Specialioji ataskaita
10 2022

Dėl LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros palengvėja dalyvavimas vietos lygmeniu, tačiau vis dar nepakankamai įrodyta papildoma nauda

Apie šią ataskaitąLEADER yra dalyvaujamasis ir principu „iš apačios į viršų“ grindžiamas metodas, kuriuo siekiama įtraukti vietos bendruomenes į projektų rengimo ir sprendimų priėmimo procesus. Jis susijęs su papildomomis sąnaudomis ir rizika, palyginti su pagrindinėmis (iš viršaus į apačią) ES išlaidų programomis. Tikrinome, ar LEADER metodas davė naudos, dėl kurios pasiteisino jo papildomas sąnaudos ir rizika, ir apžvelgėme, kaip buvo atsižvelgta į mūsų 2010 m. specialiojoje ataskaitoje pateiktas rekomendacijas šia tema. Nustatėme, kad praėjus daugiau nei dešimtmečiui, kai kuriose srityse atlikti patobulinimai ir kad LEADER metodas palengvina dalyvavimą vietos lygmeniu. Tačiau vis dar mažai įrodymų, kad nauda yra didesnė už patirtas sąnaudas ir riziką. Rekomenduojame Komisijai išsamiai įvertinti LEADER sąnaudas ir naudą ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros metodą.

Audito Rūmų specialioji ataskaita pagal SESV 287 straipsnio 4 dalies antrą pastraipą.

Šis leidinys yra paskelbtas 24 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF Specialioji ataskaita. ES kaimo plėtrai skirtas LEADER metodas

Santrauka

I ES programą LEADER pradėjo įgyvendinti 1991 m. kaip principu „iš apačios į viršų“ grindžiamą iniciatyvą, skirtą nepalankioje padėtyje esančių kaimo regionų plėtrai remti vykdant projektus, kuriais tenkinami vietos poreikiai. Nuo 2014 m. ES taiko LEADER metodą (žinomą kaip bendruomenės inicijuota vietos plėtra) keliems ES finansavimo srautams kaimo, miesto ir pakrančių vietovėse.

II Pagrindinė LEADER metodo ypatybė – dalyvaujamojo ir principu „iš apačios į viršų“ grindžiamų metodų taikymas, siekiant įtraukti vietos bendruomenes į projektų rengimo ir sprendimų priėmimo procesus. Veiklą valdo vietos veiklos grupės, kurias sudaro viešojo, privačiojo sektorių ir pilietinės visuomenės partneriai. 2014–2020 m. laikotarpiu ES planavo skirti iki 9,2 milijardo eurų finansavimą LEADER ir bendruomenės inicijuotai vietos plėtrai.

III LEADER metodas susijęs su papildomomis sąnaudomis ir rizika, palyginti su pagrindinėmis (iš viršaus į apačią) ES išlaidų programomis. Papildomos sąnaudos susijusios su vietos veiklos grupių administracinių struktūrų steigimu ir veikla. Papildoma rizika kyla dėl ilgų procedūrų, papildomų administracinių reikalavimų projektų savininkams ir galimų interesų konfliktų.

IV Kai kurios šios papildomos sąnaudos ir rizika yra pagrįstos, jei vietos veiklos grupės suteikia papildomos naudos, palyginti su pagrindinėmis (iš viršaus į apačią) ES išlaidų programomis. Komisijos gairėse teigiama, kad ši nauda susijusi su geresniu socialiniu kapitalu, geresniu vietos valdymu ir geresniais projektų rezultatais.

V Mūsų auditas apima 2014–2020 m. ES finansavimo laikotarpį. Tikrinome, ar LEADER metodas davė naudos, dėl kurios pasiteisino jo papildomos sąnaudos ir rizika, visų pirma palyginti su pagrindinėmis (iš viršaus į apačią) ES išlaidų programomis. Kad tai įvertintume, tikrinome, ar jį taikant buvo sudarytos palankesnės sąlygos dalyvauti vietos lygmeniu ir įgyvendinti projektus, kurie davė akivaizdžios naudos vietos valdymo, geresnio socialinio kapitalo ir geresnių rezultatų aspektais. Taip pat tikrinome, ar pradėjus taikyti naują finansavimo iš kelių fondų metodą, buvo geriau koordinuojama parama vietos plėtrai.

VI Šio audito metu taip pat atsižvelgėme į savo 2010 m. specialiąją ataskaitą dėl LEADER ir vertinome, ar Komisija pašalino nustatytus trūkumus. Šia ataskaita siekiame pateikti įžvalgų ir savalaikių rekomendacijų dėl Komisijos atliekamo LEADER metodo vertinimo.

VII Praėjus daugiau nei dešimtmečiui po mūsų 2010 m. specialiosios ataskaitos dėl LEADER paskelbimo, atlikę auditą nustatėme, kad kai kuriose srityse padaryta pažanga ir kad LEADER metodas palengvina dalyvavimą vietos lygmeniu. Tačiau yra mažai įrodymų, kad LEADER metodo nauda yra didesnė už patirtas sąnaudas ir riziką.

VIII Nors dauguma valstybių narių taikė atitinkamas vietos veiklos grupių atrankos ir tvirtinimo procedūras, kai kurios iš jų atrinkdamos vietos plėtros strategijas taikė ne tokius griežtus kokybės standartus. Nustatėme, kad viena valstybė narė neįtraukė kokybės kriterijų į savo atrankos procesą. Projektų paraiškų teikimo ir tvirtinimo procesas buvo sudėtingas (iki aštuonių etapų) ir apėmė papildomus administracinius reikalavimus projektų savininkams, palyginti su pagrindinėmis išlaidų programomis. Valdžios institucijos nebevyravo projektų atrankos įstaigose (kaip buvome nustatę 2010 m.), tačiau šios dažnai neatstovavo vietos bendruomenei arba jose nebuvo lyčių pusiausvyros.

IX Nustatėme, kad vietos veiklos grupės atrinko projektus, atitinkančius jų vietos plėtros strategijose nustatytus bendruosius tikslus. Kai kurios valstybės narės ir vietos veiklos grupės naudojo LEADER, kad finansuotų teisės aktais nustatytas nacionalinių, regioninių ar savivaldos institucijų užduotis arba kitą veiklą, kuriai buvo taikomos kitos konkrečios ES ir nacionalinės finansavimo programos.

X Nors į dvi iš šešių mūsų 2010 m. rekomendacijų buvo atsižvelgta, nustatėme, kad pagal Komisijos stebėsenos ir vertinimo sistemą vis dar nepateikta įrodymų dėl papildomos LEADER naudos. Savo 2018 m. nuomonėje dėl Komisijos pasiūlymų dėl naujos bendros žemės ūkio politikos pabrėžėme, kad Komisija, peržiūrėdama galiojančius teisės aktus, turėtų vadovautis principu „pirmiausia – vertinimas“. Komisija šiuo metu vertina LEADER naudą.

XI Atsižvelgdami į papildomas sąnaudas ir riziką, palyginti su kitais finansavimo modeliais, ir į tai, kad vis dar trūksta įrodomos naudos, rekomenduojame Komisijai įvertinti LEADER sąnaudas ir naudą ir bendruomenės inicijuotą vietos plėtrą.

Įvadas

LEADER metodo raida

01 1991 m. nustatytas LEADER metodas yra ES kaimo plėtros politikos dalyvaujamasis metodas „iš apačios į viršų“, vėliau pradėtas taikyti pakrančių ir miestų teritorijose. Pagal jį daugiausia dėmesio skiriama vietos veiklos grupėms (VVG) ir žuvininkystės vietos veiklos grupėms (ŽVVG), kurias sudaro kaimo ar pakrančių bendruomenių privačiojo ir viešojo sektorių nariai. Vietos veiklos grupės skatina bendruomenes padėdamos rengti vietos plėtros strategiją ir yra atsakingos inicijuojant bei finansuojant vietos poreikius atitinkančius projektus.

02 LEADER metodas grindžiamas prielaida, kad, palyginti su tradiciniu ES lėšų valdymu pagal principą „iš viršaus į apačią“, sukuriama pridėtinė vertė. 2006 m. Komisijos faktų suvestinėje dėl LEADER metodo aprašyta, kad jis pagrįstas septyniais pagrindiniais aspektais. Pagal LEADER metodą, vietos gyventojai yra geriausi ekspertai, galintys skatinti savo teritorijos plėtrą (metodas „iš apačios į viršų“), apibrėžiama kaip nedidelė darni teritorija (10 000–150 000 gyventojų), turinti vietinę tapatybę (teritorinis metodas). Šioje teritorijoje vietos subjektai susirenka į vietos veiklos grupę (vietos partnerystė), kuri skatina vietos subjektų ryšius (tinklų kūrimas). Be to, skirtingų regionų ar valstybių narių vietos veiklos grupės vykdo bendrus projektus, kuriais siekiama rasti bendrus panašių vietos problemų sprendimus (bendradarbiavimas). Principu „iš apačios į viršų“ grindžiami metodai ir įvairių sektorių sąveika vietos lygmeniu (integruota ir daugiasektorinė strategija) turėtų būti sutelktas vietos potencialas. Vietos grupės turėtų turėti geriausias galimybes nustatyti bendrus vietos problemų sprendimus, jos gali geriau reaguoti į vietos plėtrą ir pasiūlyti naujų sprendimų (inovacijos). Dalyvavimas priimant vietos sprendimus turėtų žadinti entuziazmą ir stiprinti įsipareigojimus, todėl galėtų pagerėti kaimo plėtros procesas ir jis būtų tvaresnis1.

03 Kaip pažymėjome savo 2010 m. ataskaitoje2, LEADER metodu siekiama sudaryti palankesnes sąlygas vietos lygmens dalyvavimui ir įgalėjimui plėtojant vietos strategiją, ją įgyvendinant ir paskirstant išteklius. Taikant šį metodą, naudojamasi vietos bendruomenių ekspertinėmis žiniomis ir patirtimi, kad būtų nustatyti jų plėtros poreikiai.

04 Dėl šių užduočių priskyrimo vietos veiklos grupėms atsiranda papildomų sąnaudų ir rizika. Papildomos sąnaudos – tai vietos veiklos grupių išlaidos, susijusios su jų vietos plėtros strategijų rengimu bei jų vykdymo valdymu ir paramos gavėjų rėmimu rengiant projektus Šios sąnaudos taip pat apima valstybių narių išlaidas, skirtas vietos veiklos grupėms tvirtinti (pavyzdžiui, samdant konsultantus patvirtinimo procesui remti).

05 LEADER parama vietos veiklos grupių administracinėms ir veiklos išlaidoms negali viršyti 25 % viso viešojo finansavimo (ES, nacionalinio, regioninio ar vietos viešojo finansavimo). Šiomis sąnaudomis palengvinamas vietos plėtros strategijos įgyvendinimas ir teikiama pagalba potencialiems paramos gavėjams rengiant projektus.

06 Papildoma rizika kyla dėl ilgų procedūrų, papildomų reikalavimų projektų savininkams ir galimų interesų konfliktų. Taip pat rizika kyla dėl sprendimus priimančių įstaigų, kurios neatstovauja vietos bendruomenei arba neužtikrina lyčių pusiausvyros3.

07 Vietos sprendimų priėmimas gali duoti papildomos naudos. Komisijos gairėse dėl LEADER metodo4 vertinimo teigiama, kad ši nauda susijusi su:

  • geresniu socialiniu kapitalu,
  • geresniu vietos valdymu,
  • geresniais projektų rezultatais.

08 Taigi programos pasirikimas nėra paremtas ekonominiais kriterijais, pavyzdžiui, rinkos nepakankamumu ar santykiniu nepritekliumi. Iš tiesų dabar ji taikoma visose kaimo vietovėse, įskaitant tas, kurių ekonominės veiklos rezultatai gerokai viršija ES vidurkį. Neseniai Komisijai atlikus tyrimą nustatyta, kad pusiau miesto kaimo vietovėms naujausi ekonominiai ir demografiniai pokyčiai buvo naudingesni nei periferinėms vietovėms5.

09 2014–2020 m. LEADER buvo privaloma visų kaimo plėtros programų dalis. Nuo to laiko ES teisės aktuose reikalaujama, kad valstybės narės, išskyrus Kroatiją, bent 5 % kaimo plėtrai skirtų lėšų skirtų LEADER. Minimalus Kroatijos įnašas 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu sudarė pusę kitų valstybių narių procentinės dalies, t. y. 2,5 %. Remiantis Komisijos pateiktais duomenimis, 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu planuotas ES finansavimas programai LEADER yra 7 milijardai eurų (apie 7 % viso kaimo plėtrai skirto finansavimo). Iki 2020 m. pabaigos (2014–2020 m. laikotarpiu) iš viso buvo 143 487 LEADER projektai. Kaimo plėtros programos buvo išplėstos, kad apimtų 2021 ir 2022 m.

10 Pagal ES žuvininkystės politiką LEADER metodas taikomas nuo 2007 m., o 2014–2020 m. laikotarpiu pradėta taikyti bendruomenės inicijuota vietos plėtra (BIVP). Pagal šią atnaujintą koncepciją LEADER metodas taikomas visiems Europos struktūriniams ir investicijų fondams (ESI fondams), išskyrus Sanglaudos fondą6. Dėl LEADER metodo raidos, kaip parodyta 1 diagramoje, žymiai padidėjo finansinė parama ir vietos veiklos grupių skaičius, ypač 2007–2013 m. programavimo laikotarpio pradžioje.

11 2014–2020 m. laikotarpiu ES planavo skirti iki 9,2 milijardo eurų finansavimo LEADER ir bendruomenės inicijuotai vietos plėtrai (žr. 1 lentelę). Buvo tikimasi, kad bendras viešasis finansavimas (įskaitant nacionalinį finansavimą) sieks 12,5 milijardo eurų. Didžioji šios sumos dalis (76 % planuotos sumos ir 84 % iki 2020 m. deklaruotos sumos) buvo susijusi su kaimo plėtra.

