V SPRÁVACH ČASTO POČUJEŠ, ŽE BRUSEL O NIEČOM ROZHODOL. ALE ČO TO VLASTNE ZNAMENÁ? KTO ALEBO ČO PRESNE SA ZA TÝM „BRUSELOM“ SKRÝVA? V TEJTO KAPITOLE SA UVÁDZA STRUČNÝ PREHĽAD ZLOŽENIA EÚ. DOZVIEŠ SA O HLAVNÝCH INŠTITÚCIÁCH EÚ, AKÉ MAJÚ POVINNOSTI A ČO MÔŽU A NEMÔŽU ROBIŤ. TAKISTO ZISTÍŠ, AKO VIEŠ OVPLYVNIŤ ICH PRÁCU

AKO FUNGUJE EÚ?

Kto a o čom v EÚ rozhoduje?

Keď počúvaš diskusie o politike, najčastejšie sa spomínajú ľudia: napríklad premiér tvojej krajiny alebo líder opozície. Je to preto, že práve ľudia prijímajú rozhodnutia a formujú politiku. A to isté platí pre EÚ.

Európske inštitúcie sú jednoducho miesta, kde sa politici zo všetkých krajín EÚ môžu stretnúť, aby spoločne pracovali a dosiahli konkrétne výsledky. Pozrime sa na inštitúcie, kde sa prijíma najviac rozhodnutí.

Európsky parlament

europarl.europa.eu

Európsky parlament ako jediná priamo volená inštitúcia EÚ je spoločným hlasom bežných ľudí. Poslanci EP sú priamo volení európskymi občanmi každých 5 rokov. V týchto voľbách môže hlasovať každý občan EÚ. V niektorých krajinách EÚ, kde niekedy môžu v komunálnych voľbách voliť aj osoby, ktoré spĺňajú iné podmienky pobytu (napríklad osoby, ktoré nie sú občanmi, no legálne žijú v danej krajine), môžu títo ľudia voliť aj vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu vo Francúzsku. / Zasadnutie Európskeho parlamentu v Bruseli v Belgicku.  / Infografika zobrazuje rozdelenie kresiel podľa jednotlivých politických skupín v Európskom parlamente.

Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa konali v roku 2019. Ďalšie sa uskutočnia v roku 2024. Vo všetkých členských štátoch EÚ máš právo voliť od dovŕšenia 18 rokov okrem Rakúska a Malty, kde môžeš voliť od 16 rokov, a Grécka, kde môžeš voliť od 17 rokov.

VEDELI STE, ŽE…?

Mladí ľudia vo veku 15 až 30 rokov sú zo všetkých generácií najviac proeurópski. V roku 2019 viac ako 70 % z nich uviedlo, že majú pozitívny názor na EÚ.

Zdroj: Bleskový prieskum Eurobarometra 478

Hlavné zasadnutia Európskeho parlamentu, známe aj ako „plenárne zasadnutia“, sa konajú 12-krát ročne vo francúzskom meste Štrasburg a najviac 6-krát ročne v Bruseli.

Európsky parlament má 705 členov zo všetkých krajín EÚ, ktorí sa nazývajú aj poslanci Európskeho parlamentu. Počet poslancov z jednotlivých krajín sa líši: ľudnatejšie krajiny majú viac poslancov ako krajiny s menším počtom obyvateľov. Poslanci z celej EÚ sú združení v politických skupinách (podobne ako v národných parlamentoch), no nie na základe štátnej príslušnosti, ale podobnosti politických názorov.

Európsky parlament prijíma rozhodnutia o právnych predpisoch EÚ spoločne s Radou Európskej únie. Ak sa Parlament a Rada nemôžu dohodnúť na právnom predpise, žiadny nový zákon nevznikne. Parlament volí predsedu Európskej komisie a má právo schvaľovať alebo odvolávať celú Európsku komisiu. Okrem toho schvaľuje rozpočet Európskej únie.

