Specialioji ataskaita
Nr.17 2017

Komisijos intervenciniai veiksmai dėl Graikijos finansų krizės

Šis leidinys yra paskelbtas 23 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF General Report

Santrauka

Apie šią ataskaitą

I

Mes išnagrinėjome, kaip Europos Komisija vykdė trijų Graikijos ekonominio koregavimo programų valdymą, atsižvelgdami į naudotų skirtingų finansinės pagalbos priemonių institucinę sąrangą. Šiuo metu vykdomos programos atžvilgiu atliekant auditą iš esmės buvo nagrinėjami tik koncepcijos aspektai. Pirmajai (2010 m.) programai (GPP) buvo skirta 110 milijardų eurų, antrajai (EFSF; 2012 m.) – 172,6 milijardo eurų, o trečiajai (ESM; 2015 m.) – 86 milijardai eurų. Remiantis 2017 m. vidurio duomenimis, Graikijai tebereikia išorinės finansinės paramos, taigi nustatėme, kad programų tikslai buvo įgyvendinti tik iš dalies. Apskritai programos buvo parengtos taip, kad vykdant reformas Graikijoje buvo įmanoma pasiekti pažangos, tačiau nustatėme tam tikrų trūkumų. Kad būtų lengviau rengti būsimas paramos programas, pateikiame Komisijai kelias rekomendacijas.

Apie Graikijos koregavimo programas

II

Prisijungusi prie euro zonos, Graikija išgyveno ekonomikos pakilimą, kurį skatino galimybė lengvai skolintis ir vykdoma dosni fiskalinė politika. Tačiau 2008–2009 m. pasaulinė finansų krizė atskleidė šalies pažeidžiamumą: didėjantį makroekonominį disbalansą, dideles valstybės ir išorės skolas, menką išorės konkurencingumą, netvarią pensijų sistemą ir silpnas institucijas. Šie veiksniai kartu su atskleistais faktais apie neteisingų oficialių statistinių duomenų pateikimą sudavė smūgį tarptautiniam pasitikėjimui. Graikija nebeišgalėjo mokėti tiek, kad galėtų skolintis finansų rinkose, ir 2010 m. balandžio mėn. paprašė finansinės paramos iš euro zonos valstybių narių ir TVF.

III

Dėl pirmosios Graikijos ekonominio koregavimo programos susitarta 2010 m., jai skirta 110 milijardų eurų. Tačiau, nepaisant taikytų fiskalinių ir struktūrinių priemonių ir 2012 m. atlikto skolų restruktūrizavimo, to nepakako, kad šalis galėtų grįžti prie rinkos finansavimo. Todėl susitarta dėl dar dviejų programų: 2012 m. dėl programos, kuriai skirta 172,6 milijardo eurų, ir 2015 m. dėl programos, kuriai skirta 86 milijardai eurų.

IV

Koregavimo programomis buvo siekiama išspręsti Graikijos ekonominio disbalanso problemas ir taip užkirsti kelią Graikijos ekonomikos krizei išplisti likusioje euro zonos dalyje. Įgyvendinant šias programas, Graikijoje buvo siekiama sukurti stabilią ir tvarią ekonominę ir finansinę padėtį ir atkurti šalies gebėjimą visus savo poreikius finansuoti finansų rinkose. Paramai buvo taikomos politikos sąlygos, nustatytos Graikijos valdžios institucijų ir skolintojų susitarimu. Šios sąlygos apėmė beveik visas Graikijos valstybės funkcijas ir jomis buvo siekiama įgyvendinti tris pagrindinius tikslus: užtikrinti fiskalinį tvarumą, finansinį stabilumą ir atkurti ekonomikos augimą. Europos Komisija patikrino, kaip Graikija laikosi šių sąlygų, ir pateikė ataskaitą.

V

Komisija koregavimo programas valdė Europos skolintojų kiekvienai programai – euro zonos valstybių narių (pirmajai programai), Europos finansinio stabilumo fondo (antrajai programai) ir Europos stabilumo mechanizmo (trečiajai programai) – vardu, veikdama kartu su Europos Centriniu Banku.

Kaip vykdytas auditas

VI

Tikrinome, ar Komisija tinkamai valdė Graikijos koregavimo programas. Visų pirma siekėme gauti atsakymus į šiuos klausimus:

  • Ar Komisija taikė tinkamą programų valdymo tvarką?
  • Ar politikos sąlygos buvo tinkamai parengtos ir veiksmingai įgyvendinamos?
  • Ar pagrindiniai koregavimo programų tikslai buvo įgyvendinti?
VII

Naudodamiesi Audito Rūmų įgaliojimais vykdyti ECB valdymo veiklos efektyvumo auditą, pabandėme ištirti Europos Centrinio Banko dalyvavimą Graikijos ekonominio koregavimo programose. Tačiau ECB suabejojo, ar šiuo atžvilgiu Audito Rūmai turėjo įgaliojimus; jis nepateikė pakankamų įrodymų, todėl negalėjome parengti ataskaitos apie ECB vaidmenį įgyvendinant Graikijos programas.

Nustatyti faktai

VIII

Pradėjusi įgyvendinti Graikijos ekonominio koregavimo programą, Komisija neturėjo tokio proceso valdymo patirties. Procedūros buvo nustatytos beveik po metų, tačiau daugiausia dėmesio jose buvo skiriama oficialiai dokumentų tvirtinimo tvarkai, informacijos srautams ir mokėjimų kalendoriui. Nebuvo jokių konkrečių Komisijos vidaus gairių, kaip parengti programų sąlygas, pavyzdžiui, kokia turėtų būti jų apimtis ar kiek jos turėtų būti išsamios. Nepaisant to, kad sąlygų daugėjo, pirmoje ir antroje programose jos nebuvo tinkamai suskirstytos pagal sąlyginę svarbą ir nebuvo įtrauktos į platesnę šalies strategiją. Komisija įdiegė veikiančią sąlygų vertinimo sistemą, tačiau nustatėme svarbių trūkumų, visų pirma struktūrinių reformų įgyvendinimo vertinimo srityje.

IX

Nepaisant sudėtingos programų institucinės struktūros, Komisijos bendradarbiavimo su programų partneriais, visų pirma TVF ir ECB, veiklos aspektai niekada nebuvo įforminti.

X

Bendrą ekonominę programų rengimo sistemą sudarė finansavimo spragų skaičiavimai ir makroekonominės projekcijos. Komisija reguliariai atnaujino savo analizę šioje srityje, o projekcijų tikslumas, palyginti su kitų tarptautinių organizacijų projekcijomis, buvo panašus. Tačiau nustatėme prielaidų dokumentavimo, pagrindimo ir kokybės kontrolės trūkumų.

XI

Atlikus išsamią reformų planavimo ir įgyvendinimo keturiose svarbiausiose politikos srityse (mokesčių, viešojo administravimo, darbo rinkos ir finansų sektoriaus) analizę, susidaro prieštaringas vaizdas. Įgyvendinant mokesčių ir viešojo administravimo reformas, sutaupyta lėšų fiskalinėje srityje, tačiau struktūriniai komponentai buvo įgyvendinti prasčiau. Darbo rinka tapo lankstesnė ir konkurencingesnė, tačiau pagal trečią programą dar tebėra įgyvendinami tolesni reglamentavimo pokyčiai. Finansų sektorius buvo iš esmės restruktūrizuotas, tačiau šiuo tikslu bankų sistemai teko skirti daugiau kaip 45 milijardus eurų, o susigrąžinti galima tik nedidelę šios sumos dalį. Visose politikos srityse tam tikras pagrindines reformas buvo gerokai vėluojama įgyvendinti arba jų įgyvendinimas buvo neveiksmingas.

XII

Apskritai sąlygos buvo parengtos taip, kad vykdant reformas buvo įmanoma pasiekti pažangos, tačiau nustatėme tam tikrų trūkumų. Kai kurios pagrindinės priemonės nebuvo pakankamai pagrįstos ar pritaikytos prie konkrečių sektorių trūkumų. Rengdama kitas priemones, Komisija visapusiškai neatsižvelgė į Graikijos įgyvendinimo pajėgumus, todėl atitinkamai nepritaikė jų apimties ir įgyvendinimo terminų. Taip pat nustatėme atvejų, kai sąlygos buvo pernelyg siauros apimties, kad būtų galima išspręsti pagrindines su sektoriaus disbalansu susijusias problemas, ir kai priemonės, skirtos pagrindinėms su disbalansu susijusioms problemoms spręsti, buvo per vėlai įtrauktos į programą.

XIII

Komisija neatliko išsamaus dviejų pirmųjų programų vertinimo, nors tokia analizė galėtų būti naudinga koreguojant reformų procesą. 2017 m. viduryje Graikijai tebereikia išorinės finansinės paramos, o tai rodo, kad, įgyvendinant ankstesnes programas, be kita ko ir dėl jų įgyvendinimo trūkumų, nepavyko atkurti šalies gebėjimo finansuoti savo poreikius finansų rinkose. Konkretūs programų tikslai buvo įgyvendinti tik iš dalies.

  • Ekonomikos augimo atkūrimas. Įgyvendinant programas, BVP sumažėjo daugiau kaip ketvirtadaliu ir Graikijos ekonomikos augimas nebuvo atkurtas, kaip iš pradžių buvo numatyta 2012 m.
  • Fiskalinis tvarumas. Struktūrinio balanso srityje atliktas plataus masto fiskalinis konsolidavimas. Tačiau dėl neigiamų makroekonominių pokyčių ir išlaidų palūkanoms už esamas skolas skolos ir BVP santykis toliau didėjo.
  • Finansinis stabilumas. Programos užtikrino trumpalaikį finansinį stabilumą, tačiau negalėjo užkirsti kelio staigiam bankų balansų pablogėjimui, visų pirma dėl makroekonominių ir politinių įvykių, ir buvo apribotas bankų gebėjimas suteikti finansavimą realiajai ekonomikai.

Rekomendacijos

XIV

Europos Komisija turėtų:

  1. tobulinti paramos programų rengimo procedūras, visų pirma apibrėžiant analitinio darbo, kurį būtina atlikti sąlygų turiniui pagrįsti, apimtį;
  2. geriau suskirstyti sąlygas pagal svarbą ir nurodyti, kokių būtinų priemonių reikia skubiai imtis disbalansui pašalinti, kad būtų pasiekti programų tikslai;
  3. kai siekiama pašalinti pamatinį ekonominį disbalansą, užtikrinti, kad programos būtų įtrauktos į bendrą šalies ekonomikos augimo strategiją;
  4. nustatyti aiškias procedūras ir, prireikus, apibrėžti PVRR siekiant užtikrinti, kad programų stebėjimas būtų sistemingas ir tiksliai dokumentuotas;
  5. iš pat pradžių visapusiškiau spręsti su duomenų trūkumu susijusias problemas;
  6. stengtis pasiekti susitarimą su programų partneriais, kad būtų konkrečiai ir skaidriai nurodyti vaidmenys ir bendradarbiavimo metodai;
  7. geriau dokumentuoti ekonominių skaičiavimų, kuriais pagrįsta programos koncepcija, prielaidas ir pakeitimus;
  8. sistemingiau vertinti valstybės narės administracinius gebėjimus įgyvendinti reformas ir techninės pagalbos poreikį. Sąlygos turėtų būti pritaikytos atsižvelgiant į šios analizės rezultatus;
  9. atlikti išsamesnę programos koncepcijos analizę. Visų pirma ji turėtų užtikrinti, kad priemonės būtų tinkamos ir įgyvendinamos laiku, atsižvelgiant į konkrečią padėtį valstybėje narėje.
  10. atlikti paeiliui vykdomų programų, kurių bendra trukmė viršija trejus metus, tarpinį vertinimą ir panaudoti šiuos rezultatus vertinant jų koncepciją ir stebėjimo tvarką;
  11. išnagrinėti tinkamą paramos ir priežiūros sistemą laikotarpiu, kuris eina pasibaigus programai.

Įvadas

Trys Graikijos ekonominio koregavimo programos

01

Prasidėjus pasaulinei finansų krizei, tarptautinė aplinka labai pasikeitė. Reaguojant į krizę, teko atlikti precedento neturintį finansų įstaigų gelbėjimą valstybės lėšomis ir vykdyti kitas išimtines pinigų ir fiskalinės politikos priemones. Nepaisant to, po krizės sekė pasaulinis ekonomikos nuosmukis ir skolos krizė Europoje. Nors šalys, turinčios tvirtus ekonominius pagrindus, sugebėjo per palyginti trumpą laiką grįžti į ekonomikos augimo kelią, šalims, kurioms buvo būdingas makroekonominis disbalansas ir struktūriniai trūkumai, kilo didelių sunkumų.1

02

Pasaulinės finansų krizės sąlygomis dėl susidariusio makroekonominio disbalanso, didelių valstybės ir išorės skolų, menko išorės konkurencingumo, netvarios pensijų sistemos ir silpnų institucijų Graikija tapo ypač pažeidžiama tarptautinėse rinkose padidėjus nenorui rizikuoti. Šie veiksniai kartu su atskleistais faktais apie neteisingų oficialių statistinių duomenų pateikimą ir plataus masto 2008 ir 2009 m. fiskalinių duomenų peržiūra neigiamai paveikė pasitikėjimą rinkomis. Todėl svarbiausios kredito reitingų agentūros sumažino valstybės reitingą (nuo A lygio 2008 m. pabaigoje iki C lygio 2011 m.). Rinka stipriai sureagavo į šį neigiamą pokytį ir per kelias savaites iki šalies prašymo suteikti finansinę paramą pateikimo Graikijos skolos finansavimo sąnaudos padidėjo iki netvaraus lygio.

03

Praradusi galimybę skolintis rinkose už priimtiną kainą, 2010 m. balandžio 23 d. Graikija finansinės paramos paprašė iš euro zonos valstybių narių ir TVF2. Nepaisant fiskalinių ir struktūrinių priemonių, kurias ėmėsi įgyvendinti Graikija, pirmosios ekonominio koregavimo programos (EKP) nepakako, kad šalis galėtų grįžti prie rinkos finansavimo, todėl 2012 ir 2015 m. atitinkamai susitarta dėl dar dviejų programų (žr. 1 lentelę).

1 lentelė.

Graikijos ekonominio koregavimo programos

Programa Priemonė Pradžia Pabaiga Visa finansavimo suma (milijardai eurų) Euro zonos valstybių narių išmokėta parama (milijardai eurų) TVF išmokėta parama (milijardais eurų)
1-oji Graikijos programa GPP(1) 2010 m. 2012 m. 110 52,9 20,7 (17,541 SDR)
2-oji Graikijos programa EFSF 2012 m. 2015 m. 172,6 141,8 11,6 (10,2 SDR)
Tarpinis finansavimas EFSM 2015 m. 2015 m. 7,16 7,16
3-oji Graikijos programa ESM 2015 m. Tebevykdoma (2018 m.) 86 39,4(2)

1Euro zonos valstybių narių vardu Komisijos koordinuojamos dvišalės paskolos.

2Nuo 2017 m. liepos mėn.

Šaltinis: Europos Audito Rūmai, remiantis Komisijos ir (arba) ESM duomenimis.

04

Pirmoji koregavimo programa pasirašyta 2010 m. gegužės mėn. (žr. 1 diagramą ir I priedą). Ji buvo skirta įgyvendinti iki 2013 m. birželio mėn., o jos biudžetas buvo 110 milijardų eurų (šią sumą skyrė TVF ir euro zonos valstybės narės), kuriuos ketinta panaudoti ekonomikos finansavimo poreikiams patenkinti ir bankų sistemai remti (žr. 1 lentelę). Mainais Graikija sutiko įgyvendinti struktūrinių reformų programą, apimančią ekonominę, fiskalinę, finansų ir darbo rinkos politiką. Pirmoji programa nutraukta pirma laiko – 2012 m. kovo mėn., nes dėl netvaraus skolos lygio ir didesnio, nei tikėtasi, ekonominės veiklos susitraukimo paaiškėjo, kad reikalingas papildomas finansavimas. Tuo metu jau buvo išmokėta 73,6 milijardo eurų.

1 diagrama.

Graikijos krizės chronologija

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

05

Dėl antrojo finansinės paramos priemonių rinkinio su euro zonos valstybėmis narėmis ir TVF susitarta 2012 m. kovo mėn., jo vertė iš viso siekė 172,6 milijardo eurų. Galiausiai euro zonos šalys suteikė 141,8 milijardo eurų paskolą iš šiuo tikslu sukurto Europos finansinio stabilumo fondo (EFSF). Pagrindinis antrosios programos aspektas buvo privačiojo sektoriaus dalyvavimas (PSD), t. y. privatūs investuotojai įnešė apie 107 milijardus eurų nurašydami dalį skolų sumų vertės.

06

2014 m. gruodžio mėn. baigus įgyvendinti antrąją programą ir du jos tęsinius3 ir atsižvelgiant į tebevykstančias derybas dėl trečiojo finansinės paramos priemonių rinkinio, 2015 m. liepos mėn. Graikijai buvo suteikta tarpinė paskola pagal Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonę. Atsižvelgiant į neaiškią padėtį, 2015 m. birželio mėn. finansiniam stabilumui užtikrinti buvo nustatyti laisvo kapitalo judėjimo apribojimai (žr. II priedą). 2015 m. rugpjūčio mėn. Graikijos valdžios institucijos ir euro zonos partneriai susitarė dėl trečiosios programos – vyriausybės paskolos pagal Europos stabilumo mechanizmą (ESM). Programą numatyta įgyvendinti iki 2018 m. 2017 m. liepos 20 d. TVF vykdomoji valdyba Graikijos prašymu kaip atsargumo priemonę iš principo patvirtino 1,6 milijardo eurų vertės rezervinį susitarimą, su sąlyga, kad bus prisiimtos papildomos užtikrinimo priemones. 2017 m. rugsėjo mėn. TVF neatliko jokių mokėjimų.

Programos tikslai

07

Pagrindinė Graikijos koregavimo programų intervencinė logika buvo išspręsti Graikijos ekonominio disbalanso problemas ir taip užkirsti kelią Graikijos ekonomikos krizei išplisti likusioje euro zonos dalyje. Šiuo tikslu įgyvendinant programas Graikijoje buvo siekiama sukurti stabilią ir tvarią ekonominę ir finansinę padėtį ir atkurti šalies gebėjimą finansuoti visus savo poreikius finansų rinkose. Šiam tikslui pasiekti Graikijos programose4 daugiausia dėmesio skirta trims pagrindiniams uždaviniams, kuriuos Graikija įsipareigojo įvykdyti įgyvendindama išsamų reformų priemonių rinkinį:

  1. Pasitikėjimo finansų rinkomis ir fiskalinio tvarumo atkūrimas. Programose buvo numatytos griežtos fiskalinės priemonės (įskaitant išlaidų pensijoms, sveikatos priežiūros sistemai ir viešajam administravimui mažinimą), taip pat mokesčių politikos ir mokesčių administravimo reformos. Fiskalinėmis reformomis buvo siekiama stiprinti pasitikėjimą, atgauti galimybę patekti į rinką ir pradėti tvariai mažinti skolos ir BVP santykį.
  2. Finansų sektoriaus stabilumo užtikrinimas. Pagal programas finansinė parama Graikijos bankams buvo suteikta iš Graikijos finansinio stabilumo fondo (HFSF), skirto neatidėliotiniems kapitalo poreikiams patenkinti. Reformų sritys taip pat apėmė sektoriaus restruktūrizavimą ir konsolidavimą, neveiksnių paskolų valdymą, administravimą, priežiūrą ir likvidumą.
  3. Ekonomikos augimo skatinimas ir konkurencingumo atkūrimas. Vykdant struktūrines reformas, programomis buvo siekiama gerinti sąnaudų konkurencingumą ir bendrą verslo aplinką. Taip buvo ketinama sudaryti geresnes sąlygas Graikijai pereiti prie labiau investicijomis ir eksportu pagrįsto augimo modelio. Reformų sritys apėmė darbo ir produktų rinkas, viešąjį administravimą, teisinę sistemą ir švietimą.

Programų partneriai ir Europos institucijų vaidmuo

08

Pirmosios dvi programos buvo parengtos vykstant Graikijos valdžios institucijų ir vadinamojo trejeto, kurį sudarė Komisija, ECB ir TVF (trečiojoje programoje jos vadinamos „institucijomis“), diskusijoms. Nebuvo jokių oficialių susitarimų, kuriais būtų išsamiai apibrėžtas jų bendradarbiavimas. Rengiant trečiąją programą ir vykdant jos stebėjimą, pagal ESM steigimo sutartį5 buvo taikomas ir ESM. Nors TVF neprisidėjo prie trečiosios programos finansavimo, jis ir toliau aktyviai dalyvavo diskusijose dėl sąlygų apimties ir koregavimo plano.

09

Įgyvendinant programas, Komisijos vaidmuo buvo veikti euro zonos valstybių narių vardu, glaudžiai bendradarbiaujant su kitais partneriais. Pagal GPP Komisija buvo atsakinga už programos koordinavimą ir įgyvendinimą euro zonos valstybių narių vardu ir laikantis jų nurodymų, paramos teikimą pagal susitarimą dėl paskolų priemonės (SPP), taip pat derybas su Graikija dėl šio SPP bei susitarimo memorandumo dėl politikos sąlygų ir jų pasirašymą. EFSF pagrindų susitarimu ir ES reglamentu6, taikomu antrajai programai, Komisijai patikėtos panašios pareigos. ESM sutartimi ESM valdytojų taryba paraginta įgalioti Europos Komisiją „kartu su ECB vesti derybas dėl ekonominės politikos sąlygų, kurios nustatomos kiekvienu finansinės paramos teikimo atveju“.

10

ECB vaidmuo įgyvendinant programas buvo kartu su Komisija vertinti finansinės paramos teikimo politikos sąlygas ir reguliariai stebėti pažangą, daromą įgyvendinant šias sąlygas. Kalbant apie pirmąją programą, Europos Vadovų Taryba dar 2010 m. vasario 11 d. paragino Komisiją kartu su ECB stebėti reformos priemonių įgyvendinimą. EFSF pagrindų susitarime, ESM sutartyje ir ES reglamente7 ECB vaidmuo įgyvendinant antrąją ir trečiąją programas apibrėžtas panašiai. Šiomis aplinkybėmis ECB teikė konsultacijas ir dalijosi patirtimi įvairiose politikos srityse. Nuo tada, kai buvo sukurtas Bendras priežiūros mechanizmas (2014 m. lapkričio mėn.), jis taip pat dalyvavo diskusijose su institucijomis ir Graikijos valdžia. Be to, 2010–2016 m. laikotarpiu ECB paskelbė kelias su pačiu programos įgyvendinimo procesu nesusijusias nuomones apie Graikijos valdžios institucijų pateiktus teisės aktų nuostatų projektus, nes jie galėjo turėti didelės įtakos finansiniam stabilumui8.

Programavimo procesas

11

Graikijai suteiktai finansinei paramai buvo taikomos politikos sąlygos9, nustatytos Graikijos ekonominio koregavimo programose ir suskirstytos pagal pagrindinius jų tikslus (fiskalinius, finansinius ir struktūrinius). Graikijos valdžios institucijos programavimo procesą oficialiai pradėjo pateikdamos skolintojams dokumentų rinkinį (žr.1 langelį), kuris atnaujinamas kas kartą atliekant programos peržiūrą10. TVF ir Europos skolintojai, tvirtindami programų dokumentus ir skolinimo sprendimus, liko nepriklausomi (žr. 2 diagramą).

1 langelis.

Graikijos valdžios institucijų pagal pirmąją ir antrąją programas pateiktas dokumentų rinkinys

  • Ketinimų protokolas. Jame išdėstomi pagrindiniai politiniai įsipareigojimai, programos finansavimas ir tolesni programavimo proceso etapai.
  • Ekonominės ir finansų politikos memorandumas (EFPM). Jame apibrėžta politika, kurią turi įgyvendinti Graikijos valdžios institucijos, – dėl jos visų pirma susitarta su TVF, taip pat ji yra TVF atliekamų atitikties vertinimų pagrindas.
  • Susitarimo memorandumas dėl specialių ekonominės politikos sąlygų. Jame nurodytos išsamios ekonominės politikos priemonės, dėl kurių visų pirma susitarta su Komisija ir kuriomis, atliekant ketvirčio peržiūras pagal euro zonos finansinės paramos programą, remtasi kaip politikos įgyvendinimo rezultatų vertinimo kriterijais.
  • Techninis susitarimo memorandumas. Jame nustatytos rodiklių apibrėžtys, vertinimo metodai ir informacijos teikimo reikalavimai.

2 diagrama.

Programavimo procesas

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

12

Vykstant deryboms su Komisija, Tarptautiniu valiutos fondu11 ir Europos Centriniu Banku buvo parengti programų dokumentai; šiuo tikslu buvo rengiami derybų vizitai12. Komisijos derybiniai įgaliojimai buvo iš anksto nustatyti politikos santraukoje, kurioje, atsižvelgiant į pagrindines politikos sritis, buvo išanalizuota padėtis Graikijoje ir pasiūlytos į programą įtrauktinos priemonės. Derybų tikslais Komisijos tarnybos parengė makroekonominę prognozę, kuria grindžiama programa. Užbaigusi kiekvieną peržiūrą, Komisija ją paskelbdavo kartu su makroekonominės ir finansinės padėties kokybinėmis analizėmis, atitikties vertinimu ir oficialiais programos dokumentais.

13

Pasibaigus deryboms, Taryba aptarė Graikijos valdžios institucijų pateiktą tekstą, parengtą remiantis Komisijos pateiktais dokumentais13, ir priėmė sprendimą pagal SESV 126 ir 136 straipsnius14. Tarybai priėmus sprendimą, Komisijos pirmininko pavaduotojas (kurį įgaliojo jo kolegos Komisijos nariai) skolinančių valstybių narių vardu (pirmosios programos atveju) ir EFSF vardu (antrosios programos atveju) pasirašė galutinį susitarimo memorandumą. Techninė ir teisinė informacija apie paskolą (pvz., vidutinio grąžinimo termino apskaičiavimas, palūkanų normos, išmokėjimo ir grąžinimo tvarka) pirmosios programos atveju buvo pateikta paskolos sutartyje15, o antrosios programos atveju – EFSF susitarime dėl finansinės pagalbos programos.

14

Dėl trečiosios programos susitarta Europos Komisijai (veikusiai ESM vardu), Graikijos Respublikai ir Graikijos bankui pasirašius susitarimo memorandumą. Trečią programą vėliau patvirtino Taryba. Paskolos finansavimo sąlygos apibrėžtos susitarime dėl finansinės pagalbos programos, o išmokėjimą, remdamasi Komisijos (kartu su ECB) parengtomis atitikties ataskaitomis, patvirtino ESM valdytojų taryba.

15

Visu programavimo laikotarpiu Euro grupė16 teikė politines rekomendacijas proceso klausimais ir visų pirma pasiekė susitarimą dėl programų įgyvendinimo pradžios, pagrindinių politikos sąlygų, finansinių asignavimų ir pagrindinių finansavimo sąlygų. Euro grupei padėjo Euro grupės darbo grupė17, su kuria konsultuotasi dėl programų rengimo; atitinkamai Euro grupė nusprendė išmokėti lėšas pirmajai ir antrajai programoms (lėšų išmokėjimą trečiajai programai patvirtino ESM valdytojų taryba).

Audito metodas

16

Atliekant auditą tikrinta, ar Komisija tinkamai valdė Graikijos ekonominio koregavimo programas. Šiuo auditu papildomos dvi ankstesnės specialiosios ataskaitos, kuriose įvertinta, kaip Komisija valdė sunkumų patyrusioms šalims pagal mokėjimų balanso programą ir Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonę skirtą finansinę paramą (Specialioji ataskaita Nr. 18/2015)18 ir techninės pagalbos teikimą Graikijai (Specialioji ataskaita Nr. 19/2015). Audito Rūmai nagrinėjo tokius konkrečius klausimus:

  1. Ar Komisija taikė tinkamą programų valdymo tvarką?
  2. Ar politikos sąlygos buvo tinkamai parengtos ir veiksmingai įgyvendinamos?
  3. Ar pagrindiniai koregavimo programų tikslai buvo įgyvendinti?
17

Atliekant auditą tikrinta, kaip Komisija valdė tris Graikijos ekonominio koregavimo programas, tačiau atliekant tebevykdomos trečiosios programos auditą daugiausia dėmesio skirta rengimo aspektams. Programų sąlygų rengimo, stebėjimo ir vykdymo auditas buvo atliekamas atrinkus tiriamąją imtį, apimančią visus pagrindinius programų tikslus. Taip pat nagrinėjome Komisijos bendradarbiavimą su programų partneriais, bet ne TVF19 ir ESM20 veiksmus. Atlikdami auditą, taip pat netikrinome Graikijos valdžios institucijų veiksmų, įskaitant su atsakomybe susijusius klausimus, kurie galėjo turėti poveikį įgyvendinimo procesui. Dėl audito apimties apribojimų neteikiame pastabų apie ECB dalyvavimą (žr. 20 dalį).

18

Neatlikome ES aukšto lygio politinių sprendimų, pavyzdžiui, sprendimų, kuriais grindžiamas finansinės paramos suteikimas Graikijai, audito ir apribojome audito apimtį keliais aspektais. Nesvarstėme priešingos padėties scenarijaus, pagal kurį finansinė parama nebūtų teikiama. Taip pat nevertinome, ar krizei įveikti Taryba pasirinko tinkamiausius finansinius asignavimus, deficito tikslus ir fiskalinius planus. Nevertinome Graikijai suteiktų paskolų finansavimo sąlygų, skolos mažinimo savalaikiškumo ir pagrįstumo ar skolos tvarumo. Atlikome Komisijos makroekonominių projekcijų ir finansavimo spragų skaičiavimų vertinimą. Tikrindami, kaip Komisija bendradarbiavo su kitais partneriais, nevertinome, ar toks dalyvavimas buvo pagrįstas.

19

Audito įrodymai surinkti remiantis išsamia dokumentų, susijusių su ES finansinės paramos programomis (programų dokumentų, Komisijos vidaus analizių, skaičiuoklėse pateiktų prognozių, kitų organizacijų atliktų vertinimų ir tyrimų), peržiūra, programų sąlygų rezultatų lentelių analize ir pokalbiais su Komisijos darbuotojais, nacionalinėmis valdžios institucijomis, pvz., sektorių ministerijomis, Graikijos banku, verslo sąjungomis, suinteresuotaisiais subjektais ir TVF, ESM ir EBPO darbuotojais.

ECB dalyvavimo masto ribojimas

20

Vadovaudamiesi Audito Rūmų įgaliojimais vykdyti ECB veiklos efektyvumo auditą21, pabandėme ištirti banko dalyvavimą Graikijos ekonominio koregavimo programose22. ECB suabejojo, ar šiuo atžvilgiu Audito Rūmai turi įgaliojimus, ir ECB pateikti dokumentai nebuvo pakankami įrodymai išsamiam auditui atlikti.23 Dėl tokio mūsų veiklos masto apribojimo negalėjome pateikti ataskaitos apie ECB dalyvavimą Graikijos ekonominio koregavimo programose.

Pastabos

I Dalis. Graikijos Ekonominio Koregavimo Programų Valdymas

21

Valdant Graikijos ekonominio koregavimo programas, Komisijoje buvo vykdomi tam tikri sudėtingi vidaus procesai, kuriuos sudarė horizontalioji konkrečių politikos sričių analizės sistema ir atitikties vertinimai (žr. II dalį). Plačiąja prasme galime išskirti trijų rūšių horizontaliuosius procesus:

  • programų rengimo ir stebėjimo procedūrinę tvarką, pagal kurią apibrėžiami programų valdymo principai ir metodai, taip pat sprendimų priėmimo procedūros;
  • bendradarbiavimą su programų partneriais – atsakomybės pasidalijimą, ryšių palaikymą ir veiksmų koordinavimą su TVF, ECB ir ESM;
  • pagrindines ekonomines analizes – makroekonominių projekcijų rengimą ir finansavimo spragų skaičiavimus, programų pagrindinių ekonominių prielaidų nustatymą.

Programų sąlygų rengimo ir stebėjimo tvarka

Skuba programų įgyvendinimo pradžioje
22

Pradinės Graikijos ekonominio koregavimo programos koncepciją ir institucinę struktūrą reikia vertinti atsižvelgiant į tai, kaip skubiai programa buvo parengta. Neatidėliotina priežastis kreiptis dėl finansinės paramos buvo poreikis pasiskolinti devynis milijardus eurų 2010 m. gegužės 19 d. grąžintinai skolai sumokėti. Atsižvelgiant į tai, kad 2010 m. pavasarį Graikijos skolos finansavimo rinkoje sąnaudos padidėjo iki netvaraus lygio, Graikijos vyriausybei reikėjo per trumpą laiką surasti alternatyvų finansavimo šaltinį24 (išsami krizės chronologija pateikta 1 diagramoje ir I priede).

23

Atsižvelgiant į numatomus sunkumus vertinant trumpalaikės skolos finansavimą rinkoje, 2010 m. kovo 25 d. euro zonos aukščiausiojo lygio susitikime25 susitarta dėl Graikijai teiktinos finansinės paramos sąlygų. Oficialų prašymą skirti finansavimą Graikijos valdžios institucijos pateikė 2010 m. balandžio 23 d., t. y. mažiau nei prieš mėnesį iki tada, kai suma turėjo būti išmokėta. Pirmoji Graikijos ekonominio koregavimo programa pasirašyta 2010 m. gegužės 3 d. Atsižvelgiant į Graikijos ekonomikos disbalanso apimtį ir mastą, išsamią programą, skirtą visiems trūkumams ištaisyti, teko parengti per labai trumpą laiką.

Rengimo procedūros ir rezultatai
24

Komisijos bendrosios makrofinansinės paramos programų valdymo procedūros pirmą kartą buvo nustatytos 2011 m. balandžio mėn., t. y. praėjus 11 mėnesių nuo Graikijos programos įgyvendinimo pradžios ir po trijų atliktų peržiūrų. Dokumente nustatyta Komisijos vidaus, taip pat Komisijos ir Tarybos bei programų partnerių tarpusavio informacijos teikimo ir tvirtinimo srautų sistema. Pavyzdžiui, jame nustatyti pagrindinių programų dokumentų (politikos santraukų, atitikties ataskaitų, susitarimo memorandumų projektų ir prireikus rekomendacijų dėl Tarybos sprendimų projektų) tvirtinimo etapai. Komisija taip pat parengė kiekvienos finansavimo priemonės veiksmų gaires, kuriose nustatė oficialius paskolos išmokėjimo etapus.

25

Tačiau procedūros nebuvo susijusios su programos sąlygų turiniu. Nebuvo jokių konkrečių Komisijos vidaus gairių dėl programos sąlygų parengimo nustatant, kokia turėtų būti jų apimtis, kiek jos turėtų būti išsamios ir kiek išsami turėtų būti joms pagrįsti reikalinga analizė26.

26

Pagrindiniai darbiniai dokumentai, kuriais remiantis parengtos programos sąlygos, buvo politikos santraukos. Šie į politiką orientuoti dokumentai buvo parengiami kiekvienai peržiūrai ir jų pagrindu dėl programos peržiūrų vyko derybos (užtikrinant tam tikrą lankstumą). Politikos santraukų peržiūros procesas buvo nustatytas Komisijos procedūrose, tačiau nebuvo dokumentuotas.

27

Kelis kartus Komisijos tarnybos parengė analitinius dokumentus, kuriais grindžiamos politikos santraukos ir tam tikrose srityse patvirtinama sąlygų koncepcija. Tačiau tai nebuvo sistemingai daroma visose programose ir visose politikos srityse (žr. 3 diagramą).

3 diagrama.

Programų rengimo dokumentai – pavyzdžiai

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

28

Keliose politikos srityse nustatėme tam tikras sąlygų rengimo problemas.

  • Kelios programų sąlygos buvo apibrėžtos apibendrintai, aptakiai ir jų nebuvo galima įvertinti, ypač programų įgyvendinimo pradžioje. Pavyzdžiui, tokiose eksporto skatinimo srities sąlygose kaip „priemonių, kuriomis skatinama kurti viešojo ir privačiojo sektoriaus partnerystes, priėmimas“ arba „priemonių eksporto skatinimo politikai stiprinti priėmimas“ nenurodyta jokių aiškių ar konkrečių veiksmų. Antrojoje programoje buvo nustatyta sąlyga parengti finansų sektoriui skirtą įgyvendinimo planą, kuriuo siekiama iki 2013 m. liepos mėn. pabaigos pagerinti neveiksnių paskolų išieškojimą ir likviduojamiems bankams nustatyti tikslus šioje srityje. Sąlygą buvo galima aiškinti įvairiai, todėl tai prisidėjo prie reikšmingo vėlavimo siekiant ją įvykdyti.
  • Sąlygos palaipsniui buvo patikslintos. Antrojoje programoje sąlygų skaičius ir išsamumo laipsnis gerokai išaugo. Iš dalies tai buvo įgyvendinimo problemų ir vėlavimų rezultatas. Kita vertus, dėl didelio sąlygų išsamumo valdžios institucijoms trūko administracinių gebėjimų ir atsakomybės joms įgyvendinti, nes jos ne visada buvo pakankamai išsamiai aptariamos ir suderinamos rengimo etape27.
  • Nors sąlygos tapo išsamesnės, ex ante trūko aiškumo, kiek palyginti svarbi yra kiekviena programos sąlyga. Tam tikros sąlygos ypač svarbiomis pripažintos tik ex post – po to, kai jos nebuvo laiku įvykdytos, – ir, atliekant programos peržiūras, įvardytos kaip išankstiniai veiksmai. Buvo aiškiai nurodyta, kad šios sąlygos turi būti įvykdytos prieš išmokant dalį paskolos28. Dabar trečiojoje programoje svarbios sąlygos pažymėtos kaip „pagrindiniai uždaviniai“.
Bendra augimo strategija
29

Programose buvo nustatyti aiškūs vidutinės trukmės tikslai, o pagrindinis numatomas rezultatas buvo Graikijos galimybių gauti rinkos finansavimą atkūrimas – šiuo tikslu daugiausia dėmesio reikėjo skirti fiskaliniam konsolidavimui. Tačiau, nepaisant Komisijos pastangų, programos nebuvo paremtos bendra Graikijos vadovaujama ekonomikos augimo strategija, kurią būtų buvę galima taikyti ir pasibaigus jų įgyvendinimo laikotarpiui. Taikant ilgalaikę strategiją, būtų buvę galima veiksmingiau koordinuoti koregavimo procesą ir priemonių rengimą įvairiose susijusiose politikos srityse.

30

Strategijos trūkumas buvo ypač jaučiamas eksporto skatinimo srityje. Šiuo atžvilgiu programų priemonių apimties, t. y. to, kad daugiausia dėmesio jose buvo skirta kainų konkurencingumui ir administracinei naštai, nepakako tam, kad būtų sudarytos palankios sąlygos pereiti prie labiau eksportu pagrįsto augimo modelio ir kad būtų pašalinti visi trūkumai, nustatyti atliekant analizę iki programos įgyvendinimo. Visų pirma pirmoje programoje nebuvo pasiūlyta išsami konkurencinį pranašumą turintiems sektoriams skirta strategija, kuria būtų atsižvelgiama į specifinę Graikijos ekonomikos struktūrą. Tačiau konkretiems sektoriams taikomos sąlygos buvo įtrauktos į antrą programą. Iš nenuosekliai parengtų priemonių ir nepakankamo įvairių politikos sričių koordinavimo atvejų (žr. 2 langelį) matyti, kad rengiant Graikijos programas taip pat trūko aiškios strategijos.

2 langelis.

Įvairių politikos sričių koordinavimo trūkumai

Produktų rinkos reformos, palyginti su darbo ir mokesčių reformomis. Nepaisant svarbių rinkos reformų ir labai sumažėjusių darbo sąnaudų, iki 2013 m. kainos pakankamai nesumažėjo. Tai rodo, kad produktų rinkos reformomis nepavyko laiku pašalinti rinkos nelankstumo ankstyvaisiais programos etapais. Be to, nedideli kainų koregavimai iš dalies atspindėjo didesnius netiesioginius mokesčius ir rinkliavas, susijusius su fiskaliniu konsolidavimu, todėl pagal poveikį kainoms ir ekonomikos augimui struktūrinės reformos buvo mažiau veiksmingos. Vykdant koregavimo programose nustatytas mokesčių reformas turėjo būti einama į kompromisą ir pirmaisiais etapais trumpalaikis prioritetas buvo fiskalinė konsolidacija, atsižvelgiant į didelį Graikijos viešojo sektoriaus deficitą.

Bankų finansinė padėtis pritaikius fiskalines priemones. 2012 m. nustačius, kad bankams trūksta lėšų, ir visiškai diskontavus Graikijos valstybės reitingą, nebuvo įvertinta, kaip fiskalinės priemonės papildomai paveiktų bankų skolininkų mokumą ir atitinkamai bankų paskolų rinkos vertę. Pavyzdžiui, nebuvo atlikta analizės, kaip didesni periodiniai turto mokesčiai paveiktų nekilnojamojo turto kainas ir būsto paskolas.

Verslo aplinkos reformos įgyvendinant mokesčių reformas. Nebuvo parengta strateginių veiksmų gairių galimiems augimo veiksniams Graikijoje skatinti; tai buvo matyti iš to, kad trūko ekonomikos augimą skatinančios fiskalinio konsolidavimo strategijos. Nebuvo atlikta rizikos vertinimo, kaip galimos ir (arba) alternatyvios fiskalinės priemonės (pvz., išlaidų mažinimas ir mokesčių didinimas) ir jų įgyvendinimo eiliškumas paveiktų BVP augimą, eksportą ir nedarbą.

