ES humanitarinė pagalba švietimo srityje: pažeidžiami vaikai sulaukia pagalbos, tačiau ji turėtų būti teikiama ilgiau ir pasiekti daugiau mergaičių
Apie šią ataskaitą
2019 m. Komisija padidino pagalbą švietimo sričiai ekstremaliųjų situacijų ir užsitęsusių krizių atvejais iki 10 % visos savo humanitarinės pagalbos. Įvertinome, kaip Komisija valdė šį naują paramos lygį. Nustatėme, kad projektai buvo aktualūs ir buvo pasiekti numatyti rezultatai, tačiau pagalba pasiekė mažiau mergaičių nei berniukų. Dauguma į mūsų imtį įtrauktų projektų buvo per trumpi, palyginti su poreikiais, ir Komisija nepakankamai nustatė didesnio išlaidų veiksmingumo galimybes. Nors dauguma projektų ir toliau buvo naudingi vaikams po jų užbaigimo, grynaisiais pinigais švietimo srities projektams menkai pavyko sumažinti priklausomybę nuo pagalbos grynaisiais pinigais. Rekomenduojame teikti ilgesnės trukmės finansavimą, tobulinti išlaidų analizę, teikti didesnę paramą mergaitėms ir gerinti pagalbos grynaisiais pinigais projektų tvarumą.
Audito Rūmų specialioji ataskaita pagal SESV 287 straipsnio 4 dalies antrą pastraipą.
Santrauka
IŠvietimas – tai prioritetas milijonams mokyklos nelankančių vaikų, kurie gyvena krizės paveiktose vietovėse. Šiems vaikams dalyvavimas švietimo sistemoje ne tik suteikia galimybę mokytis, bet ir padidina jų atsparumą. Švietimas taip pat padeda apsaugoti vaikus ir suteikia jiems galimybę įgyti savybių, kurios bus naudingos ateityje.
IIES per Europos Komisijos Europos civilinės saugos ir humanitarinės pagalbos operacijų generalinį direktoratą (ECHO GD) teikia poreikiais grindžiamą humanitarinę pagalbą tiems, kuriuos užklupo nelaimės. ES siekia valdyti humanitarines operacijas laikydamasi ekonomiškumo, efektyvumo ir veiksmingumo principų. Kitas pagrindinis principas – lyčių lygybė.
IIINeseniai ES padidino pagalbą švietimo sričiai iki 10 % visos savo humanitarinės pagalbos, o 2019 m. pagalbai švietimo srityje buvo skirta 160 milijonų eurų. Šios pagalbos tikslas – humanitarinių krizių metu atkurti ir išlaikyti prieigą prie saugaus ir kokybiško švietimo. Teikiant šią pagalbą remiama daug veiklos rūšių, be kita ko, klasių statyba ar remontas, mokymosi medžiagos ir baldų tiekimas, mokytojų mokymas ir pagalba vaikų grįžimo į mokyklą srityje, kai šeimoms suteikiama grynųjų pinigų ir siekiama padėti vaikams taisyti lavinimo spragas pasitelkiant paspartinto švietimo programas.
IVPagrindinis šio audito tikslas – įvertinti, ar teikiant ES humanitarinę pagalbą švietimo srityje buvo veiksmingai padedama vaikams ir ar ta pagalba buvo teikiama efektyviai. Į auditą buvo įtraukti 2017–2019 m. projektai Jordanijoje ir Ugandoje. Šia ataskaita siekiama padėti Komisijai gerinti valdymą srityje, kuriai skiriamas finansavimas pastaraisiais metais nuolat didėjo.
VMes nustatėme, kad projektai buvo aktualūs ir tinkamai koordinuoti, o Komisija sprendė problemas, kurias nustatė per stebėjimo vizitus. Projektais buvo pasiekta dauguma planuotų rezultatų. Vis dėlto juos įgyvendinant buvo ribotai naudojamasi susijusiomis rekomendacijomis, parengtomis pagal ECHO GD Sustiprintų reagavimo pajėgumų programą, iš kurios biudžeto partneriams teikiamas finansavimas rengiant metodiką ir gaires, kad būtų padidintas humanitarinių veiksmų veiksmingumas.
VITaip pat nustatėme, kad vykdant projektus per mažai dėmesio buvo skiriama mergaitėms, nors jų padėtis yra nepalankesnė, pavyzdžiui, dėl ankstyvos santuokos rizikos. Be to, kelių į imtį įtrauktų projektų siektina reikšmė, susijusi su mergaičių dalimi, nebuvo pasiekta.
VIIDaugumos mūsų imties projektų vykdymo trukmė iš pradžių buvo 10–12 mėnesių. Tai nepakankamai ilgas laikotarpis, kad būtų galima išspręsti problemas, susijusias su vaikų ugdymo poreikiais užsitęsus krizėms, todėl kai kurių projektų vykdymas buvo pratęstas. Kadangi projektų įgyvendinimo laikotarpis buvo trumpas, tai taip pat padidino administracinę naštą įgyvendinantiesiems partneriams ir sumažino teikiamos pagalbos efektyvumą.
VIIIKomisija neatliko pakankamos projektų išlaidų analizės, kad nustatytų galimybes padidinti išlaidų veiksmingumą. Ji nepalygino veiklos išlaidų ar paramos gavėjų gautų prekių ir paslaugų dalies su panašių projektų atitinkamais aspektais, ar to paties projekto ankstesnių etapų atitinkamais aspektais. Šis palyginimas nebuvo atliktas ne tik atrenkant projektų pasiūlymus, bet ir stebint projektų įgyvendinimą.
IXĮgyvendinus projektus, vaikai dažniausiai toliau gavo iš jų naudos. Tačiau kalbant apie į imtį įtrauktus grynųjų pinigų švietimo reikmėms projektus, ECHO GD nesiėmė beveik jokių veiksmų, kad sumažintų paramos gavėjų priklausomybę nuo paramos pinigais. Vykdant nemažą šių projektų dalį reikėjo pakartotinai skirti finansavimą, nes jie nebuvo susieti su ilgesnės trukmės pagalbos programomis ir jais mažai prisidėta susiejant paramos gavėjus su pragyvenimo sprendimais.
XRemdamiesi šiomis išvadomis rekomenduojame, kad Komisija:
- labiau naudotųsi Sustiprintų reagavimo pajėgumų programos projektų rezultatais;
- teiktų didesnę paramą mergaitėms;
- teiktų ilgesnės trukmės finansavimą švietimo sričiai užsitęsus krizėms;
- tobulintų išlaidų analizę atrenkant ir stebint švietimo srities projektus;
- padidintų grynųjų pinigų švietimo reikmėms projektų tvarumą.
Įvadas
Švietimas – tai prioritetas milijonams mokyklos nelankančių vaikų, kurie gyvena krizės paveiktose vietovėse
01Skaičiuojama, kad 64 milijonai besivystančiose šalyse gyvenančių vaikų nelanko pradinės mokyklos1. Pusė šių mokyklos nelankančių vaikų gyvena konflikto paveiktose vietovėse. Apskritai mergaičių padėtis nepalankesnė, nes yra labiau tikėtina, kad ne berniukai, o mergaitės nelanko mokyklos konflikto paveiktose šalyse2.
02Šiuo metu humanitarinė krizė vidutiniškai trunka ilgiau nei devynerius metus. 2018 m. daugiau nei trys ketvirtadaliai humanitarinę pagalbą gavusių žmonių gyveno šalyse, kurios buvo paveiktos krizės septynerius metus ar ilgiau3.
03Pasitelkiant švietimą ekstremaliosiose situacijose ir užsitęsus krizėms (EiE) ne tik suteikiama galimybė mokytis, bet ir padidinamas vaikų atsparumas. Be to, pasitelkiant tokį švietimą gali būti suteikiama skubi fizinė apsauga ir padedama įgyti gyvybiškai svarbių žinių bei įgūdžių4. Viena iš pagrindinių priežasčių organizuotą švietimo veiklą rengti prasidedant ekstremaliajai situacijai yra ta, kad būtų sumažintas vaikų patiriamos psichosocialinės traumos poveikis. Kadangi pabėgėlio padėčiai yra būdingas gyvenimo sutrikdymas ir nesaugumo jausmas, tai gali pakenkti vaikų fizinei, protinei, psichologinei, kultūrinei ir socialinei raidai. Vis dėlto rengiant EiE veiklą galima suteikti vaikams vilties dėl ateities, sukurti įprasto gyvenimo ir saugumo jausmą, taip pat užtikrinti, kad jie įgytų pagrindinius įgūdžius4.
04Krizių paveikti vaikai pabrėžia švietimo svarbą5. Konflikto paveikti tėvai ir bendruomenių lyderiai taip pat mano, kad vaikų švietimas yra vienas iš svarbiausių jų prioritetų, ir kartais pirmenybę teikia švietimui, o ne pagrindinėms paslaugoms6 7.
Neseniai Komisija padidino pagalbą švietimo sričiai iki 10 % visos savo humanitarinės pagalbos
05ES per Europos Komisijos Europos civilinės saugos ir humanitarinės pagalbos operacijų generalinį direktoratą (ECHO GD) teikia humanitarinę pagalbą tiems, kuriuos užklupo nelaimės8. Įprasta, kad ECHO GD nevykdo intervencinių priemonių tiesiogiai vietoje. ECHO GD finansuojamus humanitarinės pagalbos veiksmus įgyvendina organizacijos partnerės, pavyzdžiui, humanitarinės nevyriausybinės organizacijos (NVO), tarptautinės organizacijos (TO) ir Jungtinių Tautų pagalbos agentūros. ECHO GD lieka atsakingas už Europos Sąjungos humanitarinės pagalbos strategiją ir įgyvendinimą. Jis finansuoja partnerių siūlomus veiksmus ir stebi jų įgyvendinimą.
06Humanitarinės pagalbos reglamente ir Finansiniame reglamente numatytas reikalavimas Komisijai valdyti humanitarines operacijas laikantis ekonomiškumo, efektyvumo ir veiksmingumo principų. Kitas ES humanitarinės pagalbos pagrindinis principas – lyčių lygybė9.
07ES politikos programa dėl švietimo ekstremaliosiose situacijose ir užsitęsus krizėms yra nustatyta 2018 m. gegužės mėn. komunikate10. 2018 m. lapkričio 26 d. ES valstybės narės pritarė šiai programai priimdamos Tarybos išvadas. Politikos programoje daugiausia dėmesio buvo skiriama keturioms strateginėms prioritetinėms sritimis (žr. 1 diagramą). Prieš priimant šią programą, parama buvo teikiama remiantis 2008 m. komunikatu, kuriame buvo pabrėžta, kad teikiant humanitarinę pagalbą turi būti remiama švietimo sritis11.
Komisija remia daug švietimo veiklos rūšių. Šios veiklos, be kita ko, yra klasių, darbuotojams skirtų būstų ir išviečių statyba ir remontas, mokymosi medžiagos ir baldų tiekimas, mokytojų mokymas, pagalba vaikų grįžimo į mokyklą srityje pasitelkiant paspartinto švietimo programas, tėvų suvokimo apie švietimo svarbą didinimas, šeimų rėmimas pinigais, kad vaikai galėtų lankyti mokyklą ir psichosocialinės paramos vaikams teikimas.
09ECHO GD įgyvendindamas savo Sustiprintų reagavimo pajėgumų (SRP) programą siekia suteikti galimybę humanitarinės pagalbos sektoriui pagalbą teikti veiksmingiau. Pagal SRP programą teikiamas finansavimas iniciatyvoms, kurias įgyvendinant diegiami ir kuriami nauji darbo būdai (pavyzdžiui, metodika ir gairės).
