EURÓPAI INTÉZMÉNYEK

Együtt többre megyünk

Az Európai Unió nem egy állam, amilyen például Bulgária, Olaszország vagy Spanyolország. Az Európai Unió azon európai államok önkéntes szövetsége, amelyek úgy döntöttek, hogy megvalósítanak egyes közös terveket.

Rendelkezik bizonyos intézményekkel, melyekre az európai országok átruházták hatalmuk egy részét. Minden intézménynek meghatározott szerepe van, és mindegyiket egy elnök vezeti.

Hogyan működik az Európai Unió?

Az Európai Tanács 1: az európai vezetők döntéshozó testülete

Az Európai Tanács az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfőiből álló testület. Elvileg évente 4 alkalommal ülésezik. Az „európai csúcstalálkozóknak” nevezett üléseken a Tanács megvitatja Európa fontos ügyeit, és meghatározza az Unió által követendő politikai irányokat.

A Tanács székhelye Brüsszelben (Belgiumban) található.

Az Európai Bizottság 2

A Bizottság az Európai Unió kormánya. Ő terjeszti elő az új törvényeket és biztosítja a meglévő törvények betartását.

A Bizottságot 27 (országonként egy) biztos alkotja, akik egy vagy több szakterületért felelősek (például környezetvédelem, közlekedés, oktatás stb.).

Az Európai Bizottság székhelye szintén Brüsszelben található.

Az Európai Parlament 3

Az Európai Parlament az európai polgárok hangja. A Parlament közgyűlését az európai képviselők alkotják, akiket az európai választásokon közvetlenül a nép választ meg.

Az Európai Unió Tanácsával együtt a Parlament szavazza meg az európai törvényeket és az Unió költségvetését.

Az Európai Parlament székhelye Strasbourgban (Franciaország), Brüsszelben és Luxembourgban található.

Az Európai Unió Tanácsa, avagy a Miniszterek Tanácsa 1

A Miniszterek Tanácsa valójában az Unió tagországainak minisztereiből áll. Tagországonként egy-egy miniszter vesz részt az ülésein. Az, hogy melyik miniszter, az éppen tárgyalt témától függ.

Amikor például a Mezőgazdasági Tanács ülésezik, a mezőgazdasági miniszterek vesznek részt az ülésen.

Az Európai Parlamenttel együtt az Európai Unió Tanácsa szavazza meg az európai törvényeket és az Unió költségvetését.

Az Európai Unió Tanácsának székhelye Brüsszelben található.

Az európai intézményi háromszög

Egy diagram, amely az Európai Unió intézményi háromszögét ábrázolja. Az Európai Tanács meghatározza az uniós prioritásokat. 
            Az Európai Bizottság új jogszabályokat javasol, végrehajtja a költségvetést, és biztosítja a jogszabályok, a szerződések és a programok tiszteletben tartását. 
            Az Európai Parlament és a Miniszterek Tanácsa elfogadja a jogszabályokat és a költségvetést. Felülvizsgálja a javasolt jogszabályokat, és módosítja, elfogadja vagy elutasítja azokat.  
            Amikor sikerül megállapodniuk, közzéteszik az új jogszabályt

Mit jelent a demokrácia?

A demokrácia olyan politikai rendszer, amelyben a hatalmat az adott országban élő összes ember együtt gyakorolja. A demokráciában az ország lakosait „állampolgároknak” nevezzük. Minden nagykorú állampolgár szavazati joggal rendelkezik a választásokon.

 

JOGOK ÉS ÁLLAMPOLGÁRSÁG

Tiszteljük jobban egymás különbözőségét!

Az Európai Unióban minden nagykorú állampolgár szabadon szavazhat a választásokon elinduló politikusokra. Az állampolgárok szavazati joga minden demokráciának létfontosságú eleme.

A szavazati jogtól… a védelemhez való jogig.

Az Európai Unió minden polgárának járnak bizonyos jogok és szabadságjogok. E jogokat és szabadságjogokat „Az Európai Unió Alapjogi Chartája” című dokumentum foglalja össze és rögzíti. Ezeket mindenki köteles tiszteletben tartani.

A gyermekek jogai

A gyermekek teljes jogú uniós állampolgárok. Ők alkotják az Európai Unió népességének majd egyötödét.