Politinis nestabilumas programos įgyvendinimo laikotarpiu
31

Kita problema, kuri padarė poveikį programų įgyvendinimui, buvo tai, kad iš dalies dėl politinio nestabilumo šalyje reformos buvo nuolat stabdomos ir vėl pradedamos. Nuo 2009 m. spalio mėn. iki 2015 m. sausio mėn. Graikijoje įvyko šešeri rinkimai ir vienas vyriausybės pasikeitimas be rinkimų 2011 m. lapkričio mėn. (žr. I priedą). Kiekvienu atveju prireikdavo laiko, kol naujieji vadovai iš naujo patvirtindavo savo įsipareigojimą įgyvendinti reformas ir jų įgyvendinimo metodus, taip pat iš naujo nustatydavo bendradarbiavimo su institucijomis tvarką. 2015 m. liepos mėn. surengtas referendumas dėl priemonių rinkinio taip pat prisidėjo prie netikrumo dėl programos ateities ir ekonominio nestabilumo29. Ilgos politinės derybos ir netikrumas dėl programos tęstinumo trukdė sklandžiai valdyti programas ir įgyvendinti reformas.

32

Faktiškai programų peržiūrų laikas labai skyrėsi nuo pradinio ketvirtinio tvarkaraščio, nes reformas buvo vėluojama įgyvendinti, kilo sunkumų siekiant susitarti dėl naujų priemonių (žr. 2 lentelę). Sunkiausias šiuo atžvilgiu buvo pereinamasis laikotarpis tarp antrosios ir trečiosios programų – 16 mėnesių nuo paskutinės užbaigtos peržiūros iki naujos programos patvirtinimo. Nors antroji programa nebuvo užbaigta30, pereinamuoju laikotarpiu ji buvo pratęsta du kartus, taip pat Graikijai buvo suteikta tarpinė paskola pagal EFSM.

2 lentelė.

Graikijos ekonominio koregavimo programų peržiūros

Metai Peržiūra Ataskaitos data Peržiūros trukmė (mėn.)
2010 m. 1-oji programa 2010 m. gegužės mėn.
1-oji peržiūra 2010 m. rugpjūčio mėn. 3
2011 m. 2-oji peržiūra 2010 m. gruodžio mėn. 4
3-oji peržiūra 2011 m. vasario mėn. 2
4-oji peržiūra 2011 m. liepos mėn. 5
5-oji peržiūra 2011 m. spalio mėn. 3
2012 m. 2-oji programa 2012 m. kovo mėn. 5
1-oji peržiūra 2012 m. gruodžio mėn. 9
2013 m. 2-oji peržiūra 2013 m. gegužės mėn. 5
3-oji peržiūra 2013 m. liepos mėn. 2
2014 m. 4-oji peržiūra 2014 m. balandžio mėn. 9
2015 m. 3-oji programa 2015 m. rugpjūčio mėn. 16
2016 m. Papildomas susitarimo memorandumas 2016 m. birželio mėn. 10

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

Stebėjimo procedūros
33

Programos sąlygų laikymosi stebėjimo procesas atsispindėjo Komisijos bendrosiose makrofinansinės paramos programų valdymo procedūrose, tačiau buvo įtraukti tik jo procedūriniai aspektai (t. y. atsakomybės pasidalijimas ir atitikties ataskaitos patvirtinimo procesas). Tačiau Komisija neturėjo procedūros, pagal kurią būtų apibrėžti pagrindiniai stebėjimo apimties, pobūdžio ir dokumentavimo reikalavimai.

34

Pagrindinė institucijų bendrai vykdyto stebėjimo, kaip Graikija laikosi programos sąlygų, priemonė buvo „atitikties lentelė“. Įgyvendinant pirmąją ir antrąją programas, dokumentas buvo neatsiejama po kiekvienos peržiūros skelbiamų dokumentų rinkinio dalis. Atitikties lentelę užpildydavo ir peržiūrėdavo Komisijos tarnybos, o tada ji kartu su kitais programos dokumentais buvo pateikiama Euro grupės darbo grupei. Tačiau peržiūros procesai nebuvo dokumentuojami. Be to, Komisija oficialiai pranešė Tarybai, kaip ji stebėjo konkrečiai Tarybos sprendimuose nurodytų sąlygų laikymąsi.

35

Lentelėse paprastai buvo nurodomas kiekvienos programos sąlygos laikymosi statusas; tai buvo sąlygos, kurias reikėjo specialiai peržiūrėti ir trumpai pagrįsti, kaip jų laikomasi (pateikti nuorodas į teisinį pagrindą, apibūdinti esamą padėtį ir nurodyti vėlavimų priežastis). Tačiau ne visų sąlygų stebėjimas buvo vykdomas tokiu būdu ar reikiamu laiku. Kadangi antra programa nebuvo užbaigta, nebuvo oficialaus į paskutinę (ketvirtą) peržiūrą įtrauktų sąlygų vertinimo. Komisija stebėjo įvykių tarp antros ir trečios programų eigą Graikijoje, be kita ko pasitelkdama savo politikos santraukas. Pirmojoje trečiosios programos atitikties ataskaitoje (paskelbtoje 2016 m. birželio mėn.) atitikties lentelė nebuvo pateikta, nors iki 2016 m. birželio mėn. kelios sąlygos turėjo būti įvykdytos.

Stebėjimo metodai
36

Kalbant apie daugumą išanalizuotų programų sąlygų, Komisija galėjo įrodyti, kad įvertino, kaip jų laikomasi, ir turėjo tinkamą pagrindą tai daryti. Keliose politikos srityse Komisija atliko išsamią teisės aktų, kuriems buvo taikomos sąlygos, peržiūrą ir tikrino, kaip atlikti būtinieji pakeitimai. Kai kuriais atvejais Komisija naudojosi išorės ekspertų pagalba (pavyzdžiui, reglamentuojamų profesijų srityje), kad užtikrintų išsamų vertinimą, ir tinkamai keitė atitinkamas sąlygas atlikdama tolesnes programų peržiūras.

37

Nors Komisija vykdė nuolatinį formalaus programų sąlygų laikymosi stebėjimą ir teikė jos ataskaitas, kartais nustatydavome trūkumų, pavyzdžiui, trūkstamus arba netikslius vertinimus (žr. III priedą). Be to, Komisijos atitikties ataskaitose pateiktiems sąlygų vertinimams kartais trūko aiškumo. Kadangi teikiant ataskaitas dėl programų sąlygų nesilaikymo vartota daug skirtingų terminų31, bendras vertinimas tapdavo dviprasmiškas.

38

Tačiau kai kuriais atvejais tuo, kad formaliai sąlyga buvo įvykdyta (pavyzdžiui, priimtas konkretus teisės aktas), nebuvo užtikrinamas veiksmingas tos sąlygos įgyvendinimas, t. y. nebuvo pasiekta numatytų rezultatų. Vienas toks pavyzdys yra geresnio reglamentavimo darbotvarkės įgyvendinimas. Kaip nurodyta EBPO 2015 m. reglamentavimo politikos perspektyvoje, 2012 m. priėmus atitinkamą įstatymą, trūkumų vis dėlto išliko32.

39

Apskritai, nors Komisija stebėjo programų kiekybinių tikslų įgyvendinimą (t. y. užimtumo viešajame sektoriuje, darbo užmokesčio sąnaudų ir vadovų etatų skaičiaus mažinimą), ji turėjo mažai priemonių, kad patikrintų, ar tinkamai įgyvendintos struktūrinės reformos. Prie šios problemos prisidėjo ir tai, kad buvo sunku gauti prieigą prie išsamių duomenų. Nustatėme, kad mokesčių (žr. IV priedo A dalį) ir reglamentuojamų profesijų srityse trūksta tam tikrų duomenų (neišsamūs duomenys apie apribojimus svarbių profesijų atstovams, pvz., teisininkams, notarams, inžinieriams ir architektams). Programose nebuvo visapusiškai atsižvelgiama į trūkstamų duomenų problemą, nors po vėlesnių peržiūrų šioje srityje padaryta tam tikra pažanga. Daugumos struktūrinių sąlygų atveju Komisija galėjo stebėti naujų teisės aktų priėmimą, tačiau ji neturėjo pakankamai tinkamų veiksmingumo rodiklių ir tikslų, skirtų reformų įgyvendinimui įvertinti.

40

Tinkamų veiklos rezultatų rodiklių trūkumas Komisijai trukdė, pavyzdžiui, tikrinti, kaip reorganizuojant centrinę administraciją įgyvendinami efektyvumo tikslai. Finansų sektoriuje į antrąją programą tik 2014 m. balandžio mėn. įtraukta sąlyga, pagal kurią Graikijos banko prašoma nustatyti pagrindinius veiklos rezultatų rodiklius bankų pažangai mažinant didelius neveiksnių paskolų portfelius stebėti. Be to, finansų sektoriuje Komisija neišnaudojo visų savo kaip stebėtojos HFSF sprendimus priimančiuose organuose pajėgumų, nors tai buvo papildoma galimybė užtikrinti, kad programų sąlygų būtų laikomasi33.

Bendradarbiavimas su programų partneriais

41

Techniniu lygmeniu sąlygas visų pirma rengė Komisija (šią veiklą koordinavo Ekonomikos ir finansų reikalų GD) ir TVF, konsultuodamiesi su ECB. Įgyvendinant trečiąją programą, ESM veikė kaip ketvirtasis institucinis partneris. Galutiniai susitarimo memorandumų tekstai atspindėjo institucijų vidaus susitarimą ir susitarimą su Graikijos valdžios institucijomis – tam reikėjo, kad visos šalys prireikus pakoreguotų savo pozicijas.

42

Nebuvo jokių institucijų bendradarbiavimo gairių ar specialių procedūrų ir procesas nebuvo oficialiai dokumentuotas (pavyzdžiui, parengiant protokolą), o tai padarė poveikį proceso skaidrumui. Tačiau atitinkamos programų įgyvendinimo grupės buvo sudariusios neoficialius bendradarbiavimo susitarimus. Šios grupės nuolat palaikė ryšius telefonu ir e. paštu, taip pat per susitikimus. Jos keitėsi informacija, duomenimis ir preliminarios analizės rezultatais, aptarė alternatyvias programų rengimo galimybes. Komisija ir TVF dalijosi savo programų dokumentų projektais, kad užtikrintų sąlygų nuoseklumą. Kadangi trijų institucijų darbuotojų kompetencija ir patirtis buvo įvairi, buvo galima parengti išsamesnius vertinimus ir prognozes, dėl to sumažėjo rizika, kad rengiant programas ir jas atnaujinant gali atsirasti klaidų ir būti praleista svarbi informacija.

43

ECB ir Graikijos bankas kai kurias savo priemones pritaikė programų ekonominei politikai34. Tačiau programose nebuvo aiškiai nurodyta, kokiu mastu likvidumo didinimo priemonės Graikijai priklauso nuo programų sąlygų įvykdymo35 ir kaip į šią paramą atsižvelgiama rengiant makroekonomines prognozes ir nustatant finansavimo spragas.

Programų ekonominės prielaidos

44

Makroekonominės projekcijos ir finansavimo spragų skaičiavimai buvo du pagrindiniai procesai, kuriais buvo grindžiama ekonominė programų rengimo ir keitimo sistema (žr. 3 langelį). Komisija šias analizes atliko kiekvienai programai ir per kiekvieną peržiūrą jas atnaujindavo. Visos programų valdyme dalyvaujančios institucijos savo ekonomines analizes atliko atskirai, tačiau galutinis rezultatas atspindėjo pasiektą susitarimą.

3 langelis.

Pagrindiniai ekonominių procesų, kuriais grindžiamas programų rengimas, bruožai

Makroekonominės projekcijos – geriausias Komisijos atliekamas pagrindinių ekonominių pokyčių šalyje įvertinimas remiantis prielaida, kad programos sąlygos bus visiškai įvykdytos. Projekcijose, atliekant skolos tvarumo vertinimą, atsižvelgiama į realiosios ekonomikos padėties pokyčius (BVP ir jo komponentus, darbo rinkos pokyčius), taip pat į fiskalinį planą (skolą ir deficitą). Rengiant projekcijas, vyksta procesas, kurio metu sąveikaujama su įprastomis Komisijos prognozėmis, tačiau jomis neapsiribojama. Netgi esant skirtingam parengimo laikui, naujausios turimos Europos ekonominės prognozės yra naudingos rengiant ekonominio koregavimo programų prognozes, jomis remiasi Komisijos tarnybos.

Finansavimo spragų skaičiavimas – Graikijos finansavimo poreikių įvertinimas siekiant užtikrinti, kad finansavimo spragą būtų galima užpildyti pagal programą skirta finansine parama. Finansavimo spraga apibrėžiama kaip vyriausybės finansavimo poreikiai, apskaičiuojami kaip išlaidų ir pajamų, gaunamų iš kitų šaltinių nei programos parama, skirtumas.

Metodikos pranašumai ir trūkumai

45

Makroekonominėms projekcijoms naudojamose skaičiuoklėse buvo pateikti aiškūs ir išsamūs ankstesni duomenys ir įvairių makroekonominių kintamųjų projekcijos. Pagrindinių makroekonominių ir fiskalinių kintamųjų prognozių tendencijos atitiko jų komponentų projekcijas ir buvo grindžiamos informacija iš daugelio šaltinių. Komisija pasinaudojo naujausiomis prielaidomis dėl tarptautinių ekonominių ir techninių rodiklių dinamikos. Tačiau Komisija aiškiai neįtraukė kai kurių veiksnių, paprastai naudojamų makroekonominiuose modeliuose, ir nepakankamai integravo makroekonominę ir fiskalinę projekcijas (žr. 4 langelį).

4 langelis.

Komisijos prognozavimo metodikos trūkumai

Išsamumas. Tam tikri veiksniai (pavyzdžiui, potenciali gamybos apimtis ir infliacijos nedidinantis nedarbo lygis) nebuvo tinkamai įtraukti į makroekonomines projekcijas. Komisija taip pat nedokumentavo, kaip šie veiksniai buvo naudojami vertinimo etape ir kurie EEP elementai naudoti rengiant programų prognozes.

Projekcijų derinimas. Komisija makroekonominę ir fiskalinę projekcijas rengė atskirai ir neintegravo jų į bendrą modelį. Todėl abipusį abiejų projekcijų poveikį integruoti buvo galima tik remiantis profesine nuovoka.

Skolos tvarumo analizės metodas. Ilgalaikė skolos raida, išreikšta BVP procentine dalimi, buvo apibrėžta taikant plačiai taikomą mechaninę skolos kaupimo procedūrą. Šiam metodui trūksta vidaus mechanizmo, kuriuo būtų nustatyta skolos raidos ir ekonominės veiklos (prekių gamybos ir paslaugų teikimo, platinimo ir vartojimo) sąveika.

46

Apskritai sulig kiekviena programa finansavimo spragų skaičiavimo metodikos sudėtingumas vis didėjo, o antrosios programos skaičiuoklėse buvo pateikti daug sudėtingesni skaičiavimai, vertinimai ir modeliavimo priemonės. Finansavimo spragų skaičiavimo taikymo sritis buvo išplėsta siekiant atsižvelgti į papildomus veiksnius ir elementus vėlesniame programos įgyvendinimo etape, nors tam tikrų metodikos trūkumų išliko (žr. V priedą). Trečiojoje programoje metodika iš esmės nepasikeitė.

47

Komisija neturėjo nustačiusi finansavimo spragų skaičiavimo pradžios, patvirtinimo, registravimo, atlikimo ir informavimo apie juos procedūrų. Kokybės kontrolė buvo atliekama neoficialiai, o skaičiuoklių kontrolės aplinkoje nustatėme reikšmingų trūkumų36. Šiuo atžvilgiu nė vienoje iš trijų programų padėtis nepagerėjo.

48

Nepaisant to, kad buvo naudojamasi daugybe šaltinių, nebuvo pateikta jokių duomenų nuorodų ar datų. Dėl to kilo suderinimo problemų ir negalėjome patikrinti, ar visada buvo naudojama naujausia informacija. Pateiktuose pirmosios programos finansavimo spragų skaičiavimuose nustatėme tam tikrų klaidų. Jos neturėjo poveikio bendrai trūkstamų lėšų sumai, tačiau rodo, kad Komisijos vidaus kokybės kontrolės priemonės buvo nepakankamos37.

Jautrumo testai ir prielaidų pagrindimas

49

Komisija nuolat stebėjo Graikijos likvidumo padėtį, taip pat atnaujino failą, naudotą finansavimo spragų skaičiavimams tarp peržiūrų atlikti. Viešuosiuose programų dokumentuose nebuvo pateikta testų, skirtų nustatyti, kiek finansavimo spragų skaičiavimai kito atsižvelgiant į skirtingus rezultatus ar pokyčius, tačiau tokia analizė buvo atlikta Komisijos darbiniuose dokumentuose. Komisija savo scenarijus grindė įvairiais elementais, pvz., skirtingų paskolos išmokų tvarkaraščiu, iš privatizavimo gautų pajamų dydžiu ir padengtais įsiskolinimais. Kita vertus, rengiant makroekonomines projekcijas scenarijaus analizė nebuvo atlikta. Projekcijose nebuvo sistemingai atsižvelgiama į Graikijos ekonomikos sukrėtimus iš išorės, pvz., didelį euro nuvertėjimą arba staigų prekių kainų kritimą, kurie įvyko vėlesniu programų įgyvendinimo etapu.

50

Kalbant apie prielaidų pagrindimą ir dokumentus, abiejuose procesuose nustatėme trūkumų. Kalbant apie finansavimo spragą, į programų dokumentus buvo įtraukta pastraipa apie iždo valdymą ir programų finansavimą. Tačiau pastabos dažnai buvo miglotos ir jose nebuvo paaiškinti naujausi finansavimo spragų skaičiavimo pakeitimai. Tam tikrais atvejais konkrečios prielaidos, kuriomis remiantis atliktas finansavimo spragos skaičiavimas, turėjo būti aiškiai pagrįstos38. Su pagrindimu susijusių problemų išliko ir trečiojoje programoje. Komisija sutiko su TVF pasiūlymu tikslinę likvidumo atsargą padidinti iki 8 milijardų eurų. Tačiau Komisija negalėjo pagrįsti, kodėl būtent ši likvidumo atsargos suma buvo laikoma optimalia, ir pateikė nuorodą į vykdant kitas programas įgytą patirtį.

51

Įtraukdama struktūrinių reformų poveikį į makroekonomines projekcijas, Komisija rėmėsi profesine nuovoka pagrįstais argumentais, kurie nebuvo dokumentuojami. Be to, kadangi fiskalinė ir makroekonominė projekcijos buvo rengiamos atskirai, buvo neįmanoma patikrinti, kaip Komisija apibrėžė ir kiekybiškai įvertino fiskalinės politikos poveikį makroekonominėms projekcijoms.

Tikslumas ir koregavimai
52

Ypač įgyvendinant pirmąją programą Komisijos atliktoje prognozėje buvo nepakankamai įvertintas krizės mastas (žr. VI priedą). Tai įvyko visų pirma dėl to, kad buvo nepakankamai įvertintas privataus vartojimo ir investicijų sumažėjimas. Tačiau apskritai Komisijos makroekonominės prognozės tikslumas buvo panašus į kitų organizacijų prognozių39 ir iš dalies tam įtakos turėjo tai, kad Graikijos valdžios institucijos pateikė neteisingus laikotarpio iki programos įgyvendinimo statistinius duomenis. Priešingai nei 2012–2013 m. laikotarpio prognozėje, 2010 ir 2011 m. Komisijos pradinėje prognozėje buvo nepakankamai įvertintas bendrasis valdžios sektoriaus balansas.

53

Atlikus finansavimo spragų skaičiavimus, Graikijai liko mažai veiksmų laisvės nustatant likvidumo atsargą, kuri priklauso nuo grynųjų pinigų pozicijos. Vidutiniškai programavimo laikotarpiu ji mažėjo, tačiau tai nebuvo pagrįsta. Buvo netgi prognozuojama, kad pirmojo 2014 m. ketvirčio pabaigoje likvidumo atsarga bus lygi nuliui. Vidutinė 3 milijardų eurų grynųjų pinigų pozicija atitiko tik 11 dienų pirminių išlaidų sumą. Tačiau, norint padidinti likvidumo atsargą, reikėtų koreguoti visą programos finansavimą arba įtraukti į programą papildomas fiskalines priemones.

54

Turint omenyje ribotą likvidumo atsargą ir blogėjančią fiskalinę padėtį, Graikija ėmė trumpalaikes paskolas išleisdama iždo vekselius arba vėluodama atlikti mokėjimus ir didindama įsiskolinimus. Atliekant skirtingus finansavimo spragų skaičiavimus, išleistinų iždo vekselių suma gerokai skyrėsi ir buvo pagrindinis koreguojamas kintamasis, skirtas užtikrinti, kad Graikijos ekonomika būtų tinkamai finansuojama.

II Dalis. Reformų Planavimas Ir Įgyvendinimas

55

Finansinės paramos pagal tris Graikijos ekonominio koregavimo programas suteikimo sąlyga buvo reformų, susietų su trimis programos tikslais (t. y. fiskaliniu, finansiniu ir augimo), įgyvendinimas. Įgyvendinant programas, reformų koncepcija ir apimtis keitėsi, tačiau iš pat pradžių buvo labai plačios. Programos apėmė beveik visas Graikijos valstybės funkcijas, kai kuriais atvejais buvo reikalaujama didelių struktūrinių pokyčių. Buvo labai vėluojama įvykdyti programų sąlygas visose politikos srityse (žr. VII priedą).

56

Mūsų analizė, pateikta šiame ataskaitos skirsnyje, apėmė atrinktą politikos priemonių imtį, o daugiausia dėmesio buvo skirta toms politikos priemonėms, kurių poveikis įgyvendinant programos tikslus buvo didžiausias. Šią dalį sudaro specialūs skirsniai apie mokesčių, viešojo administravimo, finansų sektoriaus ir darbo rinkos reformas, o kitos politikos sritys, kurių auditą atlikome, išanalizuotos I ir III dalyse (žr. 4 diagramą).40

4 diagrama.

Audituotos politikos sritys

1 Analizės rezultatai, į kuriuos atsižvelgta išvadose dėl įvairių politikos sričių (I ir III dalys).

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

57

Kiekvienoje politikos srityje mūsų atliktas auditas apėmė šiuos aspektus:

  • politikos sąlygų rengimą (priemonių pagrindimą ir analitines prielaidas, tinkamumą, specifiškumą ir įgyvendinimo terminus);
  • įgyvendinimą ir rezultatus (politikos sąlygų laikymąsi ir reformų įgyvendinimo konkrečiose srityse, kurioms taikomos programų sąlygos, pažangą). Tačiau platesnis reformų poveikis (poveikis ekonomikos augimui, fiskaliniam tvarumui ir finansiniam stabilumui) aptartas ataskaitos III dalyje, kad jį būtų galima atskirti nuo konkrečių sąlygų vykdymo rezultatų, pateiktų tolesniuose II dalies skirsniuose.

Mokesčiai

58

Tvarus Graikijos fiskalinio balanso pagerinimas ir ekonomikos augimo atgaivinimas buvo vieni iš pagrindinių visų trijų ekonominio koregavimo programų tikslų. Šių vidutinės trukmės tikslų siekė ir TVF. Kad šie tikslai būtų įgyvendinti, į programą buvo įtrauktos sąlygos, kuriomis buvo siekiama padidinti mokestines pajamas ir užtikrinti, kad mokesčių administratorius galėtų veiksmingiau surinkti mokesčius (t. y. „reformos, skirtos vyriausybės gebėjimui gauti pajamų gerinti“). Atlikdami auditą, daugiausia dėmesio skyrėme mokesčių sistemos pokyčiams (įskaitant socialines įmokas) ir viešojo administravimo reformoms, skirtoms mokestinių pajamų surinkimui gerinti.

Sąlygų, susijusių su mokesčių politika, rengimas
Mokesčių priemonių derinimas ir stabilumas
59

Bendrose politikos rekomendacijose dėl fiskalinio konsolidavimo (pvz., EBPO) ir iki krizės atliktuose Graikijos mokesčių sistemos vertinimuose buvo išreikšta nuomonė, kad tarp mokesčių priemonių pirmenybė turėtų būti teikiama su vartojimo (netiesioginiais) mokesčiais susijusioms priemonėms ir mokesčių bazės išplėtimui dėl jų mažesnio neigiamo poveikio ekonomikos augimui. Priešingai, nei rekomenduota šiuose vertinimuose, įgyvendinant pirmąją programą pirmenybė buvo teikiama ne mokesčių bazės išplėtimui, o mokesčių tarifų ir laikinųjų mokesčių didinimui, nes tikėtasi, kad šios priemonės padės greitai pasiekti trumpalaikius fiskalinius tikslus.

60

Mokesčių bazės išplėtimo priemonės daugiausia buvo įtrauktos į antrąją ir trečiąją programas, o pagal kai kurias iš jų reikėjo įgyvendinti dideles mokesčių kodeksų reformas. Įgyvendinant pirmąsias dvi programas, mokestinės pajamos daugiausia buvo didinamos, kaip numatyta, per netiesioginį apmokestinimą (visų pirma padidinti netiesioginių mokesčių tarifai ir įvestas periodinis plačios bazės nekilnojamojo turto mokestis). Tačiau, padidėjus tam tikriems netiesioginių mokesčių (pavyzdžiui, energijos ir taršos) tarifams, taip pat didėjo ir įmonių gamybos sąnaudos.

61

Dėl programų sąlygų mokesčių politika tapo labai nestabili, o tai paveikė visų pagrindinių rūšių mokesčius ir netgi pokyčių kryptis neišliko pastovi (pavyzdžiui, pirmojoje programoje buvo pasisakoma už suvienodintą gyventojų pajamų šaltinių apmokestinimą, o antrojoje programoje laikytasi priešingo požiūrio; žr. IV priedo B dalį). Tam tikru mastu nestabilumas, kaip pripažino Komisija, atsirado dėl problemų, susijusių su administraciniais gebėjimais mokesčių politikos formavimo srityje, ir nepakankamai veiksmingo priemonių įgyvendinimo, o dėl to teko dažnai koreguoti programų sąlygas. Įgyvendinant pirmąją programą, nestabilumą taip pat lėmė ad hoc ir neatidėliotinų mokesčių priemonių, skirtų deficito tikslams pasiekti, paieška. Prie problemos prisidėjo ir tai, kad Komisijai iš pradžių trūko mokesčių politikos ir duomenų spragų šalinimo strategijos (žr. IV priedo A dalį), nors įgyvendinant programas buvo matyti, kad padėtis gerėjo.

Priemonių pagrindimas
62

Mokesčių politikos sąlygos nebuvo sistemingai dokumentuojamos41. 2010 m. svarbus PVM ir akcizo tarifų padidinimas buvo pagrįstas fiskalinio konsolidavimo poreikiu ir suderintas su valdžios institucijomis, tačiau nebuvo atlikta alternatyvių mokesčių priemonių, pavyzdžiui, periodinio plačios bazės gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto mokesčio42, įvesto 2011 m. įgyvendinant papildomą fiskalinį planą, poveikio tyrimo. Rengimo etape dokumentai ilgainiui tapo išsamesni, pagrįsti iš atitinkamų valdžios institucijų gautais tikslesniais duomenimis (pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokesčio reformų modeliavimo įgyvendinant antrąją programą ir PVM tarifo padidinimo įgyvendinant trečiąją programą duomenimis).

Sąlygų, susijusių su mokestinių prievolių vykdymo užtikrinimu, rengimas

63

Kelios tarptautinės institucijos (TVF, EBPO ir Komisija) atkreipė dėmesį į tai, kad laikotarpiu iki krizės Graikijoje būta didelių problemų mokestinių prievolių vykdymo srityje. Pirmosios programos rezultatai mokestinių prievolių vykdymo užtikrinimo srityje buvo menki43, ir tai galima susieti su trimis plataus pobūdžio problemomis: i) sąlygoms buvo suteiktas per mažas prioritetas ir jos nebuvo nei aiškiai nurodytos, nei pakankamai pagrįstos (žr. 5 langelį); ii) pačių valdžios institucijų kovos su mokesčių slėpimu planai buvo prastai įgyvendinami; iii) Komisijos vykdomas stebėjimas buvo pagrįstas nepakankamais duomenimis ir kriterijais (žr. I dalį).

5 langelis.

Mokestinių prievolių vykdymo užtikrinimo priemonių koncepcijos trūkumų pavyzdžiai

Vėlyvas įtraukimas į programas

Pirmosios programos sąlygomis specialioms kovos su mokesčių slėpimu priemonėms buvo suteiktas per mažas prioritetas. Kai kurios pagrindinės priemonės buvo įtrauktos tik į antrąją programą (mokesčių mokėtojų kodų suvienodinimas, IT sistemos, kuria siekiama tarpusavyje sujungti visas mokesčių tarnybas, įdiegimas, centrinio banko sąskaitų registro sukūrimas) arba į trečiąją programą (pavyzdžiui, elektroninių mokėjimų skatinimas ir atitinkamų sąlygų sudarymas, skolininkų, turinčių mokesčių ir socialinio draudimo įsiskolinimų, skelbimas).

Priemonių taikymo sritis nebuvo išsami

Lyginant su kitomis valstybėmis narėmis, matyti, kad Graikijoje galėjo būti apsvarstyta galimybė įgyvendinti labiau specifines priemones, pvz., taikyti mokėjimo padalijimo mechanizmą atliekant PVM pervedimus valstybinėms institucijoms ir intensyviau naudoti elektronines fiskalines priemones.

Nepakankamas pradinės programos išsamumas

Pradinėje pirmoje programoje buvo prašoma „teisės aktų, kuriais siekiama didinti mokesčių administravimo ir kontrolės efektyvumą“, tačiau nebuvo jokio konkrečių sutartų priemonių sąrašo. Sąlyga buvo grindžiama 2010 m. gegužės mėn. TVF techninės pagalbos rekomendacijomis, tačiau jos buvo nevisiškai perkeltos.

64

Daugelis mokesčių administravimui griežtinti skirtų sąlygų buvo įtrauktos į antrąją ir trečiąją programas, taip siekiant pašalinti tam tikrus pirmosios programos sąlygų rengimo trūkumus. Sąlygos daugiausia buvo grindžiamos Graikijos specialiosios paskirties grupės (GSPG) rekomendacijomis ir tapo aiškesnės, tačiau dėl to ir gerokai išsamesnės44. Ši tendencija buvo aiškinama tuo, kad ankstesnės sąlygos buvo netinkamai įvykdytos. Taip pat kai kurioms sąlygoms buvo nustatyti nerealūs įgyvendinimo terminai (žr. IV priedo C dalį).

Įgyvendinimas ir rezultatai

65

Įgyvendinus mokesčių politikos priemones, dėl kurių susitarta programose, 2010–2014 m. mokesčių našta45 ekonomikai padidėjo (5,3 % BVP) ir dėl papildomų mokesčių priemonių taikymo toliau didėjo įgyvendinant trečiąją programą. Tai rodo, kad įgyvendintomis priemonėmis tvariai prisidėta prie valstybės finansų kokybės gerinimo. Mokesčių našta padidėjo labiau nei bet kurioje kitoje programos šalyje, ir 2014 m. pabaigoje Graikija pasiekė (nesvertinį) euro zonos valstybių narių mokesčių naštos vidurkį (žr. 5 diagramą). Labiausiai ji padidėjo 2010–2012 m. laikotarpiu, kuris buvo sunkiausias Graikijos ekonomikos krizės etapas.

5 diagrama.

Programose dalyvaujančių euro zonos šalių mokesčių našta (% BVP)

Šaltinis: Europos Audito Rūmai, remiantis Eurostato duomenimis (2017 m. pavasaris).

66

Baigiant įgyvendinti antrąją programą, Graikija, Komisijos vertinimu, įvykdė daugelį sąlygų, kuriomis siekta kontroliuoti mokesčių slėpimą ir surinkimą, tačiau jomis mažai prisidėta prie fiskalinio konsolidavimo46. Taip buvo todėl, kad kai kurios reformos nebuvo tinkamai įgyvendintos, reikėjo daugiau laiko, kad jų poveikis atsispindėtų statistikoje, arba dėl mokesčių reguliavimo aplinkos nestabilumo jos buvo ne tokios veiksmingos. Iš programų mokesčių administravimo veiklos rezultatų rodiklių matyti, kad, kalbant apie mokesčių tikrinimų skaičių ir mokesčių surinkimo rodiklius specializuotuose audito centruose, padėtis iš dalies pagerėjo, tačiau nebuvo stabili, o tikslai 2012–2014 m. retai buvo įgyvendinami (žr. IV priedo D dalį). 2010–2014 m., nepaisant nurašymų ir taikomų mokesčių surinkimo priemonių, mokestinės skolos vidutiniškai didėjo apie 8,2 milijardo eurų per metus (4,2 % BVP). Programose nebuvo nustatyta nedeklaruojamų mokesčių („mokesčių atotrūkio“) arba nedeklaruojamo darbo stebėjimo rodiklio, tačiau iš apskaičiuotos PVM nepriemokos47 buvo matyti, kad mokesčių slėpimo problema padidėjo įgyvendinant pirmąją programą ir truputį sumažėjo 2014 m., palyginti su 2010 m.

Viešojo administravimo reforma

67

Viešojo administravimo (VA) reformos tikslas buvo padidinti veiksmingumą mažinant viešojo administravimo išlaidas ir kartu didinant siūlomų viešųjų paslaugų kokybę. Todėl programos apėmė fiskalinį ir struktūrinį komponentus. Trečiojoje programoje viešojo administravimo reformai skirta dar daugiau dėmesio, ji įvardyta kaip specialusis programos ramstis. Atlikdami auditą, daugiausia dėmesio skyrėme veiksmingumo padidėjimui, pasiektam įgyvendinus viešojo administravimo reformą centriniu lygmeniu.

Sąlygų rengimas
Trumpalaikiai viešojo administravimo reformos prioritetai ir strateginė perspektyva
68

Esant fiskalinei krizei, pagrindinis pirmosios programos prioritetas viešojo administravimo srityje buvo fiskalinis konsolidavimas48. Struktūrinės sąlygos įgavo pagreitį vykdant antrą programą, tačiau nebuvo paremtos pakankamu strateginiu planavimu. Su struktūrinėmis reformomis susijusios viešojo administravimo srities sąlygos nebuvo platesnės darbotvarkės, pagal kurią būtų nuosekliai suplanuota įgyvendinti visos valstybės administracijos reformą, dalis. Vykdant viešojo administravimo struktūrines reformas, nebuvo atsižvelgta į pagrindinius veiksnius, kuriuos pati Komisija įvardijo kaip būtinus norint sėkmingai parengti viešojo administravimo reformą, t. y. keitimąsi geriausia patirtimi ES lygmeniu, suinteresuotųjų subjektų ir pilietinės visuomenės dalyvavimą, reformų tęstinumą ir stabilumą (žr. VIII priedo A dalį).

69

2013 m. pagal antrąją programą Graikijos valdžios institucijų buvo prašoma pristatyti viešojo administravimo reformų strategiją ir veiksmų planą, tačiau šis reikalavimas nebuvo suderintas su pagrindiniais programos veiksmais (Graikijos viešojo sektoriaus reorganizavimu, pradėtu 2012 m. – dvejais metais anksčiau, nei buvo parengta strategija). Šis planas nebuvo pradėtas įgyvendinti, ir 2015 m. pagal trečiąją programą paprašyta parengti naują trejų metų viešojo administravimo reformų strategiją.

Reformų išsamumas
70

Pirmojoje programoje buvo prašoma centrinės administracijos funkcinės peržiūros, kurią turėjo atlikti EBPO, – tai turėjo padėti viešojo administravimo reformas suskirstyti pagal svarbą ir nustatyti individualiais šalies poreikiais grindžiamą metodą. Nors atlikus peržiūrą aiškiai nustatyti Graikijos administracijos trūkumai ir politikos sritys, kuriose reikalinga administracinė parama, 13 iš EBPO rekomendacijų į sąlygas buvo įtrauktos šiek tiek pavėluotai (žr. 6 langelį). Nebuvo sistemingai tikrinama, kaip laikomasi rekomendacijų, ir nebuvo reformų įgyvendinimo pažangos stebėjimo sistemos ar jokios duomenų rinkimo ir valdymo problemų sprendimo strategijos (žr. VIII priedo B dalį).

6 langelis.

Pavėluoto EBPO rekomendacijų įgyvendinimo pavyzdžiai

IRT planas įvairių centrinės administracijos filialų sąveikai užtikrinti į programą įtrauktas praėjus metams nuo EBPO ataskaitos paskelbimo, o į žmogiškųjų išteklių ir ryšių strategijas – praėjus dvejiems metams.

71

Netgi prieš pradedant įgyvendinti pirmąją programą buvo taikomos ES priemonės (visų pirma administracinės reformos veiksmų programa (AROP), finansuojama iš Europos socialinio fondo), skirtos Graikijos viešojo administravimo trūkumams šalinti. Nors Komisija žinojo šių problemų rimtumą, į programas nebuvo įtrauktos specialios institucinių gebėjimų didinimo priemonės49. Tam tikrą ribotos apimties ir masto paramą šioje srityje koordinavo GPSG50. Tačiau dar 2010 m. parengti AROP gebėjimų didinimo projektai nebuvo susieti su programos sąlygomis, o kai kurie iš jų programos įgyvendinimo laikotarpiu buvo atšaukti. Trečiojoje programoje, visų pirma nustačius aiškią techninės pagalbos ir programos sąsają, sąlygos tapo išsamesnės ir pagerėjo jų derinimas su kitomis priemonėmis (įskaitant techninę pagalbą).

Priemonių pagrindimas
72

Nepaisant Komisijos atliktos viešojo administravimo reformų analizės, tam tikros konkrečios priemonės buvo nepakankamai pagrįstos. Visų pirma Komisija negalėjo pateikti kiekybinės ir (arba) kokybinės dviejų pagrindinių reformų tikslų (t. y. 2011–2015 m. sumažinti užimtumą viešajame sektoriuje atleidžiant 150 000 darbuotojų ir užtikrinti, kad iki 2014 m. būtų privalomai atleisti 15 000 darbuotojų51) analizės.

73

Nepakankamai pagrįstas buvo ir reformų bei jų įgyvendinimo terminų eiliškumas. Nors Komisija negalėjo pateikti analizės, kodėl šiuo atžvilgiu programos parengtos būtent taip, galiausiai vis dėlto paaiškėjo, kad tam tikroms sąlygoms įvykdyti skirta per mažai laiko ir neatsižvelgta į įgyvendinimo gebėjimus. Pavyzdžiui, nauja personalo vertinimo sistema turėjo būti parengta ir visame viešojo administravimo aparate įdiegta per 11 mėnesių, o atlikus EBPO ir SIGMA lyginamąjį šešių ES šalių viešojo administravimo sistemų tyrimą iškelta prielaida, kad optimalus tokių reformų parengimo terminas – 1,5–3 metai. Įgyvendinant antrąją programą, viešojo administravimo personalas nebuvo vertinamas. Todėl į trečiąją programą buvo įtraukta nauja sąlyga, kad nauja moderni veiklos rezultatų vertinimo sistema įstatymu turėtų būti nustatyta per keturis mėnesius (iki 2015 m. lapkričio mėn.). Pirminės teisės aktas buvo priimtas 2016 m. vasario mėn., tačiau papildomas antrinės teisės aktas turėjo būti priimtas iki 2016 m. birželio mėn. (po septynių mėnesių). Pirmasis vertinimas bus atliktas iki 2017 m. birželio mėn., nuo trečiosios programos įgyvendinimo pradžios praėjus beveik dvejiems metams.

Įgyvendinimas ir rezultatai

74

Įgyvendinus Graikijos viešojo administravimo reformas, pasiektas programų tikslas sumažinti išlaidas. Taikant taisyklę, pagal kurią buvo įdarbinama mažiau naujų darbuotojų, samdant mažiau sutartininkų ir įdiegus ankstyvo išėjimo į pensiją sistemas, tikslas sumažinti bendrą užimtumą viešajame sektoriuje įgyvendintas 2013 m., t. y. dvejais metais anksčiau, nei planuota. 2009–2015 m. darbuotojų viešajame sektoriuje sumažėjo daugiau kaip 225 000 (žr. 6 diagramą).

6 diagrama.

Darbuotojų skaičius pagrindiniame viešajame sektoriuje ir bendros viešojo sektoriaus darbo užmokesčio išlaidos

Šaltinis: Europos Komisija, „Apografi“ duomenų bazė, Eurostatas.

75

Remiantis fiskaliniais duomenimis, 2009–2015 m. metinės užimtumo viešajame sektoriuje išlaidos sumažėjo 37,9 % (9,6 milijardo eurų). Iki 2015 m. darbo užmokesčio viešajame sektoriuje lygis susilygino su euro zonos vidurkiu (9,1 % BVP euro zonoje, palyginti su 9 % Graikijoje; žr. 7 diagramą). Tačiau, sutaupius lėšų šioje srityje, padidėjo išlaidos pensijų sistemai.

7 diagrama.

Kompensacija viešojo sektoriaus darbuotojams kaip BVP procentinė dalis

Šaltinis: Eurostato duomenys, mokėtina suma atėmus socialines įmokas.

