Publication document thumbnail

Да опознаем Европа!

Здравейте и добре дошли в ЕС!

Ние идваме от различни държави и говорим различни езици, но европейският континент е нашият общ дом. От самото начало на Европейския съюз (ЕС) държавите работят заедно, за да си помагат взаимно и да направят така, че да живеят задружно в мир. Скоро ще бъде ред на вашето поколение да поеме щафетата. Вие сте бъдещето на ЕС!

Затова нека заедно да научим повече за ЕС. В първите четири раздела ще научите какво представлява Европейският съюз, как е възникнал и какво е неговото отражение върху ежедневието ви. Можете да четете изданието по раздели или да изберете тези, които са ви най-интересни.

Докато напредваме, ще имате възможност да участвате в предложените във всеки раздел дискусии и да проверявате сами знанията си, за да видите какво сте научили. Ще намерите отговорите на задачите и викторините в раздел 5.

Допълнителните източници в раздел 6 ще ви помогнат да научите повече за ЕС.

За повече информация, викторини и игри посетете уебсайта „Кът за обучение“.

Готови ли сте? Да започваме!

  HTML PDF PRINT
Настоящата публикация е на разположение в следните формати HTML PDF Да опознаем Европа! Paper Да опознаем Европа!

ЕС: Обединени в многообразието

Европейският континент се характеризира с голямо географско и културно многообразие. Той обхваща 44 държави и в него живеят над 700 милиона души.

27 от тези европейски държави имат нещо общо помежду си, което е важно: всички те са част от Европейския съюз. Като граждани или жители на нашата собствена държава ние сме също граждани или жители на ЕС.

Имаме различна култура и традиции, но и общи цели и ценности. Това е обобщено в мотото на ЕС: „Обединени в многообразието“.

Какво представлява Европейският съюз?

Европейският съюз е партньорство между европейски държави, известни като държави членки, които са решили да обединят усилията си, за да изградят по-добро бъдеще заедно. Държавите в ЕС работят в тясно сътрудничество, за да подобрят живота на всички свои граждани, като същевременно зачитат уникалната култура и традиции на всяка държава.

ЕС невинаги е бил толкова голям, колкото е днес. Когато през 1952 г. европейските държави започват да си сътрудничат в икономическата сфера, те са само шест: Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Нидерландия. С времето все повече държави решават да се присъединят, както ще научите в раздел 3. Днес ЕС има 27 държави членки.

Задача 1

На картата, която следва, са показани всички държави в ЕС — можете ли да отгатнете техните столици?

1 –АВСТРИЯI –БЕРЛИН15 –МАЛТАXV –СТОКХОЛМ
2 –БЕЛГИЯII –ЛЮКСЕМБУРГ16 –НИДЕРЛАНДИЯXVI –ВАРШАВА
3 –БЪЛГАРИЯIII –МАДРИД17 –ПОЛШАXVII –БУКУРЕЩ
4 –ГЕРМАНИЯIV –БРЮКСЕЛ18 –ПОРТУГАЛИЯXVIII –ВАЛЕТА
5 –ГЪРЦИЯV –РИМ19 –РУМЪНИЯXIX –ПАРИЖ
6 –ДАНИЯVI –ВИЕНА20 –СЛОВАКИЯXX –ПРАГА
7 –ЕСТОНИЯVII –ВИЛНЮС21 –СЛОВЕНИЯXXI –АМСТЕРДАМ
8 –ИРЛАНДИЯVIII –НИКОЗИЯ22 –УНГАРИЯXXII –ХЕЛЗИНКИ
9 –ИСПАНИЯIX –РИГА23 –ФИНЛАНДИЯXXIII –БУДАПЕЩА
10 –ИТАЛИЯX –СОФИЯ24 –ФРАНЦИЯXXIV –ЗАГРЕБ
11 –КИПЪРXI –АТИНА25 –ХЪРВАТИЯXXV –ЛЮБЛЯНА
12 –ЛАТВИЯXII –ТАЛИН26 –ЧЕХИЯXXVI –БРАТИСЛАВА
13 –ЛИТВАXIII –ДЪБЛИН27 –ШВЕЦИЯXXVII –ЛИСАБОН
14 –ЛЮКСЕМБУРГXIV –КОПЕНХАГЕН    

Преминете към отговорите

Карта на Европейския съюз.

Разширено описание. Шестте държави основателки са Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция. Дания, Ирландия и Обединеното кралство се присъединяват към Европейския съюз на първи януари хиляда деветстотин седемдесет и трета година, с което броят на държавите членки става девет. Гърция се присъединява през хиляда деветстотин осемдесет и първа година, следвана от Португалия и Испания през хиляда деветстотин осемдесет и шеста година. През хиляда деветстотин деветдесет и пета година Австрия, Финландия и Швеция се присъединяват към Европейския съюз. Най-голямото разширяване е през две хиляди и четвърта година, когато десет държави се присъединяват към Европейския съюз: Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения, Унгария и Чехия. България и Румъния се присъединяват през две хиляди и седма година, а Хърватия е последната държава, която се присъединява към Европейския съюз през две хиляди и тринадесета година.

Знаете ли, че …?

В ЕС има девет региона, които в географско отношение са много отдалечени от Европейския континент. Тези отвъдморски територии (известни също като „най-отдалечените региони“) са: Френска Гвиана, Гваделупа, Мартиника, Майот, Реюнион и Сен Мартен (Франция), Азорски острови и Мадейра (Португалия) и Канарски острови (Испания).

Знаете ли, че …?

Европейският континент носи името на Европа, принцеса от гръцката митология. Според мита Зевс, богът на небето и гръмотевиците, се влюбва в нея и я отвежда на остров Крит, за да живее там с него.

Снимка на картина от Жан Лимузен, изобразяваща Европа, отвлечана от Зевс, преобразил се в бик.

© Renaud Camus

Обединени…

Държавите в ЕС са различни, но са обединени помежду си от важни ценности, символи и цели. Много държави в ЕС използват и една и съща валута: еврото. За да разберете какво олицетворява ЕС, е важно да знаете какво обединява държавите в него.

ОБЩИ ЦЕННОСТИ НА ЕС

Всички държави, които се присъединяват към ЕС, се ангажират да се придържат към един и същ набор от ценности. Тези ценности са определени в правни документи, наречени „договори“1, в които се съдържат правилата за работата на ЕС.

Когато държавите се присъединяват към ЕС, те обещават да зачитат тези ценности и да закрилят и защитават всички граждани на ЕС. Като граждани или жители на ЕС вие следва също да споделяте и зачитате тези ценности.

Ценности на Европейския съюз
  • ЧОВЕШКО ДОСТОЙНСТВО

    Всеки човек има достойнство и заслужава уважение като личност.

  • ДЕМОКРАЦИЯ

    Това означава например, че можем да гласуваме и да се кандидатираме в избори. Държавите в ЕС и самият ЕС са представителни демокрации.

  • ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА

    ЕС и неговите държави членки действат съгласно демократично създадени закони. Принципът на върховенство на закона повелява също правосъдната система да е независима.

  • СВОБОДА

    Всички граждани на ЕС са свободни. Това означава например, че можем да мислим и да се изразяваме свободно, да избираме вероизповеданието си, а също и че имаме право на образование, неприкосновеност на личния живот и собственост.

  • РАВЕНСТВО

    Всички граждани на ЕС са равни. Това означава, че законите се прилагат еднакво за всички и никой не може да бъде дискриминиран поради своя пол, вероизповедание, раса или други личностни характеристики.

  • ПРАВА НА ЧОВЕКА

    Правата на човека са основните права и свободи, присъщи за всички хора по света, от раждането им до тяхната смърт. Те включват например достойнство, справедливост, равенство, уважение и независимост. Тези права са определени и защитени със закон.

Тези ценности и нашите права като граждани на ЕС са определени в Хартата на основните права на ЕС.

Знаете ли, че …?

Правата на децата са изрично посочени в член 24 от Хартата на основните права на ЕС. Разгледайте плана на Европейския съюз за правата на децата, изготвен за и с децата: https://europa.eu/!RbyHQ3

Знаете ли, че …?

Дискриминацията на основание на сексуална ориентация или полова идентичност е незаконна в ЕС. Например правата на ЛГБТИ (лесбийки, гейове, бисексуални, трансполови и интерсексуални лица) трябва да се зачитат в областта на образованието, заетостта и здравеопазването.

Групова дискусия

Какво означават за вас ценностите на ЕС? Как показвате, че зачитате човешкото достойнство и правата на човека в класната стая, вкъщи, по време на почивка или с приятели?

ОБЩИ СИМВОЛИ НА ЕС

Също както всяка държава, ЕС има свое собствено знаме, химн и официален празник.