1 lentelė. ES įnašas pagal finansavimo srautus (milijonais eurų, 2014–2020 m.)

ES fondas Planuota Patvirtintų projektų finansavimas* Išmokėta
Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai 7 010 Nėra duomenų** 3 026
Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas 548 362 178
Europos regioninės plėtros fondas 1 095 848 349
Europos socialinis fondas 530 278 82
Iš viso 9 183   3 635

*Patvirtintų projektų finansavimas – tai ES finansavimo suma, kurią valstybės narės rezervavo (įsipareigojo) projektams savo projektų patvirtinimo sprendimuose.

**Visa įsipareigota suma (EŽŪFKP ir nacionalinės viešosios lėšos) yra 7 439 milijonai eurų, tačiau nėra duomenų apie jos pasiskirstymą.

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos pateiktais duomenimis.

1 diagrama. LEADER finansavimo didėjimas (vietos veiklos grupių skaičius ir planuotas ES finansavimas)

Pastaba. 1991–2006 m. Parama kaimo plėtrai (EŽŪGF ir EŽŪFKP); 2007–2013 m.: EŽŪFKP ir EŽF; 2014–2020 m.: EŽŪFKP, EJRŽF, ERPF ir ESF; * įskaitant ŽVVG.

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos pateiktais duomenimis.

12 Valstybių narių nacionalinės ir (priklausomai nuo jų politinės struktūros) regioninės institucijos parengė programavimo dokumentus, pavyzdžiui, partnerystės susitarimus ir veiklos bei kaimo plėtros programas. Šiuose dokumentuose nustatyti nacionaliniai arba regioniniai finansavimo prioritetai. Komisija patikrino ir patvirtino šiuos dokumentus. Komisija išlaiko bendrą atsakomybę už išlaidas, tačiau valstybės narės patvirtino vietos veiklos grupes ir savo vietos plėtros strategijas, tvarkė projektų paraiškas ir mokėjimo prašymus, taip pat stebėjo ir vertino rezultatus. 2 diagramoje parodytos pagrindinės subjektų pareigos pagal LEADER metodą.

2 diagrama. Pagrindinės subjektų pareigos pagal LEADER metodą

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos dokumentuose pateikta informacija.

13 2014–2020 m. laikotarpiu LEADER programai stebėti Komisija nustatė šiuos rodiklius7 ir tikslus8:

  • kaimo gyventojų, kuriems taikomos vietos plėtros strategijos, procentinė dalis (tikslas – 53,5 %);
  • kaimo gyventojų, kurie naudojasi geresnėmis paslaugomis ir (arba) infrastruktūra, procentinė dalis (tikslas – 16,4 %);
  • sukurtos darbo vietos įgyvendinus remiamus LEADER projektus (tikslas – 44 109 darbo vietos).

I priede išvardyti konkretūs rodikliai ir tikslai, susiję su LEADER ir bendruomenės inicijuota vietos plėtra, nustatyti įvairių ES fondų reglamentuose.

14 Valstybės narės galėjo pasirinkti, ar vietos veiklos grupes remti iš vieno ES fondo (vieno fondo metodas), ar iš kelių fondų (kelių fondų metodas). Jos taip pat galėjo nustatyti vieną fondą kaip pagrindinį, kurio lėšomis būtų padengiamos visos vietos veiklos grupių administracinės išlaidos. 2014–2020 m. 17 iš 28 valstybių narių taikė iš kelių fondų finansuojamą metodą su įvairiais fondų deriniais, siekdamos geriau koordinuoti paramą vietos plėtrai ir stiprinti kaimo, miesto ir žuvininkystės vietovių sąsajas (žr. 3 diagramą).

3 diagrama. Valstybių narių taikyti finansavimo metodai

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisija (2017 m.). „Guidelines. Evaluation of LEADER/CLLD“, p. 10, ir S. Kah (2021 m.) „Update: Implementing cohesion policy funds through multi-Fund CLLD“ (2021 m. birželio mėn. atnaujinti duomenys).

15 2021–2027 m. LEADER ir bendruomenės inicijuota vietos plėtra reglamentuojamos Bendrųjų nuostatų reglamentu (ES) 2021/1060. LEADER taikomos naujos bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) taisyklės, kurios įsigaliojo 2021 m. gruodžio mėn.9

16 Kaip nurodyta 12 dalyje, valstybės narės savo atitinkamose programose turi aprašyti savo LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros metodus. Valstybės narės pradėjo teikti savo naujas veiksmų programas, kad jas patvirtintų Komisija, ir iki 2021 m. pabaigos turėjo pateikti savo BŽŪP strateginius planus, įskaitant kaimo plėtros finansavimą pagal programą LEADER. Reglamentavimo sistemoje numatyta LEADER ir bendruomenės inicijuotas vietos plėtros iniciatyvas finansuoti nuo 2022 m.10 Iki to laiko, LEADER išlaidos bus toliau skiriamos remiantis ankstesnio laikotarpio nepanaudotomis lėšomis.

Ankstesni auditai

17 Savo 2000 m. metinėje ataskaitoje nustatėme su LEADER valdymu susijusių trūkumų11. 2010 m. specialiojoje ataskaitoje12 nustatėme, kad vietos veiklos grupės įgyvendino daug projektų, kurie buvo naudingi vietos įmonėms ir bendruomenėms. Taip pat atkreipėme dėmesį į trūkumus, susijusius su:

  • projektų atrankos procedūromis, kai sprendimus priimdavo daugiausia valdžios institucijos, o taisyklės dėl galimų interesų konfliktų buvo neaiškios;
  • principo „iš apačios į viršų“ taikymu, kai kai kurios vietos veiklos grupės neskatino dalyvavimo vietos lygmeniu;
  • vietos veiklos grupių gebėjimu ieškoti vietos sprendimų, kurie skyrėsi nuo pagrindinių kaimo plėtros priemonių, pavyzdžiui, finansuojant projektus, kurie galėjo būti finansuojami pagal kitas išlaidų programas;
  • stebėsena ir vertinimu, visų pirma susijusių su nauda, gauta taikant LEADER metodą.

18 2013 m. paskelbėme tolesnių veiksmų vertinimą13, kuriame matyti tam tikri patobulinimai. Be kita ko, buvo nustatytos aiškesnės taisyklės vietos veiklos grupių sprendimų priėmimo komitetams (žr. 17 dalies 1 įtrauką), tačiau dauguma trūkumų išliko. Atnaujintą šių trūkumų vertinimą pateikiame II priede.

Audito apimtis ir metodas

19 LEADER metodu siekiama sudaryti palankesnes sąlygas vietos dalyvavimui ir įgalėjimui (žr. 03 dalį), dėl to atsiranda papildomų sąnaudų ir rizika (žr. 04 ir 05 dalis). Šios papildomos sąnaudos ir rizika pagrįstos, jei jas nusveria papildoma nauda, palyginti su įprastomis (iš viršaus į apačią) ES išlaidų programomis (visų pirma ES kaimo plėtros programa). Pagrindinis audito klausimas buvo, ar LEADER ir (arba) bendruomenės inicijuota vietos plėtra davė naudos, kuria pagrindžiamos papildomos sąnaudos ir rizika. Kad tai galėtume įvertinti, tikrinome, ar:

  1. dėl LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros palengvėjo dalyvavimas vietos lygmeniu;
  2. dėl LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros buvo įgyvendinti projektai, kurie davė akivaizdžios naudos vietos valdymo, geresnio socialinio kapitalo ir geresnių rezultatų aspektais;
  3. pradėjus taikyti naują finansavimo iš kelių fondų metodą, buvo geriau koordinuojama parama vietos plėtrai.

20 Šio audito metu taip pat atsižvelgėme į savo ankstesnį auditą (žr. 17 ir 18 dalis) ir vertinome, ar, praėjus daugiau nei dešimtmečiui, Komisija pašalino nustatytus trūkumus. Šia ataskaita siekiame pateikti įžvalgų ir savalaikių rekomendacijų dėl Komisijos atliekamo LEADER metodo vertinimo.

21 Tikrinome 2014–2020 m. laikotarpį. Šio audito metu tikrinome dešimt valstybių narių, po dvi vietos veiklos grupes kiekvienoje valstybėje narėje. Vokietijoje daugiausia dėmesio skyrėme Saksonijai, o Portugalijoje – žemyninei daliai (t. y. išskyrus Madeirą ir Azorų salas). Atrinktomis valstybėmis narėmis siekėme užtikrinti geografinę pusiausvyrą ir vieno fondo bei kelių fondų metodo aprėptį, taip pat didesnes ir mažesnes LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros išlaidų normas (žr. 4 diagramą).

4 diagrama. Atrinktos valstybės narės ir regionai bei atrinktų VVG finansavimo metodas

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Eurostato pateiktu žemėlapiu.

22 Atrinkome vietos veiklos grupes pagal skirtą finansavimą, panaudotų ES lėšų rūšį, taip pat teritoriją ir gyventojų skaičių.

23 Tikrinome:

  • organizacinę struktūrą ir procedūras visose atrinktose valstybėse narėse ir vietos veiklos grupėse, remiantis dokumentais ir atsakymais į audito klausimynus;
  • informaciją apie 95 projektus, atrinktus pagal jų sąnaudas (mažas, vidutines, dideles), susijusius sektorius ir naudotus ES fondus. Bendros šių projektų išlaidų sąnaudos – 7,5 milijono eurų, o ES finansavimas – 4,9 milijono eurų (žr. III priedą);
  • su LEADER ir bendruomenės inicijuota vietos plėtra susijusią Komisijos veiklą, rengdami dokumentų peržiūras ir vaizdo susitikimus su:
    •  keturiais atsakingais generaliniais direktoratais (Žemės ūkio ir kaimo plėtros (AGRI GD), Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties (EMPL GD), Jūrų reikalų ir žuvininkystės (MARE GD) ir Regioninės ir miestų politikos (REGIO GD),
    •  valstybių narių institucijomis,
    •  vietos veiklos grupių atstovais,
    •  projektų savininkais,
    •  suinteresuotųjų subjektų organizacijomis ir tarptautiniais ekspertais.

Pastabos

Vietos veiklos grupės palengvina dalyvavimą vietos lygmeniu, tačiau reikia papildomų sąnaudų ir lėti patvirtinimo procesai

24 Tolesniuose skirsniuose aptariame, kaip valstybės narės ir vietos veiklos grupės palengvino dalyvavimą vietos lygmeniu ir kokia kaina. Pirmiausia analizuojame LEADER sąnaudas. Tuomet nagrinėjame, kaip valstybės narės patvirtino vietos veiklos grupes ir jų strategijas, ir kaip vietos veiklos grupės atrinko LEADER projektus.

Vietos veiklos grupės patiria papildomų sąnaudų

25 Kaip paaiškinta įvade, vietos veiklos grupės yra LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros pagrindas. Jos gali gauti ES finansavimą įvairiais tikslais (žr. 5 diagramą). Valstybės narės, regionai, vietos veiklos grupės ir projektų savininkai taip pat turi skirti dalį finansavimo.

26 Valstybės narės turėtų sudaryti tinkamas sąlygas vietos veiklos grupėms atlikti savo užduotis, visų pirma suburti įvairius vietos suinteresuotuosius subjektus ir joms padėti rengti projektus, kurie būtų naudingi vietos plėtrai. Tam jos turėtų suteikti vietos veiklos grupėms autonomiją ir kuo labiau sumažinti joms tenkančią administracinę naštą14.

5 diagrama. Planuotas ES finansavimas LEADER ir bendruomenės inicijuotai vietos plėtrai (2014–2020 m., milijardais eurų)

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos pateiktais duomenimis.

27 LEADER dalyvavimu grindžiamas metodas apima papildomas valdymo struktūras ir veiklą, kuria remiama vietos plėtros strategija, todėl atsiranda papildomų sąnaudų. Pagal reglamentą šios administracinės ir veiklos išlaidos ribojamos iki 25 % (žr. 05 dalį). Kai kurios valstybės narės šią viršutinę ribą sumažino dar labiau – iki 20 %.

28 2 lentelėje pateikiama 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu planuotų ir išmokėtų LEADER lėšų apžvalga (2020 m. pabaigoje). Iš jos matyti, kad valstybės narės planavo skirti 17 % vietos veiklos grupių administracinėms ir veiklos išlaidoms. Tai atitinka ES teisės aktuose nustatytas ribas.

2 lentelė. Bendras LEADER finansavimas (2020 m. pabaigoje)

Sąnaudų tipas Planuotas LEADER finansavimas (2014–2020 m.) Praneštos LEADER išlaidos (2020 m. pabaigoje)
Milijonais eurų Planuotas bendras LEADER finansavimas % Milijonais eurų Išmokėtas LEADER finansavimas %
Parengiamosios sąnaudos 81,6 1 % 67,4 2 %
Administracinės ir veiklos išlaidos 1 673,6 17 % 1 038 24 %
Bendradarbiavimo veikla 380,9 4 % 98,6 2 %
Projektų sąnaudos 7 794,2 78 % 3 054,4 72 %
Iš viso (visos valstybės narės ir Jungtinė Karalystė) 9 930,2 100 % 4 258,4 100 %

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos pateiktais duomenimis.

29 Remiantis Komisijos ataskaitomis, 2020 m. pabaigoje vietos bendruomenės projektams skirta 3,1 milijardo eurų arba 72 % LEADER išlaidų, apie kurias pranešta. Apskritai vietos veiklos grupės mažai lėšų skyrė bendradarbiavimo veiklai (2 %) ir parengiamosioms sąnaudoms (2 %). Vietos veiklos grupių administracinės ir veiklos išlaidos sudarė 1,04 milijardo eurų (24 % visų tuo metu turėtų išlaidų). Keliose valstybėse narėse, kuriose praneštos LEADER projektų išlaidos buvo mažos, šių išlaidų dalis buvo didelė. Pavyzdžiui, Graikijoje, Portugalijoje ir Slovakijoje 2020 m. pabaigoje jos buvo tokios pačios arba viršijo projektams išleistą sumą. 2014–2020 m. laikotarpio mokėjimai gali būti atliekami iki 2023 m. pabaigos ir programavimo laikotarpiu administracinių išlaidų dalis, palyginti su projektų išlaidomis, paprastai mažėja.