Infografika znázorňuje rôzne vekové hranice na získanie volebného práva v celej EÚ.Európski občania volia poslancov Európskeho parlamentu priamo.

CVIČENIE 5 TVOJI ZÁSTUPCOVIA V EURÓPSKOM PARLAMENTE

Infografika vysvetľuje zloženie Európskej rady. Zobrazuje vlajky 27 členských štátov a tri vlajky EÚ predstavujúce vedúcich predstaviteľov inštitúcií EÚ.
Každého vedúceho predstaviteľa z 27 členských štátov Európskej únie predstavuje kreslená postava s vlajkou svojej krajiny pred sebou. Ďalšie tri postavy s vlajkou EÚ predstavujú predsedu Rady a dvoch ďalších vedúcich predstaviteľov EÚ. Účastníci sedia za okrúhlym stolom, ako je to obvyklé pre všetky zasadnutia v rámci samitu.

Nasledujúce voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v roku 2024 a dovtedy už možno budeš môcť voliť. Tvoji zástupcovia pracujú s ostatnými poslancami Európskeho parlamentu v politických skupinách. Na vytvorenie politickej skupiny je potrebných 25 poslancov najmenej z jednej štvrtiny 27 krajín EÚ. V súčasnosti je v parlamente osem politických skupín. Poslanci nemôžu byť súčasne členmi viac ako jednej politickej skupiny. Zvyšní poslanci nepatria do žiadnej politickej skupiny a sú známi ako nezaradení poslanci.

V skupinkách sa pozrite na mapu dostupnú na uvedenom odkaze, kde uvidíte, ktoré strany z vašej krajiny boli úspešné v posledných európskych voľbách a do ktorých skupín patria: europa.eu/!FxkH9d

Tu si môžeš pozrieť rozmiestnenie poslancov v pléne: europa.eu/!CYYCbB

Spoznávate niektorých poslancov zo svojej krajiny?

Európska rada

consilium.europa.eu/sk/european-council

Na zasadnutí Európskej rady sa stretávajú zvolení lídri krajín EÚ, t. j. hlavy štátov alebo predsedovia vlád. Stretávajú sa minimálne štyrikrát do roka. Ich stretnutia sa často nazývajú „európske samity“. Európska rada stanovuje hlavné politické priority EÚ i celkové politické smerovanie. Predsedá jej predseda, ktorý je volený na obdobie 2,5 roka.

Európska rada neschvaľuje právne predpisy Únie. To je úlohou Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie – daj pozor, nemýľ si ich!

ASPOŇ 4 SAMITY ROČNE / Zasadacia miestnosť v budove Europa.

Európska rada

Vedúci predstavitelia EÚ a jednotlivých štátov na európskom samite pod taktovkou predsedu Európskej rady.

Rada Európskej únie

consilium.europa.eu/sk/council-eu/

Rada Európskej únie – známa aj pod skráteným výrazom „Rada“ – zastupuje vlády krajín EÚ. V Rade sa stretávajú ministri zo všetkých krajín EÚ, ktorí diskutujú a rozhodujú o politikách a právnych predpisoch EÚ. To, ktorí ministri sa stretnutí zúčastnia, závisí od preberanej témy. Ak sa zasadnutie týka napríklad znečistenia ovzdušia, stretnú sa ministri životného prostredia. Ak je zasadnutie zamerané na nezamestnanosť, zúčastnia sa ministri zodpovední za zamestnanosť a sociálne veci.

Rada je jedným z dvoch zákonodarných orgánov EÚ. Takže bez ministrov zo všetkých členských štátov EÚ sa v Európskej únii nič nepohne.

O pravidlách hlasovania v Rade rozhodujú krajiny EÚ. Rada prijíma väčšinu svojich rozhodnutí väčšinovým hlasovaním, v niektorých prípadoch jednomyseľne. V prípade oblastí, v rámci ktorých sa krajiny EÚ dohodli, že rozhodnutia sa musia prijímať jednomyseľne – napríklad v daňových alebo bezpečnostných otázkach – to znamená, že na prijatie rozhodnutia je potrebný súhlas všetkých ministrov.

