Eriaruanne
02 2021

Haridusele antav ELi humanitaarabi: aitab abivajavaid lapsi, kuid peaks olema pikemaajaline ja jõudma rohkem tüdrukuteni

Lühidalt aruandest Euroopa Komisjon suurendas hädaolukordades ja pikaajalistes kriisides haridusele antavat abi 2019. aastal 10%-ni kogu oma humanitaarabist. Me hindasime, kuidas komisjon seda uues mahus antavat toetust haldas. Leidsime, et projektid olid asjakohased ja saavutasid oodatud tulemused, kuid jõudsid tüdrukuteni vähem kui poisteni. Enamik meie valimisse kuuluvaid projekte olid vajadustega võrreldes liiga lühikesed ning komisjon ei teinud piisavalt kindlaks suurema kulutasuvuse võimalusi. Kuigi enamikust projektidest said lapsed kasu ka pärast nende lõppemist, ei aidanud rahalist abi hõlmavad haridusprojektid abisaajate sõltuvust rahalisest abist kuigi palju vähendada. Me soovitame tagada pikemaajalise rahastuse, parandada kuluanalüüsi, anda rohkem toetust tüdrukutele ning parandada rahalise abi projektide kestlikkust.
Euroopa Kontrollikoja eriaruanne vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 287 lõike 4 teisele lõigule.

Käesolev väljaanne on saadaval 23 keeles ning järgmises formaadis:
PDF
PDF General Report

Kokkuvõte

I

Haridus on kriisist mõjutatud piirkondades miljonite koolis mittekäivate laste jaoks esmatähtis. See mitte ainult ei paku neile õppimisvõimalusi, vaid suurendab ka nende vastupanuvõimet. Samuti aitab see neid kaitsta ja võimaldab neil arendada tulevikuks kasulikke omadusi.

II

EL annab Euroopa Komisjoni Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi (ECHO) kaudu katastroofis kannatanutele vajaduspõhist humanitaarabi. Selle eesmärk on juhtida humanitaarabioperatsioone kooskõlas säästlikkuse, tõhususe ja tulemuslikkuse põhimõtetega. Üks juhtpõhimõtetest on ka sooline võrdõiguslikkus.

III

EL suurendas hiljuti haridusele antavat abi 10%-ni kogu humanitaarabist. 2019. aastal moodustas see 160 miljonit eurot. Abi eesmärk on taastada ja säilitada võimalus saada humanitaarkriiside ajal turvaliselt ja kvaliteetset haridust. Sellega toetatakse mitut liiki tegevusi, sealhulgas klassiruumide ehitamist ja taastamist, õppematerjalide ja sisustuse muretsemist, õpetajate koolitamist ning laste kooli tagasipöördumise abistamist, andes peredele rahalist abi ja aidates lastel kiirendatud hariduse programmide abil teistele järele jõuda.

IV

Auditi peamine eesmärk oli hinnata, kas ELi haridusalane humanitaarabi oli laste abistamisel tulemuslik ja kas seda anti tõhusalt. Audit hõlmas aastatel 2017–2019 Jordaanias ja Ugandas ellu viidud projekte. Aruande eesmärk on aidata parandada komisjonipoolset juhtimist valdkonnas, kus rahastamine on viimastel aastatel pidevalt suurenenud.

V

Leidsime, et projektid olid asjakohased ja hästi koordineeritud ning komisjon tegeles kontrollkäikudel kindlaks tehtud probleemide lahendamisega. Projektid saavutasid suurema osa kavandatud tulemustest. Neis kasutati aga vaid vähesel määral ECHO suurema reageerimissuutlikkuse asjakohaseid suuniseid, mille raames nähakse partneritele ette rahalised vahendid, et töötada välja meetodid ja suunised humanitaarabimeetmete tulemuslikkuse suurendamiseks.

VI

Leidsime ka, et projektid ei olnud suunatud piisavalt tüdrukutele, kuigi nad olid ebasoodsamas olukorras, näiteks varajase abiellumise ohu tõttu. Peale selle ei saavutatud mitmes valimisse kuuluvas projektis tüdrukute sihtosakaalu.

VII

Enamik meie valimisse kuuluvaid projekte kestis esialgu 10–12 kuud. See ei olnud piisavalt pikk aeg, et tegeleda laste haridusvajadustega pikaajalistes kriisides, ning mõningaid projekte pikendati. Lühike kestus suurendas ka rakenduspartnerite halduskoormust, vähendades abi andmise tõhusust.

VIII

Komisjon ei analüüsinud piisavalt projektide maksumust, et teha kindlaks suurema kulutasuvuse võimalused. Ta ei võrrelnud tegevuskulusid ega abisaajateni jõudnud kaupade ja teenuste osakaalu sarnaste projektide või sama projekti eelnevate etappidega. See kehtib nii projektiettepanekute valimise kui ka projektide rakendamise järelevalve kohta.

IX

Pärast projektide lõppu said enamikust neist lapsed jätkuvalt kasu. ECHO ei teinud siiski kuigi palju selleks, et vähendada abisaajate sõltuvust rahalisest abist valimisse kuuluvate rahalist abi hõlmavate haridusprojektide raames. Paljusid neid projekte tuli korduvalt rahastada, sest neil ei olnud seoseid pikemaajaliste abiprogrammidega ja nad ei suunanud abisaajaid elatise teenimise lahenduste juurde.

X

Eeltoodud tähelepanekutele tuginedes soovitame komisjonil teha järgmist:

  • kasutada paremini ära suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi;
  • toetada rohkem tüdrukuid;
  • tagada pikaajalistes kriisides hariduse pikemaajaline rahastamine;
  • parandada kulude analüüsimist haridusprojektide valimisel ja jälgimisel;
  • suurendada rahalise abi andmist hõlmavate haridusprojektide kestlikkust.

Sissejuhatus

Haridus on kriisist mõjutatud piirkondades miljonite koolis mittekäivate laste jaoks esmatähtis

01

Arengumaades ei käi hinnanguliselt 64 miljonit last algkoolis1. Pooled neist koolis mittekäivatest lastest elavad konfliktidest mõjutatud piirkondades. Tüdrukud on üldiselt ebasoodsamas olukorras, sest konfliktist mõjutatud riikides on koolis mittekäimise tõenäosus neil suurem kui poistel2.

02

Humanitaarkriisid kestavad praegu keskmiselt üle üheksa aasta. Peaaegu kolm neljandikku 2018. aastal humanitaarabi saanud inimestest asus riikides, kus kriis kestis seitse aastat või kauem3.

03

Hariduse andmine hädaolukordades ja pikaajalistes kriisides ei paku mitte ainult õppimisvõimalusi, vaid suurendab ka laste vastupanuvõimet. See võib anda ka kohest füüsilist kaitset ning elupäästvaid teadmisi ja oskusi4. Üks peamisi põhjuseid, miks korraldatakse hädaolukordades varakult organiseeritud haridustegevusi, on vähendada trauma psühhosotsiaalset mõju lastele. Pagulaste olukorrale omane häiritus ja ebakindlus võivad kahjustada laste füüsilist, intellektuaalset, psühholoogilist, kultuurilist ja sotsiaalset arengut. Kuid hariduse andmine hädaolukordades võib anda lastele lootust tuleviku suhtes, normaalsuse ja turvatunde ning tagada põhioskuste omandamise4.

04

Kriisi tõttu kannatavad lapsed rõhutavad hariduse tähtsust5. Lapsevanemad ja kogukonnajuhid, keda konfliktid puudutavad, peavad samuti laste haridust üheks nende kõige olulisemaks prioriteediks, eelistades seda mõnikord muudele põhiteenustele6 7.

Komisjon suurendas hiljuti haridusele antavat abi 10%-ni kogu oma humanitaarabist

05

EL annab Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi (ECHO) kaudu katastroofis kannatanutele humanitaarabi8. Ta ei sekku tavaliselt otse kohapeal. Tema rahastatavaid humanitaarabimeetmeid rakendavad partnerorganisatsioonid, nagu humanitaarabi valdkonna valitsusvälised organisatsioonid, rahvusvahelised organisatsioonid ja ÜRO abiorganisatsioonid. ECHO vastutab jätkuvalt Euroopa Liidu humanitaarabi strateegia ja rakendamise eest. Ta rahastab partnerite kavandatud meetmeid ja jälgib nende rakendamist.

06

Humanitaarabi määruses ja finantsmääruses nõutakse, et komisjon juhiks humanitaarabioperatsioone säästlikkuse, tõhususe ja tulemuslikkuse põhimõtete kohaselt. Sooline võrdõiguslikkus on samuti üks ELi humanitaarabi juhtpõhimõtetest9.

07

EL esitas oma poliitikaraamistiku, mis käsitleb hariduse andmist hädaolukordades ja pikaajalistes kriisides, 2018. aasta mai teatises10. ELi liikmesriigid kiitsid selle raamistiku nõukogu 26. novembri 2018. aasta järeldustes heaks. Raamistik keskendub neljale strateegilisele prioriteetsele valdkonnale (vt joonis 1). Enne seda juhinduti toetuse andmisel 2008. aasta teatisest, milles toetati haridusvaldkonna lisamist humanitaarabi hulka11.

Joonis 1

ECHO neli strateegilist eesmärki seoses haridusega hädaolukordades ja pikaajalistes kriisides

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni 2018. aasta mai teatise põhjal.

08

Komisjon toetab mitut liiki haridustegevusi. Nende seas on klassiruumide, töötajate majutusruumide ja käimlate ehitamine ja taastamine; õppematerjalide ja sisustuse muretsemine; õpetajate koolitamine; kiirendatud hariduse tagamine, et aidata lastel kooli naasta; lapsevanemate teadlikkuse suurendamine hariduse tähtsusest; peredele rahalise abi andmine laste kooliskäimiseks ning lastele psühhosotsiaalse toe pakkumine.

09

ECHO eesmärk on võimaldada suurema reageerimissuutlikkuse programmi rahastamise kaudu anda humanitaarabisektoris tulemuslikumat abi. Suurema reageerimissuutlikkuse programmi raames rahastatakse algatusi, millega töötatakse välja ja võetakse kasutusele uusi töömeetodeid (nt metoodikaid ja suuniseid).

10

ECHO eraldab kriisidele raha vajaduste kvalitatiivse hindamise alusel. Raha eraldamisel võetakse arvesse ka selliseid tegureid nagu varasemate eraldiste määr, kohapeal tegutsevate partnerite arv, juurdepääs abisaajatele ja humanitaarabipartnerite tegevuse koordineerimine. Samuti võetakse selles arvesse 2018. aasta mai teatises võetud kohustust eraldada 10% ELi humanitaarabi eelarvest haridusele.

11

ECHO alustas hariduse rahastamise suurendamist juba 2016. aastal, mil kulud suurenesid eelneva aastaga võrreldes 51 miljoni euro võrra (vt joonis 2). Kooskõlas 2018. aasta teatisega jätkas ECHO hariduse rahastamise olulist suurendamist ning jõudis 2019. aastal 10%-ni ELi humanitaarabi eelarvest.

Joonis 2

Hariduse valdkonnale eraldatud ECHO rahalised vahendid (2015–2019)*

* Sinistes veergudes on näidatud hädaolukordades hariduse andmise eelarvekulud (miljonites eurodes), rohelisel real on näidatud selle eelarve osakaal ELi humanitaarabist.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni teabe põhjal.

12

Kümme suurimat ELi haridusalase hädaabi saajat aastatel 2017–2019 said kokku 188 miljonit eurot. Neli suurimat abisaajat olid Türgi (84 miljonit eurot), Jordaania (18 miljonit eurot), Süüria (16 miljonit eurot) ja Uganda (16 miljonit eurot).

Tabel 1

Hädaolukordades hariduse andmiseks eraldatud ECHO rahalised vahendid (2017–2019) – kümme enim abi saanud riiki

Riik Eraldatud
(miljonites eurodes)
1 Türgi 84,8
2 Jordaania* 18,0
3 Süüria 16,0
4 Uganda* 15,7
5 Liibanon 13,9
6 Somaalia 10,2
7 Iraak 9,6
8 Iraan 8,3
9 Etioopia 5,7
10 Mali 5,6
187,8

* Auditis käsitletud riigid.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni teabe põhjal.

Auditi ulatus ja käsitlusviis

13

Auditi käigus vaatlesime, kuidas komisjon on hallanud oma suurema toetuse andmist haridusele hädaolukordades ja pikaajalistes kriisides. 2019. aastal saavutas komisjon oma eesmärgi anda haridusalast abi 10% ulatuses kogu ELi humanitaarabist. Soovisime oma auditiga tagada, et seda uut suuremahulisemat rahastust kasutatakse tõhusalt ja tulemuslikult, ning anda meie leidude põhjal soovitusi olukorra parandamiseks.

14

Auditis hinnati, kui tulemuslik ja tõhus on hädaolukordades ja pikaajalistes kriisides haridusele antav ELi abi. Esitasime järgmised küsimused:

  • kas ELi humanitaarabi aitas tulemuslikult lapsi?
  • kas komisjon andis abi tõhusalt?
15

Audit hõlmas kahte riiki – Jordaaniat ja Ugandat –, mis võimaldas meil uurida ECHO reageerimist pikaajalistele kriisidele kahes erinevas kontekstis. EL oli võtnud kohustuse rahastada hariduse andmist hädaolukordades Jordaanias ja Ugandas aastatel 2017–2019 vastavalt 18 miljoni euro ja 16 miljoni euro suuruses summas (vt punkt 12). Meie audit ei hõlmanud Türgit, mis on suurim ELi abi saaja hädaolukordades antava hariduse valdkonnas, sest asjaomaseid kulusid käsitleti juba kontrollikoja 2018. aasta auditis12.

