Īpašais ziņojums
07 2022

MVU internacionalizācijas instrumenti
liels skaits atbalsta darbību, taču tās nav pilnībā saskaņotas vai koordinētas

Par ziņojumuMēs vērtējām, vai ES MVU internacionalizācijas politiku atbalsta saskaņota un koordinēta stratēģija un vai Eiropas Biznesa atbalsta tīkls un iniciatīva “Startup Europe” ir devusi sekmīgu ieguldījumu MVU internacionalizācijā.

Lai gan Komisija ir ieviesusi daudzus pasākumus MVU internacionalizācijas atbalstam, tie nav pietiekami saskaņoti un koordinēti. Eiropas Biznesa atbalsta tīkls ir sasniedzis mērķus, bet tam ir vajadzīga lielāka atpazīstamība un labāks aptvērums trešās valstīs. Iniciatīva “Startup Europe” risina jaunuzņēmumu vajadzības, bet tikai īstermiņā, jo trūkst pietiekamas uzraudzības un koordinācijas.

Mēs iesakām Komisijai palielināt informētību par darbībām, to saskaņotību un ilgtspēju, palielināt Eiropas Biznesa atbalsta tīkla pamanāmību, tā sadarbību ar līdzīgām programmām, tā ģeogrāfisko aptvērumu un uzlabot “Startup Europe” uzraudzību un ilgtermiņa efektivitāti.

ERP īpašais ziņojums saskaņā ar LESD 287. panta 4. punkta otro daļu.

Šī publikācija ir pieejama 24 valodās un šādā formātā:
PDF
PDF Īpašais ziņojums par MVU internacionalizācijas instrumentiem

Kopsavilkums

I Mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) ir Eiropas ekonomikas balsts. MVU veido aptuveni 99 % no visiem uzņēmumiem un nodrošina 65 % no visām darbvietām nefinanšu uzņēmējdarbības nozarē.

II Starptautiskā tirdzniecība ir būtisks ES ekonomikas virzītājspēks, jo vairāk nekā 90 miljoni darbvietu ir atkarīgas no eksporta. Lai gan MVU nozīme ekonomikā ir ļoti svarīga, tie nepiedalās starptautiskajā tirdzniecībā tādā pašā mērā kā lielāki uzņēmumi; MVU vērtības ziņā veido tikai 30 % no kopējā eksporta uz trešām valstīm.

III Laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam ES ieguldījums instrumentos, kas īpaši paredzēti MVU internacionalizācijai, bija aptuveni 850 miljoni EUR, ieskaitot ES finansējumu aptuveni 450 miljonu EUR apmērā Eiropas Biznesa atbalsta tīklam un 30 miljonus EUR – iniciatīvai “Startup Europe”. Šos instrumentus papildina ES darbības, kas aptver MVU internacionalizāciju kā vienu no daudzām jomām, piemēram, Eiropas strukturālie un investīciju fondi, Eiropas Stratēģisko investīciju fonds, pamatprogramma “Apvārsnis 2020” un ārpolitikas instrumenti.

IV Šis īpašais ziņojums ir jaunākā no ERP publikācijām, kas veltītas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem sniegtā finansiālā atbalsta izvērtēšanai. Tajā uzmanība pievērsta diviem galvenajiem ES instrumentiem, kas 2014.–2020. gada plānošanas periodā atbalsta MVU internacionalizāciju gan ES vienotajā tirgū, gan trešās valstīs, proti, Eiropas Biznesa atbalsta tīklam un iniciatīvai “Startup Europe”. Par MVU internacionalizāciju pastiprināti interesējas Eiropas Parlaments un citas ieinteresētās personas, jo tai ir būtiska nozīme, lai maksimāli izmantotu ES izaugsmes potenciālu, jo īpaši ar eksporta palīdzību. Sagaidāms, ka šī revīzija palīdzēs uzlabot ES programmu saskaņotību un koordināciju šajā svarīgajā politikas jomā un stiprinās Komisijas izstrādātās MVU internacionalizācijas stratēģijas vispārējās īstenošanas uzraudzības sistēmas jau plānošanas perioda sākotnējā posmā.

V Mēs revidējām ES MVU internacionalizācijas stratēģiju un divas galvenās Komisijas šajā jomā tieši pārvaldītās iniciatīvas: Eiropas Biznesa atbalsta tīklu un “Startup Europe”. Galvenais revīzijas jautājums bija šāds: vai ES atbalsts MVU internacionalizācijai bija saskaņots un koordinēts un sekmīgi veicināja MVU internacionalizāciju?

VI Mēs konstatējām, ka ES stratēģijā ir pareizi noteikti galvenie šķēršļi MVU internacionalizācijai un ka ES un dalībvalstis ir ieviesušas daudz pasākumu MVU internacionalizācijas atbalstam. Tomēr stratēģijā iekļautie būtiskie pasākumi nav sekmīgi īstenoti. Konkrētāk, šajā jomā nav veikta visu attiecīgo darbību atjaunināta uzskaite, kas ļautu noteikt trūkumus, pārklāšanos un iespējamo sinerģiju starp darbībām. Turklāt ne vienmēr ir pietiekami ņemta vērā ES darbību finansiālā ilgtspēja, tāpēc, neraugoties uz pozitīvajiem rezultātiem, dažas darbības ir pārtrauktas.

VII Eiropas Biznesa atbalsta tīkls (EEN) ir sasniedzis savus mērķus, taču joprojām nav skaidrs, cik lielā mērā tas ir veicinājis MVU internacionalizāciju. Turklāt EEN sniegums dažādās valstīs un konsorcijos ir atšķirīgs, un EEN dalībnieki varētu iegūt no papildu atbalsta dažās jomās, piemēram, finansējuma pieejamības jomā. Sadarbība starp EEN un citiem instrumentiem ES līmenī tiek īstenota veiksmīgi, bet to nevar teikt par ES un dalībvalstu instrumentu sadarbību.

VIII Iniciatīva “Startup Europe” risina jaunuzņēmumu vajadzības, bet tikai īstermiņā, jo līdz ar dotācijas izbeigšanos visi finansētie projekti tika pārtraukti, un kopumā jāsecina, ka darbībām radās ilgtspējas problēmas. Komisijai nav vispārējas struktūras iniciatīvas koordinēšanai, un tas ierobežo sadarbību starp dažādiem projektiem, kā arī starp iniciatīvu “Startup Europe” un citiem ES un dalībvalstu instrumentiem. Rezultātu uzraudzība ir efektīva tikai atsevišķu projektu līmenī, tāpēc iegūtā informācija par kopējiem iniciatīvas “Startup Europe” panākumiem ir ierobežota. Turklāt dažos gadījumos iniciatīva ir veicinājusi to, ka jaunuzņēmumus iegādājas struktūras ārpus ES.

IX Mēs sniedzam Komisijai šādus ieteikumus:

  • uzlabot informētību par atbalstu MVU internacionalizācijai, kā arī tā saskaņotību, koordinēšanu un ilgtspēju;
  • uzlabot Eiropas Biznesa atbalsta tīkla pamanāmību, tā sadarbību ar citām līdzīgām programmām, apmācības pasākumu tvērumu un galveno ES trešo valstu tirdzniecības partneru ģeogrāfisko pārklājumu;
  • uzlabot iniciatīvas “Startup Europe” uzraudzību un ilgtermiņa efektivitāti.

Ievads

01 Mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) ir Eiropas ekonomikas balsts. Aptuveni 99 % no visiem ES uzņēmumiem, kas saražo nedaudz vairāk par pusi no ES nefinanšu nozares ekonomikas produkcijas izlaides, ir MVU. Šis 21 miljons uzņēmumu nodarbina aptuveni 100 miljonus cilvēku, nodrošinot 65 % no visām darbvietām nefinanšu uzņēmējdarbības nozarē1.

02 Internacionalizācija ir būtisks izaugsmes virzītājspēks ES. Turklāt starptautiskās tirdzniecības veicināta uzņēmumu izaugsme pozitīvi ietekmē arī nodarbinātību. Eiropas Savienībā 56 miljoni darbvietu ir atkarīgi no ES iekšējās tirdzniecības2 un vairāk nekā 38 miljoni darbvietu – no eksporta uz trešām valstīm3. Lai gan nav pieejami precīzi dati par MVU nodarbināto īpatsvaru starptautiskajā tirdzniecībā (gan ES, gan ārpus tās), tiek lēsts, ka MVU pārstāvošie eksportētāji vērtības ziņā veido tikai 30 % no kopējā eksporta uz trešām valstīm4.

03 Tāpēc Eiropas un pasaules tirgi ir svarīgi MVU izaugsmei. Tas, ka uzņēmumi ir mazi, nenozīmē vai tam nevajadzētu nozīmēt, ka tie nevar mēģināt gūt tādu pašu labumu no pārrobežu tirdzniecības kā lielāki uzņēmumi. Ņemot vērā MVU nozares apmēru, pasākumi, kas palīdz MVU attīstīties, var būtiski ietekmēt nodarbinātību un izaugsmi ES.

Šķēršļi MVU internacionalizācijai

04 Internacionalizācija ir process, kura rezultātā palielinās uzņēmumu iesaiste starptautiskajos tirgos (ES vai ārpus tās), galvenokārt izmantojot eksportu, bet arī importu un tehnisko sadarbību. Daudzi iekšējie un ārējie faktori var liegt MVU iesaistīties internacionalizācijā tikpat veiksmīgi kā lielākiem uzņēmumiem. Cita starpā tie ir vispārējs zināšanu trūkums par starptautisko tirdzniecību vai uzņēmējdarbības iespējām citur, ārvalstu tiesību aktu sarežģītība, muitas režīmi un citi administratīvi šķēršļi, ierobežoti resursi un spējas (tostarp piekļuve finansējumam), nevēlēšanās uzņemties risku un slikta informētība par valsts atbalsta shēmām. Viena no ES darba kārtības prioritātēm ir palīdzēt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem pārvarēt šos šķēršļus, un tiek īstenotas vairākas iniciatīvas MVU vajadzību nodrošināšanai.

ES stratēģija MVU internacionalizācijai

05 ES vispārējā politika attiecībā uz MVU internacionalizāciju gan vienotajā tirgū, gan ārpus ES izriet no Mazās uzņēmējdarbības akta (SBA)5. Tas ir MVU atbalsta stūrakmens, kura mērķis ir nodrošināt visu to daudzo ES instrumentu un darbību saskaņotību, kas veicina Eiropas MVU starptautisko izaugsmi. Tas arī paredz principus, kas reglamentē ES iniciatīvas šajā jomā (sk. 1. izcēlumu) un mudina dalībvalstis savās rīcībpolitikās MVU internacionalizācijas atbalstam ievērot līdzīgus principus un prioritātes.

1. izcēlums

Mazās uzņēmējdarbības akts (SBA). MVU internacionalizācijas principi

SBA vispārīgo mērķu pamatā ir desmit principi. Tie noteikti, lai veicinātu MVU izaugsmi, palīdzot mazajiem uzņēmumiem pārvarēt šķēršļus, kas kavē to attīstību. Divi no desmit principiem mudina ES un dalībvalstis palīdzēt MVU gūt labumu no internacionalizācijas:

  • palīdzēt MVU izmantot iespējas, ko dod vienotais tirgus (VII princips);
  • rosināt un atbalstīt MVU, lai tie izmantotu tirgus izaugsmes priekšrocības (X princips).

06 Mazās uzņēmējdarbības aktā noteiktajiem principiem 2011. gadā sekoja Komisijas paziņojums “Mazi uzņēmumi, liela pasaule”, ar ko tika izveidota ES stratēģija MVU internacionalizācijai. Stratēģijas mērķis bija risināt problēmas (sk. 1. attēlu), saskaņot virkni īstenoto darbību Eiropas MVU starptautiskās izaugsmes atbalstam un noteikt principus, uz kuriem būtu jābalstās ES iniciatīvām šajā jomā, sākot no 2014. gada.

1. attēls. Problēmas MVU internacionalizācijas atbalsta jomā

Avots: Komisijas paziņojums “Mazi uzņēmumi, liela pasaule – jaunas partnerattiecības, lai palīdzētu MVU izmantot globālās iespējas”, COM(2011) 702 galīgā redakcija.

07 Lai risinātu konstatētās problēmas, ES stratēģijā MVU internacionalizācijai ir izvirzīti šādi mērķi:

  • sniegt Eiropas MVU viegli pieejamu un atbilstīgu informāciju par to, kā paplašināt uzņēmējdarbību starptautiskajos tirgos;
  • uzlabot pieņemto atbalsta pasākumu saskaņotību;
  • uzlabot pieņemto ES programmu, ES un dalībvalstu programmu, kā arī publisko un privāto iniciatīvu koordināciju, sadarbību un rentabilitāti;
  • novērst pastāvošās atbalsta pasākumu nepilnības;
  • izveidot vienlīdzīgus konkurences apstākļus un sniegt vienlīdzīgu atbalstu MVU no visām ES dalībvalstīm.

08 Turklāt stratēģijā ir noteikti galvenie pamatprincipi, uz kuriem būtu jābalstās ES līmeņa iniciatīvām šajā jomā, un tie ir:

  • papildināmība – rīcībai ES līmenī jābūt papildinošai un nav jādublē uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi, kurus jau ir veikušas dalībvalstis un/vai privātās organizācijas;
  • subsidiaritāte un atbilstoša darba dalīšana – ES īstenotajai rīcībai ir jānovērš nepilnības vai jāpastiprina jau esošie atbalsta pakalpojumi, ja vajadzības nav apmierinājušas vai nav pietiekami apmierinājušas citas publiskā vai privātā sektora organizācijas;
  • ilgtspēja – uzņēmējdarbības atbalsta pakalpojumi ES līmenī jābalsta uz pierādītu pieprasījumu attiecīgajā tirgū. Īstermiņā tos var finansēt no publiskajiem līdzekļiem saskaņā ar Finanšu regulu, bet ilgtermiņā jāpanāk šādu pakalpojumu pašfinansēšanās, ciktāl tas iespējams, lai mazinātu risku, ka privātie pakalpojumu sniedzēji varētu nepamatoti tikt izspiesti no tirgus;
  • publisko līdzekļu izlietošanas efektivitāte – saskaņā ar pareizas finanšu vadības principu katram pasākumam jānosaka konkrēti, izmērāmi, sasniedzami, atbilstīgi mērķi (SMART) ar noteiktiem termiņiem un jāplāno atbilstoša izvērtēšana;
  • vienlīdzīgi konkurences apstākļi visās dalībvalstīs – būtu jāsniedz vienāds atbalsts MVU no visas Eiropas.

09 Komisija apņēmās veikt vairākus pasākumus, lai īstenotu stratēģiju un sasniegtu iepriekš minētos mērķus. Šie pasākumi ietvēra ES un dalībvalstu līmenī veikto atbalsta darbību padziļinātu apzināšanu un pēc tam arī analīzi, Eiropas Biznesa atbalsta tīkla (EEN) kā galvenā ES instrumenta, kas nodrošina tiešu atbalstu MVU internacionalizācijai, stiprināšanu un MVU internacionalizācijas kopu un tīklu veicināšanu.

