Publication document thumbnail

Пізнаймо Європу!

Привіт і ласкаво просимо до ЄС!

У нас різне походження, і ми розмовляємо різними мовами, але європейський континент – це наш спільний дім. Країни працювали разом від самого початку Європейського Союзу (ЄС), щоб допомогти одна одній і забезпечити мирне співіснування всіх країн ЄС. Незабаром настане черга твого покоління взяти на себе цю відповідальність. Ви – майбутнє ЄС!

Отже, дізнаймося більше про ЄС разом. У перших чотирьох розділах ти дізнаєшся, що таке Європейський Союз, як йогобуло створено, і як він впливає на ваше повсякденне життя. Ти зможеш прочитати цю брошуру розділ за розділом або вибрати розділи, які тебе найбільше цікавлять.

Коли ми будемо просуватися далі, тобі буде запропоновано взяти участь в обговореннях, наведених у кожному розділі, щоб перевірити себе і побачити, скільки ти дізнався нового. Ти знайдеш відповіді на завдання та вікторини в розділі 5.

Дізнатися більше про ЄС тобі допоможуть додаткові джерела в розділі 6.

Для отримання додаткової інформації, вікторин та ігор обов’язково відвідай вебсайт «Навчальний куточок» - Learning Corner.

Ти готовий? Починаймо!

  HTML PDF PRINT
Публікація доступна 26 мовами та в цьому форматі HTML PDF Let’s explore Europe! Paper Let’s explore Europe!

ЄС: Єдність у різноманітності

Європейський континент дуже різноманітний не лише географічно, а й культурно. Він охоплює 44 країни та є домівкою для понад 700 мільйонів людей.

У 27 із цих європейських країн є спільним щось надзвичайно важливе: усі ми є частиною Європейського Союзу. Крім того, що ми є громадянами або мешканцями нашої країни, ми є також громадянами або мешканцями ЄС.

У нас різні культури й традиції, але у нас спільні цілі та цінності. Це підсумовано в гаслі ЄС: «Єдність у різноманітності».

Що таке Європейський Союз?

Європейський Союз – це партнерство між європейськими країнами, відомими як держави-члени, котрі вирішили об’єднати зусилля, щоб разом побудувати краще майбутнє. Країни ЄС тісно співпрацюють, щоб поліпшити життя всіх своїх громадян, поважаючи унікальну культуру й традиції кожної країни.

ЄС не завжди був таким великим, як сьогодні. Коли в 1952 році європейські країни почали економічно співпрацювати, їх було лише шість: Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург та Нідерланди. Згодом все більше й більше країн вирішували приєднатися, про що ви дізнаєтесь у Розділі 3. Наразі ЄС налічує 27 держав-членів.

Завдання 1

На карті , що наведена нижче, показано всі країни ЄС. Чи можеш ти вгадатиїхні столиці?

1 – АВСТРІЯI – ЗАГРЕБ15 – ІТАЛІЯXV – СТОКГОЛЬМ
2 – БЕЛЬГІЯII – ДУБЛІН16 – ЛАТВІЯXVI – ВІЛЬНЮС
3 – БОЛГАРІЯIII – ГЕЛЬСІНКІ17 – ЛИТВАXVII – ВАЛЕТТА
4 – ХОРВАТІЯIV – БРЮССЕЛЬ18 – ЛЮКСЕМБУРГXVIII – РИМ
5 – КІПРV – ПАРИЖ19 – МАЛЬТАXIX – БРАТИСЛАВА
6 – ЧЕХІЯVI – ВІДЕНЬ20 – НІДЕРЛАНДИXX – МАДРИД
7 – ДАНІЯVII – БУДАПЕШТ21 – ПОЛЬЩАXXI – РИГА
8 – ЕСТОНІЯVIII – БЕРЛІН22 – ПОРТУГАЛІЯXXII – БУХАРЕСТ
9 – ФІНЛЯНДІЯIX – АФІНИ23 – РУМУНІЯXXIII – ЛІСАБОН
10 – ФРАНЦІЯX – СОФІЯ24 – СЛОВАЧЧИНАXXIV – ЛЮБЛЯНА
11 – НІМЕЧЧИНАXI – НІКОСІЯ25 – СЛОВЕНІЯXXV – ВАРШАВА
12 – ГРЕЦІЯXII – КОПЕНГАГЕН26 – ІСПАНІЯXXVI – АМСТЕРДАМ
13 – УГОРЩИНАXIII – ТАЛЛІНН27 – ШВЕЦІЯXXVII – ЛЮКСЕМБУРГ
14 – ІРЛАНДІЯXIV – ПРАГА   

Перейти до відповідей

Карта ЄС

Шість країн-засновниць: Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург і Нідерланди. Данія, Ірландія і Сполучене Королівство приєдналися до Європейського Союзу 1 січня 1973 року, і кількість держав-членів зросла до дев'яти. Греція приєдналася у 1981 році, а після неї Португалія й Іспанія у 1986 році. У 1995 році Австрія, Фінляндія та Швеція приєдналися до ЄС. Найбільше розширення сталося у 2004 році, коли до ЄС приєдналися 10 країн: Кіпр, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина та Словенія. Болгарія і Румунія приєдналися у 2007 році, Хорватія була останньою країною, яка приєдналася до ЄС у 2013 році.

А чи знаєш ти, що?

ЄС має дев’ять регіонів, які географічно дуже віддалені від європейського континенту. Такими заморськими територіями (також відомі як «віддалені регіони») є: Французька Гвіана, Гваделупа, Мартиніка, Майотта, Реюньйон і Сен-Мартен (Франція), Азорські острови, Мадейра (Португалія) та Канарські острови (Іспанія).

А чи знаєш ти, що?

Континент Європа був названий на честь Європи — принцеси з грецької міфології. Як розповідає міф, Зевс, бог неба і грому, закохався у неї і відвіз її на острів Крит, щоб вона жила з ним.

Фотографія картини Жана Лімузена «Зевс перетворився на бика і викрадає Європу».

© Renaud Camus

Єдність...

Країни ЄС – різноманітні, але їх об’єднують важливі цінності, символи та цілі. Багато країн ЄС також використовують одну валюту — євро. Аби зрозуміти, що означає ЄС, важливо знати, що об’єднує країни в ньому.

СПІЛЬНІ ЄВРОПЕЙСЬКІ ЦІННОСТІ

Усі країни, котрі приєднуються до ЄС, дотримуються однакових цінностей. Вони викладені у правових документах — договорах1, що містять правила, котрі керують роботою ЄС.

Коли країни вступають до ЄС, вони обіцяють поважати такі цінності і захищати всіх громадян ЄС. Бути громадянином або мешканцем ЄС означає, що ти теж маєш розділяти і поважати такі цінності.

Цінності Європейського Союзу
  • ЛЮДСЬКА ГІДНІСТЬ

    Кожна людина заслуговує на почуття власної гідності та на повагу до того, ким вона є.

  • ДЕМОКРАТІЯ

    Це означає, наприклад, що ми можемо голосувати та висуватися на виборах. Країни ЄС і сам ЄС є представницькими демократіями.

  • ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА

    ЄС та його держави-члени діють відповідно до демократичних законів. Верховенство права також вимагає, щоб система правосуддя була незалежною.

  • СВОБОДА

    Усі громадяни ЄС є вільними. Це означає, наприклад, що ми можемо вільно думати та висловлюватись, обирати свою релігію і мати право на освіту, приватне життя та власність.

  • РІВНІСТЬ

    Усі громадяни ЄС є рівноправними. Це означає, що закони застосовуються до всіх однаково, і що ніхто не зазнає дискримінації через свою стать, релігію, расу або інші особисті характеристики.

  • ПРАВА ЛЮДИНИ

    Права людини — це основні права і свободи, які належать кожній людині у світі від народження до смерті. Вони включають, наприклад, гідність, справедливість, рівність, повагу та незалежність. Ці права чітко визначені та охороняються законом.

Згадані цінності та наші права як громадян ЄС викладені на сайті Хартії основних прав ЄС.

А чи знаєш ти, що?

Права дітей окремо згадані в статті 24 Хартії ЄС

Ознайомся з Планом Європейського Союзу щодо прав дітей, який був написаний для дітей та за їх участю:

https://europa.eu/!jmqwcJ

А чи знаєш ти, що?

У ЄС заборонено дискримінувати когось через сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність. Наприклад, права ЛГБТІ (лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсексуалів) повинні поважатися в освіті, працевлаштуванні та охороні здоров’я.

Обговоріть у групах

Що для вас означають цінності ЄС? Як ви демонструєте повагу до людської гідності та прав людини в класі, вдома, на канікулах чи в колі друзів?

СПІЛЬНІ СИМВОЛИ ЄС

Як будь-яка країна, Європейський Союз має свій прапор, гімн і національне свято.

Прапор Європи символізує єдність і злагоду між країнами ЄС. Він синього кольору, з 12 золотими зірками по колу, таким чином і число, і форма символізують досконалість і цілісність. Лідери ЄС ухвалили його як офіційний прапор Європейського Союзу в 1985 році. Ви можете побачити, як він майорить над парламентами, іншими будівлями та пам’ятками по всьому ЄС. Це свідчить про те, що країни ЄС єдині та діють разом.