Знамето на Европейския съюз символизира единството и хармонията между държавите в ЕС. То е синьо на цвят с 12 златни звезди в кръг, тъй като както числото, така и формата изразяват съвършенство и цялост. То е прието от ръководителите на ЕС като официалното знаме на Европейския съюз през 1985 г. Можете да го видите да се вее над парламенти, други сгради и паметници в целия ЕС. То показва, че държавите в ЕС са обединени и действат заедно.

Европейският химн се казва Ода на радостта. Той е вдъхновен от поема на Фридрих фон Шилер. Известният композитор и пианист Лудвиг ван Бетовен използва поемата за своята Девета симфония, част от която по-късно става европейският химн. Химнът изразява европейските идеали за свобода, мир и солидарност. В симфонията на Бетовен поемата се изпълнява от хор на немски език, но европейският химн няма думи, само музика.

Денят на Европа е на 9 май. На този ден през 1950 г. външният министър на Франция Робер Шуман представя идеята за нова форма на сътрудничество, която ще направи войната между европейските държави немислима. Неговата реч, известна като Декларацията на Шуман, е първата голяма стъпка към създаването на ЕС в днешния му вид. Ето защо на този ден всяка година честваме мира и единството в Европа. Вижте дейностите за ознаменуване на този специален ден във вашата държава.

  Можете да чуете европейския химн тук.

Групова дискусия

Кои са символите на вашата държава? Откъде произлизат? Познавате ли символите на някоя друга държава в ЕС?

Виждали ли сте европейското знаме във вашата държава? Къде?

ОБЩИ ЦЕЛИ НА ЕС

Държавите в ЕС са обединени не само от общи ценности и символи; те са постигнали съгласие и за общ набор от цели, от които се ръководи работата на Европейския съюз като цяло. Когато ръководителите на ЕС вземат колективни решения от името на всички държави в ЕС, те се съобразяват с тези цели, за да се запази единството между всички държави в ЕС. В раздел 4 ще научите повече за институциите на ЕС.

Осемте цели на Европейския съюз
  • Мир, утвърждаване на ценностите на ЕС и на благополучието на всеки
  • Свобода, сигурност и правосъдие
  • Силни и устойчиви европейски икономики
  • Социално приобщаване и равенство
  • Научен и технологичен напредък
  • Солидарност между държавите в ЕС
  • Зачитане на европейските култури и езици
  • Икономически и паричен съюз

ЕВРОТО

Много държави в ЕС използват също така обща валута: еврото. Днес 20 държави в ЕС са заменили националните си парични единици с еврото и над 347 милиона души го използват ежедневно. Заедно тези държави формират еврозоната.

Знаете ли, че …?

Дизайнът на евробанкнотите е разработен от Райнхолд Герщетер, немски художник-график и дизайнер. На тях са изобразени прозорци и врати в различни архитектурни стилове, символизиращи отвореност и свързаност. Въпреки че евробанкнотите са едни и същи във всяка държава, монетите са леко различни. На едната им страна, чийто дизайн е разработен от Люк Люикс, белгийски дизайнер, работещ за Кралския монетен двор на Белгия, и която е еднаква за всички държави, е изобразена карта на Европа. А за другата страна всяка държава има свой собствен дизайн.

Карта на еврозоната.

Разширено описание. Държавите от Европейския съюз, които са част от еврозоната, са Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Кипър, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Някои държави са държави от Европейския съюз, но не използват еврото. Това са България, Дания, Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Швеция.

Задача 2

Можете ли да отгатнете от коя държава са тези евромонети?

  Можете да получите малко помощ от този уебсайт.

Снимка на различни еврмонети от целия Европейски съюз.

Преминете към отговорите

…в многообразието!

Когато работят съвместно за постигането на общи цели, държавите в ЕС зачитат взаимно своите богати култури и традиции, благодарение на които ЕС е толкова уникален и многообразен. Нашите различия правят живота по-интересен и това важи и за държавите в ЕС. Ето защо държавите в ЕС ценят своите различия, както и своите прилики.

ЕЗИЦИТЕ В ЕС

В Европа се говорят над 200 езика. В ЕС има 24 официални езика: английски, български, гръцки, датски, естонски, ирландски, испански, италиански, латвийски, литовски, малтийски, немски, нидерландски, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, унгарски, фински, френски, хърватски, чешки и шведски. Повечето от тях принадлежат към три големи езикови групи, или „семейства“: германската, романската или славянската езикова група.

Ето как можем да кажем „добро утро“ или „здравей“ на всички официални езици на ЕС.

ГЕРМАНСКИ ЕЗИЦИ

АНГЛИЙСКИ: Good morning

ДАТСКИ: God morgen

НЕМСКИ: Guten Morgen

НИДЕРЛАНДСКИ: Goedemorgen

ШВЕДСКИ: God morgon

РОМАНСКИ ЕЗИЦИ

ИСПАНСКИ: Buenos días

ИТАЛИАНСКИ: Buongiorno

ПОРТУГАЛСКИ: Bom dia

РУМЪНСКИ: Bună dimineaţa

ФРЕНСКИ: Bonjour

СЛАВЯНСКИ ЕЗИЦИ

БЪЛГАРСКИ: Добро утро

ПОЛСКИ: Dzień dobry

СЛОВАШКИ: Dobré ráno

СЛОВЕНСКИ: Dobro jutro

ХЪРВАТСКИ: Dobro jutro

ЧЕШКИ: Dobré ráno

В тези примери можете да видите приликите между езиковите семейства. Има обаче и други езици в ЕС, които не принадлежат към тези езикови семейства.

Ето как можем да кажем „добро утро“ или „здравей“ на тези езици.

ГРЪЦКИ: Kalimera

ЕСТОНСКИ: Tere hommikust

ИРЛАНДСКИ: Dia dhuit

ЛАТВИЙСКИ: Labrīt

ЛИТОВСКИ: Labas rytas

МАЛТИЙСКИ: L-Għodwa t-Tajba

УНГАРСКИ: Jó reggelt

ФИНСКИ: Hyvää huomenta

Научете повече за езиците на ЕС и как те се говорят тук: https://europa.eu/!gfPgVr

Наличието на такова широко разнообразие от официални езици в ЕС означава, че можете да се свържете с институциите на ЕС и да получите отговор на един от официалните езици на вашата държава, при условие че той е официален език на ЕС. Политиците също могат да общуват на собствения си език, отново при условие че той е официален език на ЕС, тъй като с помощта на писмени и устни преводачи те могат да работят заедно. Решенията, които се вземат от институциите на ЕС, се публикуват на 24-те официални езика, за да може обществеността да следи случващото се.

Групова дискусия

Изучавате ли в училище друг език, който се говори в ЕС? Различава ли се той значително от вашия език?

Колко езика знаете? Има ли определен език, които бихте искали да научите? Защо?

Задача 3

Разпознавате ли тези паметници? Свържете снимката със съответната държава в ЕС.

Снимка на Атомиума в Белгия.

Снимка на Рилския манастир в България.

Снимка на Карловия мост в Чехия.

Снимка на Найхевън в Дания.

Снимка на Бранденбургската врата в Германия.

Снимка на замъка „Томпеа“ и кулата „Пик Херман“ в Естония.

Снимка на катедралата „Сейнт Патрик“ в Ирландия.

Снимка на атинския Акропол в Гърция.

Снимка на катедралата „Саграда Фамилия“ в Испания.

Снимка на Айфеловата кула във Франция.

Снимка на Бански двори, седалището на хърватското правителство в Хърватия.

Снимка на кулата в Пиза в Италия.

Снимка на крепостта в Кирения в Кипър.

Снимка на Турайдския замък в Латвия.

Снимка на кулата на Гедиминас в Литва.

Снимка на двореца на Великия херцог в Люксембург.

Снимка на сградата на унгарския парламент в Унгария.

Снимка на конкатедралата „Свети Йоан Кръстител“ в Малта.

Снимка на вятърни мелници в Нидерландия.

Снимка на двореца „Шьонбрун“ в Австрия.

Снимка на Вавелския кралски замък в Полша.

Снимка на Белемската кула в Португалия.

Снимка на замъка „Бран“ в Румъния.

Снимка на езерото Блед в Словения.

Снимка на Братиславския замък в Словакия.

Снимка на Хелзинкската катедрала във Финландия.

Снимка на Avicii Arena в Швеция.

