Komisja Europejska

DO WIADOMOŚCI NASZYCH CZYTELNIKÓW

Nasza drukarnia zgłosiła, że w naszych broszurach „Razem lepiej w Europie!” pojawiło się kilka dziwnych rysunków. Do drukarni zakradł się mały chłopiec o imieniu Gordon i pobazgrał po kilku stronach.

Mamy nadzieję, że nie będzie to przeszkadzać w lekturze.

Miłej lektury!

Zespół działu „Redakcja i ukierunkowana komunikacja”, Komisja Europejska

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI – ULOTKA WYJAŚNIAJĄCA

Razem lepiej w EUROPIE!

Narzędzie dla uczniów w wieku od 10 lat, dzięki któremu mogą zdobyć wiedzę na temat Europy

Razem lepiej w EUROPIE! pozwala omówić temat Europy w klasie. Zestaw dydaktyczny zawiera trzy broszury i mapę Unii Europejskiej.

Jak korzystać z zestawu dydaktycznego Razem lepiej w EUROPIE! w klasie?

Nauczyciele mogą omówić temat Unii Europejskiej na trzy różne sposoby, w zależności od zainteresowań klasy i pytań zadawanych przez uczniów. Broszury nie muszą być omawiane w określonej kolejności. Uzupełniają się one, ale można korzystać z nich również osobno.

Poniżej przedstawiono kilka możliwości korzystania z zestawu.

Temat można zacząć poprzez omówienie historii i geografii Unii Europejskiej, a następnie omówić jej budowę. W tym celu najlepiej skorzystać z broszury Zbudujmy wspólnie lepszą EUROPĘ! lub z mapy. Mapa umożliwia uczniom określenie położenia państw członkowskich Unii Europejskiej i państw należących do strefy euro.
Można również zacząć od omówienia aktualnej sytuacji (np. szczytu europejskiego lub waluty euro), a następnie przejść do omówienia funkcjonowania instytucji i obywatelstwa Unii. Wówczas najlepsza będzie broszura Zorganizujmy wspólnie lepszą EUROPĘ!.
Innym sposobem jest rozpoczęcie od życia codziennego dzieci (np. jakości wody i żywności, ochrony dzieci w serwisach społecznościowych itd.). W tym celu najlepsza będzie broszura Żyjmy razem lepiej w EUROPIE!.

Nasze podejście

Naszym zamiarem było stworzenie kontekstu dydaktycznego, który będzie zarówno bogaty w treść, jak i pełen fantazji, aby rozszerzyć perspektywę młodych ludzi na przyszłość Europy.

Głównym celem jest uświadomienie uczniom, że są oni częścią Unii Europejskiej i że mogą kształtować Europę jutra. Aby zaakcentować jego rolę, w każdym temacie zastosowaliśmy czasownik oznaczający czynność (żyć, organizować, pamiętać, chronić itd.).

Słownictwo, gry i zabawne „mrugnięcia okiem” pozwalają uczniowi na uzupełnienie swojej wiedzy z pomocą Gordona, fikcyjnej postaci, która „pobazgrała” po broszurach. Obecność tej postaci, która jest rówieśnikiem uczniów, sprawia, że treść jest bardziej przystępna. Na poszczególnych stronach zamieszczono pytania otwarte, które zachęcają ucznia również do czynnego udziału w lekcji. Miłej lektury!