30 3 lentelėje parodytas praneštų išlaidų pasiskirstymas dešimtyje atrinktų valstybių narių ir regionų. 6 diagramoje jis lyginamas su visu planuotu LEADER finansavimu. Valstybės narės pranešė, kad vidutiniškai buvo išmokėta 39 % jų planuoto LEADER projektų finansavimo. Estija išmokėjo 72 % planuoto projektų finansavimo, Graikija – 13 %, o Slovakija dar neatliko mokėjimo už nė vieną projektą.

3 lentelė. Praneštos LEADER išlaidos pagal sąnaudų tipą (2020 m. pabaigoje, milijonais eurų)

Valstybė narė / regionas Parengiamosios sąnaudos Administracinės išlaidos Bendradarbiavimo veikla Projektų sąnaudos Iš viso
Čekija - -* 0,2 64,5 64,7
Vokietija (Saksonija) - 19,4 2,5 200,5 222,4
Estija 1,6 12,5 2,3 48,8 65,2
Airija 1,3 44,3 0,8 77,6 124,0
Graikija 3,2 43,1 0,2 46,4 92,9
Austrija - 33,8 8,0 68,7 110,5
Portugalija (žemyninė dalis) 1,4 36,0 0,5 36,0 73,9
Rumunija 2,0 77,3 0,1 268,4 347,8
Slovakija 1,1 0,4 0 0 1,5
Švedija 3,4 28,3 3,2 63,0 97,9
Atrinktos valstybės narės / regionai 14,0 295,1 17,8 873,9 1 200,8
Visos valstybės narės (ir Jungtinė Karalystė) 67,4 1 038,0 98,6 3 054,4 4 258,4

* Lentelėje nepateiktos Čekijos administracinės išlaidos, nes jos padengiamos iš regioninės plėtros fondo (Čekijos pagrindinio fondo), o ne iš kaimo plėtros fondo.

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos pateiktais duomenimis.

6 diagrama. Praneštos LEADER išlaidos kaimo plėtrai atrinktose valstybėse narėse ir regionuose (2020 m. pabaigoje)

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos pateiktais duomenimis.

Dauguma valstybių narių taikė atitinkamas vietos veiklos grupių tvirtinimo procedūras, tačiau kai kurios jų, atrinkdamos vietos plėtros strategijas, netaikė minimaliojo kokybės reikalavimo

31 Valstybės narės turėtų remti vietos veiklos grupes joms rengiant vietos plėtros strategijas tiek finansiškai (parengiamoji parama), tiek nustatant aiškius kokybės reikalavimus ir gaires. Tuomet per nustatytą laikotarpį jos turėtų sąžiningai ir skaidriai įvertinti vietos veiklos grupes, ir patvirtinti tik tas, kurios teikia kokybės standartus atitinkančias strategijas.

32 Vietos veiklos grupės turėtų įtraukti savo vietos bendruomenes į strategijų rengimo procesą, derindamos metodus, pavyzdžiui, mokymo renginius, praktinius seminarus ar seminarus, pasinaudodamos savo žiniomis apie vietos teritoriją. Savo ankstesnėje specialiojoje ataskaitoje dėl LEADER nustatėme trūkumų, susijusių su tuo, kaip vietos veiklos grupės skatino dalyvavimą vietos lygmeniu. Šį kartą nustatėme, kad visos atrinktos vietos veiklos grupės ėmėsi tokios veiklos ir parengė savo vietos plėtros strategijas pagal principą „iš apačios į viršų“.

33 Valstybės narės turėjo nustatyti vietos veiklos grupių patvirtinimo kriterijus ir pagal juos įvertinti siūlomas strategijas. Procesas apėmė kvietimus pareikšti susidomėjimą ar kelis kvietimus teikti pasiūlymus, strategijų projektų rengimą, valstybių narių atliekamą strategijų vertinimą ir prireikus jų peržiūrą. Valstybės narės turėjo atrinkti strategijas ir patvirtinti vietos veiklos grupes iki 2017 m. pabaigos (praėjus dvejiems metams nuo lėšų naudojimo pradžios kitose bendros žemės ūkio politikos srityse)15. Dauguma valstybių narių šį tikslą pasiekė 2016 m., Airijai ir Čekijai prireikė daugiau laiko, o Slovakija patvirtinimą baigė 2018 m. kovo mėn. (žr. 7 diagramą ir 1 langelį).

34 Apskritai nustatėme, kad valstybės narės tinkamai rėmė ir prižiūrėjo patvirtinimo procesą, vietos veiklos grupėms surengdamos praktinius seminarus, mokymo ir gebėjimų stiprinimo renginius. Kelios vadovaujančiosios institucijos pateikė rekomendacijų vietos bendruomenėms informacinės medžiagos ar vadovo forma, arba įsteigė kontaktinius centrus klausimams spręsti.

7 diagrama. Vietos veiklos grupių patvirtinimo proceso trukmė dešimtyje atrinktų valstybių narių

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis valstybių narių pateikta informacija. „Santykinis terminas“ – pirmasis strategijos ir VVG atrankos etapas turėtų būti baigtas praėjus dvejiems metams nuo jų partnerystės susitarimo patvirtinimo; „absoliutus terminas“ (raudona linija) – vietos plėtros strategijos patvirtinimas turėtų būti baigtas iki 2017 m. gruodžio 31 d. (Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 33 straipsnio 4 dalis).

1 langelis

Ilgai užtrukęs vietos strategijų rengimas Slovakijoje

Vietos plėtros strategijų rengimas Slovakijoje truko dvejus su puse metų ir baigėsi praėjus trims mėnesiams po 2017 m. gruodžio mėn. termino.

Mūsų audito metu, praėjus trejiems metams, nebuvo finansuojamas nė vienas projektas.

Komisija žinojo apie ilgai trunkantį procesą ir paprašė imtis veiksmų jam paspartinti.

35 Komisija rekomendavo valstybėms narėms vietos plėtros strategijas vertinti remiantis kokybės standartais ir konkuruoti tarpusavyje16. Pagal šį metodą Komisija siekė užtikrinti, kad atrinktos vietos veiklos grupės būtų tos grupės, kurios teikia minimaliuosius kokybės reikalavimus atitinkančias strategijas.

36 Valstybės narės turėjo nustatyti vertinimo kriterijus, pagal kuriuos atrenkamos vietos plėtros strategijos. Be kita ko, buvo apibrėžti kokybės standartai, kuriuos turi atitikti visos strategijos17. Nustatėme, kad devynios valstybės narės nustatė kokybės standartus, tačiau Čekijoje, Graikijoje ir Slovakijoje jie buvo ne tokie griežti. Rumunija šių kokybės standartų nenustatė.

37 4 lentelėje apžvelgiamas pateiktų ir atrinktų kiekvienos valstybės narės, su kuria susijęs mūsų auditas, strategijų skaičius. Šešios valstybės narės atrinko visas savo strategijas pateikusias vietos veiklos grupes. Rumunija iš pradžių planuotų vietos veiklos grupių skaičių padidino du kartus (nuo 120 iki 239).

4 lentelė. Vietos veiklos grupių (vietos veiklos strategijų) atranka

Valstybė narė Pateiktų strategijų skaičius Atrinktų strategijų skaičius
Čekija 179 178
Vokietija (Saksonija) 350 350
Estija 34 34
Airija 30 30
Graikija 50 50
Austrija 77 77
Portugalija 175 92
Rumunija 239 239
Slovakija 121 110
Švedija 53 48

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis atrinktų valstybių narių pateiktais duomenimis.

Vietos veiklos grupės projektus patvirtino lėčiau, nei buvo numatyta

38 Atrinkdamos vietos plėtrai naudingus projektus, vietos veiklos grupės turėtų nustatyti savo vietos teritorijai tinkamus kriterijus ir taikyti sąžiningas ir skaidrias procedūras. LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros parama gali būti teikiama:

  • vietos bendruomenės projektams;
  • dviejų ar daugiau vietos veiklos grupių iš tos pačios valstybės narės arba iš skirtingų šalių (ES ir ne ES) bendradarbiavimo veiklai.

39 Septynios iš dešimties valstybių narių naudojo internetines paraiškas, supaprastintą išlaidų apmokėjimą ar kitas priemones atrankos procesui palengvinti. Keturiose valstybėse narėse (Graikijoje, Portugalijoje, Čekijoje ir Slovakijoje) projektų paraiškų teikimo ir tvirtinimo procesas buvo ypač sudėtingas ir reikalaujantis daug laiko.

40 Procesas apėmė iki aštuonių etapų ir truko vidutiniškai apie vienus metus, o kraštutiniais atvejais – daugiau nei dvejus metus. Pareiškėjai pirmiausia turėjo kreiptis į vietos veiklos grupę, kuri tikrino, ar projektas atitinka reikalavimus ir vietos plėtros strategiją. Tuomet jie teikė paraišką atsakingoms institucijoms. Graikijoje pareiškėjai turėjo pateikti elektroninę ir popierinę paraišką. Dėl šių papildomų administracinių reikalavimų susidarė situacija, kai, mūsų audito metu, valstybės narės buvo užbaigusios ir apmokėjusios palyginti nedaug projektų (39 % planuotų LEADER projektų išlaidų).

41 Remiantis Komisijos gairėmis, vietos plėtros strategijos turėtų būti skirtos vietos tikslams, o įgyvendinant atrinktus projektus būtų padedama siekti strategijų tikslų18. Vietos veiklos grupės savo vietos plėtros strategijose nustatė gana apibendrintus tikslus ir projektų atrankos kriterijus. Todėl vietos veiklos grupės galėjo atrinkti įvairius projektus.

Taikant LEADER metodą palengvinamas dalyvavimas vietos lygmeniu, tačiau vietos veiklos grupėse nepakankamai atstovaujama moterims ir jaunimui

42 Vietos veiklos grupės suteikia galimybę bendrauti vietos bendruomenėse, rengiant ir įgyvendinant vietos plėtros strategijas, inicijuojant, plėtojant ir finansuojant vietos projektus. Jos padeda suburti vietos bendruomenes ir jas įtraukti į vietos plėtrą. Taikant LEADER metodą, naudojamasi vietos bendruomenių ekspertinėmis žiniomis ir patirtimi, kad būtų nustatyti jų plėtros poreikiai. Be to, šis metodas buvo sukurtas, kad būtų sudarytos sąlygos įvairių valdžios lygmenų – nuo vietos bendruomenių iki regioninių ir nacionalinių institucijų – komunikacijai ir glaudesniam bendradarbiavimui skatinti.

43 Vietos veiklos grupės turėtų atstovauti savo vietos bendruomenėms ir įtraukti visus susijusius vietos suinteresuotuosius subjektus. Pagal teisės aktus jokia konkreti suinteresuotųjų subjektų grupė neturėtų atstovauti daugiau kaip 49 % vietos veiklos grupės balsavimo teisių, o valdžios institucijų balsų dalis projektų atrankos procese turi būti mažesnė nei 50 %19. Remiantis Komisijos gairėmis, sprendimus priimančiuose organuose taip pat turėtų būti užtikrinta lyčių pusiausvyra ir turėtų būti tinkamai atstovaujama konkrečioms tikslinėms grupėms, pavyzdžiui, jaunimui, etninėms mažumoms ir palankių sąlygų neturintiems asmenims20.

44 Nustatėme, kad mūsų tikrintos vietos veiklos grupės suteikė galimybę bendrauti vietoje ir atitiko teisinius reikalavimus, susijusius su grupių sprendimus priimančių organų sudėtimi. Tai reiškė, kad valdžios institucijos nebevyravo šiame procese (kaip buvome nustatę 2010 m.). Remiantis mūsų analize, dešimtyje iš aštuoniolikos vietos veiklos grupių, iš kurių gavome duomenis, vyrai užėmė 60 % ar daugiau darbo vietų. Buvo nepakankamai atstovaujama jaunimui. Šešiolika iš dvidešimties mūsų tikrintų vietos veiklos grupių savo sprendimus priimančiuose organuose neturėjo nė vieno jaunesnio nei trisdešimties metų asmens21. Dėl to kyla rizika, kad sprendimus priimantys organai neatsižvelgs į jų nuomonę ir interesus sprendimų priėmimo procese.

Papildoma LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros nauda vis dar neįrodyta

45 Savo ankstesnėje specialiojoje ataskaitoje dėl LEADER padarėme išvadą, kad nėra pakankamai įrodymų dėl LEADER metodo pridėtinės vertės, ir Komisijai rekomendavome imtis skubių veiksmų siekiant užtikrinti, kad ji galėtų įvertinti LEADER pridėtinę vertę ir patikimą finansų valdymą. Kaip minėta 07 dalyje, Komisija tikisi, kad įgyvendinant programą LEADER bus pasiekta geresnių projektų rezultatų ir pagerės socialinis kapitalas bei vietos valdymas.

46 Tolesniuose skirsniuose atsižvelgiame į kiekvieną iš šių aspektų, pirmiausia nagrinėdami, ar Komisija per pastarąjį dešimtmetį padarė pažangą vertindama LEADER naudą. Taip pat nagrinėjame, ar LEADER vietos plėtros projektais pasiekta geresnių rezultatų ir, galiausiai, ar yra įrodymų, kad taikant LEADER metodą gerinamas socialinis kapitalas ir vietos bendruomenių valdymas.

Komisija pradėjo vertinti LEADER naudą

47 Remiantis mūsų atlikta atitinkamos stebėsenos ir vertinimo sistemos peržiūra, viena pagrindinių 2010 m. specialiojoje ataskaitoje dėl LEADER pateiktų rekomendacijų dėl LEADER naudos vertinimo nebuvo visiškai įgyvendinta (žr. 17 dalį ir II priedą).