Гімн Європи називається «Ода радості». Його основою є вірші Фрідріха фон Шиллера. Знаменитий композитор і піаніст Людвіг ван Бетховен використав цей вірш для своєї Дев’ятої симфонії, частина якої згодом стала гімном Європи. Він представляє європейські ідеали свободи, миру та солідарності. У симфонії Бетховена хор співає вірш німецькою мовою, але як гімн Європи ця композиція виконується без слів, грає лише музика.

День Європи відзначається 9 травня. У цей день у 1950 році міністр закордонних справ Франції Робер Шуман представив ідею нової форми співпраці, яка зробить немислимою нову війну між європейськими країнами. Всім відома як Декларація Шумана, вона була першим значним кроком до створення ЄС, який ми знаємо сьогодні. Тому щороку в цей день ми святкуємо мир і єдність у Європі. Ознайомся із заходами, які дозволять тобі відзначити цей особливий день у твоїй країні.

  Гімн Європи ти можеш послухати тут:

https://www.coe.int/uk/web/about-us/the-european-anthem

Обговоріть у групах

Які символи є у вашої країни? Яке у них походження? Чи знаєте ви символи інших країн ЄС?

HЧи бачили ви європейський прапор у своїй країні? І де?

СПІЛЬНІ ЦІЛІ ЄС

Країни ЄС об’єднані не лише спільними цінностями та символами: вони також узгодили низку цілей, якими керується робота Європейського Союзу в цілому. Коли лідери ЄС спільно ухвалюють рішення для всіх країн ЄС, вони приділяють пильну увагу тим цілям, які об’єднують усі країни ЄС. Дізнайся більше у розділі 4 про те, хто чим займається в ЄС.

Вісім цілей Європейського Союзу
  • Мир, просування цінностей ЄС та добробут кожного
  • Свобода, безпека та правосуддя
  • Міцні та стійкі європейські економіки
  • Соціальна інтеграція та рівність
  • Науково-технічний прогрес
  • Солідарність країн ЄС
  • Економічний та валютний союз
  • Повага до європейських мов та культур

ЄВРО

Багато країн ЄС також мають спільну валюту — євро. Сьогодні 20 країн ЄС замінили свої національні валюти на євро, і понад 347 мільйонів людей користуються ним щодня. Разом ці країни утворюють єврозону.

  Дізнайся більше про єврозону:

https://europa.eu/!bN68jx

А чи знаєш ти, що?

Євробанкноти розроблені німецьким графіком та дизайнером Райнхолдом Герштеттером. На них зображені двері й вікна в різних архітектурних стилях, що символізують прозорість та зв’язок. Хоча всі євробанкноти однакові в кожній країні, монети дещо відрізняються. Один бік, розроблений Люком Луіксом, бельгійським дизайнером, який працює при Королівському монетному дворі у Бельгії, показує карту Європи і однаковий для всіх країн. Інший бік монети має власний дизайн у кожній з країн.

карта зони євро.

Країни ЄС, які входять до зони євро: Австрія, Бельгія, Греція, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Словаччина, Словенія, Схід, Фінляндія, Франція та Хорватія. Деякі країни входять до ЄС, але не використовують євро. До них належать Болгарія, Данія, Польща, Румунія, Угорщина, Чехія та Швеція.

Завдання 2

Чи можеш ти вгадати, з якої країни походять ці монети євро?

  Ти можеш знайти довідку на цьому вебсайті:

https://europa.eu/!Wm48Fg

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Фотографія різних монет євро з усього ЄС.

Перейти до відповідей

... у різноманітності!

Працюючи разом для досягнення спільних цілей, країни ЄС вшановують багату культуру й традиції одна одної, що робить ЄС таким унікальним і різноманітним. Той факт, що всі ми різні, робить життя цікавішим, і те ж стосується країн ЄС! Ось чому країни ЄС плекають як відмінності, так і подібності.

МОВИ ЄС

У Європі розмовляють понад 200 мовами. В ЄС є 24 офіційні мови: болгарська, хорватська, чеська, датська, голландська, англійська, естонська, фінська, французька, німецька, грецька, угорська, ірландська, італійська, латвійська, литовська, мальтійська, польська, португальська, румунська, словацька, словенська, іспанська та шведська. Більшість із них належить до трьох великих груп або «сімей»: германської, романської чи слов’янської.

Ось як сказати «Доброго ранку» або «Привіт» усіма офіційними мовами ЄС.

ГЕРМАНСЬКІ МОВИ

ДАТСЬКА: God morgen

НІДЕРЛАНДСЬКА: Goedemorgen

АНГЛІЙСЬКА: Good morning

НІМЕЦЬКА: Guten Morgen

ШВЕДСЬКА: God morgon

РОМАНСЬКІ МОВИ

ФРАНЦУЗЬКА: Bonjour

ІТАЛІЙСЬКА: Buongiorno

ПОРТУГАЛЬСЬКА: Bom dia

РУМУНСЬКА: Bună dimineaţa

ІСПАНСЬКА: Buenos días

СЛОВ’ЯНСЬКІ МОВИ

БОЛГАРСЬКА: Dobró útro

ХОРВАТСЬКА: Dobro jutro

ЧЕСЬКА: Dobré ráno

ПОЛЬСЬКА: Dzień dobry

СЛОВАЦЬКА: Dobré ráno

СЛОВЕНСЬКА: Dobro jutro

Ти можеш побачити сімейну схожість у цих прикладах. Але є інші мови ЄС, які не належать до цих мовних сімей.

Ось як сказати «Доброго ранку» або «Привіт» цими мовами.

ЕСТОНСЬКА: Tere hommikust

ФІНСЬКА: Hyvää huomenta

ГРЕЦЬКА: Kalimera

УГОРСЬКА: Jó reggelt

ІРЛАНДСЬКА: Dia dhuit

ЛАТВІЙСЬКА: Labrīt

ЛИТОВСЬКА: Labas rytas

МАЛЬТІЙСЬКА: L-Għodwa t-Tajba

Дізнайся більше про мови ЄС і про те, як ними розмовляють, тут: europa.eu/!JvQGmC.

Настільки широкий перелік офіційних мов ЄС означає, що ти можеш контактувати з ЄС та отримати відповідь однією з офіційних мов твоєї країни, якщо це офіційна мова ЄС. Політики також можуть спілкуватися своєю рідною мовою, знову ж таки за умови, що це офіційна мова ЄС, оскільки перекладачі допомагають їм працювати разом. Рішення, ухвалені ЄС, доступні 24 офіційними мовами, тож громадськість може стежити за тим, що відбувається.

Обговоріть у групах

Чи вивчаєте ви іншу мову ЄС у школі? Чи помітно вона відрізняється від вашої?

Скільки мов ти знаєш? Яку саме мову ти бажаєш вивчити? І чому?

Завдання 3

Чи впізнаєш ти ці пам’ятки? Поєднай фотографію з країною ЄС.

Фотографія Атоміума у Бельгії.

Фото Рильського монастиря в Болгарії.

Фотографія Карлового мосту в Чехії.

Фотографія кварталу Нугавн у Данії.

Фотографія Брандербурзьких воріт у Німеччині.

Фотографія замку Тоомпеа і вежі Пікк Германн

Фотографія собору Святого Патріка в Ірландії.

Фотографія афінського Акрополя у Греції.

Фотографія собору Саґрада Фамілія у Іспанії.

Фотографія Ейфелевої вежі у Франції.

Фотографія Банських дворів, резиденції хорватського уряду.

Фотографія Пізанської вежі в Італії.

Фотографія Кіренійського замку на Кіпрі.

Фотографія замку Турайда у Латвії.

Фотографія вежі Гедиміна у Литві.

Фотографія палацу Великого герцога у Люксембурзі.

Фотографія будівлі Парламенту в Угорщині.

Фотографія собору Святого Іоанна на Мальті.

Фотографія вітряків у Нідерландах.

Фотографія палацу Шенбрунн у Австрії.

Фотографія Вавельського замку у Польщі.

Фотографія вежі Белем у Португалії.

Фотографія замку Бран у Румунії.

Фотографія озера Блед у Словенії.

Фотографія замку Братислави у Словаччині.

Фотографія Гельсінського собору в Фінляндії.

Фотографія «Авічі Арена» у Швеції.

© Cris from Lisboa • © Florin Şarpe • © Pixabay - Elstef • © Dennis Jarvis • © Arild Vågen • © Krzysztof Golik • © Ad Meskens • © Hotice Hsu • © Penny Morlock • © C messier • © Diliff • © Fawksik

Перейти до відповідей

ЄВРОПЕЙСЬКІ ЛАНДШАФТИ ТА ПАМ’ЯТКИ

Від альпійських лук і боліт до бірюзового Адріатичного моря – Європейський Союз пропонує широкий вибір різноманітних краєвидів. ЄС є також домівкою для багатих культурних традицій та чудових пам’яток, відомих у всьому світі. Від ренесансних палаців і готичних соборів до прекрасних парків та скверів – у всіх країнах ЄС є на що подивитись та чим насолодитися.