10 Laikposmā no 2015. līdz 2021. gadam SBA un internacionalizācijas stratēģija tika papildināti ar vairākiem paziņojumiem par starptautisko tirdzniecību, vienoto tirgu, jaunuzņēmumiem un augošiem uzņēmumiem, piekļuvi finansējumam un citiem tematiem, kas ietekmē MVU internacionalizāciju (sk. I pielikumu). Kopā ar SBA tie veido Komisijas vispārējo politikas satvaru šajā jomā.

Galvenie ES instrumenti, uzdevumi un atbildība MVU internacionalizācijas atbalstam

11 Lai atbalstītu MVU internacionalizāciju, ES ir ieviesusi dažādus instrumentus, kas ievērojami atšķiras pieejas un mērķu ziņā. Tie ir gan atbalsta tīkli vispārējai informēšanai un konsultācijām, gan finansiāla palīdzība un IT rīki, kā arī portāli un palīdzības dienesti, kas sniedz informāciju par starptautiskās tirdzniecības regulatīvajām prasībām. Daži instrumenti ir īpaši paredzēti mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (pat MVU internacionalizācijai), savukārt citos instrumentos MVU ir iekļauti tikai vienā no vairākām atbalsta jomām. Laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam ES ieguldījums instrumentos, kas īpaši paredzēti MVU internacionalizācijai (EEN, iniciatīva “Startup Europe”, Eiropas Klasteru tīkls, ES un Japānas Rūpniecības sadarbības centrs, ES MVU centrs Ķīnai, ELAN tīkls LATAM, tīkls Enrich, EU Gateway, Eurostars un Eiropas Palīdzības dienesti intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos), sasniedza aptuveni 850 miljonus EUR.

12 Daudzajiem instrumentiem un darbībām šajā jomā atbilst liels skaits organizāciju un dienestu, kas tos pārvalda. Pārskats par galvenajiem instrumentiem un atbildīgajiem ES dienestiem sniegts 1. tabulā, un sīkāku aprakstu par dažādajiem instrumentiem skatīt II pielikumā. ES instrumentus papildina dalībvalstu atbalsta shēmas, no kurām lielākā daļa tiek īstenota ar valsts un reģionālo tirdzniecības veicināšanas organizāciju (TVO) un MVU apvienību starpniecību.

1. tabula. Galvenie ES instrumenti un atbildīgie ģenerāldirektorāti/struktūras

Instrumenta veids Instruments Ģenerāldirektorāti / struktūras
Vispārējs atbalsts MVU internacionalizācijai Eiropas Biznesa atbalsta tīkls GROW ĢD / Eiropas Inovācijas padomes un MVU izpildaģentūra
Startup Europe CONNECT ĢD
Finansēšanas programmas MVU instruments / Eiropas Inovācijas padome (EIP) RTD ĢD / Eiropas Inovācijas padomes un MVU izpildaģentūra
Eiropas strukturālie un investīciju fondi REGIO ĢD
Eurostars (Eureka) RTD ĢD
Finanšu instrumenti Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF) / COSME / InnovFin EIB / EIF / GROW ĢD /
RTD ĢD /
ECFIN ĢD
Ģeogrāfiskie instrumenti un projekti ES un Japānas Rūpniecības sadarbības centrs GROW ĢD
ES MVU centrs (Ķīna) INTPA ĢD
ELAN tīkls (Latīņamerika) INTPA ĢD
Tīkls Enrich (Brazīlija, Ķīna un ASV) RTD ĢD
ICI+ Dienvidaustrumāzijā INTPA ĢD
ES Gateway / Business Avenues misijas uz Dienvidaustrumāziju Ārpolitikas instrumentu dienests
IT rīki, datubāzes, palīdzības dienesti Access2Markets (bijusī tirgu pieejamības datubāze) TRADE ĢD
Eiropas Klasteru kopdarbības platforma (ECCP) GROW ĢD
MVU palīdzības dienesti intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos GROW ĢD
TRADE ĢD
INTPA ĢD

Avots: ERP, pamatojoties uz Komisijas pārskatu par ES instrumentiem, kas veicina Eiropas uzņēmumu internacionalizāciju.

13 No daudzajiem ES instrumentiem MVU internacionalizācijai īpaša nozīme ir EENun iniciatīvai “Startup Europe”. Tie ir pirmie kontaktpunkti MVU un jaunuzņēmumiem, kas vēlas saņemt konsultatīvu atbalstu un tīkloties internacionalizācijas nolūkā. Līdz ar to mūsu revīzijā īpaša uzmanība pievērsta šiem diviem instrumentiem.

Eiropas Biznesa atbalsta tīkls (EEN)

14 EEN ir Komisijas galvenais instruments MVU internacionalizācijai un pasaulē lielākais MVU atbalsta tīkls ar starptautiskiem mērķiem. Tā galvenais mērķis ir sniegt pakalpojumus ar pievienoto vērtību, kas palīdz Eiropas MVU uzlabot to konkurētspēju, ilgtspēju un inovācijas spējas, lai tie varētu augt un veikt uzņēmējdarbību Eiropā un ārpus tās.

15 EEN izveidoja 2008. gadā. Visā 2015.–2021. gada periodā COSME ietvaros EEN tika piešķirti 385 miljoni EUR jeb aptuveni 55 miljoni EUR gadā. Tajā pašā laikposmā pamatprogramma “Apvārsnis 2020” MVU nodrošināja aptuveni 11 miljonus EUR gadā ar inovāciju saistītiem pakalpojumiem, kā arī finansējumu, ko sniedza EEN uzņēmējorganizācijas (ES līdzfinansējums bija līdz 60 % no EEN budžeta).

16 EEN 2015.–2021. gadā bija vairāk nekā 600 dalīborganizāciju vairāk nekā 60 valstīs. Cita starpā tās ir reģionālās attīstības aģentūras, tehnoloģiju centri, inovācijas atbalsta organizācijas, universitātes un pētniecības institūti, kā arī tirdzniecības un rūpniecības kameras. Dalīborganizācijas apvieno reģionālos konsorcijos, ko izraugās, izsludinot atklātus uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus. Visiem konsorcijiem jāspēj sniegt augstas kvalitātes atbalsta pakalpojumus uzņēmumiem, un to dalībniekiem jābūt pierādītai pieredzei darbā ar MVU.

17 EEN atbalsta pakalpojumi aptver plašu darbību klāstu, lai palīdzētu ES MVU ieviest inovācijas, attīstīties un paplašināties gan ES, gan ārpus tās. Tie ietver speciālo zināšanu sniegšanu, kontaktus un pasākumus, lai veicinātu starptautiskas partnerības, kā arī konsultācijas par starptautiskajiem tirgiem un inovācijām (sk. 2. attēlu).

2. attēls. EEN pakalpojumi

Avots: ERP.

Iniciatīva “Startup Europe

18 Komisija 2012. gadā uzsāka iniciatīvu “Startup Europe”, lai palīdzētu augsto tehnoloģiju jaunuzņēmumiem augt Eiropas un starptautiskajos tirgos. Jaunuzņēmumu vajadzības atšķiras no tādu MVU vajadzībām, kuri darbojas ilgāku laiku, un pastāv lielāks risks, ka tie var tikt pārpirkti, pirms kļūst par pilnvērtīgiem starptautiskiem uzņēmumiem.

19 Lai palīdzētu jaunuzņēmumiem gūt panākumus tirgū ES un ārpus tās, iniciatīva “Startup Europe” nodrošina finansējumu ekosistēmu veidotājiem, kas ir organizācijas, kuras saved kopā ES jaunuzņēmumus ar ieguldītājiem un citām ieinteresētajām personām un sniedz tiem informāciju un atbalstu, kas nepieciešams, lai tie varētu augt un izvērst starptautisku darbību. 2014.–2020. gada plānošanas periodā iniciatīvas “Startup Europe” īstenošanai tika izlietoti 30 miljoni EUR, lai atbalstītu 22 projektus, sasniedzot vairāk nekā 1000 uzņēmumu aptuveni 60 jaunuzņēmumu ekosistēmās visā ES.

Revīzijas tvērums un pieeja

20 Šis īpašais ziņojums balstās uz vairākām ERP publikācijām, kas veltītas atbalsta MVU izvērtēšanai6. Tajā galvenā uzmanība pievērsta MVU internacionalizācijai gan ES vienotajā tirgū, gan trešās valstīs, kā arī darbībām, kas šajā jomā īstenotas 2014.–2020. gada plānošanas periodā. Revīzija tika veikta koordinēti ar mūsu revīziju par ERAF atbalstu MVU konkurētspējai.

21 Gan Eiropas Parlaments, gan arī Padome ir uzsvēruši, ka ir svarīgi atbalstīt inovatīvus MVU un jaunuzņēmumus, lai maksimizētu Eiropas izaugsmes potenciālu. Parlamentā MVU internacionalizācijas būtiskajai ietekmei uz izaugsmi un nodarbinātību īpašu vērību ir pievērsusi Starptautiskās tirdzniecības komiteja un Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja. Mēs paredzam, ka šīs revīzijas laikā izdarītie apsvērumi un sniegtie ieteikumi palīdzēs uzlabot saskaņotību un koordināciju starp daudzajiem ES instrumentiem šajā jomā, jo īpaši starp EEN un iniciatīvu “Startup Europe”. Turklāt paredzams, ka revīzija stiprinās Komisijas izstrādātās MVU internacionalizācijas stratēģijas vispārējās īstenošanas uzraudzības sistēmas jau plānošanas perioda sākotnējā posmā.

22 Revīzijas laikā tika vērtēts, vai ES atbalsts bija saskaņots un koordinēts un sekmīgi veicināja MVU internacionalizāciju. Revīzijas mērķis ir jo īpaši rast atbildes uz šādiem jautājumiem:

  • vai ES atbalsts MVU internacionalizācijai ir saskaņots un koordinēts un
  • vai EEN un iniciatīva “Startup Europe” kā divas no galvenajām darbībām, ko tieši pārvalda Komisija, sekmīgi veicina MVU internacionalizāciju?

23 Revīzijas laikā pierādījumi tika gūti no dažādiem avotiem, un tie bija:

  • tikšanās ar ekspertiem un ieinteresēto personu pārstāvjiem, tostarp galvenajām ES MVU atbalsta asociācijām;
  • dokumentu pārbaude; rakstiskas anketas un strukturētas intervijas ar Komisijas dienestiem (GROW ĢD, TRADE ĢD, RTD ĢD, CONNECT ĢD, REGIO ĢD un INTPA ĢD, Eiropas Ārējās darbības dienestu, Ārpolitikas instrumentu dienestu), Eiropas Inovācijas padomes un MVU izpildaģentūru (EISMEA), EIB, EIF, tirdzniecības veicināšanas organizācijām un MVU apvienībām; EEN dalībnieku aptauja par EEN devumu MVU internacionalizācijā un tā koordināciju / sadarbību ar galvenajiem ES instrumentiem šajā jomā (sīkāku informāciju par aptaujas metodiku skatīt II pielikumā);
  • tirdzniecības veicināšanas organizāciju aptauja par galvenajiem ES instrumentiem MVU internacionalizācijai un to papildināmību ar valstu instrumentiem šajā jomā (sīkāku informāciju par aptaujas metodiku skatīt II pielikumā);
  • izvēlētu ES ģeogrāfisko instrumentu, kas norādīti 2. tabulā, un iniciatīvas “Startup Europe” projektu finansiālās ilgtspējas un nepārtrauktības analīze; to koordinācijas un sadarbības ar Eiropas Biznesa atbalsta tīklu analīze.

Apsvērumi

Komisija MVU internacionalizācijas stratēģiju īstenoja nepilnīgi

24 MVU internacionalizācijas stratēģijā ir noteiktas vairākas problēmas MVU internacionalizācijas jomā (sk. 4. punktu). Lai risinātu šīs problēmas, stratēģijā cita starpā tika izvirzīti šādi mērķi:

  • sniegt MVU viegli pieejamu un atbilstīgu informāciju par to, kā paplašināt uzņēmējdarbību;
  • uzlabot atbalsta pasākumu saskaņotību;
  • novērst pastāvošās atbalsta pakalpojumu nepilnības.

25 Lai sasniegtu šos mērķus, Komisija MVU internacionalizācijas stratēģijā apņēmās veikt vairākas darbības, tostarp šādas:

  • noskaidrot esošo atbalsta pakalpojumu piedāvājumu, lai varētu īstenot racionālāku un saskaņotāku pieeju nākotnē;
  • izveidot vienotu virtuālo vārteju jeb informācijas saņemšanas punktu to MVU vajadzībām, kuri vēlas veikt uzņēmējdarbību ārpus ES robežām;
  • nodrošināt, lai atbalsta programmas ES līmenī būtu saskaņotākas un tādējādi ar lielāku ietekmi;
  • veicināt kopu un tīklu veidošanu MVU internacionalizācijai.

Nav pilnīga priekšstata par atbalstu MVU internacionalizācijai, un trūkst koordinācijas

26 Kad Komisija 2011. gadā sāka īstenot MVU internacionalizācijas stratēģiju, tā apzināja vairāk nekā 300 atbalsta programmas, kuru budžets pārsniedz 2 miljonus EUR, lai atbalstītu uzņēmējdarbības internacionalizāciju ES un tās dalībvalstīs7. Kopš tā laika šis skaits ir turpinājis palielināties, radot bažas par slikti koordinētu atbalsta shēmu iespējamu būtisku pieaugumu šajā jomā8.

27 Lai uzlabotu daudzo instrumentu saskaņotību un noteiktu iespējamo dublēšanos, sadrumstalotību, nepilnības un sinerģiju, Komisija ir apņēmusies veikt padziļinātu pētījumu, lai apzinātu ES un dalībvalstu līmenī īstenotos MVU atbalsta pasākumus gan publiskajā, gan privātajā sektorā, kā arī veikt turpmāku analīzi, lai noteiktu pieņemto MVU atbalsta pasākumu dublēšanos un sadrumstalotību, kā arī nepilnības un iespējamo sinerģiju. Pētījums9 aptvēra visas 27 ES dalībvalstis un 25 izvēlētas citas valstis, un tā laikā tika apzināti 1156 atbalsta pakalpojumi (734 pakalpojumi ES un 422 – citās valstīs). Neraugoties uz plašo tvērumu, tika secināts, ka vairākus simtus atbalsta pasākumu pētījumā nevarēja iekļaut.

28 Komisija 2015. gadā publicēja ierobežotāku pārskatu par ES instrumentiem, kas veicina Eiropas uzņēmumu internacionalizāciju, un šis pārskats vēlāk 2017., 2019. un 2020. gadā10 tika atjaunināts. Lai gan pārskats ir noderīgs, tas, ka tajā nav iekļauti valstu instrumenti, ierobežo pārskata nozīmi, lai panāktu ES un dalībvalstu atbalstīto atbalsta pasākumu plašā piedāvājuma saskaņotību.

29 Pasākumi, kas dalībvalstīs tiek veicināti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) starpniecību, ir īpaši svarīgi saskaņotībai un koordinācijai ar citiem ES pasākumiem šajā jomā. Mēs konstatējām, ka, lai gan ERAF nodrošināja lielāko daļu no ES finansējuma, kas bija atvēlēts MVU konkurētspējai11, tostarp internacionalizācijai, Komisija nenoteica īpašu intervences kategorijas kodu darbībām, kas 2014.–2020. gada plānošanas periodā veicina MVU internacionalizāciju, izmantojot ERAF finansējumu. Tādēļ informācija par konkrētiem projektiem šajā jomā nebija sistemātiski pieejama un netika izmantota analīzei un koordinācijai. 2021.–2027. gada plānošanas periodam Regulā (ES) 2021/106012 ir iekļauts īpašs intervences kategorijas kods, proti, “MVU uzņēmējdarbības attīstība un internacionalizācija”, kas, visticamāk, uzlabos ES līdzfinansēto darbību pārredzamību šajā jomā.