16

Uurisime seitset Jordaanias ja nelja Ugandas ellu viidud projekti, mis algasid 2017., 2018. ja 2019. aastal (vt I lisa). Valisime need riigid ELi abisumma alusel, mis oli eraldatud ajavahemikul 2017–2019 hädaolukordades hariduse andmiseks. Lisaks lähtusime vajadusest hõlmata eri rakenduspartnereid ning võimaldada moodustada valim nii lõpetatud kui ka pooleliolevatest projektidest.

17

Audit viidi läbi ajavahemikul novembrist 2019 kuni juunini 2020. COVID‑19 tõttu ei saanud me kohapeal projekte külastada. Enne reisipiirangute kehtestamist vestlesime Brüsselis asuvate komisjoni töötajatega. Seejärel pidasime videokonverentse komisjoni töötajatega ja rakenduspartneritega, kes asusid oma peakorterites ning kohapeal Jordaanias ja Ugandas. Meie tähelepanekud ja järeldused põhinevad seetõttu dokumentide (nt projektiettepanekute, kontrolliaruannete ja tulemusnäitajate) läbivaatamisel ning teabevahetusel komisjoni ja rakenduspartneritega.

Tähelepanekud

ELi haridusalane humanitaarabi aitas abivajavaid lapsi, kuid jõudis tüdrukuteni vähem kui poisteni

18

Laste tulemuslikuks abistamiseks peaks komisjon tegema järgmist13:

  • suunama oma abi sinna, kus see on asjakohane ja kõige vajalikum;
  • tegema koostööd oma kõnealuse valdkonna partnerite ja teiste humanitaarabiorganisatsioonidega;
  • jälgima projekte ja kõrvaldama tulemuste saavutamist takistavad asjaolud;
  • tagama, et projektide kavandatud väljundid ja tulemid saavutatakse ning et neis kasutatakse suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi;
  • võtma vajaduste hindamisel arvesse soolise võrdõiguslikkuse küsimusi, nii et nende tüdrukute osakaal, kellele abi on suunatud ja kelleni see on jõudnud, kajastaks nende ebasoodsamat olukorda.
19

Seetõttu uurisime, kas projektid olid kooskõlas komisjoni poliitikaraamistikuga ja olid suunatud abivajavatele lastele. Uurisime, kas komisjon tegi koostööd teiste sidusrühmadega, et maksimeerida vastastikust täiendavust, ning kas projektide järelevalve käigus tehti kindlaks peamised probleemid parandusmeetmete võtmiseks. Me hindasime, kas projektide kavandatud väljundid ja tulemid saavutati ning kas neis kasutati ECHO suurema reageerimissuutlikkuse raames rahastatud algatustest tulenevaid suuniseid. Uurisime ka seda, kas projektidega toetati piisavalt tüdrukuid.

20

Joonisel 3 on esitatud kokkuvõte valimi projektide uurimise põhjal tehtud järeldustest nende asjakohasuse, koordineerimise, järelevalve, tulemuste ja tüdrukute toetamise kohta meie auditi tegemise ajal.

Joonis 3

Kokkuvõte valimi 11 projekti kohta tehtud järeldustest nende asjakohasuse, koordineerimise, järelevalve, tulemuste ja tüdrukute toetamise kohta

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni ja tema partnerite teabe põhjal.

Projektid olid asjakohased

21

Leidsime, et kõik valimisse kuuluvad projektid olid kooskõlas asjaomase poliitikaraamistikuga. I lisas on loetletud mitmesugused projektide raames ellu viidud tegevused. Enne poliitikaraamistiku väljatöötamist 2018. aastal suurendas ECHO aga märkimisväärselt hariduse toetamise ulatust ja mahtu (vt joonis 2). See põhjustas ühes meie valimisse kuuluvas projektis komisjonipoolse rahastamise järjepidevuse puudumist. Projekti nr 9 raames toetati 2017. ja 2018. aastal Ugandas väikelaste arengut, mis ei olnud osa riiklikust haridusalasest tegevuskavast. ECHO lõpetas toetuse andmise pärast 2018. aasta mai teatist, milles keskendutakse rohkem algharidusele ja kiirendatud hariduse programmidele.

22

Meie valimisse kuuluvate projektide puhul leidsime, et komisjon ja tema partnerid kasutasid vajaduste hindamisel kohalike elanike osalusel põhinevat meetodit. Näiteks toimusid sihtrühma arutelud õpetajate, lastevanemate ja lastega, et saada teada nende konkreetsed probleemid ja seisukohad asjaomase projekti sisu kohta. Seda teavet kasutati seejärel projekti kavandamisel.

23

Vajaduste hindamisel võeti arvesse ka lastekaitse küsimusi. Näiteks Jordaania projekt nr 4 hõlmas kooli saatmise teenust, kuna sihtrühma arutelul rõhutati, et koolis mittekäimise üks põhjus on teekonna ebaturvalisus. Projektis nr 2 koolitati õpetajaid tegelema kiusamise teemaga pärast seda, kui sihtrühma arutelus tehti kindlaks, et see on probleem.

Projektid olid hästi koordineeritud

24

ECHO haridusalase rahastuse kiire suurenemine 12 miljonilt eurolt 2015. aastal 166 miljonile eurole 2019. aastal tähendas, et hea koordineerimine oli eriti oluline vastastikuse täiendavuse tagamiseks ja dubleerimise vältimiseks. ECHO rakenduspartnerid osalesid Jordaanias ja Ugandas haridussektori klastrites või töörühmades. Nende eesmärk oli tagada hea koordineerimine kõigi vahel, kes osalevad hariduse andmises hädaolukorras (vt 1. selgitus).

1. selgitus

ECHO partnerid tegid abiprojektide kavandamisel ja rakendamisel koostööd teiste humanitaarabiorganisatsioonidega

Valimi projektides kasutati täiendavaid tegevusi:

  • projektides nr 4 ja nr 8 kasutati vajaduste kindlakstegemiseks vajaduste ühise hindamise tulemusi;
  • Jordaania projektis nr 7 võrreldi abisaaja andmeid ÜRO andmebaasiga, et tagada, et toetust ei anta samadele abisaajatele;
  • Jordaania projektis nr 4 pakuti kooli saatmise teenust, mis toetas ühe teise, formaalharidusele keskenduva projekti toimimist;
  • haavatavatele lastele suunatud Jordaania projektides nr 2 ja 3 säästeti aega ja vahendeid, kasutades projekti nr 5 raames välja töötatud kaasava hariduse hindamise küsimustikku.
25

Kuigi koordineerimine toimis üldiselt hästi, leidsime mõned näited vastastikuse täiendavuse puudumisest:

  1. Uganda projektis nr 8 oli osalemise määr madalam kui selle kiirendatud hariduse programmi suhtes prognoositi. See oli osaliselt tingitud asjaolust, et teised organisatsioonid laiendasid oma kiirendatud hariduse programme. Näiteks rahastas Euroopa Komisjoni rahvusvahelise koostöö ja arengu peadirektoraat (DEVCO) kiirendatud haridust ka Euroopa Liidu Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfondi (EUTF) kaudu. Tegelikult said kiirendatud hariduse programmi keskused rohkem toetust kui algkoolid ja see tekitas pingeid. Toetamise erinevus oli nii suur, et uuringus, milles käsitleti kiirendatud hariduse programmi järgi õppijate üleminekuvõimalusi Ugandas, leiti, et ükski küsitletud laps ei soovinud minna üle formaalõpet pakkuvasse algkooli;
  2. Ugandas puudus vastastikune täiendavus meie valimisse kuulunud projekti nr 8 raames toetatava algkooli ning ühe lähedalasuva vee, kanalisatsiooni ja hügieeniga seotud projekti WASH vahel, mida ECHO ei rahastanud. Seetõttu ei olnud kool algselt ühendatud projekti WASH partneri tagatud veeallikaga.

ECHO jälgis projekte ja tegeles tuvastatud probleemidega

26

ECHO kohapealsed ametnikud külastavad projekte kontrollimise eesmärgil. Nad teatavad oma partneritele nende külastuste tulemused, sealhulgas tuvastatud probleemid, et partnerid saaksid võtta parandusmeetmeid. Näited:

  1. seoses Uganda algkoolis elluviidava projektiga nr 8 toodi ECHO-poolse kontrollimise käigus esile koordineerimise puudumine projekti WASH partneritega (vt punkt 25). Kaheksa kuud pärast projekti algust tehtud kontrollkäiku võeti probleemi lahendamiseks meetmeid ja kool ühendati veevarustusega;
  2. ECHO kontrollis Ugandas elluviidavat väikelaste arengu projekti (projekt nr 9) ja leidis, et vanemad olid kohustatud ostma oma lastele lõputseremoonia riided, et saada oma lapse algkooli registreerimiseks vajalik tunnistus. Pärast kontrollkäiku see tava lõpetati, kuna Uganda haridusasutused ei nõudnud tegelikult algkooli registreerimiseks tõendit.
27

Kuid ECHO ei teavitanud süstemaatiliselt partnereid kirjalikult kontrollkäikude tulemustest. Näiteks külastas ECHO 2018. aasta oktoobris kontrollimise eesmärgil ühte Jordaania projekti (projekt nr 5). Ta esitas oma järeldused partnerile suuliselt, mitte kirjalikult, ning lisas soovi saada kirjalikke ja videopõhiseid teabematerjale. Partner mõistis taotlust valesti ja esitas teabematerjali alles projekti teises etapis seitse kuud hiljem (projekt nr 6). Leidsime ka mõningaid puudusi seoses järelevalvekuludega (vt punkt 57) ja tüdrukute saavutatud osakaaluga võrreldes eesmärgiga (vt punkt 38).

Projektid saavutasid kavandatud tulemused

28

ECHO kasutab projekti tulemuste mõõtmiseks kahte liiki näitajaid. Tulemusnäitajad mõõdavad projekti väljundeid (st projekti tulemusel saadud tooted ja teenused, näiteks ehitatud klassiruumid, korraldatud koolitused või kättesaadavaks tehtud seadmed). Konkreetsed eesmärgiga seotud näitajad mõõdavad tulemeid (st abisaajate olukorra paranemist, näiteks juurdepääsu õppimisvõimalustele või paranenud teadmisi või heaolutunnet).

29

Meie valimisse kuulus kuus lõpetatud projekti (vt I lisa). Neil projektidel oli kokku 30 tulemusnäitajat. 27 näitaja puhul (90%) saavutasid projektid sihtväljunditest 100% või rohkem (vt joonis 4).

Joonis 4

Tulemusnäitaja saavutamine (6 lõpetatud projekti)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda ECHO andmete põhjal.

30

Leidsime ühe näite, kus väljund ületas eesmärgi, kuid seda ei kasutatud eesmärgipäraselt. Projekti nr 10 raames ehitati Ugandas algkoolide klassiruumid kahte kohta: Bidibidisse, mis on olemasolev asula, ja Omugosse, kuhu oodati suure hulga pagulaste saabumist. Eeldatavat 40 000 pagulast Omugosse ei saabunud ja kui projekt 2018. aasta märtsis lõppes, tegutses kavakohaselt ainult kolm seal ehitatud viiest koolist. Kahest ülejäänud koolist oli üks kasutuseta kuni uue kooliaastani 2019. aastal ning teist kasutati keskkoolina fondist „Education Cannot Wait“ rahastatud projekti raames.

31

Kuigi väljundite mõõtmine on suhteliselt üheselt mõistetav (nt ehitatud klassiruumide arv või koolitatud õpetajate arv), on abisaajate eluga seotud muutuste, st projekti tulemi mõõtmine keerulisem. Meie valimisse kuulunud projektides oli siiski mõningaid häid näiteid selle kohta, kuidas seda tehti (vt 2. selgitus).

2. selgitus

Tulemi mõõtmise näited

Jordaanias ellu viidud projekt nr 5 hõlmas kaasava hariduse koolitust ja töövahendite kasutamise koolitust puuetega lastega töötavatele õpetajatele. Mõlemat liiki koolituse puhul tegi partner järgmist:

  • korraldas osalejate küsitlemise enne ja pärast koolitust. Vastajate määr oli üle 80%. Vastanutest 93% leidis, et nende teadmised olid paranenud vähemalt ühes kursuse valdkondadest;
  • analüüsis selle suurenemise määra (mitte konkreetset eesmärgiga seotud näitajat). Kaasava hariduse keskmine punktisumma tõusis 61%-lt 76%-le ja töövahendite koolituse keskmine punktisumma 54%-lt 61%-le. Võttes arvesse töövahendite koolitusel saadud teadmiste suhteliselt tagasihoidlikku suurenemist, kavatses partner oma koolitusmaterjalid läbi vaadata.