Це лише дещиця багатого культурного розмаїття країн ЄС. Але є багато іншого, про що можна дізнатися! Переглянь Зіграй у гру «ЄС: про що це?», аби дізнатися більше про кожну країну ЄС:

Завдання: кінець розділу 1, вікторина

  Чи можеш ти назвати дві речі, які об’єднують країни ЄС?

  Скільки країн ЄС не використовують євро?

  Скільки офіційних мов у ЄС?

  Що означають зірки на прапорі ЄС?

  Чи можеш ти пояснити, що таке права людини і як вони пов’язані з ЄС?

Перейти до відповідей

ЄС у твоєму повсякденному житті

Європейський Союз відіграє важливу роль у нашому повсякденному житті, навіть якщо ми не завжди усвідомлюємо це. У цьому розділі показано деякі з багатьох переваг життя в ЄС.

Життя без кордонів

Європейський Союз полегшує своїм громадянам вільне пересування з однієї країни ЄС в іншу. Вони можуть жити, навчатися або працювати в будь-якій країні ЄС.

А чи знаєш ти, що?

Вебсайт «Твоя Європа» пропонує практичну допомогу та поради щодо життя, роботи та подорожей в інших країнах ЄС:

  https://europa.eu/youreurope/#uk

ЄС підтримує тих людей, які хочуть провести час за кордоном, щоб вивчити мову, отримати новий досвід та познайомитися з іншими культурами. Є багато можливостей набратися досвіду в інших країнах. Читай далі, щоб дізнатися про них!

Навчання, волонтерство та пізнання нового

IЯкщо ти бажаєш навчатися, стажуватися або брати участь у молодіжному обміні в одній із 33 країн Європи та за її межами, ознайомся з можливостями, доступними в рамках програми Erasmus+. Програма відкрита як для підлітків, так і для дорослих з країн ЄС і поза його межами, як для студентів і викладачів, так і для інших працівників.

  Більше інформації про Erasmus+ можна знайти тут:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_en

  Послухай про досвід молодих людей, які взяли участь у молодіжному обміні Erasmus+:

https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-112392

Завдяки Європейському корпусу солідарності молоді люди можуть займатися волонтерською діяльністю за кордоном (або вдома) задля тієї справи, яка для них важлива. Це може бути що завгодно: від будівництва нового скейт-парку і допомоги нужденним людям до прибирання пляжу.

  Дізнайся більше про волонтерські проєкти, запропоновані на сайті:

https://europa.eu/youth/solidarity_en

Програма «Пізнайте ЄС» дає можливість 18-річним юнакам та дівчатам отримати безкоштовну проїзну картку для подорожей у ЄС на термін до 1 місяця.

  Дізнайся більше:

https://europa.eu/youth/discovereu_en

Робота в ЄС

Чи знаєш ти, чим хочеш займатися після закінчення школи чи університету, чи все ще розмірковуєш над цим? Не завжди легко вирішити, чим займатися в житті, але початок трудового шляху не означає, що ти більше не можеш досліджувати ЄС. Як громадянин ЄС, ти можеш працювати в іншій країні ЄС , і тобі не потрібен буде дозвіл на роботу. Ти маєш такий самий доступ до ринку праці та такі ж умови праці, права та обов’язки, як і люди, котрі проживають у цій країні.

Іноді може бути важко отримати деякі додаткові навички та кваліфікацію для пошуку роботи. Програма ЄС «Гарантії для молоді» допомагає молодим людям опанувати навички, потрібні роботодавцям. Це може відбуватись у формі навчання на робочому місці або індивідуальної професійної орієнтації.

  Дізнайся більше про програму «Гарантії для молоді»:

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1079

Вебсайт працевлаштування EURES може допомогти тобі, коли ти почнеш шукати роботу, стажування чи навчання в іншій країні ЄС. Він також допомагає роботодавцям знайти кандидатів у інших країнах ЄС для заповнення вакансій.

  Дізнайся більше:

https://ec.europa.eu/eures/public/homepage

Обговоріть у групах

Хочеш навчатися чи працювати волонтером за кордоном? Куди б ти хотів поїхати? Чим такий досвід буде для тебе корисним?

Подорожі в ЄС

З часом подорожувати Європою стало легше. Більшість країн ЄС скасували контроль на своїх кордонах, ставши частиною Шенгенської зони. Це означає, що тобі не потрібно показувати свій паспорт під час подорожі між 23 країнами ЄС (Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Словенія, Словаччина, Іспанія, Хорватія та Швеція) і чотирма країнами, що не входять до ЄС (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія).

Але перетин кордонів – це лише перший крок.

Подорожі в ЄС

  Як мешканець ЄС, ти можеш продовжувати користуватися своїм мобільним телефоном як удома! Раніше телефонувати або використовувати мобільні дані за кордоном було дуже дорого. Сьогодні плата за роумінг більше не стягується, і ти платиш за користування мобільним телефоном так само, як і вдома.

  Ти також можеш дивитися свої улюблені телевізійні серіали, оскільки ЄС гарантує, що ти можеш отримати доступ до своїх цифрових передплат, де б ти не був.

  Дізнайся більше з цього відео

https://europa.eu/!vx67Tp

  Якщо твою поїздку автобусом, поїздом, кораблем, чи літаком скасовано, ти маєш право вимагати повернення коштів, оскільки ЄС захищає твої права. ЄС — це єдина територія у світі, де люди захищені повним пакетом прав пасажирів.

  Переглянь їх на цьому вебсайті:

https://europa.eu/youreurope/citizens/ travel/passenger-rights/index_en.htm

  Якщо ти потрапиш у нещасний випадок або захворієш під час подорожі в межах ЄС, Європейська картка медичного страхування гарантує, що ти можеш відвідати лікаря або викликати швидку допомогу за тією ж ціною, що й місцеві жителі:

  https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=uk

Video: My EHIC story – Efi’s mother

А чи знаєш ти, що?

Якщо ти опинишся в небезпеці в будь-якій країні ЄС, ти можеш безкоштовно зателефонувати на європейський номер екстреної допомоги 112 з будь-якого телефону.

Фінансування ЄСвпливає на те, де ти живеш

Європейський Союз допомагає поліпшити життя людей, створюючи нові робочі місця, будуючи нову інфраструктуру та модернізуючи державні служби, як-от школи та лікарні. Поглянь навколо: ЄС може бути набагато ближчим до тебе ніж ти думаєш!

Протягом багатьох років ЄС допомагає фінансувати тисячі проєктів, серед яких:

  музей під відкритим небом на кордоні між Чехією та Німеччиною;

  нова спортивна споруда в сільській місцевості в Польщі;

  розподіл фруктів, овочів і молока в школах усіх країн ЄС;

  новий басейн у Брюсселі;

  розширення афінського метро.

  Переглянь кілька проєктів, що фінансуються ЄС у різних регіонах по всій у Європі:

https://kohesio.ec.europa.eu/en/ та https://europa.eu/!wC93kF

А чи знаєш ти, що?

ЄС організовує багато ініціатив, за допомогою яких європейські міста можуть позмагатися за звання і представити свої досягнення. Щороку європейські міста змагаються за звання культурної столиці Європи, інноваційної столиці Європи, молодіжної столиці Європи та зеленої столиці Європи.

Права та безпека споживачів

Європейський Союз також впливає на твоє повсякденне життя через спеціальні закони та правила, які забезпечують твою безпеку та захищають твої права споживача по всій території в ЄС.

Такі товари, як їжа, іграшки та косметика, мають відповідати суворим вимогам безпеки, перш ніж їх можна буде продавати в ЄС.

А чи знаєш ти, що?

У ЄС є понад 100 000 експертів, які перевіряють безпечність їжі на всіх етапах ‒ від ферми до тарілки.

Законодавство ЄС також дає тобі мінімум 2 роки гарантії, коли ти купуєш споживчі товари. Отже, якщо твоя пральна машина вийде з ладу через рік, її безкоштовно відремонтують або замінять незалежно від того, де в ЄС ти її придбав.

Законодавство ЄС також гарантує, що коли ти купуєш товари онлайн, ти маєш право скасувати замовлення або повернути покупку протягом 14 днів, якщо передумаєш.

А чи знаєш ти, що?

Якщо у тебе виникли проблеми з товаром, придбаним в іншій країні ЄС, ти можеш звернутися до Європейської мережі центрів захисту прав споживачів:

  https://europa.eu/!xb77Gb

Ти маєш право на отримання точної інформації про якість товарів, які купуєш, незалежно від того, де у ЄС ти знаходишся у ЄС. Правила маркування ЄС допомагають швидко та легко визначити, чи є продукт органічним, енергоефективним або ж виготовленим традиційними методами. Це означає, що ти можеш ухвалити повністю обґрунтовані рішення про те, що купувати.

Завдання 4

Поглянь у себе вдома або в магазинах, які ти відвідуєш, і порахуй, скільки таких етикеток ти можеш знайти. Чи знаєш ти, що вони означають?