V mnohých iných oblastiach prijímajú ministri rozhodnutia väčšinovým hlasovaním, napríklad pri prijímaní právneho predpisu EÚ o právach spotrebiteľov, o otázkach, ako je hospodárska obnova po pandémii ochorenia COVID-19, alebo o otázkach životného prostredia, ako napr. nakladanie s komunálnym odpadom.

Predsedníctvo Rady vykonáva každých 6 mesiacov iná krajina EÚ. Po predsedníctve Francúzska a Česka v roku 2022 ho budú v roku 2023 vykonávať Švédsko a Španielsko a v roku 2024 Belgicko a Maďarsko.

VEDELI STE, ŽE…?

Rada hlasuje jednomyseľne o:

  • najčastejších otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky,
  • občianstve (udelenie nových práv občanom EÚ),
  • členstve v EÚ,
  • harmonizácii vnútroštátnych právnych predpisov v oblasti nepriameho zdaňovania,
  • financiách EÚ,
  • niektorých otázkach v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí (napr. rodinné právo, policajná spolupráca),
  • harmonizácii vnútroštátnych právnych predpisov v oblasti sociálneho zabezpečenia a sociálnej ochrany.

Pri jednomyseľnom hlasovaní nebráni zdržanie sa hlasovania prijatiu rozhodnutia.

Viac informácií o Rade nájdete v tomto krátkom dokumente: europa.eu/!Xm48xu

CVIČENIE 6 HLASOVANIE V RADE

Na zasadnutiach Rady sa asi o 80 % návrhov právnych predpisov rozhoduje kvalifikovanou väčšinou, nazývanou aj „dvojitá väčšina“. Pri hlasovaní kvalifikovanou väčšinou každý minister odovzdá jeden hlas za alebo proti návrhu alebo sa zdrží hlasovania. Keďže počet osôb zastúpených jednotlivými ministrami sa líši v závislosti od počtu obyvateľov ich krajiny, na spravodlivé prijatie rozhodnutia je potrebná „dvojitá väčšina“: aby bol právny predpis prijatý, musí zaň hlasovať najmenej 55 % krajín EÚ (15 z 27), v ktorých žije najmenej 65 % celkového počtu obyvateľov EÚ (približne 447 miliónov).

Podrobnejšie informácie nájdeš tu: europa.eu/!6FYWYy

V nasledujúcom cvičení si vyskúšaj hlasovaciu kalkulačku na webovom sídle Rady a zisti, ako tento systém funguje: europa.eu/!rgdJCM

Predstav si, že tvoja trieda vyzbierala peniaze na školský výlet a teraz sa musíte dohodnúť, kam pôjdete. Niekto navrhne, aby sa o navrhovanej lokalite hlasovalo kvalifikovanou väčšinou. Máte všetci rovnaký názor alebo musíte hlasovať kvalifikovanou väčšinou?

Vyberte zástupcu Európskej komisie a dajte mu jednu minútu, aby obhájil niektorú z vybraných lokalít. Vyberte iného študenta, ktorý bude mať na starosti hlasovaciu kalkulačku Rady. Každému zo spolužiakov prideľte úlohu ministra z každej z 27 krajín EÚ.

Každý „minister“ by potom mal hlasovať za alebo proti navrhovanému cieľu – alebo sa môže zdržať hlasovania.

Výsledok si overte na kalkulačke Rady. Aký bol výsledok? Dokázali ste sa dohodnúť na navrhovanej lokalite? Prediskutujte svoje názory na tento typ hlasovania so zvyškom skupiny.

Infografika vysvetľuje hlasovací systém na zasadnutiach Rady Európskej únie. Malta tvorí 0,11 % počtu obyvateľov EÚ, zatiaľ čo Nemecko tvorí 18,54 %.