48 Kaip paaiškinta 13 dalyje, Komisija stebi ir teikia ataskaitas dėl programos LEADER rezultatų, naudodama tris reglamente nustatytus rodiklius. 5 lentelėje pateikti Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato 2019 m. metinėje veiklos ataskaitoje pranešti duomenys apie LEADER.

5 lentelė. LEADER rodikliai

Rodiklis Tikslinė reikšmė (2023 m.) Pranešti duomenys
% kaimo gyventojų, kuriems taikomos vietos plėtros strategijos 53,5 % 60,6 %
% kaimo gyventojų, kurie naudojasi geresnėmis paslaugomis ir (arba) infrastruktūra 16,4 % 13,54 %
Darbo vietų, sukurtų įgyvendinant remiamus projektus, skaičius 44 109 13 337

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis 2019 m. Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato metine veiklos ataskaita.

49 Šie rodikliai nepadeda tinkamai įvertinti LEADER metodo sąnaudų ir naudos. Iš tiesų savo ankstesnėse ataskaitose, įskaitant 2019 m. veiksmingumo ataskaitą22, pažymėjome, kad daugiausia naudojami indėlio ir išdirbio rodikliai ir jais nevertinami išlaidų programų rezultatai ar pridėtinė vertė. Savo 2010 m. ataskaitoje dėl LEADER Komisijai rekomendavome imtis skubių veiksmų siekiant užtikrinti, kad ji galėtų įvertinti LEADER metodo naudą, ir kad stebėsena būtų susijusi su tokios naudos, efektyvumo ir veiksmingumo, o ne įgyvendinimo rodikliais.

50 Teisės aktuose reikalaujama, kad Komisija valstybėms narėms teiktų gaires, kaip atlikti savo kaimo plėtros ir veiksmų programų vertinimus. Programų vertinimus laikotarpio pabaigoje, ex post vertinimus, atlieka Komisija arba valstybės narės, glaudžiai bendradarbiaudamos su Komisija23.

51 Komisija paskelbė du rekomendacinius dokumentus, kuriais grindžiamas valstybių narių atliekamas LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros vertinimas 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu: vertinimo gaires24 ir vertinimo vadovą25. Komisija taip pat iki 2025 m. gruodžio 31 d. turi pateikti valstybių narių veiksmų programų ex post vertinimų apibendrinamąją ataskaitą, o kaimo plėtros programų – iki 2027 m. gruodžio 31 d.26

52 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu Komisija turėjo pateikti kaimo plėtros programų apibendrinamąją ataskaitą iki 2016 m. gruodžio 31 d.27 Ši ataskaita baigta rengti 2018 m. balandžio mėn. ir paskelbta 2020 m. liepos mėn.28 Į ją įtrauktas trumpas skirsnis apie LEADER, tačiau nepateiktas LEADER naudos vertinimas.

53 Komisija dar nepaskelbė savo LEADER metodui skirto vertinimo. Savo 2018 m. nuomonėje dėl Komisijos pasiūlymų dėl naujos bendros žemės ūkio politikos rekomendavome, kad peržiūrėdama teisės aktus Komisija turėtų vadovautis principu „pirmiausia – vertinimas“29. Šiuo metu Komisija atlieka iš kaimo plėtros fondo finansuojamos LEADER metodo dalies poveikio subalansuotai teritorinei plėtrai vertinimą. Šio t vertinimo tikslas – išnagrinėti aktualumą, veiksmingumą, efektyvumą, nuoseklumą ir pridėtinę vertę30. Komisija šį vertinimą planuoja paskelbti 2023 m.

Valstybės narės naudojo LEADER, kad finansuotų su vietos strategijomis susijusius projektus, tačiau kai kuriems jų buvo taikomos kitos konkrečios išlaidų programos

54 Kadangi nebuvo Komisijos vertinimo arba atitinkamų stebėsenos duomenų, kuriais remiantis būtų galima įvertinti LEADER projektų naudą, vertinome, ar LEADER ir bendruomenės inicijuotos vietos plėtros projektais buvo galima prisidėti prie vietos plėtros ir pasiekti geresnių rezultatų. Analizavome, ar jie buvo parengti remiantis vietos plėtros strategijomis (žr. 41 dalį), kurias parengė vietos veiklos grupės, todėl buvo galima patenkinti vietos poreikius. Taip pat rėmėmės Komisijos vertinimo gairėmis, kuriose apibrėžiami geresni rezultatai pagal projektų tipą, palyginti su įgyvendinimu netaikant LEADER metodo.31

55 Pagal šiuos 54 dalyje nustatytus kriterijus įvertinome 95 projektus. Tai grindėme vietos veiklos grupių atliktais įsivertinimais. Išnagrinėjome šių įsivertinimų patikimumą ir aptarėme savo vertinimą su valdžios institucijomis ir keliais projektų savininkais.

56 Nustatėme, kad šiais projektais buvo siekiama įvairių bendrų vietos plėtros strategijose nustatytų tikslų (žr. 41 dalį). Įgyvendinus keletą projektų, buvo galima prisidėti prie vietos plėtros. Taip pat nustatėme projektų, kuriais papildomos teisės aktais nustatytos pareigos ir kuriems netaikomos specialios schemos.

57 Tačiau nustatėme, kad kai kurios mūsų audito metu tikrintos valstybės narės naudojo LEADER arba bendruomenės inicijuotos vietos plėtros lėšas projektams, kurie paprastai yra nacionalinių, regioninių ar savivaldos institucijų teisės aktais nustatytos užduotys (pavyzdžiui, kaimų kelių arba gatvių apšvietimo finansavimas), finansuoti. Be to, nustatėme projektų, kuriems konkrečiai taikomos ne LEADER kaimo plėtros priemonės ir kitos ES išlaidų programos (žr. 2 langelį).

58 Pavyzdžiui, Vokietija (Saksonija) naudojo LEADER, kad finansuotų įvairias pagrindines kaimo paslaugas. Pagal programą LEADER ji skyrė 364,3 milijono eurų, t. y. 41,5 % planuoto kaimo plėtros finansavimo, – tai didžiausia dalis tarp visų ES valstybių narių ir regionų. Todėl pagrindinė vietos valdžios veikla Vokietijoje (Saksonijoje) turėjo būti vykdoma per vietos veiklos grupes. Tai apėmė kaimo kelių, gatvių apšvietimo bei priežiūros ir vaikų darželių plėtojimo projektų finansavimą. Remiantis kaimo plėtros laikotarpio vidurio vertinimo ataskaita, iki 2019 m. birželio 30 d. Saksonija panaudojo LEADER lėšas 112 gatvių žibintų (5,5 milijono eurų viešųjų išlaidų), 84 kaimo kelių (13 milijonų eurų) ir 62 vaikų darželių projektams (6,3 milijono eurų) finansuoti32.

2 langelis

Pagal programą LEADER finansuoti projektai, kuriems buvo taikomos kitos konkrečios priemonės ir išlaidų programos

Čekija ir Rumunija. Parama ūkių modernizavimui ir jauniesiems ūkininkams

EŽŪFKP

Viena vietos veiklos grupė Rumunijoje atrinko dešimt žemės ūkio investicinių projektų, kurių bendros sąnaudos sudarė 1,7 milijono eurų. Tai sudarė beveik pusę visų atrinktų projektų sąnaudų. Antroji Rumunijos grupė aštuoniais atvejais išmokėjo paramą jauniesiems ūkininkams kaip vienkartinę išmoką, kurios bendra suma – 240 000 eurų. Visos valstybės narės taiko konkrečias priemones jauniesiems ūkininkams remti pagal BŽŪP I ramstį, o Rumunija teikia konkrečią paramą pagal II ramstį.

Dvi vietos veiklos grupės Čekijoje atrinko 47 žemės ūkio investicinius projektus, kurių sąnaudos sudarė apie 2 milijonus eurų, t. y. beveik pusę visų atrinktų projektų sąnaudų. Viena šių vietos veiklos grupių apie 80 % visų savo projektų sąnaudų išleido žemės ūkio projektams.

Pagal šiuos projektus finansavimas daugiausia buvo skirtas ES ūkininkų investicijoms į naujus tvartus ir įrangą arba paramai jaunųjų ūkininkų steigimuisi.

Susidomėję ūkininkai gali kreiptis dėl kaimo plėtros finansavimo ne pagal LEADER, todėl tokiais atvejais pagal LEADER teikiamas finansavimas dubliuojasi su esamomis priemonėmis.

59 Tokią padėtį nustatėme 2010 m. Tuo metu Komisija sutiko, kad iš esmės pagal LEADER neturėtų būti remiama įprasta vietos valdžios veikla. Savo 2015 m. specialiojoje ataskaitoje dėl ES paramos kaimo infrastruktūrai33 pateikėme panašias pastabas dėl Vokietijos (Saksonijos) kaimo kelių finansavimo ir valstybėms narėms rekomendavome užtikrinti, kad ES kaimo plėtros fondai nepakeistų kitų viešųjų lėšų, skirtų tai pačiai politikos sričiai.

60 Nustatėme, kad Airijoje ir Švedijoje to iš esmės buvo išvengta dėl šių šalių tinkamumo finansuoti taisyklių:

  • Airijos valdžios institucijos pagal LEADER programą neskyrė lėšų keliems sektoriams ir veiklai, kuriems buvo kitų finansavimo galimybių, įskaitant žemės ūkį, privataus gyvenamojo būsto renovaciją ir bendrą viešųjų įstaigų atliekamą techninę priežiūrą, taip pat projektus, kuriems jau skirtas kitas ES ar nacionalinis finansavimas;
  • Švedija turėjo taisykles dėl sąnaudų, susijusių su teisės aktais nustatytų užduočių vykdymu ir ES ar nacionalinių teisinių reikalavimų laikymusi (pavyzdžiui, ES direktyvos), finansavimo. Taip pat buvo reikalaujama, kad LEADER ir bendruomenės inicijuotų vietos plėtros projektų naudą gautų platesnė vietos bendruomenė, o ne tik atskiri projektų savininkai.

Nors atskirų valstybių narių aplinkybės skiriasi, mūsų nuomone, šios taisyklės yra geroji patirtis, kuria naudojantis būtų galima prisidėti prie programos LEADER patikimo finansų valdymo.

Nors ekspertai mano, kad sunku įvertinti tam tikrą galimą LEADER metodo naudą, mes taip pat nustatėme įrodymų, kad tai būtų galima padaryti

61 Komisija apibrėžia ne tik geresnius projektų rezultatus, bet ir LEADER naudą, susijusią su geresniu socialiniu kapitalu ir valdymu. Komisijos vertinimo gairėse pateikiamos šios apibrėžtys:

  • socialinis kapitalas – tai daugialypė sąvoka, apimanti socialinių organizacijų požymius, pavyzdžiui, tinklus, normas ir socialinį pasitikėjimą, kuriais palengvinamas koordinavimą ir bendradarbiavimą siekiant abipusės naudos;
  • valdymas apima institucijas, procesus ir mechanizmus kuriais suinteresuotieji viešieji, ekonominiai ir pilietinės visuomenės subjektai išreiškia savo interesus, naudojasi savo juridinėmis teisėmis, vykdo savo pareigas ir sprendžia ginčus.

62 Specializuotoje literatūroje nurodoma, kad kai bandoma įvertinti socialinio kapitalo ir vietos valdymo patobulinimus, įskaitant visuotinai priimtiną šių sąvokų apibrėžtį, susiduriama su įvairiais iššūkiais34. Todėl ekspertai pripažįsta, kad sunku įvertinti šią galimą LEADER naudą.

63 Be Komisijos apibendrinamosios ataskaitos (žr. 52 dalį), analizavome mūsų audito metu tikrintų valstybių narių ex post vertinimo ataskaitas (daugiausia 2007–2013 m. laikotarpio), siekdami rasti įrodymų apie socialinio kapitalo ir vietos valdymo pagerėjimą. Daugumos valstybių narių ex post ataskaitose šios sąvokos neaptariamos. Švedijos 2007–2013 m. ex post vertinime pateikti aiškūs nustatyti faktai dėl vietos valdymo. Vertintojų nuomone, programa LEADER neprisidėta prie vertikalaus valdymo, t. y. vietos veiklos grupių pozicijos dėl kitų institucijų ir įstaigų. Dėl horizontalaus valdymo, t. y. bendradarbiavimo su kitais regiono suinteresuotaisiais subjektais, vertintojai pabrėžė, kad dėl LEADER taikymo vietos įmonės ir pilietinės visuomenės atstovai buvo paskatinti įsitraukti į vietos viešuosius reikalus.

Taikant finansavimo iš kelių fondų metodą sudėtingiau finansuoti vietos plėtros projektus

64 Europos struktūrinius ir investicijų fondus (ESI fondus) sudaro penki skirtingi finansavimo srautai, kurių kiekvienas turi savo konkrečias taisykles (žr. 10 dalį). Todėl atsakingos valstybės narės institucijos turi koordinuoti savo veiksmus, kad būtų užtikrinta sinergija ir išvengta dubliavimosi programų ir projektų lygmenimis. 2014–2020 m. programavimo laikotarpio teisės aktuose aiškiai nurodomas tokio koordinavimo poreikis35.

65 Remiantis Komisija, įvairių programų bendrų stebėsenos komitetų steigimas yra naudingas ir praktiškas. Nustatėme, kad tai padarė tik keturios iš dešimties mūsų audito metu tikrintų valstybių narių.

66 Tačiau valstybės narės rado kitų būdų informacijos srautui palengvinti. Austrijoje ir Vokietijoje (Saksonijoje) kiekvieno atskiro fondo vadovaujančiosios institucijos buvo atstovaujamos visų kitų fondų stebėsenos komitetų posėdžiuose. Estija įsteigė bendrą kaimo plėtros ir žuvininkystės fondų vadovaujančiąją instituciją.