© Cris from Lisboa • © Florin Şarpe • © Pixabay - Elstef • © Dennis Jarvis • © Arild Vågen • © Krzysztof Golik • © Ad Meskens • © Hotice Hsu • © Penny Morlock • © C messier • © Diliff • © Fawksik

Преминете към отговорите

ЕВРОПЕЙСКА ПРИРОДА И ПАМЕТНИЦИ

Европейският съюз има много разнообразна природа — от алпийски ливади и блата до тюркоазните води на Адриатическо море. ЕС се характеризира също с богати културни традиции и величествени паметници, които са известни по целия свят. Във всички държави в ЕС има много какво да се види — от ренесансови дворци и готически катедрали до красиви паркове и площади.

Това е само малка част от богатото културно многообразие на държавите в ЕС. Има още много за опознаване! Вижте играта
„ЕС: За какво става въпрос?“, за да научите повече за всяка държава в ЕС.

Задача: викторина в края на раздел 1

  Можете ли да посочите две неща, които обединяват държавите в ЕС?

  Колко държави в ЕС не използват еврото?

  Колко са официалните езици на ЕС?

  Какво символизират звездите на знамето на ЕС?

  Можете ли да обясните какво са правата на човека и каква е връзката им с ЕС?

Преминете към отговорите

ЕС във вашето ежедневие

Европейският съюз играе важна роля в нашето ежедневие, макар и невинаги да го осъзнаваме. В настоящия раздел ще научите за някои от множеството ползи от това, че живеете в ЕС.

Живот без граници

Европейският съюз улеснява свободното движение на своите граждани от една държава в ЕС до друга. Те могат да живеят, учат или работят във всяка държава в ЕС.

Знаете ли, че …?

Уебсайтът „Вашата Европа“ предлага практическа помощ и съвети относно живота, работата и пътуването в други държави в ЕС.

ЕС осигурява подкрепа за хората, които желаят да прекарат време в чужбина, за да научат чужд език, да натрупат нови преживявания и да се докоснат до други култури. Има много възможности да опознаете други държави. Прочете, за да научите какви са те!

Учене, доброволческа дейност и опознаване

Ако искате да учите, да се обучавате или да участвате в младежки обмен в една от 33 държави в Европа и извън нейните предели, разгледайте наличните възможности по програмата „Еразъм+“. В програмата могат да участват младежи и възрастни от държави в ЕС и държави извън ЕС, независимо от това дали са учащи, преподаватели или други работещи.

  Чуйте отзивите на млади хора за участието им в младежки обмен по „Еразъм+“.

Благодарение на Европейския корпус за солидарност, младите хора могат да работят като доброволци за важна за тях кауза в чужбина (или в своята държава). Тази кауза може да бъде всякаква — от изграждане на нов парк за каране на скейтборд или оказване на помощ на нуждаещи се хора до почистване на плаж.

Програмата DiscoverEU дава възможност на 18-годишните да получат едномесечна безплатна карта за пътуване, за да опознаят ЕС.

Работа в ЕС

Знаете ли какво искате да правите, след като завършите училище или университет, или все още мислите за това? Изборът на професия невинаги е лесен, но започването на кариера не означава, че трябва да спрете да опознавате ЕС. Като граждани на ЕС вие можете да работите в друга държава в ЕС, без да ви е необходимо разрешение за работа. Имате същия достъп до пазара на труда и същите условия на труд, права и задължения, както хората, живеещи в тази държава.

Понякога придобиването на допълнителни умения и квалификации с цел намиране на работа може да е трудно. Схемата на ЕС „Гаранция за младежта“ помага на младите хора да придобият уменията, от които работодателите се нуждаят. Това може да става под формата на обучение на работното място или на индивидуално професионално ориентиране.

Уебсайтът за заетост EURES може да ви бъде от помощ, когато започнете да търсите работа, стаж или възможност за чиракуване в друга държава в ЕС. Той помага и на работодателите да намират кандидати в други държави в ЕС, за да запълнят свободните си работни места.

Групова дискусия

Искате ли да учите или да участвате в доброволческа дейност в чужбина? Къде бихте искали да отидете? Какви ползи ще ви донесе това начинание?

Пътуване в ЕС

С времето пътуването в Европа стана по-лесно. Повечето държави в ЕС, които станаха част от Шенгенското пространство, премахнаха контрола по своите граници. Това означава, че не е необходимо да представяте паспорта си, когато пътувате между 23 държави в ЕС (Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чехия и Швеция) и четири държави извън ЕС (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария).

Пресичането на границите обаче е само първата стъпка.

Пътуване в ЕС

  Като граждани на ЕС можете да продължите да използвате мобилния си телефон, също както във вашата държава! В миналото беше много скъпо да се обаждате до чужбина или да използвате мобилни данни в чужбина. Днес вече няма такси за роуминг и когато използвате мобилния си телефон, плащате същата цена, както когато го използвате във вашата държава.

  Можете да продължите да гледате любимите си телевизионни сериали, защото ЕС гарантира, че можете да ползвате абонаментите си за цифрови услуги, където и да се намирате.

  При отмяна на пътуването ви, било то с автобус, влак, кораб или самолет, имате право да поискате да ви върнат парите, тъй като ЕС защитава правата ви. ЕС е единственото място в света, където хората са защитени с пълен набор от права при пътуване.

  В случай че претърпите злополука или се разболеете, когато пътувате в ЕС,Европейската здравноосигурителна карта гарантира, че можете да отидете на лекар или да повикате линейка, като заплатите същата цена, както местните жители.

Video: My EHIC story – Efi’s mother

Знаете ли, че …?

Ако се окажете в опасност в някоя държава в ЕС, можете да се обадите безплатно от всеки телефон на европейския номер за спешни повиквания 112.

Финансирането от ЕС допринася за положителни промени във вашата държава

Европейският съюз спомага за подобряване на живота на хората, като подкрепя създаването на нови работни места, изграждането на нова инфраструктура и модернизирането на обществени услуги като училища и болници. Огледайте се наоколо — ЕС може да е по-близо до вас, отколкото си мислите!

ЕС е спомогнал за финансирането на хиляди проекти през годините, като например:

  музей на открито на границата между Чехия и Германия;

  ново спортно съоръжение в селски район в Полша;

  разпределяне на плодове, зеленчуци и мляко в училища във всички държави в ЕС;

  нов плувен басейн в Брюксел;

  разширение на метрото в Атина.

  Разгледайте някои от финансираните от ЕС проекти в различни региони в цяла Европа https://kohesio.ec.europa.eu/bg/ и https://ec.europa.eu/european-social-fund-plus/bg

Знаете ли, че …?

ЕС организира много инициативи, в които европейските градове могат да се състезават за почетно звание и да представят своите постижения. Всяка година европейските градове се състезават за почетни звания като „Европейска столица на културата“, „Европейска столица на иновациите, „Европейска столица на младежта“ и „Европейска зелена столица“.

Права и безопасност на потребителите

Европейският съюз оказва влияние и върху ежедневието ви чрез конкретни закони и правила, които гарантират вашата безопасност и защитават правата ви на потребители навсякъде в ЕС.

Продукти като храни, играчки и козметични продукти трябва да отговарят на строги изисквания за безопасност, за да могат да се продават в ЕС.

Знаете ли, че …?

В ЕС има над 100 000 експерти, които проверяват безопасността на храните през целия цикъл от фермата до трапезата.

Съгласно законодателството на ЕС при закупуване на потребителски стоки вие получавате гаранция с минимален срок от 2 години. Така че ако вашата перална машина се развали след една година, тя ще трябва да бъде ремонтирана или подменена безплатно, независимо откъде сте я закупили в ЕС.

Законодателството на ЕС гарантира също така, че когато закупувате стоки по интернет, имате право да отмените вашата поръчка или да върнете стоките в срок от 14 дни, ако промените решението си.

Знаете ли, че …?

Ако имате проблеми с продукт, закупен в друга държава в ЕС, можете да се свържете с мрежата на европейските потребителски центрове.

Независимо къде се намирате в ЕС, имате право на точна информация за качеството на продуктите, които купувате. Правилата на ЕС относно етикетирането ви помагат бързо и лесно да установите дали даден продукт е биологичен, енергийно ефективен или произведен по традиционни методи. Това означава, че можете да бъде напълно информирани, когато вземате решение какво да купите.

Задача 4

Огледайте се наоколо — вкъщи или в магазините, които посещавате — и вижте колко от тези етикети можете да откриете. Знаете ли какво означават те?

Изображение показва различните етикети на Европейския съюз, които могат да бъдат намерени върху продуктите, закупени в целия Европейски съюз: маркировката „CE“, екомаркировката на Европейския съюз, логото на Европейския съюз за биологични продукти, енергийния етикет на Европейския съюз, географските означения на Европейския съюз.

Преминете към отговорите

В крак с цифровата ера

Много от нас не могат да си представят живота без интернет или цифрови технологии. Когато гледаме филми, пазаруваме или използваме онлайн карта, за да се ориентираме, често използваме интернет.