76

Nacionaliniu lygmeniu struktūriniai viešojo administravimo reformos komponentai sulaukė ribotos paramos ir juos neigiamai paveikė politinis nestabilumas (žr. 3132 dalis). Todėl juos įgyvendinus gauta daug mažiau apčiuopiamų rezultatų, nei taikant fiskalines priemones. Įgyvendinant pirmąsias programas, pasiekta ribota pažanga viešųjų subjektų reorganizavimo, žmogiškųjų išteklių valdymo ir valstybės tarnybos depolitizavimo srityse (žr. 7 langelį). Tačiau būta ir teigiamų pokyčių: įsteigta Valstybinė reformų taryba, Vyriausybės darbo koordinavimo generalinis sekretoriatas ir bendra mokėjimo agentūra ir sukurta viešojo sektoriaus darbuotojų surašymo duomenų bazė.

7 langelis.

Viešojo administravimo reforma – struktūriniai aspektai

Viešųjų subjektų vertinimas. 2011 m. liepos mėn. atlikus pirmosios programos peržiūrą, reikalauta, kad po pirmųjų 153 subjektų tolesni vertinimai turėtų apimti dar 1 500 viešųjų subjektų, taip pat turėtų būti atliekamas išsamus jų lyginimas, tačiau jokių veiksmų šiuo atžvilgiu nesiimta.

Žmogiškųjų išteklių valdymas ir depolitizavimas. Priemonės (vadybininkų atranka ir personalo vertinimo sistema) į antrąją programą buvo įtrauktos pavėluotai (2013 m.) ir nebuvo pradėtos įgyvendinti. Pagal trečiąją programą buvo pradėtas vadovybės ir aukščiausios vadovybės, įskaitant generalinius sekretorius ir viešosios ir privačiosios teisės institucijų personalą, depolitizavimas.

Darbo užmokesčio lentelės. Pagal pirmą programą buvo siekiama sumažinti fiskalinę naštą ir tik pagal antrą programą buvo įvesta sąlyga, skirta labiau atsižvelgti į darbuotojų kvalifikaciją ir įgaliojimus, tačiau ji buvo neįgyvendinta. 2015 m. pagal trečiąją programą buvo prašoma įgyvendinti naują suvienodintos darbo užmokesčio lentelės reformą. Šia reforma buvo ketinama be fiskalinių pasekmių pakeisti darbo užmokesčio lentelę, kad joje būtų labiau atsižvelgta į įvairių pareigybių darbuotojų kvalifikaciją ir įgaliojimus.

Finansų sektoriaus reformos

77

Nacionalinio finansinio stabilumo užtikrinimas buvo vienas iš visų Graikijos ekonominio koregavimo programų pagrindinių ramsčių. Šiam tikslui pasiekti į programas buvo įtrauktos sąlygos, kuriomis siekta gerinti finansų sektoriaus padėtį ir atsparumą didinant bankų kapitalą, išlaikant pakankamą likvidumą, sprendžiant neveiksnių paskolų problemą ir gerinant valdymą bei priežiūrą (žr. 8 langelį ir IX priedo A dalyje pateiktą išsamią su programų strategijomis susijusią informaciją bei finansų sektoriui nustatytas pagrindines sąlygas). Mūsų analizėje daugiausia dėmesio skiriama priemonėms, kurių imtasi bankų sektoriui restruktūrizuoti ir rekapitalizuoti, ir su valdymu bei turto kokybe, ypač su neveiksniomis paskolomis, susijusioms reformoms.

8 langelis.

Pagrindiniai finansų sektoriaus reformų aspektai

Graikijos finansinio stabilumo fondas (HFSF). HFSF įsteigtas siekiant prisidėti prie Graikijos bankų sistemos finansinio stabilumo, prireikus jis teikia nuosavą kapitalą.

Bankų rekapitalizavimas ir pertvarkymas. Pagal pirmą programą per HFSF buvo skirta 10 milijardų eurų suma bankų kapitalo intervencijoms, bet galiausiai ji buvo panaudota tik nedidele dalimi. Pagal antrą programą bankams rekapitalizuoti ir pertvarkyti per HFSF buvo skirta 50 milijardų eurų. Pagal trečiąją programą tuo pačiu tikslu buvo numatyta papildoma iki 25 milijardų eurų atsarga.

Likvidumas. Bankų sistemoje, laikantis Eurosistemos taisyklių, išsaugomas pakankamas likvidumas. Vidutinės trukmės laikotarpiu, laipsniškai mažinant bankų priklausomybę nuo skolinimosi iš centrinio banko, sukuriamas tvarus bankų finansavimo modelis.

Neveiksnios paskolos. Tobulinama nemokumo sistema ir stiprinami bankų neveiksnių paskolų valdymo gebėjimai, sukuriama neveiksnių paskolų pardavimo ir tvarkymo rinka ir gerinamas likviduojamų bankų valdymas.

Valdymas ir priežiūra. Stiprinamas HFSF, bankų ir Graikijos banko valdymas. Gerinama nacionalinė priežiūra ir reguliavimas.

78

Nepaisant mažos paskolų paklausos programų įgyvendinimo laikotarpiu, pagal visas programas įgyvendinta labai mažai finansų sektoriaus reformų52, skirtų kreditų krizės problemai Graikijoje tiesiogiai spręsti didinant bankų kreditų pasiūlą ar mažinant kredito išlaidas. Kreditavimo galimybių suvaržymai trukdė atkurti Graikijos ekonomikos konkurencingumą, nes šalies MVĮ kilo didelių sunkumų siekiant gauti kreditą.

Sąlygų rengimas
79

Komisijos analizėje su kai kuriomis galimomis politikos priemonėmis susijusi rizika ne visada buvo pakankamai pateisinama. Pavyzdžiui, 2013 m. atliekant bankų rekapitalizavimą, Komisija svarstė kelias privačių investuotojų pritraukimo galimybes. Padariusi išvadą, kad Graikijos valdžios institucijų pasiūlymuose buvo pernelyg siekiama pamaloninti privačius investuotojus, Komisija galiausiai pasirinko varantų išleidimą53. Tačiau analizėje nebuvo visapusiškai nustatytos kai kurios su varantų išleidimu susijusios rizikos, pavyzdžiui, jų galimas poveikis bankų akcijų kainoms (žr. IX priedo B dalį).

Bankų sektoriaus restruktūrizavimas ir rekapitalizavimas
i) Kapitalo poreikių vertinimai
80

Atliekant pirmosiose dviejose programose numatytus kapitalo poreikių vertinimus, ne visada buvo taikomos pakankamai atsargios prielaidos. Pavyzdžiui, netgi 2011 m. sausio mėn. parengtas neigiamas BVP augimo scenarijus buvo 4,6, 7,8 ir 4,7 procentinio punkto palankesnis nei tikrieji ekonominiai rodikliai atitinkamai 2011, 2012 ir 2013 metais54. Be to, likusios antrajai programai skirtos lėšos (apie 11 milijardų eurų) iš dalies turėjo įtakos Komisijos atliktai kontrolinio kapitalo poreikių vertinimo, kurį 2014 m. pradžioje atliko Graikijos bankas, analizei.

ii) Gyvybingumo vertinimas
81

Pagal vieną antrosios programos sąlygą Graikijos banko buvo prašoma įvertinti, kurie iš 15-os nacionalinių bankų yra gyvybingi ir tinkami rekapitalizuoti programos lėšomis. Likę bankai būtų pertvarkyti, nebent būtų galima pritraukti privataus kapitalo. Pagal programą nebuvo reikalaujama, kad Graikijos bankas užtikrintų pakankamą proceso skaidrumą. Pavyzdžiui, bankai neturėjo galimybės susipažinti su savo pačių vertinimu ir jame atliktais skaičiavimais.

iii) 2014 ir 2015 m. bankų rekapitalizavimas
82

Pagal antrosios ir trečiosios programų sąlygas, atliekant 2014 ir 2015 m. rekapitalizavimą, HFSF parama buvo leidžiama naudotis tik kraštutiniu atveju (žr. IX priedo B dalį). Tai reiškė, kad, siekiant kuo labiau sumažinti tolesnį valstybės lėšų naudojimą, HFSF negalėjo prisidėti prie bankų rekapitalizavimo, jeigu tuo susidomėtų privatusis sektorius. Taigi rekapitalizuojant bankus buvo daromas didelis spaudimas mažinti akcijų kainas, o dėl to gerokai sumažėjo akcijų dalis, priklausanti HFSF55, kuris po 2013 m. rekapitalizavimo jau buvo didžiausias akcininkas.

Turto kokybė – neveiksnios paskolos
83

Kalbant apie neveiksnių paskolų valdymą, tarptautiniu lygmeniu vienas iš populiariausių sprendimų yra turto valdymo bendrovės sukūrimas. Tačiau įgyvendinant Graikijos programas tokiu sprendimu nepasinaudota dėl finansavimo suvaržymų ir kitų veiksnių, pvz., neveiksnių paskolų pasiskirstymo visuose sektoriuose, valdymo problemų ir priežasčių, susijusių su valstybės pagalba. Nepaisant galimų suvaržymų, Komisijos atlikti turto valdymo bendrovės kapitalo poreikių skaičiavimai nebuvo pakankamai konkretūs, kad būtų galima visapusiškai įvertinti, ar tokia priemonė yra tinkama Graikijos atveju.

84

Pirmosiose dviejose programose dėmesys buvo sutelktas į bankų rekapitalizavimą ir likvidumo paramos teikimą, tačiau nebuvo imtasi veiksmingų neveiksnių paskolų valdymo priemonių (pavyzdžiui, pirmojoje programoje buvo nustatytas tik įpareigojimas peržiūrėti teisės aktus, kuriais reglamentuojamas nemokumas). Įgyvendinant antrąją programą, neveiksnių paskolų problemą bandyta išspręsti pasikliaunant bankų vidaus neveiksnių paskolų valdymo sistema, kuri, nors ir buvo būtina, pasirodė esanti iš esmės neveiksminga56. Toliau įgyvendinant antrąją programą, bankų neveiksnių paskolų valdymo gebėjimams buvo suteiktas didesnis prioritetas, tačiau apčiuopiamos reformos, kuriomis siekta pagerinti vidaus valdymo procesus, buvo įgyvendintos tik pradėjus įgyvendinti trečiąją programą.

85

Kalbant apie įmonių ir asmenų nemokumą Graikijoje, pirmojoje ir antrojoje programose nustatytos sąlygos išliko bendro pobūdžio, o finansinių sunkumų paveiktam turtui tvarkyti deramai įvesti teisės aktų pakeitimai daugiausia buvo ribotos taikymo srities ir neveiksmingi57. Daugelis reformų buvo įgyvendinamos padrikai ir turėjo skirtingus politikos prioritetus, todėl politikos tikslai dažnai buvo prieštaringi. Kai kuriais atvejais jos buvo įgyvendinamos netgi nepasikonsultavus su suinteresuotaisiais subjektais ir neatlikus poveikio analizės. Dėl nemokumo sistemos sudėtingumo neveiksnių paskolų problema išliko, užuot ją išsprendus įdiegiant nuoseklią centralizuotą strateginę sistemą su aiškiais politikos prioritetais. Be to, kuriant šią sistemą, nebuvo atsižvelgta į ribotus teismų sistemos gebėjimus veiksmingai išnagrinėti daugybę bylų. Dėl tokio sistemos sudėtingumo ir gebėjimų trūkumo susikaupė daug neišnagrinėtų bylų, todėl visoje sistemoje išplito strateginio įsipareigojimų nevykdymo ir neatsakingo elgesio rizika (žr. 9 langelį).

9 langelis.

Asmenų nemokumas

Taikant teisinę asmenų nemokumo sistemą, teismų sistemą užplūdo apie 200 000 paraiškų, o skolininkams buvo suteiktas mokėjimo moratoriumas, nes susikaupė daugybė bylų, kurių nagrinėjimas, kaip numatyta, užtruks iki 15 metų. Šią problemą paaštrino ir teisėjams skirtų rekomendacijų trūkumas bei tam tikros su sistemos koncepcija susijusios problemos, su kuriomis buvo susiduriama iki 2015 m. įstatymo (trečiosios programos sąlyga) priėmimo, pavyzdžiui, reikalavimas, kad iki bylos svarstymo skolininkai mokėtų minimalią sumą arba visai nieko.

Taigi sistema nebuvo gerai pritaikyta, nes reikalavimų neatitinkantys skolininkai, siekdami išvengti kreditorių ieškinių, kol bus išnagrinėtos jų bylos, vis vien teikė prašymus pradėti nemokumo procedūrą. Taikant netikslines namų ūkių nemokumo taisykles, taip pat prisidėta prie skolininkų vengimo atsiskaityti su kreditoriais. Graikijos bankas ir nacionaliniai bankai įvertino, kad šeštadalis įmonių ir bent ketvirtadalis namų ūkių strategiškai nevykdo įsipareigojimų.

86

Tik pagal trečiąją programą buvo įtraukta sąlyga, kad būtų sukurta veikianti neveiksnių paskolų tvarkymo ir pardavimo rinka. Tačiau, nei priėmus įstatymą 2015 m. pabaigoje, nei du papildomus pakeitimus (taip pat apimančius veiksnias paskolas) 2016 m., nebuvo pašalintos kelios pagrindinės kliūtys, todėl teisinė sistema išliko sudėtinga.

87

Bankų, kuriems buvo taikoma speciali likvidavimo procedūra ir kurie daugiausia tvarkė neveiksnias paskolas, operacijos seniai buvo vykdomos fragmentiškai, o dėl to buvo neveiksmingai surenkamos neveiksnių paskolų įmokos ir patiriamos didelės veiklos sąnaudos. Pavyzdžiui, operacijų konsolidavimo (16 subjektų sujungimo į vieną) sąlyga buvo nustatyta tik trečiojoje programoje ir įgyvendinta praėjus daugiau nei trejiems metams nuo išorės konsultantų pateikto pradinio pasiūlymo. Likvidavimo procedūrai iš programų biudžeto per HFSF skirta 13,5 milijardo eurų (žr. 3 lentelę) ir dar 1,7 milijardo eurų iš nacionalinio indėlių garantijų fondo.

Valdymas
i) Bankų valdymas
88

Nors pirmosios programos įgyvendinimo laikotarpiu finansų sektoriaus reformų svarba išaugo, į pačią programą nebuvo įtraukta sąlygų, skirtų bankų valdymui stiprinti. Tačiau su valdymu susijusių problemų (pvz., skolinimo susijusioms šalims ne rinkos sąlygomis) būta gerokai anksčiau, nei prasidėjo krizė, nes Graikijos bankai iš pat pradžių vidutiniškai buvo gerokai prasčiau valdomi nei jų analogai Europoje.

89

Antrojoje programoje buvo numatyta, kad keturi didžiausi (sisteminės svarbos) Graikijos bankai bus rekapitalizuoti daugiausia HFSF lėšomis, tačiau neužtikrinant pakankamos jų privataus valdymo kontrolės. Priešingai tarptautinei praktikai, savininkų pasikeitimai, dėl kurių 2013 m. buvo beveik visiškai nacionalizuotas šalies bankų sektorius, neatsispindėjo bankų valdybose. Iš tikrųjų kai kuriais atvejais už valdymo kontrolę liko atsakingi ankstesni akcininkai, o HFSF nebuvo įgaliotas vertinti jų patirties, reputacijos ir nepriklausomumo. Bankų valdymo vertinimo sąlyga buvo įtraukta tik į trečiąją programą, kai HFSF turėjo patikrinti visus bankų valdybų narius.

90

Šiuo tikslu, taip pat siekiant kovoti su galimu politiniu ar verslo subjektų kišimusi, trečiojoje programoje numatyti griežtesni bankų valdybų narių atrankos pagal kvalifikaciją ir patirtį kriterijai. Tačiau pagal kriterijus, kandidatai galėjo būti tik bankininkystės ir finansų specialistai; toks reikalavimas buvo nevisiškai suderintas su tarptautine praktika ir ES ir (arba) BPM reikalavimais, kuriais iš esmės skatinama užtikrinti, kad valdyboje būtų įvairios patirties turinčių žmonių ir kad kartu jie turėtų pakankamai žinių.

91

Įgyvendinant finansų sektoriaus reformas, taip pat nepakankamai dėmesio buvo skiriama mažiau svarbių bankų valdymui ir nacionalinei priežiūrai. Po beveik šešerių metų nuo pirmosios programos įgyvendinimo pradžios, 2016 m. kovo mėn. Graikijos bankui ir BPM atlikus patikrinimą vietoje, viename banke nustatyta didelių vidaus administravimo, rizikos valdymo ir skolinimo praktikos trūkumų.

ii) HFSF valdymas
92

Pagal pirmąją programą suplanuota pradinė HFSF valdymo struktūra, tačiau tai nepadėjo užtikrinti didesnio nepriklausomumo nuo valdžios institucijų. Nepaisant antrosios programos sąlygos, kad HFSF turėtų turėti dviejų pakopų valdymo struktūrą (t. y. tokią, kurią sudaro bendroji taryba ir vykdomoji valdyba), nepriklausomumo problema išliko. Trečiojoje programoje šį trūkumą buvo siekiama pašalinti sutelkiant dėmesį į HFSF vyresniosios vadovybės atrankos procesą. Tačiau pagal antrą ir trečią programas pasiūlyti sprendimai neužtikrino efektyvaus dviejų sprendimus priimančių valdybų atsakomybės ir įgaliojimų pasidalijimo. Taip pat buvo rimtai susirūpinta dėl HFSF sprendimų priėmimo proceso skaidrumo. Pavyzdžiui, 2013 m. HFSF patvirtino banko patronuojamosios bendrovės kontrolinio akcijų paketo pardavimą, nors šis sandoris nebuvo sudarytas surengus viešųjų pirkimų procedūrą su daug dalyvių.

93

Vykdant programų sąlygas, dažnai keitėsi HFSF vyresnioji vadovybė (34 žmonės per pirmuosius šešerius metus, įskaitant keturis pirmininkus ir keturis generalinius direktorius), o dėl to kilo rizika, kad atsiras žinių spragų ir sumažės HFSF įtaka bankuose, kuriuose fondas turėjo akcijų.

Numatomi finansiniai rezultatai

94

Nuo 2016 m. gruodžio mėn. pradžios iš HFSF Graikijos bankų sektoriui skirta 45,4 milijardo eurų, iš jų tikėtini nuostoliai sudarė 36,4 milijardo eurų (žr. 3 lentelę). Apskritai tik nedidelę tikėtinų nuostolių sumos dalį ilgainiui būtų galima tikėtis susigrąžinti kylant sisteminės svarbos bankų akcijų rinkos vertei, o didžioji nacionaliniams bankams skirtų programų lėšų dalis, kaip numatoma, liks Graikijos valstybės skolos dalimi.

3 lentelė.

Numatomi intervencijos į Graikijos bankų sektorių rezultatai (milijardai eurų, 2016 m.)

Panaudotos lėšos Susigrąžintos lėšos Numatoma susigrąžintina suma Tikėtini nuostoliai
Sisteminės svarbos bankai 31,91 2,72 3,83 25,4
Likviduojami bankai 13,5 0,5 1,9 11,0
Iš viso 45,4 3,2 5,7 36,4

1 Įskaitant lėšas, panaudotas kapitalo injekcijai į dvi laikinas kredito įstaigas (laikinus bankus).

2 Įskaitant iš varantų, nenumatytų atvejų kapitalo priemonių išpirkimo ir atitinkamų palūkanų gautas pajamas.

3 Įskaitant bankų akcijų ir nenumatytų atvejų kapitalo priemonių tikrąją vertę.

Šaltinis: HFSF finansinių sąskaitų projektai, 2016 m. gruodžio mėn.

Darbo rinkos reformos

95

Programose nustatytas bendras darbo rinkos reformų tikslas buvo pagerinti darbo rinkos veiklos rezultatus, be kita ko, skatinant greitai koreguoti darbo sąnaudas. Darbo rinkos reformomis tikėtasi padėti atkurti sąnaudų konkurencingumą Graikijos ekonomikoje ir sustabdyti darbo vietų praradimą ekonomikos nuosmukio laikotarpiu. Kalbant apie darbo sąnaudas, antroje programoje nustatytas orientacinis tikslas 2012–2014 m. 15 % sumažinti vienetui tenkančias darbo sąnaudas.

96

Nuo pat 2010 m., kai programos pradėtos įgyvendinti, į jas buvo įtraukta įvairių priemonių, kuriomis siekta pašalinti Graikijos darbo rinkos nelankstumą. Jose daugiausia dėmesio buvo skirta deryboms ir susitarimui dėl darbo užmokesčio, minimaliojo darbo užmokesčio nustatymui ir lygiui, darbuotojų apsaugos teisės aktams ir darbo laiko lankstumui. Be liberalizavimo priemonių, pradedant antrąja programa, vis daugiau dėmesio buvo skiriama kovai su nedeklaruojamu darbu ir aktyviai darbo rinkos politikai, kuria tiesiogiai siekta kurti darbo vietas, tačiau šie aspektai nebuvo aptarti audito išvadose.

Sąlygų rengimas
Reformų pateisinimas ir analitinis pagrindas
97

Komisijos požiūris į darbo rinkos reformas buvo grindžiamas politikos santraukomis ir kitais darbiniais dokumentais, juose pateikta galimų alternatyvų analizė (pavyzdžiui, kaip sumažinti vienetui tenkančias darbo sąnaudas ar sukurti derybų dėl darbo užmokesčio sistemą). Tačiau Komisija neatsižvelgė į tam tikras šiose analizėse nustatytas rizikas, ypač ankstyvaisiais sistemos kūrimo etapais. Visų pirma nebuvo atliktas vertinimas, kaip reformos galėtų paveikti darbo rinkos pilkąją zoną, nors kai kurių priemonių įgyvendinimas buvo susijęs su padidinta šios srities rizika58. Įvertintas tik trečiosios programos socialinis poveikis, tačiau analizė buvo aprašomojo pobūdžio ir nebuvo siekiama kiekybiškai įvertinti konkrečių priemonių ar viso darbo rinkos reformų rinkinio poveikio ar naštos pasidalijimo.

98

Komisija dokumentavo išsamius informacijos mainus ir politines diskusijas su suinteresuotaisiais subjektais (įskaitant Graikijos valdžios institucijas, verslo asociacijas ir kitus nevyriausybinius partnerius) ir TVF, taip pat vidaus diskusijas. Kalbant apie kompromisą, kurio pasiekė ES trejeto partneriai, kai kuriais atvejais nuspręsta laikytis Komisijos požiūrio (darbo užmokestis privačiajame sektoriuje nebuvo sumažintas, kaip rekomendavo TVF), o kitais atvejais – TVF požiūrio (pavyzdžiui, po pirmosios reformų bangos buvo dar labiau liberalizuoti užimtumo apsaugos teisės aktai). Pastaruoju atveju Komisija negalėjo visiškai pateisinti nukrypimo nuo savo pradinės pozicijos.

Priemonių tinkamumas
99

Kai kuriais atvejais, rengiant konkrečias sąlygas, taip pat neatsižvelgta į konkrečias Graikijos ekonomikos ypatybes, ypač labai mažų ir mažųjų įmonių paplitimą. Pavyzdžiui, pagal pradinę derybų dėl darbo užmokesčio reformą buvo suteikta galimybė derėtis įmonės lygmeniu, nors tam tebereikėjo oficialių darbuotojų atstovų. Kadangi mažosios įmonės dažnai neturi tokios tvarkos, jos negalėjo pasinaudoti reformų vaisiais. Šią problemą siekta išspręsti tik vėlesniame pirmosios programos įgyvendinimo etape, suteikus galimybę steigti „asmenų sąjungas“59, – taip sudarytos sąlygos dėl darbo užmokesčio derėtis tiesiogiai su darbuotojais įmonės lygmeniu.

Laiko pasirinkimas
100

Darbo rinkos reformos pradėtos įgyvendinti 2010 m. – pirmąsias reformas (derybas dėl darbo užmokesčio ir užimtumo apsaugos teisės aktus) Graikijos valdžios institucijos įgyvendino netrukus po to, kai programa buvo patvirtinta. Tačiau, nors kelios programų priemonės įgyvendintos 2010–2016 m., tie patys klausimai buvo įtraukti ir į derybas dėl trečiosios programos. Šie pokyčiai rodo, kad yra reformų įgyvendinimo terminų ir eiliškumo problemų, susijusių ne tik su vėlavimu jas įgyvendinti (žr. 10 langelį).

10 langelis.

Darbo rinkos reformų įgyvendinimo laiko planavimas

Kai kurie elementai, kurie buvo labai svarbūs užtikrinant derybų dėl darbo užmokesčio sistemos veiksmingumą, buvo įtraukti tik į antrąją programą (pavyzdžiui, suteikta galimybė steigti asmenų sąjungas ir apribotas automatinis besibaigiančių susitarimų pratęsimas, jeigu neįmanoma pasiekti kompromiso dėl susitarimo atnaujinimo).

Pirmojo nominalaus minimaliojo darbo užmokesčio sumažinimo terminas buvo 2012 m. Nauja minimaliojo darbo užmokesčio nustatymo sistema turėjo būti pradėta taikyti tik baigus galioti antrai programai.

Reformų įgyvendinimo terminai kai kuriais atvejais (daugiausia po trečios antrosios programos peržiūros) buvo nerealiai trumpi, pavyzdžiui, darbo srities reglamentams peržiūrėti ir visų esamų darbo teisės aktų rinkiniui parengti nustatytas tas pats terminas.

Įgyvendinimas ir rezultatai
101

Daugeliu atvejų, palyginti su programose nustatytais terminais, darbo rinkos reformas vėluota įgyvendinti (iki 21 mėnesio) arba jos visai nebuvo įgyvendintos (žr. VII priedą). Šios sąlygos susietos su pagrindiniais darbo rinkos reformų aspektais (pavyzdžiui, derybos dėl darbo užmokesčio ir darbuotojų apsaugos teisės aktai).

102

Nepaisant įgyvendinimo trūkumų, pastebėjome, kad pagerėjo kai kurie rodikliai, o iš to galima spręsti, kad padidėjo darbo rinkų lankstumas ir konkurencingumas:

  • sumažėjo užimtumo apsaugos teisės aktų ribojamasis poveikis. Tačiau 2013 m. (t. y. po to, kai buvo pradėtos įgyvendinti pagrindinės reformos) šis rodiklis vis dar viršijo EBPO vidurkį (žr. 8 diagramą);
  • mažesnis minimalusis darbo užmokestis – sumažėjo nuo 863 eurų 2010 m. iki 684 eurų 2012 m.;
  • gerokai pakoreguotos vienetui tenkančios darbo sąnaudos. 2010–2015 m. vienetui tenkančios darbo sąnaudos sumažėjo 14,1 % – daugiausia tarp ES valstybių narių. Tačiau pagal antrąją programą 2012–2014 m. vienetui tenkančias darbo sąnaudas siekta sumažinti maždaug 15 %. Šis orientacinis tikslas nebuvo pasiektas, nes atitinkamu laikotarpiu vienetui tenkančios darbo sąnaudos buvo pakoreguotos 10,9 %.

8 diagrama.

Bendras užimtumo apsaugos teisės aktų ribojamojo poveikio rodiklis

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis EBPO duomenimis.

III Dalis. Programos Tikslų Įgyvendinimas

103

Atsižvelgiant į tai, kad per septynerius metus įgyvendintos trys programos, pagal kurias išmokėta daugiau kaip 265 milijardai eurų paramos (daugiau kaip 150 % Graikijos BVP), matyti, kad Graikijai suteikta precedento neturinčio masto euro zonos ir TVF bendra parama. Vien šie skaičiai rodo, kad įgyvendinant programas nepavyko sėkmingai pašalinti didelio ekonominio disbalanso ar užtikrinti, kad Graikija galėtų vykdyti savo finansinius įsipareigojimus be išorės paramos. Tačiau jomis užtikrintas finansavimo ir ekonominės veiklos tęstinumas Graikijoje.

104

Graikijos ekonominio koregavimo programose nustatyti šių trijų sričių tikslai:

  • fiskalinio tvarumo;
  • finansinio stabilumo ir
  • ekonomikos augimo atkūrimo.
105

Per septynerius metus Komisija nebandė atlikti išsamių laikotarpio vidurio ar ex post vertinimų, kiek pavyko pasiekti pirmosios ar antrosios programų tikslų. Įgyvendinant kitas Komisijos valdomas paramos programas, tokių vertinimų atlikimas buvo įprasta praktika, o Graikijos, kurioje viena po kitos įgyvendintos trys programos, atveju būtų ypač aktualu pateikti informaciją apie įgytą naudingą patirtį.

106

Šiame ataskaitos skirsnyje analizuojamas trijų pagrindinių programų tikslų įgyvendinimas, jeigu įmanoma, pagal konkrečius pačiose programose nustatytus uždavinius. Šioje analizėje ne tik įvertiname konkrečių priemonių rezultatus (pateiktus II dalyje), bet ir sutelkiame dėmesį į platesnį poveikį, kurio negalima susieti su pavienėmis programų sąlygomis. Tokia analizė padeda suprasti plataus masto ekonominius pokyčius Graikijoje, įvykusius įgyvendinant tris ekonominio koregavimo programas, nors reikėtų pabrėžti, kad šiems pokyčiams įtakos turėjo ne tik programų planavimas ir įgyvendinimas, bet ir įvairūs kiti veiksniai. Šie veiksniai apėmė ir politinį netikrumą, dėl kurio buvo vėluojama įgyvendinti reformas, neigiamai paveiktas pasitikėjimas rinka ir atitinkamai sumažėjo programų veiksmingumas.

Fiskalinio tvarumo užtikrinimas

107

Graikijos ekonomikos krizė prasidėjo kaip skolos krizė, o fiskalinio tvarumo, įskaitant šalies gebėjimo finansuoti savo poreikius rinkoje, atkūrimas buvo tiesioginis programų tikslas.

Galimybė patekti į rinkas
108

Pirmojoje programoje buvo numatyta, kad 2014 m. Graikija atgaus galimybę patekti į finansų rinkas, o 2015 m. sumokės iš viso 60 milijardų eurų savo skoliniams įsipareigojimams padengti. 2014 m. Graikijos valstybė finansų rinkose pati save finansavo du kartus, tačiau ši suma siekė tik 4,5 milijardo eurų. Ši suma sudarė mažiau nei 5 % viso pagal antrąją programą skirto finansavimo (110 milijardų eurų). Reikėjo dviejų papildomų paramos programų (trečioji bus baigta įgyvendinti 2018 m.), nes šalis dar neatgavo gebėjimo visus savo poreikius finansuoti rinkoje.

Lėšų panaudojimas ir finansavimas po programų įgyvendinimo
109

Remiantis naujausiu finansavimo spragos vertinimu, kurį Komisija atliko per pirmą trečiosios programos peržiūrą, numatoma, kad pirminį 1,4 milijardo eurų perteklių Graikija pasieks 2017 m., o 3 milijardų eurų perteklių – nuo 2018 m. sausio iki rugpjūčio mėn. – paskutiniaisiais trečiosios programos mėnesiais. Todėl šiuo laikotarpiu programos lėšos bus panaudotos skolai sumokėti ir suteiks galimybę padidinti likvidumo atsargą (žr. 9 diagramą).

9 diagrama.

Graikijos kapitalo poreikiai (milijardai eurų)

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

110

Netrukus po programos įgyvendinimo Graikija turės grąžinti nemažas skolas (žr. 10 diagramą). 2019 m. bendri finansavimo poreikiai sudaro 21 milijardą eurų kapitalo įmokų ir palūkanų. Programose daroma prielaida, kad, baigus jas įgyvendinti, skolų grąžinimas bus visiškai finansuojamas iš pirminio pertekliaus ir rinkos finansavimo lėšų. Antros programos atveju 2014 m. buvo atliktas tam tikras analitinis darbas, susijęs su galima po programos įvykdymo taikytina sistema, o dėl trečios programos šis darbas dar tik pradedamas ir dėl to neatsispindi programos dokumentuose.

10 diagrama.

Nesumokėta Graikijos skola (kapitalo įmokos; milijardai eurų)

Šaltinis: „Bloomberg“.

Fiskalinis konsolidavimas
111

Krizės pradžioje fiskalinę padėtį reikėjo labai koreguoti. Palyginti su Stabilumo ir augimo pakte nustatyta 3 % riba, 2009 m. valdžios sektoriaus deficitas viršijo 15,1 % BVP. Programų pagrindiniai metiniai fiskaliniai tikslai (t. y. nominalus deficitas60) nustatyti Tarybos sprendimais pagal Graikijos perviršinio deficito procedūrą (PDP). Programose nustatyti į EFPM įtrauktini papildomi išsamūs nominalūs fiskalinių rezultatų kriterijai, tačiau fiskaliniai planai, kuriais grindžiami šie tikslai, ne visada buvo patikimi (žr. 11 langelį).

11 langelis.

Patikimumo problemos pradiniame fiskaliniame plane

Pradinės fiskalinės programos (2010 m. gegužės mėn.) tikslas buvo 2014 m. (t. y. po pradinės trejų metų trukmės programos įgyvendinimo) pasiekti precedento neturintį 5 % BVP pirminio deficito perteklių.

Fiskalinėje programoje įvertintos konkrečiai neįvardytos priemonės, kurios sudaro 4,4 % BVP (34 % bendrų fiskalinių paskatų sumos) ir daugiausia buvo numatytos įgyvendinti 2013 ir 2014 m.

Komisijos atliktas kiekybinis PVM bazės išplėtimo priemonių įvertinimas skyrėsi nuo TVF įverčių:

  • TVF prognozavo, kad 2013 m., įgyvendinus struktūrines fiskalines priemones (pavyzdžiui, pagerinus mokesčių administravimą, užtikrinus geresnę biudžeto kontrolę ir patobulinus procesus), surinktų fiskalinių pajamų dydis sieks 1,8 % BVP. Tai atitiko pajamas, gautas įgyvendinus Komisijos 2013 m. priemonių vertinimuose konkrečiai neįvardytas priemones;
  • priešingai nei Komisija, TVF neatliko jokių 2014 m. fiskalinių priemonių vertinimų.
112

Pirmosios ir antrosios programų fiskaliniai tikslai buvo įgyvendinti tik 2012 m. ir 2013 m. (žr. 4 lentelę). Kitais metais nuo jų nukrypta nesurinkus nuo 3 milijardų iki 6 milijardų eurų, nepaisant to, kad Graikija, siekdama įgyvendinti deficito ar grynųjų pinigų prognozes, ėmėsi vienkartinių pajamų didinimo priemonių. Įgyvendinant pirmąją programą, nepakitę nominalūs PDP tikslai nebuvo pasiekti visų pirma dėl prastėjančios ekonominės aplinkos (t. y. netikėto nominaliųjų mokestinių pajamų sumažėjimo ir palūkanų išlaidų padidėjimo). Dėl mokesčių bazės erozijos iš dalies buvo prarastos iš svarbių mokesčių priemonių įgyvendinimo gaunamos pajamos – paprastai tai įvykdavo su PVM pajamomis. Be to, įgyvendinant programas, pasiekti fiskalinių tikslų padėjo ir tai, kad kaupėsi neapmokėtos valdžios sektoriaus išlaidos ir negrąžinti mokesčiai.

4 lentelė.

Atnaujintų PDP tikslų įgyvendinimas

Pirmoji programa1 Antroji programa1 Trečioji programa1
2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
Tarybos sprendimas (2010 m. gegužės mėn.): nominalus deficitas (milijardai eurų) –18,5 –17,1 –14,9 –11,4 –6,4
Tarybos sprendimas (2012 m. kovo mėn.): pirminis balansas, išskyrus bankininkystės priemones (milijardai eurų) -2 3,7 9,4
Tarybos sprendimas (2012 m. gruodžio mėn.): pirminis likutis, išskyrus bankininkystės priemones (milijardai eurų) –2,9 0 2,8 5,7 9
Tarybos sprendimas (2015 m. rugpjūčio mėn.): pirminis likutis (% BVP) –0,25 0,5
Faktinis (pirmoji ex post patikra) -22 -20 –2,6 1,5 Netaikoma –3,4 3,9
Faktinis (naujausia ESS 95 arba ESS 10) –24,5 –20,1 –2,6 0,6 Netaikoma -2,3 3,9
Skirtumas (nustatytas tikslas greta pasiekto rezultato) -6 -3 0,3 0,6 Netaikoma
-2,05
3,4

1 Nustatytas tikslas pažymėtas paryškintu šriftu.

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

113

Nors Graikija neįvykdė nominalių fiskalinių tikslų, jos pirminis struktūrinis balansas61 labai pagerėjo. 2009–2015 m. bendrojo koregavimo suma viršijo 17 % BVP. Tai atspindėjo labai didelį Graikijos ekonominį disbalansą šioje srityje prasidėjus krizei.

114

Esant nepalankiai makroekonominei padėčiai, bendroji valstybės skola, nepaisant taikomų fiskalinių paskatų, toliau augo visu programų įgyvendinimo laikotarpiu. 2016 m. Graikijos valstybės skola viršijo 181 % BVP, palyginti su 126,7 % 2009 m. (žr. 11 diagramą). 2012 m. buvo vieninteliai metai, kuriais valstybės skola sumažėjo dėl taikytos PSD procedūros, pagal kurią privačių investuotojų buvo paprašyta sutikti nurašyti 53,5 % jų turimų Graikijos vyriausybės obligacijų nominaliosios vertės. Pagal pirmosios programos projekcijas buvo numatyta, kad valstybės skola didžiausią vertę pasieks 2013 m. (149,7 % BVP pagal pirminę pirmosios programos versiją ir 164,2 % BVP pagal antrąją). Svarbiausias veiksnys, kuriuo prisidėta prie santykinio skolos padidėjimo, buvo nominaliojo BVP sumažėjimas.

11 diagrama.

Valstybės skolos ir BVP santykis

Šaltinis: Europos Komisija.

Pensijų sistemos tvarumas

115

Viena iš pagrindinių kliūčių stabilizuoti fiskalinę padėtį Graikijoje tebėra didelės išlaidos pensijų sistemai. Dėl daugkartinio pensijų mažinimo 2009–2015 m. nominaliosios išlaidos pensijoms sumažėjo 2,5 milijardo eurų. Tačiau, mažėjant BVP, 2010–2015 m. išlaidos pensijoms kaip BVP procentinė dalis sistemingai didėjo, o tai rodė, kad reformų veiksmingumas užtikrinant tvarų fiskalinį koregavimą buvo ribotas. 2016 m. viešosios išlaidos pensijoms buvo didžiausios euro zonoje (daugiau kaip 16 % Graikijos BVP), o kasmet pensijų sistemos deficitui padengti skiriamos valstybės lėšos viršijo 9 % BVP (euro zonos vidurkis buvo 2,5 %).

116

Remiantis 2012 ir 2015 m. visuomenės senėjimo ataskaitų projekcijomis, tikimasi, kad, įgyvendinus pirmosiose dviejose programose numatytas reformas, bus pasiekta tam tikrų teigiamų rezultatų ilgalaikio Graikijos pensijų sistemos tvarumo srityje. Pagal programų sąlygas 2010–2060 m. Graikija turėtų viešojo sektoriaus išlaidų pensijoms didėjimą apriboti iki mažiau kaip 2,5 % BVP. Atsižvelgiant į 2015 m. visuomenės senėjimo ataskaitą, tikimasi, kad, įgyvendinus pensijų reformas, viešosios išlaidos pensijoms bendrai sumažės 1,9 procentiniais punktais – tokie rezultatai viršytų programos tikslą. Tačiau prognozuojama, kad 2060 m. šios išlaidos tebebus labai didelės – 14,3 % BVP.

Finansinio stabilumo atkūrimas

117

Tai, kiek sėkmingos yra finansų sektoriaus reformos, taip pat priklauso nuo išorės veiksnių, nesusijusių su programomis. Tačiau, remiantis įvairiais rodikliais, galima įvertinti bendruosius pokyčius bankų sektoriuje programų įgyvendinimo laikotarpiu ir nustatyti, kokiu mastu buvo įgyvendinti bendrieji jų tikslai. Šioje analizėje pagrindiniai svarstytini aspektai yra mokumas, kredito rizika ir turto kokybė, likvidumas ir pelningumas; šiems rodikliams taip pat daug dėmesio skirta programų sąlygose ir Komisijos patvirtintuose bankų restruktūrizavimo planuose.

Mokumas
118

Nuo pasaulinės krizės pradžios Graikijos bankų kapitalo pakankamumo rodikliai, laikantis tarptautinių tendencijų, gerokai pagerėjo daugiausia dėl didelio programų finansavimo (31,9 milijardo eurų) ir sektoriaus restruktūrizavimo. Todėl iki 2016 m. pagrindinis kapitalo (bendras 1 lygio nuosavo kapitalo) pakankamumo rodiklis buvo padidintas iki 17 %, t. y. viršijo 14,2 % ES vidurkį ir iki krizės buvusį lygį (žr. X priedą). Tačiau susirūpinimą dėl bankų mokumo ir toliau kėlė didelis Graikijos valstybei iškeltų mokestinių reikalavimų ir neveiksnių paskolų skaičius.

Kredito rizika ir turto kokybė
119

Programų įgyvendinimo laikotarpiu keturių didžiausių Graikijos bankų kredito reitingai gerokai sumažėjo, o 2015 m. nukrito iki „įsipareigojimų neįvykdymo“ statuso62. Nepaisant to, kad buvo užbaigta trečioji rekapitalizacija, dėl kurios padidėjo bankų kapitalo pakankamumas, 2016 m. visi bankai tebeturėjo neinvesticinius reitingus63.