67 Abu bendros žemės ūkio politikos finansavimo srautai (Europos žemės ūkio garantijų fondas ir Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai) bus įtraukti į BŽŪP strateginius planus, kurie bus reformos po 2020 m. dalis. Todėl kaimo plėtra gali turėti silpnesnę sąsają su kitais trimis finansavimo šaltiniais (Europos regioninės plėtros fondu, „Europos socialiniu fondu +“ ir Europos jūrų reikalų, žuvininkystės ir akvakultūros fondu).

68 Komisija tikėjosi, kad taikant kelių fondų metodą bus išplėstas vietos sektorių, suinteresuotųjų subjektų ir vietos veiklos grupėse dalyvaujančių projektų savininkų ratas ir taip sustiprintas vietos bendradarbiavimas. Taip pat tikėtasi, kad įtraukus keturis ES fondus vietos veiklos grupės, turėdamos daugiau pinigų, galėtų visapusiškiau patenkinti sudėtingus vietos poreikius.

69 Komisija nepateikė išsamių duomenų apie tai, kiek vietos veiklos grupių taiko kelių fondų metodą. Remiantis turimais naujausiais duomenimis36, 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu visose 27 valstybėse narėse ir Jungtinėje Karalystėje buvo patvirtintos 3 337 grupės. Iš jų 813 (24 %) panaudojo daugiau nei vieno ES fondo lėšas (žr. 8 diagramą). Dauguma šių iš kelių fondų finansuojamų vietos veiklos grupių naudojo kaimo plėtros fondo, regioninės plėtros fondo ir socialinio fondo finansavimą, o devynios grupės iš visos ES (aštuonios Švedijoje ir viena Lenkijoje) panaudojo visų keturių fondų lėšas.

8 diagrama. Vieno fondo ir kelių fondų lėšomis finansuojamos vietos veiklos grupės 2014–2020 m. laikotarpiu

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis S. Kah (2021 m.) Update: Implementing cohesion policy funds through multi-Fund CLLD (2021 m. birželio mėn. atnaujinti duomenys).

70 Vietos veiklos grupėms ir valstybių narių institucijoms kelių fondų metodas buvo naujoviškas, be to, vietos veiklos grupės pirmą kartą susidūrė su socialiniu ir regioniniu fondais. Todėl Komisija rekomendaciniame dokumente37 pabrėžė, kad reikia aiškių atsakomybės ir sprendimų priėmimo gairių. Tam reikia, kad atsakingos valstybių narių institucijos koordinuotų savo veiksmus, be kita ko, kad vietos veiklos grupėms pateiktų aiškias taisykles ir gaires, geriausia – iš vieno kontaktinio punkto.

71 Iš mūsų audito metu tikrintų valstybių narių, Švedija turėjo racionaliausią kelių fondų metodo valdymo tvarką. Ji paskyrė vieną vadovaujančiąją instituciją ir fondo koordinavimo grupę ir buvo parengusi tik tris susijusias programas: nacionalinę kaimo plėtros programą, nacionalinę žuvininkystės programą ir nacionalinę bendruomenės inicijuotos vietos plėtros finansavimo iš regioninių ir socialinių fondų programą.

72 Tuo tarpu Čekijoje ir Portugalijoje dėl skirtingų fondų, kurių tikslai ir taisyklės skiriasi, ir skirtingų vadovaujančiųjų institucijų, taikančių skirtingas taisykles ir gaires, vadovaujančiųjų institucijų nuomone, kelių fondų metodą buvo sunkiau valdyti. (9 diagramoje pavaizduota skirtinga kelių fondų metodo valdymo tvarka Švedijoje, Čekijoje ir Portugalijoje). Komisijos pastabose dėl valstybių narių metinių įgyvendinimo ataskaitų ar jų metinių posėdžių protokoluose neradome jokių įrodymų, kad Komisija įsikišo, pavyzdžiui, raštu pateikusi valstybėms narėms grįžtamąją informaciją apie kelių fondų metodo valdymą arba prireikus pareikalavusi veiksmų planų.

9 diagrama. Kelių fondų metodo valdymo tvarka

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Eurostato pateiktais žemėlapiais.

73 Siekdama supaprastinti kelių fondų metodą, Komisija 2021–2027 m. programavimo laikotarpiui nustatė kai kurias naujas ypatybes:

  • valstybės narės turi parengti bendrą kvietimą (įtraukiant visus susijusius fondus), kad atrinktų vietos plėtros strategijas ir vietos veiklos grupes ir įsteigtų jungtinį komitetą, kuris stebėtų šių strategijų įgyvendinimą38;
  • jei valstybė narė pasirenka pagrindinį fondą, visai vietos plėtros strategijai (t. y. visų projektų valdymui ir kontrolei) taikomos to fondo taisyklės, o atskirų projektų įgyvendinimui, stebėsenai ir mokėjimams vis dar taikomos fondo, kurio lėšomis finansuojamas atitinkamas projektas, taisyklės39.

Nustatėme, kad nuo 2021 m. gruodžio mėn. pabaigos bendri kvietimai dar nebuvo paskelbti. Komisija mums pranešė, kad tai susiję su naujos bendros žemės ūkio politikos (įskaitant ES kaimo plėtros fondą) pereinamojo laikotarpio pratęsimu iki 2022 m., o tai reiškia, kad toliau taikomos ankstesnės 2014–2020 m. taisyklės.

74 Švedijoje, nepaisant supaprastintos tvarkos, institucijos manė, kad kelių fondų metodas yra neveiksmingas ir jį valdyti yra brangu, visų pirma dėl to, kad 2014–2020 m. laikotarpiu žuvininkystės, regioninis ir socialinis fondai kartu sudarė tik 20 % bendruomenės inicijuotos vietos plėtros finansavimo. Jos užsakė tyrimą, kad būtų įvertintas visų bendruomenės inicijuotos vietos plėtros iniciatyvų finansavimas Žemės ūkio fondo lėšomis40. Jį atlikus buvo nustatyta, kad 2014–2020 m. vietos veiklos grupės rėmė panašius projektus įvairių fondų lėšomis (pavyzdžiui, turizmo ir integracijos srityse) ir kad daugiau kaip 90 % visų projektų, remiamų iš kitų trijų ES fondų, galėjo būti finansuojama kaimo plėtros lėšomis.

75 Todėl tikėtina, kad Švedija nebetaikys kelių fondų metodo. Kitos apklaustos valstybių narių institucijos mums pateikė skirtingų atsakymų, kad dauguma jų nepritaria tam, kad dabartiniu ir būsimu programavimo laikotarpiu būtų taikomas kelių fondų metodas.

Išvados ir rekomendacijos

76 Audito metu tikrinome, ar LEADER metodas davė naudos, dėl kurios pasiteisino jo papildomos sąnaudos ir rizika, visų pirma palyginti su pagrindinėmis (iš viršaus į apačią) ES išlaidų programomis.

77 Praėjus daugiau nei dešimtmečiui po mūsų paskutinės specialiosios ataskaitos dėl LEADER paskelbimo, nustatėme, kad kai kuriose srityse padaryta pažanga ir kad LEADER struktūra palengvina dalyvavimą vietos lygmeniu. Tačiau LEADER metodas susijęs su didesnėmis administracinėmis ir veiklos išlaidomis, lėtais patvirtinimo procesais ir todėl projektai nedavė akivaizdžios papildomos naudos. Darome išvadą, kad yra mažai įrodymų, jog LEADER metodo nauda yra didesnė už susijusias sąnaudas ir riziką.

78 Kadangi LEADER būdingas dalyvavimu grindžiamas metodas, susidaro didelės administracinės ir veiklos išlaidos. Pagal ES reglamentą šios išlaidos ribojamos iki 25 %. 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu valstybės narės planavo skirti 17 % administracinių ir veiklos išlaidų. Šiomis sąnaudomis palengvinamas vietos plėtros strategijos įgyvendinimas ir teikiama pagalba potencialiems paramos gavėjams rengiant projektus. Remiantis Komisijos ataskaitomis, 2020 m. pabaigoje jos sudarė 1,04 milijardo eurų (24 % visų tuo etapu patirtų išlaidų, o tai atitinka reglamente nustatytas ribas). Programavimo laikotarpiu šių išlaidų dalis, palyginti su projektų išlaidomis, paprastai mažėja (2530 dalys).

79 Nustatėme, kad vietos veiklos grupėms pavyko skatinti vietos dalyvavimą rengiant savo vietos plėtros strategijas, o tai reiškia, kad padėtis, kurią nustatėme daugiau nei prieš dešimtmetį, pagerėjo. Dauguma mūsų audito metu tikrintų valstybių narių taikė atitinkamas vietos veiklos grupių atrankos ir tvirtinimo procedūras, remdamosi šiomis strategijomis, tačiau kai kurios jų atrinkdamos vietos plėtros strategijas taikė ne tokius griežtus kokybės standartus. Nustatėme, kad viena valstybė narė į savo atrankos procesą neįtraukė kokybės kriterijų. Tai būtų leidę sutelkti dėmesį į geriausias vietos plėtros strategijas (3137 dalys).

80 Nustatėme, kad projektų paraiškų teikimo ir tvirtinimo procesas buvo sudėtingas ir apėmė papildomus administracinius reikalavimus projektų savininkams, palyginti su pagrindinėmis išlaidų programomis. Dėl to susidarė situacija, kai, mūsų audito metu, valstybės narės buvo užbaigusios ir apmokėjusios palyginti nedaug projektų (39 %). Taip pat nustatėme, kad LEADER projektų atrankos kriterijai daugeliu atvejų buvo gana bendro pobūdžio, todėl vietos veiklos grupės galėjo atsirinkti įvairius projektus (3841 dalys).

81 Valdžios institucijos oficialiai nebevyravo projektų atrankos procese (kaip mes nustatėme 2010 m.), o vietos veiklos grupėms pavyko sudaryti palankesnes sąlygas dalyvauti vietos lygmeniu. Tačiau 2021 m. nustatėme, kad daugumoje vietos veiklos grupių nebuvo užtikrinta lyčių pusiausvyra ir nebuvo pakankamai jaunimo. Dėl to kyla rizika, kad sprendimus priimantys organai neatsižvelgs į jų nuomonę ir interesus sprendimų priėmimo procese (4244 dalys).

82 Nors į kelias mūsų 2010 m. rekomendacijų buvo atsižvelgta, nustatėme, kad pagal Komisijos stebėsenos ir vertinimo sistemą vis dar nepateikta įrodymų dėl papildomos LEADER naudos, palyginti su pagrindiniu finansavimu. Ekspertai mano, kad tam tikrus tokios naudos aspektus, t. y. socialinį kapitalą ir vietos valdymą, yra sunku įrodyti. Savo 2018 m. nuomonėje dėl Komisijos pasiūlymų dėl naujos bendros žemės ūkio politikos pabrėžėme, kad Komisija, peržiūrėdama galiojančius teisės aktus, turėtų vadovautis principu „pirmiausia – vertinimas“. Komisija pradėjo vertinti LEADER naudą (4753 ir 6163 dalys).

83 Remiantis mūsų LEADER projektų analize, šiais projektais buvo siekiama įvairių bendrų tikslų, nustatytų vietos plėtros strategijose (žr. 80 dalį). Tačiau, nustatėme projektų, kuriems konkrečiai taikomos ne LEADER kaimo plėtros priemonės, taip pat kitos ES išlaidų programos. Kai kurios valstybės narės ir vietos veiklos grupės naudojosi LEADER, kad finansuotų projektus, kurie paprastai yra teisės aktais nustatytos nacionalinių, regioninių ar savivaldybių institucijų užduotys (5460 dalys).

84 Kelių fondų metodas buvo 2014–2020 m. programavimo laikotarpio naujovė, kuri pradėta taikyti, siekiant geriau koordinuoti paramą vietos plėtrai ir stiprinti kaimo, miesto ir žuvininkystės vietovių sąsajas. Apskritai nustatėme, kad taikant dabartinį kelių fondų metodą tampa sudėtingiau finansuoti vietos plėtros projektus (6475 dalys).

1 rekomendacija. Išsamiai įvertinti LEADER sąnaudas ir naudą

Komisija turėtų išsamiai įvertinti sąnaudas ir naudą. Šis LEADER vertinimas turėtų apimti (a–e punktai):

  1. vietos veiklos grupių atrankos proceso, pagal kurį lėšos skiriamos atsižvelgiant į geriausias vietos plėtros strategijas, taikymą;
  2. veiksmus, kuriais siekiama sumažinti sąnaudas ir administracinį sudėtingumą (pavyzdžiui, papildomą administracinę naštą projektų savininkams, ilgas atrankos procedūras);
  3. tai, kokiu mastu sprendimų priėmimo organuose atstovaujama įvairioms grupėms, įskaitant pagal amžių, lytį, etninę kilmę ir kitas tikslines grupes;
  4. tai, kokiu mastu įgyvendinus LEADER finansuojamus projektus gaunama papildomos naudos, palyginti su ne LEADER projektais;
  5. tai, kokiu mastu LEADER lėšos naudojamos teisės aktais nustatytoms ES, nacionalinių, regioninių ar vietos įstaigų užduotims finansuoti.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2023 m.

2 rekomendacija. Įvertinti bendruomenės inicijuotos vietos plėtros metodą

Vertindama bendruomenės inicijuotos vietos plėtros veiksmingumą ir efektyvumą, Komisija turėtų kiek įmanoma atsižvelgti į 1 rekomendacijos a–e punktuose nurodytus elementus.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2025 m. (2014–2020 m. ex post vertinimams)

Šią ataskaitą priėmė I kolegija, vadovaujama Audito Rūmų narės Joëlle ELVINGER, 2022 m. gegužės 4 d. Liuksemburge.