Európska komisia

ec.europa.eu

Európsku komisiu tvorí 27 komisárov – jeden za každú krajinu EÚ. Spolu s predsedom Európskej komisie sú komisári exekutívnou zložkou EÚ, ktorá zodpovedá za každodenný chod Únie. Mandát eurokomisárov trvá 5 rokov.

Viac informácií o Komisii nájdeš v tomto krátkom videu: europa.eu/!MPDMRM

Predsedu Európskej komisie nominujú členské štáty prostredníctvom Európskej rady a formálne ho vymenúva Európsky parlament. Ostatných komisárov navrhuje vláda danej krajiny a schvaľuje Európsky parlament. Komisári nezastupujú názory svojej krajiny pôvodu, ale skôr spoločné záujmy EÚ. Každý člen Komisie je predsedom poverený zodpovednosťou za určitú oblasť politiky, napríklad za energetiku, hospodárstvo alebo životné prostredie.

Európska komisia navrhuje nové právne predpisyprogramy vo všeobecnom záujme EÚ. Komisia pred predložením návrhu požiada o vyslovenie názorov národné parlamenty, vlády, záujmové skupiny, odborníkov a širokú verejnosť a vyzve ich, aby svoje pripomienky vyjadrili on-line.

Viac informáciítom, ako môžeš prispieť svojím názoromtvorbe politík EÚ, nájdeš v časti „Tvoj hlas v rozhodovacom procese EÚ“.

Návrhy Komisie podrobne preskúmava Európsky parlament a Rada. Tieto dve inštitúcie prijímajú konečné rozhodnutia o všetkých právnych predpisoch EÚ. Môžu návrhy meniť alebo ich úplne zamietnuť. Európska komisia takisto riadi politiky EÚ, ako aj rozpočet a zabezpečuje, aby krajiny EÚ správne uplatňovali právne predpisy EÚ.

Európska komisia je výkonným orgánom EÚ Infografika vysvetľuje úlohu Európskej komisie.
Európska komisia zodpovedá za riadenie rozpočtu EÚ, monitorovanie uplatňovania práva EÚ a návrhy právnych predpisov EÚ.
Skupina mladých ľudí zhromaždených pred budovou Európskeho parlamentu v Štrasburgu. / Mladí ľudia na rokovaní Európskeho parlamentu.

VEDELI STE, ŽE…?

Každodennú prácu Komisie vykonávajú jej administratívni zamestnanci, odborníci, prekladatelia, tlmočníci a asistenti. Úradníkov Komisie, ako aj zamestnancov ostatných inštitúcií EÚ prijíma Európsky úrad pre výber pracovníkov (epso.europa.eu/home_sk).

Títo úradníci sú občania krajín EÚ, ktorí sú vybraní vo výberovom konaní. Pre Komisiu pracuje približne 32 000 ľudí. Môže sa zdať, že ich je veľa, ale v skutočnosti je ich menej ako zamestnancov mestských úradov väčšiny veľkých miest v EÚ.

Ak sa ti zdá, že by ťa toto povolanie mohlo zaujímať, môžeš sa uchádzať o stáž EÚ v niektorej z inštitúcií Únie.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na tejto webovej stránke: europa.eu/!QJ63Vp

VEDELI STE, ŽE…?

Európske inštitúcie môžeš navštíviť!

Prezri si Európsky parlament, Radu, Európsku radu alebo Európsku komisiu osobne alebo on-line.

Dve fotografie ľudí, ktorí si prehliadajú interaktívnu mapu v Parlamentáriu, múzeu Európskeho parlamentu v Bruseli.

Súdny dvor Európskej únie

Za posledných 70 rokov krajiny EÚ spoločne vypracovali mnoho právnych predpisov EÚ. Súdny dvor zabezpečuje ich jednotný výklad a uplatňovanie. Ak má vnútroštátny súd pochybnosti o výklade ktoréhokoľvek z právnych predpisov, môže o objasnenie požiadať Súdny dvor. Jednotlivé krajiny EÚ nie vždy uplatňujú právne predpisy EÚ v plnom rozsahu. V tomto prípade môže Komisia alebo iná krajina EÚ vec predložiť Súdnemu dvoru. Súdny dvor má sídlo v Luxemburgu a skladá sa z jedného sudcu za každú krajinu EÚ.