30 Neraugoties uz stratēģijā paziņoto pasākumu lielo skaitu un MVU internacionalizācijas politikas transversālo raksturu, netika izraudzīts neviens konkrēts Komisijas dienests stratēģijas īstenošanas centralizēšanai un koordinēšanai. Tādēļ, lai gan koordinācija starp Komisijas dienestiem vairākās jomās bija ļoti veiksmīga (piemēram, saistībā ar brīvās tirdzniecības nolīgumu MVU sadaļām), kā redzams tālāk šā ziņojuma tekstā, to nevar teikt par dažādiem ES līdzfinansētiem tīkliem, piemēram, ENN, iniciatīvu “Startup Europe” vai tīklu ELAN.

Pieeja informācijai par atbalstu MVU internacionalizācijai ir uzlabojusies, taču informētība par brīvās tirdzniecības nolīgumu (BTN) sniegtajām priekšrocībām joprojām ir ierobežota

31 Komisija ir apņēmusies veikt vairākus pasākumus, lai uzlabotu MVU piekļuvi informācijai, kas tiem vajadzīga iekļūšanai jaunos tirgos. Komisija 2014. gadā izveidoja MVU internacionalizācijas portālu ar mērķi sniegt MVU noderīgu un pieejamu informāciju par visiem pakalpojumiem, kas tiem pieejami šajā jomā. Tomēr Komisija konstatēja, ka ir ļoti sarežģīti uzturēt atjauninātu informāciju par publiskajiem un privātajiem atbalsta pakalpojumiem ES un ārpus tās. Turklāt tas, ka privātie atbalsta pakalpojumu sniedzēji publiskā portālā sniedza datus, par kuriem Komisija nevarēja uzņemties atbildību, radīja papildu juridiskas problēmas. Šo sarežģījumu dēļ portāls 2017. gadā tika slēgts.

32 Komisija 2020. gadā izveidoja portālu “Access2Markets”, kurā apvienota iepriekšējā tirgu piekļuves datubāze, ES tirdzniecības palīdzības dienests un iekļauta arī izcelsmes noteikumu datubāze vienā rīkā un izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīks (ROSA)13 (sk. 2. izcēlumu). Abus rīkus ļoti pozitīvi novērtēja respondenti, kas piedalījās mūsu organizētajā EEN dalībnieku un valstu tirdzniecības veicināšanas organizāciju aptaujā.

2. izcēlums

Portāls “Access2Markets” un izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīks – būtisks instruments, lai uzlabotu to, kā MVU izmanto brīvās tirdzniecības nolīgumu sniegtās priekšrocības

ES daudzvalodu portāls “Access2Markets, kas sāka darboties 2020. gada oktobrī, apliecina Komisijas apņemšanos sniegt piemērotu un viegli pieejamu informāciju par ES noslēgto BTN regulatīvajām prasībām, kā arī norādījumus par to, kā saskaņā ar šiem nolīgumiem veikt darījumdarbību ārzemēs. Portālā sniegta informācija par katru produktu par visām ES valstīm un vairāk nekā 135 eksporta tirgiem attiecībā uz šādiem aspektiem:

  • tarifi un nodokļi,
  • muitas procedūras,
  • izcelsmes noteikumi,
  • tirdzniecības šķēršļi,
  • prasības ražojumiem,
  • statistika.

Avots: Eiropas Komisija, Trade ĢD.

Ieinteresētās personas un MVU asociācijas ziņo14, ka divi galvenie šķēršļi, kas MVU traucē gūt lielāku labumu no BTN priekšrocību izmantošanas, ir slikta informētība un sarežģītas izcelsmes noteikumu procedūras, ar ko nosaka produktu izcelsmi un tādējādi to, vai saskaņā ar BTN ir piemērojami preferenciāli tarifi. Portālā “Access2Markets” Komisija ieviesa pašnovērtējuma instrumentu “izcelsmes noteikumi” (ROSA), lai palīdzētu uzņēmumiem, jo īpaši MVU, izlemt, vai uz tiem attiecas minētās procedūras.

33 Īpašo mazajiem un vidējiem uzņēmumiem veltīto sadaļu iekļaušana brīvās tirdzniecības nolīgumos starp ES un trešām valstīm15 bija ievērojams sasniegums MVU internacionalizācijas jomā laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam. Kā uzsvērts MVU internacionalizācijas stratēģijā, šīs sadaļas ir paredzētas tam, lai palīdzētu MVU gūt labumu no brīvās tirdzniecības nolīgumiem, likvidējot ar tarifiem saistītus un nesaistītus šķēršļus, vienlaikus nodrošinot visaptverošu tiesisko regulējumu un institucionālus mehānismus, ar ko atklāt problēmas noteikumu īstenošanā.

34 Lai MVU gūtu labumu no ES parakstītajiem brīvās tirdzniecības nolīgumiem, šie uzņēmumi ir jāinformē gan par nolīgumu iespējamajām priekšrocībām, gan arī par to, kā izpildīt sarežģītas prasības, piemēram, par izcelsmes noteikumiem. Izpratnes veidošana un komunikācija ir Komisijas, dalībvalstu, uzņēmēju apvienību un tirdzniecības veicināšanas organizāciju kopīga atbildība.

35 Reģionu komitejas un Eurochambres 2019. gadā veiktajā apsekojumā, kurā piedalījās reģionālo un vietējo ieinteresēto personu pārstāvji, kā arī valstu un reģionālo tirdzniecības palātu pārstāvji Eiropas Savienībā16, tika konstatēts, ka MVU joprojām ir slikti informēti par BTN, un vairāk nekā 70 % respondentu norādīja, ka “nav pietiekamas praktiskas informācijas par to, kā izmantot nolīgumu”17.

36 Arī mūsu intervijas ar Komisijas pārstāvjiem, kā arī atbildes uz mūsu rakstiskajām anketām parādīja, ka izpratne par BTN priekšrocībām MVU joprojām nav pilnīga. Konkrētāk, joprojām netiek sniegta pietiekama informācija par BTN, un portāls “Access2Market” nav saistīts ar citiem informācijas portāliem tirdzniecības jomā, piemēram, ar valstu tirdzniecības veicināšanas organizāciju tīmekļa vietnēm. Turklāt mūsu veiktajā valstu tirdzniecības veicināšanas organizāciju aptaujā gandrīz 80 % respondentu pauda, ka jāpanāk lielāka ES un dalībvalstu saskaņotība attiecībā uz BTN popularizēšanu, iesaistot struktūru, kas konsultētu šajā konkrētajā jautājumā.

Ne visu projektu īstenošanā tiek panākta ilgtspēja un nepārtrauktība ilgtermiņā

37 ES finansētajiem tīkliem saistībā ar MVU internacionalizāciju ir vajadzīgs laiks, lai izveidotu vajadzīgos sakarus, un tiem jābūt labi zināmiem, lai sniegtu vērtīgu atbalstu MVU. Šo nepārtrauktību būtībā var panākt divos dažādos veidos, proti, vai nu atbalsta dienesti saņem ilgtermiņa publisko finansējumu, vai arī tiem izdodas gūt ienākumus un tādējādi kļūt finansiāli ilgtspējīgiem.

38 MVU internacionalizācijas stratēģijā priekšroka nepārprotami tiek dota otrajam variantam, un ilgtspēja ir viens no stratēģijas pamatprincipiem. Saskaņā ar šo principu ES uzņēmējdarbības atbalsta pakalpojumi jābalsta uz pierādītu pieprasījumu attiecīgajā tirgū. Īstermiņā tos var finansēt no publiskajiem līdzekļiem saskaņā ar Finanšu regulu, bet ilgtermiņā ir jāpanāk šādu pakalpojumu pašfinansēšanās, ciktāl tas iespējams. Tas neliedz turpināt ilgtermiņa finansējumu citiem Komisijas instrumentiem MVU internacionalizācijas atbalstam, piemēram, EEN.

39 Kā piemēru atbalsta pakalpojumiem ar ilgtermiņa publiskā finansējuma mehānismiem, kas izveidoti sākotnējā posmā, var minēt ES un Japānas Rūpniecības sadarbības centru un EU Gateway / Business Avenues misijas Japānā – abas iniciatīvas tiek īstenotas jau vairāk nekā 30 gadus (sk. 3. izcēlumu).

3. izcēlums

ES un Japānas Rūpniecības sadarbības centrs – augsts apmierinātības līmenis attiecībā uz papildināmību un sadarbību ar EEN

Jau vairāk nekā 30 gadus darbojas ES centrs Japānā, lai atvieglotu visu Eiropas uzņēmumu un jo īpaši MVU piekļuvi Japānas tirgiem. Gan EEN dalībnieku, gan valstu tirdzniecības veicināšanas organizāciju aptaujas atklāja augstu apmierinātības līmeni ar centra sniegtajiem pakalpojumiem, tostarp sadarbību ar EEN, apliecinot, ka tas ir viens no visaugstāk novērtētajiem uzņēmēju sadarbības centriem ārpus ES.

Augstā apmierinātības līmeņa iespējamie iemesli ir nepārtrauktība (pamatojoties uz ilgstošu un sekmīgu partnerību ar Japānas iestādēm), centra kā EEN dalībnieka un pētniecības un inovācijas programmu valsts kontaktpunkta loma un tā ciešā sadarbība ar galvenajām ieinteresētajām personām, tostarp tirdzniecības veicināšanas organizācijām (to sniegtais apmierinātības vērtējums pārsniedza 90 %) un uzņēmumu asociācijām.

Avots: ERP, pamatojoties uz valstu tirdzniecības veicināšanas organizāciju un EEN dalībnieku aptaujām un Komisijas datiem.

40 Mēs konstatējām arī, ka 2014.–2020. gada periodā problēmas saistībā ar nepārtrauktību radās galvenokārt projektiem, ko līdzfinansēja tīkls ELAN, ICI+ Dienvidaustrumāzijā (ICI+SEA) un iniciatīva “Startup Europe”. Visiem šiem projektiem bija grūtības gūt pietiekamus ieņēmumus un tādējādi kļūt finansiāli ilgtspējīgiem, kā prasīts dotāciju nolīgumā. Tādēļ šie projekti tika pārtraukti, lai gan daži no tiem uzraudzības ziņojumos tika novērtēti diezgan pozitīvi (sk. piemērus par ELAN un ICI+SEA 4. izcēlumā, kā arī 67.–70. punktu par “Startup Europe” projektu nepārtrauktības trūkumu).

4. izcēlums

Vairāku 2014.–2020. gadā uzsākto un ES līdzfinansēto projektu ilgtspēja netika panākta

Eiropas un Latīņamerikas Uzņēmējdarbības pakalpojumu un inovāciju tīkls (ELAN)

Eiropas un Latīņamerikas Uzņēmējdarbības pakalpojumu un inovāciju tīkls (ELAN) tika izveidots 2015. gadā, un tā kopējais ES finansējums bija vairāk nekā 10 miljoni EUR. Uzaicinājumā iesniegt priekšlikumus par abiem ELAN komponentiem, proti, uzņēmējdarbības pakalpojumiem (ELANbiz) un Tehnoloģijās balstītu uzņēmējdarbības tīklu (ELAN tīkls), bija iekļauta prasība nodrošināt, ka līdz dotāciju nolīguma darbības beigām tie kļūst finansiāli ilgtspējīgi. Neraugoties uz šo prasību un pozitīvajiem ziņojumiem par to darbībām un ieinteresēto personu atbalstu, abu komponentu darbība galu galā tika pārtraukta, jo tie nebija kļuvuši finansiāli ilgtspējīgi un Komisija nebija paredzējusi budžetā resursus, lai finansētu projektu pagarināšanu.

ICI+ projekti Dienvidaustrumāzijā

ICI+ instrumenta vispārējais mērķis bija veicināt un dažādot Eiropas uzņēmumu, it īpaši MVU, tirdzniecību un ieguldījumus Kambodžā, Indonēzijā, Laosā, Malaizijā, Mjanmā, Filipīnās un Vjetnamā. Izstrādājot ICI+ projektus šajā reģionā, Komisija neveica dažādu politikas risinājumu īpašu ietekmes novērtējumu, lai optimizētu izdevumus un nodrošinātu ilgtspēju pēc dotāciju nolīgumu izbeigšanas. Neraugoties uz pozitīviem projektu novērtējumiem un līgumā noteikto prasību panākt projektu ilgtspēju, tā kā gūtie ieņēmumi bija ierobežoti, tad pēc attiecīgo dotāciju beigām projekti tika pārtraukti.

41 Galveno ieinteresēto personu, piemēram, EEN dalībnieku, izteiktais apmierinātības līmenis attiecībā uz īstermiņa instrumentiem un darbībām nesasniedza 45 %, un tas ir ievērojami zemāks par apmierinātības līmeni, kas tika noteikts instrumentiem un darbībām, kuriem ilgtermiņā bija panākta nepārtrauktība (sk. 2. tabulu).

2. tabula. Izvēlēto ES instrumentu ilgtermiņa nepārtrauktības un apmierinātības ar sadarbību ar EEN analīze

ES instruments Ilgtermiņa nepārtrauktība EEN dalībnieku apmierinātības ar sadarbību līmenis
ES un Japānas Rūpniecības sadarbības centrs Ir 69 %
MVU palīdzības dienesti intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos Ir 80 %
Eiropas Klasteru kopdarbības platforma (ECCP) Ir 49 %
Eurostars (Eureka) Ir 67 %
MVU instruments / Eiropas Inovācijas padome (EIP) Ir 72 %
ES MVU centrs (Ķīna) Daļēji 44 %
ES Gateway / Business Avenues misijas uz Dienvidaustrumāziju Daļēji 35 %
Iniciatīva “Startup Europe Nav 35 %
Tīkls Enrich (Brazīlija, Ķīna un ASV) Daļēji 18 %
ELAN (Latīņamerika) Nav 15 %
ICI+ Dienvidaustrumāzijas valstīs Nav Dati nav pieejami

Avots: ERP veiktā EEN dalībnieku aptauja, Komisijas dokumentācijas apskats un intervijas ar Komisijas attiecīgo dienestu pārstāvjiem.

MVU internacionalizācijas stratēģija netika sistemātiski izvērtēta

42 Lai virzītu visu MVU internacionalizācijas stratēģijā paziņoto darbību īstenošanu, Komisija apņēmās uzraudzīt progresu un periodiski izvērtēt stratēģijas efektivitāti, iesaistot visas galvenās ieinteresētās personas.

43 Lai gan ir notikušas regulāras tikšanās un forumi, kuros piedalījās MVU pārstāvji un citas ieinteresētās personas (piemēram, Eiropas MVU nedēļa, MVU asambleja, kā arī regulāras tikšanās ar valstu tirdzniecības veicināšanas organizācijām), stratēģijas īstenošana nav īpaši vai vispusīgi novērtēta, kā minēts iepriekš. Līdz ar to nav sagatavots neviens visaptverošs ziņojums par stratēģijas īstenošanu.

