ИСТОРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНТЕГРАЦИЯ

Помним корените си

Европа такава, каквато я познаваме днес, води своето начало далеч назад във времето.

За да разберем онова, което ни дава тя сега, е важно да знаем как се е зародила..

Първите опити…

Имало е хора, като Карл Велики и Наполеон I, които са привили опити за обединяване на всички европейски държави в една нация. В повечето случаи обаче изграждането на такава Европа е ставало с кървави войни.

През ХХ век на европейския континент избухват две войни, които впоследствие обхващат целия свят. Ето защо ги наричаме световни войни.

Първата световна война се води между 1914 г. и 1918 г., а двадесетина години след това избухва Втората световна война.

Знаеш ли, че името Европа идва от гръцката митология?

Европа била много красива принцеса, която живеела в Тир, на азиатския бряг на Средиземно море (Ливан). Зевс, царят на боговете, се влюбил в нея. Той успял да я прелъсти и да я отведе в Гърция. От тяхната любов се раждат три деца, а благодарение на принцесата континентът се сдобива с име: Европа.

Втората световна война

След Втората световна война през 1945 г. Европа е в развалини.

Тази ужасна война, която продължава пет години, оставя 20 милиона сираци, напълно разрушени пътища, хора, които умират от глад и бягат от родните си места. Накратко, истинска катастрофа. Всичко трябва да се изгради наново.

Два враждуващи блока

След 1945 г. в Европа настъпва мир, но тя е разделена на два блока: Източна Европа и Западна Европа. Разделителната линия минава през Германия.

По онова време Германия се разделя на две: Източна Германия и Западна Германия.

Животът на хората от двете страни е много различен.

Как въпреки всичко хората живеят в мир на Запад?

Може би се питаш какво общо има всичко това с Европейския съюз?

На 9 май 1950 г. на един френски държавник, Робер Шуман, му хрумва гениална идея — Западна Германия и Франция да работят заедно в областта на въглищата и стоманата. Така на тях вече никога няма да им хрумне да воюват помежду си..

Западна Европа започва мирното си възстановяване.

Назови различни предмети, които могат да бъдат изработени от стомана, без да ги рисуваш:

Хронология на събитията в Европа, които са важни за изграждането на ЕС.
742 година: ражда се Карл Велики.
1769 година: ражда се Наполеон.
1914—1918 година: Първа световна война.
1939—1945 година: Втора световна война.
1951 година: създадена е Европейската общност за въглища и стомана.
1957 година: подписан е договорът за Европейската икономическа общност.
1961 година: построена е Берлинската стена.
1989 година: падане на Берлинската стена.
1992 година: подписан е Договорът от Маастрихт.
1995 година: Австрия, Финландия и Швеция се присъединяват към Европейския съюз.
2004 година: Естония, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Полша, Словения, Словакия и Чехия се присъединяват към Европейския съюз.
2007 година: подписан е Договорът от Лисабон.
2007 година: България и Румъния се присъединяват към Европейския съюз.
2013 година: Хърватия се присъединява към Европейския съюз.

Европейска общност за въглища и стомана

Много скоро към проекта за въглищата и стоманата се присъединяват и други държави: Белгия, Италия, Люксембург и Нидерландия.

На 18 април 1951 г. тези шест държави подписват документ, наречен „договор“ за създаване на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС). Поредната крачка към мира!

Пионерите на ЕС

Изграждането на обединена Европа обаче не е лесно. Необходими са решителни и далновидни лидери — мъже и жени, които да подкрепят идеята и да я превърнат в истински общ проект. Днес, когато говорим за тях, ги наричаме пионерите на ЕС. Кои са те?

Знаеш ли от кои държави са пионерите на ЕС? 
Ето няколко от тях:
Белгия: Пол-Анри Спак. Франция: Жан Моне, Робер Шуман, Симон Вейл. Италия: Алчиде де Гаспери, Нилде Йоти. Люксембург: Йозеф Бех. Нидерландия: Марга Кломпе. Западна Германия: Конрад Аденауер, Урсула Хиршман.