Ďalšie informácie nájdeš tu: curia.europa.eu

CVIČENIE 7 KTO MÁ AKÚ ÚLOHU V EÚ?

Informácií si sa dozvedel(-a) naozaj veľa! Je však dôležité vedieť, čo „Brusel“ naozaj znamená a kto a za čo v rámci EÚ zodpovedá. Urob si test uvedený nižšie, aby si zistil(-a), koľko si toho pamätáš. Označ krížikom políčko pri inštitúcii alebo inštitúciách, na ktoré sa opis hodí.

Ktorá inštitúcia …? Európsky parlament Európska rada Rada Európskej únie Európska komisia Súdny dvor
1. predkladá návrhy právnych predpisov EÚ ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
2. schvaľuje právne predpisy Únie ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
3. sa skladá z jedného zástupcu/člena za členský štát EÚ ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
4. je priamo volená ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
5. riadi rozpočet ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
6. zastupuje záujmy ľudí ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
7. zastupuje záujmy členských štátov EÚ, resp. ich vlád ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
8. zastupuje záujmy EÚ ako celku ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
9. rozhoduje o výklade právnych predpisov EÚ ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE
10. určuje všeobecné politické smerovanie EÚ ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE ÁNO / NIE

Okrem spomínaných inštitúcií ste možno počuli o týchto inštitúciách a orgánoch EÚ:

Ďalšie informácie nájdeš tu: europa.eu/!UTHRux

CVIČENIE 8 TVORBA PRÁVNYCH PREDPISOV V EÚ

Najbežnejší postup tvorby právnych predpisov v EÚ sa nazýva „riadny legislatívny postup“. Pri tomto postupe sa návrh na nový právny predpis preskúma až trikrát (v rámci takzvaných čítaní). Ak sa nemôže dosiahnuť dohoda, návrh sa stiahne.

Zmluvy EÚ stanovujú, kto môže prijímať právne predpisy a v ktorých oblastiach: EÚ a/alebo členské štáty. Krajiny EÚ sú zodpovedné za prijímanie vlastných rozhodnutí a právnych predpisov v určitých oblastiach národnej politiky, ako sú priemysel, zdravotníctvo a vzdelávanie. V týchto oblastiach EÚ poskytuje národným vládam len podporu. V tých oblastiach, v ktorých môže konať buď EÚ, alebo národné vlády, dostane EÚ prednosť iba vtedy, keď sú jej kroky efektívnejšie.

Zisti viacprávomociach EÚ: europa.eu/!hDMwTg

Čítania sa týkajú najmä troch inštitúcií: Európskeho parlamentu, Rady Európskej únie a Európskej komisie. Umiestni na obrázku každú inštitúciu do správneho rámčeka.

Infografika s rámčekmi na vyplnenie odpovedí na otázky o tvorbe právnych predpisov v EÚ.

CVIČENIE 9 KTO JE KTO?

Vieš už veľa o európskych inštitúciách, ale poznáš mená a tváre osôb, ktoré ich riadia? Vieš, kto je súčasnou/súčasným:

  1. predsedníčkou/predsedom Európskeho parlamentu?
  2. predsedníčkou/predsedom Európskej rady?
  3. predsedníčkou/predsedom Európskej komisie?
  4. vysokou predstaviteľkou/vysokým predstaviteľom Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku?
Žena s megafónom na čele skupiny, ktorá ju povzbudzuje.

