Специален доклад
07 2018

Предприсъединителна помощ от ЕС за Турция – до момента са постигнати само ограничени резултати

Относно доклада Като ключов партньор в областта на външната политика и кандидатка за членство в ЕС Турция е водеща държава бенефициент на помощ от ЕС, която не е член на Съюза. ЕСП извърши одит на ефективността на 3,8 млрд. евро предприсъединителна помощ в областите на върховенството на закона, управлението и човешките ресурси. Одиторите установиха, че помощта като цяло е добре планирана и проектите са постигнали крайните резултати. Главно поради липсата на политическа воля обаче, както и поради факта, че Комисията не е използвала активно възможността за поставяне на условия, помощта от ЕС не е отговорила в достатъчна степен на някои основни нужди и устойчивостта на резултатите често е изложена на риск. Поради това Сметната палата счита, че ефективността на финансирането е ограничена и отправя редица препоръки за подобрения, включително за по-ефективно насочване на средствата и за по-голямо използване на обвързаност с условия.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF General Report

Кратко изложение

I

Планираната финансова помощ от ЕС за Турция от 2007 г. до 2020 г. чрез Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) възлиза на повече от 9 млрд. евро. Целта на Сметната палата беше да оцени структурата и ефективността на ИПП за Турция, чиято цел е да приведе държавата кандидатка в съответствие с достиженията на правото на ЕС („acquis“) и да укрепи административния ѝ капацитет. Сметната палата провери програмните периоди на ИПП І (2007 – 2013 г.) и ИПП ІІ (2014 – 2020 г.) и се съсредоточи върху приоритетните сектори върховенство на закона, управление и човешки ресурси (т.е. образование, заетост и социални политики), за които е отпуснат бюджет в размер на 3,8 млрд. евро. Поради закъснения в изпълнението на ИПП ІІ Сметната палата успя да провери само прилагането на ИПП І, по-специално чрез 15 проекта по ИПП І, които възлизат на 112 млн. от 1,5 млрд. евро, договорени в рамките на ИПП І за тези сектори.

II

Сметната палата стигна до заключението, че целите на ИПП са били добре планирани от Комисията, по-специално защото тя правилно е определила необходимите изисквания за постигане на напредък по присъединяването към ЕС и е направила окончателни оценки на секторния подход. На практика обаче изразходваните средства по ИПП не са отговорили в достатъчна степен на някои основни нужди на секторите на върховенството на закона и на управлението, където някои важни реформи са закъснели. В областите, в които е имало по-голяма политическа воля, като например митници, заетост и данъчно облагане, проектите по ИПП І са допринесли за привеждането на Турция в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на нейния административен капацитет. Устойчивостта на тези резултати обаче е изложена на риск заради трудностите при изразходването на предоставените средства по ИПП и отстъплението от реформите. Ето защо Сметната палата счита, че ефективността на ИПП е била ограничена.

III

По отношение на проектирането на ИПП, Сметната палата установи, че Комисията е определила правилно целите на ИПП, тъй като те са били конкретни и в съответствие с правната рамка. По-конкретно целите на ИПП за върховенството на закона, управлението и човешките ресурси са били подходящи и основани на нуждите, които Турция е определила за своето привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на нейния административен капацитет.

IV

В действителност обаче изразходваните средства за целите на ИПП І почти не са отговорили на някои основни нужди: независимостта и безпристрастността на съдебната система, борбата срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност, свободата на печата, предотвратяването на конфликти на интереси и засилването на ролята на външните одити и гражданското общество. Съгласно собствения анализ на Комисията, напредъкът в тези области от няколко години е бил незадоволителен, тъй като липсва политическа воля от страна на турските органи.

V

Комисията е решила да приложи ИПП ІІ чрез секторния подход, съгласно който ИПП да подпомага секторни реформи, а не самостоятелни проекти. Преди да приложи този нов подход, Комисията е оценила готовността на секторите да усвоят финансирането от ИПП ІІ. Тези секторни оценки са предвиждали подходящ и убедителен анализ, чрез който да се определи къде може да се приложи ИПП ІІ с използване на секторния подход. Те обаче невинаги са били изчерпателни, по-специално в случая на три от петте използвани критерия за оценка: координация на донорите в Турция, анализ на секторния бюджет и неговата рамка за оценка на изпълнението.

VI

В допълнение към финансирането от ЕС, за насърчаване на процеса на реформи може да допринесе и обвързаността с условия в рамките на ИПП. Въпреки продължаващия незадоволителен напредък, изтъкнат в докладите ѝ относно Турция, Сметната палата установи, че Комисията не е използвала активно обвързаността с условия в рамките на ИПП за подпомагане на реформите в приоритетните сектори, в които напредъкът е бил незадоволителен. По-специално Комисията рядко е използвала такива условия, като например възможността отново да се централизира управлението на проектите по ИПП или корективни мерки, ако условията по проекта не са изпълнени. Освен това възможността за преустановяване на финансирането по ИПП І, ако не са спазени принципите на демокрация и върховенство на закона, не е отразена изрично в регламентите за ИПП ІІ.

VII

По отношение на изпълнението на ИПП, като цяло одитираните проекти са постигнали планираните крайни резултати, което е допринесло за привеждането на Турция в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на нейния административен капацитет, въпреки че те често са имали закъснения. Сметната палата установи, че устойчивостта на тези положителни резултати е застрашена главно поради липсата на политическа воля, както и поради масовите уволнения, временното отстраняване на държавни служители и ограниченията по отношение на гражданското общество.

VIII

Наблюдавани са недостатъци при мониторинга на изпълнението на проектите – например някои проекти не са били избрани от рамката на Комисията за ориентиран към резултатите мониторинг (ОРМ), а показателите понякога са били неподходящи или ненадеждни, или не са били придружени от съответна базова стойност.

IX

Друг източник на безпокойство е, че поради широко разпространените закъснения при програмирането и изпълнението, ИПП е бил значително забавен. Това е довело до намаляване на финансирането и на времето, с което турските органи са разполагали за изпълнението на последващия бюджет на ИПП ІІ и на проектите, и допълнително ще допринесе за забавяне на провеждането на тръжни процедури и възлагането на договори за проектите. Причините за тези закъснения са били известни — слабият административен капацитет в някои министерства за изготвяне на предложения за проекти, преходът към секторния подход и прекомерното текучество на персонала в ЦЗФД, което управлява по-голямата част от средствата по ИПП, изразходвани в Турция.

X

В доклада се посочват пет измерими препоръки за подобряване на планирането и прилагането на предприсъединителната помощ за Турция. Освен това резултатите от одита ще бъдат включени в средносрочния преглед на ИПП ІІ от Комисията, както и при разработването на бъдещи програми за предприсъединителна помощ в полза на държавите, обхванати от процеса на разширяване на ЕС.

Въведение

01

Тъй като се намира на кръстопътя на Европа и Близкия изток (фигура 1), Република Турция традиционно играе водеща роля в международните отношения. Тя е ключов партньор на ЕС в областта на отбраната, външната политика и търговията. В контекста на бежанската криза Турция придоби още по-голямо значение за ЕС и обратно (например диалогът за либерализирането на визовия режим, „Механизмът за бежанците в Турция“ на стойност три милиарда евро).

Фигура 1

Карта на Турция, на която са отбелязани четирите града, в които бяха проведени одитните посещения

Изписаните на картата имена и посочените граници не означават официално одобрение или признаване от страна на Европейския съюз.

Източник: Евростат.

02

Със своите над 80 млн. жители Турция е държавата с едно от най-големите мюсюлмански населения в света, както и с големи кюрдски и ромски общности и с редица религиозни малцинства (християни, евреи).

03

От 50-те години на ХХ в. Турция бавно, но последователно се придвижва към ЕС. Тя признава юрисдикцията на Европейския съд по правата на човека и от 1999 г. е страна кандидатка за членство в ЕС1. След общите избори през 2002 г. управляваща партия е консервативната „Партия на справедливостта и развитието“ или „ПСР“2, която управлява държавата под ръководството на министър-председателя, а от 2014 г. – президент на републиката, Реджеп Таип Ердоган.

04

Междувременно процесът на преговорите за присъединяване към ЕС е пословично бавен и до 2017 г. са били отворени едва 16 от 35 глави от преговорите за присъединяване (затворена е само една глава). В приложение ІІ е представено състоянието на процеса на присъединяване на Турция по глави.

05

Предприсъединителната помощ от ЕС съпътства този процес на присъединяване и се състои от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП), чиято цел е да подпомага държавите кандидатки в тяхното постепенно привеждане в съответствие със стандартите и политиките на ЕС с оглед на членството им в ЕС – наричани най-общо „достижения на правото на ЕС“ (вж. каре 1).

Каре 1

Присъединяване към ЕС

Съществуващите принципи, политики, закони, практики, задължения и цели на ЕС често се разглеждат в институциите на ЕС като достижения на правото (acquis). Като основна част от преговорите за присъединяване, достиженията на правото на ЕС се състоят от 35 различни преговорни глави, които се договарят между ЕС и всяка от държавите кандидатки за членство, включително Турция. Така например преговорна глава 23 обхваща съдебната система и основните права, а глава 32 обхваща финансовия контрол и одита. Освен това достиженията на правото на ЕС включват и „критериите от Копенхаген“, които обхващат стабилността на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона и правата на човека, както и защитата на малцинствата (вж. https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/policy/conditions-membership_en).

06

В партньорство с турските органи предприсъединителната помощ включва финансиране от Европейската комисия на проекти в широк кръг от области на политиката, като например върховенство на закона, управление, селско стопанство, инфраструктура (например екологична, транспортна) и развитие на човешките ресурси чрез образование, заетост и социални политики. С планирането на отпуснатите средства по ИПП І (2007 – 2013 г.) в размер на 4,58 млрд. евро и средствата по ИПП ІІ (2014 – 2020 г.) в размер на 4,49 млрд. евро (вж. приложение ІІІ), Турция е водеща държава бенефициент на помощ от ЕС извън Съюза. Комисията управлява ИПП с помощта на държавите членки на ЕС, като членове на Комитета за ИПП II3.

07

Въпреки че Комисията носи цялостната отговорност за управлението на ИПП, тя е възложила на турските органи отговорността да управляват основната част от ИПП при режима на „непряко управление“ от управлението на бюджета на ЕС. С този режим на управление на бюджета – на своя собствена отговорност и в съответствие с принципа на добро финансово управление – Комисията е делегирала управлението на бюджета на турските органи4. Този децентрализиран подход към управлението на ИПП е сходен със споделеното управление от Комисията и държавите членки на ЕС, на по-голямата част от фондовете на ЕС, като например Европейския фонд за регионално развитие или Европейския социален фонд.

08

С този подход от турските органи се изисква да извършват планирането, изпълнението, мониторинга и одита на средствата по ИПП чрез комбиниран набор от правила на ЕС и национални правила. Докато националният координатор по ИПП (НКИПП) отговаря за координацията между различните заинтересовани страни от Турция, централното звено за финансиране и договаряне (ЦЗФД) към Министерството на финансите управлява 87,2 % от средствата по ИПП І и 84,2 % от средствата по ИПП ІІ5 под надзора на национален разпоредител с бюджетни кредити (НРБК).

09

Комисията е осъществявала проектите по ИПП І, като е използвала традиционен подход – чрез вземане на решения за финансиране относно отделните проекти. Секторният подход е стратегическият избор на Комисията за прилагането на ИПП ІІ. При този подход решенията за финансиране се основават на национални цели на секторната политика. Целта е да се допълнят усилията на правителството в даден сектор, като по този начин се увеличи полезното взаимодействие и националната ангажираност по отношение на публичната политика и решенията за разпределяне на средствата в рамките на сектора. Ето защо финансирането по ИПП ще бъде насочено към постигането на националните цели на секторната политика и на резултатите, които са от значение за присъединяването6. Секторният подход се прилага въз основа на отделните сектори след оценка от страна на Комисията.

10

От 2013 г. насам в Турция се наблюдава отстъпление от реформите. По-специално след опита за военен преврат през юли 2016 г., прибягването до извънредно положение от страна на Турция и масовите отстранявания от длъжност, уволнения и задържания подкопаха позицията на Турция пред ЕС. Тези репресивни мерки след преврата, които турското правителство оправда като антитерористични мерки, засегнаха целия спектър на турското общество — Съдебната система, полицията, жандармерията, армията, държавните служители, академичните среди, учителите, адвокатите, медиите и бизнес общността7.