10ECHO GD su krizėmis susijusį finansavimą skiria remdamasis kokybiniu poreikių vertinimu. Skiriant finansavimą taip pat atsižvelgiama į tokius veiksnius, kaip anksčiau skirtų lėšų sumą, vietoje esančių partnerių skaičių, prieigą prie pagalbos gavėjų ir humanitarinę pagalbą teikiančių partnerių tarpusavio koordinavimą. Taip pat atsižvelgiama į 2018 m. gegužės mėn. komunikate nurodytą įsipareigojimą 10 % ES humanitarinės pagalbos biudžeto skirti švietimui.
11Jau 2016 m. ECHO GD pradėjo didinti finansavimą švietimo sričiai, kai išlaidos padidėjo 51 milijonu eurų palyginti su praėjusiais metais (žr. 2 diagramą). Pagal 2018 m. komunikatą ECHO GD toliau reikšmingai didino finansavimą švietimo sričiai, o 2019 m. jis pasiekė 10 % viso ES humanitarinės pagalbos biudžeto.
2017–2019 m. dešimčiai didžiausių ES pagalbos švietimui ekstremaliosios situacijos atveju gavėjų iš viso buvo paskirta 188 milijonai eurų. Keturios didžiausios pagalbos gavėjos buvo Turkija (84 milijonai eurų), Jordanija (18 milijonų eurų), Sirija (16 milijonų eurų) ir Uganda (16 milijonų eurų).
1 lentelė
ECHO GD skiriamas EiE finansavimas 2017–2019 m. – 10 didžiausią pagalbą gaunančių šalių
Šalis | Įsipareigota (milijonais eurų) | |
1 | Turkija | 84,8 |
2 | Jordanija* | 18,0 |
3 | Sirija | 16,0 |
4 | Uganda* | 15,7 |
5 | Libanas | 13,9 |
6 | Somalis | 10,2 |
7 | Irakas | 9,6 |
8 | Iranas | 8,3 |
9 | Etiopija | 5,7 |
10 | Malis | 5,6 |
187,8 |
* Į auditą įtrauktos šalys
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos informacija.
Audito apimtis ir metodas
13Atlikdami auditą nagrinėjome, kaip Komisija valdė didesnę paramą švietimui ekstremaliosiose situacijose ir užsitęsus krizėms. 2019 m. Komisijos pagalba švietimo sričiai pasiekė nustatytą tikslą – 10 % visos ES teikiamos humanitarinės pagalbos. Atlikdami auditą siekėme įsitikinti, kad šis naujas finansavimo lygis buvo naudojamas veiksmingai ir efektyviai, taip pat siekėme remdamiesi nustatytais faktais pateikti rekomendacijų dėl esamos padėties gerinimo.
14Audito metu buvo įvertintas ES pagalbos švietimui ekstremaliosiose situacijose ir užsitęsus krizėms veiksmingumas ir efektyvumas. Uždavėme šiuos klausimus:
- Ar ES teikiama humanitarinė pagalba buvo veiksminga padedant vaikams?
- Ar Komisija efektyviai teikė pagalbą?
Auditas apėmė dvi šalis (Jordaniją ir Ugandą), o tai suteikė mums galimybę patikrinti ECHO GD atsaką į užsitęsusias krizes dviejose šalyse, kuriose situacija yra skirtinga. 2017–2019 m. ES įsipareigojimai finansuoti EiE Jordanijoje siekė 18 milijonų eurų, o Ugandoje – 16 milijonų eurų (žr. 12 dalį). Didžiausia ES skiriamo finansavimo EiE pagalbos gavėja Turkija nebuvo įtraukta į mūsų audito apimtį, nes susijusios išlaidos jau buvo įtrauktos į 2018 m. Europos Audito Rūmų auditą12.
16Tikrinome septynis projektus Jordanijoje ir keturis Ugandoje, jie buvo pradėti įgyvendinti 2017 m., 2018 m. ir 2019 m. (žr. I priedą). Šias šalis atrinkome pagal 2017–2019 m. ES skirto finansavimo EiE sumą. Taikėme papildomus kriterijus, įskaitant poreikį apimti skirtingus įgyvendinančiuosius partnerius ir galimybę į imtį įtraukti įgyvendintus ir vykdomus projektus.
17Auditą atlikome 2019 m. lapkričio mėn. – 2020 m. birželio mėn. Dėl COVID-19 pandemijos negalėjome apsilankyti projektų vykdymo vietose. Surengėme pokalbius su Komisijos darbuotojais Briuselyje prieš pradedant taikyti kelionių apribojimus. Po to surengėme vaizdo konferencijas su Komisijos darbuotojais ir įgyvendinančiaisiais partneriais jų būstinėse ir vykdymo vietose Jordanijoje ir Ugandoje. Todėl mūsų pastabos ir išvados grindžiamos atlikta dokumentų peržiūra (pavyzdžiui, projektų pasiūlymų, stebėjimo ataskaitų ir rezultatų rodiklių), taip pat susitikimais su Komisija ir įgyvendinančiaisiais partneriais.
Pastabos
ES teikiant humanitarinę pagalbą švietimo srityje pažeidžiami vaikai sulaukė pagalbos, bet ji pasiekė mažiau mergaičių nei berniukų
18Siekdama veiksmingai padėti vaikams Komisija turėtų13:
- tikslingai teikti pagalbą ten, kur svarbiausia ir kur jos labiausiai reikia;
- bendradarbiauti su savo partneriais ir kitomis humanitarinės pagalbos organizacijomis vietoje;
- stebėti projektus ir šalinti bet kokias kliūtis rezultatams pasiekti;
- užtikrinti, kad vykdant projektus būtų pasiekta planuotų išdirbių ir rezultatų, taip pat naudotis Sustiprintų reagavimo pajėgumų programos projektų rezultatais;
- atsižvelgti į lyčių aspekto problemas įvertinant poreikius, kad nepalankesnė mergaičių padėtis būtų atspindėta tiek nustatant mergaičių dalį, kurią norėta pasiekti vykdant projektą, tiek tą dalį, kuri iš tiesų dalyvavo projekte.
Todėl mes tikrinome, ar projektai atitiko Komisijos politikos programą ir buvo skirti vaikams, kuriems reikia pagalbos. Nagrinėjome, ar Komisija bendradarbiavo su kitais suinteresuotaisiais subjektais, kad kuo labiau padidintų papildomumą, ir ar vykdydama projektų stebėjimą nustatė pagrindines problemas, dėl kurių reikia imtis taisomųjų veiksmų. Įvertinome, ar vykdant projektus buvo pasiekta planuotų išdirbių ir rezultatų ir ar buvo naudojamasi rekomendacijomis, parengtomis pagal iniciatyvas, kurios buvo finansuojamos iš ECHO GD Sustiprintų reagavimo pajėgumų programos biudžeto. Taip pat tikrinome, ar vykdant projektus buvo pakankamai remiamos mergaitės.
203 diagramoje apibendrinami faktai, kuriuos nustatėme mūsų audito metu tikrindami į imtį įtrauktų projektų aspektus, susijusius su svarba, koordinavimu, stebėjimu, rezultatais ir teikiama parama mergaitėms.
Projektai buvo svarbūs
21Nustatėme, kad visi mūsų imties projektai atitiko susijusią politikos programą. I priede pateikiamas įvairios veiklos, įgyvendintos vykdant projektus, sąrašas. Vis dėlto ECHO GD savo švietimo sričiai teikiamos paramos apimtį ir lygį (žr. 2 diagramą) reikšmingai padidino prieš tai, kai 2018 m. parengė politikos programą. Dėl to vienam mūsų imties projektui trūko Komisijos finansavimo tęstinumo. 2017 ir 2018 m. įgyvendinant 9 projektą Ugandoje buvo teikiama parama, susijusi su ankstyvuoju vaiko vystymusi, nors šis aspektas nebuvo įtrauktas į nacionalinį reagavimo švietimo srityje planą. ECHO GD nutraukė šią paramą paskelbus 2018 m. komunikatą, kuriame daugiau dėmesio buvo skiriama pradiniam ugdymui ir paspartinto švietimo programoms.
22Kalbant apie mūsų imties projektus, nustatėme, kad Komisija ir jos partneriai atliko poreikių vertinimus taikydami dalyvavimu pagrįstą požiūrį įtraukiant vietos gyventojus. Pavyzdžiui, buvo surengtos tikslinių grupių diskusijos su mokytojais, tėvais ir vaikais, siekiant sužinoti, su kokiais konkrečiais sunkumais jie susiduria ir kokia jų nuomonė apie susijusio projekto turinį. Po to ši informacija buvo panaudota planuojant projektą.
23Atliekant poreikių vertinimus taip pat buvo atsižvelgta į vaiko apsaugos problemas. Pavyzdžiui, 4 projekte Jordanijoje buvo numatyta teikti palydėjimo į mokyklą paslaugą, nes per tikslinės grupės diskusiją buvo pabrėžta, kad viena iš mokyklos nelankymo priežasčių yra saugumo trūkumas, su kuriuo susiduriama pakeliui į mokyklą. Vykdant 2 projektą buvo pradėta rengti mokytojų mokymus siekiant spręsti patyčių problemą, kuri buvo nustatyta per tikslinės grupės diskusiją.
Projektai buvo gerai koordinuojami
24Kadangi ECHO GD sparčiai padidino finansavimą švietimo sričiai nuo 12 milijonų eurų 2015 m. iki 166 milijonų eurų 2019 m., tai reiškė, kad siekiant užtikrinti papildomumą ir išvengti dubliavimosi, gero koordinavimo užtikrinimui turėjo būti skiriamas ypač didelis dėmesys. ECHO GD įgyvendinantieji partneriai dalyvavo švietimo sektoriaus grupių ir darbo grupių veikloje Jordanijoje ir Ugandoje. Taip buvo siekiama užtikrinti visų EiE srityje veikiančių subjektų gerą tarpusavio koordinavimą (žr. 1 langelį).
1 langelis
Siekdami planuoti ir įgyvendinti pagalbos projektus ECHO GD partneriai bendradarbiavo su kitomis humanitarinės pagalbos organizacijomis
Į imtį įtrauktuose projektuose buvo numatyta viena kitą papildančių rūšių veikla:
- vykdant 4 ir 8 projektus buvo naudojami bendro poreikių vertinimo rezultatai siekiant padėti nustatyti poreikius;
- vykdant 7 projektą Jordanijoje buvo atlikta paramos gavėjų duomenų kryžminė patikra su JT duomenų bazėje esančia informacija siekiant užtikrinti, kad parama nebūtų teikiama tiems patiems paramos gavėjams;
- vykdant 4 projektą Jordanijoje buvo teikiama palydėjimo į mokyklą paslauga, kuria buvo remiamas kitas projektas, skirtas formaliajam švietimui mokyklose;
- vykdant pažeidžiamiems vaikams skirtus 2 ir 3 projektus Jordanijoje buvo sutaupyta laiko ir išteklių, nes buvo panaudoti įtraukaus švietimo vertinimo klausimai, parengti vykdant 5 projektą.