На зображені показано різне ЄС-маркування, яке можна побачити на продукції, придбаній у ЄС: Маркетингове маркування Європейської спільноти, Екомаркування ЄС, Органічне маркування ЄС, Енергетичне маркування ЄС, Географічні позначення ЄС.

Перейти до відповідей

Йти в ногу з цифровою епохою

Багато хто з нас не уявляє життя без інтернету чи цифрових технологій. Коли ми дивимося фільми, робимо покупки або використовуємо дорожню карту, щоб зорієнтуватися, ми часто робимо це онлайн.

Однак, не всі у Європейському Союзі мають однакові можливості доступу до технологій та їх використання, особливо ті, хто живе далеко від великих міст. ЄС постійно працює над забезпеченням доступу до інтернету для всіх людей, які живуть у ЄС. Завдяки ініціативі Wifi4EU, що фінансується ЄС, точки доступу до Wi-Fi були створені приблизно в 8 000 громадах по всій території ЄС. Ти можеш безкоштовно підключитися до інтернету в музеях, бібліотеках, парках та в інших громадських місцях, де побачиш символ Wifi4EU:

https://wifi4eu.ec.europa.eu/#/home

Хоча доступ до інтернету дає нам багато переваг, як-от легкий доступ до інформації та ефективних послуг, він також створює ризики для нас. Програма «Кращий Інтернет для дітей» допомагає дітям і молоді залишатися в безпеці під час використання інтернету та мобільних технологій.

  Переглянь карту, щоб знайти ресурси у своїй країні:

https://www.betterinternetforkids.eu/sic

А чи знаєш ти, що?

Що таке штучний інтелект?

Ти коли-небудь бачив робота? Чи знаєш ти, що твій смартфон також використовує штучний інтелект? Дізнайся все про цифрове майбутнє Європи в серії мультфільмів «Цифрові дослідники».

  https://learning-corner.learning.europa.eu/learning-materials/digital-explorers-cartoon-series_uk

А чи знаєш ти, що?

ЄС переконав провідні технологічні та медіакомпанії, від Twitter до Disney, створити Альянс для поліпшення захисту неповнолітніх у цифровому середовищі. Члени цього альянсу зобов’язуються зробити онлайн-простір ліпшим для молоді, наприклад, шляхом боротьби з кіберзалякуванням і шкідливим контентом.

Соціальні мережі, онлайн-магазини та мобільні додатки вимагають від тебе довіряти компаніям особисту інформацію, яка ризикує бути втраченою або викраденою. Завдяки Загальному регламенту ЄС про захист даних твоя особиста інформація – ім’я, адреса, вік тощо – захищена. Її не можна використовувати без дозволу або для цілей, на які ти не дав згоди.

  Дізнайся більше про захист даних в ЄС:

https://europa.eu/!vF39Vv

Інтернет зробив пошук інформації і доступ до неї простим та швидким. Однак неточна або шкідлива інформація може швидко поширюватися в інтернеті, особливо на платформах соціальних мереж. ЄС активно викриває таку дезінформацію та співпрацює з соціальними медіа-компаніями, щоб обмежити її поширення.

Завдання 5

Ми всі можемо допомогти зупинити поширення оманливої інформації в інтернеті. Які запитання варто собі задати, перш ніж ділитися історією в соціальних мережах? Дізнайся кілька корисних порад щодо того, як розпізнавати теорії змови:

  https://europa.eu/!mf68WP

Перейти до відповідей

Захист навколишнього середовища

Ми насолоджуємося природою багатьма способами: від смачної їжі до прогулянок захоплюючими пейзажами. Але що ще важливіше – це захист нашого повітря, води, енергії та сировини. Оскільки забруднення не зупиняється на кордоні, країни повинні співпрацювати, щоб піклуватися про довкілля. Зміна клімату зробила необхідність захисту навколишнього середовища актуальнішою, ніж будь-коли. Європейський Союз прагне стати кліматично нейтральним до 2050 року і робить все можливе для того, щоб ми отримали користь від квітучого природного середовища.

А чи знаєш ти, що?

План ЄС зробити Європу першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року називається Європейська зелена угода — European Green Deal.

  Дізнайтеся більше про Green Deal тут: https://europa.eu/!Tr74bn

Мережа заповідників Natura 2000 охороняє близько 2000 видів тварин і рослин і 230 видів екосистем в усьому ЄС. Це становить 18 % території ЄС і 6 % його вод, що робить його найбільшою мережею природоохоронних територій у світі!

  Дізнайся більше про Natura 2000:

https://europa.eu/!vC49dj

А чи знаєш ти, що?

Програма ЄС LIFE (Життя), яка фінансує проєкти, спрямовані на захист навколишнього середовища та боротьбу зі зміною клімату, за останні 30 років співфінансувала понад 6 000 проєктів.

  Переглянь проєкти у своїй країні::

https://cinea.ec.europa.eu/life/life-european-countries_en

Завдяки законам ЄС ми можемо насолоджуватися чистою питною водою та водою для купання майже по всьому ЄС. Наші моря стають чистішими й у інший спосіб: ЄС заборонив одноразовий пластик, який становить 70% усього морського сміття. Щоб звести до мінімуму забруднення ґрунту, повітря та води, ЄС підтримує практику сталого ведення сільського господарства. Він запровадив обмеження на використання хімічних речовин, небезпечних пестицидів і добрив.

Боротьба зі зміною клімату є головним пріоритетом для ЄС. Усі країни ЄС погодилися, що до 2030 року вони повинні:

  різко скоротити викиди парникових газів та споживання енергії;

  виробляти більше енергії з відновлюваних джерел (як-от енергія вітру, сонця або води).

А чи знаєш ти, що?

Те, як ми отримуємо енергію, відіграє важливу роль у боротьбі зі зміною клімату. Дізнайся більше з цих відео:

  https://learning-corner.learning.europa.eu/learning-materials/eu-energy-policy_uk

Обговоріть у групах

У середньому кожен житель ЄС щодня викидає більше кілограма сміття. Подивіться відео:

  https://learning-corner.learning.europa.eu/learning-materials/food-waste_uk

Ви впізнаєте себе в цьому відео?

Які маленькі речі ви могли б зробити у своєму повсякденному житті, щоб зробити його більш екологічним?

  Дізнайся більше про те, що ЄС робить для захисту навколишнього середовища та боротьби зі зміною клімату:

https://europa.eu/!VB67pR

Підтримка науки та інновацій

Наука і технології торкаються майже кожної частини нашого повсякденного життя: від їжі, яку ми їмо, ліків, які ми приймаємо, та медичної допомоги, яку ми отримуємо, до транспорту, яким ми користуємося, і того, як ми працюємо та проводимо свій вільний час. Європейський Союз допомагає вченим, дослідникам та новаторам з усієї Європи поліпшувати наше життя та вирішувати деякі з найбільших викликів, що стоять перед світом.

ЄС фінансує наукові дослідження. Наприклад, програма досліджень та інновацій дозволила вченим:

  зробити перше в історії зображення чорної діри за допомогою телескопа Event Horizon;

  відкрити три придатні для життя планети, схожі на Землю;

  розробити спосіб виявлення раку за диханням людини.

  Переглянь інші наукові відкриття, зроблені завдяки фінансуванню ЄС:

https://europa.eu/!WtCPUT

А чи знаєш ти, що?

Чи знаєш ти, що? ЄС хоче бачити більше жінок і дівчат, залучених до науки. Щороку він започатковує премію ЄС для жінок-новаторів, яка відзначає жінок-лідерів у інноваціях і має на меті надихнути наступне покоління йти їхнім шляхом.

Під час пандемії COVID-19 ЄС допоміг виробникам вакцин покрити витрати на дослідження та розробку вакцин. Менш ніж через рік після початку пандемії ученим вдалося створити кілька безпечних і ефективних вакцин проти COVID-19.

Країни ЄС об’єднали зусилля, щоб закупити та розповсюдити вакцини в усьому ЄС.

Обговоріть у групах

Яку проблему ви хотіли б, щоб наука вирішала? Чому?

А чи знаєш ти, що?

Супутникова програма ЄС «Коперник» (Copernicus) — є найдосконалішою у світі системою для спостереження за нашою планетою та відстеження змін клімату і навколишнього середовища.

Дізнайся більше про програму «Коперник» (Copernicus):

  https://www.copernicus.eu/en

ЄС у світі

Європейський Союз не тільки впливає на наше повсякденне життя, але й відіграє важливу роль для решти світу.

ЄС має торговельні угоди з багатьма різними країнами в усьому світі, як-от Канада, Японія і США, що полегшує спільне ведення бізнесу. Всі торговельні угоди, які укладаються ЄС, є прозорими та вимагають від торгових партнерів захищати права працівників і навколишнє середовище.

Однією з ключових цінностей ЄС є солідарність як між країнами ЄС, так і з іншими країнами. ЄС працює над тим, щоб покінчити з бідністю, зберегти мир і надавати гуманітарну допомогу. Велика мережа гуманітарних експертів у більш ніж 40 країнах світу дозволяє ЄС забезпечити харчування, притулок, медичну допомогу та освіту для багатьох найуразливіших верств населення у світі.

А чи знаєш ти, що?

Разом країни ЄС є найбільшим у світі донором гуманітарної допомоги.