120

Kalbant apie turto kokybę, 2008 m. prasidėjus pasaulinei krizei, Graikijos bankų neišieškotos neveiksnios paskolos sudarė 5,5 % bendro paskolų portfelio (7 % 2009 m.), t. y. gerokai viršijo euro zonos vidurkį. Dėl precedento neturinčio ekonomikos nuosmukio ir dėl to padidėjusio nedarbo bei neišspręstos strateginio skolininkų įsipareigojimų nevykdymo problemos neveiksnių paskolų programų įgyvendinimo laikotarpiu labai padaugėjo. 2016 m., remiantis platesne apibrėžtimi, neveiksnių pozicijų skaičius ES pasiekė aukštumas (45,9 %) ir buvo devynis kartus didesnis už ES vidurkį (5,1 %; žr. X priedą).

Likvidumas
121

Nuo pat pirmosios programos įgyvendinimo Graikijos bankų buvo prašoma mažinti savo priklausomybę nuo skolinimosi iš centrinio banko (t. y. Eurosistemos), nes jų likvidumo padėtis jau buvo įtempta. Šiomis aplinkybėmis pirmąja programa nepavyko sumažinti priklausomybės nuo skolinimosi iš centrinio banko, tačiau tai pavyko padaryti įgyvendinant antrąją ir trečiąją programas. Vis dėlto 2016 m. Graikijos bankai turėjo toliau laikytis griežtų likvidumo sąlygų, nes jų priklausomybė nuo centrinio banko finansavimo ir toliau gerokai viršijo 2009 m. lygį (žr. 5 lentelę), nors ir buvo mažesnė nei pakilimo metu 2015 m. viduryje (150 milijardų eurų). Kalbant apie standartinius likvidumo šaltinius, 2016 m. nebuvo jokių tvaraus indėlių grąžinimo įrodymų (palyginti su 2009 m., jų sumažėjo beveik perpus – nuo 238 milijardų iki 121 milijardo eurų), o nacionaliniai bankai tebeturėjo ribotas galimybes gauti finansavimą iš kitų šaltinių.

5 lentelė.

Graikijos bankų finansavimo profilis (milijardai eurų)

2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
Skolinimasis iš centrinio banko 49,7 97,7 128,7 121,2 73,0 56,0 107,6 66,6
Privačiojo sektoriaus indėliai 237,5 209,6 174,2 161,5 163,3 160,3 123,4 121,4

Šaltinis: Graikijos bankas.

Pelningumas
122

Taikant programų politikos priemones, buvo bandoma padidinti bankų pelningumą vykdant visapusišką jų konsolidaciją ir restruktūrizaciją. Gerokai sumažinus darbuotojų ir filialų skaičių, labai pagerėjo nacionalinių bankų išlaidų ir pajamų santykis (51,9 %, palyginti su 65,7 % ES vidurkiu nuo 2016 m.) ir sumažėjo veiklos išlaidos. Tačiau konsoliduotu pagrindu didžiąją pirmiau nurodyto laikotarpio dalį jie išliko nuostolingi, o jų veiklos rezultatai pagal įvairius pelningumo rodiklius tebebuvo vieni iš prasčiausių ES (žr. X priedą).

123

Apskritai, programos nebuvo pajėgios užkirsti kelio staigiam Graikijos bankų balansų pablogėjimui, visų pirma dėl neigiamų makroekonominių ir politinių įvykių. Susilpnėjo bankų tarpininkavimo vaidmuo, realiosios ekonomikos finansavimo būdai buvo riboti64 ir brangūs.

Ekonomikos augimo atkūrimas

124

Po integracijos į euro zoną 2001 m. Graikija išgyveno labai didelio ekonomikos augimo laikotarpį, tačiau kartu labai sumažėjo jos konkurencingumas. Todėl vienas iš programos tikslų buvo pašalinti struktūrinį disbalansą ir kliūtis konkurencingumui siekiant atkurti tvarų ilgalaikį ekonomikos augimą ir taip palengvinti fiskalinį koregavimą. Šis tikslas nebuvo pasiektas ta prasme, kad Graikija patyrė užsitęsusį ir ypač didelį ekonomikos nuosmukį, kuris turėjo rimtų pasekmių darbo rinkai. Pagrindiniai makroekonominiai rodikliai sistemingai buvo prastesni, nei prognozuota programose (žr. XI priedą).

Ekonomikos augimas ir jo aplinkybės

125

Graikijos ekonomika negrįžo į augimo kelią taip greitai kaip kitos euro zonos valstybės narės, įskaitant tas, kurios pasinaudojo finansinės paramos programomis (pavyzdžiui, Airija ir Portugalija). Tam tikri programų rengimo ir įgyvendinimo trūkumai (žr. II dalį) trukdė sudaryti sąlygas atgaivinti ekonomiką, tačiau tokia makroekonominė padėtis susidarė ir dėl įvairių išorės veiksnių bei iki krizės susiformavusio didelio disbalanso. Įgyvendinant programas, nepavyko pasiekti jose nustatytų augimo tikslų, tačiau nežinome, kokia makroekonominė padėtis būtų susidariusi be jų.

126

Palyginti su augimo tikslais, kuriais grįstos makroekonominės projekcijos, Graikijos ekonomikos rodikliai buvo nuosekliai nepatenkinami. Nuo 2009 iki 2016 m. Graikijos ekonomika susitraukė daugiau kaip ketvirtadaliu. Faktinis BVP augimas 2011 ir 2012 m. buvo atitinkamai 6,5 ir 8,4 procentiniais punktais mažesnis, nei numatyta pradinėje programos prognozėje (2010 m. gegužės mėn.) (žr. 12 diagramą). Nors prognozėje buvo numatyta, kad teigiamas ekonomikos augimas bus vėl pasiektas 2012 m., iš tiesų jis prasidėjo 2014 m. ir truko tik vienus metus. Graikijos ekonomikos augimas taip pat buvo nepatenkinamas, palyginti su 2012 m. kovo mėn. ir 2014 m. balandžio mėn. prognozėmis, nors neatitikimai buvo daug mažesni.

12 diagrama.

BVP augimas Graikijoje ir euro zonoje (%)

Šaltinis: EKP, Eurostatas.

127

Programų įgyvendinimo laikotarpiu (iki 2015 m.) Graikija nuosekliai siekė teigiamo eksporto augimo, nors iki to 2009 m. jis buvo labai susitraukęs. Palyginti su programų prognoze, eksporto rodikliai iš esmės buvo nepatenkinami, tačiau šiuo atveju nukrypimas buvo mažesnis nei nuo BVP prognozės. 2013 m. eksportas siekė 2008 m. lygį, o importas tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo 30 %, ir tai padėjo Graikijai pasiekti išorės perbalansavimą.

128

Tačiau eksporto atsigavimas nuo 2010 m. negali būti siejamas vien su programų reformomis. Kai kurie susiję sektoriai, kaip antai turizmas, gavo naudos iš vidinės devalvacijos. Tačiau sektorių analizė rodo, kad Graikijos eksportą taip pat veikia sektoriai, kuriems nedaro poveikio vietos kainos ir atlyginimai65 (pavyzdžiui, naftos produktai ir jūrų transportas) ir kurių rezultatai atspindi pasaulinių rinkų tendencijas, o ne vietos konkurencingumo gerėjimą (žr. XI priedą).

Kainos ir nedarbas
129

Kainų kitimas neatitiko programos projekcijų. Pradinėje prognozėje (2010 m. gegužės mėn.) buvo nepakankamai įvertinta 2010–2011 m. įvykusi infliacija (jai įtakos turėjo ir mokesčių priemonių įgyvendinimas) ir nebuvo numatyta 2013–2014 m. defliacija (žr. XI priedą). Todėl, įgyvendinant pirmąją programą, dėl kainų kilimo sulėtėjo vidinės devalvacijos procesas, trukdęs Graikijai pagerinti savo išorės konkurencingumą. Vėlesniame programos įgyvendinimo etape faktinių ir prognozuotų kainų pokyčių neatitikimai išliko, tačiau sumažėjo.

130

Didesnio, nei tikėtasi, ekonomikos nuosmukio aplinkybėmis darbo rinka, palyginti su pradinėmis programos prielaidomis, veikė nepakankamai gerai (žr. 13 diagramą). 2013 m. nedarbas išaugo net iki 27,5 %, nors iš pradžių prognozuota, kad didžiausią 15,2 % ribą jis pasieks 2012 m. Nedarbas taip pat viršijo vėlesnėse prognozėse numatytą lygį. 2013 m. jaunesnių nei 25 metų asmenų nedarbo lygis pasiekė net 60 %, tačiau per ateinančius dvejus metus smarkiai sumažėjo iki mažiau nei 50 % (žr. XI priedą).

13 diagrama.

Nedarbo lygis, palyginti su programų prognozėmis (%)

Šaltinis: Eurostatas ir Graikijos ekonominio koregavimo programos.

Išvados ir rekomendacijos

Graikijos ekonominio koregavimo programų valdymas

131

Pirmoji Graikijos ekonominio koregavimo programa parengta esant ypatingos skubos aplinkybėms, o politinis ir ekonominis netikrumas paveikė visų trijų programų valdymą. Komisija buvo tik viena iš kelių partnerių, dalyvavusių procese, kuriame turėjo būti laikomasi Euro grupės politinių rekomendacijų, o programoms patvirtinti reikėjo, kad dėl to susitartų Graikijos valdžios institucijos ir visos skolintojams atstovaujančios institucijos (TVF, Komisija, ECB, o pagal trečiąją programą – ir ESM; žr. įvadą, 2223 ir 3132 dalys).

132

Komisija programų valdymo procedūras nustatė praėjus beveik metams nuo pirmosios Graikijos programos įgyvendinimo pradžios. Procedūromis nustatyta Komisijos ir Tarybos informacijos teikimo ir tvirtinimo srautų vidaus tvarka ir atitinkama tvarka su programų partneriais, tačiau nepateiktos pačių programų rengimo gairės, pavyzdžiui, kokia turėtų būti sąlygų apimtis ir kiek jos turėtų būti išsamios (žr. 24 ir 25 dalis).

133

Ankstyvuosiuose programavimo proceso etapuose kai kurios sąlygos buvo neaiškios ir jose nebuvo nurodyta konkrečių veiksmų. Antrojoje programoje sąlygos tapo aiškesnės, nes jų padaugėjo ir jos tapo išsamesnės. Tik trečiojoje programoje Komisija svarbias sąlygas pažymėjo kaip „pagrindinius uždavinius“, o pirmosiose dviejose programose sąlyginė priemonių svarba nebuvo nurodyta (žr. 2628 dalis).

1 rekomendacija

Komisija turėtų patobulinti bendrąsias paramos programų rengimo procedūras, visų pirma apibrėždama analitinio darbo, kuris reikalingas sąlygų turiniui pagrįsti, apimtį ir kur įmanoma nurodyti priemones, kuriomis būtų galima pasinaudoti tam tikrose situacijose. Būsimų programų atveju tokios rekomendacijos turėtų padėti Komisijai organizuoti savo darbą pradiniame programos įgyvendinimo etape, esant ypatingos skubos aplinkybėms.

Įgyvendinimo data: 2018 m. pabaiga.

2 rekomendacija

Komisija turėtų veiksmingiau suskirstyti sąlygas pagal svarbą ir nurodyti, kokių būtinų priemonių reikia skubiai imtis disbalansui pašalinti, kad būtų pasiekti programų tikslai.

Įgyvendinimo data: nedelsiant, jei taikytina.

134

Nepaisant Komisijos pastangų, programų sąlygos nebuvo parengtos atsižvelgiant į platesnę Graikijos ekonomikos augimo strategiją, kurią būtų buvę galima taikyti ir pasibaigus programų įgyvendinimo laikotarpiui. Ankstyvaisiais etapais vykdant programas iškart buvo skiriama daug dėmesio fiskalinio tvarumo atkūrimui, tačiau ilgainiui tokios strategijos poreikis tapo aiškesnis. Mes nustatėme su įvairių politikos sričių koordinavimu susijusių programų rengimo trūkumų ir atvejų, kai programų priemonės buvo nepakankamai išsamios. Abu šie veiksniai turėjo poveikį struktūrinių reformų veiksmingumui, ypač tų, kuriomis buvo siekiama padaryti Graikijos ekonomiką konkurencingesnę (žr. 2930 dalis).

3 rekomendacija

Kai siekiama pašalinti pamatinį ekonominį disbalansą, Komisija turėtų užtikrinti, kad programos būtų įtrauktos į bendrąją šalies ekonomikos augimo strategiją, kuri jau taikoma arba kartu su valstybe nare parengiama įgyvendinant programas. Jeigu strategija negali būti nustatyta pradiniame programos įgyvendinimo etape, ji turėtų būti parengta kuo greičiau ir į ją turėtų būti atsižvelgiama atliekant visas vėlesnes programos peržiūras.

Įgyvendinimo data: nedelsiant, jei taikytina.

135

Nors Komisija nebuvo nustačiusi oficialių stebėjimo planavimo procedūrų, ji nuolat vertino, kaip laikomasi programų sąlygų, ir šiuo klausimu teikė ataskaitas. Paprastai Komisija galėjo svariai pagrįsti savo vertinimus, taip pat imtis tam tikrų tolesnių veiksmų, pvz., pateikti išsamią grįžtamąją informaciją apie teisės aktų projektus. Kartais nustatydavome atitikties stebėjimo trūkumų, pavyzdžiui, trūkstamus, netikslius arba neaiškius vertinimus (žr. 3337 dalis).

136

Be to, struktūrinių reformų atveju, formaliai įvykdžius sąlygą, ne visada buvo pasiekiami programose numatyti pokyčiai. Tai, kad daugelyje struktūrinių sąlygų buvo didelių duomenų spragų ir trūko tinkamų veiksmingumo rodiklių, taip pat turėjo poveikį Komisijos stebėjimo svarbai atsižvelgiant į tai, kiek jis prisideda prie gebėjimo suprasti įgyvendinimą ir reformų poveikį bei prireikus padeda imtis taisomųjų veiksmų (žr. 3840 dalis).

4 rekomendacija

Komisija turėtų nustatyti aiškias procedūras ir, jei tikslinga, PVRR, siekiant užtikrinti, kad programų stebėjimas būtų sistemingas ir tiksliai dokumentuotas. Vykdant reformų, ypač struktūrinių, įgyvendinimo stebėjimą, daugiau dėmesio turėtų būti skiriama veiksmingumui ir be pirminės teisės aktų priėmimo taip pat turėtų būti stebimas svarbių antrinės teisės aktų ir kitų įgyvendinimo aktų priėmimas. Komisija turėtų pagerinti savo reformų įvedimo ir įgyvendinimo stebėjimo tvarką, kad galėtų geriau nustatyti administracinius ar kitus trukdžius veiksmingam reformų vykdymui. Komisijai reikia įsitikinti, kad ji turi pakankamų išteklių tokiems vertinimams atlikti.

Įgyvendinimo data: 2018 m. pabaiga.

5 rekomendacija

Komisija turėtų nuo pat programų įgyvendinimo pradžios visapusiškiau spręsti su duomenų trūkumu susijusias problemas. Ji taip pat turėtų aiškiai nurodyti visus duomenis, kurių jai reikia programų ir jų rezultatų stebėjimui vykdyti.

Įgyvendinimo data: nedelsiant, jei taikytina.

137

Nepaisant sudėtingos programų institucinės struktūros, vidaus veiklos tvarka, susijusi su tuo, kaip Komisija bendradarbiauja su programų partneriais, visų pirma TVF, ECB ir ESM, niekada nebuvo įforminta. Partnerių vaidmenys ir atsakomybės pasidalijimas ar darbo metodai nebuvo nurodyti pakankamai skaidriai. Tačiau neoficialiai institucijos nustatė veiksmingą bendradarbiavimo ir keitimosi informacija tvarką (žr. 4143 dalis).

6 rekomendacija

Komisija turėtų pasistengti pasiekti susitarimą su projektų partneriais, kad jie patikslintų savo vaidmenis ir bendradarbiavimo metodus, kurie turėtų būti skaidrūs ir pakankamai išsamūs.

Įgyvendinimo data: 2018 m. pabaiga.

138

Apskritai programos parengtos remiantis makroekonominėmis projekcijomis ir finansavimo spragų skaičiavimais, kuriuos Komisija kartu su programų partneriais atliko per kiekvieną peržiūrą. Šiuo atžvilgiu Komisijos analizė buvo nuosekli ir pagrįsta naujausiais duomenimis. Tačiau nustatėme įvairių metodikos trūkumų, visų pirma susijusių su prielaidų dokumentavimu, profesine nuovoka pagrįstų vertinimų pagrindimu ir ribotu jautrumo testų naudojimu. Nebuvo jokios oficialios kokybės kontrolės tvarkos, skirtos užtikrinti, kad skaičiavimai būtų tikslūs. Makroekonominėse projekcijose Graikijos ekonomikos krizė buvo nepakankamai įvertinta, tačiau jų klaidos paprastai buvo ne didesnės nei kitų tarptautinių organizacijų parengtose projekcijose (žr. 4454 dalis).

7 rekomendacija

Komisija turėtų geriau pagrįsti ekonominių skaičiavimų, kuriais paremta programos koncepcija, prielaidas ir pakeitimus, be kita ko paskelbdama tinkamas publikacijas. Tokiems procesams turėtų būti taikoma tinkama kokybės kontrolė. Tai visų pirma turėtų būti taikoma programų peržiūroms, kurios atliekamos esant ne tokioms skubioms aplinkybėms kaip pradiniame programos įgyvendinimo etape.

Įgyvendinimo data: 2018 m. pabaiga.

Reformų planavimas ir įgyvendinimas

139

Finansinės paramos Graikijai suteikimo sąlyga buvo įvairių reformų, kuriomis siekta pašalinti fiskalinį, finansinį ir struktūrinį disbalansą, įgyvendinimas. Reformų apimtis keitėsi, tačiau iš pat pradžių apėmė beveik visas Graikijos valstybės funkcijas, o tai reiškia, kad kai kuriais atvejais reikėjo panaikinti labai didelį struktūrinį disbalansą. Graikijos reformų darbotvarkė buvo ypač plataus užmojo, o jos įgyvendinimui įtakos turėjo politinis nestabilumas (žr. 5557 dalis).

140

Įgyvendinus mokesčių politikos reformas, pasiekta fiskalinių rezultatų, kurie buvo daugiausia susiję su mokesčių tarifais ar naujais mokesčiais. Tai prisidėjo prie mokesčių politikos nestabilumo, kurį lėmė įvairios priežastys, įskaitant nepakankamai nuoseklias pastangas vykdyti reformas, ir prieštaravo ankstesniems vertinimams, kuriuose pirmenybė buvo teikiama mokesčių bazės išplėtimui, kaip būdui padidinti mokestines pajamas. Komisija nepakankamai pagrindė kai kurias pagrindines priemones (pavyzdžiui, PVM ir akcizo mokesčių padidinimą) pateikdama galimų alternatyvų ir jų pasekmių analizę. Įgyvendinant mokesčių administravimo reformas, gauti mažiau apčiuopiami rezultatai – tai susiję ne tik su įgyvendinimo gebėjimais, bet ir su planavimo trūkumais, pvz., vėlyvu įtraukimu į programas ir ribota apimtimi (žr. 5866 dalis).

141

Vykdant viešojo administravimo reformas, buvo labai sudėtinga taikyti fiskalinį taupymą, pagrįstą fiskalinės konsolidacijos motyvais, ir kartu įgyvendinti ilgalaikius struktūrinius pokyčius – pastarasis tikslas įvykdytas ne taip sėkmingai. Nustatėme, jog pagrindinės šios nesėkmės priežastys planuojant reformas buvo tai, kad nepakankamai atsižvelgta į administracinius gebėjimus jas įgyvendinti, ir tai, kad programos ir kitos priemonės, pavyzdžiui, techninė pagalba ir iš struktūrinių fondų finansuojamos veiksmų programos buvo silpnai tarpusavyje susijusios. Komisija negalėjo pagrįsti programose nustatytų pagrindinių kiekybinių viešojo administravimo reformų tikslų (žr. 6776 dalis).

142

Finansų reformomis sektoriuje užtikrintas trumpalaikis stabilumas, tačiau į kai kuriuos struktūrinius trūkumus nebuvo išsamiai atsižvelgta arba jie į programą buvo įtraukti per vėlai (pavyzdžiui, neveiksnių paskolų valdymas ir bendrasis valdymas). Įgyvendinant trečiąją programą, priemonės buvo išsamesnės. Taip pat nustatėme rizikos analizės, kuria buvo grindžiamas 2013 m. bankų rekapitalizavimas, trūkumų ir neveiksmingų vėlesnių rekapitalizacijų organizavimo elementų. Tam tikrų reformų aspektų sekos sudarymas buvo nepakankamai koordinuojamas (žr. 7794 dalis).

143

Komisija galėjo įrodyti atlikusi išsamią analizę, kuria buvo pagrįstos darbo rinkos reformos; šiomis reformomis pasiekta apčiuopiamų rinkos liberalizavimo rezultatų. Tačiau jas įgyvendinti buvo smarkiai vėluojama. Kai kurios sąlygos, ypač pradiniame programų įgyvendinimo etape, buvo nepakankamai pritaikytos Graikijos ekonomikos struktūrai, o kitos pagrindinės priemonės į programą buvo įtrauktos šiek tiek pavėlavus (žr. 95102 dalis).

8 rekomendacija

Kad sumažintų galimus trūkumus, Komisija turėtų sistemingiau vertinti valstybių narių administracinius gebėjimus įgyvendinti reformas. Techninės pagalbos poreikis ir galima Komisijos paramos struktūrinėms reformoms departamento parama turėtų būti vertinami ankstyvaisiais programos įgyvendinimo etapais, bendradarbiaujant su valstybių narių valdžios institucijomis. Sąlygos, jų išsamumas ir įvykdymo terminai turėtų būti pasirinkti pagal analizės rezultatus.

Įgyvendinimo data: nedelsiant, jei taikytina.

9 rekomendacija

Rengdama reformas, Komisija turėtų pagerinti savo analitinį darbą. Visų pirma ji turėtų užtikrinti, kad priemonės būtų tinkamos ir įgyvendinamos laiku, atsižvelgiant į konkrečią padėtį valstybėje narėje.

Įgyvendinimo data: nedelsiant, jei taikytina.

Programos tikslų įgyvendinimas

144

Dalyvaudama trijose ekonominio koregavimo programose, Graikija išvengė įsipareigojimų neįvykdymo. Tačiau programų tikslų – fiskalinio tvarumo, finansinio stabilumo ir ekonomikos augimo atkūrimo – sėkmingai pasiekta tik iš dalies. Siekiant visapusiškai suprasti sudėtingus pokyčius, galėjo būti naudingas išorės vertinimas, tačiau Komisija jo neatliko (žr. 103106 dalis).

145

Fiskalinio tvarumo atveju, įgyvendinant programas, pasiektas didelis konsolidavimas: 2009–2015 m. pirminis struktūrinis balansas pakoreguotas 17 % BVP. Tačiau tuo pačiu laikotarpiu BVP sumažėjo daugiau kaip ketvirčiu, o nedarbas viršijo 25 %. Ekonomikos augimas Graikijoje pastebėtas tik 2014 m., nors, laikantis pradinės programų prielaidos, prognozuota, kad į tvaraus ekonomikos augimo kelią bus grįžta 2012 m. (žr. 107, 111113, 124130 dalis).

146

Iš prastų makroekonominių rodiklių, taip pat anksčiau sukauptų skolų finansavimo išlaidų matyti, kad programų įgyvendinimo laikotarpiu Graikijos skolos ir BVP santykis nuosekliai didėjo (išskyrus 2012 m. dėl privačiojo sektoriaus dalyvavimo). Graikija taip pat negalėjo finansuoti savo poreikių rinkose. Netrukus po programų įgyvendinimo Graikija turės grąžinti nemažas skolas, o programose daroma prielaida, kad, baigus jas įgyvendinti, skolų grąžinimas bus visiškai finansuojamas iš pirminio pertekliaus ir rinkos finansavimo lėšų. Kalbant apie finansus, programos užtikrino trumpalaikį finansų sistemos stabilumą, tačiau negalėjo užkirsti kelio staigiam bankų balansų pablogėjimui, visų pirma dėl neigiamų makroekonominių ir politinių įvykių (žr. 114123, 108110 dalis).

10 rekomendacija

Turėtų būti atliekamas programų ex post vertinimas, bent jau baigus jas įgyvendinti. Paeiliui vykdomų programų, kurių visa trukmė ilgesnė nei standartinis trejų metų laikotarpis, atveju turėtų būti atliekamas laikotarpio vidurio vertinimas ir pasinaudota šiais rezultatais jų koncepcijai ir stebėjimo tvarkai įvertinti.

Įgyvendinimo data: 2018 m. pabaiga.

11 rekomendacija

Komisija turėtų išnagrinėti tinkamą paramos ir priežiūros sistemą laikotarpiu, kuris eina pasibaigus programai. Tai turėtų būti padaryt pakankamai anksti iki programos pabaigos ir turėtų būti atsižvelgta į šalies finansavimo poreikius.

Įgyvendinimo data: nedelsiant.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Tomé MUGURUZA, 2017 m. spalio 3 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Klaus-Heiner LEHNE
Pirmininkas

Priedai

I priedas

Graikijos ekonomikos krizės chronologija

Iki programos
2009 m.
2009 m. gegužės 25 d. TVF darbuotojai pareiškia, kad Graikijos bankų sistema turi pakankamai kapitalo ir likvidumo atsargų, kad įveiktų su numatomu ekonomikos sulėtėjimu susijusius sunkumus.
2009 m. spalio 4 d. PASOK laimi Graikijos parlamento rinkimus. Per visuotinį balsavimą partija surenka 43,92 % balsų ir jai atitenka 160 iš 300 vietų parlamente.
2009 m. spalio 20 d. Naujasis finansų ministras atskleidžia, kad nacionalinis deficitas padidės iki beveik 12,5 % BVP.
2009 m. spalio 22 d. Reitingų agentūra „Fitch“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo A iki A–. Reitingas sumažinamas dėl tikimybės, kad 2009 m. Graikijos fiskalinis deficitas sieks 12,5 % BVP.
2009 m. gruodžio 8 d. Reitingų agentūra „Fitch“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo A– iki BBB+. Tai atspindi susirūpinimą dėl vidutinės trukmės viešųjų finansų perspektyvos. Remiantis agentūros „Fitch“ vertinimu, tikėtina, kad valstybės skola, prieš stabilizuodamasi, padidės beveik iki 130 % BVP.
2009 m. gruodžio 16 d. Reitingų agentūra „Standard and Poor’s“ sumažina Graikijos kredito reitingą.
2009 m. gruodžio 22 d. Graikijos parlamentas patvirtina 2010 m. biudžetą.
2009 m. gruodžio 22 d. Reitingų agentūra „Moody’s“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo kategorijos A1 iki A2. Tai atspindi labai ribotą trumpalaikę likvidumo riziką ir vidutinės trukmės bei ilgalaikę mokumo riziką.
2010 m.
2010 m. sausio 21 d. Graikijos ir Vokietijos 10 metų trukmės skolos pajamingumo skirtumas viršija 300 bazinių punktų.
2010 m. vasario 9 d. Parlamentas patvirtina pirmąsias fiskalines priemones, įskaitant visų valstybės tarnautojų atlyginimų įšaldymą, premijų mažinimą 10 % ir viršvalandžių mažinimą.
2010 m. kovo 3 d. Parlamentas patvirtina naują svarbų fiskalinių priemonių rinkinį. Šios priemonės apima: pensijų įšaldymą, standartinio PVM tarifo padidinimą nuo 19 iki 21 %, taip pat akcizų už kurą, cigaretes, alkoholį ir prabangos prekes padidinimą ir darbo užmokesčio viešajame sektoriuje sumažinimą.
2010 m. balandžio 9 d. Reitingų agentūra „Fitch“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo BBB+ iki BBB–.
2010 m. balandžio 12 d. Euro zonos finansų ministrai susitaria kitais metais Graikijai suteikti iki 30 mlrd. eurų paskolų, o TVF sutinka skirti dar 15 mlrd. eurų.
2010 m. balandžio 23 d. Graikijos ministras pirmininkas oficialiai kreipiasi su prašymu suteikti tarptautinę paramą. Įstatymu Nr. 3842 reformuojamas gyventojų pajamų mokestis ir priimamos kovo su mokesčių slėpimu priemonės.
2010 m. balandžio 27 d. Reitingų agentūra „Standard and Poor’s“ Graikijos kredito reitingą sumažina iki neinvesticinio mažaverčių obligacijų lygio.
2010 m. balandžio 28 d. Graikijos ir Vokietijos 10 metų trukmės skolos pajamingumo skirtumas viršija 1 000 bazinių punktų.
1-oji koregavimo programa
2010 m.
2010 m. gegužės 2 d. Graikijos Ministras Pirmininkas, TVF ir euro zonos vadovai susitaria dėl 110 milijardų eurų gelbėjimo priemonių rinkinio, kuris bus pradėtas taikyti per ateinančius trejus metus. Vyriausybė paskelbia naujo fiskalinių priemonių rinkinio priemones.
2010 m. gegužės 6 d. Graikijos parlamentas patvirtina naujo fiskalinių priemonių rinkinio priemones. Įstatymas priimamas 172 parlamento nariams balsavus „už“ ir 121 balsavus „prieš“. Nuo 2010 m. liepos 1 d. standartinis PVM tarifas dar padidinamas nuo 21 iki 23 %.
2010 m. liepos 7 d. Parlamentas priima pensijų reformą ir taip įvykdo pagrindinį ES ir TVF reikalavimą.
2010 m. liepos 13 d. Siekiant padėti užtikrinti Graikijos bankų sistemos finansinį stabilumą, įsteigiamas Graikijos finansinio stabilumo fondas.
2010 m. spalio 4 d. Graikija paskelbia biudžeto plano projektą, kuriame numatyta 2011 m. deficitą sumažinti iki 7 % BVP.
2010 m. gruodžio 15 d. Parlamentas priima įstatymą dėl viešųjų įmonių, nustatydamas mėnesinių atlyginimų viršutines ribas ir 10 % sumažindamas 1800 eurų viršijančius atlyginimus.
2010 m. gruodžio 23 d. Graikijos parlamentas patvirtina 2011 m. biudžetą.
2011 m.
2011 m. sausio 14 d. Reitingų agentūra „Fitch“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo BBB– iki BB+.
2011 m. kovo 7 d. Reitingų agentūra „Moody’s“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo Ba1 iki B1.
2011 m. kovo 11 d. ES pasiekia preliminarų susitarimą pirmuosius trejus metus 100 bazinių punktų sumažinti skubių paskolų Graikijai palūkanų normas, o paskolų grąžinimo terminus pratęsti iki 7,5 metų.
2011 m. kovo 29 d. Nauju įstatymu priimamos kovos su mokesčių slėpimu priemonės. Įmonių pajamų mokesčio tarifas sumažinamas nuo 24 iki 20 %.
2011 m. gegužės 20 d. Reitingų agentūra „Fitch“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo BB+ iki B+. Reitingas sumažintas atsižvelgiant į sunkumus, su kuriais Graikija susiduria įgyvendindama fiskalinių ir struktūrinių reformų programą, ir į politinę riziką, susijusią su tolesnių fiskalinių priemonių įgyvendinimu.
2011 m. birželio 1 d. Reitingų agentūra „Moody’s“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo B1 iki įsipareigojimų nevykdymo kategorijos (Caa1), nes „vis labiau tikėtina, kad Graikijai nepavyks stabilizuoti savo skolos ir BVP santykio per anksčiau paskelbtuose fiskalinio konsolidavimo planuose nustatytus terminus“.
2011 m. birželio 13 d. Reitingų agentūra „Standard and Poor’s“ Graikijos kredito reitingą taip pat sumažina iki įsipareigojimų nevykdymo kategorijos.
2011 m. birželio 29 d. Nepaisant viešų demonstracijų, Graikijos parlamentas patvirtina naujas fiskalines priemones. Įstatymas priimamas 155 parlamento nariams balsavus „už“ ir 138 balsavus „prieš“. Naujosios priemonės apima naujus mokesčius (pavyzdžiui, naują mokestį asmenims, kurių pajamos viršija 12 000 eurų) ir naujus darbo užmokesčio mažinimus.
2011 m. liepos 13 d. Reitingų agentūra „Fitch“ Graikijos kredito reitingą sumažina nuo B+ iki CCC (įsipareigojimų nevykdymo kategorijos).
2011 m. liepos 15 d. EBI paskelbia visoje ES vykdyto testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatus.
2011 m. liepos 25 d. Reitingų agentūra „Moody’s“ Graikijos kredito reitingą sumažina iki kategorijos Ca–.
2011 m. rugpjūčio 8 d. Bendrasis akcijų indeksas nukrenta žemiau 1 000 punktų, t. y. žemiausio lygio nuo 1997 m. sausio mėn.
2011 m. rugpjūčio 24 d. Kad suteiktų paramą Graikijos bankams, Graikijos bankas suaktyvino skubios paramos likvidumui padidinti mechanizmą.
2011 m. rugsėjo 2 d. Nustatę, kad vėluojama įgyvendinti vidutinės trukmės fiskalinį planą ir struktūrines ekonomikos reformas, institucijų inspektoriai atideda Graikijos reformų programos penktąją peržiūrą.
2011 m. rugsėjo 27 d. Parlamentas priima naujas mokesčių priemones (nustatomas periodinis plačios bazės nekilnojamojo turto mokestis, neapmokestinamasis gyventojų pajamų dydis sumažinamas nuo 12 000 iki 5 000 EUR).
2011 m. spalio 20 d. Prie parlamento pastato vykstant protestams ir riaušėms, Graikijos vyriausybė priima išsamų taupymo įstatymą.
2011 m. spalio 27 d. Investuotojai susitaria nurašyti 50 % skolos savo turimas obligacijas konvertuodami į naujas paskolas.
2011 m. spalio 31 d. Graikijos ministras pirmininkas paskelbia balsavimą dėl pasitikėjimo ir referendumą ES aukščiausiojo lygio susitikime pasiektam susitarimui dėl Graikijos skolos nurašymo patvirtinti.
2011 m. lapkričio 6 d. Atsistatydina ministras pirmininkas.
2011 m. lapkričio 10 d. Lucas Papademos tampa nauju Graikijos ministru pirmininku ir trijų partijų koalicinės vyriausybės vadovu.
2012 m.
2012 m. vasario 12 d. Vykstant protestams, parlamentas patvirtina tolesnius biudžeto karpymus. Per riaušes padegama daug pastatų Atėnų centre.
2-oji koregavimo programa
2012 m. kovo 9 d. Sėkmingai užbaigtas Graikijos valstybės skolos restruktūrizavimas pagal privačiojo sektoriaus dalyvavimo (PSD) programą.
2012 m. kovo 14 d. Euro zonos finansų ministrai pasiekia susitarimą dėl antrojo Graikijai skirto gelbėjimo priemonių rinkinio. Susitarimas apima 53,5 % Graikijos obligacijų skolos investuotojams nurašymą.
2012 m. gegužės 6 d. Įvyksta rinkimai. Surinkusi mažesnę balsų dalį, rinkimus laimi partija „Naujoji demokratija“. Kadangi nė viena partija nesurinko balsų daugumos, paskelbiama, kad nauji rinkimai įvyks birželio mėn. pradžioje.
2012 m. gegužės 16 d. Panagiotis Pikramenos tampa laikinuoju ministru pirmininku.
2012 m. birželio 17 d. Įvyksta pirmalaikiai rinkimai. Partija „Naujoji demokratija“ laimi surinkusi 29,7 % balsų, tačiau negauna daugumos parlamente. Po keturių dienų ji suformuoja koalicinę vyriausybę, kurią sudaro partijos „Naujoji demokratija“, PASOK ir DIMAR. Antonis Samaras, partijos „Naujoji demokratija“ vadovas, tampa naujuoju Graikijos ministru pirmininku.
2012 m. liepos 27 d. Pradedama Graikijos žemės ūkio banko pertvarka ir Pirėjo bankas įsigyja visą jo geros būklės turtą.
2012 m. lapkričio 5 d. Graikijos parlamentas priima tolesnes fiskalines priemones, kurių Graikijai reikia, kad gautų kitą tarptautinio gelbėjimo valstybės lėšomis priemonių paketo išmoką. Socialinio draudimo įmokos sumažinamos 1,1 procentinio punkto.
2012 m. lapkričio 11 d. Graikija patvirtina 2013 m. biudžetą.
2013 m.
2013 m. sausio 11 d. Graikijos parlamentas priima naujas mokesčių priemones (įmonių pajamų mokesčio tarifas padidinamas nuo 20 iki 26 %, priimama nauja gyventojų pajamų mokesčio reforma – padidinamas neapmokestinamasis pajamų dydis, panaikinama neapmokestinamoji savarankiškai dirbančių asmenų pajamų dalis, mokesčio kreditai už išlaikomus vaikus pakeičiami išmokomis patikrinus materialinę padėtį ir t. t.).
2013 m. vasario 1 d. Bankas „Alpha Bank“ įsigyja banką „Emporiki Bank“ iš banko „Credit Agricole“.
2013 m. kovo 25 d. Euro grupė pasiekia susitarimą su Kipru, apimantį Kipro ir Graikijos susitarimą dėl Kipro bankų filialų Graikijoje perkėlimo į Pirėjo banką.
2013 m. balandžio 28 d. Parlamentas patvirtina įstatymo projektą, kuriuo iki kitų metų pabaigos numatoma panaikinti 15 000 valstybinių darbo vietų, įskaitant 4 000 2013 m.
2013 m. birželio 24 d. Graikijos ministras pirmininkas Antonis Samaras pertvarko savo kabinetą.
2013 m. liepos 17 d. Graikijos parlamentas patvirtina naujas griežtas taupymo priemones, įskaitant tūkstančių darbuotojų atleidimo ir valstybės tarnautojų atlyginimų mažinimo planą.
2014 m.
2014 m. kovo 6 d. Graikijos bankas nurodo kapitalo reikalavimus (6,4 mlrd. eurų 2013–2016 m. laikotarpiui, remiantis atskaitos scenarijumi) Graikijos bankų sektoriui.
2014 m. balandžio 7 d. Graikijos parlamentas socialinio draudimo įmokas sumažina dar 3,9 procentiniais punktais.
2014 m. spalio 26 d. ECB paskelbia išsamaus 130 Europos bankų vertinimo rezultatus.
2014 m. gruodžio 19 d. EFSF programa Graikijai pratęsiama dviem mėnesiams (iki 2015 m. vasario 28 d.).
2014 m. gruodžio 30 d. Nepavykus išrinkti naujo valstybės vadovo, paskelbiama, kad 2015 m. sausio 25 d. įvyks pirmalaikiai rinkimai.
2015 m.
2015 m. sausio 25 d. Pirmalaikiai rinkimai baigiasi „Syriza“ pergale – partijai atitenka 36,34 % balsų ir 149 vietos iš 300.
2015 m. sausio 27 d. Suformuojama koalicinė vyriausybė.
2015 m. vasario 4 d. ECB laikinai panaikina draudimą priimti Graikijos obligacijas kaip paskolos užstatą.
2015 m. vasario 27 d. EFSF programa Graikijai pratęsiama dar keturiems mėnesiams (iki 2015 m. birželio 30 d.).
2015 m. birželio 18 d. Euro grupės pirmininkas paskelbia, kad Graikijos pažanga yra nepakankama ir reikalingas naujas susitarimas.
2015 m. birželio 22 d. Graikijos vyriausybė Euro grupei pateikia naują pasiūlymą.
2015 m. birželio 26 d. Paskelbiama, kad 2015 m. liepos 5 d. bus surengtas Graikijos referendumas.
2015 m. birželio 28 d. Graikija uždaro savo bankus ir įveda kapitalo kontrolės priemones.
2015 m. birželio 30 d. Graikija negrąžina TVF 1,5 mlrd. eurų.
2015 m. liepos 5 d. 61,3 % graikų nubalsuoja prieš 2015 m. birželio 25 d. Euro grupės susitikime institucijų pateiktą susitarimo projektą.
2015 m. liepos 6 d. Atsistatydina finansų ministras. Paskirtas naujas ministras Euclid Tsakalotos. Pratęsiamos bankų nedarbo dienos.
2015 m. liepos 8 d. Graikija pateikia ESM oficialų prašymą dėl trečiosios paramos programos, t. y. dėl paskolų priemonės, kuri būtų panaudota skoliniams įsipareigojimams vykdyti ir finansų sistemos stabilumui užtikrinti.
2015 m. liepos 13 d. TVF pateikia pareiškimą dėl sumų, kurias Graikija turi sumokėti (456 mln. eurų). Graikijos valdžios institucijos prašo pratęsti grąžinimo terminus.
2015 m. liepos 15 d. Graikijos parlamentas priima naujas mokesčių priemones (įmonių pajamų mokesčio tarifas padidinamas nuo 26 iki 29 %, didesnėms kaip 30 000 eurų metinėms fizinių asmenų pajamoms padidinamas solidarumo įnašo tarifas, išplečiama standartinio PVM tarifo taikymo sritis). Atsistatydina keli ministrai.
2015 m. liepos 16 d. Euro grupė Graikijai suteikia trejų metų trukmės ESM paramą stabilumui.
2015 m. liepos 17 d. Siekiant pakeisti ministrus, atmetusius paskolos sutartį, pertvarkoma vyriausybė. Taryba patvirtina 7 milijardų eurų tarpinę paskolą Graikijai. Baigiasi bankų nedarbo dienos.
2015 m. liepos 20 d. Grąžinama skola TVF, ECB ir Graikijos bankui.
2015 m. rugpjūčio 19 d. Susitarimo memorandume išsamiai apibrėžiamos ekonominių reformų priemonės ir įsipareigojimai, susiję su finansinės paramos priemonių rinkiniu.
3-oji koregavimo programa
2015 m. rugpjūčio 14 d. Pritarus penkioms iš septynių politinių partijų, parlamentas patvirtina trečiąją gelbėjimo valstybės lėšomis programą. Pateikiamas ESM pasiūlymas dėl pirmosios 26 mlrd. eurų paskolos dalies išmokėjimo pagal susitarimą dėl finansinės pagalbos programos Graikijai sąlygų.
2015 m. rugpjūčio 19 d. ESM valdytojų taryba patvirtina ESM programą Graikijai – susitarimo memorandumą, kuriame išsamiai apibrėžiamos ekonominių reformų priemonės ir įsipareigojimai, susiję su finansinės paramos priemonių rinkiniu.
2015 m. rugpjūčio 20 d. Ministras pirmininkas Alexis Tsipras paskelbia apie savo vyriausybės atsistatydinimą ir praneša, kad pirmalaikiai rinkimai įvyks 2015 m. rugsėjo 20 d.
2015 m. rugpjūčio 27 d. Aukščiausiojo Teismo pirmininkas prisaikdinamas laikinuoju ministru pirmininku.
2015 m. rugsėjo 20 d. Įvyksta Graikijos parlamento rinkimai, suformuojama partijų „Syriza“ ir ANEL koalicinė vyriausybė.
2015 m. spalio 7 d. 155 parlamento nariams balsavus „už“ ir 144 balsavus „prieš“, parlamentas pareiškia pasitikėjimą vyriausybe.
2015 m. spalio 31 d. Atlikus testus nepalankiausiomis sąlygomis, ECB nustato 14,4 milijardo eurų kapitalo trūkumą keturiuose didžiausiuose Graikijos bankuose. Graikijos bankas taip pat nustato 0,7 milijardo eurų kapitalo trūkumą didžiausiame mažiau reikšmingame banke.
2015 m. lapkričio 19 d. Kad gautų 2 mlrd. eurų išmoką, parlamentas nedidele balsų persvara (153 balsų) patvirtina išankstinius veiksmus.
2015 m. gruodžio 16 d. Priimamas įstatymas Nr. 4354/2015 dėl neveiksnių paskolų pardavimo ir tvarkymo.
2016 m.
2016 m. gegužės 8 d. Naujoji pensijų reforma – naujos pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų taisyklės.
2016 m. gegužės 22 d. Toliau didinami įvairių netiesioginių mokesčių tarifai. Standartinis PVM tarifas padidinamas nuo 23 iki 24 %.
2016 m. gegužės 23 d. TVF parengia preliminarią Graikijos skolos tvarumo analizę.
2016 m. birželio 9 d. Užbaigiama pirmoji trečiosios ekonominio koregavimo programos peržiūra – paskelbiama atitikties ataskaita.
2016 m. birželio 16 d. Susitarimas dėl pirmojo susitarimo memorandumo ir prie jo pridedamo techninio susitarimo memorandumo atnaujinimo.
2016 m. birželio 22 d. ECB vėl įveda draudimą priimti Graikijos obligacijas kaip paskolos užstatą.
2016 m. gruodžio 10 d. Balsavimo dėl 2017 m. biudžeto rezultatai: 152 balsai „už“ ir 146 – „prieš“.