Nors apskritai koordinavimas vyko sėkmingai, nustatėme pavyzdžių, kad kai kuriais atvejais trūko papildomumo:
- 8 projekto Ugandoje atveju paspartinto švietimo programos (PŠP) priėmimo į mokyklas rodiklis buvo žemesnis, nei tikėtasi. Taip buvo iš dalies todėl, kad kitos organizacijos plėtė savo PŠP. Pavyzdžiui, Europos Komisijos tarptautinio bendradarbiavimo ir vystymosi generalinis direktoratas (DEVCO GD) taip pat finansavo paspartintą švietimą pagal Europos Sąjungos skubiosios pagalbos Afrikai patikos fondą (EUTF). Iš tikrųjų, PŠP centrai gavo daugiau pagalbos nei pradinės mokyklos, todėl kilo įtampa. Paramos skirtumas buvo toks didelis, kad Ugandoje atlikus PŠP mokinių perėjimo galimybių tyrimą buvo nustatyta, kad nė vienas iš apklausoje dalyvavusių vaikų nenorėjo pereiti į formalaus švietimo įprastinę pradinę mokyklą;
- Ugandoje vykdant į mūsų imtį įtrauktą 8 projektą, kuriuo buvo remiama pradinė mokykla, trūko papildomumo su vandens tiekimo, sanitarijos paslaugų ir higienos (WASH) projektu, kurį finansavo ne ECHO GD. Dėl šios priežasties iš pradžių mokykla nebuvo prijungta prie vandens tiekimo šaltinio, kurį suteikė WASH partneris.
ECHO GD stebėjo projektus ir šalino nustatytas problemas
26ECHO GD pareigūnai dirba vietoje ir rengia projektų stebėjimo vizitus. Jie teikia ataskaitas dėl šių apsilankymų rezultatų savo partneriams (įskaitant bet kokias nustatytas problemas), kad jie galėtų imtis taisomųjų veiksmų. Pavyzdžiui:
- ECHO GD atlikdamas 8 projekto, vykdyto pradinėje mokykloje Ugandoje, stebėjimą pabrėžė, kad trūksta koordinacijos su WASH partneriais (žr. 25 dalį). Po stebėjimo vizito, vykusio praėjus aštuoniems mėnesiams nuo projekto vykdymo pradžios, problema buvo išspręsta ir mokykla buvo prijungta prie vandentiekio.
- ECHO GD Ugandoje atlikdamas 9 projekto, susijusio su ankstyvuoju vaiko vystymusi, stebėjimą nustatė, kad tėvai privalėjo vaikams nupirkti mantijas mokyklos baigimo šventei, kad galėtų gauti pažymėjimą, kurį reikia pateikti registruojant vaiką į pradinę mokyklą. Po stebėjimo vizito ši veikla buvo sustabdyta, nes Ugandos švietimo institucijos iš tikrųjų nereikalauja pateikti pažymėjimo, kad būtų galima pradėti lankyti pradinę mokyklą.
Vis dėlto ECHO GD partneriams sistemingai neteikė informacijos raštu apie faktus, nustatytus per stebėjimo vizitus. Pavyzdžiui, 2018 m. spalio mėn. ECHO GD surengė projekto stebėjimo vizitą Jordanijoje (5 projektas). Apie nustatytus faktus ECHO GD partnerį informavo žodžiu, o ne raštu, ir pateikė prašymą parengti rašytinių ar vaizdo komunikacijos produktų. Partneris šį prašymą neteisingai suprato ir komunikacinę medžiagą parengė tik praėjus septyniems mėnesiams, kai prasidėjo antrasis projekto etapas (6 projektas). Taip pat nustatėme tam tikrų trūkumų, susijusių su išlaidų stebėjimu (žr. 57 dalį) ir vykdant projektus pasiekta mergaičių dalies reikšme palyginti su siektina reikšme (žr. 38 dalį).
Projektais buvo pasiekti tikėtini rezultatai
28ECHO GD naudoja dviejų rūšių rodiklius projektų rezultatams įvertinti. Rezultatų rodikliais matuojami projekto išdirbiai (t. y. vykdant projektą sukurti produktai ir suteiktos paslaugos, pavyzdžiui, pastatytos klasės, surengti mokymo kursai ar suteikta įranga). Konkretaus tikslo rodikliai naudojami matuojant rezultatus (t. y. paramos gavėjo padėties pagerėjimą, pavyzdžiui, galimybę mokytis, suteiktas gausesnes žinias ar stipresnį gerovės jausmą).
29Į mūsų imtį buvo įtraukti šeši įgyvendinti projektai (žr. I priedą). Iš viso šiems projektams buvo nustatyta 30 rezultatų rodiklių. 27 rodiklių atveju (90 %) vykdant projektus buvo pasiekta 100 % ar daugiau siektinos reikšmės išdirbio (žr. 4 diagramą).
Nustatėme vieną atvejį, kai išdirbis buvo didesnis už siektiną reikšmę, bet juo nebuvo naudojamasi kaip buvo numatyta. Vykdant 10 projektą Ugandoje buvo pastatytos pradinėms mokykloms skirtos klasės dviejose vietovėse – esamoje gyvenvietėje Bidibidi ir gyvenvietėje Omugo, kur buvo laukiama didelio pabėgėlių antplūdžio. Vis dėlto numatomi 40 000 pabėgėlių neatvyko į pastarąją gyvenvietę, o baigiant vykdyti projektą, 2018 m. kovo mėn., tik trys iš penkių pastatytų mokyklų veikė, kaip buvo planuota. Iš dviejų likusių mokyklų viena buvo nenaudojama iki naujų 2019 m. mokslo metų, o kita kaip vidurinė mokykla buvo naudojama vykdant projektą, finansuojamą iš fondo „Švietimas negali laukti“ biudžeto.
31Jei išdirbių matavimas yra santykinai paprastas (pavyzdžiui, pastatytų klasių ar mokymuose dalyvavusių mokytojų skaičius), tai išmatuoti, kaip pasikeitė paramos gavėjų gyvenimo sąlygos, t. y. projekto rezultatus, yra sunkiau. Vis dėlto mūsų imties projektuose yra gerų pavyzdžių, kaip tai buvo padaryta (žr. 2 langelį).
2 langelis
Rezultatų matavimo pavyzdžiai
Vykdant 5 projektą Jordanijoje, be kita ko, buvo rengiami įtraukaus švietimo mokymai ir su priemonių rinkiniu susiję mokymai mokytojams, dirbantiems su neįgaliais vaikais. Abiejų mokymų atveju partneris:
- surengė apklausas prieš mokymus ir po jų. Jose dalyvavo daugiau nei 80 % mokymų dalyvių, o 93 % respondentų nurodė, kad pagilino žinias bent vienoje iš per kursus dėstytų sričių;
- atliko šio padidėjimo apimties analizę (ne konkretaus tikslo rodiklis). Gauti rezultatai vidutiniškai padidėjo nuo 61 % iki 76 % įtraukaus švietimo mokymų atveju ir nuo 54 % iki 61 % su priemonių rinkiniu susijusių mokymų atveju. Kadangi po mokymų, susijusių su priemonių rinkiniu, žinios buvo pagilintos santykinai nedaug, partneris planavo peržiūrėti savo mokymo medžiagą.
Taip pat Jordanijoje vykdant 4 projektą vaikams buvo teikiama psichosocialinė parama. Siekiant išmatuoti, ar pagerėjo padėtis,
- prieš suteikiant paramą ir po to mokiniams buvo pateikti tie patys klausimai apie psichosocialinę sveikatą ir buvo gauti šie rezultatai:
- gauti rezultatai vidutiniškai padidėjo nuo 48 % iki 78 % ir iš to matyti, kad programa vaikams buvo naudinga;
- kontrolinės grupės (mokinių, kurie negavo paramos) rezultatai vidutiniškai sumažėjo nuo 57 % iki 53 %.
Mūsų imties projektams, kurių įgyvendinimas buvo baigtas, buvo nustatyta 11 konkretaus tikslo rodiklių. Šiais rodikliais buvo matuojami tokie rezultatai, kaip antai „mokyklinio amžiaus berniukų ir mergaičių, galinčių nuolat naudotis kokybiško ir juos apsaugančio mokymosi galimybėmis, dalis procentais“ (1, 2, 10 ir 11 projektai) arba „neįgalių vaikų, kurių pavyzdys leidžia teigti, kad jų psichosocialinė gerovė pagerėjo dėl projekto intervencinių priemonių, dalis procentais“ (5 projektas). Devynių rodiklių atveju (82 %) vykdant projektus buvo pasiekta 100 % ar daugiau siektinos reikšmės rezultatų (žr. 5 diagramą).
Sistemų ir partnerystės ryšių stiprinimas buvo vienas iš keturių Komisijos 2018 m. politikos programos strateginių prioritetų (žr. 07 dalį). 2018–2019 m. pagal ECHO GD Sustiprintų reagavimo pajėgumų programą buvo finansuoti du projektai, susiję su švietimu užsitęsus krizėms:
- projektu „Mokymosi aplinkos gerinimas bendromis jėgomis“ (ILET) (0,6 milijono eurų) buvo siekiama spręsti uždavinius, susijusius su EiE kokybės matavimu. Vykdant projektą buvo sukurtas metodas, kaip išmokyti asmenis rinkti, analizuoti ir naudoti duomenis siekiant tobulinti mokyklų veiklą. 2018 m. gegužės mėn. paskelbtoje ataskaitoje buvo pristatyta projekto rezultatų apžvalga;
- projektu „Švietimo ekstremaliosiose situacijose koordinavimo stiprinimas“ (1 milijonas eurų) buvo siekiama geriau suprasti pagalbos, teikiamos pinigų ar kuponų forma, aspektus, kad būtų sudarytos galimybės sistemingiau naudoti grynuosius pinigus švietimo sistemoje. 2019 m. vasario mėn. kaip projekto vykdymo rezultatas buvo paskelbtos gairės, nurodant svarbiausius elementus, į kuriuos turi būti atsižvelgiama vykdant paramos pinigais projektų skirtingus etapus.
Mūsų atliktos analizės rezultatai pateikiami 2 lentelėje. Nustatėme, jog nepaisant to, kad tai buvo strateginis prioritetas, ECHO GD ribotai naudojosi Sustiprintų reagavimo pajėgumų programos projektų rezultatais:
- projektas ILET visa apimti buvo svarbus penkių projektų atveju ir iš dalies – dviejų projektų atveju. Šiais projektais buvo siekiama suteikti galimybę gauti kokybišką išsilavinimą, taip pat jie buvo įgyvendinami tuo metu, kai projekto ILET rezultatai buvo prieinami. Vis dėlto tik vieno projekto atveju buvo iš tikrųjų panaudoti projekto ILET rezultatai kokybei išmatuoti (8 projektas);
- SRP programos gairės dėl paramos pinigais buvo svarbios ir prieinamos keturių mūsų audituotų projektų atveju. Nė viename iš šių projektų nebuvo padaryta konkreti nuoroda į SRP programos gaires, bet juos vykdant buvo praktiškai taikomas metodas, panašus į tą, kuris nurodytas gairėse (3, 6, 7 ir 8 projektai).
2 lentelė
ECHO GD ribotai naudojasi SRP programos projektų rezultatais
Šalis | Projektas | Sustiprintų reagavimo pajėgumų programa | |
ILET | Parama pinigais | ||
Jordanija | 2 | ||
3 | ◯ | ||
4 | |||
5 | |||
6 | ◯ | ||
7 | ◯ | ||
Uganda | 8 | ⬤ | ◯ |
= SRP programos rekomendacijos parengtos ir svarbios projektui | |
= SRP programos rekomendacijos iš dalies svarbios projektui | |
⬤ | = vykdant projektą naudojamos SRP programos rekomendacijos |
◯ | = vykdant projektą nenaudojamos SRP programos rekomendacijos, bet taikomas panašus metodas |
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos / partnerių duomenimis.