Не всички в Европейския съюз обаче имат същите възможности за достъп и използване на технологии, особено хората, които живеят в райони, отдалечени от големите градове. ЕС работи непрекъснато за осигуряването на достъп до интернет за всички хора, живеещи в ЕС. Благодарение на финансираната от ЕС инициатива Wifi4EU са създадени точки за безжичен достъп до интернет в около 8000 общности в целия ЕС. Можете да се свържете безплатно с интернет в музеи, библиотеки, паркове и други обществени места, ако видите символа на Wifi4EU.

Въпреки че достъпът до интернет ни осигурява много предимства, като лесен достъп до информация и ефикасни услуги, той крие и рискове за нас. Програмата „По-добър интернет за децата“ помага на децата и младежите да бъдат в безопасност, когато използват интернет или мобилни технологии.

Знаете ли, че …?

Какво е изкуствен интелект?

Виждали ли сте робот? Знаете ли, че вашият смартфон също използва изкуствен интелект? Научете всичко за цифровото бъдеще на Европа с анимационната поредица „Цифрови изследователи“.

Знаете ли, че …?

ЕС убеди водещи компании в сферата на технологиите и медиите, като Twitter и Disney, да сформират Алианс за по-добра защита на малолетните и непълнолетните в интернет. Членовете на алианса се ангажират да подобрят интернет пространството за младежите, като предотвратяват кибертормоза и вредното съдържание.

Когато използвате социални мрежи, онлайн магазини и мобилни приложения, е необходимо да се доверите на компаниите и да им предоставите личните си данни, като съществува риск те да бъдат изгубени или откраднати. Благодарение на Общия регламент на ЕС относно защитата на личните данни (ОРЗД) вашите лични данни — име, адрес, възраст и т.н. — са защитени. Те не могат да се използват без ваше разрешение или за цели, за които не сте дали съгласие.

Благодарение на интернет търсенето на информация и достъпът до нея вече се осъществяват лесно и бързо. В интернет обаче може бързо да се разпространява неточна или вредна информация, особено в платформите на социалните мрежи. ЕС предприема решителни мерки срещу дезинформацията и работи съвместно с дружествата — собственици на социални мрежи, за да се ограничи разпространението ѝ.

Задача 5

Всички можем да спрем разпространението на подвеждаща информация в интернет. Какви въпроси следва да си зададете, преди да споделите история в социалните мрежи? Научете някои полезни съвети как да разпознавате конспиративни теории.

Преминете към отговорите

Опазване на околната среда

Природата ни доставя удоволствие по много начини — от вкусна храна до разходки през спиращи дъха места. Но по-важното е, че ние зависим от нея, за да получаваме въздух, вода, енергия и суровини. Тъй като замърсяването надхвърля границите на държавите, те трябва да работят заедно, за да се грижат за околната среда. Поради изменението на климата задачата за опазване на околната среда стана по-належаща от всякога. Европейският съюз се стреми да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. и предприема действия, за да гарантира, че ще се радваме на процъфтяваща естествена околна среда.

Знаете ли, че …?

Планът на ЕС до 2050 г. Европа да се превърне в първия в света континент, неутрален по отношение на климата, се нарича „Европейски зелен пакт“.

  Научете повече за Европейския зелен пакт тук.

Мрежата „Натура 2000“ защитава около 2000 животински и растителни вида и 230 типа местообитания в целия ЕС. Тя обхваща 18 % от сухоземната площ на ЕС и 6 % от неговите води, като това я прави най-голямата мрежа от защитени територии в света.

Знаете ли, че …?

Програмата LIFE на ЕС, по която се финансират проекти за опазване на околната среда и за борба с изменението на климата, осигури съфинансиране за над 6000 проекта през последните 30 години.

  Разгледайте проектите във вашата държава.

Благодарение на законодателството на ЕС можем да се радваме на чиста питейна вода и води за плуване почти навсякъде в ЕС. Нашите морета стават по-чисти благодарение и на други инициативи: ЕС забрани пластмасовите продукти за еднократна употреба, които съставляват 70 % от морските отпадъци. ЕС насърчава прилагането на устойчиви земеделски практики, за да се сведе до минимум замърсяването на почвите и въздуха, както и на водите. Той е наложил ограничения на използването на химикали и опасни пестициди, както и на торове.

Борбата с изменението на климата е основен приоритет на ЕС. Всички държави в ЕС постигнаха съгласие до 2030 г.:

  да намалят значително своите емисии на парникови газове и енергопотребление;

  да произвеждат повече енергия от възобновяеми източници (като вятърна, слънчева или водноелектрическа енергия).

Знаете ли, че …?

Начинът, по който произвеждаме своята енергия, е от огромно значение за борбата с изменението на климата. Научете повече от тези видеоматериали:

  https://europa.eu/learning-corner/eu-energy-policy_bg

Групова дискусия

Всеки човек в ЕС изхвърля средно повече от един килограм отпадъци ежедневно. Вижте видеоматериала:

  https://europa.eu/learning-corner/food-waste_bg

Виждате ли себе си в този видеоматериал?

Какви малки промени бихте могли да направите в ежедневието си, които да ви помогнат да водите по-природосъобразен начин на живот?

  Научете повече за действията на ЕС за опазване на околната среда и за борба с изменението на климата.

Подкрепа за науката и иновациите

Науката и технологиите присъстват в почти всяка част от нашето ежедневие — от храната, която ядем, лекарствата, които вземаме, и здравното обслужване, което получаваме, до транспорта, който ползваме, и начина, по който работим и прекарваме свободното си време. Европейският съюз помага на учени, изследователи и новатори от цяла Европа да подобряват живота ни и да разрешават някои от най-големите предизвикателства пред света.

ЕС финансира научни изследвания. Например неговата програма за научни изследвания и иновации даде възможност на учените:

  да направят първото в историята изображение на черна дупка с телескопа Event Horizon;

  да открият три подобни на Земята планети, годни за обитаване;

  да разработят метод за откриване на рак чрез дъха на човек.

Разгледайте другите научни открития, постигнати благодарение на финансиране от ЕС:

  https://europa.eu/!UNwW4N

Знаете ли, че …?

ЕС иска повече жени и момичета да се занимават с наука. Всяка година се връчва наградата на ЕС за жени новатори, с която се отличават жените лидери в областта на иновациите, за да се вдъхнови следващото поколение да последва техния пример.

По време на пандемията от COVID-19 ЕС предостави на производителите на ваксини финансова помощ за покриване на разходите за изследване и разработване на ваксини. Учените успяха да произведат няколко безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19 за по-малко от година след началото на пандемията.

Държавите в ЕС обединиха сили за закупуването и разпределението на ваксините в целия ЕС.

Групова дискусия

Има ли проблем, на който бихте искали науката да намери решение? Защо?

Знаете ли, че …?

Спътниковата програма на ЕС —„Коперник“— е най-модерната система в света за наблюдение на планетата и проследяване на измененията в климата и околната среда.

Научете повече за „Коперник“:

  https://www.copernicus.eu/bg

Ролята на ЕС по света

Освен че оказва въздействие върху ежедневието ни, Европейският съюз играе и важна роля в останалия свят.

Той е сключил търговски споразумения с много различни държави по света, като Канада, Япония и Съединените американски щати, които улесняват стопанските дейности помежду им. Всички търговски споразумения, договорени от ЕС, са прозрачни и изискват търговските партньори да защитават правата на работниците и да опазват околната среда.

Една от основните ценности на ЕС е солидарността както между държавите в ЕС, така и с други държави. ЕС работи за премахване на бедността, за опазване на мира и за предоставяне на хуманитарна помощ. С помощта на голяма мрежа от хуманитарни експерти в над 40 държави по света ЕС осигурява храна, подслон, медицински грижи и образование на някои от най-уязвимите хора в света.

Знаете ли, че …?

Взети заедно, държавите в ЕС са най-големият дарител на хуманитарна помощ в света.

При неочаквани бедствия в Европа или на други места по света държавите в ЕС могат да предоставят помощ и подкрепа чрез система за координирано реагиране, известна като механизъм за гражданска защита. От 2001 г. насам този механизъм е задействан повече от 420 пъти в отговор на извънредни ситуации.

  Научете повече за ролята на ЕС по света:

  в областта на търговията;

  в областта на развитието и сътрудничеството;

  в областта на хуманитарната помощ и гражданската защита.

Задача: викторина в края на раздел 2

  Вярно или грешно: ЕС засяга ежедневието ви единствено когато пътувате в чужбина.

