Хуманитарна помощ на ЕС за образование — подпомага деца в нужда, но трябва да бъде по-дългосрочна и да достига до повече момичета
Относно настоящия доклад:
Комисията увеличи помощта за образование при извънредни ситуации и продължителни кризи на 10 % от общата хуманитарна помощ, отпусната от нея през 2019 г. Европейската сметна палата извърши оценка на начина, по който Комисията управлява новия обем финансиране. Одиторите смятат, че проектите са били целесъобразни и са постигнали очакваните резултати, но са помогнали на по-малък брой момичета, отколкото момчета. Срокът на действие на по-голямата част от проектите от одитната извадка беше твърде кратък спрямо потребностите, а Комисията не беше проучила в достатъчна степен възможностите за постигане на по-добра разходна ефективност. Въпреки че повечето проекти са продължили да бъдат от полза за децата след приключването им, предоставянето на парични средства за образователни проекти е постигнало малко резултати за намаляване на зависимостта от парично подпомагане. Одиторите препоръчват да се предоставя по-дългосрочно финансиране, да се подобри анализът на разходите, да се отпуска повече подкрепа за момичета, както и да се повиши устойчивостта на проектите, включващи отпускането на парично подпомагане.
Специален доклад на ЕСП съгласно член 287, параграф 4, втора алинея от ДФЕС.
Кратко изложение
IОбразованието е приоритет за милиони деца, които не посещават училище, в засегнати от кризи райони. То не само им осигурява възможности за учене, но и увеличава тяхната способност за устояване, като допринася и за тяхната защита и им позволява да развиват качествата, от които ще имат полза в бъдеще.
IIЧрез генерална дирекция „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ (ГД ECHO) на Европейската комисия ЕС предоставя хуманитарна помощ според потребностите на хората, засегнати от бедствия. Целта е хуманитарните операции да се управляват в съответствие с принципите на икономичност, ефикасност и ефективност. Равенството между половете е друг водещ принцип.
IIIНеотдавна ЕС увеличи помощта за образование на 10 % от общата хуманитарна помощ, което се равнява на 160 млн. евро през 2019 г. Тази помощ има за цел да подпомогне възстановяването и подкрепата за достъп до сигурно и качествено образование по време на хуманитарни кризи. С нея се подпомагат много видове дейности, включително изграждане или обновяване на класни стаи, осигуряване на учебни материали и оборудване, обучение на учители и помощ за връщане на децата в училище чрез предоставяне на парични средства на семействата, както и оказване на помощ на децата да наваксат пропуснатото чрез програми за ускорено образование.
IVГлавната цел на одита е да се направи оценка дали хуманитарната помощ на ЕС за образование е била ефективна при оказването на помощ на децата и дали е предоставяна ефикасно. Одитът обхвана проекти в Йордания и Уганда през периода 2017—2019 г. Докладът има за цел да допринесе за по-добро управление на Комисията в област, в която финансирането нараства постоянно през последните години.
VСметната палата констатира, че проектите са били целесъобразни и добре координирани и че Комисията е решавала проблемите, установени от нея при посещенията за мониторинг. Проектите са постигнали повечето от планираните по тях резултати. При тях обаче са използвани ограничено съответните насоки, изготвени от Засиления капацитет за реагиране на ГД ECHO, който предоставя финансиране на партньори за разработване на методики и насоки за повишаване на ефективността на хуманитарните дейности.
VIСметната палата установи също така, че проектите не са били насочени в достатъчна степен към момичета, въпреки че те се сблъскват с по-неблагоприятни фактори, като ранния брак. Освен това няколко проекта от извадката не са постигнали целевия процент за момичета.
VIIПовечето проекти в извадката на Сметната палата са били с първоначална продължителност 10—12 месеца. Тя не е била достатъчна, за да се решат образователните потребности на децата при продължителни кризи, и някои проекти са били удължени. Кратката продължителност е увеличила и административната тежест върху партньорите по изпълнението, което е довело до по-ниска ефикасност на предоставената помощ.
VIIIКомисията не е извършила достатъчен анализ на разходите по проектите, за да установи възможности за повишаване на ефективността на разходите. Тя не е сравнила разходите за дейностите или процента на стоките и услугите, получени от бенефициентите, с подобни проекти или с предходни фази на същия проект. Така е било не само при подбора на предложенията за проекти, но и при мониторинга на изпълнението им.
IXДецата са продължили да се ползват от проектите и след приключването на повечето от тях. Въпреки това по проектите за предоставяне на парични средства за образование, включени в извадката, ГД ECHO е направила малко за намаляване на зависимостта на бенефициентите от парично подпомагане. По много от тези проекти е било необходимо повторно финансиране, тъй като не са били обвързани с дългосрочни програми за помощ и е постигнато малко за насочването на бенефициентите към решения за осигуряване на препитание.
XВъз основа на тези заключения Сметната палата препоръчва на Комисията:
- да използва в по-голяма степен резултатите от проектите на Засиления капацитет за реагиране;
- да предоставя повече подкрепа за момичета;
- да предоставя по-дългосрочно финансиране за образование при продължителни кризи;
- да подобри анализа на разходите, когато прави подбор и извършва мониторинг на проекти за образование;
- да повиши устойчивостта на проектите за предоставяне на парични средства за образование.
Въведение
Образованието е приоритет за милиони деца, които не посещават училище в райони, засегнати от кризи
01По предварителна оценка 64 млн. деца в развиващите се държави не посещават начално училище1. Половината от тези деца, които не посещават училище, живеят в засегнати от конфликти райони. Като цяло момичетата се намират в по-неблагоприятно положение, тъй като в засегнати от конфликт държави е по-вероятно да не ходят на училище в сравнение с момчетата2.
02Понастоящем средната продължителност на хуманитарните кризи е над девет години. Почти три четвърти от населението, което е получавало хуманитарна помощ през 2018 г., е било в държави, засегнати от криза в продължение на седем или повече години3.
03Образованието при извънредни ситуации и продължителни кризи (ОИС) не само осигурява възможности за учене, но и увеличава способността за устояване на децата. То може да осигурява и непосредствена физическа закрила, както и животоспасяващи знания и умения4. Една от основните причини за своевременното осигуряване на организирани образователни дейности при извънредни ситуации е да се намали психосоциалното въздействие от травмата върху децата. Объркването и несигурността, които са свойствени за бежански ситуации, могат да увредят физическото, интелектуалното, психологическото, културното и социалното развитие на децата. При все това ОИС може да даде на децата надежда за бъдещето, чувство за нормалност и безопасност, и да осигури придобиването на основни умения4.
04Засегнатите от кризи деца изтъкват важното значение на образованието5. Родителите и водачите на общности, засегнати от конфликт, също считат, че образованието на децата е един от техните най-важни приоритети, като понякога избират образованието пред други основни услуги6 7.
Неотдавна Комисията увеличи помощта за образование на 10 % от общата хуманитарна помощ
05Посредством генерална дирекция „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ (ГД ECHO) ЕС предоставя хуманитарна помощ на хора, засегнати от бедствия8. ГД ECHO обикновено не извършва преки интервенции по места. Действията по предоставяне на хуманитарна помощ, финансирани от ГД ECHO, се изпълняват от организации партньори, като хуманитарни неправителствени организации (НПО), международни организации и агенции на ООН за подпомагане. ГД ECHO продължава да отговаря за стратегията и изпълнението на плановете за хуманитарна помощ на Европейския съюз. Тя финансира предложени от партньорите дейности и извършва мониторинг върху тяхното изпълнение.
06В Регламента относно хуманитарната помощ и във Финансовия регламент има изискване към Комисията да управлява хуманитарните операции в съответствие с принципите на икономичност, ефикасност и ефективност. Равенството между половете е друг водещ принцип на хуманитарната помощ на ЕС9.
07ЕС определя своята политическа рамка за образование при извънредни ситуации и продължителни кризи в съобщението на Комисията от май 2018 г.10 Държавите — членки на ЕС, одобряват тази рамка в заключенията на Съвета от 26 ноември 2018 г. Рамката поставя акцент върху четири стратегически приоритетни области (вж. фигура 1). Преди това подпомагането се е ръководело от съобщение от 2008 г., в което се застъпва позицията за включване на образованието в хуманитарната помощ11.
Комисията подкрепя много видове образователни дейности. Те включват изграждане или обновяване на класни стаи, настаняване за персонала и тоалетни; осигуряване на учебни материали и оборудване, обучение на учители; осигуряване на ускорено образование в помощ на децата да се върнат в училище; повишаване на осведомеността на родителите за важността на образованието; предоставяне на парични средства на семействата, за да могат децата да ходят на училище; предоставяне на психосоциална подкрепа на деца.
09Посредством финансиране от Засиления капацитет за реагиране (ЗКР) ГД ECHO цели да създаде благоприятни условия за хуманитарния сектор, който да предоставя помощта по-ефективно. ЗКР предоставя финансиране на инициативи, които въвеждат и развиват нови начини за работа (напр. методики и насоки).