Коли у Європі або в інших країнах світу трапляються несподівані катастрофи, країни ЄС можуть надавати допомогу та підтримку через систему надання координованої оперативної допомоги, відому як Механізм цивільного захисту. Починаючи з 2001 року, цей механізм був запроваджений понад 420 разів для реагування на надзвичайні ситуації.

  Дізнайся більше про роль ЄС у світі:

  Про торгівлю:

https://europa.eu/!gv87hU

  Про розвиток та співпрацю:

https://europa.eu/!rV69JX

  Про гуманітарну допомогу та цивільний захист:

https://europa.eu/!Pw88qb

Завдання: Закінчення 2 розділу, вікторина

  Правильно чи ні: ЄС впливає на твоє щоденне життя лише тоді, коли ти подорожуєш за кордоном.

  Яка програма дозволяє тобі займатися за кордоном тим волонтерством, яке тоі до вподоби?

  Правильно чи ні: в ЄС можна повернути придбані в інтернеті продукти протягом місяця після купівлі.

  Що таке Natura 2000?

  Чи можеш пояснити, як ЄС захищає твої персональні дані, як-от твоє ім’я, вік чи адресу?

Перейти до відповідей

ЄС: Подорож у часі

Європейський Союз не завжди був таким, яким він є сьогодні, і не завжди був відомий під цією назвою. Він створювався крок за кроком, і наміри, які надихали його засновників, керують ним і сьогодні. Ось деякі з історичних подій, котрі спричинили появу ЄС і численні зміни, яких він зазнав протягом багатьох років.

1945

У Європі завершилася Друга світова війна. У Європі багато жертв, цілі міста зруйновані внаслідок бомбардувань. Люди налаштовані на те, щоб подібні руйнування ніколи не повторилися.

Декларація Шумана. 9 травня Роберт Шуман виступає з промовою, в якій представляє план нової форми політичної співпраці у Європі. Його ідея полягає у тому, щоб країни Європи спільно керували видобутком вугілля і виробництвом сталі, оскільки це означатиме, що жодна країна не зможе таємно озброїтися проти інших.

Прочитай Декларацію Шумана у повному обсязі:

  https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu/1945-59/schuman-declaration-may-1950_uk

1950

1951

Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург і Нідерланди вирішили працювати разом, щоб допомогти відновити Європу з руїн війни, і підписали Паризький договір про заснування Європейського співтовариства вугілля і сталі.

Підписання «Римських договорів». Шість країн настільки добре співпрацюють, що вирішили об’єднати зусилля в інших сферах. Народжуються Європейське економічне співтовариство (ЄЕС)2 та Європейське співтовариство з атомної енергії (Євратом). Разом із Європейським співтовариством вугілля і сталі вони утворюють те, що зазвичай відоме як Європейські співтовариства.

1957

1962

Створено Спільну сільськогосподарську політику. Це одна з найстаріших стратегій ЄС, яка підтримує фермерів і забезпечує Європу стабільним постачанням недорогих, безпечних і якісних продуктів харчування.

Від шести до дев’яти країн. Данія, Ірландія та Сполучене Королівство приєдналися до Європейських співтовариств.

1973

1979

Відбулися перші прямі вибори до Європейського парламенту. Вперше європейські громадяни можуть голосувати за тих, хто їх представлятиме в Європейському парламенті. Європейські вибори проводяться кожні 5 років.

Греція приєдналася до Європейських співтовариств, ставши 10-ю державою-членом.

1981

1986

Іспанія та Португалія приєдналися до Європейських співтовариств, збільшивши загальну кількість членів до 12.

Створено програму Erasmus, щоб допомогти молодим європейцям навчатися, отримувати професійну підготовку і працювати волонтерами за кордоном.

1987

1992

Підписано Маастрихтську угоду. Створено Європейський Союз. Цей договір запроваджує європейське громадянство та встановлює чіткі правила для майбутнього євро. Він також зміцнює зовнішню політику і політику безпеки та розширює співпрацю у сфері юстиції і внутрішніх справ.

Шенгенська угода скасовує будь-який прикордонний контроль між сімома країнами, які її підписали (на даний момент її підписали 27 країн – подробиці див. у розділі 2).

1995

1995

Австрія, Фінляндія та Швеція вступають до ЄС. Тепер в ньому 15 держав-членів..

Підписано Ніццький договір. Його головною метою є реформування інституцій ЄС для підготовки до найбільшого розширення3 в історії ЄС.

2001

2002

Банкноти та монети євро стають визначеною законом валютою в 12 країнах ЄС (докладніше див. у розділі 1).

10 нових країн приєдналися до ЄС: Кіпр, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина та Словенія. Ніколи ще стільки країн не входили до ЄС одночасно.

2004

2007

рік – Болгарія та Румунія приєдналися до ЄС, до складу якого тепер входять 27 держав.

Підписано Лісабонський договір. Він запроваджує нову структуру, що посилює роль ЄС у світі та надає більшої ваги голосам громадян і національних урядів.

2007

2012

Нобелівська премія миру присуджується ЄС за його роль у перетворенні більшої частини Європи з континенту війни на континент миру. ЄС використовує кошти цієї премії, щоб допомогти дітям, які не мають можливості зростати в мирі.

Хорватія приєднується до ЄС,ставши 28-ю державою-членом ЄС.

2013

2017

Кінець плати за роумінг. Жителі ЄС тепер можуть телефонувати, відправляти текстові повідомлення та підключатися до інтернету зі своїх мобільних телефонів будь-де у ЄС без додаткових витрат.

Brexit. Після референдуму 2016 року Сполучене Королівство офіційно виходить з ЄС.

2020

2020

NextGenerationEU. Під час пандемії COVID-19 багато підприємств втрачають дохід, а люди стають безробітними. Програма NextGenerationEU надає додаткові 750 мільярдів євро країнам ЄС, щоб допомогти їм відновити свою економіку сталим шляхом. Див.:

https://europa.eu/!jQ38vf

Стартує нова програма Erasmus+. Маючи вдвічі більший бюджет, ніж попередній, вона допоможе 10 мільйонам людей різного віку і походження в Європі та за її межами отримати різний досвід в іншій країні (докладніше див. у розділі 2).

2021

А чи знаєш ти, що?

Усі заходи, запроваджені ЄС, ґрунтуються на договорах, підписаних усіма країнами ЄС після їх обговорення та узгодження. Однак потрібен деякий час, іноді кілька років, щоб угода набула чинності. Ось чому ти іноді бачиш дві різні дати для одного договору: «дата підписання» та «дата набрання чинності».

Дізнайся більше про договори ЄС:

  https://europa.eu/!gy77mf

БАЖАЄШ БІЛЬШЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО ТЕ, ЩО ВІДБУВАЛОСЯ З ЄС ПРОТЯГОМ РОКІВ?

Здійсни подорож назад у часі за хронологією подій ЄС, щоб дізнатися про важливі моменти в історії, які зробили ЄС таким, яким він є сьогодні:

  https://europa.eu/!KK34xd

А чи знаєш ти, що?

Чи знаєш ти, що? Багато далекоглядних лідерів – як чоловіків, так і жінок – надихнули ЄС, у якому ми живемо сьогодні. Без їхньої енергії та завзятості ми не жили б у мирі й стабільності, які здаються нам такими нормальними. Дізнайтеся про першовідкривачів ЄС:

  https://europa.eu/!QX69jN

Завдання: кінець 3 розділу, вікторина

  Чи можеш ти назвати шість країн-засновників ЄС? Як називалася спільнота, котру вони заснували у 1951 році?

  У якому році твоя країна приєдналася до ЄС? Чи є вона частиною зони євро? Чи є вона частиною Шенгенської зони?

  Яка країна приєдналася до ЄС останньою?

  Яку премію отримав ЄС у 2012 році і з якої причини?

  Хто є першовідкривачами ЄС?

Перейти до відповідей

ЄС: як він працює?

Можливо, ти чув про рішення, ухвалені «Брюсселем». Цей вислів часто використовують для позначення Європейського Союзу, оскільки саме там розташовані штаб-квартири більшості установ ЄС. Які саме ролі вони виконують та які рішення вони можуть ухвалювати? Яку роль відіграють національні уряди в ЄС? Цей розділ розповість тобі про те, як працює ЄС. Ти також дізнаєшся про те, як зробити так, щоб твій власний голос був почутий на європейському рівні.

Хто є ключовими гравцями ЄС?

Європейські країни чітко домовилися про те, що Європейський Союз повинен і не повинен робити. Мета полягає в тому, щоб ЄС діяв лише тоді, коли певної мети ліпше досягти на рівні ЄС, ніж на національному, регіональному чи місцевому рівнях. Ці правила визначені в договорах ЄС, про які ти дізнався у розділі 3.

Подивімося на інституції ЄС, де ключові гравці з усіх країн ЄС зустрічаються, обговорюють та разом ухвалюють закони.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ

фотографія будівлі Louise Weiss –головної будівлі штабквартири Європейського парламенту в Страсбурзі.

Це голос громадян ЄС.

  Де він знаходиться?