  Коя програма ви дава възможност да участвате в доброволческа дейност в чужбина, за да подпомогнете кауза, към която сте съпричастни?

  Вярно или грешно: в ЕС можете да върнете закупените по интернет продукти в срок от един месец от покупката.

  Какво представлява „Натура 2000“?

  Можете ли да обясните как ЕС защитава вашите лични данни, като име, възраст или адрес?

Преминете към отговорите

ЕС: пътуване във времето

Европейският съюз невинаги е бил в сегашния си вид и невинаги е имал същото наименование. Той е създаден поетапно, а амбицията, вдъхновила неговите основатели, продължава да обуславя и днес неговите действия. Ето някои от историческите събития, довели до създаването на ЕС, и множеството промени, които той е претърпял през годините.

1945 г.

Краят на Втората световна война в Европа. Има много жертви и цели градове са разрушени при бомбардировките в Европа. Хората са решени никога вече да не допуснат такова опустошение.

Декларацията на Шуман. На 9 май Робер Шуман изнася реч, в която представя план за нова форма на политическо сътрудничество в Европа. Идеята е народите в Европа да управляват съвместно производството на въглища и стомана, тъй като по този начин нито една държава не може да се въоръжи тайно срещу останалите.

  Прочетете цялата Декларация на Шуман.

1950 г.

1951 г.

Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Нидерландия подписват Договора от Париж за създаване на Европейската общност за въглища и стомана и решават да работят заедно и да помогнат за възстановяването на Европа от руините след войната.

Подписване на Договорите от Рим. Шестте държави работят толкова добре заедно, че решават да обединят сили в други области. Основават се Европейската икономическа общност (ЕИО)2и Европейската общност за атомна енергия (Евратом). Заедно с Европейската общност за въглища и стомана те съставляват това, което е общоизвестно като Европейските общности.

1957 г.

1962 г.

Създадена е общата селскостопанска политика. Това е една от най-старите политики на ЕС, чрез която се подпомагат земеделските стопани и се гарантира наличието на стабилни доставки на безопасни храни на приемливи цени и с добро качество в Европа.

Броят на държавите членки се увеличава от шест на девет. Дания, Ирландия и Обединеното кралство се присъединяват към Европейските общности.

1973 г.

1979 г.

Провеждат се първите преки избори за Европейски парламент. За първи път европейските граждани могат да гласуват кой да ги представлява в Европейския парламент. Европейските избори се провеждат на всеки 5 години.

Гърция се присъединява към Европейските общности и става десетата държава членка.

1981 г.

1986 г.

Испания и Португалия се присъединяват към Европейските общности, с което общият брой на държавите членки става 12.

Създава се програмата „Еразъм“, за да се помогне на младите европейци да учат, да се обучават и да участват в доброволчески дейности в чужбина.

1987 г.

1992 г.

Подписан е Договорът от Маастрихт. Създава се Европейският съюз. С Договора се въвежда европейското гражданство и се определят ясни правила за бъдещата валута — еврото. Укрепват се също така външната политика и политиката на сигурност и се засилва сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи.

С Шенгенското споразумение се премахва граничният контрол между седемте държави, които са подписали споразумението (понастоящем то е подписано от 27 държави — за подробности вж. раздел 2).

1995 г.

1995 г.

Австрия, Финландия и Швеция се присъединяват към ЕС. Държавите членки вече са 15.

Подписан е Договорът от Ница. Неговата основна цел е да се реформират институциите на ЕС, за да се подготвят за най-голямото разширяване3в историята на ЕС.

2001 г.

2002 г.

Евробанкнотите и евромоментите стават законната валута в 12 държави в ЕС (за повече информация вж. раздел 1).

Десет нови държави се присъединяват към ЕС: Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения, Унгария и Чехия. Никога досега толкова много държави не са се присъединявали наведнъж към ЕС.

2004 г.

2007 г.

България и Румъния се присъединяват към ЕС, който вече има 27 държави членки.

Подписан е Договорът от Лисабон. С него се въвежда нова структура, с която се засилва ролята на ЕС в света и се придава по-голяма тежест на гласа на гражданите и на националните правителства.

2007 г.

2012 г.

Нобеловата награда за мир се присъжда на ЕС за ролята му в превръщането на по-голямата част от Европа от континент на войната в континент на мира. ЕС използва парите от наградата, за да помогне на деца, които нямат възможност да растат в мир.

Хърватия се присъединява към ЕС, като става 28-ата държава — членка на ЕС.

2013 г.

2017 г.

Краят на таксите за роуминг. Жителите на ЕС вече могат да използват своите мобилни телефони навсякъде в ЕС, за да се обаждат, да изпращат текстови съобщения и да се свързват с интернет без допълнителни разходи.

Брексит. След референдум, проведен през 2016 г., Обединеното кралство официално напуска ЕС.

2020 г.

2020 г.

Инструментът на ЕС за възстановяване — NextGenerationEU. По време на пандемията от COVID-19 много предприятия загубиха приходи, а много хора останаха без работа. Чрез NextGenerationEU на държавите в ЕС се предоставя допълнителна помощ в размер на 750 милиарда евро за устойчиво възстановяване на техните икономики. Вж.: https://europa.eu/!KF4uWC

Стартира новата програма „Еразъм+“. С бюджет, почти двойно по-голям от предходния, програмата ще помогне на 10 милиона души на всякаква възраст и с всякакъв произход в Европа и отвъд нейните предели да придобият различен опит в друга държава (за повече информация вж. раздел 2).

2021 г.

Знаете ли, че …?

Всяко действие, предприето от ЕС, се основава на договори, подписани от всички държави в ЕС, след като те са договорени и е постигнато съгласие по тях. Необходимо е обаче време, понякога няколко години, преди договорът да започне да действа. Ето защо понякога в един и същ договор има две различни дати: „дата на подписване“ и „дата на влизане в сила“.

Научете повече за договорите на ЕС.

ИСКАТЕ ЛИ ДА НАУЧИТЕ ПОВЕЧЕ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ЕС ПРЕЗ ГОДИНИТЕ?

Върнете се назад във времето с Хронологията на ЕС, за да научите за важните моменти в историята, които са превърнали ЕС в това, което е днес:

  https://europa.eu/!YW4UUb

Знаете ли, че …?

Много далновидни лидери — мъже и жени — са вдъхновили създаването на ЕС, в който живеем днес. Без тяхната енергичност и мотивация нямаше да живеем в условията на мир и стабилност, които приемаме за даденост. Научете за пионерите на ЕС:

  https://europa.eu/!MM7rQC

Задача: викторина в края на раздел 3

  Можете ли да посочите шестте държави — основателки на ЕС? Как се казва общността, която те основават през 1951 г.?

  През коя година вашата държава се присъединява към ЕС? Тя част ли е от еврозоната? Тя част ли е от Шенгенското пространство?

  Коя е последната присъединила се държава към ЕС?

  Каква награда е присъдена на ЕС през 2012 г. и за какво?

  Кои са пионерите на ЕС?

Преминете към отговорите

ЕС: как функционира?

Може би сте чували за решения, вземани от „Брюксел“. Това е израз, който често се използва като нарицателно име за Европейския съюз, тъй като Брюксел е мястото, където се намира седалището на повечето институции на ЕС. Какви точно са техните функции и какви видове решения могат да вземат? Каква е ролята на националните правителства в ЕС? В настоящия раздел ще научите за това как функционира ЕС. Ще научите и как можете да изразите вашето мнение на европейско равнище.

Кои са ключовите фигури в ЕС?

Европейските държави са постигнали ясна договореност за това какво следва да прави Европейският съюз и какво не; стремежът е ЕС да действа само ако дадена цел може да бъде постигната по-добре на равнището на ЕС, отколкото на национално, регионално или местно равнище. Правилата са определени в договорите на ЕС, за които научихте в раздел 3.

А сега да разгледаме институциите на ЕС, където ключовите фигури на ЕС заседават, водят дебати и вземат съвместни решения относно законите.

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ

Снимка на сградата „Луиз Вайс“, която е основната сграда на седалището на Европейския парламент в Страсбург.

Това е гласът на гражданите на ЕС.

  Къде е неговото седалище?

Страсбург (Франция), Брюксел (Белгия) и Люксембург (Люксембург).

  Кой работи там?

  • 705 членове на Европейския парламент(ЕП). Членовете на ЕП не са групирани по националност. Те принадлежат към групи от различни държави, които споделят сходни политически възгледи.
  • Те представляват гражданите на държавите в ЕС.
  • Избират се пряко от гражданите на ЕС на всеки пет години. Броят на членовете на ЕП, представляващи всяка държава, зависи от числеността на нейното население.

  Кой е председателят?

