0 SKYRIUS

2024-aisiais ES laikėsi kurso

Ant aukštų stiebų debesuotame danguje plazdančių vėliavų nuotrauka iš apačios. Žr. užrašą prie nuotraukos
Europos vėliavos pakėlimo ceremonija 10-osios kadencijos pradžioje priešais Europos Parlamentą (Strasbūras, Prancūzija, 2024 m. liepos 15 d.).

2024 m. baigėsi vienas penkerių metų institucijų įgaliojimų laikotarpis ir prasidėjo kitas. Po birželio mėn. įvykusių Europos Parlamento rinkimų Europos Sąjungos institucijos pradėjo 2024–2029 m. politinį ciklą. Jos įsipareigojo bendradarbiaudamos kurti saugią, konkurencingą ir klestinčią ES, puoselėjančią žmogaus teises, demokratiją ir teisinės valstybės principą. Šiame skyriuje apžvelgiamas perėjimas iš vieno laikotarpio į kitą ir išdėstomi pagrindiniai naujo ciklo prioritetai. Likusioje leidinio dalyje (1–9 skyriuose) aptariama, kaip ES įgyvendino savo prioritetus paskutiniais 2019–2024 m. kadencijos metais.

2024 m. baigėsi ankstesnis penkerių metų politinis ciklas, per kurį, nors ir būta įvairių krizių, ES pasistūmėjo įgyvendindama savo plataus užmojo tikslus įvairiose politikos srityse (žr. 1–9 skyrius). Per kadenciją padaryta pažanga kuriant naują augimo modelį, kuriuo apsaugomi žmonės ir planeta, kuris yra ekonomiškai pagrįstas ir socialiai teisingas ir kuriuo užtikrinama, kad technologijos toliau būtų naudingos piliečiams ir nekeltų jiems pavojaus. ES institucijos taip pat parengė dirvą kito ciklo pradžiai: atsižvelgdamos į svarbiausius piliečiams rūpimus klausimus, nustatė naujus 2024–2029 m. politinius prioritetus.

Kas penkerius metus vykstantys Europos Parlamento rinkimai yra didžiausi tarpvalstybiniai demokratiniai rinkimai pasaulyje. Birželio mėn. rinkimuose dalyvavo daugiausia rinkėjų per pastaruosius 30 metų (50,74 proc.). Balsavimas Europos Parlamento rinkimuose daugeliui piliečių tapo svarbiu demokratiniu veiksmu: 46 proc. respondentų nurodė, kad jie balsuoja visada, o 42 proc. teigė, kad balsavimas jiems yra pilietinė pareiga.

Piliečiai ES ateitį toliau vertina optimistiškai, jų įspūdis apie ES ir jos institucijas išlieka teigiamas. Pasitikėjimas ES yra didžiausias nuo 2007 m. - atidaryti naują kortelę (žr. 9 skyrių). ES porinkiminė apklausa - atidaryti naują kortelę rodo, kad 7 iš 10 europiečių mano, jog narystė ES jų šaliai buvo naudinga. Pastaraisiais metais šis skaičius buvo stabilus. Tarp dažniausiai nurodytų priežasčių, dėl kurių narystė ES laikoma naudinga, buvo glaudesnis valstybių narių bendradarbiavimas, taikos apsauga ir saugumo didinimas, ES indėlis į ekonomikos augimą ir naujų darbo galimybių kūrimas.

Kas nulėmė piliečių balsus 2024 m. Europos Parlamento rinkimuose?

(septynios dažniausiai minėtos temos)

42 %
kylančios kainos, pragyvenimo išlaidos

41 %
ekonominė padėtis

34 %
tarptautinė padėtis

32 %
demokratija ir
teisinės valstybės principas

28 %
migracija ir prieglobstis

28 %
aplinka ir klimato kaita

28 %
ES gynyba ir saugumas

ES lyderystė 2024–2029 m.

Liepos mėn. naujai sudarytas Parlamentas - atidaryti naują kortelę savo pirmininke perrinko Robertą Metsolą - atidaryti naują kortelę. Be to, Europos Vadovų Tarybos siūlymu Parlamentas antrai kadencijai Europos Komisijos pirmininke išrinko Ursulą von der Leyen - atidaryti naują kortelę. Po sėkmingų patvirtinimo klausymų atitinkamuose Parlamento komitetuose lapkričio mėn. pabaigoje Parlamentas patvirtino naujos sudėties Europos Komisiją - atidaryti naują kortelę, taip pat naująją vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams ir saugumo politikai Kają Kallas. Europos Vadovų Tarybos paskirta naujoji Komisijos narių kolegija darbą pradėjo gruodžio 1 d. Be to, iš Charles’io Michelio Europos Vadovų Tarybos pirmininko pareigas perėmė António Costa - atidaryti naują kortelę.