Projektis nr 4, mis toimus samuti Jordaanias, anti lastele psühhosotsiaalset toetust. Olukorra paranemise mõõtmiseks

  • paluti õpilastel täita enne ja pärast toetuse saamist sama psühhosotsiaalset terviklikkust käsitlev küsimustik ja selle tulemused olid järgmised:
    • keskmine punktisumma tõusis 48%-lt 78%-le, mis näitab, et programm oli olnud lastele kasulik;
    • kontrollrühma kuulunud õpilaste (st need, kes ei saanud toetust) keskmine punktisumma langes 57%-lt 53%-le.
32

Meie valimisse kuuluvatel lõpetatud projektidel oli 11 konkreetset eesmärgiga seotud näitajat. Nende näitajatega mõõdeti tulemeid, näiteks „nende kooliealiste poiste ja tüdrukute osakaal, kellel on pidev juurdepääs kvaliteetsetele ja kaitsvatele õppimisvõimalustele“ (projektid nr 1, 2, 10 ja 11) või „nende puuetega laste osakaal, kelle psühhosotsiaalne heaolu on tänu projekti meetmetele paranenud“ (projekt nr 5). Üheksa näitaja puhul (82%) saavutasid projektid sihttulemitest 100% või rohkem (vt joonis 5).

Joonis 5

Konkreetsete eesmärgiga seotud näitajate saavutamine (lõpetatud projektid)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni andmete põhjal.

33

Süsteemide ja partnerluste tugevdamine oli üks komisjoni 2018. aasta poliitikaraamistiku neljast strateegilisest prioriteedist (vt punkt 07). ECHO rahastas aastatel 2018–2019 suurema reageerimissuutlikkuse raames kahte projekti, mis olid seotud hariduse andmisega pikaajalistes kriisides:

  1. õpikeskkondade parandamist käsitlev projekt „Improving Learning Environments Together“ (ILET) (0,6 miljonit eurot), mille eesmärk oli lahendada hädaolukorras hariduse andmise kvaliteedi mõõtmisega seotud probleemid. Projekti raames töötati välja meetod, mille abil õpetada inimesi andmeid koguma ja analüüsima ning kasutama neid koolide toimimise parandamiseks. Aruanne, milles esitati ülevaade projekti tulemustest, avaldati 2018. aasta mais;
  2. projekt „Strengthening Coordination in Education in Emergencies“ (1 miljon eurot), mis käsitles hariduse koordineerimise tugevdamist hädaolukordades ja mille eesmärk oli parandada arusaamist abi andmisest raha ja kupongide vormis, et võimaldada hariduses kasutada raha süstemaatilisemalt. Projekti tulemusena avaldati 2019. aasta veebruaris suunised, milles kirjeldatakse peamisi elemente, mida tuleb arvesse võtta rahalise abi projekti eri etappides.
34

Meie analüüsi tulemused on esitatud tabelis 2. Leidsime, et kuigi see oli ECHO strateegiline prioriteet, kasutas ta suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi vähe:

  1. ILETi projekt oli asjakohane viie projekti puhul täielikult ja kahe projekti puhul osaliselt. Nende projektide eesmärk oli tagada juurdepääs kvaliteetsele haridusele ja neid rakendati ajal, mil ILETi projekti tulemused olid kättesaadavad. Kuid ainult üks projekt kasutas tegelikult ILETi projekti tulemusi kvaliteedi mõõtmiseks (projekt nr 8);
  2. suurema reageerimissuutlikkuse suunised rahalise abi kohta olid asjakohased ja kättesaadavad nelja valimisse kuuluva projekti puhul. Üheski neist projektidest ei viidatud konkreetselt kõnealustele suunistele, kuid neis rakendati praktikas suunistega sarnast käsitlusviisi (projektid nr 3, 6, 7 ja 8).

Tabel 2

ECHO kasutab suurema reageerimissuutlikkuse projekte vähe

Riik Projekt Suurem reageerimissuutlikkus
ILET Rahaline abi
Jordaania 2
3
4
5
6
7
Uganda 8
= suurema reageerimissuutlikkuse suunis on projekti jaoks asjakohane ja kättesaadav
`= suurema reageerimissuutlikkuse suunis on projekti suhtes osaliselt asjakohane
= projektis kasutatakse suurema reageerimissuutlikkuse suunist
= projektis ei kasutata suurema reageerimissuutlikkuse suunist, kuid kasutatakse sarnast käsitlusviisi

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni ja partnerite andmete põhjal.

Projektid jõudsid tüdrukuteni vähem kui poisteni

35

ECHO poliitikaraamistikus rõhutatakse, et hädaolukorrad ja pikaajalised kriisid avaldavad ebaproportsionaalselt suurt mõju tüdrukute haridusele. Seda kinnitas mõne meie valimisse kuulunud projekti vajaduste analüüs. Näited:

  1. Jordaania projektis nr 6, milles toetati puuetega lapsi, leiti, et hariduse kättesaadavusega seotud tõkkeid kogesid eelkõige tüdrukud (nt õpetajatepoolse häbimärgistamise, ahistamise ja väärkohtlemise tõttu);
  2. Jordaania kolme rahalise abi projekti (projektid nr 1, 2 ja 3) vajaduste hindamisel toodi esile oht, et tüdrukud langevad koolist välja varajase abielu tõttu, mida kasutatakse kriisiga toimetulekuks ja mis avaldab tüdrukute elule pöördumatut mõju;
  3. Uganda 2018. aasta projekti vajaduste analüüsis leiti, et algkooli algusaastatel olid tüdrukud ja poisid võrdselt esindatud, kuid aja jooksul tüdrukute arv vähenes (projekt nr 8);
  4. Jordaania pagulaslaagrite projekti ettepaneku hindamisel märkis ECHO, et tüdrukuid ohustab koolist väljalangemine, majapidamistöödes osalemine, vägivald ja varajane abiellumine (projekt nr 4).
36

Projektides, milles käsitleti konkreetselt naisi ja tüdrukuid, oli tegevusi, mis olid suunatud haavatavate rühmade, näiteks lapseealiste emade ees seisvatele takistustele (vt 3. selgitus).

3. selgitus

Meetmed, mis on suunatud konkreetselt lapseealistele emadele

Ugandas ellu viidud projekt nr 8 oli suunatud lapseealiste emade haavatavale rühmale. Yumbe seitsmes kiirendatud hariduse programme pakkuvas keskuses toetati projektiga 122 lapseealise ema koolis käimist.

Haridusele juurdepääsu tõkked olid muu hulgas järgmised:

  • lastehoiukohustused, kuna lapseealistelt emadelt eeldati sageli, et nad jäävad koju hoolitsema oma laste eest;
  • lapse tõttu tähelepanu hajumine klassiruumis, mis vähendab õppimise kvaliteeti;
  • kaaslaste surve, mille tõttu ei tunne ema ega laps ennast klassiruumis oodatuna.

Selle probleemi lahendamise meetoditena kasutati muu hulgas kogukonna teadlikkuse suurendamist, lastekaitserühmi ja raadiosõnumeid. Praktilisel tasandil oli mõnes kiirendatud hariduse keskuses hooldaja, kes hoolitses laste eest, samal ajal kui nende emad käisid koolis.

37

Siiski ei kajastanud mõnede valimisse kuuluvate projektide sihtmärgiks olevate tüdrukute osakaal nende ebasoodsamat olukorda (vt punkt 35). Näiteks on varajast abiellumist tagantjärele raske muuta ja seetõttu on ennetavad meetmed eriti olulised. Sellele vaatamata oli valimi üheteistkümnest projektist kaheksa eesmärk toetada 50% tüdrukuid. Ülejäänud kolmest projektist ühe eesmärk oli toetada 60% tüdrukuid nende haavatavama olukorra tõttu (projekt nr 4). Ülejäänud kahe meie valimisse kuuluva projekti eesmärk oli jõuda vähemate tüdrukuteni. Ühes neist, Jordaania projektis, oli eesmärgiks ainult 40% tüdrukuid (projekt nr 3), teises, Uganda projektis, aga 44% tüdrukuid (projekt nr 11). Projekti nr 3 eesmärk 40% oli madalam kui kahes eelmises etapis, mil see oli 50% (projektid nr 1 ja 2). 40% eesmärk ei olnud kooskõlas ECHO poliitiliste kohustustega ega partneri enda vajaduste hinnanguga, milles soovitati suurendada toetust haavatavatele tüdrukutele, eelkõige neile, keda ohustab varajane abiellumine.

38

Kuigi tüdrukute osakaalule olid seatud eesmärgid, ei lisatud neid projekti ametlike näitajate hulka (vt punkt 29). Lisaks ei suudetud mitme ECHO rahastatud meetmega neid eesmärke saavutada. Joonisel 6 on näidatud valimisse kuuluvates projektides eesmärgiks seatud tüdrukute osakaal võrreldes tegelikult saavutatud osakaaluga. Näiteks projektis nr 1 oleks võidud toetada veel 132 tüdrukut, kui see oleks oma eesmärgi täitnud.

Joonis 6

Mitu valimi projekti ei saavutanud eesmärgiks seatud tüdrukute osakaalu

* Projektid on pooleli.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni ja partnerite andmete põhjal.

39

ECHO kasutab soo- ja vanusemõõdikut, et hinnata, kui hästi on humanitaarabimeetmetes arvesse võetud soolist võrdõiguslikkust. Mõõdiku eesmärk on parandada humanitaarabimeetmete kvaliteeti. ECHO hindab meetme kavandamise, vahe- ja lõpparuande etappi vastavalt 0, 1 või 2 punktiga, sõltuvalt sellest, mitmele neljast sooga seotud kriteeriumist meede vastab. Need neli kriteeriumit on: vajaduste analüüs ja aruandlus soo alusel; soorühmadele avalduva negatiivse mõju ärahoidmine ja leevendamine; soorühmade osalemine kavandamises või rakendamises ja tegevuse kohandamine soorühmade vajadustele.

40

Kuigi mitmed meie valimisse kuulunud projektid ei olnud suunatud piisavale arvule tüdrukutele ega jõudnud nendeni, ei mõjutanud see nende punktisummat, sest sooline osakaal ei olnud konkreetne kriteerium. ECHO andis maksimaalsed 2 punkti valimi üheteistkümnest projektist seitsmele. Maksimaalne punktisumma tuleks anda ainult juhul, kui projekt vastab kõigile neljale kriteeriumile (vt tabel 3). Isegi kui ECHO andis madalama hinde, ei olnud see seotud tüdrukute osakaalu eesmärgi või selle saavutamisega. ECHO ei jälginud süstemaatiliselt soolist osakaalu. Seetõttu ei algatatud soo- ja vanusemõõdiku põhjal vajalike parandusmeetmete võtmist, kui projektid ei olnud suunatud piisavale arvule tüdrukutele või ei jõudnud nendeni.

Tabel 3

ECHO soo- ja vanusemõõdik ei toonud esile meetmeid, mis ei andnud tüdrukutele piisavat toetust

Riik Projekt Pooleli Soo- ja vanusemõõdiku punktisumma Tüdrukute sihtosakaal
ei ole saavutatud või on ajakavast maas alla 50%
Jordaania 1 1 x
2 2 x
3 * 1 x x
4 * 2 x
5 2
6 * 1
7 * 2
Uganda 8 * 1 x
9 2
10 2 x
11 2 x

* pooleliolev projekt, vahepealne punktisumma

2 = vastab kõigile neljale kriteeriumile
1 = vastab kahele/kolmele kriteeriumile
0 = vastab ainult ühele / ei vasta mitte ühelegi kriteeriumile

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni ja partnerite andmete põhjal.

Projektid olid liiga lühiajalised, mis põhjustas mõningat ebatõhusust

41

Et anda pikaajalistes kriisides haridusalast humanitaarabi tõhusalt, peaks komisjon tegema järgmist14:

  • andma lastele nii lühi- kui ka pikemaajalist toetust kooskõlas 2016. aastal ulatuslikus kokkuleppes (Grand Bargain) võetud kohustusega mitmeaastase rahastamise suhtes;
  • saavutama humanitaarabi rahastamisel võimalikult suure kuludele vastava tulu;
  • kavandama tulemuste muutmist pärast humanitaarabi lõppemist kestlikuks, näiteks iseseisva toimetuleku edendamise ja elatusvahendite toetamise kaudu.
42

Seetõttu hindasime, kas komisjon kasutas mitmeaastast rahastamist ja kas projektid olid piisavalt pikad, et rahuldada haridusvajadusi pikaajaliste kriiside korral. Me analüüsisime, kuidas komisjon saavutas kuludele vastava tulu ja tagas, et projektikulud olid mõistlikud. Võimaluse korral võrdlesime valimi eri projektide sarnaste tegevuste kulusid. Samuti uurisime, kas lapsed said projektidest ka pärast nende lõppemist jätkuvalt kasu, kas need vähendasid abisaajate sõltuvust rahalisest abist ja kas need olid seotud pikemaajalise arenguabiga.

43

Joonisel 7 on esitatud kokkuvõte valimi projektide uurimise põhjal tehtud järeldustest nende kestuse, kuluanalüüsi ja kestlikkuse kohta.

Joonis 7

Kokkuvõte valimi projektide kohta tehtud järeldustest nende esialgse kestuse, kuluanalüüsi ja kestlikkuse kohta

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni ja tema partnerite teabe põhjal.