Роберта Мецола— избрана от членовете на ЕП.

Снимка на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола

  Какви функции изпълнява?

  • Европейският парламент обсъжда и приема законодателството на ЕС заедно със Съвета на Европейския съюз.
  • Той взема решения относно бюджета на ЕС заедно със Съвета на Европейския съюз.
  • Следи за правилното използване на средствата на ЕС и осъществява надзор върху другите институции на ЕС, и по-специално върху Европейската комисия. Избира председателя на Европейската комисия и има право да одобрява и разпуска цялата Европейска комисия.

  Научете повече за Европейския парламент.

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪВЕТ

Снимка на сградата „Европа“, седалището на Европейския съвет и Съвета на Европейския съюз в Брюксел.

Той представлява най-високото равнище на политическо сътрудничество между държавите в ЕС.

  Къде е неговото седалище? Брюксел (Белгия).

  Кой работи там?

Държавните и правителствените ръководители на всички държави в ЕС, начело с председател.

  Кой е председателят?

Шарл Мишел– назначен от националните ръководители (държавните или правителствените ръководители на държавите в ЕС).

Снимка на Шарл Мишел, който е председател на Европейския съвет

  Какви функции изпълнява?

Европейският съвет определя основните приоритети и общата насока на политиката на ЕС, но не приема закони. Това е работа на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз. Неговите заседания се наричат срещи на високо равнище и се провеждат в Брюксел поне четири пъти годишно.

  Научете повече за Европейския съвет.

Знаете ли, че …?

Изгледайте също така този кратък документален филм, за да научите повече за Европейския съвет:

  https://europa.eu/!Xm48xu

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Съветът на Европейския съюз, известен също като Съветът или Съветът на министрите, представлява правителствата на държавите в ЕС.

  Къде е неговото седалище? Брюксел (Белгия).

  Кой работи там?

  • Министрите на всички държави в ЕС. Те представляват интересите на своите държави в ЕС.
  • Правителственият министър, който трябва да присъства, се определя в зависимост от обсъжданата тема; ако заседанието касае замърсяването, тогава заседават министрите на околната среда от всички държави в ЕС; ако темата е селското стопанство, тогава присъстват министрите на земеделието и т.н.

  Как функционира председателството на Съвета?

Държавите в ЕС се редуват да председателстват заседанията, като всяка държава поема председателството на Съвета за шест месеца.

  Вижте коя държава председателства в момента: https://www.consilium.europa.eu/bg/council-eu/presidency-council-eu/

  Какви функции изпълнява?

  • Съветът на Европейския съюз обсъжда и приема законодателството на ЕС заедно с Европейския парламент.
  • Той взема решения относно бюджета на ЕС заедно с Европейския парламент.
  • Определя и прилага на практика външната политика и политиката на сигурност на ЕС. Например взема решения относно международните споразумения и относно разширяването на ЕС.

  Научете повече за Съвета на Европейския съюз.

Знаете ли, че …?

За определени решения Съветът може да гласува с мнозинство, а за други е необходимо съгласието на всички държави в ЕС. За важни решения, като например приемането на нова държава за член на ЕС, е необходимо съгласието на министрите на всички държави в ЕС.

  За повече информация относно правилата за гласуване в Съвета:

https://www.consilium.europa.eu/bg/council-eu/voting-system/

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

Снимка на „Берлемон“, която е основната сграда на Европейската комисия в Брюксел.

Тя защитава общия интерес на ЕС.

  Къде е нейното седалище? Брюксел (Белгия).

  Кой работи там?

  • Един председател и 26 комисари.

  Научете повече за настоящите комисари.

  • Всяка държава номинира един комисар, който трябва да бъде одобрен от Европейския парламент. Задачата на комисаря е не да представлява позициите на своята държава, а да работи за общия интерес на ЕС, като всеки комисар отговаря за конкретна област от дейността на ЕС.

  Кой е председателят?

Урсула фон дер Лайен— назначена от националните ръководители (държавните или правителствените ръководители на държавите в ЕС) с одобрението на Европейския парламент.

Снимка на Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.

  Какви функции изпълнява?

  • Европейската комисия отговаря за планирането, изготвянето и предлагането на нови закони на ЕС, включително на бюджета на ЕС.
  • Тя управлява и прилага на практика политиките на ЕС и изпълнява бюджета.
  • Гарантира, че държавите в ЕС следват законодателството на ЕС.
  • Представлява ЕС по света заедно с Европейската служба за външна дейност (ЕСВД4).
Знаете ли, че …?

Въпреки че седалището на Комисията е в Брюксел, тя има представителства във всички държави в ЕС. ЕС има делегации по света, които действат като посолства на ЕС. Допълнителна информация за службите на ЕС по света можете да намерите в раздел 6.

  Научете повече за Европейската комисия.

Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия често са наричани заедно „институционалният триъгълник“, тъй като са свързани помежду си, макар че всяка институция има отделна роля.

Разгледайте графиката по-долу, за да научите как се осъществява взаимодействието помежду им.

  Европейският съвет— съставен от държавните или правителствените ръководители — определя приоритетите на ЕС.

  Въз основа на тях Европейската комисия предлага нови закони.

  Предложенията се преглеждат и изменят, приемат или отхвърлят от Европейския парламент, заедно със Съвета на Европейския съюз. След като постигнат съгласие, те одобряват законите.

  Европейската комисия гарантира, че всички държави в ЕС спазват новите закони на ЕС. В противен случай тя предприема действия срещу тях.

Институционалният триъгълник на Европейския съюз.

Европейският съвет => определя приоритетите на ЕС. Европейската комисия => предлага нови закони => изпълнява бюджета => гарантира, че държавите в ЕС зачитат и спазват законите на ЕС. Европейският парламент => приема законите и бюджета. Съветът на Европейския съюз => приема законите и бюджета. преглежда предложените закони и ги изменя, приема или отхвърля. Когато се постигне съгласие => нов закон!

СЪДЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Съдът на Европейския съюз гарантира, че законите на ЕС се спазват и прилагат правилно във всяка държава в ЕС. Ако дадена държава не прилага правилно законодателството, Европейската комисия може да отправи официално предупреждение; ако държавата не спазва правилата, Комисията може да образува производство срещу нея пред Съда на ЕС. Седалището на Съда на ЕС е в Люксембург и в състава му влиза по един съдия от всяка държава в ЕС.

Научете повече за другите институции и органи на ЕС, за които може би сте чували.

Знаете ли, че …?

Не всеки, който работи в ЕС, е политик; има също така юристи, писмени и устни преводачи и други експерти, които работят за институциите на ЕС. Ако този вид кариера представлява интерес за вас, можете да започнете стаж в една от институциите.

  Научете повече за стажовете тук.

Знаете ли, че …?

Можете да посетите повечето институции на ЕС. Много от тях организират посещения и за училища и младежи. Възможни са и виртуални посещения!

  Научете повече.

Групова дискусия

Какви са ползите за гражданите, правителствата и общия европейския интерес от това, че са представени в ЕС? Какви са недостатъците? След като прочетохте този раздел, мислите ли, че е правилно да се каже, че „Брюксел“ е решил нещо?

Вашият глас е от значение!

Знаете ли, че?

За да се гарантира, че гласът им ще бъде чут, ЕС създаде платформата за участието на децата. Това е безопасно място, където можете да споделите с отговорните за вземането на решения лица, какво мислите по важни въпроси. Можете да се свържете с ваши връстници, да обменяте мнения, да обсъждате и да научите повече за вашите права. Можете също така да научите за законите и политиките на език, който е лесен за разбиране, и да се свържете с организации, близки до мястото, където живеете!

  Научете повече: https://europa.eu/!xYWQXv

Научихте как държавите в ЕС вземат решения относно общи закони в институциите на ЕС. Този процес би бил непълен без вашия глас! Като европейски граждани вие имате право да изразите мнение по политиките на ЕС по няколко начина, след като достигнете възрастта за гласуване (която в повечето държави в ЕС е 18 години, но в Гърция е 17, а в Австрия и Малта — 16 години). Белгия и Германия намалиха възрастта за гласуване на предстоящите европейски избори на 16 години.

Като начало можете да гласувате в общите избори във вашата държава. Както беше посочено в началото на този раздел, избраното правителство ще представлява вашата държава в Съвета на Европейския съюз, който има важна роля при вземането на решения относно законите на ЕС.

