekty, které Evropská unie podporuje

Evropská unie v průběhu let investovala do stovek tisíc projektů. Tady je několik příkladů – a v tomto odkazu najdete další: https://kohesio.ec.europa.eu/cs

Hypermoderní školy

Budovy škol v Řecku jsou často staré a neudržované. Navíc je jich málo a všichni žáci se do nich nevejdou. V regionu Attika bylo postaveno 24 nových státních škol, které napomáhají řešení problémů s kapacitou, poskytují kvalitní zařízení a vyrábějí veškerou energii, kterou potřebují.

Boj proti rakovině u dětí

Rakouská biotechnologická firma Apeiron Biologics vyvíjí léky na léčbu rakoviny, zejména její vzácné formy, které se týkají hlavně dětí. Úvěr EU pomáhá této firmě rozšířit výzkum a vyvíjet nové způsoby boje s touto nemocí.

Inteligentní hřiště pro děti

Děti tráví stále více času doma hraním na počítači a mobilu, místo aby si šly zahrát s kamarády třeba ven na hřiště. Nemají dostatek pohybu a stravují se nezdravě, a tak je čím dál víc obézních dětí. Evropská unie spolufinancovala bulharskou firmu Playground Energy, která vyvinula hřiště, kde se kinetická energie mění na zvuky a světlo. To podporuje fyzickou aktivitu a zdravější život dětí.

  • A jak to vypadá u vás? Víte o nějakých projektech ve vaší zemi, regionu nebo městě, které podporuje Evropská unie?

 

OTESTUJTE SI SVÉ ZNALOSTI

Kvízzzzzz!

V Evropské unii se mluví 24 úředními jazyky. Často se sice používá angličtina, ale Evropské unii záleží na tom, aby zachovala bohatství každého z těchto jazyků, a tak se snaží podporovat Evropany, aby se každý naučil jazyků víc a aby si tak všichni navzájem lépe rozuměli. Když si budeme lépe rozumět, budeme moci lépe fungovat společně.

Hello
I don’t understand - Un helado
Danke - ¡Hola! - Bitte - Entschuldigung
Tschüss - Thank you - Ein Eis
No entiendo - Sorry - Por favor - Hallo
Goodbye - Tengo hambre - Das verstehe ich nicht
Perdón - Please - Ich habe Hunger
How are you? - ¡Hasta pronto! - See you
Adiós - An ice cream - Bis bald
Gracias - Wie geht’s ? - I am hungry
¿Cómo estás?

  • Takhle se řekne „dobrý den“ a „děkuji“ ve všech úředních jazycích Evropské unie. Uměli byste každý výraz přiřadit ke správnému jazyku?
Pozdrav – Jazyk – Hodnocení

angličtina: Good Morning, Thank you; bulharština: Dobro utro, Blagodarya; čeština: Dobré ráno, Děkuji; dánština: Godmorgen, Tak; estonština: Tere hommikust, Aitäh; finština: Hyvää huomenta, Kiitos; francouzština: Bonjour, Merci; chorvatština: Dobro jutro, Hvala; irština: Dia dhuit, Go raibh maith agat; italština: Buongiorno, Grazie; litevština: Labas rytas, Ačiū; lotyština: Labrīt, Paldies; maďarština: Jó reggelt, Köszönöm; maltština: L-għodwa t-tajba, Grazzi; němčina: Guten Tag, Danke; nizozemština: Goedemorgen, Bedankt; polština: Dzień dobry, Dziękuję; portugalština: Bom dia, Obrigado; rumunština: Bună dimineața, Mulțumesc; řečtina: Kalimera, Efkaristo; slovenština: Dobré ráno, Ďakujem; slovinština: Dobro jutro, Hvala; španělština: Buenos días, Gracias; švédština: God morgon, Tack

Jestli chcete získat bližší představu o tom, odkud se tu Evropa vlastně vzala a jak funguje její každodenní provoz, můžete se podívat do některé z těchto dvou brožurek:

Dostupné formáty

Tato online publikace je k dispozici ve 24 jazycích a v následujících formátech:

PDF PRINT HTML

 

Rukopis aktualizován v březnu 2023

Evropská komise
Generální ředitelství pro komunikaci
Redakční služba a cílená osvěta
1049 Brusel
BELGIE

Lucemburk: Úřad pro publikace Evropské unie, 2023
op.europa.eu/cs/publications

Připadá vám tato publikace užitečná? Napište nám:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Evropská unie, 2023
Logo CC

Politika opakovaného použití dokumentů Evropské komise se provádí na základě rozhodnutí Komise 2011/833/EU ze dne 12. prosince 2011 o opakovaném použití dokumentů Komise (Úř. věst. L 330, 14.12.2011, s. 39). Není-li uvedeno jinak, je opakované použití tohoto dokumentu povoleno v rámci licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (creativecommons.org/licenses/by/4.0/). To znamená, že opakované použití se povoluje za předpokladu, že je řádně uveden zdroj a jakékoli změny.

K veškerému použití nebo reprodukci prvků, které nejsou ve vlastnictví Evropské unie, může být nutné získat svolení přímo od příslušných držitelů práv.

Veškerá zobrazení © Evropská unie, pokud není uvedeno jinak.