Специален доклад
17 2017

Намеса на Комисията във финансовата криза на Гърция

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кратко изложение

Относно настоящия доклад

I

Сметната палата провери управлението от страна на Европейската комисия на програмите за икономически реформи в Гърция, като взе предвид институционалната структура на различните инструменти, използвани за финансова подкрепа. По отношение на текущата програма одитът беше насочен единствено към начина, по който тя е разработена. Финансирането за първата програма (МОЗГ) през 2010 г. беше 110 млрд. евро; за втората (ЕИФС, 2012 г.) — 172,6 млрд. евро, а за третата (ЕМС, 2015 г.) — 86 млрд. евро. Към средата на 2017 г. Гърция все още се нуждае от външно финансово подпомагане и ЕСП установи, че целите на програмите са постигнати само в ограничена степен. Като цяло разработването на програмите наистина е направило възможен напредъка на реформите в Гърция, но Сметната палата установи слабости. Тя отправя редица препоръки към Комисията за бъдещите програми за подпомагане.

Програми за икономически реформи в Гърция

II

След влизането си в еврозоната Гърция се възползва от икономически бум, задвижван от лесен достъп до получаване на кредити и щедра фискална политика. Световната финансова криза от 2008—2009 г. обаче разкрива уязвимостите на страната: нарастващи макроикономически дисбаланси, голям размер натрупан публичен и външен дълг, слаба външна конкурентоспособност, неустойчива пенсионна система и слаби институции. Съчетани с разкрития за грешки в докладването на официални статистически данни, тези фактори оказват въздействие върху международното доверие. Цената, която Гърция е трябвало да плаща за получаване на кредити от финансовите пазари, е станала непосилна и през април 2010 г. страната поиска финансова помощ от държавите – членки на еврозоната, и МВФ.

III

Първата програма за икономически реформи в Гърция е договорена през 2010 г. и включва финансиране от 110 млрд. евро. Независимо от предприетите фискални и структурни мерки и преструктурирането на дълга през 2012 г. обаче това не е било достатъчно страната да се завърне към пазарно финансиране. Затова са договорени още две програми — за 172,6 млрд. евро през 2012 г. и за 86 млрд. евро през 2015 г.

IV

Целта на програмите за реформи е справяне с икономическите дисбаланси в Гърция и по този начин предотвратяване на разпространяването на икономическата криза към останалата част от еврозоната. Те са имали за цел да установят стабилност и устойчивост на финансово-икономическото положение в Гърция и възвръщане на способността на страната да се финансира изцяло на финансовите пазари. Помощта е обвързана с изпълнението на политически условия, определени със споразумение между гръцките власти и кредиторите. Условията са обхващали практически всички функции на гръцката държава и са насочени към три основни цели: фискална устойчивост, финансова стабилност и възстановяване на растежа. Европейската комисия проверява и докладва за спазването на условията от страна на Гърция.

V

Комисията управлява програмите за реформи заедно с Европейската централна банка от името на европейските кредитори по отделните програми: държавите – членки на еврозоната за първата програма, Европейският инструмент за финансова стабилност за втората и Европейският механизъм за стабилност за третата.

Начин на извършване на одита от страна на Сметната палата

VI

Сметната палата провери дали Комисията е управлявала добре програмите за реформи в Гърция. По-специално Сметната палата зададе следните въпроси:

  • Въвела ли е Комисията подходящи мерки за управлението на програмите?
  • По подходящ начин ли са разработени условията на политиката и изпълняват ли се ефективно?
  • Изпълняват ли програмите за реформи своите основни цели?
VII

В съответствие с мандата на ЕСП да одитира оперативната ефективност на ръководството на ЕЦБ Сметната палата направи опит да провери участието на Банката в гръцките програми за икономически реформи. ЕЦБ обаче постави под въпрос пълномощията на Сметната палата в това отношение и не предостави достатъчно доказателствени данни. Ето защо ЕСП не е в състояние да докладва за ролята на ЕЦБ в гръцките програми.

Констатации на Сметната палата

VIII

В началото на гръцката програма Комисията не е разполагала с опит за управление на подобен процес. Процедурите са били въведени след почти една година, но са били насочени към формалните мерки за одобряване на документите, информационните потоци и сроковете за превеждане на траншовете. Не е имало конкретни вътрешни насоки на Комисията относно действителното разработване на условията на програмите, например по отношение на обхвата или нивото на детайлност. Въпреки нарастващия брой условия, първата и втората програма не са съдържали подходяща приоритизация на относителната им тежест, и те не са били включени в една по-широкообхватна стратегия за страната. Комисията е въвела функционираща система за оценка на условията, но Сметната палата установи значителни слабости, по-специално във връзка с оценяването на изпълнението на структурните реформи.

IX

Въпреки сложните институционални механизми в рамките на програмите оперативните детайли на сътрудничеството на Комисията с партньорите по програмите, най-вече МВФ, никога не са били официално установени.

X

Цялостната икономическа рамка за разработването на програмите е съставена от изчисленията на недостига на финансиране и макроикономически прогнози. Комисията редовно е актуализирала анализа си в това отношение и точността на прогнозите е съпоставима с прогнозните изчисления на други международни организации. Сметната палата обаче установи слабости в документацията, обосновката на допусканията и контрола на качеството.

XI

Задълбоченият анализ на разработването и прилагането на реформите в четири важни области на политика (данъчно облагане, публична администрация, пазар на труда и финансов сектор) разкрива нееднозначна картина. Реформите в данъчното облагане и публичната администрация са довели до бюджетни икономии, но изпълнението на структурните компоненти е по-слабо. Пазарът на труда е станал по-гъвкав и по-конкурентоспособен, докато в рамките на третата програма все още са в ход някои по-нататъшни регулаторни промени. Финансовият сектор е съществено преструктуриран, но това е станало на цената на над 45 млрд. евро, инжектирани в банковата система, от които само малка част могат евентуално да бъдат възстановени. За всички области на политика изпълнението на редица ключови реформи значително се е забавило или не е било ефективно.

XII

Като цяло разработването на условията наистина е направило възможен напредъка на реформите, но Сметната палата установи слабости. Някои ключови мерки не са били достатъчно обосновани или адаптирани към конкретни слабости в секторите. По отношение на други, в процеса на разработването им, Комисията не е разгледала задълбочено капацитета на Гърция за изпълнение и затова не е адаптирала съответно обхвата и сроковете. ЕСП установи също така случаи на условия с прекалено тесен обхват за преодоляване на ключови секторни дисбаланси и късно включване в програмата на мерки за справяне с ключови дисбаланси.

XIII

Комисията не е извършила цялостна оценка на първите две програми, въпреки че един такъв анализ би могъл да е от значение за коригиране на процеса на реформи. Към средата на 2017 г. Гърция все още се нуждае от външна финансова подкрепа, а това показва, че поради слабости в своето изпълнение по-ранните програми не са били в състояние да възстановят способността на страната да финансира своите нужди от пазарите. Специфичните цели на програмите са постигнати само в ограничена степен:

  • Връщане към растеж: по време на програмите БВП се е свил с над една четвърт и Гърция не се е върнала към растеж през 2012 г., така както първоначално се е предвиждало.
  • Фискална устойчивост: имало е широкомащабна фискална консолидация по отношение на структурните салда. Поради неблагоприятни макроикономически развития и лихвените разходи по съществуващия дълг обаче съотношението дълг/БВП е продължило да се увеличава.
  • Финансова стабилност: програмите са осигурили финансова стабилност в краткосрочен план, но не са били в състояние да предотвратят рязко влошаване на балансите на банките, най-вече поради неблагоприятни макроикономически и политически обстоятелства, и тяхната способност да предоставят финансиране на реалната икономика е била ограничена.

Какви са препоръките на Сметната палата

XIV

Европейската комисия следва:

  1. Да подобри процедурите за разработване на програмите за подпомагане, по-специално като очертае обхвата на всяка аналитична дейност, необходима за обосноваване на съдържанието на условията.
  2. По-добре да приоритизира условията и да набелязва мерките, които са спешно необходими за справяне с дисбалансите, чието преодоляване е от решаващо значение за постигане на целите на програмите.
  3. Където е необходимо, да предприема мерки за икономическите дисбаланси в страната, да следи за това програмите да са част от обща стратегия за растеж fна страната.
  4. Да има ясни процедури, и при необходимост, да определя ключови показатели за изпълнението (КПИ), за да гарантира, че мониторингът на програмите е систематичен и прецизно документиран.
  5. От самото начало по-задълбочено да разглежда пропуските в данните.
  6. Да положи усилия за постигане на споразумение с партньорите по програмата, така че ролите и методите за сътрудничество да са ясно определени и прозрачни.
  7. По-добре да документира допусканията и промените, които се правят в икономическите изчисления, залегнали в разработката на програмата.
  8. Да бъде по-систематична в оценяването на административния капацитет на държавата членка за изпълнението на реформите и необходимостта от техническа помощ. Условията следва да бъдат адаптирани към резултатите от този анализ.
  9. Да подобри аналитичната си дейност по отношение на разработването на програмите. По-специално, тя следва да разгледа целесъобразността и сроковете на мерките предвид конкретната ситуация в държавата членка.
  10. Да извърши междинна оценка за последователните програми с обща продължителност над три години и да използва резултатите за оценка на начина, по който те са разработени, и на условията за мониторинг.
  11. Да анализира подходящата рамка за подкрепа и наблюдение за периода след приключване на програмата.

Въведение

Три програми за икономически реформи в Гърция

01

С началото на световната финансова криза международната среда драстично се промени. Кризата наложи безпрецедентни мерки за спасяване на финансови институции и други извънредни парични и фискални политики. Въпреки всичко кризата е последвана от икономически спад в световен мащаб и дългова криза в Европа. Макар държави със стабилни макроикономически показатели да успяха да се върнат към растеж в сравнително кратки срокове, държавите с макроикономически дисбаланси и структурни слабости бяха изправени пред големи трудности.1

02

В контекста на световната финансова криза натрупването на макроикономически дисбаланси, големият размер натрупан публичен и външен дълг, слабата външна конкурентоспособност, неустойчивата пенсионна система и слабите институции заедно са причина Гърция да стане силно уязвима на повишената склонност към избягване на риска на международните пазари. Тези фактори заедно с разкритите грешки в докладването на официални статистически данни и значителната корекция на фискалните данни за 2008 г. и 2009 г. се отразиха отрицателно на доверието на пазарите. В резултат на това водещи агенции за кредитен рейтинг намалиха държавните рейтинги (от нива „А“ в края на 2008 г. до нива „С“ през 2011 г.). Пазарът е реагирал силно на това отрицателно развитие, като разходите за финансиране на гръцкия дълг са се увеличили до неустойчиви равнища в седмиците преди искането на страната за финансова помощ.

03

В резултат от загубата на достъп до пазара на разумни ценови нива на 23 април 2010 г. Гърция поиска финансова помощ от държавите – членки на еврозоната, и МВФ2. Независимо от предприетите от Гърция фискални и структурни мерки първата програма за икономически реформи (EAP) не е достатъчна страната да се върне към пазарно финансиране и затова са договорени още две програми, съответно през 2012 г. и 2015 г. (вж. таблица 1).

Таблица 1

Програми за икономически реформи в Гърция

Програма Инструмент Начало Край Общо финансиране (в млрд. евро) Подпомагане, отпуснато от еврозоната (в млрд. евро) Подпомагане, отпуснато от МВФ (в млрд. евро)
Гърция І МОЗГ1 2010 г. 2012 г. 110 52,9 20,7 (17,541 СПТ)
Гърция ІІ ЕИФС 2012 г. 2015 г. 172,6 141,8 11,6 (10,2 СПТ)
Мостово финансиране ЕМФС 2015 г. 2015 г. 7,16 7,16
Гърция ІІІ ЕМС 2015 г. Текуща (2018 г.) 86 39,42

1Двустранни заеми, координирани от Комисията от името на участващите държави – членки на еврозоната.

2Към юли 2017 г.

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията/ЕМС.

04

Първата програма за реформи е подписана през май 2010 г. (вж. фигура 1 и приложение І). Предвидено е тя да действа до юни 2013 г. с финансиране от 110 млрд. евро (от МВФ и държавите – членки на еврозоната), предназначени да покрият нуждите от финансиране на икономиката и подпомагане на банковата система (вж. таблица 1). В замяна Гърция се е съгласила да изпълнява програма за структурни реформи, обхващаща икономически, фискални и финансови политики и политики на пазара на труда. Първата програма е приключила преждевременно през март 2012 г., тъй като неустойчивото ниво на дълга и по-дълбокото от очакваното свиване на икономическата активност са разкрили необходимостта от допълнително финансиране. До този момент са били отпуснати 73,6 млрд. евро.

Фигура 1

Хронология на кризата в Гърция

Източник: ЕСП.

05

Вторият пакет за финансова помощ е договорен с държавите – членки на еврозоната и с МВФ през март 2012 г. с общо финансиране от 172,6 млрд. евро. Държавите от еврозоната накрая са предоставили 141,8 млрд. евро под формата на заеми от Европейския инструмент за финансова стабилност (ЕИФС), който е създаден за тази цел. Ключов елемент на втората програма е участието на частния сектор (УЧС), при който частни инвеститори са предоставили приблизително 107 млрд. евро чрез опрощаване на част от стойността на притежаваните от тях ценни книжа.

06

След изтичането на втората програма през декември 2014 г. и на двете ѝ продължения3, и с оглед на текущите преговори по третия пакет финансова помощ, през юли 2015 г. на Гърция е предоставен мостов заем от Европейския инструмент за финансова стабилност. Предвид несигурността на контекста в страната през юни 2015 г. са въведени ограничения на свободното движение на капитали с цел запазване на финансова стабилност (вж. приложение ІІ). През август 2015 г гръцките власти и партньорите от еврозоната се договорят относно трета програма, която приема формата на държавен заем от Европейския механизъм за стабилност (ЕМС). Планирано е програмата да е оперативна до 2018 г. На 20 юли 2017 г. по искане на Гърция Изпълнителният съвет на МВФ принципно одобрява превантивно стенд-бай споразумение от 1,6 млрд. евро. Споразумението ще бъде предмет на осигуряване на допълнителни гаранции. До септември 2017 г. МВФ не е превел никакви траншове.

Цели на програмата

07

Основната логика на интервенция на програмите за реформи в Гърция е справяне с икономическите дисбаланси в страната и по този начин предотвратяване на разпространяването на гръцката икономическа криза към останалата част от еврозоната. В тази връзка програмите имат за цел да установят стабилност и устойчивост на финансово-икономическото положение в Гърция и да възвърнат способността на страната да се финансира изцяло на финансовите пазари. За да се постигне тази цел, гръцките програми4 са насочени към три ключови предизвикателства, които Гърция е поела ангажимент да преодолее чрез цялостен набор от мерки за реформи:

  1. Възстановяване на доверието на финансовите пазари и фискалната устойчивост: в програмите се предвиждат строги фискални мерки (включително намаляване на разходите за пенсии, здравната система и публичната администрация), както и реформи в данъчната политика и данъчната администрация. Целта на фискалните реформи е да се укрепи доверието, да се възстанови достъпът до пазарите и да се сведе съотношението дълг/БВП до устойчиви нива.
  2. Запазване на стабилността на финансовия сектор: програмите са осигурили финансово подпомагане за гръцки банки чрез Гръцкия фонд за финансова стабилност (ГФФС) с цел разрешаване на спешните им нужди от капитал. Областите, обхванати от реформите, включват и преструктурирането и консолидирането на сектора, управление на необслужваните кредити (НК), ръководство, надзор и ликвидност.
  3. Насърчаване на икономическия растеж и възстановяване на конкурентоспособността: програмите имат за цел с помощта на структурни реформи да се постигне подобряване на разходната конкурентоспособност и цялостната среда за стопанска дейност. Целта е да се улесни преходът на Гърция към модел за растеж, воден в по-голяма степен от инвестициите и износа. Областите, обхванати от реформите, включват трудовия и продуктовия пазар, публичната администрация, правната система и образованието.

Партньорите по програмите и ролята на европейските институции

08

Първите две програми са разработени в хода на дискусиите между гръцките власти и т.нар „Тройка“, състояща се от Комисията, ЕЦБ и МВФ, (в третата програма са обозначени като „институциите“). Не е имало официални споразумения, определящи детайлите на тяхното сътрудничество. В рамките на третата програма и съгласно своя договор за учредяване5 ЕМС също участва в разработването и мониторинга на програмата. Макар и да не е допринесъл за финансирането на третата програма, МВФ продължава активно да участва в дискусиите за обхвата на условията и плана за реформи.

09

По време на действието на програмите ролята на Комисията е да действа от името на държавите – членки на еврозоната, в тясно сътрудничество с други партньори. Съгласно МОЗГ Комисията отговаря за координирането и изпълнението на програмата от името и съгласно инструкциите на държавите – членки на еврозоната, като предоставя помощ, договаря и подписва кредитно споразумение (КС) и меморандум за разбирателство (МР) с Гърция относно политическите условия. В Рамковото споразумение за ЕИФС и в регламента на ЕС6, приложим за втората програма, на Комисията са възложени сходни отговорности. В Договора за ЕМС Съветът на управителите на ЕМС е призован да даде мандат на Европейската комисия „да договори, съвместно с ЕЦБ, обвързването с условията за икономическа политика, което съпътства всяка финансова помощ“.

10

Ролята на ЕЦБ по време на програмите е да действа съвместно с Комисията с цел оценка на условията относно политиката за финансовата помощ и редовен мониторинг на напредъка, постигнат при изпълнението на тези условия. По отношение на първата програма Европейският съвет призовава Комисията още на 11 февруари 2010 г. да наблюдава съвместно с ЕЦБ изпълнението на мерките за реформи. В Рамковото споразумение за ЕИФС, в Договора за ЕМС и в регламента на ЕС7 ролята на ЕЦБ за втората и третата програма се определя по сходен начин. В този контекст ЕЦБ е предоставила съвети и експертен опит по различни области на политиката. След създаването на Единния надзорен механизъм (ноември 2014 г.) тя участва също и в обсъжданията с институциите и гръцките органи. Освен това в периода 2010—2016 г. и независимо от самия програмен процес ЕЦБ публикува няколко становища относно проекти за законодателни разпоредби, представени от гръцките власти, тъй като те биха могли съществено да повлияят на финансовата стабилност8.

Процесът на програмиране

11

Финансовата помощ, предоставена на Гърция, е обвързана с изпълнението на условия относно политиката9, залегнали в гръцките програми за икономически реформи и организирани съгласно техните основни цели (фискални, финансови и структурни). Гръцките власти официално са започнали програмния процес, като са представли на кредиторите набор от документи (вж. каре 1), актуализирани за всеки преглед на програмата10. МВФ и европейските кредитори остават независими при одобряване на документите и решенията за отпускане на заемите (вж. фигура 2).

Каре 1

Набор от документи, представен от гръцките власти за първата и втората програма

  • Писмо за намерения — посочени са политическите ангажименти, финансирането на програмата и следващите стъпки в програмния процес.
  • Меморандум за икономически и финансови политики (МИФП) — очертани са политиките, които ще бъдат изпълнявани от гръцките власти, договорени предимно с МВФ и служещи като основа за оценките на съответствието на МВФ.
  • Меморандум за разбирателство относно специфичните условия на икономическата политика (МР) — определени са подробни мерки на икономическата политика, договорени предимно с Комисията, които служат като показатели за оценка на изпълнението на политиките като част от тримесечните прегледи по програмата за финансова помощ на еврозоната.
  • Технически меморандум за разбирателство (ТМР) — дадени са определенията на показателите, методите за оценка и изискванията за информация.

Фигура 2

Процесът на програмиране

Източник: ЕСП.

12

Документите на програмите са изготвени като част от преговорния процес с Комисията, Международния валутен фонд11 и Европейската централна банка; това е станало под формата на преговорни посещения12. За Комисията мандатът за преговорите е определен предварително в доклад за политиките, в който се анализира положението в Гърция по отношение на ключови области на политиката и се предлагат мерки, които да бъдат включени в програмата. За целите на преговорите службите на Комисията са подготвили макроикономическа прогноза, която е в основата на програмата. След приключването на всеки преглед Комисията го публикува заедно с качествен анализ на макроикономическото и финансовото положение, оценка на съответствието и официални програмни документи.

13

След приключване на преговорите Съветът е обсъдил въз основа на представените от Комисията документи13 текста, представен от гръцките власти, и приел решение съгласно членове 126 и 136 от ДФЕС14. След приемането на решението на Съвета заместник-председателят на Комисията (оправомощен от своите колеги членове на Комисията) е подписал окончателния МР от името на кредиторите държави членки (за първата програма) и ЕИФС (за втората програма). Техническите и правните детайли на заема (като например изчисляване на средния матуритет, лихвени проценти, договорености за отпускане на траншовете и погасяване) са посочени в Кредитното споразумение (за първата програма)15 и в Споразумението за финансова помощ с ЕИФС (за втората програма).

14

Третата програма е договорена чрез меморандум за разбирателство между Европейската комисия (която действа от името на ЕМС), Република Гърция и Централната банка на Гърция. Впоследствие третата програма е одобрена от Съвета. Условията за финансиране на заема са определени в споразумение за инструмент за финансова помощ, а отпускането на средствата е одобрено от Управителния съвет на ЕМС въз основа на докладите на Комисията за изпълнението на условията (в сътрудничество с ЕЦБ).

15

Еврогрупата16 е предоставяла политически насоки за процеса през целия програмен период и по-специално е постигнала договореност относно стартирането на програмите, основните политически условия, финансовото разпределение и ключовите условия за финансиране. Еврогрупата е подпомагана от Работната група за Еврогрупата17, която е консултирана относно разработването на програмите и е вземала решения за отпускането на средствата за първата и втората програма (за третата програма — Съветът на управителите на ЕМС).

Подход на одита

16

По време на одита беше проверено дали Комисията е управлявала добре гръцките програми за реформи. Този одит се извършва в допълнение към предишните два специални доклада на Сметната палата, в които се прави оценка на управлението от страна на Комисията на финансовото подпомагане за страни, намиращи се в затруднено положение по платежния баланс и Европейския механизъм за финансова стабилност (Специален доклад № 18/2015)18, и предоставянето на техническа помощ на Гърция (Специален доклад № 19/2015). В одита се разглеждат следните подвъпроси:

  1. Комисията въвела ли е подходящи мерки за управлението на програмите?
  2. По подходящ начин ли са разработени условията на политиката и изпълняват ли се ефективно?
  3. Изпълняват ли програмите за реформи своите основни цели?
17

Одитът провери управлението на Европейската комисия на трите гръцки програми за икономически реформи, но за текущата програма той бе насочен към начина, по който тя е разработена. Разработването, мониторингът и изпълнението на условията на програмите са одитирани на базата на извадка, обхващаща всички ключови цели на програмите. Сметната палата провери също така сътрудничеството на Комисията с партньорите по програмите, но не и действията на МВФ19 и ЕМС20. ЕСП не одитира и действията на гръцките власти, в т.ч. въпросите, свързани с ангажираността, които биха имали въздействие върху процеса на изпълнение. Докладът на Сметната палата не разглежда участието на ЕЦБ поради ограничения в одитния обхват (вж. точка 20).

18

Сметната палата не одитира политическите решения на високо равнище на ЕС, например относно обосновката за отпускане на финансовата помощ за Гърция, и е ограничила обхвата на одита в няколко аспекта. ЕСП не разгледа съпоставителния сценарий за липса на финансова помощ. Не беше направена оценка и на това дали Съветът е избрал най-подходящите финансови разпределения, цели за дефицита или фискални планове за разрешаване на кризата. Сметната палата не извърши оценка нито на условията за финансиране на заемите, отпуснати на Гърция, нито на навременността и целесъобразността на опрощаването на дълга или на неговата устойчивост. Направена беше оценка на макроикономическите прогнози на Комисията и на изчисленията на недостига на финансиране. При проверката на сътрудничеството на Комисията с други партньори Сметната палата не дава оценка дали това участие е оправдано.

19

Одитните доказателства бяха събрани въз основа на подробна проверка на документацията, свързана с програмите на ЕС за финансова помощ (програмни документи, вътрешни анализи на Комисията, таблици с прогнози, както и оценки и проучвания на други организации); анализ на резултатите от условията на програмите и интервюта със служители на Комисията; националните органи, като например отраслови министерства, Централната банка на Гърция, стопански съюзи и заинтересовани страни и служители на МВФ, ЕМС и ОИСР.

Ограничение на обхвата върху участието на ЕЦБ

20

В съответствие с мандата на ЕСП да одитира оперативната ефективност на ЕЦБ21 Сметната палата направи опит да провери участието на Банката в гръцките програми за икономически реформи22. ЕЦБ постави под въпрос мандата на Сметната палата в това отношение и предоставените от нея доказателствени данни не бяха достатъчни за извършването на одитна дейност23. Поради това ограничение на обхвата ЕСП не е в състояние да докладва за участието на ЕЦБ в гръцките програми за икономически реформи.

Констатации и оценки

Част I — Управление на програмите за икономически реформи за Гърция

21

Управлението на гръцките програми за икономически реформи включва редица сложни вътрешни процеси в Комисията, които представляват хоризонтална рамка за специфичен за политиките анализ и оценки на съответствието (вж. част II). В общи линии могат да бъдат разграничени три вида такива хоризонтални процеси:

  • Процедурни договорености за разработването и мониторинга на програмите — определящи принципите и механизма на управление на програмите, както и процедури за вземане на решения.
  • Сътрудничество с партньорите по програмите — разпределение на отговорностите, комуникация и координация на действията с МВФ, ЕЦБ и ЕМС.
  • Основни икономически анализи — изготвяне на макроикономически прогнози и изчисления на недостига на финансиране, определяне на основни икономически допускания на програмите.

Договорености за разработването и мониторинга на условията на програмите

Спешност в момента на създаване на програмите
22

Структурата и институционалните договорености във връзка с първоначалната гръцка програма за икономически реформи трябва да се разглеждат в контекста на спешността, с която програмата е създадена. Непосредствената причина да се приложи финансова помощ беше необходимостта да се вземе заем от девет млрд. евро за изплащане на дълг с падеж 19 май 2010 г. Като се има предвид че разходите за финансиране на пазара на гръцкия дълг през пролетта на 2010 г. са се увеличили до непосилно високи равнища, гръцкото правителство е трябвало в кратък срок да потърси алтернативно финансиране24 (вж. фигура 1 и приложение I за подробна хронология на кризата).

23

Предвид очакваните затруднения за достъп до пазарно финансиране за краткосрочен дълг на 25 март 2010 г. на срещата на върха на държавите от еврозоната25 са договорени условията на финансовото подпомагане, което да бъде предоставено на Гърция. Гръцките власти са представили официалното искане за финансиране на 23 април 2010 г., т.е. по-малко от месец преди да трябва да се извърши отпускане на средствата. Първата гръцка програма за икономически реформи е подписана на 3 май 2010 г. Предвид дълбочината и обхвата на дисбалансите в гръцката икономика това е много кратък срок в рамките, на който да се разработи цялостна програма, която да обхваща всички слабости.

Процедури за разработване на програмата и резултати
24

Общите процедури на Комисията за управление на програмите за макрофинансова помощ са създадени едва през април 2011 г., т.е. 11 месеца след стартирането на гръцката програма и три завършени прегледа. В документа се определят вътрешни договорености за потоците от информация и одобрения вътре в Комисията, със Съвета и партньорите по програмите. Например в него се уточняват стъпките за одобряване на основните програмни документи (доклади за политиките, доклади за съответствието, проекти на МР и проекти на препоръки за решения на Съвета, когато е целесъобразно). Комисията също така е изготвила пътни карти за всеки финансов механизъм, в които се определят официалните стъпки по пътя към отпускането.

25

Процедурите обаче не се занимават със съдържанието на условията на програмата. Не е имало конкретни вътрешни насоки на Комисията относно разработване на условията на програмите по отношение на обхвата, нивото на детайлност и задълбочеността на аналитичната дейност, която е необходима да ги обоснове26.

26

Ключовите работни документи в основата на условията на програмата са били докладите за политиката. Тези ориентирани към политиките документи са издадени за всеки преглед и служат като основа за договаряне на преразглеждането на програмата (с известна доза гъвкавост). Процесът на разглеждане на докладите за политиката е предвиден в процедурите на Комисията, но не е документиран.

27

В няколко случая служители на Комисията са представили аналитични документи, подкрепящи докладите за политиката и потвърждаващи разработването на условията в определени области. Това обаче не е правено редовно за всички програми и всички области на политиката (вж. фигура 3).

Фигура 3

Документиране на разработването на програмите — примери

Източник: ЕСП.

28

Сметната палата установи някои проблеми при разработването на условията за няколко области на политиката:

  • Няколко условия на програмите са описани общо, с неясни срокове и не са измерими, по-специално при създаването на програмите. Например в областта на насърчаването на износа някои условия, като например „приемане на мерки за улесняване на публично-частните партньорства“ или „мерки за укрепване на политиката за насърчаване на износа“, не уточняват никакви ясни или конкретни действия. По отношение на финансовия сектор във втората програма има условие за създаване на план за изпълнение, целящ подобряване на събирането на НК и установяване на цели в това отношение в банките в процес на ликвидация до края на юли 2013 г. Условието позволява тълкуване и е довело до значително забавяне в изпълнението.
  • Постепенно условията стават по-прецизни. По време на втората програма техният брой и ниво на детайлност значително се увеличават. Това отчасти се дължи на проблеми с изпълнението и забавяния. От друга страна, високото ниво на детайлност е предизвикателство за административния капацитет и ангажираността на органите, тъй като условията невинаги са били достатъчно обсъждани и съгласувани на етапа на разработването им27.
  • Увеличаването на нивото на детайлност е съчетано с липса на предварителна яснота относно относителната тежест на всяко условие на програмата. Някои условия са признати като особено важни едва впоследствие, когато не са изпълнени навреме и след това са определени като предварителни действия по време на прегледите на програмите. Изпълнението на тези условия е било изрично изискване преди отпускане на кредитен транш28. В третата програма важните условия са отбелязани като ключови резултати.
Цялостна стратегия за растеж
29

В програмите има ясни средносрочни цели, като основният очакван резултат е възстановяването на достъпа на Гърция до пазарно финансиране, което изискваше фокусът да бъде върху фискалната консолидация. Въпреки усилията на Комисията обаче, програмите не са били подкрепени от цялостна стратегия за растеж на Гърция, която би могла да награди изпълнението на програмите. Една дългосрочна стратегия би могла да бъде по-ефективна в координирането на процеса на корекции и разработването на мерки в различните съответни области на политиката.

30

Липсата на стратегия е от особено значение в областта на улесняването на износа. Обхватът на мерките на програмите в това отношение — насочени към ценовата конкурентоспособност и административната тежест — не е достатъчен, за да стимулира преход към воден в по-голяма степен от износа модел на растеж и не разглежда всички слабости, установени от предпрограмния анализ. По-специално, в първата програма не се предлага всеобхватна стратегия за секторите с конкурентно предимство, която да взема под внимание специфичната структура на гръцката икономика. Тези специфични за сектора условия, обаче, са включени във втората програма. Случаи на несъгласувано разработени мерки и недостатъчна координация на различните политики (вж. каре 2) показват, че в цялостната структура на гръцките програми също липсва изрична стратегия.

Каре 2

Слабости на координацията на различните политики

Реформите на продуктовия пазар спрямо реформите в областта на труда и данъците. Независимо от основните реформи на пазара на труда и рязкото намаляване на разходите за труд, цените не спадат достатъчно до 2013 г. Това показва, че реформите на продуктовия пазар не са се справили с пазарните ограничения на ранен етап в програмата. Освен това ограничените ценови корекции отчасти отразяват по-високите косвени данъци и такси, свързани с фискалната консолидация, като по този начин се намалява ефективността на структурните реформи по отношение на въздействието им върху цените и растежа. Данъчните реформи в програмите за реформи са довели до компромиси, като в първоначалните етапи краткосрочният приоритет е бил фискалната консолидация, предвид значителния публичен дефицит на Гърция.

Финансова стабилност на банките спрямо фискалните мерки. След като през 2012 г. се оказва, че банките не са достатъчно финансирани и държавният рейтинг на Гърция е изцяло понижен, не е направена оценка на начина, по който фискалните мерки допълнително ще засегнат платежоспособността на длъжниците и по този начин пазарната стойност на заемите на банките. Например няма анализ на това как по-високите периодични данъци върху недвижимата собственост ще се отразят на цените на недвижимите имоти и жилищните заеми.