Projektai pasiekė mažiau mergaičių nei berniukų
35ECHO GD politikos programoje pabrėžiama, kad ekstremaliosios situacijos ir užsitęsusios krizės daro neproporcingai didelį poveikį mergaičių švietimui. Tai patvirtina poreikių analizė, kuri buvo atlikta vykdant kai kuriuos mūsų imties projektus. Pavyzdžiui:
- Jordanijoje vykdant 6 projektą, kuriuo buvo remiami neįgalūs vaikai, buvo nustatyta, kad visų pirma mergaitės susiduria su kliūtimis siekdamos galimybės gauti išsilavinimą (pavyzdžiui, mokytojai jas stigmatizuoja, prie jų priekabiauja ir netinkamai su jomis elgiasi);
- atlikus trijų paramos pinigais projektų Jordanijoje poreikių vertinimus (1–3 projektai) buvo atkreiptas dėmesys į riziką, susijusią su tuo, kad mergaitės gali nebaigti mokyklos dėl ankstyvos santuokos, kuri pasitelkiama kaip būdas kovoti su krize su neatitaisomu poveikiu mergaičių gyvenimui;
- atlikus 2018 m. Ugandoje vykdyto projekto poreikių analizę buvo nustatyta, kad pirmąsias pradinės mokyklos klases lanko po lygiai berniukų ir mergaičių, tačiau ilgainiui mokyklą palieka daugiau mergaičių (8 projektas);
- vertindamas projekto, kuris turėjo būti vykdomas pabėgėlių stovyklose Jordanijoje, pasiūlymą ECHO GD pateikė pastabą, kad mergaitės susiduria su rizika nebaigti mokyklos ir būti paliekamos namie dirbti namų ūkio darbus, taip pat joms kyla smurto ir ankstyvos santuokos rizika (4 projektas).
Vykdant projektus buvo numatyta tam tikra veikla, konkrečiai susijusi su moterimis ir mergaitėmis, ja buvo siekiama šalinti kliūtis, su kuriomis susiduria pažeidžiamos grupės, pavyzdžiui, motinomis tapusios mergaitės (žr. 3 langelį).
3 langelis
Konkrečiai su mergaitėmis, kurios tapo motinomis, susiję veiksmai
8 projektas Ugandoje buvo skirtas pažeidžiamai motinomis tapusių mergaičių grupei. Vykdant projektą septyniuose PŠP centruose Jumbės srityje buvo padedama 122 motinomis tapusioms mergaitėms lankyti mokyklą.
Kliūtys gauti išsilavinimą, be kita ko, buvo tokios:
- su vaiko priežiūra susijusi atsakomybė, nes iš motinomis tapusių mergaičių dažnai buvo tikimasi, kad jos liks namuose ir rūpinsis savo vaikais;
- dėl kūdikio buvimo klasėje blaškomas dėmesys, dėl to mažėja mokymosi kokybė;
- bendramokslių elgesys, kad motina ir vaikas klasėje yra nepageidaujami.
Vykdant programą su šiuo sunkumu buvo kovojama didinant bendruomenės informuotumą, siūlant vaikų apsaugos klubų paslaugas ir skleidžiant informaciją per radiją. Kalbant apie praktinį lygmenį, kai kuriuose PŠP centruose buvo užtikrinama vaikų priežiūra, kol jų motinos mokėsi.
Vis dėlto kai kuriuose mūsų imties projektuose nustatant mergaičių dalies siektinas reikšmes, nebuvo atsižvelgta į tai, kad jų padėtis yra nepalankesnė (žr. 35 dalį). Pavyzdžiui, sunku ką nors pakeisti, jei ankstyva santuoka jau sudaryta, todėl labai svarbu imtis prevencinių priemonių. Nepaisant to, vykdant aštuonis iš 11 mūsų imties projektų buvo siekiama suteikti paramą 50 % mergaičių. Iš likusių trijų projektų vienu buvo siekiama paramą suteikti 60 % mergaičių, nes jų padėtis buvo labiau pažeidžiama (4 projektas). Vykdant du kitus mūsų imties projektus buvo siekiama padėti dar mažesnei mergaičių daliai. Vieno iš jų, vykdyto Jordanijoje, atveju siektina reikšmė buvo vos 40 % mergaičių (3 projektas), o kito projekto, vykdyto Ugandoje, atveju siektina reikšmė buvo 44 % mergaičių (11 projektas). 3 projektui nustatyta 40 % siektina reikšmė buvo mažesnė nei 50 % siektina reikšmė, kuri buvo taikoma ankstesniuose dviejuose etapuose (1 ir 2 projektai). 40 % siektina reikšmė neatitinka ECHO GD politinių įsipareigojimų ar partnerio atlikto poreikių vertinimo, kuriame buvo rekomenduojama padidinti paramą pažeidžiamoms mergaitėms, ypač tai jų grupei, kuriai yra kilusi ankstyvos santuokos rizika.
38Nors buvo nurodytos siektinos reikšmės, susijusios su mergaičių dalimi, jos nebuvo įtrauktos į oficialius projekto rodiklius (žr. 29 dalį). Be to, vykdant keletą ECHO GD finansuojamų veiksmų šios siektinos reikšmės nebuvo pasiektos. 6 diagramoje parodoma, kokia su mergaitėmis susijusi siektina procentinė reikšmė buvo nustatyta mūsų imties projektuose, ir ji palyginama su iš tiesų pasiektu procentu. Pavyzdžiui, vykdant 1 projektą būtų buvusi suteikta parama dar 132 mergaitėms, jei būtų buvusi pasiekta siektina reikšmė.
ECHO GD gali naudoti turimą lyties ir amžiaus žymenį siekdamas įvertinti, kaip gerai lyčių aspektai integruojami į humanitarinius veiksmus. Naudojant lyties žymenį siekiama tobulinti humanitarinės pagalbos veiksmų kokybę. ECHO GD suteikia 0, 1 ar 2 balus veiksmui kūrimo, tarpiniame ir galutinės ataskaitos etapuose atsižvelgdamas į tai, kelis iš esamų keturių su lyčių aspektais susijusių kriterijų atitinka šis veiksmas. Keturi kriterijai yra šie: poreikių analizė ir ataskaitų teikimas pagal lytis, siekis išvengti neigiamo poveikio, susijusio su atskiromis lytimis, ir jį sušvelninti, atskirų lyčių dalyvavimas kūrimo / įgyvendinimo etapuose ir veiksmo pritaikymas prie atskirų lyčių poreikių.
40Nors vykdant keletą mūsų imties projektų mergaitėms buvo skiriama per mažai dėmesio ar pagalba nebuvo suteikta pakankamam skaičiui mergaičių, tai nepadarė įtakos šiems projektams skirtam įvertinimui, nes dalis pagal lytį nebuvo konkretus kriterijus. ECHO GD suteikė didžiausius galimus 2 balus septyniems iš 11 mūsų imties projektų. Didžiausias galimas balas turėtų būti skiriamas tik tuo atveju, jei projektas atitinka visus keturis kriterijus (žr. 3 lentelę). Net tuo atveju, jei ECHO GD skyrė žemesnį balą, tai nebuvo susiję su mergaičių dalies siektina reikšme ar pasiekta mergaičių dalies reikšme. ECHO GD nevykdė sistemingo dalių pasiskirstymo pagal lytis stebėjimo. Todėl taikant lyties ir amžiaus žymenį nebuvo paskatinta imtis taisomųjų veiksmų, jei vykdant projektą mergaitėms buvo skiriama per mažai dėmesio ar pagalba pasiekė per mažai mergaičių.
3 lentelė
ECHO GD taikant lyties ir amžiaus žymenį nebuvo atkreiptas dėmesys į veiksmus, kuriuos įgyvendinant mergaitėms buvo suteikta nepakankama parama
Šalis | Projektas | Vykdomas | Lyties ir amžiaus žymuo | Mergaičių dalies siektina reikšmė procentais | |
nepasiekta arba reikšmės siekiama „ne kaip planuota“ | Mažiau nei 50 % | ||||
Jordanija | 1 | 1 | x | ||
2 | 2 | x | |||
3 | * | 1 | x | x | |
4 | * | 2 | x | ||
5 | 2 | ||||
6 | * | 1 | |||
7 | * | 2 | |||
Uganda | 8 | * | 1 | x | |
9 | 2 | ||||
10 | 2 | x | |||
11 | 2 | x |
*projektas vykdomas, preliminarus žymens balas
2 | = atitinka visus keturis kriterijus |
1 | = atitinka du / tris kriterijus |
0 | = neatitinka nė vieno kriterijaus / atitinka tik vieną kriterijų |
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos / partnerių duomenimis.
Projektai buvo pernelyg trumpalaikiai ir tai lėmė tam tikrą neefektyvumą
41Siekdama efektyviai teikti humanitarinę pagalbą švietimui užsitęsus krizėms Komisija turėtų14:
- teikti tiek trumpalaikę, tiek ilgesnės trukmės paramą vaikams, laikydamasi savo 2016 m. susitarimu „Grand Bargain“ prisiimtų įsipareigojimų dėl daugiamečio finansavimo;
- pasiekti didžiausią įmanomą ekonomiškumą naudodama humanitarinę finansinę pagalbą;
- planuoti taip, kad baigus teikti humanitarinę pagalbą būtų pasiekti tvarūs rezultatai, pavyzdžiui, skatinant savarankiškumą ir gerinant gyvenimo sąlygas.
Todėl mes įvertinome, ar Komisija praktiškai taikė daugiamečio finansavimo principą ir ar projektų trukmė buvo pakankamai ilga, kad būtų patenkinti ugdymo poreikiai užsitęsus krizėms. Analizavome, kaip Komisija pasiekė ekonomiškumą ir užtikrino, kad projektų išlaidos būtų pagrįstos. Kai taikytina, lyginome mūsų imties skirtingų projektų išlaidas, susijusias su panašiais veiksmais. Taip pat tikrinome, ar baigus vykdyti projektus, vaikai toliau gavo iš jų naudos, ar juos vykdant buvo sumažinta paramos gavėjų priklausomybė nuo paramos pinigais ir ar projektai buvo susieti su ilgesnės trukmės parama vystymuisi.
437 diagramoje pibendrinami faktai, kuriuos nustatėme tikrindami į imtį įtrauktų projektų aspektus, susijusius su trukme, išlaidų analize ir tvarumu.
Daugumos mūsų imties projektų vykdymo trukmė buvo 10–12 mėnesių, o to nepakanka, kad būtų galima išspręsti problemas, susijusias su ilgesnės trukmės ugdymo poreikiais užsitęsus krizėms
44Nors Komisija yra įsipareigojusi teikti daugiametę humanitarinę finansinę pagalbą ir nepaisant to, kad ugdymo poreikiai užsitęsus krizei dažnai yra vidutinio laikotarpio ir ilgalaikiai, ji skiria lėšas regionams ir šalims pagal kiekvienais metais priimamą pasaulinio masto sprendimą (WWD). 2019 m. pagal WWD buvo paskirstyta iš viso 1,5 milijardo eurų, iš kurių:
- 260 milijonų eurų krizei Sirijoje (Sirijai, Libanui, Jordanijai ir Egiptui), iš jų – 16,5 milijono eurų (6 %) švietimo sričiai;
- 113 milijonų eurų Somalio pusiasaliui (Džibučiui, Etiopijai, Kenijai, Somaliui ir Ugandai), iš jų – 22,5 milijono eurų (20 %) švietimo sričiai.