 

Audito Rūmų vardu

Klaus-Heiner LEHNE
Pirmininkas

Priedai

I priedas. Konkretūs rodikliai, susiję su LEADER ir bendruomenės inicijuota vietos plėtra

6 lentelė. EŽŪFKP EJRŽF ERPF ESF
Išdirbių rodikliai Išdirbių rodikliai Nėra konkrečiai su BIVP susijusių rodiklių Nėra konkrečiai su BIVP susijusių rodiklių
O.18: Gyventojų skaičius, tenkantis VVG

O.19: Atrinktų VVG skaičius

O.20: Remiamų LEADER projektų skaičius

O.21: Remiamų bendradarbiavimo projektų skaičius

O.22: Projektų rengėjų skaičius ir tipas

O.23: Bendradarbiavimo projekte dalyvaujančios VVG unikalus identifikavimo numeris
  1. Atrinktų vietos plėtros strategijų skaičius
  2. Parengiamoji parama
  3. Bendradarbiavimas
Išdirbių ir rezultatų rodikliai Rezultatų rodikliai
T21/R22: Kaimo gyventojų, kurie įtraukti į vietos plėtros strategijas, procentinė dalis

T22/R23: Kaimo gyventojų, kurie naudojasi geresnėmis paslaugomis ir (arba) infrastruktūra, procentinė dalis

T23/R24: Įgyvendinant remiamus projektus sukurtos darbo vietos (LEADER)

  1. Sukurtos darbo vietos (etato ekvivalentais)
  2. Išlaikytos darbo vietos (etato ekvivalentais)

Šaltiniai: EŽŪFKP: Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 808/2014 IV priedas; EJRŽF: Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1014/2014 priedas.

II priedas. Su šia audito ataskaita susijusių Audito Rūmų Specialiojoje ataskaitoje 5/2010 pateiktų rekomendacijų apžvalga

Rekomendacijos Komisijos atsakymas Atsižvelgimas į Audito Rūmų rekomendacijas
1 rekomendacija    
Atsižvelgdama į tai, kad trūkumai išlieka, Komisija turėtų užtikrinti, kad teisės aktai pakankamai aiškiai apibrėžia konkrečiai LEADER atveju taikomus standartus. Keli paprasti reikalavimai ES lygmeniu leistų išvengti skirtingų veiklos taisyklių taikymo programų lygmeniu, padėtų supaprastinti procedūras, padidinti nuoseklumą ir įdiegti aiškius kontrolės standartus, kaip antai:    
  1. atmesti projektus, pradėtus anksčiau, nei priimtas sprendimas dėl dotacijos, siekiant išvengti didelės neefektyvumo (savaimingumo efekto) rizikos;
  1. Komisija išsamiai išnagrinės projekto pradžios aspektą sprendžiant tinkamumo finansuoti klausimą atsižvelgdama į suderinto Bendrijos finansavimo metodo pagal pasidalijamąjį valdymą poreikį.


Neįgyvendinta
Pagal Reglamento Nr. 1303/2013 65 straipsnio 6 dalį projektai, kurie buvo fiziškai užbaigti arba visiškai įgyvendinti prieš pateikiant paraišką, nefinansuojami. Tai nedraudžia pradėti projektus prieš priimant sprendimą dėl dotacijos, t. y. išlieka savaimingumo efekto rizika.
  1. projektų atranką VVG privalo vykdyti remdamosi dokumentuotais įvertinimais, įrodančiais, kad sprendimas yra sąžiningas ir patikimas bei buvo priimtas taikant nuoseklius ir aktualius kriterijus;
  1. Komisija dar dabartiniu programavimo laikotarpiu pateiks papildomų rekomendacijų šiuo klausimu atnaujintame „LEADER krypties taikymo vadove“.


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Reglamento Nr. 1303/2013 34 straipsnio 3 dalies b punkte nustatytas teisinis standartas. Nustatėme, kad atrankos kriterijai dažnai buvo subjektyvūs ir juos VVG aiškino skirtingai.
  1. taikyti taisykles, garantuojančias, kad projektų atrankos posėdžiuose partnerystės neužgožtų vietos savivaldybės.
  1. Ir dabartinėje teisinėje sistemoje egzistuoja taisyklės. Reglamento (EB) Nr. 1698/2005 62 straipsnio 1 dalies b punkte nurodyta, kad priimant sprendimus pilietinės visuomenės atstovai vietos partnerystėje turi sudaryti ne mažiau kaip 50 %.

    Tačiau Komisija pripažįsta, kad principai galėtų būti išvardyti konkrečiau. Komisija apsvarstys galimybę patikslinti dabartines rekomendacijas ir geriau išaiškinti privalomą „dvigubo kvorumo“ taisyklės taikymą VVG sudėčiai ir priimant sprendimus.


Įgyvendinta
Reglamento Nr. 1303/2013 34 straipsnio 3 dalyje nustatytas teisinis standartas.
Kita vertus, valstybės narės turėtų užtikrinti, kad šioje ataskaitoje nustatytiems trūkumams šalinti būtų įdiegtos veiksmingos procedūros ir kad būtų vykdoma teisingo šių procedūrų vykdymo priežiūra.  


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Valstybės narės yra nustačiusios procedūras dėl VVG gairių ir priežiūros. Nepaisant to vis dar nepašalinti šioje ataskaitoje nustatyti trūkumai.
2 rekomendacija    
Finansiniu reglamentu draudžiamas bet koks veiksmas, galintis sukelti interesų konfliktą. Atsižvelgdamos į tai, Komisija ir valstybės narės turėtų užtikrinti, kad būtų įdiegtos veiksmingos apsaugos priemonės ir kad jos tinkamai veiktų. VVG projektų vertinimo ar sprendimų priėmimo komitetų nariai, turintys bet kokį asmeninį, politinį, profesinį ar verslo interesą projekto pasiūlyme privalo pateikti rašytinę šio intereso deklaraciją. Jie neturėtų dalyvauti aptariant, vertinant projektą ir priimant dėl jo sprendimą, ir apie tokius atvejus turėtų būti pranešama vadovaujančiajai institucijai, kaip to reikalaujama Finansiniame reglamente. Komisija pritaria Audito Rūmams, kad reikia aiškių taisyklių dėl interesų konfliktų, kurių reikėtų griežtai laikytis priimant sprendimus.

Reglamento (EB) Nr. 1698/2005 61 straipsnio 1 dalies b punkte numatyta, kad priimant sprendimus ekonominiai ir socialiniai partneriai bei kiti pilietinės visuomenės atstovai partnerystėje turi sudaryti ne mažiau kaip 50 %.

Komisija taip pat skatins gerąją patirtį, pateikdama ją „LEADER krypties taikymo vadove“ ir paprašys valstybių narių užtikrinti veiksmingų apsaugos priemonių taikymą ir atlikti jų patikras.


Įgyvendinta
Reglamento Nr. 1303/2013 34 straipsnio 3 dalyje nustatytas teisinis standartas.
3 rekomendacija    
Komisija kartu su valstybėmis narėmis turėtų patikrinti, ar esamos priemonės neapriboja VVG galimybių rengti ir įgyvendinti inovacines, daugiasektores, vietos strategijas, skirtas įgyvendinti kaimo plėtros politikos 1–3 krypties tikslus. Valstybės narės turėtų pataisyti savo taisykles taip, kad VVG galėtų plėtoti savo vietos sprendinius, nesutampančius su kaimo plėtros programos priemonėmis. Visada galima keisti kaimo plėtros programas (KPP) siekiant gerinti vietos strategijų įgyvendinimą.

Be to, „LEADER krypties taikymo vadovą“ galima patikslinti pateikiant geresnių rekomendacijų valstybėms narėms dėl (novatoriškų) projektų, nepriskiriamų iš anksto nustatytoms priemonėms, finansavimo.

Nuo 2009 m. pabaigos keletas valstybių narių siekia pakeisti savo programas ir taip pagerinti veiksmingą metodo LEADER įgyvendinimą didinant lankstumą, visų pirma dėl integruotų ar specialių priemonių įdiegimo. Nemaža dalimi tas buvo pasiekta po diskusijų, kurias Komisija skatino Europos kaimo plėtros tinklo LEADER pakomitetyje.


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
LEADER / BIVP projektai nebesiejami su pagrindinėmis priemonėmis.

Nustatėme tam tikrų trūkumų:
  •  PT: projektai turi atitikti šešias apibrėžtas priemones;
  •  Bendrai: LEADER / BIVP projektai dažnai yra pagrindiniai ar panašūs projektai, užuot teikiant specialiai pritaikytus vietos sprendimus.
4 rekomendacija    
Komisija turėtų užtikrinti, kad valstybės narės peržiūrėtų VVG 2007–2013 m. laikotarpio strategijas ir pareikalautų, kad VVG nustatytų išmatuojamus, konkrečiai vietovei pritaikytus tikslus, kuriuos galima būtų pasiekti pagal LEADER programą per likusį laikotarpio laiką. Valstybės narės turėtų savo ruožtu pareikalauti iš VVG atsiskaityti, kaip jos pasiekė vietos strategijos tikslus, kaip LEADER metodu sukūrė pridėtinę vertę, ir koks buvo dotacijų panaudojimo ir veiklos išlaidų efektyvumas. Laikotarpio vidurio vertinimo ataskaitose, kurios turi būti parengtos 2010 m. pabaigoje, bus pateikta rekomendacijų dėl kaimo plėtros programų pakeitimų, siekiant programų turinį suderinti su tikslais. Komisija pasinaudos šia proga ir su valstybėmis narėmis aptars 4 krypties įgyvendinimą, visų pirma galimybę pagerinti vietos plėtros strategijų kokybę ir jų įgyvendinimą, inter alia taikant geresnę VVG priežiūrą ir vertinimą.

Visų pirma numatoma kaupti ir skleisti VVG priežiūros gerąją patirtį Europos kaimo plėtros tinkle (EKPT) bei vertinimo gerąją patirtį Europos kaimo plėtros vertinimo tinkle.


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Valstybės narės peržiūrėjo vietos plėtros strategijas, be kita ko, nustatydamos išmatuojamus tikslus. Nustatėme, kad šių strategijų aprėptis yra iš esmės plati, todėl galima tvirtinti labai įvairius projektus.

Tikslai nustatyti atsižvelgiant tik į išdirbių tikslines reikšmes, nurodant, pavyzdžiui, kiek vienos rūšies projektų turėtų būti įgyvendinta. Kiti privalomi (ES) rodikliai yra susiję su sukurtų darbo vietų skaičiumi ir gyventojų, tenkančių VVG, skaičiumi.

Komisija teikia bendras šių rodiklių ataskaitas, tačiau mūsų peržiūroje buvo nustatyta neatitikimų dėl pateiktų duomenų (pavyzdžiui, daugiau kaip 100 % kaimo vietovių gyventojų aprėpties).

Reglamento Nr. 1303/2013 34 straipsnio 3 dalyje apibrėžiamos VVG užduotys, įskaitant stebėsenos ir vertinimo veiklą. Valstybės narės nustato atitinkamus minimalius reikalavimus VVG. Nustatėme nevienareikšmių rezultatų, t. y. kai kurių gerosios patirties pavyzdžių, ir tam tikrų VVG, kurios nemato tokios stebėsenos naudos.
Valstybės narės taip pat turėtų išnagrinėti klausimą, ar padidinus atskaitomybę už patikimą finansų valdymą, būtų galima supaprastinti dabartines valdymo, priežiūros ir kontrolės sistemas taip, kad sumažėtų būtinybė tikrinti priemonių atitiktį finansavimo sąlygoms,


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Reglamento Nr. 1303/2013 34 straipsnio 3 dalyje reikalaujama, kad valstybės narės atliktų atitinkamas patikras, įskaitant tinkamumo finansuoti patikras, arba įgaliotų VVG jas atlikti, paskirdamos jas tarpinėmis institucijomis. Nustatėme pavyzdžių, kai atsakomybė buvo perduota VVG, nepaskyrus jų kaip tarpinių institucijų.
5 rekomendacija    
Atsižvelgdama į savo atsakomybę užtikrinant patikimą ES biudžeto finansų valdymą, Komisija turėtų pakankamai nuodugniai patikrinti, ar būsimose programose yra konkretūs elementai, užtikrinantys LEADER pridėtinę vertę, rezultatyvumą ir efektyvumą. Kiek tai susiję su programų patvirtinimu dabartiniu programavimo laikotarpiu pagal pasidalijamojo valdymo principą, Komisija išnagrinėjo esminius Reglamento (EB) Nr. 1974/2006 2 priede numatytus elementus. Tačiau taikant subsidiarumo principą po programos patvirtinimo valdymo institucijos turi nustatyti kitus papildomus LEADER valdymo elementus.


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Komisija patikrino VP ir KPP, tačiau jų išsamumas įvairiose valstybėse narėse buvo nevienodas.

Komisija nereikalavo, kad valstybės narės sutelktų dėmesį į projektus, kurie suteikė pridėtinę vertę, ar į kitus LEADER / BIVP pridėtinės vertės aspektus.
Valstybės narės ateityje turėtų užtikrinti, kad VVG pašalintų visus su projektų atrankos procesu susijusius nustatytus trūkumus, siekiant kad VVG turėtų aukščiausio lygio strategijas ir įgyvendinimo planus.  


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Valstybės narės patikrino vietos plėtros strategijas, teikė mokymus ir konsultacijas ir suteikė VVG galimybę po pirmųjų peržiūrų patobulinti ir (arba) pakeisti savo strategijas.

Kita vertus, tai netrukdė joms priimti vietos plėtros strategijų, kuriose būtų nustatyti bendrieji tikslai ir veiklos sritys, kad būtų galima atrinkti įvairių rūšių projektus.
6 rekomendacija    
Komisija turėtų imtis neatidėliotinų veiksmų, kad užtikrintų, jog ji gali atsiskaityti už LEADER pridėtinę vertę ir patikimą finansų valdymą. Priežiūra turėtų būti sutelkta ne tiek į įgyvendinimą, kiek į LEADER metodo pridėtinės vertės, rezultatyvumo ir efektyvumo rodiklius. Duomenys turėtų būti tikrinami vietoje, bent jau remiantis imtimis. Turint omenyje LEADER pobūdį ir mastą ir sunkumus, su kuriais iki šiol susiduriama gaunant aktualius, palyginamus ir patikimus duomenis, Komisija turėtų pagalvoti apie kitus, efektyvesnius ir rezultatyvesnius metodus, tokius kaip nuodugni statistiškai patikimų VVG imčių priežiūra, naudojant rodiklius, inspektavimus ir struktūruotas konkrečių atvejų studijas, paremtas tinkamu nepriklausomo vertintojo atliekamu duomenų tikrinimu. Komisija per Europos kaimo plėtros tinklo (EKPT) LEADER pakomitetį palaiko nuolatinį dialogą su valstybėmis narėmis dėl metodo LEADER įgyvendinimo tobulinimo. Be to, Komisija palaiko dialogą su valstybėmis narėmis dėl Bendros priežiūros ir vertinimo sistemos, įskaitant LEADER priežiūros rodiklius, tobulinimo. Komisija neseniai baigė rengti LEADER poveikio kaimo vietovėse vertinimo darbinio dokumento galutinį projektą.