Страсбург (Франція), Брюссель (Бельгія) і Люксембург (Люксембург).

  Хто там працює?

  • 705 депутатів Європейського парламенту (євродепутатів). Євродепутати не згруповані за своєю національністю. Вони належать до груп з декількох країн, які поділяють схожі політичні погляди.
  • Вони представляють громадян країн ЄС.
  • Вони обираються шляхом прямого голосування громадянами ЄС кожні 5 років. Кількість євродепутатів, які представляють кожну країну, залежить від кількості населення цієї країни.

  Хто є його Головою?

Роберта Мецола, обрана депутатами Європарламенту.

Фотографія Голови Європейського парламенту Роберти Мецоли.

  Чим займається Європарламент?

  • Європейський парламент обговорює та ухвалює законодавство ЄС разом з Радою Європейського Союзу.
  • Він ухвалює рішення щодо бюджету ЄС разом із Радою Європейського Союзу.
  • Він контролює належне використання коштів ЄС і наглядає за іншими установами ЄС, зокрема Європейською комісією. Він обирає Голову Європейської комісії і має право затверджувати та відправляти у відставку весь склад Європейської комісії.

  Дізнайся більше про Європейський парламент:

https://www.europarl.europa.eu/portal/en

ЄВРОПЕЙСЬКА РАДА

Фотографія будівлі Європа – штабквартира Європейської ради і Ради Європейського Союзу в Брюсселі.

Вона є найвищим рівнем політичної співпраці між країнами ЄС.

  Де вона знаходиться? Брюссель (Бельгія).

  Хто там працює?

Глави держав та урядів усіх країн ЄС,очолювані Головою.

  Хто є Головою??

Шарль Мішель, призначений національними лідерами (главами держав або урядів країн ЄС).

Фотографія Шарля Мішеля, Голови Європейської ради.

  Чим займається Європейська рада?

Європейська рада визначає основні пріоритети ЄС і загальний напрям політики, але вона не ухвалює законів. Це завдання Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу. Її зустрічі називаються самітами і вони відбуваються в Брюсселі принаймні чотири рази на рік.

  Дізнайся більше про Європейську раду:

https://www.consilium.europa.eu/

А чи знаєш ти, що?

Також переглянь цей коротенький документальний фільм для отримання детальнішої інформації про Європейську раду:

  https://europa.eu/!Xm48xu

РАДА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Рада Європейського Союзу, також відома як Рада, або Рада міністрів, представляє уряди країн ЄС.

  Де вона знаходиться? Брюссель (Бельгія).

  Хто там працює?

  • Міністри з усіх країн ЄС. Вони представляють інтереси своєї країни в ЄС.
  • Обговорювана тематика визначає, який міністр уряду має бути присутнім: якщо зустріч присвячена забрудненню навколишнього середовища – зустрічаються міністри охорони навколишнього середовища з усіх країн ЄС, якщо темою є сільське господарство – на зустрічі будуть присутні міністри, відповідальні за сільське господарство тощо.

  Як працює головування у Раді?

Країни ЄС по черзі головують на засіданнях, при цьому одна країна головує у Раді протягом 6 місяців.

  Поглянь, яка країна зараз головує у Раді:

https://www.consilium.europa.eu/en/council-eu/presidency-council-eu/

  Яка роль Ради Європейського Союзу?

  • Рада Європейського Союзу, разом з Європейським парламентом, обговорює та ухвалює законодавство ЄС.
  • Разом з Європарламентом, вона ухвалює рішення щодо бюджету ЄС.
  • Вона визначає і втілює в життя зовнішню політику і політику безпеки ЄС. Наприклад, вона ухвалює рішення про міжнародні угоди та розширення ЄС.

  Дізнайся більше про Раду Європейського Союзу:

https://www.consilium.europa.eu/

А чи знаєш ти, що?

Деякі рішення Рада може ухвалювати більшістю голосів, натомість для інших необхідна згода всіх країн. Для ухвалення важливих рішень, наприклад, щодо вступу нової країни до ЄС, міністри всіх країн ЄС повинні дійти згоди.

  Детальніше про правила голосування в Раді:

https://www.consilium.europa.eu/en/council-eu/voting-system/

ЄВРОПЕЙСЬКА КОМІСІЯ

Фотографія Berlaymont – головної будівлі Європейської комісії в Брюсселі.

Вона просуває загальні інтереси ЄС.

  Де вона знаходиться? Брюссель (Бельгія).

  Хто там працює?

  • Один Президент і 26 комісарів.

  Дізнайся більше про нинішніх комісарів:

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024_en

  • Кожна країна ЄС призначає одного комісара, якого має затвердити Європарламент. Їхня робота полягає не в тому, щоб представляти погляди своєї країни, а радше в тому, щоб працювати в спільних інтересах ЄС, при цьому кожен комісар відповідає за певну сферу діяльності ЄС.

  Хто є її Президентом?

Урсула фон дер Ляєн, призначена національними лідерами (головами держав або урядів країн ЄС) за погодженням Європейського парламенту.

Фотографія Урсули фон дер Ляєн, Голови Європейської комісії.

  Чим займається Європейська комісія?

  • Вона відповідає за планування, підготовку та внесення проєктів нових законів ЄС, у тому числі бюджету ЄС.
  • Вона здійснює керівництво політикою ЄС і втілює її в життя, а також виконує бюджет.
  • Вона забезпечує дотримання європейського законодавства країнами ЄС.
  • Вона представляє ЄС у всьому світі разом із Європейською службою зовнішніх справ (ЄСЗС).
А чи знаєш ти, що?

Хоча штаб-квартира Комісії знаходиться в Брюсселі, вона має представництва в усіх країнах ЄС. Делегації, котрі діють як посольства ЄС, розташовано по всьому світі. Ти можеш знайти більше інформації про представництва ЄС у всьому світі в розділі 6.

  Дізнайся більше про Європейську комісію:

https://commission.europa.eu/index_uk

Європейський парламент, Раду Європейського Союзу та Європейську комісію часто разом називають «інституційним трикутником» ЄС, бо хоча вони мають різні ролі, те, що вони роблять, пов’язане між собою

Поглянь на схему нижче, щоб зрозуміти, як це працює.

  Європейська рада – голови держав або урядів – визначає пріоритети ЄС.

  На їх основі Європейська комісія пропонує нові закони.

  Законопроєкти розглядаються та змінюються, ухвалюються або відхиляються Європейським парламентом разом із Радою міністрів. Дійшовши згоди, вони затверджують закони.

  Європейська комісія стежить за тим, щоб усі країни ЄС дотримувалися нових законів ЄС. Інакше вона може вжити проти них заходів.

Міжінституційний трикутник ЄС

Європейська рада => визначає пріоритети ЄС Європейська комісія => пропонує нові закони => втілює бюджет =>забезпечує дотримання законодавства, договорів і програм Європейський парламент => ухвалює закони та бюджет Рада міністрів => ухвалює закони та бюджет Переглядає запропоновані закони і або вносить поправки і ухвалює, або відхиляє їх. Якщо досягнено згоди => Новий закон!

СУД ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Суд Європейського Союзу забезпечує дотримання та належне застосування законів ЄС у кожній країні ЄС. Якщо країна не застосовує закон належним чином, Європейська комісія може винести офіційне попередження; якщо країна не дотримується правил, Комісія може подати справу до Суду. Суд знаходиться в Люксембурзі і до його складу входять по одному судді від кожної країни ЄС.

  Дізнайся більше про інші установи та органи ЄС, про які ти, можливо, чув:

https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/institutions-and-bodies/search-all-eu-institutions-and-bodies_uk

А чи знаєш ти, що?

Не кожен, хто працює в установах ЄС, є політиком: там також працюють юристи, перекладачі та інші експерти. Якщо тебе цікавить така кар’єра, можеш почати зі стажування в одній із установ.

  Дізнайся більше про стажування тут:

https://epso.europa.eu/job-opportunities/traineeships_en

А чи знаєш ти, що?

Ти можеш відвідати більшість установ ЄС! Організовується багато турів для школярів та молоді. Також можливе проведення віртуальних турів!

  Дізнайся більше:

https://europa.eu/!mbh4mB

Обговоріть у групах

Які переваги надає представництво в ЄС громадянам, урядам і спільним європейськім інтересам? Які недоліки? Чи вірно, прочитавши цей розділ, сказати, що «Брюссель» щось вирішив?

Твій голос важливий!

А чи знаєш ти, що?

Щоб переконатися, що твій голос почуто, ЄС створив Платформу для участі дітей. Це безпечне місце, де ти можеш поділитися з політиками своїми думками про важливі питання. Ти можеш зв'язатися з іншими дітьми, взаємодіяти, дискутувати і дізнаватися про свої права. Ти також можеш дізнатися про закони та політику доступною для дітей мовою і зв'язатися з організаціями, які знаходяться поруч з твоїм домом! Дізнайся більше:

https://europa.eu/!rcF7HB

Ти побачив, як країни ЄС ухвалюють рішення щодо спільних правових питань в установах ЄС. Цей процес був би неповним без твого голосу! Як європейський громадянин, ти зможеш впливати на політику ЄС кількома способами, коли досягнеш виборчого віку (який становить 18 років у більшості країн ЄС, 17 років у Греції та 16 років у Австрії та на Мальті). Бельгія і Німеччина знизили вік голосування на наступних європейських виборах до 16 років.