II priedas

Kapitalo kontrolės priemonės

Graikija buvo antroji šalis, 2015 m. birželio 28 d. įvedusi laisvo kapitalo judėjimo apribojimus pinigų sąjungoje; pirmasis 2013 m. kovo mėn. pabaigoje tai padarė Kipras. Kitaip nei keliais ankstesniais atvejais, kai visų pirma buvo siekiama didinti valiutos kurso stabilumą (2008 m. Islandijoje, 2009 m. Brazilijoje ir 2013 m. Indijoje), Graikijoje kapitalo kontrolės priemonės buvo taikomos siekiant sustabdyti indėlių praradimą ir užtikrinti šalies finansinį stabilumą laikotarpiu, kuriam buvo būdingas didelis netikrumas dėl politinių įvykių ir šalies makroekonominių perspektyvų.

Žlugus deryboms dėl antrosios programos užbaigimo ir paskelbus referendumą, ECB nusprendė nustoti kelti bendrą skubios paramos likvidumui padidinti ribą Graikijos bankams, iš kurių nuo 2014 m. spalio mėn. buvo masiškai atsiimami indėliai (išeinantys pinigų srautai sudarė apytiksliai 42 milijardus eurų arba 26 % privačiojo sektoriaus indėlių per aštuonis mėnesius), – tai Graikijos valdžios institucijas paskatino paskelbti bankų nedarbo dienas, o vėliau – taikyti kapitalo kontrolės priemones indėliams ir sandoriams užsienyje.

Graikijos bankai buvo uždaryti tris savaites. Šiuo laikotarpiu klientai su viena banko kortele galėjo išsigryninti ne daugiau kaip 60 eurų per dieną. Visus pervedimus į užsienio bankus turėjo iš anksto patvirtinti valstybės įstaiga. Tačiau vietiniai atsiskaitymai debeto ir kredito kortelėmis, taip pat pinigų išėmimas naudojant ne Graikijoje išduotas korteles, nebuvo apriboti. 2015 m. liepos 12 d. euro zonos aukščiausiojo lygio susitikime pasiekus susitarimą, buvo pasirengta pakelti skubios paramos likvidumui padidinti ribą ir vėl atverti Graikijos bankų duris. Daugelis apribojimų buvo laipsniškai iš dalies panaikinti, o naujausi pokyčiai įvyko 2016 m liepos mėn.

Pradėjus taikyti kapitalo kontrolės priemones, staiga pablogėjo Graikijos namų ūkių ir įmonių likvidumo padėtis, taigi Graikijos ekonomika vėl patyrė nuosmukį, o penkis metų ketvirčius trukęs ekonomikos augimas sustojo. Tačiau bendros ekonominės veiklos susitraukimas buvo mažesnis, nei institucijos iš pradžių tikėjosi (2015 m. realusis BVP siekė –0,2 %). Prie mažesnio nuosmukio prisidėjo įvairūs vidaus ir išorės veiksniai (pvz., susitarimas dėl trečiosios programos, sėkmingas turizmo sezonas, bankų rekapitalizavimo užbaigimas, naftos kainų sumažėjimas ir euro nuvertėjimas). Privačiojo sektoriaus indėlių padėtis taip pat iš esmės stabilizavosi. Tačiau greitesniam indėlių grąžinimui paskatinti būtų reikėję tolesnio reikšmingo pasitikėjimo ekonomika atkūrimo.

Šaltinis: Europos Parlamento Paramos ekonomikos valdymui skyrius, Finansinės paramos Graikijai programa, 2017 m. kovo mėn.; bankas „Eurobank“, Vienų metų trukmės kapitalo kontrolės priemonių taikymas Graikijoje: poveikis šalies ekonomikai ir Kipro patirties pamokos, 2016 m. rugpjūčio 1 d.

III priedas

Atitikties stebėjimo trūkumai

Mokesčiai
Sąlyga Susitarimo memorandumas Stebėjimas
„Įgyvendindamas Europos Komisijos ir TVF rekomendacijas, parlamentas priima teisės aktus, kuriais siekiama gerinti mokesčių administravimo ir kontrolės efektyvumą. Visų pirma, siekiant įgyvendinti kovos su mokesčių slėpimu planą mokestinei drausmei atkurti, nustatyta veiksminga projektų valdymo tvarka (įskaitant finansų ministerijos priežiūrą ir darbo grupes) <…>“ 1-oji programa, pradinis susitarimo memorandumas Ši ir dar viena sąlyga pažymėtos kaip „iš dalies įvykdytos“ (antroji pirmosios programos peržiūra), tačiau neaišku, kas buvo neįvykdyta (pavyzdžiui, neatliktas priimtų įstatymų ar darbo grupių veiklos vertinimas). Vertinimo pagrindime nurodomi faktai, kurie nėra šios sąlygos dalis.
     
„Atkurti mokestinę drausmę taikant šias priemones: <…> įsteigti reorganizuotą stambių mokesčių mokėtojų skyrių, kuris visų pirma tikrintų, kaip mokestines prievoles vykdo stambiausi mokesčių mokėtojai;“ 1-oji programa, pradinis susitarimo memorandumas Ši sąlyga pažymėta kaip „įvykdyta“ (antroji pirmosios programos peržiūra), tačiau iš tiesų ji nebuvo įvykdyta: ją įvykdyti buvo reikalaujama naujose peržiūrėto susitarimo memorandumo sąlygose.
„Vyriausybė toliau rengia standartinę procedūrą, pagal kurią bus atliekamas juridinių nekilnojamojo turto verčių persvarstymas, kad jos labiau atitiktų rinkos kainas, ir kuri kapitalo apmokestinimo tikslais bus taikoma 2016 finansiniais metais, ir skelbia darbo eigos ataskaitą bei išsamų tvarkaraštį (2013 m. rugsėjo mėn.).“ 2-oji programa, 3-ioji peržiūra Atitiktis sąlygai neįvertinta (ketvirtojoje antrosios programos peržiūroje nurodyta, kad „nėra duomenų“).
Išankstiniai veiksmai mokesčių srityje. 2-oji programa, pradinė ir pirmoji peržiūros Atitiktis sąlygai neįvertinta.
68 sąlygos mokesčių srityje. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Atitiktis sąlygai neįvertinta.
„Siekiant padengti neapmokėtas išlaidas ir grąžinti mokesčius, valdžios sektoriaus vienetas turi įvykdyti šias sąlygas, kad galėtų išmokėti skoliniams įsipareigojimams padengti skirtas lėšas: neapmokėtų išlaidų atveju: i) sukurti visapusiškai veikiantį įsipareigojimų registrą ir ii) pateikti nuoseklius bent trijų mėnesių duomenis apie įsipareigojimus, mokėjimus ir įsiskolinimus (EOPYY turi pateikti dviejų mėnesių duomenis); ir neapmokėtų išlaidų, ir negrąžintų mokesčių atveju: iii) tikrinti mokestinius reikalavimus.“ 2-oji programa, 2-oji peržiūra Iki nustatyto termino atitikties vertinimas nebuvo atliktas (antroji antrosios programos peržiūra), vėliau taip pat netikrinta, ar sąlyga buvo įvykdyta.
     
     
Iki birželio mėn. pabaigos bus atskirai priimtas naujas nekilnojamojo turto apmokestinimo įstatymas, įsigaliosiantis 2014 m. Naujoji nekilnojamojo turto apmokestinimo sistema, kuria bus konsoliduoti šiuo metu taikomi atskiri mokesčiai, bus sukurta taip, kad neturėtų poveikio biudžetui; ją taikant bus užtikrinamos bent 2,7 mlrd. eurų metinės pajamos. 2-oji programa, 2-oji peržiūra Atliekant antrąją pirmosios programos peržiūrą, nurodyta, kad šis išankstinis veiksmas „įgyvendintas“, tačiau iš tiesų jis nebuvo įgyvendintas, nes vienodas nekilnojamojo turto mokestis (ENFIA) įstatymu (Nr. 4223) buvo priimtas 2013 m. gruodžio mėn., remiantis trečią kartą atnaujintame susitarimo memorandume nustatyta papildoma sąlyga: „Vyriausybė priims teisės aktą dėl nekilnojamojo turto mokesčių sistemos, įsigaliosiantį 2014 m.“.
Vyriausybė parengs mokesčių reformą, kuria siekiama supaprastinti mokesčių sistemą, panaikinti išimtis ir lengvatinius mokesčių režimus, įskaitant bazių išplėtimą, taip sudarant sąlygas laipsniškai mažinti mokesčių tarifus gerėjant pajamų surinkimui. Ši reforma yra susijusi su gyventojų pajamų mokesčiu ir įmonių pajamų mokesčiu. Reforma bus priimta 2012 m. gruodžio mėn. ir įsigalios 2013 m. 2-oji programa, 1-oji peržiūra Atliekant antrąją antrosios programos peržiūrą, ši sąlyga pažymėta kaip „įvykdyta“, tačiau iš tiesų ji nebuvo įvykdyta (2013 m. sausio mėn. įstatymu Nr. 4110 padaryti tik parametriniai gyventojų pajamų mokesčio pakeitimai). Panaši sąlyga įtraukta vėl (antrą ir trečią kartą) atnaujinant susitarimo memorandumą: „Valdžios institucijos priims suvienodintą ir supaprastintą pajamų mokesčio kodeksą“. Dėl naujojo pajamų mokesčio kodekso kaip dėl išankstinio veiksmo, įtraukto į trečią kartą atnaujintą susitarimo memorandumą (įstatymas Nr. 4172/2013), balsuota 2013 m. liepos mėn.
„Vyriausybė priims teisės aktą, kuriuo bus nustatytas naujasis pajamų mokesčio kodeksas – juo bus supaprastintos galiojančios teisės nuostatos, padidintas jų skaidrumas ir pašalintos dviprasmybės, o kartu bus palengvintas administravimas, skatinamas mokestinių prievolių vykdymas ir viso ciklo metu užtikrinamos patikimesnės pajamos. Naujuoju pajamų mokesčio kodeksu bus supaprastinti informacijos pateikimo reikalavimai mokesčių mokėtojams, kuriems pajamų mokestis atskaitomas nuo atlyginimo, ir investicinių pajamų gaunantiems asmenims, taip pat bus konsoliduotos tarpvalstybinio įmonių susijungimo ir reorganizavimo nuostatos ir priimtos kovos su mokesčių vengimu nuostatos, skirtos kovoti su tarptautiniu mokesčių vengimu;“ 2-oji programa, 3-ioji peržiūra Atliekant trečiąją peržiūrą, ši sąlyga laikyta „įvykdyta“ (priimtas įstatymas Nr. 4172/2013). Tačiau šis įstatymas praktiškai nebuvo taikomas, nes valdžios institucijoms reikėjo laiko įgyvendinimo taisyklėms priimti.
„Valdžios institucijos: ii) pateikia planą mokėjimus grynaisiais pinigais ir čekiais mokesčių inspekcijose pakeisti banko pavedimais (2013 m. liepos mėn.);“ (trečią kartą atnaujintas susitarimo memorandumas, antroji programa) 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nustatytas įgyvendinimo terminas buvo 2013 m. liepos mėn., tačiau sąlyga įvertinta kaip „įvykdyta“ 2014 m. balandžio mėn., devyniais mėnesiais vėliau (ketvirtoji antrosios programos peržiūra).
Darbo jėga
Sąlyga Susitarimo memorandumas Stebėjimas
Po dialogo su socialiniais partneriais vyriausybė priima teisės aktą dėl minimaliojo darbo užmokesčio, kuriuo nustatomas mažesnis už minimalųjį darbo užmokestis rizikos grupėms, kaip antai jaunimui ir ilgalaikiams bedarbiams, ir įdiegiamos priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti, kad dabartinis minimalusis darbo užmokestis, vertinant nominaliąja išraiška, trejus metus nesikeistų. 1-oji programa, pradinis susitarimo memorandumas Reikalavimas nustatyti mažesnį už minimalųjį darbo užmokestį jauniems darbuotojams iš tiesų buvo „įvykdytas“. Tačiau nėra įrodymų, kad minimalusis darbo užmokestis buvo įšaldytas trejiems metams ir kad buvo nustatytas mažesnis už minimalųjį darbo užmokestis ilgalaikiams bedarbiams. 2010 m. rugpjūčio mėn. atliekant pirmąją peržiūrą, sąlygų įvykdymo terminas iš tiesų dar buvo nesuėjęs, tačiau jos nebuvo pakartotinai įtrauktos į naują susitarimo memorandumą ir jų įgyvendinimas nebuvo įvertintas. 2014 m. (balandžio 8 d. įstatymas Nr. 4254/2014) sumažintos minimaliojo darbo užmokesčio priemokos ilgalaikiams bedarbiams, tačiau šios priemonės negalima laikyti atitinkančia programos reikalavimą įvesti mažesnį už minimalųjį darbo užmokestį.
Vyriausybė skatina, stebi ir vertina naujų specialių įmonių lygmens kolektyvinių sutarčių taikymą. Ji užtikrina, kad šioms sutartims sudaryti nekiltų formalių ar realių kliūčių ir kad jomis būtų prisidedama prie įmonių gebėjimo prisitaikyti prie rinkos sąlygų gerinimo, – taip siekiama sukurti ir išsaugoti darbo vietas ir didinti įmonių konkurencingumą darbo užmokesčio pokyčius derinant su produktyvumo pokyčiais įmonių lygmeniu. Ji pateikia savo atlikto vertinimo ataskaitą. Kiti įstatymo dėl kolektyvinių derybų sektorių lygmeniu pakeitimai priimami iki 2011 m. liepos mėn. pabaigos. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Nurodyta, kad sąlyga „iš dalies įvykdyta“, nors specialios įmonių lygmens kolektyvinės sutartys buvo naudojamos retai ir jų naudojimo duomenys yra neišsamūs (žr. 76 dalį). Be to, neparengta ataskaita (tai yra vienintelis rezultatas, kurio reikalaujama šioje susitarimo memorandumo sąlygoje) ir mes negavome jokių įrodymų, kad tai buvo padaryta atliekant vėlesnes peržiūras.
Siekdama skatinti įsidarbinamumą, kovoti su nedarbu ir didinti ekonomikos konkurencingumą, vyriausybė peržiūri dabartinę minimaliojo darbo užmokesčio normų sistemos struktūrą, kad ją supaprastintų ir padarytų veiksmingesnę. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Atliekant ketvirtąją antrosios programos peržiūrą, nurodyta, kad ši sąlyga „neįvykdyta“; ji įvykdyta 2014 m. balandžio mėn., tačiau oficialus atitikties vertinimas niekada nebuvo atliktas.
Verslo aplinka
Eksporto lengvinimas
Sąlyga Susitarimo memorandumas Stebėjimas
Laikydamasi ES konkurencijos taisyklių, vyriausybė imasi veiksmų, kad priimtų priemones, kuriomis būtų sudarytos palankesnės sąlygos kurti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystes 1-oji programa, 1-oji peržiūra Atitikties vertinimas neatliktas. Sąlyga pakartotinai įtraukta į pirmąją peržiūrą, vėliau neįtraukta.
Laikydamasi ES konkurencijos taisyklių, vyriausybė imasi veiksmų eksporto skatinimo politikai stiprinti. 1-oji programa, 3-ioji peržiūra Dėl sąlygos įvykdymo yra abejonių, nes neaišku, ar statusas „įvykdyta“ reiškia, kad buvo priimtas tik investicijų įstatymas, ar jis apima ir eksporto skatinimo politiką. Be to, su eksporto skatinimu susijusi sąlyga pakartotinai įtraukta į trečiąją EKP, o jos įvykdymo terminas – 2015 m. gruodžio mėn. Papildomame 2016 m. birželio mėn. susitarimo memorandume šios sąlygos įvykdymo terminas vėl atidedamas iki 2016 m. gegužės mėn.
Siekdama pakoreguoti nacionalinę strategiją, vyriausybė atlieka išsamų visų MTTP ir inovacijų diegimo veiksmų, įskaitant į įvairias veiksmų programas įtrauktų veiksmų, vertinimą. 1-oji programa, 3-ioji peržiūra Sąlyga neįvykdyta.
Vyriausybė įsteigia pagal 7-ąją MTTP programą finansuojamą išorės patariamąją tarybą, kad ši svarstytų, kaip skatinti inovacijas, stiprinti valstybinių mokslinių tyrimų ir Graikijos pramonės ryšius ir skatinti regioninių pramonės branduolių kūrimąsi. 1-oji programa, 3-ioji peržiūra Dėl sąlygos įvykdymo yra abejonių. Peržiūroje nurodyta, kad sąlyga įvykdyta, tačiau prašoma baigti steigti išorės patariamąją tarybą. Ketvirtojoje programos peržiūroje nurodyta, kad neįvykdytos trys sąlygos, įskaitant šią. Vis dėlto iš paskutinės sakinio dalies (t. y. „remiantis vyriausybės duomenimis“) galima spręsti, kad vertinimas atliktas netinkamai.
Finansų sektoriaus reformos
Sąlyga Susitarimo memorandumas Stebėjimas
Peržiūrėti bankroto privačiajame sektoriuje įstatymą, kad būtų užtikrintas jo suderinimas su ECB pastabomis. 1-oji programa, 1-oji peržiūra Atliekant pirmąją peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip „tebevykdoma“, tačiau vėliau jos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas, o atitikties vertinimas tebėra neaiškus.
Graikijos bankas ir vyriausybė užtikrina, kad Graikijos finansinio stabilumo fondas (HFSF) veiktų visu pajėgumu. 1-oji programa, 2-oji peržiūra Atliekant antrąją peržiūrą, ši sąlyga pažymėta kaip „iš dalies įvykdyta“ suėjus nustatytam terminui. Paskutinis vertinimas atliktas per penktąją peržiūrą, atkreiptas dėmesys į klausimus, susijusius su personalu. Vėliau tolesnių vertinimų neatlikta, todėl lieka neaišku, ar sąlyga buvo įvykdyta.
Atsižvelgdamas į bendras fiskalinio konsolidavimo pastangas, Graikijos bankas įsipareigoja sumažinti savo darbuotojų atlyginimus. 1-oji programa, 2-oji peržiūra Antrojoje ir penktojoje pirmojo susitarimo memorandumo peržiūrose ši sąlyga įvertinta kaip „iš dalies įvykdyta“. Nustatėme, kad ji įtraukta ir į antrąjį susitarimo memorandumą, tačiau toliau jos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas.

Todėl lieka neaišku, ar sąlyga buvo įvykdyta.
Remiantis 2010 m. liepos mėn. Europos bankininkystės priežiūros institucijų komiteto (EBPIK) atlikto testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, bankas, kurio testavimo rezultatai buvo neigiami, Graikijos bankui vykdant sugriežtintą priežiūrą, įgyvendina laikinąsias restruktūrizavimo priemones.

Vyriausybė šiam bankui teikia visapusišką paramą ir užtikrina, kad šis laikytųsi reikalavimo pagal ES valstybės pagalbos teikimo taisykles įgyvendinti restruktūrizavimo planą ir jį pateiktų ne vėliau kaip 2010 m. spalio 1 d.
1-oji programa, 2-oji peržiūra Atliekant antrąją peržiūrą, ši sąlyga įvertinta kaip „iš dalies įvykdyta arba tebevykdoma“. Atliekant trečiąją pirmojo susitarimo memorandumo peržiūrą, šios sąlygos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas, nors ir buvo nurodyta, kad ji tik „iš dalies įvykdyta“, o vertinimas dar nebuvo užbaigtas.
Vyriausybė pateikia teisės akto projektą, kuriuo, neatsižvelgiant į tai, kam priklauso bankas, visų registruotų bankų darbuotojams priskiriamas tas pats privačiojo sektoriaus darbuotojų statusas. 1-oji programa, 4-oji peržiūra Atliekant ketvirtąją ir penktąją pirmojo susitarimo memorandumo peržiūras, ši sąlyga nebuvo įvykdyta. Vėliau jos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas.

Todėl neaišku, ar ji buvo įvykdyta.
Kad padėtų bankams restruktūrizuoti savo veiklą, vyriausybė imasi priemonių premijoms apriboti ir vadinamajam „balanso priedui“ pašalinti arba kitų lygiaverčių priemonių. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Atliekant ketvirtąją ir penktąją peržiūras, ši sąlyga nebuvo įvykdyta, be to, vėliau jos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas. Todėl neaišku, ar ji buvo įvykdyta.
Graikijos bankas nustatytus specialiuosius įgūdžius turinčius darbuotojus perkelia į priežiūros skyrių. Jis taip pat apsvarsto galimybę paprašyti, kad ilgalaikę techninę pagalbą suteiktų kitos Europos priežiūros institucijos. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Atliekant penktąją peržiūrą, ši sąlyga pažymėta kaip „iš dalies įvykdyta“, tačiau antrajame susitarimo memorandume jos įgyvendinimas nebuvo tikrintas. Todėl neaišku, ar ji buvo įvykdyta.
Graikijos bankas turi pareikalauti, kad bankai, kurių kapitalo bazė neatitinka norminių reikalavimų, imtųsi atitinkamų veiksmų: atliktų kapitalo injekcijas arba restruktūrizavimą. Jeigu šiame procese dalyvaus ir kitos vietos finansų įstaigos, Graikijos bankas turi pateikti finansinio poveikio analizę ir teisinę nuomonę. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Atliekant penktąją peržiūrą, ši sąlyga pažymėta kaip „iš dalies įvykdyta“. Dėl procedūrų trukmės ir sudėtingumo buvo neįmanoma šios sąlygos įvykdyti iki sutarto termino. Tačiau antrajame susitarimo memorandume šios sąlygos įgyvendinimas nebuvo tikrintas.
Viešojo administravimo reformos
Sąlyga Susitarimo memorandumas Stebėjimas
Vyriausybė priima įstatymą, kuriuo apribojamas įdarbinimas visame valdžios sektoriuje, vietoj penkių išėjusių darbuotojų priimant ne daugiau kaip vieną, be išimčių atskiriems sektoriams.

Laikydamasi šios taisyklės, vyriausybė parengia žmogiškųjų išteklių planą.

Ši taisyklė taikoma ir darbuotojams, iš restruktūrizuojamų valstybės įmonių perkeltiems į valdžios sektoriaus subjektus.
1-oji programa, 2-oji peržiūra Nors ši sąlyga įvertinta kaip „įvykdyta“, ji apėmė kelias smulkesnes sąlygas, kurios nebuvo įvykdytos. Atliekant programos vertinimą, ne visos smulkesnės sąlygos buvo deramai įvertintos. Įstatymu Nr. 3899/2010 nustatyta, kad 2011–2013 m. vykdant įdarbinimą valdžios sektoriuje turi būti laikomasi taisyklės, kad vietoj penkių išėjusių darbuotojų galima priimti ne daugiau kaip vieną. Tačiau dar nėra parengtas išsamus žmogiškųjų išteklių planas. Be to, tai, kad reguliariai ir laiku nerenkami duomenys apie darbuotojų kaitą (priimtus, išėjusius ir perkeltus darbuotojus), reiškia, kad šios taisyklės taikymo neįmanoma kontroliuoti.
Finansų ministerija kartu su Vidaus reikalų ministerija baigia steigti Bendrąją mokėjimo tarnybą atlyginimams viešajame sektoriuje mokėti.

Kartu su Bendrąja mokėjimo tarnyba Finansų ministerija parengia ataskaitą (ji turi būti paskelbta iki 2011 m. sausio mėn. pabaigos) dėl atlyginimo struktūros bei dydžio ir dėl įdarbinimo valdžios sektoriuje masto ir dinamikos.

Ataskaitoje pateikiami žmogiškųjų išteklių paskirstymo viešajame sektoriuje laikotarpiu iki 2013 m. planai.

Joje apibrėžiami planai kvalifikuotus darbuotojus perkelti į mokesčių administraciją, Vyriausiąją biudžeto kontrolės tarnybą, darbo inspekciją, reguliavimo institucijas ir Graikijos konkurencijos komisiją.
1-oji programa, 2-oji peržiūra Ši sąlyga apėmė daug smulkesnių sąlygų. Atliekant programos vertinimą, ne visos smulkesnės sąlygos buvo deramai įvertintos. Ataskaitos projekte pateikiamos išvados dėl darbo užmokesčio ir įdarbinimo viešajame sektoriuje duomenys. Vis dėlto joje nepateikiami žmogiškųjų išteklių paskirstymo viešajame sektoriuje laikotarpiu iki 2013 m. planai.

Duomenys pateikti remiantis sąlygų, kurios buvo nagrinėjamos audito metu, imtimi.

IV priedas

Mokesčių reformos

A dalis. Trūkstami duomenys
Sritis Pastaba
Nekilnojamojo turto mokesčiai Įgyvendinant pirmąją programą, mokestinių pajamų duomenys buvo nepakankamai išsamūs: Komisija stebėjimo ataskaitose nenurodė jokių nekilnojamojo turto mokesčio (FAP) surinkimo problemų, nors 2011–2012 m. nebuvo surinkta beveik jokių mokesčių.
Gyventojų pajamų mokesčiai Apibūdinant pajamų mokesčio reformas, reikėjo pateikti išsamius gyventojų pajamų pasiskirstymo duomenų rinkinius, tačiau įgyvendinant pirmąją programą tokių duomenų nebuvo.
Prašymai grąžinti mokesčius Vykdyti prašymų grąžinti mokesčius stebėjimą pirmą kartą buvo paprašyta pirmojoje antrosios programos ekonominės ir finansų politikos memorandumo (EFPM) peržiūroje. Neaišku, kodėl šių duomenų nebuvo paprašyta pirmosios programos laikotarpiu, nors, įgyvendinant paramos programas, neapmokėti prašymai grąžinti mokesčius paprastai yra susiję su rizika. Įgyvendinant antrąją programą, būta nuolatinių registruotų prašymų atsargų ir srautų neatitikimų.
Mokesčių slėpimas Programose nebuvo numatyta reguliariai rinkti reikalingus duomenis, kad būtų galima įvertinti mokesčių slėpimo mastą ar stebėti mokesčių atotrūkį įvairiose srityse ir ekonomikos sektoriuose, kuriuose jis laikotarpiu iki krizės buvo įvertintas kaip palyginti didelis. Nebuvo jokių stebimų nedeklaruojamo darbo poveikio pajamoms, surenkamoms iš gyventojų pajamų mokesčių ir socialinio draudimo įmokų, įverčių. Taip pat nebuvo darbo inspekcijos veiklos nedeklaruojamo darbo srityje rezultatų duomenų analizės.
Mokestinės skolos Mokestinės skolos pradėtos stebėti įgyvendinant antrąją programą, tačiau rodikliai nebuvo iš pat pradžių aiškiai apibrėžti. Duomenyse ir tiksluose buvo kalbama tik apie mokestinių skolų surinkimą, o esamos skolos nebuvo apibrėžtos, nebuvo vykdoma jų priežiūra ir nebuvo imamasi veiksmų joms susigrąžinti. Tai buvo nesuderinama su tuo, kad abiejų programų įgyvendinimo laikotarpiu mokestinės skolos nuolat didėjo.
Be to, įgyvendinant programas, nebuvo vykdoma socialinio draudimo skolos priežiūra.
Mokesčių administravimo veiklos rezultatų rodikliai Įgyvendinant pirmąją programą, nebuvo nustatyta jokių mokesčių administravimo veiklos rezultatų rodiklių. Įgyvendinant antrąją programą, nustatyti produkto rodikliai (pavyzdžiui, mokesčių tikrinimų skaičius), tačiau tik mokesčių administravimo srityje, todėl socialinės apsaugos fondų jie neapėmė. EBPO paskelbė mokesčių administravimo efektyvumo rodiklius („2015 m. mokesčių administravimas“), tačiau Graikijos duomenys (pavyzdžiui, su išlaidomis ir darbuotojų skaičiumi susiję santykiai, surinkimo išlaidų santykiai, atlyginimų išlaidų ir administracinių išlaidų santykiai, darbuotojų kaita, iš darbo išėjusių darbuotojų skaičius ir t. t.) šioje ataskaitoje nebuvo pateikti. Įgyvendinant šias programas, Komisija jokių rodiklių stebėjimo nevykdė ir su jais susijusių duomenų nerinko nei mokesčių administravimo, nei socialinės apsaugos fondų srityje. Su programos parama mokesčių administratorių nustatyti pagrindiniai veiklos rezultatų rodikliai su šiais rodikliais nebuvo suderinti.
B dalis. Mokesčių politikos nestabilumas

Skaidri, paprasta ir stabili mokesčių sistema paprastai laikoma svarbia investicijų skatinimo priemone. Mokesčių politikos nestabilumas Graikijoje paveikė visų pagrindinių rūšių mokesčius: keitėsi ir vėl buvo atkuriama PVM tarifų taikymo sritis (žr. 1 lentelę), kito įmonių pajamų mokesčio tarifai, nekilnojamojo turto ir investicijų, taip pat pagal darbo sutartį dirbančių darbuotojų ir savarankiškai dirbančių asmenų pajamų apmokestinimas. Visų pirma 2010 m. įmonių pajamų mokesčio tarifas buvo sumažintas nuo 25 iki 24 %, tada 2011 m. – iki 20 %; 2013 m. jis buvo padidintas iki 26 %, o 2015 m. – iki 29 %. Iš EBPO ir Komisijos duomenų taip pat matyti, kad iki 2012 m. vieno darbuotojo mokesčių pleištas didėjo, o 2015 m. grįžo į 2009 m. lygį, taip darbo rinkai suteikiant nepagrįstus ekonominius tikslus. Visų pirma socialinių įmokų tarifai ir neapmokestinamasis gyventojų pajamų dydis buvo padidinti, o vėliau sumažinti.

Mokesčių politika buvo nestabili ir dėl daugelio apmokestinamųjų pajamų nustatymo, buhalterinės apskaitos, mokesčių audito, sankcijų ir kitų reformų. Pavyzdžiui, pirmojoje programoje buvo pasisakoma už suvienodintą gyventojų pajamų šaltinių apmokestinimą, o antrojoje programoje laikytasi priešingo požiūrio. Įgyvendinant pirmąją ir antrąją programas, keitėsi ir mokesčių procedūros, ir Sąskaitų ir įrašų kodeksas. Ankstesnis pajamų mokesčio kodeksas (įstatymas Nr. 2238/1994), įgyvendinant programas (2010–2014 m.), 34 įstatymais keistas 425 kartus. 2013 m. priimtu naujuoju pajamų mokesčio kodeksu (įstatymas Nr. 4172/2013) nebuvo panaikintas ankstesnis mokesčių kodeksas, dėl to mokesčių mokėtojams kilo laikinų teisinių neaiškumų. Naujojo pajamų mokesčio kodekso priėmimas buvo susitarimo memorandume nustatytas reikalavimas. 2013–2014 m. jis taip pat 20 įstatymų keistas 111 kartų.

2015–2016 m. pasaulinio konkurencingumo ataskaitoje Graikija pagal mokesčių poveikį investicijų paskatoms užėmė 136-ą vietą iš 140.

1 lentelė.

Pagrindiniai PVM tarifų pokyčiai (2010–2015 m.)

Įvykdymo data Pokytis
2010 m. kovo 15 d. PVM tarifai buvo padidinti nuo 19 %, 9 % ir 4,5 % iki 21 %, 10 % ir 5 %. Tarifai konkrečioms saloms buvo padidinti nuo 3 %, 6 % ir 13 % iki 4 %, 7 % ir 15 %.
2010 m. liepos 1 d. PVM tarifai buvo padidinti iki 23 %, 11 % ir 5,5 %. Privačiojo sektoriaus teikiamoms neapmokestinamoms teisinėms, privačioms sveikatos priežiūros ir kultūros paslaugoms pritaikytas standartinis tarifas. Tarifai konkrečioms saloms buvo padidinti iki 4 %, 8 % ir 16 %.
2011 m. sausio 1 d. Sumažinti tarifai buvo vėl padidinti iki 13 % ir 6,5 %. Apgyvendinimui viešbučiuose ir vaistams taikomas tarifas nuo 13 % sumažėjo iki 6,5 % (siekiant išplėsti standartinio tarifo bazę, tai buvo kliūtis).
2011 m. rugsėjo 1 d. Tarifas nealkoholiniams gėrimams, restoranams, kavinėms, maistui išsineštinai ir prekybos centruose parduodamiems gataviems maisto produktams padidėjo nuo 13 iki 23 %.
2013 m. rugpjūčio 1 d. Tarifas nealkoholiniams gėrimams, restoranams, kavinėms, maistui išsineštinai ir prekybos centruose parduodamiems gataviems maisto produktams sumažėjo nuo 23 iki 13 % (tai buvo ankstesnės priemonės atšaukimas).
2015 m. liepos 20 d. Tarifas keleivių vežimo paslaugoms, nealkoholiniams gėrimams, restoranams, kavinėms, maistui išsineštinai ir prekybos centruose parduodamiems gataviems maisto produktams padidėjo nuo 13 iki 23 % (tai apėmė ankstesnės priemonės atšaukimą).
2015 m. spalio 1 d. Tarifas apgyvendinimo viešbučiuose paslaugoms padidėjo nuo 6,5 iki 13 % (tai buvo ankstesnės priemonės atšaukimas). Tam tikroms saloms nustatyti tarifai padidėjo iki žemyninių ekvivalentų.
C dalis. Nerealistiškų įgyvendinimo terminų pavyzdžiai
Sąlyga Pastaba
„Vyriausybė nutraukia mokėjimus grynaisiais pinigais ir čekiais mokesčių inspekcijose, šie turėtų būti pakeisti banko pavedimais, kad darbuotojams liktų daugiau laiko didesnės pridėtinės vertės darbui (auditui, mokesčių surinkimo užtikrinimui ir mokesčių mokėtojų konsultavimui) atlikti; [2012 m. antrasis ketvirtis]“ (pradinis susitarimo memorandumas, antroji programa). IT projektas realiai negalėjo būti įgyvendintas per tris mėnesius. Terminas buvo pratęstas pirmą kartą atnaujintame (iki 2012 m. gruodžio mėn.) ir antrą kartą atnaujintame (iki 2013 m. birželio mėn.) susitarimo memorandume. Trečią kartą atnaujintus susitarimo memorandumą, sąlyga pakeista reikalavimu parengti būtinųjų elektroninių priemonių įdiegimo planą. Iki 2014 m. pabaigos projektas nebuvo užbaigtas.
„Vyriausybė toliau centralizuoja ir jungia mokesčių inspekcijas; 200 vietos mokesčių inspekcijų, kurių veikla, kaip nustatyta, yra neveiksminga, bus uždarytos iki 2012 m. pabaigos“ (pradinis susitarimo memorandumas, antroji programa). Terminas buvo pratęstas kelis kartus: nuo 2012 m. pabaigos iki 2013 m. birželio mėn. (pirmasis susitarimo memorandumo atnaujinimas), o vėliau iki 2013 m. rugsėjo mėn. (antrasis susitarimo memorandumo atnaujinimas). Sąlyga galiausiai buvo įvykdyta 2013 m. rugsėjo mėn. Projektui nebuvo iš anksto pakankamai pasirengta (tikslinių mokesčių inspekcijų skaičius nuo 90, kaip buvo nurodyta pradinėje sąlygoje, padidėjo iki 140, o tada galiausiai sumažėjo iki 120), o tuo taip pat galima paaiškinti, kodėl jį vėluota įgyvendinti.
„Įgyvendindamas Europos Komisijos ir TVF rekomendacijas, parlamentas priima teisės aktus, kuriais siekiama gerinti mokesčių administravimo ir kontrolės efektyvumą“ (pradinis susitarimo memorandumas, pirmoji programa). Ši sąlyga pagrįsta 2010 m. gegužės mėn. TVF techninės pagalbos vizite dalyvavusių ekspertų rekomendacijomis dėl mokesčių administravimo. Tačiau, nustatant šią sąlygą, rekomendacijomis nebuvo tinkamai vadovautasi: rekomenduotame trumpalaikiame plane buvo nustatytas 12–18 mėnesių įgyvendinimo terminas, o sąlygoje nustatytas nerealistiškas tik 3–4 mėnesių terminas.
D dalis. Programų kiekybiniai mokesčių administravimo rodikliai
Gruodžio 11 d. Gruodžio 12 d. Gruodžio 13 d. Gruodžio 14 d. Gruodžio 15 d.
Mokestinių skolų surinkimas praėjusių metų pabaigoje (milijonai eurų) 946 1 099 1 518 1 561 1 641
Naujų skolų, sukauptų einamaisiais metais, surinkimo rodiklis 11 % 19 % 15 % 17 %
Nauji išsamūs stambių mokesčių mokėtojų auditai 44 76 324 411 409
Nauji laikinieji stambių mokesčių mokėtojų auditai 271 590 446 105
Įvertintų mokestinių pajamų surinkimo per metus rodiklis, atlikus naujus išsamius stambių mokesčių mokėtojų auditus 65 % 55 % 11 % 13 %
Įvertintų mokestinių pajamų surinkimo per metus rodiklis, atlikus naujus laikinuosius stambių mokesčių mokėtojų auditus 49 % 55 % 29 % 72 %
Nauji rizika grindžiami savarankiškai dirbančių ir itin turtingų asmenų auditai 404 444 454 693 488
Įvertintų mokestinių pajamų surinkimo per metus rodiklis, atlikus naujus savarankiškai dirbančių ir itin turtingų asmenų auditus 78 % 22 % 26 % 15 %
Mokesčių surinkimo biurų vadovų turto auditas 54 104 52
Mokesčių auditorių turto auditas 72 108 74
Tikslas pasiektas Tikslas nepasiektas Tikslas nenustatytas

Šaltinis: techninio susitarimo memorandumo ataskaitos ir 2014 bei 2015 m. Graikijos valstybės pajamų generalinio sekretoriato veiklos ataskaitos.

V priedas.

Finansavimo spragų skaičiavimo metodikos pokyčiai

Pirmoji programa Antroji programa
Trūkumai Pokyčiai Trūkumai Pokyčiai
Elementai, į kuriuos neatsižvelgta atliekant pradinius skaičiavimus:
  • išorės deficitas
  • rezervas nenumatytiems atvejams
  • su valstybės garantijomis susijusi rizika (į ją atsižvelgta tik netiesiogiai, atliekant pirminio balanso prognozę).
2011 m. liepos mėn. Komisija į vyriausybės finansavimo poreikių apskaičiavimą įtraukė naujus elementus:
  • grynųjų pinigų deficito koregavimą;
  • grynųjų pinigų atsargą;
  • įsiskolinimų padengimą.
Atliekant finansavimo spragų skaičiavimus, atsižvelgta tik į du iš trijų viešojo sektoriaus dalyvavimo elementų (Graikijos paskolų priemonės maržos sumažinimą ir euro zonos centrinių bankų įsipareigojimą perduoti Graikijai už Graikijos obligacijų laikymą gautas pajamas).