44 Komisija 2021. gada maijā sagatavoja dienestu darba dokumentu ar nosaukumu “Ikgadējais ziņojums par vienoto tirgu”. Tas ir ziņojums par stāvokli saistībā ar panākto progresu ES 2020. gada industriālās stratēģijas un MVU stratēģijas īstenošanā. Tomēr sniegtā informācija par konkrētām darbībām, kas veicina MVU internacionalizāciju, ir ļoti vispārīga un nepietiekama, lai veiktu uzraudzību un izvērtēšanu.

EEN sasniedz savus galvenos mērķus, taču tam nav pietiekamas pamanāmības un darbības tvēruma trešās valstīs

EEN ir sasniedzis savus vispārējos mērķus, taču vēl nav pietiekami pamanāms

45 2015.–2021. gada periodam EEN tika noteikti divi mērķu kopumi un galvenie darbības rādītāji (KPI):

  • COSME regulā18 noteiktie rādītāji un visa EEN augsta līmeņa mērķi (sk. 3. tabulu) un
  • snieguma uzlabošanas sistēmas mērķi, par kuriem notikusi vienošanās zemākā līmenī starp EISMEA un katru konsorciju.

46 EEN 2020. gada galīgajā darbības ziņojumā Komisija norādīja, ka apkopotie augsta līmeņa mērķi ir sasniegti, taču nesniedza informāciju par progresu saistībā ar EEN atzīšanu MVU vidū.

3. tabula. COSME noteiktie EEN rādītāji – mērķu sasniegšana

Konkrētais mērķis Ilgtermiņa mērķis (2020. g.) Situācija 2020. gadā
E.1. Parakstīto partnerības nolīgumu skaits (gadā) 2500 2503
E.2. EEN atpazīstamība MVU vidū Rādītāja pieaugums
(no 8 % 2015. gadā)
Dati vēl nav paziņoti.
E.3. Klientu apmierinātības līmenis (tādu MVU procentuālā daļa, kas pauduši apmierinātību; konkrētu EEN sniegto pakalpojumu pievienotā vērtība) 82 % 92 %19
E.4. Atbalsta pakalpojumus saņēmušo MVU skaits (gadā) 500 000 232 348
(rezultāts zemāks par mērķi, jo 2017.–2018. gadā veiktas izmaiņas aprēķināšanas metodikā)
E.5. Tādu MVU skaits (miljonos), kuri izmanto EEN sniegtos digitālos pakalpojumus (tostarp elektroniskās informācijas pakalpojumus) 2,3 14,1

Avots: EEN 2020. gada galīgais darbības ziņojums.

47 EEN konsorciju līmenī 2020. gada galīgajā darbības ziņojumā bija norādīts, ka kopumā EEN ir pārsniedzis savus mērķus attiecībā uz rādītājiem, ja šādi mērķi bija noteikti. Tomēr parakstīto partnerības nolīgumu skaita un konsorciju sniegto konsultatīvo pakalpojumu rādītāji liecina, ka sniegums dažādās valstīs ievērojami atšķiras: no 24 sasniegumiem uz vienu darbinieku (pilna laika ekvivalents) Īrijā un 20 sasniegumiem Lietuvā līdz diviem, trim vai četriem sasniegumiem daudzās citās valstīs. Šīs darbības rezultātu atšķirības ir saistītas ar konsorciju pārvaldības jautājumiem, izmaiņām, kas ietekmē koordinētājas organizācijas, un būtisku darbinieku aizplūdi.

48 Lai gan EEN kopumā ir sasniedzis savus vispārējos mērķus, nav iespējams noteikt, cik lielā mērā tas ir nodrošinājis faktiskus uzlabojumus MVU izaugsmes ziņā vienotajā tirgū un ārpus tā. COSME programmas starpposma novērtējumā 2017. gadā20 tika secināts, ka, lai gan EEN bija efektīvs, tajā brīdī nebija iespējams pilnībā izmērīt tā ietekmi. Citiem vārdiem sakot, lai gan EEN sniegtie pakalpojumi var dot daudz pozitīvu rezultātu, piemēram, veicināt darbības izvēršanu, inovācijas un spēju veidošanu, ir grūti noteikt tiešu saikni ar katru no šiem rezultātiem, jo EEN pakalpojumiem ir tikai atbalstoša nozīme un konkrētie rezultāti vēl ir jāsasniedz pašiem MVU.

49 Uzlabot ieinteresēto personu informētību par EEN joprojām ir Komisijas mērķis. Šai nolūkā uzņēmējorganizācijām ir jānodrošina EEN pasākumu laba pamanāmība. 2015. gadā tikai 8 % no tā gada Eirobarometra apsekojumā aptaujātajiem MVU bija informēti par EEN, un šis rādītājs dažādās dalībvalstīs ievērojami atšķīrās. Revīzija par EASME komunikāciju 2017.–2018. gadā parādīja, ka sistemātiski netika ievērotas prasības attiecībā uz daudzu EEN dalībnieku tīmekļa vietņu pamanāmību. To apstiprināja mūsu revīzija – tikai desmit no 30 tīmekļa vietnēm, ko pārbaudījām, savā mājas lapā bija norādījušas EEN logotipu un saiti uz EEN pakalpojumiem. Komisija nav publicējusi atjauninātus skaitļus attiecībā pret informētības kritēriju.

EEN un dalībvalstu instrumentu koordinācija nav pilnībā izmantota

50 EEN un citu ES, valstu un reģionālo instrumentu koordinācija ir svarīga, lai nodrošinātu saskaņotu, visaptverošu un savstarpēji papildinošu atbalstu MVU internacionalizācijai. Lai gan tā nav oficiāla prasība, EEN konsorciji tiek aicināti iesaistīt organizācijas, kuras atbalsta MVU savā reģionā, lai paplašinātu savu tvērumu, iekļaujot tajā arī uzņēmēju aprindas. Turklāt EEN pieteikumu iesniedzējiem ir jānodrošina, ka viņu darbības nedublē pakalpojumus, ko jau sniedz citas organizācijas tajā pašā ģeogrāfiskajā apgabalā, un tie tiek aicināti cieši sadarboties ar citu ES tīklu pārstāvjiem reģionā, piemēram, pētniecības pamatprogrammas valstu kontaktpunktiem un ERAF starpniekstruktūrām un vadošajām iestādēm, un regulāri uzturēt sakarus ar tiem. EEN pieteikumu iesniedzēju rokasgrāmatā21 uzsvērts, ka tas ietver ieinteresēto personu regulāru un aktīvu iesaisti EEN darbībās visos līmeņos (vietējā, reģionālā un valsts līmenī) un pastāvīgu dialogu ar citiem atbalsta pakalpojumu sniedzējiem.

51 Gandrīz 70 % respondentu, kas piedalījās mūsu valstu un reģionālo tirdzniecības veicināšanas organizāciju aptaujā, uzskatīja, ka EEN nodrošina Eiropas MVU papildināmību, kas pārsniedz valstu atbalsta struktūru iespējas internacionalizācijas jomā. Tomēr tika pausta arī vēlme, lai EEN tiktu spēcīgāk integrēts ES dalībvalstu valsts un reģionālajās organizācijās. Apmierinātības līmenis attiecībā uz sadarbību ar daudziem ES instrumentiem MVU internacionalizācijas atbalstam bija augsts (sk. 2. tabulu), taču bija jūtams, ka sadarbība varētu būt spēcīgāka, it īpaši ar tādiem atbalsta instrumentiem kā “Startup Europe” un tīkli ELAN un Enrich.

52 2015.–2021. gada EEN ietvaros, lai atbalstītu EEN darbības un ES līmenī veicinātu sadarbību starp Komisiju un organizācijām, kuras darbojas MVU internacionalizācijas jomā, Komisija noslēdza atsevišķus divpusējus nolīgumus ar šīm organizācijām, kas kļuva par asociētajām dalībniecēm, kuras sniedza pakalpojumus EEN. Turklāt Komisija varēja noslēgt īpašus saprašanās memorandus ar attiecīgajām starptautiskajām organizācijām.

53 EEN līdz 2020. gada beigām bija noslēdzis divpusējus nolīgumus vai īpašus nolīgumus ar septiņiem Eiropas asociētajiem dalībniekiem, divām Eiropas aģentūrām, palīdzības dienestiem intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos un vairākiem valstu asociētajiem dalībniekiem. EEN bija parakstījis arī nodomu deklarāciju par sadarbību ar Eiropas digitālās inovācijas centriem (EDIC). Tomēr līdz 2021. gada beigām vēl nebija oficiāli noslēgti nolīgumi ar ļoti daudziem instrumentiem un tīkliem, tostarp ar Valstu kontaktpunktu tīklu, “Startup Europe”, tīklu Enrich, Eiropas Investīciju banku un Eiropas Investīciju fondu (lai veicinātu ES finanšu instrumentu izmantošanu EEN), kā arī ar dalībvalstu valsts un reģionālajām tirdzniecības veicināšanas organizācijām.

Ieinteresētās personas konstatēja nepilnības trešo valstu aptvērumā, un EEN dalībnieki ziņo par atšķirīgu pakalpojumu kvalitāti

54 EEN klātbūtnei visā pasaulē ir izšķiroša nozīme, jo tas var palīdzēt MVU iegūt piekļuvi pasaules tirgiem. EEN darbs aptver valstis, uz kurām neattiecas COSME, un tas veido uzņēmēju sadarbības centrus (USC). Šie centri saņem nefinansiālu atbalstu no Komisijas EEN darbībām, jo īpaši tehnisko palīdzību un atbalstu, kā arī piekļuvi IT rīkiem, EEN iekštīklam, datubāzēm un citiem tiešsaistes pakalpojumiem. EEN nav līdzekļu vai pilnvaru, lai sniegtu finansiālu atbalstu USC trešās valstīs. Līdz ar to uzņēmēju sadarbības centri daļēji ir atkarīgi no jebkāda finansiāla atbalsta, ko tie var saņemt no valstu iestādēm un citiem avotiem.

55 2020. gada beigās EEN ar 625 partnerorganizāciju starpniecību bija pārstāvēts 65 valstīs (galvenokārt valstīs, ar kurām ES ir ieinteresēta ekonomiskajā sadarbībā un ar kurām parasti ir noslēgts tirdzniecības nolīgums). No tām 427 organizācijas darbojās ES dalībvalstīs, 92 organizācijas – citās COSME valstīs, 23 organizācijas – Apvienotajā Karalistē un 73 organizācijas (USC statusā) – 29 citās valstīs (sk. 3. attēlu).

3. attēls. Atbalsts Eiropas MVU visā pasaulē, izmantojot EEN un citus ES instrumentus

Avots: ERP, pamatojoties uz Eiropas Komisijas sniegtajiem datiem.

56 Lai gan nav noteikts konkrēts mērķis attiecībā uz USC skaitu, mūsu veiktajā EEN dalībnieku aptaujā un intervijās ar ieinteresētajām personām respondenti bieži minēja vairākas valstis, kurās viņi būtu vēlējušies lielāku USC klātbūtni. Šīs valstis bija Dienvidāfrika (ES ar Dienvidāfriku ir noslēgusi BTN), Austrālija (patlaban notiek tirdzniecības sarunas ar ES), Ķīna un Apvienotie Arābu Emirāti. Turklāt Eiropas Tirdzniecības veicināšanas organizāciju asociācija norādīja, ka Āfrika ir lieliski piemērots reģions, lai attīstītu jaunus sadarbības veidus un ES mazie un vidējie uzņēmumi varētu iegūt piekļuvi tirgum22, jo dalībvalstu tirdzniecības sadarbības organizācijas kontinentā nav pietiekami pārstāvētas.

57 Attiecībā uz pakalpojumu kvalitāti aptaujas rezultāti parādīja, ka EEN dalībnieki ir ļoti apmierināti ar vairākiem USC. Tika ziņots, ka citu valstu atsaucība, sniegto pakalpojumu kvalitāte un lietderība bija atšķirīga, jo nebija pietiekamas sadarbības vai integrācijas ar Eiropas tirdzniecības veicināšanas organizācijām, kā arī tika izrādīta pārāk ierobežota interese par Eiropas uzņēmumiem – eksportētājiem. Jaunajā uzaicinājumā paust ieinteresētību, kas paredzēts “starptautiskajiem tīkla partneriem” (jaunais USC nosaukums)23, Komisija sadaļā par meklēto organizāciju veidiem ir iekļāvusi skaidru atsauci uz valstu un reģionālajām tirdzniecības veicināšanas organizācijām, tādējādi palielinot potenciālos tīkla sniegtos turpmākos ieguvumus.

EEN dalībnieki augstu vērtētu turpmākas apmācības vai informēšanu par piekļuvi finansējumam un brīvās tirdzniecības nolīgumiem

58 Uzticama piekļuve finansējumam ir viena no MVU galvenajām prioritātēm neatkarīgi no tā, vai MVU skar internacionalizācija24. Ņemot to vērā, Komisija ir pielikusi lielas pūles, lai nodrošinātu MVU plašu finanšu instrumentu klāstu, ko dažādi īsteno Komisija, EIB, EIF vai finanšu starpnieki.

59 EEN mērķis ir sniegt informāciju un konsultācijas par ES finanšu instrumentiem un dažādiem ES portāliem, kas piedāvā informāciju par piekļuvi finansējumam, jo īpaši Komisijas un Eiropas Investīciju konsultāciju centra (EIKC) portāliem. Tomēr šīs informācijas pamanāmība un pieejamība tiešsaistē dažādās EEN dalībnieku tīmekļa vietnēs būtiski atšķiras. Turklāt gan EIKC, gan Komisijas portālā “Piekļuve finansējumam” trūkst informācijas par EEN un saišu uz tā pakalpojumiem.

60 Mūsu abu aptauju respondentu komentāri apstiprina nepieciešamību veicināt informētību un atvieglot piekļuvi informācijai par MVU paredzēta finansējuma pieejamību, jo īpaši palielinot EEN lomu koordinācijā ar ES shēmām, piemēram, Komisijas portālu “Piekļuve finansējumam” un EIKC.

61 2019. gadā Komisija sagatavoja ceļvedi ar vairākiem konkrētiem ieteikumiem25. Tomēr daži galvenie ieteikumi, tostarp par pastāvīgu BTN kontaktpunktu izraudzīšanu un īpašas apmācības par BTN īstenošanu sniegšanu EEN dalībniekiem, vēl nav īstenoti, lai gan šie pasākumi būtu galvenie informācijas un konsultāciju avoti mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

62 Lai panāktu, ka EEN pakalpojumi ir vairāk vērsti uz klientiem un pielāgoti MVU īpašajām prasībām, arvien svarīgāku nozīmi iegūst IT rīki un spēju veidošana. Mūsu aptauja parādīja, ka šai sakarā EEN ir jāuzlabo un turpmāk jāattīsta IT rīki, – neapmierinātību izteica katrs piektais respondents (augstāks neapmierinātības līmenis nekā citās atbalsta jomās).