Europos Parlamentas patvirtino naująją Europos Komisiją, kuri pradėjo darbą 2024 metų gruodžio 1 dieną. Europos Parlamento nariai balsavo Strasbūre, patikrinę kiekvieno siūlomo Komisijos nario įgūdžius ir tinkamumą eiti pareigas.
VAIZDO ĮRAŠAS. Parlamentas patvirtina naująją Komisiją (Strasbūras, Prancūzija, 2024 m. lapkričio 29 d.).
Momentinis kadras: Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen (kairėje) ir Europos Parlamento Pirmininkė Roberta Metsola (dešinėje) džiaugiasi Parlamento sprendimu patvirtinti 2024–2029 m. Europos Komisiją.
Antonijus Kosta ir Šarlis Mišelis stovi kartu ir šypsosi Europos vėliavų fone. Antonijus Kosta laiko varpelį, o Šarlis Mišelis tiesia ranką jį paliesti.
Kadenciją baigiančio Pirmininko Charles’io Michelio (dešinėje) pirmininkavimo Europos Vadovų Tarybai perdavimas naujam Pirmininkui António Costai (kairėje) (Briuselis, Belgija, 2024 m. lapkričio 29 d.).
Ant laiptų stovinčių Komisijos narių bendra nuotrauka, fone – Europos Sąjungos vėliava.
2024–2029 m. Komisijos narių kolegija.

ES darbas naujuoju instituciniu ciklu bus grindžiamas birželio mėn. ES vadovų priimta 2024–2029 m. strategine darbotvarke - atidaryti naują kortelę. Jos tikslas – užtikrinti, kad Europa būtų geriau pasirengusi spręsti neatidėliotinus ir būsimus uždavinius. Darbotvarkėje daugiausia dėmesio skiriama trims pagrindinėms sritims.

2024–2029 m. strateginė darbotvarkė

  1. Laisva ir demokratinė Europa.
  2. Stipri ir saugi Europa.
  3. Klestinti ir konkurencinga Europa.

Laikydamasi šios strateginės darbotvarkės ir vadovaudamasi Parlamentui pateiktomis politinėmis gairėmis - atidaryti naują kortelę Europos Komisijos Pirmininkė nustatė Komisijos 2024–2029 m. prioritetus - atidaryti naują kortelę. Politinėse gairėse nustatyti septyni plataus užmojo politiniai prioritetai, kuriais siekiama padaryti Europą stipresnę, saugesnę ir teisingesnę.

Komisijos 2024–2029 m. prioritetai

Naujas tvaraus Europos klestėjimo ir konkurencingumo planas.

Nauja Europos gynybos ir saugumo era.

Žmonių rėmimas, mūsų visuomenės ir socialinio modelio stiprinimas.

Mūsų gyvenimo kokybės išlaikymas. Apsirūpinimo maistu saugumas, vanduo ir gamta.

Mūsų demokratijos saugojimas, mūsų vertybių puoselėjimas.

Globali Europa. Savo galios ir partnerystės galimybių panaudojimas.

Kolektyvinis rezultatų siekimas ir mūsų Sąjungos parengimas ateičiai.

Svarbiausios iniciatyvos, kurias Komisija turėtų pradėti įgyvendinti per pirmąsias 100 dienų

Naujas švarios pramonės kursas konkurencingai pramonei ir kokybiškoms darbo vietoms kurti.

Baltoji knyga dėl Europos gynybos ateities, kurios tikslas – nustatyti investicijų poreikius.

DI fabrikų iniciatyva, kad DI startuoliai ir pramonė galėtų naudotis naujais, specialiai pritaikytais superkompiuteriais.

Europos ligoninių ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų kibernetinio saugumo veiksmų planas, kuriuo siekiama gerinti grėsmių nustatymą, pasirengimą joms ir reagavimą į jas.

Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizija ilgalaikiam žemės ūkio sektoriaus konkurencingumui ir tvarumui užtikrinti.

Plėtrai pasirengti skirtos politikos peržiūros, kad būtų geriau pasirengta kitų valstybių stojimui į ES.

Jaunimo politikos dialogai su visais Komisijos nariais, kurių tikslas – suteikti jaunimui daugiau laisvės ir atsakomybės ES visuomenėje ir demokratinėse valstybėse.