11

Самият мащаб на тези мерки се отрази върху административния капацитет на Турция, като същевременно усложни и забави нейното привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС. В каре 2 са посочени три примера за такива мерки в трите сектора, обхванати от настоящия одит. През ноември 2016 г., в контекста на влошаващите се политически отношения между ЕС и Турция, Европейският парламент призова Комисията и държавите – членки на ЕС, да пристъпят към временно замразяване на преговорите за присъединяване с Турция8.

Каре 2

Примери за докладвани мерки след преврата в Турция

Съдилища и прокуратура

След опита за преврат през юли 2016 г. над 4 000 съдии и прокурори са били уволнени или временно отстранени от длъжност, което представлява около една трета от общия брой на съдиите и прокурорите в Турция по това време. Около 2 400 са изпратени в затвора, което се е отразило на всички равнища на съдебната система – от първоинстанционните съдилища до Конституционния съд. Съобщава се, че тези мащабни уволнения и последвалото масово назначаване на нови съдии са представлявали „сериозно предизвикателство за работата и независимостта на съдебната система“9.

Държавна служба: Върховната одитна институция на Турция

Тъй като освен функциите си за външен одит, Сметната палата на Турция разполага и със съдебни правомощия, тя е ключова публична институция в контекста на глави 23 и 32. През декември 2016 г. в нея е извършено 17-процентно съкращение на одитния персонал – намаляване със 166 служители, сред които 96 одитори, които са били задържани. През първата половина на 2017 г. още 41 одитори са били временно отстранени от длъжност и задържани10.

Училища и университети

До април 2017 г. около 40 000 преподаватели в цялата страна са били уволнени или временно отстранени от длъжност. Това е засегнало всички равнища на образованието – от училищата и младежките организации до висшите учебни заведения. Тези мащабни уволнения и отстранявания от длъжност са довели до закриването на много институции, което ще има трайно неблагоприятно влияние върху образованието, заетостта и социалните политики на Турция11.

Обхват и подход на одита

12

Целта на Сметната палата беше да оцени структурата и ефективността на прилагането на ИПП за Турция, предназначен да приведе държавата кандидатка в съответствие с достиженията на правото на ЕС („acquis“) и да укрепи административния ѝ капацитет. При одита беше потърсен отговор на следния въпрос: „Добре планирана и ефективна ли е била предприсъединителната помощ от ЕС за Турция?“ Този въпрос беше разделен на два основни въпроса:

  1. Добре ли е бил планиран от страна на Комисията ИПП в Турция?
  2. Бил ли е ефективен ИПП в подпомагането на неговите приоритетни сектори в Турция?
13

Последният одитен доклад на ЕСП относно предприсъединителната помощ за Турция беше публикуван през 2009 г.12 Оттогава ИПП беше приложен в два последователни програмни периода, а отношенията между ЕС и Турция претърпяха значително развитие. Настоящият доклад следва да бъде включен в средносрочния преглед на ИПП ІІ, както и в стратегията на ЕС относно отпуснатите средства за предприсъединителна помощ за Турция в рамките на ИПП ІІ (2014 – 2020 г.) и на предстоящия програмен период.

14

Сметната палата се съсредоточи върху приоритетните сектори, определени от Съвета и валидни за двата програмни периода на ИПП І (2007–2013 г.) и ИПП ІІ (2014–2020 г.), което представлява общо отпуснати средства в размер на 3,8 млрд. евро13:

  1. върховенството на закона, включително основните права, вътрешните работи и правосъдието, възлизат общо на 1,2 млрд. евро;
  2. управлението, включително подкрепата за гражданското общество, реформата на публичната администрация и управлението на публичните финанси (УПФ) възлизат общо на 1,6 млрд. евро; както и
  3. човешките ресурси, включително образованието, заетостта и социалното приобщаване, възлизат общо на 1 млрд. евро.
15

Договорените средства от ЕС по ИПП І за тези сектори възлизат на 1,5 млрд. евро. От тях Сметната палата провери 15 проекта на обща стойност 112 млн. евро (7,5 %)14, от които беше съставена извадката. Тези проекти бяха подбрани така, че да има балансирано покритие на различните области на политиката и географските региони, които са получили предприсъединителна помощ в секторите върховенство на закона, управление и човешки ресурси. Сметната палата разгледа изпълнението на проектите, както и видовете партньори по изпълнението (турски организации или организации на ООН).

16

Важна част от нашата работа беше да оценим какво са постигнали като резултати програмите и проектите на ЕС15. Сметната палата събра данни чрез документна проверка и събеседвания с различни отдели на Комисията, делегацията на ЕС в Анкара, турските органи, международни организации и организации на гражданското общество (ОГО)16. Одитът включи двуседмично посещение в Турция през март 2017 г. В него не беше включена предоставената подкрепа чрез „Механизма за бежанците в Турция“17.

17

Всички позовавания на ИПП в настоящия доклад обхващат ИПП І и ИПП ІІ, освен ако не е посочено друго. Поради широко разпространените закъснения в програмирането и изпълнението, Сметната палата не можа да оцени проектите по ИПП ІІ в избраните сектори за настоящия одит, които представляват отпуснати средства по ИПП ІІ в размер на 2 млрд. евро.

Констатации и оценки

Комисията е планирала добре целите на ИПП, но е срещнала трудности при подпомагането на секторните реформи и е използвала в ограничена степен обвързаността с условия

18

В този раздел Сметната палата анализира дали ИПП в Турция е бил добре планиран от Комисията с цел подпомагане на необходимите реформи за постигане на напредък по присъединяването към ЕС. По-специално Сметната палата анализира дали Комисията:

  1. е съгласувала стратегическите си цели за Турция с регулаторните цели на ИПП и дали е отговорила на нуждите на Турция в одитираните сектори;
  2. е приложила по подходящ начин секторния подход, за да насочи финансирането по ИПП ІІ въз основа на подходящи, убедителни и изчерпателни оценки на секторите по ИПП; и
  3. е определила и приложила подходящи условия с цел насърчаване на необходимите реформи в Турция.

Комисията е определила правилно целите на ИПП, но на практика не е отговорено в достатъчна степен на някои основни нужди в секторите върховенство на закона и управление

19

В своите стратегически документи Комисията е определила конкретни цели на програмите по ИПП, които се състоят в укрепване на способността на Турция да изпълни задълженията си във връзка с членството в ЕС и подкрепа за политическите реформи, както и за икономическото, социалното и териториалното развитие18. Тези стратегически цели на ИПП са описани по-подробно в споразуменията за финансиране между Комисията и турските органи. Всички тези цели са били в съответствие с правното основание за ИПП, което определя правните цели на ИПП по отношение на привеждането на държавата кандидатка в съответствие с достиженията на правото на ЕС, включително с критериите от Копенхаген, и на укрепването на нейния административен капацитет19.

20

Целите на ИПП за трите приоритетни сектора – върховенство на закона, управление и човешки ресурси – са били подходящи, тъй като са били основани на нуждите, които Турция е определила ясно в своите национални планове за привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС, в многогодишните планове за развитие и в повече от 40 национални стратегии, разработени след 2007 г. с цел укрепване на нейния административен капацитет.

21

Сметната палата разгледа изразходваните средства по ИПП І в трите избрани приоритетни сектора и установи, че на практика не е обърнато достатъчно внимание на някои основни реформи в секторите върховенство на закона и управление, необходими за присъединяването на Турция20, главно поради липсата на политическа воля от страна на турските органи.

Не е отговорено в достатъчна степен на основните нужди в сектора на върховенството на закона
22

Подкрепата по ИПП за сектора на върховенството на закона е имала за цел да доближи до достиженията на правото на ЕС широк кръг от чувствителни държавни органи като министерства, агенции, полицейски органи и съдебната система, главно чрез консултации и обучение в областите, посочени в националните планове на Турция за привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС, многогодишните планове за развитие и националните стратегии.

23

Въпреки това, само 4,4 % от общо договорените суми по ИПП І в сектора на върховенството на закона са били насочени към следните области на политиката, чийто напредък многократно е изтъкван като незадоволителен в годишните доклади на Комисията относно Турция от 2014 г. нататък21:

  1. независимост и безпристрастност на съдебната система22 (договорени 7,6 млн. евро);
  2. борба с корупцията и организираната престъпност23 (9,5 млн. евро); и
  3. свобода на печата24 (2,7 млн. евро; вж. каре 3).

Каре 3

Финансиране по ИПП в подкрепа на свободата на печата (2007 – 2016 г.)

До края на 2016 г. с финансиране по ИПП I са осъществени само два проекта за свобода на печата, договорени в Турция за обща сума в размер на 2,7 млн. евро. По ИПП ІІ все още не са осъществени проекти за свобода на печата. Освен това в рамките на ИПП ІІ Турция е отхвърлила комплексния показател на Комисията за свобода на печата, като го е описала като „неподходящ“. Показателят обединява показателите за свобода на печата от неправителствените организации „Фрийдъм Хаус“ и „Репортери без граници“ с цел измерване на годишния напредък и класирането на дадена държава. През последните години и особено след опита за преврат през юли 2016 г. Комисията систематично е докладвала за сериозни посегателства срещу свободата на печата в Турция, както са направили и „Амнести Интернешънъл“, Фрийдъм Хаус“ и „Репортери без граници“.

24

Допълнителен знак, че Комисията и турските органи не са обърнали достатъчно внимание на тези области на политиката, е липсата на показатели за измерване на напредъка при предотвратяването на конфликти на интереси25 и борбата срещу корупцията по високите етажи26.

Не е отговорено в достатъчна степен на основните нужди в сектора на управлението
25

В сектора на управлението Комисията е подпомагала главно чрез консултации и обучение много специфични нужди по отношение на реформата на публичната администрация и в няколко компонента на бюджетния цикъл, като например събиране на данъци, вътрешен одит и статистика.

26

Въпреки значението на външния одит и организациите на гражданското общество в процеса на присъединяване и ролята им в борбата с корупцията и организираната престъпност обаче в ИПП не е разгледано засилването на външния одит и е обърнато твърде малко внимание на капацитета на Турция да се ангажира с гражданското общество27. Въпреки мащаба на нуждите на турските ОГО, които са били добре известни на Комисията, размерът на отпуснатите суми е останал нисък поради ограничения капацитет на турските органи за усвояване на средства (вж. каре 4).

Каре 4

Финансиране по ИПП в подкрепа на турското гражданско общество (2007 – 2016 г.)

Нито една национална стратегия не насочена към нуждите на гражданското общество в Турция, където свободата на събиранията и свободата на словото на ОГО са били сериозно ограничени, а капацитетът им е бил подкопан от непропорционални бюрократични ограничения на тяхната свобода на събиранията и на изразяване на мнение, както и на набирането на средства28. Някои ОГО са посочили, че вече не могат да оказват влияние върху решенията и са заявили, че турските държавни служители се страхуват да работят с тях и че националните средства са били насочени към организации, които подкрепят правителството.

Между 2015 г. и 2016 г. броят на членовете на турските асоциации за защита на правата, включително на основните права, е намалял от 200 096 на 50 598 (-75 %)29. На този фон ИПП І е финансирал проекти на ОГО на обща стойност 36 млн. евро (5,5 % от общия размер на договорените суми по ИПП І в сектора на управлението), малка част от които са били свързани с борбата с корупцията и защитата на жертвите на организираната престъпност.

Въпреки някои слабости, оценките на секторния подход на Комисията са предоставили подходяща информация, за да се определи къде може да бъде приложен секторният подход

27

Въпреки че правното основание за ИПП ІІ не определя изрично секторния подход (вж. точка 9) и този подход не е правно обвързващ за бенефициента30, Комисията го е включила в стратегията си за разширяване31. Готовността на държавата да възприеме секторен подход се определя чрез секторни оценки, извършвани от Комисията в партньорство с турските органи. Според Комисията секторният подход е непрекъснат процес, който трябва да се извършва през целия цикъл на програмиране32. Тази оценка се основава на пет ключови критерия за оценка:

  1. Добре определени национални секторни стратегии;
  2. Институционална уредба, ръководство и капацитет за прилагане на секторната стратегия;
  3. Координация на донорите, включително на секторно равнище33;
  4. Изпълнение на политиката въз основа на анализ на секторния бюджет и реалистични средства за секторите; и
  5. Рамки за оценка на изпълнението с цел наблюдение на изпълнението.
28

За одитираните сектори, секторните оценки са дали възможност на Комисията да заключи през 2016 г., че само секторът на човешките ресурси и – в рамките на сектора на върховенството на закона – подсекторите правосъдие и вътрешни работи са били готови да усвоят финансирането по ИПП ІІ чрез секторния подход34. Въпреки че секторните оценки са предоставили подходящ и последователен секторен анализ, основан на пет ключови критерия, при своя преглед Сметната палата установи следните слабости:

  1. За сектора на върховенството на закона оценката на вътрешните работи от страна на Комисията не е била убедителна по отношение на това дали Турция действително е готова за секторния подход; и
  2. Секторните оценки на Комисията не са обхванали по подходящ начин въздействието на някои значителни слабости в публичната администрация на Турция (вж. каре 5) по три от петте ключови критерия за оценка (вж. точка 27).