63 Mūsu aptauja un intervijas Komisijas un EIB/EIF departamentos liecināja, ka ir vajadzīga papildu apmācība, kurā piedalītos EIB un EIF eksperti. Turklāt ir ierobežotas interaktīvās mācīšanās iespējas, kas palielinātu MVU spēju risināt jautājumus konkrētās un tehniskākās jomās, tādās kā brīvās tirdzniecības nolīgumi un piekļuve finansējumam.

Iniciatīva “Startup Europe” risināja būtiskas vajadzības, taču ilgtspēja, uzraudzība un koordinācija ir neviendabīga

64 Iniciatīvas “Startup Europe” vispārējais mērķis ir uzlabot tīklošanās iespējas augošiem augsto tehnoloģiju uzņēmumiem un ekosistēmu veidotājiem, lai paātrinātu visas uzņēmējdarbības ekosistēmas attīstību ES. Tas, savukārt, atbalsta vietējās jaunuzņēmumu kopienas, savienojot jaunuzņēmumus, augošus uzņēmumus, ieguldītājus, attīstības veicinātājus, korporatīvos tīklus un universitātes.

65 2014.–2020. gada plānošanas periodā iniciatīva “Startup Europe” tika īstenota, izsludinot trīs uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus (2014., 2017. un 2019. gadā). Katra uzaicinājuma budžets bija ierobežots līdz aptuveni 10 miljoniem EUR. 2014. gada uzaicinājums bija vērsts uz to, lai mudinātu uzņēmējus, kuri veic darbību tīmeklī, sākt uzņēmējdarbību ES un attīstīties starptautiskā mērogā, savukārt 2017. un 2019. gada uzaicinājumi paplašināja “Startup Europe” darbības jomu, iekļaujot tajā visus augsto tehnoloģiju jaunuzņēmumus un inovatīvus MVU, veicinot izaugsmi un attīstību visā ES un ārpus tās.

66 Komisija trijos uzaicinājumos atlasīja 22 projektus. Projekti parasti ilgst divus gadus. Katru no tiem īsteno konsorcijs, kas apvieno partnerus no dažādām jaunuzņēmumu ekosistēmām visā ES un nodrošina tīklošanās iespējas jaunuzņēmumiem un augošiem uzņēmumiem. Konsorciju partneru skaits ir no trim līdz 15 partneriem. 5. izcēlumā sniegti daži piemēri par projektu mērķiem un pasākumiem, kas īstenoti iniciatīvas “Startup Europe” ietvaros. IV pielikumā ir iekļauti īsi projektu īstenotāju sniegti apraksti par visiem iniciatīvas “Startup Europe” projektiem, kas finansēti 2014.–2020. gada plānošanas periodā.

5. izcēlums

Startup Europe” projektu piemēri

Portāla “Access2Europe” izveides mērķis bija “palīdzēt izkļūt cauri internetā pieejamās informācijas labirintam un pulcēt īstos cilvēkus, lai vairotu ES jaunuzņēmumu izredzes attīstīties un palielināt apgrozījumu, un saglabāt kvalificētus darbiniekus”, savienojot Berlīnes, Parīzes, Barselonas un Tallinas jaunuzņēmumu ekosistēmas.

Lai sasniegtu šos mērķus, projekta “Access2Europe” ietvaros tika atlasīti jaunuzņēmumi dalībai triju dienu “atklāšanas turnejās”, kuru laikā tie varēja izmantot sakarus un tikties ar ieinteresētajām personām. Atklāšanas turnejās četrās partnerpilsētās varēja piedalīties 99 jaunuzņēmumi, kurus pārstāvēja 121 dalībnieks.

Cita iniciatīva, proti, “atbalsta un partneru piemeklēšanas” darbības, deva iespēju 41 jaunuzņēmumam izvērst savu darbību starptautiskajos tirgos. “Atbalsta” elements ietvēra bezmaksas biroja telpas, ekspertu vadītus seminārus un individuālas tikšanās, lai sekmīgi iekļūtu tirgū, kā arī bezmaksas piekļuvi nozīmīgiem tehnoloģiju pasākumiem un pamanāmības veicināšanu, izmantojot partneru saziņas kanālus. Savukārt “partneru piemeklēšanas” elements ietvēra iepazīstināšanu ar attiecīgajiem korporatīvajiem un finanšu dalībniekiem.

Iniciatīvas “My-Gateway” mērķis bija “stiprināt augsto tehnoloģiju jaunuzņēmumu un inovatīvu MVU spējas Centrāleiropas un Austrumeiropas reģionā, savienojot jaunizveidotas ekosistēmas Budapeštā, Lisabonā, Telavivā, Salamankā, Briselē, Londonā, Klužā, Mariborā, Prāgā un Madridē, lai stiprinātu sadarbību, iegūtu lielāku pamanāmību tirgū un uzlabotu un racionalizētu piekļuvi finansējuma iespējām un talantiem”.

Projekts veicināja “Startup Europe” kopienas paplašināšanos, atverot durvis jaunuzņēmumiem no Balkāniem. Tika izstrādāts “talantu piesaistes modelis”, lai palīdzētu Centrāleiropas un Austrumeiropas universitātēm veidot sakarus starp uzņēmējdarbības studentiem un jaunuzņēmumiem, kuri meklē kvalificētu darbaspēku. “Tehnoloģiju pārneses modelis” bija vērsts uz ciešāku sadarbību starp pētniecību un izstrādi un jaunuzņēmumiem, sniedzot palīdzību tehnoloģiju pārnesē no pētniecības posma uz rūpniecisko attīstību. Tika organizēti semināri par tēmu “Piekļuve finansējumam”, lai uzlabotu jaunuzņēmumu izpratni par finansēšanas vidi un veidotu saikni ar ieguldītājiem un citiem svarīgākajiem ekosistēmas dalībniekiem.

Startup Europe” projektiem trūkst nepārtrauktības

67 Visu atlasīto projektu mērķis bija novērst vienu vai vairākus šķēršļus, kas kavē izaugsmi un neļauj uzņēmumiem izvērst darbību vai attīstīties, kļūstot par Eiropas vai pasaules mēroga uzņēmumiem. Projekti bija skaidri saistīti ar jaunuzņēmumiem un augošiem uzņēmumiem raksturīgām problēmām, proti, ar piekļuvi finansējumam, piekļuvi jauniem tirgiem, kvalificētu darbinieku piesaisti darbā un partneru meklēšanu.

68 Tomēr šis devums “Startup Europe” mērķu sasniegšanā bija īslaicīgs. Projektu darbība lielā mērā tika izbeigta attiecīgā dotāciju perioda beigās, neraugoties uz to, ka 2017. un 2019. gada uzaicinājumos bija noteikts, ka projektiem ir jāpierāda darbību ilgtspēja pēc projekta darbības beigām.

69 Mūsu intervijās ar projektu koordinatoriem un Komisijas darbiniekiem izgaismojās daži iespējamie šāda iznākuma iemesli:

  • jaunuzņēmumi nevēlas maksāt vai nevar samaksāt par pakalpojumiem;
  • pakalpojumi bez maksas ir pieejami citur;
  • jaunuzņēmumi nevēlas uzklausīt ārējus padomus.

70 Turklāt visos dotāciju nolīgumos bija iekļauts “bezpeļņas noteikums”, kas nozīmē, ka visa peļņa tiktu atskaitīta no dotācijas. Vidējais ES finansiālais ieguldījums projektos bija ļoti liels – 88 % no kopējām izmaksām un dažos gadījumos pat 100 % no izmaksām. Līdz ar to jebkuri gūtie ieņēmumi var automātiski samazināt ES ieguldījumu. Lai gan bezpeļņas noteikums ir piemērots pamatoti, tas var atturēt konsorcijus no ieņēmumu gūšanas, un tas samazina projektu finansiālās ilgtspējas un galu galā arī nepārtrauktības izredzes.

Iniciatīvas “Startup Europe” kopumā neatbilstīga uzraudzība

71 Katrā “Startup Europe” projekta priekšlikumā ir jāiekļauj saraksts ar sasniedzamajiem rezultātiem, starpposma mērķrādītājiem un projektam specifiskiem KPI, ar ko mēra progresu un rezultātus. Projektu īstenotāji periodiski ziņo par panākto progresu, un Komisija atbild, izdarot konstatējumus un sniedzot ieteikumus apskata veidā par katru projektu. Kopumā Komisija projektu sasniegumus vērtē pozitīvi. Tomēr mēs nevarējām novērtēt to, cik lielā mērā ir sasniegti iniciatīvas “Startup Europe” vispārējie mērķi, jo atsevišķiem projektiem ir pilnīgi atšķirīgi KPI, kurus nevar apkopot.

Ierobežota koordinācija iniciatīvas “Startup Europe” ietvaros un ārpus tās

72 Komisija savā tīmekļa vietnē publicē informāciju par “Startup Europe” projektiem un to ietvaros organizētajiem pasākumiem. Tomēr mēs neatradām centrālu koordinācijas mehānismu, rīku vai struktūru, kas virzītu iniciatīvu uz tās vispārējiem mērķiem. Katrs projekts tika īstenots atsevišķi, un sadarbība tika īstenota tikai atsevišķos gadījumos, jo, piemēram, daži konsorcija dalībnieki bija partneri vairāk nekā vienā projektā.

73 Komisijas darbinieki, kas īsteno “Startup Europe”, laiku pa laikam tikās ar kolēģiem no citiem ģenerāldirektorātiem (piemēram, projekta pasākumos). Tomēr nenotika regulāra un strukturēta dažādu ģenerāldirektorātu, kas atbalsta jaunuzņēmumus un augošus uzņēmumus, darbību koordinācija. Tāpat Komisija nekoordinēja “Startup Europe” darbības un valstu programmas, kas sniedz atbalstu jaunuzņēmumiem un augošiem uzņēmumiem. Komisijas 2016. gada paziņojumā par šo tematu ir uzsvērta nepieciešamība uzlabot sadarbību starp EEN un “Startup Europe” projektiem. Tomēr arī šāda sadarbība netiek strukturēti īstenota, un kontakti starp abiem tīkliem notiek samērā reti. Tikai 35 % no mūsu EEN dalībnieku aptaujas respondentiem atzina, ka ir apmierināti ar EEN un iniciatīvas “Startup Europe” sadarbības līmeni.

Ieguldījums vispārējā MVU stratēģijā nav novērtēts

74 Viens no ES rīcībpolitiku un stratēģiju mērķiem šajā jomā ir palīdzēt jaunuzņēmumiem un augošiem uzņēmumiem palikt Eiropā, kur tie var attīstīties, lai kļūtu par vadošiem uzņēmumiem pasaules mērogā un radītu darbvietas Eiropas Savienībā26.

75 Tomēr vairākos Komisijas dokumentos27 ir uzsvērts, ka daudzsološi ES jaunuzņēmumi un augoši uzņēmumi nespēj kļūt par pasaules līderiem Eiropā, jo tos agrīnā posmā iegādājas trešo valstu uzņēmumi. ASV uzņēmumi ir visaktīvākie – no 2010. līdz 2018. gadam tie ir iegādājušies 12 780 jaunuzņēmumus Eiropas Savienībā (27 % no visām ES jaunuzņēmumu iegādēm). Ieguldītā kapitāla ziņā ASV uzņēmumi veidoja 55 % no darījumu kopējās vērtības28.

76 Mēs identificējām divus “Startup Europe” projektu partnerus, kuri piedalījās 10 no 22 projektiem, kas bija saistīti ar izpēti korporatīvo klientu, tostarp trešo valstu uzņēmumu, interesēs. Darbības ietvēra jaunuzņēmumu ekosistēmu novērošanu, meklējot potenciāli interesantus un inovatīvus augsto tehnoloģiju jaunuzņēmumus, ņemot vērā to klientu inovācijas vajadzības. Izrietošā sadarbība starp uzņēmumiem un jaunizveidotiem / augošiem uzņēmumiem tiek īstenota dažādos veidos, no licencēšanas līdz partnerībām un pilnīgai iegādei. Viena šāda “Startup Europe” projekta partneru piemeklēšanas pasākumu rezultātā notika 27 apvienošanās un iegādes darījumi, un no tiem tikai 12 darījumi notika Eiropas Savienībā (tostarp darījumi, kuros bija iesaistītas septiņas iegādātājas uzņēmējsabiedrības no Apvienotās Karalistes, kas tajā laikā vēl bija ES dalībvalsts).

77 Lai gan sadarbība var būt izdevīga abām pusēm, trešo valstu veikta ES jaunuzņēmumu vai augošu uzņēmumu iegāde ir pretrunā ES politikas un stratēģijas mērķim palīdzēt uzņēmumiem attīstīties starptautiskā mērogā, paliekot ES.

Secinājumi

78 Mūsu revīzijā tika konstatēts, ka ES un dalībvalstis ir ieviesušas lielu skaitu atbalsta pasākumu, lai risinātu MVU internacionalizācijas vajadzības, taču tie nav pilnībā saskaņoti vai koordinēti. EEN sasniedz savus galvenos mērķus, taču tam nav pietiekamas pamanāmības un darbības tvēruma trešās valstīs. Mazākā mērogā iniciatīva “Startup Europe” uzrāda zināmus pozitīvus rezultātus projektu līmenī, taču tai trūkst nepārtrauktības un izmērāmu vispārējo rezultātu.

79 Mēs secinām, ka ES 2011. gada MVU internacionalizācijas stratēģijas īstenošana joprojām ir nepilnīga. Lai gan galvenās darbības, piemēram, Eiropas Biznesa atbalsta tīkla stiprināšana un portāla “Access2Market” attīstība, ir vismaz daļēji īstenotas, dažas būtiskas darbības saskaņotības uzlabošanai plašajā Eiropas Savienības un dalībvalstu iniciatīvu kopumā nav bijušas sekmīgas (sk. 24.–29. punktu).

80 Dažādos līmeņos netiek koordinētas daudzās ES un dalībvalstu darbības ar mērķi risināt MVU internacionalizācijas vajadzības. Lai gan dažās Komisijas darbības galvenajās jomās (piemēram, sadarbība saistībā ar brīvās tirdzniecības nolīgumu MVU sadaļām) starpdienestu koordinācija ir ļoti efektīva, citās tas tā nav, jo īpaši tādās jomās kā internacionalizācijas tīkli un ES instrumenti, kas nodrošina piekļuvi finansējumam (sk. 30.–36. punktu).

81 Vairāku 2014.–2020. gada plānošanas periodā uzsāktu ES darbību finansiālajai ilgtspējai netika pievērsta pienācīga vērība, tāpēc, neraugoties uz pozitīviem rezultātiem, vairākas darbības tika pārtrauktas. Turklāt nav veikti ne regulāri un konkrēti ziņošanas un uzraudzības pasākumi, ne MVU internacionalizācijas stratēģijas īstenošanas visaptveroša izvērtēšana (sk. 37.–44. punktu).

82 Eiropas Biznesa atbalsta tīkls ir sasniedzis tā galvenos mērķus, bet ir vajadzīgi turpmāki centieni attiecībā uz pamanāmību, koordināciju, trešo valstu aptvērumu un spēju veidošanu (sk. 45. punktu).

83 EEN lielākoties ir sasniedzis savus kopējos augsta līmeņa mērķus, taču zemākos līmeņos sasniegumu rādītāji ir dažādi. Turklāt ne vienmēr ir viegli noteikt to, cik lielā mērā šie sasniegumi ir saistīti ar EEN darbībām. Neraugoties uz uzlabojumiem snieguma vērtēšanā, daudzi EEN dalībnieki joprojām sistemātiski nenodrošina atbilstību pamanāmības un komunikācijas prasībām, kuru mērķis ir uzlabot informētību un pieejamību (sk. 45.–49. punktu).