Į sprendimą grąžinti pelną, gautą įgyvendinant vertybinių popierių rinkų programą, atliekant finansavimo spragų skaičiavimus nebuvo atsižvelgta.
Nauji elementai, į kuriuos atsižvelgta:
  • įnašų į ESM kapitalą mokėjimas
  • trumpalaikis skolos sumažinimas (oficialiomis lėšomis)
  • PSD programos sąnaudų finansavimas (grynieji pinigai ir mokėtinos sumos)
  • kalbant apie finansavimą, iš papildomo viešojo sektoriaus dalyvavimo gautos lėšos.
Programos dokumente ir finansavimo spragų skaičiavimuose nurodytų finansavimo sąlygų (grąžinimo terminų) neatitikimai. Visu programos laikotarpiu atliktuose finansavimo spragų skaičiavimuose nepateikta duomenų apie kiekvienos priemonės įnašą į bendrą finansavimą. Valstybės valdomų įmonių skola konsoliduota įtraukiant ją į bendrą valdžios sektoriaus skolą.
Skaičiavimai nepagrįsti bendra konsoliduota valdžios sektoriaus skola (netinkamai atsižvelgta į pavaldžius subjektus). Aiškus grynųjų pinigų deficito suskirstymas į prognozuojamą pirminį grynųjų pinigų deficitą ir palūkanų mokėjimus.
Remiamasi ESS (kaupimo metodu apskaičiuotu) deficitu. Grynųjų pinigų deficito koregavimas, siekiant jį labiau pritaikyti finansavimo spragoms apskaičiuoti.

VI priedas

Makroekonominių projekcijų tikslumas

    2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m.
    Faktinė vertė, % Prognozė, % Skirtumas proc. punktais Faktinė vertė, % Prognozė, % Skirtumas Faktinė vertė, % Prognozė, % Skirtumas proc. punktais Faktinė vertė, % Prognozė, % Skirtumas proc. punktais Faktinė vertė, % Prognozė, % Skirtumas proc. punktais
BVP 1-oji EKP -5,5 -4,0 -1,5 -9,1 -2,6 -6,5 -7,3 1,1 -8,4 -3,2 2,1 -5,3 0,7 2,1 -1,4
2-oji EKP         -4,7 -2,6 0,0 -3,2 2,5 -1,8
Privatus vartojimas 1-oji EKP -6,5 -3,8 -2,7 -9,7 -4,5 -5,2 -8,0 1,0 -9,0 -2,3 1,1 -3,4 0,5 1,2 -0,7
2-oji EKP         -5,7 -2,3 -1,1 -1,2 0,9 -0,4
Valdžios sektoriaus vartojimas 1-oji EKP -4,2 -8,2 4,0 -7,0 -8,0 1,0 -6,0 -6,0 0 -6,5 -1,0 -5,5 -2,6 0,0 -2,6
2-oji EKP         -11 5,0 -9,5 3,0 -4,7 2,1
Investicijos 1-oji EKP -19,3 -7,3 -12,0 -20,5 -7,0 -13,5 -23,5 -2,6 -20,9 -9,4 1,1 -10,5 -2,8 1,2 -4,0
2-oji EKP         -6,2 -17,3 6,9 -16,3 10,3 -13,1
Eksportas 1-oji EKP 4,9 1,5 3,4 0,0 6,1 -6,1 1,2 5,7 -4,5 2,2 7,3 -5,1 7,5 6,7 0,8
2-oji EKP         3,2 -2,0 5,5 -3,3 7,0 0,5
Importas 1-oji EKP -3,4 -10,3 6,9 -9,4 -6,6 -2,8 -9,1 -1,5 -7,6 -1,9 1,5 -3,4 7,7 2,1 5,6
2-oji EKP         -5,1 -4,0 0,0 -1,9 2,4 5,3
SVKI 1-oji EKP 4,7 1,9 2,8 3,1 -0,4 3,5 1,0 1,2 -0,2 -0,9 0,7 -1,6 -1,4 0,9 -2,3
2-oji EKP         -0,5 1,5 -0,3 -0,6 0,1 -1,5
BVP defliatorius 1-oji EKP 0,7 1,2 -0,5 0,8 -0,5 1,3 -0,4 1,0 -1,4 -2,5 0,7 -3,2 -2,2 1,0 -3,2
2-oji EKP         -0,7 0,3 -0,4 -2,1 0,0 -2,2
Nedarbas (nacionalinių sąskaitų duomenys) 1-oji EKP 12,0 12,0 0 16,7 14,7 2,0 23,0 15,2 7,8 25,9 14,8 11,1 24,9 14,1 10,8
2-oji EKP         17,9 5,1 17,8 8,1 16,7 8,2

Žali skaičiai – teigiami skirtumai (prognozė, palyginti su faktine verte).

Raudoni skaičiai – neigiami skirtumai (prognozė, palyginti su faktine verte).

VII priedas

Sąlygos, kurias vėluota įvykdyti ir kurios nebuvo įvykdytos

Darbo jėga
Sąlyga Galutinis susitarimo memorandumo vertinimas Atitikties statusas
Sąlygos, susijusios su derybomis dėl darbo užmokesčio, darbo laiko lankstumu ir užimtumo apsaugos teisės aktais 1-oji programa, 3-ioji peržiūra Atliekant pirmąjį vertinimą, reformas buvo iš dalies vėluojama įgyvendinti (antroji peržiūra, pirmoji programa). Atliekant trečiąją peržiūrą, sąlygos buvo iš dalies įvykdytos, pavėlavus atitinkamai tris ar penkis mėnesius. Neįvykdytos smulkesnės sąlygos buvo įtrauktos į vėlesnę peržiūrą.
Vyriausybė priima teisės aktus, kad pašalintų kliūtis platesniam terminuotųjų darbo sutarčių naudojimui. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Sąlyga neįvykdyta suėjus nustatytam terminui (trečioji pirmosios programos peržiūra). Atlikus sąlygos pakeitimus, penktojoje pirmosios programos peržiūroje ji įvertinta kaip įvykdyta 10 mėnesių vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė pakeičia galiojantį teisės aktą (įstatymas Nr. 3846/2010), kad sudarytų sąlygas užtikrinti lankstesnį darbo laiko valdymą […]. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Sąlyga neįvykdyta suėjus nustatytam terminui (trečioji pirmosios programos peržiūra). Atlikus sąlygos pakeitimus, penktojoje pirmosios programos peržiūroje ji įvertinta kaip įvykdyta 10 mėnesių vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė pakeičia įstatymą Nr. 1876/1990 (11.2 ir 11.3 straipsnius), kad būtų panaikintas sektorinių ir profesinių susitarimų taikymas šalims, kurioms derybose neatstovaujama. 2-oji programa Pradinis susitarimo memorandumas Sąlyga neįvykdyta suėjus nustatytam terminui (trečioji pirmosios programos peržiūra). Atlikus sąlygos pakeitimus, antrojoje programoje ji įvertinta kaip įvykdyta 18 mėnesių vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė supaprastina įmonių lygmens profesinių sąjungų steigimo procedūrą. 2-oji programa Pradinis susitarimo memorandumas Sąlyga įvertinta kaip „tebevykdoma“ suėjus nustatytam terminui (ketvirtoji pirmosios programos peržiūra). Sąlyga įvertinta kaip įvykdyta 12 mėnesių vėliau, nei numatyta, įsteigus „asmenų sąjungą“ (antroji programa).
Vyriausybė bendradarbiaus su socialiniais partneriais įgyvendindama nacionalinio lygmens darbo užmokesčio nustatymo sistemos reformą (…). Pasiūlymu siekiama nacionalinėje bendrojoje kolektyvinėje sutartyje nustatytas darbo užmokesčio normas pakeisti vyriausybės teisės aktu nustatyta minimaliojo darbo užmokesčio norma. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Sąlyga įvertinta kaip „tebevykdoma / pradėta vykdyti“ suėjus nustatytam terminui (pirmoji antrosios programos peržiūra). Sąlyga įvykdyta 21 mėnesiu vėliau, nei numatyta (2014 m. balandžio mėn.), priėmus kelis įstatymus.
Verslo aplinka
Eksporto lengvinimas
Sąlyga Galutinis susitarimo memorandumo vertinimas Atitikties statusas
Laikydamasi ES konkurencijos taisyklių, vyriausybė imasi priemonių, kuriomis siekiama:
  • skatinti TUI ir investicijas į inovacijas strateginiuose sektoriuose (ekologiškose pramonės šakose, IRT ir t. t.) ir tuo tikslu peržiūrėti Investicijų įstatymą;
1-oji programa, 3-ioji peržiūra Atliekant trečiąją pirmosios programos peržiūrą, ši sąlyga įvertinta kaip įvykdyta 4 mėnesiais vėliau, nei numatyta.
  • imtis veiksmų didelių TUI projektų įgyvendinimui paspartinti.
1-oji programa, 2-oji peržiūra Atliekant antrąją pirmosios programos peržiūrą, ši sąlyga įvertinta kaip įvykdyta 2 mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Siekdama pakoreguoti nacionalinę strategiją, vyriausybė atlieka išsamų visų MTTP ir inovacijų diegimo veiksmų, įskaitant į įvairias veiksmų programas įtrauktų veiksmų, vertinimą. 2-oji programa, 1-oji peržiūra Ši sąlyga neįvykdyta suėjus nustatytam terminui (trečioji pirmosios programos peržiūra), taip pat atliekant ketvirtąją peržiūrą. Vertinimas atliekant penktąją peržiūrą: „dar nėra duomenų“. Vertinimas atliekant antrąją peržiūrą: „vykdoma“; atliekant pirmąją antrosios programos peržiūrą: „įvykdyta“ dvejais metais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė panaikina reikalavimą registruotis prekybos rūmų eksportuotojų registre kilmės sertifikatui gauti. 2-oji programa, 1-oji peržiūra Nurodyta, kad, suėjus nustatytam terminui, ši sąlyga tebebuvo vykdoma (penktoji pirmosios programos peržiūra). Atliekant pirmąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip „įvykdyta“ vienais metais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė pristato planą „Verslui palanki Graikija“, kuriuo siekiama panaikinti 30 likusių verslo veiklos, investicijų ir inovacijų diegimo apribojimų. Plane nustatytos kliūtys inovacijoms ir verslumui – nuo įmonės steigimo iki įmonės likvidavimo – ir pateikti atitinkami taisomieji veiksmai. 2-oji programa, 1-oji peržiūra Ši sąlyga iš dalies įvykdyta suėjus nustatytam terminui (penktoji pirmosios programos peržiūra). Atliekant pirmąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip „įvykdyta“ vienais metais vėliau, nei numatyta.
Reglamentuojamų profesijų liberalizavimas ir Paslaugų direktyvos įgyvendinimas
Pradėtas auditas, kuriuo siekiama įvertinti, kiek teisininkų ir inžinierių įmokos, skirtos jų profesinių asociacijų veiklos išlaidoms padengti, yra pagrįstos, proporcingos ir pateisinamos. 2-oji programa, 1-oji peržiūra Ši sąlyga iš dalies įvykdyta suėjus nustatytam terminui (penktoji pirmosios programos peržiūra). Atliekant pirmąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip įvykdyta vienais metais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė taip pat priima teisės aktus, kuriais siekiama:
  • didinti profesinių organizacijų veiklos skaidrumą kiekvienos profesinės asociacijos tinklalapyje skelbiant atitinkamą informaciją (…);
  • nustatyti taisykles, kaip elgtis esant veiklos rūšių nesuderinamumui ir tais atvejais, kai kyla interesų su valdybų nariais susiję konfliktai.
2-oji programa, 2-oji peržiūra Sąlyga priimti atitinkamus teisės aktus iš dalies įvykdyta suėjus nustatytam terminui (pirmoji antrosios programos peržiūra). Atliekant antrąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip „įvykdyta“ devyniais mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė priima teisės aktus, kuriais siekiama panaikinti apribojimus verstis tam tikra, įskaitant teisine, veikla, pašalinti (…) reklamos draudimą. 2-oji programa, 3-ioji peržiūra Atliekant trečiąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip įvykdyta dvejais metais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė užtikrina, kad būtų veiksmingai taikomos ES profesinės kvalifikacijos pripažinimo taisyklės ir būtų įgyvendinami Teisingumo Teismo sprendimai (…). 2-oji programa, 2-oji peržiūra Ši sąlyga iš dalies įvykdyta suėjus nustatytam terminui (trečioji pirmosios programos peržiūra). Atliekant antrąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip įvykdyta 29 mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Įgyvendindama Paslaugų direktyvą, vyriausybė užbaigia galiojančių sektorių teisės aktų peržiūrą ir pateikia panaikinamų arba iš dalies keičiamų apribojimų sąrašą. 1-oji programa, 3-ioji peržiūra Ši sąlyga pažymėta kaip „įvykdyta“ suėjus nustatytam terminui (trečioji pirmosios programos peržiūra), tačiau iš ataskaitos matyti, kad tam tikros politikos sritys nebuvo įtrauktos. Apskaičiuota, kad ją įvykdyti bus vėluojama daugiau kaip šešis mėnesius.
Vyriausybė užtikrina, kad kontaktinis centras skirtų procedūras, taikytinas Graikijoje įsisteigusiems paslaugų tiekėjams, ir procedūras, taikytinas tarpvalstybiniams paslaugų teikėjams (visų pirma reglamentuojamų profesijų atžvilgiu). 2-oji programa, 1-oji peržiūra Nurodyta, kad, suėjus nustatytam terminui, ši sąlyga tebebuvo vykdoma (trečioji pirmosios programos peržiūra). Atliekant pirmąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip įvykdyta dvejais metais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė taip pat užtikrina, kad pagal Sprendimą 2009/767/EB veiktų elektroninis kontaktinis centras su vartotojams patogiu interneto portalu, kuriame bendrąsias procedūras būtų galima atlikti elektroniniu būdu, taip pat būtų galima rasti būtinąsias elektronines formas ir būtų pripažįstami elektroniniai parašai. 2-oji programa, 3-ioji peržiūra Nurodyta, kad, suėjus nustatytam terminui, ši sąlyga nebuvo įvykdyta (antroji pirmosios programos peržiūra); vėliau ji perrašyta ir padalyta į kelis etapus. Atliekant trečiąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip įvykdyta 33 mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Vyriausybė užtikrina, kad kontaktiniai centrai ir kitos atitinkamos institucijos (įskaitant profesines asociacijas) palaikytų tinkamus tarpusavio ryšius; 1-oji programa, 3-ioji peržiūra Nurodyta, kad, suėjus nustatytam terminui, ši sąlyga tebebuvo vykdoma (trečioji pirmosios programos peržiūra). Atliekant ketvirtąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga įvertinta kaip įvykdyta 2013 m. rugsėjo 5 d. (dvejais metais ir devyniais mėnesiais vėliau, nei numatyta).
Vyriausybė priima teisės aktus dėl kelių 2010 m. ketvirtajame ketvirtyje nustatytų prioritetinių paslaugų sektorių. Vyriausybė pateikia tvarkaraštį, pagal kurį iki 2011 m. ketvirtojo ketvirčio pabaigos turi būti priimti kelių prioritetinių paslaugų sektorių teisės aktai, kuriais būtų visiškai užtikrinta atitiktis Paslaugų direktyvos reikalavimams. 2-oji programa Pradinis susitarimo memorandumas Per trečiąją ir ketvirtąją peržiūras atlikus kelis šios sąlygos pakeitimus, penktojoje pirmosios programos peržiūroje ji įvertinta kaip „tebevykdoma“. Sąlyga galutinai įvykdyta 2012 m. kovo mėn., devyniais mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Kontaktinis centras veikia visu pajėgumu, o procedūras elektroniniu būdu galima atlikti visuose sektoriuose, kuriems taikoma Paslaugų direktyva. 2-oji programa, 3-ioji peržiūra Ši sąlyga neįvykdyta suėjus nustatytam terminui (penktoji pirmosios programos peržiūra). Atliekant trečiąją antrosios programos peržiūrą, sąlyga buvo padalyta į tris dalis ir vėl buvo nurodyta, kad ji neįvykdyta. Sąlyga įvertinta kaip visiškai įvykdyta dvejais metais ir trimis mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Finansų sektoriaus reformos
Sąlyga Galutinis susitarimo memorandumo vertinimas Atitikties statusas
Graikijos bankas turi pareikalauti, kad bankai, kurių kapitalo bazė neatitinka norminių reikalavimų, imtųsi atitinkamų veiksmų: atliktų kapitalo injekcijas arba restruktūrizavimą. Jeigu šiame procese dalyvaus ir kitos vietos finansų įstaigos, Graikijos bankas turi pateikti finansinio poveikio analizę ir teisinę nuomonę. 1-oji programa, 5-oji peržiūra Dėl procedūrų trukmės ir sudėtingumo nurodyta, kad ši sąlyga „iš dalies įvykdyta“. Rengiant antrąjį susitarimo memorandumą, šios sąlygos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas.
Siekdami stiprinti savo bendradarbiavimą ir dalytis atitinkama priežiūros informacija, Graikijos bankas ir Graikijos finansinio stabilumo fondas (HFSF) pasirašo susitarimo memorandumą. 2-oji programa Pradinis susitarimo memorandumas Nurodyta, kad sąlyga „iš dalies įvykdyta“ suėjus nustatytam terminui (penktoji pirmosios programos peržiūra). Antrajame susitarimo memorandume nurodyta, kad ši sąlyga įvykdyta devyniais mėnesiais vėliau, nei numatyta.
Graikijos bankas įsipareigoja parengti įgyvendinimo planą, kuriame apibrėžiami tolesni veiksmai mokesčių surinkimui gerinti ir atitinkamiems tikslams nustatyti, kad būtų užtikrintas veiksmingas patobulintų priemonių naudojimas. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nurodyta, kad sąlyga „dar neįvykdyta“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas. Sąlygą buvo galima aiškinti įvairiai.
Kad apsaugotų pažeidžiamus namų ūkius, vyriausybė įsipareigoja patvirtinti tokių terminų, kaip „priimtinos gyvenimo išlaidos“ ir „bendradarbiaujantys skolininkai“, apibrėžtis, kad jomis galėtų vadovautis teisminės institucijos ir bankai. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nurodyta, kad sąlyga „dar neįvykdyta“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Toliau atidžiai stebėti, kaip pertvarkomos nuvertėjusios paskolos namų ūkiams, MVĮ ir bendrovėms. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nurodyta, kad sąlyga „neįvykdyta“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Vyriausybė įsipareigoja, reformuodama nemokumo sistemas, remtis šioje srityje pasiektais svarbiais laimėjimais ir tuo tikslu imtis šių veiksmų: i) sudaryti darbo grupę, kurios užduotis būtų nustatyti būdus, kaip padidinti namų ūkių, MVĮ ir bendrovių skolų pertvarkymo procesų veiksmingumą. ii) Šiuo tikslu vyriausybė, konsultuodamasi su Europos Komisijos, ECB ir TVF darbuotojais, nustato pagrindines kliūtis ir, iii) naudodamasi technine pagalba, įsipareigoja pasiūlyti konkrečius veiksmus, ką būtų galima patobulinti šioje srityje. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nurodyta, kad ii) ir iii) punktuose nustatyti reikalavimai „dar neįvykdyti“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Remdamasis bankų probleminių kredito operacijų peržiūros rezultatais, Graikijos bankas, konsultuodamasis su bankais ir Europos Komisijos, ECB ir TVF darbuotojais, parengia per nustatytą laiką įdiegtiną bankams skirtą sistemą, pagal kurią, taikant standartinius protokolus, skolininkams būtų palengvinta įsiskolinimų padengimo procedūra. Tai (EFPM) apima vertinimo procedūras, bendradarbiavimo taisykles, apibrėžtus terminus ir nutraukimo strategijas. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nurodyta, kad sąlyga „dar neįvykdyta“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Viešasis administravimas
Sąlyga Galutinis susitarimo memorandumo vertinimas Atitikties statusas
Vyriausybė pateikia metinį geresnio reglamentavimo planą (kaip nustatyta įstatymo Nr. 4048/2012 15 straipsnyje), kuriame nustatyti išmatuojami teisės aktų supaprastinimo ir nereikalingų taisyklių panaikinimo tikslai. (2013 m. gruodžio mėn.) 2-oji programa, 4-oji peržiūra Sąlygą buvo vėluojama įvykdyti. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Valdžios institucijos į darbuotojų judumo programą įtrauks dar bent 12 500 eilinių darbuotojų (…); į šią programą įtrauktų darbuotojų darbo užmokestis bus sumažintas iki 75 procentų. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Sąlyga „dar neįvykdyta“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Valdžios institucijos darbuotojų judumo sistemai nustatys minimalius 2014 m. ketvirtinius tikslus. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Sąlyga „dar neįvykdyta“. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Iš darbo išeina dar 2 000 eilinių darbuotojų. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nebaigta. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Valdžios institucijos baigs rengti visų bendrų valdžios sektoriaus subjektų personalo planus, kuriuos laipsniškai, bet ne vėliau kaip iki 2013 m. gruodžio mėn., turi patvirtinti Valstybinė reformų taryba. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Sąlyga dar neįvykdyta, naujas terminas – 2014 m. kovo mėn. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Valdžios institucijos užbaigs atskirų darbuotojų vertinimą, kad galėtų taikyti judumo sistemą. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Šią sąlygą vėluojama įvykdyti 12 mėnesių. Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Atsižvelgdamos į žmogiškųjų išteklių strategiją, valdžios institucijos parengs teisės aktą. Šiuo teisės aktu bus siekiama užtikrinti institucinį tęstinumą ir veiksmingesnį viešąjį administravimą; tai bus pagrindas, kuriuo remiantis bus vertinami ir vystomi vyresniosios vadovybės ir visų darbuotojų gebėjimai. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Nevykdoma. Šią sąlygą vėluojama įvykdyti septynis mėnesius (2014 m. balandžio mėn.). Pasibaigus antrajai programai, toliau šios sąlygos įgyvendinimas nebebuvo vertinamas.
Valdžios institucijos imasi veiksmų siekdamos konsoliduoti šiuo metu atliekamą parengiamąjį darbą ir parengti išsamią nacionalinę e. valdžios strategiją (…), kurią priima Valstybinė reformų taryba. 2-oji programa, 4-oji peržiūra Valstybinė reformų taryba baigė rengti e. valdžios strategiją ir ją priėmė 2014 m. kovo 27 d. – šešiais mėnesiais vėliau, nei iš pradžių buvo numatyta.
Parengti visų viešųjų subjektų, įskaitant visų į A skyrių įtrauktų nebiudžetinių fondų ir valstybės valdomų įmonių, vertinimo veiksmų planą (2012 m. gruodžio mėn.). Veiksmų planas (…) turi būti parengtas iki 2013 m. gruodžio mėn. 2-oji programa, 2-oji peržiūra Sąlygą buvo vėluojama įvykdyti. Jos įgyvendinimas nebuvo tikrinamas.

Duomenys šiame priede pateikti remiantis sąlygų, kurios buvo nagrinėjamos audito metu, imtimi.

VIII priedas

Sąlygos, kurias vėluota įvykdyti ir kurios nebuvo įvykdytos

A dalis. Administracinių gebėjimų stiprinimo sėkmės veiksniai
Sėkmės veiksniai Europos Audito Rūmų vertinimas Aprašymas
Kultūrinių ir organizacinių pokyčių procesas Neišspręsta. Informavimo apie viešojo administravimo reformą planas į susitarimo memorandumo sąlygas buvo įtrauktas 2013 m., vėluojant vienus metus, o parengtas 2014 m.
Suinteresuotųjų subjektų ir pilietinės visuomenės dalyvavimas Neišspręsta Kitaip nei kitose EKP srityse (t. y. darbo rinkos reformų), nebuvo keičiamasi nuomonėmis su suinteresuotaisiais subjektais (vietos mokslo asociacijomis, nacionaline viešojo administravimo mokykla ir verslo asociacijomis).
Aiškus metodinis ir techninis požiūris Neišspręsta Programai trūko strateginio plano, kuriame būtų nustatytos viešojo administravimo reformos sąlygos. Graikijos vyriausybės buvo paprašyta 2013 m. parengti strategiją ir veiksmų planą. Šie buvo parengti 2014 m. Dėl vyriausybės pasikeitimo veiksmų planas nebuvo įgyvendintas. 2015 m. į susitarimo memorandumo sąlygas buvo įtrauktas naujas viešojo administravimo reformos veiksmų planas.
Politinis įsipareigojimas Išspręsta Į susitarimo memorandumo sąlygas buvo įtrauktas aukšto lygmens politinio iniciatyvinio komiteto įsteigimas.
Aiškus pareigų nustatymas Išspręsta Už reformos procesą buvo atsakinga Administracinės reformos ir e. valdžios ministerija, ji teikė techninę pagalbą, kad padėtų valdyti vykdomą reformą.
Keitimasis geriausia patirtimi ES lygmeniu Neišspręsta Susitarimo memorandumo sąlygomis nebuvo užtikrinta, kad viešojo administravimo reformos įgyvendinimo priemonės būtų pagrįstos gerąja patirtimi.
Stebėjimo ir vertinimo metodai Neišspręsta Komisija stebėjo, kaip įgyvendinami EKP kiekybiniai tikslai, tačiau negalėjo stebėti struktūrinių reformų pažangos ar įvertinti faktiškai pasiektų rezultatų kokybiniu požiūriu. Kalbant apie centrinės viešosios administracijos reorganizavimą, trūko tinkamų pagrindinių veiklos rezultatų rodiklių (PVRR), todėl Komisijai buvo nelengva tikrinti, kaip įgyvendinami veiksmingumo tikslai, pavyzdžiui, ar supaprastintos administracinės procedūros ir ar išvengta veiklos dubliavimo.
Reformų tęstinumas ir stabilumas Neišspręsta Struktūrinių sąlygų priemonės nebuvo įgyvendinamos pagal administracinės reformos veiksmų programos projektus, jų įgyvendinimas labai priklausė nuo politinės valios. Taip iškilo ir realiai pasireiškė pavojus veiklos tęstinumui. Dėl politinio nestabilumo ir dažnų vyriausybės pertvarkymų per septynerių metų laikotarpį viešojo administravimo sistemos reorganizavimui vadovavo 10 skirtingų ministrų, todėl reformos buvo pradedamos ir vėl stabdomos.

Kriterijai nurodyti remiantis Europos Komisijos teminiu dokumentu „Gero valdymo skatinimas“ (angl. Promoting Good Governance), 2014 m., p. 6.

B dalis. Pagrindinės EBPO rekomendacijos, pagrindinės reformos; veiksmai, kurių nedelsiant reikia imtis, ir tolesni veiksmai įgyvendinant programą
Pagrindinė rekomendacija Pagrindinės reformos Veiksmai, kurių nedelsiant reikia imtis
1. Nėra aiškios bendros strateginės vizijos, kuria Graikijos visuomenei ir ekonomikai ilgalaikėje perspektyvoje būtų nustatytas tikslas ir kryptis ar pagal kurią būtų galima įgyvendinti trumpalaikes, vidutinės trukmės ir ilgalaikes priemones.
  1. Parengti veiksmų gaires, nustatyti orientyrus ir įdiegti pažangos stebėjimo sistemą. (Neįtraukta į susitarimo memorandumo sąlygas)
  2. Nustatyti svarbiausius administracijos subjektus (centriniu ir vietos lygmenimis), kurie gali padėti veiksmingai įgyvendinti reformą. (Neįtraukta į susitarimo memorandumo sąlygas)
  3. Parengti ir įgyvendinti nuolatinio informavimo strategiją, pagal kurią informacija apie reformos įgyvendinimo pažangą būtų teikiama ir viduje, ir plačiajai visuomenei; apsvarstyti, kaip tai reikėtų susieti su fiskalinėmis ataskaitomis. (2013 m. įtraukta į susitarimo memorandumo sąlygas)
2. Plačiai paplitusią korupcijos problemą galima susieti su politine ir viešąja administracine kultūra ir jos neskaidriomis bei painiomis sistemomis.
  1. Parengti žmogiškųjų išteklių strategiją, kuri būtų visapusiškai grindžiama nepolitiniais paskyrimais ir vertinimo pagal nuopelnus kriterijais, kurią įgyvendinant būtų taikomos labiau nepriklausomos ir stabilesnės struktūros ir remiamasi šioje srityje pradėtų reformų rezultatais, apie jas būtų aiškiau informuojama. (2013 m. ir vėliau pakartotinai 2015 m. įtraukta į programos sąlygas)
  2. Parengti strategiją, kuria siekiama supaprastinti sudėtingą teisinę ir administracinę sistemą ir padaryti ją skaidresnę. (Neįtraukta)
3. Graikijos vyriausybė nėra „vientisas organizmas“ ir labai mažai tarpusavyje koordinuoja savo veiksmus, todėl neefektyviai įgyvendinamos reformos, kurioms įgyvendinti būtini bendri veiksmai (t. y. dauguma jų). Parengti informacinių ir ryšių technologijų planą, kuriuo būtų užtikrintas ministerijų sistemų sąveikumas ir pagerintas duomenų rinkimas bei keitimasis jais; visų pirma tai reikėtų padaryti pagrindinėse ministerijose ir pastatuose (pastatų erdvė dar neoptimizuota). (2013 m. įtraukta į susitarimo memorandumo sąlygas. IRT strategija parengta 2014 m. balandžio mėn.)
4. Tai, kaip įgyvendinamos politikos priemonės ir reformos, yra svarbus ir nestabilumą skatinantis trūkumas, o to priežastis – silpna centrinė priežiūra ir kultūra, kurioje reglamentavimas svarbesnis už rezultatus.
  1. Parengti strategiją, kuria būtų sprendžiamos problemos, kliudančios įgyvendinti reformas. (Neįtraukta)
  2. Stebėti reformų įgyvendinimą naudojant vertinimo sistemą, pagal kurią, jeigu įmanoma, nustatant rodiklius, ribas ir (arba) geriausią tarptautinę patirtį, apibrėžiami politikos prioritetai ir numatomi rezultatai. (Neįtraukta)
  3. Stiprinti struktūras, kuriomis centrinė administracija sujungta su likusia viešojo sektoriaus dalimi. (Neįtraukta)
  4. Likusioje viešojo sektoriaus dalyje nustatyti lyderius ir sudaryti jiems sąlygas įgyvendinti pagrindines politikos iniciatyvas. (Neįtraukta)
Nustatyti reikalavimą, kad į bet kurį naują įstatymą ar politikos priemonę būtų įtrauktas įgyvendinimo planas, grindžiamas orientyrais ir faktais pagrįstais kiekybiniais rezultatų rodikliais, ir kad būtų aiškiai nurodyti subjektai, turintys įgyvendinimo procese atlikti tam tikrą vaidmenį. (Neįtraukta)
6. Žmogiškiesiems ištekliams valdyti taip pat būtina skubiai sutelkti dėmesį į valstybės tarnybos stiprinimą ir judumo skatinimą. Reikia nustatyti būtinąsias žmogiškųjų išteklių ir biudžeto reformų tarpusavio sąsajas. Programos biudžeto sudarymas remiantis politikos tikslais, kuriuos reikia pasiekti, turėtų būti aiškiai susietas su tikslais grindžiamu veiklos rezultatų valdymu. Savo ruožtu pastarasis turėtų būti aiškiai susietas su konkrečių asmenų veiklos rezultatų vertinimais. (Rezultatais grindžiamas biudžeto sudarymas nebuvo atliekamas)
7. Yra svarbių duomenų rinkimo ir valdymo trūkumų, trukdančių įgyvendinti veiksmingas ir įrodymais pagrįstas reformas. Parengti strategiją duomenų rinkimo ir valdymo problemai spręsti, kurioje būtų numatytos tam tinkamos institucijos, finansavimas ir mokymų organizavimas visais administracijos lygmenimis; visame valdžios sektoriuje įdiegti žinių valdymo sistemą. (Neįtraukta) Nustatyti esminius duomenis, kuriuos turėtų rinkti strateginiai centriniai ministerijų padaliniai, kaip pasiūlyta apibūdinant 3-ą problemą. (Neįtraukta)
8. Graikijos administracijai trukdo sudėtinga teisinė sistema, kurioje varžoma iniciatyva, dėmesys sutelkiamas į procesą, o ne į politiką, ir stabdoma reformos įgyvendinimo pažanga. Siekiant supaprastinti teisines struktūras ir procesus, reikia nustatyti pagrindines problemas, dėl kurių nuolat rengiami ir įgyvendinami nauji įstatymai ir procesai; nustatyti ir išanalizuoti tas teisinės sistemos dalis, kurioms reikalinga reforma, kad administracija daugiau dėmesio skirtų ne formaliam išsamių reikalavimų laikymuisi, o strateginių tikslų ir politikos priemonių įgyvendinimui. (Neįtraukta)

Šaltinis: Graikija –: centrinės administracijos peržiūra, EBPO, 2011 m.

IX priedas

Finansų sektoriaus reformos

A DALIS. Programų strategijos ir pagrindinės finansų sektoriui nustatytos sąlygos
1-oji koregavimo programa
Bendra informacija ir loginis pagrindas. Pirmojoje programoje dėmesys visų pirma buvo sutelktas į viešuosius finansus, o ne į finansų sektorių, kaip vėliau buvo daroma kitose euro zonos programų įgyvendinimo šalyse. Įgyvendinant programą, buvo siekiama išlaikyti pasitikėjimą ir išvengti šalutinio valstybės skolos poveikio. Taigi pirmąją programą iš pradžių sudarė tik trys finansų sektoriui skirtos sąlygos, grindžiamos daugiausia per 2009 m. konsultaciją pagal IV straipsnį TVF nustatytais faktais.

Pagrindinės sąlygos. Pagrindinė finansų sektoriui nustatyta sąlyga buvo įsteigti Graikijos finansinio stabilumo fondą (HFSF) – taip buvo siekiama prisidėti prie Graikijos bankų sistemos finansinio stabilumo užtikrinimo, nes manyta, kad dėl ekonomikos nuosmukio ir neigiamos bankų ir valstybės tarpusavio priklausomybės bankai yra pažeidžiami. Fondas įsteigtas 2010 m. liepos mėn., o kapitalo intervencijoms skirta 10 mlrd. eurų. Tačiau iš tikrųjų įgyvendinant programą į fondą buvo pervesta tik 1,5 milijardo eurų, iš kurių galiausiai buvo panaudota 0,2 milijardo eurų. Kitomis programoje nustatytomis sąlygomis buvo siekiama sugriežtinti Graikijos banko taikomus priežiūros metodus ir nustatytas įpareigojimas peržiūrėti teisės aktus, kuriais reglamentuojamas nemokumas.
2-oji koregavimo programa
Bendra informacija ir loginis pagrindas. Dėl Graikijos valstybės skolos restruktūrizavimo pagal PSD programą, visų Graikijos bankų patirtų nuostolių (iš viso 37,7 milijardo eurų) ir ekonomikos nuosmukio poveikio turto kokybei rekapitalizavimas ir pertvarkymas buvo pagrindinės finansų sektoriui antrojoje programoje nustatytos sąlygos, kurios išliko svarbios visų programų įgyvendinimo laikotarpiu.

Pagrindinės sąlygos. Siekiant atsverti numatomus nuostolius, susijusius su PSD programa, taip pat esamus ir būsimus kredito nuostolius ir pertvarkyti bankus, kurie nebebuvo laikomi perspektyviais komerciniu požiūriu, penkiasdešimt milijardų eurų buvo skirta bankų rekapitalizavimo išlaidoms padengti. Programoje buvo numatyta gerinti priežiūrą ir reglamentavimą, taip pat įdiegti geresnę valstybės lėšomis rekapitalizuotų bankų valdymo sistemą. Toliau įgyvendinant antrąją programą, privačiojo sektoriaus skolos restruktūrizavimo sistemų tobulinimas ir bankų neveiksnių paskolų valdymo gebėjimų stiprinimas buvo nustatyti kaip svarbesni prioritetai.
3-oji koregavimo programa
Bendra informacija ir loginis pagrindas. Dėl 2014 m. gruodžio mėn. prasidėjusios politinės krizės Graikijos bankų sistema buvo vėl įstumta į labai nepalankią padėtį. Dėl tolesnio plataus masto indėlių atsiėmimo ir prarastos didmeninio finansavimo galimybės atsirado labai didelė likvidumo stoka. Nepavykus užbaigti galutinės antrosios programos peržiūros, ECB teko palikti tokią skubios paramos likvidumui padidinti ribą, kuri Graikijos bankams buvo nustatyta 2015 m. birželio 26 d., o tai savo ruožtu Graikijos valdžios institucijas paskatino paskelbti bankų nedarbo dienas, o vėliau pradėti taikyti kapitalo kontrolės priemones.

Pagrindinės sąlygos. Įgyvendinant programą, buvo padedama atkurti finansų sistemos stabilumą ir taip siekiama sureguliuoti likvidumo padėtį, rekapitalizuoti sisteminės svarbos bankus, gerinti HFSF ir bankų valdymą ir spręsti su nuolat dideliu neveiksnių paskolų skaičiumi susijusias problemas. Šiuo tikslu, galimoms išlaidoms, susijusioms su Graikijos bankų rekapitalizavimu ir pertvarkymu, kuriuos dėl Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos (BGPD) poveikio reikėjo užbaigti iki 2015 m. pabaigos, padengti buvo numatyta iki 25 mlrd. eurų atsarga, ir taip padidintas indėlininkų pasitikėjimas sistema.
B DALIS. Bankų rekapitalizavimas pagal programas
2013 m. bankų rekapitalizavimas 2012 m. kovo mėn., įgyvendinus PSD programą – vieną didžiausių tarptautinių skolos restruktūrizavimo sandorių, apimantį maždaug 206 mlrd. eurų vertės Graikijos vyriausybės obligacijas, – Graikijos bankai patyrė 37,7 mlrd. eurų nuostolį, taigi prarado visą savo kapitalo bazę. Todėl keturi didesnieji bankai turėjo būti rekapitalizuoti ir tam skirta 28,6 mlrd. eurų (žr. 1 lentelę).

1 lentelė. Visų pagal programas vykdytų bankų rekapitalizavimo operacijų pagrindiniai duomenys

* Galimos klaidos dėl suapvalinimo
** Apima apie 0,9 milijardo eurų laikinajam bankui
*** Pateikti skaičiai susiję su pradinėmis HFSF investicijomis neatsižvelgiant į vėlesnius sumažinimus

Šaltinis: Graikijos finansinio stabilumo fondas.

Siekdami sumažinti dideles išlaidas, susijusias su privačiajam sektoriui skirtomis viliojančiomis sąlygomis, ir išvengti galimo visiško Graikijos bankų nacionalizavimo, partneriai pasiūlė rekapitalizavimo sistemą, kuria buvo siekiama: a) sumažinti vyraujančių rinkos sąlygų ir neaiškumo dėl ateities atgrasomąjį poveikį ir b) kuo labiau sumažinti mokesčių mokėtojų nuostolius sudarant tik teigiamą atsvarą privačiajam sektoriui, kuri taip pat suteiktų galimybę HFSF pasitraukti be papildomų nuostolių. Tai buvo laikoma itin svarbia įgyvendinamos bankų sistemos reorganizavimo ir jų veiklos savarankiškumo išsaugojimo strategijos dalimi.

Buvo sutarta nustatyti minimalią privačiojo sektoriaus įnašo ribą – 10 % atskiro banko kapitalo poreikių. Be to, susitarta, kad, jeigu privatusis sektorius prisidėtų padengdamas bent 10 % kapitalo poreikių, HFSF padengtų likusius 90 %, tačiau mainais įsigytų tik B klasės akcijas (t. y. akcijas, kurių balsavimo teisės sustabdytos, išskyrus tam tikras svarbias veto teises), taigi banko valdymas liktų privačiojo sektoriaus rankose. Jeigu privatusis sektorius nenorėtų įnešti minimalaus įnašo, t. y. padengti 10 % kapitalo poreikių, HFSH visiškai rekapitalizuotų banką ir gautų visas balsavimo teises, taigi sumažėtų esamų akcininkų turima kapitalo dalis, o bankas iš esmės būtų nacionalizuotas.

Kadangi bankai buvo nemokūs, siekiant privilioti privačius investuotojus ir taip juos paskatinti dalyvauti rekapitalizacijoje, taip pat buvo siūlomi nemokami varantai. Varantai buvo laikomi sudėtinga finansine priemone, tačiau tai buvo gana viliojantis pasiūlymas privačiajam sektoriui (apskaičiuota, kad 2013 m. birželio mėn. privatiems investuotojams siūlomų nemokamų varantų rinkos vertė siekė 1,7 mlrd. eurų).

2013 m. gegužės ir birželio mėn. keturi didžiausi Graikijos bankai baigė didinti savo akcinį kapitalą. Trims iš keturių bankų pavyko iš privačių šaltinių surinkti daugiau nei minimalią 10 % kapitalo poreikių sumą, t. y. beveik 3,1 mlrd. eurų. Taigi iš HFSF šiems bankams galiausiai skirta likusi 25,5 mlrd. eurų suma (neskaitant 0,9 mlrd. eurų laikinam bankui), o privatiems investuotojams, remiantis sutarta rekapitalizavimo sistema, išduoti jo akcijų varantai. Bankai nusprendė daugiau kapitalo pritraukti paprastosiomis akcijomis, atsisakydami galimybės išleisti brangias sąlygiškai konvertuojamas obligacijas, kuriomis galima sumažinti vienai akcijai tenkantį pelną.