Enamik meie valimi projekte kestis 10–12 kuud, mis ei olnud piisav pikemaajaliste haridusvajaduste rahuldamiseks pikaajaliste kriiside korral

44

Hoolimata võetud kohustusest rahastada humanitaarabi mitme aasta kaupa ja asjaolust, et pikaajaliste kriiside ajal on haridusvajadused sageli keskmise pikkusega või pikaajalised, eraldab komisjon vahendeid piirkondadele ja riikidele aastapõhiselt iga-aastase üleilmse otsuse alusel. Üleilmse otsuse alusel eraldati 2019. aastal kokku 1,5 miljardit eurot, mis hõlmas järgmist:

  1. 260 miljonit eurot Süüria kriisile (Süüria, Liibanon, Jordaania ja Egiptus), millest 16,5 miljonit eurot (6%) eraldati haridusele;
  2. 113 miljonit eurot Aafrika Sarve piirkonnale (Djibouti, Etioopia, Keenia, Somaalia ja Uganda), millest 22,5 miljonit eurot (20%) eraldati haridusele.
45

Iga-aastastes humanitaarabi rakenduskavades määratakse seejärel kindlaks ECHO meetmed konkreetse kriisi või piirkonna suhtes. Näiteks on kehtestatud iga-aastased humanitaarabi rakenduskavad Süüria kriisi ja Aafrika Sarve jaoks.

46

ECHO töövahendid on ette nähtud kriisidele reageerimiseks. Praegu saab ECHO rahastada ühe humanitaarabi rakenduskava raames hädaolukorras hariduse andmise projekte kuni 24 kuu jooksul. Ta võib jätkata sama projekti rahastamist pärast 24 kuu möödumist järgmise humanitaarabi rakenduskava raames, kuid selle otsuse saab teha alles hiljem, mitte algse projekti valimise ajal. Selline programmitsükkel tagab paindlikkuse hädaolukordadele reageerimisel, kuid piirab pikemaajaliselt rahastatavate projektide arvu.

47

Humanitaarabi määruses15 ei ole ECHO-poolse rahastamise kestust piiratud. Üleilmsetes otsustes või humanitaarabi rakenduskavades sätestatud piirmäärad tulenevad siseotsustest (vt joonis 8). Regulatiivsest seisukohast oleks ECHO-l võimalik rahastada ühe humanitaarabi rakenduskava raames pikemaid hädaolukorras hariduse andmise projekte.

Joonis 8

Määrus ei piira ECHO rahastatavate projektide kestust

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni andmete põhjal.

48

Meie valimis oli 11 projekti (seitse Jordaania ja neli Uganda projekti). 11 projektist üheksa esialgne kavandatud kestus oli 12 kuud või vähem. Projektide keskmine esialgne kestus oli mõlemas riigis 13 kuud. Ugandas pikenes see pärast projektide pikendamist 21 kuuni (vt joonis 9). Mõlema riigi kriisid on pikaajalised. Süüria kriis algas 2012. aastal. Alates 2016. aastast on Ugandasse saabunud märkimisväärne hulk pagulasi. Auditeeritud projektid viidi ellu aastatel 2017–2019.

Joonis 9

Valimi projektide kestus

Allikas: Euroopa Kontrollikoda komisjoni andmete põhjal.

49

Tava rahastada projekte ühe aasta jooksul ei ole kooskõlas ulatusliku kokkuleppe raames võetud kohustusega suurendada mitmeaastast planeerimist. Peale selle tähendas ECHO võetud kohustus eraldada 10% humanitaarabist haridusele (vt punkt 10), et pikemaajaline rahastamine oli võimalik. Üheaastased projektid ei täida pikaajalistes kriisides olevate laste mitmeaastaseid haridusvajadusi. Seda näitas asjaolu, et ECHO rahastas mitut neist projektidest veel mitu aastat. Hiljutises ELi humanitaarabi hindamises leiti, et ECHO aastase rahastamistsükliga kaasnevad suured halduskulud, ja soovitati ECHO-l võimaluse korral koostada programme mitmeks aastaks16.

50

Meetmete rahastamine ühe aasta jooksul suurendab nii ECHO kui ka eelkõige rakenduspartneri halduskoormust. ECHO peab hindama rohkem ettepanekuid, samas kui partner peab projektid ette valmistama ja esitama taotluse haridusministeeriumile heakskiitmiseks (vt tabel 4). Üheaastased projektid võivad takistada pikemate töölepingute sõlmimist ja suurendada tööjõu voolavust17. Mitmeaastane humanitaarabi rahastamine võib vähendada halduskulusid18. Lisaks peavad partnerid Jordaanias taotlema haridusministeeriumilt iga projekti heakskiitmist. See protsess võib kesta 3–5 kuud, millel võib olla 12-kuulisele projektile märkimisväärne mõju.

Tabel 4

Projektide halduskoormus vastavalt kestusele

Projektid kolmeaastasel perioodil Vastutav asutus
Kolm üheaastast projekti Üks kolmeaastane projekt ECHO Partner
Projektiettepanekud 3 1 x
Projektiettepaneku hindamine valikuetapis 3 1 x
Taotlus haridusministeeriumile projekti heakskiitmiseks 3 1 x

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

51

Lühiajalise rahastamise üks puudus on ka see, et see lühendab kvaliteetsete meetmete võtmise aega. Vähem on aega soolise võrdõiguslikkuse küsimustega tegelemiseks ja kestlikumate lahenduste elluviimiseks. 2019. aasta aruandes ulatusliku kokkuleppe kohta („Three Years On“) leiti, et mitmeaastane rahastamine ei vähendanud mitte ainult humanitaarabiga seotud halduskoormust, vaid parandas ka selle tõhusust ja tulemuslikkust. Kõik meie valimi projektide rakenduspartnerid tõdesid, et kui projekt kestaks kauem kui ühe aasta, vastaks see paremini pikaajalistes kriisides olevate laste haridusvajadustele. Nad pooldasid Jordaania ja Uganda kontekstis kahe kuni viie aasta pikkuseid projekte, et võimaldada paremat planeerimist, mille tulemusel oleksid meetmed kvaliteetsemad.

ECHO ei analüüsinud piisavalt projektide kulusid

52

Projektide valimiseks määrab ECHO humanitaarabi rakenduskavades kindlaks üldpõhimõtted (vt punkt 45). Need annavad partneritele teavet ECHO kättesaadavate rahaliste vahendite mahu, tema rahastatavate meetmete liigi ja selle kohta, kuidas ta hindab partnerite ettepanekuid. Partnerid koostavad oma projektid kooskõlas humanitaarabi rakenduskava üldpõhimõtetega ja esitavad need ECHO-le rahastamiseks.

53

ECHO tavapärane partnerite sobivuse ja kulude rahastamiskõlblikkuse kontroll võib anda teatava kindluse, et kulud on mõistlikud. Enne partnerluse raamlepingu allkirjastamist hindab ECHO partneri sobivust. Sealjuures hinnatakse partnerite tehnilist ja logistilist suutlikkust. Kuigi see annab mõningat kindlust partnerite menetluste suhtes, ei taga see, et nende projektiettepanekute kulud on konkurentsivõimelised. ECHO kontrollib süstemaatiliselt ka projektikulude rahastamiskõlblikkust, mis võib aidata kulusid kokku hoida. Näiteks Ugandas jäeti tänu sellele projekti eelarvest välja 37 000 eurot maksev sõiduk Land Cruiser (projekt nr 10).

54

ECHO analüüsib ka mõningal määral kulutasuvust, et tagada kavandatud kulude konkurentsivõimelisus ja mõistlikkus. Meie valimi projekt nr 7, mis viidi ellu Jordaanias, oli hea näide sellest, kuidas kulude analüüsimine võib aidata kaasa kulutasuvusele. ECHO pidas projektiettepanekus esitatud kulu abisaaja kohta (2700 eurot lapse kohta) liiga suureks. Summat vähendati 1700 euroni lapse kohta, mis parandas projekti tõhusust. Sellist liiki kuluanalüüs võib vähendada ka pettuseohtu, kuna ebatavalised kulude suhtarvud või ebatavalised muutused aja jooksul võivad viidata õigusnormidevastasele tegevusele.

55

Leidsime aga puudusi kõigi 11 valimisse kuuluva projekti kulude analüüsis. ECHO ei analüüsinud projektiettepanekute kulusid järjepidevalt. Tehtud kuluanalüüs oli piiratud ja ECHO ei kasutanud seda piisavalt projektide tõhususe suurendamiseks (vt 4. selgitus).

4. selgitus

ECHO projektikulude analüüs – näited puuduste kohta

Ebajärjepidevus: ECHO analüüs klassiruumi ehitamise kulude kohta Ugandas Yumbe ringkonnas ellu viidud kahe projekti puhul ei olnud järjepidev järgmistel põhjustel:

  • projekti nr 9 eelarves märgitud hind klassiruumide ploki kohta oli 48 000 eurot; ECHO ei seadnud seda kahtluse alla, sest ta leidis, et partneril oli taristu valdkonnas suhteline eelis, ja pidas kulusid seetõttu mõistlikuks;
  • sama ringkonna projekti nr 10 eelarves oli hind klassiruumide ploki kohta 23 000 eurot; ECHO pidas seda kõrgeks võrreldes kriisile reageerimise suunistes märgitud 18 000 euro suuruse hinnangulise kuluga.

Ebapiisav analüüs: Ugandas ellu viidud projekti nr 10 puhul

  • oli ECHO 2017. aasta märtsis ettepaneku kohta koostatud hinnangu kohaselt abisaajate saadavate kaupade ja teenustega seotud kulude hinnanguline osakaal 60%;
  • nende kulude tegelik osakaal oli 79%.

See näitas, et tõhusust oleks saanud oluliselt suurendada, kuid ECHO analüüsis ei võrreldud osakaalu teiste projektidega ega kaalutud selle tõhusust.

Analüüsi tulemusi ei kasutata: samuti seoses projektiga nr 10:

  • projekti kohta koostatud ECHO hinnangu kohaselt oli hinnanguline kulu abisaaja kohta 37 eurot;
  • projekti lõpus oli tegelik kulu abisaaja kohta 66 eurot.

ECHO ei kasutanud seda analüüsi ega uurinud erinevuste põhjuseid, et teha järeldused kulutasuvuse kohta.

56

Alates 2018. aasta detsembrist on ECHO projektiettepanekuid valides andnud nende kulutasuvuse kohta hinnangu „väike“, „keskmine“ või „suur“. Kuid suunised hindamiskriteeriumide või hindamiseks vajaliku kuluanalüüsi liigi kohta puuduvad. Meie auditi valimis oli kolm 2019. aastal Jordaanias ellu viidud projekti (projektid nr 3, 6 ja 7), kus ECHO rakendas seda käsitlusviisi. ECHO hindas kõigi kolme projekti kulutasuvust keskmiseks. Kuid isegi projekti nr 7 puhul, mida ECHO pidas liiga kalliks (vt punkt 54), ei võrreldud ühikukulu teiste sarnaste projektide ühikukuludega.

57

Kulude võrdlemine sarnase projekti kuludega võib aidata lisaks projektide kavandamisele ka selle rakendamisel selgitada välja kulutasuvuse parandamise võimalusi. Kuid ECHO ei analüüsinud projektide järelevalve käigus nende kulusid.

58

Tegime kindlaks kaht liiki analüüsid, mida ECHO oleks võinud teha projektide kavandamisel ja rakendamisel, et selgitada välja nende kulutasuvuse suurendamise võimalused, kuid mida ta ei teinud:

  1. tegevuste kulude võrdlus sarnase projekti või sama projekti varasemate etappide kuludega (vt 5. selgitus);
  2. abisaajate saadud kaupade ja teenuste osakaalu võrdlus sarnaste projektide või sama projekti varasemate etappide osakaaluga (vt 6. selgitus).

5. selgitus

Kulutasuvuse suurendamine – võrdlused, mida ECHO oleks võinud teha tegevuste kulude suhtes

Sarnaste projektide kulud: nii projekt nr 9 kui ka nr 10 hõlmasid klassiruumide plokkide ehitamist samasse Ugandas asuvasse pagulaslaagrisse, kuid projekti nr 9 hind ploki kohta oli 46% kõrgem kui projekti nr 10 puhul:

  • projektis nr 10 oli tegelik hind ploki kohta (28 klassiruumide plokki) 18 300 eurot;
  • projektis nr 9 oli tegelik hind ploki kohta (22 klassiruumide plokki) 26 700 eurot.

Kuigi esines mõningaid erinevusi konstruktsioonis, ei võrrelnud ECHO erinevaid kulusid ega uurinud, kas erinevused andsid võimaluse kulusid kokku hoida.

Kulu abisaaja kohta: projektides nr 1, 2 ja 3, mis olid Jordaanias ühe ja sama partneri poolt ellu viidud järjestikused üheaastased rahalise abi projektid, suurenes kulu abisaaja kohta igal aastal järgmiselt:

  • 833 eurot 2017. aastal,
  • 893 eurot 2018. aastal ja
  • 914 eurot 2019. aastal.

Kuigi rahalise abi summa jäi samaks, ei analüüsinud ECHO kulude kasvu põhjuseid.

Rahaülekannete tasud: rahalise abi projektide puhul maksid partnerid pankadele tasu abisaajatele tehtavate maksete haldamise eest. Nende tasude osakaal oli kogukulude suhtes väga erinev, isegi ühes ja samas riigis. Näiteks Jordaanias

  • olid tasud vahemikus 1–2,9%;
  • 2,9% suuruse tasu vähendamine (projekt nr 7) 1%-ni oleks võimaldanud säästa 17 500 eurot (mis oleks võimaldanud abistada veel 21 abisaajat).