Dėl skirtingų strategijų negalima rinkti tokios pačios informacijos visose VVG, nes vietos strategijos įgyvendinimas priklauso nuo procesų. Atskirų projektų vertinimas turi būti ribojamas tam, kad būtų išlaikytas sąnaudų ir paties vertinimo proceso veiksmingumo santykis.


Neįgyvendinta
Komisija renka duomenis, tačiau keturi susiję generaliniai direktoratai laikosi skirtingų požiūrių.

Renkami duomenys daugiausia yra susiję su verslu ir iš jų nematyti jokios informacijos apie LEADER / BIVP pridėtinę vertę. Nauja koncepcija yra gana teorinio pobūdžio ir sunkiai pritaikoma praktikoje.
Komisija turėtų koordinuoti valstybes nares, siekdama įsitikinti, kad priežiūros ir kontrolės sistemos leidžia suteikti patikinimą dėl procedūrų sąžiningumo ir skaidrumo, gauti palyginamus duomenis apie sąnaudas ir vykdyti rezultatyvumo ir efektyvumo priežiūrą.


Įgyvendinta kai kuriais atžvilgiais
Komisija retai tikrina LEADER / BIVP.

Ji reikalauja, kad būtų teikiamos metinės įgyvendinimo ataskaitos (tokios ataskaitos jai yra teikiamos) ir rengiami metiniai peržiūros posėdžiai.

III priedas. Audituotų projektų sąrašas (išlaidos nuo 2021 m. gegužės mėn.)

Projekto aprašymas Projekto rengėjo tipas Iš viso išlaidų (eurais) ES įnašas (eurais) ESI fondai
Čekija
Savivaldybės centrinės dalies (grindinio kelio dangos ir autobusų stotelės) rekonstrukcija Viešoji įstaiga 98 069,98 93 166,48 ERPF
Pradinė mokykla be kliūčių Viešoji įstaiga 77 822,80 73 931,73 ERPF
Žemės ūkio mašinų (daugiafunkcis krautuvas) pirkimas MVĮ 29 420,99 11 297,66 EŽŪFKP
Įrangos, skirtos istoriniams traukinių vagonams rekonstruoti, pirkimas MVĮ 6 268,63 1 805,35 EŽŪFKP
Dienos stovyklos vaikams VVG 100 389,34 85 330,94 ESF
Investicijos į ūkius, arklides ir gyvulininkystės techniką Privati žemės ūkio įmonė 194 224,11 74 582,03 EŽŪFKP
Žemės ūkio mašinų (traktoriaus) pirkimas MVĮ 77 867,57 22 269,18 EŽŪFKP
Žemės ūkio mašinų (daugiafunkcio krautuvo) pirkimas MVĮ 62 725,56 24 086,62 EŽŪFKP
Šilumos siurblio turistų svečių namui pirkimas MVĮ 7 061,04 2 033,58 EŽŪFKP
Kalvystės įrangos (kalimo) įsigijimas MVĮ 3 510,91 1 011,14 EŽŪFKP
Vokietija (Saksonija)
Perėjimas prie integruotos vaikų dienos priežiūros įstaigos Viešoji įstaiga 375 000,00 300 000,00 EŽŪFKP
Pasenusio namo vienai šeimai nugriovimas Privatus asmuo 9 196,32 7 357,06 EŽŪFKP
Buvusios klebonijos patalpų atnaujinimas asmeniniam naudojimui Privatus asmuo 160 000,00 128 000,00 EŽŪFKP
Neįgaliesiems skirtos žvejybinės prieplaukos statyba NVO 70 753,80 47 688,23 EJRŽF
Integruotos nuotykių žaidimų aikštelės geologijos tema NVO 41 003,44 32 802,75 EŽŪFKP
Buvusios poliklinikos rekonstrukcija ir atnaujinimas siekiant perkelti naujus gydytojus MVĮ 200 000,00 160 000,00 EŽŪFKP
Vonios kambario atnaujinimas pašalinant kliūtis privačiame bute Privatus asmuo 5 463,87 4 371,10 EŽŪFKP
Buvusių pameistrystės namų griovimas Žemės ūkio kooperatyvas 15 000,00 12 000,00 EŽŪFKP
Gatvės žibintų atnaujinimas Viešoji įstaiga 2 981,16 2 384,93 EŽŪFKP
Krovinių konteinerių rekonstrukcija, juos pritaikant poilsiautojų nakvynei MVĮ 29 152,85 23 322,28 EŽŪFKP
Estija
Plaukimo baseino modernizavimas. Baseino statyba sveikatos ir vaikų reikmėms Viešoji įstaiga 80 000,00 64 000,00 EŽŪFKP
Vilnos perdirbimo dirbtuvių įrengimas. Karštuvų įsigijimas ir gamybos įrangos pritaikymas MVĮ 25 706,24 23 135,61 EŽŪFKP
Galvijams ir avims skirtos transporto priekabos pirkimas (bendro trijų ūkių naudojimo reikmėms) MVĮ 4 043,60 3 234,88 EŽŪFKP
Istorijos švietimo centro audiovizualinio projektavimo sprendimai NVO 10 000,00 8 000,00 EŽŪFKP
Buvusios geležinkelio stoties pastato rekonstrukcija į viešojo transporto laukimo salę ir muziejų NVO 72 911,64 58 329,28 EŽŪFKP
Uolienų pjovimo mašinos akmenims apdirbti pirkimas MVĮ 65 040,00 52 032,00 EŽŪFKP
Moksleiviams skirtos gamtos turizmo pamokos Viešoji įstaiga 3 233,16 2 586,52 EŽŪFKP
Riedlenčių aikštelės statyba NVO 17 836,94 14 269,54 EŽŪFKP
Bažnyčios bendruomenės darbui reikalingos įrangos pirkimas NVO 4 943,13 3 954,47 EŽŪFKP
Dirbtinės vejos įrengimas sporto aikštelėje NVO 139 999,80 111 999,84 EŽŪFKP
Airija
Pastato projektavimas ir statyba NVO 500 000,00 314 000,00 EŽŪFKP
Bendruomenės riedlenčių aikštelė NVO 127 671,00 80 177,39 EŽŪFKP
Jojimo mokyklos plėtra MVĮ 56 062,97 35 207,55 EŽŪFKP
Privačios bendrovės rinkodaros kampanija MVĮ 19 374,37 12 167,10 EŽŪFKP
Bendruomenės socialinis ir ekonominis planavimas VVG 26 442,90 16 606,14 EŽŪFKP
Kompiuterinės įrangos pirkimas kaimo turizmo verslo reikmėms Privatus 5 008,25 3 145,18 EŽŪFKP
Lankytojų centro gebėjimų stiprinimas NVO 52 170,10 32 762,82 EŽŪFKP
Paveldo vietovės gerinimo darbai NVO 200 000,00 125 600,00 EŽŪFKP
Įmonės patalpų gerinimas MVĮ 117 567,47 73 832,37 EŽŪFKP
Tyrimas biologinės įvairovės ir ekologijos srityje NVO 8 966,70 5 631,09 EŽŪFKP
Graikija
Muzikos festivalis NVO 31 520,00 28 112,69 EŽŪFKP
Kelių infrastruktūros priežiūra Viešasis subjektas 580 000,00 517 302,00 EŽŪFKP
NVO projektas kultūros srityje Kultūros asociacija 13 633,42 12 159,65 EŽŪFKP
Mokyklos, kurioje mokosi specialiųjų poreikių turintys mokiniai, patalpų remonto darbai Specialiųjų poreikių turinčių vaikų tėvų ir draugų asociacija 182 329,93 162 620,06 EŽŪFKP
NVO projektas kultūros srityje Kultūros asociacija 10 515,20 9 378,50 EŽŪFKP
Turistų apgyvendinimo projektas Privatus 265 803,55 239 223,20 EŽŪFKP
Naujos produktų linijos kūrimas Privatus 125 040,00 112 048,34 EŽŪFKP
Verslo modernizavimas Privatus 11 113,00 9 958,36 EŽŪFKP
Naujo verslo padalinio finansavimas Privatus 57 220,60 51 275,38 EŽŪFKP
Pieninės gamybinio vieneto finansavimas Privatus 61 017,48 54 677,76 EŽŪFKP
Austrija
Vietos laikinųjų parduotuvių koncepcijos nagrinėjimas Turizmo asociacija 102 398,29 32 767,46 EŽŪFKP
Aukštos kokybės prieskoninių augalų auginimo ir prieskonių gamybos bei perdirbimo plėtojimas Kooperatyvas 341 956,33 109 426,02 EŽŪFKP
Parama pirmosios Montessori mokyklos įkūrimui regione Kooperatyvas 57 126,95 27 177,60 EŽŪFKP
Pažangaus kaimo koncepcijos kūrimas pasitelkiant modeliuojamąjį mąstymą Viešoji įstaiga 7 560,00 3 628,80 EŽŪFKP
Naujų būdų novatoriškiems projektams kurti paieška

(Trijų Austrijos VVG, įskaitant dvi audituotas, bendradarbiavimo projektas)
NVO 376 305,71 240 000,00 EŽŪFKP
Nedidelė observatorija, skirta mėgėjams astronomams, mokykloms ir suinteresuotosioms visuomenės grupėms NVO 55 929,40 26 145,60 EŽŪFKP
Parama startuoliams, skirta tvariam verslumui įvairiuose verslo sektoriuose NVO 85 608,00 41 091,84 EŽŪFKP
Prakurų gamyba ir prekyba Kooperatyvas 15 000,00 4 800,00 EŽŪFKP
Tradicinis stačių kalnų ganyklų tvarkymas NVO 23 850,00 11 448,00 EŽŪFKP
Portugalija (žemyninė dalis)
Senų vėjo malūnų pertvarkymas į turistų apgyvendinimo vietą Individuali įmonė

(Empresário em Nome Individual)
181 561,09  72 624,47  EŽŪFKP
Pramoninės virtuvės įrangos, skirtos džemų, aštrių džemų, padažų ir pan. gamybai, pirkimas. MVĮ 47 378,22 12 507,59 EŽŪFKP
Vėjo malūnų ir aplinkinių vietovių išsaugojimas ir atkūrimas (lauko muziejus) Viešoji įstaiga 149 000,00  89 400,00  EŽŪFKP
Malkų krosnies bendruomenėje atnaujinimas Viešoji įstaiga 8 285,90 3 597,44 EŽŪFKP
Pieno gamybos įrangos pirkimas sūriui gaminti MVĮ 171 066,39 68 551,57 EŽŪFKP
Parama darbo vietoms alaus darykloje kurti MVĮ 10 458,24 5 229,12 ESF
Alaus daryklos įrangos pirkimas MVĮ 31 571,56 12 628,63 ERPF
Parama darbo vietoms pagalbos kelyje paslaugų įmonėje kurti MVĮ 6 052,62 5 144,73 ESF
Sporto klubo įrangos modernizavimas ir pirkimas MVĮ 99 195,60 39 678,23 ERPF
Vietos apgyvendinimo būsto modernizavimas MVĮ 31 013,41 12 405,36 ERPF
Rumunija
Dviračių tako tiesimas kaime Viešoji institucija 81 624,00 72 906,56 EŽŪFKP
Žemės ūkio mašinų pirkimas MVĮ 160 226,27 143 114,11 EŽŪFKP
Pusiau natūrinio bitininkystės ūkio įrangos pirkimas MVĮ 13 975,50 12 482,92 EŽŪFKP
Įrangos iškamšininko reikmėms pirkimas MVĮ 1 047,31 935,46 EŽŪFKP
Žemės ūkio mašinų pirkimas (jaunieji ūkininkai) MVĮ 84 574,13 75 541,62 EŽŪFKP
Žemės ūkio mašinų pirkimas (jaunieji ūkininkai) MVĮ 27 951,00 24 965,83 EŽŪFKP
Grožio salono įkūrimas kaime MVĮ 23 292,50 20 804,86 EŽŪFKP
Integruotas socialinių paslaugų centras kaime NVO 5 820,00 5 198,42 EŽŪFKP
Dirbtinės žolės gamyba Viešoji institucija 3 979,20 3 554,22 EŽŪFKP
Kineziterapijos kabineto atidarymas mažame mieste MVĮ 23 292,50 20 804,86 EŽŪFKP
Slovakija
Pastato, skirto jungtiniams tinklams kurti, rekonstrukcija ir renovacija MVĮ 177 424,76 97 583,62 ERPF
Įranga, skirta dirbtinių vainikų pusgaminiams gaminti MVĮ 103 524,20 56 938,31 ERPF
Aštuonių vietos transporto priemonės (skirtos, pavyzdžiui, vaikams ar vyresnio amžiaus asmenims) pirkimas Viešoji įstaiga (savivaldybė) 34 210,53 32 500,00 ERPF
Viešoji nuotekų sistema Viešoji įstaiga 25 000,00 18 750,00 EŽŪFKP
Švietimo tako projektavimas ir tiesimas Viešoji įstaiga 24 936,70 18 702,53 EŽŪFKP
Kaimo kelių rekonstrukcija Viešoji įstaiga 22 233,18 16 674,89 EŽŪFKP
Švedija
Novatoriški viešojo transporto sprendimai turistams ir vietos gyventojams (galimybių studija) NVO 29 930,67 14 965,34 EŽŪFKP
Šunų dienos priežiūra. Asmenų su negalia profesinė reintegracija MVĮ 108 894,76 54 447,38 ESF
Retai apgyvendinto regiono vietos gyventojams skirta plaukimo mokykla MVĮ 15 585,82 7 792,91 ERPF
VVG vykdomas projektas, skirtas padėti vietos startuoliams VVG 26 852,69 13 426,34 EŽŪFKP
IT pagrįsta sąžininga tiesioginė vietos maisto produktų prekyba NVO 54 600,31 27 300,15 EŽŪFKP
Sporto projektas, skirtas vietos gyventojų ir migrantų integracijai skatinti NVO 106 785,60 53 392,80 EŽŪFKP
Nauji vietos komercinės žvejybos išsaugojimo būdai (galimybių studija) NVO 6 736,32 3 368,16 EJRŽF
VVG vykdomas projektas, skirtas padėti jaunimui rengti ir įgyvendinti savo projektus (EŽŪFKP) VVG 153 930,76 76 965,38 EŽŪFKP
VVG vykdomas projektas, skirtas padėti jaunimui rengti ir įgyvendinti savo projektus (ERPF) VVG 38 519,59 19 259,79 ERPF
Teatro projektas ir maitinimo vietos maisto produktais paslaugos NVO 66 640,00 33 320,00 EŽŪFKP

