Европейска комисия

НА ВНИМАНИЕТО НА НАШИТЕ ЧИТАТЕЛИ

Печатарят ни информира, че в брошурите Европа — по-добре заедно! са се появили някакви необичайни рисунки. Изглежда, че момченце на име Гордън е проникнало в печатницата и е драскало по някои от страниците.

Надяваме се, че това няма да ти попречи на четенето. Приятно четене!

Екипът на отдела „Редакционна служба и целенасочени информационни дейности“, Европейска комисия

Наръчник на учителя / Обяснителна брошура

ЕВРОПА — по-добре заедно!

Материали за повишаване на осведомеността за Европа сред учениците на възраст 10 или повече години

ЕВРОПА — по-добре заедно! ще ви помогне да говорите за Европа в клас. В учебния комплект са включени три брошури и карта на Европейския съюз.

Използване на учебния комплект ЕВРОПА — по-добре заедно! в клас
В зависимост от интересите на класа и въпросите на учениците, можете да разгледате темата за Европейския съюз от три различни гледни точки. Брошурите нямат определен ред. Те се допълват взаимно, но всяка брошура може да се използва и самостоятелно.

Идеи как да използвате брошурите

Можете да започнете от историята и географията на Европейския съюз, за да говорите за европейската интеграция. В такъв случай използвайте брошурата ЕВРОПА — Изграждаме по-добре заедно! и/или картата. Картата показва местоположението на държавите от Европейския съюз и на държавите от еврозоната.
Можете да говорите за актуални неща (напр. европейска среща на високо равнище или еврото), за да обсъдите работата на институциите и европейското гражданство. В такъв случай използвайте брошурата ЕВРОПА — Организираме по-добре заедно!
Можете да говорите за ежедневието на децата (напр. качество на водата и храната, защита на децата в социалните мрежи и т.н.). В такъв случай използвайте брошурата ЕВРОПА — Живеем по-добре заедно!

Нашият подход

Целта ни беше да създадем учебни материали, които са едновременно с богато съдържание и забавни, за да отворим очите на младите хора за тяхното европейско бъдеще.

Основната цел е учениците да осъзнаят, че са част от Европейския съюз и че могат да участват във формирането на утрешна Европа. За да подчертаем тяхната роля, използвахме глаголи за действие за всяка тема (живеем, организираме, помним, опазваме и т.н.).

Лексиката, игрите и любопитните факти дават възможност на учениците да допълват знанията си самостоятелно, като следват Гордън, въображаемия герой, който е „драскал“ в брошурите. Присъствието на този герой, който е на същата възраст като тях, прави съдържанието по-достъпно. Отворените въпроси на различни места в брошурите също насърчават учениците да участват активно. Приятни занимания!