Az Alapjogi Charta a gyerekek szempontjából nagyon fontos dokumentum, amely számos, őket megillető jogot rögzít: az iskolába járáshoz, a véleménynyilvánításhoz, a védelemhez és az egészségügyi ellátáshoz való jogukat.

A jogaidról itt olvashatsz bővebben: europa.eu/!KXBmVB

A Bíróság

Az Európai Unió Bíróságának szerepe annak biztosítása, hogy az európai jogokat mindenütt tiszteletben tartsák és egységesen alkalmazzák. A bírói testület a tagországok által kijelölt egy-egy bíróból áll. A Bíróság székhelye Luxembourgban található.

 

AZ EURÓPAI UNIÓ IFJÚSÁGA

Figyeljünk jobban a fiatalok véleményére!

A teljes jogú európai állampolgárság azt jelenti, hogy az európai fiataloknak is joguk van kifejteni véleményüket. Ez valóban így is van! A fiatalok az Unió számos országában hallatják is a hangjukat, például olyan intézmények keretében, mint a nemzeti ifjúsági parlament. Az uniós intézmények az uniós ifjúsági párbeszéd keretében is kikérik a fiatalok és az ifjúsági szervezetek véleményét a számukra fontos témákról.

Körülbelül 40 gyerek ül a közgyűlésen, és próbálnak közös döntést hozni. 
            Egy fiú azt kiabálja, hogy most ő következik.
            Egy másik fiú azt mondja, hogy „Több csokihabot!”, és egy lány hozzáteszi, hogy „és fagyit!”
  • Na és neked van-e mondandód?

Hozzatok létre az osztályban gyerekparlamentet, és vitassátok meg a titeket közvetlenül érintő témákat. Néhány példa:

  • Hogyan tudjuk jobbá tenni a mindennapi együttélést?
  • Hogyan lehetne jobban tudatosítani és védeni a gyermekek jogait?

 

EGYSÉGES PIAC

Jobb szomszédi viszony

Az Európai Unió hatalmas, közel 4 millió km2-nyi terület, ahol számos különböző kultúra él együtt. Az európaiak életének megkönnyítése érdekében az uniós országok többsége megszüntette a határokon az útlevél-ellenőrzést. Az Unió országaiban élők így szabadon közlekedhetnek, élhetnek, dolgozhatnak bármely más uniós országban.

Ez a fiatalokra is igaz!

A fiatalok is szabadon költözhetnek Európán belül az Erasmus+ elnevezésű programnak köszönhetően. Ez a program lehetővé teszi a diákok és a fiatalok számára, hogy egy másik országban tanuljanak, önkéntes munkát végezzenek vagy képezzék magukat. Az utazás segíti az idegen nyelv(ek) tanulását.

Az Európai Unió gazdagságának egyik forrása a területén használt nyelvek sokfélesége. Minél több nyelvet beszélünk, annál hatékonyabban tudjuk segíteni egymás megértését és közös életünk megszervezését.

Tudtad-e?

A schengeni térség teljesen szabad mozgást biztosít az azon belül élő személyek számára, a Schengenben (Luxemburg) aláírt megállapodásnak megfelelően. A schengeni térség 27 országra terjed ki: az Európai Unió 23 országára, valamint 4 további országra. A schengeni térségben az Európai Unió (és a többi részt vevő állam) állampolgárai útlevél felmutatása nélkül is szabadon átkelhetnek a schengeni országok közötti határokon.

  • Fel tudsz sorolni néhányat az Európai Unió hivatalos nyelvei közül? (1)

 

EGYSÉGES PÉNZ ÉS EURÓÖVEZET

Szabadabb kereskedelem

Az egységes pénznem

2002. január 1-je óta, az 1992-es Maastrichti Szerződés értelmében az Európai Unió számos tagállama egységesen az eurót használja közös pénznemként. Jelenleg a következő 20 ország hivatalos pénzneme az euró: Ausztria, Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia.

Ezek az országok alkotják az euróövezetet. A többi tagország – azaz Bulgária, Csehország, Dánia, Lengyelország, Magyarország, Románia és Svédország – továbbra is a saját nemzeti valutáját használja.

Tudtad-e?