Для початку ти зможеш проголосувати на загальних виборах у своїй країні. Як ми бачили раніше в цьому розділі, обраний уряд представлятиме твою країну в Раді Європейського Союзу, яка відіграє важливу роль в ухваленні рішень щодо законів ЄС.

Депутати Європейського парламенту обираються кожні 5 років, і дехто з вас буде достатньо дорослими, щоб проголосувати на наступних європейських виборах 2024 року, тому важливо бути обізнаним з тим, що відбувається у Європейському парламенті: https://www.europarl.europa.eu/portal/en.

Обрані депутати Європарламенту є голосом народу і разом з Радою ухвалюють рішення щодо законів ЄС, які впливають на багато аспектів нашого життя, наприклад:

- які пестициди безпечні для використання в продуктах харчування, вироблених в ЄС;

- скільки ти платиш за мобільні дзвінки, коли їдеш в іншу країну ЄС;

- зробити дитячі іграшки безпечними;

- очистити повітря, яким ми дихаємо, і воду, яку ми п'ємо і в якій плаваємо;

- полегшити навчання в університеті в іншій країні ЄС.

Як депутати Європарламенту представляють нас? Переглянь це відео, щоб зрозуміти, як обрані нами депутати Європарламенту захищають наші інтереси:

  https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/be-heard/elections

Свою думку ти зможеш висловити, взявши участь в публічних онлайн-опитуваннях. Перш ніж вносити пропозиції щодо нових законів ЄС, Комісія шляхом таких опитувань вивчає думки громадян і зацікавлених сторін.

Дізнайся про останні публічні опитування:

  https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say

Ти зможеш ініціювати або взяти участь у Європейській громадянській ініціативі. Ти зможеш запропонувати Європейській комісії внести законопроєкт з питання, що хвилює тебе. Однак, аби ініціатива була розглянута, потрібно, щоб її підтримали та підписали 1 мільйон людей з усього ЄС.

Дізнайся більше про останні громадянські ініціативи:

  https://europa.eu/!fR46GD

Це відео розповість тобі про процес створення громадянської ініціативи:

  https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-158444

А чи знаєш ти, що?

Перша в історії громадянська ініціатива ЄС «Right2Water» зібрала 1,6 мільйон підписів. Це призвело до того, що Комісія внесла законопроєкт щодо поліпшення якості води для людей у всій Європі. У 2021 році цей законопроєкт став новим законом ЄС.

Ти можеш поділитися тим, що для тебе важливе, за допомогою Молодіжних діалогів ЄС   https://europa.eu/youth/eu-youth-dialogue_en або Європейського молодіжного форуму. Це публічні дебати з особами, які ухвалюють рішення в ЄС, як-от депутати Європарламенту та політики національного, регіонального й місцевого рівня. Ти можеш знайти більше інформації на Європейському молодіжному порталі:   https://europa.eu/!YK98rM

Обговоріть у групах

На чому, на вашу думку, мають зосередитися ті, хто ухвалює рішення в ЄС? Якби ваш голос був почутий тими, хто ухвалює рішення в ЄС, яку тему (теми) ви порушили б з ними?:

Завдання: кінець розділу 4, вікторина

  Чим займаються депутати Європейського парламенту і кого вони представляють? Скільки депутатів входить до складу Європейського парламенту?

  Яка різниця між Європейською радою та Радою Європейського Союзу?

  Якщо міністр освіти твоєї країни збирається на зустріч ЄС, яка установа проводить зустріч?

  Правильно чи ні: Європейська комісія ухвалює закони в ЄС.

  Яка мінімальна кількість громадян ЄС потрібна для підтримки європейської громадянської ініціативи?

Перейти до відповідей

Дякуємо, що дізнався більше про ЄС разом з нами і простежив за історією нашого континенту від катастрофічної війни до співпраці та чудових можливостей.

Історія ЄС не завершилася. Наш континент стикається з новими викликами: зміною клімату, наслідками пандемії COVID-19, напругою між регіонами та цифровою трансформацією, і це лише деякі з них. Треба зробити багато роботи, щоб Європа могла і надалі забезпечувати мир та добробут своїм людям.

Тепер, коли ти дізнався про ЄС, настав час зробити його своєю історію.

Обговоріть у групах

З якими новими викликами зіткнуться ваша країна та ЄС у майбутньому? Ви можете використати для натхнення розділ 2 або ж пошукати ідеї в новинах. На яких викликах, на вашу думку, має зосередитися ЄС і чому?

Коли ви визначитеся з найважливішим майбутнім викликом, подумайте, що ЄС міг би задля цього зробити. Якщо ви робите це на уроці, порівняйте свої ідеї з ідеями своїх однокласників.

Які виклики згадуються найчастіше? Чи можете ви дійти згоди щодо трьох найліпших відповідей ЄС на ці виклики?

Відповіді на завдання

Завдання 1

Завдання 1

Знайдіть країни ЄС і столиці ЄС

1 – Австрія: Відень; 2 – Бельгія: Брюссель; 3 – Болгарія: Софія; 4 – Хорватія: Загреб; 5 – Кіпр: Нікосія; 6 – Чехія: Прага; 7 – Данія: Копенгаген; 8 – Естонія: Таллінн; 9 – Фінляндія: Гельсінкі; 10 – Франція: Париж; 11 – Німеччина: Берлін; 12 – Греція: Афіни; 13 – Угорщина: Будапешт; 14 – Ірландія: Дублін; 15 – Італія: Рим; 16 – Латвія: Рига; 17 – Литва: Вільнюс; 18 – Люксембург: Люксембург; 19 – Мальта: Валетта; 20 – Нідерланди: Амстердам; 21 – Польща: Варшава; 22 – Португалія: Лісабон; 23 – Румунія: Бухарест; 24 – Словаччина: Братислава; 25 – Словенія: Любляна; 26 – Іспанія: Мадрид; 27 – Швеція: Стокгольм

Назад

Завдання 2

Вгадайте, з якої країни походить монета

Photo of different eurcoins from around the EU.

1 – Італія; 2 – Іспанія; 3 – Люксембург; 4 – Естонія; 5 – Мальта; 6 – Австрія; 7 – Фінляндія; 8 – Греція; 9 – Словенія; 10 – Німеччина

1. © Ministero dell'Economia e delle Finanze, Italia – 2. © Ministerio de Asuntos Económicos y Transformación Digital, España – 3. © Banque Centrale du Luxembourg – 4. © Eesti Pank – 5. © Bank Centrali ta' Malta – 6. © Münze Österreich AG – 7. © Valtiovarainministeriö – Finansministeriet, Suomi – 8. © Hellenic Republic Ministry of Finance - Υπουργείο Οικονομικών της Ελληνικής Δημοκρατίας – 9. © Ministrstvo za Finance, Slovenija – 10. © Bundesverwaltungsamt, Deutschland

Назад

Завдання 3

З’єднайте пам’ятки з країнами ЄС

1 – Атоміум, Бельгія; 2 – Рильський монастир, Болгарія; 3 – Карлів міст, Чехія; 4 – Нова гавань, Данія; 5 – Бранденбурзькі ворота, Німеччина; 6 – Замок Тоомпеа та вежа «Довгий Герман», Естонія; 7 – Собор Святого Патріка, Ірландія; 8 – Афінський акрополь, Греція; 9 – Собор Пресвятого Сімейства, Іспанія; 10 – Ейфелева вежа – Франція; 11 – Банські двори, резиденція хорватського уряду, Хорватія; 12 – Пізанська вежа, Італія; 13 – Кіренійський замок, Кіпр; 14 – Турайдський замок, Латвія; 15 – Вежа Гедиміна – Литва; 16 – Великий герцогський палац, Люксембург; 17 – будівля парламенту Угорщини – Угорщина; 18 – Собор Святого Іоанна, Мальта; 19 – Вітряки, Нідерланди; 20 – палац Шенбрунн, Австрія; 21 – Вавель, Польща; 22 – Вежа Белем, Португалія; 23 – замок Бран, Румунія; 24 – озеро Блед, Словенія; 25 – Братиславський Град, Словаччина; 26 – Гельсінський собор, Фінляндія; 27 –  Авічі Арена(Глобен), Швеція

Назад

Кінець розділу 1, вікторина

  Країни ЄС об’єднують однакові цінності, символи та цілі, а деякі також об’єднує одна валюта – євро.

  Є 27 країн ЄС, 20 використовують євро, тож залишається сім, які не використовують євро.

  В ЄС 24 офіційні мови.

  Зірки на прапорі ЄС символізують єдність і злагоду.

  Права людини — це сукупність основних прав, які належать кожній людині від народження. Вони пов’язані з ЄС двома способами: права людини є однією зі спільних цінностей ЄС, і вони захищені Хартією основних прав ЄС.

Назад

Розділ 2

Завдання 4

Чи впізнав ти ці етикетки? Що вони означають?

