Ursula von der Leyen
az Európai Bizottság elnöke
2024 történelmi jelentőségű év volt a választások szempontjából. Világszerte több milliárd ember – köztük több millió uniós polgár – járult az urnákhoz, a tavaly júniusi európai parlamenti választásokon pedig rekordszámú szavazó vett részt. E fontos demokratikus események arra emlékeztetnek minket, hogy mennyit küzdöttünk a szabadságjogainkért, és hogy soha nem szabad magától értetődőnek tekintenünk őket. A választások során központi szerepet kap a vezetők felelőssége is, akiknek teljesíteniük kell a nekik bizalmat szavazó polgárok reményeit és elvárásait.
A büszkeség és a megtiszteltetés érzésével tölt el, hogy másodszor is megbíztak az Európai Bizottság vezetésével, és így az öt évvel ezelőtt megkezdett munka folytatásával. Amikor 2019-ben hivatalba léptem, el sem tudtam képzelni, milyen rendkívüli kihívásokkal kell majd szembenéznünk – a világjárványtól kezdve Oroszország Ukrajna elleni brutális agressziós háborúján és az energiaválságon át a közel-keleti konfliktusig. Mindezek mellett pedig foglalkoznunk kellett az éghajlati és biodiverzitási válságok kezelésével, a migrációs kihívások megoldásával, a digitális forradalomhoz való alkalmazkodással, valamint Európa gazdasági növekedésének és versenyképességének biztosításával is.
Európa mindig a legnehezebb helyzetekben mutatta meg nagyságát. Együttes erővel sikerült eredményeket elérnünk az uniós polgárok számára fontos kérdések megoldása terén. A villamosenergia-piac reformjától kezdve a migrációs és menekültügyi paktumon át a világ első, mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozásának bevezetéséig számos területen lefektettük a biztonságosabb, méltányosabb és fenntarthatóbb Európa alapjait. Oroszország gátlástalan háborúja arra is rávilágított, hogy az EU-nak fokoznia kell védelmi erőfeszítéseit. A márciusban kihirdetett első európai védelmi ipari stratégia biztos alapot nyújt ahhoz, hogy a tagállamok fejleszteni tudják védelmi képességeiket.
Az évszázad első 25 évének végéhez érve azt látjuk, hogy tengernyi változás zajlik a világban. A geostratégiai verseny új korszakába léptünk. Európának nagyobb sebességre kell kapcsolnia annak érdekében, hogy a következő negyedszázadban is fenntartsa a növekedést. A versenyképességi iránytű elnevezésű új kezdeményezés, amelyet az újonnan felálló Bizottság mandátumának legelején mutattunk be, iránymutatásul szolgál majd ahhoz, hogy gazdaságunkat a polgáraink jólétét szem előtt tartva tudjuk átalakítani.
A 2025-ös évbe lépve nem tudhatjuk, hogy mit hoz a jövő. De abban biztosak lehetünk, hogy ha Európa egységes marad, akkor bármilyen kihívással képes lesz megbirkózni.
Éljen Európa!