10ГД ECHO отпуска средства за кризи въз основа на качествена оценка на потребностите. При отпускането на финансиране се вземат предвид и фактори като размерът на предишните отпуснати средства, броят на партньорите, които присъстват по места, достъпът до бенефициенти и координацията между хуманитарните партньори. Отчита се и поетият в съобщението от май 2018 г. ангажимент за заделяне на 10 % от бюджета на ЕС за хуманитарна помощ за целите на образованието.
11ГД ECHO е започнала да увеличава финансирането за образование още през 2016 г., когато разходите нарастват с 51 млн. евро в сравнение с предходната година (вж. фигура 2). В съответствие със съобщението от 2018 г. ГД ECHO продължава да отпуска значително повече финансиране за образование, което достига 10 % от бюджета на ЕС за хуманитарна помощ през 2019 г.
Десетте най-големи получатели на помощ от ЕС за образование при извънредни ситуации в периода 2017—2019 г. са получили общо 188 млн. евро. Четирите най-големи получатели са Турция (84 млн. евро), Йордания (18 млн. евро), Сирия (16 млн. евро) и Уганда (16 млн. евро).
Таблица 1
Финансиране за ОИС от ГД ECHO за периода 2017—2019 г., десетте най-големи държави получатели
Държава | Поети задължения (млн. евро) | |
1 | Турция | 84,8 |
2 | Йордания* | 18,0 |
3 | Сирия | 16,0 |
4 | Уганда* | 15,7 |
5 | Ливан | 13,9 |
6 | Сомалия | 10,2 |
7 | Ирак | 9,6 |
8 | Иран | 8,3 |
9 | Етиопия | 5,7 |
10 | Мали | 5,6 |
187,8 |
* Държави, включени в одита.
Източник: ЕСП въз основа на информация от Комисията.
Обхват и подход на одита
13Одитът на Сметната палата проучи начина, по който Комисията е управлявала увеличения размер на подкрепата за образование при извънредни ситуации и продължителни кризи. През 2019 г. помощта за образование, предоставена от Комисията, достига целевата стойност от 10 % от общата хуманитарна помощ на ЕС. Целта на одита беше да се гарантира, че този нов размер на финансирането е бил използван ефективно и ефикасно, както и да се направят препоръки за подобрения въз основа на констатациите на Сметната палата.
14По време на одита беше направена оценка на ефективността и ефикасността на помощта на ЕС за образование при извънредни ситуации и продължителни кризи. Сметната палата разгледа следните въпроси:
- Помогнала ли е ефективно на децата хуманитарната помощ на ЕС?
- Предоставила ли е Комисията ефикасно помощта?
Одитът обхвана две държави — Йордания и Уганда, което позволи на Сметната палата да анализира реакцията на ГД ECHO на продължителни кризи в два различни контекста. Поетите от ЕС задължения за финансиране за ОИС в Йордания и Уганда от 2017 г. до 2019 г. са съответно 18 млн. евро и 16 млн. евро (вж. точка 12). Турция — най-големият получател на финансиране от ЕС за ОИС, не е включена в обхвата на одита, тъй като съответните разходи вече бяха включени в одита на Сметната палата за 2018 г.12
16Сметната палата провери седем проекта в Йордания и четири проекта в Уганда, започнали през 2017 г., 2018 г. и 2019 г. (вж. приложение I). Сметната палата избра тези държави въз основа на размера на предоставеното от ЕС финансиране за ОИС от 2017 г. до 2019 г. Сред допълнителните критерии бяха необходимостта да бъдат обхванати различни партньори по изпълнението и възможността за включване в извадката на приключени и неприключени проекти.
17Сметната палата извърши одита в периода между ноември 2019 г. и юни 2020 г. Заради кризата с COVID-19 Сметната палата не можа да посети проектите на място. Тя проведе интервюта със служители на Комисията в Брюксел, преди да бъдат въведени ограниченията за пътуване. След това Сметната палата проведе видеоконферентни разговори със служители на Комисията и партньори по изпълнението в техните седалища и на място в Йордания и Уганда. Следователно констатациите, оценките и заключенията на Сметната палата се основават на осъществения от нея преглед на документация (например предложения за проекти, доклади от мониторинга и показатели за резултатите) и обмен на информация с Комисията и партньорите по изпълнението.
Констатации и оценки
Хуманитарната помощ на ЕС е помогнала на деца в нужда, но е достигнала до по-малък брой момичета, отколкото момчета
18За да помага ефективно на децата, Комисията следва13:
- да насочва помощта си там, където е целесъобразно и най-необходимо;
- да работи заедно с партньорите си и други хуманитарни организации в областта;
- да извършва мониторинг на проектите и да отстранява всички пречки за постигането на резултати;
- да гарантира, че проектите постигат планираните крайни продукти и резултати и да използва резултатите от проектите на Засиления капацитет за реагиране;
- да взема предвид въпросите, свързани с пола, при оценката на потребностите, така че целевият и достигнатият процент момичета да отразява по-неблагоприятните фактори, с които се сблъскват те.
Поради това Сметната палата провери дали проектите са били в съответствие с политическата рамка на Комисията и дали са били насочени към деца в нужда. Тя разгледа въпроса дали Комисията е работила с други заинтересовани страни, за да постигне максимално допълване, и дали при мониторинга на проектите е установила ключови проблеми, налагащи предприемането на коригиращи действия. Сметната палата оцени дали проектите са постигнали планираните крайни продукти и резултати и дали са използвали насоките, създадени от инициативи, финансирани от Засиления капацитет за реагиране на ГД ECHO. Тя провери също така дали проектите са предоставили достатъчно подкрепа на момичета.
20На фигура 3 са обобщени констатациите от проверката на Сметната палата на включените в извадката проекти към момента на одита относно тяхната целесъобразност, координация, мониторинг, резултати и подкрепа за момичета.
Проектите са били целесъобразни
21Сметната палата констатира, че всички проекти в извадката ѝ са били в съответствие с относимата политическа рамка. В приложение I са изброени различните дейности, извършени по проектите. ГД ECHO обаче е увеличила значително обхвата и размера на подкрепата си за образование (вж. фигура 2) преди изготвянето на политическата рамка през 2018 г. Това е довело до прекъсване на финансирането от Комисията при един проект от одитната извадка. По проект 9 през 2017 и 2018 г. е подкрепено развитието в ранна детска възраст в Уганда, което не е било част от националния план за реагиране в областта на образованието. ГД ECHO е прекратила подпомагането след съобщението от май 2018 г., в което се поставя по-силен акцент върху началното образование и програмите за ускорено образование.
22Сметната палата установи за проектите от извадката, че Комисията и нейните партньори са извършили оценка на потребностите, като са използвали подход, включващ участието на местни жители. Проведени са например обсъждания във фокусни групи с учители, родители и деца, за да се събере информация за специфичните предизвикателства пред тях и за да бъдат получени техните мнения по съдържанието на съответните проекти. Тази информация после е била използвана при планирането на проекта.
23При оценката на потребностите са били взети предвид и въпросите, свързани със закрилата на децата. Например по проект 4 в Йордания е била включена и услуга за придружаване до училище, тъй като при обсъждането във фокусната група е бил подчертан фактът, че безопасността при пътуване до училище е една от причините децата да не посещават училище. По проект 2 е въведено обучение на учители за справяне с тормоза, след като при обсъждане във фокусна група е установено, че това е проблем.
Проектите са били добре координирани
24Бързото увеличаване на предоставяното от ГД ECHO финансиране за образование от 12 млн. евро през 2015 г. на 166 млн. евро през 2019 г. означава, че е било изключително важно да има добра координация, за да се гарантира допълняемост и да се избягва дублиране. Партньорите на ГД ECHO, ангажирани с изпълнението, са участвали в клъстери или работни групи в сектора на образованието в Йордания и Уганда. Тяхната цел е била да се гарантира добра координация между всички участници в областта на ОИС (вж. каре 1).
Каре 1
Партньори на ГД ECHO, работили с други хуманитарни организации по планирането и изпълнението на проекти за помощ
Проектите в извадката са включвали допълващи дейности:
- по проекти 4 и 8 са използвани резултатите от съвместни оценки на потребностите с цел установяване на потребностите;
- по проект 7 в Йордания е направено кръстосано проверяване на данните за бенефициенти в базата данни на ООН, за да е сигурно, че подкрепата не се предоставя на едни и същи бенефициенти;
- по проект 4 в Йордания е осигурена услуга за придружаване до училище, която е подпомогнала работата на друг проект, насочен към официалните училища;
- по проекти 2 и 3 за уязвими деца в Йордания е спестено време и ресурси чрез използване на въпроси от оценката за приобщаващо образование, разработена от проект 5.
Въпреки че координацията като цяло е била добра, Сметната палата констатира някои примери за липса на допълняемост:
- По проект 8 в Уганда е имало по-малък процент записали се за програмите за ускорено образование (ПУО) от предвиденото. Това отчасти се е дължало на факта, че други организации са увеличили обхвата на своите ПУО. Например генерална дирекция „Международно сътрудничество и развитие“ (ГД DEVCO) също е финансирала ускорено образование посредством Извънредния доверителен фонд на ЕС за Африка (EUTF). В действителност, центровете за ПУО са получили повече подкрепа от началните училища, в резултат на което е възникнало напрежение. Несъразмерността при подпомагането е била толкова голяма, че в проучване на възможностите за прехвърляне на учащите по ПУО в Уганда е констатирано, че нито едно от интервюираните деца не е искало да се прехвърли в официално общо начално училище.
- В Уганда е липсвала допълняемост между начално училище, подпомагано от проект 8 в извадката на Сметната палата, и изпълняван в близост проект за водоснабдяване, канализация и хигиена (WASH), който не е финансиран от ГД ECHO. В резултат на това първоначално училището не е било включено към водоизточник, осигурен от партньора по WASH.
ГД ECHO е извършвала мониторинг на проектите и е разрешавала установяваните от нея проблеми
26Служителите на ГД ECHO на място са извършвали посещения за мониторинг на проектите. Те са докладвали за резултатите от тези посещения, включително за установени проблеми, на своите партньори с цел предприемане на коригиращи действия. Например:
- При мониторинга на проект 8 в начално училище в Уганда от страна на ГД ECHO е подчертана липсата на координация с партньорите по проект WASH (вж. точка 25). След посещението за мониторинг, осъществено осем месеца след началото на проекта, са предприети последващи действия във връзка с проблема и училището е било свързано към водоснабдяването.
- При извършения от ГД ECHO мониторинг на проект за развитие в ранна детска възраст в Уганда (проект 9) е констатирано, че родителите са били задължавани да купуват престилки за тържеството по завършването на своите деца, за да получат необходимото удостоверение за записване на детето им в начално училище. След посещението за мониторинг тази практика е преустановена, тъй като органите в областта на образованието в Уганда в действителност не са изисквали удостоверение за постъпване в начално училище.
ГД ECHO обаче не е информирала системно в писмен вид партньорите за констатациите от посещенията за мониторинг. Например през октомври 2018 г. ГД ECHO е осъществила посещение за мониторинг на проект в Йордания (проект 5). Тя е докладвала констатациите си на партньора устно, а не в писмен вид, и е включила искане за писмени или видеокомуникационни продукти. Партньорът не е разбрал правилно искането и не е изготвил комуникационния материал до втората фаза на проекта седем месеца по-късно (проект 6). Сметната палата констатира известни слабости във връзка с разходите за мониторинг (вж. точка 57) и достигнатия процент момичета спрямо целевата стойност (вж. точка 38).
Проектите са постигнали очакваните резултати
28ГД ECHO използва два вида показатели за измерване на резултатите от проектите. Показателите за резултати измерват крайните продукти от проектите (т.е. продукти и услуги, предоставени от проекта, като например изградени класни стаи, осигурени курсове за обучение или оборудване). Показателите за специфичните цели измерват крайните резултати (т.е. подобрението в положението на бенефициентите, като например достъп до възможности за обучение, увеличени познания или възприемане за нараснало благополучие).
29В извадката на Сметната палата има шест приключени проекта (вж. приложение I). По тези проекти има общо 30 показателя за резултати. За 27 от тези показатели (90 %) по проектите са постигнати 100 % или повече от целевите крайни продукти (вж. фигура 4).
Сметната палата установи пример на проект, в който крайният продукт надвишава целевата стойност, но той не е използван съгласно предвиденото. По проект 10 в Уганда са изградени класни стаи за начални училища на две места: Бидибиди, съществуващ лагер, и Омуго, където се очаквал голям поток от бежанци. Очакваните 40 000 бежанци обаче не пристигнали в Омуго и в края на проекта през март 2018 г. само три от петте изградени училища са работели съгласно планираното. От другите две училища едното останало празно до новата учебна година през 2019 г., а второто било използвано за средно училище по проект, финансиран от Education Cannot Wait („Образованието не може да чака“).
31И ако измерването на крайните продукти е относително лесно (напр. брой построени класни стаи или брой обучени учители), то измерването на промените в живота на бенефициентите — краен резултат на проекта — е по-трудно. Все пак по включените в извадката проекти се съдържат някои добри примери за това (вж. каре 2).
Каре 2
Примери за измерване на крайни резултати
Проект 5 в Йордания включва обучение за приобщаващо образование и инструментариум за обучение за учители, работещи с деца с увреждания. За двата вида обучение партньорът:
- е провел допитване чрез въпросници преди и след обучението. Съответно над 80 % и над 93 % от отговорилите намират, че са повишили знанията си в най-малко една от областите на курса;
- е анализирал степента на това повишаване (показател, който не е за специфична цел). Средната оценка е нараснала съответно от 61 % на 76 % за обучението за приобщаващо образование и от 54 % на 61 % за инструментариума. Като се има предвид относително слабото повишаване на знанията в резултат на обучението за инструментариума, партньорът е планирал преразглеждане на обучителния материал.
Проект 4 също в Йордания предоставя психосоциална подкрепа на деца. За да се измери подобрението:
- на учениците е даден същият въпросник за психосоциален интегритет преди и след получаването на подкрепата, като резултатите са следните:
- средните оценки нарастват от 48 % на 78 %, което показва, че децата са имали полза от програмата;
- средните оценки за контролната група (ученици, които не са получили подкрепа) спадат от 57 % на 53 %.
По приключените проекти в извадката на Сметната палата има 11 показателя за специфични цели. С тези показатели се измерват крайните резултати, като „% на момчетата и момичетата в училищна възраст, които имат траен достъп до качествени и защитени възможности за учене“ (проекти 1, 2, 10 и 11) или „% на децата с увреждания, които показват подобрено психосоциално благополучие в резултат на интервенциите по проекта“ (проект 5). За 9 от тези показатели (82 %) са постигнати 100 % или повече от целевите крайни резултати (вж. фигура 5).
Укрепването на системите и партньорствата е един от четирите стратегически приоритета на Комисията в нейната политическа рамка за 2018 г. (вж. точка 07). През 2018—2019 г. Засиленият капацитет за реагиране на ГД ECHO финансира два проекта, отнасящи се до образованието при продължителни кризи:
- проекта „Заедно подобряваме средата за учене“ (ILET) (0,6 млн. евро), чиято цел е да се справи с предизвикателствата за измерване на качеството на ОИС. По проекта е разработен метод за обучаване на хората как да събират данни, да ги анализират и да ги използват за по-добра работа на училищата. Докладът, представящ преглед на резултатите от проекта, е публикуван през май 2018 г.;
- проекта „Засилване на координацията в образованието при извънредни ситуации“ (1 млн. евро), чиято цел е да изгради по-добро разбиране за подкрепата под форма на парични средства или ваучери, за да бъде възможно по-системно използване на парични средства в образованието. В резултат на проекта през февруари 2019 г. са публикувани насоки с описание на основните елементи, които трябва да бъдат вземани предвид в различните фази на проект за парично подпомагане.
Резултатите от анализа на Сметната палата са показани в таблица 2. Сметната палата установи, че макар това да е стратегически приоритет, ГД ECHO е използвала ограничено резултатите от проектите на Засиления капацитет за реагиране:
- Проектът ILET е бил изцяло относим за пет проекта и отчасти относим за два проекта. Тези проекти са имали за цел да осигурят достъп до качествено образование и са били изпълнявани в момент, когато резултатите от ILET вече са били налични. Въпреки това резултатите от проекта ILET за измерване на качеството са използвани само по един проект (проект 8).
- Насоките на ЗКР относно паричното подпомагане са били относими и налични за четири от разглежданите проекти. Нито един от тези проекти не се позовава специално на насоките на ЗСР, но по тях на практика е приложен подобен на насоките подход (проекти 3, 6, 7 и 8).
Таблица 2
ГД ECHO използва ограничено проектите на ЗКР
Държава | Проект | Засилен капацитет за реагиране | |
ILET | Парично подпомагане | ||
Йордания | 2 | ||
3 | ◯ | ||
4 | |||
5 | |||
6 | ◯ | ||
7 | ◯ | ||
Уганда | 8 | ⬤ | ◯ |
= насоките на ЗКР са относими за проекта и налични. | |
= насоките на ЗКР са частично относими за проекта. | |
⬤ | = по проекта се използват насоките на ЗКР. |
◯ | = по проекта не се използват насоките на ЗКР, но се прилага подобен подход. |
Източник: ЕСП по данни на Комисията/партньорите.
Проектите са помогнали на по-малък брой момичета, отколкото момчета
35В политическата рамка на ГД ECHO се подчертава по-силното отражение на извънредните ситуации и продължителните кризи върху образованието на момичетата. Това е потвърдено и от анализа на потребностите по някои проекти в извадката. Например:
- По проект 6 в Йордания са подкрепени деца с увреждания и се установява, че момичетата са изправени пред по-големи пречки при достъпа до образование (напр. поради стигма, тормоз и малтретиране от страна на учителите);
- в оценките на потребностите за три проекта за парично подпомагане в Йордания (проекти 1—3) се изтъква рискът от отпадане на момичетата от училище поради ранен брак, използван като начин за справяне при криза, което оказва необратими последствия върху живота на момичетата;
- в анализа на потребностите за проект от 2018 г. в Уганда се установява, че има равно присъствие на момичетата и момчетата в първите класове на началното училище, но с времето отпадат повече момичета (проект 8);
- при оценяване на предложение за проект в лагер за бежанци в Йордания ГД ECHO е отбелязала, че момичетата са в риск от отпадане от училище и от ангажирането им с работа в домакинството и подлагане на насилие и ранен брак (проект 4).
Има някои дейности в рамките на проектите, които са били насочени специално към жени и момичета и които са имали за цел премахването на пречките, с които се сблъскват уязвими групи, като деца майки (вж. каре 3).
Каре 3
Дейности, специално насочени към деца майки
Проект 8 в Уганда е бил предназначен за уязвимата група на деца майки. В седем центъра за ПУО в Юмбе по проекта са подкрепени 122 деца майки, за да посещават училище.
Пречките пред образованието са включвали:
- отговорности във връзка с полагането на грижи за детето, тъй като от децата майки често се очаква да останат в домовете си и да се грижат за децата си;
- разсейване на вниманието от бебето в класната стая, което влошава качеството на ученето;
- натиск, оказван от съучениците, който прави присъствието на майката и детето в класната стая нежелано.
Повишаване на осведомеността на общността, клубове за закрила на детето и съобщения по радиото са сред използваните от програмата техники за преодоляване на това предизвикателство. На практическо равнище в някои центрове за ПУО е имало помощник, който да се грижи за бебетата, докато майките им са в клас.
Въпреки това процентът момичета, към които са насочени някои от проектите в извадката, не отразява по-неблагоприятните фактори, с които те се сблъскват (вж. точка 35). Например ранният брак е трудно да бъде отменен и поради това превантивните мерки са особено важни. Въпреки това по осем от единадесетте проекта в извадката на Сметната палата се поставя цел 50 % от подкрепените да бъдат момичета. От останалите три проекта в единия поставената цел е за подпомагане на 60 % момичета поради по-неблагоприятната ситуация, в която се намират (проект 4). Другите два проекта в извадката имат за цел да достигнат дори до по-малък процент момичета. По единия проект, изпълняван в Йордания, поставената целева стойност е само 40 % момичета (проект 3), докато по другия, в Уганда, целевата стойност е 44 % момичета (проект 11). Целевата стойност от 40 % момичета по проект 3 е по-ниска от целевата стойност за 50 % момичета в предходните две фази (проекти 1 и 2). Целевата стойност от 40 % не съответства на политическите ангажименти на ГД ECHO, нито на собствената оценка на потребностите на партньорите, в която се препоръчва по-голяма подкрепа за уязвими момичета, особено момичета в риск от ранен брак.
38Въпреки че има целеви стойности за процента момичета, те не са включени в официалните показатели от проектите (вж. точка 29). Освен това няколко финансирани от ГД ECHO действия не са постигнали тези цели. На фигура 6 е показан целевият процент момичета за проектите в извадката на Сметната палата, сравнен с действително постигнатите проценти. По проект 1 например е можело да бъдат подкрепени още 132 момичета, ако е била постигната поставената целева стойност.
ГД ECHO разполага с инструмент — маркерът за пол и възраст, с който оценява доколко добре съображенията, свързани с пола, са включени в хуманитарните действия. Целта на маркера е да се подобри качеството на действията по оказване на хуманитарна помощ. ГД ECHO дава оценка 0, 1 или 2 на етапите на планирането, междинния и окончателния доклад на дадена дейност в зависимост от това колко от четирите свързани с пола критерия са изпълнени. Четирите критерия са: анализ на потребностите и докладването по пол; избягване или намаляване на отрицателните ефекти върху групата на съответния пол; участие на групата на съответния пол в изготвянето/изпълнението; адаптиране на действието към потребностите на групата на съответния пол.
40Въпреки че по няколко от проектите в извадката не е поставена цел за момичета или проектите не са достигнали до достатъчно момичета, това не се е отразило на получената оценка, тъй като делът на съответния пол не е бил специален критерий. ГД ECHO е дала максималната оценка 2 на седем от единадесетте проекта в извадката на Сметната палата. Максималната оценка следва да се използва само ако проектът отговаря на четирите критерия (вж. таблица 3). Дори в случаите, когато ГД ECHO е дала по-ниска оценка, това не е било свързано с целевата стойност или с постигнатия процент момичета. ГД ECHO не е следила системно дела на съответния пол. Следователно маркерът за пол и възраст не е довел до необходимите коригиращи действия, когато проектите не са поставяли целева стойност или не са достигали до достатъчно момичета.
Таблица 3
Маркерът за пол и възраст на ГД ECHO не откроява действията, по които се предоставя недостатъчна подкрепа на момичета
Държава | Проект | Неприключен | Резултат за маркера за пол и възраст | Целева стойност за % момичета | |
не е изпълнена или не е на път да бъде изпълнена | под 50 % | ||||
Йордания | 1 | 1 | x | ||
2 | 2 | x | |||
3 | * | 1 | x | x | |
4 | * | 2 | x | ||
5 | 2 | ||||
6 | * | 1 | |||
7 | * | 2 | |||
Уганда | 8 | * | 1 | x | |
9 | 2 | ||||
10 | 2 | x | |||
11 | 2 | x |
* неприключен проект, междинна оценка на маркера
2 | = отговаря на всичките четири критерия |
1 | = отговаря на два/три критерия |
0 | = не отговаря на нито един критерий/отговаря само на един критерий |
Източник: ЕСП по данни на Комисията/партньорите.
Проектите са били с твърде кратък срок, което е допринесло за известна липса на ефикасност
41За да предоставя ефикасно хуманитарна помощ за образование при продължителни кризи, Комисията следва14:
- да предоставя краткосрочна и дългосрочна подкрепа на деца в съответствие с ангажимента от 2016 г. за многогодишно финансиране в „Голямото споразумение“.
- да постига възможно най-добро съотношение между разходваните средства и постигнатите ползи при финансирането за хуманитарна помощ.
- да планира устойчивост на резултатите след приключване на хуманитарната помощ, например чрез насърчаването на самостоятелност и подкрепа за осигуряване на препитанието.
Поради това Сметната палата оцени дали Комисията е прилагала на практика многогодишно финансиране и дали проектите са били с достатъчна продължителност, за да се решат образователните потребности при продължителни кризи. Сметната палата анализира начина, по който Комисията е постигала най-доброто съотношение между разходваните средства и постигнатите ползи и е следила за това разходите по проектите да са разумни. Когато беше целесъобразно, Сметната палата сравни разходите за подобни дейности по различните проекти от извадката. Сметната палата провери също така дали проектите са продължили да са от полза за децата след тяхното приключване, дали са намалили зависимостта на бенефициентите от парично подпомагане и дали са били свързани с дългосрочна помощ за развитие.
43На фигура 7 са обобщени констатациите от проверката на Сметната палата на включените в извадката проекти по отношение на тяхната продължителност, анализ на разходите и устойчивост.
Повечето проекти в извадката на Сметната палата са с продължителност 10—12 месеца, която е била недостатъчна за решаване на по-дългосрочните образователни потребности при продължителни кризи
44Въпреки своя ангажимент за многогодишно хуманитарно финансиране и факта, че при продължителни кризи образователните потребности често са средносрочни и дългосрочни, Комисията отпуска средства на региони и държави ежегодно посредством годишно решение за целия свят (РЦС). По РЦС за 2019 г. са отпуснати общо 1,5 млрд. евро, които включват:
- 260 млн. евро за кризата в Сирия (Сирия, Ливан, Йордания и Египет), от които 16,5 млн. евро (6 %) са били за образование;
- 113 млн. евро за Африканския рог (Джибути, Етиопия, Кения, Сомалия и Уганда), от които 22,5 млн. евро (20 %) са били за образование.
След това в годишния план за изпълнение на хуманитарната помощ (ПИХП) се определят действията на ГД ECHO в отговор на конкретна криза или регион. Така например има годишни ПИХП за кризата в Сирия и за Африканския рог.
46Инструментите на ГД ECHO са създадени за реагиране при кризи. Понастоящем от един ПИХП ГД ECHO може да финансира проекти за ОИС с максимална продължителност 24 месеца. Тя може да продължи да финансира същия проект след изтичането на 24 месеца от следващия ПИХП, но това решение може да бъде взето по-късно, а не в момента на първоначалния избор на проекта. Този цикъл на програмиране осигурява гъвкавост на действията в отговор на извънредни ситуации, но ограничава броя на дългосрочно финансираните проекти.
47В Регламента относно хуманитарната помощ15 не се определя срок на продължителността на финансирането от ГД ECHO. Ограниченията, определяни в РЦС или ПИХП, са резултат на вътрешно решение (вж. фигура 8). От регулаторна гледна точка би било възможно ГД ECHO да финансира по-продължителни проекти за ОИС от един ПИХП.
В извадката на Сметната палата са включени 11 проекта: седем в Йордания и четири в Уганда. Първоначално планираната продължителност на девет от единадесетте проекта е 12 месеца или по-малко. Средната първоначална продължителност на проектите в двете държави е 13 месеца. В Уганда тя е увеличена на 21 месеца след удължаване на проектите (вж. фигура 9). И в двете държави кризите са продължителни. Кризата в Сирия започна през 2012 г., а в Уганда пристигат значителен брой бежанци от 2016 г. насам. Одитираните проекти са осъществявани от 2017 до 2019 г.
Практиката за едногодишно финансиране на проекти не е в съответствие с ангажимента по „Голямото споразумение“ за увеличаване на многогодишното планиране. Освен това ангажиментът на ГД ECHO да отпуска 10 % от хуманитарната помощ за образование (вж. точка 10) означава, че е имало налично по-дългосрочно финансиране. Едногодишните проекти не обезпечават многогодишните образователни потребности на децата при продължителни кризи. Това става ясно от факта, че ГД ECHO е продължила да финансира няколко от тези проекти през следващи години. В неотдавнашна оценка на хуманитарната помощ на ЕС се установява, че годишният цикъл на финансиране на ГД ECHO е водел до по-високи разходи за управление, и се препоръчва на ГД ECHO при възможност да прилага многогодишно програмиране16.
50Финансирането на действия за една година увеличава административната тежест за ГД ECHO и особено за партньора по изпълнението. ГД ECHO трябва да оценява повече предложения, а партньорите трябва да подготвят предложенията и да кандидатстват за одобрение от Министерството на образованието (вж. таблица 4). Едногодишните проекти може да са пречка за сключване на по-дългосрочни договори с персонала и водят до по-голямо текучество на служители17. Многогодишното хуманитарно финансиране може да намали разходите за управление18. Освен това в Йордания партньорите трябва да кандидатстват пред Министерството на образованието за одобрение на всеки проект. Този процес може да отнеме 3 — 5 месеца, което може да има значително въздействие върху един 12-месечен проект.
Таблица 4
Административна тежест за проектите в зависимост от продължителността
Проекти в 3-годишен период | Отговорен орган | |||
3 x 1-годишен проект | 1 x 3-годишен проект | ГД ECHO | Партньор | |
Предложения за проекти | 3 | 1 | x | |
Оценка на предложение за проект в етапа на подбор | 3 | 1 | x | |
Кандидатстване пред Министерството на образованието за одобрение на проекта | 3 | 1 | x |
Източник: ЕСП.
Още един недостатък на краткосрочното финансиране е по-краткото време за качествена реакция. Има по-малко време за решаване на въпросите, свързани с пола, и за осигуряване на по-устойчиви решения. През 2019 г. в доклада относно „Голямото споразумение“ („Три години по-късно“) се констатира, че многогодишното финансиране не само намалява административната тежест за оказването на хуманитарна помощ, но и подобрява нейната ефикасност и ефективност. Всички партньори по изпълнението на проектите в извадката на Сметната палата заявяват, че при продължителност на проекта над една година биха могли да отговорят по-добре на образователните потребности на децата при продължителни кризи. Те се обявяват за проекти с продължителност от две до пет години в контекста на Йордания и Уганда, за да бъде възможно по-добро планиране, което би довело до действия за реагиране с по-добро качество.
ГД ECHO не е анализирала в достатъчна степен разходите на проектите
52В ПИХП ГД ECHO определя общи принципи при избора на проекти (вж. точка 45). Чрез тях на партньорите се предоставя информация за сумата на наличното финансиране на ГД ECHO, вида действия, които ГД ECHO ще финансира, и как ще бъдат оценявани предложенията на партньорите. Партньорите изготвят своите проекти в съответствие с общите принципи на ПИХП и ги предлагат на ГД ECHO за финансиране.
53Стандартната проверка на ГД ECHO дали партньорите са подходящи и за допустимост на разходите може да даде известна увереност, че разходите са приемливи. Преди подписването на рамково споразумение за партньорство ГД ECHO извършва предварителна оценка дали партньорите са подходящи. Те трябва да преминат тази оценка по отношение на своя технически и логистичен капацитет. Въпреки че това дава известна увереност за прилаганите от партньорите процедури, оценката не гарантира, че разходите в техните предложения за проекти са възможно най-изгодни. ГД ECHO системно проверява и допустимостта на разходите по проектите, което може да доведе до икономии на разходи. Например в Уганда това е довело до изключването на Land Cruiser за 37 000 евро от бюджета на проекта (проект 10).
54ГД ECHO анализира донякъде и ефективността на разходите, за да има увереност, че предложените разходи са икономически най-изгодни и приемливи. По проект 7 от извадката на Сметната палата, изпълняван в Йордания, има добър пример как анализът на разходите може да допринесе за тяхната ефективност. ГД ECHO е счела, че разходите по бенефициент в предложението за проект са твърде високи (2700 евро на дете). Сумата е била намалена на 1700 евро на дете, което е подобрило ефикасността на проекта. Този вид анализ на разходите би могъл да намали и риска от измами, тъй като необичайни съотношения на разходите или необичайни промени с течение на времето могат да са показателни за неправомерно действие.
55Сметната палата установи слабости при анализа на разходите на 11-те проекта в извадката. ГД ECHO не е извършвала последователен анализ на разходите на предложенията за проекти. Анализът на разходите е бил ограничен и ГД ECHO не го е използвала в достатъчна степен, за да повиши ефективността на проектите (вж. каре 4).
Каре 4
Анализ на ГД ECHO на разходите по проектите — примери за слабости
Липса на последователност: Извършеният от ГД ECHO анализ на разходите за изграждане на класни стани по два проекта в област Юмбе, Уганда, не е бил последователен, тъй като:
- за проект 9 заложените в бюджета разходи за един блок с класни стаи е бил 48 000 евро; ГД ECHO не е поставила под въпрос сумата, тъй като е счела, че партньорът има сравнително предимство в областта на инфраструктурата и поради това е приела, че разходите са приемливи;
- за проект 10 (в същата област) заложените в бюджета разходи за един блок с класни стаи е 23 000 евро; ГД ECHO е счела, че тази сума е висока в сравнение с прогнозния разход от 18 000 евро в насоките за реагиране при криза.
Недостатъчен анализ: по проект 10 в Уганда:
- прогнозният процент на разходите за стоки и услуги за бенефициенти е бил 60 % според оценката на предложението, направена от ГД ECHO през март 2017 г.;
- действителният процент на разходите за стоки и услуги за бенефициентите е бил 79 %.
Това показва, че е била налице значителна възможност за по-голяма ефикасност, но в анализа си ГД ECHO не е сравнила процента с други проекти и не е разгледала дали той не е неефикасен.
Резултатите от анализа не са използвани: също за проект 10:
- прогнозният разход за бенефициент е бил 37 евро според оценката на предложението, направена от ГД ECHO;
- действителните разходи за бенефициент в края на проекта са били 66 евро.
ГД ECHO не е използвала този анализ и не е проучила причините за разликата, за да извлече поуки относно ефективността на разходите.
От декември 2018 г. при подбора на предложения за проекти ГД ECHO е оценявала ефективността на разходите по тях като „ниска“, „средна“ или „висока“. Въпреки това няма насоки относно критериите за оценяване или вида на необходимия анализ на разходите за извършването на оценката. Одитната извадка на Сметната палата включва три проекта от 2019 г. (проекти 3, 6 и 7), и трите изпълнявани в Йордания, където ГД ECHO е прилагала този подход. ГД ECHO е оценила ефективността на разходите на трите проекта като „средна“. Но дори по проект 7, за който ГД ECHO е счела, че е твърде скъп (вж. точка 54), не е извършено сравнение с единичните разходи на други подобни проекти.
57Не само при планирането на проекти, но и по време на тяхното изпълнение сравняването на разходите с други подобни проекти може да помогне за установяването на възможности за подобряване на ефективността на разходите. Въпреки това при извършването на мониторинг на проектите ГД ECHO не е анализирала разходите по тях.
58Сметната палата установи два вида анализ, които ГД ECHO е можела да направи при планирането и изпълнението на проектите, за да установи възможности за повишаване на ефективността на техните разходи, но не го е направила:
- сравнение на разходите за дейностите с тези по подобен проект или по-ранни фази на същия проект (вж. каре 5);
- сравнение на процента на стоките и услугите, получени от бенефициентите, с процента по подобни проекти или по-ранни фази на същия проект (вж. каре 6).
Каре 5
Повишаване на ефективността на разходите — сравнения, които ГД ECHO е можела да направи във връзка с разходите за дейности
Разходи по подобни проекти: и по двата проекта 9 и 10 е включено строителството на блокове с класни стаи в някои от бежанските лагери в Уганда, но единичните разходи за блок при проект 9 са с 46 % по-високи от проект 10, както следва:
- действителни единични разходи за блок за проект 10 (28 блока с класни стаи): 18 300 евро;
- действителни единични разходи за блок за проект 9 (22 блока с класни стаи): 26 700 евро.
И макар че има известни проектни разлики, ГД ECHO не е сравнила различните разходи, нито е анализирала дали отклоненията не представляват възможности за икономия на разходи.
Разход за отделен бенефициент: по проекти 1—3 за последователни едногодишни проекти за парично подпомагане, изпълнявани в Йордания от същия партньор, разходите за отделен бенефициент се увеличават всяка година, както следва:
- 833 евро през 2017 г.;
- 893 евро през 2018 г. и
- 914 евро през 2019 г.
Въпреки че паричното подпомагане е останало в същия размер, ГД ECHO не е анализирала причината за увеличаването на разходите.
Такси за парични преводи: по проектите с парично подпомагане партньорите са заплащали такса на банките за управление на плащанията към бенефициентите. Тези такси за парични преводи са били много различни като процент от общите разходи, дори в рамките на една и съща държава. В Йордания например:
- таксите са били в диапазона 1,0—2,9 %;
- възможните икономии от намаляване на таксата от 2,9 % (проект 7) на 1,0 % биха били 17 500 евро (равняващи се на сумата за оказване на помощ на още 21 бенефициенти).
Каре 6
Увеличаване на ефективността на разходите — сравнения, които ГД ECHO е можела да направи по отношение на процента на получените от бенефициентите стоки и услуги
Сравнение между фазите: Един партньор е изпълнил два последователни едногодишни проекта в Йордания с много различни проценти на стоките и услугите, достигащи до бенефициентите, както следва:
- процент на стоките и услугите, получени от бенефициентите през първата фаза (проект 5): 61 % в предложението, 76 % по време на изпълнението;
- процент на стоките и услугите, получени от бенефициентите в предложението за втората фаза (проект 6): 53 %.
ГД ECHO е можела да сравни процента на стоките и услугите за бенефициентите в предложението за втората фаза с процента в първата фаза и основателно е можела да очаква от партньора да постигне подобен процент.
Сравнение между проектите: ГД ECHO е можела да сравни процента на паричните средства, достигащи до бенефициенти по проект 7, с процента на паричните средства и образователните услуги, достигащи до бенефициентите по трите последователни проекта, изпълнени от друг партньор, както следва:
- за проект 7, проект за парично подпомагане в Йордания през 2019 г., процентът на паричните средства, достигащи до бенефициентите, е бил 34 %;
- по проектите, изпълнявани от друг партньор през 2017 г., 2018 г. и 2019 г., процентът на паричните средства и образователните услуги, достигащи до бенефициентите, е бил съответно 68 %, 61 % и 60 %.
ГД ECHO е можела да се опита да постигне подобна степен на ефикасност и е можела да сравни този процент и с целевата стойност от 85 %, предложена в насоките на ГД ECHO за големи парични преводи над 10 млн. евро (въпреки че те са включвали широк спектър от спомагателни дейности).
Сравнение между използването/неизползването на парично подпомагане: в насоките на ГД ECHO се посочва, че използването на парични преводи води до достигане на по-голяма помощ до бенефициентите. Въпреки това средните проценти в извадката на Сметната палата са следните:
- по петте проекта, за които паричното подпомагане е било основна дейност, средният процент на паричните средства и образователните услуги, достигащи до бенефициентите, е бил 56 %;
- по другите шест проекта средният процент на стоките и услугите, достигащи до бенефициентите, е бил 66 %.
Следователно паричното подпомагане не е довело до достигане на по-голяма помощ до бенефициентите.
Децата са продължили да се ползват от много дейности след приключването на проектите, но проектите за парично подпомагане са допринесли малко за намаляване на зависимостта на бенефициентите
59По проектите са осъществени широк спектър от дейности, които са били от полза за децата и след приключване на проектите, включително:
- подкрепа за формалното образование или осигуряване на ускорено образование;
- обучение на учители в областта на приобщаващото образование, ускореното образование, психосоциалните или житейските умения, повишаващи техните знания и подобряващи образователната среда;
- изграждане на училища, учебни центрове, тоалетни или жилищно настаняване за учители;
- осигуряване на оборудване за деца с увреждания;
- осигуряване на чанти и униформи за училище;
- психосоциална подкрепа за подобряване на психосоциалното благополучие;
- повишаване на осведомеността и изграждане на капацитет на различни заинтересовани страни с цел създаване на по-благоприятна и подкрепяща образователна среда;
- създаване на национална политика за приобщаващо образование и насърчаване на нейното приемане в училищната система.
Много от тези дейности обикновено се свързват с помощ за развитие. В действителност ГД DEVCO и EUTF също са изграждали класни стаи и са осигурявали обучение на учители за ПУО в Уганда. Но проектите, изпълнявани от ГД DEVCO и EUTF, са били с продължителност четири години, докато проектите на ГД ECHO са били по-кратки и е трябвало да бъдат удължени, за да постигнат целите си.
61Има няколко примера за хуманитарна помощ от ЕС, пряко свързана с помощ за развитие от ЕС. Например по проекти на ГД ECHO в Уганда са изградени училища, после по финансирани от Education Cannot Wait проекти са плащани заплатите на учителите и е осигурено обзавеждане. Някои ученици по ПУО, подкрепени по финансиран от ГД ECHO проект в Уганда (проект 8), са продължили да посещават професионално образование, финансирано от EUTF.
62Но ГД ECHO е пропуснала някои възможности за допълнително засилване на връзката с помощта за развитие:
- Един от партньорите е осигурявал ускорено обучение (финансирано от EUTF) и е оказвал психосоциална подкрепа на ученици в начално училище (финансирана от ГД ECHO) в някои от местата. Независимо от това той е изпълнявал финансирани от EUTF дейности във връзка с препитанието, за да се осигурят средства за живот на бенефициентите, в различни части на лагерите, като е пропуснал възможността да приложи на практика търсената от ЕС връзка между хуманитарната помощ и помощта за развитие — „подход на взаимовръзка“. В окончателния доклад на ГД ECHO за този проект се посочва, че проектът е трябвало да създаде стратегически връзки с по-дългосрочни инициативи за развитие (като програма EUTF) с цел повишаване на ефективността му (проект 11).
- В анализа на ГД ECHO на окончателния доклад за един проект в Уганда се посочва, че партньорът не е развил достатъчно възможностите за обвързване на действието с по-дългосрочни дейности за развитие (проект 10).
- При оценката на предложението за един проект от 2018 г. в Йордания ГД ECHO е счела, че проектът не е подкрепил достатъчно дългосрочните стратегии за намаляване на хуманитарните потребности. Единственият даден съвет е бил дейностите да се финансират от други донори, което не се случва (проект 5).
- В докладите за мониторинг на ГД ECHO за друг проект в Йордания се отбелязва, че проектът не се е възползвал достатъчно от възможностите за подкрепа на дългосрочни стратегии за намаляване на хуманитарните потребности и свързаните с тях ситуации на уязвимост (особено в лагера Азрак) (проект 4).
- В проучване се проследява напредъкът на 2971 ученици след участието им в програма за ускорено образование в Уганда през 2018 г. Констатирано е, че 2015 (68 %) от тях вече не учат никъде. Само 956 (32 %) са преминали успешно в началното, средното или професионалното образование. В доклада се подчертава необходимостта от повече инвестиции и подкрепа, която да помогне на децата при прехода към други възможности след края на ПУО (проект 8).
В ПИХП се призовава действията да бъдат обвързани с по-дългосрочни програми за по-голяма устойчивост. Например в техническото приложение за регионалната криза в Сирия към ПИХП за 2018 г. е имало изискване действията в областта на образованието да гарантират непрекъснатост на обучението посредством правилно планиране, включително стратегии за оттегляне и преход към помощ за развитие. Въпреки това ГД ECHO е направила малко за намаляването на зависимостта на бенефициентите от паричното подпомагане, което е било основна дейност по пет от проектите в извадката на Сметната палата (четири в Йордания и един в Уганда, вж. приложение I). Целта на паричното подпомагане е била да се даде на децата възможност за достъп до образование. Въпреки това след приключването на проектите все още е било необходимо предоставянето на парични средства, така че децата да могат да продължат да посещават училище. Например по проекти 1, 2 и 3 от извадката на Сметната палата едни и същи 700 деца в Йордания са подкрепени през 2017 г., 2018 г. и 2019 г. По проект 7 в Йордания 1290 бенефициенти са били подкрепени и през предходната фаза.
64Една от причините, наложили повторно финансиране по тези проекти, е била, че те не са имали стратегии за оттегляне, включващи обвързване с по-устойчиви програми. Проектите са постигнали малко, що се отнася до насочването на бенефициентите към решения за осигуряване на препитанието, с цел да се намали тяхната зависимост от парично подпомагане. В оценката на ГД ECHO на окончателния доклад за проект 2 в Йордания през 2018 г. се констатира, че партньорът дори не е посочил възможна стратегия за оттегляне от предоставянето на парично подпомагане, от което са зависели най-уязвимите семейства, като домакинствата, оглавявани от жени. В оценката на ГД ECHO на предложението за проект 3 през 2019 г. от същия партньор, изпълнил проект 2, се установява, че партньорът не е доказал достатъчно възможности за преминаване към дейности за развитие в бъдеще.
65Два проекта за парично подпомагане през 2019 г. са имали за цел преминаване на бенефициентите към решения за осигуряване на препитанието. По проект 3 в Йордания е поставена целта 8 % от бенефициентите да преминат към по-устойчиви решения за осигуряване на препитанието си до края на проекта, така че да не се нуждаят повече от парично подпомагане. По проект 7 в Йордания целта е била 5 % (65 от 1290 бенефициенти). Определените целеви стойности са ниски и означават, че над 90 % от бенефициентите на двата проекта ще продължат да зависят от парично подпомагане. При мониторинга на проект 7 в Йордания ГД ECHO установява, че някои от децата са продължили да работят въпреки получаваното парично подпомагане поради липсата на възможности за осигуряване на препитанието на семейството и недостигащите финансови средства. По другите три проекта за парично подпомагане (проекти 1, 2 и 8) не са били определени целеви стойности за намиране на решения за осигуряване на препитанието.
66С един от критериите, свързани с маркера за устойчивост, ГД ECHO оценява дали проектите се възползват от възможностите за подкрепа на дългосрочни стратегии за намаляване на хуманитарните потребности. ГД ECHO установява, че повечето проекти не са изпълнили в достатъчна степен този критерий, което се е изразило в окончателна оценка 1 за този маркер. ГД ECHO е дала пълната оценка 2 на малко проекти (вж. таблица 5).
Таблица 5
Маркерът за устойчивост на ГД ECHO показва, че по повечето проекти не е оказвана пълна подкрепа за дългосрочни стратегии
Маркер за устойчивост | ||||
Държава | Проект | Неприключен | Окончателна/междинна оценка (*) | |
Област | Централа | |||
Йордания | 1 | 1 | 1 | |
2 | 1 | 1 | ||
3 | * | 1 | 1 | |
4 | * | 1 | 1 | |
5 | 2 | 2 | ||
6 | * | 1 | 1 | |
7 | * | 1 | 1 | |
Уганда | 8 | * | 1 | 1 |
9 | 1 | 2 | ||
10 | 1 | 2 | ||
11 | 1 | 2 |
* Междинна оценка за неприключени проекти.
2 | = отговаря на всичките четири критерия |
1 | = отговаря на два/три критерия |
0 | = отговаря на един критерий/не отговаря на нито един критерий |
Източник: ЕСП по данни на Комисията.
Заключения и препоръки
67Като цяло помощта на ЕС е помогнала на деца в нужда и проектите са постигнали очакваните резултати. Те обаче не са достигнали до достатъчно момичета. Освен това повечето проекти в извадката на Сметната палата са били твърде кратки в сравнение с образователните потребности на децата, което е намалило ефикасността им. Констатациите от проверката на 11 проекта са обобщени в приложение II.
68Проектите са били целесъобразни и добре координирани и Комисията е разрешавала проблемите, установени от нея по време на посещенията за мониторинг. Проектите са постигнали повечето от планираните по тях резултати. Въпреки това Комисията е използвала ограничено резултатите от проектите на Засиления капацитет за реагиране. Освен това действията на Комисията не са били насочени в достатъчна степен към момичета, въпреки че те се сблъскват с по-големи проблеми. Няколко проекта не са постигнали целевия процент момичета (точки 18—40).
Препоръка 1 — Комисията следва да използва в по-голяма степен резултатите от проектите на Засиления капацитет за реагиранеКомисията следва да използва по-системно насоките в областта на хуманитарната помощ за образование, изготвени в резултат на инициативи, финансирани със средства от нейния Засилен капацитет за реагиране.
Срок за изпълнение: проектите, финансирани от януари 2022 г. нататък.
Препоръка 2 — Комисията следва да предоставя повече подкрепа за момичета в проектите за образованиеКомисията следва да предоставя повече подкрепа за момичета в проектите за образование, като:
- информира партньорите чрез ПИХП, че ще счита за приоритетно финансирането на проекти, които имат за цел да подпомогнат най-малко 50 % момичета, освен ако в зависимост от контекста е обоснован по-нисък процент;
- включва стандартен показател за процента момичета в проекта;
- по време на своите посещения за мониторинг системно извършва мониторинг на процента на съответния пол и чувствителността по въпросите на пола на проектите за образование, финансирани от ЕС, и предприема необходимите действия, допринасящи за решаване на потребностите на момичетата.
Срок за изпълнение: проектите, финансирани от януари 2022 г. нататък.
69Повечето проекти в извадката на Сметната палата са с първоначална продължителност 10—12 месеца, която не е била достатъчна за решаване на образователните потребности при продължителни кризи. Кратката продължителност е увеличила административната тежест върху партньорите по изпълнението, което е довело до по-ниска ефикасност на предоставяната помощ (точки 41—51).
Препоръка 3 — Комисията следва да предоставя по-дългосрочно финансиране за образование при продължителни кризиЗа да отговори ефективно на образователните потребности на децата при продължителни кризи, Комисията следва:
- да подкрепя образователни проекти с продължителност най-малко две години, освен ако в зависимост от потребностите или контекста не е обоснована по-кратка продължителност;
- да определя продължителността на тези проекти в началото на действието, за да могат да се проявят ползите от по-дългосрочното финансиране.
Срок за изпълнение: проектите, финансирани от януари 2022 г. нататък.
70Комисията не е извършила достатъчен анализ на разходите по проектите, за да установи възможности за повишаване на ефективността на разходите. Тя не е сравнила разходите за дейностите или процента на стоките и услугите, получени от бенефициентите, с подобни проекти или с предходни фази на същия проект. Така е било не само когато е правен подбор на предложенията за проекти, но и при мониторинга върху изпълнението им (точки 52—58).
Препоръка 4 — Комисията следва да подобри анализа на разходите при подбора и мониторинга на проектите за образованиеКогато анализира бюджетите на предложените проекти или действителните разходи, Комисията следва:
- да сравнява систематично разходите за основните дейности с разходите на друг подобен проект или на по-ранна фаза на същия проект;
- да сравнява процента на стоките, включително паричните средства, и услугите, получени от бенефициентите, с процента по подобни проекти или по-ранни фази на същия проект;
- да използва резултатите от този анализ на разходите, когато прави подбор на проектите и изменя техния бюджет, за да се подобри ефикасността или да бъдат отхвърлени неефикасни проекти.
Срок за изпълнение: проектите, финансирани от януари 2022 г. нататък.
71Децата са продължили да се ползват от проектите и след приключването на повечето от тях. Въпреки това Комисията е направила малко за намаляване на зависимостта на бенефициентите от паричното подпомагане в рамките на включените в извадката проекти за предоставяне на парични средства за образование. По много от тези проекти е било необходимо повторно финансиране, тъй като те не са били обвързани с дългосрочни програми за помощ и са постигнали малко за насочването на семействата на бенефициентите към намиране на решения за препитание (точки 59—66).
Препоръка 5 — Комисията следва да подобри устойчивостта на проектите за предоставяне на парични средства за образование при продължителни кризиКогато предоставя финансиране под формата на парични средства по проекти за образование при продължителни кризи, Комисията следва да засили обвързването с по-дългосрочни програми за развитие и с насочването на семействата на бенефициентите към намиране на решения за препитание.
Срок за изпълнение: проектите, финансирани от януари 2022 г. нататък.
Настоящият доклад беше приет от Одитен състав III с ръководител Bettina JAKOBSEN — член на Сметната палата, в Люксембург на 8 декември 2020 г.
За Сметната палата
Klaus-Heiner Lehne
Председател
Приложения
Приложение I — Дейности по проекта
Номер на проекта | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Държава | Йордания | Йордания | Йордания | Йордания | Йордания | Йордания | Йордания | Уганда | Уганда | Уганда | Уганда |
Вид на партньора | МНПО | МНПО | МНПО | НПО | МНПО | МНПО | МНПО | МНПО | ООН | НПО | НПО |
Етап | приключен | приключен | неприключен* | неприключен** | приключен | неприключен* | неприключен* | неприключен* | приключен | приключен | приключен |
Финансиране от ГД ECHO за образование (млн. евро) | 1,7 | 2,4 | 1,0 | 2,0 | 1,2 | 1,0 | 2,3 | 10,0 | 1,3 | 1,5 | 0,4 |
Елементи, подпомагащи формалното образование | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Неформално образование (помощни учебни занятия/ програми за ускорено образование) | X | X | X | X | X | X | X | ||||
Строителство/ремонт | X | X | X | X | |||||||
Оборудване и материали за децата | X | X | X | X | X | ||||||
Парични средства за образование | X | X | X | X | X | ||||||
Помощ за транспорта до училище (парични средства, услуга за придружаване до училище) | X | X | X | ||||||||
Психосоциална подкрепа за децата | X | X | X | X | X | X | |||||
Обучение на учители/ преподавателски персонал | X | X | X | X | X | X | X | X | |||
Учебни помагала/ оборудване | X | X | X | X | X | ||||||
Повишаване на осведомеността / изграждане на капацитет (общност) / подкрепа за политиката / застъпничество | X | X | X | X | X | X | X | X |
* неприключен проект към 31.5.2020 г. или окончателният доклад не е наличен към 31.5.2020 г.
** окончателният доклад е наличен на 31.8.2020 г.
Приложение II — Обобщение на констатациите от включените в извадката проекти
Речник на термините
Ускорено образование: Предоставяне на образование в по-кратки срокове за деца и младежи, които не са получили част от образованието си поради бедност, маргинализация, конфликт или криза.
Education Cannot Wait (ECW): Глобален фонд, чрез който правителствата и международните заинтересовани страни в областта на хуманитарната помощ и помощта за развитие си сътрудничат, за да отговорят бързо на образователните потребности на децата и младежите, засегнати от кризи.
Grand Bargain: Споразумение между най-големите донори и организации за хуманитарна помощ за преодоляване на липсата на доверие в сектора и за повишаване на ефективността и ефикасността на тяхната работа.
Акроними и съкращения
ВКБООН: Върховен комисар на ООН за бежанците
ГД „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ (ГД ECHO): Генерална дирекция „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ на Европейската комисия
ГД „Международно сътрудничество и развитие“ (ГД DEVCO): Генерална дирекция „Международно сътрудничество и развитие“ на Европейската комисия
ЗКР: Засилен капацитет за реагиране
ОИС: Образование при извънредни ситуации и продължителни кризи
ООН: Организация на обединените нации
ПИХП: План за изпълнение на хуманитарната помощ
ПУО: Програма за ускорено образование
РЦС: Решение за целия свят
EUTF: Извънреден доверителен фонд на Европейския съюз за Африка
ILET: Improving Learning Environments Together („Заедно подобряваме средата за учене“)
WASH: Помощ за водоснабдяване, канализация и хигиена
Одитен екип
Специалните доклади на ЕСП представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да имат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.
Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав III „Външни действия, сигурност и правосъдие“ с ръководител Bettina Jakobsen — член на ЕСП. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП Hannu Takkula със съдействието на Turo Hentilä — ръководител на нейния кабинет, и Nita Tennilä — аташе в кабинета; Sabine Hiernaux-Fritsch и Alejandro Ballester Gallardo — главни ръководители; Helka Nykänen и Mark Marshall — ръководители на задача, и Eva Coria — одитор.
Бележки
1 Институт по статистика на ЮНЕСКО, данни за 2017 г., http://uis.unesco.org/en/news/new-education-data-sdg-4-and-more#slideoutmenu.
2 COM(2018) 304 final от 18 май 2018 г., Съобщение на Комисията относно образованието при извънредни ситуации и продължителни кризи.
3 Global humanitarian overview 2019, United Nations coordinated support to people affected by disaster and conflict („Глобален хуманитарен преглед 2019 г., Координирана подкрепа на Обединените нации на хора, засегнати от бедствие и конфликт“), стр. 4.
4 ГД „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“, политически документ № 10 (март 2019 г.), образование при извънредни ситуации.
5 Save the Children („Спасете децата“ 2015 г.), What children tell us they want in times of emergency and crisis? („Какво ни казват децата, че искат във време на извънредна ситуация и криза?“) 16 проучвания на осем организации, обхващащи 17 различни извънредни ситуации и отразяващи мнението на 8749 деца. Save the Children/Norwegian Refugee Council („Спасете децата“/Норвежки съвет за бежанците 2014 г.), Hear it from the children/why education in emergencies is critical („Чуйте го от децата/защо образованието при извънредни ситуации е много важно“).
6 Save the Children/Norwegian Refugee Council („Спасете децата“/Норвежки съвет за бежанците 2014 г.), Hear it from the children/why education in emergencies is critical („Чуйте го от децата/защо образованието при извънредни ситуации е много важно“).
7 COM(2008) 55 окончателен от 5 февруари 2008 г. „Специално място за децата във външните действия на ЕС“ и свързания работен документ на службите на Комисията Children in Emergency and Crisis situations („Деца при извънредни ситуации и кризи“) (SEC(2008) 135).
8 Регламент (ЕО) № 1257/96 на Съвета от 20 юни 1996 г.
9 Работен документ на службите на Комисията, Gender in Humanitarian Aid („Аспектите на пола при хуманитарната помощ“) SWD (2013) 290 final.
10 COM(2018) 304 final.
11 СОМ(2008) 55 окончателен и SEC(2008) 136.
12 Специален доклад № 27/2018 на ЕСП „Механизмът за бежанците в Турция“.
13 Регламент на Съвета относно хуманитарната помощ (ЕО) № 1257/96 от 20 юни 1996 г., политическата рамка на ЕС относно образованието при извънредни ситуации (COM(2018) 304 final, COM(2008) 55 окончателен и SEC(2008) 136) и Европейският консенсус относно хуманитарна помощ (ОВ С 25 от 30.1.2008 г.).
14 Голямото споразумение, Финансовият регламент, приложим към общия бюджет на Съюза (2017 г.), член 30, Финансовият регламент (2018 г.), член 33, JOIN (2017) 21 final от 7.6.2017 г. относно „Стратегически подход за устойчивост във външната дейност на ЕС“.
15 Регламент (ЕО) № 1257/96 на Съвета относно хуманитарната помощ от 20 юни 1996 г.
16 Comprehensive evaluation of European Union humanitarian aid („Всеобхватна оценка на хуманитарната помощ на Европейския съюз, 2012 — 2016 г.“), окончателен доклад на International Development Consulting (ICF).
17 International rescue committee: The Grand Bargain: Three years on: Multi-year humanitarian financing.
18 SWD(2019)3 final от 10.1.2019 г., Comprehensive Evaluation of EU Humanitarian Aid, 2012-2016 („Всеобхватна оценка на хуманитарната помощ на Европейския съюз, 2012 — 2016 г.“) и ФАО, Доклад за 2017 г., http://www.fao.org/3/a-i8040e.pdf, стр. 15.
19 Доклад за преглед на проектите за образование в извънредни ситуации (май 2020 г.), наличен на https://ec.europa.eu/echo/sites/echo-site/files/eie_mapping_report.pdf
20 Институт за развитие на отвъдморските страни и територии (2016 г.), A common platform for education in emergencies and protracted crises: Evidence paper (Обща платформа за образование в извънредни ситуации и продължителни кризи: удостоверяващ доклад). ODI, Лондон.
21 DG ECHO Thematic Policy Document no 10. Education in Emergencies in EU-funded Humanitarian Aid Operations (Тематичен политически документ № 10 на ГД ECHO. Образование в извънредни ситуации в рамките на операции за хуманитарна помощ, финансирани от ЕС), юли 2019 г., https://ec.europa.eu/echo/files/news/eie_in_humanitarian_assistance.pdf
График
Събитие | Дата |
---|---|
Приемане на Меморандума за планиране на одита (МПО) / Начало на одита | 12.11.2019 г. |
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или до друга одитирана организация) | 13.10.2020 г. |
Приемане на окончателния доклад след съгласувателна процедура | 8.12.2020 г. |
Получаване на официалните отговори на Комисията (или на друга одитирана организация) на всички езици | 14.1.2021 г. |
За контакти
ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG
Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors
Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).
Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2021 г.
ISBN 978-92-847-5570-7 | ISSN 1977-5814 | doi:10.2865/507 | QJ-AB-21-002-BG-N | |
HTML | ISBN 978-92-847-5557-8 | ISSN 1977-5814 | doi:10.2865/887464 | QJ-AB-21-002-BG-Q |
AВТОРСКИ ПРАВА
© Европейски съюз, 2021 г.
Политиката на Европейската сметна палата (ЕСП) във връзка с повторната употреба на информация се изпълнява чрез Решение № 6-2019 на Европейската сметна палата относно политиката за свободно достъпни данни и повторната употреба на документи.
Освен ако не е посочено друго (напр. в отделни известия за авторските права), съдържанието на информацията на ЕСП, притежавана от ЕС, е лицензирано в рамките на лиценза по програма „Creative Commons Attribution 4.0 International“ (CC BY 4.0). Това означава, че повторното използване е позволено, при условие че са посочени първоначалните източници и извършените промени. Лицето, което използва информацията повторно, следва да не изменя първоначалния смисъл или послание на документа. Европейската сметна палата не носи отговорност за последствия, възникнали в резултат на повторното използване.
Уреждането на допълнителни права в случаите, когато дадено съдържание изобразява разпознаваеми частни лица, например на снимки на персонала на ЕСП или фотографии, включващи трети страни, е Ваша отговорност. В случаите, когато е получено разрешение, то отменя горепосоченото общо разрешение и ясно посочва всички ограничения при употребата.
За да използвате или възпроизвеждате съдържание, което не е собственост на ЕС, възможно е да трябва да поискате разрешение директно от носителите на авторските права.
Софтуер или документи, обхванати от правата на индустриална собственост, като патенти, търговски марки, регистрирани дизайни, лого и наименования, са изключени от политиката на ЕСП за повторна употреба и не са преотстъпени на Вас.
Всички уебстраници на институциите на Европейския съюз, включени в домейна europa.eu, съдържат препратки към уебстраниците на трети страни. Тъй като ЕСП не контролира тяхното съдържание, моля, запознайте се с тяхната политика за поверителност на данните и с политиката за авторските права.
Използване на логото на Европейската сметна палата
Логото на Европейска сметна палата не може да се използва без предварително разрешение от нейна страна.
ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС
Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg
По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:
- чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
- или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
- по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.
ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС
Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес https://europa.eu/european-union/index_bg.
Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации на адрес https://op.europa.eu/bg/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. https://europa.eu/european-union/contact_bg).
Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1952 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.
Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp/bg) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.