Tuomet ECHO GD reaguoja į konkrečią krizę ar padėtį konkrečiame regione laikydamasis metinių Humanitarinės pagalbos įgyvendinimo planų (HIP). Pavyzdžiui, yra metinis HIP dėl krizės Sirijoje ir metinis HIP, skirtas Somalio pusiasaliui.
46ECHO GD priemonės yra pritaikytos reaguoti į krizes. Šiuo metu ECHO GD gal finansuoti EiE projektus iš vieno HIP biudžeto ne ilgiau kaip 24 mėnesius. Jis gali toliau finansuoti tą patį projektą ilgiau nei 24 mėnesius pagal tolesnį HIP, bet šis sprendimas gali būti priimtas tik vėliau, o ne vykdant pradinę projekto atranką. Taikant tokį programavimo ciklą užtikrinama galimybė lanksčiai reaguoti į ekstremaliąsias situacijas, bet apribojamas finansuojamų ilgesnės trukmės projektų skaičius.
47Humanitarinės pagalbos reglamente15 nėra nustatyta apribojimų, susijusių su ECHO GD teikiamo finansavimo trukme. WWD ir HIP esantys apribojimai nustatyti dėl priežasčių, susijusių su vidaus sprendimų priėmimo procesu (žr. 8 diagramą). Reguliavimo požiūriu ECHO GD galėtų finansuoti ilgesnės trukmės EiE projektus pagal vieną HIP.
Į savo imtį įtraukėme 11 projektų – septynis iš Jordanijos ir keturis iš Ugandos. Devynių iš 11 projektų pradinė planuota vykdymo trukmė buvo 12 mėnesių arba trumpesnė. Vidutinė pradinė projektų abiejose šalyse vykdymo trukmė buvo 13 mėnesių. Ugandoje ši vykdymo trukmė išaugo iki 21 mėnesio, nes projektai buvo pratęsti (žr. 9 diagramą). Abiejose šalyse krizės yra užsitęsusios. Krizė Sirijoje prasidėjo 2012 m., o į Ugandą reikšmingas pabėgėlių skaičius atvyksta nuo 2016 m. Mūsų audituoti projektai buvo vykdomi 2017–2019 m.
Susiklosčiusi praktika, kad projektams finansavimas skiriamas vieniems metams, nedera su susitarimu „Grand Bargain“ prisiimtu įsipareigojimu sustiprinti daugiamečio planavimo aspektą. Be to, ECHO GD įsipareigojo 10 % humanitarinės pagalbos skirti švietimo sričiai (žr. 10 dalį), o tai reiškė, kad buvo galimybė teikti ilgesnės trukmės finansavimą. Vienus metus vykdomais projektais nėra atsižvelgiama į daugiamečius ugdymo poreikius, kuriuos turi vaikai užsitęsus krizėms. Tai matyti iš to, kad ECHO GD keletą šių projektų finansavo ilgiau nei vienus metus. Neseniai atlikus ES teikiamos humanitarinės pagalbos vertinimą buvo nustatyta, kad ECHO GD metinis finansavimo ciklas buvo susijęs su didelėmis valdymo išlaidomis, ir buvo rekomenduota ECHO GD, kai įmanoma, įgyvendinti daugiametį programavimą16.
50Teikiant finansavimą veiksmams vienų metų laikotarpiui padidinama administracinė našta ECHO GD ir, visų pirma, įgyvendinančiajam partneriui. ECHO GD turi atlikti didesnio pasiūlymų skaičiaus įvertinimą, o partneriai turi parengti pasiūlymus ir kreiptis į Švietimo ministeriją patvirtinimo (žr. 4 lentelę). Vienus metus vykdant projektus gali būti sutrukdyta sudaryti ilgesnes sutartis su darbuotojais ir gali padidėti jų kaita17. Humanitarinę finansinę pagalbą teikiant pagal daugiametį principą galima sumažinti valdymo išlaidas18. Be to, Jordanijoje partneriai privalo kreiptis į Švietimo ministeriją, kad ji patvirtintų kiekvieną projektą. Šis procesas gali užtrukti 3–5 mėnesius, o tai gali daryti reikšmingą poveikį 12 mėnesių trukmės projektui.
4 lentelė
Administracinė našta atsižvelgiant į projekto vykdymo trukmę
Trejus metus vykdomi projektai | Atsakingas subjektas | |||
3 x 1 metų trukmės projektas | 1 x 3 metų trukmės projektas | ECHO GD | Partneris | |
Projekto pasiūlymas (-ai) | 3 | 1 | x | |
Projekto pasiūlymo vertinimas (-ai) atrankos etape | 3 | 1 | x | |
Paraiška (-os) Švietimo ministerijai patvirtinti projektą | 3 | 1 | x |
Šaltinis: Audito Rūmai.
Dar vienas trumpalaikio finansavimo trūkumas yra tas, kad turima mažiau laiko kokybiškam reagavimui įgyvendinti. Yra mažiau laiko su lyties aspektu susijusiems klausimams spręsti ir tvaresniems sprendimams įgyvendinti. 2019 m. susitarimo „Grand Bargain“ ataskaitoje („Praėjus trejiems metams“) buvo nustatyta, kad taikant daugiametį finansavimą ne tik sumažinama administracinė našta, susijusi su humanitarinės pagalbos teikimu, bet ir padidinamas tokios pagalbos efektyvumas ir veiksmingumas. Visi įgyvendinantieji partneriai, kurie vykdė mūsų imties projektus, nurodė, kad ilgiau nei vienus metus trunkančiais projektais būtų suteikta galimybė geriau patenkinti vaikų ugdymo poreikius užsitęsus krizėms. Jie pasisakė už tai, kad, atsižvelgiant į aplinkybes Jordanijoje ir Ugandoje, projektų trukmė būtų 2–5 metai, siekiant suteikti galimybę geriau planuoti ir taip užtikrinti geresnės kokybės reagavimą.
ECHO GD vykdyta projektų išlaidų analizė nebuvo pakankama
52Siekdamas atrinkti projektus ECHO GD nustato bendruosius principus Humanitarinės pagalbos įgyvendinimo planuose (žr. 45 dalį). Tai suteikia partneriams informacijos apie tai, kokią sumą ECHO GD gali skirti finansavimui, kokias veiksmų rūšis ECHO GD finansuos ir kaip ECHO GD vertins partnerių pasiūlymus. Partneriai pagal HIP bendruosius principus parengia savo projektus ir pateikia juos ECHO GD prašydami suteikti finansavimą.
53ECHO GD atliekamu standartiniu tikrinimu, ar partneriai yra tinkami ir ar išlaidos tinkamos finansuoti, gali būti suteiktas tam tikras patikinimas, kad išlaidos yra pagrįstos. Prieš pasirašydamas partnerystės pagrindų susitarimą ECHO GD atlieka ex ante partnerio tinkamumo vertinimą. Partnerių turimi techniniai ir logistiniai pajėgumai turi būti įvertinti teigiamai. Nors šiuo būdu yra suteikiamas tam tikras patikinimas dėl partnerio taikomų procedūrų, tai nėra garantija, kad projektų pasiūlymuose nurodytos išlaidos yra konkurencingos. ECHO GD taip pat sistemingai tikrina projekto išlaidų tinkamumą finansuoti, o tai gali padėti sumažinti išlaidas. Pavyzdžiui, Ugandoje atlikus tokį patikrinimą iš projekto biudžeto buvo išbrauktas 37 000 eurų kainuojantis automobilis „Land Cruiser“ (10 projektas).
54ECHO GD taip pat atlieka tam tikrą išlaidų veiksmingumo analizę siekdamas pateikti patikinimą, kad siūlomos išlaidos konkurencingos ir pagrįstos. Mūsų imties 7 projekte, kuris buvo įgyvendintas Jordanijoje, yra geras pavyzdys, kaip analizuojant išlaidas galima didinti išlaidų veiksmingumą. ECHO GD laikėsi nuomonės, kad projekto pasiūlyme nurodytos išlaidos vienam paramos gavėjui (2 700 eurų vaikui) yra per didelės. Suma buvo sumažinta iki 1 700 eurų vaikui, padidinant projekto efektyvumą. Atliekant tokio tipo išlaidų analizę taip pat būtų galima sumažinti sukčiavimo riziką, nes neįprasti išlaidų koeficientai ar neįprasti pokyčiai vykdymo metu gali būti netvarkingos veiklos požymiai.
55Vis dėlto nustatėme trūkumų atliekant 11 projektų, kurie buvo įtraukti į imtį, išlaidų analizę. ECHO GD atliekama projektų pasiūlymų išlaidų analizė nebuvo vykdoma nuosekliai. Atlikta išlaidų analizė buvo ribota, o ECHO GD ja nepasinaudojo pakankamai, kad padidintų projektų efektyvumą (žr. 4 langelį).
4 langelis
Projektų išlaidų analizės, kurią atliko ECHO GD, trūkumų pavyzdžiai
Neatitikimai. ECHO GD atlikta klasių statybos išlaidų analizė, susijusi su dviem projektais Jumbės srityje, Ugandoje, nebuvo nuosekli, nes:
- 9 projekto biudžete nurodytos išlaidos, susijusios su vienu klasių pastatu, buvo 48 000 eurų; ECHO GD tai nesukėlė abejonių, nes buvo manoma, kad partneris turi lyginamąjį pranašumą infrastruktūros požiūriu, ir todėl buvo padaryta prielaida, kad išlaidos buvo pagrįstos;
- 10 projekto (ta pati administracinė sritis) biudžete nurodytos išlaidos, susijusios su vienu klasių pastatu, buvo 23 000 eurų; ECHO GD manė, kad suma per didelė palyginti su 18 000 eurų apskaičiuotomis išlaidomis, kurios buvo nurodytos reagavimo į krizę gairėse.
Nepakankama analizė 10 projekto Ugandoje atveju:
- pagal 2017 m. kovo mėn. ECHO GD atliktą projekto vertinimą apskaičiuota išlaidų, skiriamų paramos gavėjams numatytoms prekėms ir paslaugoms įsigyti, dalis buvo 60 %;
- faktinių išlaidų, skiriamų paramos gavėjams numatytoms prekėms ir paslaugoms įsigyti, dalis buvo 79 %;
Iš to matyti, kad buvo įmanoma gerokai padidinti efektyvumą, bet atlikdamas analizę ECHO GD nepalygino šios dalies su kituose projektuose numatyta skirti atitinkama dalimi, taip pat neapsvarstė, ar tai gali būti neefektyvu.
Analizės rezultatais nebuvo pasinaudota taip pat 10 projekto atveju:
- pagal ECHO GD atliktą projekto vertinimą apskaičiuotos išlaidos vienam paramos gavėjui buvo 37 eurai;
- projekto vykdymo pabaigoje faktinės išlaidos vienam paramos gavėjui buvo 66 eurai.
ECHO GD nepasinaudojo šia analize arba nesiekė išsiaiškinti pokyčio priežasčių, kad įgytų su išlaidų veiksmingumu susijusios patirties.
Nuo 2018 m. gruodžio mėn. atrinkdamas projektų pasiūlymus ECHO GD jų išlaidų efektyvumą vertino kaip „mažą“, „vidutinį“ ar „didelį“. Vis dėlto nėra gairių dėl įvertinimo kriterijų arba dėl išlaidų analizės rūšies, pagal kurią turėtų būti atliekamas vertinimas. Mūsų audito imtyje buvo trys 2019 m. Jordanijoje vykdyti projektai (3, 6 ir 7 projektai), kuriems ECHO GD taikė šį metodą. ECHO GD visų trijų projektų išlaidų veiksmingumą įvertino kaip „vidutinį“. Vis dėlto net ir 7 projekto, kurio išlaidos ECHO GD nuomone buvo per didelės (žr. 54 dalį), atveju vieneto įkainis nebuvo palygintas su vieneto įkainiais kituose panašiuose projektuose.