84 Koordinācija starp EEN un citiem internacionalizācijas instrumentiem ES, valstu un reģionālā līmenī ir pamats saskaņotam, visaptverošam un savstarpēji papildinošam atbalsta pakalpojumu klāstam. Lai gan dažos gadījumos sadarbība starp EEN un citiem ES instrumentiem ir laba, ne vienmēr ir noslēgti oficiāli sadarbības nolīgumi (sk. 50.–53. punktu).

85 Ārpus Eiropas Savienības EEN galvenokārt darbojas ar uzņēmēju sadarbības centru starpniecību. Dažu USC darbs bija augstu novērtēts, taču citi bija kritizēti par pakalpojumu un atsaucības zemo līmeni. EEN dalībnieki sūdzējās arī par to, ko uzskatīja par nepietiekamu USC klātbūtni galvenajās tirdzniecības partnervalstīs, piemēram, Austrālijā, Ķīnā, Dienvidāfrikā un Apvienotajos Arābu Emirātos (sk. 54.–57. punktu).

86 EEN dalībnieki uzskata, ka Komisijas un jo īpaši EISMEA sniegtais atbalsts ir lietderīgs. Konkrētās jomās, kas saistītas ar piekļuvi finansējumam un brīvās tirdzniecības nolīgumiem, ir vajadzīga papildu apmācība un ciešāka sadarbība ar Komisiju un EIB/EIF, lai veicinātu spēju veidošanu un tehnisko kompetenci. IT rīki ir vēl viena joma, kurā EEN dalībnieki vēlētos redzēt uzlabojumus (sk. 58.–63. punktu).

87 Iniciatīva “Startup Europe” ir vērsta uz jaunuzņēmumu attiecīgajām vajadzībām, taču tās devums MVU internacionalizācijā kopumā ir neskaidrs, un to ietekmē ilgtspējas un pārvaldības nepilnības (sk. 64.–70. punktu).

88 Komisija nav izveidojusi vispārēju struktūru iniciatīvas koordinācijai un saiknes ar citām programmām veidošanai. Līdz ar to sadarbība starp “Startup Europe” projektiem un starp “Startup Europe” un citiem ES un valstu instrumentiem ir ierobežota (sk. 72. un 73. punktu).

89 Neraugoties uz to, ka ir pieejama informācija par atsevišķu projektu progresu un sasniegumiem, vispārējo mērķrādītāju, starpposma mērķu un rādītāju ierobežotais skaits apgrūtina “Startup Europe” efektivitātes novērtēšanu iniciatīvas līmenī (71. punkts).

90 Dažos gadījumos “Startup Europe” konsorcija partneri un projektu īstenotāji ir iesaistījušies inovatīvu uzņēmumu ar augstu potenciālu izpētē un pārbaudē dažādu uzņēmumu vārdā, kā rezultātā ES jaunuzņēmumus ir iegādājušies trešo valstu uzņēmumi (sk. 74.–77. punktu).

Ieteikumi

1. ieteikums. Uzlabot informētību par atbalstu MVU internacionalizācijai un tā saskaņotību un ilgtspēju

Komisijai sniedzam šādus ieteikumus:

  1. darīt pieejamu informāciju par spēkā esošajiem instrumentiem un projektiem, kas saņem ES līdzfinansējumu internacionalizācijas jomā, tostarp no Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem;
  2. pamatojoties uz a) apakšpunktu, analizēt līdzfinansēto instrumentu un projektu klāstu, lai noteiktu trūkumus un pārklāšanos un lai veicinātu sinerģiju;
  3. jaunu MVU internacionalizācijas instrumentu ex ante izvērtējumos vai ietekmes novērtējumos sistemātiski iekļaut informāciju par finanšu ilgtspēju, pierādāmu tirgus pieprasījumu un koordināciju ar īstenotajām ES un dalībvalstu darbībām un pakalpojumiem;
  4. veikt ārēju novērtējumu, lai noteiktu MVU internacionalizācijas stratēģijas efektivitāti.

Termiņš: a) un c) ieteikumam – 2023. gada beigas; b) ieteikumam – 2024. gada beigas; d) ieteikumam – 2025. gada beigas.

2. ieteikums. Uzlabot Eiropas Biznesa atbalsta tīkla pamanāmību, tā sadarbību ar citām līdzīgām programmām un apmācības pasākumus, kā arī palielināt ģeogrāfisko tvērumu

Komisijai sniedzam šādus ieteikumus:

  1. uzlabot EEN pamanāmību, pārbaudot, vai tā dalībnieki savās tīmekļa vietnēs sniedz skaidras un pamanāmas saites uz visiem attiecīgajiem pakalpojumiem, un nodrošinot, ka Eiropas Investīciju konsultāciju centra un Komisijas finansējuma pieejamības portālā arī ir norādītas skaidras un pamanāmas saites uz EEN;
  2. ja iespējams, noslēgt sadarbības nolīgumus vai citas sadarbības procedūras starp EEN un citām ES, valstu un reģionālajām programmām, kas atbalsta Eiropas MVU internacionalizāciju;
  3. palielināt EEN apmācības tvērumu finansējuma pieejamības un brīvās tirdzniecības nolīgumu jomā;
  4. mudināt uzticamas attiecināmās personas pieteikties, lai kļūtu par starptautiskajiem tīkla partneriem trešās valstīs, ja tas atbilst ES tirdzniecības prioritātēm.

Termiņš: a), b) un c) ieteikumam – 2022. gada 2. ceturkšņa beigas; d) ieteikumam – 2025. gada 2. ceturkšņa beigas.

3. ieteikums. Uzlabot iniciatīvas “Startup Europe” uzraudzību un ilgtermiņa efektivitāti

Komisijai jāuzlabo iniciatīvas “Startup Europe” pārvaldība, veicot šādas darbības:

  1. izstrādājot konkrētus rādītājus un mērķvērtības, lai novērtētu iniciatīvas vispārējo efektivitāti, tostarp projektu darbību ilgtspēju;
  2. nodrošinot koordināciju un sadarbību ar citiem ES un valstu instrumentiem, kas atbalsta jaunuzņēmumu izaugsmi un internacionalizāciju;
  3. nosakot atlases kritērijus, lai prioritizētu projektus, kas palīdz jaunuzņēmumiem pilnībā attīstīt savu potenciālu un konkurētspēju un tādējādi veicina izaugsmi un nodarbinātību ES.

Termiņš: a) un c) ieteikumam – 2022. gada 4. ceturkšņa beigas; b) ieteikumam – 2023. gada 1. ceturkšņa beigas.

Šo ziņojumu 2022. gada 5. aprīlī Luksemburgā pieņēma IV apakšpalāta, kuru vada Eiropas Revīzijas palātas loceklis Mihails Kozlovs.

 

Revīzijas palātas vārdā -

Klaus-Heiner Lehne
priekšsēdētājs

Pielikumi

I pielikums. Politikas dokumenti, kas ietekmē MVU internacionalizāciju

Komisijas dokuments temats
“Vispirms domāt par mazākajiem”. Mazās uzņēmējdarbības akts, 2008. gads, pārskatīts 2011. gadā

Stratēģija MVU internacionalizācijai. “Mazi uzņēmumi, liela pasaule”, COM(2011) 702 final
Vispārējā ES politika attiecībā uz MVU

MVU internacionalizācijas stratēģija
“Tirdzniecība visiem – ceļā uz atbildīgāku tirdzniecības un ieguldījumu politiku”, COM(2015) 497 final ES principi tirdzniecībai ar trešām valstīm
“Eiropas topošie līderi… jaunuzņēmumu un augošo uzņēmumu atbalsta iniciatīva”, COM(2016) 733 final

MVU stratēģija ilgtspējīgai un digitālai Eiropai, COM(2020) 103 final
Ekosistēmas uzlabošana jaunuzņēmumu izaugsmei un internacionalizācijai

Ilgtspējīgas uzņēmējdarbības prakses un digitālo tehnoloģiju izmantošanas veicināšana MVU vidē
“Vienotā tirgus šķēršļu apzināšana un mazināšana”, COM(2020) 93 final ES vienotā tirgus šķēršļu novēršana
“Tirdzniecības politikas pārskatīšana – atvērta, ilgtspējīga un pārliecinoša tirdzniecības politika”, COM(2021) 66 final Tirdzniecības politikas pārskatīšana, lai ņemtu vērā jaunākās norises, brīvās tirdzniecības nolīgumus un Covid-19 ietekmi

Avots: Eiropas Revīzijas palāta.

II pielikums. Galvenie ES instrumenti MVU internacionalizācijas atbalstam

Kategorija ES instruments Apraksts Indikatīvais ES ieguldījums
2014.–2020. g.
(miljoni EUR)
Atbildīgais ĢD / ES struktūra
Vispārējs atbalsts MVU internacionalizācijai Eiropas Biznesa atbalsta tīkls (EEN) EEN ir galvenā ES iniciatīva, kas sniedz tiešu un vispārēju atbalstu MVU internacionalizācijai. Tam ir izšķiroša nozīme informācijas par visām citām atbalsta darbībām centralizācijā. 450 GROW ĢD
EISMEA
Iniciatīva “Startup Europe Startup Europe” ir galvenā ES iniciatīva, kas palīdz jaunizveidotiem MVU augt Eiropas un starptautiskajos tirgos. Tā ir viens no galvenajiem elementiem jaunuzņēmumu un augošu uzņēmumu atbalsta iniciatīvā. 30 CONNECT ĢD
Finansēšanas programmas MVU instruments / Eiropas Inovācijas padome (EIP) MVU instruments ir vērsts uz ļoti inovatīviem MVU ar spēcīgu izaugsmes potenciālu un uz stratēģiju, kas orientēta uz izaugsmi Eiropā vai pasaulē. Par MVU instrumentu tika sagatavots ERP īpašais ziņojums Nr. 2/2020. Šīs programmas uzņēmējdarbības paātrināšanas pakalpojumi būtu jāsaskaņo ar citām darbībām MVU internacionalizācijas atbalstam. 3000 RTD ĢD
EISMEA
Eiropas strukturālie un investīciju fondi (ESI fondi) ERAF atbalsta dažādas darbības saistībā ar MVU konkurētspēju. ES finansējums ERAF 2014.–2020. gada periodā bija 223 miljardi EUR, un no šīs summas 40 miljardi EUR, kas paredzēti 3. tematiskajam mērķim “ERAF līdzfinansēto darbību koordinēšana ar citām atbalsta darbībām”, nodrošina lielāko finansējumu MVU internacionalizācijai. 3. tematiskais mērķis — 40 000 REGIO ĢD
Eurostars (Eureka) Eurostars ir programma, kas tiek īstenota kopā ar Eureka tīkla dalībniekiem, lai atbalstītu inovatīvus MVU pētniecības un attīstības jomā, kuri cenšas izmantot starptautiskās sadarbības priekšrocības. Saskaņotība un koordinācija ar citām atbalsta darbībām, kā arī pareizu MVU mērķu noteikšana ir būtiska ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. 287 RTD ĢD
Finanšu instrumenti Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF), COSME, InnovFin Piekļuve finansējumam ir būtiska problēma, ar ko saskaras MVU, kuri vēlas panākt internacionalizāciju. Izmantojot ESIF un COSME, ES un EIB grupa ir ieviesušas plašu finanšu instrumentu klāstu, lai sniegtu finansiālu atbalstu MVU darbībām, tostarp internacionalizācijai. Saikne ar citiem ES instrumentiem MVU internacionalizācijas atbalstam ir būtiska šajā jomā kopumā. EEN jo īpaši būtu jāsniedz konsultatīvs atbalsts MVU par piekļuvi ES finansējumam. ESIF MVU klase – 5500

COSME MVU – 1400

Innovfin – 2600
EIB/EIF
GROW ĢD
RTD ĢD
ECFIN ĢD
Darbības veids ES rīcība Saskaņotības un koordinācijas analīzes pamatojums Indikatīvais budžets (2014.–2020. gads) Atbildīgais ĢD / ES struktūra
Ģeogrāfiskie instrumenti ES un Japānas Rūpniecības sadarbības centrs ES un Japānas centrs ir unikāla iniciatīva, lai Eiropas uzņēmumiem un jo īpaši MVU atvieglotu piekļuvi Japānas tirgum. Kopā ar citām atbalsta iniciatīvām šis centrs ir būtisks šim nozīmīgajam tirgum. 19,6 GROW ĢD
ES MVU centrs (Ķīna) Ķīnā bāzētu daudzpusēju un divpusēju Eiropas uzņēmējdarbības atbalsta struktūru konsorcijs (vada Ķīnas un Apvienotās Karalistes Uzņēmumu asociācija). Centrs sniedz plašu pakalpojumu klāstu Eiropas MVU, kas vēlas veikt uzņēmējdarbību Ķīnā. Saskaņotība un ilgtspēja, kā arī koordinācija ar citām ES darbībām ir svarīga ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. 7 INTPA ĢD
ELAN tīkls un ELANbiz (Latīņamerika) Eiropas un Latīņamerikas Uzņēmējdarbības pakalpojumu un inovāciju tīkla (ELAN) iniciatīvai bija divi ES līdzfinansēti projekti jeb ELAN komponenti – uzņēmējdarbības pakalpojumi (ELANbiz) un Tehnoloģijās balstīts uzņēmējdarbības tīkls (ELAN tīkls). Abi projekti sniedza informāciju Eiropas MVU par uzņēmējdarbību konkrētos Latīņamerikas tirgos (Argentīnā, Brazīlijā, Čīlē, Kolumbijā, Kostarikā, Meksikā un Peru). Platforma bija savienota ar citiem Eiropas un Latīņamerikas uzņēmējdarbības atbalsta mehānismiem, kas atrodas Latīņamerikā vai ES (piemēram, EEN, uzņēmumu asociācijām, tirdzniecības veicināšanas organizācijām). Saskaņotība un ilgtspēja, kā arī koordinācija ar citām ES darbībām ir svarīga ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. 10 INTPA ĢD
Tīkls Enrich (Brazīlija, Ķīna un ASV) Tīkls Enrich, ko Eiropas Komisija atbalsta ar pamatprogrammu “Apvārsnis 2020”, patlaban piedāvā pakalpojumus, lai Eiropas pētniecības, tehnoloģiju un uzņēmējdarbības organizācijas (tostarp MVU) tuvinātu trim pasaules vadošajiem tirgiem inovāciju jomā, proti, Brazīlijai, Ķīnai un ASV. ES iniciatīvas mērķis ir veicināt ES uzņēmējdarbības projektu attīstību pētniecības un inovācijas jomā šajos trijos tirgos. Saskaņotība un ilgtspēja, kā arī koordinācija ar citām ES darbībām ir svarīga ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. 9 RTD ĢD
ICI+ Dienvidaustrumāzijā Eiropas Komisija atbalstīja ICI+SEA, lai veicinātu ārējo sadarbību ar industrializētām valstīm, liekot uzsvaru uz Kambodžas, Indonēzijas, Laosas, Malaizijas, Mjanmas, Filipīnu un Vjetnamas iniciatīvu veicināšanu un mijiedarbību starp ekonomiskajiem un sociālajiem dalībniekiem un privātajām un valsts struktūrām šajās valstīs. 15 INTPA ĢD
EU Gateway / Business Avenues misijas Iniciatīva izveidota saskaņā ar Partnerības instrumentu, lai veicinātu sadarbību tirdzniecības un uzņēmējdarbības jomā ar Dienvidaustrumāzijas valstīm, veidojot uzņēmējdarbības saiknes starp ES MVU un jaunajiem tirgiem reģionā. Iniciatīva atbalsta uzņēmējdarbības misijas un partneru piemeklēšanas pasākumus Japānā, Korejā, Singapūrā, Malaizijā, Vjetnamā, Taizemē, Indonēzijā, Filipīnās un Ķīnā, lai stiprinātu ES MVU darbību šajās valstīs. Saskaņotība un koordinācija ar citām atbalsta darbībām reģionā ir būtiska ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. 60 Ārpolitikas instrumentu dienests
IT rīki, datubāzes, palīdzības dienesti Access2Markets (bijusī tirgu pieejamības datubāze) Portāls “Access2Markets” ir galvenais Komisijas izstrādātais rīks, lai sniegtu galveno informāciju par importa procedūrām uzņēmumiem, kas veic eksportu no ES uz trešām valstīm. Lietderība, MVU iesaiste un koordinācija ar citām programmām ir būtiska ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. Dati nav pieejami. TRADE ĢD
Eiropas Klasteru kopdarbības platforma (ECCP) ECCP ir tiešsaistes platforma, ko Komisija izveidojusi, lai veicinātu starptautisko sadarbību ES MVU klasteros. Saskaņotība un koordinācija ar citām programmām, it īpaši ar EEN un “Startup Europe”, ir būtiska ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. Dati nav pieejami. GROW ĢD
MVU palīdzības dienesti intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos Palīdzības dienesti IĪT jautājumos sniedz informāciju un konsultācijas ES MVU par intelektuālā īpašuma tiesībām, tostarp par internacionalizācijas un tehnoloģiju pārneses jautājumiem. Komisija ir atbalstījusi īpašus palīdzības dienestus IĪT jautājumos Eiropai, Ķīnai, Dienvidaustrumāzijai, Latīņamerikai, Indijai un kopš 2021. gada arī Āfrikai. Koordinācija ar citām atbalsta darbībām, it īpaši tām, kas paredzētas inovatīviem un uz starptautisko darbību vērstiem MVU, ir būtiska ES atbalsta MVU internacionalizācijai plašākā kontekstā. 7 GROW ĢD
TRADE ĢD
INTPA ĢD