Tvoj hlas v rozhodovacom procese EÚ

Ako občan Európskej únie môžeš ovplyvniť politiky EÚ viacerými spôsobmi.

play video POZRI SI VIDEO: Ako formuješ inštitúcie EÚ? europa.eu/!br9NVk

Hlasuj vo svojej krajine

Hlasovanie za poslanca Európskeho parlamentu v Bruseli a Štrasburgu má veľký význam, rovnako ako hlasovanie za zloženie národnej vlády. To preto, že tvoja hlava štátu a národná vláda ovplyvňujú činnosť EÚ.

Infografika zobrazuje rôzne spôsoby, ktorými môžu európski občania ovplyvniť politiky EÚ.
Svojím hlasom v parlamentných voľbách vo svojej krajine volíte svoju vládu. Hlava štátu alebo predseda vlády vašej krajiny je členom Európskej rady. Svojím hlasom volíte aj svojho ministra školstva, životného prostredia atď., ktorí rozhodujú počas zasadnutí Rady. Svojím hlasom vo voľbách do Európskeho parlamentu volíte svojich zástupcov v Európskom parlamente, ktorí v rámci politických skupín spolupracujú s poslancami z ďalších krajín EÚ.

Zúčastni sa na on-line konzultáciách

Svoj názor môžeš vyjadriť účasťou na on-line verejných konzultáciách. Európska komisia pred vytvorením návrhov nových právnych predpisov EÚ, ako aj počas celého rozhodovacieho procesu žiada o názor obyčajných ľudí, ako aj verejnosť a súkromný sektor.

Zapoj sa tu: europa.eu/!QY77dX

Diskutuj s EÚ

K dianiu v EÚ sa môžeš vyjadriť aj v mnohých diskusiách, ktoré sa konajú s osobnou účasťou alebo on-line v celej EÚ.

Viac informácií o tom, ako sa môžeš zapojiť do tvorby politiky EÚ, nájdeš tu: europa.eu/!wBJp7k

Požiadaj Európsku komisiu, aby navrhla nový právny predpis

play video POZRI SI VIDEO Čo je európska iniciatíva občanov? Ujmi sa iniciatívy europa.eu/!yFvDpP

Občania EÚ môžu iniciovať alebo podporiť európsku iniciatívu občanov (europa.eu/citizens-initiative/_sk). V rámci týchto iniciatív vyzývajú Európsku komisiu, aby navrhla právne predpisy ku konkrétnej otázke, za ktorú je EÚ zodpovedná, ako je životné prostredie, poľnohospodárstvo alebo doprava. Skupina najmenej siedmich občanov EÚ žijúcich v siedmich rôznych krajinách EÚ môže začať iniciatívu a zbierať podpisy na jej podporu. Keď iniciatívu podpíše 1 milión ľudí alebo o niečo viac ako 0,2 % obyvateľov EÚ, môže byť predložená na preskúmanie Európskej komisii.

V rámci úplne prvej európskej iniciatívy občanov s názvom Right2Water (Právo na vodu) sa podarilo zhromaždiť 1,6 milióna podpisov. Výsledkom bol návrh nových pravidiel týkajúcich sa pitnej vody.

VEDELI STE, ŽE…?

Európska komisia má vo všetkých krajinách EÚ malé kancelárie (kancelárie sa nazývajú „zastúpenia“), ktorých zamestnanci hovoria jazykom (jazykmi) danej krajiny. Môžeš sa s nimi porozprávať alebo požiadať o písomné informácie o EÚ vo svojom jazyku. Vo všetkých krajinách EÚ sa nachádzajú aj miestne informačné kancelárie siete Europe Direct. Kontaktné údaje nájdeš na konci tejto brožúry.

CVIČENIE 10 PRIORITY TVOJHO ZÁSTUPCU V EURÓPSKOM PARLAMENTE

V skupinkách si vytvorte zoznam piatich hlavných tém, ktoré by mal váš zástupca obhajovať v Európskom parlamente. Ako príklad si môžete prečítať uznesenie Parlamentu o znížení počtu plastových tašiek v Európe na tejto adrese: europa.eu/!bjpwBu