Членовете на Европейския парламент (членовете на ЕП) се избират на всеки 5 години и някои от вас ще бъдат на възраст, на която ще могат да гласуват на следващите избори за Европейски парламент през 2024 г., така че е важно да следите какво се случва в Европейския парламент:

  https://www.europarl.europa.eu/portal/bg

Избраните членове на ЕП са гласът на хората и заедно със Съвета те вземат решения относно законите на ЕС, които засягат много аспекти от нашия живот, например:

— кои пестициди са безопасни за използване върху храните, отглеждани в ЕС;

— колко плащате за обаждания по мобилни телефони, когато отивате в друга държава от ЕС;

— обезопасяване на детските играчки;

— подобряване на качеството на въздуха, който дишаме, и на водата, която пием и в която плуваме;

— улесняване на следването в университет в друга държава от ЕС.

Как депутатите в ЕП ни представляват Вижте този видеоклип, за да разберете как членовете на ЕП, които избираме, защитават нашите интереси:

  https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/bg/be-heard/elections

Можете да изразите вашето становище, като участвате в обществените консултации онлайн. Чрез тези консултации Комисията се допитва до мнението на гражданите и заинтересованите страни, преди да внесе предложения за нови закони на ЕС.

Научете повече за най-скорошните обществени консултации:

  https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_bg

Можете да започнете европейска гражданска инициатива или да се включите в такава инициатива. Можете да приканите Европейската комисия да предложи закон по тема, която ви е присърце. За да се вземе под внимание инициативата, е необходимо обаче 1 милион души от целия ЕС да я подкрепят и подпишат.

Научете повече за най-скорошните граждански инициативи:

  https://europa.eu/citizens-initiative/_bg

В този видеоматериал ще се запознаете с различните стъпки на процеса на гражданската инициатива:

  https://audiovisual.ec.europa.eu/bg/video/I-158444

Знаете ли, че …?

Първата гражданска инициатива в ЕС — Right2Water, събра 1,6 милиона подписа. В резултат на нея Комисията внесе предложение за подобряване на качеството на водата за хората в цяла Европа. През 2021 г. предложението стана нов закон на ЕС.

Можете да споделите какво е важно за вас чрез диалозите по въпросите на младежта в ЕС или чрез Европейския младежки форум. Това са открити дебати с вземащите решения в ЕС като членове на ЕП и национални, регионални и местни политици. Можете да намерите повече информация на Европейския младежки портал.

Групова дискусия

Според вас към какво трябва да насочат вниманието си вземащите решения в ЕС? Ако можете да изразите мнението си пред вземащите решения в ЕС, коя/кои тема/теми бихте обсъдили с тях?

Задача: викторина в края на раздел 4

  Какво означава „член на ЕП“ и кого представлява той? Какъв е броят на членовете на ЕП?

  Каква е разликата между Европейски съвет и Съвет на Европейския съюз?

  Ако министърът на образованието на вашата държава участва в заседание на ЕС, в коя институция ще се проведе това заседание?

  Вярно или грешно: Европейската комисия приема законите в ЕС.

  Какъв е минималният брой граждани, които е необходимо да подкрепят европейска гражданска инициатива?

Преминете към отговорите

Благодарим ви, че опознахте ЕС с нас и проследихте историята на нашия континент от унищожителна война до сътрудничество и прекрасни възможности.

Това не е краят на историята на ЕС. Континентът е изправен пред нови предизвикателства: изменението на климата, последиците от пандемията от COVID-19, напрежението между регионите и цифровата трансформация са само някои от тях. Предстои още много работа, за да може Европа да продължи да осигурява мир и благоденствие на своите граждани.

След като научихте за ЕС, време е да станете съпричастни към нейната история.

Групова дискусия

Кои са някои от големите предизвикателства, пред които ще бъдат изправени вашата държава и ЕС в бъдеще? Можете да използвате раздел 2 за вдъхновение или да потърсите идеи в новините. Според вас към кои предизвикателства следва да насочи усилията си ЕС и защо?

След като решите кои са най-значимите бъдещи предизвикателства, помислете какво би могъл да направи ЕС за тях. Ако обсъждате това в клас, сравнете идеите си с тези на съучениците си.

Кои са най-често посочваните предизвикателства? Можете ли да постигнете единодушие по трите най-важни действия, които ЕС би могъл да предприеме в отговор на тези предизвикателства?

Отговори на задачите

Раздел 1

Задача 1

Открийте държавите в ЕС и столиците в ЕС

1 - Австрия: Виена; 2 - Белгия: Брюксел; 3 - България: София; 4 - Германия: Берлин; 5 - Гърция: Атина; 6 - Дания: Копенхаген; 7 - Естония: Талин; 8 - Ирландия: Дъблин; 9 - Испания: Мадрид; 10 - Италия: Рим; 11 - Кипър: Никозия; 12 - Латвия: Рига; 13 - Литва: Вилнюс; 14 - Люксембург: Люксембург; 15 - Малта: Валета; 16 - Нидерландия: Амстердам; 17 - Полша: Варшава; 18 - Португалия: Лисабон; 19 - Румъния: Букурещ; 20 - Словакия: Братислава; 21 - Словения: Любляна; 22 - Унгария: Будапеща; 23 - Финландия: Хелзинки; 24 - Франция: Париж; 25 - Хърватия: Загреб; 26 - Чехия: Прага; 27 - Швеция: Стокхолм.

Върни се

Задача 2

Познайте от коя държава е монетата

Снимка на различни евромонети от целия ЕС.

1 - Италия; 2 - Испания; 3 - Люксембург; 4 - Естония; 5 - Малта; 6 - Австрия; 7 - Финландия; 8 - Гърция; 9 - Словения; 10 - Германия.

1. © Ministero dell'Economia e delle Finanze, Italia – 2. © Ministerio de Asuntos Económicos y Transformación Digital, España – 3. © Banque Centrale du Luxembourg – 4. © Eesti Pank – 5. © Bank Centrali ta' Malta – 6. © Münze Österreich AG – 7. © Valtiovarainministeriö – Finansministeriet, Suomi – 8. © Hellenic Republic Ministry of Finance - Υπουργείο Οικονομικών της Ελληνικής Δημοκρατίας – 9. © Ministrstvo za Finance, Slovenija – 10. © Bundesverwaltungsamt, Deutschland

Върни се

Задача 3

Свържете паметниците с държавите в ЕС

1 - Атомиум • Белгия; 2 - Рилският манастир • България; 3 - Карловият мост • Чехия; 4 - Пристанището Нюхавн • Дания; 5 - Бранденбургската врата • Германия; 6 - Замъкът „Томпеа“ и кулата „Пик Херман“ • Естония; 7 - Катедралата „Св. Патрик“ • Ирландия; 8 - Акрополът в Атина • Гърция; 9 - Базиликата „Светото семейство“ (Саграда Фамилия) • Испания; 10 - Айфеловата кула - Франция; 11 - Бански двори, седалището на хърватското правителство • Хърватия; 12 - Наклонената кула в Пиза • Италия; 13 - Крепостта на Кирения • Кипър; 14 - Турайдският замък • Латвия; 15 - Кулата на Гедимин - Литва; 16 - Дворецът на Великия херцог • Люксембург; 17 - Сградата на Държавното събрание - Унгария; 18 - Конкатедралата „Свети Йоан Кръстител“ • Малта; 19 - Вятърни мелници • Нидерландия; 20 - Дворецът „Шьонбрун“ • Австрия; 21 - Вавелският кралски замък • Полша; 22 - Белемската кула • Португалия; 23 - Замъкът „Бран“ • Румъния; 24 - Езерото Блед • Словения; 25 - Братиславският замък • Словакия; 26 - Хелзинкската катедрала • Финландия; 27 - Avicii Arena (Globen) (Арената Авичи (Глобусът)) • Швеция

Върни се

Викторина в края на раздел 1

  Държавите в ЕС са обединени помежду си от едни и същи ценности, символи и цели, а някои от тях и от една и съща валута — еврото.

  Има 27 държави — членки на ЕС, а 20 държави използват еврото, така че остават седем, които не го използват.

  В ЕС има 24 официални езика.

  Звездите на знамето на ЕС символизират единство и хармония.

  Правата на човека са набор от основни прави, които са присъщи за всеки човек от раждането му. Те са свързани с ЕС по два начина: правата на човека са едни от общите ценности на ЕС и те са защитени с Хартата на основните права на ЕС.

Върни се

Раздел 2

Задача 4

Разпознавате ли тези етикети? Какво означават?

Маркировката „СЕ“ показва, че продуктът отговаря на изискванията на ЕС по отношение на безопасността, здравеопазването и опазването на околната среда. Тя се изисква за продуктите, които се предлагат на пазара в ЕС, независимо в коя част на света са произведени.

Екомаркировката на ЕС се присъжда на продукти, които отговарят на най-високите екологични стандарти през целия си жизнен цикъл: от добива на суровини до етапите на производство, дистрибуция и извеждане от употреба. Днес на пазара в ЕС се продават над 75 000 продукта с екомаркировката на ЕС.