Akronimai ir santrumpos

AGRI GD: Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas

BIVP: bendruomenės inicijuota vietos plėtra

BŽŪP: bendra žemės ūkio politika

EJRŽF: Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas

EKPT: Europos kaimo plėtros tinklas

EMPL GD: Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

ERPF: Europos regioninės plėtros fondas

ES: Europos Sąjunga

ESF: Europos socialinis fondas

ESI fondai: Europos struktūriniai ir investicijų fondai

EŽF: Europos žuvininkystės fondas

EŽŪFKP: Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai

EŽŪOGF: Europos žemės ūkio orientavimo garantijų fondas

FARNET: Žuvininkystės rajonų tinklas

KPP: kaimo plėtros programa

LEADER: kaimo ekonomikos plėtrai skirtų veiksmų ryšiai (pranc. Liaison entre actions de développement de l'économie rurale)

MARE GD: Jūrų reikalų ir žuvininkystės generalinis direktoratas

REGIO GD: Regioninės ir miestų politikos generalinis direktoratas

VP: veiksmų programa

VVG: vietos veiklos grupė

ŽVVG: žuvininkystės vietos veiklos grupė

Terminų žodynėlis

Europos struktūriniai ir investicijų fondai (ESI fondai): Penki pagrindiniai ES fondai, kuriais kartu siekiama remti visų ES valstybių narių ekonominę plėtrą, atsižvelgiant į strategijos „Europa 2020“ tikslus. Tai Europos regioninės plėtros fondas (ERPF), Europos socialinis fondas (ESF), Sanglaudos fondas (SF), Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas (EJRŽF).

Rinkos nepakankamumas: rinkos nepakankamumas reiškia neveiksmingą prekių ir paslaugų paskirstymą laisvojoje rinkoje. Rinkos nepakankamumas gali atsirasti dėl kelių priežasčių, įskaitant, pavyzdžiui, išorinį poveikį, vadinamąsias viešąsias gėrybes, netobulą informaciją rinkoje arba rinkos kontrolę (monopolija / oligopolija).

Savaimingumo efektas pasireiškia tada, kai finansavimas teikiamas paramos gavėjams, kurie būtų padarę tą patį pasirinkimą net ir negaudami pagalbos. Tokiais atvejais rezultatai negali būti siejami su politika, o paramos gavėjui sumokėta paramos suma neturi jokio poveikio. Taigi išlaidų dalis, dėl kurios atsiranda savaimingumo efektas, iš esmės yra neveiksminga, kadangi ji nepadeda siekti tikslų. Šiame audite tai situacija, kai subsidijuojamas projektas būtų buvęs visiškai ar iš dalies įgyvendintas ir be dotacijos paramos.

Valdymas ir socialinis kapitalas yra painūs ir ginčijami terminai. Šioje ataskaitoje naudojame Komisijos apibrėžtis (žr. 61 dalį).

Vietos plėtros strategija (BIVP): nuoseklus veiksmų, kuriais siekiama įgyvendinti vietos tikslus ir tenkinti vietos poreikius, rinkinys, kuriuo prisidedama prie strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimo ir kurį rengia ir įgyvendina VVG.

Audito grupė

Specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politika ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir parengia taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams riziką, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šį veiklos auditą atliko Audito Rūmų narės Joëlle Elvinger vadovaujama I audito kolegija „Tvarus gamtos išteklių naudojimas“. Auditui iš pradžių vadovavo Audito Rūmų narys João Figueiredo(†), jam padėjo kabineto vadovė Paula Betencourt ir kabineto atašė Quirino Mealha.

Auditą užbaigė Audito Rūmų narė Eva Lindström, jai padėjo kabineto vadovė Katharina Bryan, pagrindiniai vadybininkai Michael Bain ir Florence Fornaroli, užduoties vadovė Joanna Kokot, auditorės Vasileia Kalafati, Anca Florinela Cristescu, Liia Laanes, Marika Meisenzahl (taip pat parengė grafinį dizainą) ir Anna Zalega. Kalbinę pagalbą teikė Daniela Jinaru, Jan Kubat, Michael Pyper ir Marek Říha.

Galinės išnašos

1 LEADER skirta Komisijos interneto svetainė.

2 Specialioji ataskaita 5/2010 „Kaimo plėtros Leader metodo įgyvendinimas“.

3 Specialioji ataskaita 5/2010 „Kaimo plėtros Leader metodo įgyvendinimas“.

4 Europos kaimo plėtros tinklo praktinio seminaro dokumentas LEADER: 30 years and preparing for the future: delivering LEADER’s unique added value.

5 Europos Komisija, Komisijos tarnybų darbinis dokumentas, SWD(2021) 166 final, 2/3 dalis.

6 T. y. Europos žemės ūkio fondui kaimo plėtrai (EŽŪFKP), Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondui (EJRŽF), Europos socialiniam fondui (ESF) ir Europos regioninės plėtros fondui (ERPF).

7 Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 808/2014 IV priedas.

8 2019 Annual Activity Report Directorate-General for Agriculture and Rural Development.

9 Reglamentas (ES) 2021/2115.

10 Reglamento (ES) 2021/1060 86 straipsnio 1 dalis.

11 2000 finansinių metų metinė ataskaita.

12 Specialioji ataskaita 5/2010 „Kaimo plėtros Leader metodo įgyvendinimas“.

13 Specialioji ataskaita 19/2013 „2012 m. ataskaita dėl atsižvelgimo į Europos Audito Rūmų specialiąsias ataskaitas“.

14 Guidance for Member States and programme authorities on CLLD in the ESI Funds

15 Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 33 straipsnio 4 dalis.

16 Guidance for Member States and programme authorities on CLLD in the ESI Funds, 7.3 skirsnis, p. 42 ir 43.

17 Guidance for Member States and programme authorities on CLLD in the ESI Funds, 7.3 skirsnis, p. 42.

18 Guidance for Member States and programme authorities on CLLD in the ESI Funds, p. 24 ir 25.

19 Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 32 straipsnio 2 dalies b punktas ir 34 straipsnio 3 dalies b punktas.

20 Guidance for Member States and programme authorities on CLLD in the ESI Funds, p. 27.

21 Jaunimas yra 18–30 metų asmenys; žr. Europos Tarybos ir Europos Komisijos (2019 m.) dokumentą Youth Policy essentials, p. 6.

22 Europos Audito Rūmų ataskaita „ES biudžeto veiksmingumas. Padėtis 2029 m. pabaigoje“.

23 Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 54–57 straipsniai.

24 Guidelines, Evaluation of LEADER/CLLD.

25 European Commission (2018): FARNET Guide #15 - Evaluating CLLD. Handbook for LAGs and FLAGs.

26 Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 57 straipsnio 4 dalis ir Reglamento (ES) 2020/2220 2 straipsnio 4 dalis.

27 Reglamento (EB) Nr. 1698/2005 87 straipsnio 2 dalis.

28 European Commission (2020): Synthesis of Rural Development Programmes (RDPs) ex-post evaluations of period 2007–2013, Liuksemburgas, p. 222–234.

29 2018 m. Audito Rūmų nuomonė dėl Komisijos pasiūlymų dėl reglamentų, susijusių su bendra žemės ūkio politika po 2020 m.

30 Evaluation Roadmap: Evaluation of the impact of LEADER on balanced territorial development.

31 Guidelines, Evaluation of LEADER/CLLD.

32 Zentralbewertung des Entwicklungsprogramms für den ländlichen Raum 2014–2020 im Freistaat Sachsen. Endbericht, p. 257.

33 Specialioji ataskaita 25/2015 „ES parama kaimo infrastruktūrai: galimybė racionaliau panaudoti lėšas“.

34 G. Nardone, R. Sisto, A. Lopolito Social Capital in the LEADER Initiative: a methodological approach, Journal of Rural Studies, 26 tomas, 1 leidimas, 2010 m., p. 63–72.

E. Pisani, G. Franceschetti, L. Secco ir C. Asimina (2017 m.leidimas), Social Capital and Local Development: From Theory to Empirics. Cham (Šveicarija).

T. Claridge, (2020 m.), Current definitions of social capital - Academic definitions in 2019, įskaitant nuorodą į pristatymą Social capital - is there an accepted definition in 2020?

M. Shucksmith, (2002 m.), Endogenous Development, Social Capital and Social Inclusion: perspectives from leader in the UK, Sociologia Ruralis, 40(2), p. 208–218.

A. A. Thuesen, (2010 m.), Is LEADER elitist or inclusive? Composition of Danish LAG boards in the 2007–2013 rural development and fisheries programmes, Sociologia ruralis, 50(1), p. 31–45.

35 Reglamentas (ES) Nr. 1303/2013, įskaitant I priedą (Bendra strateginė programa).

36 S. Kah, (2021 m.), Update: Implementing cohesion policy funds through multi-Fund CLLD (2021 m. birželio mėn. atnaujinti duomenys).

37 Europos Komisija (2016 m.), FARNET Guide #10: Starting CLLD implementation in practice.

38 Reglamento (ES) 2021/1060 31 straipsnio 3 dalis.

39 Reglamento (ES) 2021/1060 31 straipsnio 4–6 dalys.

40 Är det möjligt att finansiera alla insatser inom lokalt ledd utveckling genom jordbruksfonden? Uppföljningsrapport 2019:11 (Ar įmanoma visas bendruomenės inicijuotas vietos plėtros iniciatyvas finansuoti Žemės ūkio fondo lėšomis [EŽŪFKP]? 2019 m. tolesnių veiksmų ataskaita: 11).

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (https://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2022

PDF ISBN 978-92-847-8120-1 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/110900 QJ-AB-22-012-LT-N
HTML ISBN 978-92-847-8094-5 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/17225 QJ-AB-22-012-LT-Q

AUTORIŲ TEISĖS

© Europos Sąjunga, 2022

Europos Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika nustatyta Audito Rūmų sprendime Nr. 6–2019 dėl atvirųjų duomenų politikos ir pakartotinio dokumentų naudojimo.

Jeigu nenurodyta kitaip (pavyzdžiui, atskiruose pranešimuose dėl autorių teisių), ES priklausantis Audito Rūmų turinys yra licencijuojamas pagal Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licenciją. Todėl paprastai pakartotinis naudojimas yra leidžiamas, jeigu tai tinkamai pažymima ir nurodomi bet kokie padaryti pakeitimai. Tie asmenys, kurie pakartotinai naudoja Audito Rūmų turinį, neturi iškreipti pirminės prasmės ar minties. Audito Rūmai nėra atsakingi už bet kokius pakartotinio naudojimo padarinius.

Būtina gauti papildomą leidimą, jei tam tikrame turinyje vaizduojami privatūs asmenys, pavyzdžiui, Audito Rūmų darbuotojų nuotraukose, arba jame pateikiami trečiųjų asmenų kūriniai.

Gavus tokį leidimą, juo panaikinamas ir pakeičiamas pirmiau minėtas bendrasis leidimas ir jame aiškiai nurodomi bet kokie naudojimo apribojimai.

Siekiant naudoti ar atgaminti turinį, kuris nepriklauso ES, gali reikėti prašyti leidimo tiesiogiai iš autorių teisių turėtojų.

2 diagrama:

3 ir 4 diagramos:

5 diagrama:

2 langelis: piktogramas sukūrė „Freepik“ iš https://flaticon.com.

Programinei įrangai ar dokumentams, kuriems taikomos pramoninės nuosavybės teisės, pavyzdžiui, patentams, prekių ženklams, registruotiems dizainams, logotipams ir pavadinimams, Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika netaikoma.

Europos Sąjungos institucijų europa.eu domeno svetainėse pateikiamos nuorodos į trečiųjų asmenų svetaines. Audito Rūmai jų nekontroliuoja, todėl raginame peržiūrėti jose pateiktą privatumo ir autorių teisių politiką.

Audito Rūmų logotipo naudojimas

Audito Rūmų logotipas negali būti naudojamas be išankstinio Audito Rūmų sutikimo.

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct centrų. Artimiausio centro adresą galite rasti internetu (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt).

Telefonu arba raštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (european-union.europa.eu).

ES leidiniai
ES leidinius galite peržiūrėti arba užsisakyti adresu op.europa.eu/lt/publications. Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos dokumentų centrą (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt).

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (eur-lex.europa.eu).

ES atvirieji duomenys
Portale data.europa.eu suteikiama prieiga prie ES institucijų, įstaigų ir agentūrų atvirųjų duomenų rinkinių. Šiuos duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais. Be to, portale suteikiama prieiga prie daugybės Europos šalių duomenų rinkinių.