CE Marketing label

Маркування CE вказує на те, що товар відповідає вимогам ЄС стосовно безпеки, здоров’я та захисту навколишнього середовища. Воно обов’язкове для продуктів, які продаються в ЄС, незалежно від того, де в світі вони були вироблені.

EU Ecolabel

Екомаркування ЄС видається товарам, які відповідають високим екологічним стандартам протягом усього життєвого циклу: від видобутку сировини до виробництва, розповсюдження та утилізації. Сьогодні понад 75 000 товарів, що продаються на ринку ЄС, мають екомаркування ЄС.

EU organic logo

Органічний логотип ЄС вказує на те, що продукт є органічним та вироблений в ЄС. Логотип можна використовувати лише на продуктах, які містять принаймні 95 % органічних інгредієнтів і дотримуються суворих умов щодо решти 5 %.

EU Energy Label

Маркування енергоефективності ЄС показує, як електронні прилади класифіковано за шкалою від A до G (або від A+++ до D, залежно від приладу). Код кольору асоціюється з літерою: зелений є найбільш енергоефективним, а червоний – найменшим.

EU Geographical Indications

Система географічних зазначень ЄС захищає назви продуктів, які походять з певних регіонів ЄС та мають певні якості або користуються хорошою репутацією.

Дізнайся більше:   https://europa.eu/!Vj87TR

Назад

Завдання 5

Які запитання варто поставити собі, перш ніж ділитися інформацією у соціальних мережах?

Чи є джерело надійним – чи походять новини від добре відомої новинної організації?

Чи можеш ти знайти облікові дані автора та попередні публікації?

Чи історія правдоподібна та підтверджена в інших надійних джерелах?

Чи намагалися заголовок і зміст викликати у тебе відчуття страху та/або обурення?

Назад

Кінець розділу 2, вікторина

  Неправильно: ЄС присутній у твоєму повсякденному житті у безліч способів — від численних проєктів, які фінансує (наприклад, для поліпшення транспортного сполучення у місці, де ти живеш, або якості повітря, яким ти дихаєш), до законів, які він ухвалює для захисту твоїх прав, коли ти робиш покупки онлайн і офлайн!

  Програма, яка дозволяє тобі працювати волонтером за кордоном задля близької тобі справи, називається Європейський корпус солідарності.

  Неправильно: у тебе є 2 тижні, щоб повернути продукт, який ти купив онлайн, якщо ти передумаєш.

  Natura 2000 – це мережа природоохоронних територій в ЄС.

  Завдяки Загальному регламенту про захист даних ЄС (GDPR) твоя особиста інформація – ім’я, адреса, вік тощо – захищена. Її не можна використовувати без твого дозволу або для цілей, на які ти не погодився.

Назад

Розділ 3

Кінець розділу 3, вікторина

  Шість країн-засновниць ЄС: Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург і Нідерланди. Співтовариство, яке вони заснували в 1951 році, називалося Європейським співтовариством вугілля і сталі.

  Перевірте карти та інформацію в розділах 1 і 3, щоб знайти правильну відповідь.

  Хорватія була останньою країною, яка приєдналася до ЄС у 2013 році.

  ЄС отримав Нобелівську премію миру в 2012 році за свою роль у перетворенні більшої частини Європи з континенту війни на континент миру.

  Першопрохідці ЄС – це далекоглядні жінки та чоловіки, котрі зробили внесок у те, щоб ЄС став таким, яким він є сьогодні.

Назад

Розділ 4

Кінець розділу 4, вікторина

  Євродепутати є членами Європейського парламенту. Євродепутати представляють громадян ЄС, а всього їх 705.

  Європейська рада об’єднує голів держав та урядів ЄС і визначає політичні пріоритети ЄС та основні цілі щодо його майбутнього. Рада Європейського Союзу, з іншого боку, є місцем, де міністри національних урядів обговорюють і ухвалюють закони ЄС з певних питань.

  Якщо міністр освіти твоєї країни збирається на засідання ЄС, отже, він засідатиме у Раді Європейського Союзу.

  Неправильно: Європейська комісія пропонує закони на основі загальних цілей, визначених Європейською радою. Закони ухвалюються Європейським парламентом і Радою Європейського Союзу.

  Мінімальна кількість громадян ЄС, необхідна для підтримки європейської громадянської ініціативи, становить 1 мільйон принаймні із семи країн ЄС, тому що така кількість підписів необхідна для того, аби Комісія могла розглянути відповідну ініціативу.

Назад

Більше інформації про ЄС

Ми сподіваємося, що прочитавши цю брошуру, ти дізнаєшся більше про ЄС: як він працює та що він приносить у твоє повсякденне життя. Якщо ти хочеш дізнатися більше, ось кілька порад:

ЄС онлайн

LEARNING CORNER

«Навчальний куточок» — Міжінституційний вебсайт ЄС для дітей віком від 5 до 18 років, їхніх учителів та батьків, з іграми, відео та багатьма іншими навчальними матеріалами, доступними всіма офіційними мовами ЄС.

  https://learning-corner.learning.europa.eu/index_uk

EUROPA

офіційний вебсайт ЄС, де ти знайдеш інформацію про політику ЄС, посилання на вебсайти інституцій ЄС тощо.

  https://european-union.europa.eu/index_uk

THE EUROPEAN YOUTH PORTAL

Молодіжний портал ЄС - Інформація про можливості в Європі та за її межами щодо роботи, освіти, подорожей для молоді тощо.

  https://europa.eu/youth/EU_en

YOUR EUROPE

Вебсайт із порадами для людей, які живуть в ЄС, на різноманітні практичні теми.

  https://europa.eu/youreurope/citizens/index_en.htm

EU PUBLICATIONS

Вебсайт із великою кількістю PDF-файлів, електронних книг та друкованих видань про ЄС.

  https://op.europa.eu/en/publications

ЄС особисто

Повсюди у ЄС є сотні місцевих інформаційних центрів ЄС. Адресу найближчого до тебе центру можна знайти тут:

  https://european-union.europa.eu/contact-eu_uk

ЄС за телефоном або електронною поштою

EUROPE DIRECT

Служба, яка відповідає на твої запитання про ЄС:

  телефоном, безкоштовно з будь-якої точки ЄС, щоб зв’язатися з оператором, який розмовляє твоєю мовою5:
       00 800 6 7 8 9 10 11 (деякі оператори можуть стягувати плату за ці дзвінки),

  за стандартним номером:   +32 22999696 або,

  електронною поштою:   https://european-union.europa.eu/contact-eu_uk

Ти також можеш отримати інформацію про ЄС у кожній країні ЄС за адресою:

Представництва Європейської комісії

  https://commission.europa.eu/about-european-commission/contact/representations-member-states_uk

Офіси зв’язків з громадсьскістю Європейського парламенту

  https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/stay-informed/liaison-offices-in-your-country

Ти можеш отримати інформацію про ЄС в інших частинах світу від:

Делегації Європейського Союзу

  https://www.eeas.europa.eu/eeas/eu-world-0_en?etrans=uk

Слідкуй за Європейською комісією в соціальних мережах

-----------------------------

1 Договір: важлива угода, яка є обов’язковою для двох або більше країн.
Договори ЄС формували ЄС протягом багатьох років і продовжують керувати його роботою сьогодні.

2 Одна з головних ідей ЄС полягала в тому, щоб поділитися спільним ринком і полегшити спільний бізнес.

3 Розширення: кожного разу, коли країна або група країн приєднується до ЄС, це називається розширенням ЄС.

4 Європейська служба зовнішніх справ відповідає за зовнішню політику та політику безпеки, а Комісія займається торгівлею, гуманітарною допомогою та міжнародними угодами з іншими країнами чи організаціями, як-от Паризька кліматична угода.

5 Безкоштовний номер Europe Direct доступний, лише якщо ти телефонуєш з ЄС.

Брошура «Пізнаймо Європу!» доступна за адресою:

https://learning-corner.learning.europa.eu/index_uk

https://op.europa.eu/en/publications

Європейська комісія
Генеральний директорат з питань комунікації
Редакційні послуги та цільова реклама
1049 Брюссель
БЕЛЬГІЯ

Письмова версія оновлена у квітні 2023 року

Ілюстрації: ©Thomas d’Addario

Усі зображення © Європейський Союз, якщо не вказано інше

Люксембург: Бюро публікацій Європейського Союзу, 2023 рік

Print ISBN 978-92-76-60362-7 doi:10.2775/902079 NA-03-22-253-UK-C
PDF ISBN 978-92-76-60349-8 doi:10.2775/182446 NA-03-22-253-UK-N
HTML ISBN 978-92-76-99430-5 doi:10.2775/670304 NA-03-22-253-UK-Q

© Європейський Союз, 2023 рік

The reuse policy of European Commission documents is implemented by Commission Decision 2011/833/EU of 12 December 2011 on the reuse of Commission documents (OJ L 330, 14.12.2011, p. 39).

Except otherwise noted, the reuse of this document is authorised under a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk). This means that reuse is allowed provided appropriate credit is given and any changes are indicated.

For any use or reproduction of elements that are not owned by the European Union, permission may need to be sought directly from the respective rightholders.