Dėl nepavykusio susijungimo su kitu banku ir atsižvelgdamas į tai, kad dėl šalutinio poveikio, susijusio su sprendimu privačiomis lėšomis gelbėti Kipro bankus, buvo atsiimama vis daugiau indėlių, ketvirtasis bankas pasirinko būti nedelsiant ir visiškai rekapitalizuotas HFSF lėšomis, o ne bandyti iš privačių šaltinių surinkti minimalią 10 % kapitalo poreikių sumą. Atsižvelgiant į tai, kad iki balandžio mėn. pabaigos (antrosios programos įgyvendinimo termino) liko nedaug laiko, ir į labai aukštą išleistinų akcijų įvertinimą, privačių investuotojų susidomėjimas būtų ribotas. Todėl 2013 m. gegužės mėn. iš HFSF bankui buvo skirta 5,8 mlrd. eurų ir HFSF tapo pagrindiniu akcininku (98,6 %), turinčiu visas balsavimo teises, kitaip nei kituose trijuose sisteminės svarbos bankuose, kuriuose HFSF gavo akcijas su ribotomis balsavimo teisėmis.
2014 m. bankų rekapitalizavimas Užsitęsęs ekonomikos nuosmukis turėjo neigiamą poveikį Graikijos bankų likvidumui, balansui ir finansiniams rezultatams. Graikijos bankui atlikus naują kapitalo poreikių vertinimą, antrasis keturių didžiausių Graikijos bankų rekapitalizavimas, laikantis antrojoje programoje nustatytos sąlygos, buvo užbaigtas iki 2014 m. birželio mėn. Visų pirma vien iš privačiojo sektoriaus pritraukta 8,3 mlrd. eurų (žr. 1 lentelę). Po antrojo rekapitalizavimo du iš minėtų bankų sugebėjo pritraukti lėšų ir išleisdami obligacijas.

Banko atveju akcinis kapitalas pagal atskaitos scenarijų 2,9 mlrd. eurų padidintas vadovaujantis peržiūrėtu įstatymu Nr. 3864/2010, pagal kurį HFSF galėjo veikti tik kaip finansinio stabilumo stiprinimo priemonė. Akcinis kapitalas padidėjo dėl pagrindinio investuotojo prisiimto išankstinio įsipareigojimo įsigyti tam tikrą kiekį akcijų už tam tikrą kainą. 2014 m. balandžio mėn. viduryje HFSF iš investuotojų konsorciumo gavo vieną įpareigojantį pasiūlymą, pagal kurį buvo siūloma 0,30 euro už akciją – iš viso 1,3 mlrd. eurų. Likusi suma gauta sudarius užsakymų portfelį. Galutinė nustatyta pasiūlymo kaina buvo 0,31 euro už akciją (taikant 23 % nuolaidą nuo paskutinės uždarymo kainos; žr. 54 išnašą), o pagrindinis investuotojas savo siūlomą kainą taip pat padidino iki šios. Akcinis kapitalas buvo baigtas didinti iki balandžio mėn. pabaigos, o visą sumą, surengus viešą ir neviešą akcijų platinimą, padengė instituciniai ir privatūs investuotojai. Taigi HFSF akcijų paketas sumažėjo nuo 95,2 % to 35,4 %.
2015 m. bankų rekapitalizavimas 2015 m. dėl užsitęsusių Graikijos valdžios institucijų ir skolintojams atstovaujančių institucijų derybų, masinio indėlių praradimo ir nuolat didėjančio neveiksnių paskolų skaičiaus, taip pat atsižvelgiant į prastėjančią ekonominę padėtį ir kapitalo kontrolės priemonių taikymą, prireikė atlikti trečiąjį bankų rekapitalizavimą. ECB atlikus kapitalo poreikių vertinimą, nustatyta, kad pagal nepalankų scenarijų keturiems didžiausiems Graikijos bankams trūksta 14,4 mlrd. eurų (žr. 1 lentelę). Todėl bankai ECB pateikė savo kapitalo planus, kuriuose išsamiai aprašyta, kaip jie ketina spręsti savo kapitalo trūkumo problemą.

Atsižvelgiant į Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos (BGPD), valstybės pagalbos sistemos ir 2015 m. rugpjūčio 14 d. Euro grupės gairių kontekstą, pagrindinių 2015 m. rekapitalizavimo tikslų prioritetas buvo išspręsti kapitalo trūkumo problemas, išvengti gelbėjimo indėlininkų lėšomis užbaigiant rekapitalizavimą 2015 m., užkirsti kelią Graikijos bankų nacionalizavimui, kuo labiau sumažinti valstybės pagalbą užtikrinant kuo didesnes privačias investicijas ir išvengti nereikalingo HFSF akcijų paketo vertės sumažėjimo.

Du bankai, kurių kapitalo poreikiai buvo mažiausi, sugebėjo visą pagal nepalankų scenarijų nustatytą sumą gauti iš investuotojų (3,2 mlrd. eurų) ir savanoriškai visas subordinuotąsias ir pirmaeiles obligacijas konvertuodami į nuosavybės vertybinius popierius. Kiti du bankai, kurių kapitalo poreikiai buvo didesni, surinko tik kapitalo sumą, nustatytą atlikus turto kokybės patikrinimą ir reikalingą pagal atskaitos scenarijų; ji surinkta iš privačių investuotojų (2,1 mlrd. eurų) ir subordinuotąsias bei pirmaeiles obligacijas konvertuojant į nuosavybės vertybinius popierius. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad į minėtus keturis bankus taip pat investavo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) ir Pasaulio banko Tarptautinė finansų korporacija (TFK). Likusi 5,4 mlrd. eurų suma per HFSF skirta iš programos fondų (t. y. 1,3 mlrd. eurų naujų akcijų ir 4,1 mlrd. eurų sąlygiškai konvertuojamų obligacijų).

X priedas

Finansinis stabilumas

Graikijos ir ES bankų sistemoms nustatyti EBI rizikos rodikliai
Svertiniai vidurkiai 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
Graikija Graikija ES Graikijos bankų reitingas 28 ES valstybėse narėse
Mokumas
Bendras kapitalo pakankamumo koeficientas 12,7 % 14,1 % 16,4 % 17,1 % 18,5 % 22
1 lygio kapitalo pakankamumo koeficientas 12,4 % 13,9 % 16,3 % 17,0 % 15,5 % 14
Bendro 1 lygio nuosavo kapitalo pakankamumo koeficientas 13,9 % 16,3 % 17,0 % 14,2 % 12
Bendro 1 lygio nuosavo kapitalo pakankamumo koeficientas (pilnas) 5,6 % 15,0 % 15,9 % 13,6 % 13
Kredito rizika ir turto kokybė
Neveiksnių paskolų ir išankstinių mokėjimų santykis (neveiksnių paskolų ir viso paskolų portfelio santykis) 39,7 % 46,2 % 45,9 % 5,1 % 28
Neveiksnių paskolų ir išankstinių mokėjimų padengimo rodiklis 43,8 % 48,5 % 48,2 % 44,6 % 12
Paskolų restruktūrizavimo rodiklis 14,2 % 19,8 % 23,2 % 3,2 % 27
Neveiksnių pozicijų dalis 33,9 % 37,3 % 38,5 % 4,4 % 27
Pelningumas
Nuosavybės vertybinių popierių grąža (11,1 %) (25,5 %) (7,7 %) 3,3 % 26
Turto grąža (1,0 %) (2,5 %) (0,9 %) 0,2 % 28
Sąnaudų ir pajamų santykis 62,2 % 60,9 % 59,8 % 51,9 % 65,7 % 14
Grynųjų palūkanų pajamų ir visų veiklos pajamų santykis 78,3 % 84,1 % 86,4 % 82,0 % 57,9 % 28
Grynųjų paslaugų bei komisinių pajamų ir visų veiklos pajamų santykis 14,8 % 14,5 % 10,9 % 12,4 % 27,2 % 28
Grynųjų veiklos pajamų ir visų veiklos pajamų santykis (4,1 %) 2,1 % (2,9 %) 6,0 % 26
Grynųjų palūkanų pajamų ir palūkaninio turto santykis 2,8 % 2,5 % 2,9 % 1,5 % 7
Balanso struktūra ir likvidumas
Paskolų ir indėlių santykis 100,7 % 109,2 % 129,7 % 120,2 % 118,4 % 21
Sverto koeficientas (visiškai įdiegta apibrėžtis) 10,0 % 5,2 % 22
Sverto koeficientas (pereinamojo laikotarpio apibrėžtis) 10,7 % 5,5 % 27
Skolos ir nuosavo kapitalo santykis 1132,0 % 999,0 % 837,8 % 754,0 % 1440,7 % 7
Turto suvaržymo koeficientas 26,0 % 47,1 % 43,3 % 26,3 % 25
Padengimo likvidžiuoju turtu rodiklis 0 % 141,1 % 28

Pastaba. EBI nustatytas neveiksnių paskolų ir viso paskolų portfelio santykis grindžiamas platesne neveiksnių pozicijų apibrėžtimi ir apima paskolas ir išankstinius mokėjimus; EBI nustatyta neveiksnių pozicijų dalis taip pat apima skolos vertybinius popierius (daugiausia obligacijas).

Šaltinis: Europos bankininkystės institucija, rizikos rodiklių rinkinio duomenys (iš ES bankų imties; 2016 m. – 198).

XI priedas

Tvarus augimas

BVP AUGIMAS (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
-4,3 -5,5 -9,1 -7,3 -3,2 0,4 -0,2 0
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2010 m. gegužės mėn.)
-2,0 -4,0 -2,6 1,1 2,1 2,1
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2012 m. kovo mėn.)
-4,7 0,0 2,5
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2014 m. balandžio mėn.)
-0,1 3,3
INFLIACIJA – SVKI (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
1,3 4,7 3,1 1,0 -0,9 -1,4 -1,1
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2010 m. gegužės mėn.)
1,9 -0,4 1,2 0,7 0,9
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2012 m. kovo mėn.)
-0,5 -0,3 0,1
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2014 m. balandžio mėn.)
-0,8 0,3
NEDARBO LYGIS (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
9,6 12,70 17,9 24,5 27,5 26,5 24,9
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2010 m. gegužės mėn.)
12,0 14,7 15,2 14,8
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2012 m. kovo mėn.)
17,9 17,8 16,7
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2014 m. balandžio mėn.)
24,5 22,5
JAUNIMO NEDARBAS (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
25,7 33,0 44,7 55,3 58,3 52,4 49,8
Tikslas (Audito Rūmai, remiantis susitarimo memorandumo prognoze, 2010 m. gegužės mėn.)1:
31,2 38,2 39,5 38,5
ILGALAIKIS NEDARBAS (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
3,9 5,7 8,8 14,5 18,5 19,5 18,2
Tikslas (Audito Rūmai, remiantis susitarimo memorandumo prognoze, 2010 m. gegužės mėn.)2:
5,4 6,6 6,8 6,6
UŽIMTUMO LYGIS (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
65,6 63,8 59,6 55,0 52,9 53,3 54,9
Tikslas (strategija „Europa 2020“)
70,0
MOTERŲ NEDARBAS (%)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
52,9 51,8 48,7 45,2 43,3 44,3 46,0
Tikslas (Audito Rūmai; remiantis strategija „Europa 2020“)3:
59,3
EKSPORTO AUGIMAS
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
-20,2 10,8 5,8 3,7 0,6 5,2 -8,7
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2010 m. gegužės mėn.)
3,4 7,1 6,7 9,3
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2012 m. kovo mėn.)
2,9 5,2 6,9
Tikslas (susitarimo memorandumo prognozė, 2014 m. balandžio mėn.)
0,4 3,4 5,5 5,0
EKSPORTO DALIS (POKYTIS PER PENKERIUS METUS, %)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
-10,2 -14,0 -15,5 -24,7 -25,2 -18,0 -20,6
Tikslas (remiantis MDP riba)
-6,0 -6,0 -6,0 -6,0 -6,0 -6,0 -6,0
TUI (% BVP – GAUNAMŲ IR NETENKAMŲ INVESTICIJŲ SRAUTŲ VIDURKIS)
2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.
0,8 0,2 0,4 0,7 1,2 1,1 0,6
Tikslas (Audito Rūmai)
28 ES valstybių narių 2010 m. vidurkis
2,1 2,1 2,1 2,1 2,1 2,1

1Pakoreguota susitarimo memorandumo užimtumo lygio prognozė, darant prielaidą, kad remiamasi stabiliu 2010 m. lygio jaunimo ir bendro nedarbo santykiu.

2Pakoreguota susitarimo memorandumo užimtumo lygio prognozė, darant prielaidą, kad remiamasi stabiliu 2010 m. lygio ilgalaikio ir bendro nedarbo santykiu.

3Bendras strategijos „Europa 2020“ užimtumo tikslas (70 %), pakoreguotas pagal 2015 m. ES vidutinį užimtumo skirtumą atsižvelgiant į lytį (t. y. 0,85, kai moterų užimtumas siekia 64,3 %, o vyrų – 74,9 %).

Komisijos atsakymas

Santrauka

I

Komisija palankiai vertina Audito Rūmų atliktą Komisijos dalyvavimo Graikijai skirtose finansinės pagalbos programose, finansuojamose pasitelkiant skirtingus nuo 2010 m. įdiegtus mechanizmus, veiklos auditą.

Komisija yra atvira konstruktyviai kritikai ir pagrįstoms rekomendacijoms dėl galimybių tobulinti finansinės pagalbos programų rengimą ir įgyvendinimą.

Komisija ketina remtis nustatytais ir kai kuriais atvejais jau įgyvendinamais pokyčiais, kad būtų tęsiamas tobulinimo procesas, kaip nurodyta jos atsakyme į audito rekomendacijas. Plataus masto pokyčiai buvo inicijuoti pagal ESM sistemą ir įgyvendinti jau pagal dabartinę Graikijai skirtą ESM stabilumo paramos programą. Įgyvendindama Graikijai skirtą ESM stabilumo paramos programą, Komisija dar didesnį dėmesį skyrė socialinei sanglaudai, ekonomikos augimui ir užimtumui. Be to, Komisija pirmą kartą atliko socialinio poveikio vertinimą (taip pat žr. atsakymą į santraukos IV dalies pastabas). Komisija norėtų priminti, kokie svarbūs yra politiniai ir ekonominiai pokyčiai, kurie turėjo įtakos sprendimų priėmimui, planavimui ir įgyvendinimui programos įgyvendinimo laikotarpiu.

IV

Pagrindinis finansinės pagalbos programų tikslas yra atkurti galimybę patekti į rinką, o pagal savo sandarą tokios programos inicijuojamos esant sunkiai krizei; tai ypač pasakytina apie Graikiją. Taigi reikia atskirti neatidėliotinus ir vidutinės trukmės laikotarpio programų tikslus.

Kalbant apie politikos sąlygas pažymėtina, kad turėtų būti atsižvelgiama į nacionalinių valdžios institucijų gebėjimą patvirtinti ir įgyvendinti ekonomiškai ir socialiai labai sudėtingas politikos priemones. Įgyvendinant finansinės pagalbos programą patvirtintomis politikos priemonėmis užtikrinamas tvarus augimas ir darbo vietų kūrimas ilguoju laikotarpiu, net ir baigus įgyvendinti pačią programą, taigi šioje srityje būtina parengti išsamias ekonomikos augimo strategijas.

Be to, labai svarbu sistemingai atsižvelgti į kiekvienos finansinės pagalbos programos, kurią įgyvendinant buvo priimti atitinkami politiniai sprendimai, ekonomines ir politines aplinkybes. Pavyzdžiui, pirmoji programa buvo sukurta valstybei staiga netekus galimybės patekti į rinkas. Komisija turėjo veikti esant itin dideliam ir precedento neturinčiam netikrumui ir sunkiai likvidumo krizei, dėl kurios kilo grėsmė visos finansų sistemos stabilumui, ir nesant tinkamų finansinės pagalbos priemonių, kurios atitiktų euro zonos lygmenį ir būtų jai prieinamos.

Be to, nepaprastai svarbu išlaikyti įvykių chronologiją. Taip pat labai svarbu visiškai pripažinti tiek skirtingus Graikijai skirtos ESM stabilumo paramos programos sukūrimo pagrindus, tiek aplinkybes. Atsižvelgdama į tai Komisija, užtikrindama glaudesnį dialogą su Europos Parlamentu ir nacionaliniais parlamentais, veikė pagal naują teisinę sistemą (Reglamentą (ES) Nr. 472/2013), kuri iš esmės pagerino jos darbo skaidrumą ir demokratinę atskaitomybę. Taip pat buvo sustiprintas programos suderinamumas su Sąjungos tikslais ir politika: užtikrinta susitarimo memorandumo atitiktis Tarybos patvirtintai programai; pateiktos aiškios nuorodos į Pagrindinių teisių chartiją ir kitas socialines teises; atsižvelgta į nacionalinę darbo užmokesčio formavimo praktiką ir institucijas bei atitinkamos valstybės narės nacionalinę reformų programą įgyvendinant Sąjungos ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo strategiją; taip pat nustatytas reikalavimas, kad įgyvendinant programą vykdomu fiskaliniu konsolidavimu būtų atsižvelgiama į būtinybę užtikrinti pakankamą finansavimą pagrindinėse politikos srityse, tokiose kaip švietimas ir sveikatos priežiūra. Todėl ESM programoje daugiau dėmesio skiriama socialinei sanglaudai, ekonomikos augimui ir užimtumui (įskaitant aktyvią darbo rinkos politiką), o Komisija pirmą kartą atliko socialinio poveikio vertinimą. Naująja teisine sistema taip pat sukurtas pagrindas, kuriuo remdamasi Komisija gali teikti techninę pagalbą Graikijai, kad pagerintų jos administracinius gebėjimus ir spręstų problemas, susijusias su programos įgyvendinimu.

V

Nors dėl teisinių ir (arba) institucinių priežasčių šis veiklos auditas yra skirtas Komisijai, tiek Euro grupė, tiek kitos Sąjungos institucijos atlieka svarbų vaidmenį, kuris labai keitėsi įgyvendinant paskesnes programas. Gerai suprasti ir apsvarstyti faktinę valdymo sistemą, būdingą kiekvienai programai arba taikytą rengiant dabartinę ESM stabilumo paramos programą ir priimant konkrečius sprendimus, yra būtina siekiant, kad veiksmai ir sprendimai būtų visuomet tinkamai priskirti atsakingoms šalims.

Komisijos veiksmai buvo parengti ir įgyvendinti esant sudėtingai institucinei sąrangai, kuri nuo 2010 m. labai pasikeitė dėl teisinio pagrindo pakeitimų. Komisijos vaidmuo derybų procese taip pat reiškia sąveiką ne tik su nacionalinėmis valdžios institucijomis ir kitomis ES institucijomis, bet ir su įvairiomis tarptautinėmis organizacijomis ir Euro grupe. Šiuo atžvilgiu Komisijai ir Europos Centriniam Bankui (ECB) pagal Europos finansinio stabilumo fondo (EFSF) sistemą arba, vėliau, pagal Europos stabilumo mechanizmo (ESM) steigimo sutartį numatytos pareigos, kad ir kokios svarbios jos būtų, nesuteikia jokių galių savarankiškai priimti sprendimus. Be to, atsakomybė ne tik už politikos pasirinkimą, bet ir už jos įgyvendinimą tenka nacionalinėms valdžios institucijoms.

Visi susitarimo memorandumai yra grindžiami bendromis sąlygomis, dėl kurių susitarė visos institucijos, įskaitant Tarptautinį valiutos fondą (TVF), ir po vidaus diskusijų ir išsamaus dialogo pasiektu susitarimu su Graikijos valdžios institucijomis. Už būtinybę nustatyti bendras sąlygas pasisakė Euro grupė. Tam reikėjo pasiekti kompromisines pozicijas su kitomis institucijomis, t. y. TVF ir ECB. Politikos sąlygos buvo parengtos po išsamių institucijų tarpusavio vidaus diskusijų, ne kartą vykusių žodžiu ir raštu. Teikiant (prireikus) techninę pagalbą, buvo siekiama kuo tinkamiau padėti nacionalinėms valdžios institucijoms, kad jos įgyvendintų sąlygas iki sutartų terminų. Vienas iš šios kelių institucijų sistemos privalumų yra tai, kad skirtingos institucijos gali sutelkti patirtį, kuri dažnai leisdavo užtikrinti geresnę politikos formavimo kokybę.

Be to, būtent valstybės narės, arba pagal ESM sistemą – ESM narės, nustato finansinį paketą, taip pat priima sprendimus dėl priemonių, susijusių su skolomis. ECB, o vėliau – ir bendras priežiūros mechanizmas (BPM) turi konkrečias pareigas užtikrinant finansinį stabilumą ir, kaip priežiūros institucijos, priima sprendimus savarankiškai ir kai kuriais atvejais neatskleisdami kitoms institucijoms konfidencialios su rinka susijusios informacijos.

VIII

Euro zonoje trūko finansinių priemonių ir teisinės sistemos, skirtų finansinei pagalbai euro zonos šalims teikti. Pirmoji programa, finansuojama pagal Graikijos paskolų priemonę (GPP), buvo skubiai sukurta siekiant išvengti valstybės įsipareigojimų neįvykdymo. Kadangi tuo metu nebuvo atitinkamos sistemos, Komisija ir Euro grupė rėmėsi TVF, kuri tuo metu buvo tarptautinė organizacija, turinti įgaliojimus rengti tokias programas ir sukaupusi atitinkamą patirtį, sukurta sistema ir metodika. Komisija oficialiai kodifikavo savo procedūras 2011 m. Atitinkamas prioritetas buvo suteiktas politikos veiksmams, visų pirma įgyvendinant bendrą programą su TVF. Komisija, be kita ko, naudojo TVF sukurtą gerai žinomą išankstinių veiksmų ir struktūrinių kriterijų, – svarbiausių reformų, reikalingų norint užbaigti peržiūrą ir išmokėti lėšas, – sistemą. Jie buvo palaipsniui tobulinami papildomais išankstiniais veiksmais struktūrinių reformų srityje, taip pat taikant rodiklius. Šiuo metu įgyvendinamoje ESM stabilumo paramos programoje taip pat įvesta sąvoka „pagrindiniai siektini rezultatai“.

IX

Kiekviena institucija veikia pagal kiekvienai programai taikomą teisinę sistemą.

XI

Svarbiausių reformų planavimas ir įgyvendinimas vyko platesnio masto aplinkybėmis, kai vyravo sunki ekonominė padėtis, o finansų rinkos pasižymėjo dideliu nestabilumu finansų rinkose. Sėkmingas rekapitalizavimas, plataus masto restruktūrizavimo ir reguliavimo bei valdymo reformos, kurių buvo imtasi tiesiogiai reaguojant į sunkią krizę ir siekiant apriboti neigiamą poveikį, leido stabilizuoti visą sistemą. Taip buvo užtikrinta, kad būtų pasiektas pagrindinis programų tikslas: išvengti valstybės įsipareigojimų nevykdymo ir užtikrinti finansinį stabilumą. Neigiamo scenarijaus (finansų sistemos žlugimo) atveju būtų buvę patirta daug didesnių finansinių, ekonominių ir socialinių nuostolių.

XII

Nesant politinio stabilumo laikui bėgant kilo problemų, susijusių su atsakomybe už reformų darbotvarkės įgyvendinimą; tai yra vienas iš pagrindinių elementų, į kuriuos būtina atsižvelgti vertinant politikos rezultatus šioje srityje.

XIII

Graikija patyrė pasikartojančius ir ilgai trunkančius politinio nestabilumo laikotarpius, kurie lėmė tai, kad vėl atsirado netikrumas dėl politikos krypčių, įsipareigojimų vykdyti reformas ir jų veiksmingo įgyvendinimo. Tačiau, įgyvendinus nuoseklias reformas, sėkmingai užbaigus peržiūras ir pagerėjus augimo perspektyvoms, 2014 m. balandžio ir liepos mėn. Graikija gavo finansavimą rinkose. Iš to aiškiai matyti, kaip, veiksmingai įgyvendinant reformas, padedama didinti rinkos dalyvių pasitikėjimą ir sėkmingai grįžti į rinkas.

Pirma įtrauka. Sėkmingas ekonomikos augimo atkūrimas priklauso nuo sėkmingo programos įgyvendinimo. Ekonomikos augimo nebuvo įmanoma pasiekti nebandant pašalinti esminių Graikijos valstybės ir ekonomikos sisteminių ir struktūrinių trūkumų. Atsižvelgiant į tai, kad ir pirmoji, ir antroji programos buvo pertrauktos, šis galutinis tikslas nebuvo visiškai pasiektas.

Trečia įtrauka. Įgyvendinus programas užkirstas kelias finansų sistemos žlugimui, kurio padariniai Graikijos valstybei ir finansiniam stabilumui būtų buvę daug rimtesni. Tačiau dėl nepalankių makroekonominių ir politinių pokyčių ir užsitęsusio finansų rinkų reformų įgyvendinimo pagal programas pablogėjo bankų balansai.

XIV

Žr. Komisijos atsakymus į toliau nurodytų išvadų ir rekomendacijų dalių pastabas.

Įvadas

06

2015 m. birželio mėn. pabaigoje Graikijos vyriausybė vienašališkai priėmė sprendimą nebaigti antrosios EFSF programos ir paskelbė referendumą.

08

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos V dalies pastabas (institucinė sąranga).

Pastabos

I Dalis. Graikijos Ekonominio Koregavimo Programų Valdymas 24

Žr. Komisijos atsakymą į VIII dalies pastabas.

25

Įgyvendindamos pirmąją programą Komisija ir Euro grupė rėmėsi Tarptautinio valiutos fondo – įgaliojimus rengti tokias programas turinčios ir atitinkamą patirtį sukaupusios tarptautinės organizacijos – sukurta sistema ir metodika.

Prieš planuojant programą buvo atlikta nemažai tyrimų, apimančių problemas, kurias reikėjo spręsti reformomis, taip pat apibrėžti reformų prioritetų nustatymo kriterijai. Be to, Komisija galėjo remtis metodikomis ir analitinėmis priemonėmis, sukurtomis ir taikomomis įprastomis priežiūros sąlygomis tokiose srityse kaip prognozavimas, mokesčių politikos ir tvarumo analizė, pensijos ir struktūrinės politikos (reformų) lyginamoji analizė.

27

Komisija parengė analitinius dokumentus, kuriais pagrindžiami politiniai dokumentai ir patvirtinamos rengiamos sąlygos, įskaitant sąlygas reglamentuojamųjų profesijų srityje.

Pavyzdžiui, Graikijos vyriausybė laiku parengė pirmąsias kelias su reglamentuojamosiomis profesijomis ir Paslaugų direktyva susijusias sąlygas, tačiau galiausiai dėl nedidelio Graikijos valdžios institucijų noro veikti pradėta vėluoti.

28

Pirma įtrauka. Nors kai kurios sąlygos iš pradžių buvo suformuluotos apibendrintai, nustatant aiškų galutinį tikslą, vėliau, nuolat bendraujant su valdžios institucijomis, buvo parengtos išsamesnės gairės, kuriose buvo išdėstytos tokių reformų įgyvendinimo priemonės ir etapai. Kai kuriais atvejais šis metodas neužtikrino tinkamo įgyvendinimo. Tačiau aiškinimo klausimai nebūtinai buvo pagrindinė uždelsto įgyvendinimo priežastis.

Antra įtrauka. Prieš Graikijos valdžios institucijoms įsipareigojant dėl bet kokių sąlygų ir prieš joms pasirašant susitarimo memorandumą, kiekviena sąlyga visada aptariama ir suderinama su valdžios institucijomis tiek techniniu, tiek politiniu lygmenimis siekiant užtikrinti išsamų ir bendrą supratimą apie inicijuojamą reformų procesą ir atsakomybę už jų įgyvendinimą.

Labai išsamiai vertinti sąlygas paskatino tai, kad reikėjo aiškiai nustatyti, kaip turėtų būti įgyvendinamos reformos ir sprendžiami su įgyvendinimu susiję uždaviniai. Be to, valdžios institucijų administracinių gebėjimų nepakako dėl priemonių, reikalingų mokesčių administravimo efektyvumui iš tikrųjų pagerinti, skaičiaus, o ne dėl jų išsamumo.

Antrosios programos įgyvendinimo laikotarpiu dažnai iškildavo nepakankamos atsakomybės už reformas problema, ypač kalbant apie mokesčių administravimo institucijų darbuotojus.

29

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos IV dalies pastabas dėl programos tikslų ir bendrųjų aplinkybių.

Be to, išsamų pagal ESM programą numatytų reformų rinkinį papildė nemažai ypatingų priemonių, skirtų padėti Graikijai kuo geriau panaudoti turimas ES lėšas ir techninę paramą pagal Komisijos iniciatyvą, išdėstytą 2015 m. liepos 15 d. komunikate „Naujas postūmis kurti darbo vietas ir augti ekonomikai Graikijoje“.

30

Pirmojoje programoje buvo daugiau horizontaliosios politikos elementų, o antrojoje programoje nustatyta daugiau tam tikriems sektoriams skirtų sąlygų, įskaitant sąlygas, kuriomis siekiama patikrinti teisės aktus, kuriais ribojama verslo veikla, ir kurios skirtos ne tik turizmo ir mažmeninės prekybos, bet ir statybinių medžiagų ir gamybos sektoriams.

Ši sąlyga buvo įvykdyta pasinaudojus EBPO konkurencijos priemonių rinkiniu.

2 langelis. Produktų rinkos reformos, palyginti su darbo ir mokesčių reformomis

Komisija visiškai suvokė didesnių netiesioginių mokesčių poveikį kainų pokyčiams. Tačiau Graikijos ekonomikoje tebevyksta pagrindinių kainų koregavimo procesas, kuris padėjo atkurti kainų konkurencingumą.

Pagrindinis pirmosios programos tikslas buvo atkurti Graikijos galimybes gauti rinkos finansavimą, todėl daugiausia dėmesio reikėjo skirti fiskaliniam konsolidavimui. Nepaisant to, bendras Graikijai skirtų finansinės pagalbos programų planavimas buvo pagrįstas aiškia strategija. Struktūrinės reformos sudarė pagrindinę programos dalį ir jomis būtent ir buvo siekiama padaryti teigiamą poveikį pasibaigus programos laikotarpiui.

39

Siekdama palyginti Graikijos veiklos rezultatus ir raidą per tam tikrą laiką, Komisija rėmėsi rodikliais, kuriuos buvo galima gauti iš tarptautinių šaltinių, tačiau jie ne visada buvo visapusiškai išsamūs ir buvo prieinami tik po tam tikro laiko. Tai yra EBPO produktų rinkos rodikliai, kuriais įvertinama pažanga, padaryta pertvarkant reglamentuojamąsias profesijas, taip pat Pasaulio banko verslo veiklos rodikliai.

Be to, į susitarimo memorandumus buvo įtrauktos konkrečios sąlygos siekiant įvertinti reformos reglamentuojamųjų profesijų srityje poveikį, įskaitant 20 didžiausių profesijų tyrimą, kuriame nagrinėjamas liberalizavimo laipsnis, su naujais rinkos dalyviais susiję rezultatai, kainų pokyčiai ir kt.

40

Krizės metu būtina nustatyti veiksmų prioritetus, ypač esant ribotam instituciniam gebėjimui nedelsiant spręsti visas esamas ir galimas problemas.

Graikijai skirtose finansinės pagalbos programose pirmenybė buvo teikiama rekapitalizavimui, kurio skubiai reikalavo priežiūros institucijos siekdamos užtikrinti finansinį stabilumą.

Atsižvelgiant į dėl užsitęsusios krizės susikaupusias neveiksnias paskolas, kaip kitas svarbus žingsnis buvo sprendžiamas neveiksnių paskolų tvarkymo klausimas. Neveiksnių paskolų tvarkymo procesas yra ilgesnis ir sudėtingesnis, todėl įvairiose srityse (teisės, priežiūros, valdymo, reguliavimo ir kt.) ir skirtingomis aplinkybėmis reikalingos reformos, kiekvienai iš kurių yra būdingi tam tikri ypatumai (namų ūkių skolos, MVĮ ir didesnių įmonių verslo skolos). Primenama, kad į 2013 m. atliktą turto kokybės peržiūrą buvo įtraukta probleminio turto peržiūra, pagal kurią buvo vertinamas bankų pasirengimas ir pajėgumai valdyti neveiksnias paskolas.

Kalbant apie HFSF pažymėtina, kad Komisija turi tik stebėtojos teises.

45

Nėra vieningo makroekonominio modelio, kurį būtų galima lengvai panaudoti ekonominėms prognozėms rengti.

Be to, vertinant pagal programas priimtų politikos priemonių savalaikiškumą, kokybę ir poveikį nepaprastai svarbu sistemingai atsižvelgti į greitai besikeičiančią Graikijos ekonominę ir politinę padėtį.

4 langelis. Projekcijų derinimas

Tiek makroekonominių, tiek fiskalinių projekcijų tarpusavio poveikis visose programose buvo vertinamas taikant tęstinį procesą, per kurį naujų fiskalinių priemonių poveikis buvo įtrauktas į makroekonominį bazinį scenarijų, o pastarasis buvo naudojamas fiskalinėms projekcijoms įvertinti.

48

Atsižvelgiant į didelį spaudimą ir labai trumpus terminus, kartais galėjo pasitaikyti nedidelių klaidų ar praleidimų. Visose programose buvo vykdoma stipri ir sisteminga tarpinstitucinė duomenų ir skaičiavimų kokybės peržiūra ir tarpusavio vertinimas.

50

8 mlrd. EUR suma buvo laikoma daugmaž priimtinu siektinu tikslu atsižvelgiant į finansinius poreikius pasibaigus programai, o tai savo ruožtu priklauso nuo galimų su skolomis susijusių priemonių, kurios turėtų būti įgyvendintos.

Be to, reikėtų atsižvelgti į institucinės ir teisinės sistemos, kurią sudaro daugybė dalyvių ir sprendimus priimančių asmenų, sudėtingumą.

51

Atsižvelgiant į tai, kad ekonominėje literatūroje nėra bendro sutarimo, projekcijos turi būti grindžiamos keletu tyrimų, iš kurių galima susidaryti vaizdą apie poveikio mastą.

Be to, makrofiskalinės projekcijos yra integruotos ir tai pasakytina ne tik apie Komisijos prognozę ir ne tik apie Graikiją.

II Dalis. Reformų Planavimas Ir Įgyvendinimas 56

Komisija pabrėžia, kad kiekvienoje finansinės pagalbos programoje atsakomybė ne tik už politikos pasirinkimą, bet ir už jos įgyvendinimą tenka nacionalinėms valdžios institucijoms.

57

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos IV dalies pastabas (tikslai ir aplinkybės).

59

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos IV dalies pastabas (programos tikslai).

61

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos IV dalies pastabas (programos tikslai).

63

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos IV dalies pastabas (programos tikslai).

Kova su mokesčių slėpimu ir mokestinių prievolių vykdymo gerinimas yra svarbios reformų Graikijoje įgyvendinimo priemonės. Nepaisant to, tai nėra klausimas, kurį būtų galima greitai išspręsti. ESM programoje, remiantis ankstesnių programų įgyvendinimo patirtimi, tokioms priemonėms skiriama daug dėmesio.

6 langelis. Priemonių taikymo sritis

Mokėjimo padalijimo mechanizmo taikymui atliekant PVM pervedimus valstybinėms institucijoms nepritarė ekspertai. Mokėjimo padalijimo mechanizmas atliekant PVM pervedimus valstybiniam sektoriui taikytas Italijoje, tačiau jam nepritaria tiek įmonės, tiek mokesčių srities specialistai.

Norint intensyviau naudoti elektronines fiskalines priemones, reikia, kad mokesčių administratorius taikytų pažangias IT sistemas, o Graikijoje taip nebuvo.

6 langelis. Pirminė informacija

Pirmojoje programoje nebuvo pateikta visa informacija apie sutartas reformas. Tačiau informacija buvo toliau tikslinama įgyvendinant programas ir remiantis turima patirtimi, siekiant padėti institucijoms aiškiai suprasti padėtį ir atlikti ex post vertinimus.

66

Įtakos didėjančiai mokestinei skolai turėjo tai, kad nurašymo procesas buvo inicijuotas tik 2014 m. ir, be to, yra labai ilgas (mokestinė skola yra pirma įšaldoma ir, jei skolininkas neįgyja pakankamo pajėgumo ją grąžinti, vėliau nurašoma, bet tik praėjus 10 metų, jei skolininko mokumas nepagerėja).

Techniškai labai sunku parengti rodiklius, pagal kuriuos būtų galima stebėti numatomą nedeklaruotų mokesčių lygį ir kurie būtų tikslūs programų peržiūros laikotarpiais.

68

Įgyvendinant programas buvo užtikrinta tinkama viešojo administravimo reformų strateginė sistema. Neatidėliotinas šio sektoriaus prioritetas buvo fiskalinis konsolidavimas, o taip galima paaiškinti reformų eiliškumą nuo fiskalinių iki struktūrinių.

Komisija, pasitelkusi Graikijos specialiosios paskirties grupę (GSPG), sudarė sąlygas keistis geriausia patirtimi teikiant techninę pagalbą. Komisija apgailestauja, kad pastangos įtraukti suinteresuotuosius subjektus buvo nesėkmingos. Dėl dažnų pokyčių vyriausybėje tęstinumo ir stabilumo stoka iš tikrųjų buvo aktualios problemos. (taip pat žr. atsakymą į 76 dalies pastabas).

Galiausiai, Graikijos administracija buvo labai nepaslanki ir priešinosi pokyčiams.

73

Komisija nustatė plataus užmojo terminus, tačiau konkretus pernelyg plataus užmojo terminų pavyzdys nėra tinkamas.

Vertinimo sistemos reformos pagal naująją programą nebuvo planuotos ir įgyvendintos, nes antrosios programos įgyvendinimas buvo faktiškai sustabdytas nuo 2014 m. rudens iki 2015 m. rugpjūčio mėn., kai buvo pradėta įgyvendinti ESM programa. Todėl neįmanoma įvertinti, ar pagal antrąją programą nustatyti terminai buvo pernelyg plataus užmojo, ar ne: reformos net nebuvo bandoma įgyvendinti, nes programa buvo užbaigta anksčiau, nei būtų buvę galima užbaigti įgyvendinimą.

Be to, pagal ESM programą yra įgyvendinama nauja vertinimo sistema. Nuo susitarimo dėl sąlygų sudarymo iki to laiko, kai buvo baigtas rengti antrinės teisės aktas, praėjo dešimt mėnesių (nuo 2015 m. rugpjūčio mėn. iki 2016 m. birželio mėn.), vienu mėnesiu trumpiau nei numatyta antrojoje programoje; faktinis vertinimas atliekamas 2017 m., nes jis grindžiamas 2016 m. pabaigos duomenimis siekiant ilgainiui susidaryti išsamų vaizdą.

78

Įgyvendinant programas skirta dėmesio pagrindiniams kreditų pasiūlą lemiantiems veiksniams, be kita ko, numatyta politikos priemonių, skirtų bankų kapitalui ir likvidumui, taip pat neveiksnių paskolų klausimams. Kreditų krizę lemiantys veiksniai yra sudėtingi ir atspindi struktūrines kreditų rinkų problemas. Todėl didelė naujoms paskoloms taikoma palūkanų norma iš esmės yra veikiau didelio nuosmukio dėl skolininkų nesugebėjimo grąžinti paskolas požymis.

Tuo pačiu metu Komisija siekė padidinti ES ir tarptautinių finansų įstaigų (ERPB, EIB, EIF) teikiamą finansavimą, kuris apima MVĮ skirtas finansavimo priemones.

79

Analizėje buvo pateikta bendra visų dalyvaujančių institucijų nuomonė ir buvo remtasi tuo metu turima informacija. Taip pat buvo remtasi nepriklausomų ekspertų išvadomis.

Rekapitalizavimo sistemą parengė profesionalūs investicijų bankininkai, kurie konsultavo HFSF, Graikijos banką ir Finansų ministeriją.

80

Visa atsakomybė už 2013 m., 2014 m. ir 2015 m. kapitalo poreikių nustatymą teko priežiūros institucijoms. Komisija ir kitos institucijos tik teikė techninę paramą kuriant testavimo nepalankiausiomis sąlygomis sistemą.

Be to, politiniai įvykiai ir dėl to atsiradęs netikrumas ir nestabilumas turėjo didelę neigiamą įtaką BVP augimui, todėl tai yra veiksnys, kurio nebuvo įmanoma numatyti.

81

Nacionalinės valdžios institucijos yra atsakingos už iš anksto apibrėžtos užduoties įgyvendinimą neviršijant sutartų ribų.

Komisija nesikiša į priežiūros institucijos ir bankų santykius.