Avots: ERP, pamatojoties uz Komisijas dokumentu “Pārskats par ES instrumentiem Eiropas uzņēmumu internacionalizācijai” (2020. gada novembris) un citiem Komisijas avotiem.

III pielikums. Aptaujas metodika

Revīzija ietvēra divas aptaujas – EEN dalībnieku aptauju un tirdzniecības veicināšanas organizāciju (TVO) aptauju.

EEN dalībnieku aptauja

EEN dalībnieku aptaujā galvenā uzmanība tika pievērsta EEN devumam MVU internacionalizācijā un tā koordinācijai / sadarbībai ar galvenajiem ES instrumentiem šajā jomā. Aptauja tika nosūtīta 94 EEN koordinatoriem un 436 EEN partneriem, un atsaucības rādītājs bija attiecīgi 83 % un 31 %.

Galvenie aptaujas jautājumi
  1. Kāds ir jūsu apmierinātības līmenis ar:
  1. atbalstu, ko jums sniedz EASME?
  1. tīkla darbību un pamanāmību MVU aspektā?
  1. informācijas apmaiņu par MVU internacionalizāciju EEN nozarē un tematiskajās grupās?
  1. Jūsuprāt, kurās valstīs, ja varat nosaukt, nav pietiekami daudz uzņēmēju sadarbības centru (USC)?
  1. Cik apmierināts esat ar uzņēmēju sadarbības centru (USC) sniegtajiem pakalpojumiem?
  1. Cik apmierināts esat ar darbības rādītājiem, ko Komisija izmanto, lai novērtētu EEN panākumus?
  1. Cik apmierināts esat ar to, ka pastāv pietiekama sadarbība starp šādām ES programmām un instrumentiem (anketā bija iekļauts detalizēts saraksts) un EEN?
  1. Cik apmierināts esat ar valsts un reģionālo sadarbību ar EEN?
  1. Kādas darbības, ja tādas ir, jūsuprāt, būtu jāizslēdz no jūsu EEN konsorcija kompetences vai jāiekļauj tajā, un kāpēc?

Iespējamās atbildes uz katru jautājumu bija “ļoti apmierināts”, “apmierināts”, “neapmierināts”, “ļoti neapmierināts”, “nav viedokļa / neattiecas”. Papildus standarta atbildēm respondenti varēja iekļaut arī ieteikumus vai sniegt vispārīgas piezīmes.

Tirdzniecības veicināšanas organizāciju aptauja

TVO aptauja tika nosūtīta 32 Eiropas TVO, un atbildes sniedza 13 respondenti (41 %). Aptaujā galvenā uzmanība tika pievērsta ES galvenajiem instrumentiem MVU internacionalizācijai un to papildināmībai ar valstu instrumentiem šajā jomā.

Galvenie aptaujas jautājumi
  1. Kāds ir jūsu apmierinātības līmenis ar:
  1. portālu “Access2Markets” (bijusī tirgu pieejamības datubāze)?
  1. instrumentu ROSA, ko izstrādājusi Eiropas Komisija, lai palīdzētu MVU noteikt izcelsmes noteikumus saviem ražojumiem saskaņā ar ES tirdzniecības nolīgumiem?
  1. šādām citām darbībām, ko veic Eiropas Komisija, lai veicinātu ieguvumus no tirdzniecības nolīgumiem MVU:
  1. Komisijas tīmekļa vietnes, ceļveži un citi materiāli;
  2. attiecīgajām ieinteresētajām personām piedāvātā apmācība;
  3. pasākumi, konferences un semināri, tostarp tiešsaistē;
  4. tiešs atbalsts valstu tirdzniecības veicināšanas organizācijām, tostarp tehniskais atbalsts valstu programmām?
  1. Kāds papildu atbalsts, ja vispār, Komisijai būtu jāsniedz, lai palielinātu MVU iespējas izmantot brīvās tirdzniecības nolīgumus un preferenciālas tirdzniecības nolīgumus?
  1. Kāds ir jūsu apmierinātības līmenis ar šādu ES instrumentu (anketā bija iekļauts detalizēts saraksts) pievienoto vērtību salīdzinājumā ar jūsu valsts atbalsta internacionalizācijai struktūrām?
  1. Kuri no šiem EEN pakalpojumiem MVU internacionalizācijas atbalstam nodrošina papildu vērtību salīdzinājumā ar to, ko piedāvā valsts struktūras:
  1. informēšanas, konsultāciju un atbalsta pasākumi jautājumos, kas saistīti ar ES politiku, tiesību aktiem un programmām;
  2. pārrobežu partnerības pasākumi uzņēmumu sadarbībai, tehnoloģiju pārnesei un pētniecības un inovācijas partnerībām;
  3. īpašs atbalsts, lai palīdzētu MVU gūt labumu no vienotā tirgus;
  4. īpašs atbalsts MVU trešo valstu tirgos, izmantojot EEN/EEN dalībnieku organizācijas trešās valstīs;
  5. īpaša informācija par tirdzniecības nolīgumu īstenošanu MVU interesēs;
  6. informācija par MVU pieejamajām ES dotācijām, tostarp internacionalizācijai;
  7. informācija par ES finanšu instrumentiem MVU atbalstam, tostarp internacionalizācijai?
  1. Kāds ir jūsu apmierinātības līmenis ar EEN integrāciju attiecīgajās valsts un reģionālajās atbalsta struktūrās jūsu valstī?
  1. Kāds ir jūsu apmierinātības līmenis ar šādiem spēkā esošajiem ES instrumentiem MVU internacionalizācijai:
  1. instrumenti, kas ir pietiekami labi zināmi valsts un reģionālajām tirdzniecības veicināšanas organizācijām;
  2. instrumenti, kas ir pietiekami labi zināmi Eiropas MVU, kuri iesaistīti internacionalizācijā;
  3. instrumenti, kas tiek pienācīgi veicināti dalībvalstis?
  1. Kopumā – kāds ir jūsu apmierinātības līmenis ar koordināciju Eiropas Komisijas un dalībvalstu iestāžu starpā, lai uzlabotu savstarpējo papildināmību un izvairītos no ES un valsts MVU internacionalizācijas instrumentu pārklāšanās?

IV pielikums. “Startup Europe” projektu mērķi

Projekta nosaukums Īss mērķu apraksts
MediaMotorEurope Virzīt tirgū un piedāvāt potenciālajiem klientiem inovatīvus plašsaziņas līdzekļu un radošo industriju tehnoloģiju risinājumus, tostarp mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās risinājumus.
Scale-up Champions Paplašināt inovatīvus uzņēmumus visā ES un palīdzēt jaunuzņēmumiem gūt panākumus tirgū, stiprinot saikni starp ekosistēmām un to uzņēmumiem, uzlabojot piekļuvi klientiem un darbiniekiem un stimulējot Eiropas ieguldījumus progresīvo tehnoloģiju digitālajās nozarēs.
B-HUB FOR EUROPE Atklāt augsta potenciāla inovāciju jaunuzņēmumus blokķēdes progresīvo tehnoloģiju vertikālē un attīstīt tos, atverot jaunus tirgus kanālus.
STARTUP3 Atbalstīt inovatorus no produktu piemērotības tirgum noteikšanas līdz veselīgam un ilgtspējīgam uzņēmumam, piedāvājot tiem pielāgotu uzņēmējdarbības un tehnisko atbalstu, kā arī piekļuvi kapitālam un tirgiem, izmantojot jaunu uzņēmējdarbības un izaugsmes programmu. Tādējādi projekts tieši atbalstīs augsta potenciāla progresīvo tehnoloģiju inovatorus, lai gūtu panākumus tirgū Eiropas un starptautiskā līmenī.
Scaleup4Europe Izveidot struktūru, lai panāktu pārrobežu izaugsmi, sadarbojoties ar korporatīvajiem klientiem, ieguldītājiem un valsts iestādēm.
XEUROPE Veicināt izaugsmi un attiecību stiprināšanu starp jaunām jaunuzņēmumu ekosistēmām Baltijas un Višegradas reģionos, stiprinot ieinteresētās personas progresīvo tehnoloģiju jomā un nodrošinot prasmes, iespējas, atbalstu un kapitālu.
MY-GATEWAY MY-GATEWAY risinās šādus galvenos jautājumus: piekļuve tīkliem, piekļuve finansējumam, piekļuve talantiem un spēju veidošana.
Scale-EU2p Scale-EUp2 ir tirgus virzīta darbība, kuras mērķis ir izveidot vismaz 200 augsta potenciāla jaunuzņēmumu portfeli, izmantojot četrus savienotos centrus, un palīdzēt tiem paplašināties un kļūt par līderiem jaunajā lietu interneta nozarē.
Access2Europe Palīdzēt izkļūt cauri internetā pieejamās informācijas labirintam un pulcēt īstos cilvēkus, lai vairotu ES jaunuzņēmumu izredzes attīstīties un palielināt apgrozījumu, un saglabāt kvalificētus darbiniekus.
Start-up Lighthouse Stiprināt IKT ekosistēmas strauji augošiem tehnoloģiju jaunuzņēmumiem, savstarpēji savienojot 4 jaunizveidotos centrus visā Eiropā un radot jaunas sinerģijas, kā arī veicinot finansējuma pieejamību un uzlabojot Eiropas ieguldījumu strauji augošos IKT jaunuzņēmumos un jaunizveidotos uzņēmumos likviditāti, un palielinot to izredzes uz veiksmīgu un pārveidojošu darbību.
NordicAIP Veicināt Eiropas ieguldījumus digitālajās nozarēs un uzlabot ieguldītāju un IKT jaunuzņēmumu un augošu uzņēmumu savstarpējo saprašanos.
SEP 2.0 Veicināt sākotnējo publisko piedāvājumu, atvieglot uzņēmējdarbību un veicināt stratēģisko partnerību, un uzlabot Eiropas augošo uzņēmumu pamanāmību starptautiskā līmenī.
Soft-Landing Šis projekts savienos mazākas un lielākas jaunuzņēmumu ekosistēmas, vairojot izpratni un veidojot spēju mērogot, organizējot atklāšanas misijas uz jaunuzņēmumu ekosistēmām.
EDFx Veicināt ilgtermiņa izaugsmi un darbvietu radīšanu Eiropā, ievērojami uzlabojot apstākļus inovatīvai un tīmeklī balstītai uzņēmējdarbībai.
ePlus Ecosystem Patiesas Eiropas tīmekļa uzņēmējdarbības ekosistēmas izveide, izmantojot Eiropas unikālo resursu – vairāk nekā 50 000 pētnieku; Eiropas mentoringa shēmas izmantošana, lai uzņēmējus tīmeklī iepazīstinātu ar globālās uzņēmējdarbības koncepciju.
Nodrošināt piekļuvi kapitālam vai nu agrīnā posmā, vai kolektīvās finansēšanas veidā.
LIFE Projekts LIFE ir vērsts uz sadarbīgo mācīšanos no neveiksmēm uzņēmējdarbībā un uz sadarbību, lai veicinātu uzņēmējdarbību.
STARTUP-SCALEUP Izveidot Eiropas ekosistēmu, kas balstīta uz četrām konsolidētām uzņēmējdarbības ekosistēmām, lai sniegtu pakalpojumus uzņēmējiem, kuri vēlas uzsākt un attīstīt uz lietu un pakalpojumu internetu (IoTS) orientētus uzņēmumus.
SEP Mērķis ir paplašināt tīmekļa uzņēmējdarbības kopienu, palīdzot digitālās uzņēmējdarbības jaunuzņēmumiem attīstīties un augt, nodrošinot tiem piekļuvi ieguldījumiem un piedāvājot iegādes un iepirkuma iespējas, ko sniedz lieli Eiropas uzņēmumi.
MY-WAY Aktīva studentu tīklu, absolventu un studentu uzņēmējdarbības centru iesaiste un to savienošana ar uzņēmējdarbības tīkliem tīmekļa uzņēmējdarbības ekosistēmā un ar tās darbībām, piemēram, atbalsta pakalpojumu attīstību (apmācība, mentorings, piekļuve finansējumam, regulējums, politika u. c.).
DIGISTART Tuvināt uzņēmējdarbības attīstītājus un augstskolu studentus; izstrādāt optimālu resursu koplietošanas modeli uzņēmējdarbības attīstītājiem, lai kopīgotu savus resursus, it īpaši attīstītāju programmu, mentoru, ieguldītāju, atbalsta infrastruktūras un pakalpojumu jomā.
TWIST DIGITAL TWIST projekta mērķis ir savienot četras pastāvošās vietējās tīmekļa uzņēmējdarbības jaunuzņēmumu ekosistēmas un centrus, sniedzot jaunus pakalpojumus tīmekļa uzņēmējiem, kuru mērķis ir paplašināt darbību un konkurēt globālajā tirgū.
WELCOME Ikvienas vietējās ekosistēmas labākos dalībniekus iekļaut Eiropas ekosistēmā, sniedzot tiem vislabāko atbalstu un pakalpojumus, lai efektīvi uzsāktu un paplašinātu to darbību visā ES, piedāvājot tiem jaunas finansēšanas iespējas un sasaistot tīmekļa uzņēmējus ar galvenajiem dalībniekiem.

Akronīmi un saīsinājumi

BTN Brīvās tirdzniecības nolīgums
CONNECT ĢD Komisijas Komunikāciju tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāts
COSME Uzņēmumu konkurētspējas un MVU programma
EEN Eiropas Biznesa atbalsta tīkls
EIB Eiropas Investīciju banka
EIF Eiropas Investīciju fonds
EIKC Eiropas Investīciju konsultāciju centrs
EIP Eiropas Inovācijas padome
EISMEA Eiropas Inovācijas padome un MVU izpildaģentūra
ELAN Eiropas un Latīņamerikas Tehnoloģijās balstīts uzņēmējdarbības tīkls
Enrich Eiropas Pētniecības un inovācijas centru tīkls
ERAF Eiropas Reģionālās attīstības fonds
ESI fondi Eiropas strukturālie un investīciju fondi
ESIF Eiropas Stratēģisko investīciju fonds
GROW ĢD Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU ģenerāldirektorāts
IĪT Intelektuālā īpašuma tiesības
INTPA ĢD Komisijas Starptautisko partnerību ģenerāldirektorāts
KPI Galvenais darbības rādītājs
MVU Mazie un vidējie uzņēmumi
REGIO ĢD Komisijas Reģionālās politikas un pilsētpolitikas ģenerāldirektorāts
ROSA Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīks
RTD ĢD Komisijas Pētniecības un inovācijas ģenerāldirektorāts
SBA Mazās uzņēmējdarbības akts
TRADE ĢD Komisijas Tirdzniecības ģenerāldirektorāts 
TVO Tirdzniecības veicināšanas organizācija
USC Uzņēmēju sadarbības centrs

Glosārijs

Augošs uzņēmums: mazs uzņēmums, kas ir veicis pāreju no jaunuzņēmuma stadijas uz izaugsmes stadiju, ko definē kā gada vidējo izaugsmi triju gadu laikā vairāk nekā 20 % apmērā.

Brīvās tirdzniecības nolīgumi: brīvās tirdzniecības nolīgumi ar trešām valstīm, kuri ļauj atvērt savstarpēji pieejamu tirgu ar attīstītajām valstīm un jaunietekmes ekonomikām, piešķirot preferenciālu piekļuvi tirgiem.

Eiropas Komisijas “Labāka regulējuma pamatnostādnes”: iekšējo norādījumu kopums Komisijas darbiniekiem, kas izstrādāts, lai sasniegtu “labāka regulējuma” mērķus, tostarp veiktu visaptverošus novērtējumus un ietekmes novērtējumus nolūkā nodrošināt, ka tiesību akti un finansēšanas programmas ir efektīvas, lietderīgas, atbilstīgas un saskaņotas un ka ES līmeņa iejaukšanās faktiski rada pievienoto vērtību.

Eiropas Tirdzniecības veicināšanas organizāciju asociācija: Eiropas valstu un reģionālo tirdzniecības veicināšanas organizāciju asociācija.

Izcelsmes noteikumi: kritēriji, ko izmanto, lai noteiktu ražojuma izcelsmes valsti. Preferenciālo tarifu piemērošana saskaņā ar brīvās tirdzniecības nolīgumu ar trešo valsti ir atkarīga no attiecīgo preču izcelsmes sertifikāta.

Jaunuzņēmums: jauns uzņēmums, jo īpaši MVU vai mikrouzņēmums, kam nepieciešami kapitālieguldījumi.

Jaunuzņēmumu ekosistēma: kopīgs resursu kopums, kas parasti atrodas 100 kilometru rādiusā ap centrālo punktu un ir izdevīgs vietējiem jaunuzņēmumiem, un ietver politikas veidotājus, attīstītājus, inkubatorus, kopstrādes telpas, izglītības iestādes un finansēšanas grupas.

MVU instruments: finanšu instruments, ko pārvalda EASME saskaņā ar pamatprogrammu “Apvārsnis 2020” un kas nodrošina MVU vieglu piekļuvi pētniecības un inovācijas projektu līdzekļiem.

MVU: apzīmējums, ko attiecina uz uzņēmumiem un citām organizācijām atkarībā no tajos nodarbināto darbinieku skaita un noteiktiem finanšu kritērijiem. Mazajos uzņēmumos ir mazāk nekā 50 darbinieku, un to apgrozījums vai kopējā bilance nepārsniedz 10 miljonus EUR. Vidējos uzņēmumos ir nodarbināts mazāk nekā 250 darbinieku, to apgrozījums nepārsniedz 50 miljonus EUR vai kopējā bilance nepārsniedz 43 miljonus EUR.

Portāls “Access2Markets”: ES datu bāze eksportējošiem uzņēmumiem, kura visām ES dalībvalstīm sniedz informāciju par nodevām, nodokļiem, noteikumiem attiecībā uz produktiem un citām regulatīvām prasībām vairāk nekā 135 citos tirgos visā pasaulē.

Programma “Apvārsnis 2020”: ES pētniecības un inovācijas pamatprogramma 2014.–2020. gada periodam.

Revīzijas darba grupa

ERP īpašajos ziņojumos tiek atspoguļoti rezultāti, kas iegūti, revidējot ES politikas virzienus un programmas vai ar pārvaldību saistītus jautājumus konkrētās budžeta jomās. ERP atlasa un izstrādā revīzijas uzdevumus tā, lai tiem būtu pēc iespējas lielāka ietekme, konkrēti, tiek ņemts vērā risks, kādam pakļauta lietderība vai atbilstība, attiecīgo ienākumu vai izdevumu apjoms, paredzamie notikumi, kā arī politiskās un sabiedrības intereses.

Šo lietderības revīziju veica ERP locekļa Mihaila Kozlova vadītā IV apakšpalāta, kuras pārziņā ir to izdevumu jomu revīzija, kas attiecas uz tirgu regulējumu un konkurētspējīgu ekonomiku. Revīziju vadīja ERP locekle Ivana Maletić, atbalstu sniedza locekles biroja vadītāja Sandra Diering, biroja atašejs Tea Japunčić un atbildīgais vadītājs John Sweeney.

Darbuzdevuma vadītājs bija Alvaro Garrido-Lestache Angulo, revīzijas darba grupā bija revidenti Wayne Codd, Christian Detry, Satu Levelä-Ylinen, Juan Antonio Vazquez un Wolfgang Schwender. Lingvistisko atbalstu sniedza Thomas Everett.

No kreisās: Tea Japunčić, Satu Levelä-Ylinen, Christian Detry, Sandra Diering, Alvaro Garrido-Lestache Angulo, Wayne Codd, Ivana Maletić, Thomas Everett, Wolfgang Schwender, Juan Antonio Vazquez, John Sweeney.

Beigu piezīmes

1 Gada ziņojums par Eiropas MVU 2020.–2021. gadā, MVU darbības pārskats par 2020.–2021. gadu, Eiropas Komisija, 2021. gada jūlijs.

2 Højbjerre Brauer Schultz, pamatojoties uz WIOT ielaides un izlaides tabulām un Eurostat. 2018. gada pētījums “25 years of the European Single Market.

3 2021. gada izdevums, Tirdzniecības ĢD pētījums “EU Exports to the World: Effects on Employment.

4 Tirdzniecības ĢD Statistikas rokasgrāmata, Eiropas Komisija, 2021. gada augusts.

5 Komisijas paziņojums “Vispirms domāt par mazākajiem”. Eiropas Mazās uzņēmējdarbības akts, COM(2008) 394 final, pārskatīts ar COM(2011) 78.

6 ERP īpašie ziņojumi Nr. 20/2017 par MVU garantiju mehānismu, Nr. 17/2019 par riska kapitālu, Nr. 2/2020 par MVU instrumentu un Nr. 25/2020 par kapitāla tirgu savienību.

7 Pētījums Opportunities for the internationalisation of European SMEs, pasūtījusi Eiropas Komisija, 2010.

8 Eiropas Parlamenta pētījums “How to support the internationalisation of SMEs and microenterprises”, 2017.

9 Study on Support Services for SMEs in International Business, Eiropas Komisija, 2013.

10 Overview of EU instruments contributing to internationalisation, Eiropas Komisija.

11 Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1301/2013 (2013. gada 17. decembris) par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, 5. panta 3. punkta d) apakšpunkts.

12 Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1060 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai.

13 Eiropas Komisija, Rules of original in Access2Markets, TRADE ĢD.

14 SMEunited Statement on the World Trade Organisation’s MSMEs Workstream: How to Make International Trade Fit for MSMEs, 2020. gada 19. februāris.

15 Komisijas ziņojums par ES tirdzniecības nolīgumu īstenošanu, COM(2020) 705 final.

16 Reģionu komiteja un Eurochambres, “Implementation of Free Trade Agreements”, 2019.

17 ECON un Eurochambres apsekojuma rezultāti, “Survey Results Note on the Implementation of Free Trade Agreements.

18 Regula (ES) Nr. 1287/2013, ar ko izveido COSME programmu.

19 Dati no EEN 2021. gada klientu apmierinātības apsekojuma.

20 Programmas COSME starpposma izvērtējums, nobeiguma ziņojuma projekta B pielikums “Business Management Capacity thematic area (EEN)”, Technopolis Group Eiropas Komisijai, 2017. gada decembris.

21 Pieteikumu iesniedzēju rokasgrāmata, uzaicinājums iesniegt piedāvājumus Nr. COS-WP2014–2-1. COSME Eiropas Biznesa atbalsta tīkls 2015.–2020. gadam.

22 ETPOA nostājas dokuments Towards a joint EU-Member States agenda for the internationalisation of SMEs, 2020. gada novembris.

23 Vienotā tirgus programma, Uzaicinājums paust ieinteresētību Eiropas Biznesa atbalsta tīkla starptautiskajiem tīkla partneriem, SMP-COSME-2021-EEN-INTERNATIONAL.

24 Eiropas Komisija, Eirobarometra zibensaptauja Nr. 421, ziņojums par MVU internacionalizāciju, 2015. gada oktobris.

25 EEN un Komisijas ceļvedis “Enhancing services to improve the export & import performance of European companies under EU Free Trade Agreements (FTAs)”, 2019. gada novembris.

26 EK rūpniecības līderības tīmekļa vietne.

27 EC Funding & tender opportunities website.

28 MTB & Crunchbase, Tech Startup M&As – 2018 Report, 11. un 13. lpp.

Kontaktinformācija

EIROPAS REVĪZIJAS PALĀTA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tālrunis: +352 4398-1
Uzziņām: eca.europa.eu/lv/Pages/ContactForm.aspx
Tīmekļa vietne: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Plašāka informācija par Eiropas Savienību ir pieejama portālā Europa (https://europa.eu).

Luksemburga: Eiropas Savienības Publikāciju birojs, 2022

PDF ISBN 978-92-847-7725-9 ISSN 1977-5717 doi:10.2865/584074 QJ-AB-22-005-LV-N
HTML ISBN 978-92-847-7701-3 ISSN 1977-5717 doi:10.2865/112130 QJ-AB-22-005-LV-Q

AUTORTIESĪBAS

© Eiropas Savienība, 2022.

Eiropas Revīzijas palātas (ERP) atkalizmantošanas politiku nosaka ar ERP Lēmumu Nr. 6–2019 par atvērto datu politiku un dokumentu atkalizmantošanu.

Ja vien nav norādīts citādi (piemēram, individuālās autortiesību norādēs), ERP saturs, kurš pieder ES, ir licencēts saskaņā ar šādu starptautisku licenci: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licence. Tādējādi atkalizmantošana parasti ir atļauta, ja tiek sniegtas pienācīgas atsauces un norādītas visas izmaiņas. ERP satura atkalizmantošana nedrīkst sagrozīt tā sākotnējo nozīmi vai jēgu. ERP nav atbildīga par atkalizmantošanas sekām.

Jāsaņem papildu atļauja, ja konkrētā saturā attēlotas identificējamas privātpersonas, piem., ERP darbinieku fotoattēlos, vai ja tas ietver trešās personas darbu.

Ja šāda atļauja ir saņemta, tā atceļ un aizstāj iepriekš minēto vispārējo atļauju un skaidri norāda uz visiem izmantošanas ierobežojumiem.

Lai izmantotu vai reproducētu saturu, kas nepieder ES, var būt nepieciešams prasīt atļauju tieši autortiesību īpašniekiem.

Programmatūra vai dokumenti, uz kuriem attiecas rūpnieciskā īpašuma tiesības, proti, patenti, preču zīmes, reģistrēti dizainparaugi, logotipi un nosaukumi, nav iekļauti ERP atkalizmantošanas politikā.

Eiropas Savienības iestāžu un struktūru tīmekļa vietnēs, kas izvietotas domēnā europa.eu, ir atrodamas saites uz trešo personu tīmekļa vietnēm. Tā kā ERP šīs vietnes nekontrolē, iesakām rūpīgi iepazīties ar to privātuma un autortiesību politiku.

ERP logotipa izmantošana

ERP logotipu nedrīkst izmantot bez ERP iepriekšējas piekrišanas.

KĀ SAZINĀTIES AR ES

Klātienē
Visā Eiropas Savienībā ir simtiem Europe Direct informācijas centru. Sev tuvākā centra adresi varat atrast tiešsaistē (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lv).

Pa tālruni vai rakstveidā
Europe Direct ir dienests, kas atbild uz jūsu jautājumiem par Eiropas Savienību. Ar šo dienestu varat sazināties šādi:

  • pa bezmaksas tālruni: 00 800 6 7 8 9 10 11 (daži operatori par šiem zvaniem var iekasēt maksu);
  • pa šādu parasto tālruņa numuru: +32 22999696;
  • izmantojot saziņas veidlapu: european-union.europa.eu/contact-eu/write-us_lv.

KĀ ATRAST INFORMĀCIJU PAR ES

Internetā
Informācija par Eiropas Savienību visās oficiālajās ES valodās ir pieejama portālā Europa (european-union.europa.eu).

ES publikācijas
ES publikācijas varat apskatīt vai pasūtīt vietnē op.europa.eu/lv/publications. Vairākus bezmaksas publikāciju eksemplārus varat saņemt, sazinoties ar Europe Direct vai tuvāko dokumentācijas centru (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lv).

ES tiesību akti un ar tiem saistītie dokumenti
Ar visu ES juridisko informāciju, arī kopš 1951. gada pieņemtajiem ES tiesību aktiem visās oficiālajās valodās, varat iepazīties vietnē EUR-Lex (eur-lex.europa.eu).

ES atvērtie dati
Portālā data.europa.eu ir piekļuve atvērtām datu kopām no ES iestādēm, struktūrām un aģentūrām. Datus var bez maksas lejupielādēt un izmantot tiklab komerciāliem, kā nekomerciāliem mērķiem. Portālā ir arī bagātīga piekļuve datu kopām, kas nākušas no Eiropas valstīm.