6. selgitus

Kulutasuvuse suurendamine – võrdlused, mida ECHO oleks võinud teha abisaajate saadud kaupade ja teenuste osakaalu kohta

Eri etappide võrdlus: üks partner viis Jordaanias ellu kaks järjestikust üheaastast projekti, kus abisaajate saadud kaupade ja teenuste osakaal oli väga erinev:

  • nende kaupade ja teenuste osakaal, mis abisaajad said esimeses etapis (projekt nr 5): 61% ettepanekus, 76% elluviimisel;
  • nende kaupade ja teenuste osakaal, mis abisaajad saavad vastavalt teise etapi ettepanekule (projekt nr 6): 53%.

ECHO oleks võinud võrrelda teise etapi ettepanekus abisaajate saadavate kaupade ja teenuste osakaalu esimese etapi osakaaluga ning oleks võinud mõistlikult eeldada, et partner saavutab sarnase mahu.

Eri projektide võrdlus: ECHO oleks võinud võrrelda projekti nr 7 abisaajateni jõudnud raha osakaalu ning raha ja haridusteenuste osakaalu, mis jõudis abisaajateni teise partneri poolt ellu viidud kolmes järjestikuses projektis:

  • Jordaanias 2019. aastal ellu viidud rahalise abi projektis nr 7 oli abisaajateni jõudnud raha osakaal 34%;
  • teise partneri poolt 2017., 2018. ja 2019. aastal ellu viidud projektides oli abisaajateni jõudnud raha ja haridusteenuste osakaal vastavalt 68%, 61% ja 60%.

ECHO oleks võinud püüda saavutada sarnast tõhususe määra ning oleks võinud võrrelda ka seda osakaalu 85% eesmärgiga, mis on esitatud ECHO suunistes suurte, üle 10 miljoni euro suuruste rahaülekannete kohta (ehkki see hõlmab suurt hulka tugitegevusi).

Rahalise abi kasutamise ja kasutamata jätmise võrdlus: ECHO suunistes märgitakse, et rahaülekannete kasutamise tulemusena jõuab abisaajateni rohkem abi. Meie valimi projektide keskmised proportsioonid olid aga järgmised:

  • viie projekti puhul, mille põhimeede oli rahaline abi, oli abisaajateni jõudnud raha ja haridusteenuste osakaal keskmiselt 56%;
  • ülejäänud kuue projekti puhul oli abisaajateni jõudnud kaupade ja teenuste keskmine osakaal 66%.

Seega ei saanud abisaajad tänu rahalisele abile rohkem abi.

Paljudest tegevustest said lapsed kasu ka pärast projektide lõppemist, kuid rahalise abi projektid ei aidanud abisaajate sõltuvust kuigi palju vähendada

59

Projektide raames viidi ellu mitmesuguseid tegevusi, millest lapsed said kasu ka pärast projektide lõppemist, sealhulgas

  1. formaalhariduse toetamine või kiirendatud hariduse pakkumine;
  2. õpetajate koolitamine kaasava hariduse, kiirendatud hariduse, psühhosotsiaalsete oskuste või eluks vajalike oskuste alal, et suurendada nende teadmisi ja parandada hariduskeskkonda;
  3. koolide, õppekeskuste, käimlate või õpetajate majutusruumide ehitamine;
  4. vahendite hankimine puuetega lastele;
  5. koolikottide ja koolivormide hankimine;
  6. psühhosotsiaalne tugi psühhosotsiaalse heaolu parandamiseks;
  7. eri sidusrühmade teadlikkuse ja suutlikkuse suurendamine, et luua rohkem võimalusi pakkuv ja toetavam hariduskeskkond;
  8. riikliku kaasava hariduse poliitika väljatöötamine ja selle koolisüsteemis kasutuselevõtmise edendamine.
60

Paljud neist tegevustest on tavaliselt seotud arenguabiga. Tegelikult ehitasid Ugandas klassiruume ja pakkusid õpetajatele kiirendatud hariduse programmi alast koolitust ka DEVCO ja Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfond. DEVCO ja Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfondi projektid kestsid neli aastat, samas kui ECHO projektid olid lühemad ja neid tuli nende eesmärkide saavutamiseks pikendada.

61

Oli näiteid ELi humanitaarabist, mis on otseselt seotud ELi arenguabiga. Näiteks ehitati ECHO projektide raames Ugandasse koolid ja seejärel maksti fondist „Education Cannot Wait“ rahastatud projektide raames õpetajatele töötasu ja soetati mööblit. Mõned kiirendatud hariduse programmi järgi õppijad, keda toetati Ugandas ECHO rahastatud projekti kaudu (projekt nr 8), jätkasid Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfondist rahastatud kutseõppes.

62

ECHO ei kasutanud siiski mõningaid võimalusi, et veelgi tugevdada seost arenguabiga:

  1. üks partner pakkus mõnel juhul ühes ja samas kohas kiirendatud õpet (mida rahastas Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfond) ja psühhosotsiaalset tuge algkooliõpilastele (mida rahastas ECHO). Siiski rakendas ta pagulaslaagri eri piirkondades abisaajatele elatise teenimise vahendite tagamiseks asjaomaseid meetmeid, mida rahastas Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfond, ning jättis kasutamata võimaluse rakendada ELi soovitud käsitlusviisi lõimida humanitaar- ja arenguabi valdkonnad. ECHO lõpparuandes selle projekti kohta (projekt 11) märgiti, et projekti tulemuslikkuse suurendamiseks oleks tulnud luua strateegilised seosed pikemaajaliste arengualgatustega (nt Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfondi programmiga);
  2. ECHO märkis analüüsis Uganda projekti lõpparuande kohta (projekt 10), et partner ei arendanud piisavalt võimalusi siduda meede pikemaajaliste arengumeetmetega;
  3. ECHO hinnangus Jordaania ühe 2018. aasta projekti ettepaneku kohta leiti, et projektiga ei toetatud piisavalt pikaajalisi strateegiaid humanitaarabivajaduste vähendamiseks. Ainus soovitus oli, et meetmeid rahastaksid teised rahastajad, mida ei juhtunud (projekt nr 5);
  4. ECHO kontrolliaruannetes ühe teise Jordaania projekti kohta (projekt nr 4) leiti, et projektis ei kasutatud piisavalt ära võimalusi toetada pikaajalisi strateegiaid humanitaarabivajaduste ja nende aluseks oleva haavatavuse vähendamiseks (eelkõige Azraqi laagris);
  5. ühes uuringus jälgiti 2971 õpilase edusamme pärast nende osalemist 2018. aastal Ugandas kiirendatud hariduse programmis. Selles leiti, et 2015 (68%) õpilast ei õppinud kusagil. Ainult 956 õpilast (32%) jätkas edukalt õpinguid alg-, kesk- või kutsehariduses. Aruandes rõhutati vajadust rohkemate investeeringute ja suurema toetuse järele, et aidata lastel minna üle kiirendatud hariduse järgsetele võimalustele (projekt nr 8).
63

Humanitaarabi rakenduskavades kutsutakse üles looma seoseid pikemaajaliste programmidega, et suurendada kestlikkust. Näiteks 2018. aasta humanitaarabi rakenduskava tehnilises lisas Süüria piirkondliku kriisi kohta nõuti haridusmeetmeid, et tagada õppimise järjepidevus nõuetekohase planeerimise, sealhulgas väljumisstrateegiate ja arenguabile ülemineku kaudu. ECHO tegi siiski vähe selleks, et vähendada abisaajate sõltuvust rahalisest abist, mis oli peamine tegevus meie valimisse kuuluvas viies projektis (Jordaanias neljas ja Ugandas ühes projektis, vt I lisa). Rahalise abi eesmärk oli võimaldada lastele juurdepääsu haridusele. Pärast projektide lõppu oli rahaline abi endiselt vajalik, et lapsed saaksid jätkata koolis käimist. Näiteks toetati valimi projektidega nr 1, 2 ja 3 Jordaanias aastatel 2017, 2018 ja 2019 ühtesid ja samu 700 last. Jordaania projektis nr 7 osalenud 1290 abisaajat toetati ka eelmises etapis.

64

Need projektid vajasid korduvat rahastamist muu hulgas seepärast, et neil ei olnud väljumisstrateegiaid, mis oleksid olnud seotud kestlikumate programmidega. Projektidega suunati abisaajaid vähe elatise teenimise lahenduste juurde, et vähendada nende sõltuvust rahalisest abist. ECHO lõpparuande hinnangus Jordaania 2018. aasta projekti nr 2 kohta leiti, et partner ei olnud andnud ikka veel teada võimalikku strateegiat, et lõpetada rahalise abi andmine, millest sõltusid kõige haavatavamad perekonnad, näiteks need, kus perepeaks on naine. ECHO 2019. aasta hinnangus projekti nr 3 ettepanekule, mille esitas sama partner, kes viis ellu projekti nr 2, leiti, et partner ei olnud näidanud piisavaid võimalusi, kuidas minna tulevikus üle arengumeetmetele.

65

Kahes 2019. aasta rahalise abi projektis seati eesmärgiks, et abisaajad liiguvad edasi elatise teenimise lahenduste suunas. Jordaania projektis nr 3 seati eesmärgiks, et 8% abisaajatest hakkab projekti lõpuks kasutama kestlikumaid elatise teenimise viise, nii et nad ei vajaks enam rahalist abi. Jordaania projekti nr 7 siht oli 5% (65 abisaajat 1290-st). Need eesmärgid olid tagasihoidlikud ja nende kohaselt sõltuks üle 90% mõlema projekti abisaajatest jätkuvalt rahalisest abist. ECHO leidis Jordaania projekti nr 7 kontrollimisel, et mõned lapsed jätkasid töötamist hoolimata rahalise abi saamisest, kuna perekonnal puudusid rahalised vahendid ja võimalus teenida elatist. Ülejäänud kolmel rahalise abi projektil (projektid nr 1, 2 ja 8) ei olnud elatusvahenditega seotud eesmärke.

66

Ühe ECHO vastupanuvõime kriteeriumiga hinnatakse, kas projektides kasutatakse võimalusi toetada humanitaarabivajaduste vähendamise pikaajalisi strateegiaid. ECHO leidis, et enamik projekte ei vastanud sellele kriteeriumile piisavalt ja seetõttu oli nende selle näitaja lõplik punktisumma 1. ECHO andis mõnele projektile maksimaalsed 2 punkti (vt tabel 5).

Tabel 5

ECHO vastupanuvõime näitaja kohaselt ei toetatud enamikus projektides täielikult pikaajalisi strateegiaid

Vastupanuvõime näitaja
Riik Projekt Pooleli Lõplik/vahepealne punktisumma (*)
Kohapeal Peakorteris
Jordaania 1 1 1
2 1 1
3 * 1 1
4 * 1 1
5 2 2
6 * 1 1
7 * 1 1
Uganda 8 * 1 1
9 1 2
10 1 2
11 1 2

* Pooleliolevate projektide vahepealne punktisumma.

2 = vastab kõigile neljale kriteeriumile
1 = vastab kahele/kolmele kriteeriumile
0 = vastab ühele / ei vasta ühelegi kriteeriumile

Allikas:Euroopa Kontrollikoda komisjoni andmete põhjal.

Järeldused ja soovitused

67

Üldiselt aitas ELi abi abivajavaid lapsi ja projektid saavutasid oodatud tulemused. Nendega ei jõutud aga piisavalt tüdrukuteni. Lisaks oli enamik meie valimi projekte liiga lühiajalised võrreldes laste haridusvajadustega, mis vähendas tõhusust. Valimisse kuuluva 11 projekti läbivaatamise tulemused on kokkuvõtlikult esitatud II lisas.

68

Projektid olid asjakohased ja hästi koordineeritud ning komisjon tegeles kontrollkäikudel kindlaks tehtud probleemide lahendamisega. Projektid saavutasid suurema osa kavandatud tulemustest. Komisjon kasutas vaid vähesel määral oma suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi. Peale selle ei suunanud ta abi piisavalt tüdrukutele, kuigi nad olid ebasoodsamas olukorras. Lisaks ei saavutatud mitme valimi projekti puhul tüdrukute sihtosakaalu (punktid 1840).

1. soovitus: komisjon peaks rohkem kasutama suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi

Komisjon peaks kasutama süstemaatilisemalt haridusele antava humanitaarabi asjakohaseid suuniseid, mis on koostatud tema suurema reageerimissuutlikkuse raames rahastatud algatuste tulemusel.

Tähtaeg: alates 2022. aasta jaanuarist rahastatud projektid

2. soovitus: komisjon peaks haridusprojektides toetama rohkem tüdrukuid

Komisjon peaks rohkem toetama tüdrukuid,

  1. teavitades partnereid humanitaarabi rakenduskava kaudu, et eelistab rahastamisel projekte, mis on suunatud vähemalt 50% ulatuses tüdrukutele, välja arvatud juhul, kui seda tingib kontekst;
  2. lisades projekti standardnäitaja tüdrukute osakaalu kohta;
  3. jälgides oma kontrollkäikude käigus süstemaatiliselt ELi rahastatud haridusprojektides soolisi proportsioone ja soolist võrdõiguslikkust ning võttes vajalikke meetmeid, et aidata täita tüdrukute vajadusi.

Tähtaeg: alates 2022. aasta jaanuarist rahastatud projektid

69

Enamik meie valimi projektidest kestis esialgu 10–12 kuud, mis ei olnud piisav laste haridusvajaduste rahuldamiseks pikaajalistes kriisides. Lühike kestus suurendas rakenduspartnerite halduskoormust, muutes abi andmise vähem tõhusaks (punktid 4151).

3. soovitus: komisjon peaks pikaajalistes kriisides tagama haridusele pikemaajalise rahastuse

Komisjon peaks pikaajalistes kriisides olevate laste haridusvajaduste tõhusaks rahuldamiseks tegema järgmist:

  1. toetama haridusprojekte vähemalt kahe aasta jooksul, välja arvatud juhul, kui lühem kestus on põhjendatud vajaduse või kontekstiga;
  2. määrama nende projektide kestuse meetme alguses, et võimaldada pikemaajalisest rahastamisest saadava kasu realiseerumist.

Tähtaeg: alates 2022. aasta jaanuarist rahastatud projektid

70

Komisjon ei analüüsinud piisavalt projektide maksumust, et teha kindlaks suurema kulutasuvuse võimalused. Ta ei võrrelnud tegevuskulusid ega abisaajate saadavate kaupade ja teenuste osakaalu sarnaste projektide või sama projekti eelnevate etappide osakaaludega. Ta ei teinud seda ei projektiettepanekute valimisel ega ka projektide rakendamise jälgimisel (punktid 5258).

4. soovitus: komisjon peaks parandama haridusprojektide valimisel ja jälgimisel kulude analüüsi

Kavandatud projektide eelarve või tegelike kulude analüüsimisel peaks komisjon tegema järgmist:

  1. võrdlema süstemaatiliselt peamiste tegevuste kulusid sarnase projekti või sama projekti varasema etapi kuludega;
  2. võrdlema abisaajate saadavate kaupade, kaasa arvatud raha, ja teenuste osakaalu sarnaste projektide või sama projekti varasema etapi osakaaluga;
  3. kasutama selle kuluanalüüsi tulemusi projektide valimisel ja nende eelarve muutmisel, et suurendada tõhusust või lükata tagasi ebatõhusad ettepanekud.

Tähtaeg: alates 2022. aasta jaanuarist rahastatud projektid

71

Pärast projektide lõppu said enamikust neist lapsed jätkuvalt kasu. Komisjon aga ei teinud siiski kuigi palju selleks, et vähendada abisaajate sõltuvust rahalisest abist valimisse kuuluvates rahalist abi hõlmavates haridusprojektides. Paljusid neid projekte tuli korduvalt rahastada, sest neil ei olnud seoseid pikemaajaliste abiprogrammidega ja nad suunasid abisaavaid peresid vähe elatise teenimise lahenduste juurde (punktid 5966).

5. soovitus: komisjon peaks pikaajalistes kriisides parandama rahalist abi hõlmavate haridusprojektide kestlikkust

Komisjon peaks pikaajaliste kriisidega seotud haridusprojektide raames rahalise abi andmisel tugevdama seoseid pikemaajaliste arenguprogrammidega ja suunama abisaavaid peresid rohkem elatise teenimise lahenduste juurde.

Tähtaeg: alates 2022. aasta jaanuarist rahastatud projektid

III auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Bettina JAKOBSEN, võttis käesoleva aruande vastu 8. detsembril 2020 Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president
Klaus-Heiner Lehne


Lisad

I lisa. Projektitegevused

Projekti number 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Riik Jordaania Jordaania Jordaania Jordaania Jordaania Jordaania Jordaania Uganda Uganda Uganda Uganda
Partneri liik rahvus­vahe­line VVO rahvus­vahe­line VVO rahvus­vahe­line VVO VVO rahvus­vahe­line VVO rahvus­vahe­line VVO rahvus­vahe­line VVO rahvus­vahe­line VVO ÜRO VVO VVO
Praegune olukord lõpetatud lõpetatud pooleli* pooleli** lõpetatud pooleli* pooleli* pooleli* lõpetatud lõpetatud lõpetatud
ECHO rahastus haridusele (miljonites eurodes) 1,7 2,4 1,0 2,0 1,2 1,0 2,3 10,0 1,3 1,5 0,4
Formaalharidust toetavad elemendid X X X X X X X X X X
Mitteformaalne haridus (parandusõpe / kiirendatud õppe programm) X X X X X X X
Ehitamine/taastamine X X X X
Vahendid ja materjalid lastele X X X X X
Rahaline abi haridusele X X X X X
Abi kooli minemisel (rahaline abi, kooli saatmise teenus) X X X
Psühhosotsiaalne toetus lastele X X X X X X
Õpetajate koolitamine X X X X X X X X
Õppevahendid X X X X X
Teadlikkuse suurendamine / suutlikkuse suurendamine (kogukond) / poliitika edendamine / toetamine X X X X X X X X

* Projekt oli 31.5.2020 pooleli või ei olnud lõpparuanne 31.5.2020 veel kättesaadav.
** Lõpparuanne oli 31.8.2020 kättesaadav.

II lisa. Kokkuvõte meie valimisse kuuluvate projektide tulemustest

Mõisted

Fond „Education Cannot Wait“: üleilmne fond, mille kaudu teevad valitsused ning rahvusvahelised humanitaar- ja arenguabi sidusrühmad koostööd, et reageerida kiiresti kriisi tõttu kannatavate laste ja noorte haridusvajadustele.

Kiirendatud haridus: hariduse andmine lühendatud aja jooksul lastele ja noortele, kellel on osa haridusest jäänud omandamata vaesuse, marginaliseerumise, konflikti või kriisi tõttu.

Ulatuslik kokkulepe (Grand Bargain): suurimate humanitaarabi rahastajate ja organisatsioonide kokkulepe, et tegeleda usalduse puudumise küsimusega selles sektoris ning suurendada oma töö tulemuslikkust ja tõhusust.

Akronüümid ja lühendid

DEVCO: Euroopa Komisjoni rahvusvahelise koostöö ja arengu peadirektoraat

ECHO: Euroopa Komisjoni Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraat

EUTF: Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfond

ILET: õpikeskkondade parandamise projekt „Improving Learning Environments Together“

UNHCR: ÜRO pagulaste ülemvolinik

WASH: veevarustuse, kanalisatsiooni ja hügieeniga seotud abi

ÜRO: Ühinenud Rahvaste Organisatsioon

Komisjoni ja Euroopa välisteenistuse vastused

Kommenteeritud kokkuvõte

Komisjoni ühine vastus I–IX punktile

Komisjon rõhutab hariduse tähtsust investeerimisel laste ja noorte pikaajalisse tulevikku ning rahu, stabiilsuse ja majanduskasvu toetamisel nende kogukondades ja riikides. Haridus võib anda neile uue elu, taastada nende normaalsus- ja turvalisustunde, kaitsta neid vägivalla ja väärkohtlemise eest ning pakkuda neile eluks vajalikke olulisi oskusi. Sellel on tähtis roll konfliktide leevendamisel, edendades eri rahvuste, sotsiaalsete rühmade ja pagulaste ning vastuvõtvate kogukondade rahumeelset kooseksisteerimist.

Aastatel 2015–2019 sai ELi rahastatud humanitaarabi haridusprojektidest kasu üle 8,5 miljoni tütarlapse ja poisi 59 riigis üle kogu maailma19. Sellest hoolimata on toetus haridusele kriisiolukorras suures osas alarahastatud ja liit suudab rahuldada vaid murdosa kõigist vajadustest. Aastas jääb puudu kokku vähemalt 8,5 miljardit USA dollarit, et anda haridusalast toetust hinnanguliselt 75 miljonile kriisist mõjutatud lapsele20. Seepärast võttis komisjon kohustuse jätkata ELi humanitaarabi andmist hariduse tagamiseks hädaolukordades ning laiendada oma tegevust selles valdkonnas, eelkõige seoses tütarlaste ja naiste haridusega.

Komisjon toonitab, et humanitaarmeetmed peaksid alati olema sootundlikud ning kohandatud nii tütarlaste kui ka poiste vajadustele, probleemidele ja konkreetsele haavatavusele. Haridusprojektide sihtrühmaks olevate tütarlaste ja poiste osakaal põhineb vajaduste analüüsil ja on kontekstipõhine. Samuti on see vastavalt humanitaarpõhimõtetele kooskõlas kohustusega toetada kõige haavatavamaid isikuid.

Komisjon tunnistab, et väga keerulises humanitaarolukorras võib teatavate eesmärkide saavutamine osutuda sotsiaalsete, majanduslike ja kultuuriliste tõkete tõttu keeruliseks. Komisjon on jätkuvalt pühendunud soolise mõõtme toetamisele ja hoolikale jälgimisele haridusprojektides ning tagab, et tütarlaste ja poiste erivajadused ja -probleemid tehakse asjakohaselt kindlaks ja nendega tegeletakse. Ometi on paljudes humanitaarolukordades sageli noored mehed ja poisid väga haavatavad ning neid ähvardavad ka sellised ohud nagu seksuaalvägivald ja muud liiki ärakasutamine (nt kasutamine lapstööjõuna ja lapssõduritena). Komisjon tunnistab siiski tütarlaste ebasoodsat olukorda hariduses ning nõustub vajadusega jätkata jõupingutusi suurema võrdsuse ja kaasatuse saavutamiseks hariduses, sealhulgas püsivate erinevuste vähendamiseks ja tütarlaste mõjuvõimu suurendamiseks.

Humanitaarabi meetmete puhul püütakse leida õige tasakaal ühelt poolt mitmeaastase rahastamise ja teiselt poolt sihtrühmade suurema kasu nimel kiiresti reageerimise suurema suutlikkuse vahel. Võimaluse korral tuleb kasutada mitmeaastast rahastamist, kuid kõige olulisem on, et komisjon seaks prioriteediks hädaolukordades hariduse andmise projektide vastavusse viimise kooliaasta kestusega, et need hõlmaksid vähemalt ühte tervet õppeaastat.

Komisjon saab suurema reageerimissuutlikkuse programmi vahenditest rahastada algatusi, näiteks hädaolukordades hariduse andmise projekte, mille raames tutvustatakse ja töötatakse välja uusi töömeetodeid (nt suuniseid), et suurendada humanitaarabi sektori tõhusust. Suurema reageerimissuutlikkuse projektid on süsteemi tugevdavad projektid, mis loovad üleilmseid avalikke hüvesid, ja neist saadav kasu ulatub Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi (ECHO) rahastatavatest projektidest kaugemale.

Komisjon toonitab, et kulude põhjendatus on vaid üks viiest valikukriteeriumist, mida tuleb enne valikuotsuse tegemist arvesse võtta. Komisjon töötab praegu välja viise kulude paremaks mõistmiseks ja projektiettepanekute paremaks võrdlemiseks valikuetapis.

Rahaülekannete meetod toetab põhivajaduste rahuldamist ning võimaldab diferentseeritud ja integreeritud reageerimist. See edendab kiirust, paindlikkust, valikut ja abisaajate väärikust.

Haavatavuse ja algpõhjustega tegelemine on arenguabi eesmärk ning valitsuste ülesanne.

Euroopa välisteenistus (EEAS) tervitab kontrollikoja aruannet eriolukordades hariduse andmise valdkonnas töötamise kohta. Ta märgib, et konflikti- ja kriisiriikides elavate laste kvaliteetsesse haridusse investeerimine nõuab tihedat koostööd kõigi osalejatega nii peakorterites kui ka kohapeal, rakendades humanitaar- ja arenguabi ning rahutagamise lõimimisel põhinevat lähenemisviisi. Samuti soovib ta rõhutada, kui oluline ja asjakohane on teha kooskõlastatud ja sidusat koostööd asjaomaste osalejate vahel, austades samal ajal humanitaar- ja arenguabi andmise ning rahutagamise eripära ja nendega seotud ülesandeid ja kohustusi.

X

Komisjon on kõigi soovitustega nõus.

Vt komisjoni vastused soovituste jaotises.

Tähelepanekud

20

Mõned joonisel 3 kajastatud projektid on veel pooleli. Seetõttu leiab komisjon, et parameetrid (nagu tüdrukute toetamine) võivad käimasolevate projektide puhul veelgi paraneda.

21

Poliitikaraamistiku vastuvõtmisega 2018. aastal, st pärast otsust hakata alates 2015. aastast suurendama haridussektori rahastamist, loodi pikaajaline perspektiiv.

Hädaolukordades hariduse andmise 2018. aasta poliitikaraamistikus keskendutakse nende haridustasemete toetamisele, mis on hõlmatud riigi kohustusega tagada tasuta ja kohustuslik põhiharidus. See hõlmab üldiselt alg- ja teise taseme haridust. Alushariduse rahastamist võib kaaluda, kui see on kehtestatud formaalhariduses osana.

Kuigi komisjon loobus alushariduse toetamisest Ugandas, et viia oma tegevus kooskõlla poliitikaraamistikuga ning Uganda valitsuse vastu võetud (2018. aasta septembris) pagulaste ja vastuvõtvate kogukondade haridusalase tegevuskavaga, jätkavad teised rahastajad toetuse andmist, tuginedes komisjoni varasematele investeeringutele.

25

a) Kiirendatud õppe programmi Uganda projektis nr 8 osalemise määra probleem tehti projekti rakendamisperioodi jooksul kindlaks ja sellega tegeleti viivitamatult. Meetme rakendamine on veel pooleli ja prognoositud osalemismäär on saavutatud, nagu kinnitavad hiljutised aruanded. Asjaolu, et Euroopa Komisjoni rahvusvahelise koostöö ja arengu peadirektoraat (DEVCO) rahastas kiirendatud õpet ka Euroopa Liidu Aafrika jaoks mõeldud hädaolukorra usaldusfondi (EUTF) kaudu, kajastab humanitaar- ja arenguabi valdkondade vahelist koostööd. EUTFi algatusi, millega toetati kiirendatud õppe programmi, rakendati erinevates geograafilistes piirkondades ning need täiendasid ECHO toetatavaid meetmeid.

Mis puudutab kiirendatud õppe programmile antud abi ja formaalsele algharidusele antud abi erinevust, siis tegi komisjon selle probleemi kindlaks ja tegeles sellega projekti rakendamise käigus. See dokumenteeriti seirearuandes ja vormistati ametlikult projekti muutmisega.

Kiirendatud õppe programmi rakendavatel keskustel on erinev sihtrühm (mittetraditsioonilises vanuses õppijad, sageli teismelised emad), kes tõenäoliselt ei lähe üle formaalõpet pakkuvasse algkooli, sest see aeglustaks nende kiirendatud arengut – enamik neist peaks pärast selle lõpetamist asuma omandama teise taseme haridust.

27

Komisjon soovib esile tuua, et kontrollkäikude järelduste suuline esitamine ei ole üldine tava. Kontrollikäikude tulemused esitatakse kirjalikult. Kuna aga kõnealusel juhul ei täheldatud projekti rakendamisel olulisi tegevusalaseid probleeme, esitati järeldused ainult suuliselt. ECHO on pärast seda tegelenud teabevahetuse küsimusega ja esitab nüüd oma järeldused süstemaatiliselt kirjalikult.

Seoses viitega tüdrukute saavutatud osakaalule võrreldes eesmärgiga vt punktidel 37 ja 38 antud vastus.

30

Komisjon rõhutab, et praegu kasutatakse kõiki viit kooli nende peamisel eesmärgil, st et parandada pagulaste ja vastuvõtvate kogukondade laste juurdepääsu algharidusele ja kiirendatud õppe teenustele.

34

Suurema reageerimissuutlikkuse programmi rahastatud suunised on lisatud allikana ECHO talituste töödokumenti, mis käsitleb hädaolukordades hariduse andmist21.

Suunised ja meetodid võetakse järk-järgult kasutusele ning selleks on vaja süstemaatilist edendustegevust ja süvalaiendamist.

35

b) Kuigi see on õige, toodi vajaduste hindamisel esile ka lapstööjõu kasutamine negatiivse toimetulekumehhanismina, mis mõjutab peamiselt poisse.

37

Komisjon toonitab, et humanitaarmeetmed peaksid alati olema sootundlikud ning kohandatud nii tütarlaste kui ka poiste vajadustele, probleemidele ja konkreetsele haavatavusele.

ECHO poliitilised kohustused ja hädaolukordades antava hariduse poliitikaraamistik ei sisalda siiski ühtegi viidet tütarlaste osaluse kvantitatiivsele eesmärgile.

Kõigis ECHO rahastatavates projektides tuleks arvesse võtta tütarlaste ja poiste vajaduste analüüsi, konteksti, lähteolukorda ning haavatavust, et asjakohaselt ja tõhusalt rahuldada nende vajadused ja suunata nendele antavat toetust.

Komisjoni eesmärk on märkimisväärselt parandada tütarlaste hariduses osalemise ja seal püsimise määra, mis on kooskõlas üldise poliitilise kohustusega suurendada haridusvõimalusi. Projektide tulemusena toimus olukorra praktiline ja märkimisväärne paranemine ning need mõjutasid tugevalt mõtteviisi, eelarvamusi ja tütarlaste suuremat hariduses osalemise ja õpingute lõpuleviimise määra.

Enamikus hädaolukordades hariduse andmise projektides moodustasid tütarlapsed poole või rohkem kui poole esialgselt sihtrühmaks valitud abisaajatest. Valimisse kaasatud projektide eesmärgiks oli kokku keskmiselt 49,5% tüdrukuid. Neist mitme puhul oli nende tütarlaste koguarv, kelleni lõpuks jõuti, suurem kui algselt kavandatud arv.

38

Hädaolukordades hariduse andmise poliitikaraamistikus ei ole kehtestatud tütarlaste osalemise miinimumeesmärki. Projekti tasandil seatud eesmärgid lähtuvad rakenduspartnerite tehtud vajaduste analüüsist ning neis võetakse arvesse lähteolukorda konkreetses humanitaarolukorras ja soovitatud toetuse teostatavust.

Enamik hädaolukordades hariduse andmise projektidest jõudis absoluutarvudes algselt kavandatust rohkemate tütarlasteni, kuigi neis ei järgitud alati tütarlaste ja poiste suhtarvu.

Komisjon leiab, et täielikuma ülevaate annaks nii absoluutarvude võrdlus kui ka saavutatud taseme võrdlus lähteolukorraga. Eelkõige projektide nr 4 ja nr 10 puhul aidati tütarlapsi absoluutarvudes kavandatust rohkem. Seepärast leiab komisjon, et absoluutarvudes väljendatud eesmärgid on saavutatud ja paljudel juhtudel ületatud. Vastavate tulemuste saavutamise tase oli seega rahuldav.

39

ECHO soolise võrdõiguslikkuse ja vanuse mõõdikuga edendatakse naiste, tütarlaste, poiste ja meeste erinevate vajaduste ja võimete suhtes tundlikuma abi andmist, kasutades analüüsi, sooliselt eristatud andmeid, kohandatud vastuseid, riskide leevendamist ja osalemist.

40

Partnerid ja ECHO hindavad soolise võrdõiguslikkuse ja vanuse mõõdiku iga kriteeriumi puhul, kas arvesse on võetud kõiki asjakohaseid soo- ja vanuserühmi ning nende vajadusi. See on laiaulatuslikum ja põhjalikum kui lihtsalt kvantitatiivsete eesmärkide seadmine.

Soolise võrdõiguslikkuse edendamine, näiteks mõlema soo puhul 50% eesmärgi seadmine, on kindlasti oluline, kuid soolisele võrdõiguslikkusele suurema tähelepanu pööramiseks tuleb teha pelgalt statistiliste eesmärkide püüdlemisest rohkem jõupingutusi. Tegelemine tütarlaste vajadustega tähendab ka töötamist poistega ja mõtteviisi muutmist.

44

Komisjonile eraldatakse humanitaarabi andmise eelarve igal aastal ja see on kindlaksmääratud vajadustega võrreldes piiratud. Sellest tulenevalt ei ole ühegi riigi/kriisi puhul summad taganud mitme aasta jooksul. See mõjutab pikemaajaliste esialgsete lepingute sõlmimise suutlikkust.

Seetõttu lähtutakse projektide kestusega seotud esialgse eelarve kindlaksmääramisel järgmisest:
1) ECHO partnerite kavandatud kestus (enamiku valimi projektide kestus oli 12 kuud);
2) reageerimise laad ja kas see vastab hädaolukorra või pikaajalistele vajadustele; 3) riigi üldised vajadused; 4) eelarvevahendite olemasolu.

49

Komisjon soovib rõhutada, et ulatusliku kokkuleppe kohast mitmeaastast rahastamiskohustust kohaldatakse konkreetsetes olukordades/kriisides, kui see on teostatav ja asjakohane.

Kuigi üha pikemaks venivad kriisid nõuavad prognoositavamat ja paindlikumat humanitaarabi andmist haridusele, on hariduse üldine parem rahastamine endiselt võtmetähtsusega. Komisjoni kohustus eraldada 10% oma humanitaarabi eelarvest haridusele lähtub sellest põhimõttest. 10% kohustuse ja projekti pikemaajalise rahastamise vahel puudub otsene seos. Suurem panus haridusse tagab suurema paindlikkuse, kuid vajadused on üldjuhul palju suuremad kui olemasolevad rahalised vahendid.

55

Komisjon töötab praegu välja viise kulude paremaks mõistmiseks ja projektiettepanekute paremaks võrdlemiseks valikuetapis.

Rahastatud meetmete järelkontrolli käigus, mis võib toimuda erineval viisil, sealhulgas kontrollkäikude kaudu (kuid mitte ainult, kasutada võib ka vahearuannet ja dokumentide läbivaatamist), võib täheldada kulude erinevust ja see on kooskõlas eelarve paindlikkuse reegliga, juhul kui tulemused on saavutatud. Suuri erinevusi kuludes võib arutada partneritega ja neid saab põhjendada muutunud olukorraga (nt kasvav ebakindlus).

5. selgitus. Kulutasuvuse suurendamine – võrdlused, mida ECHO oleks võinud teha seoses tegevuskuludega

Mis puudutab sarnaste projektide kulusid, siis partnerid viisid klassiruumide plokkide konstruktsiooni kooskõlla haridus- ja spordiministeeriumi (MoES) ning piirkondlike büroode standarditega, kuid klassiruumid olid ette nähtud erinevate haridustasemete jaoks: projekt nr 9 oli ette nähtud väikelaste arengu edendamiseks ja projekt nr 10 alghariduse jaoks, vastates väga erinevatele vajadustele. Konstruktsiooni erinevustel, mis tulenesid plokkide pikkusest, ent ka plokkide aluspinna laadist, oli oluline mõju kuludele. Projekt nr 10 oli ette nähtud tavalise pinnase jaoks, mille puhul ei kasutatud raudbetoonist lintvundamenti ega raudbetoonvaiu, projekt nr 9 oli aga kohandatud ebastabiilsele pinnasele ning seetõttu kasutati raudbetoonist lintvundamenti ja raudbetoonvaiu. Need on olulised elemendid, mille puhul ECHO väärtustab ja usaldab partnerite valdkondlikke eriteadmisi.

Mis puudutab kulu abisaaja kohta, siis aastaid 1 ja 3 arvesse võttes on selle näitaja puhul erinevus 81 eurot, mis on mõistlik ja mida saab seletada mitme teguriga, nagu vahetuskursid, pangaülekande tasud või jaotusviisid. Partneril õnnestus abisaajatele antava rahalise abi hoida siiski samal tasemel.

Rahaülekannete tasude puhul peeti asjakohaseks kõiki väljavalitud projekte, isegi kui rahaülekannete tasud olid nende puhul erinevad, sest need kõik pakkusid peale rahalise abi erinevaid tegevusi, mis olid peamiselt seotud lastekaitsega. Rahaülekannete tasud võivad ühe ja sama riigi projektide puhul erineda põhjustel, mida partner ei saa lihtsalt mõjutada.

6. selgitus. Kulutasuvuse suurendamine – võrdlused, mida ECHO oleks võinud teha abisaajate saadud kaupade ja teenuste osakaalu kohta

Projekti nr 7 puhul oli abisaajateni jõudnud raha osakaal 34%, kuid projekti raames osutati muid teenuseid, sealhulgas juhtumihaldust, mistõttu suurenes raha ja teenuste osakaal 68%ni, mis vastas teiste projektide tasemele.

Väikesed haridusalased rahalise abi projektid hõlmavad muid olulisi komponente, nagu lastekaitse, mis on liidu haridustegevuse keskmes. Seetõttu ei ole neil sama eesmärk ega kulustruktuur kui suuremahulistel rahalise abi projektidel, mille ainus komponent on raha. See piirab oluliselt asjakohase võrdluse ulatust.

60

Komisjon leiab, et nii humanitaarabi rahastajate kui ka arenguabi rahastajate kaasamine ühte tegevuskavasse on tõhus viis nendevahelise seose kasutamiseks hariduse valdkonnas. Eesmärk on edendada tugevaid seoseid, sünergiat ja vastastikust täiendavust humanitaar- ja arenguabi lähenemisviiside vahel, tagada abi jätkuvus ning vähendada riske ja haavatavust.

Tegevuste suunamine ja kestus on humanitaar- ja arengumeetmete lõikes erinev. Humanitaarabi on vajaduspõhine ning nõuab paindlikkust ja kiirust, et abi vastavalt kriisile muuta. Arengu rahastamine on rohkem suunatud süsteemi pikaajalisele tugevdamisele ning nõuab seega eesmärkide mõningast järjepidevust ja valitsuse suuremat mõju meetmete kavandamisel. Et mõlemad vahendid toimiksid vastavalt volitustele, järgitakse nende puhul erinevaid tähtaegu ja kavandamisprotsesse. Näiteks võimaldab ECHO lühem ajakava partneritel laieneda erinevatesse geograafilistesse piirkondadesse vastavalt pagulaste sissevoolule iga aastase humanitaarabi rakenduskava raames. Samuti võimaldatakse sageli pikendamist koos eelarve suurendamisega, et partner saaks laiendada oma projekti ulatust, eelkõige kriisi märkimisväärse halvenemise korral.

63

Komisjon nõustub, et rahalise humanitaarabi ja kestlikkuse arendamise programmide täiendavust ja sünergiat tuleks veelgi edendada. See ei ole siiski alati võimalik ja sõltub kohalikust/riiklikust kontekstist. Näiteks Ugandas ei saa pagulased osaleda valitsuse juhitud sotsiaalkaitseprogrammides, millega saab humanitaarabi rahaülekanded vastavusse viia. Komisjon osaleb siiski sotsiaalsete turvavõrkude aruteludes, eesmärgiga luua alus šokkidele reageeriva sotsiaalkaitsesüsteemi kujundamiseks, mis ei hõlmaks mitte ainult riikide kodanikke, vaid ka pagulasi.

64

Haridusprogrammidele ette nähtud rahaliste vahendite saajad on lapsed. Nende õigust haridusele ei tohi segamini ajada nende perekondadele elatise teenimise võimaluste pakkumisega.

Järeldused ja soovitused

67

Komisjon leiab, et võetud meetmed aitasid sooliselt tasakaalustatud viisil nii poisse kui ka tütarlapsi.

Tütarlaste osalemiseks hädaolukordadega seotud projektides puuduvad üldised kvantitatiivsed eesmärgid. Rakenduspartnerid võivad eesmärgid kehtestada projekti tasandil, tuginedes vajaduste hindamisele ja tegevuse kontekstile. Kuigi mõne projekti puhul ei ole neid tütarlaste/poiste osalemise esialgseid eesmärke saavutatud, on tütarlaste vajadusi üldiselt käsitletud ja olukord on lähteolukorraga võrreldes tänu ELi abile märkimisväärselt paranenud.

68

Komisjon levitab suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi ja teeb nende rakendamiseks partneritega tihedat koostööd. Samuti tuleks märkida, et suurema reageerimissuutlikkuse projektid on süsteemi tugevdavad projektid, mis loovad üleilmseid avalikke hüvesid. Kasu ulatub ECHO rahastamisest kaugemale ja sellel on ülemaailmne mõju.

Komisjon ei ole hädaolukordades hariduse andmise poliitikaraamistiku raames kehtestanud tüdrukute osalemisele mingeid kvantitatiivseid eesmärke. Projekti tasandil seatud eesmärgid järgivad vajaduste hindamist ja neis võetakse arvesse lähteolukorda konkreetses humanitaarolukorras.

1. soovitus: komisjon peaks kasutama rohkem ära suurema reageerimissuutlikkuse projektide tulemusi

Komisjon on soovitusega nõus.

2. soovitus: komisjon peaks haridusprojektides toetama rohkem tüdrukuid
  1. Komisjon on soovitusega nõus.
  2. Komisjon on soovitusega nõus.
  3. Komisjon on soovitusega nõus.
69

Komisjon soovitab viia hädaolukordades hariduse andmise projektid vastavusse õppeaasta kestusega, et need hõlmaksid vähemalt ühte tervet õppeaastat. Jordaanias on kogu õppeaasta jaotatud kahele kalendriaastale, Ugandas aga hõlmab see üht kalendriaastat. Haridusprojektide esialgne kestus võib olla kuni 24 kuud.

Lühike kestus võib mõnes kontekstis osutuda paindlikumaks, võimaldades vähemalt esialgu kiiresti reageerida hädaolukordadele (nt rändevoog, pandeemiad, ootamatud katastroofid) ja vähendades pikaajaliste projektide kohandamise keerukust.

3. soovitus: komisjon peaks pikaajalistes kriisides tagama haridusele pikemaajalise rahastuse
  1. Komisjon on soovitusega nõus.
  2. Komisjon on soovitusega nõus.
70

Komisjon toonitab, et „kulude põhjendatus“ on vaid üks viiest valikukriteeriumist, mida tuleb enne valikuotsuse tegemist arvesse võtta. Samuti on tavaks arutada kulude põhjendatust partneritega läbirääkimiste käigus, mis tähendab, et see võib esialgse ettepanekuga võrreldes paraneda.

Rahastatud meetmete järelkontrolli käigus, mis võib toimuda erineval viisil, sealhulgas kontrollkäikude kaudu (kui mitte ainult), võib täheldada kulude erinevust ja see on kooskõlas eelarve paindlikkuse reegliga, juhul kui tulemused on saavutatud. Suuri erinevusi kuludes arutatakse loomulikult partneritega ja neid saab põhjendada muutunud olukorraga (nt kasvav ebakindlus).

4. soovitus: komisjon peaks parandama haridusprojektide valimisel ja jälgimisel kulude analüüsi
  1. Komisjon on soovitusega nõus.
  2. Komisjon on soovitusega nõus.
  3. Komisjon on soovitusega nõus.
5. soovitus: komisjon peaks pikaajalistes kriisides parandama haridusprojektide raames antava rahalise abi kestlikkust

Komisjon on soovitusega nõus.

Auditirühm

Euroopa Kontrollikoja eriaruannetes esitatakse auditite tulemused, mis hõlmavad ELi poliitikat ja programme ning konkreetsete eelarvevaldkondade juhtimisega seotud teemasid. Auditite valiku ja ülesehituse juures on kontrollikoja eesmärk maksimeerida nende mõju, võttes arvesse tulemuslikkuse ja vastavuse riske, konkreetse valdkonna tulude ja kulude suurust, tulevasi arengusuundi ning poliitilist ja avalikku huvi.

Kõnealuse tulemusauditi viis läbi välistegevuse, turvalisuse ja õiguse kuluvaldkondadega tegelev III auditikoda, mille eesistuja on kontrollikoja liige Bettina Jakobsen. Auditit juhtis kontrollikoja liige Hannu Takkula, keda abistasid kabinetiülem Turo Hentilä, kabineti nõunik Nita Tennilä, valdkonnajuhid Sabine Hiernaux-Fritsch ja Alejandro Ballester Gallardo, auditijuhid Helka Nykänen ja Mark Marshall ning audiitor Eva Coria.

Järelmärkused

1 Unesco statistikainstituut, 2017. aasta andmed, http://uis.unesco.org/en/news/new-education-data-sdg-4-and-more#slideoutmenu.

2 COM(2018) 304 final, komisjoni 18. mai 2018. aasta teatis „Haridus hädaolukordades ja pikaajalise kriisi tingimustes“.

3 „Global humanitarian overview 2019, United Nations coordinated support to people affected by disaster and conflict“, lk 4.

4 Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi poliitikadokument nr 10 (märts 2019) hariduse andmise kohta hädaolukordades.

5 Save the Children (2015), „What children tell us they want in times of emergency and crisis?“ Kaheksa organisatsiooni 16 uuringut, mis hõlmasid 17 erinevat hädaolukorda ja kajastasid 8749 lapse arvamust. Save the Children ja Norra Pagulasnõukogu (2014), „Hear it from the children: why education in emergencies is critical“.

6 Save the Children ja Norra Pagulasnõukogu (2014), „Hear it from the children: why education in emergencies is critical“.

7 KOM(2008) 55 lõplik, 5. veebruari 2008. aasta teatis „Eriline tähelepanu lastele ELi välistegevuses“ ja sellega seotud komisjoni talituste töödokument „Children in Emergency and Crisis situations“ (SEC(2008) 135).

8 Nõukogu 20. juuni 1996. aasta määrus (EÜ) nr 1257/96.

9 Komisjoni talituste töödokument, mis käsitleb sooküsimust humanitaarabis (SWD(2013) 290 final).

10 COM(2018) 304 final.

11 KOM(2008) 55 lõplik ja SEC(2008) 136.

12 Euroopa Kontrollikoja eriaruanne nr 27/2018 Türgi pagulasrahastu kohta.

13 Nõukogu 20. juuni 1996. aasta määrus (EÜ) nr 1257/96 humanitaarabi kohta, ELi poliitikaraamistik hariduse andmiseks hädaolukordades (COM(2018) 304 final, KOM(2008) 55 lõplik ja SEC(2008) 136) ning Euroopa konsensus humanitaarabi valdkonnas (ELT C 25, 30.1.2008).

14 Ulatuslik kokkulepe (Grand Bargain), liidu üldeelarve suhtes kohaldatava finantsmääruse (2017) artikkel 30 ja finantsmääruse (2018) artikkel 33, ühisteatis „Vastupanuvõime strateegiline käsitlus ELi välistegevuses“ (JOIN (2017) 21 final, 7.6.2017).

15 Nõukogu 20. juuni 1996. aasta määrus (EÜ) nr 1257/96 humanitaarabi kohta.

16 „Comprehensive evaluation of European Union humanitarian aid, 2012–2016“, lõpparuanne, International Development Consulting (ICF).

17 Rahvusvaheline Päästekomitee: „The Grand Bargain: Three years on: Multi-year humanitarian financing“.

18 SWD(2019) 3 final, 10.1.2019, „Comprehensive Evaluation of EU Humanitarian Aid, 2012–2016“, ja ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni 2017. aasta aruanne, http://www.fao.org/3/a-i8040e.pdf, lk 15.

19 „Education in Emergencies Project Mapping Report“ (mai 2020), kättesaadav aadressil https://ec.europa.eu/echo/sites/echo-site/files/eie_mapping_report.pdf.

20 „A common platform for education in emergencies and protracted crises: Evidence paper“, Ülemeremaade Arengu Instituut, London, 2016.

21 „DG ECHO Thematic Policy Document no 10. Education in Emergencies in EU-funded Humanitarian Aid Operations“ (juuli 2019), https://ec.europa.eu/echo/files/news/eie_in_humanitarian_assistance.pdf.

Ajakava

Sündmus Kuupäev
Auditiplaani vastuvõtmine / auditi algus 12.11.2019
Aruande projekti ametlik saatmine komisjonile
(või mõnele teisele auditeeritavale)
13.10.2020
Aruande lõplik vastuvõtmine pärast ärakuulamismenetlust 8.12.2020
Komisjoni (või teise auditeeritava) vastuste saamine kõigis keeltes 14.1.2021

Kontakt

EUROOPA KONTROLLIKODA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel +352 4398-1
Päringud: eca.europa.eu/et/Pages/ContactForm.aspx
Veebisait: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Lisateavet Euroopa Liidu kohta saab internetist Euroopa serverist (http://europa.eu).

Luxembourg: Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2021

PDF ISBN 978-92-847-5576-9 ISSN 1977-5652 doi:10.2865/490395 QJ-AB-21-002-ET-N
HTML ISBN 978-92-847-5556-1 ISSN 1977-5652 doi:10.2865/54296 QJ-AB-21-002-ET-Q

AUTORIÕIGUS

© Euroopa Liit, 2021.

Euroopa Kontrollikoja taaskasutamispoliitikat rakendatakse Euroopa Kontrollikoja otsusega nr 6-2019 avatud andmete poliitika ja dokumentide taaskasutamise kohta.

Kui ei ole märgitud teisiti (nt eraldiseisvates autoriõiguse märgetes), on ELile kuuluv kontrollikoja sisu litsentsitud vastavalt litsentsile Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). See tähendab, et taaskasutamine on lubatud, kui autoriõigustele on viidatud ja muudatused on ära märgitud. Taaskasutaja ei tohi moonutada dokumentide algset tähendust ega sõnumit. Kontrollikoda ei vastuta taaskasutamise tagajärgede eest.

Kui konkreetses sisus, näiteks kontrollikoja töötajatest tehtud fotodel, on kujutatud tuvastatavaid eraisikuid, või kui see sisaldab kolmandate isikute teoseid, tuleb teil taotleda täiendavaid õigusi. Kui luba on saadud, tühistab see eespool nimetatud üldloa ja osutab selgelt mis tahes kasutuspiirangutele.

On võimalik, et ELile mittekuuluva sisu kasutamiseks või taasesitamiseks peate küsima luba otse autoriõiguse omajatelt.

Tööstusomandi õigustega hõlmatud tarkvara või dokumendid, nagu patendid, kaubamärgid, registreeritud disainilahendused, logod ja nimed, ei kuulu kontrollikoja taaskasutamispoliitika alla ega ole teile litsentsitud.

Domeeni europa.eu alla koondatud Euroopa Liidu institutsioonide veebisaitidel leidub linke, mis viivad muudele veebisaitidele. Kontrollikoda ei vastuta nende sisu eest ja soovitab teil seetõttu tutvuda nende veebisaitide isikuandmete ja autoriõiguse kaitse põhimõtetega.

Euroopa Kontrollikoja logo kasutamine

Euroopa Kontrollikoja logo ei tohi kasutada ilma kontrollikoja eelneva nõusolekuta.

Võta ühendust ELiga

Isiklikult
Kõikjal Euroopa Liidus on sadu Europe Directi teabekeskusi. Teile lähima keskuse aadressi leiate: https://europa.eu/european-union/contact_et

Telefoni või e-postiga
Europe Direct on teenus, mis vastab Teie küsimustele Euroopa Liidu kohta. Teenusega saate ühendust võtta:

  • helistades tasuta numbril: 00 800 6 7 8 9 10 11 (mõni operaator võib nende kõnede eest tasu võtta),
  • helistades järgmisel tavanumbril: +32 22999696 või
  • e-posti teel: https://europa.eu/european-union/contact_et

ELi käsitleva teabe leidmine

Veebis
Euroopa Liitu käsitlev teave on kõigis ELi ametlikes keeltes kättesaadav Euroopa veebisaidil: https://europa.eu/european-union/index_et

ELi väljaanded
Tasuta ja tasulisi ELi väljaandeid saab alla laadida või tellida järgmisel aadressil: https://op.europa.eu/et/publications Suuremas koguses tasuta väljaannete saamiseks võtke ühendust talitusega Europe Direct või oma kohaliku teabekeskusega (vt https://europa.eu/european-union/contact_et).

ELi õigus ja seonduvad dokumendid
ELi käsitleva õigusteabe, sealhulgas alates 1952. aastast kõigi ELi õigusaktide konsulteerimiseks kõigis ametlikes keeleversioonides vt EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

ELi avatud andmed
ELi avatud andmete portaal (http://data.europa.eu/euodp/et) võimaldab juurdepääsu ELi andmekogudele. Andmeid saab tasuta alla laadida ja taaskasutada nii ärilisel kui ka mitteärilisel eesmärgil.