Реформите на средата за стопанска дейност спрямо реформите в данъчното облагане. Няма стратегическа пътна карта за стимулиране на потенциалните двигатели на растежа в Гърция и това е отразено в липсата на благоприятна за растежа стратегия за фискална консолидация. Няма оценка на риска относно това по какъв начин евентуални/алтернативни фискални мерки (например съкращаване на разходите в сравнение с увеличаване на данъците) и техният ред във времето би въздействал върху растежа на БВП, износа и безработицата.

Политическа нестабилност през програмния период
31

Друго предизвикателство, повлияло на управлението на програмите, е подходът на спиране-започване на реформите в резултат до известна степен на политическата нестабилност в страната. От октомври 2009 г. до януари 2015 г. Гърция е преминала през шест броя избори и смяна на правителство без избори през ноември 2011 г. (вж. приложение І). Във всеки един случай на новото ръководство е отнлое известно време да потвърди отново ангажимента и подход сиа към реформите, както и да определи отново договореността за работа с институциите. Проведеният през юли 2015 г. референдум относно пакета от мерки също е допринесъл за несигурността на бъдещето на програмата и за икономическа нестабилност29. Продължителните политически преговори и несигурността относно продължаването на програмата е затруднило безпроблемното управление на програмите и провеждането на реформите.

32

Действителните срокове на прегледите на програмите силно са се отклонили от първоначалния тримесечен график, отразявайки закъсненията в изпълнението и трудностите при постигането на съгласие относно нови мерки (вж. таблица 2). Най-трудната ситуация в това отношение е преходът между втората и третата програма, с пауза от 16 месеца между последния приключен преглед и одобрението на новата програма. Макар втората програма официално да не е приключена30, преходът включва двойно удължаване на втората програма и мостов заем от ЕМФС.

Таблица 2

Прегледи на гръцките програми за икономически реформи

Година Преглед Дата на доклада Продължителност на прегледа (в месеци)
2010 г. Първа програма май 2010 г.
Първи преглед август 2010 г. 3
2011 г. Втори преглед декември 2010 г. 4
Трети преглед февруари 2011 г. 2
Четвърти преглед юли 2011 г. 5
Пети преглед октомври 2011 г. 3
2012 г. Втора програма март 2012 г. 5
Първи преглед декември 2012 г. 9
2013 г. Втори преглед май 2013 г. 5
Трети преглед юли 2013 г. 2
2014 г. Четвърти преглед април 2014 г. 9
2015 г. Трета програма август 2015 г. 16
2016 г. Допълнителен МР юни 2016 г. 10

Източник: ЕСП.

Процедури за мониторинг
33

Процесът на мониторинг на изпълнението на условията на програмите е отразен в общите процедури на Комисията за управление на програмите за макрофинансова помощ, но само по отношение на процедурните аспекти (т.е. разделението на отговорностите и процеса за одобряване на доклада за съответствието). Няма обаче процедура на Комисията, която да определя ключовите изисквания относно обхвата, характера и документацията от мониторинга.

34

Основният инструмент за мониторинг на изпълнението на условията на програмите за Гърция, който е провеждан съвместно от институциите, е бил таблицата за съответствие. За първата и втората програма документът е бил неразделна част от набор от документи, публикувани след всеки преглед. Таблицата за съответствие е попълвана и проверявана от служители на Комисията и впоследствие представяна на Работната група за Еврогрупата заедно с други програмни документи. Процесите на проверка обаче не са били документирани. Освен това Комисията официално е уведомила Съвета как е контролирала условията, специално посочени в решенията на Съвета.

35

Обикновено в таблиците се посочва статуса на съответствие за всяко условие на програмите, изисквайки специална проверка и кратка обосновка (посочване на правното основание, актуалното състояние и причините за забавяне). Не всички условия обаче са били редовно контролирани по този начин или навреме. Тъй като втората програма не е била приключена, не е имало официална оценка на условията, добавени в рамките на последния (четвърти) преглед. Между втората и третата програма Комисията е проследила напредъка в Гърция, в т.ч. чрез доклади за политиките. Първият доклад за съответствието за третата програма (публикуван през юни 2016 г.) не е съдържал таблицата за съответствието, въпреки че няколко условия е трябвало да бъдат изпълнени до юни 2016 г.

Практики на мониторинг
36

За повечето анализирани условия Комисията беше в състояние да докаже, че е извършила оценка на съответствието с условията на програмите и е имала надеждна основа за това. В няколко области на политиката Комисията е извършила задълбочен преглед на правните актове, които са предмет на условията, и е проследила необходимите изменения. В някои случаи Комисията е използвала външни експерти (например в областта на регулираните професии), за да гарантира всеобхватна оценка и надлежно е изменила съответните условия в последващи преразглеждания на програмите.

37

Въпреки че Комисията редовно е контролирала и докладвала относно формалното съответствие с условията на програмите, в отделни случаи Сметната палата установи слабости, като например липсващи или неточни оценки (вж. приложение III). Освен това в докладите за съответствието на Комисията понякога липсва яснота по отношение на условията на оценката. Фактът, че са използвани много различни термини31 за докладване на неизпълнение на условията на програмите води до неяснота по отношение на значението като цяло на оценката.

38

В някои случаи обаче формалното съответствие с дадено условие (например приемане на конкретен законодателен акт) не гарантира ефективното изпълнение на това условие, т.е. не е довело да планираните резултати. Един пример за това е изпълнението на програмата за по-добро регулиране. След приемане на съответното законодателство през 2012 г. слабостите продължават да съществуват, посочва се в документа „Перспективи на ОИСР относно регулаторната политика през 2015 г.32

39

Като цяло, макар и Комисията да е наблюдавала постигането на количествените цели на програмите (т.е. намаляване на публичната администрация, разходите за заплати и ръководните длъжности), тя е имала ограничени инструменти, за да проверява дали структурните реформи се изпълняват правилно. Затруднения с достъпа до изчерпателни данни са допринесли за този проблем. Сметната палата установи особени пропуски в данните в областта на данъчното облагане (вж. приложение IV, част A) и регулираните професии (непълни данни за основни професии като адвокати, нотариуси, инженери и архитекти). Пропуските в данните не са отчетени изцяло в програмите, въпреки че в по-късните прегледи има известно подобрение. За по-голямата част от структурните условия Комисията е била в състояние да извърши мониторинг на приемането на законовите промени, но не е разполагала с подходящи показатели и цели за изпълнение, с които да оцени прилагането на реформите.

40

Липсата на подходящи показатели за изпълнението например е възпрепятствало Комисията да направи проверка на постигането на целите за ефикасност в контекста на реорганизацията на централната администрация. Във финансовия сектор едва през април 2014 г. във втората програма се включва условие, което изисква от Централната банка на Гърция да определи ключови показатели за изпълнение с цел мониторинг на напредъка на банките при намаляването на техните големи портфейли от НК. Освен това във финансовия сектор Комисията не е използвала пълноценно качеството си на наблюдател в органите за вземане на решения на ГФФС, което ѝ е предоставяло допълнителна възможност да следи за изпълнението на условията на програмите33.

Сътрудничество с партньори по програмите

41

На техническо равнище условията са разработени основно от Комисията (с координация от DG ECFIN) и МВФ след консултация с ЕЦБ. По третата програма ЕМС действа като четвърти институционален партньор. Окончателните текстове на МР отразяват договореността в рамките на институциите, както и между институциите и гръцките власти, като това е наложило всички страни да изгладят позициите си, когато е необходимо.

42

Не е имало насоки или специални процедури за сътрудничество между институциите и процесът не е документиран официално (например в протоколи), а това е повлияло на неговата прозрачност. Съответните програмни екипи обаче са установили неформални механизми за сътрудничество. Екипите са поддържали редовни контакти по телефона и електронната поща, както и по време на заседанията. Те са обменяли информация, данни и предварителен анализ и са обсъждали алтернативни варианти за структурата на програмите. Комисията и МВФ са споделяли своите проекти на програмни документи, за да гарантират съгласуваност на условията. Фактът, че служителите на трите институции са разполагали с разнообразни експертни познания и опит, е позволил да се изготвят все по-задълбочени оценки и прогнози, а това е намалило риска от грешки и пропуски при разработването на програмите и при тяхното актуализиране.

43

ЕЦБ и Централната банка на Гърция са приспособили някои от своите инструменти за икономическите политики на програмите34. Програмите обаче не са били ясно формулирани по отношение на това до каква степен осигуряването на парични средства за Гърция зависи от изпълнението на условията на програмите35 и по какъв начин тази подкрепа е взета под внимание за целите на оценяването на макроикономическите прогнози и недостига на финансиране.

Икономически допускания на програмите

44

Макроикономическите прогнози и изчислението на недостига на финансиране са двата ключови процеса, които определят икономическата рамка за разработването и изменението на програмите (вж. каре 3). Комисията извършва тези анализи за всяка програма и представя актуализация за всеки преглед. Всички институции, участващи в управлението на програмите, извършват отделно своите икономически анализи, но окончателният резултат отразява постигнатия от тях консенсус.

Каре 3

Основни характеристики на икономическите процеси, които са в основата на разработването на програмите

Макроикономически прогнози — дават най-добрата оценка на Комисията на основните икономически процеси в страната въз основа на допускането, че условията на програмата ще бъдат изцяло изпълнени. Прогнозите обхващат процесите в реалната икономика (БВП и неговите компоненти, и развитията на пазара на труда), както и фискалния план (дълг и дефицит) като част от оценката на устойчивостта на дълга. Прогнозите водят до процес, който си взаимодейства, но излиза и извън рамките на обичайните прогнози на Комисията. Дори когато сроковете са различни, прогнозите по програмите за икономически реформи се възползват от последните налични европейски икономически прогнози, които се вземат от служителите като отправен материал.

Изчисляване на недостига на финансиране — оценка на нуждите на Гърция от финансиране с цел да се гарантира, че недостигът на финансиране може да бъде покрит от финансовата помощ, предвидена по програмата. Недостигът на финансиране се определя като нуждите на правителството от финансиране, изчислени като разликата между разходите и приходите от източници, различни от помощта по програмата.

Силни и слаби страни на методологията

45

В използваните за макроикономическите прогнози електронни таблици е предоставена ясна и подробна информация относно данните за минали периоди и прогнозите за диапазона от макроикономически променливи. Прогнозните тенденции за основните макроикономически и фискални променливи съответстват на прогнозите за техните компоненти и са отразени в широк набор от информационни източници. Комисията е използвала последните допускания за динамиката на показателите за международната икономика и на техническите показатели. Комисията обаче определено не е включила някои фактори, които обикновено се използват в макроикономическите модели, и не е интегрирала в достатъчна степен макроикономическите и фискалните прогнози (вж. каре 4).

Каре 4

Слабости в методологията за прогнозиране на Комисията

Изчерпателност — някои фактори (напр. потенциалният БВП и неускоряващото процента на инфлацията равнище на безработицата) определено не са били включени в макроикономическите прогнози. Комисията е пропуснала да документира и начина, по който те са използвани по време на етапа на преценката, и елементите от ЕИП, които са използвани за прогнозата по програмата.

Координиране на прогнозите — Комисията е направила макроикономически и фискални прогнози поотделно и не ги е интегрирала в единен модел. Поради това взаимното въздействие на двете прогнози е можело да бъде интегрирано само въз основа на субективна преценка.

Подход спрямо анализа на устойчивостта на дълга — дългосрочният план за дълга, изразен като процент от БВП, е дефиниран от широко прилагана процедура на механично натрупване на дълга. При този подход липсва вътрешен механизъм за установяване на взаимодействие между плана за дълга и икономическата активност (производство, разпространение и потребление на стоки и услуги).

46

Като цяло методологията на компенсиране на недостига на финансиране е станала по-сложна в рамките на програмите и електронните таблици за втората програма включват много по-сложни изчисления, оценки и инструменти за моделиране. Също така обхватът на изчисляване на недостига на финансиране е разширен, така че да бъдат отразени допълнителните фактори и елементи на по-късен етап от програмата, въпреки че са продължили да съществуват някои методологични слабости (вж. приложение V). По отношение на третата програма методологията е останала до голяма степен непроменена.

47

В Комисията липсват процедури за започване, упълномощаване, записване, обработка и докладване на изчисленията на недостига на финансиране. Контролът на качеството е бил неофициален и Сметната палата установи значителни слабости в контролната среда за електронните таблици36. Няма подобрения в това отношение по време на трите програми.

48

Въпреки използването на множество източници по отношение на данните са липсвали препратки или дати. Това е довело до проблеми при равнението и Сметната палата не успя да провери дали винаги е била използвана най-актуалната информация. Сметната палата установи редица грешки при представянето на резултатите от недостига на финансиране по първата програма. Те не са оказали влияние върху общия размер на недостига от финансиране, но показват наличието на незадоволителни механизми на Комисията за контрол на качеството37.

Тестове за чувствителност и обосновка на допусканията

49

Комисията е извършвала редовен мониторинг на положението с ликвидността на Гърция и между прегледите е актуализирала досието, използвано за изчисление на недостига на финансиране. В публичните програмни документи не са представени тестове за установяване на степента на чувствителност на изчислението на недостига на финансиране за различните резултати или процеси, но подобни анализи са извършени в работните документи на Комисията. Комисията е изградила своите сценарии около различни елементи, като например графика на траншовете, равнището на постъпленията от приватизация и погасените просрочени задължения. От друга страна, не е бил извършен анализ на сценариите за макроикономическите прогнози. В прогнозите системно не са включвани външните сътресения за гръцката икономика, като например сериозно обезценяване на еврото или рязък спад на цените на стоките, които всъщност са се случили на по-късен етап от програмите.

50

Що се отнася до обосновката на допусканията и документацията, Сметната палата установи слабости и при двата процеса. По отношение на недостига на финансиране в документацията по програмите е включен параграф относно управлението на касовите средства и финансирането на програмите. Често обаче коментарите са неясни и не са обяснени промените в актуализираните изчисления на недостига от финансиране. В редица случаи конкретните допускания за изчислението на недостига на финансиране е трябвало да бъдат с ясно формулирана обосновка38. Проблемите с обосновката продължават и в третата програма. Комисията се е съгласила с предложението на МВФ за увеличаване на целевия ликвиден буфер на 8 млрд. евро. Тя обаче не е успяла да се обоснове защо това конкретно равнище на ликвидния буфер се счита за оптимално и се е позовала на предходен опит от други програми.

51

При отразяването на ефекта от структурните реформи в макроикономическите прогнози Комисията е използвала субективна преценка, която не е документирана. Освен това поради самостоятелното третиране на фискалните и макроикономическите прогнози не беше възможно да се провери как Комисията е дефинирала и е определила количествено въздействието на фискалните политики върху макроикономическите прогнози.

Точност и корекции
52

Особено в първата програма сериозността на кризата е подценена значително в прогнозата на Комисията (вж. приложение VI). Това се дължи основно на подценяването на спада при частното потребление и инвестициите. Общата прецизност на макроикономическата прогноза на Комисията като цяло е сходна с тези на други организации39 и отчасти е повлияна от грешки в докладването на статистическите данни за периода преди програмите от страна на гръцките органи. За 2010 г. и 2011 г. в първоначалната прогноза на Комисията салдото на сектор „Държавно управление“ е подценено за разлика от периода 2012—2013 г.

53

Дефинирано по отношение на касовата позиция, изчислението на недостига на финансиране е оставило на Гърция съвсем малка възможност за маневри по отношение на ликвидния буфер. Средно той е намалял през последния програмен период, но без основание. В края на първото тримесечие на 2014 г. е било предвидено буферът да бъде нулев. Средната касова позиция от 3 млрд. евро е представлявала първични разходи за едва 11 дни. Увеличаването на ликвидния буфер обаче е щяло да наложи корекции в общото финансиране на програмата или въвеждане на допълнителни фискални мерки в програмата.

54

Предвид ограничения ликвиден буфер и влошаващото се фискално положение Гърция си е осигурила краткосрочен заем, като е емитирала съкровищни бонове или е отложила плащания и е увеличила просрочените си задължения. Размерът на съкровищните бонове, които е трябвало да бъдат емитирани, се различава значително в изчисленията на недостига от финансиране и е използван като основната променлива за нанасяне на корекции с цел да се запази финансирането на гръцката икономика.

Част II — Разработване и осъществяване на реформите

55

Финансовата подкрепа, отпусната по трите програми за икономически реформи на Гърция, е зависела от осъществяването на реформите, свързани с трите цели на програмите, т.е. фискални, финансови и свързани с растежа. Конкретното разработване и обхватът на реформите са се променили в хода на изпълнение на програмите, но от самото начало са много широкообхватни. Програмите са обхващали практически всички функции на гръцката държава, като в някои случаи са изисквали дълбоки структурни промени. Налице е имало значително забавяне при изпълнението на условията на програмите във всички сфери на политиката (вж. приложение VII).

56

Представеният в настоящия раздел от доклада анализ на Сметната палата обхваща извадка от политики и акцентира върху онези от тях с най-голямо въздействие по отношение на постигането на целите на програмата. Тази част включва специални раздели върху данъчното облагане, публичната администрация, финансовия сектор и реформите на пазара на труда, докато други сфери на политиката, обхванати от одита на Сметната палата, са разгледани в части I и III (вж. фигура 4).40

Фигура 4

Одитирани области на политика

1 Резултати от анализа, взети предвид при цялостните констатации (части I и III)

Източник: ЕСП.

57

За всяка една от областите на политика одитната дейност на Сметната палата обхвана следните аспекти:

  • разработване на условията на политиката (обосновка и аналитична информация за мерките, целесъобразност, специфичност и срокове); и
  • изпълнение и резултати (изпълнение на условията на политиката и напредък при осъществяването на реформите в конкретните области, за които се прилагат условията на програмата). За разлика от това, по-широкото въздействие на реформите (по отношение на растежа, фискалната устойчивост и финансовата стабилност) се разглежда в част III от доклада, за да се направи разграничение от резултатите от специфичните условия, които са представени в следващите раздели от част II.

Данъчно облагане

58

Устойчивото подобрение на бюджетното салдо на Гърция и повишаването на растежа са сред основните цели и на трите програми за икономически реформи. Тези средносрочни цели се споделят и от МВФ. За да бъдат постигнати тези цели, в програмата са включени условия, които имат за цел да повишат данъчните приходи и да направят данъчната администрация по-ефективна при събирането на данъци (т.е. „реформи за повишаване на капацитета на правителството за събиране на приходи“). В своята одитна дейност Сметната палата акцентира върху промените в данъчната система (включително осигурителните вноски) и върху реформите в публичната администрация за подобряване на събираемостта на данъчните приходи.

Разработване на условията — данъчни политики
Съчетание и стабилност на данъчните мерки
59

В общите политически препоръки относно фискалната консолидация (напр. ОИСР) и в оценките на данъчната система преди кризата е отразено, че измежду данъчните мерки следва да бъде даден приоритет на мерките относно данъците върху потреблението (непреките данъци) и на разширяването на данъчната основа поради тяхното по-малко отрицателно въздействие върху икономическия растеж. В противоречие с тези оценки, по време на първата програма е даден приоритет на увеличаването на данъчните ставки и на временните данъци за сметка на разширяването на данъчната основа поради очаквания бърз принос за изпълнението на краткосрочните фискални цели.

60

Мерките за разширяване на данъчната основа са част главно от втората и третата програма, като някои от тях са наложили значителни реформи на данъчните кодекси. Както е предвидено, увеличението на данъчните приходи по време на първите две програми разчита главно на непрякото данъчно облагане (по-конкретно са увеличени ставките на непреките данъци и е въведен периодичен широкообхватен данък върху имуществото). Увеличението на някои непреки данъчни ставки (напр. данъци за енергия и за замърсяване) е подложило на допълнителен натиск производствените разходи на предприятията.

61

Условията на програмите са довели до голяма нестабилност на данъчната политика, която е засегнала всички основни видове данъци, като дори посоката на промените не е останала стабилна (например в първата програма се насърчава единно данъчно третиране на източниците на доходи на физическите лица, докато във втората се наблюдава обратното; вж. приложение IV, част Б). До известна степен нестабилността е била породена от проблеми с административния капацитет в областта на разработването на данъчната политика и от слабо изпълнение, както Комисията призна, което е наложило чести корекции в условията на програмите. При първата програма нестабилността е бил породена и от стремежа към специални и неотложни данъчни мерки, за да бъдат постигнати целите за дефицита. Липсата на първоначална стратегия на Комисията относно данъчните политики и липсващите данни (вж. приложение IV, част A) също е допринесла за този проблем, макар че в хода на програмата подобрението е видимо.

Обосновка на мерките
62

Обосновката на условията по отношение на данъчната политика не е била редовно документирана41. Значителните увеличения на ставките на ДДС и на акцизите от 2010 г. се обосновават с необходимостта от фискална консолидация и са договорени с органите, но не са проучени последиците от алтернативни данъчни мерки, като например широкообхватния периодичен данък върху жилищното имущество42, който е въведен през 2011 г. като част от допълнителен фискален план. Документирането на етапа на проектиране се е подобрило с времето въз основа на по-добрите данни от съответните органи (напр. моделирането на реформите при данъците върху доходите на физическите лица по време на втората програма и увеличението на ставките на ДДС по време на третата програма).

Разработване на условията — прилагане на данъчното законодателство

63

Няколко международни институции (МВФ, ОИСР и Комисията) са сигнализирали за сериозните проблеми със спазването на данъчното законодателство в Гърция в периода преди кризата. Резултатите от първата програма в областта на прилагането на данъчното законодателство са слаби43 и могат да се обяснят с три общи типа проблеми: (i) на условията е бил даден ограничен приоритет и те не са били нито ясно посочени, нито достатъчно солидни (вж. каре 5); (ii) изпълнението на плановете на органите за борба с укриването на данъци е било слабо; и (iii) мониторингът на Комисията не е бил основан на достатъчно данни и критерии (вж. част I).

Каре 5

Примери за проблеми при разработването на мерките за прилагане на данъчното законодателство

Късно включване в програмите

В условията за първата програма се дава ограничен приоритет на конкретни мерки за борба с укриването на данъци. Редица ключови мерки са включени едва във втората програма (унифициране на идентификационните номера на данъкоплатците, въвеждане на информационна система за свързване на всички данъчни служби, създаване на централен регистър на банковите сметки) или в третата програма (напр. популяризиране и улесняване на електронните плащания, публикуване на длъжниците с просрочени данъчни и осигурителни задължения).

Мерките не са всеобхватни

Съпоставката с други държави членки показва, че в Гърция е можело да бъдат обмислени по-специфични мерки, напр. механизъм за разделно плащане при сделки с ДДС с публични институции и по-засилено използване на електронни фискални устройства.

Недостатъчно ниво на детайлност в първоначалната фаза

В първоначалната първа програма се изисква „законодателството да подобри ефикасността и контрола на данъчната администрация“, но липсва списък на конкретните договорени мерки. Условието се основава на препоръките в рамките на техническата помощ на МВФ от май 2010 г., но те не са транспонирани изцяло.

64

Повечето от условията за укрепване на данъчната администрация са включени във втората и третата програма, като по този начин са били отстранени някои от слабостите при разработването на първата програма. Условията са се основавали най-вече на препоръките на Работната група за Гърция (РГГ) и са довели до подобрение по отношение на яснотата, но и до значително увеличаване на степента на детайлност44. Тази тенденция се обяснява с факта, че предишните условия не са били изпълнени достатъчно добре. Някои от условията са имали и нереалистични срокове (вж. приложение IV, част В).

Изпълнение и резултати

65

В резултат от договорените в програмите мерки в областта на данъчната политика данъчната тежест45 върху икономиката се е увеличила в периода 2010—2014 г. (с 5,3 % от БВП) и е продължила да нараства по време на третата програма поради допълнителните данъчни мерки. Това показва, че прилаганите мерки са допринесли трайно за подобряването на публичните финанси. Увеличението е по-високо от това в други държави по програмата и е позволило на Гърция в края на 2014 г. да достигне средната (непретеглена) стойност на данъчната тежест на държавите – членки на еврозоната (вж. фигура 5). По-голямата част от увеличението е постигнато в периода 2010—2012 г., който представлява етапът на най-дълбоката икономическа криза в Гърция.

Фигура 5

Данъчна тежест в държавите – членки на еврозоната, по програмата (% от БВП)

Източник: ЕСП, въз основа на данни на Евростат (пролетта на 2017 г.).

66

Според Комисията до края на втората програма Гърция е била изпълнила широк спектър от условия относно укриването и събирането на данъци, но техният принос за фискалната консолидация е ограничен46. Това се дължи на факта, че някои от реформите не са извършени по подходящ начин, че е имало нужда от още време, за да бъдат те видими в статистическите данни и че тяхната ефективност е повлияна от нестабилната данъчна среда. Показателите за изпълнението на програмата за данъчната администрация показват нестабилно и частично подобрение по отношение на броя на данъчните проверки и събираемостта в специализираните центрове за одит, докато в периода 2012—2014 г. целите рядко са били постигани (вж. приложение IV, част Г). В периода 2010—2014 г. данъчните задължения са нараствали средно с около 8,2 млрд. евро годишно (4,2 % от БВП) въпреки отписванията и мерките в областта на събираемостта. В програмите не е заложен показател за мониторинг на прогнозните недекларирани данъци („данъчна разлика“) или недеклариран труд, но прогнозната разлика при ДДС47 показва, че укриването на данъка е нараснало по време на първата програма, като бележи нестабилно подобрение през 2014 г. спрямо 2010 г.

Реформа на публичната администрация

67

Целта на реформата в публичната администрация е да се повиши ефикасността чрез съкращаване на разходите за публичната администрация, като същевременно се повиши качеството на предлаганите обществени услуги. Затова в програмите са включени фискални и структурни компоненти. В третата програма е поставен допълнителен акцент върху значението на реформата в публичната администрация, която се е превърнала в специален стълб на програмата. Одитната дейност на Сметната палата се съсредоточи върху ефективността на реформата в публичната администрация на централно равнище.

Разработване на условията
Краткосрочни приоритети и стратегически перспективи на реформата в публичната администрация
68

В условията на фискална криза основният приоритет на първата програма в областта на публичната администрация е фискалната консолидация48. Структурните условия са разгърнати по време на втората програма, но те не се основават на подходящо стратегическо планиране. Условията за структурните реформи в областта на публичната администрация не са част от една по-широкообхватна програма за реформи, обхващаща цялото държавно управление, които да бъдат осъществени последователно, съгласувано и планирано. Структурните реформи в публичната администрация не са взели под внимание ключови фактори, които самата Комисия установи като необходими за успешното разработване на всеобхватна реформа в публичната администрация, т.е. обмен на най-добрите практики на ниво ЕС, участие на заинтересованите страни и гражданското общество, приемственост и стабилност на реформите (вж.приложение VIII, част A).

69

През 2013 г. във втората програма от гръцките органи се изисква да представят стратегия и план за действие за реформите в публичната администрация, но въпреки това изискването не е било синхронизирано с ключовите действия в програмата (реорганизацията на гръцкия публичен сектор е започнала през 2012 г. — две години преди изготвянето на стратегията). Този план не е бил осъществен, а през 2015 г. в третата програма се изисква нова тригодишна стратегия за реформите в публичната администрация.

Всеобхватност на реформите
70

В първата програма се настоява за функционален преглед на централната администрация, който да бъде извършен от ОИСР с оглед да се помогне за приоритизирането на реформите в публичната администрация и за създаването на адаптиран подход, специфичен за всяка държава. Макар че при прегледа ясно са установени слабостите на гръцката администрация и областите на политика, които се нуждаят от административна подкрепа, 13 от препоръките на ОИСР са включени в условията с известно забавяне (вж. каре 6). По препоръките не са предприети систематични последващи действия и липсва рамка за проследяване на напредъка на реформите или стратегия за разрешаване на проблемите със събирането и управлението на данните (вж. приложение VIII, част Б).

Каре 6

Примери за забавяне при изпълнението на препоръките на ОИСР

План в областта на ИКТ за осигуряване на оперативната съвместимост между различните части на централната администрация е включен в програмата една година след публикуването на доклада на ОИСР, а по отношение на стратегиите в областта на човешките ресурси и комуникационните стратегии — две години по-късно.

71

Още преди започването на първата програма са въведени инструменти на ЕС (основно оперативната програма „Административна реформа“ (ОПАР), финансирана от Европейския социален фонд) за преодоляване на слабостите на гръцката публична администрация. Въпреки че Комисията е била наясно със сериозността на тези проблеми, в програмите не са включени специални мерки за развиване на институционалния капацитет49. В това отношение, макар и с ограничен обхват и мащаб, подкрепа е оказана от РГГ50. За разлика от това, проектите за изграждане на капацитет по ОПАР, които вече са били в ход през 2010 г., не са свързани с условията на програмата и някои от тях са спрени по време на програмния период. По време на третата програма е подобрена изчерпателността на условията и координацията с другите инструменти (включително за техническа помощ), като по-конкретно е създадена ясна връзка между техническата помощ и програмата.

Обосновка на мерките
72

Въпреки извършената от Комисията аналитична работа във връзка с проектирането на реформите в публичната администрация, предоставената обосновка за някои специфични мерки не е задоволителна. По-конкретно Комисията не е успяла да предостави количествен/качествен анализ за двете ключови цели на реформите (т.e. за намаляване на заетостта в публичния сектор със 150 000 служители в периода 2011—2015 г. и за приключване на задължителното освобождаване на 15 000 служители до 2014 г.51).

73

Проблемът с недостатъчната обосновка се отнася и за последователността на реформите и за сроковете. Въпреки че Комисията не предостави анализа, залегнал в основата на концепцията на програмите в това отношение, сроковете за някои от условията в крайна сметка са се оказали свръхамбициозни и в тях не е бил взет предвид капацитетът за изпълнение. Например срокът за създаване и внедряване на нова система за оценка на персонала за цялата публична администрация е бил 11 месеца, докато в сравнително проучване на ОИСР/SIGMA на системите за публична администрация в шест държави от ЕС се предлага оптимален срок между 1,5 и 3 години за подготовка на подобни реформи. По време на втората програма служителите на публичната администрация не са били предмет на оценка. В резултат на това в третата програма се поставя ново условие, а именно, че в срок от четири месеца (до ноември 2015 г.) следва законово да бъде определена нова съвременна система за оценка на изпълнението. Първичното законодателство е било прието през февруари 2016 г., а допълнителното вторично законодателство е трябвало да бъде въведено до юни 2016 г. (седем месеца по-късно). Първата оценка е предвидена за юни 2017 г. — почти две години след началото на третата програма.

Изпълнение и резултати

74

Реформите в гръцката публична администрация са постигнали целта на програмите за намаляване на разходите. Целта за намаляване на заетостта в целия публичен сектор е постигната през 2013 г., т.е. две години предсрочно, в резултат от правилото за наемане на нови служители, по-малкия брой служители на временни договори и схемите за ранно пенсиониране. Числеността на персонала в публичния сектор е намаляла с над 225 000 в периода 2009—2015 г. (вж. фигура 6).

Фигура 6

Служители в основния публичен сектор и разходи за заплати в сектор „Държавно управление“, 2009—2015 г.

Източник: Европейска комисия, база данни Apografi, Евростат.

75

По отношение на фискалните резултати годишните разходи на публичната администрация са намалели с 37,9 % (9,6 млрд. евро) в периода 2009—2015 г. До 2015 г. равнището на заплатите в публичния сектор се е уеднаквило със средното за еврозоната (9,1 % от БВП в еврозоната спрямо 9 % в Гърция; вж. фигура 7). Тези икономии обаче са довели до по-големи разходи за пенсионната система.

Фигура 7

Компенсации на служителите в публичния сектор като процент от БВП

Източник: Данни на Евростат, платими суми без социални осигуровки.

76

Структурните компоненти на реформата в публичната администрация са срещнали ограничена подкрепа на национално равнище, като отрицателно въздействие върху тях е оказала политическата нестабилност (вж. точки 31 и 32). Поради това те са довели до не толкова осезаеми резултати в сравнение с фискалните мерки. В първата програма е постигнат ограничен напредък по отношение на реорганизацията на публичните структури, управлението на човешките ресурси и деполитизацията на държавната администрация (вж. каре 7). Сред положителните процеси обаче са създаването на Държавен съвет за реформи, Генерален секретариат за координация на работата на правителството, Единна разплащателна агенция и база данни за преброяване на публичната администрация.

Каре 7

Реформа в публичната администрация — структурни аспекти

Оценка на публичните структури — в прегледа на първата програма от юли 2011 г. се изисква след първата вълна от 153 структури оценката да обхване 1 500 публични структури, включително всеобхватна процедура на съпоставка, макар че не са предприети действия в това отношение.