1А – 2Г – 3Д – 4Б – 5Д – 6Е – 7В – 8А – 9Г – 10Д

Европейска икономическа общност (ЕИО)

След въглищата и стоманата шестте държави решават да изградят голям пазар без граници. През 1957 г. те създават Европейската икономическа общност (ЕИО). „Икономическа“ означава, че тя се отнася до парите, бизнеса, работата и търговията.

Икономиката е в подем. Войната изглежда далече. Западна Европа живее в мир.

Берлинската стена (вж. картата)

Помниш ли, че след Втората световна война Европа се разделя на два блока, които не се разбират?

През 1961 г. Източна Германия изгражда стена, която разделя град Берлин на Източен и Западен. Жителите му вече не могат да преминават от източната към западната част… Стената се превръща в символ на студената война, на разделението между Изтока (комунистически) и Запада (капиталистически).

На изток държавата притежава и организира всичко: селскостопанското и промишленото производство, разпространението на стоките. На запад хората са свободни, те могат да изразяват мнението си, да създават предприятия, да пътуват, да избират ръководителите си и да гласуват.

Първите разширявания

Западна Европа се разраства и други държави искат да се присъединят към първоначалните шест държави — членки на ЕИО. През 1973 г. Дания, Ирландия и Обединеното кралство (1) стават членове. После започва разширяването към южната част на Европа — Гърция се присъединява през 1981 г., последвана от Испания и Португалия през 1986 г.

(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз през 2020 г.
Карта, показваща шестте държави, създали Европейския съюз — Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Нидерландия. 
Дания, Ирландия и Обединеното кралство се присъединяват към Европейския съюз на 1 януари 1973 година, с което броят на държавите в Европейския съюз става девет. 
През 1981 година се присъединява Гърция, а през 1986 година я последват Португалия и Испания. 
През 1995 година Австрия, Финландия и Швеция се присъединяват към Европейския съюз. 
През 2004 година към Европейския съюз се присъединяват 10 държави: Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения, Унгария и Чехия. България и Румъния се присъединяват към Европейския съюз през 2007 година, а последна се присъединява Хърватия през 2013 година

Падането на стената

През 1989 г. в сърцето на европейския континент се случва много важно събитие: хората от Източна и Западна Европа се обединяват.

Берлинската стена, която дотогава ги разделя физически и политически, престава да съществува. Хиляди берлинчани разрушават стената и се срещат със своите сънародници от другата страна — Германия отново е обединена. Това е голям празник за хората в Европа.

Събитието отбелязва края на комунизма в Германия, а през следващите години много източноевропейски държави постепенно се присъединяват към Европейския съюз.

Карта, показваща как е построена Берлинската стена. Германия е разделена на две части: Федерална република Германия (Западна Германия) и Германска демократична република (Източна Германия). 
Берлин също е разделен на две части: едната част е съветският сектор (Източен Берлин), а другата част — Западен Берлин — е разделена на френски, британски и американски сектор.

Раждане на Европейския съюз

През 1992 г. с Договора от Маастрихт Европейската икономическа общност става „Европейски съюз“ (ЕС).

Последователните разширявания

Между 1995 и 2013 г. към Европейския съюз се присъединяват 16 държави. След като Обединеното кралство напуска Европейския съюз през 2020 г., броят на държавите членки е 27.

В Европейския съюз живеят над 447 милиона души. Неговото население е по-голямо от това на САЩ, където живеят 329 милиона души, и Япония, където живеят 126 милиона души.

 

ЕВРОПЕЙСКИ ДОГОВОРИ

Сключваме споразумения

Договорите

В Европа е като в училищния двор — колкото повече са хората, толкова по-трудно се постига съгласие. И всеки иска да защити собствените си идеи.

Затова трябва да разговаряме помежду си, за да намерим решения. Тези решения са събрани в „договорите“.

Договорът е споразумение, сключено и подписано от държавните и правителствените ръководители на държавите от ЕС. В известен смисъл той е като ръководство за употреба на ЕС.

До днес последователно са подписани седем основни договора. По принцип договорите се наричат на името на града, в който са подписани. Най-новият е Договорът от Лисабон.