Каре 5

Слабости в публичната администрация на Турция (2014 – 2017 г.), които не са били обхванати в достатъчна степен в секторните оценки на Комисията

Критерий за оценка 3: координация между донорите

Оценките на Комисията не са обхванали трудностите, пред които е било изправено Министерството по европейските въпроси (МЕВ), което отговаря за координацията между донорите в контекста на предприсъединителната помощ. Неговата роля със сигурност включва предоставянето на подкрепа за привеждането на Турция в съответствие с правилата за възлагане на обществени поръчки35, но също и съфинансирането на подготвителните етапи на инфраструктурните проекти, финансирани от Европейската инвестиционна банка36. Въпреки значението и важността на ИПП, Подсекретариатът на Министерството на финансите, който отговаря за цялостната координация между донорите в Турция, не е включил МЕВ в своите срещи с ЕИБ.

Освен това към момента на одитното посещение на Сметната палата МЕВ няма достъп до централна база данни с донори, което не му позволява ефективно да отговаря за координацията между донорите на секторно равнище.

Критерий за оценка 4: анализ на секторния бюджет

Изпълнението на политиката на Турция се основава на средносрочни планове за разходите, изготвени от Министерството на финансите (за оперативните разходи) и от Министерството на развитието (за инвестиционните разходи). Оценките на Комисията обаче не са включили факта, че никое от министерствата не е изготвило достатъчно подробни планове за разходите, за да може да се прецени дали те ще бъдат с правилния размер и вид, така че Турция да може да изпълни целите на секторната политика37. Вследствие на това Комисията и другите заинтересовани страни не са могли да придобият ясна представа за бюджетните разпределения на Турция от секторна гледна точка. Освен това, въпреки че Турция е остойностила нуждите на административния си капацитет по време на ИПП І38; тя не го е направила след началото на ИПП ІІ през 2014 г. Без остойностени нужди и ясни планове за секторни разходи е трудно да се гарантира, че секторите по ИПП ще получат подходящ дял от ограниченото налично финансиране.

Критерий за оценка 5: рамка за оценка на изпълнението

НКИПП играе централна роля за доброто финансово управление на ИПП. В оценките на Комисията обаче не са отразени сериозните слабости на НКИПП във връзка с мониторинга на изпълнението. През 2015 г. одиторите на Комисията вече са отбелязали, че НКИПП не разполага с механизми или процедури, за да използва резултатите от мониторинга, и разглежда процеса просто като вид формалност. Освен това Сметната палата констатира, че мониторингът на проектите по ИПП е разчитал изцяло на посещенията за мониторинг на делегацията на ЕС и на рамката на Комисията за „ориентиран към резултатите мониторинг“ (ОРМ). Докато посещенията за мониторинг, извършвани от одитния орган за ИПП на Турция и от службата на НРБК, са били насочени към законосъобразността и редовността на разходите, рамката за ОРМ, която съществува единствено благодарение на финансирането и експертния опит на ЕС, може да извършва мониторинг всяка година само на част от проектите по ИПП. Освен това НКИПП все още не притежава капацитета да допълва рамката за ОРМ при оценяването на изпълнението на проектите.

29

Освен това Сметната палата установи, че секторните оценки на Комисията все още не са успели да отчетат въздействието върху административния капацитет на Турция на мащабните уволнения и временни отстранявания от длъжност, които са последвали опита за преврат от юли 2016 г. (вж. каре 2).

Комисията не е използвала активно обвързаността с условия по ИПП за подпомагане на процеса на реформи в приоритетните сектори

30

Освен финансирането, политиката и политическия диалог, друго средство, с което Комисията разполага за подпомагане на реформите в приоритетните сектори в Турция, е обвързаността с условия. Обвързаността с условия е определянето и използването на условия преди договарянето или изплащането на помощ. В случая на ИПП в своите последователни стратегии за разширяване Комисията неколкократно се е позовавала на „строго обвързване с условия“, но без да дава конкретно определение на това понятие39. В рамките на ИПП обвързаността с условия може да се използва на политическо равнище, по-специално чрез показатели за отварянето и затварянето на преговорните глави във връзка с преговорите за присъединяване, както и на равнището на проектите.

31

Сметната палата извърши преглед на правната рамка на ИПП, за да установи различните налични видове условия. Проверихме степента, до която Комисията действително ги е използвала в Турция, за да подпомогне процеса на реформи в приоритетните сектори на върховенството на закона, управлението и човешките ресурси.

32

На политическо равнище законодателят на ЕС, в качеството си на бюджетен орган, има правомощието да намалява бъдещата помощ. Освен това в рамките на ИПП І, без да е необходимо да преустановява преговорите за присъединяване, Съветът е имал възможност да прекрати помощта по ИПП, ако не са били спазени принципите на демокрацията и правовата държава40. Неотдавна Европейският парламент призова за спиране на всички средства по предприсъединителните фондове, ако преговорите за присъединяване бъдат преустановени41. Сметната палата обаче установи, че в рамките на ИПП ІІ законодателят на ЕС не е предвидил изрично такава възможност42.

33

Съгласно регламентите за ИПП, Комисията може да използва два основни вида обвързаност с условия за насърчаване на реформите:

  1. В края на 2017 г. и на 2020 г. (за ИПП ІІ) тя може да реши да не отпусне възнаграждение за резултатите на държава бенефициент по ИПП за постигнат напредък по привеждането в съответствие със законодателството на ЕС, ефективно прилагане на ИПП и постигане на добри резултати43; и
  2. Тя може да „централизира отново“ управлението на проектите по ИПП, чрез което Комисията може ефективно да поеме управлението им от националните органи.

Към момента на извършване на одита, въпреки продължаващия незадоволителен напредък, изтъкнат в докладите ѝ относно Турция (вж. точка 23), Комисията все още не беше предприела действия във връзка с награждаването за постигнати добри резултати. Тя обаче впоследствие е решила да поеме управлението на 18 млн. евро за проекти на ОГО, които първоначално е планирала да възложи а управление на турските органи44.

34

На равнището на проектите Комисията може да определи условията по проекта преди договарянето или плащането и ако те не бъдат изпълнени, тя може да предприеме корективни мерки, като например отмяна на проекта или намаляване на обхвата и финансирането му. Комисията наистина е определила условия по проектите в четири от 15-те одитирани проекта; и четирите проекта са в сектора на върховенството на закона. Тя обаче не е определила условия45 за един проект в този сектор46, нито за някой от петте проекта в областта на управлението и петте проекта в областта на човешките ресурси. Сметната палата установи три проекта, при които в решението на Комисията преди договарянето не са определени условия по проекта и това се е отразило неблагоприятно върху резултатите от проектите (вж. каре 6).

Каре 6

Проекти, при които липсата на условия се е отразила неблагоприятно върху резултатите

Подобрена ефективност на наказателноправната съдебна система на Турция (Проект № 4)

Този проект, разработен през 2009 г. с цел подобряване на ефективността на наказателноправната съдебна система на Турция, е бил насочен към обучение на съдии, прокурори, съдебни секретари, адвокати и служители на Министерството на правосъдието. Проектът е бил осъществен в периода март 2012 г. — декември 2014 г. и е включвал по-специално разработването на програма за обучение, както и обучението на повече от 300 души в областта на наказателното право и международното съдебно сътрудничество. Проектът е имал за цел и да създаде голям резерв от обучители за Съдебната академия. Условията по проекта не са включвали минимален период на задържане, през който получилите обучение е трябвало да останат на длъжността си, за да приложат наученото или за да обучават колегите си. Това поражда съжаление, защото голямото текучество на персонала в съдебната система на Турция е структурен проблем, който се е задълбочил с мерките след преврата47.

Освен това Комисията и турските органи не можаха да предоставят на Сметната палата информация относно задържането на тези обучени специалисти по право. Следователно не е известно дали получилите обучение все още работят активно в момента и дали са в състояние да обучават колегите си.

Укрепване на гражданското общество в Турция и на диалога му с публичния сектор (Проект № 8)

Целта на проекта е била да стимулира активното участие на ОГО в насърчаването на плурализма и ценностите на европейската интеграция, както и на сътрудничеството с публичния сектор в Турция. Това включва приемането на кодекс на поведение, който да бъде използван от публичната администрация в диалога ѝ с гражданското общество. Този проект към Министерството по европейските въпроси (МЕВ) е претърпял четири изменения на договора и е бил удължен с 18 месеца. В крайна сметка той няма принос за сътрудничеството между ОГО и публичния сектор, тъй като Комисията не е изискала от турските органи да приемат национална стратегия за ОГО и кодекса на поведение, нито да премахнат някои от бюрократичните ограничения, засягащи ОГО. Тъй като тези ограничения са отговорност на кабинета на министър-председателя (например консултациите с ОГО в контекста на доброто управление, контролът на фондациите) и на Министерството на вътрешните работи (например законите за борба с тероризма, контролът на сдруженията, правоприлагането), условията по проекта е трябвало да включват и тези министерства. Освен това, като се има предвид сложната обстановка, в която работят ОГО (вж. каре 4), финансирането по ИПП вероятно ще продължи да бъде силно зависимо от донори.

Насърчаване на декларираната заетост (Проект № 13)

В контекста на борбата на Турция срещу нейната голяма сива икономика, целта на проекта е била насърчаване на декларираната заетост чрез засилване на насоките и капацитета за проверки на социалноосигурителната институция предвид факта, че в Турция възнагражденията често се изплащат в брой. Тъй като социалноосигурителната институция ограничава проверките си до случаи, предизвикани от жалби, вместо чрез оценка на риска, това е ограничило капацитета ѝ за ефективна борба с недекларирания труд48. Въпреки това преминаването от модел на проверки въз основа на жалби към основан на риска модел не е било поставено като условие.

Въпреки закъсненията в изпълнението, проектите по ИПП са постигнали планираните крайни резултати, но тяхната устойчивост е изложена на риск поради липсата на политическа воля

35

От 2007 г. нататък ИПП е единственият инструмент за финансиране от ЕС, създаден с цел да подпомогне Турция за нейното привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на административния ѝ капацитет. Сметната палата оцени ефективността на прилагането на ИПП в приоритетните сектори на върховенството на закона, управлението и човешките ресурси и проучи дали Комисията и турските органи:

  1. са постигнали планираните крайни резултати от проектите и са наблюдавали резултатите;
  2. са постигнали тези крайни резултати без закъснения или са намалили закъсненията; и
  3. са постигнали устойчиви резултати.
36

Сметната палата оцени 15 проекта по ИПП I, които са управлявани при непряко управление и чиито крайни бенефициенти са били публични организации в Турция49. От извадката на Сметната палата 14 проекта са били осъществени до етап, в който беше възможно да се направи оценка на постигнатите резултати50.

Като цяло ИПП е постигнал планираните крайни резултати, но често със закъснение

37

Дейността на Сметната палата се основава на анализа на показателите за мониторинг, докладите на изпълнителите, докладите от посещенията за мониторинг от делегацията на ЕС в Анкара и турските органи, протоколите на ръководните комитети или други еквивалентни органи за управление на проекти, доклади от ОРМ51, посещения на място52 и събеседвания с Комисията и бенефициентите по проектите53.

38

Като цяло Сметната палата установи, че при 13 от тези 14 проекта по ИПП І Комисията и турските органи са постигнали планираните по договор крайни резултати от проектите. Следователно тези проекти са укрепили административния капацитет на държавата в съответните сектори. Осем от 14-те текущи проекта обаче са били забавени (вж. приложение ІV).

39

Въпреки че Комисията и турските органи са извършвали мониторинг на крайните резултати от проектите, при прегледа на Сметната палата на съответната предоставена документация бяха установени следните недостатъци при мониторинга на изпълнението:

  1. Рамката за ОРМ, така, както се прилага за Турция, не включва договори за доставка, нито договори в сектора на човешките ресурси54;
  2. При шест от 15-те одитирани проекта по ИПП І показателите за резултатите понякога са били неясни и ненадеждни. Освен това често са липсвали свързани с тези показатели базови стойности, така че резултатите не са могли да бъдат измерени спрямо първоначалната ситуация55. В каре 7 е представен пример за такъв проект.

Каре 7

Насърчаване на социалното приобщаване в гъсто населени с ромско население райони (проект № 15): Пример за слаб мониторинг на изпълнението

През 2016 г. и 2017 г. Министерство на семейството и социалните политики на Турция е разгърнало този проект на стойност 8,4 млн. евро в цялата държава. Той е включвал техническа помощ, създаване на звена за социална координация и предоставяне на офис и ИТ оборудване, музикални инструменти, спортно оборудване, канцеларски материали, детски играчки и контейнери (вж. снимка 1).

Очаква се участието на ромите да бъде докладвано чрез 21 показателя. Поради липсата на надеждни статистически данни за турските граждани от ромски произход обаче нито един от тези показатели не е специфичен за тази част от населението. Въпреки че някои от тях са подходящи, като например „делът на непосещаване е намалял с 30 % в пилотните начални училища“ или „делът на посещаване в предучилищните заведения се е увеличил с 10 % в целевите райони“, други показатели са неясни, като например „ще бъде разработен модел за координиране на социалните услуги“, „изготвено е модулно ръководство за социално приобщаване, което се използва активно“ и „1 200 служители на НПО, които работят в целевите области, са увеличили знанията си за предоставяне на по-добри услуги на целевата група чрез обучение и семинари“. Освен това в началото на проекта само четири показателя за изпълнение са имали планирани базови стойности и нито една от тях не е била предоставена.

Снимка 1

Училище „Cevatpașa“ в Байрампаша, Истанбул, е разработило образователното си предложение за ромските деца във фургон на площадката за игра (проект № 15)

Източник: Европейска сметна палата.

Проекти по ИПП в областта на човешките ресурси
40

С цел привеждане на Турция в съответствие с глава 19 – Социална политика и заетост, по ИПП са подпомагани проекти в областта на образованието, заетостта и социалното приобщаване. Те са били насочени към изграждането на капацитет, какъвто е бил случаят на социалноосигурителната институция и борбата ѝ с недекларирания труд (вж. проект № 13, каре 6), или за да се отговори на нуждите на конкретни целеви групи от населението на Турция (вж. проекти № 11, 12, 14 и 15). В случая на последните проекти, на целевите групи е предоставена възможност да използват оборудване за обучение (например учебни програми, ИТ оборудване), както и да получат консултации и обучение:

  1. Жени, които зависят от недеклариран труд в региона за отглеждане на лешници Трабзон (проект № 11);
  2. Млади предприемачи и малки предприятия в столичния регион Анкара (проекти № 12 и 14); и
  3. Ромски деца в цялата държава (проект № 15, вж. каре 7).
41

Петте одитирани проекта са изпълнени изцяло, въпреки че три от тях са забавени с повече от два месеца (проекти № 11, 13 и 1556). Въпреки че тези закъснения не са имали отражение върху резултатите от проектите, те са показателни за слабия административен капацитет на Министерството на труда и социалната сигурност на Турция за навременно осъществяване на проекти по ИПП (вж. точка 46).

Проекти по ИПП в областта на доброто управление
42

В този сектор по ИПП са финансирани ограничен брой специализирани проекти, в които турските органи са били склонни да използват средствата по ИПП за привеждане на Турция в съответствие с достиженията на правото на ЕС57 и за укрепване на нейния административен капацитет. Одитираните проекти са били насочени към засилване на сътрудничеството между публичния сектор и гражданското общество (вж. проект № 8, каре 6) или към изграждане на капацитет в публични институции като:

  1. НРБК, за надзор на управлението на ИПП в Турция (проект № 6);
  2. Приходната администрация, за борба с данъчните измами чрез недекларирани възнаграждения (проект № 7, който към момента на извършване на одита все още не беше осъществен);
  3. Министерството на вътрешните работи, за засилване на местното планиране (проект № 9); и
  4. Митническата администрация на Турция (проект № 10, вж. каре 8).
43

Проекти № 6, 9 и 10, осъществени в сектора на управлението, са били реализирани навреме. Тези проекти са допринесли за доброто управление на публичните финанси (УПФ) на Турция и за реформите на нейната администрация. В случая на проект № 8 обаче (вж. каре 6) въздействието на закъснението е било намалено едва след като Комисията е разрешила изменение в разработването на проектите и удължаване на срока с 18 месеца, което е показателно за слабия административен капацитет на МЕВ за навременно изпълнение на проектите по ИПП (вж. точка 46).

Каре 8

„Модернизация на митническата администрация на Турция“ (проект № 10)

Последният от поредица от седем проекта на ЕС в Турция в областта на митниците, този проект на стойност 7 млн. евро на практика стартира през 2015 г. и следва да бъде напълно завършен до февруари 2018 г. Целта му е повишаване на административния и техническия капацитет и капацитета за наблюдение на митническата администрация на Турция в съответствие с глава 29 (Митнически съюз). За тази цел проектът включва подготовка за хармонизиране на турското митническо законодателство, изграждане на капацитет за трансгранично прилагане на правата върху интелектуалната собственост, подобряване на стандартите за качество в митническите лаборатории, организационно преструктуриране на администрацията и доставка на мобилни системи за проверка на международните граници на Турция (вж. снимка 2).

Към момента на извършване на одита един компонент все още се осъществяваше (по график), а останалите пет компонента бяха осъществени навреме и измерени със съответните показатели за резултати. Например в случая на „преработване на вторичното законодателство във връзка със събирането, възстановяването и опрощаването на мита“ и „анализ на нуждите относно прилагането на правата върху интелектуална собственост от митническите органи“, органите докладваха, че оценките на пропуските в турското законодателство са завършени и одобрени.

Снимка 2

Финансирано по ИПП превозно средство за мобилни проверки, използвано на международно летище „Есенбоа“ в Анкара за проверка на пристигащия багаж от товарното отделение на самолетите (проект № 10)

Източник: Европейска сметна палата.

Проекти по ИПП в областта на върховенството на закона
44

С цел привеждане на Турция в съответствие с достиженията на правото на ЕС58 и укрепване на административния капацитет в избрани области на върховенството на закона, петте одитирани проекта бяха насочени към изграждане на капацитет в:

  1. Правосъдие: Създаване на мрежа от съдебни говорители (проект № 2, вж. каре 9) и предоставяне на експертен опит и обучение на специалисти в областта на наказателното правосъдие (проект № 4);
  2. Вътрешни работи: Разминиране и повишаване на капацитета за наблюдение на границите по източните граници на Турция (проект № 1), създаване на мрежа от комитети за граждански контрол (проект № 3) и предоставяне на ИТ оборудване, експертен опит и обучение за борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма (проект № 5).

Каре 9

„Подобрени отношения между средствата за масово осведомяване и съдебната система“ (проект № 2)

Този проект, осъществен в Министерството на правосъдието от 2013 г. до 2015 г., е имал два основни крайни резултата, а именно създаване на „стабилна и функционираща съдебна пресслужба“ за съдилищата в Турция, както и „стабилно функциониращи отношения между съдебната система и независимите медии“. Съгласно докладите от ОРМ на Комисията крайните резултати са били постигнати, поради което цялостното изпълнение на проекта е било счетено за „Добро“ (оценка Б), включително по отношение на устойчивостта. Проектът действително е създал мрежа от съдебни медийни центрове, включително обучени съдебни говорители, в пет пилотни провинции, а след края на проекта – в цялата държава.

Тъй като в докладите от ОРМ обаче не се взема под внимание важното условие за независимост на медиите и в тяхното оценяване не се разглежда структурното текучество на персонал в Министерството на правосъдието и зависимостта от донори, Сметната палата счита, че е малко вероятно този проект да бъде устойчив.

45

Въпреки че четири от петте одитирани проекта са били осъществени, проект № 1 не е бил осъществен съгласно плана и не е постигнал очакваните резултати (вж. каре 10). Освен това, четири одитирани проекта в областта на върховенството на закона са били забавени с повече от два месеца (проекти № 1, 2, 3 и 5)59. В един случай това закъснение е оказало сериозно въздействие върху резултатите от проекта (проект № 1) и е показало, че турските органи не са били достатъчно подготвени да осъществят проекта. В друг случай (проект № 5) въздействието от закъснението е било намалено поради факта, че Комисията е разрешила удължаване с пет месеца. Като цяло тези закъснения са били показателни за слабия административен капацитет на Министерството на вътрешните работи и Министерството на правосъдието за навременно изпълнение на проектите по ИПП (вж. точка 46).

Каре 10

Проект за разминиране на източните граници на Турция (проект № 1)

През декември 2014 г. е положено началото на първия етап от този проект, осъществен от Програмата на ООН за развитие (ПРООН) на границите на Турция с Армения и Иран. Той е включвал голяма хуманитарна операция за разминиране, която е била забавена до такава степен, че до март 2017 г. са били разминирани по-малко от 15 % от планираната площ, а вторият етап на проекта, планиран на границите с Иран и Ирак, който е бил забавен със 21 месеца, не е могъл да започне. Въпреки удължаването на първия етап със 7,5 месеца, ще бъде невъзможно проектът да бъде завършен в рамките на крайните срокове за окончателно сключване на договори и плащане по програмата на ИПП съответно до края на 2017 г. и 2018 г. Към септември 2017 г. вече са били изплатени повече от 43 млн. евро.

Неуспехите на проекта са се дължали главно на липсата на административен капацитет на Министерството на отбраната за навременно предоставяне на надеждни и пълни регистри на мините, както и на голямото текучество на персонал по проекта. Освен това министерството е допринесло за допълнителни закъснения поради забавеното създаване на TURMAC – турския орган за разминиране.

Програмирането на ИПП е било значително забавено

46

Освен закъсненията при изпълнението на проектите по ИПП І, закъсненията в програмирането на ИПП І са били значителни и неблагоприятни, тъй като са довели до намаляване на оставащото финансиране и на времето, с което са разполагали турските министерства, за да изпълнят следващия бюджет и проекти по ИПП ІІ.

47

Например през 2017 г. турските органи все още е трябвало да сключат договори в размер на повече от 93 % в рамките на споразумението за финансиране по ИПП от 2014 г. (вж. таблица 1), което показва значително забавяне на изпълнението. Това забавяне вече е било видимо поради размера на отменените бюджетни кредити по отношение на двете предходни споразумения за финансиране, който е възлизал на повече от 110 млн. евро60.

Таблица 1

Процент на отменените бюджетни кредити и средства, които да бъдат договорени от годишните средства по ИПП, по програмни години

Споразумение за финансиране Финансиране от ЕС
(в евро)
Отменена сума
(в евро)
% отменени бюджетни кредити % суми, които да бъдат договорени
2012 225,749,161 56,437,290 25% Изтекли
2013 236,750,014 53,979,003 23% Изтекли
2014 366,040,000 Все още не са определени Няма данни 93%
2015 255,100,000 Все още не са определени Няма данни 92%
2016 477,890,000 Все още не са определени Няма данни 100%

Източник: Европейска комисия, септември 2017 г.

48

Причините за това забавяне са трайни и поради това са добре известни на Комисията и на турските органи61. През 2017 г. трите основни причини са следните:

  1. Според ЦЗФД и делегацията на ЕС, слабият административен капацитет в някои министерства при изготвянето на предложения за проекти, особено за открити тръжни процедури, е довел до големи забавяния;
  2. Трудностите на Турция при осигуряването на плавен преход от ИПП І към ИПП ІІ, по-специално при преминаването към секторен подход и справянето с по-строги отговорности за оперативните структури на водещите институции, представени в приложение VІ, поради което Турция е трябвало да управлява проекти, които са били все по-сложни и многобройни;
  3. Прекомерното текучество на персонал в ЦЗФД. Както е представено на фигура 2, годишното текучество на персонал в ЦЗФД след 2002 г. често е било над 20 %.

Фигура 2

Численост и текучество на персонала в ЦЗФД по години от неговото създаване

Източник: Анализ на ЕСП въз основа на данни от ЦЗФД (март 2017 г.).

49

Трайните проблеми с персонала на ЦЗФД са съществено затруднение за бъдещето изпълнение на ИПП: Текучеството на персонала е голямо и честото наемане на персонал означава, че значителна част от работното време трябва да се инвестира за наставничество и обучение на новопостъпилите служители.

50

Докато НКИПП координира и наблюдава всички програми по ИПП с цел улесняване на изпълнението, НРБК акредитира, наблюдава и контролира ЦЗФД, както и оперативните структури на ИПП в Турция62. Въпреки че очевидно са били в състояние да предприемат действия, нито НКИПП, нито НРБК своевременно са поели отговорност за широкоразпространените закъснения при програмирането на ИПП. Ето защо проблемите с персонала са продължили да съществуват. Тези трудности при ефективното справяне с прекомерното текучество на персонала на ЦЗФД ще допринесат допълнително за забавяния на провеждането на тръжни процедури и възлагането на договори за проектите.

51

Едва през втората половина на 2016 г. Министерството на финансите е започнало да извършва подробни анализи на работното натоварване, както и да прилага стратегии за набиране и задържане на персонала за всяка от оперативните структури на ИПП с цел намаляване на натрупаните закъснения63. Следователно е твърде рано за оценка на резултатите от тези мерки.

Устойчивостта на проектите е застрашена поради липсата на политическа воля

52

За да може ИПП да изпълни целите си за укрепване на административния капацитет на Турция и привеждане на държавата в съответствие с достиженията на правото на ЕС, е необходимо положителният принос на проектите по ИПП, описан в точки 4044 (например изграждане на капацитет, разпространение на добри практики), да бъде запазен във времето. Например това се отнася за осъществяването и поддържането на законодателни или административни реформи, използването на кодекси на поведение, наръчници и ръководства, и когато обученият персонал продължава да работи активно в областта, за която е бил обучен.

53

Сметната палата оцени устойчивостта на извадката от 15 проекта чрез задълбочен преглед на проектната документация, посещения на място и събеседвания със заинтересованите страни по проектите. Сред 14-те проекта от извадката, които са били осъществени, Сметната палата установи, че в шест случая Комисията и турските органи са успели да превърнат крайните продукти от проекта в резултати, които е вероятно да бъдат устойчиви: Един проект в областта на върховенството на закона, три в областта на управлението и два в областта на човешките ресурси64.

54

В каре 11 е показан пример за одитиран проект в областта на управлението и е обяснено защо има вероятност той да бъде устойчив.

Каре 11

„Капацитет за планиране на местните инвестиции“ (проект № 9), който е вероятно да бъде устойчив

През 2015 г. и 2016 г. този пилотен проект на стойност 2 млн. евро е подобрил капацитета за планиране и координиране на инвестициите на публичната администрация в една турска провинция чрез изграждане на капацитета ѝ за анализиране и насърчаване на предложенията за местни инвестиции. По-специално по проекта е разработено ръководство за планиране на местните инвестиции и са обучени 231 експерти по планиране от провинцията.

Вероятността проектът да бъде устойчив е голяма: Към момента на извършване на одитното посещение (март 2017 г.) ръководството за планиране на местните инвестиции все още се използваше и по-голямата част от експертите по планиране от провинцията работеха активно. Съгласно проучване на независим консултант, голяма част от респондентите (85,5 %) са считали, че техният опит може да бъде последван в цяла Турция. От основно значение за устойчивостта на проекта е бил фактът, че той се е ползвал с голяма политическа воля, тъй като министърът на вътрешните работи изрично е насърчил проекта.

55

За осем от останалите 13 осъществени проекта обаче Сметната палата установи, че крайните резултати по проектите са били застрашени или не е имало вероятност да бъдат устойчиви65. Причините за това са обобщени в таблица 2.

Таблица 2

Осъществени проекти по ИПП І в Турция: Причини, поради които устойчивостта е застрашена

Проект № Липса на политическа воля Голямо текучество на персонала Слаб административен капацитет Липса на или недостатъчна обвързаност с условия
1 -
2 - -
3 -
4 -
8 -
11 - - -
13 - -
15 - -

Източник: ЕСП, септември 2017 г.

56

Сметната палата установи, че основната причина, поради която тези осем проекта по ИПП І са били изложени на риск от неустойчивост, е била липсата на политическа воля, която се е влошила в контекста на отстъплението от реформите от страна на Турция (например масови уволнения и временни отстранявания от длъжност на държавни служители, ограничения на гражданското общество). В каре 12 и на снимка 3 е представен пример за такъв проект.

Каре 12

„Подобряване на гражданския надзор“ (Проект № 3)

Целта на този проект в областта на върховенството на закона е била да подготви законодателни промени, както и организационни промени (местни комисии за сигурност) и да предостави специализирани материали за обучение (вж. снимка 3). ПРООН е осъществила този проект на стойност 3,5 млн. евро за Министерството на вътрешните работи. Министерството е имало нужда от осеммесечно удължаване, за да завърши проекта, главно поради слабости в административния му капацитет, като например липса на ясна представа за понятието „граждански надзор“, слабо участие на жандармерията, текучество на основния персонал и административни промени. Проектът вероятно няма да бъде устойчив поради две основни причини.

Местните комисии за сигурност са от решаващо значение за този проект и ще включват гражданското общество, за да подобрят гражданския контрол над силите за вътрешна сигурност (полиция, брегова охрана и жандармерия). Неотдавнашното използване на временни дискреционни правомощия от страна на силите за вътрешна сигурност в Турция без подходящ граждански надзор66 в действителност обаче отслабиха гражданския надзор над тези сили.

Въпреки че целта му е била разгледана от два последователни проекта по ИПП (2008—2010 г. и настоящия, през 2012—2015 г.), съгласно окончателния доклад за проекта допълнителните ресурси са от решаващо значение за гарантирането на устойчивост. Тъй като в рамките на ИПП ІІ (ИПП 2014 г.) е планиран трети етап, това показва, че проектът е силно зависим от донори.

57

Освен това намаляването на оставащото финансиране и на предоставеното време на турските министерства за изпълнение на проектите по ИПП (вж. точки 46 и 47) ще намали капацитета им за съгласуване на следващите договори във връзка със същия проект или за отговаряне на нуждите, върху които ИПП или Турция все още не са се фокусирали. Следователно закъсненията при програмирането от страна на Турция се отразяват и върху цялостната устойчивост на проектите по ИПП.

Снимка 3

Копия на финансирани по ИПП експертни проучвания, изготвени за Министерството на вътрешните работи с цел подобряване на гражданския надзор над силите за вътрешна сигурност на Турция.

Източник: Европейска сметна палата.

Заключения и препоръки

58

Сметната палата стигна до заключението, че целите на ИПП са били добре планирани от Комисията, по-специално защото тя правилно е определила необходимите изисквания за постигане на напредък по присъединяването към ЕС и е направила окончателни оценки на секторния подход. На практика обаче изразходваните средства по ИПП не са отговорили в достатъчна степен на някои основни нужди на секторите на върховенството на закона и на управлението, където някои важни реформи са закъснели. В областите, в които е имало по-голяма политическа воля, като например митници, заетост и данъчно облагане, проектите по ИПП І са допринесли за привеждането на Турция в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на нейния административен капацитет. Устойчивостта на тези резултати обаче е изложена на риск заради трудностите при изразходването на предоставените средства по ИПП и отстъплението от реформите. Ето защо Сметната палата счита, че ефективността на ИПП е била ограничена.

59

По отношение на проектирането на ИПП, Сметната палата установи, че Комисията е определила правилно целите на ИПП, тъй като те са били конкретни и в съответствие с правната рамка. По-конкретно целите на ИПП за върховенството на закона, управлението и човешките ресурси са били подходящи и основани на нуждите, които Турция е определила за своето привеждане в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на нейния административен капацитет (точки 1920).

60

В действителност обаче изразходваните средства за целите на ИПП І почти не са отговорили на някои основни нужди: независимостта и безпристрастността на съдебната система, борбата срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност, свободата на печата, предотвратяването на конфликти на интереси и засилването на ролята на външните одити и гражданското общество. Съгласно собствения анализ на Комисията, напредъкът в тези области от няколко години е бил незадоволителен, тъй като липсва политическа воля от страна на турските органи (точки 2126).

Препоръка 1 – По-добро насочване на средствата по ИПП съгласно определените цели

От началото на програмата по ИПП за 2018 г. нататък Комисията следва да насочва по-добре средствата по ИПП в областите, в които реформите са закъснели и са необходими за надеждния напредък по присъединяването към ЕС, по-специално за независимост и безпристрастност на съдебната система, борба срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност, засилване на свободата на печата, предотвратяване на конфликти на интереси и засилване на ролята на външните одити и гражданското общество.

Целева дата на изпълнение: От началото на програмата по ИПП за 2018 г. нататък.

61

Комисията е решила да приложи ИПП ІІ чрез секторния подход, съгласно който ИПП да подпомага секторни реформи, а не самостоятелни проекти. Преди да приложи този нов подход, Комисията е оценила готовността на секторите да усвоят финансирането от ИПП ІІ. Тези секторни оценки са предвиждали подходящ и убедителен анализ, чрез който да се определи къде може да се приложи ИПП ІІ с използване на секторния подход. Те обаче невинаги са били изчерпателни, по-специално в случая на три от петте използвани критерия за оценка: координация на донорите в Турция, анализ на секторния бюджет и неговата рамка за оценка на изпълнението (точки 2729).

Препоръка 2 – Подобряване на оценките на секторния подход

При следващата актуализация на своите оценки на секторния подход Комисията следва да обхване напълно всички основни характеристики на координацията на донорите в Турция, анализа на секторния бюджет и по-специално неговата рамка за оценка на изпълнението.

Целева дата на изпълнение: 31 март 2019 г.

62

В допълнение към финансирането от ЕС, за насърчаване на процеса на реформи може да допринесе и обвързаността с условия в рамките на ИПП. Въпреки продължаващия незадоволителен напредък, изтъкнат в докладите ѝ относно Турция, Сметната палата установи, че Комисията не е използвала активно обвързаността с условия в рамките на ИПП за подпомагане на реформите в приоритетните сектори, в които напредъкът е бил незадоволителен. По-специално Комисията рядко е използвала такива условия, като например възможността отново да се централизира управлението на проектите по ИПП или корективни мерки, ако условията по проекта не са изпълнени. Освен това възможността за преустановяване на финансирането по ИПП І, ако не са спазени принципите на демокрация и върховенство на закона, не е отразена изрично в регламентите за ИПП ІІ (точки 3034).

63

По отношение на изпълнението на ИПП, като цяло одитираните проекти са постигнали планираните крайни резултати, което е допринесло за привеждането на Турция в съответствие с достиженията на правото на ЕС и за укрепването на нейния административен капацитет, въпреки че те често са имали закъснения. Сметната палата установи, че устойчивостта на тези положителни резултати е застрашена главно поради липсата на политическа воля, както и поради масовите уволнения, временното отстраняване на държавни служители и ограниченията по отношение на гражданското общество (точки 3538, 4045 и 5257).

Препоръка 3 – По-голямо използване на обвързаност с условия

Като се има предвид въздействието, което отстъплението от реформите вече има върху устойчивостта на проектите в Турция, Комисията следва да увеличи използването на обвързаност с условия на политиката и проектите, като:

  1. Отправи предложение към Комитета за ИПП II да измени общия размер на отпуснатите средства по ИПП ІІ за година „N“, включително чрез пренасочване или намаляване на средствата по ИПП ІІ, с цел да се справи със случаи на изоставане в секторите на върховенството на закона и управлението, установени в нейния годишен доклад относно Турция през година „N-1“;
  2. До края на 2017 г. и 2020 г. реши дали да отпусне на Турция възнаграждение за резултатите. Това решение следва да отразява точно постигнатия напредък по разширяването, прилагането на ИПП и постигането на добри резултати;
  3. Използва във все по-голяма степен режима на пряко управление, за да отговори на основните нужди при липса на политическа воля, по-специално за борба с корупцията по високите етажи и организираната престъпност, засилване на свободата на печата, предотвратяване на конфликти на интереси и засилване на ролята на гражданското общество.
  4. За новите проекти и когато е приложимо, определи условия под формата на минимални изисквания за подпомагане на навременното постигане на очакваните крайни резултати и устойчивост. Когато тези условия не са изпълнени, това следва да доведе до корективни мерки (например преустановяване на плащането, отмяна на проекта).

Целева дата на изпълнение: а) от 31 декември 2018 г. нататък; б): 31 декември 2018 г. и 31 декември 2020 г.; в) и г): 31 декември 2018 г.

64

Установени са недостатъци при мониторинга на изпълнението на проектите – например проектите не са избрани от рамката на Комисията за ориентиран към резултатите мониторинг (ОРМ), а показателите понякога са били неподходящи или ненадеждни, или не са били придружени от подходяща базова стойност (точка 39).

Препоръка 4 – Подобряване на мониторинга на изпълнението на проектите

Комисията следва да разшири обхвата на своите доклади от ОРМ във връзка с финансираните от ЕС операции в Турция и да подобри уместността и надеждността на показателите по проектите, като включи наличието на базови данни, когато е приложимо.

Целева дата на изпълнение: От 2018 г. нататък.

65

Друг източник на безпокойство е, че поради широко разпространените закъснения при програмирането и изпълнението, ИПП е бил значително забавен. Това е довело до намаляване на финансирането и на времето, с което турските органи са разполагали за изпълнението на последващия бюджет на ИПП ІІ и на проектите, и допълнително ще допринесе за забавяне на провеждането на тръжни процедури и възлагането на договори за проектите. Причините за тези забавяния са били известни — слабият административен капацитет в някои министерства за изготвяне на предложения за проекти, преходът към секторния подход и прекомерното текучество на персонала в ЦЗФД, което управлява по-голямата част от средствата по ИПП, изразходвани в Турция (точки 4651).

Препоръка 5 – Намаляване на забавянията чрез селективно прилагане на непрякото управление

В рамките на ИПП ІІ Комисията следва да прилага селективно непрякото управление, като взема предвид обема на участващите средства, сложността на проектите, които ще бъдат изготвени и за които ще бъдат обявени тръжни процедури от турските органи, както и капацитета на ЦЗФД.

Целева дата на изпълнение: Постепенно, като се започне незабавно.

Настоящият доклад е приет от Одитен състав III с ръководител Karel PINXTEN — член на Сметната палата, на заседанието му от 6 февруари 2018 г. в Люксембург.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE
Председател

Приложения

Приложение І

Ключови събития за разбиране на отношенията между ЕС и Турция

1950 г. 13 април – Турция става член на Съвета на Европа
1954 г. 18 май – Турция ратифицира Европейската конвенция за правата на човека
1959 г. 31 юли –Турция кандидатства за асоцииране към Европейската икономическа общност
1963 г. 12 септември – Турция подписва споразумението за асоцииране с Европейската икономическа общност, което отваря достъпа на държавата до програмите на Общността (а по-късно и на Съюза)
1987 г. 14 април –Турция кандидатства за членство в Европейската икономическа общност
1995 г. 31 декември – Споразумението за митнически съюз между ЕС и Турция влиза в сила
1999 г. 12 декември – Съветът одобрява Турция за държава кандидатка
2001 г. 24 март – Съветът приема първото Партньорство за присъединяване с Турция; последното е щяло да бъде прието на 18 февруари 2008 г.
2005 г. 3 октомври – Официално започват преговорите за присъединяване на Турция
2006 г. 12 юни – Отворена е първата глава за преговори на Турция (25 – Наука и изследователска дейност)
2010 г. Септември – Парламентът на Турция изменя конституцията, за да увеличи отговорността на военните пред гражданските съдилища и да увеличи правомощията на законодателните органи да назначават съдии. Противниците на референдума критикуват това като намаляване на независимостта на армията и на съдебната система
2011 г. Декември – Тъй като от 2006 г. са отворени само 13 глави, Съветът приема положителната програма, която има за цел да даде нов тласък на преговорите за присъединяване
2013 г. Май – Протестите в парка „Гези” в Истанбул водят до арестуването на много турски граждански по подозрения за принадлежност към терористична организация
17 и 25 декември – Четирима министри, роднини на членове на кабинета и различни държавни служители и бизнесмени са обвинени в корупция на високо равнище; следват масови преназначавания и уволнения на прокурори, съдии и полицейски служители
2014 г. 14 декември – След съгласувани действия на правоприлагащите органи са задържани известни турски журналисти и представители на медиите
2016 г. 30 юни – Отворена е 16-ата глава за преговори (33 – Финансови и бюджетни разпоредби)
15 юли – Опит за военен преврат води до 241 смъртни случая и 2 196 ранени. Турция приписва неуспешния преврат на движението „Гюлен“, което счита за терористична организация
9 и 10 декември 2016 г.: Венецианската комисия приема становища, в които се изразяват сериозни опасения във връзка с широкоразпространената употреба на извънредни укази
2017 г. 10 и 11 март – Венецианската комисия приема становища, в които се изразяват сериозни опасения във връзка с измененията на конституцията за прехвърляне на правомощия на президента на републиката, както и с широкоразпространената употреба на извънредни укази по отношение на свободата на медиите
16 април – При проведения референдум за новата конституция по-голямата част от хората гласуват в полза на това Турция да се превърне от парламентарна демокрация в президентска система

Източник: ЕСП въз основа на данни от Европейската комисия.

Приложение II

Състояние на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС

Глава Заглавие Състояние на преговорите за присъединяване
1 Свободно движение на стоки Не е отворена
2 Свободно движение на работници Не е отворена
3 Право на установяване и свободно предоставяне на услуги Не е отворена
4 Свободно движение на капитали Отворена
5 Обществени поръчки Не е отворена
6 Дружествено право Отворена
7 Законодателство в областта на интелектуалната собственост Отворена
8 Политика в областта на конкуренцията Не е отворена
9 Финансови услуги Не е отворена
10 Информационно общество и медии Отворена
11 Селско стопанство и развитие на селските райони Не е отворена
12 Безопасност на храните, ветеринарна и фитосанитарна политика Отворена
13 Рибарство Не е отворена
14 Транспортна политика Не е отворена
15 Енергетика Не е отворена
16 Данъчно облагане Отворена
17 Икономическа и парична политика Отворена
18 Статистика Отворена
19 Социална политика и заетост Не е отворена
20 Предприятия и промишлена политика Отворена
21 Трансевропейски мрежи Отворена
22 Регионална политика и координиране на структурните инструменти Отворена
23 Съдебна система и основни права Не е отворена
24 Правосъдие, свобода и сигурност Не е отворена
25 Наука и изследователска дейност Затворена
26 Образование и култура Не е отворена
27 Околна среда и изменение на климата Отворена
28 Здравеопазване и защита на потребителите Отворена
29 Митнически съюз Не е отворена
30 Външни отношения Не е отворена
31 Външна политика, политика на сигурност и отбрана Не е отворена
32 Финансов контрол Отворена
33 Финансови и бюджетни разпоредби Отворена
34 Институции Не е отворена
35 Други въпроси Не е отворена

Източник: Европейска комисия, 2017 г.

Приложение ІІІ

Отпуснати средства, процент на общо отпуснатите средства и договорени суми за избраните приоритетни сектори за секторите по ИПП в Турция

ИПП I (2007—2013 г.)

(в евро)

Компоненти Отпуснати средства % отпуснати средства Договорени средства
Подпомагане на прехода и институционално изграждане (I) Върховенство на закона 548,702,551 11.98% 452,341,541
Управление 681,747,546 14.88% 649,386,948
Други 388,179,777 8.47%
Регионално и трансгранично сътрудничество (II) 7,000,000 0.15%
Регионално развитие (III) 1,626,891,869 35.51%
Развитие на човешките ресурси (IV) 455,055,077 9.93% 395,641,762
Развитие на селските райони (V) 873,890,000 19.07%
Общ сбор 4,581,466,820 100%
ИПП II (2014—2020 г.)

(в евро)

Сектори Отпуснати средства % отпуснати средства Договорени средства
Върховенство на закона и основни права 624,900,000 13.91% 44,793,588
Управление и демокрация 956,500,000 21.30% 170,771,646
Енергетика 93,500,000 2.08%
Земеделие 912,200,000 20.31%
Транспорт 442,800,000 9.86%
Околна среда 644,600,000 14.35%
Конкурентоспособност и иновации 344,400,000 7.67%
Образование, заетост и социални политики 435,000,000 9.69% 0
Териториално и регионално сътрудничество 36,995,265 0.82%
Общ сбор 4,490,895,265 100%

Бележка: Избраните сектори за настоящия одит са показани на зелен фон.

Източник: Европейска комисия, данни към 30.9.2017 г.

Приложение IV

Общ преглед на одитираните проекти по ИПП І

№° Проект Договорена сума (в евро) Изплатена сума (в евро) % усвоени средства (изплатени/
договорени)
Сектор Компонент Начало на проекта Планиран край Удължен срок Действителна дата на приключване Крайни резултати Забавяния Устойчивост Забавяне (K-I) Период на проекта % закъснение
1 Социално-икономическо развитие чрез разминиране и повишаване на капацитета за наблюдение на границите по източните граници на Турция – Етапи І и ІІ 65,481,515 43,452,609 66% Върховенство на закона Етап I 29.5.2015 г. 29.5.2017 г. 15.12.2017 г. 196 720 27%
Етап II 10.12.2015 г. 15.3.2017 г. 31.12.2018 г. 645 455 142%
2 Подобрени отношения между средствата за масово осведомяване и съдебната система 1,615,000 1,453,500 90% Върховенство на закона 7.5.2013 г. 15.2.2015 г. 30.10.2015 г. 255 638 40%
3 Подобряване на гражданския надзор в Турция — Етап ІІ 3,800,000 3,433,935 90% Върховенство на закона 27.7.2012 г. 27.7.2014 г. 27.3.2015 г. 240 720 33%
4 Подобрена ефективност на наказателноправната система в Турция 3,220,000 2,534,872 79% Върховенство на закона 12.3.2012 г. 12.12.2014 г. 12.12.2014 г. 0 990 NA
5 Ефективност на борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма 2,493,879 2,341,879 94% Върховенство на закона Туининг 2.3.2015 г. 2.3.2017 г. 1.8.2017 г. 1.8.2017 г. 149 720 21%
Доставки 16.12.2015 г. 30.7.2016 г. 30.7.2016 г. 0 224 NA
Общо за сектора на върховенството на закона 76,610,394 53,216,795 69%
6 Укрепване на институционалния капацитет на службата на НРБК в Турция при изпълнението на нейните задачи във връзка с прилагането на ИПП 220,607 192,506 87% Управление 21.1.2016 г. 7.9.2016 г. 7.9.2016 г. 0 226 0%
7 Борба срещу сивата икономика и подобряване на административния капацитет на приходната администрация на Турция 2,569,950 1,027,980 40% Управление 21.3.2016 г. 21.2.2018 г. NA NA NA
NA NA NA
8 Укрепване на развитието на гражданското общество и засилване на сътрудничеството между публичния сектор и гражданското общество в Турция (Компонент І) 3,757,500 3,473,908 92% Управление 1.6.2012 г. 26.11.2014 г. 1.12.2015 г. 1.12.2015 г. 365 895 41%
9 Капацитет за планиране на местните инвестиции 1,714,500 1,714,500 100% Управление 1.11.2014 г. 3.11.2016 г. 3.11.2016 г. 0 722 0%
10 Модернизация на митническата администрация в Турция VІІ 7,083,015 4,856,998 69% Управление Туининг 1 21.12.2015 г. 16.6.2016 г. 16.6.2016 г. 0 175 0%
Туининг 2 21.12.2015 г. 20.9.2017 г. 20.11.2017 г. NA 629 NA
Туининг 3 8.12.2015 г. 8.6.2016 г. 8.6.2016 г. 0 180 0%
Услуга 1 8.2.2016 г. 8.2.2018 г. NA 720 NA
Услуга 2 7.3.2016 г. 6.9.2017 г. 6.9.2017 г. 0 539 0%
Доставки 7.9.2015 г. 17.9.2016 г. 17.9.2016 г. 0 370 0%
Общо за сектора на управлението 15,345,572 11,265,892 73 %
11 Обучение и инициатива за предприемачество в областта на производството на облекла 2,517,049 1,482,684 59% Човешки ресурси Услуга 20.1.2016 г. 19.9.2017 г. 19.9.2017 г. 0 599 0%
Доставки 31.5.2016 г. 27.9.2016 г. 16.1.2017 г. 109 117 93%
12 Успешно развиване на предприемаческата екосистема в Анкара с цел повишаване на младежката заетост 2,086,710 1,059,219 51% Човешки ресурси Услуга 27.6.2016 г. 27.10.2017 г. 27.10.2017 г. 0 480 0%
Доставки 11.1.2016 г. 29.3.2017 г. 15.5.2017 г. 46 438 11%
13 Насърчаване на декларираната заетост чрез по-добри насоки и проверки 4,179,877 4,094,551 98% Човешки ресурси Услуга 16.9.2014 г. 15.9.2016 г. 15.10.2016 г. 30 719 4%
Доставки 26.3.2014 г. 26.7.2014 г. 13.11.2014 г. 107 120 89%
14 Развитие на капацитета на служителите и работодателите чрез информационни и комуникационни технологии 2,392,321 964,321 40% Човешки ресурси Услуга 17.12.2015 г. 17.8.2017 г. 17.10.2017 г. 17.10.2017 г. 60 600 10%
Доставки 22.6.2016 г. 20.10.2016 г. 15.12.2016 г. 55 118 47%
15 Насърчаване на социалното приобщаване в райони, гъсто населени с ромско население 8,440,644 3,912,423 46% Човешки ресурси Услуга 9.11.2015 г. 8.11.2017 г. 719 0%
Доставки 20.10.2015 г. 1.4.2016 г. 2.11.2016 г. 211 161 131%
Общо за сектора на човешките ресурси 19,616,600 11,513,198 59%
Общ сбор 111,572,566 75,995,885 68%

Източник: Анализ на ЕСП въз основа на дати и данни на Европейската комисия към 30.9.2017 г.

Крайни продукти и услуги Забавяния Устойчивост
Предоставени за 2 или по-малко месеца Вероятна
Частично предоставени Повече от 2 месеца, но отражението е намалено Застрашена
Не са предоставени Повече от 2 месеца, отражението не е намалено Не е вероятна
Етапът на изпълнение не е позволил да се направи оценка

Действителна дата на приключване: Край по договор (приключване, изтичане на срока или очаквана дата на приключване).

Приложение V

Списък на одитните събеседвания, проведени в Турция през 2017 г.

Посещения Наименование на посетения субект
13 март Делегация на ЕС, посланик и различни отдели
14 март Министерство по европейските въпроси, посланик/национален координатор по ИПП и дирекция „Финансово сътрудничество“
14 март Сметна палата на Турция, председател
15 март Министерство на вътрешните работи, отдел „Европейски въпроси и външни отношения“
15 март Министерство на вътрешните работи (Бюро за управление на границите, Турски център за борба срещу противопехотните мини), с делегати от Министерството на отбраната
15 март ПРООН (служба за обслужване на проекти)
15 март Министерство по европейските въпроси, екип на гражданското общество
15 март Министерство на вътрешните работи, отдел „Стратегическо развитие“
16 март Министерство на правосъдието (различни отдели)
16 март Съвет на Европа (служба за обслужване на проекти)
16 март Министерство на финансите, Приходна администрация
16 март Съвет на контрольорите на хазната, одитиращ орган за ИПП
17 март Подсекретариат на Министерството на финансите, Централно звено за финансиране и договаряне по ИПП
17 март Екип от старши съветници от Подкрепа за подобряване на администрацията и управлението (SIGMA), оценяващи Турция
17 март Подсекретариат на Министерството на финансите, Национален разпоредител с бюджетни кредити по ИПП
20 март Контролен съвет към министър-председателя, Координационна служба за борба с измамите
20 март Министерство на митниците и търговията, Главна дирекция за ЕС и външни отношения и Главна дирекция за митническо правоприлагане
20 март Министерство на труда и социалната сигурност, дирекция „ЕС и финансова помощ“
20 март Агенция за развитие в Анкара
21 март Световната банка
21 март Социалноосигурителна институция
21 март Близкоизточен технически университет
21 март Министерство на семейството и социалните политики
21 март Министерство на финансите (Комисия за разследване на финансови престъпления), с делегати от Агенцията за банково регулиране и надзор на Турция
22 март Агенция за развитие на Източното Черноморие в Трабзон
22 март Център за обществено образование в Гиресун
22 март Министерство на развитието
22 март Делегация на ЕС
23 март Център за социални услуги в Истанбул

Източник: ЕСП. Всички посещения бяха проведени в Анкара, освен ако не е посочено друго.

Приложение VI

Непряко управление по ИПП І

ИПП І

 

Непряко управление по ИПП ІІ

ИПП ІІ

Отговори на Комисията

Констатации и оценки

Каре 3 — Финансиране по ИПП в подкрепа на свободата на печата (2007—2016 г.)

Комисията отбелязва, че по ИПП II 35 % от индикативните средства за периода 2014—2020 г. са предназначени за подкрепа на демокрацията и върховенството на закона. Основните права, включително свободата на печата, са несъмнена приоритетна област. Поради цялостното забавяне на започването на привеждането в действие на ИПП II изпълнението на тези проекти все още не е започнало. Комисията би искала да подчертае, че ИПП не е единственият инструмент за подкрепа на свободата на печата. Европейският инструмент за демокрация и права на човека (ЕИДПЧ) и Механизмът за подкрепа на гражданското общество са допълнителни инструменти. Например по линия на ЕИДПЧ през периода 2013—2016 г. към Турция бяха насочени 7 проекта, свързани с медиите.

Каре 9 — „Подобрени отношения между средствата за масово осведомяване и съдебната система“ (проект № 2)

Комисията отбелязва, че докладите от ОРМ предоставят информация за напредъка по изпълнението на даден проект към определен момент.

Заключения и препоръки

Препоръка 1 — По-добро насочване на средствата по ИПП съгласно определените цели

Комисията приема тази препоръка.

Комисията взема под внимание целевата дата за изпълнението и ще обмисли пренасочването в рамките на програмирането за 2018 г., като се съобразява с политическите насоки.

Комисията отбелязва, че напредъкът в такива чувствителни области зависи не само от финансирането по ИПП, а в по-голяма степен от политическата воля на турските органи.

Препоръка 2 — Подобряване на оценките на секторния подход

Комисията приема тази препоръка.

Препоръка 3 — По-голямо използване на обвързаност с условия

Комисията приема тази препоръка.

Препоръка 4 — Подобряване на мониторинга на изпълнението на проектите

Комисията приема тази препоръка.

Препоръка 5 — Намаляване на забавянията чрез селективно прилагане на непрякото управление

Комисията приема тази препоръка.

Акроними и съкращения

ИПП — Инструмент за предприсъединителна помощ

МЕВ — Министерство по европейските въпроси

НКИПП — Национален координатор по ИПП

НРБК — Национален разпоредител с бюджетни кредити

ОГО — Организация на гражданското общество

ОРМ — Ориентиран към резултатите мониторинг

ПРООН — Програма на ООН за развитие

УПФ — Управление на публичните финанси

ЦЗФД — Централно звено за финансиране и договаряне

Бележки

1 В приложение I са посочени ключовите събития в отношенията между ЕС и Турция.

2 На турски: „Adalet ve Kalkınma Partisi“.

3 Комитетът за ИПП II, който е председателстван от Комисията, е учреден с член 13 от Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП II). Той е поел отговорностите на „Комитета за ИПП“ на ИПП I, който е учреден с член 14 от Регламент (ЕО) № 1085/2006 на Съвета от 17 юли 2006 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП).

4 При непрякото управление задачите за изпълнението на бюджета се делегират и изпълняват от субекти, оправомощени от Комисията (например бенефициентът на ИПП II или определен от него субект, международни организации). Вж. член 188 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1) (Финансов регламент). Преди това, в рамките на ИПП І, режимът на управление на бюджета, възложен на турските органи, се е наричал „децентрализирана система за изпълнение“ или ДСИ. Вж. приложение VІ за графично представяне на непрякото управление.

5 Проценти въз основа на данни от Комисията (2017 г.).

6 „Оценка на секторния подход в рамките на помощта по ИПП ІІ“, Пътна карта, Генерална дирекция „Политика за съседство и преговори за разширяване“, ноември 2016 г., и „Очертаване на секторните стратегии“, Окончателен доклад, 28 февруари 2014 г.

7 Вж. Годишния доклад на Комисията относно Турция, 2016 г., стр. 9.

8 Резолюция на Европейския парламент от 24 ноември 2016 г. относно отношенията между ЕС и Турция, точка 1.

9 Доклад на Комисията относно Турция 2016 г., стр. 18 и 19, и „Turkey says purge of judiciary over after sacking 4 000“ („Турция твърди, че прочистването на съдебната система е приключило след уволнението на 4 000 служители“), 26 май 2017 г. (вж. https://www.ft.com).

10 Анализ на ЕСП на персонала на Сметната палата на Турция между декември 2015 г. и декември 2016 г.; Докладите за отчетност на Сметната палата на Турция са достъпни на турски език на адрес www.sayistay.gov.tr. За съобщенията в пресата вж. новинарската емисия (на турски език) от 11 август 2016 г. на https://www.haberler.com/sayistay-da-feto-operasyonu-8692128-haberi/ и „Detention warrants issued for 41 Court of Accounts employees over Gülen links“ („Издадени са заповеди за задържане на 41 служители на Сметната палата заради връзки с „Гюлен“), 4 април 2017 г. (https://stockholmcf.org).

11 Доклад на Комисията относно Турция 2016 г., стр. 86, и „Turkey in turmoil and chaos since purge aimed at dissenters“ („Смут и хаос в Турция след чистката на дисиденти“), 12 април 2017 г. (вж. https://www.nytimes.com/2017/04/12/world/europe/turkey-erdogan-purge.html?_r=1).

12 В своя Специален доклад № 16/2009, „Управление на предприсъединителната помощ за Турция от страна на Европейската комисия“, ЕСП обхвана схемата „Предприсъединителна помощ за Турция“ (предшественика на ИПП) и извърши одит на извадка от проекти от националните програми от 2002 г. до 2004 г.

13 Приложението към Решението на Съвета от 18 февруари 2008 г. относно принципите, приоритетите и условията на Партньорството за присъединяване с Република Турция съдържа следните средносрочни приоритети, чиято обща цел е „административният капацитет“: демокрация и правова държава, права на човека и закрила на малцинствата, както и глави 5 „Обществени поръчки“, 16 „Данъчно облагане“, 19 „Социална политика и заетост“, 23 „ Съдебна система и основни права“, 24 „Правосъдие, свобода и сигурност“, 29 „Митнически съюз“ и 32 „Финансов контрол“.

14 В приложение ІІІ са посочени отпуснатите средства за ИПП І и ИПП ІІ. Приложение IV съдържа пълния списък на одитираните проекти.

15 Както е определено в Регламент (ЕС) № 236/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за определяне на общи правила и процедури за изпълнението на инструментите на Съюза за финансиране на външната дейност, съображение 12 от преамбюла и член 12 (OB L 77, 15.3.2014 г., стр. 95).

16 В приложение V са посочени всички публични организации, с които са проведени събеседвания в Турция. Освен това Сметната палата организира три срещи на фокусни групи в Турция с повече от десет различни ОГО.

17 Този механизъм ще бъде обект на одит на изпълнението през 2018 г.

18 За ИПП І Документът за многогодишно планиране (2011 – 2013 г.), а за ИПП ІІ – Индикативният стратегически документ за Турция (2014 – 2020 г.).

19 Вж. Регламент (EО) № 1085/2006 на Съвета от 17 юли 2006 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП), членове 1 и 2 (ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 82); Приложение към Решение на Съвета 2008/157/EО от 18 февруари 2008 г. относно принципите, приоритетите и условията на Партньорството за присъединяване с Република Турция (OВ L 51, 26.2.2008 г., стр. 4); Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП II) (ОВ L 77, 15.3.2014 г., стр. 11).

20 Вж. каре 1 и COM(2012) 600 окончателен от 10 октомври 2012 г. „Стратегия за разширяване и основни предизвикателства през периода 2012 – 2013 г.“, стр. 2– 4.

21 Тези доклади могат да бъдат намерени на адрес: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/countries/package_en.

22 Независимостта и безпристрастността на съдебната система са неразделна част от глава 23 – Съдебна система и основни права. В това отношение в доклада си относно Турция от 2014 г. (стр. 63) Комисията: Приетото законодателство в областта на съдебната система е породило сериозни опасения по отношение на независимостта и безпристрастността на съдебната система, разделението на властите и върховенството на закона и че институционалната рамка на правата на човека трябва да се укрепи допълнително и да се постигнат резултати.

23 По отношение на борбата с корупцията и организираната престъпност, които също са свързани с глава 23, в доклада си относно Турция за 2014 г. (стр. 14) Комисията е отбелязала, че са необходими по-голяма политическа воля и участие на гражданското общество с цел постигане на резултати на място, така че да се постигнат успехи в разследванията, повдигнатите обвинения и издадените присъди.

24 Свободата на печата е право на човека, включено в критериите от Копенхаген (вж. каре 1). През 2015 г. в доклада си за Турция (стр. 22) по отношение на „свободата на изразяване, на медиите и на интернет“ Комисията посочва, че след няколко години на напредък, през последните две години се наблюдава сериозно отстъпление.

25 Вж. доклада на GRECO (Група държави срещу корупцията) относно Турция от 2015 г., в който се разглеждат етичните принципи, правилата за поведение и конфликтите на интереси сред съдиите (вж. точки 125, 160 и 163).

26 Вж. доклада на Transparency International от 2016 г. относно Западните Балкани и Турция, в който по отношение на Турция се посочва, че тя има много лоши резултати в преследването на корупцията, особено сред високопоставените държавни служители.

27 Външният одит е неразделна част от глава 32 – Финансов контрол. По отношение на ОГО, активното гражданско общество демонстрира ефективен плурализъм, който предполага зачитане на основните права и свободи, върховенството на закона и възможността за социална и политическа промяна. Дейностите на гражданското общество могат да стимулират и разширят възможностите за диалог и сътрудничество по въпроси от обществен интерес, включително във връзка с процеса на присъединяване към ЕС. (…) Турция се нуждае по-специално от по-приобщаващи подходи към формулирането на политиката и вземането на решения от обществен интерес. (Индикативен стратегически документ за Турция (2014 – 2020 г.), стр. 11 и 12).

28 „Thematic Evaluation of EU’s Support to civil society in the Western Balkans and Turkey“ („Тематична оценка на подкрепата от ЕС за гражданското общество в Западните Балкани и Турция“), IBF Consulting, април 2012 г.; „Civil Society Needs Assessment Report“ („Доклад за оценка на нуждите на гражданското общество“), TACSO, февруари 2014 г.; Доклади на Комисията относно Турция за 2015 г. и 2016 г. (2.4); Принос на TÜSEV към „Доклад за състоянието на гражданското общество“ на Civicus за 2015 г., стр. 96–98.

29 Анализ на ЕСП, основан на данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи на Турция, 24 март 2017 г.

30 Член 4 от Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ; Регламент за изпълнение (ЕС) № 447/2014 на Комисията относно специфичните правила за изпълнение на Регламент (ЕС) № 231/2014; Рамково споразумение относно ИПП ІІ между Република Турция и Европейската комисия от 11 февруари 2015 г.

31 COM(2013) 700 окончателен от 16 октомври 2013 г. „Стратегия за разширяване и основни предизвикателства през периода 2013 – 2014 г.“, стр. 3, 7 и 16.

32 „Очертаване на секторните стратегии“, Окончателен доклад, 28 февруари 2014 г., стр. 3.

33 Съгласно Парижката декларация за ефективност на помощта (2005 г.), която Турция е подписала, всяка държава бенефициент следва да поставя реалистични цели в малък брой сектори и да избягва припокриване на помощта от донорите. Тези принципи се прилагат и за ИПП.

34 ДСП (Документ за стратегическо планиране) „Гражданско общество“, стр. 20. ДСП „Съдебна система и основни прав„а, стр. 14. ДСП „Основни права“, стр. 11. ДСП „Вътрешни работи“, стр. 23. СОП, стр. 30.

35 В контекста на привеждането на Турция в съответствие с глава 5, съгласно годишния доклад на Комисията относно Турция (2016 г., стр. 20, 21 и 43 – 45) все още има важни пропуски в нейното привеждане в съответствие с правилата на ЕС за възлагане на обществени поръчки (например прозрачност на тръжната процедура, много правни изключения от достиженията на правото на ЕС).

36 Европейската инвестиционна банка е един от най-големите източници на заеми от ЕС за Турция; Размерът на тези заеми е повече от три пъти по-голям от този на финансирането за Турция по ИПП (вж. https://euaidexplorer.ec.europa.eu/DevelopmentAtlas.do).

37 Вж. Закон за управление и контрол на публичните финанси № 5018 от август 2012 г. (официален превод на английски език), стр. 6 и 11. Годишни инвестиционни програми на турски език („Yili Yatirim Programi“) за периода 2009 – 2017 г.

38 Вж. за ИПП І Националния план за приемане на достиженията на правото на ЕС (2008 г.); за ИПП ІІ – Десетия национален план за развитие (2014 – 2018 г.), последователните национални планове за действие (2014 – 2019 г.) и програмата за предприсъединителна икономическа реформа (2017 г.).

39 В съответствие със стратегията на Комисията относно разширяването за периода 2011—2012 г., изпълнението на съответните ангажименти и изисквания и установяването на доверие са поставени в центъра на процеса на присъединяване и неговия успех (стр. 2), а обвързаността с условия ще бъде труден, взискателен и строг процес (стр. 18 и 23). Стратегията за разширяване за периода 2012 – 2013 г. се позовава на строга обвързаност с условия (стр. 2, 3, 16 и 22), както и стратегията за разширяване за 2014 г.(стр. 2 и 19) и стратегията за разширяване за 2015 г.(стр. 12).

40 Регламент (ЕО) № 1085/2006 на Съвета, член 21 относно прекратяването на подпомагането: „Когато една страна бенефициер не спазва тези принципи [на демокрацията, принципите на правовата държава, както и зачитането на правата на човека и на правата на малцинствата и основните свободи] или ангажиментите, поети по силата на съответното партньорство с ЕС, или когато напредъкът, свързан със спазването на критериите за присъединяване, е недостатъчен, Съветът, като се произнася с квалифицирано мнозинство по предложение на Комисията, може да предприеме съответните мерки по отношение на всяка помощ, отпусната по силата на настоящия регламент“.

41 Резолюция на Европейския парламент от 6 юли 2017 г. относно доклада на Комисията от 2016 г. относно Турция, (точка 25).

42 Вж. изявлението на Европейския парламент на стр. 25 към Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП II) (ОВ L 77, 15.3.2014 г., стр. 11).

43 В член 14 от Регламент (ЕС) № 231/2014 се посочва „особен напредък за изпълнение на критериите за членство; и/или ефикасно прилагане на предприсъединителната помощ“, чрез което са постигнати „особено добри резултати“.

44 Решение за изпълнение на Комисията от 30 ноември 2017 г. за изменение на Решение за изпълнение на Комисията C(2016) 4889 окончателно от 20 юли 2016 г. за приемане на Механизъм за подкрепа на гражданското общество на ИПП и програма МЕДИА за 2016-2017 г. в рамките на ИПП II.

45 Вж. приложение ІV, проект № 4 и проекти № 7 – 15.

46 Проект № 4 към Министерството на правосъдието.

47 Въз основа на анализ на ЕСП на данни от Министерството на правосъдието броят на прехвърлените съдии и прокурори е бил 2 072 през 2013 г. и постоянно е нараствал до 2 517 (2014 г.), като преди преврата от юли 2016 г. е достигнал 3 746. Въпреки че от Министерството на правосъдието твърдят, че тази задължителна ротация на съдии и прокурори се е дължала на географските особености на страната и на необходимостта да се осигурят съдебни услуги в отдалечените райони, начинът, по който се е осъществявала ротацията, не се основава на обективни критерии. Вж.: Международна съдийска асоциация, Резолюция относно състоянието на съдебната система в Турция, 8 октомври 2015 г.; Венецианска комисия, Междинно становище относно проектозакона за съдиите и прокурорите в Турция, (CDL-AD(2011)004), 29 март 2011 г., точки 47–49; „Turkey: the Judicial System in Peril“ („Турция – съдебната система е в опасност“), Международна комисия на юристите, 2016 г., стр. 17.

48 Вж. „Техническа помощ за насърчаване на декларираната заетост чрез по-добри насоки и проверки“, начален доклад за Министерството на труда и социалната сигурност, февруари 2015 г., по-специално стр. 6.

49 ЦЗФД на Турция е подписало всички договорни ангажименти за 14 проекта, с изключение на проект № 3. Поради своята политическа чувствителност този проект относно гражданския надзор над силите за вътрешна сигурност е бил подписан от делегацията на ЕС в Анкара, а не от ЦЗФД.

50 Проект № 7 се очаква да бъде завършен до февруари 2018 г.

51 От 15-те одитирани проекта за шест е извършен ОРМ. Ориентираният към резултатите мониторинг (ОРМ) е независим преглед на финансирани от ЕС външни интервенции чрез оценки на място. Неговата методология с пет критерия за оценка (уместност, ефикасност, ефективност, въздействие и устойчивост) дава оценки от А („много добри“) до Г („сериозни недостатъци“) и гарантира съпоставимост на събраните данни за текущите проекти. Вж. https://europa.eu/capacity4dev/rom/blog/what-results-oriented-monitoring-rom

52 За всички приложими проекти с изключение на проект № 1 (от съображения за сигурност). Поради ограничения във времето посещенията за проекти № 11 и 15 включиха само няколко обекта.

53 Вж. приложение V.

54 Тази слабост се отнася за седем от 15-те одитирани проекта.

55 Такъв е бил случаят с проекти № 2 и 3 в областта на върховенството на закона, проектите за управление № 6, 7 и 8, както и проект № 15 в областта на човешките ресурси.

56 Изпълнението на договорите за доставки по проекти № 11 и 13 е отнело осем вместо четири месеца; изпълнението на договора за доставка № 15 е отнело 12 вместо 5 месеца. Вж. приложение IV.

57 Съответствие с политическите критерии от Копенхаген (стабилност на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона, правата на човека, както и зачитането и защитата на малцинствата), които бяха определени на заседанието на Европейския съвет в Копенхаген през юни 1993 г. (проект № 8), глава 16 – Данъчно облагане (проект № 7) и глава 29 – Митнически съюз (проект № 10).

58 Съответствие с политическите критерии от Копенхаген (проекти № 1—5), глава 23 – Съдебна система и основни права (проекти № 2 и 4) и глава 24 – Правосъдие, свобода и сигурност (проекти № 1, 3 и 5).

59 Проект № 1 (първи етап) е отнел 30,5 вместо 24 месеца, като и двата му етапа все още не са приключени; проект № 2 е отнел 29,5 вместо 21 месеца; проект № 3 е отнел 33 вместо 24 месеца; проект № 5 (компонент „туининг“) е отнел 29 вместо 24 месеца. Вж. приложение IV.

60 Вж. http://www.cfcu.gov.tr/FinancialAgreements.

61 През 2009 г. ЕСП вече посочи „недостатъчно квалифициран и добре обучен персонал, за да се справи с мащаба на бюджета и броя на одобрените проекти“ на равнището на турските органи. Вж. Специален доклад на ЕСП № 16/2009, точка 38.

62 Функциите и отговорностите на НКИПП и НРБК са определени в членове 22 и 25 от Регламент (ЕО) № 718/2007 на Комисията за прилагане на Регламент (ЕО) № 1085/2006 на Съвета за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (OВ L 170, 29.6.2007 г., стр. 1), както и в членове 4, 8 и 9 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 447/2014 на Комисията от 2 май 2014 г. относно специфичните правила за изпълнение на Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (OB L 132, 3.5.2014 г., стр. 32).

63 Тези задачи са били извършени главно благодарение на одитирания проект за управление № 6 по ИПП.

64 Проекти № 5, 6, 9, 10, 12 и 14 (вж. приложение ІV).

65 За проект № 7, тъй като не е изминало достатъчно време след края му, Сметната палата не можа да направи оценка на устойчивостта на този проект в областта на управлението.

66 Вж. докладите на Комисията относно Турция съответно за 2015 г. и 2016 г., глава 24, стр. 5.

Събитие Дата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 17.1.2017 г.
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект) 7.12.2017 г.
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 6.2.2018 г.
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици 8.3.2018 г.

Одитен екип

Специалните доклади на Европейската сметна палата представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав III „Външни действия, сигурност и правосъдие“, с ръководител Карел Пинкстън — член на ЕСП. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП Бетина Якобсен, със съдействието на Katja Mattfolk — ръководител на нейния кабинет и Kim Storup — аташе в кабинета; Alejandro Ballester Gallardo — главен ръководител; Dennis Wernerus — ръководител на задача; Nicola Berloco, Cyril Messein и Alexandre Tan — одитори. Fiona Urquhart предостави езикова подкрепа.

От ляво на дясно: Dennis Wernerus, Cyril Messein, Bettina Jakobsen, Kim Storup, Katja Mattfolk.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2018 г.

PDF ISBN 978-92-872-9567-5 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/311884 QJ-AB-18-006-BG-N
HTML ISBN 978-92-872-9573-6 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/69794 QJ-AB-18-006-BG-Q

© Европейски съюз, 2018 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника. За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес http://europa.eu.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес https://op.europa.eu/bg/web/general-publications/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. https://europa.eu/european-union/contact_bg).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp/bg/home?) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.