Управление на човешките ресурси и деполитизация — на късен етап (2013 г.) по време на втората програма са въведени мерки (подбор на ръководители и система за оценка на персонала), които не са изпълнени. Деполитизацията на ръководството на висше и средно ниво, в т.ч генералните секретари и служителите на организациите от публичното и частното право, е въведена в контекста на третата програма.

Скала за възнагражденията — целта в рамките на първата програма е намаляване на данъчната тежест, докато едва при втората програма се въвеждат условия, които по-добре да отразяват уменията и отговорностите на служителите. Това обаче не е било изпълнено. През 2015 г. в третата програма се настоява за нова реформа на единната скала за възнагражденията. Тя има за цел да промени скалата за възнагражденията — по начин, който да няма фискално отражение — така че уменията и отговорностите на различните длъжности да бъдат отразени по по-добър начин.

Реформи във финансовия сектор

77

Запазването на вътрешната финансова стабилност е един от основните стълбове на всички гръцки програми за икономически реформи. За постигането на тази цел в програмите са включени условия за укрепване на състоянието и устойчивостта на финансовия сектор чрез повишаване на банковия капитал, поддържане на достатъчна ликвидност, справяне с необслужваните кредити и подобряване на управлението и надзора (вж. каре 8 и подробна информация относно стратегиите и ключовите условия в програмите за финансовия сектор в приложение IX, част A). В анализа си Сметната палата акцентира върху предприетите мерки за преструктуриране и рекапитализация на банковия сектор и върху реформите във връзка с управлението и качеството на активите, по-специално необслужваните кредити.

Каре 8

Ключови аспекти на реформите във финансовия сектор

Гръцки фонд за финансова стабилност (ГФФС) — създаване на ГФФС с цел да допринесе за финансовата стабилност на гръцката банкова система, като при необходимост да осигури собствен капитал.

Рекапитализация и преструктуриране на банки — по първата програма е заделена сума в размер на 10 млрд. евро за интервенции с банков капитал посредством ГФФС, но в крайна сметка тази възможност почти не е била използвана. По втората програма чрез ГФФС са заделени 50 млрд евро за разходи за рекапитализация и преструктуриране на банки. За същата цел по третата програма е предвиден допълнителен буфер в размер на до 25 млрд. евро.

Ликвидност — запазване на достатъчна ликвидност в банковата система при спазване на правилата на Евросистемата. Постигане в средносрочен план на устойчив модел за финансиране на банките, като постепенно се намали зависимостта на банките от заеми от централната банка.

Необслужвани кредити — подсилване на рамката за несъстоятелност и на капацитета на банките за управление на необслужваните кредити, развитие на пазар за продажба и обслужване на необслужвани кредити и подобряване на управлението на банките в процес на ликвидация.

Управление и надзор — подобряване на управлението на ГФФС, на банките и на Централната банка на Гърция. Подобряване на вътрешния надзор и регулиране.

78

Въпреки слабото търсене на кредити по време на програмния период, във всички програми е предвиден твърде ограничен брой реформи във финансовия сектор52 за директно разрешаване на проблема със свиването на кредитите в Гърция по отношение както на предоставянето на банкови кредити, така и на разходите по кредитите. Ограниченията върху наличието на кредити възпрепятства усилията за възстановяване на конкурентоспособността на гръцката икономика, тъй като местните МСП се сблъскват със сериозни трудности при получаването на достъп до кредитиране.

Разработване на условията
79

В анализа на Комисията рисковете във връзка с някои от вариантите на политиката невинаги се обосновават в достатъчна степен. Например в контекста на рекапитализацията на банките през 2013 г. Комисията е разгледала няколко варианта за привличане на частни инвеститори. Тъй като е счела, че предложенията на гръцките органи са твърде привлекателни за частните инвеститори, в крайна сметка тя е избрала издаването на гаранции53. В анализа обаче не са посочени в подробности някои от рисковете, свързани с гаранциите, напр. потенциалното им въздействие върху цените на акциите на банките (вж. приложение IX, част Б).

Преструктуриране и рекапитализация на банковия сектор
i) Оценки на нуждите от капитал
80

В оценките на нуждите от капитал, предвидени в първите две програми, невинаги са използвани достатъчно разумни допускания. Например дори неблагоприятният сценарий за ръста на БВП от януари 2011 г. е бил по-положителен от реалните икономически резултати с 4,6, 7,8 и 4,7 процентни пункта съответно за 2011 г., 2012 г. и 2013 г.54 Освен това останалата част от средствата по втората програма (приблизително 11 млрд. евро) отчасти са повлияли на анализа на Комисията за та, извършена в началото на 2014 г. от Централната банка на Гърция.

ii) Оценка на икономическата жизнеспособност
81

В едно от условията на втората програма от Централната банка на Гърция се изисква да извърши оценка на това кои от 15-те местни банки са жизнеспособни и следователно отговарят на условията за рекапитализация, като използват средства по програмата. Останалите банки не подлежат на преструктуриране, освен ако не бъде набавен частен капитал. Програмата не изисква от Централната банка на Гърция да гарантира достатъчно прозрачен процес. Например банките нямат достъп до засягащата ги оценка и до основните изчисления в нея.

iii) Рекапитализация на банките от 2014 г. и 2015 г.
82

Условията във втората и третата програма позволяват ГФФС да се използва само като последен източник на подпомагане при рекапитализацията, извършена през 2014 г. и 2015 г. (вж. приложение IX, част Б). Това означава, че ГФФС не може да участва в рекапитализацията на банки в случай на интерес от страна на частния сектор с цел да бъде сведено до минимум допълнително инжектиране на публични средства. По този начин при процеса на рекапитализация е оказан значителен натиск за намаляване на цените на акциите, което е довело до значително разреждане на ГФФС55, който вече се е превърнал в мажоритарен акционер в резултат от рекапитализацията през 2013 г.

Качество на активите — необслужвани кредити
83

При управлението на необслужваните кредити едно от най-широко разпространените решения в международен план е създаването на дружества за управление на активи. Подобно решение обаче не е използвано в гръцките програми поради финансовите ограничения и поради други фактори, като например диверсификацията на необслужваните кредити във всички сектори, проблемите с управлението и съображенията, свързани с държавните помощи в ЕС. Въпреки възможните ограничения прогнозите на Комисията за нуждите от финансиране на едно дружество за управление на активи не са достатъчно конкретни, за да предоставят всеобхватна оценка на това дали мярката е подходяща в гръцкия контекст.

84

В първите две програми се поставя акцент върху рекапитализацията на банките и върху осигуряването на ликвидност, но това не е било придружено от ефективни действия във връзка с управлението на необслужваните кредити (напр. в първата програма се предвижда единствено ангажимент за преглед на законодателството в областта на несъстоятелността). Във втората програма се прави опит за разрешаване на проблема с необслужваните кредити, като се разчита главно на управлението им в самите банки, което, макар и от основно значение, до голяма степен се е оказало неефективно56. С напредването на втората програма на капацитета на банките за управление на необслужваните кредити е даден по-голям приоритет, но осезаемите реформи за подобряване на вътрешните процеси на управление са били въведени едва от третата програма.

85

Що се отнася до несъстоятелността на юридически и физически лица в Гърция, условията в първата и втората програма са останали общи по своя характер, като поредицата законодателни промени, въведени с цел справяне със необслужваните активи, са били основно с ограничен обхват и неефективни57. Много от реформите са се характеризирали с фрагментарен подход и с набор от различни приоритети на политиката, които често са довели до противоречия между целите на политиката. В някои случаи те дори са предприети без подходящи консултации със заинтересованите страни и без анализ на въздействието. Сложността на рамката в областта на несъстоятелността е задълбочила проблема с необслужваните кредити вместо да го разреши в рамките на една последователна, централизирана стратегическа рамка с ясни приоритети на политиката. Също така при разработването на рамка не е взет предвид ограниченият капацитет на съдебната система за ефективно справяне с огромния обем дела. Взети заедно, тази сложност и проблемите с капацитета са породили забавяния, като по този начин са довели до стратегическо неизпълнение и до риск от злоупотреби в цялата система (вж. каре 9).

Каре 9

Несъстоятелност на физически лица

Правната рамка относно несъстоятелността на физически лица е довела до приблизително 200 000 заявления, които са затрупали съдебната система, като на длъжниците е предоставен мораториум върху плащанията поради огромното изоставане, което се очаква да продължи до 15 години. Проблемът се е задълбочил поради недостатъчните насоки за съдиите и проблемите с изготвянето преди закона от 2015 г. (условие от третата програма), като например изискването длъжниците да заплащат минимална сума, или да не плащат нищо, преди изслушване от съда.

Поради това рамката не е била добре насочена, тъй като длъжници, които не са отговаряли на условията, са прилагали схемата за несъстоятелност като начин да избегнат действия от страна на кредиторите до разглеждането на тяхното дело. Нецеленасочените правила за несъстоятелност на домакинствата също са допринесли за подронването на културата на кредитополучателите за плащане на задълженията. Според Централната банка на Гърция и местните банки една шеста от предприятията и най-малко една четвърт от домакинствата прибягват до схемата за несъстоятелност като стратегическо решение.

86

Само третата програма е включвала условие за създаване на функциониращ пазар за обслужване и продажба на необслужвани кредити. Няколко основни пречки обаче не са премахнати нито с приетия в края на 2015 г. закон, нито с двете изменения от 2016 г. (обхващащи и необслужваните кредити), като правната рамка е продължила да поражда затруднения.

87

При банките в специален процес на ликвидация, които се справят основно с необслужвани кредити, операциите дълго време са били фрагментирани, което е довело до ниска ефикасност по отношение на събирането на необслужвани кредити и на оперативните разходи. Например консолидацията на операции (16 структури в една) е условие едва в третата програма, и е осъществена повече от три години след първоначалното предложение от страна на външните консултанти. При процедурата за ликвидация са усвоени 13,5 млрд евро от финансирането по програмите по линия на ГФФС (вж. таблица 3) и още 1,7 млрд евро от националния фонд за гарантиране на депозитите.

Управление
i) Банково управление
88

Макар че реформите във финансовия сектор са придобили значение в хода на първата програма, в самата програма не са включени условия за подобряване на банковото управление. Проблемите, свързани с управлението, обаче (напр. кредитиране на свързани лица при непазарни условия) са съществували доста преди кризата, като от самото начало корпоративното управление на гръцките банки е било значително по-слабо от това на европейските банки.

89

Във втората програма се предвижда рекапитализация на четирите най-големи гръцки банки („системни“) основно със средства по линия на ГФФС, но без да се гарантира достатъчен контрол на тяхното частно ръководство. В противоречие с международната практика промените в собствеността, които през 2013 г. са довели до почти пълна национализация на местния банков сектор, не са отразени от управителните съвети на повечето банки. В действителност в някои от случаите контролът върху управлението остава при старите акционери, като ГФФС е нямал право да ги оценява по отношение на техния опит, репутация и независимост. Условие за оценка на корпоративното управление на банките е включено едва в третата програма, когато ГФФС е трябвало да направи преглед на всички членове в управителните съвети на банките.

90

За тази цел и за да се избегне потенциална намеса от страна на политическите среди или на бизнеса, в третата програма са предвидени по-строги критерии за подбор по отношение на квалификацията и опита на членовете в управителните съвети на банките. Критериите обаче са ограничавали кандидатите до такива с опит в банковата и финансовата сфера. Подобно изискване не съответства напълно на международните практики и на изискванията на ЕС/ЕНМ, които по принцип насърчават разнообразието в управителните съвети и колективните знания.

91

Освен това реформите във финансовия сектор не са били съсредоточени в достатъчна степен върху управлението и вътрешния надзор на не толкова значимите банки. Почти шест години след въвеждането на първата програма проверка на място в една банка от страна на Централната банка на Гърция и на ЕНМ през март 2016 г. е показала сериозни вътрешни недостатъци по отношение на управлението, управлението на риска и практиките във връзка с кредитирането.

ii) Управление на ГФФС
92

В първата програма е разработена първоначалната структура на управление на ГФФС, която не е довела до по-голяма независимост от органите. Въпреки условието във втората програма, че ГФФС трябва да има двустепенна структура на управление (т.е. да включва Генерален съвет и Изпълнителен съвет), проблемите с неговата независимост продължават. Тази слабост е преодоляна в третата програма, като е поставен акцент върху процеса на подбор на висшето ръководство на ГФФС. Въпреки това решенията, предложени от втората и третата програма, не са успели да гарантират на практика ясно разделяне на отговорностите и правомощията между двата съвета, които вземат решенията. Процесът на вземане на решения от ГФФС също поражда сериозни притеснения относно своята прозрачност. Например през 2013 г. е ГФФС одобрил продажбата на мажоритарен дял в клон на банка, въпреки че трансакцията не е била извършена въз основа на конкурентна тръжна процедура с повече от един оферент.

93

Условията на програмата са довели до чести промени във висшето ръководство на ГФФС (34 души през първите шест години, включително четирима председатели и четирима главни изпълнителни директори) — практика, която предполага риск от пропуски в знанията и отслабено влияние в банките, в които ГФФС притежава акции.

Очаквани финансови резултати
94

Към декември 2016 г. ГФФС е инжектирал 45,4 млрд. евро в гръцкия банков сектор, като очакваните загуби са 36,4 млрд. евро (вж. таблица 3). Като цяло едва съвсем малка част от очакваните загуби потенциално биха могли да бъдат възстановени с времето поради оценка на пазарната стойност на акциите в банки от системно значение, като се очаква повечето от средствата по програмата за местните банки да останат част от публичния дълг на Гърция.

Таблица 3

Очаквани резултати от намесата в банковия сектор на Гърция (млрд. евро, 2016 г.)

Използвани средства Възстановени средства Прогнозна сума за възстановяване Очаквани загуби
Банки от системно значение 31,91 2,72 3,83 25,4
Банки в процес на ликвидация 13,5 0,5 1,9 11,0
Общо 45,4 3,2 5,7 36,4

1 Включително средствата, използвани за инжектиране на капитал в две временни кредитни институции (мостови банки).

2 Включително постъпленията от гаранции, изкупуването на CoCos и съответната лихва.

3 Включително справедливата стойност на банковите акции и справедливата стойност на CoCos.

Източник: Проект на финансов отчет на ГФФС, декември 2016 г.

Реформи на пазара на труда

95

Залегналата в програмите обща цел на реформите на пазара на труда е да се подобрят показателите на пазара на труда, като наред с другото се насърчат бързите корекции на разходите за труд. Очаквало се е реформите на пазара на труда да допринесат за възстановяването на разходната конкурентоспособност на гръцката икономика и за ограничаването на безработицата по време на рецесията. Що се отнася до разходите за труд, във втората програма е била установена индикативна цел за намаляване на разходите за труд на единица продукция с 15 % в периода 2012—2014 г.

96

От започването на програмите през 2010 г. в тях са включени широк набор от мерки за справяне с липсата на гъвкавост на гръцкия пазар на труда. Те са фокусирани върху договарянето и формирането на възнагражденията, определянето и нивото на минималната заплата, законодателството в областта на защитата на заетостта и гъвкавостта на работното време. Успоредно с мерките за либерализация, от втората програма насетне акцентът е поставен все повече върху борбата с недекларирания труд и върху активните политики на пазара на труда, насочени към директно създаване на работни места, но тези аспекти не са обхванати от одита.

Разработване на условията
Обосновка и аналитична основа на реформите
97

В кратките доклади за политиката и другите работни документи се привеждат факти в подкрепа на подхода на Комисията по отношение на реформите на пазара на труда и се предоставя анализ на алтернативните варианти (напр. начините за намаляване на разходите за труд на единица продукция или за формиране на рамката за договаряне на възнагражденията). В тази анализи обаче Комисията не е обхванала някои от рисковете, особено на ранните етапи от разработването. По-конкретно липсва оценка на начина, по който реформите могат да повлияят на сивата част от пазара на труда, макар че някои от мерките са свързани с по-голям риск в това отношение58. Социалното въздействие е оценено едва в третата програма, но анализът е с описателен характер и не е направен опит за количествена оценка на въздействието или на споделянето на тежестта нито за специфичните мерки, нито за целия набор от реформи на пазара на труда.

98

Комисията е документирала интензивен обмен на информация и обсъждане на политиките със заинтересованите страни (включително гръцките органи, сдруженията на предприятия и други неправителствени партньори), с МВФ и вътрешно. Що се отнася до постигнатия от Тройката партньори компромис, в някои случаи (съгласно препоръката на МВФ не е било наложено намаляване на заплатите в частния сектор) се наблюдава превес на Комисията, докато в други превес има МВФ (напр. законодателството в областта на защитата на заетостта е либерализирано допълнително след първата вълна на реформи). В последния случай Комисията не успя да обоснове напълно отстъплението от първоначалната позиция.

Целесъобразност на мерките
99

В някои случаи при проектирането на специфичните условия не са взети под внимание специфичните характеристики на гръцката икономика, по-конкретно широкото разпространение на микро и малки предприятия. Например реформата на договарянето на възнагражденията в първоначалния си вид не предвижда възможност за договаряне на ниво предприятие, макар че продължава да се изисква формално представителство на служителите. Тъй като при малките предприятия често липсва подобен механизъм, те не могат да се възползват от реформите. Проблемът е разрешен едва на по-късен етап от първата програма с въвеждането на „съюзи на отделни лица“59, които позволяват директно договаряне на възнагражденията със служителите на ниво предприятие.

График
100

Реформите на пазара на труда са стартирали през 2010 г., като гръцките органи са извършили първата вълна от реформи (договарянето на възнагражденията и законодателството в областта на защитата на заетостта) малко след одобрението на програмата. Въпреки че няколко мерки от програмата са изпълнени в периода 2010—2016 г., тези теми присъстват в преговорите за третата програма. Тези процеси сочат проблеми с графика и с последователността на реформите, които излизат извън забавянията при изпълнението (вж.каре 10).

Каре 10

График на реформите на пазара на труда

Някои от елементите, които са ключови за ефективността на рамката за договаряне на възнагражденията, са включени едва във втората програма (напр. създадени са съюзи на лицата, а автоматичното удължаване на изтичащите споразумения е било ограничено, ако не е могъл да бъде постигнат компромис или подновяване).

Крайният срок за първото номинално намаляване на минималната заплата е бил 2012 г. Новата рамка за определяне на минималната заплата е трябвало да се прилага едва след изтичане на втората програма.

В някои случаи крайните срокове за изпълнението на реформите са нереалистично кратки (основно при третия преглед на втората програма), напр. прегледът на трудовото законодателство и съставянето на цялото действащо трудово законодателство имат един и същи срок.

Изпълнение и резултати
101

В редица случаи изпълнението на реформите на пазара на труда е било забавено в сравнение с крайните срокове по програмата (с до 21 месеца) или те изобщо не са изпълнени (вж. приложение VII). Тези условия са свързани с ключови аспекти на реформите на пазара на труда (напр. договарянето на възнагражденията и законодателството в областта на за защитата на заетостта).

102

Въпреки слабостите при изпълнението Сметната палата отбеляза известно подобрение на показателите, което показва по-голямата гъвкавост и конкурентоспособност на пазарите на труда:

  • По-малка рестриктивност на законодателството в областта на защитата на заетостта. Въпреки това през 2013 г. (т.e. след въвеждането на ключовите реформи) показателят е продължил да бъде над средното за ОИСР (вж. фигура 8).
  • По-ниска минимална заплата — намалена от 863 евро през 2010 г. на 684 евро през 2012 г.
  • Значителни корекции на разходите за труд на единица продукция. Тяхното намаление с 14,1 % в периода 2010—2015 г. е най-голямото измежду всички държави — членки на ЕС. Във втората програма обаче е поставена цел за намаляване на разходите за труд на единица продукция с приблизително 15 % в периода 2012—2014 г. Тази индикативна цел не е изпълнена, тъй като по време на съответния период разходите за труд на единица продукция са коригирани с 10,9 %.

Фигура 8

Общ показател на рестриктивността на законодателството в областта на защитата на заетостта

Източник: ЕСП, въз основа на данни на ОИСР.

Част ІІІ — Постигане на целите на програмата

103

Седем години, три програми и над 265 млрд. евро изплатена помощ (над 150 % от гръцкия БНП) отразяват безпрецедентните измерения на общата помощ от еврозоната и МВФ за Гърция. Дори само тези числа показват, че програмите не са били успешни по отношение на коригирането на дълбоките икономически дисбаланси или на създаването на възможност Гърция да управлява своите финансови задължения без външна подкрепа. При все това те са осигурили непрекъснатост на финансирането и икономическата дейност в Гърция.

104

В програмите за икономически реформи в Гърция са заложени цели в три области:

  • фискална устойчивост;
  • финансова стабилност и
  • връщане към растеж.
105

В продължение на седем години Комисията не пристъпи към извършването на всеобхватна оценка на степента, до която първата или втората програма са постигнали целите си, посредством междинни или последващи оценки. Извършването на такива оценки е обичайна практика за други програми за подкрепа, управлявани от Комисията, и чрез предоставянето на полезни поуки биха били от особена практическа важност в случая на Гърция, където се прилагат три последователни програми.

106

В настоящия раздел от доклада се прави анализ на постигането на трите главни цели на програмите чрез прилагането, когато това е възможно, на специфичните цели, залегнали в тях. Анализът надхвърля оценката на резултатите от специфичните мерки (представени в част ІІ) и акцентът се поставя върху по-широките въздействия, които не могат да се свържат с отделните условия по програмите. Подобен анализ помага за разбирането на основните икономически процеси в Гърция в рамките на трите програми за икономически реформи, въпреки че следва да се подчертае, че влияние върху въпросните процеси са оказали не само разработването и осъществяването на програмите, но и редица други фактори. Те включват политическата несигурност, която е довела до закъснения при прилагането на реформите, оказала е въздействие върху доверието на пазара и поради това е намалила ефективността на програмите.

Осигуряване на фискална устойчивост

107

Гръцката икономическа криза започва като криза на дълга и възстановяването на фискалната устойчивост, включително способността на държавата да финансира нуждите си на пазара, е непосредствена цел на програмите.

Достъп до пазарите
108

В първата програма се предвижда Гърция да възстанови достъпа си до финансовите пазари през 2014 г. и да финансира своите дългови задължения на обща стойност 60 млрд. евро през 2015 г. През 2014 г. гръцката държава на два пъти се финансира на финансовите пазари, макар и само в размер на общо 4,5 млрд. евро. Тази сума представлява по-малко от 5 % от общото финансиране по втората програма (110 млрд. евро). Необходими са още две програми за помощ (като третата изтича през 2018 г.), тъй като държавата не е възстановила способността си да финансира всичките си нужди на пазара.

Използване на средствата и финансиране след приключване на програмата
109

Въз основа на последната актуализирана оценка на недостига на финансиране, извършена от Комисията за първия преглед на третата програма, се очаква Гърция да постигне първичен излишък от 1,4 млрд. евро през 2017 г. и 3 млрд. евро между януари и август 2018 г. — последните месеци на третата програма. Следователно финансирането по програмата през този период ще се използва за изплащане на дълга и ще позволи увеличаване на ликвидния буфер (вж. фигура 9).

Фигура 9

Капиталови нужди на Гърция (млрд. евро)

Източник: ЕСП.

110

В периода непосредствено след приключването на програмата Гърция ще трябва да изплати дълг в значителен размер (вж. фигура 10). През 2019 г. брутните потребности от финансиране ще достигнат 21 млрд. евро за погасяване на главницата и лихви. Допускането по програмите е, че след тяхното приключване плащанията по дълга ще се финансират изцяло от първичния излишък и пазарно финансиране. По отношение на втората програма през 2014 г. е извършена известна аналитична дейност по отношение на евентуалната рамка в периода след програмата, докато за третата програма тази дейност едва започва и следователно не е отразена в програмните документи.

Фигура 10

Дължим размер на дълга на Гърция (погасяване по главницата, млрд. евро)

Източник: „Блумбърг“.

Фискална консолидация
111

Бюджетната ситуация в началото на кризата е наложила много дълбоки икономически реформи. През 2009 г. общият държавен дефицит надхвърля 15,1 % от БВП спрямо прага от 3 % съгласно Пакта за стабилност и растеж. Основните годишни фискални цели на програмите (т.е. номиналният дефицит60) са определени с решения на Съвета като част от процедурата при прекомерен дефицит по отношение на Гърция (ППД). Програмите определят и други подробни критерии за номинални фискални резултати в меморандума за икономическа и финансова политика, въпреки че фискалните планове, подкрепящи тези цели, невинаги са надеждни (вж. каре 11).

Каре 11

Проблеми с кредитоспособността в първоначалния фискален план

Първоначалната фискална програма (май 2010 г.) има за цел постигането на безпрецедентен първичен излишък в размер на 5 % от БВП през 2014 г. (т.е. след изтичането на първоначалния тригодишен срок на програмата).

Във фискалната програма се предвиждат неуточнени мерки в размер на общо 4,4 % от БВП (34 % от общото бюджетно усилие), съсредоточени през 2013 и 2014 г.

Количественото определяне на мерките за разширяване на основата за ДДС от страна на Комисията се различава от оценките на МВФ:

  • МВФ е прогнозирал фискални постъпления в размер на 1,8 % от БВП през 2013 г. от структурни фискални мерки (като подобрена данъчна администрация и по-добър бюджетен контрол и процеси). Тези постъпления са съответствали на неуточнени мерки в оценките на Комисията за мерките през 2013 г.;
  • за разлика от Комисията МВФ не е направил оценка на фискални мерки за 2014 г.
112

Фискалните целеви нива на първата и втората програма са постигнати едва през 2012 г. и 2013 г. (вж. таблица 4). През останалите години не са достигали от 3 до 6 млрд. евро въпреки факта, че Гърция е прибягнала до еднократни мерки за увеличаване на приходите, за да изпълни прогнозите за дефицита или за касовите потоци. По време на първата програма непроменените номинални цели по ППД не са изпълнени главно поради влошаването на икономическата среда (т.е. неочаквания спад на номиналните данъчни приходи и увеличаването на лихвените разходи). Свиването на данъчната основа отчасти е неутрализирало увеличените приходи от важни данъчни мерки: такъв типичен случай са били приходите от ДДС. Освен това постигането на фискалните цели в рамките на програмите е било подпомогнато от натрупването на просрочени задължения за държавни разходи и възстановяване на данъци.

Таблица 4

Изпълнение на актуализираните цели по ППД

Първа програма1 Втора програма1 Трета програма1
2010 г. 2011г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
Решение на Съвета (май 2010 г.): номинално салдо (в млрд. евро) -18,5 -17,1 -14,9 -11,4 -6,4
Решение на Съвета (март 2012 г.): първично салдо без банкови дейности (в млрд. евро) -2 3,7 9,4
Решение на Съвета (дек. 2012 г.): първично салдо без банкови дейности (в млрд. евро) -2,9 0 2,8 5,7 9
Решение на Съвета (авг. 2015 г.): първично салдо (% от БВП) -0,25 0,5
Действителни данни (първи последващ мониторинг) -22 -20 -2,6 1,5 Няма данни -3,4 3,9
Действителни данни (последни ESA95 или ESA10) -24,5 -20,1 -2,6 0,6 Няма данни -2,3 3,9
Разлика (приложимо целево ниво спрямо действителния резултат) -6 -3 0,3 0,6 Няма данни -2,05 3,4

1 Приложима цел в получер шрифт.

Източник: ЕСП.

113

Въпреки че Гърция не е изпълнила номиналните фискални целеви нива, първичното структурно салдо61 се е подобрило значително. Общата корекция е надхвърлила 17 % от БВП през периода 2009—2015 г. Това отразява съществуващият в Гърция много дълбок дисбаланс в тази област в началото на кризата.

114

В контекста на неблагоприятната макроикономическа ситуация общият публичен дълг е продължил да расте през целия срок на програмата въпреки положените фискални усилия. През 2016 г. публичният дълг на Гърция надхвърля 181 % от БВП спрямо 126,7 % през 2009 г. (вж. фигура 11). Единствената година, през която публичният дълг е намаля е 2012 г. и това е в резултат от процедурата за участие на частния сектор (УЧС), в рамките на която от частните инвеститори е поискано да отпишат 53,5 % от номиналната стойност на държаните от тях гръцки държавни облигации. В прогнозите на първата програма се предвижда публичният дълг да достигне максимално ниво през 2013 г. (в размер на 149,7 % от БВП по първоначалната първа програма и 164,2 % по втората). Факторът, който най-силно е допринесъл за относителното увеличаване на дълга, е номиналният спад на БВП.

Фигура 11

Съотношение на публичния дълг към БВП

Източник: Европейска комисия.

Устойчивост на пенсионната система

115

Едни от ключовите пречки пред стабилизирането на бюджетната ситуация в Гърция остават значителните разходи на пенсионната система. Последователните намаления на пенсиите са намалили номиналните разходи за пенсии с 2,5 млрд. евро в периода 2009—2015 г. Въпреки това поради спада на БВП разходите за пенсии като процент от БВП са се увеличавали непрекъснато в периода 2010—2015 г., като по този начин са показали ограничената ефективност на реформите по отношение на устойчивата фискална корекция. През 2016 г. публичните разходи за пенсии са най-високите в еврозоната (над 16 % от БВП на Гърция), като същевременно годишното държавно финансиране на дефицитите на пенсионната система надхвърля 9 % от БВП (средната стойност за еврозоната е било 2,5 %).

116

Въз основа на прогнозите на докладите за застаряването за 2012 и 2015 г. се е очаквало пенсионните реформи, залегнали в първите две програми, да доведат до някои положителни резултати за дългосрочната устойчивост на пенсионната система в Гърция. Според условията на програмата Гърция следва да ограничи увеличаването на разходите за пенсии в публичния сектор през периода 2010—2060 г. до под 2,5 процентни пункта от БВП. В светлината на доклада за застаряването за 2015 г. от пенсионните реформи се очаква да доведат до общо намаляване на публичните разходи за пенсии с 1,9 процентни пункта — по-добър резултат от заложената в програмата цел. Въпреки това се предвижда те да останат на много високото равнище от 14,3 % от БВП през 2060 г.

Възстановяване на финансовата стабилност

117

До каква степен реформите във финансовия сектор са успешни зависи и от външни за програмите фактори. При все това въз основа на набор от показатели е възможно да се направи оценка на общите процеси в банковия сектор по време на програмите и по този начин да се установи доколко са били постигнати техните широкообхватни цели. Ключовите аспекти, които трябва да се разгледат в този анализ, са платежоспособността, кредитният риск и качеството на активите, ликвидността и рентабилността. Тези показатели са от централно значение и в условията на програмите и плановете за преструктуриране на банките, одобрени от Комисията.

Платежоспособност
118

До голяма степен благодарение на същественото финансиране по програмите (31,9 млрд. евро) и преструктурирането на сектора капиталовата адекватност на гръцките банки се е подобрила значително в съответствие с международните тенденции след настъпването на световната криза. Така общата капиталова адекватност (базовият собствен капитал от първи ред) се е повишила до 17 % в края на 2016 г., т.е. над средното за ЕС от 14,2 % и предкризисните равнища (вж. приложение Х). Въпреки това големият размер на данъчните искове срещу гръцката държава и необслужваните кредити продължават да пораждат опасения за платежоспособността на банките.

Кредитен риск и качество на активите
119

През времетраенето на програмата кредитният рейтинг на четирите най-големи гръцки банки е спаднал значително, като е достигнал до положение „неизпълнение на задълженията“ през 2015 г.62 Въпреки приключването на третата рекапитализация, която е укрепила капиталовата адекватност на банките, през 2016 г. рейтингите на всички банки са останали в диапазона на категорията „неинвестиционен рейтинг“63.

120

По отношение на качеството на активите гръцките банки са навлезли в световната криза през 2008 г. с непогасени необслужвани кредити в размер общо на 5,5 % от общия кредитен портфейл (7 % през 2009 г.), т.е. значително над средното за еврозоната. В резултат на безпрецедентната икономическа рецесия, последвалото увеличаване на безработицата и нерешените случаи на стратегическо неизпълнение от страна на кредитополучатели, необслужваните кредити са се увеличили рязко по време на програмите. През 2016 г. въз основа на по-широка дефиниция необслужваната експозиция е достигнала най-високите нива в ЕС (45,9 %) и е девет пъти по-висока от средната в ЕС (5,1 %, вж. приложение Х).

Ликвидност
121

Още в първата програма от гръцките банки е поискано да намалят зависимостта си от заемите, отпускани от централната банка (т.е. Евросистемата), тъй като вече са изпаднали в неблагоприятно положение по отношение на ликвидността. В този контекст първата програма не е успяла да намали зависимостта от заемите от централната банка, докато при втората и третата това е постигнато. Независимо от това през 2016 г. гръцките банки са все така изправени пред трудни условия за осигуряване на ликвидност, като зависимостта им от заеми от централната банка се е запазила доста над нивото от 2009 г. (вж. таблица 5), макар и по-ниско от върховото ниво в средата на 2015 г. (150 млрд. евро). Що се отнася до стандартните източници на ликвидност, през 2016 г. няма данни за трайно връщане на депозитите (почти наполовина в сравнение с 2009 г. от 238 млрд. евро на 121 млрд. евро) и гръцките банки все още са имали ограничен достъп до други източници на финансиране.

Таблица 5

Финансов профил на гръцките банки (в млрд. евро)

2009 г. 2010 г. 2011г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
Заеми от централната банка 49,7 97,7 128,7 121,2 73,0 56,0 107,6 66,6
Депозити на частния сектор 237,5 209,6 174,2 161,5 163,3 160,3 123,4 121,4

Източник: Централна банка на Гърция.

Рентабилност
122

С прилаганите политики по програмите е направен опит за подобряване на рентабилността на банките чрез радикална консолидация и преструктуриране. Чрез значително съкращаване на персонала и клоновете местните банки съществено са подобрили съотношението на разходите и приходите (51,9 % в сравнение със средното за ЕС от 65,7 % за 2016 г.) и оперативните разходи. Въпреки това на консолидирана основа те са продължили да трупат загуби през по-голямата част от гореспоменатия период и резултатите им по отношение на редица показатели за рентабилност все още са били сред най-лошите в ЕС (вж. приложение Х).

123

Като цяло програмите не са успели да предотвратят драстично влошаване на балансите на гръцките банки най-вече поради неблагоприятни макроикономически и политически обстоятелства. Посредническата роля на банките е нарушена и каналите за финансиране на реалната икономика са били едновременно ограничени64 и скъпи.

Съживяване на растежа

124

След присъединяването си към еврозоната през 2001 г. Гърция преживява период на много висок икономически растеж, но в същото време претърпява значителни загуби по отношение на конкурентоспособността. Поради това коригирането на структурните дисбаланси и премахването на пречките пред конкурентоспособността са една от целите на програмите, като стремежът е да се възстанови устойчивият растеж в дългосрочен план и по този начин да се улесни фискалната корекция. Тази цел не е била постигната, тъй като Гърция се е изправила пред продължителна и изключително дълбока рецесия със сериозни последици за пазара на труда. Постиганите ключови макроикономически показатели неизменно са по-лоши от допусканите по програмите (вж. приложение ХІ).

Икономически растеж и неговият контекст
125

Гръцката икономика не се e върнала към растеж толкова бързо, колкото други държави – членки на еврозоната, включително такива, възползвали се от програми за финансова подкрепа (напр. Ирландия и Португалия). Някои слабости в разработването и осъществяването на програмите (вж. част II) не са затруднили възстановяването, но макроикономическата ситуация се е дължала и на редица външни фактори и дълбочината на дисбалансите, натрупани преди кризата. Програмите не са успели да постигнат целите си за растеж, но въпреки това не се знае какъв би бил макроикономическият сценарий без тях.

126

Гръцката икономика последователно е отбелязвала по-ниски резултати в сравнение с целите за растеж, на които са се основавали макроикономическите прогнози. Между 2009 и 2016 г. гръцката икономика се е свила с над една четвърт. Действителният растеж на БВП през 2011 и 2012 г. е по-нисък от първоначалната прогноза на програмата (май 2010 г.) съответно с 6,5 и 8,4 п.п. (вж. фигура 12). Въпреки че в предвижданията се е прогнозирало връщане към положителен ръст през 2012 г., това в действителност е станало през 2014 г., и то само за период от една година. Гръцката икономика е отбелязала по-ниски резултати и в сравнение с предвижданията от март 2012 и април 2014 г., въпреки че несъответствията са били значително по-малки.

Фигура 12

Ръст на БВП в Гърция и еврозоната (%)

Източник: Програми EAP, Евростат.

127

През времетраенето на програмата (до 2015 г.) Гърция последователно постига положителен растеж на износа, въпреки че следва да се припомни, че той е предшестван от значителното му свиване през 2009 г. В сравнение с предвижданията на програмата износът като цяло отбелязва по-ниски резултати, но отклонението е по-малко, отколкото при предвижданията за БВП. През 2013 г. износът е на нивата от 2008 г., като в същото време вносът е спаднал с 30 % през същия период, което е позволило на Гърция да постигне външно ребалансиране.

128

Възстановяването на износа към 2010 г. обаче не може напълно да се отдава на реформите по програмите. Някои основни сектори, като туризма, са се възползвали от вътрешното обезценяване. Въпреки това секторният анализ показва, че гръцкият износ също е бил повлиян от сектори, които не са засегнати от цените и заплатите в страната65 (напр. нефтените продукти и морския транспорт), и чиито резултати отразяват по-скоро тенденциите на световните пазари, а не подобрение по отношение на конкурентоспособността в страната (вж. приложение XI).

Цени и безработица
129

Развитието на ценовите равнища не съответства на прогнозите на програмата. В първоначалните прогнози (май 2010 г.) инфлацията за 2010—2011 г. (дължаща се и на въздействието на данъчните мерки) е подценена значително и не е предвидена дефлацията в периода 2013—2014 г. (вж. приложение ХІ). Поради това повишаването на цените по време на първата програма е забавило процеса на вътрешно обезценяване, което е попречило на Гърция да подобри своята външна конкурентоспособност. Несъответствията между действителната и прогнозираната ценова динамика са се запазили и по-късно през програмата, но са станали по-незначителни.

130

В съответствие с по-дълбокия от очаквания икономически спад резултатите на пазара на труда са значително по-лоши в сравнение с първоначалните допускания на програмата (вж. фигура 13). Безработицата е достигнала върхови стойности от 27,5 % през 2013 г., въпреки че първоначалните прогнози са били за максимални равнища от 15,2 % през 2012 г. Безработицата се е надвишила нивото, прогнозирано и в следващите предвиждания. Равнището на безработица при лицата до 25 годишна възраст е достигнала върхова стойност от почти 60 % през 2013 г., но е спаднала значително до под 50 % през следващите две години (вж. приложение ХІ).

Фигура 13

Равнище на безработицата спрямо прогнозите на програмата (%)

Източник: Евростат и гръцки програми за икономически реформи.

Заключения и препоръки

Управление на програмите за икономически реформи в Гърция

131

Първата гръцка Програма за икономически реформи е разработена в ситуация на крайна неотложност, а управлението на всичките три програми е повлияно от политическа и икономическа несигурност. Комисията е само един от участващите в процеса партньори. Този процес е бил ограничен от политическите насоки на Еврогрупата, като за одобрението на програмите се е изисквало споразумение между гръцките органи и всички институции, представляващи кредиторите (МВФ, Комисията, ЕЦБ, и ЕМС по третата програма, вж. Въведението, точки 22, 23, 31 и 32).

132

Комисията е определила процедури за управление на програмата почти една година след началото на първата гръцка програма. Процедурите са предвиждали вътрешни механизми за обмена на информация и потока на одобрение в Комисията и Съвета и с партньорите по програмите, но не са предоставяли насоки относно действителната структура на програмите, например по отношение на обхвата и степента на детайлност на условията (вж. точки 24 и 25).

133

В началните етапи на програмния процес някои от условията са неясни и не са определяни конкретни действия. Условията се характеризират с по-голяма яснота по време на втората програма, когато се увеличава техният брой и степента на детайлност. Само в третата програма Комисията е записала важни условия като „ключови непосредствени резултати“ от програмата, докато в първите две програми относителната тежест на мерките не е била указана (вж. точки 2628).

Препоръка 1

Комисията следва да подобри общите процедури за разработване на програмите за подкрепа, по-специално като очертае обхвата на аналитичната работа, необходима за обосноваване на съдържанието на условията и, където е възможно, като посочи инструментите, които могат да бъдат използвани в съответните ситуации. За евентуални бъдещи програми подобни насоки следва да улеснят Комисията да организира своята работа в ситуация на крайна спешност в началния етап на програмата.

Целева дата: до края на 2018 г.

Препоръка 2

Комисията следва по-ефективно да приоритизира условията и да конкретизира мерките, които са спешно необходими, за да се преодолеят дисбалансите, които са от решаващо значение за постигането на целите на програмите.

Целева дата: незабавно, ако е приложимо.

134. Въпреки усилията на Комисията условията на програмата не са били поставени в контекста на по-широкообхватна стратегия за растеж за Гърция, която би могла да действа и след приключването на програмите. В началните етапи непосредственият фокус на програмите е възстановяването на фискалната устойчивост, но необходимостта от подобна стратегия се е потвърдила с течение на времето. Сметната палата установи слабости в координацията между политиките при разработването на програмата и случаите, в които програмните мерки не са изчерпателно определени по своя обхват. И двете неща са се отразили на ефективността на структурните реформи, по-специално тези, които са били насочени към постигане на по-голяма конкурентоспособност на гръцката икономика (вж. точки 29 и 30).

Препоръка 3

Където е необходимо да се справи с икономическите дисбаланси в страната, Комисията следва да гарантира, че програмите са част от обща стратегия за растеж на страната, която или вече е била въведена, или е разработена с държавата членка в хода на програмите. Ако стратегията не може да се изготви в началния етап на програмата, това следва да се направи възможно най-скоро и да намира отражение във всеки следващ преглед на програмата.

Целева дата: незабавно, ако е приложимо.

135

Въпреки че Комисията не е въвела формализирани процедури по отношение на обхвата на мониторинга, тя е извършвала редовни оценки и е докладвала за изпълнението на условията на програмите. В общия случай Комисията не е била в състояние да докаже наличието на солидна основа за своите оценки, включително някои последващи действия, като подробна обратна информация по проекти на законодателни актове. В отделни случаи Сметната палата констатира проблеми с мониторинга на изпълнението на условията, като например липсващи, неточни или неясни оценки (вж. точки 3337).

136

Освен това по отношение на структурните реформи формалното спазване на условията невинаги е водело до промените, които действително са били предвидени от програмите. Значителни пропуски в данните и липса на подходящи показатели за изпълнение за по-голямата част от структурните условия допълнително са повлияли върху практическата полза от мониторинга, осъществяван от Комисията, от гледна точка на способността да подпомага разбирането за осъществяването и въздействието на реформите и, при необходимост, предприемането на корективни мерки (вж. точки 3840)

Препоръка 4

Комисията следва да има ясни процедури и, където е подходящо, ключови показатели за изпълнението (КПИ), за да гарантира, че мониторингът на програмите е систематичен и прецизно документиран. Мониторингът на изпълнението, по-специално за структурните реформи, следва да се съсредоточи в по-голяма степен върху ефективността, като се насочи не само върху приемането на първичните правни норми, а и към съответното вторично законодателство и други актове за изпълнение. Комисията следва да подобри своите механизми за мониторинг на изпълнението и за разгръщане на реформите, така че да идентифицира по-добре административните и другите пречки пред ефективното осъществяване на реформите. Комисията трябва да осигури наличието на необходимите ресурси за извършване на такива оценки.

Целева дата: до края на 2018 г.

Препоръка 5

Комисията следва да предприеме мерки относно непълнотите в данните по по-цялостен начин от самото начало на програмите. Тя следва ясно да уточни всички данни, които са ѝ необходими за осъществяването на мониторинг върху програмите и техните резултати.

Целева дата: незабавно, ако е приложимо.

137

Въпреки сложните институционални споразумения относно програмите, вътрешните работни механизми, по отношение на начина, по който Комисията си сътрудничи с партньорите по програмите, най-вече МВФ, ЕЦБ и ЕМС, никога не са били официализирани. Липсвала е необходимата прозрачност по отношение на ролите на партньорите, разпределението на отговорностите или методите на работа. При все това институциите са установили неформално ефективни механизми за сътрудничество и обмен на информация (вж. точки 4143).

Препоръка 6

Комисията следва да положи усилия за постигане на споразумение с партньорите по програмата, така че ролите и методите за сътрудничество да са прозрачни и достатъчно подробни.

Целева дата: до края на 2018 г.

138

Цялостното разработване на програмата се е основавало на макроикономически прогнози и изчисления за недостига на финансиране, които Комисията в сътрудничество с партньорите по програмата е изготвяла за всеки преглед. Анализът на Комисията в това отношение е бил вътрешно последователен и основан на най-нови данни. При все това Сметната палата установи редица методологични слабости, по-специално при документирането на допусканията, обосновката на въведените по собствена преценка елементи и ограниченото използване на тестове за чувствителност. Липсвали са формализирани механизми за контрол на качеството, които да гарантират точността на изчисленията. Икономическата криза в Гърция е била подценена до голяма степен в макроикономическите прогнози, но като цяло грешките не са били по-големи от допуснатите от други международни организации (вж. точки 4454).

Препоръка 7

Комисията следва да обосновава по-добре допусканията и промените в икономическите изчисления, залегнали в разработката на програмата, в т.ч. чрез подходящи публикации. Тези процедури следва да бъдат предмет на подходящ контрол на качеството. Това следва да се прилага по-специално за прегледите на програмите, които се осъществяват при обстоятелства, които не са толкова спешни, колкото тези, свързани с началния етап на съответната програма.

Целева дата: до края на 2018 г.

Разработване и осъществяване на реформите

139

Финансовата подкрепа за Гърция е била поставена в зависимост от осъществяването на широк спектър от реформи за преодоляване на фискалните, финансовите и структурните дисбаланси. Обхватът на реформите се е променял, но от самото начало е обхващал почти всички функции на гръцката държава, което в някои случаи е означавало, че е трябвало да се коригират много дълбоки структурни дисбаланси. Гръцката програма за реформи е представлявала особено предизвикателство и върху нейното осъществяване влияние е оказала политическата нестабилност (вж. точки 5557).

140

Реформите на данъчната политика са довели до фискални резултати, които в голяма степен са се дължали на промени на данъчните ставки или на нови данъци. Това е допринесло за нестабилността на данъчната политика, която се е появила поради различни причини, в т.ч. липса на постоянни усилия за реформи, и е била в противоречие с по-ранни оценки, в които приоритетът е поставян върху разширяването на данъчната основа като начин за повишаване на данъчните приходи. Комисията не е обосновала достатъчно някои ключови мерки (напр. увеличаването на ДДС и акциза) чрез предоставяне на анализ за алтернативни варианти и последиците от тях. Реформите на данъчната администрация са довели до по-малко осезателни резултати, което се отдава на проблеми с капацитета за изпълнение, но и на слабости при разработването, като късно включване в програмите и ограничен обхват (вж. точки 5866).

141

Едновременното осъществяване на фискални икономии, обосновано с причини на фискалната консолидация, както и дългосрочните структурни промени, са били предизвикателство за реформите на публичната администрация, като последните са се оказали не толкова успешни. Сметната палата констатира, че главните причини от гледна точка на разработването им са недостатъчното отчитане на административния капацитет за осъществяване на реформите и слабите връзки между програмите и другите инструменти, като техническата помощ и оперативните програми по структурните фондове. Комисията не е могла да обоснове ключовите количествени цели за реформите на публичната администрация, залегнали в програмите (вж. точки 6776).

142

Финансовите реформи са гарантирали краткосрочна стабилност в сектора, но редица структурни слабости не са били преодолени изцяло или са били включени на късен етап в програмата (напр. управлението на необслужваните кредити и корпоративното управление). Мерките са били по-всеобхватни по третата програма. Сметната палата констатира слабости и в анализа на риска, на който се е основавала банковата рекапитализация през 2013 г., и неефективности при планирането на последващите рекапитализации. Последователността на някои аспекти на реформата не е била достатъчно координирана (вж. точки 7794).

143

Комисията успя да докаже наличието на задълбочен анализ като основа на реформите на пазара на труда, довели до осезаеми резултати по отношение на либерализацията на пазара. При все това осъществяването на реформите е било затруднено от значителни закъснения. Някои условия, по-специално в началния етап на програмите, не са били съобразени в достатъчна степен със структурата на гръцката икономика, а други ключови мерки са били включени в програмата след известно забавяне (вж. точки 95102).

Препоръка 8

За да се намалят евентуалните слабости, Комисията следва да подхожда по-систематично, когато извършва оценка на административния капацитет за осъществяване на реформи, с който разполагат държавите членки. Следва да се направи оценка на нуждите от техническа помощ и евентуално подпомагане от службата на Комисията за подкрепа на структурните реформи в началните етапи на програмата в сътрудничество с органите на държавата членка. Изборът, степента на детайлност и сроковете на условията следва да бъдат съобразени с резултатите от анализа.

Целева дата: незабавно, ако е приложимо.

Препоръка 9

Комисията следва да увеличи аналитичната си работа по отношение на разработването на реформите. По-специално, тя следва да разгледа целесъобразността и сроковете на мерките предвид конкретната ситуация в държавата членка.

Целева дата: незабавно, ако е приложимо.

Постигане на целите на програмата

144

Чрез участието в трите програми за икономически реформи Гърция е избегнала неизпълнение на задълженията си. При все това постигането на целите на програмата — фискална устойчивост, финансова стабилност и връщане към растеж — е било успешно само в ограничена степен. Една външна оценка е можела да бъде полезна за цялостното разбиране на съответните комплексни процеси, но Комисията не е извършила такава (вж. точки 103106).

145

По отношение на фискалната устойчивост програмите са довели до значителна консолидация: първичното структурно салдо е коригирано със 17 % от БВП през периода 2009—2015 г. При все това през същия период БВП се е свил с над една четвърт, а безработицата е надхвърлила 25 %. Едва през 2014 г. Гърция е отбелязала икономически растеж, въпреки че според първоначалните допускания на програмите се е предвиждало устойчиво връщане към растеж от 2012 г. (вж. точки 107, 111113 и 124130).

146

Лошите макроикономически резултати, съчетани с разходите за финансиране на натрупания преди това дълг, означават, че Гърция непрекъснато е увеличавала съотношението дълг — БВП през целия срок на програмата (с изключение на 2012 г. поради процедурите за УЧС). Тя не е можела да финансира нуждите си от пазарите. В периода непосредствено след приключването на програмата Гърция ще трябва да изплати значителен по размер дълг и допусканията на програмата са, че средствата за това ще дойдат изцяло от първичния излишък и пазарно финансиране. От финансова гледна точка програмите са гарантирали краткосрочната стабилност на финансовата система, но не са били в състояние да предотвратят рязкото влошаване на балансите на банките, най-вече поради неблагоприятни макроикономически и политически обстоятелства (вж. точки 114123 и 108110).

Препоръка 10

След приключването им програмите трябва да бъдат предмет на последваща оценка. В случая на последователни програми, чиято обща продължителност значително надвишава обичайния тригодишен период, следва да се извършва междинна оценка, и нейните резултати да послужат за оценка на начина, по който те са разработени, и на механизмите за мониторинг.

Целева дата — до края на 2018 г.

Препоръка 11

Комисията следва да анализира подходящата рамка за подкрепа и наблюдение за периода след приключване на програмата. Това следва да бъде извършено достатъчно рано преди края на програмата, като се вземат предвид финансовите нужди на страната.

Целева дата: незабавно.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Томе МУГУРУСА — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 3 октомври 2017 г.

За Сметната палата

Клаус-Хайнер ЛЕНЕ
Председател

Приложения

Приложение I

Хронология на икономическата криза в Гърция

Преди програмите
2009 г.
25 май 2009 г. Служителите на МВФ посочват, че гръцката банкова система изглежда разполага с достатъчно капитал и ликвидни буфери, за да издържи на очакваното забавяне на икономиката.
4 октомври 2009 г. ПАСОК печели гръцките парламентарни избори. Партията получава 43,92 % от народния вот и 160 от 300-те места в парламента.
20 октомври 2009 г. Новият министър на финансите оповестява, че държавният дефицит ще се повиши до почти 12,5 % от БВП.
22 октомври 2009 г. Агенцията за кредитен рейтинг Fitch понижава кредитния рейтинг на Гърция от А на А-. Понижението се дължи на вероятността бюджетният дефицит на Гърция да достигне 12,5 % от БВП през 2009 г.
8 декември 2009 г. Агенцията за кредитен рейтинг Fitch понижава кредитния рейтинг на Гърция от А- на BBB+. Понижението отразява опасенията във връзка със средносрочната перспектива за публичните финанси. Според оценката на Fitch тежестта на държавния дълг вероятно ще се повиши почти до 130 % от БВП, преди да се стабилизира.
16 декември 2009 г. Агенцията за кредитен рейтинг Standard and Poor’s понижава кредитния рейтинг на Гърция.
22 декември 2009 г. Гръцкият парламент приема бюджета за 2010 г.
22 декември 2009 г. Агенцията за кредитен рейтинг Moody’s понижава рейтинга на Гърция от категория А1 до категория А2. Понижението отразява много ограничените краткосрочни ликвидни рискове и средносрочните до дългосрочни рискове от изпадане в неплатежоспособност.
2010 г.
21 януари 2010 г. Спредът на доходността на 10-годишния дълг на Гърция към Германия надвишава 300 базисни пункта.
9 февруари 2010 г. Парламентът одобрява първите фискални мерки, включително замразяване на заплатите на всички държавни служители, 10 % намаление на премиите и намаления на извънредния труд.
3 март 2010 г. Парламентът приема важен нов фискален пакет. Мерките включват: Замразяване на пенсиите; увеличаване на стандартната ставка на ДДС от 19 % на 21 %, както и на акцизите върху горивата, цигарите, алкохола и луксозните стоки; и намаляване на заплатите в публичния сектор.
9 април 2010 г. Агенция Fitch понижава кредитния рейтинг на Гърция от BBB+ на BBB-.
12 април 2010 г. Финансовите министри от еврозоната се договарят да предоставят на Гърция до 30 млрд. евро под формата на заеми през следващата година, а МВФ се съгласява да отпусне още 15 млрд. евро във фондове.
23 април 2010 г. Министър-председателят на Гърция официално иска международна подкрепа. Със Закон № 3842 се реформира данъкът върху доходите на физическите лица и се приемат мерки срещу данъчните измами.
27 април 2010 г. Агенция Standard and Poor’s понижава кредитния рейтинг на Гърция под инвестиционния рейтинг до състояние на високорискови облигации.
28 април 2010 г. Спредът на доходността на 10-годишния дълг на Гърция към Германия надвишава 1000 базисни пункта.
Първа програма за корекции
2010
2 май 2010 г. Министър-председателят на Гърция, МВФ и лидерите от еврозоната се споразумяват за пакет от спасителни мерки в размер на 110 млрд. евро, който ще влезе в сила през следващите три години. Правителството обявява новия пакет от фискални мерки.
6 май 2010 г. Гръцкият парламент приема новия пакет от фискални мерки. Законопроектът е приет със 172 гласа „за“ и 121 гласа „против“. Стандартната ставка на ДДС е увеличена допълнително от 21 % на 23 %, считано от 1 юли 2010 г.
7 юли 2010 г. Парламентът приема пенсионна реформа – основно изискване на ЕС/МВФ.
13 юли 2010 г. Създаване на Гръцкия фонд за финансова стабилност с цел да се допринесе за финансовата стабилност на гръцката банкова система.
4 октомври 2010 г. Гърция обявява план за проектобюджет, за да намали дефицита до 7 % от БВП през 2011 г.
15 декември 2010 г. Парламентът приема закона за държавните дружества, с който се определя таван за месечните заплати, а размерът на заплатите над 1800 евро се намаляват с 10 %.
23 декември 2010 г. Гръцкият парламент одобрява бюджета за 2011 г.
2011 г.
14 януари 2011 г. Агенция Fitch понижава кредитния рейтинг на Гърция от BBB- на BB+.
7 март 2011 г. Агенция Moody’s понижава кредитния рейтинг на Гърция от Ba1 на B1.
11 март 2011 г. ЕС постига предварително споразумение за намаляване на лихвените проценти по спешните заеми за Гърция със 100 базисни пункта за първите три години и за удължаване на падежа на заемите на 7,5 години.
29 март 2011 г. С нов закон се приемат мерки срещу данъчните измами. Данъчната ставка за корпоративното подоходно облагане е намалена от 24 % на 20 %.
20 май 2011 г. Агенция Fitch понижава кредитния рейтинг на Гърция от BB+ на B+. Понижаването на рейтинга отразява предизвикателството, пред което е изправена Гърция при изпълнението на програмата за фискални и структурни реформи, както и политическия риск от прилагането на допълнителни фискални мерки.
1 юни 2011 г. Агенция Moody’s понижава рейтинга на Гърция от B1 до категорията неплатежоспособност (Caa1), тъй като е „все по-вероятно Гърция да не успее да стабилизира своите съотношения на дълга към БВП в рамките на определения срок в по-рано оповестените планове за фискална консолидация“.
13 юни 2011 г. Агенция Standard and Poor’s също понижава рейтинга на Гърция до категорията неплатежоспособност.
29 юни 2011 г. Гръцкият парламент приема новите фискални мерки въпреки публичните демонстрации. Законопроектът е приет със 155 гласа „за“ и 138 гласа „против“. Мерките включват нови данъци (например нов данък за физическите лица, чийто годишен доход надвишава 12 000 евро), както и нови намаления на заплатите на работниците.
13 юли 2011 г. Агенция Fitch понижава кредитния рейтинг на Гърция от B+ на CCC (категория неплатежоспособност).
15 юли 2011 г. ЕБО публикува резултатите от своите общоевропейски тестове за устойчивост.
25 юли 2011 г. Агенция Moody’s понижава кредитния рейтинг на Гърция до категория Ca-.
8 август 2011 г. Общият борсов индекс спада под 1000 пункта – най-ниското му ниво от януари 1997 г.
24 август 2011 г. Централната банка на Гърция задейства механизъм за спешна помощ за осигуряване на ликвидност (ELA) в подкрепа на гръцките банки.
2 септември 2011 г. Инспекторите от институциите преустановяват петия преглед за Гърция, след като констатират закъснения при изпълнението на средносрочния фискален план и структурните икономически реформи.
27 септември 2011 г. Парламентът приема нови мерки за данъчно облагане (широкообхватен постоянен данък върху имуществото, необлагаемият минимум при данъка върху доходите на физическите лица е намален от 12 000 евро на 5000 евро).
20 октомври 2011 г. Гръцкото правителство приема законопроект за всеобхватни икономии на фона на протести и размирици пред сградата на парламента.
27 октомври 2011 г. Инвеститорите се договарят за „обезценяване на дълга“ с 50 %, като преобразуват съществуващите си облигации в нови заеми.
31 октомври 2011 г. Министър-председателят на Гърция иска вот на доверие и свиква референдум за одобряване на споразумението от срещата на върха на ЕС относно обезценяването на гръцкия дълг.
6 ноември 2011 г. Министър-председателят подава оставка.
10 ноември 2011 г. Лукас Пападимос става новият министър-председател на Гърция и оглавява трипартийното коалиционно правителство.
2012 г.
12 февруари 2012 г. Парламентът приема нова поредица от фискални съкращения на фона на протести. Много сгради в центъра на Атина са подпалени по време на размириците.
Втора програма за корекции
9 март 2012 г. Преструктурирането на гръцкия държавен дълг по програмата за участие на частния сектор (PSI) е завършено успешно.
14 март 2012 г. Финансовите министри от еврозоната постигат споразумение за втори пакет от спасителни мерки за Гърция. Споразумението включва обезценяване от 53,5 % за инвеститорите в гръцки облигации.
6 май 2012 г. Проведени са избори. Партията „Нова демокрация“ побеждава, но с по-малък дял от гласовете. Тъй като нито една партия не печели мнозинство, се свикват нови избори в началото на юни.
16 май 2012 г. Панайотис Пикраменос става служебен министър-председател.
17 юни 2012 г. Проведени са предсрочни избори. Партия „Нова демокрация“ побеждава с 29,7 % от гласовете, но не печели мнозинство в парламента. Четири дни по-късно тя формира коалиционно правителство, в което влизат „Нова демокрация“, ПАСОК и ДИМАР. Андонис Самарас, лидерът на „Нова демокрация“, става новият министър-председател на Гърция.
27 юли 2012 г. Започва преструктуриране на Гръцката земеделска банка, а Piraeus Bank придобива всички нейни „добри“ активи.
5 ноември 2012 г. Гръцкият парламент приема нова поредица от фискални мерки, които са необходими, за да може Гърция да получи следващия транш от международната икономическа помощ. Вноските за социално осигуряване са намалени с 1,1 процентен пункт.
11 ноември 2012 г. Гърция приема бюджета за 2013 г.
2013 г.
11 януари 2013 г. Гръцкият парламент приема нови мерки за данъчно облагане (увеличение на данъчната ставка за корпоративното подоходно облагане от 20 % на 26 %, нова реформа на данъка върху доходите на физическите лица с повишен необлагаем минимум, премахване на необлагаемата категория за самостоятелно заетите лица, замяна на данъчните кредити за деца със социални обезщетения с условия за имуществено състояние и т.н.).
1 февруари 2013 г. Alpha Bank придобива Emporiki Bank от Credit Agricole.
25 март 2013 г. Еврогрупата постига споразумение с Кипър, което включва споразумение между Кипър и Гърция относно прехвърлянето на гръцките клонове на кипърските банки в Piraeus Bank.
28 април 2013 г. Парламентът одобрява законопроект за съкращаване на 15 000 държавни работни места до края на следващата година, в това число 4000 през 2013 г.
24 юни 2013 г. Гръцкият министър-председател Андонис Самарас реорганизира кабинета си.
17 юли 2013 г. Гръцкият парламент одобрява нови мерки за бюджетни ограничения, включително план за хиляди съкращения и намаляване на заплатите на държавните служители.
2014 г.
6 март 2014 г. Централната банка на Гърция посочва капиталовите изисквания (6,4 млрд. евро за периода 2013—2016 г. въз основа на базовия сценарий) за гръцкия банков сектор.
7 април 2014 г. Гръцкият парламент намалява допълнително вноските за социално осигуряване с 3,9 процентни пункта.
26 октомври 2014 г. ЕЦБ публикува резултатите от своята обстойна оценка на 130 европейски банки.
19 декември 2014 г. Програмата на ЕИФС за Гърция е удължена с два месеца (до 28 февруари 2015 г.).
30 декември 2014 г. За 25 януари 2015 г. са свикани предсрочни избори след невъзможност да бъде избран нов държавен глава.
2015 г.
25 януари 2015 г. Предсрочните избори водят до победа за СИРИЗА, която печели 36,34 % от гласовете и 149 от 300-те места.
27 януари 2015 г. Сформирано е коалиционно правителство.
4 февруари 2015 г. ЕЦБ преустановява освобождаването във връзка с допустимостта на гръцките облигации като обезпечение на заеми.
27 февруари 2015 г. Ново удължаване на програмата на ЕИФС за Гърция с четири месеца (до 30 юни 2015 г.).
18 юни 2015 г. Председателят на Еврогрупата обявява, че напредъкът на Гърция е недостатъчен и е необходимо ново споразумение.
22 юни 2015 г. Гръцкото правителство изпраща ново предложение на Еврогрупата.
26 юни 2015 г. Гръцкият референдум е насрочен за 5 юли 2015 г.
28 юни 2015 г. Гърция затваря банките си и налага контрол върху капитала.
30 юни 2015 г. Гърция не успява да изплати 1,5 млрд. евро на МВФ.
5 юли 2015 г. 61,3 % от гърците гласуват с „не“ на проекта на споразумение, представен от институциите на заседанието на Еврогрупата на 25 юни 2015 г.
6 юли 2015 г. Министърът на финансите подава оставка. Назначен е нов министър на финансите – Евклидис Цакалотос. Банковата ваканция е удължена.
8 юли 2015 г. Гърция подава до ЕМС официално искане за трета програма за подпомагане – под формата на механизъм за отпускане на заеми – която да бъде използвана за погасяване на задълженията по дълга и за гарантиране на стабилността на нейната финансова система.
13 юли 2015 г. Изявление на МВФ относно дължимите плащания от Гърция (456 млн. евро). Гръцките органи искат удължаване на срока.
15 юли 2015 г. Гръцкият парламент приема нови данъчни мерки (данъчната ставка за корпоративното подоходно облагане е увеличена от 26 % на 29 %; увеличени са ставките за солидарните вноски за годишните доходи на физическите лица, надвишаващи 30 000 евро; разширен е обхватът на стандартната ставка на ДДС). Няколко министри подават оставка.
16 юли 2015 г. Еврогрупата отпуска на Гърция подкрепа за стабилност от ЕМС за период от 3 години.
17 юли 2015 г. Правителството е преструктурирано, за да бъдат заменени министрите, които са отхвърлили споразумението за заем. Съветът одобрява мостов заем за Гърция в размер на 7 млрд. евро. Банковата ваканция е прекратена.
20 юли 2015 г. Изплащане на дълговете към МВФ, ЕЦБ и Централната банка на Гърция.
19 август 2015 г. Меморандум за разбирателство, в който подробно са описани мерките за икономическа реформа и ангажиментите, свързани с пакета за финансова помощ.
Трета програма за корекции
14 август 2015 г. Парламентът одобрява третата програма за спасителни мерки с подкрепата на пет от седемте политически партии. Предложение на ЕМС за условията на първия транш от 26 млрд. евро съгласно Споразумението за финансова помощ за Гърция.
19 август 2015 г. Управителният съвет на ЕМС одобрява програмата на ЕМС за Гърция – Меморандум за разбирателство (МР), в който подробно са описани мерките за икономическа реформа и ангажиментите, свързани с пакета за финансова помощ.
20 август 2015 г. Министър-председателят Алексис Ципрас обявява оттеглянето на неговото правителство и насрочва предсрочни избори за 20 септември 2015 г.
27 август 2015 г. Председателят на Върховния съд полага клетва като служебен министър-председател.
20 септември 2015 г. Парламентарни избори в Гърция, сформирано е коалиционно правителство на СИРИЗА—АНЕЛ.
7 октомври 2015 г. Правителството получава вот на доверие от парламента със 155 гласа „за“ и 144 гласа „против“.
31 октомври 2015 г. След извършване на стрес тест ЕЦБ открива недостиг на капитал от 14,4 млрд. евро в четирите най-големи гръцки банки. ЦБГ също установява недостиг на капитал от 0,7 млрд. евро в най-голямата от „по-малко значимите“ банки.
19 ноември 2015 г. За да бъде получено плащане в размер на 2 млрд. евро, парламентът одобрява предварителни действия с малко мнозинство от 153 от общо 300 гласа.
16 декември 2015 г. Въвеждане на Закон № 4354/2015 за обслужване и продажба на необслужвани кредити.
2016 г.
8 май 2016 г. Нова пенсионна реформа – нови разпоредби относно подоходното облагане и вноските за социално осигуряване.
22 май 2016 г. Допълнително увеличаване на ставките на различни косвени данъци. Стандартната ставка на ДДС е увеличена от 23 % на 24 %.
23 май 2016 г. Предварителен анализ на МВФ на устойчивостта на обслужването на дълга в Гърция.
9 юни 2016 г. Първият преглед на Третата програма за макроикономически корекции е завършен – публикуван е доклад за съответствие.
16 юни 2016 г. Споразумение относно първата актуализация на Меморандума за разбирателство с придружаващия го Технически меморандум за разбирателство.
22 юни 2016 г. ЕЦБ възстановява освобождаването във връзка с допустимостта на гръцките облигации.
10 декември 2016 г. Гласуване на бюджета за 2017 г.: 152 гласа „за“ и 146 гласа „против“.

Приложение ІІ

Контрол върху движението на капитали

Гърция е втората икономика след тази на Кипър в края на март 2013 г., която на 28 юни 2015 г. въвежда ограничения за свободното движение на капитали в контекста на паричен съюз. За разлика от няколко предишни случая, чиято основна цел е била да се подпомогне стабилността на обменния курс (Исландия през 2008 г., Бразилия през 2009 г. и Индия през 2013 г.), контролът върху движението на капитали в Гърция е наложен, за да ограничи отлива на депозити и да гарантира вътрешната финансова стабилност в период на голяма несигурност по отношение на политическото развитие и вътрешните макроикономически перспективи.

След неуспеха на преговорите относно приключването на втората програма и обявяването на референдум, ЕЦБ решава да преустанови увеличаването на общия таван за спешната помощ за осигуряване на ликвидност (ELA) за гръцките банки, в които от октомври 2014 г. се наблюдава известно оттегляне на вложители(с отлив на приблизително 42 млрд. евро или 26 % от депозитите на частния сектор за осем месеца), което принуждава гръцките органи да наложат банкова ваканция, а впоследствие и контрол върху движението на капитали за депозитите и трансакциите в чужбина.

Гръцките банки остават затворени за период от три седмици. През този период на клиентите не е позволено да теглят повече от 60 евро на банкова карта и на ден. Всички трансакции с чуждестранни банки трябва да получават предварително одобрение от държавен орган. Няма ограничение обаче за вътрешните трансакции с дебитни и кредитни карти, както и за теглене с карти, издадени извън Гърция. На 12 юли 2015 г. споразумението от срещата на върха на ЕС подготвя почвата за вдигане на тавана за ELA и последващото повторно отваряне на гръцките банки. Редица ограничения са облекчени постепенно, като последните промени се извършват през юли 2016 г.

Налагането на контрол върху движението на капитали довежда до незабавно затягане на положението с ликвидността както за гръцките домакинства, така и за предприятията, което кара гръцката икономика да се върне към рецесия, нарушавайки пет последователни тримесечия на положителен растеж. Свиването на общата икономическа дейност обаче се оказва по-ограничено от първоначално очакваното от институциите (реален БВП за 2015 г.: -0,2 %). Редица вътрешни и външни движещи сили (например споразумението за третата програма, добрият туристически сезон, приключването на рекапитализацията на банките, спадът на цените на петрола и обезценяването на еврото) допринасят за по-слабата рецесия. Депозитите на частния сектор също се стабилизират до голяма степен. За по-бързото възстановяване на депозитите обаче би било необходимо по-нататъшно значително възстановяване на доверието в икономиката.

Източник: Отдел за подкрепа на икономическото управление (EGOV) на Европейския парламент, Greece’s financial assistance programme („Програмата за финансова помощ за Гърция“), март 2017 г.; Eurobank, One year capital controls in Greece: Impact on the domestic economy and lessons from the Cypriot experience („Една година контрол върху движението на капитали в Гърция: въздействие върху националната икономика и поуки от опита на Кипър“), 1 август 2016 г.

Приложение III

Слабости по отношение на мониторинга

Данъчно облагане
Условие МР Мониторинг
„Парламентът приема законодателство за подобряване на ефикасността на данъчната администрация и контрола в изпълнение на препоръките на Европейската комисия и МВФ. По-специално, той въвежда ефективен механизъм за управление на проекти (включително строг надзор на МФ и работни групи), за да изпълни плана за борба с данъчните измами с цел възстановяване на данъчната дисциплина…“ Първа програма, първоначален МР Условието е отбелязано като „частично изпълнено“ заедно с друго условие (втори преглед на първата програма), но не е ясно какво не е изпълнено (например няма оценка на приетите закони, на работните групи). В обосновката на оценката се посочват факти, които не са част от това условие.
     
„Възстановяване на данъчната дисциплина чрез: …реорганизирано звено за големи данъкоплатци, насочено към спазването от страна на най-големите генератори на приходи;“ Първа програма, първоначален МР Условието е отбелязано като „изпълнено“ (втори преглед на първата програма), докато в действителност не е: новите условия на преразгледания МР изискват неговото изпълнение.
„Правителството продължава работата си по стандартна процедура за преразглеждане на нормативните стойности на недвижимите имоти за по-доброто им привеждане в съответствие с пазарните цени, която ще бъде въведена за целите на данъчното облагане на капитала за фискалната 2016 година, и публикува доклад за състоянието на работата, както и подробен график (септември 2013 г.).“ Втора програма, трети преглед Не е оценено условието за съответствие (докладвано е като „Не се прилага“ в четвъртия преглед на втората програма).
Предварителни действия в областта на данъчното облагане. Втора програма, първоначален и първи преглед Не е оценено съответствието
68 условия в областта на данъчното облагане. Втора програма, четвърти преглед Не е оценено съответствието
„С оглед погасяване на просрочените разходи и възстановените данъци, условията, на които трябва да отговаря дадена единица на управлението, за да може да бъдат отпуснати средствата за погасяване на просрочените разходи, включват: i) създаване от страна на единицата на напълно функциониращ регистър на поетите задължения и ii) докладване най-малко на три месеца на съгласувани данни за поетите задължения, плащанията и просрочените задължения (2 месеца за EOPYY); и, както за просрочените разходи, така и за възстановените данъци: iii) проверка на исканията.“ Втора програма, втори преглед Не е извършена оценка на съответствието към датата на крайния срок (втори преглед на втората програма) и впоследствие то не е проследено.
     
     
Отделно от това до края на юни е било предвидено да бъде приет нов закон за данъчното облагане на недвижимите имоти за периода от 2014 г. нататък. Новият режим за данъчно облагане на недвижимите имоти, който ще консолидира редица понастоящем отделни данъци, ще бъде разработен така, че да е неутрален по отношение на бюджета, като осигури годишни приходи в размер на най-малко 2,7 млрд. евро. Втора програма, втори преглед Това предварително действие е докладвано като „изпълнено“ във втория преглед на първата програма, но в действителност не е, тъй като единният данък върху имуществото (ENFIA) е бил приет със закон (№ 4223) през декември 2013 г. въз основа на допълнително условие на третата актуализация на МР: „Правителството ще приеме законодателство относно режима за данъците върху имуществото, което ще влезе в сила през 2014 г.“
Правителството ще подготви данъчна реформа, насочена към опростяване на данъчната система, премахвайки освобождаването от данъци и преференциалните режими, като по този начин ще се разширят данъчните основи и постепенно ще се намалят данъчните ставки с повишаването на приходите. Тази реформа се отнася до данъка върху доходите на физическите лица и корпоративния подоходен данък. Реформата ще бъде приета през декември 2012 г. и ще влезе в сила през 2013 г. Втора програма, първи преглед Това условие е отбелязано като „изпълнено“ във втория преглед на втората програма, въпреки че не е (Закон № 4110 от януари 2013 г. съдържа само параметрични промени на данъка върху доходите на физическите лица). Подобно условие е добавено при следващите (втора и трета) актуализации на МР „Органите ще приемат единен и опростен кодекс за подоходно облагане“. Новият кодекс за подоходно облагане е гласуван през юли 2013 г. като предварително действие на третата актуализация на МР (Закон № 4172/2013).
„Правителството: ще приеме законодателство за въвеждане на нов Кодекс за подоходно облагане, който ще опрости съществуващото законодателство, ще повиши неговата прозрачност и ще премахне неяснотите, като същевременно ще позволи по-лесно администриране, ще насърчи спазването на данъчното законодателство и ще осигури по-стабилни приходи по време на цикъла. Новият кодекс за подоходно облагане ще намали изискванията за подаване на уведомление за данъкоплатците, които плащат данъци, удържани при източника, и тези, които получават инвестиционен доход, ще консолидира разпоредбите за трансграничните сливания и преобразувания и ще въведе разпоредби срещу избягването на данъчно облагане с цел борба срещу избягването на данъци в международен план;“ Втора програма, трети преглед Условието е счетено за „изпълнено“ при третия преглед (Закон № 4172/2013 е бил приет). Законът обаче не е приложен на практика, тъй като органите са се нуждаели от време, за да приемат правилата за неговото прилагане.
„Органите: ii. представят план за замяна с банкови преводи на плащанията в брой и с чекове в данъчните служби (юли 2013 г.);“ (трета актуализация на МР, втора програма). Втора програма четвърти преглед Въпреки че това е трябвало да бъде извършено през юли 2013 г., то е оценено като „изпълнено“ с деветмесечно закъснение през април 2014 г. (четвърти преглед на втората програма).
Работна ръка
Условие МР Мониторинг
След диалог със социалните партньори правителството приема законодателство за минималната работна заплата с оглед въвеждането на отделни минимални размери на заплатата за уязвимите групи, като младежи и дългосрочно безработни, както и на мерки за фиксиране на номиналния размер на настоящите минимални възнаграждения за срок от три години. Първа програма, първоначален МР Изискването за въвеждане на отделни минимални размери на заплатата за младите служители действително е „изпълнено“. Няма данни обаче за замразяването на минималната заплата за срок от три години и за въвеждането на отделни минимални размери на заплатата за дългосрочно безработните. При първия преглед през август 2010 г. срокът за изпълнение на условията наистина все още не е изтекъл, но те не са включени отново и оценени в следващия МР. През 2014 г. (Закон № 4254/2014 от 8 април) добавките към минималната заплата на дългосрочно безработните са били намалени, но тази мярка не може да се счита за адекватна по отношение на изискването на програмата за въвеждане на „отделни минимални размери на заплатата“.
Правителството насърчава, наблюдава и оценява изпълнението на новите специални колективни трудови договори в рамките на отделните предприятия. То гарантира, че няма формални или действителни пречки за тези договори и че те допринасят за подобряване на адаптивността на предприятията към пазарните условия с цел създаване и запазване на работни места и подобряване на конкурентоспособността на предприятията чрез съгласуване на тенденциите в областта на възнагражденията с развитието на производителността на равнището на предприятията. То представя доклад за своята оценка. Всички други изменения на законодателството за секторното колективно договаряне са приети преди края на юли 2011 г. Първа програма, пети преглед Състоянието на съответствие е „частично изпълнено“, въпреки че използването на специални колективни трудови договори на равнището на предприятията е незначително и данните са непълни (вж. точка 76). Освен това не е изготвен доклад (единственият реален „краен резултат“, изискван в това условие на МР) и Сметната палата не е получила данни, че това е направено при последващите прегледи.
Правителството извършва преглед на настоящата структура на системата за минимални ставки на заплащане с цел евентуално подобрение на нейната опростеност и ефективност, за да се насърчи пригодността за заетост и борбата с безработицата, както и да се повиши конкурентоспособността на икономиката. Втора програма, четвърти преглед Докладвано като „неизпълнено“ при четвъртия преглед на втората програма; изпълнено през април 2014 г., но изобщо не е било подложено на формална оценка на съответствието.
Бизнес среда
Улесняване на износа
Условие МР Мониторинг
Правителството осъществява действия за приемането на мерки за улесняване на ПЧП в съответствие с правилата на ЕС за конкуренцията. Първа програма, първи преглед Няма оценка на съответствието. Условието е повторено в рамките на първия преглед, но след това е изоставено.
Правителството предприема мерки за укрепване на политиката за насърчаване на износа в съответствие с правилата на ЕС за конкуренцията. Първа програма, трети преглед Състоянието на съответствие е неясно, тъй като не се знае дали състоянието „изпълнено“ се прилага само за приемането на закона за инвестициите, или включва също и политиката за насърчаване на износа. Освен това насърчаването на износа се появява отново в третата ПМК с краен срок декември 2015 г. В допълнителния МР от юни 2016 г. условието е отложено отново за май 2016 г.
Правителството извършва задълбочена оценка на всички НИРД и иновационни дейности, включително в различните оперативни програми, за да коригира националната стратегия. Първа програма, трети преглед Условието не е изпълнено.
Правителството създава външен консултативен съвет, финансиран чрез Седмата програма за НИРД, за да обмисли как да насърчи иновациите, как да укрепи връзките между публичните изследвания и гръцките промишлени отрасли, както и развитието на регионални индустриални клъстери. Първа програма, трети преглед Състоянието на съответствие е неясно. В прегледа се посочва, че условието е „изпълнено“, но се изисква да бъде завършено създаването на външен консултативен съвет. В четвъртия преглед на програмата се посочват като „неизпълнени“ група от три условия, сред които е и това. Въпреки това последната част от изречението (т.е. „според правителството“) предполага неадекватна оценка.
Реформи на финансовия сектор
Условие МР Мониторинг
Преглед на закона за несъстоятелността в частния сектор, за да се осигури съгласуваност с констатациите на ЕЦБ. Първа програма, първи преглед Условието е оценено като „в процес на изпълнение“ при първия преглед, но след това не е извършено проследяване и оценката на съответствието остава неясна.
Централната банка на Гърция (ЦБГ) и правителството гарантират, че Гръцкият фонд за финансова стабилност (ГФФС) функционира пълноценно. Първа програма, втори преглед Условието е отбелязано като „частично изпълнено“ към датата на крайния срок при втория преглед. При последната оценка, извършена при петия преглед, са констатирани проблеми във връзка с персонала. Впоследствие не е извършена по-нататъшна оценка, поради което състоянието на съответствие остава неясно.
ЦБГ се ангажира да намали възнаграждението на своите служители с оглед на общите усилия за фискална консолидация. Първа програма, втори преглед Условието е оценено като „частично изпълнено“ при втория и петия преглед на първия МР. Сметната палата успя да проследи това условие до втория МР, но то не е било разглеждано по-нататък.

Поради това състоянието на съответствие остава неясно.
Като последващо действие от резултата от тестовете за устойчивост, проведени през юли 2010 г. от Комитета на европейските банкови надзорници (CEBS), банката, която не е преминала теста, прилага временни мерки за преструктуриране под засиления надзор на ЦБГ.

Правителството предоставя пълната си подкрепа на тази банка и гарантира, че тя спазва изискването за прилагане на план за преструктуриране съгласно правилата на ЕС за държавната помощ, включително спазване на крайния срок за представяне 1.10.2010 г.
Първа програма, втори преглед Условието е оценено като „частично изпълнено/в процес на изпълнение“ при втория преглед.

Впоследствие това условие не е проследено при третия преглед на първия МР, въпреки че е било описано като „частично изпълнено“ и оценката все още не е била завършена.
Правителството предлага за обсъждане законодателство, което определя за всички служители на регистрирани банки един и същ статут на работещи в частния сектор, независимо от собствеността върху банката. Първа програма, четвърти преглед Условието не е било изпълнено при четвъртия и петия преглед на първия МР. След тази дата не е извършено проследяване.

Поради това състоянието на съответствие е неясно.
За да подпомогне банките в техните усилия за преструктуриране на операциите, правителството предприема стъпки за ограничаване на премиите и за премахване на т.нар. „премия върху балансовата стойност“ или други еквивалентни мерки. Първа програма, пети преглед Условието не е изпълнено при четвъртия и петия преглед; освен това не е извършено проследяване. Поради това състоянието на съответствие е неясно.
ЦБГ премества служители с необходимите специализирани умения в отдела за надзор. Тя също така обмисля възможността да поиска дългосрочна техническа помощ, която да бъде получена от други европейски надзорни органи. Първа програма, пети преглед Условието е отбелязано като „частично изпълнено“ при петия преглед, но впоследствие не е било проследено при втория МР. Поради това състоянието на съответствие е неясно.
ЦБГ ще изисква от банките, чийто собствен капитал не отговаря на регулаторните изисквания, да предприемат подходящи действия чрез вливания на капитал или преструктуриране. Ако това включва участието на други местни финансови институции, ЦБГ ще предоставя анализ на финансовото въздействие и правно становище. Първа програма, пети преглед Условието е отбелязано като „частично изпълнено“ при петия преглед. Поради продължителността и сложността на процедурите договореният краен срок не е бил постижим. Условието обаче не е било проследено при втория МР.
Реформи на публичната администрация
Условие МР Мониторинг
Правителството приема нормативен акт за ограничаване на назначенията на служители в целия сектор на държавното управление, като се спазва правилото за не повече от 1 назначение за 5 напуснали служители, без секторни изключения.

Правителството изготвя план за човешките ресурси в съответствие с това правило.

Правилото се прилага също така за служителите, които са прехвърлени от преструктурираните публични предприятия към държавните органи.
Първа програма, втори преглед Въпреки че условието е оценено като „изпълнено“, то включва множество подусловия, които не са изпълнени. Оценката на програмата не обхваща в достатъчна степен всички подусловия. Закон № 3899/2010 постановява, че назначенията в държавното управление през периода 2011—2013 г. трябва да спазват правилото за не повече от едно назначение за всеки пет напуснали служители. Все още обаче липсва цялостен план за човешките ресурси. Освен това липсата на редовна и навременна информация за движенията на персонала (назначения, напускания и прехвърляния) означава, че прилагането на правилото не може да се наблюдава.
Министерството на финансите заедно с Министерството на вътрешните работи завършват създаването на централен платежен орган за изплащане на възнагражденията в публичния сектор.

Министерството на финансите изготвя доклад (за който е предвидено да бъде публикуван до края на януари 2011 г.) в сътрудничество с централния платежен орган относно структурата и размерите на възнагражденията, както и обема и динамиката на заетостта в сектора на държавното управление.

В доклада е представен план за разпределението на човешките ресурси в публичния сектор за периода до 2013 г.

В него се посочват планове за преразпределение на квалифицирани служители в данъчната администрация, Държавната счетоводна служба, инспекцията по труда, регулаторните органи и гръцката комисия по конкуренцията.
Първа програма, втори преглед Това условие съдържа множество подусловия. Оценката на програмата не обхваща в достатъчна степен всички подусловия. Проектът за доклад включва анализ на възнагражденията и данните за заетостта в публичния сектор. Въпреки това той не съдържа планове за разпределение на човешките ресурси в публичния сектор за периода до 2013 г.

Въз основа на извадка от условия, които са били предмет на одита.

Приложение ІV

данъчни Реформи

Част А: Липсващи данни
Област Коментар
Имуществено данъчно облагане По време на първата програма данните за данъчните приходи не са били достатъчно подробни: в докладите за мониторинг Комисията не е посочила никакъв проблем със събирането на данъка FAP върху недвижимите имоти, въпреки че през периода 2011—2012 г. по същество не е имало такова събиране.
Облагане на доходите на физическите лица Спецификацията на реформите на подоходното облагане изисква подробни набори от данни за разпределението на личния доход, но те не са предоставени по време на първата програма.
Искания за възстановяване на данъци Мониторингът на исканията за възстановяване на данъци за пръв път е поискан при първата актуализация на меморандума за икономически и финансови политики „МИФП“ за втората програма. Не е ясно защо данните не са поискани по време на първата програма, въпреки че обикновено неизплатените искания за възстановяване на данъци са риск в програмите за подпомагане. По време на втората програма има редовни несъответствия между промените в салдата и потоците на докладваните искания.
Укриване на данъци В програмите не се предвижда редовно събиране на необходимите данни за оценка на данъчните измами или какъвто и да е мониторинг на разликите между дължимите и събраните суми за отделните данъци и икономически сектори, които са отбелязани като сравнително големи в периода преди кризата. Не е извършен мониторинг на оценките на въздействието на недекларирания труд върху приходите от данъка върху доходите на физическите лица и от вноски за социално осигуряване. Също така липсва анализ на данните за дейността на инспекцията по труда в областта на недекларирания труд.
Данъчни задължения Данъчните задължения са наблюдавани от началото на втората програма, но показателите не са ясно определени от самото начало. Данните и целите се отнасят само за събирането на данъчни задължения, а обемът на данъчните задължения не е определен или наблюдаван и е извън обхвата. Това не съответства на факта, че данъчните задължения са се увеличавали постоянно в хода на двете програми.
Освен това задълженията за социално осигуряване не са наблюдавани по време на програмите.
Показатели за ефективност на данъчната администрация По време на първата програма не е определен показател за ефективност на данъчната администрация. Показателите за крайни резултати (като например броят на данъчните инспекции) са въведени по време на втората програма, но само за данъчната администрация, поради което в тях не са включени социалноосигурителните фондове. ОИСР е публикувала показатели за ефективността на данъчната администрация („Данъчна администрация 2015 г.“), но в този доклад не са предоставени данни за Гърция (например коефициенти, свързани с разходите и персонала, коефициенти на разходите за събиране, съотношение между разходите за заплати и административните разходи, текучество на персонала/процент доброволно напускащи служители и т.н.). Комисията не е наблюдавала/събирала данни за показатели за данъчната администрация или социалноосигурителните фондове по време на програмите. Ключовите показатели за ефективност, въведени от данъчните органи с помощта на втората програма, не съответстват на тези показатели.
Част Б: Нестабилност на данъчната политика

Обикновено се счита, че прозрачната, опростена и стабилна данъчна система е важно средство за насърчаване на инвестициите. Нестабилността на данъчната политика е засегнала всички основни видове данъци в Гърция: промени и преразглеждания на обхвата на ставките на ДДС (вж. таблица 1), промени в ставките за корпоративното подоходно облагане, имущественото и инвестиционното данъчно облагане и данъчното облагане на наетата и самостоятелно заетата работна сила. По-специално ставката за корпоративното подоходно облагане е намалена от 25 % на 24 % през 2010 г., след това на 20 % през 2011 г., след което е увеличена на 26 % през 2013 г. и 29 % през 2015 г. Данните на ОИСР и на Комисията също така показват, че данъчната тежест за един служител се е увеличавала до 2012 г., а през 2015 г. се е върнала до равнището от 2009 г. с необосновани икономически цели за пазара на труда. По-специално ставките за социално осигуряване и необлагаемият минимум при данъка върху доходите на физическите лица са били повишени, а впоследствие намалени.

Нестабилността на данъчната политика е породена и от многобройните реформи на определянето на облагаемия доход, счетоводството, данъчните одити, санкциите и т.н. Например в първата програма се препоръчва единно данъчно третиране на източниците на доходи на физическите лица, но втората програма поема в противоположната посока. Както данъчните процедури, така и Кодексът на счетоводните книги и дневници са претърпели промени по време на първата и втората програма. Предишният Кодекс за подоходно облагане (Закон № 2238/1994) е изменян 425 пъти с 34 закона в хода на програмите (2010—2014 г.). Приетият през 2013 г. нов Кодекс за подоходно облагане (Закон № 4172/2013) не отменя предишния данъчен кодекс – ситуация, която поражда временна правна несигурност за данъкоплатците. Приемането на новия Кодекс за подоходно облагане е било изискване на МР. Този кодекс също е изменян 111 пъти с 20 закона през периода 2013—2014 г.

В „Доклада за глобалната конкурентоспособност за 2015—2016 г.“ Гърция е класирана на 136-о място от 140 по отношение на ефекта от данъчното облагане върху инвестиционните стимули.

Таблица 1

Основни промени на ставките на ДДС (2010—2015 г.)

Дата на прилагане Промяна
15 март 2010 г. Ставките на ДДС са увеличени от 19 %, 9 % и 4,5 % на 21 %, 10 % и 5 %. Ставките за конкретни острови са увеличени от 3 %, 6 % и 13 % на 4 %, 7 % и 15 %.
1 юли 2010 г. Ставките на ДДС са увеличени на 23 %, 11 % и 5,5 %. Освободените правни услуги, частни здравни услуги и културни услуги, предоставяни от частния сектор, са причислени към стандартната ставка. Ставките за конкретни острови са увеличени на 4 %, 8 % и 16 %.
1 януари 2011 г. Намалените ставки са увеличени отново на 13 % и 6,5 %. Ставката за настаняване в хотел и за лекарства е променена от 13 % на 6,5 % (това е пречка пред постигането на целта за разширяване на базата на стандартната ставка).
1 септември 2011 г. Ставката за безалкохолни напитки, ресторанти/кафенета/заведения с храна за вкъщи/готова храна в супермаркетите се е увеличила от 13 % на 23 %.
1 август 2013 г. Ставката за безалкохолни напитки, ресторанти/кафенета/заведения с храна за вкъщи/готова храна в супермаркетите е намалена от 23 % на 13 % (това е отмяна на предишна мярка).
20 юли 2015 г. Ставката за превоз на пътници, безалкохолни напитки, ресторанти/кафенета/заведения с храна за вкъщи/готова храна в супермаркетите се е увеличила от 13 % на 23 % (това включва отмяна на предишна мярка).
1 октомври 2015 г. Ставката за настаняване в хотел се е увеличила от 6,5 % на 13 % (това е отмяна на предишна мярка). Ставките за някои острови са се увеличили така, че да съвпадат с тези в континенталната част.
Част В: Примери за нереалистични крайни срокове
Условие Коментар
„Правителството преустановява плащанията в брой и с чекове в данъчните служби и те следва да бъдат заменени с банкови преводи, така че персоналът да се съсредоточи върху по-полезни задачи (проверки и ревизии, събиране на данъчни задължения и консултации на данъкоплатците); [Q2—2012 г.]“ (първоначален МР, втора програма). Проектът за ИТ не е могъл реалистично да се впише в целевия срок от три месеца. Крайният срок е бил удължен при първата актуализация на МР (до декември 2012 г.) и при втората актуализация на МР (до юни 2013 г.). При третата актуализация на МР условието е променено в изискване за изготвяне на план за внедряване на необходимите електронни средства. До края на 2014 г. проектът не е бил завършен.
„Правителството продължава да централизира и слива данъчни служби; 200 местни данъчни служби, определени като неефективни, ще бъдат закрити до края на 2012 г.“ (първоначален МР, втора програма). Крайният срок е удължаван няколко пъти: от края на 2012 г. до юни 2013 г. (първа актуализация на МР), а след това до септември 2013 г. (втора актуализация на МР). Накрая условието е изпълнено през септември 2013 г. Проектът не е бил предварително подготвен в достатъчна степен (броят на определените данъчни служби се е увеличил от 90 при първоначалното условие на 140, а накрая е намалял на 120), което също обяснява закъсненията.
„Парламентът приема законодателство за подобряване на ефективността на данъчната администрация и контрола в изпълнение на препоръките на Европейската комисия и МВФ“ (първоначален МР, първа програма). Това условие се основава на препоръките на мисията за техническа помощ на МВФ от май 2010 г. относно данъчната администрация. Условието обаче не се основава стабилно на препоръките: препоръчаният краткосрочен план е имал срок за изпълнение 12—18 месеца, а условието е имало нереалистичен срок от едва 3—4 месеца.
Част Г: Количествени показатели на програмите за данъчната администрация
Дек. 11 Дек. 12 Дек. 13 Дек. 14 Дек.15
Събиране на данъчното задължение към края на предходната година (в млн. евро) 946 1099 1518 1561 1641
Ниво на събираемост на новите задължения, натрупани през текущата година 11 % 19 % 15 % 17 %
Нови цялостни одити на големи данъкоплатци 44 76 324 411 409
Нови временни одити на големи данъкоплатци 271 590 446 105
Ниво на събираемост през годината за оценените данъчни приходи от новите цялостни одити на големи данъкоплатци 65 % 55 % 11 % 13 %
Ниво на събираемост през годината за оценените данъчни приходи от новите временни одити на големи данъкоплатци 49 % 55 % 29 % 72 %
Нови одити въз основа на риска, проведени за самостоятелно заети лица и особено богати физически лица 404 444 454 693 488
Ниво на събираемост през годината за оценените данъчни приходи от новите одити на самостоятелно заети лица и особено богати физически лица 78 % 22 % 26 % 15 %
Одит на активите на ръководителите на службите за събиране на данъци 54 104 52
Одит на активите на данъчните одитори 72 108 74
Целта е изпълнена Целта не е изпълнена Не е определена цел

Източник: Технически доклад относно Меморандума за разбирателство и доклади за дейността на Гръцкия генерален секретариат по публичните приходи за 2014 г. и 2015 г.

Приложение V

Развитие на методологията на компенсиране на недостига от финансиране

Първа програма Втора програма
Слабости Развитие Слабости Развитие
Елементи, които не са взети под внимание при първоначалното изчисление:
  • външен дефицит
  • резерв за непредвидени разходи
  • рискове, свързани с държавните гаранции (разгледани само имплицитно чрез прогнозата за първичното салдо).
През юли 2011 г. Комисията е включила нови елементи при изчисляването на финансовите потребности на правителството:
  • корекция на дефицита от парични средства
  • паричен резерв
  • уреждане на просрочени задължения.
При изчислението на недостига на финансиране са взети под внимание само два от трите елемента на участието на публичния сектор (намаляването на маржа на гръцкия механизъм за отпускане на заеми и ангажимента на централните банки от еврозоната да предадат на Гърция генерираните приходи от държането на гръцки облигации).

Решението за връщане на печалбите от програмата за пазарите на ценни книжа не е отразено в изчислението на недостига на финансиране.
Разгледани нови елементи:
  • Плащане на вноски към капитала на ЕМС
  • Краткосрочно намаляване на дълга (с публични средства)
  • Финансиране на разходите на УЧС (на касова и начислена основа)
  • По отношение на финансирането — средствата, произтичащи от допълнителното участие на публичния сектор.
Несъответствия между условията за финансиране (падежите), представени в програмния документ, и изчислението на недостига на финансиране. В изчисленията на недостига на финансиране, направени през периода на програмата, не е предоставена разбивка на приноса на всеки механизъм към общото финансиране. Дългът на държавните предприятия е консолидиран в общия държавен дълг.
Изчислението не се основава на консолидирания общ държавен дълг (неподходящо отчитане на подразделения на субекти). Ясна разбивка на касовия дефицит между прогнозирания първичен касов дефицит и лихвените плащания.
Разчитане на дефицит съгласно ЕСС (на база текущо начисляване). Коригиране на дефицитите на касова основа, по-подходящо за изчисляването на недостига на финансиране.

Приложение VI

Точност на макроикономическите прогнози

    2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г.
    Действителен % Прогнозен % Разл. п.п. Действителен % Прогнозен % Разл. Действителен % Прогнозен % Разл. п.п. Действителен % Прогнозен % Разл. п.п. Действителен % Прогнозен % Разл. п.п.
БВП 1-ва ПМК -5,5 -4,0 -1,5 -9,1 -2,6 -6,5 -7,3 1,1 -8,4 -3,2 2,1 -5,3 0,7 2,1 -1,4
2-ра ПМК -4,7 -2,6 0,0 -3,2 2,5 -1,8
Частно потребление 1-ва ПМК -6,5 -3,8 -2,7 -9,7 -4,5 -5,2 -8,0 1,0 -9,0 -2,3 1,1 -3,4 0,5 1,2 -0,7
2-ра ПМК -5,7 -2,3 -1,1 -1,2 0,9 -0,4
Държавно потребление 1-ва ПМК -4,2 -8,2 4,0 -7,0 -8,0 1,0 -6,0 -6,0 0 -6,5 -1,0 -5,5 -2,6 0,0 -2,6
2-ра ПМК -11 5,0 -9,5 3,0 -4,7 2,1
Инвестиции 1-ва ПМК -19,3 -7,3 -12,0 -20,5 -7,0 -13,5 -23,5 -2,6 -20,9 -9,4 1,1 -10,5 -2,8 1,2 -4,0
2-ра ПМК -6,2 -17,3 6,9 -16,3 10,3 -13,1
Износ 1-ва ПМК 4,9 1,5 3,4 0,0 6,1 -6,1 1,2 5,7 -4,5 2,2 7,3 -5,1 7,5 6,7 0,8
2-ра ПМК 3,2 -2,0 5,5 -3,3 7,0 0,5
Внос 1-ва ПМК -3,4 -10,3 6,9 -9,4 -6,6 -2,8 -9,1 -1,5 -7,6 -1,9 1,5 -3,4 7,7 2,1 5,6
2-ра ПМК -5,1 -4,0 0,0 -1,9 2,4 5,3
ХИПЦ 1-ва ПМК 4,7 1,9 2,8 3,1 -0,4 3,5 1,0 1,2 -0,2 -0,9 0,7 -1,6 -1,4 0,9 -2,3
2-ра ПМК -0,5 1,5 -0,3 -0,6 0,1 -1,5
Дефлатор на БВП 1-ва ПМК 0,7 1,2 -0,5 0,8 -0,5 1,3 -0,4 1,0 -1,4 -2,5 0,7 -3,2 -2,2 1,0 -3,2
2-ра ПМК -0,7 0,3 -0,4 -2,1 0,0 -2,2
Безработица (данни от националните сметки) 1-ва ПМК 12,0 12,0 0 16,7 14,7 2,0 23,0 15,2 7,8 25,9 14,8 11,1 24,9 14,1 10,8
2-ра ПМК 17,9 5,1 17,8 8,1 16,7 8,2

Цифри в зелено: благоприятни отклонения (прогнозни спрямо действителни стойности).

Цифри в червено: неблагоприятни отклонения (прогнозни спрямо действителни стойности).

Приложение VII

Забавени и неизпълнени условия

Работна ръка
Условие Окончателна оценка на МР Състояние на съответствието
Набор от условия относно законодателството за договаряне на възнагражденията, гъвкавост на работното време и защита на заетостта. Първа програма трети преглед Реформите са частично забавени при първата оценка (втори преглед, първа програма). Частично изпълнение при третия преглед, съответно с три- или петмесечно закъснение. Неизпълнените подусловия са разгледани при последващия преглед.
Правителството приема законодателство за премахване на пречките пред по-широкото използване на срочни договори. Първа програма пети преглед Не е изпълнено към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма). След промени в условието то е оценено като изпълнено с десетмесечно закъснение при петия преглед на първата програма.
Правителството изменя действащото законодателство (Закон № 3846/2010), за да даде възможност за по-гъвкаво управление на работното време […]. Първа програма пети преглед Не е изпълнено към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма). След промени в условието то е оценено като изпълнено с десетмесечно закъснение при петия преглед на първата програма.
Правителството изменя Закон № 1876/1990 (член 11, параграфи 2 и 3), за да премахне разширяването на обхвата на секторните и професионалните споразумения, при което се включват и страни, които не са представени в преговорите. Втора програма първоначален МР Не е изпълнено към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма). След промени в условието то е оценено като изпълнено с 18-месечно закъснение при втората програма.
Правителството опростява процедурата за създаване на синдикални организации на равнището на предприятията. Втора програма първоначален МР Оценено като „в процес на изпълнение“ към датата на крайния срок (четвърти преглед на първата програма). Оценено като изпълнено с 12-месечно закъснение чрез създаването на „съюз на хората“ (втора програма).
Правителството ще взаимодейства със социалните партньори в рамките на реформа на системата за определяне на възнагражденията на национално равнище (…) Предложението има за цел да замени ставките на заплащане, определени в националното общо колективно споразумение, със законоустановена минимална работна заплата, приета от правителството. Втора програма четвърти преглед Оценено като „в процес на изпълнение/започнато“ към датата на крайния срок (първи преглед на втората програма). Изпълнено с 21-месечно закъснение (април 2014 г.) чрез няколко закона.
Бизнес среда
Улесняване на износа
Условие Окончателна оценка на МР Състояние на съответствието
Правителството предприема мерки в съответствие с правилата на ЕС за конкуренцията:
  • за улесняване на ПЧИ и инвестициите в иновации в стратегически сектори (екологична промишленост, ИКТ и т.н….) чрез преразглеждане на закона за инвестициите
Първа програма трети преглед Изпълнено при третия преглед на първата програма, съответствието е постигнато с четиримесечно закъснение.
  • действия за ускоряване на големи проекти за ПЧИ
Първа програма втори преглед Изпълнено при втория преглед на първата програма, оценено като изпълнено с двумесечно закъснение.
Правителството извършва задълбочена оценка на всички НИРД и иновационни дейности, включително в различните оперативни програми, за да коригира националната стратегия. Втора програма първи преглед Не е изпълнено към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма), а също така и при четвъртия преглед. Оценка при петия преглед: „все още не е приложимо“ Оценка при втората програма: „в процес на изпълнение“ „изпълнено“ при първия преглед на втората програма с двугодишно закъснение.
Правителството премахва изискването за регистрация в експортния регистър на търговската камара с цел получаване на сертификат за произход. Втора програма първи преглед Докладвано като „в процес на изпълнение“ към датата на крайния срок (пети преглед на първата програма). Оценено като „изпълнено“ с едногодишно закъснение при първия преглед на втората програма.
Правителството представя план за „Благоприятна бизнес среда в Гърция“ за справяне с 30-те оставащи ограничения за стопанска дейност, инвестиции и иновации. В плана са набелязани пречките пред иновациите и предприемачеството, които обхващат процеса от създаването на предприятие до неговата ликвидация, и са представени съответните коригиращи действия. Втора програма първи преглед „Частично изпълнено“ към датата на крайния срок (пети преглед на първата програма). Оценено като „изпълнено“ с едногодишно закъснение при първия преглед на втората програма.
Либерализиране на ограничените професии и прилагане на Директивата за услугите
Започнат е одит за оценяване на степента, до която вноските на адвокатите и инженерите за покриване на оперативните разходи на техните професионални организации са приемливи, пропорционални и обосновани. Втора програма първи преглед „Частично изпълнено“ към датата на крайния срок (пети преглед на първата програма). Оценено като „изпълнено“ с едногодишно закъснение при първия преглед на втората програма.
Правителството също така приема законодателство с цел:
  • увеличаване на прозрачността при функционирането на професионалните организации чрез публикации на уебсайта на всяка професионална организация (…)
  • определяне на правилата по отношение на несъвместимостта и всяка ситуация, характеризираща се с конфликт на интереси във връзка с членовете на управителни съвети.
Втора програма втори преглед Изискването за законодателството е „частично изпълнено“ към датата на крайния срок (първи преглед на втората програма). Оценено като „изпълнено“ с деветмесечно закъснение при втория преглед на втората програма.
Правителството приема законодателство за отваряне на ограничените професии, включително юридическата професия, с цел премахване на (…) ефективната забрана на публикуването на обяви, Втора програма трети преглед Оценено като „изпълнено“ с двугодишно закъснение при третия преглед на втората програма.
Правителството гарантира ефективното прилагане на правилата на ЕС за признаване на професионалните квалификации и спазването на решенията на Съда на ЕС (…) Втора програма втори преглед Прилагането е изпълнено отчасти към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма). Оценено като „изпълнено“ със закъснение от 29 месеца при втория преглед на втората програма.
Съгласно Директивата за услугите правителството финализира преразглеждането (прегледа) на действащото секторно законодателство и предоставя списък на ограниченията, които са премахнати или изменени вследствие на това. Първа програма трети преглед Отбелязано като „изпълнено“ към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма), но докладът показва, че някои области на политиката не са обхванати. Закъснението се изчислява на повече от шест месеца.
Правителството гарантира, че в единното звено за контакт се прави разлика между процедурите, приложими за доставчиците на услуги, установени в Гърция, и процедурите, приложими за трансграничните доставчици (по-специално за регулираните професии). Втора програма първи преглед Докладвано като „в процес на изпълнение“ към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма). Оценено като „изпълнено“ с двугодишно закъснение при първия преглед на втората програма.
Правителството също така гарантира, че електронното единно звено за контакт функционира с лесен за ползване интернет портал, който позволява общите процедури да се извършват с помощта на електронни средства, чрез предоставяне онлайн на необходимите формуляри и при признаване на електронните подписи в съответствие с Решение 2009/767/ЕО. Втора програма трети преглед Условията са докладвани като „неизпълнени“ към датата на крайния срок (втори преглед на първата програма), като впоследствие са преработени и разделени на различни етапи. Оценени като „изпълнени“ със закъснение от 33 месеца при третия преглед на втората програма.
Правителството: осигурява подходящи връзки между единните звена за контакт и другите компетентни органи (включително професионалните сдружения); Първа програма трети преглед Докладвано като „в процес на изпълнение“ към датата на крайния срок (трети преглед на първата програма). Оценено като „изпълнено“ при четвъртия преглед на втората програма към 5 септември 2013 г. (2 години и 9 месеца закъснение).
Правителството приема законодателство относно ограничен брой приоритетни сектори на услугите, определени през четвъртото тримесечие на 2010 г. За ограничен брой приоритетни сектори на услугите правителството определя график за приемане на секторно законодателство до края на четвъртото тримесечие на 2011 г., което гарантира пълно съответствие с изискванията на Директивата за услугите. Втора програма първоначален МР Оценено като „в процес на изпълнение“ при петия преглед на първата програма след редица изменения при третия и четвъртия преглед. Съответствието е постигнато през март 2012 г. с деветмесечно закъснение.
Единното звено за контакт функционира пълноценно и извършването на процедури чрез електронни средства е възможно във всички сектори, попадащи в обхвата на Директивата за услугите. Втора програма трети преглед Не е изпълнено към датата на крайния срок (пети преглед на първата програма). Условието е разделено на три части при третия преглед на втората програма, когато отново е докладвано като неизпълнено. Оценено като „напълно изпълнено“ със закъснение от 2 години и 3 месеца.
Реформи във финансовия сектор
Условие Окончателна оценка на МР Състояние на съответствието
Централната банка на Гърция (ЦБГ) ще изисква от банките, чийто собствен капитал не отговаря на регулаторните изисквания, да предприемат подходящи действия чрез вливания на капитал или преструктуриране. Ако това включва участието на други местни финансови институции, Централната банка на Гърция ще предоставя анализ на финансовото въздействие и правно становище. Първа програма пети преглед Докладвано като „частично изпълнено“ поради продължителността и сложността на процедурите. Изпълнението на условието не е проследено във втория МР.
ЦБГ и Гръцкият фонд за финансова стабилност (ГФФС) сключват Меморандум за разбирателство с цел по-нататъшно засилване на тяхното сътрудничество, включително обмен на подходяща надзорна информация. Втора програма първоначален МР Докладвано като „частично изпълнено“ към датата на крайния срок (пети преглед на първата програма). Условието е изпълнено с деветмесечно закъснение при втория меморандум за разбирателство.
ЦБГ се ангажира да разработи план за изпълнение, в който се посочват по-нататъшните стъпки за подобряване на събираемостта и се определят цели, за да се гарантира ефективното използване на подобрените инструменти. Втора програма четвърти преглед Докладвано като „неизпълнено, предстоящо изпълнение“. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма. Условието е било предмет на тълкуване.
Правителството се ангажира: да приеме определения за термини като „приемливи разходи за издръжка“ и „кооперативни заемополучатели“, които да послужат като насоки за съдебната власт и банките с цел да се защитят уязвимите домакинства; Втора програма четвърти преглед Докладвано като „неизпълнено, предстоящо изпълнение“. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
да продължи строгия мониторинг на преобразуването на проблемните дългове на домакинствата, МСП и търговските предприятия. Втора програма четвърти преглед Докладвано като „неизпълнено“. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Правителството се ангажира да доразвие значителните постижения по отношение на реформирането на режимите на несъстоятелност, като предприеме следните стъпки: (i) създаване на работна група, която да определи начините за подобряване на ефективността на процедурите за преобразуване на дълговете на домакинствата, МСП и търговските предприятия; (ii) за тази цел, след консултации със служители на ЕК/ЕЦБ/МВФ, правителството ще определи основните затруднения и (iii) чрез техническа помощ правителството се ангажира да предложи конкретни стъпки за подобрения в тази област. Втора програма четвърти преглед По отношение на подточки (ii) и (iii): докладвани като „неизпълнени, предстоящо изпълнение“. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
След консултации с банките и със служители на ЕК/ЕЦБ/МВФ, ЦБГ ще публикува обвързана със срокове рамка за банките с цел улесняване на уреждането на просрочените задължения на заемополучателите посредством стандартизирани протоколи, основани на прегледа на проблемните кредитни операции на банките. Те включват процедури за оценяване, правила за участие, определени срокове и стратегии за прекратяване (МИФП). Втора програма четвърти преглед Докладвано като „неизпълнено, предстоящо изпълнение“. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Публична администрация
Условие Окончателна оценка на МР Състояние на съответствието
Правителството представя годишен план за по-добро законотворчество (както е предвидено в член 15 от Закон № 4048/2012) с измерими цели за опростяване на законодателството (включително чрез кодификация) и за премахване на излишните нормативни актове. (декември 2013 г.) Втора програма четвърти преглед Неизпълнено, забавено. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Органите ще завършат прехвърлянето на още най-малко 12 500 редови служители към схемата (…) и техните възнаграждения ще бъдат намалени на 75 %. Втора програма четвърти преглед Неизпълнено, предстоящо изпълнение. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Органите ще определят минимални тримесечни цели за схемата за мобилност за 2014 г. Втора програма 4-ти преглед Неизпълнено, предстоящо изпълнение. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Още 2000 напускания на редови служители. Втора програма 4-ти преглед Предстоящо изпълнение. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Органите ще завършат плановете за броя на служителите за всички организации в сектора на държавното управление, които ще бъдат приети постепенно от правителствения съвет за реформи най-късно до декември 2013 г. Втора програма 4-ти преглед Неизпълнено, предстоящо изпълнение, нов краен срок до март 2014 г. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Органите ще завършат оценката на отделните служители за целите на схемата за мобилност. Втора програма четвърти преглед Забавено с 12 месеца. Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Органите ще отразят стратегията за човешки ресурси в законодателството. Този правен акт ще има за цел да гарантира институционална приемственост и по-голяма ефективност на публичната администрация, като ще предостави база за оценяване и развиване на уменията на висшия ръководен състав и на служителите като цяло. Втора програма четвърти преглед Неизпълнено. Забавено със седем месеца (април 2014 г.). Не е насрочена по-нататъшна оценка до края на втората програма.
Органите предприемат действия за консолидиране на текущата подготвителна работа във всеобхватна и одобрена национална стратегия за електронно управление, (…) приета от правителствения съвет за реформи. Втора програма 4-ти преглед Стратегията за електронно управление е завършена и приета от правителствения съвет за реформи на 27.3.2014 г. с шестмесечно закъснение спрямо първоначалния краен срок.
Разработване на план за действие за оценка на всички публични субекти, включително всички извънбюджетни фондове и ДП по глава А (декември 2012 г.). Планът за действие (…) е завършен до декември 2013 г. Втора програма 2-ри преглед Неизпълнено, забавено. Няма проследяване на изпълнението.

Приложението се основава на извадка от условия, които са били предмет на одита.

Приложение VIII

Публична администрация

Част А: Фактори за успех при изграждането на административен капацитет
Фактори за успех Оценка на ЕСП Описание
Процес на културни и организационни промени Неизпълнено През 2013 г., след едногодишно закъснение, в условията на МР е включен комуникационен план за реформа на публичната администрация, който е представен през 2014 г.
Участие на заинтересованите страни и гражданското общество Неизпълнено За разлика от другите области на ПМК (например реформите на пазара на труда), не е организиран обмен на мнения със заинтересованите страни (местните научни асоциации, националното училище по публична администрация и бизнес сдруженията).
Ясен методологичен и технически подход Неизпълнено В програмата липсва стратегически план за определяне на условията за реформа на публичната администрация. През 2013 г. от гръцкото правителство са изискани стратегия и план за действие. Те са представени през 2014 г. Планът за действие не е изпълнен поради смяна на правителството. През 2015 г. в условията на МР е включен нов план за действие за РПА.
Политически ангажимент Изпълнено В условията на МР е включен управителен комитет на високо политическо равнище, който да се занимава с реформата на публичната администрация.
Ясно определяне на отговорностите Изпълнено Министерството на административната реформа и електронното управление отговаря за процеса на реформи и е предложена техническа помощ, която да подпомогне управлението на реформата.
Обмен на най-добри практики на ниво ЕС Неизпълнено Условията на МР не гарантират, че мерките за РПА включват добри практики.
Техники за мониторинг и оценка Неизпълнено Комисията е наблюдавала изпълнението на количествените цели на ПМК, но не е успяла да наблюдава напредъка или да оцени реалните резултати, постигнати от структурните реформи от гледна точка на качеството. По отношение на реорганизацията на централната публична администрация липсата на подходящи ключови показатели за ефективност (КПЕ) не е улеснила Комисията при проверката на постигането на целите за ефективност, като например оптимизирани административни процедури и отстраняване на припокриванията.
Приемственост и стабилност на реформите Неизпълнено Мерките по отношение на структурните условия не са изпълнени чрез проекти по оперативна програма „Административна реформа“, а в голяма степен са зависели от политическата воля. Това е породило риск за непрекъснатостта на дейността, който действително се е проявил. Поради политическата нестабилност и честите прегрупирания десет различни министри са ръководили реорганизацията на публичната администрация за период от седем години, като по този начин са дали неравномерен тласък на реформите.

Критериите се основават на: Европейска комисия, „Насърчаване на доброто управление“, 2014 г., стр. 6.

Част Б: Основни препоръки на ОИСР, ключови реформи; стъпки за предприемане на незабавни действия и проследяване на изпълнението от програмата
Основна препоръка Ключови реформи Стъпки за предприемане на незабавни действия
1. Няма ясна цялостна стратегическа визия, която да даде цел и посока на дългосрочното бъдеще на гръцкото общество и икономика или на краткосрочните, средносрочните и дългосрочните мерки, които да бъдат приложени.
  1. Да се изготвят пътна карта, поетапни цели и система за мониторинг с цел проследяване на напредъка; (Не е включено в условията на МР)
  2. Да се определят основните участници в администрацията (централна и местна) за осъществяването на ефективна реформа; (Не е включено в условията на МР)
  3. Да се създаде и приложи стратегия за редовна комуникация относно напредъка на реформата както във вътрешен план, така и пред широката общественост. Да се помисли по какъв начин това трябва да бъде свързано с фискалните отчети. (Включено в условията на МР през 2013 г.).
2. Широкоразпространените проблеми с корупцията могат да бъдат свързани с политическата култура и културата на публичната администрация и нейните непрозрачни, сложни системи.
  1. Да се създаде стратегия за човешки ресурси, която изцяло се основава на неполитически назначения и критерии, отчитащи личните заслуги, която разчита на по-независими и стабилизирани структури и доразвива и пояснява започналите реформи в тази насока. (Включено в условията на програмата през 2013 г. и отново през 2015 г.)
  2. Да се създаде стратегия за опростяване на сложната правна и административна рамка и да се повиши нейната прозрачност. (Не е включено)
3. Гръцкото правителство не е „обединено“ и има много слаба координация, като по този начин се компрометират реформите, изискващи колективни действия (т.е. повечето от тях). Да се изготви план за информационни и комуникационни технологии с цел да се гарантира оперативната съвместимост между системите на министерствата и да се насърчи събирането и обменът на данни, като се започне с ключовите министерства и сгради (до рационализирането на последните). (Включено в условията на МР през 2013 г. През април 2014 г. е представена стратегия за ИКТ).
4. Основна осакатяваща слабост се наблюдава при практическото осъществяване на политиките и реформите. Това се дължи на комбинацията от слаб централен надзор и култура, която благоприятства произвеждането на нормативни актове, вместо резултатите.
  1. Да се създаде стратегия за справяне с проблемите, които блокират осъществяването на реформите. (Не е включено)
  2. Да се наблюдава осъществяването на реформите посредством система за измерване, която определя приоритетите на политиката и очакваните резултати чрез установяване на показатели/прагове/най-добри международни практики, където е приложимо. (Не е включено)
  3. Да се укрепят структурите, които свързват централната администрация с останалата част от публичния сектор. (Не е включено)
  4. Да се определят и оправомощят ръководители от останалата част на публичния сектор, които да осъществяват ключовите инициативи на политиката. (Не е включено)
Да се изиска всеки нов закон или политика да съдържа план за изпълнение с поетапни цели и количествени показатели за резултати, основани на факти, и ясно да се посочат всички, които трябва да играят роля в процеса на изпълнение. (Не е включено)
6. Управлението на човешките ресурси изисква също толкова спешно внимание с цел укрепване на държавната служба и насърчаване на мобилността. Да се създадат необходимите връзки между реформите в областта на човешките ресурси и бюджета. Програмното бюджетиране, основано на целите на политиката, които трябва да бъдат постигнати, следва да бъде ясно свързано с целево ориентирано управление на ефективността. Последното от своя страна следва да бъде ясно свързано с оценки на индивидуалните резултати. (Не е приложено бюджетиране въз основа на резултатите)
7. Съществуват значителни недостатъци при събирането и управлението на данни, а това е пречка пред ефективните и основани на факти реформи. Да се създаде стратегия за събирането и управлението на данни със съответните институции, финансиране и обучение на всички равнища на администрацията. Да се приложи общодържавна система за управление на знанията. (Не е включено) Да се определят основните данни, които да бъдат събирани от министерствата чрез стратегическите централни звена, предложени в рамките на проблем 3 по-горе. (Не е включено)
8. Гръцката администрация е възпрепятствана от сложна правна рамка, която не поощрява инициативата, насочена е към процеси, а не към политики, и блокира напредъка на реформите. Да се разгледат основните въпроси, които стимулират непрекъснатото развитие и използването на законите и процедурите, за да се опростят правните структури и процеси. Да се определят и анализират онези части от правната рамка, в които трябва да бъдат направени реформи, за да се измести вниманието на администрацията от формалното спазване на подробни изисквания към постигането на стратегически цели и политики. (Не е включено)

Източник: Гърция: Преглед на централната администрация, ОИСР 2011 г.

Приложение IX

Реформи във финансовия сектор

ЧАСТ А: Програмни стратегии и ключови условия за финансовия секто
Първа програма за корекции
Контекст и обосновка: Първата програма е насочена основно към публичните финанси, а не към финансовия сектор, какъвто е бил случаят впоследствие в другите програми за държави от еврозоната. Подходът на програмата е да се запази доверието и да се избегне разпространението на отрицателните последици от държавния дълг. Вследствие на това първата програма първоначално включва само три условия за финансовия сектор, които до голяма степен са обусловени от констатациите на МВФ при консултациите по член IV от 2009 г.

Ключови условия: Основното условие за финансовия сектор е създаването на Гръцкия фонд за финансова стабилност (ГФФС) с цел да допринесе за финансовата стабилност на гръцката банкова система, тъй като банките са считани за уязвими към икономическия спад и към неблагоприятно въздействие от страна на държавата. Фондът е създаден през юли 2010 г. с 10 млрд. евро за капиталови интервенции. Въпреки това само 1,5 млн. евро в действителност са прехвърлени на фонда по време на програмата. От тях в крайна сметка са използвани 0,2 млн. евро. Другите условия в програмата са засилване на надзорните практики от Централната банка на Гърция и ангажимент за преразглеждане на законодателството в областта на несъстоятелността.
Втора програма за корекции
Контекст и обосновка: Поради преструктурирането на гръцкия държавен дълг по програмата за участие на частния сектор, както и поради понесените загуби от всички гръцки банки (общо 37,7 млрд. евро) и въздействието на рецесията върху качеството на активите, рекапитализацията и преструктурирането са ключови условия за финансовия сектор във втората програма и остават значими през целия ѝ период.

Ключови условия: Заделени са 50 млрд. евро за разходи за рекапитализация на банките с цел компенсиране на очакваните загуби във връзка с УЧС, справяне със съществуващите и бъдещите кредитни загуби и преструктуриране на банките, които вече не се считат за жизнеспособни от стопанска гледна точка. В програмата се предвижда подобряване на надзора и регулирането, както и създаване на по-стабилна рамка за управление за банките, рекапитализирани с публични средства. В хода на втората програма укрепването на рамките за преструктуриране на частния дълг и на капацитета на банките за управление на необслужвани кредити е определено като по-важен приоритет.
Трета програма за корекции
Контекст и обосновка: Последвалата политическа криза през декември 2014 г. връща банковата система на Гърция в положение на силен стрес. Ликвидността е подложена на огромен натиск поради продължаващия значителен отлив на депозити и премахването на финансирането на едро. Незавършването на окончателния преглед на втората програма впоследствие принуждава ЕЦБ да запази тавана за спешната помощ за осигуряване на ликвидност (ELA) за гръцките банки на равнището, определено на 26 юни 2015 г., което на свой ред кара гръцките органи да наложат банкова ваканция, последвана от контрол върху движението на капитали.

Ключови условия: Програмата подпомага възстановяването на стабилността на финансовата система, като целта е да се нормализира ликвидността, да се рекапитализират банките със системно значение, да се подобри управлението както на ГФФС, така и на банките, и да се намери решение за постоянно високите равнища на необслужвани кредити. За тази цел е заделен буфер в размер на до 25 млрд. евро за посрещане на потенциалните нужди на гръцките банки за рекапитализация и преструктуриране, който е трябвало да бъде завършен преди края на 2015 г. поради въздействието на Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките (ДВПБ), като по този начин се подпомага доверието на вложителите в системата.
Част Б — Банкови рекапитализации по програмите
Банкова рекапитализация от 2013 г. През март 2012 г. изпълнението на програмата за УЧС — една от най-големите международни сделки за преструктуриране на дълг, засягаща гръцки държавни облигации на стойност около 206 млрд. евро, води до загуби в размер на 37,7 млрд. евро за всички гръцки банки, като унищожава целия им собствен капитал. Вследствие на това четирите по-големи банки трябва да бъдат рекапитализирани с 28,6 млрд. евро (вж. таблица 1).

Таблица 1 — Ключови данни за всички банкови рекапитализации по програмите

* Възможни грешки поради закръгляване
** Включва около 0,9 млрд. евро за мостова банка
*** Цитираните стойности се отнасят до първоначалните инвестиции от ГФФС и не отчитат последващите намаления

Източник: Гръцки фонд за финансова стабилност.

С цел да се намалят високите разходи за стимули за частния сектор и да се избегне евентуална пълна национализация на гръцките банки, партньорите предлагат рамка за рекапитализация, насочена към а) намаляване на демотивиращите фактори, породени от преобладаващите пазарни условия и бъдещата несигурност, и б) намаляване до минимум на загубите за данъкоплатците чрез предоставяне само на положителен ефект на лоста на частния сектор, което същевременно ще позволи на ГФФС да се оттегли, без да понесе допълнителни загуби. Това се счита за изключително важна част от действащата стратегия за реорганизиране на банковата система и запазване на стопанската самостоятелност на банките.

Постигнато е съгласие да се определи минимален праг за участие на частния сектор в размер на 10 % от капиталовите нужди на отделната банка. Освен това е договорено, че ако частният сектор участва най-малко с минимума от 10 % от капиталовите нужди, ГФФС ще покрие оставащите 90 %, но в замяна на това ще получи само привилегировани акции (т.е. с отменено право на глас, с изключение на някои ключови правомощия за налагане на вето), като по този начин се запазва частното управление на банката. Ако частният сектор не желае да покрие минимума от 10 % от капиталовите нужди, ГФФС ще рекапитализира изцяло банката и ще получи пълно право на глас, като по този начин ще отслаби съществуващите акционери и на практика ще национализира банката.

Тъй като банките са били в несъстоятелност, са предлагани също и безплатни варанти като стимул за насърчаване на частните инвеститори да участват в рекапитализацията. Варантите са счетени за сложно решение, макар че същевременно са предоставяли значителни стимули на частния сектор (до юни 2013 г. пазарната стойност на безплатните варанти, предоставени на частни инвеститори, е изчислена на 1,7 млрд. евро).

През май и юни 2013 г. четирите най-големи гръцки банки завършват увеличаването на акционерния си капитал. Три от четирите банки успяват да привлекат от частни източници повече от минималните 10 % от необходимите им капиталови нужди, т.е. почти 3,1 млрд. евро. Следователно в крайна сметка ГФФС внася оставащата сума в размер на 25,5 млрд. евро в тези банки (с изключение на 0,9 млрд. евро за една мостова банка) и предоставя варанти на частните инвеститори за своите акции съгласно договорената рамка за рекапитализация. Банките решават да наберат още капитал чрез обикновени акции, като по този начин се отказват от възможността да емитират скъпи условно конвертируеми облигации (CoCo) с потенциално намалена стойност.

След неуспешното сливане с друга банка и с оглед увеличения отлив на депозити поради спекулативното отрицателно въздействие, произтичащо по това време от решението на Кипър за рекапитализация чрез вътрешни източници, четвъртата банка избира незабавна и пълна рекапитализация чрез ГФФС, вместо да се опитва да набере минимума от 10 % от капиталовите нужди от частни източници. С оглед оставащото време до края на април (крайния срок на втората програма) и много високата оценка на акциите, които са щели да бъдат емитирани, интересът на частните инвеститори е щял да бъде ограничен. Вследствие на това през май 2013 г. ГФФС влива 5,8 млрд. евро в банката, превръщайки се в основен акционер (98,6 %) с пълно право на глас, за разлика от другите три банки със системно значение, в които ГФФС получава акции с ограничено право на глас.
Банкова рекапитализация от 2014 г. Продължителната рецесия оказва отрицателно въздействие върху ликвидността, счетоводния баланс и финансовите резултати на гръцките банки. След нова оценка на капиталовите нужди, извършена от Централната банка на Гърция в съответствие с условие в рамките на втората програма, втората рекапитализация на четирите най-големи гръцки банки приключва до юни 2014 г. По-специално, 8,3 млрд. евро са набрани изцяло чрез частния сектор (вж. таблица 1). След втората рекапитализация две от банките успяват да наберат средства също и чрез емитиране на облигации.

При една банка увеличаването на акционерния капитал с 2,9 млрд. евро за базовия сценарий е извършено в съответствие с преразгледания Закон № 3864/2010, съгласно който ГФФС може да действа само като предпазен механизъм. Увеличаването на акционерния капитал е свързано с предишен ангажимент на основен инвеститор за конкретен размер и конкретна цена. В средата на април 2014 г. ГФФС получава обвързваща оферта от инвеститорски консорциум за 0,30 евро на акция на обща стойност 1,3 млрд. евро. Оставащата сума е покрита по време на процеса на публично предлагане на борсата чрез предварителна подписка. Окончателната офертна цена е определена на 0,31 евро на акция (с отстъпка от 23 % от последната цена при затваряне; вж. бележка под линия 54), като основният инвеститор повишава офертата си в съответствие с тази цена. Увеличаването на акционерния капитал приключва до края на април и сумата е покрита напълно от институционални инвеститори и частни инвеститори чрез частна емисия ценни книжа и публично предлагане. Вследствие на това дяловият капитал на ГФФС е намален от 95,2 % на 35,4 %.
Банкова рекапитализация от 2015 г. През 2015 г. продължителните преговори между гръцките органи и институциите, заедно със значителния отлив на депозити и постоянно увеличаващите се необслужвани кредити, на фона на влошаващия се икономически климат и контрола върху движението на капитали, налагат трета банкова рекапитализация. При оценката на капиталовите нужди, извършена от ЕЦБ, е установено, че в четирите най-големи гръцки банки ще е налице недостиг на 14,4 млрд. евро при неблагоприятен сценарий (вж. таблица 1). Впоследствие банките представят на ЕЦБ съответните си планове за капитала, в които подробно описват как възнамеряват да се справят с недостига на капитал.

В контекста на Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките (ДВПБ), рамката за държавната помощ и насоките на Еврогрупата от 14 август 2015 г. приоритетът на основните цели за рекапитализацията от 2015 г. е преодоляване на евентуалния недостиг на капитал, избягване на споделянето на загуби от вложителите чрез завършване на рекапитализацията през 2015 г., избягване на национализация на гръцките банки, намаляване до минимум на държавната помощ чрез увеличаване на частните инвестиции и избягване на ненужното отслабване на дяловите участия на ГФФС.

Двете банки с най-малки капиталови нужди успяват да покрият цялата сума по неблагоприятния сценарий от частни инвеститори (3,2 млрд. евро) и чрез доброволно преобразуване в собствен капитал на всички подчинени и привилегировани облигации. Другите две банки, които имат по-големи капиталови нужди, успяват да наберат от частни инвеститори (2,1 млрд. евро) и чрез преобразуване в собствен капитал на всички подчинени и привилегировани облигации единствено размера на необходимия капитал съгласно анализа на качеството на активите (AQR) и базовия сценарий. Следва да се отбележи, че Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международната финансова корпорация на Световната банка (МФК) също инвестират в четирите банки. Оставащата сума в размер на 5,4 млрд. евро е осигурена чрез ГФФС от средствата по програмата (т.е. 1,3 млрд. евро в нови акции и 4,1 млрд. евро под формата на условно конвертируеми облигации).

Приложение X

финансова стабилностs

Показатели за риска на ЕБО за гръцката банкова система и банковата система на ЕС
Среднопретеглени стойности 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
Гърция Гърция ЕС Класиране на гръцките банки в ЕС-28
Платежоспособност
Общ коефициент на капиталова адекватност 12,7 % 14,1 % 16,4 % 17,1 % 18,5 % 22
Коефициент на капиталова адекватност от първи ред 12,4 % 13,9 % 16,3 % 17,0 % 15,5 % 14
Съотношение на базовия собствен капитал от първи ред 13,9 % 16,3 % 17,0 % 14,2 % 12
Съотношение на базовия собствен капитал от първи ред (максимално изискуемо равнище) 5,6 % 15,0 % 15,9 % 13,6 % 13
Кредитен риск и качество на активите
Съотношение между необслужваните кредити и авансовите плащания (отношение на НК) 39,7 % 46,2 % 45,9 % 5,1 % 28
Съотношение на покритие на НК и авансовите плащания 43,8 % 48,5 % 48,2 % 44,6 % 12
Съотношение на преструктуриране на заеми 14,2 % 19,8 % 23,2 % 3,2 % 27
Съотношение на необслужваните експозиции (НЕ) (отношение на НЕ) 33,9 % 37,3 % 38,5 % 4,4 % 27
Рентабилност
Възвръщаемост на собствения капитал (11,1 %) (25,5 %) (7,7 %) 3,3 % 26
Възвръщаемост на активите (1,0 %) (2,5 %) (0,9 %) 0,2 % 28
Съотношение между разходи и приходи 62,2 % 60,9 % 59,8 % 51,9 % 65,7 % 14
Съотношение между нетните приходи от лихви и общите приходи от дейността 78,3 % 84,1 % 86,4 % 82,0 % 57,9 % 28
Съотношение на нетните приходи от такси и приходите от комисиони спрямо общите приходи от дейността 14,8 % 14,5 % 10,9 % 12,4 % 27,2 % 28
Съотношение между нетните приходи от търговска дейност и общите приходи от дейността (4,1 %) 2,1 % (2,9 %) 6,0 % 26
Съотношение между нетните приходи от лихви и лихвоносните активи 2,8 % 2,5 % 2,9 % 1,5 % 7
Балансова структура и ликвидност
Отношение заеми—депозити 100,7 % 109,2 % 129,7 % 120,2 % 118,4 % 21
Коефициент на ефекта на лоста (окончателен) 10,0 % 5,2 % 22
Коефициент на ефекта на лоста (преходен) 10,7 % 5,5 % 27
Съотношение между дълг и собствен капитал 1132,0 % 999,0 % 837,8 % 754,0 % 1440,7 % 7
Съотношение на тежестите върху активи 26,0 % 47,1 % 43,3 % 26,3 % 25
Коефициент на краткосрочното ликвидно покритие 0 % 141,1 % 28

Забележка: Отношението на НК на ЕБО се основава на по-широкото определение за НЕ и се отнася за заеми и авансови плащания; отношението на НЕ на ЕБО включва и дългови ценни книжа (предимно облигации).

Източник: Европейски банков орган, данни от Индикативната таблица на риска (от извадка от банки в ЕС; 198 през 2016 г.).

Приложение XI

Устойчив растеж

РАСТЕЖ НА БВП ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
-4,3 -5,5 -9,1 -7,3 -3,2 0,4 -0,2 0
Целева стойност (прогноза на МР, май 2010 г.)
-2,0 -4,0 -2,6 1,1 2,1 2,1
Целева стойност (прогноза на МР, март 2012 г.)
-4,7 0,0 2,5
Целева стойност (прогноза на МР, април 2014 г.)
-0,1 3,3
ИНФЛАЦИЯ – ХИПЦ ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
1,3 4,7 3,1 1,0 -0,9 -1,4 -1,1
Целева стойност (прогноза на МР, май 2010 г.)
1,9 -0,4 1,2 0,7 0,9
Целева стойност (прогноза на МР, март 2012 г.)
-0,5 -0,3 0,1
Целева стойност (прогноза на МР, април 2014 г.)
-0,8 0,3
РАВНИЩЕ НА БЕЗРАБОТИЦА ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
9,6 12,70 17,9 24,5 27,5 26,5 24,9
Целева стойност (прогноза на МР, май 2010 г.)
12,0 14,7 15,2 14,8
Целева стойност (прогноза на МР, март 2012 г.)
17,9 17,8 16,7
Целева стойност (прогноза на МР, април 2014 г.)
24,5 22,5
БЕЗРАБОТИЦА СРЕД МЛАДЕЖТА ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
25,7 33,0 44,7 55,3 58,3 52,4 49,8
Целева стойност (ЕСП въз основа на прогнозата на МР, май 2010 г.)1:
31,2 38,2 39,5 38,5
ДЪЛГОТРАЙНА БЕЗРАБОТИЦА ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
3,9 5,7 8,8 14,5 18,5 19,5 18,2
Целева стойност (ЕСП въз основа на прогнозата на МР, май 2010 г.)2:
5,4 6,6 6,8 6,6
РАВНИЩЕ НА ЗАЕТОСТ ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
65,6 63,8 59,6 55,0 52,9 53,3 54,9
Целева стойност („Европа 2020“)
70,0
ЗАЕТОСТ НА ЖЕНИТЕ ( %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
52,9 51,8 48,7 45,2 43,3 44,3 46,0
Целева стойност (ЕСП въз основа на „Европа 2020“)3:
59,3
РАСТЕЖ НА ИЗНОСА
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
-20,2 10,8 5,8 3,7 0,6 5,2 -8,7
Целева стойност (прогноза на МР, май 2010 г.)
3,4 7,1 6,7 9,3
Целева стойност (прогноза на МР, март 2012 г.)
2,9 5,2 6,9
Целева стойност (прогноза на МР, април 2014 г.)
0,4 3,4 5,5 5,0
ДЯЛ НА ИЗНОСА (5-ГОДИШНА ПРОМЯНА, %)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
-10,2 -14,0 -15,5 -24,7 -25,2 -18,0 -20,6
Целева стойност (въз основа на прага в МИП)
-6,0 -6,0 -6,0 -6,0 -6,0 -6,0 -6,0
ПЧИ ( % ОТ БВП – СРЕДНА СТОЙНОСТ НА ПРИТОКА И ОТЛИВА)
2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г.
0,8 0,2 0,4 0,7 1,2 1,1 0,6
Целева стойност (ЕСП)
Средна стойност за ЕС-28 през 2010 г.
2,1 2,1 2,1 2,1 2,1 2,1

1Коригирана прогноза на МР за заетостта, в която се допуска стабилно съотношение между младежката и общата безработица на равнището от 2010 г.

2Коригирана прогноза на МР за заетостта, в която се допуска стабилно съотношение между дълготрайната и общата безработица на равнището от 2010 г.

3Общата цел за заетост на стратегията „Европа 2020“ (70 %), коригирана спрямо средната разлика в равнището на заетост между половете в ЕС през 2015 г. (т.е. 0,85 %, като се има предвид заетост на жените от 64,3 % и на мъжете от 74,9 %).

Отговори на Комисията

Кратко изложение

I

Комисията приветства извършения от Европейската сметна палата (ЕСП) одит на изпълнението по отношение на участието на Комисията в програмите за финансова помощ за Гърция, финансирани по линия на различни постепенно въведени механизми от 2010 г. насам.

Комисията е отворена за конструктивна критика и добре мотивирани препоръки относно начините, по които могат да се постигнат подобрения по замисъла и изпълнението на програмите за финансова помощ.

Комисията възнамерява да доразвие промените, които бяха определени и в някои случаи вече се изпълняват, за да постигне допълнителни подобрения, както бе посочено в нейния отговор на препоръките от одита. Съгласно рамката на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) бяха предприети съществени промени, които вече се изпълняват по линия на настоящата програма по ЕМС за подкрепа на стабилността в Гърция. В контекста на програмата по ЕМС за стабилност в Гърция Комисията постави още по-силен акцент върху социалното сближаване, растежа и заетостта. Освен това за първи път Комисията извърши оценка на социалното въздействие (вж. също така отговора на точка IV от обобщението по-долу). Комисията желае да припомни значимостта на политическите и икономическите промени, които повлияха на вземането на решения, замисъла и изпълнението през годините на действие на програмите.

IV

Целите, залегнали в основата на програмите за финансова помощ, са свързани с възстановяването на достъпа до пазарите и по замисъл те се установяват по време на тежка криза. Това е особено вярно в случая с Гърция. Поради това трябва да се прави разграничение между непосредствените и средносрочните цели на програмите.

При обвързването на финансовата помощ с изпълнението на политически условия следва да се отчете капацитетът на националните органи да приемат и прилагат политики, които представляват особено предизвикателство от икономическа и социална гледна точка. Политиките, приети в контекста на дадена програма за финансова помощ, осигуряват рамката за устойчив растеж и работни места в дългосрочен план, дори след приключването на времевия хоризонт на самата програма и поради това за тази цел е необходимо да се разработят всеобхватни стратегии за растеж.

Освен това е изключително важно систематично да се отчита икономическият и политическият контекст на всяка програма за финансова помощ, в рамките на който се вземат съответните решения за политиката. Например първата програма беше установена в рамките на контекст, при който внезапно бе отрязан достъпът на държавен дълг до пазара. Комисията трябваше да действа в ситуация на изключителна и безпрецедентна несигурност, тежка криза с ликвидността, която застраши стабилността на цялата финансова система, и при липсата на подходящи инструменти за финансова помощ, налични на равнище еврозона.

Освен това е изключително важно да се запази хронологията на събитията. Също така е много важно да се отчетат изцяло както различните рамки, така и обстоятелствата около установяването на програмата по ЕМС за подкрепа на стабилността в Гърция. Във връзка с тази програма Комисията трябваше да действа в условията на нова правна уредба (Регламент № 472/2013), която съществено подобри прозрачността на нейната работа и демократичната ѝ отчетност чрез засилен диалог с Европейския парламент и националните парламенти. Бе засилена и съгласуваността на програмата с целите и политиките на Съюза: като се гарантира, че МР (меморандумът за разбирателство) е съгласуван с одобрената от Съвета програма; чрез изрични препратки към Хартата на основните права, както и към други социални права; като се вземат предвид националните практики и националните институции за определяне на заплащането, както и националната програма за реформи на съответната държава членка в контекста на стратегията на Съюза за растеж и работни места; и чрез изискването при усилията за бюджетна консолидация в програмата да се вземе предвид необходимостта от гарантиране на достатъчно средства за основните политики като политиките в областта на образованието и здравеопазването. В съответствие с това програмата по ЕМС постави по-силен акцент върху социалното сближаване, растежа и заетостта (включително активни политики на пазара на труда); и Комисията за първи път извърши оценка на социалното въздействие. Новата правна уредба също така създаде основа, чрез която Комисията да предостави техническа помощ на Гърция с цел подобряване на нейния административен капацитет и отстраняване на проблемите във връзка с изпълнението на програмата.

V

Макар по правни/институционални причини Комисията да е адресатът на настоящия одит на изпълнението, както Еврогрупата, така и други институции на Съюза изпълняват ключова роля, която се промени съществено в хода на последователните програми. Необходимо е добро разбиране и осъзнаване на реалната рамка за управление, която е била в сила при изпълнението на всяка програма, при замисъла на настоящата програма по ЕМС за подкрепа за стабилността и при вземането на конкретни решения, така че във всеки отделен момент действията и решенията правилно да се приписват на отговорните страни.

Действията на Комисията бяха изготвени и изпълнени съгласно сложна институционална структура, която се промени съществено от 2010 г. насам в съответствие с промените в правното основание. Освен това ролята на Комисията в преговорния процес предполага взаимодействие не само с националните органи и с други институции на ЕС, но и с множество международни организации и Еврогрупата. В това отношение задълженията, възложени на Комисията и на Европейската централна банка (ЕЦБ) в рамките на Европейския инструмент за финансова стабилност (ЕИФС) или впоследствие Договора за създаване на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), макар и важни, не включват никакви правомощия за самостоятелно вземане на решения. Освен това отговорността не само за избора на политика, но и за изпълнението, се носи от националните органи.

Всички меморандуми за разбирателство са базирани на общи условия, договорени от всички институции, включително Международния валутен фонд (МВФ), и в съгласие с гръцките органи след процес на вътрешни обсъждания и задълбочен диалог. Еврогрупата преследваше целта за общи условия. Това наложи постигането на компромисни позиции с другите институции, а именно МВФ и ЕЦБ. Политическите условия бяха изготвени след подробни вътрешни обсъждания между институциите, които включваха множество повтарящи се устни и писмени процеси. Предоставянето на техническа помощ — когато е уместно — бе замислено така, че да осигури възможно най-добра подкрепа на националните органи за изпълнение на условията в рамките на договорените срокове. Едно от предимствата на тази многоинституционална рамка е, че отделните институции могат да обединят своите експертни знания, което често повишава качеството при разработването на политика.

Освен това самите държави членки — или членовете на ЕМС съгласно рамката на ЕМС — определят финансовия пакет и също така вземат решения относно свързаните с дълга мерки. ЕЦБ и впоследствие единният надзорен механизъм (ЕНМ) поемат специфични отговорности за гарантиране на финансовата стабилност и, в качеството си на надзорни органи, вземат решения по независим начин, в някои случаи без да споделят поверителна, чувствителна за пазара информация с другите институции.

VIII

Еврозоната не разполагаше с финансови инструменти и правна рамка за предоставяне на финансова помощ на държави от еврозоната. Първата програма, финансирана по линия на Механизма за отпускане на заеми за Гърция (МОЗГ), бе създадена бързо, за да се избегне неизпълнение на задълженията по държавните ценни книжа. При липсата на правна уредба в онзи момент Комисията и Еврогрупата използваха уредбата и методиките, разработени от МВФ, който по онова време беше международната организация с мандата и опита да предприема изпълнението на такива програми. Комисията официално кодифицира своите собствени процедури през 2011 г. Надлежно бе отдаден приоритет на политическите действия, най-вече чрез съвместната програма с МВФ. Наред с другото, Комисията използва общоизвестната система на МВФ за „предварителни действия“ и „структурни показатели“, които представляват най-важните реформи, необходими за приключване на прегледа и изплащане на помощта. Те постепенно бяха усъвършенствани с някои допълнителни предварителни действия в областта на структурните реформи, както и чрез задаването на етапни цели. В рамките на изпълняваната понастоящем програма по ЕМС за подкрепа за стабилност също така бе въведено понятието за „възлови резултати“.

IX

Всяка институция действа в условията на правната уредба, приложима към всяка програма.

XI

Замисълът и изпълнението на реформи от решаващо значение бяха осъществени в рамките на по-широкообхватния контекст на преобладаващата трудна икономическа ситуация, както и сериозната нестабилност на финансовите пазари. Успешната рекапитализация, значителното преструктуриране, както и регулаторните и свързаните с управлението реформи, предприети като пряк отговор на тежката криза и за овладяване на разрастващите се отрицателни ефекти, позволиха да се стабилизира цялата система. По този начин се гарантира постигането на основната цел на програмите: избягване на неизпълнение на задълженията по държавните ценни книжа и гарантиране на финансова стабилност. Съпоставителният сценарий (срив на финансовата система) щеше да доведе до много по-значителни финансови, икономически и социални разходи.

XII

Липсата на политическа стабилност постепенно постави предизвикателства във връзка с ангажираността с програмата за реформи; това представлява един от основните елементи, които трябва да се вземат предвид при оценката на резултатите на политиката в тази област.

XIII

Гърция премина през повтарящи се и продължителни периоди на политическа нестабилност, които отново засилиха несигурността във връзка с курса на политиката, ангажираността с реформите и тяхното ефективно изпълнение. При все това Гърция бе в състояние да извършва операции на пазарите през април и юли 2014 г. след период на стабилни реформи, успешно приключване на прегледи и подобрени перспективи за растеж. Това очевидно показва как ефективното изпълнение на реформи допринася за повишаване на доверието сред пазарните участници и за успешното връщане на пазарите.

Първо тире: Успешното възобновяване на растежа зависи от успешното изпълнение на програмите. Бе невъзможно да се постигне растеж, ако не се преодолеят системните и структурните слабости, залегнали в основата на гръцката държава и икономика. Предвид факта, че бяха прекъснати и първата, и втората програма, тази крайна цел не бе постигната напълно.

Трето тире: Изпълнението на програмата предотврати срива на финансовата система, който щеше да доведе до много по-сериозни последствия за гръцката държава и за финансовата стабилност. При все това неблагоприятните макроикономически и политически процеси, както и продължителните реформи на финансовите пазари съгласно програмите допринесоха за влошаване на балансите на банките.

XIV

Вж. отговорите на Комисията в разделите за заключенията и препоръките по-долу.

Въведение

06

В края на юни 2015 г. гръцкото правителство взе едностранно решение да не завърши изпълнението на втората програма по ЕИФС и обяви, че ще се проведе референдум.

08

Вж. отговора на Комисията на точка V. от обобщението (институционална структура).

Констатации и оценки

Част I — Управление на програмите за икономически реформи за Гърция 24

Вж. отговора на Комисията на точка VIII.

25

В контекста на първата програма Комисията и Еврогрупата използваха рамката и методиките на МВФ — международната организация с мандата и опита да предприема изпълнението на такива програми.

Замисълът на програмата бе предшестван от значителен обем изследвания по отношение на елементите, които трябваше да бъдат обхванати от реформите, и също така бяха въведени критерии за приоритизиране на реформите. Освен това Комисията бе в състояние да използва методиките и аналитичните инструменти, които са разработени и се прилагат при нормални режими на наблюдение в области като прогнози, анализ на фискалната позиция и устойчивостта, пенсии и съпоставка на структурни политики/реформи.

27

Комисията представи аналитични документи, подкрепящи докладите за политиката и потвърждаващи разработването на условията, включително в областта на регулираните професии.

Първите няколко условия относно регулираните професии и Директивата за услугите например бяха изпълнени навреме от гръцкото правителство, докато нежеланието от страна на гръцките органи в крайна сметка доведе до забавяне.

28

Първо тире: Макар че първоначално някои условия бяха описани по-общо с определяне на ясна крайна цел, впоследствие редовните процеси с органите доведоха до изготвянето на по-подробни насоки, в които бяха определени средствата и стъпките, чрез които ще се изпълнят реформите. В някои случаи този подход не доведе до правилно изпълнение. Свързаните с тълкуването проблеми обаче не са непременно основната причина за забавянето при изпълнението.

Второ тире: Преди гръцките органи да се ангажират с условия и да подпишат меморандума за разбирателство, всяко условие винаги се обсъжда и договаря с органите, както на техническо, така и на политическо равнище, за да се гарантира задълбочено и общо разбиране и ангажираност на процеса на реформи, който следва да бъде осъществен.

Големият брой подробности бе мотивиран от необходимостта да се определи ясно по какъв начин следва да се извършат реформите и да се преодолеят предизвикателствата, свързани с изпълнението. Освен това административният капацитет на органите бе затруднен от броя на мерките, които бяха необходими за действително подобряване на ефикасността на данъчната администрация, а не от броя на подробностите.

Ограничената ангажираност с реформите по време на втората програма често бе проблем, най-вече във връзка с персонала на данъчната администрация.

29

Вж. отговора на Комисията на точка IV. от обобщението относно целите на програмата и общия контекст.

Освен това цялостният набор от реформи съгласно програмата по ЕМС бе придружен от набор от извънредни мерки, чиято цел бе да се помогне на Гърция да използва оптимално наличните средства от ЕС и техническата помощ по инициативата на Комисията, посочена в съобщението от 15 юли 2015 г., озаглавено „Ново начало за работни места и растеж в Гърция“.

30

Първата програма съдържаше повече елементи на хоризонтални политики, докато във втората програма се увеличи броят на условията, насочени към конкретни сектори, като бе въведено условие за преглед на нормативните разпоредби, ограничаващи бизнеса, и чрез насочване към определени сектори, например за строителни материали и производство, в допълнение към туризма и търговията на дребно.

Това условие бе изпълнено с помощта на набора от инструменти на ОИСР в областта на конкуренцията.

Каре 2 — Реформите на продуктовия пазар спрямо реформите в областта на труда и данъците

Комисията напълно осъзнава ефекта от по-високите непреки данъци върху ценовата динамика. При все това в гръцката икономика се извършва процес на корекция на цените, който допринася за възвръщане на ценовата конкурентоспособност.

Основната цел на първата програма бе да се възстанови достъпът на Гърция до пазарно финансиране, което налагаше да се постави акцент върху фискалната консолидация. Независимо от това цялостното планиране на програмите за финансова помощ за Гърция бе основано на ясно формулирана стратегия. Структурните реформи представляваха ключова част от програмата и бяха насочени именно към постигането на положително въздействие след приключването на времевия хоризонт на програмата.

39

С цел съпоставка на резултатите от изпълнението и развитието на Гърция с времето Комисията използва показатели, които бяха налични от международни източници, но не винаги бяха всеобхватни и ставаха достъпни едва на по-късен етап. Това включва показателите на ОИСР за продуктовите пазари, с които се измерва постигнатият напредък по реформиране на регулираните професии, както и показателите на Световната банка за оценка на бизнес климата „Doing Business“.

Освен това в МР бе включено специално условие за оценка на въздействието от реформата на регулираните професии — включително проучване на 20-те професии с най-голям брой практикуващи, при което се проверява степента на либерализация, резултатите по отношение на новите участници, промените в цените и др.

40

По време на криза е наложително да се определи приоритет сред действията, особено при ограничен институционален капацитет за незабавно решаване на всички настоящи и потенциални проблеми.

В програмите за финансова помощ за Гърция бе отдаден приоритет на рекапитализациите, които бяха поискани спешно от надзорните органи за целите на финансовата стабилност.

Като следваща стъпка от решаващо значение бе разгледан проблемът, свързан със справянето с необслужваните кредити, предвид увеличаването на необслужваните кредити в резултат на продължителния кризисен период. Процесът по справянето с необслужваните кредити е по-сложен, отнема по-дълго време и налага осъществяването на реформи в няколко области (правни, надзорни, управленски, регулаторни и др.) и в различни видове контекст, всеки от които има специфични особености (задлъжнялост на домакинствата, задлъжнялост на МСП и на по-големи корпоративни предприятия). Припомня се, че извършеният през 2013 г. преглед на качеството на активите включваше преглед на проблемните активи, при който бяха измерени подготвеността и капацитета на банките за управление на необслужвани кредити.

Що се отнася до Гръцкия фонд за финансова стабилност (ГФФС), Комисията изпълняваше единствено ролята на наблюдател.

45

Не съществува единен макроикономически модел, който да може лесно да се използва за икономически прогнози.

Освен това при оценката на навременността, качеството и въздействието на приетите по програмите политики е изключително важно систематично да се взема под внимание бързо променящият се икономически и политически контекст в Гърция.

Каре 4 — Координиране на прогнозите

В рамките на програмите взаимното въздействие на макроикономическите и фискалните прогнози се определяше чрез повтарящ се процес, при който въздействието на новите фискални мерки се включваше в базовия макроикономически сценарий,а последният се използваше за изчисляване на фискалните прогнози.

48

С оглед на огромното напрежение и изключително кратките срокове е възможно на моменти да са допускани грешки или пропуски. В рамките на програмите се извършваше надежден и систематичен междуинституционален преглед на качеството и партньорски проверки на данните и изчисленията.

50

Сумата от 8 милиарда евро бе счетена за приблизително приемлива цел, като се вземат предвид нуждите от финансиране след приключването на програмата, която на свой ред зависи от изпълнението на евентуални мерки за дълга.

Освен това следва да се вземе предвид сложността на институционалната и правната уредба, с множество участници и вземащи решения лица.

51

Предвид липсата на консенсус в икономическата литература, прогнозите трябва да се опират на малко на брой проучвания, които могат да осигурят насоки за мащаба на въздействието.

Освен това макрофискалните прогнози са интегрирани и това касае на само прогнозата на Комисията и не само Гърция.

Част II — Разработване и осъществяване на реформите 56

Комисията подчертава, че отговорността не само за решенията за политиката, но и за изпълнението на всяка програма за финансова помощ се носи от националните органи.

57

Вж. отговора на Комисията на точка IV от обобщението (цели и контекст).

59

Вж. отговора на Комисията на точка IV от обобщението (цели на програмата).

61

Вж. отговора на Комисията на точка IV от обобщението (цели на програмата).

63

Вж. отговора на Комисията на точка IV от обобщението (цели на програмата).

Борбата с укриването на данъци и подобреното спазване на данъчното законодателство в Гърция очевидно са важна област, в която трябва да се проведат реформи. Независимо от това, проблемите в тази област не могат да се решат бързо. Програмата по ЕМС постави силен акцент върху тези мерки, като доразви опита от предишните програми.

Каре 6 — Обхват на мерките

Експертите поставиха под въпрос механизма за разделно плащане при сделки, подлежащи на облагане с ДДС, извършвани с публични институции. Механизмът за разделно плащане при сделки, подлежащи на облагане с ДДС, извършвани с публични институции, бе използван в Италия, но бе оспорен както от предприятията, така и от работещите в областта на данъчното облагане.

За по-засиленото използване на електронни фискални устройства е необходима данъчна администрация, оборудвана с усъвършенствани ИТ системи, но случаят с Гърция не е такъв.

Каре 6 — Първоначални подробности

В първата програма не бяха определени всички подробности за реформите, за които бе поет ангажимент. При все това подробностите бяха допълнително определени в хода на програмите и въз основа на придобития опит, за да се улесни ясното разбиране от страна на органите и в рамките на последващите оценки.

66

Нарастващата данъчна задлъжнялост е повлияна от факта, че процедурата на отписване бе въведена едва през 2014 г. и освен това отнема много време (данъчните задължения първо се запорират, ако длъжникът не създаде достатъчен капацитет за погасяване на задължението, и впоследствие се отписват, но едва 10 години по-късно, ако не е настъпило подобрение в платежоспособността на длъжника).

Значително техническо предизвикателство е да се разработят показатели за мониторинг на прогнозните недекларирани данъци, които да са точни в рамките на периодите за преглед на програмите.

68

Програмите осигуриха подходяща стратегическа рамка за реформи на публичната администрация. Непосредственият приоритет в този сектор бе фискална консолидация и това обяснява последователността на реформите от фискални към структурни.

Комисията, по-специално чрез Работната група за Гърция (РГГ), осигури обмен на най-добри практики чрез техническа помощ. Комисията изразява съжаление, че опитите за включване на заинтересовани страни са били неуспешни. Липсата на непрекъснатост и стабилност действително са релевантни проблеми поради честите промени в управлението. (вж. също отговора на точка 76).

На последно място в рамките на гръцката администрация бе налице значителна инертност и съпротива срещу промените.

73

Комисията определи амбициозни срокове; но конкретният пример за свръхамбициозни срокове не е подходящ.

Замисълът и прилагането на реформите по отношение на системата за оценка на персонала по новата програма не бяха осъществени, защото общото изпълнение на втората програма на практика бе преустановено от август 2014 г. до август 2015 г., когато започна програмата по ЕМС. Поради това не е възможно да се каже дали сроковете, определени по втората програма, са били твърде амбициозни или не: дори не е направен опит за изпълнение, тъй като програмата е била преустановена преди да може да се приключи с изпълнението.

Освен това съгласно програмата по ЕМС се въвежда нова система за оценка на персонала. Периодът между съгласието с условието и финализирането на вторичното законодателство е бил десет месеца (от август 2015 г. до юни 2016 г.) или с един месец по-малко от предвидения срок по втората програма; макар че реалната оценка се извършва през 2017 г., тъй като се основава на данни от края на 2016 г., както би трябвало, за да се добие пълна представа с течение на времето.

78

Основните определящи фактори за предоставянето на кредити бяха разгледани в рамките на програмите, в които бяха включени политики, насочени към банковия капитал и ликвидност, както и за справяне с необслужваните кредити. Факторите, на които се дължи свиването, са сложни и отразяват структурни проблеми на кредитните пазари. Поради това високият лихвен процент по нови кредити като цяло представлява по-скоро симптом на дълбока рецесия поради невъзможността на кредитополучателите да погасят своите кредити.

Същевременно Комисията положи усилия за увеличаване на финансирането от ЕС и международните финансови институции (Европейската банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка, Европейския инвестиционен фонд), което включва инструменти за финансиране на МСП.

79

Анализът отразява общата гледна точка на всички участващи институции и се основава на налична към онзи момент информация. Освен това той се основава на принос от независими експерти.

Рамката за рекапитализация бе изготвена от професионални инвестиционни банкери, консултанти на ГФФС, Централната банка на Гърция и Министерство на финансите.

80

Нуждите от капитал през 2013, 2014 и 2015 г. бяха определени единствено на отговорността на надзорните органи. Комисията и останалите институции просто осигуриха техническа помощ за разработването на рамката за стрес теста.

Освен това политическите събития и последвалата несигурност и нестабилност оказаха значително отрицателно въздействие върху растежа на БВП и поради това представляват елемент, който не е могъл да се предвиди.

81

Националните органи носят отговорност за изпълнението на предварително определените задачи в рамките на договорения периметър.

Комисията не се намесва в отношенията между надзорния орган и банките.

82

В съответствие с правилата на ЕС за държавните помощи помощта следва да бъде ограничена до необходимия минимум и следователно да се използва за покриване на нуждите от капитал на банката само ако не са налични частни средства от пазарите. Както е обяснено в решенията за държавна помощ, които Комисията прие през 2014 и 2015 г., участието на ГФФС не може да се счита за пазарна сделка, защото Фондът не е инвестирал при същите условия и в същите сделки като другите инвеститори. В рекапитализацията от 2014 г. бе въведен механизъм за изчисляване на цената, на която ГФФС има право да участва, именно за да се избегне прекомерно разреждане на ГФФС. В рекапитализацията от 2015 г. не бе определена предварителна минимална цена за участието на ГФФС поради специфичните условия на пазара и по решение на органите цената за закупуване на акции за ГФФС бе определена чрез набиране на инвеститори, което бе осъществено и наблюдавано от международни експерти.

Тези механизми помогнаха да се ограничат загубите за ГФФС. Промените в цените на акциите при следващата рекапитализация отразяват степента на риска, поет от частните инвеститори в условията на повишена несигурност.

83

В конкретния случай с Гърция скоро стана ясно на всички институции, участващи в програмата, че създаването на дружество за управление на активи (ДУА) не би представлявало подходящо решение поради редица причини: разнородността на необслужваните кредити, които обхващат повечето икономически сектори, огромните разходи за изграждането на такава структура, безпокойство във връзка с управлението, значимостта на отношенията между банките и клиентите в контекста на широкоразпространено стратегическо неизпълнение, въздействието върху балансите на банките и др.

84

Вж. отговора на Комисията на точка IV. от обобщението (цели на програмата).

85

Подобряването на законодателството в областта на несъстоятелността и съдебния капацитет представлява сложна реформа, която може да бъде постигната само с предприемането на множество действия. Между 2010 и 2014 г. бяха извършени няколко законодателни промени, включително на Закона за несъстоятелността и създаването на извънсъдебна рамка. Прилагането на реформите продължава да бъде отговорност на гръцките органи. Не бяха положени достатъчно усилия за прилагането на реформите. Като едностранно действие от страна на гръцките органи бе въведен мораториум върху реализирането на обезпеченията, който впоследствие бе удължен (последното удължаване беше до 30 октомври 2015 г.).

Каре 10

Припомня се, че в крайна сметка отговорността за успешното прилагане на реформите се е носила и продължава да се носи от гръцките органи.

Вж. отговора на точка 85.

86

Макар че пазарът за обслужване и продажба на необслужвани кредити бе създаден в рамките на програмата по ЕМС, втората програма включваше искане за разработване на всеобхватна стратегия за необслужваните кредити като възлово условие по МР; поради това от гръцките органи бе поискано да премахнат някои възлови пречки пред създаването на активен пазар на необслужвани кредити далеч пред приемането на закона през декември 2015 г. В допълнение към това Комисията заедно с други институции и международни партньори поискаха да се премахнат всички пречки за свободния пазар на необслужвани кредити (прекомерно бюрократични процедури, искания за надзор, данъци върху продажбата на необслужвани кредити и др.), което допринесе за изменение на закона през следващите месеци с оглед на приключването на първия преглед. На последно място, основните оставащи пречки бяха премахнати по-късно, през 2017 г.

87

Крайната отговорност за успешното прилагане на реформите продължава да се носи от гръцките органи.

Условията на програмата в крайна сметка наложиха преглед на договореностите за ликвидация и коригиране на случаите на неефективност. Програмата бе насочена към подобряване на начина, по който се организират ликвидациите и по който те се уреждат, когато възникнат проблеми.

88

Първата програма бе насочена най-вече към фискалните политики от непосредствено и решаващо значение, докато банковият сектор бе счетен за относително стабилен към онзи момент. Макар да е вярно, че първата програма не включваше никакви преки условия относно банковото управление, този въпрос бе засегнат непряко като част от условията на програмата за създаването на ГФФС.

Гръцкият фонд за финансова стабилност бе създаден още по първата програма с цел укрепване на състоянието и устойчивостта на банковия сектор, където управлението е една от главните причини за безпокойство.

Проблемите, свързани с банковото управление, придобиха значимост в очакване на използването на допълнителни публични средства за рекапитализация на банките в рамките на настоящата програма по ЕМС.

89

Не всички банки бяха национализирани. Едностранната замяна на управлението на частни банки създава правни затруднения да се обоснове пряката намеса в правата на собственост. Ролята на заинтересованите страни, както е призната от правото на ЕС, е да постигнат съгласие относно управлението на банката.

Първоначално ГФФС не участваше на основание, че пространните промени в управлението в условията на тежка криза ще задълбочат отлива на депозити, ще оставят тези банки без опитно ръководство и така ще създадат сериозни рискове за финансовата стабилност. Именно в този момент много банки трябваше да извършат увеличение на капитала, за да покрият значителните си нужди от капитал.

При липсата на бърз напредък, който да подобри управлението на управителните съвети на банките, бяха предприети мерки за решаване на проблема посредством условие, посочено в МР на програмата по ЕМС.

90

Допълнителните изисквания спомагат да се гарантира, че се създават по-качествени и свободни от външна намеса управителни съвети.

Предвид факта, че Гърция бе изправена пред безпрецедентен проблем с ликвидността, капитала и качеството на активите, от решаващо значение бе управителните съвети на банките да наемат възможно най-добрите експерти, за да се преодолеят специфичните предизвикателства на гръцките банки.

91

Крайната отговорност за успешното прилагане на реформите продължава да се носи от гръцките органи.

Комисията и останалите институции наблюдаваха внимателно по-малко значимите институции; при все това приоритетът бе да се гарантира финансовата стабилност, като вниманието е насочено към банките от системно значение.

Съгласно програмата по ЕМС по-малко значимите институции не изпълняваха критериите за публични/програмни средства за рекапитализация. Следователно програмата не съдържа обосновка за намеса в тези банки, при условие че те не нарушават пруденциалните изисквания.

Институциите нямаха никакво участие в посочения одит, но приветстваха решението на надзорните органи да го извършат.

Въпросите по осъществяване на надзора, свързани с по-малко значимите институции (ПМЗИ), бяха отразени във всеобхватната рамка за финансовия сектор, която включваше преструктурирането на целия банков сектор, при което бяха преструктуриране или ликвидирани няколко ПМЗИ.

92

Законът за ГФФС съдържа подробни правила относно решенията от компетентността на Изпълнителния съвет и тези от компетентността на Генералния съвет (член 4). Отговорността за евентуално неправилно изпълнение се носи единствено от ГФФС, тъй като институциите не носят отговорност за управлението на неговите задачи.

93

Макар че не всички промени се дължат на изискванията на програмата, действително бяха необходими редица промени за подобряване на функционирането на ГФФС и те бяха свързани по-специално с необходимостта да се гарантира независимостта на ГФФС от външно политическо влияние.

Макар че тези промени могат да доведат до потенциални неблагоприятни последици, бе счетено, че ползите надхвърлят разходите.

94

Тази ситуация следва да се оцени в рамките на по-широкообхватния контекст на преобладаващото затруднено положение на финансовите пазари, което не позволява бързо възвръщане на инвестициите. Успешната рекапитализация, значителното преструктуриране, както и регулаторните и свързаните с управлението реформи, предприети като пряк отговор за овладяване на разрастващите се отрицателни събития, позволиха да се стабилизира цялата система. По този начин се гарантира постигането на основната цел на програмите, а именно финансова стабилност. Алтернативният сценарий (т.е. срив на финансовата система) щеше да доведе до значителни финансови, икономически и социални разходи.

97

Макар че ясно се осъзнаваха рисковете, произтичащи от сивата част от пазара на труда, съдържателната им оценка би била невъзможна поради незаконното им естество (незаконно деклариране на по-малки приходи).

Комисията припомня, че преговорите бяха проведени съвместно с други институции. Вж. отговора на Комисията на точка V. от обобщението (институционална структура).

98

Вж. отговора на Комисията на точка V от обобщението (институционална структура).

99

Мерките в областта на колективното договаряне бяха договорени и предприети поетапно и постепенно. Причината за това обаче не е отказ да се признае, че гръцката икономика се характеризира предимно с микропредприятия и малки предприятия. По-скоро това отразява предпазлив подход с последващи допълнителни интервенции — като например въвеждането на „съюзи на лицата“, които позволяват да се провежда договаряне на възнагражденията на ниво предприятие и в дружествата без представителство на професионалните съюзи, което оказа по-пряко въздействие върху съществуващата национална практика — които бяха предприети на по-късен етап в отговор на ситуацията, която продължаваше да се влошава.

100

Що се отнася до темата за реформите на пазара на труда, в програмата по ЕМС бяха включени същите теми като в предишните програми поради две основни причини: първо, някои от договорените по втората програма мерки не бяха изпълнени; второ, в програмата по ЕМС бе предвиден всеобхватен преглед на изпълнените в миналото мерки — някои от които с временно естество — за да се установи дали те продължават да бъдат подходящи и необходими. Макар да признава, че са налице значителни забавяния в изпълнението, Комисията счита, че графикът и последователността са били уместни.

Каре 11

Минималната заплата, определена в националния колективен трудов договор, беше намалена със закон и бе установена нова уредба, с която бе въведена законоустановена минимална заплата. Тази реформа коренно промени начина на определяне на минималната заплата в Гърция, от колективно договаряне (автономно от социалните партньори) към установяване със закон (определена от правителството). Същевременно новосъздадената рамка бе предназначена да се прилага след приключването на програмата (т.е. при стабилни икономически условия и условия на пазара на труда), като равнището на минималната заплата се замразява по време на програмния период.

102

Трето тире: Посочването на количествено равнище (намаление с 15 %) бе включено, за да се добие представа за порядъка на очакваното намаление на разходите за труд на единица продукция. Промените в посочената променлива са в резултат на сложни взаимодействия, на които публичните органи могат да повлияят, но не и да контролират пряко. Поради това би било погрешно това равнище да се разглежда като ясна цел, спрямо която да се измерва успехът/изпълнението.

Част ІІІ — Постигане на целите на програмата 106

Когато се разглежда дали са постигнати основните цели на програмите за финансова помощ, трябва да се има предвид, че отговорността за навременното и ефективно прилагане на реформите се носи от националните органи. По-специално е важно да се вземат предвид всички външни фактори извън контрола или сферата на влияние на институциите, като например икономическата и политическата обстановка, административният капацитет, ангажираността с процеса на реформи, комуникационната политика и всички неочаквани сътресения (например предсрочни избори, задълбочаване на глобалната рецесия) или други външни фактори.

110

Що се отнася до финансовите рискове след приключването на времевия хоризонт на програмата, в таблиците за финансиране и в анализа на устойчивостта на дълга (АУД) на Комисията се проучват условията за финансиране след приключването на програмата.

Каре 12

Оценката на МВФ на фискалната база и на фискалните мерки се различава в множество случаи от оценката на европейските институции.

123

Изпълнението на програмите позволи да се избегне срив на финансовата система с всичките му изключително сериозни последствия за Гърция и за финансовата стабилност. Първопричините за влошаването на балансите на банките се дължат на продължителните реформи на финансовите пазари съгласно програмата, повтарящите се периоди на политическа нестабилност с повишена нестабилност и загуба на доверие, както и на продължителната рецесия.

124

Възстановяването на растежа в дългосрочен план представлява последица от успешното изпълнение на програмата, а не краткосрочна цел. Успехът на програмата може да се оцени едва години след приключването ѝ, тъй като реформите ще продължат да оказват кумулативни ефекти дълго след приключването на програмата.

Заключения и препоръки

Препоръка 1

Комисията приема препоръката. Тя ще определи рамка за установяване на условията и ще поясни видовете аналитични инструменти, които следва да се използват.

Препоръка 2

Комисията приема препоръката.

Препоръка 3

Комисията приема препоръката.

Комисията отбелязва, че в настоящия договор за ЕМС се предвиждат по-целенасочени програми, т.е. насочени към дисбалансите в конкретни сектори, като в този случай може би не е оправдано прилагането на всеобхватна стратегия за растеж.

Препоръка 4

Комисията приема препоръката.

Препоръка 5

Комисията приема препоръката. Повечето стъпки в това отношение вече са изпълнени като част от програмата по ЕМС.

Препоръка 6

Комисията приема препоръката и припомня, че не може да ангажира другите институции да приемат параметри на работа, които по подразбиране трябва да се договорят съвместно по принцип и по същество.

Препоръка 7

Комисията приема препоръката. Комисията вече прилага мерки за контрол на качеството, включително чрез сътрудничество с други институции. Комисията ще извърши преглед на прилагания понастоящем контрол на качеството и ще подобри свързаната с него документация.

141

Предвид приоритета за фискална консолидация, бе възприета определена последователност на фискалните и структурните реформи. Освен това реалният проблем не е в планирането на реформите, а в тяхното изпълнение. В действителност административният капацитет представлява предизвикателство, поради което на Гърция бе отпусната техническа помощ в тази връзка след създаването на Работната група за Гърция от страна на Комисията.

Освен това ефективното използване на отпуснатата техническа помощ и действителното изпълнение на структурните реформи бяха възпрепятствани от повтарящи се периоди на продължителна политическа нестабилност.

Що се отнася до количествените цели, те са определени съвместно и със съгласието на гръцките органи.

Препоръка 8

Комисията приема препоръката.

Техническата помощ е съгласувана внимателно с разпоредбите на програмата по ЕМС за стабилност, като помощта за редица реформи по програмата изрично бе включена в меморандума за разбирателство. В срок от три месеца от създаването на програмата по ЕМС Комисията договори с гръцките органи „План за техническо сътрудничество в подкрепа на структурните реформи“, който бе публикуван и на уебсайта на Комисията. Службата за подкрепа на структурните реформи осигурява и координира подкрепата за гръцките органи в почти всички области на реформи в рамките на програмата по ЕМС.

Препоръка 9

Комисията приема препоръката. Тя ще увеличи аналитичната си работа по отношение на планирането на програмните реформи, като определи рамка за установяване на условията, която ще осигури повече яснота относно видовете аналитични инструменти, които следва да се използват.

146

Изпълнението на програмите позволи да се избегне срив на финансовата система с всичките му изключително сериозни последствия за гръцката държава и да се възстанови финансовата стабилност, която бе от ключово значение за смекчаване на допълнителния спад. Първопричините за влошаването на балансите на банките се дължат на продължителните реформи на финансовите пазари съгласно програмата, повтарящите се периоди на политическа нестабилност с повишена нестабилност и загуба на доверие, както и на продължителната рецесия.

Препоръка 10

Комисията приема препоръката. Тя вече извърши последващи оценки на други държави от еврозоната, които бяха обект на програми за подкрепа за стабилност.

Препоръка 11

Комисията приема препоръката.

Съкращения

БВП: Брутен вътрешен продукт

БГ: Централна банка на Гърция

ГСПП: Генерален секретариат по публичните приходи

ГФФС: Гръцки фонд за финансова стабилност

Данък ENFIA: Единен данък върху недвижимите имоти

Данък ПЕК: Данък „Публична енергийна корпорация“

ДУА: Дружество за управление на активи

ДФЕС: Договор за функционирането на Европейския съюз

ЕЗК: Единно звено за контакт

ЕИП: Европейски икономически прогнози

ЕК: Европейска комисия

ЕМС: Европейски механизъм за стабилност

ЕМФС: Европейски механизъм за финансово стабилизиране

ЕНМ: Единен надзорен механизъм

ЕСС: Европейска система от сметки

ЕФФС: Европейски инструмент за финансова стабилност

ЕЦБ: Европейска централна банка

КС: Кредитно споразумение

МВФ: Международен валутен фонд

МИФП: Меморандум за икономическа и финансова политика

МОЗГ: Механизъм за отпускане на заеми за Гърция

МР: Меморандум за разбирателство

НК: Необслужвани кредити

НФ: Недостиг от финансиране

ОИСР: Организация за икономическо сътрудничество и развитие

ОПАР: Оперативна програма „Административна реформа“ за програмен период 2007—2013 г.

ПА: публична администрация

ППД: Процедура при прекомерен дефицит

ПЧИ: Преки чуждестранни инвестиции

РГГ: Работна група за Гърция

РТЕП: Разходи за труд на единица продукция

СБ: Съкровищни бонове — емисии на краткосрочни дългови инструменти за срок от една година или по-малко

СЕС: Съд на Европейския съюз

ТМР: Технически меморандум за разбирателство

УЧС: Участие на частния сектор

DG ECFIN: Европейска комисия — Генерална дирекция „Икономически и финансови въпроси“

EAP: Програма за икономически реформи

EPL: Законодателство за защита на заетостта

Бележки

1 Към 2008 г. освен Гърция четири други държави от еврозоната (Португалия, Ирландия, Испания и Кипър) и три държави, които не са членки на еврозоната (Латвия, Унгария и Румъния) поискаха международна финансова подкрепа.

2 Международният валутен фонд (МВФ) е организация от 189 държави и основната ѝ цел е да гарантира стабилност на международната парична система. Наред с други действия МВФ предоставя заеми на държави членки, които изпитват действителни или възможни проблеми с платежния баланс, които заемите зависят от изпълнението на политики, целящи коригиране на основните проблеми.

3 Съответно до края на февруари и края на юни 2015 г.

4 И трите програми споделят едни и същи цели. По третата програма модернизирането на публичната администрация е предвидено като специална цел, за да се признае значението на реформите в това отношение, но първата и втората програма също се занимават с реформата на публичната администрация в рамките на целта „Растеж и конкурентоспособност“.

5 Договор за създаване на Европейския механизъм за стабилност, параграфи 12 и 13.

6 Регламент (ЕС) № 472/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. за засилване на икономическото и бюджетно наблюдение над държавите членки в еврозоната, изпитващи или застрашени от сериозни затруднения по отношение на финансовата си стабилност (ОВ L 140, 27.5.2013, стр. 1).

7 Регламент (ЕС) № 472/2013.

8 Въз основа на Договора за функционирането на Европейския съюз (членове 127 и 282) и член 2 от Решение на Съвета 98/415/ЕО от 29 юни 1998 година за консултирането на националните власти с Европейската централна банка по отношение на проектите за законодателни разпоредби (OJ L 189, 3.7.1998 г., стр. 42).

9 Условия за провеждане на специфични за политиките реформи или правни промени.

10 За първата и втората програма писмата са адресирани до председателя на Еврогрупата, заместник-председателя на Комисията и председателя на ЕЦБ. Едновременно с това същото писмо е изпратено до МВФ.

11 Към пролетта на 2017 г. МВФ не беше постигнал споразумение относно финансовото си участие в третата програма. Независимо от това той изцяло участва в процеса на подготовката.

12 Мисиите за проверка са проведени от старши служители на Комисията, МВФ и ЕЦБ. Те са имали за цел: 1) да се актуализират прогнозите и да се оцени положението в страната в ключови области на политиката; 2) да се оцени изпълнението на условията; 3) да се направи преглед на условията за следващата проверка.

13 Заедно с проектите на програмни документи Комисията предоставя на Съвета съобщение в съответствие с решение на Съвета 2010/320/ЕС от 10 май 2010 за спазване на принципа на обвързаност с условия и препоръка на Комисията за решение на Съвета с оглед изменение на Решение на Съвета 2010/320/Ес (членове 126 и 136).

14 Към датата на третия преглед на втората програма (декември 2012 г.) не са издадени конкретни решения на Съвета за прегледите на програмата, тъй като те не са довели до големи промени в изискванията относно политиката.

15 Кредитното споразумение е изготвено от Европейската комисия, която ръководи операциите по отпускане на заема. За първата програма кредитното споразумение е сключено на двустранна основа между държавите – членки на еврозоната, и Гърция.

16 Еврогрупата е неформален орган, в който министрите на държавите членки от еврозоната обсъждат въпроси, отнасящи се до споделените им отговорности във връзка с еврото.

17 Подготвителен орган, съставен от представители на държавите – членки на еврозоната на Икономическия и финансов комитет, на Комисията и на Европейската централна банка.

18 В този доклад се представя един по-подробен специфичен за политиките анализ на гръцките програми за икономически реформи в сравнение с одита, извършен за петте държави по програмата, в контекста на Специален доклад № 18/2015 на Сметната палата. Въпреки това заключенията и препоръките от двата доклада са подобни по естество, тъй като ГД „Икономически и финансови въпроси“ управлява успоредно съответните програми. Въпреки това ЕСП отбелязва, че гръцката програма е изключителна по отношение на обхват и размер и представлява особено предизвикателство от гледна точка на управлението.

19 Участието на МВФ в гръцката програма за икономически реформи е оценено от Независимата служба за оценка, The IMF and the Crises in Greece, Ireland, and Portugal (МВФ и кризите в Гърция, Ирландия и Португалия), 2016 г.

20 ЕМС е междуправителствена организация, финансирана от държавите – членки на еврозоната. Той се одитира от Борд на одиторите (който включва одитор от ЕСП), но като такава ЕСП няма никакво право да одитира ЕМС. Този проблем се посочва в обзорния доклад на ЕСП на механизмите на ЕС за отчитане и за одит в публичния сектор (2014 г.). В наскоро публикуван доклад за оценка The EFSF/ESM financial assistance (Финансовата помощ от ЕИФС/ЕМС) се разглежда участието на институцията в Гърция.

21 Член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз във връзка с член 27.2 от Устава на ЕСЦБ и на ЕЦБ. Ограниченията на мандата за одит на Сметната палата по отношение на ЕЦБ са разгледани в обзорния доклад на ЕСП на механизмите на ЕС за отчитане и за одит в публичния сектор (2014 г.).

22 Европейският парламент изрично е поискал от Сметната палата да анализира ролята на ЕЦБ в програмите за финансова помощ (вж. Резолюция на Европейския парламент от 27 април 2017 г. относно специалните доклади на Сметната палата в рамките на процедурата по освобождаване от отговорност на Комисията за 2015 г. (2016/2208).

23 ЕЦБ счита, че е предоставила на ЕСП писмени отговори и съответната документация относно участието ѝ в гръцките програми съгласно рамката на правомощията на ЕСП за извършване на одит на оперативната ефективност на управлението на ЕЦБ. Сметната палата срещна подобни проблеми при получаването на доказателствени данни от ЕЦБ при одита на единния надзорен механизъм (Специален доклад № 29/2016, точка 29).

24 През януари последният достъп до пазарите е осигурил 5 млрд. евро на вече висока цена (6,2 %). В периода януари — април 2010 г. спредовете за 2-годишните облигации са се увеличили от 347 до 1 552 базисни пункта.

25 Срещите на върха на държавите от еврозоната са срещи на държавните и правителствените ръководители на държавите – членки на еврозоната.

26 МВФ разполага с този вид насоки (напр. насоките за обвързаност с условия, септември 2002 г.).

27 Например липсва консенсус относно целевото равнище на независимост на данъчната администрация от министерството на финансите (по отношение на планиране на работата и ресурсите и вземането на решения). Независимо от увеличения брой условия в тази област целта на програмата не е постигната (т.е. третата програма се занимава с неразрешените въпроси относно автономността).

28 В първата програма не се съдържа никакво предварително действие в областта на данъчната администрация, докато 10 % от „уникалните“ условия за данъчната администрация във втората програма са предварителни действия. Три четвърти от тях не са били първоначално включени във втората програма.

29 Гърция е обявила затваряне на банките заради масовото изтегляне на суми и опашките, които са се формирали пред банкоматите след обявяването на референдума.

30 Въпреки продължителните преговори не е постигнато споразумение с гръцките власти относно реформите, необходими за приключване на последните прегледи на втората програма.

31 Например: „неспазване“, „продължава да се изпълнява“, „неспазване, постигнат напредък“, „спазване и продължава да се изпълнява“, „частично спазване“, „спазване в голяма степен“ и „забавяне“.

32 Например формално се създава Служба за по-добро регулиране като част от програмата, но тя остава с недостатъчен персонал и няма правомощия да отхвърля проектопредложения със слабо разработени оценки на регулаторното въздействие.

33 Сметната палата установи един конкретен случай през 2013 г., когато Комисията не е изразила убедително своята загриженост в ГФФС по отношение на потенциалното сливане на две банки. Операцията е отхвърлена едва по-късно, но забавянето е довело до изгубена възможност за рекапитализиране на тези банки отчасти с частни средства (в крайна сметка те са рекапитализирани изцяло от ГФФС).

34 Например чрез програмата за пазара на ценни книжа, въведена през май 2010 г. за покупките на държавни облигации на вторичния пазар, и чрез спешната помощ за осигуряване на ликвидност на платежоспособни банки в началото на 2010 г.

35 На 4 февруари 2015 г. ЕЦБ решава да суспендира освобождаването от задължението за приемане на държавните ценни книжа на Гърция като обезпечения по кредити, като по този начин автоматично увеличава краткосрочните разходи по заеми за банките. Не е ясно дали решението е координирано с партньорите, участващи във втората програма. По-късно през същия месец Еврогрупата взема решение да удължи втората програма с четири месеца (до края на юни 2015 г.).

36 Например липсвал е контрол на промените/версиите/достъпа, липсвали са равнения на входящите данни и вградена аналитична част, за да се осигури съгласуваност и цялост на данните.

37 Така например в първоначалното изчисление на недостига на финансиране общите нужди от рефинансиране са подценени, а в изчислението от декември 2010 г. цифрите за погасяването на задълженията не отразяват общата сума.

38 Например оценката на нуждите от финансиране на публичните предприятия, използването на данни на начислена основа, а не на действителните нужди от касови средства, условията за пазарно финансиране и равнището на корекцията на съотношението „наличности—потоци“.

39 В това отношение Сметната палата направи статистическо проучване, като съпостави макроикономическата прогноза на Комисията за първата и втората програма с прогнозата на други организации и алтернативни макроикономически модели. Извършеният посредством съпоставка на прогнозите сравнителен анализ показа, че като цяло прецизността на прогнозите на ГД ECFIN е съпоставима с тази на прогнозите на конкурентните институции.

40 Други ключови области на реформите, които не са обхванати от анализа на Сметната палата, са здравната система, образованието, съдебната система и промишлеността.

41 Например не е обосновано следното условие: „Правителството прави промени в законодателството с цел смекчаване на данъчните пречки пред сливанията и придобиванията, като например непрехвърлянето на натрупани загуби заедно с дружеството и сложното изчисление на „прекомерна полза“ (член 11 от Закон 3522/2006) при прехвърляне на еднолични дружества с ограничена отговорност“. (Първа програма, май 2010 г.).

42 Според ОИСР този данък нанася в най-малка степен вреди на растежа.

43 Самата Комисия призна за постигането на слаб напредък при спазването на данъчното законодателство през 2010 г. и 2011 г.

44 В меморандумите за разбирателство в първата програма има 32 уникални условия за данъчната администрация, във втората — 194 условия. Това значително нарастване на степента на детайлност не е отразено в условията на МВФ, които включват 6 структурни показателя в първата програма и 14 във втората в тази област.

45 Приходите от данъци и осигурителни вноски (докладвани от Евростат) изключват условно изчислените социални осигуровки като дял от БВП. По своя състав този показател изключва и несъбраните суми, тъй като Гърция отразява данъците и осигурителните вноски по метода „актуализирани във времето касови постъпления“.

46 По-конкретно приходите от ДДС като дял от БВП не бележат подобрение в периода 2009—2014 г., както е било прогнозирано първоначално, въпреки няколкото увеличения на ставката и трайния дял на частното потребление в БВП.

47 „Проучване и доклади относно разликата между потенциалните и реално събраните приходи от ДДС в 28-те държави членки на ЕС“ (ГД TAX, 2016 г.).

48 През 2009 г. заплатите и пенсиите са представлявали три четвърти от всички първични разходи, като са били елементът от разходите, който динамично се увеличава след 2000 г. В периода 2000—2008 г. разходите за заплати са се увеличили с почти 100 % и с още 7,5 % през 2009 г.

49 Институционалният капацитет обикновено обхваща три измерения на интервенции за: 1) структурите и процесите, 2) човешките ресурси и 3) предоставянето на услуги.

50 Размерът и приносът на ТП в областта на реформите в публичната администрация са ограничени. Финансовата помощ възлиза на 750 000 евро. Този договор обаче не е изпълнен в достатъчна степен (37 % от разполагаемия бюджет и 44 % от общо 620 човекодни на разположение за периода 30.1.2013 г.—1.1.2014 г.).

51 Съкращаването на броя на служителите със 150 000 е било предвидено да бъде трайно и е осъществено посредством прилагане на правилото „едно ново назначение в замяна на освобождаването на петима служители“, намаляване на броя на временните договори, трудов резерв, схеми за предсрочно пенсиониране и пенсиониране, и контрол върху наемането на служители. Що се отнася до схемата за задължително освобождаване на 15 000 служители, освободените бройки е можело да бъдат заети от нови служители, чийто профил е по-подходящ за нуждите на администрацията.

52 Въпреки че в програмите са формулирани условия за подобряване на достъпа на МСП до финансиране, реформите във финансовия сектор са осигурили единствено създаването на Института за растеж. Освен това предоставената за тази цел сума (приблизително 200 млн. евро) е малка в сравнение с потребностите от финансиране на гръцките предприятия.

53 Гаранцията дава право на притежателя да купи базовата акция на емитиращото дружество на фиксирана цена до изтичане на нейния срок.

54 От началото на кризата гръцките банки са преминали през шест оценки на нуждите от капитал. Обикновено те се извършват въз основа на два сценария (основен и неблагоприятен) в зависимост от основните макроикономически променливи. Следва да се отбележи, че във всички случаи Комисията е изиграла основна роля при разработването на сценариите (вж. също Специален доклад на Европейската сметна палата № 5/2014, т. 58 и каре 1). В своята последваща оценка на втората програма МВФ е установил слабости в оценките на нуждите от капитал (Доклад за страната № 17/44, февруари 2017 г., т. 39 и фигура 19).

55 През 2014 г. частните инвеститори са придобили акции в четирите най-големи банки с отстъпка между 7 % и 23 % от последната цена при затваряне. През 2015 г. отстъпката е била значително по-висока — между 34 % и 93 %, като предварително не е била определена минимална цена поради по-голямата несигурност.

56 Сред проблемите са отлагането на въвеждането на кодекса за поведение при управлението на необслужвани кредити за края на 2015 г., не толкова активното управление на кредитните портфейли (банките са се фокусирали основно върху краткосрочните решения, като по този начин са оставили проблемите за решаване в бъдеще) и слабото сътрудничество между банките. Липса на действия се наблюдава и в случаи, при които банките са обявили за невалидни кредитни споразумения, по отношение на които не са били предприети правни действия.

57 ЕЦБ и МВФ са набелязали няколко пречки пред справянето с необслужваните кредити (ЕЦБ, Stocktake of national supervisory practices and legal frameworks related to NPLs („Преглед на националните надзорни практики и правни рамки във връзка с необслужваните кредити“, приложение III, септември 2016 г., и МВФ, Доклад за страната № 17/41, февруари 2017 г., стр. 3 — 15).

58 Напр. намаляването на минималната заплата увеличава стимулите за неформално плащане на част от заплатата (надвишаваща минималната заплата) с цел намаляване на данъците и осигурителните вноски. От друга страна, въведени са специални мерки за справяне със сивата част на пазара на труда.

59 Форма на представителство на служителите при липса на синдикална организация.

60 В първата програма решенията на Съвета посочват номиналния дефицит, а във втората — първичния дефицит без банковите действия.

61 Първично структурно бюджетно салдо: действителното нетно бюджетно салдо без разходите за лихви, цикличния компонент и еднократните и другите временни мерки. Структурното салдо е показател за основната тенденция на бюджетното салдо.

62 „Мудис“: Caa3, „Фич“: RD (ограничено неизпълнение), S&P: SD (селективно неизпълнение). През 2016 г. само агенция S&P е повишила рейтинга на четирите най-големи гръцки банки до CCC+.

63 Категорията „неивестиционен рейтинг“ (BB или по-нисък) означава, че вероятността дружеството да изплати своя емитиран дълг, се счита за несигурна.

64 Сумата на непогасените кредити в частния сектор е спаднала с 21,9 % от 2009 до 2016 г. Въпреки това действителният отрицателен поток на банковото финансиране е много по-голям в резултат на високия и нарастващ дял на необслужваните кредити.

65 Със същественото изключение на туризма, който се е възползвал от вътрешното обезценяване.

Събитие Дата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 11.11.2015
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект) 13.7.2017
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 3.10.2017
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици 14.11.2017

Одитен екип

Специалните доклади на Европейската сметна палата представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми на управлението, свързани с конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Докладът е изготвен от Одитен състав IV, специализиран в областта на пазарната регулация и конкурентоспособната икономика. Г-н Баудилио ТОМЕ МУГУРУСА — ръководител на одитния състав, е докладващият член на ЕСП. При изготвянето на доклада той беше подпомогнат от Daniel Costa de Magalhães, Ignacio García de Parada Miranda и Simon Dennett from от неговия кабинет, от Zacharias Kolias — директор, и Kamila Lepkowska — ръководител на задача. Одитният екип включва Efstathios Efstathiou, Athanasios Koustoulidis, Adrian Savin, Giuseppe Diana, Marion Schiefele и Natalia Krzempek.

От ляво на дясно: Daniel Costa de Magalhães, Giuseppe Diana, Marion Schiefele, Adrian Savin, Kamila Lepkowska, Simon Dennett, Baudilio Tomé Muguruza, Ignacio García de Parada Miranda, Efstathios Efstathiou, Zacharias Kolias, Natalia Krzempek.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2017 г.

PDFISBN 978-92-872-8348-1ISSN 1977-5814doi:10.2865/682697QJ-AB-17-017-BG-N
HTMLISBN 978-92-872-8373-3ISSN 1977-5814doi:10.2865/784120QJ-AB-17-017-BG-Q

© Европейски съюз, 2017 г.

За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта http://europa.eu/contact

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес http://europa.eu/contact.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес http://europa.eu.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес http://publications.europa.eu/eubookshop. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. http://europa.eu/contact).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.