Как се става член на ЕС

Всяка европейска държава може да поиска да се присъедини към Европейския съюз, но за това има условия:

  • държавата да е демокрация; ръководителите да се избират от хората чрез гласуване,
  • държавата да спазва правата на човека, свободата на пресата и свободата на изразяване на мнение,
  • икономиката на държавата да се развива добре,
  • държавата да спазва всички европейски решения и закони.

 

ЕВРОПЕЙСКИ СИМВОЛИ

Утвърждаваме многообразието си

Знамето на ЕС

Знамето на Европейския съюз е синьо с разположени в кръг 12 златни звезди.

Химнът на ЕС

Европейският химн е „Одата на радостта“, взета от Деветата симфония на известния немски композитор Лудвиг ван Бетовен.

Химнът е без думи, но извиква в съзнанието идеалите за свобода, мир и солидарност, които Европа въплъщава.

Мотото на ЕС

In varietate concordia

Мотото на Европейския съюз, прието през 2000 г., означава „Единство в многообразието“.

То напомня за начина на създаване на Европейския съюз, който се обогатява благодарение на различните култури, традиции и езици на континента.

На тази карта на Европа са изобразени някои забележителности, личности, храни и други национални характеристики и традиции на всяка страна от ЕС.

9 май — Ден на Европа

Денят на Европа се отбелязва на 9 май в памет на Декларацията на Шуман от 1950 г. Това е истинското начало на европейската интеграция. На тази дата институциите на ЕС отварят вратите си за обществеността.

 

ГЕОГРАФИЯ НА ЕВРОПА

Разбираме нашето общо пространство

Когато говорим за Европа, може да имаме предвид различни неща.

Най-напред Европа е континент. Континентите са големи пространства суша, понякога разделени от океани.

Европейският континент се състои от множество държави или територии. Двадесет и седем от тези държави решиха да станат част от едно общо пространство, което наричаме „Европейски съюз“.

Карта на света показва къде се намира Европа спрямо другите континенти.

Някои от държавите в Европейския съюз взеха решение да използват една и съща валута — еврото. Те са част от „еврозоната“.

  • Отбележи с кръстче своята страна. Картата в приложението може да ти помогне.

 

БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Гледаме към бъдещето

Европейският съюз се ражда постепенно благодарение на идеите на смелите мъже и жени, работили в името на мира. Той е плод на дълга история, от която всички ние сме част.

Разбира се, все още не всичко е идеално — това е проект, който се развива ежедневно. Утре напредъкът му ще зависи от днешните млади хора.

Все още има важни проблеми, които могат да бъдат разрешени само ако всички държави работят заедно.

Кой обаче ще изгражда тази утрешна Европа? Твоето поколение ще я ИЗГРАЖДА заедно!

  • Представи си себе си в бъдещето. Как изглежда твоята бъдеща Европа?

За да разбереш по-добре ежедневната организация на работа и живот в Европа, разгледай двете брошури:

Налични формати

Настоящият документ е публикуван на 24 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:

PDF PRINT HTML

 

Текстът е завършен през март 2023 г. от

Европейска комисия
Генерална дирекция „Комуникации“
Редакционна служба и целенасочени информационни дейности
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2023 г.
op.europa.eu/bg/publications

Полезна ли беше за вас тази публикация? Изпратете ни своите коментари:
comm-publi-feedback@ec.europa.eu

© Европейски съюз, 2023 г.
Logo CC

Политиката по отношение на повторната употреба на документи на Европейската комисия е уредена с Решение 2011/833/ЕС на Комисията от 12 декември 2011 г. относно повторната употреба на документи на Комисията (OВ L 330, 14.12.2011 г., стр. 39). Освен ако не е отбелязано друго, повторната употреба на настоящия документ е разрешена съгласно лиценз Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Това означава, че повторната употреба се позволява, при условие че надлежно се посочи източникът и се укажат евентуалните промени.

За употребата или възпроизвеждането на елементи, които не са собственост на Европейския съюз, трябва да се поиска разрешение директно от носителите на авторските права.

Всички изображения © Европейски съюз, освен ако не е посочено друго.