Az eurót jelölő szimbólum (€) az „epszilon” görög betűből származik és az „Európa” szó görög kezdőbetűjére utal. A két kis vízszintes vonal egyúttal jelzésszerű utalás két másik, rendkívül ismert pénznemre: a dollárra és a jenre.

Minden euróérme egyik oldalán Európa térképe van, és ez minden országban megegyezik. A másik oldalon mindegyik országban más minta van. Néhány példa: 
            Finnországban az egyeurós érmén két repülő hattyú látható.
            A máltai egy- és kéteurós érméken az úgynevezett máltai kereszt látható.
            Az olasz egyeurós érmén Leonardo da Vinci híres rajza látható, amely az emberi test tökéletes arányait ábrázolja.
            A görög kéteurós érmén Európa van, akit Zeusz bika képében elrabolt. Európa a görög mitológia alakja, róla kapta a nevét a kontinens.

1 Finnország – 2 Málta – 3 Olaszország – 4 Szlovénia – 5 Észtország – 6 Németország – 7 Görögország – 8 Spanyolország

Az Európai Központi Bank

Az Európai Központi Bank (EKB) ügyel az euró megfelelő működésére, és engedélyezi az euróbankjegyek nyomtatását az euróövezet országai számára. A Bank székhelye Frankfurtban (Németország) található.

  • Felismered-e ezt a híres zeneszerzőt? Tudod-e a nevét és azt, hogy melyik országból származik?
Ausztriában az egyeurós érmén egy híres osztrák zeneszerző látható. Kitalálod, ki az? 
   válasz: Wolfgang Amadeus Mozart

Vatikánból

Wolfgang Amadeus Mozart, Ausztria.

 

AZ EU KÖLTSÉGVETÉSE

Tegyünk többet a jövőért

Az Európai Unió sok-sok területen hajt végre beruházásokat: az oktatásba, a környezetvédelembe, az új technológiák kutatásába, a mezőgazdaságba stb. A beruházáshoz azonban pénz kell! A pénz elosztását pedig alaposan meg kell szervezni: ezt hívják „költségvetésnek”.

Honnan származik az Európai Unió pénze?

Az Európai Unió költségvetésében lévő pénz nagy része az uniós országok befizetéseiből származik.

A költségvetésből az EU számtalan projektre ad pénzt Európa-szerte (utak és hidak, iskolák és egyetemek, tudományos kutatólétesítmények, múzeumok, kórházak és gyárak építése), de jut belőle az ifjúsági csereprogramokra, az európai munkahelyekre és a környezetvédelemre egyaránt.

 

Az Európai Unió által támogatott projektek

Az évek során eddig már több százezer projekt részesült az Európai Unió beruházásaiból. Lássunk néhány példát – ha szeretnél többet megismerni, látogass el ide: https://kohesio.ec.europa.eu/hu/

Az energiahatékonyság javítása az iskolákban

Rengeteg európai iskola üzemeltetése meglehetősen energiaigényes. Az Energy@School projekt hét uniós országban – Ausztriában, Horvátországban, Lengyelországban, Magyarországon, Németországban, Olaszországban és Szlovéniában – már több mint 40 általános és középiskolát segített energiamegtakarításhoz. A program a tanulókat és a tanárokat „energiaőrökké” képezi ki, hogy részt tudjanak venni az „energiatudatos” iskolák létrehozásában.

Harc a gyermekkori rákbetegségek ellen

Az osztrák biotechnológiai vállalat, az Apeiron Biologics rákellenes gyógyszereket fejleszt ki. Tevékenységének homlokterében az olyan ritka rákbetegségek állnak, amelyek elsősorban a gyerekeket sújtják. Az EU által nyújtott pénzügyi segítséggel a vállalat ki tudja terjeszteni kutatómunkáját, és új módszereket fejleszthet ki a rák leküzdésére.

Intelligens játszóterek az aktív gyerekekért

Egyre több gyerek tölti a szabadidejét otthon, a négy fal között, elektronikus kütyükbe temetkezve, ahelyett hogy kint, a szabadban játszanának. A mozgáshiány és az egészségtelen étrend miatt mind több gyerek válik túlsúlyossá. A Playground Energy bolgár cég uniós finanszírozással olyan játszótereket épít, amelyeknek az eszközei a mozgási energiát hasznosítva hang- és fényeffektust hoznak létre, ami arra ösztönzi a gyerekeket, hogy többet mozogjanak és egészségesebben éljenek.

  • Mi a helyzet a te környékeden? Ismersz az Európai Unió által támogatott projekteket az országodban, régiódban vagy városodban?

 

TUDÁSFELMÉRŐ KÉRDŐÍV

Kvííííz!

Az Európai Unióban jelenleg 24 hivatalos nyelv van. Bár az angol használata nagyon elterjedt, az EU ragaszkodik minden egyes nyelv gazdagságának megőrzéséhez, és az Unióban élő minden személyt támogat a több nyelv tanulásában, mindezt azért, hogy az európaiak jobban megértsék egymást. Egymás jobb megértése fontos feltétele a közös élet jobb megszervezésének!

Hello
I don’t understand - Un helado
Danke - ¡Hola! - Bitte - Entschuldigung
Tschüss - Thank you - Ein Eis
No entiendo - Sorry - Por favor - Hallo
Goodbye - Tengo hambre - Das verstehe ich nicht
Perdón - Please - Ich habe Hunger
How are you? - ¡Hasta pronto! - See you
Adiós - An ice cream - Bis bald
Gracias - Wie geht’s ? - I am hungry
¿Cómo estás?

  • Az alábbiakban összeszedtük, hogy kell mondani azt, hogy „jó reggelt” és hogy „köszönöm” az Európai Unió összes hivatalos nyelvén. Össze tudod párosítani a kifejezéseket a hozzájuk tartozó nyelvvel?
Üdvözlés - Nyelv - Köszönetnyilvánítás

angol: Good morning, Thank you; bolgár: Dobro utro – добро утро, Blagodarya – Благодаря; cseh: Dobré ráno, Děkuji; dán: Godmorgen, Tak; észt: Tere hommikust, Aitäh; finn: Hyvää huomenta, Kiitos; francia: Bonjour, Merci; görög: Kalimera, - Καλημέρα, Efkaristó - ευχαριστώ; holland: Goedemorgen, Bedankt; horvát: Dobro jutro, Hvala; ír: Dia dhuit, Go raibh maith agat; lengyel: Dzień dobry, Dziękuję; lett: Labrīt, Paldies; litván: Labas rytas, Ačiū; magyar: Jó reggelt, Köszönöm; máltai: L-għodwa t-tajba, Grazzi; német: Guten Tag, Danke; olasz: Buongiorno, Grazie; portugál: Bom dia, Obrigado; román: Bună dimineaţa, Mulțumesc; spanyol: Buenos días, Gracias; svéd: God morgon, Tack; szlovák: Dobré ráno, Ďakujem; szlovén: Dobro jutro, Hvala.

Ha jobban meg akarod ismerni Európa gyökereit és mindennapi működését, olvasd el az alábbi két brosúrát:

Elérhető formátumok

Ez az online kiadvány 24 nyelven érhető el, a következő formátumokban:

PDF PRINT HTML

A kézirat 2023. márciusban lett frissítve.

Kommunikációs Főigazgatóság
Szerkesztői szolgáltatások és célzott tájékoztatás
1049 Brüsszel
BELGIUM

Luxembourg: Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2023
op.europa.eu/hu/publications

Hasznosnak találta ezt a kiadványt? Kérjük, ossza meg velünk észrevételeit:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Európai Unió, 2023

Logo CC

Az Európai Bizottság dokumentumainak további felhasználására vonatkozó politikát a bizottsági dokumentumok további felhasználásáról szóló, 2011. december 12-i 2011/833/EU bizottsági határozat (HL L 330., 2011.12.14., 39. o.) hajtja végre. Ellenkező értelmű megjegyzés hiányában e dokumentum további felhasználása a Creative Commons Nevezd meg! 4.0 nemzetközi (CC BY 4.0) licenc alapján engedélyezett (creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.hu). Ez azt jelenti, hogy a további felhasználás a forrás megfelelő megnevezésével és az esetleges változtatások feltüntetésével megengedett.

A nem az Európai Unió tulajdonában lévő elemek felhasználása vagy sokszorosítása érdekében közvetlenül a szerzői jog tulajdonosához kell engedélyért fordulni.

Illusztrációk © Európai Unió, ha a szöveg másképp nem jelzi.