Логото на ЕС за биологични продукти показва, че продуктът е произведен чрез биологични методи в ЕС. Логото може да се използва само за продукти, които съдържат най-малко 95 % съставки, които са получени чрез биологично производство, а останалите 5 % от съставките отговарят на строги условия.

Енергийните етикети на ЕС показват ефективността на електронните уреди по скалата от А до G (или A+++ до D в зависимост от уреда). Всяка буква е свързана с цветови код: зеленият код показва най-голяма енергийна ефективност, а червеният — най-ниска.

Системата от географски означения на ЕС защитава наименованията на продукти, които са произведени в определени региони на ЕС и са със специфични качества или с добра репутация.

Научете повече:  https://europa.eu/!jUupJ4

Върни се

Задача 5

Какви въпроси следва да си зададете, преди да споделите съдържание в социалните мрежи?

Надежден ли е източникът — идва ли новината от утвърдена новинарска агенция?

Можете ли да намерите данните на автора и предишни негови публикации?

Правдоподобна ли е историята и потвърдена ли е от други достоверни източници?

Заглавието и съдържанието пораждат ли у вас страх и/или възмущение?

Върни се

Викторина в края на раздел 2

  Грешно — ЕС присъства в ежедневието ви по много начини — от множеството проекти, които финансира (например за подобряване на транспортните връзки, където живеете, или на качеството на въздуха, който дишате), до законите, които приема, за да защити правата ви, когато пазарувате по интернет и в магазините!

  Програмата, която ви дава възможност да участвате в доброволческа дейност, подкрепяща кауза, която ви е присърце, се казва Европейски корпус за солидарност.

  Грешно — имате 2 седмици, за да върнете продукт, закупен по интернет, ако промените мнението си.

  „Натура 2000“ е мрежа от защитени територии в ЕС.

  Благодарение на Общия регламент на ЕС относно защитата на личните данни (ОРЗД) вашите лични данни — име, адрес, възраст и др. — са защитени. Те не могат да се използват без ваше разрешение или за цели, за които не сте дали съгласие.

Върни се

Раздел 3

Викторина в края на раздел 3

  Шестте държави — основателки на ЕС, са Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция. Общността, която те основават през 1951 г., се казва Европейска общност за въглища и стомана.

  Вижте картите и информацията в раздели 13, за да откриете верния отговор.

  Хърватия е държавата, присъединила се последна към ЕС — през 2013 г.

  ЕС получава Нобелова награда за мир през 2012 г. за ролята си в превръщането на по-голямата част от Европа от континент на войната в континент на мира.

  Пионерите на ЕС са далновидни мъже и жени, допринесли за днешния облик на ЕС.

Върни се

Раздел 4

Викторина в края на раздел 4

  Членовете на ЕП са членовете на Европейския парламент. Членовете на ЕП представляват гражданите на ЕС и са общо 705 на брой.

  Европейският съвет обединява държавните или правителствените ръководители в ЕС, които заседават, за да вземат решения относно политическите приоритети и основните цели на ЕС за бъдещето на ЕС. Съветът на Европейския съюз, от друга страна, е мястото, където министрите на националните правителства обсъждат и приемат законите на ЕС по определена тема.

  Ако министърът на образованието на вашата държава трябва да участва в заседание на ЕС, той трябва да отиде в Съвета на Европейския съюз.

  Грешно — Европейската комисия предлага закони въз основа на общите цели, определени от Европейския съвет. Законите се приемат от Европейския парламент и от Съвета на Европейския съюз.

  Минималният брой граждани на ЕС, които трябва да подкрепят дадена европейска гражданска инициатива, е 1 милион души от поне седем държави в ЕС, тъй като това е броят на необходимите подписи, преди Комисията да може да вземе под внимание такава инициатива.

Върни се

Допълнителна информация за ЕС

Надяваме се, че след като прочетохте публикацията, вече знаете повече за ЕС, как функционира той и какви ползи носи за вашето ежедневие. Ако искате да научите още повече, ето някои идеи.

Информация за ЕС в интернет

„КЪТ ЗА ОБУЧЕНИЕ“

Междуинституционалният уебсайт на ЕС за деца и младежи на възраст от 5 до 18 години и техните учители и родители, с игри, видеоматериали и много други учебни материали, достъпни на всички официални езици на ЕС.

  https://learning-corner.learning.europa.eu/learning-corner_bg

EUROPA

Официалният уебсайт на ЕС, където ще намерите информация за политиките на ЕС, препратки към уебсайтовете на институциите на ЕС и т.н.

  https://european-union.europa.eu/index_bg

ЕВРОПЕЙСКИ МЛАДЕЖКИ ПОРТАЛ

Информация за възможностите за работа, образование, пътуване за младите хора и т.н. в Европа и извън нейните граници.

  https://europa.eu/youth/home_bg

„ВАШАТА ЕВРОПА“

Уебсайт с насоки по множество практически теми за хората, живеещи в ЕС.

  https://europa.eu/youreurope/citizens/index_bg.htm

ПУБЛИКАЦИИ НА ЕС

Уебсайт с богат избор на публикации за ЕС, налични в PDF формат, като електронни книги и печатни издания.

  https://op.europa.eu/bg/web/general-publications/publications

Информация за ЕС на място

В цяла Европа има стотици местни информационни центрове на ЕС. Адресът на най-близкия до вас център ще намерите тук:

  https://european-union.europa.eu/contact-eu_bg

Информация за ЕС по телефона или по електронна поща

EUROPE DIRECT

Служба, която отговаря на вашите въпроси за Европейския съюз:

  чрез безплатен телефонен номер навсякъде в ЕС, за да се свържете с оператор, който говори вашия език5:
       00 800 6 7 8 9 10 11(някои оператори може да таксуват обаждането)

  чрез стандартен телефонен номер:  +32 22999696, или

  по електронна поща:  https://european-union.europa.eu/contact-eu_bg

Можете да получите информация за ЕС и във всяка държава в ЕС от:

представителствата на Европейската комисия

  https://commission.europa.eu/about-european-commission/contact/representations-member-states_bg

информационните бюра на Европейския парламент

  https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/bg/stay-informed/liaison-offices-in-your-country

Можете да получите информация за ЕС и в други части на света от:

делегациите на Европейския съюз

  https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/area/geo_bg

Следвайте Европейската комисия в социалните мрежи

-----------------------------

1Договор: важно споразумение, което е обвързващо за две или повече нации.
Договорите на ЕС са оформили облика на ЕС през годините и продължават да дават насока за работата му и днес.

2Една от основните идеи в основата на ЕИО е държавите да имат общ пазар, за да се улесни стопанската дейност помежду им.

3Разширяване: когато държава или група държави се присъединят към ЕС, този процес се нарича „разширяване на ЕС“.

4Европейската служба за външна дейност отговаря за външната политика и политиката на сигурност, а Комисията се занимава с въпроси в сферата на търговията, хуманитарната помощ и международните споразумения с други държави или организации, като Парижкото споразумение по изменение на климата.

5Безплатният телефонен номер на Europe Direct е достъпен само ако се обаждате в рамките на ЕС.

Книжката „Да опознаем Европа!“ може да бъде намерена на следните адреси:

https://europa.eu/learning-corner/home_bg

https://op.europa.eu/bg/publications

Европейска комисия
Генерална дирекция „Комуникации“
Редакционна служба и целенасочени информационни дейности
1049 Брюксел
БЕЛГИЯ

Текстът е актуализиран през април 2023 г.

Илюстрации: ©Thomas d’Addario

Всички изображения © Европейски съюз, освен ако не е посочено друго.

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2023 г.

Print ISBN 978-92-76-60344-3 doi:10.2775/884986 NA-03-22-253-BG-C
PDF ISBN 978-92-76-60387-0 doi:10.2775/343294 NA-03-22-253-BG-N
HTML ISBN 978-92-76-99441-1 doi:10.2775/230300 NA-03-22-253-BG-Q

© Европейски съюз, 2023 г.

Политиката по отношение на повторната употреба на документи на Европейската комисия е уредена с Решение 2011/833/ЕС на Комисията от 12 декември 2011 г. относно повторната употреба на документи на Комисията (OВ L 330, 14.12.2011 г., стр. 39).

Освен ако не е отбелязано друго, повторната употреба на настоящия документ е разрешена съгласно лиценз Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Това означава, че повторната употреба се позволява, при условие че надлежно се посочи източникът и се укажат евентуалните промени.

За употребата или възпроизвеждането на елементи, които не са собственост на Европейския съюз, трябва да се поиска разрешение директно от носителите на авторските права.