57Palyginant panašių projektų išlaidas ne tik planavimo, bet ir įgyvendinimo etape galima nustatyti galimybių padidinti išlaidų veiksmingumą. Vis dėlto vykdydamas projektų stebėjimą ECHO GD neanalizavo tų projektų išlaidų.
58Nustatėme, kad planuodamas ir įgyvendindamas projektus ECHO GD galėjo atlikti dviejų rūšių analizę siekdamas nustatyti galimybes padidinti jų išlaidų veiksmingumą, bet to nepadarė:
- palyginti veiklos išlaidas su veiklos išlaidomis panašiame projekte arba to paties projekto ankstesniuose etapuose (žr. 5 langelį);
- palyginti paramos gavėjų gautą prekių ir paslaugų dalį su tokia dalimi panašiuose projektuose arba to paties projekto ankstesniuose etapuose (žr. 6 langelį).
5 langelis
Išlaidų veiksmingumo didinimas – palyginimai, kuriuos galėjo atlikti ECHO GD dėl veiklos išlaidų
Išlaidos panašiuose projektuose. 9 ir 10 projektai buvo susiję su klasių pastatų statyba toje pačioje pabėgėlių gyvenvietėje Ugandoje, bet vieno pastato vieneto įkainis 9 projekto atveju buvo 46 % didesnis nei 10 projekto atveju, būtent:
- 10 projekto faktinės išlaidos vienam pastatui (28 klasių pastatas) – 18 300 eurų;
- 9 projekto faktinės išlaidos vienam pastatui (22 klasių pastatas) – 26 700 eurų.
Nors buvo projektavimo skirtumų, ECHO GD nepalygino skirtingų išlaidų ir nesiekė išsiaiškinti, ar šis skirtumas galėjo reikšti, kad buvo galimybė mažinti išlaidas.
Išlaidos vienam paramos gavėjui. 1–3 projektuose (Jordanijoje keletą metų iš eilės vykdyti vienų metų trukmės paramos pinigais projektai), kuriuos įgyvendino tas pats partneris, kiekvienais metais išlaidos vienam paramos gavėjui augo, būtent:
- 2017 m. – 833 eurai;
- 2018 m. – 893 eurai ir
- 2019 m. – 914 eurų.
Nors paramos pinigais suma nepasikeitė, ECHO GD neatliko analizės, kodėl išaugo išlaidos.
Pinigų pervedimo mokesčiai. Vykdydami paramos pinigais projektus partneriai mokėjo mokestį bankams už paramos gavėjams skirtų mokėjimų valdymą. Dalis, kurią šie pinigų pervedimo mokesčiai sudarė bendrose išlaidose, buvo labai nevienoda net toje pačioje šalyje. Jordanijoje, pavyzdžiui:
- šie mokesčiai sudarė 1,0–2,9 %;
- sumažinus išlaidas mokesčiui nuo 2,9 % (7 projektas) iki 1,0 % būtų buvę sutaupyta 17 500 eurų (galimybė padėti dar 21 paramos gavėjui).
6 langelis
Išlaidų veiksmingumo didinimas – palyginimas, kurį galėjo atlikti ECHO GD, dėl paramos gavėjus pasiekusios prekių ir paslaugų dalies
Etapų palyginimas. Jordanijoje vienas partneris įgyvendino du iš eilės vienų metų trukmės projektus, kuriuos vykdant prekių ir paslaugų dalis, pasiekusi paramos gavėjus, buvo labai nevienoda, būtent:
- per pirmąjį etapą (5 projektas) paramos gavėjus pasiekusi prekių ir paslaugų dalis buvo 61 % pasiūlyme ir 76 % įgyvendinant;
- pasiūlyme dėl antrojo etapo (6 projektas) paramos gavėjus pasiekusi prekių ir paslaugų dalis buvo 53 %.
ECHO GD galėjo palyginti, kokia prekių ir paslaugų dalis turėjo pasiekti paramos gavėjus pagal pasiūlymą dėl antrojo etapo su atitinkama dalimi pirmajame etape, ir galėjo pagrįstai tikėtis, kad partnerio pasiektas lygis būtų panašus.
Projektų palyginimas. ECHO GD galėjo palyginti, kokia dalis grynųjų pinigų pasiekė paramos gavėjus vykdant 7 projektą su grynųjų pinigų ir švietimo paslaugų dalimi, kuri pasiekė paramos gavėjus per tris iš eilės vykdytus projektus, kuriuos įgyvendino kitas partneris, būtent:
- 7 projekto (2019 m. paramos pinigais projektas Jordanijoje) atveju paramos gavėjus pasiekusi grynųjų pinigų dalis buvo 34 %;
- kito partnerio įgyvendintų projektų atveju paramos gavėjus pasiekusi grynųjų pinigų ir švietimo paslaugų dalis buvo 68 % 2017 m., 61 % 2018 m. ir 60 % 2019 m.
ECHO GD galėjo bandyti pasiekti panašų efektyvumo lygį ir taip pat galėjo palyginti šią dalį su 85 % siektina reikšme, kuri buvo pasiūlyta ECHO GD gairėse dėl didelio masto grynųjų pinigų pervedimų, kurie viršija 10 milijonų eurų (nors tai susiję su labai įvairia paramos veikla).
Paramos pinigais naudojimo / nenaudojimo atvejų palyginimas. ECHO GD gairėse nurodoma, kad naudojant pinigų pervedimus pagalba pasiekia daugiau paramos gavėjų. Vis dėlto vidutinė dalis mūsų imtyje buvo tokia:
- penkių projektų, kuriuos vykdant parama pinigais buvo pagrindinė veikla, atveju paramos gavėjus pasiekusių grynųjų pinigų ir švietimo paslaugų dalies vidurkis buvo 56 %;
- kitų šešių projektų atveju paramos gavėjus pasiekusių prekių ir paslaugų dalies vidurkis buvo 66 %.
Taigi teikiant paramą pinigais pagalba nepasiekė daugiau paramos gavėjų.
Vaikai toliau gavo naudos iš įvairios veiklos po to, kai projektai buvo įgyvendinti, bet vykdant paramos pinigais projektus paramos gavėjų priklausomybė nuo jų beveik nebuvo sumažinta
59Pagal projektus buvo vykdoma įvairi veikla, iš kurios vaikai toliau gavo naudos po to, kai projektai buvo įgyvendinti, be kita ko:
- parama formaliajam švietimui ar paspartinto švietimo paslaugų teikimas;
- mokytojų mokymas įtraukaus švietimo, paspartinto švietimo, psichosocialinių įgūdžių ir gyvenimo įgūdžių srityse, siekiant gilinti mokytojų žinias ir tobulinti ugdymo aplinką;
- mokyklų, mokymosi centrų, išviečių ar mokytojams skirtų būstų statyba;
- neįgalių vaikų aprūpinimas įranga;
- aprūpinimas mokyklinėmis kuprinėmis ir uniformomis;
- psichosocialinė parama siekiant gerinti psichosocialinę gerovę;
- įvairių suinteresuotųjų subjektų informuotumo didinimas ir pajėgumų stiprinimas, siekiant sukurti ugdymui palankią ir jį remiančią aplinką;
- nacionalinės įtraukaus švietimo politikos rengimas ir skatinimas ją įtraukti į mokyklų sistemą.
Nemaža šios veiklos dalis paprastai siejama su parama vystymuisi. Iš tikrųjų, iš DEVCO GD ir EUTF biudžetų buvo teikiama parama klasių statybai ir remiami su PŠP susiję mokytojų mokymai Ugandoje. Vis dėlto DEVCO GD ir pagal EUTF remiamų projektų trukmė buvo ketveri metai, o ECHO GD remiami projektai buvo vykdomi trumpiau ir jų vykdymą reikėjo pratęsti, kad būtų pasiekti iškelti tikslai.
61Buvo pavyzdžių, kad ES teikiama humanitarinė pagalba buvo tiesiogiai susijusi su ES teikiama parama vystymuisi. Pavyzdžiui, vykdant ECHO GD remiamus projektus buvo pastatytos mokyklos Ugandoje, o vykdant iš fondo „Švietimas negali laukti“ biudžeto finansuojamus projektus buvo mokamos algos mokytojams ir parūpinami baldai. Ugandoje kai kurie PŠP mokymų dalyviai, kurie buvo remiami pagal ECHO GD finansuojamą projektą (8 projektas), po to pradėjo lankyti profesinio mokymo kursus, finansuojamus iš EUTF biudžeto.
62Vis dėlto ECHO GD praleido tam tikras galimybes papildomai sustiprinti sąsają su parama vystymuisi:
- vienas partneris paspartinto švietimo paslaugas (finansuojamas pagal EUTF) ir psichosocialinę paramą pradinės mokyklos mokiniams (finansavo ECHO GD) kai kada teikė tose pačiose vietovėse. Vis dėlto jis įgyvendino pagal EUTF remiamus su pragyvenimu susijusius veiksmus, kuriais siekta paramos gavėjams suteikti priemonių užsidirbti pragyvenimui, kitoje gyvenvietės dalyje, taip nepasinaudodamas proga praktiškai pritaikyti ES siekiamo susietumo metodo, t. y. sąsajos tarp humanitarinės ir vystymosi sričių. ECHO GD parengtoje šio projekto galutinėje ataskaitoje nurodoma, kad vykdant projektą turėjo būti pasiekta strateginė sąsaja su ilgesnės trukmės vystymosi srities iniciatyvomis (pavyzdžiui, programa EUTF), kad būtų padidintas veiksmingumas (11 projektas);
- ECHO GD atliktoje projekto Ugandoje galutinės ataskaitos analizėje nurodoma, kad partneris nepakankamai plėtojo galimybes, kad susietų savo veiksmą su ilgesnės trukmės vystymosi srities veiksmais (10 projektas);
- ECHO GD atliktame pasiūlymo dėl vieno 2018 m. projekto Jordanijoje vertinime buvo nurodyta, kad projektu nepakankamai remiamos ilgalaikės strategijos, kuriomis siekiama sumažinti humanitarinius poreikius. Vienintelis pateiktas pasiūlymas buvo siūlymas kitiems paramos teikėjams finansuoti veiklą, tačiau tai nebuvo padaryta (5 projektas).
- ECHO GD parengtoje kito projekto Jordanijoje stebėjimo ataskaitoje buvo nurodyta, kad vykdant projektą nebuvo pakankamai išnaudotos galimybės remti ilgalaikes strategijas, kuriomis siekiama mažinti humanitarinius poreikius ir susijusį pažeidžiamumą (visų pirma Azrako stovykloje) (4 projektas);
- atliekant tyrimą buvo sekama pažanga, kurią padarė 2 971 mokinys po to, kai 2018 m. dalyvavo paspartinto švietimo programoje Ugandoje. Buvo nustatyta, kad 2 015 mokinių (68 %) nesimokė niekur. Tik 956 (32 %) sėkmingai perėjo pradinio, vidurinio išsilavinimo ar profesinio ugdymo etapus. Ataskaitoje buvo pabrėžta, kad reikia daugiau investicijų ir paramos siekiant padėti PŠP dalyvavusiems vaikams pasinaudoti kitomis galimybėmis (8 projektas).