82

Pagal ES valstybės pagalbos taisykles pagalba turėtų būti apribota iki būtinojo minimumo, taigi ji naudojama banko kapitalo poreikiams padengti, tik jeigu negalima gauti privačių lėšų rinkose. Kaip paaiškinta 2014 m. ir 2015 m. priimtuose Komisijos sprendimuose dėl valstybės pagalbos, HFSF dalyvavimas negali būti laikomas rinkos sandoriu, nes Fondas neinvestavo tokiomis pačiomis sąlygomis ir į tuos pačius sandorius kaip kiti investuotojai. Per 2014 m. rekapitalizavimą buvo įvestas mechanizmas, skirtas apskaičiuoti kainai, kuria HFSF buvo leista dalyvauti, būtent tam, kad būtų išvengta pernelyg didelio HFSF priklausančios akcijų dalies sumažėjimo. Per 2015 m. rekapitalizavimą minimali HFSF dalyvavimo kaina nebuvo nustatyta ex ante atsižvelgiant į konkrečias rinkos sąlygas, o valdžios institucijų sprendimu HFSF dalyvavimo kaina buvo nustatyta remiantis užsakymų portfelio sudarymo procesu, kurį vykdė ir prižiūrėjo tarptautiniai ekspertai.

Šie mechanizmai padėjo sumažinti HFSF patiriamus nuostolius. Akcijų kainų pokyčiai paskesnio rekapitalizavimo metu atspindi privačių investuotojų prisiimamą riziką padidėjusio netikrumo sąlygomis.

83

Konkrečiu Graikijos atveju visoms programoje dalyvaujančioms institucijoms greitai tapo akivaizdu, kad sukurti TVB nebūtų tinkamas sprendimas dėl įvairių priežasčių: daugelyje ekonomikos sektorių paplitusių neveiksnių paskolų įvairovė, labai didelės tokios struktūros išlaidos, su valdymu susijusios problemos, banko ir kliento santykių svarba plačiai paplitusios strateginio įsipareigojimų nevykdymo sąlygomis, poveikis bankų balansams ir kt.

84

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos IV dalies pastabas (programos tikslai).

85

Su nemokumu susijusių teisės aktų tobulinimas ir teismų sistemos gebėjimų gerinimas yra sudėtinga reforma, kurią galima įgyvendinti tik atliekant daugybę veiksmų. 2010–2014 m. buvo priimta keletas teisės aktų pakeitimų, įskaitant Nemokumo kodekso pakeitimus ir Bankroto ne teismo tvarka sistemos sukūrimą. Atsakomybė už reformų įgyvendinimą ir toliau tenka Graikijos valdžios institucijoms. Tokių įgyvendinimo pastangų trūko. Moratoriumai dėl nuosavybės teisių atėmimo buvo įvesti vienašališku Graikijos valdžios institucijų sprendimu ir buvo pratęsti (paskutinį kartą pratęsta iki 2015 m. spalio 30 d.).

10 langelis

Primenama, kad už sėkmingą reformų įgyvendinimą buvo ir tebėra atsakingos Graikijos valdžios institucijos.

Žr. atsakymą į 85 dalies pastabas.

86

Kadangi neveiksnių paskolų tvarkymo ir pardavimo rinka buvo sukurta pagal ESM programą, antrojoje programoje jau buvo pateiktas reikalavimas parengti Išsamią neveiksnių paskolų strategiją kaip pagrindinę sąlygą pagal susitarimo memorandumą; todėl Graikijos valdžios institucijos turėjo pašalinti pagrindines kliūtis, trukdančias sukurti aktyvią neveiksnių paskolų rinką, dar gerokai prieš tai, kai buvo priimtas 2015 m. gruodžio mėn. įstatymas. Be to, Komisija kartu su kitomis institucijomis ir tarptautiniais partneriais pareikalavo pašalinti visas laisvai neveiksnių paskolų rinkai trukdančias kliūtis (pernelyg biurokratiškas procedūras, priežiūros reikalavimus, neveiksnių paskolų pardavimo apmokestinimą ir kt.), o tai paskesniais mėnesiais padėjo pakeisti įstatymą atsižvelgiant į tai, kad buvo užbaigta pirmoji peržiūra. Galiausiai, pagrindinės likusios kliūtys buvo pašalintos vėliau, 2017 m.

87

Galutinė atsakomybė už sėkmingą reformų įgyvendinimą tenka Graikijos valdžios institucijoms.

Į programos sąlygas galiausiai buvo įtrauktas reikalavimas peržiūrėti likvidavimo tvarką ir išspręsti neveiksmingumo klausimus. Programoje buvo siekiama patobulinti likvidavimo organizavimą ir jo vykdymą iškilus problemoms.

88

Įgyvendinant pirmąją programą daugiausia dėmesio buvo skiriama neatidėliotinai esminei fiskalinei politikai, o bankų sektorius tuo metu buvo laikomas palyginti patikimu. Nors pirmojoje programoje iš tikrųjų nebuvo jokių tiesioginių bankų valdymui taikomų sąlygų, šis klausimas buvo netiesiogiai paminėtas programos sąlygose, susijusiose su HFSF steigimu.

Graikijos finansinio stabilumo fondas jau buvo įsteigtas pagal pirmąją programą siekiant sustiprinti bankų sektoriaus padėtį ir atsparumą tuo metu, kai valdymas buvo vienas iš didžiausią susirūpinimą keliančių klausimų.

Bankų valdymo klausimai tapo reikšmingi, nes tikėtasi, kad pagal dabartinę ESM programą bankai bus rekapitalizuojami papildomai panaudojant viešąsias lėšas.

89

Visuotinio bankų nacionalizavimo nebuvo. Norint vienašališkai pakeisti privačių bankų vadovybę yra teisiškai sunku pateisinti tiesioginį kišimąsi į nuosavybės teises. Kaip pripažįstama ES teisės aktuose, dėl banko vadovybės susitaria akcininkai.

Iš pradžių HFSF nedalyvavo todėl, kad dėl esminių valdymo pasikeitimų sunkios krizės metu būtų atsiimama dar daugiau indėlių, tie bankai būtų netekę patyrusių vadovų, todėl būtų kilęs rimtas pavojus finansiniam stabilumui. Tai buvo laikas, kai daugelis bankų turėjo padidinti kapitalą, kad padengtų savo didelius kapitalo poreikius.

Kadangi nebuvo ankstyvos pažangos tobulinant bankų valdybų veiklą, šis klausimas buvo sprendžiamas remiantis sąlyga, nustatyta ESM programos susitarimo memorandume.

90

Papildomi reikalavimai padeda užtikrinti, kad būtų formuojamos aukštesnės kokybės ir nuo išorinio kišimosi nepriklausomos valdybos.

Atsižvelgiant į tai, kad Graikija susidūrė su precedento neturinčia likvidumo, kapitalo ir turto kokybės problema, buvo itin svarbu, kad bankų valdybos samdytų geriausius ekspertus, kurie išspręstų konkrečias Graikijos bankams kylančias problemas.

91

Galutinė atsakomybė už sėkmingą reformų įgyvendinimą tenka Graikijos valdžios institucijoms.

Komisija su kitomis institucijomis atidžiai stebėjo mažiau svarbias įstaigas, tačiau pirmenybė buvo teikiama finansinio stabilumo užtikrinimui daugiausia dėmesio skiriant sisteminiams bankams.

Pagal ESM programą mažiau svarbios įstaigos neturėjo teisės gauti viešųjų (programos) lėšų rekapitalizavimui. Taigi programa nepagrindžiamas kišimasis į šių bankų veiklą, jei jie nepažeidžia prudencinių taisyklių.

Įstaigos neatlikto jokio vaidmens minėto audito metu, tačiau palankiai įvertino priežiūros institucijų sprendimą jį atlikti.

Su mažiau svarbių įstaigų (MSĮ) priežiūra susiję klausimai buvo įtraukti į Išsamią finansų sektoriaus sistemą, apimančią viso bankų sektoriaus restruktūrizavimą, kurio metu buvo sanuotos ar likviduotos kelios MSĮ.

92

HFSF įstatyme nustatomos išsamios taisyklės, susijusios su sprendimais, kurie priklauso vykdomosios valdybos ir bendrosios tarybos kompetencijai (4 straipsnis). Visa atsakomybė už bet kokį netinkamą įgyvendinimą tenka tik HFSF, nes įstaigos nėra atsakingos už fondo užduočių valdymą.

93

Nors ne visus pokyčius galima priskirti programos reikalavimams, siekiant pagerinti HFSF veiklą iš tiesų reikėjo tam tikrų pakeitimų, kurie visų pirma buvo susiję su poreikiu užtikrinti HFSF nepriklausomybę nuo išorinės politinės įtakos.

Nors tokie pakeitimai galėjo turėti neigiamų padarinių, manyta, kad nauda atsvers patiriamas išlaidas.

94

Ši padėtis turėtų būti vertinama atsižvelgiant į platesnį finansų rinkose susidariusios sunkios padėties, dėl kurios negalima greitai susigrąžinti investicijų, kontekstą. Sėkmingas rekapitalizavimas, plataus masto restruktūrizavimo ir reguliavimo bei valdymo reformos, kurių buvo imtasi tiesiogiai reaguojant į neigiamus įvykius, leido stabilizuoti visą sistemą. Tai leido pasiekti pagrindinį programų tikslą – finansinį stabilumą. Alternatyvus scenarijus (t. y. finansų sistemos žlugimas) būtų nulėmęs didelius finansinius, ekonominius ir socialinius nuostolius.

97

Nors pilkosios zonos keliama rizika buvo aiškiai suvokiama, prasmingai ją įvertinti nebūtų buvę įmanoma dėl neteisėto jos pobūdžio (neteisėto nepranešimo apie gaunamas pajamas).

Komisija primena, kad derybos vyko dalyvaujant ir kitomis institucijomis. Žr. Komisijos atsakymą į santraukos V dalies pastabas (institucinė sąranga).

98

Žr. Komisijos atsakymą į santraukos V dalies pastabas (institucinė sąranga).

99

Priemonės kolektyvinių derybų srityje buvo sutartos ir vykdomos laipsniškai ir progresyviai. Vis dėlto tai nėra susiję su negebėjimu pripažinti, kad Graikijos ekonomikoje dominuoja labai mažos ir mažosios įmonės. Atvirkščiai, tai rodo atsargų požiūrį, nes vėlesniu etapu, reaguojant į vis blogėjančią padėtį, įgyvendinta tolesnių papildomų priemonių, pavyzdžiui, įsteigtos „asmenų sąjungos“, leidžiančios įmonių lygmeniu derėtis ir tose įmonėse, kuriose nėra profesinių sąjungų, ir šios priemonės turėjo labiau tiesioginį poveikį esamai nacionalinei praktikai.

100

Kalbant apie darbo rinkos reformas pažymėtina, kad į ESM programą buvo įtraukti tie patys klausimai, kaip ir ankstesnėse programose, dėl dviejų pagrindinių priežasčių: pirma, kai kurios priemonės, dėl kurių buvo susitarta pagal antrąją programą, nebuvo įgyvendintos; antra, ESM programoje buvo numatyta išsami anksčiau įgyvendintų priemonių (kai kurios jų buvo laikinos) peržiūra siekiant nustatyti, ar šios priemonės vis dar yra tinkamos ir būtinos. Komisija pripažįsta, kad buvo smarkai vėluojama įgyvendinti priemones, tačiau mano, kad laikas ir eiliškumas buvo tinkami.

11 langelis

Nacionalinėje kolektyvinėje darbo sutartyje nustatytas minimalus darbo užmokestis buvo sumažintas teisės aktu, ir buvo sukurta nauja teisės aktais nustatyto minimalaus darbo užmokesčio nustatymo sistema. Po šios reformos iš esmės pakito minimalaus darbo užmokesčio nustatymo Graikijoje pobūdis, nuo sutarto kolektyvinėje sutartyje (savarankiškai socialinių partnerių) iki nustatyto teisės aktais (vyriausybės sprendimu). Tuo pačiu metu naujai sukurta sistema turėjo būti taikoma pasibaigus programai (t. y. esant stabilioms ekonomikos ir darbo rinkos sąlygoms), o minimalaus darbo užmokesčio lygis programos įgyvendinimo laikotarpiu būtų įšaldytas.

102

Trečia įtrauka. Kiekybinis lygis(15 proc. sumažėjimas) buvo nurodytas siekiant pateikti vienetui tenkančių darbo sąnaudų numatomo mažėjimo išdėstymą pagal dydį. Pastarojo kintamojo pokyčius lemia sudėtinga sąveika, kuriai valstybės valdžios institucijos gali turėti įtakos, bet negali tiesiogiai jos „kontroliuoti“. Todėl būtų neteisinga laikyti šį lygį aiškiu tikslu, pagal kurį būtų matuojami laimėjimai (rezultatai).

III Dalis. Programos Tikslų Įgyvendinimas 106

Svarstant, ar finansinės pagalbos programos pasiekė savo pagrindinius tikslus, reikia atsižvelgti į tai , kad už savalaikį ir veiksmingą reformų įgyvendinimą yra atsakingos nacionalinės valdžios institucijos. Visų pirma, svarbu atsižvelgti į visus išorinius veiksnius, kurie nepriklauso nuo institucijų kontrolės ar įtakos, pavyzdžiui, į ekonominę ir politinę aplinką, administracinius gebėjimus, atsakomybę už reformų įgyvendinimo procesą, komunikacijos politiką ir bet kokius netikėtus sukrėtimus (pvz., pirmalaikius rinkimus, didesnį pasaulinį nuosmukį) ar kitus išorinius veiksnius.

110

Kalbant apie finansinę riziką pasibaigus programos laikotarpiui pažymėtina, kad Komisijos parengtose finansavimo lentelėse ir Skolos tvarumo analizėje (STA) nagrinėjamos finansavimo sąlygos pasibaigus programai.

12 langelis

TVF pateiktas fiskalinės bazės ir mokestinių priemonių vertinimas skiriasi nuo Europos institucijų vertinimo įvairiais aspektais.

123

Įgyvendinus programas užkirstas kelias finansų sistemos žlugimui, kuris galėjo turėti rimtų padarinių Graikijos valstybei ir finansiniam stabilumui. Bankų balansų blogėjimo priežastis – užsitęsęs programoje numatytų finansų rinkos reformų įgyvendinimas, pasikartojantys politinio nestabilumo laikotarpiai, padidėjęs netikrumas ir pasitikėjimo praradimas, taip pat ilgalaikis nuosmukis.

124

Atgaivintas ilgalaikis ekonomikos augimas yra sėkmingo programos įgyvendinimo rezultatas, o ne trumpalaikis tikslas. Programos įgyvendinimo sėkmė gali būti įvertinta tik praėjus daugeliui metų nuo jos pabaigos, nes pasibaigus programai reformos ir toliau ilgai turės kaupiamąjį poveikį.

Išvados ir rekomendacijos

1 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai. Ji nustatys sąlygų nustatymo sistemą ir užtikrins didesnį aiškumą dėl taikytinų analitinių priemonių.

2 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai.

3 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai.

Komisija pažymi, kad dabartinėje ESM sutartyje numatytos tikslingesnės programos, pvz., nukreiptos į disbalansą konkrečiuose sektoriuose, o tokiu atveju negalima užtikrinti išsamios ekonomikos augimo strategijos.

4 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai.

5 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai. Šiuo atžvilgiu daugumos veiksmų jau buvo imtasi pagal ESM programą.

6 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai ir primena, kad ji negali įpareigoti kitų institucijų pripažinti darbo metodų, kurie pagal apibrėžimą turi būti iš principo ir iš esmės suderinti.

7 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai. Komisija jau taiko kokybės kontrolės priemones, įskaitant bendradarbiavimą su kitomis institucijomis. Komisija peržiūrės esamą kokybės kontrolės tvarką ir patobulins susijusius dokumentus.

141

Atsižvelgiant į fiskaliniam konsolidavimui teikiamą prioritetą, buvo nustatytas fiskalinių ir struktūrinių reformų eiliškumas. Be to, tikroji problema buvo ne reformų planavimas, o jų įgyvendinimas. Iš tiesų, administracinių gebėjimų stigo, todėl Graikijai buvo suteikta techninė parama šiuo klausimu, įsteigus Komisijos Graikijos specialiosios paskirties grupę.

Be to, veiksmingai naudoti teikiamą techninę paramą ir faktiškai įgyvendinti struktūrines reformas trukdė pasikartojantys užsitęsusio politinio nestabilumo laikotarpiai.

Kalbant apie kiekybinius tikslus pažymėtina, kad jie buvo nustatyti bendradarbiaujant ir susitarus su Graikijos valdžios institucijomis.

8 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai.

Techninė parama yra glaudžiai suderinta su ESM stabilumo programos nuostatomis, pagal kurias kelioms programoje numatytoms reformoms skiriama parama buvo tiesiogiai įtraukta į susitarimo memorandumą. Per tris mėnesius nuo ESM programos įsteigimo Komisija susitarė su Graikijos valdžios institucijomis dėl Techninio bendradarbiavimo plano, skirto struktūrinėms reformoms remti, kuris taip pat buvo paskelbtas Komisijos interneto svetainėje. Paramos struktūrinėms reformoms tarnyba teikia ir koordinuoja paramą Graikijos valdžios institucijoms beveik visose ESM programoje numatytose reformų srityse.

9 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai. Taip bus sustiprintas jos analitinis darbas, susijęs su programoje numatytų reformų rengimu, nes bus sukurta sąlygų nustatymo sistema, todėl taps aiškiau, kokias analitines priemones naudoti.

146

Įgyvendinus programas užkirstas kelias finansų sistemos žlugimui, kuris galėjo turėti rimtų padarinių Graikijos valstybei, ir atkurtas finansinis stabilumas, o tai iš esmės padėjo sušvelninti tolesnį nuosmukį. Bankų balansų blogėjimo priežastis – užsitęsęs programoje numatytų finansų rinkos reformų įgyvendinimas, pasikartojantys politinio nestabilumo laikotarpiai, padidėjęs netikrumas ir pasitikėjimo praradimas, taip pat ilgalaikis nuosmukis.

10 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai. Ji jau atliko kitų euro zonos šalių, kurios įgyvendino stabilumo programas, ex post vertinimus.

11 rekomendacija

Komisija pritaria rekomendacijai.

Santrumpos

AROP – 2007–2013 m. programavimo laikotarpio administracinės reformos veiksmų programa

BPM – Bendras priežiūros mechanizmas

BVP – bendrasis vidaus produktas

EBPO – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija

ECB – Europos Centrinis Bankas

ECJ – Europos Sąjungos Teisingumo Teismas

EEP – Europos ekonominės prognozės

EFPM – ekonominės ir finansų politikos memorandumas

EFSF – Europos finansinio stabilumo fondas

EFSM – Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonė

EK – Europos Komisija

Ekonomikos ir finansų reikalų GD – Europos Komisijos Ekonomikos ir finansų reikalų generalinis direktoratas

EKP – ekonominio koregavimo programa

ENFIA mokestis – vienodas nekilnojamojo turto mokestis

EPL – darbuotojų apsaugos teisės aktai

ESM – Europos stabilumo mechanizmas

ESS – Europos sąskaitų sistema

FS – finansavimo spraga

GB – Graikijos bankas

GPP – Graikijos paskolų priemonė

GSPG – Graikijos specialiosios paskirties grupė

HFSF – Graikijos finansinio stabilumo fondas

Iždo vekseliai – vienų ar daugiau metų trumpalaikių skolos priemonių emisijos

NP – neveiksnios paskolos

PDP – perviršinio deficito procedūra

PPC rinkliava – valstybinės elektros energijos įmonės (angl. Public Power Corporation) rinkliava

PSD – privačiojo sektoriaus dalyvavimas

SESV – Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo

SGPR – Generalinis sekretoriatas, atsakingas už valstybės pajamas

SM – susitarimo memorandumas

SPP – susitarimas dėl paskolų priemonės

TSM – techninis susitarimo memorandumas

TUI – tiesioginės užsienio investicijos

TVB – turto valdymo bendrovė

TVF – Tarptautinis valiutos fondas

ULC – darbo vieneto sąnaudos

VA – viešasis administravimas

VBIP – vienas bendras informacinis punktas

Galinės išnašos

1 Nuo 2008 m. tarptautinės finansinės paramos, be Graikijos, paprašė dar keturios euro zonos šalys (Portugalija, Airija, Ispanija ir Kipras) ir trys euro zonai nepriklausančios šalys (Latvija, Vengrija ir Rumunija).

2 Tarptautinis valiutos fondas (TVF) – tai organizacija, kurią sudaro 189 šalys, ir jos pagrindinis tikslas – užtikrinti tarptautinės pinigų sistemos stabilumą. Be kitos veiklos, TVF teikia paskolas šalims narėms, kurioms kyla faktinių ar galimų mokėjimų balanso problemų, jeigu jos sutinka įgyvendinti politiką, kuria siekiama išspręsti pagrindines problemas.

3 Atitinkamai iki 2015 m. vasario ir birželio mėn. pabaigos.

4 Visų trijų programų tikslai buvo vienodi. Trečiojoje programoje viešajam administravimui modernizuoti, pripažįstant šios srities reformų svarbą, buvo nustatytas specialus tikslas, tačiau pirmojoje ir antrojoje programose viešojo administravimo reforma taip pat buvo įtraukta į tikslą „Ekonomikos augimas ir konkurencingumas“.

5 Europos stabilumo mechanizmo steigimo sutarties 12 ir 13 dalys.

6 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 472/2013 dėl euro zonos valstybių narių, kurios turi didelių finansinio stabilumo sunkumų arba kurioms tokie sunkumai gresia, ekonominės ir biudžeto priežiūros griežtinimo (OL L 140, 2013 5 27, p. 1).

7 Reglamentas (ES) Nr. 472/2013.

8 Remiantis Sutartimi dėl Europos Sąjungos veikimo (127 ir 282 straipsniais) ir 1998 m. birželio 29 d. Tarybos sprendimo 98/415/EB dėl nacionalinių institucijų konsultavimosi su Europos Centriniu Banku dėl teisės akto projekto nuostatų (OL L 189, 1998 7 3, p. 42) 2 straipsniu.

9 Konkrečių politikos sričių reformų ir teisės aktų pakeitimų įgyvendinimo sąlygos.

10 Dėl pirmosios ir antrosios programų raštai išsiųsti Euro grupės pirmininkui, Komisijos pirmininko pavaduotojui ir ECB pirmininkui. Tas pats raštas kartu išsiųstas ir TVF.

11 2017 m. pavasarį TVF dar nebuvo pasiekęs susitarimo dėl savo finansinio dalyvavimo trečiojoje programoje. Tačiau jis aktyviai dalyvavo parengiamajame procese.

12 Išvykstamuosius patikrinimus atliko Komisijos, TVF ir ECB vyresnieji pareigūnai. Jų tikslas buvo: 1) atnaujinti prognozes ir šalies padėties pagrindinėse politikos srityse vertinimą; 2) įvertinti, kaip laikomasi sąlygų; 3) rengiantis kitai peržiūrai, peržiūrėti politikos sąlygas.

13 Kartu su programų dokumentų projektais Komisija Tarybai pateikė Komisijos komunikatą Tarybai laikantis 2010 m. gegužės 10 d. Tarybos sprendimo 2010/320/ES, kuriuo nustatoma atitiktis sąlygoms ir Komisijos rekomendaciją dėl Tarybos sprendimo, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos sprendimas 2010/320/ES (pagal SESV 126 ir 136 straipsnius).

14 Po antrosios programos trečiosios peržiūros (2012 m. gruodžio mėn.) nebuvo priimta jokių specialių Tarybos sprendimų dėl programų peržiūros, nes didelių politikos reikalavimų pokyčių po jų nebuvo.

15 Paskolos sutartį parengė Europos Komisija, kuri valdė skolinimo operacijas. Pagal pirmąją programą paskolos sutartį dvišaliu pagrindu sudarė euro zonos valstybės narės ir Graikija.

16 Euro grupė yra neoficialus organas, kuriame euro zonai priklausančių valstybių narių finansų ministrai svarsto klausimus, susijusius su bendra atsakomybe už eurą.

17 Parengiamasis organas, kurį sudaro į Ekonomikos ir finansų komiteto sudėtį įeinantys valstybių narių, priklausančių euro zonai, Komisijos ir Europos Centrinio Banko atstovai.

18 Palyginti su specialiąja ataskaita Nr. 18/2015, kurioje pateikti penkiose programos šalyse atlikto audito rezultatai, šioje ataskaitoje pateikiama išsamesnė Graikijos ekonominio koregavimo programų analizė pagal konkrečias politikos sritis. Tačiau abiejose ataskaitose pateiktos panašios išvados ir rekomendacijos, nes DG ECFIN atitinkamas programas valdė vienu metu. Vis dėlto atkreipiame dėmesį į tai, kad Graikijos programa buvo išskirtinė pagal taikymo sritį ir mastą, todėl ją buvo ypač sunku valdyti.

19 TVF dalyvavimą Graikijos ekonominio koregavimo programoje įvertino Nepriklausomas vertinimo biuras: „TVF ir krizės Graikijoje, Airijoje ir Portugalijoje“, 2016 m.

20 ESM yra tarpvyriausybinė organizacija, kurią finansuoja euro zonos valstybės narės. ESM auditą atlieka valdytojų taryba (įskaitant vieną Audito Rūmų auditorių), tačiau patys Audito Rūmai neturi teisės atlikti ESM audito. Į šią problemą dėmesys atkreiptas 2014 m. Audito Rūmų atliktoje ES atskaitomybės ir viešojo audito sistemos padėties apžvalgoje. Institucijos veikla Graikijoje aptarta neseniai paskelbtoje vertinimo ataskaitoje „EFSF ir ESM finansinė parama“.

21 Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnis kartu su ECBS ir ECB statuto 27.2 straipsniu. Apie Audito Rūmų įgaliojimų apribojimus ECB atžvilgiu kalbėta 2014 m. mūsų atliktoje ES atskaitomybės ir viešojo audito sistemos padėties apžvalgoje.

22 Europos Parlamentas specialiai paprašė Audito Rūmų išanalizuoti ECB vaidmenį finansinės paramos programose (žr. 2017 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento rezoliuciją dėl Audito Rūmų specialiųjų ataskaitų vykdant Komisijos 2015 m. biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūrą (2016/2208)).

23 ECB mano, kad pateikė Audito Rūmams rašytinius atsakymus ir susijusius dokumentus apie savo dalyvavimą Graikijos programose atsižvelgdamas į Audito Rūmų įgaliojimų audituoti ECB valdymo veiklos efektyvumą teisinę aprėptį. Su panašiomis problemomis siekiant iš ECB gauti įrodymus susidūrėme atlikdami Bendro priežiūros mechanizmo auditą (Specialioji ataskaita Nr. 29/2016, 29 dalis).

24 Sausio mėn., paskutinį kartą pasinaudojus rinkos finansavimu, jau ir taip didele kaina pasiskolinta 5 mlrd. eurų (6,2 %). 2010 m. sausio–balandžio mėn. dvejų metų obligacijų kainų skirtumai padidėjo nuo 347 iki 1 552 bazinių punktų.

25 Euro zonos aukščiausiojo lygio susitikimai – euro zonos valstybių narių ar jų vyriausybių vadovų susitikimai.

26 Tokias gaires turi TVF (pavyzdžiui, „Sąlygų rengimo gairės“, 2002 m. rugsėjo mėn.).

27 Pavyzdžiui, nebuvo sutarimo dėl tikslinio finansų ministerijos savarankiškumo lygio mokesčių administravimo srityje (darbo ir išteklių planavimo ir sprendimų priėmimo). Nepaisant to, kad sąlygų šioje srityje padaugėjo, programos tikslas nebuvo pasiektas (t. y. įgyvendinant trečiąją programą sprendžiami su savarankiškumu susiję neišspręsti klausimai).

28 Rengiant pirmąją programą, mokesčių administravimo srityje nebuvo nustatyta išankstinių veiksmų, o antrojoje programoje 10 % „unikalių“ mokesčių administravimo srities sąlygų buvo išankstiniai veiksmai. Trys ketvirčiai šių sąlygų iš pradžių nebuvo įtrauktos į antrąją programą.

29 Dėl masinio indėlių atsiėmimo ir eilių, susidariusių prie bankomatų po referendumo paskelbimo, Graikija paskelbė bankų nedarbo dienas.

30 Nepaisant užsitęsusių derybų, su Graikijos valdžios institucijomis nepavyko susitarti dėl reformų, reikalingų paskutinėms antrosios programos peržiūroms užbaigti.

31 Pavyzdžiui: „neįvykdyta“, „vykdoma“, „neįvykdyta, padaryta pažanga“, „įvykdyta ir vykdoma“, „iš dalies įvykdyta“, „iš esmės įvykdyta“ ir „vėluojama įvykdyti“.

32 Pavyzdžiui, Geresnio reglamentavimo biuras iš tiesų buvo formaliai įsteigtas įgyvendinant darbotvarkę, tačiau jam trūko darbuotojų ir jis neturėjo įgaliojimų atmesti pasiūlymų projektus, pateikiamus kartu su prastai parengtais reglamentavimo poveikio vertinimais.

33 2013 m. nustatėme vieną konkretų atvejį, kai Komisija nesugebėjo įtikinamai HFSF išreikšti savo susirūpinimo dėl galimo dviejų bankų susijungimo. Vėliau sandoris buvo nutrauktas, tačiau dėl sugaišto laiko buvo prarasta galimybė rekapitalizuoti vieną iš šių bankų privačiomis lėšomis (galiausiai HFSF jį visiškai rekapitalizavo).

34 Pavyzdžiui, 2010 m. gegužės mėn. pradėjus įgyvendinti vertybinių popierių rinkų programą, skirtą vyriausybės obligacijoms pirkti antrinėje rinkoje, ir nuo 2010 m. pradėjus mokiems bankams teikti skubią paramą likvidumui padidinti.

35 2015 m. vasario 4 d. ECB nusprendė laikinai panaikinti draudimą priimti Graikijos vyriausybės obligacijas kaip paskolos užstatą, todėl automatiškai padidėjo bankų trumpalaikio skolinimosi išlaidos. Buvo neaišku, ar šis sprendimas priimtas kartu su antrojoje programoje dalyvaujančiais partneriais. Vėliau tą patį mėnesį Euro grupė nusprendė keturiems mėnesiams pratęsti antrąją programą (iki 2015 m. birželio mėn. pabaigos).

36 Pavyzdžiui, nebuvo vykdoma pakeitimų, versijų ir (arba) prieigos kontrolė, nebuvo derinami įvesties duomenys ir nebuvo įdiegta jokių analizės priemonių nuoseklumui ir duomenų vientisumui užtikrinti.

37 Pavyzdžiui, iš pradžių apskaičiuojant finansavimo spragą, buvo nepakankamai įvertinti visi skolos refinansavimo poreikiai ir atliekant 2010 m. gruodžio mėn. apskaičiavimą, skolos amortizavimo įmokų suma neatitiko bendros sumos.

38 Pavyzdžiui, viešųjų įmonių finansavimo poreikių įvertinimas, pasikliovimas kaupiamuoju principu parengtais duomenimis, o ne faktiniais grynųjų pinigų poreikiais, rinkos finansavimo sąlygos bei atsargų ir srautų koregavimo dydis.

39 Šiuo atžvilgiu atlikome statistinį tyrimą, kuriame pirmajai ir antrajai programoms Komisijos parengta makroekonominė prognozė buvo lyginama su kitų organizacijų parengtomis prognozėmis ir alternatyviais makroekonominiais modeliais. Atlikus lyginamąją analizę, parengtą taikant prognozių reitingavimo procedūrą, paaiškėjo, kad apskritai Ekonomikos ir finansų reikalų GD prognozių ir konkuruojančių institucijų atliktų prognozių tikslumas buvo panašus.

40 Kitos pagrindinės reformų sritys, neįtrauktos į mūsų analizę, buvo sveikatos priežiūros sistema, švietimas, teisminės institucijos ir pramonė.

41 Pavyzdžiui, nebuvo pagrįsta ši sąlyga: „Vyriausybė teisės aktus keičia siekdama sumažinti mokestines kliūtis bendrovių susijungimams ir įsigijimams, pavyzdžiui, susikaupusių nuostolių neperdavimą kartu su bendrove ir sudėtingą „per didelės naudos“ apskaičiavimą (Įstatymas Nr. 3522/2006, 11 straipsnis) perduodant uždarąsias akcines bendroves.“ (pirmoji programa, 2010 m. gegužės mėn.).

42 EBPO šį mokestį laikė mažiausiai kenkiančiu augimui.

43 Pati Komisija pripažino, kad 2010 ir 2011 m. mokestinių prievolių vykdymo srityje pasiekta pažanga buvo nepakankama.

44 Pagal pirmąją programą mokesčių administravimui susitarimo memorandumuose buvo nustatytos 32 individualios sąlygos, o pagal antrąją – 194 sąlygos. TVF sąlygų išsamumas taip smarkiai nepadidėjo: į pirmąją programą šioje srityje įtraukti šeši struktūriniai kriterijai, o į antrąją – 14.

45 Pajamos iš mokesčių ir socialinių įmokų (remiantis Eurostato duomenimis), išskyrus priskirtąsias socialines įmokas, apskaičiuotas kaip BVP dalis. Pagal savo struktūrą rodiklis taip pat neapima nesurinktų sumų, nes Graikija mokesčių ir socialinių įmokų surinkimą registruoja taikydama „pagal laiką koreguojamų grynųjų pinigų sumų“ metodą.

46 Visų pirma 2009–2014 m. PVM pajamos kaip BVP dalis nepadidėjo, kaip iš pradžių prognozuota, nepaisant kelis kartus didinto tarifo ir to, kad privatus vartojimas sudarė tvarią BVP dalį.

47 „PVM nepriemokos 28 ES valstybėse narėse tyrimas ir ataskaitos“ (angl. Study and Reports on the VAT Gap in the EU-28 member states) (Mokesčių ir muitų sąjungos GD, 2016 m.).

48 2009 m. atlyginimai ir pensijos, kurie nuo 2000 m. buvo dinamiškai augantis išlaidų elementas, sudarė tris ketvirtadalius visų pirminių išlaidų. 2000–2008 m. darbo užmokesčio išlaidos padidėjo beveik 100 %, o 2009 m. – dar 7,5 %.

49 Paprastai instituciniai gebėjimai apima tris intervencinius aspektus: 1) struktūras ir procesus; 2) žmogiškuosius išteklius ir 3) paslaugų teikimą.

50 Viešojo administravimo reformų srityje techninės paramos apimtis ir mastas buvo riboti. Jai skirta 750 000 eurų finansinė parama. Tačiau ši sutartis nebuvo visiškai įgyvendinta (panaudota tik 37 % turimo biudžeto ir 44 % iš 620 2013 1 30–2014 1 1 laikotarpiui numatytų žmogaus darbo dienų).

51 Planuota, kad 150 000 darbuotojų atleidimas bus ilgalaikis sprendimas – ši priemonė įgyvendinta taikant etatų mažinimo taisyklę, pagal kurią vietoj penkių išėjusių darbuotojų priimamas vienas darbuotojas, mažinant laikinųjų sutarčių skaičių, sukuriant darbo jėgos rezervą, nustatant ankstyvo ir įprastinio išėjimo į pensiją sistemas ir vykdant įdarbinimo kontrolę. Pagal privalomo 15 000 darbuotojų atleidimo programą atleisti darbuotojai galėtų būti pakeisti naujais darbuotojais, kurių kvalifikacija labiau atitinka administracijos poreikius.

52 Nors programose buvo nustatytos sąlygos, kuriomis siekta gerinti MVĮ galimybes gauti finansavimą, įgyvendinant finansų sektoriaus reformas įsteigtas tik Ekonomikos augimo institutas. Be to, šiam tikslui skirta suma (apie 200 mln. eurų), palyginti su Graikijos įmonių finansavimo poreikiais, buvo nedidelė.

53 Varantas – vertybinis popierius, kuris iki galiojimo termino pabaigos suteikia jo turėtojui teisę už nustatytą kainą pirkti bendrovės emitentės pagrindinius vertybinius popierius.

54 Nuo krizės pradžios Graikijos bankų kapitalo poreikiai buvo įvertinti šešis kartus. Paprastai šie vertinimai atliekami remiantis dviem (atskaitos ir neigiamu) pagrindinių makroekonominių kintamųjų pokyčių scenarijais. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad visais atvejais Komisija atliko esminį vaidmenį rengiant scenarijus (taip pat žr. Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 5/2014 58 dalį ir 1 langelį). TVF, atlikdamas antrosios programos ex postvertinimą, nustatė kapitalo poreikių vertinimų trūkumų (2017 m. vasario mėn. Specialiosios ataskaitos Nr. 17/44 39 dalis ir 19 diagrama).

55 2014 m. privatūs investuotojai įsigijo keturių didžiausių bankų akcijų su 7–23 % nuolaida, palyginti su paskutine uždarymo kaina. 2015 m. nuolaida buvo gerokai didesnė – nuo 34 iki 93 %, nes dėl didelio netikrumo ex antenebuvo nustatyta minimali kaina.

56 Problemos buvo šios: neveiksnių paskolų valdymo praktikos kodekso įgyvendinimo atidėjimas iki 2015 m. pabaigos, mažiau aktyvus paskolų portfelio valdymas (bankai daugiausia dėmesio skyrė trumpalaikiams sprendimams, dėl to problema nusikėlė į ateitį) ir prastas bankų tarpusavio bendradarbiavimas. Be to, pastebėtas neveiklumas tais atvejais, kai bankai denonsavo kredito sutartis, – dėl to nesiimta jokių teisinių veiksmų.

57 Ir ECB, ir TVF nustatė kelias kliūtis neveiksnių paskolų pertvarkymui (ECB „Nacionalinės priežiūros praktikos ir su neveiksniomis paskolomis susijusių teisinių sistemų vertinimas“, (angl. Stocktake of national supervisory practices and legal frameworks related to NPLs), III priedas, 2016 m. rugsėjo mėn., ir TVF šalies ataskaita Nr. 17/41, 2017 m. vasario mėn., p. 3–15).

58 Pavyzdžiui, sumažinus minimalųjį darbo užmokestį, didėja paskata dalį atlyginimo (viršijančią minimalųjį darbo užmokestį) mokėti neoficialiai, kad sumažėtų mokesčiai ir socialinio draudimo įmokos. Kita vertus, darbo rinkos neoficialumui mažinti buvo taikomos specialios priemonės.

59 Darbuotojų atstovavimo forma nesant profsąjungų.

60 Įgyvendinant pirmą programą, Tarybos sprendimuose buvo nurodomas nominalus deficitas, o įgyvendinant antrą programą – pirminis deficitas, išskyrus bankininkystės priemones.

61 Pirminis struktūrinis biudžeto balansas – faktinis biudžeto balansas atėmus išlaidas palūkanoms, cikliškumo dedamąją ir vienkartines bei kitas laikinąsias priemones. Struktūrinis balansas atspindi pagrindines biudžeto balanso tendencijas.

62 „Moody’s“: Caa3, „Fitch“: RD (ribotas įsipareigojimų nevykdymas, angl. restrictive default), „Standard & Poor’s“: SD (atrankinis įsipareigojimų nevykdymas, angl. selective default). 2016 m. tik „Standard & Poor’s“ padidino keturių didžiausių Graikijos bankų reitingus iki CCC+.

63 Neinvesticinis reitingas (BB arba žemesnis) reiškia, jog nėra garantijos, kad bendrovė išpirks išleistus skolos vertybinius popierius.

64 Nuo 2009 iki 2016 m. negrąžintos paskolų sumos privačiajame sektoriuje sumažėjo 21,9 %. Tačiau faktinis neigiamas bankų finansavimo srautas buvo daug didesnis dėl didelės ir nuolat didėjančios neveiksnių paskolų dalies.

65 Išskyrus turizmą, kuriam vidinė devalvacija buvo naudinga.

Wydarzenie Data
Przyjęcie ramowego programu kontroli / rozpoczęcie kontroli 11.11.2015
Oficjalne przesłanie projektu sprawozdania do Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) 13.7.2017
Przyjęcie sprawozdania końcowego po przeprowadzeniu postępowania kontradyktoryjnego 3.10.2017
Otrzymanie oficjalnych odpowiedzi Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) we wszystkich językach 14.11.2017

Audito grupė

Savo specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šią ataskaitą parengė IV audito kolegija, kuri didžiausią dėmesį skiria rinkų reguliavimui ir konkurencingai ekonomikai. Baudilio Tomé Muguruza, šios kolegijos seniūnas, yra šios ataskaitos pranešėjas. Rengiant šią ataskaitą jam padėjo jo kabineto pareigūnai Daniel Costa de Magalhães, Ignacio García de Parada Miranda ir Simon Dennett, direktorius Zacharias Kolias ir užduoties vadovė Kamila Lepkowska. Audito grupę sudarė Efstathios Efstathiou, Athanasios Koustoulidis, Adrian Savin, Giuseppe Diana, Marion Schiefele ir Natalia Krzempek.

Iš kairės į dešinę: Daniel Costa de Magalhães, Giuseppe Diana, Marion Schiefele, Adrian Savin, Kamila Lepkowska, Simon Dennett, Baudilio Tomé Muguruza, Ignacio García de Parada Miranda, Efstathios Efstathiou, Zacharias Kolias, auditorė Natalia Krzempek.

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide de Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2017

PDFISBN 978-92-872-8376-4ISSN 1977-5725doi:10.2865/331035QJ-AB-17-017-LT-N
HTMLISBN 978-92-872-8355-9ISSN 1977-5725doi:10.2865/57384QJ-AB-17-017-LT-Q

© Europos Sąjunga, 2017 m.

Dėl leidimo naudoti arba kopijuoti nuotraukas arba kitą medžiagą, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai, būtina tiesiogiai kreiptis į autorių teisių subjektus.

 

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje http://europa.eu/contact

Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

  • nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
  • šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
  • elektroniniu paštu svetainėje http://europa.eu/contact

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (http://europa.eu)

ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti svetainėje EU Bookshop (http://publications.europa.eu/eubookshop). Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. http://europa.eu/contact)

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)

ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais