ЧЕСТО ЧУВАМЕ В НОВИНИТЕ, ЧЕ „БРЮКСЕЛ“ Е РЕШИЛ ЕДНО ИЛИ ДРУГО. КАКВО ТОЧНО ОБАЧЕ ОЗНАЧАВА ТОВА? КОЙ ИЛИ КАКВО ТОЧНО Е „БРЮКСЕЛ“? В ТАЗИ ГЛАВА ЩЕ НАМЕРИТЕ КРАТЪК ОБЗОР НА СТРУКТУРАТА НА ЕС. ЩЕ НАУЧИТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ОСНОВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ НА СЪЮЗА, КАКВИ СА ТЕХНИТЕ ОТГОВОРНОСТИ И КАКВО МОГАТ ДА ПРАВЯТ. ЩЕ НАУЧИТЕ И КАК МОЖЕТЕ ДА ВЛИЯЕТЕ НА РАБОТАТА ИМ.

КАК ФУНКЦИОНИРА ЕС?

Кой какви решения взема в ЕС?

Когато се говори за политика, често се споменават различни хора: например министър-председателят на държавата ви или някой водач на опозицията. Това се дължи на факта, че решенията и политиките се определят от хората. Същото се отнася и за ЕС.

Европейските институции са чисто и просто места, където политиците от всички държави от ЕС могат да се срещат, за да работят заедно за постигането на конкретни резултати. Нека разгледаме институциите, в които се вземат повечето решения.

Европейският парламент

europarl.europa.eu

Като единствената пряко избирана институция в ЕС, Европейският парламент е колективният глас на обикновените хора. Членовете се избират пряко от гражданите на Съюза на всеки 5 години. Всеки с гражданство на Съюза има право да гласува на тези избори. В някои държави от ЕС, където гражданите на други страни понякога имат право да гласуват на местните избори, лица, които отговарят на други условия за пребиваване (като например законно пребиваващи в държавата граждани на други страни), могат да гласуват и на изборите за Европейски парламент.

Сградата на Европейския парламент в Страсбург, Франция. / Заседание на Европейския парламент в Брюксел, Белгия.  / Инфографика, на която са показани отделните секции с места, разпределени за всяка политическа група в Европейския парламент.

Последните европейски избори се проведоха през 2019 г. Следващите ще се проведат през 2024 г. Получавате право да гласувате, след като навършите 18 години — това важи за всички държави членки с изключение на Австрия и Малта, където можете да гласувате след навършване на 16 години, и Гърция, където можете да гласувате след навършване на 17 години. Някои държави, като Белгия и Германия, намалиха възрастта за гласуване на 16 години за някои избори като изборите за Европейски парламент.

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ …?

Младите хора — на възраст между 15 и 30 години — са най-проевропейски настроени от всички поколения. През 2019 г. над 70 % от тях казаха, че имат положително мнение за ЕС.

Източник: Експресно проучване на Евробарометър № 478.

Главните заседания на Европейския парламент, познати също като „пленарни заседания“, се провеждат 12 пъти годишно в Страсбург, Франция и до 6 пъти годишно в Брюксел, Белгия.

В Европейския парламент има 705 депутати, наричани още членове на ЕП, от всички държави в ЕС. Броят на членовете по държава варира: държавите с по-голямо население имат повече членове от по-малките държави с по-малобройно население. Членовете на ЕП от целия ЕС, които имат сходни политически възгледи, работят заедно в политически групи, точно както в националните парламенти, вместо да сформират групи според националността си.

Европейският парламент взема решения по отношение на законодателството на ЕС заедно със Съвета на Европейския съюз. Ако Парламентът и Съветът не могат да се споразумеят по даден законодателен акт, той не се приема. Парламентът избира председателя на Европейската комисия и има право да одобрява или разпуска цялата Европейска комисия. Освен това той одобрява бюджета на Европейския съюз.

Инфографика, на която са показани различните законни възрасти за гласуване в ЕС.Европейските граждани избират пряко членовете на Парламента.

УПРАЖНЕНИЕ 5 ВАШИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Следващите избори за Европейски парламент ще се проведат през 2024 г. и дотогава може да получите правото да гласувате. Вашите представители работят в политически групи с други членове на Европейския парламент. За да се образува политическа група, са необходими 23 депутати от поне една четвърт от 27-те държави в ЕС. Понастоящем в Европейския парламент има седем политически групи. Членовете на ЕП не могат да участват в повече от една политическа група едновременно. Някои членове не принадлежат към нито една политическа група и се наричат „независими членове на ЕП“.

Разделете се на малки групи и разгледайте картата в линка, за да разберете кои партии от вашата държава са имали успех на предходните европейски избори и към кои групи принадлежат: europa.eu/!Mg7bfr

Тук можете да видите разположението на членовете на ЕП в пленарната зала: europa.eu/!prRT3J

Разпознавате ли някои от депутатите от вашата държава?

Европейският съвет

www.consilium.europa.eu/bg/european-council

Европейският съвет събира избраните ръководители на държавите от ЕС, т.е. държавните или правителствените ръководители. Те заседават най-малко четири пъти годишно. Често заседанията им се наричат „европейски срещи на върха“. Европейският съвет определя основните политически приоритети и общата насока на политиката на ЕС. Той се ръководи от председател, избиран на всеки две години и половина.

Европейският съвет не приема законодателството на ЕС. Това е работа на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз — не ги бъркайте!

Заседателна зала в сградата „Европа“.
Ръководителите на ЕС и на държавните членки участват в европейски срещи на върха, ръководени от председателя на Европейския съвет.

Всеки лидер на 27-те държави — членки на Европейския съюз, е представен като комиксов персонаж със знамето на неговата държава, поставено пред него. Има още три комиксови персонажи със знамето на ЕС, представляващи председателя на Съвета и други двама лидери на ЕС. Участниците са седнали в кръг, както при всяка среща нависоко равнище.

Европейският съвет

Ръководителите на ЕС и на държавните членки участват в европейски срещи на върха, ръководени от председателя на Европейския съвет.

Съветът на Европейския съюз

www.consilium.europa.eu/bg/council-eu

Съветът на Европейския съюз — познат също като „Съветът“ накратко — представлява правителствата на държавите в ЕС. В Съвета се срещат министри от всички държави в ЕС, за да обсъждат и да вземат решения относно неговите политики и закони. Министрите, които участват, се определят спрямо обсъжданата тема. Ако например заседанието е за замърсяването на въздуха, ще се срещнат министрите на околната среда. Ако основната тема е безработицата, ще присъстват министрите, отговарящи за труда и социалните въпроси.

Съветът е единият от двата законодателни органа на ЕС. Следователно нищо не може да се направи в Европейския съюз без министрите от всички държави в ЕС.

Правилата за гласуване в Съвета се определят от държавите в ЕС. Съветът взема повечето от решенията си с мнозинство и в някои случаи с единодушие. За областите, в които държавите от ЕС са се споразумели, че решенията трябва да се вземат с единодушие, например въпроси, свързани с данъчното облагане или със сигурността, това означава, че всички министри трябва да бъдат съгласни, за да може дадено решение да бъде прието.

В много други области министрите вземат решения с мнозинство, например при приемането на закони на ЕС в областта на правата на потребителите, въпроси като икономическото възстановяване от пандемията от COVID-19 или въпроси, свързани с околната среда, като например как да се третират градските отпадъци.

Председателството на Съвета се поема от различна държава от ЕС на всеки 6 месеца. След Швеция и Испания през 2023 г. председателството ще се поеме от Белгия и Унгария през 2024 г., а през 2025 г. — от Полша и Дания.

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ …?

Съветът гласува с единодушие по:

  • повечето въпроси на общата външна политика и политика на сигурност;
  • гражданството (предоставянето на нови права на гражданите на ЕС);
  • членството в ЕС;
  • хармонизирането на националното законодателство в областта на косвеното данъчно облагане;
  • финансите на ЕС;
  • определени въпроси, свързани с правосъдието и вътрешните работи (напр. семейното право и полицейското сътрудничество);
  • определени въпроси, свързани с правосъдието и вътрешните работи (напр. семейното право и полицейското сътрудничество).

При гласуване с единодушие въздържането не пречи да се вземе решение.

Научете повече за Съвета в този кратък документален филм: europa.eu/!Xm48xu

УПРАЖНЕНИЕ 6 ГЛАСУВАНЕ В СЪВЕТА

На заседанията на Съвета около 80 % от законодателните предложения се приемат с квалифицирано мнозинство, наричано още „двойно мнозинство“. При гласуване с квалифицирано мнозинство всеки министър гласува „за“ или „против“ дадено предложение или се въздържа. Тъй като броят на хората, представлявани от всеки министър, варира в зависимост от населението на съответната държава, за да е справедливо вземането на решения, е необходимо „двойно мнозинство“: за да се приеме даден закон, поне 55 % от държавите от ЕС (15 от общо 27), представляващи най-малко 65 % от общото население на ЕС (около 447 милиона души), трябва да гласуват „за“.

За повече информация вижте тук: europa.eu/!8X9PxJ

Изпробвайте калкулатора на гласовете на уебсайта на Съвета, за да видите как работи тази система, с упражнението по-долу: europa.eu/!8Crfp8

Представете си, че класът ви е събрал пари за екскурзия и трябва да се споразумеете за дестинация. Някой предлага дестинацията да се подложи на гласуване с квалифицирано мнозинство. Всички ли сте на едно и също мнение или е необходимо да гласувате с квалифицирано мнозинство?

Изберете един от вас, който да бъде представител на Европейската комисия — той/тя има 1 минута, за да защити определена дестинация. Изберете друг ученик, който да отговаря за калкулатора на гласовете на Съвета. Разпределете ролите на министрите на 27-те държави от ЕС сред останалите си съученици.

След това всеки „министър“ следва да гласува „за“ или „против“ предложената дестинация — или може да се въздържи.

Проверете резултата в калкулатора на Съвета. Какъв беше резултатът? Успяхте ли да постигнете съгласие по предложената дестинация? Обсъдете размислите си относно този вид гласуване с групата.

Квалифицирано мнозинство: 27 държави членки, Минимален брой гласове „за“, необходим за приемане: 55 % = 15. Обикновено мнозинство = Население, Минимален брой гласове „за“, необходим за приемане: 65 % Използвайте калкулатора на гласовете.
Инфографика, на която е обяснена системата за гласуване на заседанията на Съвета на Европейския съюз. В Малта живее 0,11 % от цялото население на ЕС, докато в Германия 18,56 %.

Европейската комисия

ec.europa.eu

Инфографика, на която е обяснен съставът на Европейската комисия. На нея са показани 27 членове — по един от всяка държава на ЕС.

Европейската комисия се състои от 27 комисари — по един за всяка държава от ЕС. Заедно с председателя на Европейската комисия комисарите са изпълнителната власт на ЕС, отговорна за неговото ежедневно управление. Техният мандат е 5 години.

Научете повече за Комисията в този кратък видеоклип: europa.eu/!bfQcj4

Председателят на Европейската комисия се предлага от държавите членки чрез Европейския съвет и се назначава официално от Европейския парламент. Останалите комисарите се предлагат от правителството на съответната държава и се одобряват от Европейския парламент. Комисарите не представляват гледната точка на държавата си на произход, а общия интерес на ЕС. Всеки член на Комисията отговаря за конкретна област на политиката, като например енергетика, икономика или околна среда, определена от председателя.

Европейската комисия предлага нови закони и програми в общия интерес на ЕС. Преди да внесе предложение, Комисията търси мнението на националните парламенти, правителства, заинтересовани групи и експерти, както и на широката общественост, като ги приканва да представят коментари онлайн.

За повече информация относно това как можете да изразите мнението си в процеса на разработване на политиките в ЕС вижте раздел „Вашият глас при вземането на решения в ЕС“.

Предложенията на Комисията се разглеждат внимателно и подробно от Европейския парламент и от Съвета. Тези две институции вземат окончателното решение по всички закони на ЕС. Те могат да изменят предложенията или да ги отхвърлят изцяло. Европейската комисия също управлява политиките на ЕС и неговия бюджет и се грижи държавите членки да прилагат правилно законодателството на ЕС.

Европейската комисия е „изпълнителният орган“ на ЕС. Инфографика, обясняваща ролята на Европейската комисия.

Европейската комисия отговаря за управлението на бюджета на ЕС, мониторинга на прилагането и изготвянето на законодателството на ЕС.

Млади хора, които са седнали в Европейския парламент. / Група млади хора, събрани пред сградата на Европейския парламент в Страсбург.

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ …?

Ежедневната работа на Комисията се осъществява от нейния административен персонал, експерти, писмени и устни преводачи и асистенти. Длъжностните лица в Комисията ― както и служителите на останалите институции на Съюза ― се наемат чрез Европейската служба за подбор на персонал (epso.europa.eu/home_bg).

Тези длъжностни лица са граждани на държавите от ЕС и се подбират с конкурс. За Комисията работят около 32 000 души. Броят им може да изглежда голям, но в действителност е по-малък от броя на служителите в общинските администрации на повечето големи градове в ЕС.

Ако това ви звучи като кариера, от която евентуално се интересувате, можете да кандидатствате за стаж в ЕС в рамките на някоя от институциите на Съюза.

Научете повече тук: europa.eu/!UY78qF

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ …?

Можете да посетите европейските институции.

Направете обиколка, присъствено или онлайн, на Европейския парламент, Съвета, Европейския съвет или Европейската комисия.

Илюстрация на мъже и жени, събрани около компютър в офис на Европейската комисия. / Две снимки на хора, които разглеждат интерактивна карта в Парламентариума на Европейския парламент в Брюксел.

Съдът на Европейския съюз

През последните 70 години държавите в ЕС са изготвили заедно много законодателни актове на Съюза. Съдът гарантира, че тези закони се тълкуват и прилагат еднакво. Ако национален съд се колебае относно тълкуването на някой от тези законодателни актове, той може да се обърне към Съда на Европейския съюз за разяснение. Отделните държави в ЕС невинаги прилагат напълно неговото законодателство. В такъв случай Комисията или друга държава в ЕС може да сезира Съда на Европейския съюз. Съдът се намира в Люксембург и в състава му влиза по един съдия от всяка държава в ЕС.

За повече информация вижте: curia.europa.eu

УПРАЖНЕНИЕ 7 КОЙ КАКВО ПРАВИ В ЕС?

Представихме ви доста голям обем информация! Въпреки това е важно да се разбере какво точно представлява „Брюксел“ и кой за какво отговаря в ЕС. Направете теста по-долу, за да проверите какво сте запомнили. Поставете „да“ или „не“ в полето на институцията или институциите, за която (които) се отнася описанието!

Кой ...? Европейският парламент Европейският съвет Съветът на Европейския съюз Европейската комисия Съдът на Европейския съюз
1. внася предложения за закони на ЕС ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
2. одобрява закони на ЕС ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
3. се състои от (само) по един представител/член от всяка държава в ЕС ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
4. е пряко избиран ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
5. управлява бюджета ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
6. представлява интересите на хората ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
7. представлява интересите на държавите в ЕС/техните правителства ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
8. представлява интересите на ЕС като цяло ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
9. взема решения за тълкуването на законите на ЕС ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ
10. определя общата насока на политиката на ЕС ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ ДА / НЕ

Освен гореописаните институции вероятно сте чували и за тези други институции и органи на Съюза:

  • Европейската централна банка: ecb.europa.eu
  • Европейската сметна палата: eca.europa.eu
  • Европейската служба за външна дейност: eeas.europa.eu
  • Европейския икономически и социален комитет: eesc.europa.eu/bg
  • Европейския комитет на регионите: cor.europa.eu/bg
  • Европейската инвестиционна банка: www.eib.org
  • Европейския омбудсман: www.ombudsman.europa.eu
  • Европейския надзорен орган по защита на данните: edps.europa.eu
За повече информация вж.: europa.eu/!uUdj8p

УПРАЖНЕНИЕ 8 ЗАКОНОТВОРЧЕСТВОТО В ЕС

Най-често използваната процедура за законотворчество в ЕС се нарича „обикновена законодателна процедура“. При нея предложението за нов закон се обсъжда не повече от три пъти (в т.нар. четения). Ако не може да се постигне съгласие, предложението се оттегля.

В договорите на ЕС е определено кой приема законите в дадена област: ЕС, националните правителства или заедно. Държавите от ЕС отговарят за приемането на собствени решения и закони в някои области на политиката на национално равнище, като например промишлеността, здравеопазването и образованието. В тези области ЕС само предоставя подкрепа на националните правителства. В областите, в които ЕС или националните правителства могат да действат, ЕС може да предприема действия само ако това ще бъде по-ефективно.

Научете повече за компетенциите на ЕС: europa.eu/!mDuKD6

В четенията участват основно три институции: Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия.

Моля, поставете всяка институция в правилното поле на схемата.

Инфографика с карета за попълване на отговорите на въпроси относно законотворчеството в ЕС.

УПРАЖНЕНИЕ 9 КОЙ КОЙ Е?

Вече знаете много за европейските институции, но познавате ли имената и лицата на хората, които ги ръководят? Знаете ли кой е настоящият:

  1. председател на Европейския парламент?
  2. председател на Европейския съвет?
  3. председател на Европейската комисия?
  4. върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност?
Жена, която държи високоговорител пред приветстваща тълпа.

Вашият глас при вземането на решения в ЕС

В качеството си на европейски гражданин можете да влияете върху политиките на ЕС по няколко начина.

play video Вижте видеоклипа: Как формирате институциите на Съюза? europa.eu/!ymxbM6

Гласувайте във вашата държава

Гласуването за ваш член на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург оказва огромно влияние, както и гласуването за националното ви правителство. Това е така, защото както държавният ръководител, така и национално правителство влияят върху работата на ЕС.

Инфографика, на която са показани различните начини, по които европейските граждани могат да влияят на политиките на ЕС.

Гласът Ви на националните общи избори помага да изберете правителството на Вашата страна. Държавният или правителствен ръководител на Вашата държава е член на Европейския съвет. Вашият глас помага да бъдат избрани националните министри на образованието, околната среда и др., които вземат решения по време на заседанията на Съвета. Вашият глас на изборите за Европейски парламент помага за избиране на представители в Европейския парламент, които работят за политическите групи, заедно с членове на ЕП от други държави от ЕС.

Участвайте в онлайн консултации

Можете да изразите мнението си, като участвате в обществените консултации онлайн. Преди да внесе предложения за нови закони на ЕС и по време на целия процес на вземане на решения, Европейската комисия търси мненията на обикновените хора, както и на държавния и частния сектор.

Участвайте тук: europa.eu/!qn83FJ

Участвайте в дебати за ЕС

Можете да изразите мнението си за случващото се в ЕС и по време на множеството дебати, които се провеждат както присъствено, така и онлайн в целия ЕС.

Можете да прочетете повече за това как можете да се включите в разработването на политиките на ЕС тук: europa.eu/!cJKHDX

Разгледайте платформата Zaednoza.eu, ако искате да подкрепите демокрацията в Европа, като помогнете за насърчаване на гласуването на изборите за Европейски парламент през 2024 г. Тази платформа свързва хора от цяла Европа и има дава възможност да се срещат, да споделят знания и да придобиват нови умения: zaednoza.eu

Призовете Европейската комисия да предложи нов закон

play video Вижте видеоклипа: Какво е Европейската гражданска инициатива? europa.eu/!kpmXmn

Гражданите на ЕС могат да започнат или да подкрепят европейски граждански инициативи (europa.eu/citizens-initiative/_bg). С тези инициативи се призовава Европейската комисия да предложи законодателство по конкретен въпрос, за който отговаря ЕС, като например околната среда, селското стопанство или транспорта. За да се започне инициатива и да се събират подписи в нейна подкрепа, е необходима група от най-малко седем граждани на Съюза, живеещи в седем различни държави от ЕС. След като дадена инициатива бъде подписана от 1 милион души, или малко над 0,2 % от населението на ЕС, тя може да бъде представена за разглеждане от страна на Европейската комисия.

Първата европейска гражданска инициатива — Right2Water, събра 1,6 милиона подписа. Тя доведе до предложение за нови правила за питейната вода.

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ …?

Европейската комисия има по-малки служби (наричани „представителства“) във всички държави от ЕС, които разполагат с персонал, говорещ езика (езиците) на съответната държава. Можете да говорите с тях или да поискате писмена информация за ЕС на вашия език. Във всички държави от ЕС има и местни информационни центрове на мрежата Europe Direct. Можете да намерите техните координати за връзка в края на тази брошура. Лого на Европейската гражданска инициатива.

УПРАЖНЕНИЕ 10 ПРИОРИТЕТИ ЗА ВАШИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

В малки групи направете списък с пет основни теми, които искате да защитава вашият представител в Европейския парламент. Като пример можете да прочетете резолюцията на Парламента относно намаляването на пластмасовите пликове в Европа на следния адрес: europa.eu/!4M9Up6