UMIROVLJENJE
U EU-U
UPOZNAJTE SE SA SVOJIM PRAVIMA
AKO STE DO TRENUTKA UMIROVLJENJA RADILI U JEDNOJ DRŽAVI ČLANICI EU-A ILI VIŠE NJIH, MOŽETE OSTVARITI NIZ PRAVA.
ŠTO SE DOGAĐA S VAŠIM
PRAVIMA NA MIROVINU?
- Ako ste radili u nekoliko država članica EU-a, vjerojatno ste skupili prava na mirovinu u svakoj od njih.
- Informacije o isplati mirovine u vašoj novoj državi trebali biste zatražiti barem šest mjeseci prije umirovljenja jer organizacija potraživanja mirovine od nekoliko država članica može potrajati nekoliko mjeseci.
- Mirovinu možete početi dobivati nakon što ste dosegnuli zakonski propisanu dobnu granicu za umirovljenje u državi u kojoj živite ili u kojoj ste imali posljednje zaposlenje.
- Budući da se zakonski propisana dob za umirovljenje razlikuje među pojedinim državama članicama EU-a, u nekim ćete državama možda morati čekati dulje na svoju mirovinu.
- Ako imate pravo na mirovine iz različitih država članica EU-a, a jednu od tih mirovina počnete primati prije druge, to može utjecati na iznose koje ćete primati.
- Stoga je važno unaprijed od svih država u kojima ste radili saznati što će se dogoditi i možete li promijeniti datum od kojeg ćete početi primati mirovinu.
- Saznajte više: https://europa.eu/youreurope/pensions_hr
KOJA PRAVA BORAVKA
IMATE KAO UMIROVLJENIK?
- Kao građanin EU-a možete živjeti u bilo kojoj državi članici EU-a dulje od tri mjeseca ako imate sljedeće:
- sveobuhvatno zdravstveno osiguranje u svojoj državi domaćinu
- dovoljne prihode da ondje možete živjeti bez potpore dohotku.
- Ako ste umirovljenik, vaša mirovina i/ili bilo koji drugi izvor prihoda smatraju se dohotkom.
- Vaša država domaćin može zahtijevati da nakon tri mjeseca prijavite boravište.
- U mnogim ćete državama članicama EU-a sa sobom uvijek morati imati osobnu iskaznicu ili putovnicu.
- Ako svoje osobne isprave ostavite kod kuće, može vam se izreći novčana kazna ili privremeni pritvor – ali ne možete biti prisilno vraćeni u svoju matičnu državu samo na temelju tog razloga.
- Ako ste u drugoj državi članici EU-a zakonito živjeli pet godina bez prekida, automatski stječete pravo na stalni boravak u njoj.
- Smatra se da ste u državi boravili bez prekida bez obzira na sljedeće:
- privremena razdoblja odsutnosti (kraće od šest mjeseci godišnje)
- jedno razdoblje odsutnosti od 12 uzastopnih mjeseci zbog važnih razloga kao što su teška bolest, rad, strukovno osposobljavanje itd.
- Pravo na stalni boravak možete izgubiti ako živite izvan države dulje od dvije uzastopne godine.
- Saznajte više: https://europa.eu/youreurope/pensionresidence_hr
PRAKTIČNI PRIMJER
Zatražite mirovinu ostvarenu u inozemstvu
Sofia je iz Španjolske i radila je u Španjolskoj i Italiji prije nego se vratila u Španjolsku te se ondje umirovila. Budući da je radila u dvjema državama članicama EU-a, skupila je prava na mirovinu u objema državama. Na temelju pravila EU-a mora podnijeti zahtjev tijelima nadležnima za mirovine u državi u kojoj trenutačno živi (Španjolska) ili u državi u kojoj je imala posljednje zaposlenje (Italija). Odlučila je podnijeti svoj zahtjev za mirovinu u Španjolskoj i od tog su trenutka tijela nadležna za mirovinsko osiguranje u toj državi odgovorna za obradu njezina zahtjeva i spajanje evidencija o njezinim doprinosima u svim zemljama u kojima je radila.
MOŽETE LI KAO UMIROVLJENIK
U INOZEMSTVU DOBITI
ZDRAVSTVENU ZAŠTITU?
- Ako primate mirovinu od države u kojoj živite, vi i vaša obitelj obuhvaćeni ste sustavom zdravstvenog osiguranja te države, bez obzira na to primate li mirovine i od drugih država.
- Ako od države u kojoj živite ne primate mirovinu ili neki drugi dohodak, ulazite u sustav zdravstvenog osiguranja one države u kojoj ste najdulje bili osigurani.
- Od svojeg pružatelja zdravstvenog osiguranja u državi iz koje odlazite zatražite obrazac S1 (nekadašnji obrazac E 106):
- obrazac S1 predajte tijelu nadležnom za zdravstveno osiguranje u državi domaćinu pri svojem dolasku
- tim se dokumentom potvrđuje vaše pravo na puno zdravstveno osiguranje u državi u kojoj imate boravište.
- Ako ste u razdoblju od pet godina prije umirovljenja barem dvije godine radili kao prekogranični radnik, imate pravo na zdravstveno osiguranje i u državi boravišta i u državi u kojoj ste radili.
- Liječenje koje ste započeli u državi u kojoj ste prethodno radili možete nastaviti i nakon umirovljenja. Da biste to učinili, tijelima nadležnima za zdravstveno osiguranje u toj državi morate podnijeti obrazac S3.
- Ako zatražite invalidsku mirovinu ili naknadu zbog nesposobnosti za rad, svaka država u kojoj ste radili mogla bi zatražiti zaseban liječnički pregled.
- Imajte na umu da jedna država može procijeniti da ste potpuno nesposobni za rad, dok bi vas druga mogla smatrati u potpunosti sposobnim.
- Saznajte više: https://europa.eu/youreurope/health_hr