Humanitarinės pagalbos įgyvendinimo planuose raginama imtis veiksmų siekiant sąsajų su ilgesnio laikotarpio programomis dėl didesnio tvarumo. Pavyzdžiui, 2018 m. HIP techniniame priede dėl krizės Sirijos regione buvo nustatytas reikalavimas imtis veiksmų švietimo srityje, siekiant užtikrinti nuolatinį mokymąsi tinkamai planuojant, be kita ko, taikant pasitraukimo strategijas ir pereinant prie paramos vystymuisi. Vis dėlto ECHO GD nesiėmė beveik jokių veiksmų, kad sumažintų paramos gavėjų priklausomybę nuo paramos pinigais, o ši paramos forma buvo pagrindinė veikla penkiuose mūsų imties projektuose (keturi projektai Jordanijoje ir vienas Ugandoje, žr. I priedą). Teikiant paramą pinigais siekiama suteikti vaikams galimybę gauti išsilavinimą. Vis dėlto įgyvendinus projektus, parama pinigais vis dar buvo reikalinga, kad vaikai galėtų toliau lankyti mokyklą. Pavyzdžiui, mūsų imties 1, 2 ir 3 projektuose tie patys 700 vaikų Jordanijoje buvo remiami 2017 m., 2018 m. ir 2019 m. 1 290 paramos gavėjų, kurie buvo remiami vykdant 7 projektą Jordanijoje, taip pat buvo remiami per ankstesnį etapą.
64Viena iš priežasčių, kodėl vykdant šiuos projektus reikėjo pakartotinai teikti finansavimą, buvo ta, kad nebuvo parengtos pasitraukimo strategijos užtikrinant sąsajas su tvaresnėmis programomis. Vykdant projektus mažai prisidėta susiejant paramos gavėjus su pragyvenimo sprendimais, kad būtų sumažinta jų priklausomybė nuo pagalbos grynaisiais pinigais. ECHO GD atliktame 2 projekto, kuris vykdytas 2018 m. Jordanijoje, galutinės ataskaitos vertinime buvo nustatyta, kad partneris vis dar nebuvo nurodęs, kokią pasitraukimo strategiją būtų galima taikyti, siekiant atsisakyti pinigais teikiamos paramos, nuo kurios buvo priklausomos labiausiai pažeidžiamos šeimos, pavyzdžiui, moterų valdomi namų ūkiai. ECHO GD įvertinus 2019 m. vykdyto 3 projekto, už kurį buvo atsakingas tas pats partneris kaip ir 2 projekto atveju, pasiūlymą buvo nustatyta, kad partneris nenurodė pakankamai galimybių, kurias pasitelkiant ateityje būtų galima pereiti prie vystymosi srities veiksmų.
65Dviejuose 2019 m. vykdytuose paramos pinigais projektuose buvo nustatytos paramos gavėjų siektinos reikšmės, kad būtų galima pereiti prie pragyvenimo sprendimų. 3 projekte Jordanijoje buvo nustatyta 8 % siektina reikšmė, t. y. siekta, kad ši paramos gavėjų dalis iki projekto vykdymo pabaigos pereitų prie tvarių pragyvenimo sprendimų ir kad jiems nebereikėtų paramos pinigais. 7 projekte Jordanijoje buvo nustatyta 5 % siektina reikšmė (65 iš 1 290 paramos gavėjų). Kelti kuklūs tikslai reiškė, kad daugiau nei 90 % paramos gavėjų abiejų projektų atveju būtų likę priklausomi nuo paramos pinigais. ECHO GD atlikdamas 7 projekto Jordanijoje stebėjimą nustatė, kad kai kurie vaikai toliau dirbo, nors buvo gavę paramą pinigais, nes šeimoms trūko pragyvenimo galimybių ir finansinių išteklių. Kietuose trijuose paramos pinigais projektuose (1, 2 ir 8 projektai) nebuvo nustatyta siektinų reikšmių, susijusių su pragyvenimo sprendimais.
66Pagal vieną iš ECHO GD taikomo atsparumo žymens kriterijų vertinama, ar vykdant projektus naudojamasi galimybe remti ilgalaikes humanitarinių poreikių mažinimo strategijas. ECHO GD nustatė, kad daugumos projektų atveju atitikimas šiam kriterijui nebuvo pakankamas, todėl pagal šį žymenį skyrė 1 balo galutinį įvertinimą. ECHO GD keliems projektams skyrė didžiausią galimą įvertinimą – 2 balus (žr. 5 lentelę).
5 lentelė
Iš ECHO GD taikomo atsparumo žymens matyti, kad vykdant daugumą projektų nebuvo visapusiškai remiamos ilgalaikės strategijos
Atsparumo žymuo | ||||
Šalis | Projektas | Vykdomas | Galutinis / preliminarus balas* | |
Vietoje | Pagrindinė būstinė | |||
Jordanija | 1 | 1 | 1 | |
2 | 1 | 1 | ||
3 | * | 1 | 1 | |
4 | * | 1 | 1 | |
5 | 2 | 2 | ||
6 | * | 1 | 1 | |
7 | * | 1 | 1 | |
Uganda | 8 | * | 1 | 1 |
9 | 1 | 2 | ||
10 | 1 | 2 | ||
11 | 1 | 2 |
* preliminarus balas skiriamas vykdomiems projektams
2 | = atitinka visus keturis kriterijus |
1 | = atitinka du / tris kriterijus |
0 | = atitinka vieną kriterijų / neatitinka nė vieno kriterijaus |
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos duomenimis.
Išvados ir rekomendacijos
67Apskritai, ES teikiama pagalba padėjo pažeidžiamiems vaikams, o projektais buvo pasiekti tikėtini rezultatai. Vis dėlto vykdant projektus teikiama pagalba pasiekė per mažai mergaičių. Be to, daugumos mūsų imties projektų trukmė buvo per trumpa palyginti su vaikų ugdymo poreikiais, o tai sumažino efektyvumą. Faktai, kuriuos nustatėme tikrindami 11 projektų, apibendrinami II priede.
68Projektai buvo svarbūs audituojamai sričiai ir buvo vykdomi tinkamai koordinuojant, o Komisija sprendė problemas, kurias nustatė per stebėjimo vizitus. Projektais buvo pasiekta dauguma planuotų rezultatų. Vis dėlto Komisija ribotai naudojosi Sustiprintų reagavimo pajėgumų programos projektų rezultatais. Be to, Komisija per mažai dėmesio skyrė mergaitėms, nors jų padėtis yra nepalankesnė. Taip pat keliuose projektuose siektina reikšmė, susijusi su mergaičių dalimi, nebuvo pasiekta (18–40 dalys).
1 rekomendacija. Komisija turėtų labiau naudotis Sustiprintų reagavimo pajėgumų programos projektų rezultataisKomisija turėtų sistemingiau naudoti su humanitarine pagalba švietimui susijusias gaires, kurios buvo parengtos įgyvendinant iniciatyvas, finansuojamas pagal Sustiprintų reagavimo pajėgumų programą.
Terminas: Projektai finansuojami nuo 2022 m. sausio mėn.
2 rekomendacija. Vykdant švietimo srities projektus Komisija turėtų teikti didesnę paramą mergaitėmsKomisija turėtų teikti didesnę paramą mergaitėms šiais būdais:
- per HIP informuoti partnerius, kad ji pirmenybę teiks projektų, skirtų ne mažiau kaip 50 % mergaičių, finansavimui, išskyrus atvejus, kai yra aplinkybėmis pagrįstas pagrindimas;
- įtraukti standartinį mergaičių dalies projekte rodiklį;
- atlikdama ES finansuojamų švietimo srities projektų stebėjimo vizitus sistemingai vykdyti lyčių proporcijų ir lyčių aspekto stebėjimą, taip pat imtis reikalingų veiksmų siekiant, kad būtų atsižvelgiama į mergaičių poreikius.
Terminas: Projektai finansuojami nuo 2022 m. sausio mėn.
69Daugumos mūsų imties projektų pradinė vykdymo trukmė buvo 10–12 mėnesių, o tai nepakankamai ilgas laikotarpis, kad būtų galima išspręsti problemas, susijusias su vaikų ugdymo poreikiais užsitęsus krizėms. Kadangi projektų įgyvendinimo laikotarpis buvo trumpas, tai padidino administracinę naštą įgyvendinantiesiems partneriams ir sumažino teikiamos pagalbos efektyvumą (41–51 dalys).
3 rekomendacija. Komisija turėtų teikti ilgesnės trukmės finansavimą švietimo sričiai užsitęsus krizėmsSiekdama efektyviai patenkinti vaikų ugdymo poreikius užsitęsus krizėms Komisija turėtų:
- teikti paramą ugdymo projektams bent dvejus metus, nebent trumpesnę trukmę būtų galima pagrįsti esamais poreikiais ar aplinkybėmis;
- šių projektų trukmę apibrėžti veiksmo pradžioje, kad būtų galima gauti ilgesnės trukmės finansavimo duodamą naudą.
Terminas: Projektai finansuojami nuo 2022 m. sausio mėn.
70Komisija neatliko pakankamos projektų išlaidų analizės, kad nustatytų galimybes padidinti išlaidų veiksmingumą. Ji nepalygino veiklos išlaidų ar paramos gavėjų gautų prekių ir paslaugų dalies su panašių projektų atitinkamais aspektais, ar to paties projekto ankstesnių etapų atitinkamais aspektais. Šis palyginimas nebuvo atliktas ne tik atrenkant projektų pasiūlymus, bet ir stebint projektų vykdymą (52–58 dalys).
4 rekomendacija. Komisija turėtų tobulinti išlaidų analizę atrenkant ir stebint švietimo srities projektusAtlikdama siūlomo projekto biudžeto ar faktinių išlaidų analizę Komisija turėtų:
- sistemingai palyginti pagrindinės veiklos išlaidas su veiklos išlaidomis panašiame projekte arba to paties projekto ankstesniame etape;
- palyginti paramos gavėjų gautą prekių, įskaitant grynuosius pinigus, ir paslaugų dalį su tokia dalimi panašiuose projektuose arba to paties projekto ankstesniame etape;
- naudoti šios išlaidų analizės rezultatus atrenkant projektus ir keičiant jų biudžetą, kad būtų galima padidinti efektyvumą arba atmesti neefektyvius pasiūlymus.
Terminas: Projektai finansuojami nuo 2022 m. sausio mėn.
71Įgyvendinus projektus, vaikai dažniausiai toliau gavo iš jų naudos. Tačiau kalbant apie į imtį įtrauktus grynųjų pinigų švietimo reikmėms projektus, Komisija nesiėmė beveik jokių veiksmų, kad sumažintų paramos gavėjų priklausomybę nuo paramos pinigais. Vykdant nemažą dalį tokių projektų reikėjo pakartotinai skirti finansavimą, nes jie nebuvo susieti su ilgesnės trukmės pagalbos programomis ir jais mažai prisidėta susiejant paramos gavėjų šeimas su pragyvenimo sprendimais. (59–66 dalys).
5 rekomendacija. Komisija turėtų padidinti grynųjų pinigų švietimo reikmėms projektų tvarumą užsitęsus krizėmsTeikdama finansavimą grynųjų pinigų švietimo reikmėms projektams, kai krizės yra užsitęsusios, Komisija turėtų stiprinti sąsajas su ilgesnės trukmės vystymosi programomis ir susieti daugiau paramos gavėjų šeimų su pragyvenimo sprendimais.
Terminas: Projektai finansuojami nuo 2022 m. sausio mėn.
Šią ataskaitą priėmė III kolegija, vadovaujama Audito Rūmų narės Bettinos JAKOBSEN, 2020 m. gruodžio 8 d. Liuksemburge.
Audito Rūmų vardu
Pirmininkas
Klaus-Heiner Lehne
Priedai
I priedas. Projektų veikla
Projekto numeris | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Šalis | Jordanija | Jordanija | Jordanija | Jordanija | Jordanija | Jordanija | Jordanija | Uganda | Uganda | Uganda | Uganda |
Partnerio rūšis | (T)NVO | (T)NVO | (T)NVO | NVO | (T)NVO | (T)NVO | (T)NVO | (T)NVO | JT | NVO | NVO |
Būklė | įgyvendintas | įgyvendintas | vykdomas* | vykdomas** | įgyvendintas | vykdomas* | vykdomas* | vykdomas* | įgyvendintas | įgyvendintas | įgyvendintas |
ECHO GD skirtas finansavimas švietimo sričiai (milijonais eurų) | 1,7 | 2,4 | 1,0 | 2,0 | 1,2 | 1,0 | 2,3 | 10,0 | 1,3 | 1,5 | 0,4 |
Elementai, kuriais remiamas formalusis švietimas | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Neformalusis švietimas (atsilikimo mažinimo užsiėmimai / paspartinto mokymosi programa) | X | X | X | X | X | X | X | ||||
Statyba / rekonstrukcija | X | X | X | X | |||||||
Vaikams skirta įranga ir medžiagos | X | X | X | X | X | ||||||
Grynieji pinigai švietimo reikmėms | X | X | X | X | X | ||||||
Pagalba pasiekti mokyklą (grynieji pinigai, palydėjimo į mokyklą paslauga) | X | X | X | ||||||||
Psichologinė ir socialinė parama vaikams | X | X | X | X | X | X | |||||
Mokytojų / pedagoginio personalo mokymas | X | X | X | X | X | X | X | X | |||
Mokymo priemonės / įranga | X | X | X | X | X | ||||||
Informuotumo didinimas / gebėjimų stiprinimas (bendruomenė) / politikos priemonių skatinimas / advokatavimas | X | X | X | X | X | X | X | X |
* 2020 05 31 projektas buvo vykdomas arba iki 2020 05 31 nebuvo pateikta galutinė ataskaita.
** galutinė ataskaita pateikta iki 2020 08 31.
II priedas. Mūsų imties projektuose nustatytų faktų apibendrinimas
Žodynėlis
Paspartinto švietimo programos: Švietimo paslaugų teikimas per trumpesnį laikotarpį vaikams ir jaunimui, kurie neįgijo dalies išsilavinimo dėl skurdo, marginalizacijos, konfliktų ar krizės.
Susitarimas „Grand Bargain“: Didžiausių humanitarinės pagalbos teikėjų ir organizacijų susitarimas spręsti pasitikėjimo šiuo sektoriumi trūkumo problemą ir padidinti jų darbo veiksmingumą ir efektyvumą.
„Švietimas negali laukti“: Pasaulinis fondas, per kurį bendradarbiauja vyriausybės ir tarptautiniai humanitarinės pagalbos ir paramos vystymuisi suinteresuotieji subjektai, siekdami greitai reaguoti į krizės paveiktų vaikų ir jaunimo švietimo poreikius.
Akronimai ir santrumpos
DEVCO GD: Europos Komisijos tarptautinio bendradarbiavimo ir vystymosi generalinis direktoratas
ECHO GD: Europos Komisijos Europos civilinės saugos ir humanitarinės pagalbos operacijų generalinis direktoratas
EiE: Švietimas ekstremaliosiose situacijose ir užsitęsus krizėms
EUTF: Europos Sąjungos skubiosios pagalbos Afrikai patikos fondas
HIP: Humanitarinės pagalbos įgyvendinimo planas
ILET: Projektas „Mokymosi aplinkos gerinimas bendromis jėgomis“
JT: Jungtinės Tautos
PŠP: Paspartinto švietimo programa
SRP programa: Sustiprintų reagavimo pajėgumų programa
UNHCR: Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras
WASH: Vandens tiekimo, sanitarijos paslaugų ir higienos pagalba
WWD: pasaulinio masto sprendimas
Audito grupė
Specialiosiose ataskaitose Europos Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.
Šį veiklos auditą atliko III audito kolegija „Išorės veiksmai, saugumas ir teisingumas“, vadovaujama Audito Rūmų narės Bettinos Jakobsen. Auditui vadovavo Audito Rūmų narys Hannu Takkula, jam padėjo kabineto vadovas Turo Hentilä ir kabineto atašė Nita Tennilä, pagrindiniai vadybininkai Sabine Hiernaux-Fritsch ir Alejandro Ballester Gallardo, užduoties vadovai Helka Nykänen ir Mark Marshall, auditorė Eva Coria.
Galinės išnašos
1 UNESCO statistikos institutas, diagrama su 2017 m. duomenimis, http://uis.unesco.org/en/news/new-education-data-sdg-4-and-more#slideoutmenu.
2 2018 m. gegužės 18 d. Komisijos komunikatas dėl švietimo ekstremaliosiose situacijose ir užsitęsus krizėms, COM(2018) 304 final.
3 Global humanitarian overview 2019, United Nations coordinated support to people affected by disaster and conflict, p. 4.
4 ECHO GD, 10 politikos dokumentas (2019 m. kovo mėn.), švietimas ekstremaliosiose situacijose.
5 Save the Children (2015), What children tell us they want in times of emergency and crisis? 16 studies from eight organisations covering 17 different emergencies reflecting the voices of 8 749 children. Save the Children/Norwegian Refugee Council (2014), Hear it from the children/why education in emergencies is critical.
6 Save the Children/Norwegian Refugee Council (2014), Hear it from the children/why education in emergencies is critical.
7 2008 m. vasario 5 d. COM(2008) 55 final „Ypatingas dėmesys vaikų klausimui ES vykdant išorės veiksmus“ ir susijęs Komisijos tarnybų darbinis dokumentas SEC(2008) 135 „Vaikai ekstremaliosiose ir krizės situacijose“.
8 1996 m. birželio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1257/96.
9 Komisijos tarnybų darbinis dokumentas dėl lyčių aspekto teikiant humanitarinę pagalbą, SWD(2013) 290 final.
10 COM(2018) 304 final.
11 KOM(2008) 55 galutinis ir SEC(2008) 136.
12 Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 27/2018. Pabėgėlių Turkijoje rėmimo priemonė.
13 1996 m. birželio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1257/96 dėl humanitarinės pagalbos, ES politikos programa dėl švietimo ekstremaliosiose situacijose (COM(2018) 304 final, COM(2008) 55 final ir SEC(2008) 136) ir Europos konsensusas dėl humanitarinės pagalbos (OL C 25, 2008 1 30).
14 Susitarimas „Grand Bargain“, Sąjungos bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento (2017 m.) 30 straipsnis, Finansinis reglamento (2018 m.) 33 straipsnis, 2017 06 07 JOIN(2017) 21 final „Strateginis požiūris į atsparumą ES išorės veiksmų srityje“.
15 1996 m. birželio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1257/96 dėl humanitarinės pagalbos.
16 Comprehensive evaluation of European Union humanitarian aid, 2012–2016, final report by International Development Consulting (ICF).
17 Tarptautinis pagalbos komitetas, The Grand Bargain: Three years on: Multi-year humanitarian financing.
18 2019 01 10, SWD(2019)3 final,„Comprehensive Evaluation of EU Humanitarian Aid, 2012–2016“ ir 2017 m. FAO ataskaita, http://www.fao.org/3/i8040e/i8040e.pdf, p. 15.
19 „Education in Emergencies. Project Mapping Report“ (2020 m. gegužės mėn.), skelbiama adresu: https://ec.europa.eu/echo/sites/echo-site/files/eie_mapping_report.pdf.
20 Overseas Development Institute (2016): „A common platform for education in emergencies and protracted crises: Evidence paper“, ODI, London.
21 ECHO GD teminis politikos dokumentas Nr. 10 „Education in Emergencies in EU-funded Humanitarian Aid Operations“ (2019 m. liepos mėn.), https://ec.europa.eu/echo/files/news/eie_in_humanitarian_assistance.pdf.
Tvarkaraštis
Įvykis | Data |
---|---|
Audito planavimo memorandumo (APM) priėmimas / audito pradžia | 2019 11 12 |
Ataskaitos projekto oficialus išsiuntimas Komisijai (ar kitam audituojamajam subjektui) | 2020 10 13 |
Galutinės ataskaitos priėmimas po prieštaravimų procedūros | 2020 12 08 |
Visomis kalbomis gauti Komisijos (ar kito audituojamo subjekto) oficialūs atsakymai | 2021 01 14 |
Kontaktas
EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG
Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors
Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).
Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2021
ISBN 978-92-847-5589-9 | ISSN 1977-5725 | doi:10.2865/415 | QJ-AB-21-002-LT-N | |
HTML | ISBN 978-92-847-5563-9 | ISSN 1977-5725 | doi:10.2865/5524 | QJ-AB-21-002-LT-Q |
AUTORIŲ TEISĖS
© Europos Sąjunga, 2021
Pakartotinio Europos Audito Rūmų dokumentų naudojimo politika įgyvendinama pagal Europos Audito Rūmų sprendimą Nr. 6–2019 dėl atvirųjų duomenų politikos ir pakartotinio dokumentų naudojimo.
Jeigu nenurodyta kitaip (pavyzdžiui, atskiruose pranešimuose dėl autorių teisių), ES priklausantis EAR turinys yra licencijuojamas pagal Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licenciją. Tai reiškia, kad pakartotinis naudojimas yra leidžiamas, jeigu tai tinkamai pažymima ir nurodomi padaryti pakeitimai. Pakartotinai naudojantis subjektas negali iškreipti pirminės dokumentų prasmės ar minties. EAR nėra atsakingi už bet kokius pakartotinio naudojimo padarinius.
Jūs privalote išsiaiškinti papildomas teises, jeigu tam tikrame turinyje vaizduojami privatūs asmenys, kurių tapatybę galima nustatyti, pavyzdžiui, EAR darbuotojų nuotraukose, arba jame pateikti trečiųjų asmenų kūriniai. Kai gaunamas leidimas, juo panaikinamas pirmiau minėtas bendrasis leidimas ir jame aiškiai nurodomi naudojimo apribojimai.
Siekiant naudoti ar atgaminti turinį, kuris nepriklauso ES, gali reikėti prašyti leidimo tiesiogiai iš autorių teisių turėtojų.
Programinei įrangai ar dokumentams, kuriems taikomos pramoninės nuosavybės teisės, pavyzdžiui, patentams, prekių ženklams, registruotiems dizainams, logotipams ir pavadinimams, EAR pakartotinio naudojimo politika netaikoma ir leidimai dėl jų jums nesuteikiami.
Europos Sąjungos institucijų europa.eu domeno svetainėse pateikiamos nuorodos į trečiųjų asmenų svetaines. EAR jų nekontroliuoja, todėl raginame peržiūrėti jose pateiktas privatumo ir autorių teisių politikas.
Europos Audito Rūmų logotipo naudojimas
Europos Audito Rūmų logotipas negali būti naudojamas be išankstinio Europos Audito Rūmų sutikimo.
Kaip susisiekti su ES
Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt
Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:
- nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
- šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
- elektroniniu paštu svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt
Kaip rasti informacijos apie ES
Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (https://europa.eu/european-union/index_lt)
ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti https://op.europa.eu/lt/publications. Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. https://europa.eu/european-union/contact_lt)
ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1952 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)
ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp/lt) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais.