Osobitná správa
č.03 2018

Audit postupu pri makroekonomickej nerovnováhe (PMN)

O správe Kontrolovali sme, ako Európska komisia vykonáva postup pri makroekonomickej nerovnováhe, ktorého cieľom je identifikovať makroekonomické nerovnováhy, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť hospodársku stabilitu v niektorej krajine EÚ, eurozóne alebo EÚ ako celku, predchádzať im a riešiť ich. Zistili sme, že napriek tomu, že postup pri makroekonomickej nerovnováhe je vo všeobecnosti dobre navrhnutý, Komisia ho nevykonáva spôsobom, ktorý by zabezpečil účinnú prevenciu a opravu nerovnováh. Klasifikácia členských štátov, v ktorých sa prejavujú nerovnováhy, je nedostatočne transparentná, hĺbková analýza Komisie je síce kvalitná, ale stala sa menej zreteľnou, a chýba povedomie verejnosti o tomto postupe a o tom, čo z neho vyplýva. Komisii preto predkladáme viaceré odporúčania, ktorých cieľom je zásadne zlepšiť niektoré aspekty jej riadenia a klásť väčší dôraz na PMN.

Táto publikácia je dostupná v 23 jazykoch v tomto formáte:
PDF
PDF General Report

Zhrnutie

O postupe pri makroekonomickej nerovnováhe

I

Postup pri makroekonomickej nerovnováhe (PMN) bol navrhnutý na riešenie makroekonomických nerovnováh v EÚ v reakcii na chýbajúce politické nástroje na prevenciu nárastu týchto nerovnováh pred krízou z roku 2008.

II

PMN funguje na ročnom základe. Začína uverejnením hospodárskeho a finančného posúdenia Komisie, tzv. správy o mechanizme varovania (SMV), v ktorej sú uvedené členské štáty vystavené riziku nerovnováh, pri ktorých je potrebná ďalšia analýza formou hĺbkového preskúmania. Cieľom hĺbkového preskúmania je dospieť k záveru, či sa vo vybraných členských štátoch prejavujú nerovnováhy a či by sa mali považovať za nadmerné. Na základe analýzy hĺbkového preskúmania by potom Komisia mala navrhnúť odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré sú v konečnom dôsledku prijaté Radou a predložené členským štátom na riešenie ich nerovnováh.

III

Ak sa nerovnováhy považujú za „nadmerné“, Komisia v súlade s nariadením o PMN navrhne, aby Rada aktivovala „postup pri nadmernej nerovnováhe“ (EIP). Ide o mechanizmus zvýšeného dohľadu, ktorý zahŕňa možnosť sankcií pre členské štáty eurozóny.

Čo sme kontrolovali

IV

Hlavná audítorská otázka znela: „Je PMN riadne odôvodnený a primerane vykonávaný?“. Hodnotili sme účinnosť vykonávania PMN Komisiou počas obdobia rokov 2012 až 2017.

Čo sme zistili

V

Napriek tomu, že PMN je vo všeobecnosti dobre navrhnutý, Komisia ho nevykonáva tak, aby zabezpečil účinnú prevenciu a nápravu nerovnováh.

VI

Komisia využíva ako kľúčový nástroj na riešenie makroekonomických nerovnováh odporúčania pre jednotlivé krajiny relevantné z hľadiska PMN. Vykonávanie však bolo na nízkej úrovni. Napriek tomu, že za plnenie zodpovedajú členské štáty, spôsob, akým ich Komisia navrhla, má takisto niekoľko nedostatkov. Medzi konkrétnymi nerovnováhami určenými v hĺbkovom preskúmaní a navrhovanými odporúčaniami neexistuje žiadna systematická súvislosť. V niektorých prípadoch sa odporúčania pre jednotlivé krajiny označujú za relevantné z hľadiska PMN napriek tomu, že s makroekonomickými nerovnováhami súvisia len vzdialene, ak vôbec súvisia, a pre členské štáty je preto ťažšie prijať vhodné nápravné opatrenie. Okrem toho odporúčania pre jednotlivé krajiny súvisiace s PMN dostatočne nezohľadňujú fiškálnu politiku, ani vtedy, keď je relevantná pre nefiškálne nerovnováhy. Odporúčania pre jednotlivé krajiny sú do určitej miery nekonzistentné s odporúčaniami pre eurozónu ako celok. Napokon Komisia niekedy stanovuje veľmi náročný časový rámec na plnenie odporúčaní.

VII

Súhlasíme so zainteresovanými stranami, ktoré boli súčasťou prieskumu a ktoré sa domnievajú, že analýza hĺbkových preskúmaní je kvalitná a že nerovnováhy sú určované správne. V posledných rokoch však hĺbkové preskúmania v správach Komisie stále viac ustupujú do pozadia, pretože analýze relevantnej z hľadiska PMN a politickému poradenstvu sa teraz venuje menšia pozornosť, odkedy boli zahrnuté do správ o krajine, ktoré sa zaoberajú predovšetkým širokou ekonomickou koordináciou štrukturálnych politík. PMN bol ďalej oslabený rozhodovacím procesom Komisie, pokiaľ ide o klasifikáciu nerovnováh podľa závažnosti. Nerovnováhy sa určujú na úrovni oddelení na základe jasných technických kritérií, ale hĺbkové preskúmania neobsahujú jasné hodnotenie ich závažnosti. Kritériá, na ktorých sa zakladajú konečné rozhodnutia kolégia komisárov, nie sú transparentné.

VIII

Je potrebné uviesť, že Komisia nikdy neodporučila aktiváciu postupu pri nadmernej nerovnováhe, a to napriek tomu, že od začatia PMN v roku 2012 boli v niekoľkých členských štátoch zistené nadmerné nerovnováhy počas dlhšieho obdobia.

IX

Prvý dokument v procese, správa o mechanizme varovania, zodpovedajúcim spôsobom neumožňuje včasné určenie nerovnováh, pretože využíva ukazovatele založené na neaktuálnych údajoch a pohyblivých priemeroch, ktoré nezohľadňujú nedávny vývoj. Text správy o mechanizme varovania je navyše skôr opisný, a nie analytický. Účinky presahovania do iných členských štátov a rozmer eurozóny sa veľmi nezohľadňujú, hoci k určitým zlepšeniam v tomto smere došlo.

Čo odporúčame

  1. Komisia by mala systematicky prepájať odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny a makroekonomické nerovnováhy. Navrhované opatrenia by mali byť dostatočne podrobné a mali by byť zamerané na politické opatrenia na zníženie nerovnováh v krátkodobom až strednodobom horizonte. Komisia by mala vždy, keď je to možné, vykonávať predbežné a následné posúdenia dosahu politických opatrení na nerovnováhy.
  2. Hĺbkové preskúmania by mali obsahovať jasnú charakterizáciu závažnosti nerovnováh, ktorým členský štát čelí. Komisia by mala zvýšiť transparentnosť prijatím, uverejnením a uplatňovaním jasných kritérií pre klasifikáciu nerovnováh. Pokiaľ si to nevyžadujú špecifické okolnosti, mala by odporučiť aktiváciu EIP, ak existujú dôkazy o tom, že v členskom štáte sú nadmerné nerovnováhy. Ak sa Komisia v konkrétnych prípadoch na základe vlastného uváženia rozhodne, že neuplatní tento krok, mala by jasne a verejne vysvetliť svoje dôvody.
  3. Komisia by mala poskytnúť komplexné a samostatne prezentované hĺbkové preskúmanie takej dĺžky a miery podrobnosti, ktorá odzrkadľuje závažnosť situácie a politických výziev. Hĺbkové preskúmanie by namiesto hodnotiacej tabuľky malo poskytnúť prístup k premenným špecifickým pre danú krajinu, ktoré boli v analýze skutočne použité.
  4. Komisia by mala systematicky analyzovať dosah fiškálnej politiky na vonkajšie nerovnováhy a konkurencieschopnosť a mala by využívať PMN na to, aby členským štátom predložila fiškálne odporúčania, keď majú záležitosti priamy vplyv na vonkajšie nerovnováhy.
  5. V procese PMN by sa mali systematicky zohľadňovať politiky, ktoré majú cezhraničný dosah a môžu posilniť symetrické opätovné vyvažovanie v rámci eurozóny. Odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny by mali byť v súlade s odporúčaniami pre eurozónu, v prípade potreby vrátane celkových zámerov fiškálnej politiky.
  6. Komisia by mala v komunikácii s verejnosťou klásť väčší dôraz na PMN. V súvislosti s účinnou komunikáciou by príslušní komisári mali byť k dispozícii parlamentom členských štátov, kedykoľvek sa Komisia bude domnievať, že nerovnováhy sú nadmerné, aby mohli vysvetliť dôvody svojich rozhodnutí a zodpovedajúcich politických odporúčaní.

Úvod

Ekonomické odôvodnenie a právny rámec

01

Pred krízou v rokoch 2008 – 2009 bol rámec správy hospodárskych záležitostí EÚ (súbor pravidiel, ktorými sa riadia hospodárske politiky členských štátov) zameraný na udržateľnosť fiškálnych politík. V zásade sa obmedzoval na udržiavanie verejného deficitu a verejného dlhu pod kontrolou. Správa EÚ týkajúca sa nefiškálnych politík bola obmedzená na ustanovenia Zmluvy o EU o hospodárskych politikách1.

02

Kríza a následný vývoj ukázali, že tento rámec nedokázal odhaliť nárast makroekonomických nerovnováh, ani mu predísť. V niekoľkých členských štátoch viedol veľký prílev kapitálu a neudržateľná expanzia úverov v súkromnom sektore k zhoršeniu platobných bilancií a konkurencieschopnosti, k nadmernému investovaniu v určitých oblastiach ekonomiky a hromadeniu nadmerného dlhu v súkromnom sektore. Neudržateľný hospodársky rozmach pred krízou navyše deformoval posudzovanie východiskovej fiškálnej situácie, ktorá sa tak často javila lepšia, ako v skutočnosti bola. Keď nerovnováhy nakoniec viedli k bolestivým úpravám, preniesli sa aj do iných členských štátov a ohrozili finančnú stabilitu a hospodársku výkonnosť celej EÚ.

03

V roku 2011 bol v rámci balíka šiestich legislatívnych aktov2 z tohto roku prijatý nový mechanizmus nazývaný postup pri makroekonomickej nerovnováhe (PMN) v snahe predísť podobnému vývoju v budúcnosti a podporiť politiky na zníženie nerovnováh prameniacich z obdobia rozmachu pre krízou.

04

Hlavným právnym základom pre postup pri makroekonomickej nerovnováhe je nariadenie (EÚ) č. 1176/2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh (ďalej v tejto správe nazývané „nariadenie o PMN“)3.

05

PMN sa vzťahuje na všetky členské štáty EÚ (s výnimkou tých, ktoré dostávajú finančnú podporu z EÚ v rámci programov makroekonomických úprav) a uplatňuje sa od roku 2012 ako súčasť ročného cyklu koordinácie hospodárskych politík a dohľadu nad nimi.

06

Konkrétne sa PMN zameriava na zisťovanie „nerovnováh“ a „nadmerných nerovnováh“ a ich prevenciu a nápravu. Tieto pojmy sú vymedzené v článku 2 nariadenia o PMN:

  1. „‚nerovnováhy‘ znamenajú akýkoľvek trend vedúci k vzniku makroekonomického vývoja, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje alebo by mohol nepriaznivo ovplyvniť riadne fungovanie hospodárstva členského štátu alebo hospodárskej a menovej únie, alebo Únie ako celku;
  2. ‚nadmerné nerovnováhy‘ znamenajú vážne nerovnováhy vrátane nerovnováh, ktoré ohrozujú riadne fungovanie hospodárskej a menovej únie alebo predstavujú takéto riziko.“
07

V článku 4 ods. 3 sa v nariadení o PMN ďalej definuje povaha nerovnováh:

  1. „vnútorných nerovnováh vrátane tých, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku verejného i súkromného zadlženia, vývoja na finančnom trhu a na trhu s aktívami vrátane bývania, vývoja úverových tokov v súkromnom sektore a vývoja nezamestnanosti;
  2. vonkajších nerovnováh vrátane tých, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku vývoja stavov bežného účtu a čistých investícií členských štátov, reálnych efektívnych výmenných kurzov, podielov na vývoznom trhu, zmien vo vývoji cien a nákladov a necenovej konkurencieschopnosti, s prihliadnutím k rôznym zložkám produktivity.“
08

Nariadenie o PMN tak plní dvojaký cieľ, a to riešiť nerovnováhy, ktoré majú dosah na hospodárstva jednotlivých členských štátov,4 a zároveň zamerať sa na účinky presahovania do iných členských štátov eurozóny a EÚ.

09

PMN je zakotvený v európskom semestri, čo je rámec zavedený v roku 2010 na širšiu koordináciu hospodárskych politík v EÚ. Európsky semester zahŕňa okrem PMN aj opatrenia na vykonávanie Paktu stability a rastu (PSR) a štrukturálne politiky zamerané na oživenie dlhodobého rastu v kontexte stratégie Európa 2020 pomocou splnených cieľov, hlavné usmernenia hospodárskej politiky a usmernenia politík zamestnanosti. Proces európskeho semestra každoročne vrcholí návrhom odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktorý k všetkým týmto oblastiam predkladá Komisia Rade. Po schválení odporúčaní Radou sa od členských štátov očakáva, že ich zrealizujú.

10

Vo všeobecnosti je rozdiel medzi postupom pri makroekonomickej nerovnováhe a Paktom stability a rastu takýto: PMN sa týka makroekonomických nerovnováh vo všeobecnosti, zatiaľ čo PSR končí pri fiškálnej udržateľnosti. Navyše keď členský štát splní požiadavky týkajúce sa dlhu a deficitu, PSR už neposkytuje usmernenia k fiškálnej politike. V nariadení o PMN sa zas predpokladá, že medzi politické reakcie na nerovnováhy zistené v rámci PMN môžu patriť opatrenia v oblasti fiškálnej a mzdovej politiky5. Dva politické nástroje sú podobné v tom, že Komisii umožňujú presadzovať plnenie podmienok, a majú tak preventívnu aj nápravnú časť. V plnení stratégie Európa 2020 však Komisia podobnú úlohu nemá.

11

Ročný proces spojený s PMN, keď sa zisťujú nerovnováhy, posudzuje ich závažnosť a iniciuje nápravné opatrenia, má niekoľko fáz. Tento proces uvedený v nariadení o PMN je zhrnutý v ilustrácii 1 (podrobnejšie informácie pozri v prílohe I), a príslušné dokumenty sú uvedené v prílohe II.

Prvá fáza: Správa o mechanizme varovania

12

Prvou fázou tohto procesu je uverejnenie správy o mechanizme varovania (SMV). Hlavným účelom tejto správy je určiť členské štáty, o ktorých sa Komisia domnieva, že by mohli byť postihnuté nerovnováhami, a pri ktorých je teda potrebná ďalšia analýza vo forme hĺbkového preskúmania (hĺbkové preskúmanie pozri v druhej fáze). V správe o mechanizme varovania sa využíva hodnotiaca tabuľka ukazovateľov, ktorá vyzdvihuje vnútorné a vonkajšie nerovnováhy (pozri prílohu III)6. Z článku 3 ods. 2 nariadenia o PMN jasne vyplýva, že rozhodnutie začať hĺbkové preskúmanie by sa nemalo prijímať na základe „mechanického čítania hodnotiacej tabuľky“.

Ilustrácia 1

Jednoduchý vývojový diagram zobrazujúci postup pri makroekonomickej nerovnováhe

Zdroj: EDA.

Druhá fáza: Hĺbkové preskúmania

13

Hĺbkové preskúmania spočívajú v podrobnej analýze okolností špecifických pre jednotlivé štáty s využitím širokej škály analytických nástrojov (ako sú opatrenia obchodných väzieb a expozícií medzi členskými štátmi), kvalitatívnych informácií špecifických pre jednotlivé krajiny (ako je špecializácia výrobkov a mechanizmy mzdového vyjednávania) a v mnohých prípadoch tiež premenných, ktoré sa líšia od premenných v hodnotiacej tabuľke SMV.

14

Komisia tieto informácie zhromažďuje v priebehu návštev v členských štátoch. Je tiež povinná zvážiť akékoľvek ďalšie informácie, ktoré členské štáty predložili Komisii, ako relevantné. Komisia musí napokon zohľadniť zámery politiky členských štátov a všetky predchádzajúce odporúčania Rady alebo Európskeho výboru pre systémové riziká.

15

V nariadení o PMN sa konkrétne požaduje, aby sa pri hĺbkových preskúmaniach hodnotilo, či dotknutý členský štát postihli nerovnováhy a ak áno, či ide o nadmerné nerovnováhy. Zvážiť sa musia tiež účinky presahovania vyplývajúce z vnútroštátnych hospodárskych politík. Ak Komisia nezistí žiadne nerovnováhy, proces spojený s PMN v tomto členskom štáte končí v danom roku. Ak zistí nerovnováhy, v závislosti od ich závažnosti Komisia uplatní pre daný členský štát buď preventívnu alebo nápravnú časť PMN.

16

Od roku 2015 sú hĺbkové preskúmania súčasťou každoročných správ Komisie o jednotlivých krajinách v rámci európskeho semestra, ktoré obsahujú rozsiahle hodnotenia hlavných štrukturálnych otázok, ktoré majú dosah na členský štát v oblastiach, ako je zdaňovanie a výdavky, zamestnanosť, verejná správa a podnikateľské prostredie, ako aj o pokroku členského štátu pri plnení odporúčaní pre jednotlivé krajiny a smerom k dosiahnutiu cieľov stratégie Európa 2020.

Tretia fáza: Prevencia a náprava

Preventívne opatrenia
17

Ak Komisia dospeje k záveru, že v členskom štáte existujú makroekonomické nerovnováhy, musí o tom informovať Radu a Európsky parlament. Rada potom na návrh Komisie môže vydať odporúčania pre jednotlivé krajiny s cieľom napraviť nerovnováhy a predísť tomu, aby sa stali „nadmernými“ (v tejto správe ďalej len „odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny“). Odporúčania pre jednotlivé krajiny sa prijímajú v júli a musia sa každoročne preskúmať a v prípade potreby upraviť. Na tento účel existuje systematické a verejné posúdenie pokroku pri plnení odporúčaní pre jednotlivé krajiny uverejnené v prílohe k príslušnej správe o krajine vo februári. Na to, aby Komisia mohla monitorovať plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny, musí udržiavať trvalý dialóg s orgánmi členských štátov a sociálnymi partnermi a vykonávať informačné návštevy, spravidla jedenkrát ročne.

Nápravné opatrenia: postup pri nadmernej nerovnováhe
18

Ak Komisia považuje nerovnováhy za nadmerné, opäť o tom musí v súlade s článkom 7 nariadenia o PMN informovať Európsky parlament a Radu. Rada potom na návrh Komisie môže rozhodnúť aktivovať „postup pri nadmernej nerovnováhe“ (EIP), keď je členský štát vystavený prísnejším požiadavkám a monitorovaniu a v konečnom dôsledku v prípade členských štátov eurozóny tiež možnosti finančných sankcií7.

Rozsah, ciele auditu a audítorský prístup

Rozsah a ciele auditu

19

Hlavná audítorská otázka bola „Je PMN riadne odôvodnený a je primerane vykonávaný?“. V tomto audite sme posudzovali účinnosť vykonávania PMN zo strany Komisie v období od roku 2012 do roku 20178 a v relevantných prípadoch tiež niektoré prvky návrhu tohto postupu. Podrobne sme preskúmali PMN na vzorke štyroch členských štátov (Bulharsko, Španielsko, Francúzsko a Slovinsko) a na ostatné členské štáty sme sa v prípade potreby zamerali v menšej miere9.

20

Konkrétne sme preskúmali:

  1. účinnosť vykonávania postupu založeného na vývoji klasifikácie nerovnováh členských štátov a dôvodov, ktoré viedli k nízkemu plneniu odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny;
  2. proces klasifikácie makroekonomických nerovnováh v členských štátoch;
  3. využitie analytických nástrojov a ekonomickej analýzy Komisiou na identifikáciu a hodnotenie nerovnováh a vyvíjajúcu prezentáciu výsledkov;
  4. vhodnosť hodnotiacej tabuľky a správy o mechanizme varovania ako celku v rámci PMN.
21

Neposudzovali sme primeranosť prahových hodnôt stanovených pre ukazovatele hodnotiacej tabuľky ani kvalitu štatistických údajov, z ktorých vychádzajú. Neskúmali sme ani postup pri hodnotení pokroku plnenia odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny10.

22

Naše audítorské kritériá vychádzajú z:

  1. požiadaviek právnych predpisov (najmä nariadenia o PMN);
  2. vnútorných pravidiel a postupov Komisie (napr. inštrukcií a pokynov);
  3. dokumentov vydaných viacerými inštitúciami EÚ a ďalšími medzinárodnými organizáciami (najmä MMF a OECD) alebo vypracovaných na základe výskumu na zistenie osvedčených postupov.
23

Táto audítorská správa je druhou v sérii správ, ktoré boli naplánované na zaistenie významného pokrytia rámca správy hospodárskych záležitostí EÚ. Prvá správa z tejto série správ sa týkala postupu pri nadmernom deficite (PND)11 a bola uverejnená v roku 2016.

Prístup

24

V marci 2016 sme zaslali online prieskum členom Výboru pre hospodársku politiku (EPC) z členských štátov, pri ktorých bol uplatnený PMN. Prieskum sa vzťahoval na obdobie od vydania SMV v roku 2012 až do vydania hĺbkových preskúmaní v roku 2016. Obsahoval 46 otázok kvalitatívnej a kvantitatívnej povahy týkajúcich sa názorov členov EPC na PMN. Prieskum bol ukončený v decembri 2016 a do tohto obdobia odpovedalo 19 z 20 členov výboru. Naša audítorská práca sa opierala o výsledky prieskumu a v niektorých pripomienkach sa na ne odvolávame. Súhrn odpovedí na kvantitatívne otázky sa nachádza v prílohe VI.

25

Viedli sme rozhovory so zamestnancami troch útvarov Komisie (GR ECFIN, GR EMPL a generálneho sekretariátu) a kabinetov komisára pre hospodárske a finančné záležitosti, komisára pre dane a colnú úniu a podpredsedu pre euro a sociálny dialóg. Preskúmali sme rôzne dokumenty Komisie, verejne prístupné, ako aj interné záznamy. Stretli sme sa aj so zástupcami inštitúcií, ktorí sa podieľajú na vykonávaní a monitorovaní PMN vo vybraných členských štátoch (pozri zoznam inštitúcií v prílohe VII).

26

O PMN sme diskutovali so zástupcami niekoľkých organizácií, ktorých stanoviská boli relevantné pre audit (vrátane Európskej centrálnej banky (ECB), MMF, OECD, Svetovej banky, Európskeho parlamentu a nemeckého spolkového ministerstva hospodárstva a energetiky a spolkového ministerstva financií). Zorganizovali sme tiež poradný výbor a vyhľadali poradenstvo nezávislých odborníkov.

Pripomienky

Nerovnováhy identifikované v členských štátoch trvajú už niekoľko rokov a nápravné opatrenia sa uplatňujú v nedostatočnej miere

27

Táto časť sa zaoberá vývojom počtu členských štátov, v ktorých sa zistili nerovnováhy, od zavedenia PMN. Uvádza tiež, do akej miery boli podľa posúdenia Komisie plnené odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny, a analyzuje súvisiace dôvody.

Členské štáty spravidla zostávajú v nerovnováhe niekoľko rokov

28

Počet členských štátov, v ktorých boli prostredníctvom PMN zistené makroekonomické nerovnováhy medzi rokmi 2012 a 2015 rovnomerne stúpal (z 12 na 16). Uznávame však, že tento počet stúpol tiež v dôsledku vystúpení niekoľkých krajín z programov makroekonomických úprav a v dôsledku pristúpenia Chorvátska do EÚ. V poslednom období došlo k zvráteniu tohto celkového trendu, čo môže odrážať cyklické oživenie ekonomík EÚ. Počet členských štátov s nadmernými nerovnováhami však neklesol (pozri ilustráciu 2 a prílohu VIII).

Ilustrácia 2

Počet členských štátov s nerovnováhami

Zdroj: EDA.

29

Z ilustrácie 3 vyplýva, že klasifikácia jednotlivých členských štátov vo všeobecnosti zostáva medziročne rovnaká. Zlepšenia boli relatívne zriedkavé. Počas prvých piatich rokov PMN (2012 až 2016) boli v členských štátoch spolu 67-krát zistené nerovnováhy (51) alebo nadmerné nerovnováhy (16). V 39 z 51 prípadov nerovnováh nedošlo v nasledujúcom roku k žiadnej zmene, v piatich členských štátoch bolo hodnotenie zhoršené na „nadmerné nerovnováhy“ a siedmim členským štátom sa podarilo svoje nerovnováhy napraviť. Zo 16 členských štátov s nadmernými nerovnováhami sa len dvom podarilo v nasledujúcom roku opustiť túto kategóriu.

Ilustrácia 3

Malá zmena v klasifikácii, 2012 – 2017

Pozn.: Šípky znázorňujú, ako sa klasifikácia nerovnováh v členských štátoch v priebehu daného obdobia každý rok menila: buď sa zlepšila, zhoršila alebo sa vôbec nezmenila. Súčet týchto zmien sa rovná 67.

Zdroj: EDA.

30

Tento zotrvačný stav možno taktiež ukázať na 12 členských štátoch, v ktorých boli zistené nerovnováhy v roku 2012, prvom roku uplatňovania PMN. Šesť z týchto 12 štátov sa v určitom okamžiku ocitlo v situácii nadmernej nerovnováhy (Bulharsko, Cyprus, Francúzsko, Taliansko, Slovinsko a Španielsko). Len dvom sa podarilo vrátiť k „bežnej“ nerovnováhe (Slovinsko a Španielsko), zatiaľ čo ostatné štyri krajiny stále zostávali v kategórii „nadmerná nerovnováha“ (štyri po sebe idúce roky v prípade Talianska, tri roky v prípade Francúzska a Bulharska, dva roky v prípade Cypru12). Zatiaľ sa ešte žiadnemu členskému štátu s „nadmernými“ nerovnováhami nepodarilo zlepšiť a dostať sa do kategórie „žiadne nerovnováhy“. V prílohe VIII sa uvádza úplná klasifikácia každého členského štátu od roku 2012.

Napriek častému a intenzívnemu monitorovaniu členské štáty plnili odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny nedostatočne

Dobrý štandard pre monitorovanie Komisie
31

Nariadenie o PMN13 obsahuje požiadavku, aby Komisia monitorovala plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny okrem iného tak, že bude zhromažďovať informácie v členských štátoch a udržiavať trvalý dialóg s orgánmi a sociálnymi partnermi. Zistili sme, že Komisia v priebehu častých informačných návštev v členských štátoch viedla plnohodnotný a otvorený dialóg s dostatočne širokým množstvom zainteresovaných strán na vnútroštátnej úrovni.

32

V roku 2013 Komisia zaviedla „osobitné monitorovanie“ pre členské štáty s nadmernými nerovnováhami. V roku 2014 bolo rozšírené na vybrané členské štáty eurozóny, v ktorých sa prejavovali nerovnováhy systémového významu, a v roku 2016 na všetky členské štáty s nerovnováhami. Osobitné monitorovanie v súčasnosti spočíva v každoročných informačných návštevách každého členského štátu, po ktorých sa uverejňuje správa o pokroku.

Členské štáty však nedostatočne plnili odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny
33

Komisia posudzuje mieru plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny pomocou kvalitatívneho poradia (pozri prílohu V). V roku 2017 Európsky parlament tieto posúdenia využil pri hodnotení celkového plnenia odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny v období 2012 – 201614). V ilustrácii 4 je zhrnuté toto hodnotenie. Dospeli sme k záveru, že od roku 2012 je plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny trvalo nedostatočné, keďže podiel úplne alebo z veľkej časti splnených odporúčaní pre jednotlivé krajiny je výrazne nízky15.

Ilustrácia 4

Plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny vydaných v období 2012 až 2016

Zdroj: EDA na základe posúdení Európskeho parlamentu (oddelenie pre podporu správy hospodárskych záležitostí (EGOV)) a Európskej komisie.

Plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny ovplyvnilo niekoľko nedostatkov
34

Plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny negatívne ovplyvnili tieto nedostatky v riadení postupu pri makroekonomickej nerovnováhe: i) žiadna systematická väzba medzi odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny a nerovnováhami; ii) žiadny systematický odhad vplyvu odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny na nerovnováhy; iii) nesúlad odporúčaní pre eurozónu ako celok s odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny; iv) veľmi náročný časový rámec pre plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny.

Žiadne systematické prepojenie medzi odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny a nerovnováhami
35

Presadzovanie zodpovednosti na vnútroštátnej úrovni, čím sa členské štáty podporujú, aby vyvinuli väčšie úsilie pri plnení odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny, si v prvom rade vyžaduje jasne stanoviť, ako ekonomická analýza a hodnotenie nerovnováh viedli ku konkrétnym politickým odporúčaniam. V samotnom usmernení Komisie sa uvádza, že hĺbkové preskúmania by nemali poskytovať analytický základ na vyjadrenie odporúčaní16, ale v praxi toto prepojenie často nie je zrejmé17. Náš prieskum medzi členmi EPC tento dojem potvrdil: pri otázke „Je jasné, ktoré odporúčania pre jednotlivé krajiny súvisia s PMN?“ len štvrtina členov EPC odpovedala „vždy jasné“ (pozri ilustráciu g v prílohe VI). Prepojenie bolo v posledných rokoch ďalej narušené zjednodušením odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny (pozri body 4042) a hĺbkových preskúmaní (pozri body 6773).

36

V prvom rade prepojenie často nie je príliš zrejmé alebo je veľmi slabé. Dôvodom je skutočnosť, že Komisia neformuluje návrhy na odporúčania pre jednotlivé krajiny s cieľom vyriešiť konkrétne nerovnováhy, ako sa vyžaduje v článku 6 ods. 1 nariadenia o PMN. Štrukturálne reformy sa prerokúvajú s členským štátom v kontexte stratégie Európa 2020 pred tým, ako sú zahrnuté do návrhov Komisie a za relevantné z hľadiska PMN môžu byť označené dokonca aj vtedy, ak s nerovnováhami súvisia len vzdialene.

37

Pri analýze štyroch vybraných členských štátov sme našli viaceré odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré boli chybne označené za relevantné z hľadiska PMN, pretože žiadne z odporúčaných opatrení sa nezoberalo nerovnováhami zistenými v hĺbkovom preskúmaní. Príklady pozri v rámčeku 1.

Rámček 1

Príklady chýbajúceho prepojenia medzi odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny a hĺbkovými preskúmaniami

  • Odporúčanie č. 3/2016 pre Francúzsko sa týkalo tém (reformy v oblasti učňovskej prípravy, odbornej prípravy a príspevkov v nezamestnanosti), ktoré neboli relevantné z hľadiska PMN: časť „hĺbkové preskúmanie“ v správe o krajine sa nimi nezaoberala, neuvádzali sa ani v matici posudzovania týkajúcej sa PMN (pozri bod 68), a neboli ani prezentované ako politické výzvy v súvislosti s hĺbkovým hodnotením v zhrnutí správy o krajine. Rovnako neboli do časti „hĺbkové preskúmanie“ v správe o krajine zahrnuté témy uvedené v odporúčaní č. 5/2015 a odporúčaní č. 5/2016 (reforma francúzskeho daňového systému).
  • Odporúčanie č. 2/2013 pre Slovinsko bolo zamerané na témy (dlhodobá udržateľnosť dôchodkového systému, zdravotníctvo), o ktorých sa v hĺbkovom preskúmaní vôbec nehovorilo.
  • Odporúčanie č. 1/2016 pre Bulharsko upozornilo na záležitosti (ciele PSR; opatrenia na zlepšenie výberu daní a zníženie neformálneho hospodárstva), ktorými sa časť „hĺbkové preskúmanie“ správy o krajine nezaoberala a ktoré neboli zahrnuté do matice posudzovania týkajúcej sa PMN, ani zdôraznené v zhrnutí. Témy uvedené v odporúčaní č. 1/2015 (ciele PSR, výber daní, tieňová ekonomika, nákladová účinnosť zdravotníckeho systému) boli prediskutované v časti „ostatné štrukturálne otázky“ správy o krajine, takže nemali žiadnu súvislosť s hĺbkovým preskúmaním.
  • Odporúčanie č. 9/2013 pre Španielsko sa týkalo tém (reforma verejnej správy, efektívnosť súdnictva), ktorými sa hĺbkové preskúmanie nezaoberalo. Odporúčanie č. 2/2015 sa týkalo reforiem pre sporiteľne, pričom v správe o krajine nebol na túto tému uvedený žiaden odkaz.
38

V tabuľke 1 sa uvádza, v akom rozsahu sú odporúčania pre jednotlivé krajiny označené ako relevantné z hľadiska PMN. V roku 2016 bolo vyše 80 % odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktoré boli určené členským štátom postihnutým nerovnováhami, a všetky odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré boli určené členským štátom s nadmernými nerovnováhami, označených za relevantné z hľadiska PMN. Toto prehnané označovanie odporúčaní pre jednotlivé krajiny za relevantné z hľadiska PMN oslabilo účinnosť a dôveryhodnosť PMN. Potvrdili to mnohé zainteresované strany, s ktorými sme sa stretli pri informačných návštevách.

Tabuľka 1

Podiel odporúčaní pre jednotlivé krajiny označených za relevantné z hľadiska PMN na všetkých odporúčaniach pre členské štáty s makroekonomickými nerovnováhami, 2012 – 2016

  Nerovnováhy Nadmerné nerovnováhy Spolu
2012 52,0 %   52,0 %
2013 63,3 % 94,4 % 70,5 %
2014 67,2 % 100,0 % 76,1 %
2015 87,2 % 92,9 % 89,6 %
2016 81,0 % 100,0 % 92,0 %

Zdroj: EDA.

39

Druhým problémom je, že zjednodušením odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny a hĺbkových preskúmaní sa ďalej narušilo prepojenie medzi bývalými a zistenými nerovnováhami.

40

Zjednodušenie procesu PMN siaha do roku 2015 po tom, ako členské štáty uviedli, že prílišný počet a dĺžka odporúčaní pre jednotlivé krajiny majú negatívny vplyv na ich zmysel pre zodpovednosť a účinnosť plnenia. Komisia odvtedy znížila počet ročne vydávaných odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny. Znížila tiež ich priemernú dĺžku približne o 50 % (pozri ilustráciu 5).

41

Zjednodušenie vnímali členovia EPC a mnohé zainteresované strany, s ktorými sme sa stretli pri informačných návštevách vo všeobecnosti pozitívne (pozri ilustráciu k v prílohe VI). Teraz však, keď sú odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny kratšie a formulované všeobecnejšie, nie sú konkrétne zamerané na riešenie nerovnováh zistených v hĺbkovom preskúmaní. Pre všeobecnú povahu sa teraz tiež ťažšie posudzuje, ako dobre boli zavedené a nakoľko mohli prispieť k odstráneniu nerovnováh. Rámček 2 zobrazuje dosah zjednodušenia na vybrané odporúčania súvisiace s PMN pre Francúzsko a Španielsko.

Ilustrácia 5

Počet odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny a počet slov v každom odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny, 2012 – 2016

Zdroj: EDA.

Rámček 2

Dosah zjednodušenia na odporúčania súvisiace s PMN pre Francúzsko a Španielsko

Zjednodušenie viedlo k zníženiu počtu a dĺžky odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny.

  2014 2016
  Francúzsko Španielsko Francúzsko Španielsko
Počet odporúčaní pre jednotlivé krajiny
Celkový počet odporúčaní pre jednotlivé krajiny 7 8 5 4
Celkový počet odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny 6 7 5 4
Počet slov v odporúčaniach PMN pre jednotlivé krajiny
Spolu 803 978 280 227
Priemer 134 140 56 57

Skrátenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny znamenalo, že teraz poskytujú menej podrobné pokyny k danej politike.

2014 2016
Francúzsko

3.Zjednodušovať administratívne, fiškálne a účtovné pravidlá spoločností a prijať konkrétne opatrenia na vykonávanie prebiehajúceho vládneho „programu zjednodušení“ do decembra 2014. Znížiť prekážky pre rast spoločností, a to najmä pomocou preskúmania kritérií týkajúcich sa veľkosti v predpisoch, aby sa zabránilo prahovým efektom. Vykonať opatrenia na zjednodušenie a zlepšenie efektívnosti inovačnej politiky, a to najmä prostredníctvom hodnotenia a v prípade potreby úpravou „crédit d’impôt recherche (daňovej úľavy na výskum). Zaistiť, aby sa zdroje využívali hlavne na najúčinnejšie piliere konkurencieschopnosti a ďalej podporovať hospodársky vplyv inovácií vyvinutých v pilieroch.

4.Odstrániť neodôvodnené obmedzenia prístupu k regulovaným povolaniam a obmedzenia ich vykonávania. Znížiť vstupné náklady a podporiť hospodársku súťaž v službách. Prijať ďalšie opatrenia na zníženie regulačného zaťaženia, ktoré ovplyvňuje fungovanie sektora maloobchodu, a to najmä pomocou zjednodušenia povolení na otvorenie obchodných pobočiek a odstránenia zákazu predaja so stratou. Zabezpečiť, aby sa regulované sadzby elektrickej energie a plynu pre domácnosti stanovili na primeranej úrovni, ktorá nepredstavuje prekážku pre hospodársku súťaž – pri zachovaní priaznivých podmienok pre zraniteľné skupiny. Posilniť kapacity prepojenia elektrickej energie a plynu so Španielskom, a najmä zvýšiť kapacity plynového prepojenia s cieľom plne integrovať trh s plynom na Pyrenejskom polostrove a európsky trh. V sektore železničnej dopravy zabezpečiť nezávislosť nového zjednoteného manažéra infraštruktúry od etablovaného prevádzkovateľa a podniknúť kroky na otvorenie domácej osobnej železničnej dopravy hospodárskej súťaži pred rokom 2019.

4.Odstrániť prekážky brániace činnosti v sektore služieb, najmä v oblasti obchodných služieb a regulovaných profesií. Prijať opatrenia na zjednodušenie a zefektívnenie programov v oblasti inovačnej politiky. Do konca roku 2016 uskutočniť ďalšiu reformu kritérií týkajúcich sa veľkosti spoločností pri predpisoch, ktoré bránia ich rastu, a naďalej zjednodušovať administratívne, fiškálne a účtovné pravidlá spoločností tak, že sa bude realizovať program zjednodušení.

Španielsko

6.Zabezpečiť ambiciózne a rýchle vykonávanie zákona č. 20/2013 o jednote trhu na všetkých úrovniach správy. Do konca roka 2014 prijať ambicióznu reformu odborných služieb a profesných združení a vymedziť pritom povolania, ktoré si vyžadujú registráciu v odbornej organizácii, preskúmať pravidlá týkajúce sa transparentnosti a zodpovednosti profesijných orgánov a sprístupniť tak neoprávnene vyhradené činnosti a chrániť jednotu trhu pri prístupe k odborným službám v Španielsku a pri ich vykonávaní. Ďalej skrátiť čas, znížiť náklady a počet postupov požadovaných na zriadenie fungujúcich podnikov. Odstraňovať neoprávnené obmedzenia zriaďovania veľkoplošných maloobchodných priestorov, predovšetkým prostredníctvom revízie existujúcich nariadení o regionálnom plánovaní. Identifikovať zdroje financovania pre novú národnú stratégiu pre vedu, techniku a inovácie a sfunkčniť novú štátnu agentúru pre výskum.

4.Urýchliť vykonávanie zákona o jednote trhu na regionálnej úrovni. Zaistiť, aby autonómne regióny vykonávali prijaté reformné opatrenia v maloobchodnom sektore. Prijať plánovanú reformu týkajúcu sa odborných služieb a profesijných združení.

Zdroj: EDA.

42

Ďalším problémom je, že z hĺbkového preskúmania postupne zmizla diskusia o možnostiach politiky na riešenie nerovnováh (časť o politických výzvach), keďže tento dokument bol zlúčený so správou o krajine. V kombinácii so zjednodušením odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny súvisiacich s PMN je teraz pre čitateľov zložitejšie pochopiť dôvody vydaných odporúčaní. V tabuľke 2 sa porovnáva prepojenie medzi hĺbkovým preskúmaním a odporúčaním č. 3 pre Bulharsko v roku 2014 a 2015, t. j. pred zjednodušením a po ňom.

Tabuľka 2

Príklad oslabeného prepojenia medzi hĺbkovým preskúmaním a odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny pred zjednodušením a po ňom

  Odporúčania pre jednotlivé krajiny súvisiace s PMN pre Bulharsko v roku 2014 a 2015
  Politické poradenstvo hĺbkového preskúmania Návrhy odporúčaní pre jednotlivé krajiny vypracované Komisiou
2014 „Politické výzvy“

zvýšenie efektívnosti a účinnosti aktívnych politík trhu práce

posúdenie dosahu existujúcich aktívnych politík trhu práce, ako aj zavedenie nových opatrení

prepojenie výsledkov hodnotenia budúcej politiky

zameranie opatrení na tých, ktorí najviac potrebujú aktiváciu, a ktorých použiteľnosť je najvyššia. V tomto ohľade neaktívni mladí a dlhodobo nezamestnaní nízkokvalifikovaní ľudia s pracovnými skúsenosťami, ako aj identifikované zraniteľné sociálne skupiny.

Zlepšiť efektívnosť úradu práce pomocou vyvinutia systému na sledovanie výkonnosti a lepšieho cielenia na najzraniteľnejšie skupiny, ako sú nízkokvalifikovaní a starší pracovníci, dlhodobo nezamestnaní a Rómovia.

Zlepšovanie postupov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy sa zdá dôležité pre trh práce; mohli by sa preskúmať politiky na dosiahnutie dostatočnej účasti, ktoré povedú k dosiahnutiu vyššieho vzdelania. Vypracovanie postupov školenia a celoživotného vzdelávania zacielených na konkrétne zručnosti, po ktorých je alebo bude na trhu práce dopyt

konkrétne opatrenie pre mladých by mohli zahŕňať programy zamerané na zvýšenie dosiahnutého vzdelania a zlepšenie ich kvalifikácie prostredníctvom cieleného školenia. Reintegračné opatrenia pre dlhodobo nezamestnaných s pracovnými skúsenosťami môžu zahŕňať účinné väzby medzi sociálnymi prínosmi a účasťou na školeniach a dotovanými pracovnými miestami. Tiež by bolo možné preskúmať programy súvisiace so sociálnou zodpovednosťou podnikov.


Rozšíriť rozsah a účinnosť aktívnych politík trhu práce, aby zodpovedali profilom uchádzačov o zamestnanie a vzťahovali sa na i na neregistrovaných mladých ľudí, ktorí nemajú zamestnanie ani sa nezúčastňujú na vzdelávaní ani odbornej príprave, v súlade s cieľmi záruky pre mladých ľudí.

Nájsť správu rovnováhu medzi aktívnymi a pasívnymi opatreniami

Zvýšiť účinnosť sociálnych transferov […] s cieľom zaistiť zodpovedajúcu životnú úroveň pre ich príjemcov


V záujme zmierňovania chudoby ďalej zlepšiť dostupnosť a účinnosť sociálnych služieb a transferov pre deti a starších ľudí.
     
2015 „Zhrnutie“

Slabé politiky na trhu práce […] môžu vytlačiť pracovníkov z pracovného trhu […]

Absencia cielených postupov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a aktívnych politík trhu práce môže obmedziť účasť na trhu práce a zamestnateľnosť pracovnej sily.

Vypracovať integrovaný prístup pre skupiny na okraji pracovného trhu, najmä staršie osoby a mladí ľudia, ktorí nie sú zamestnaní a nezúčastňujú sa na vzdelávaní ani odbornej príprave,
„Hĺbkové preskúmanie“
Zlepšovanie zamestnateľnosti mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, nezúčastňujú sa na vzdelávaní ani odbornej príprave (NEET), je stále veľká výzva.

Zdroj: EDA.

43

Chýbajúce prepojenie alebo odôvodnenie medzi hĺbkovými preskúmaniami a odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny od roku 2016 v konečnom dôsledku nie sú v súlade s tým, čo Komisia deklarovala vo svojom oznámení Európskemu parlamentu, Rade a Európskej centrálnej banke v októbri 2015. Komisia v tom čase uviedla, že na zvýšenie transparentnosti a následných opatrení v rámci PMN „[…] predloží aj explicitné odôvodnenie prijatých rozhodnutí, a to aj pokiaľ ide o odporúčania pre jednotlivé krajiny súvisiace s postupom pri makroekonomickej nerovnováhe[…]“ a „[…]presnejšie vysvetlí súvislosť medzi povahou nerovnováh a spôsobom ich riešenia v odporúčaniach pre jednotlivé krajiny“18.

Žiadny systematický odhad vplyvu odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny na nerovnováhy
44

Komisia spravidla neposkytuje predbežné ani následné odhady ekonomického dosahu odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny na nerovnováhy. To je pochopiteľné len v prípadoch, keď sú inherentné ťažkosti s vierohodným vyčíslením niektorých účinkov, a to pre povahu odporúčaných opatrení politiky (napr. posúdenie kvality aktív alebo záťažové testy pre bankový sektor, zlepšenie koordinácie a efektívnosť verejných služieb) alebo ak bude dosah dlhodobý (reformy vzdelávacieho systému alebo pracovného trhu).

45

Existuje niekoľko výnimiek, a to odkazy na externé štúdie posudzujúce účinky štrukturálnych reforiem na hrubý domáci produkt (HDP)19 20, a jednorazová štúdia v pracovných dokumentoch útvarov týkajúcich sa národných programov reforiem členských štátov z roku 201421. Odhad ekonomického vplyvu na nerovnováhy by umožnil lepšie určiť, ktoré odporúčania sú najrelevantnejšie a pravdepodobne najúčinnejšie.

46

Niektoré odporúčania môžu navyše vyrovnať dosah iných, pričom v týchto prípadoch by bolo možné predložiť primeraný odhad. To je prípad rozpočtových odporúčaní a iných odporúčaní pre jednotlivé krajiny s fiškálnym dosahom. Napríklad odporúčanie č. 1/2013 súvisiace s PMN pre Španielsko, členský štát v rámci PND, sa týkalo fiškálnej úpravy, ktorú odporučila Rada s cieľom napraviť nadmerný vnútroštátny deficit. Odporúčanie č. 4/2013 súvisiace s PMN bolo zároveň zamerané na potrebu „posilniť a modernizovať verejné služby zamestnanosti s cieľom zaistiť nezamestnaným účinnú individuálnu pomoc“. Komisia nevypracovala odhad toho, či náklady na prijatie zamestnancov, ktorí budú poskytovať individuálnu podporu vyše šiestim miliónom žiadateľov o prácu, sú v súlade s fiškálnymi obmedzeniami, ktoré požadovala vo svojom prvom odporúčaní.

Nezrovnalosti s odporúčaniami pre eurozónu
47

Komisia od roku 2012 taktiež navrhla odporúčania pre eurozónu ako celok. Tieto odporúčania sú po prijatí Radou predložené ministrom financií Euroskupiny, čo znamená, že žiaden orgán nenesie formálnu zodpovednosť za ich plnenie.

48

V Komisii nie je zavedený žiadny systém na zabezpečenie súladu medzi odporúčaniami pre eurozónu a odporúčaniami pre jednotlivé členské štáty eurozóny.

49

Jeden príklad takého problému sa vzťahuje na odporúčania Komisie týkajúce sa zámerov fiškálnej politiky eurozóny22. Keď menová politika čelí ťažkostiam so znižovaním úrokovej miery, je riadenie zámerov fiškálnej politiky dôležité na zabezpečenie udržateľného rastu celkového dopytu. Pakt stability a rastu však nemôže ovplyvniť zámer fiškálnej politiky členského štátu, ktorý už dosiahol súlad s kritériami stability. Postup pri makroekonomickej nerovnováhe teda poskytuje rámec na plnenie fiškálnych odporúčaní relevantných pre eurozónu ako celok.

50

V novembri 2016 Komisia odporučila pozitívne zámery fiškálnej politiky, aby podporila oživenie na podporu menovej politiky ECB23. Toto odporúčanie nezodpovedalo fiškálnym požiadavkám stanoveným v odporúčaniach pre jednotlivé krajiny, ktoré boli vydané pre členské štáty eurozóny približne o šesť mesiacov skôr, čo so sebou nieslo mierne reštriktívne zámery fiškálnej politiky pre eurozónu ako celok na rok 2017 a 2018. Keďže sa výhľad na rast HDP počas uvedených šiestich mesiacov nezhoršil, nebol na takýto nesúlad dôvod. Chýba účinný mechanizmus na zmiernenie napätia, ktoré by mohlo vzniknúť medzi tým, čo je z fiškálneho hľadiska pre eurozónu žiaduce, a súhrnom fiškálnych odporúčaní pre jednotlivé členské štáty.

Veľmi náročný časový rámec pre plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny
51

Komisia vyjadrila očakávanie, že odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny budú realizované v priebehu 12 až 18 mesiacov. Keďže tento predpoklad je často príliš optimistický, skresľuje štatistiky o vykonávaní. Mnohé odporúčania pre jednotlivé krajiny súvisiace s PMN sú zložité a vyžadujú si reakciu veľkého množstva zainteresovaných strán. Veľa odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny sa každý rok opakuje a zaznamenávajú sa teda ako nerealizované. Postup Komisie sa odlišuje od postupu MMF a OECD, ktoré svoje odporúčania v oblasti danej politiky štrukturujú okolo tematickejších bodov. V tejto súvislosti pozri bod 78.

52

Tieto ťažkosti do určitej miery potvrdili odpovede na otázku prieskumu EPC „Sú odporúčania pre jednotlivé krajiny v prípade Vášho členského štátu realistické?“. Približne 53 % respondentov ich považuje za „realistické“, 26 % „pomerne nerealistické“ a 11 % za „úplne nerealistické“ (pozri ilustráciu j v prílohe VI). Hlavným dôvodom, prečo boli odporúčania pre jednotlivé krajiny považované za nerealistické, bol veľmi náročný časový rámec na ich plnenie.

Klasifikácia nerovnováh nie je transparentná a postup pri nadmernej nerovnováhe nebol nikdy aktivovaný

53

Táto časť sa zaoberá logikou a procesom, z ktorého vychádza Komisia pri posudzovaní závažnosti nerovnováh.

Systém kategórií bol zvyčajne komplexný a menil sa

54

V nariadení o PMN sa plánovalo s tým, že členské štáty by sa hodnotili ako štáty, ktoré buď nemajú žiadnu nerovnováhu alebo majú nerovnováhy alebo nadmerné rovnováhy.

55

Komisia však v roku 2012 stanovila päť kategórií. V roku 2013 ich rozšírila na šesť. V roku 2014 uplatnila odlišný súbor šiestich kategórií, ktoré boli rozlíšené podľa závažnosti nerovnováh a stupňa potrebného monitorovania. Nakoniec bol počet kategórií v roku 2016 znížený na štyri (pozri tabuľku 3). Väčšina zainteresovaných strán, s ktorými sme hovorili, toto zníženie uvítala, pretože sa celý postup zjednodušil.

Tabuľka 3

Vývoj kategórií nerovnováhy, 2012 – 2017

2012 2013 2014 2015 2016 2017
Žiadna nerovnováha Žiadna nerovnováha Žiadna nerovnováha Žiadna nerovnováha
    DK, LU, MT   AT, BE, EE, HU, RO, UK FI
Nerovnováhy, ktoré nie sú nadmerné, ale je potrebné ich riešiť Nerovnováhy, ktoré si zaslúžia monitorovanie a prijatie politických opatrení Nerovnováhy, ktoré si vyžadujú monitorovanie a prijatie politických opatrení Nerovnováhy
BE, BG, DK, FI, SE, UK BE, BG, DK, FI, MT, NL, SE, UK BE, BG, DE, FI, NL, SE, UK BE, FI, NL, RO, SE, UK
Vážne nerovnováhy, ktoré nie sú nadmerné, ale je potrebné ich riešiť Nerovnováhy, ktoré si vyžadujú monitorovanie a prijatie ráznych politických opatrení Nerovnováhy, ktoré si vyžadujú monitorovanie a prijatie ráznych politických opatrení  
FR, HU, IT, SI FR, HU, IT HU DE, HU
Veľmi vážne nerovnováhy, ktoré nie sú nadmerné, ale je potrebné naliehavo ich riešiť   Nerovnováhy, ktoré si vyžadujú monitorovanie a prijatie ráznych politických opatrení
CY, ES   ES, FR, IE ES, IE, SI DE, ES, FI, IE, NL, SE, SI DE, ES, IE, NL, SE, SI
  Nadmerné nerovnováhy, ktoré si vyžadujú priebežné silné politické opatrenia (osobitné monitorovanie) Nadmerné nerovnováhy, ktoré si vyžadujú osobitné monitorovanie a prijatie ráznych politických opatrení Nadmerné nerovnováhy
ES
Nadmerné nerovnováhy, ktoré si vyžadujú naliehavé politické opatrenia (osobitné monitorovanie)
  SI HR, IT, SI BG, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT
Postup pri nadmernej nerovnováhe Postup pri nadmernej nerovnováhe Nadmerné nerovnováhy, ktoré si vyžadujú prijatie ráznych politických opatrení a aktiváciu postupu pri nadmernej nerovnováhe Nadmerné nerovnováhy s plánom nápravných opatrení (postup pri nadmernej nerovnováhe)

Zdroj: EDA.

56

Od roku 2013 majú jednotlivé klasifikácie spoločný prvok, a to prítomnosť kategórie nadmerných nerovnováh,no Komisia nikdy nenavrhla aktivovať EIP v týchto prípadoch. Táto možnosť nie je v nariadení o PMN výslovne uvedená (pozri rámček 3). Z dokumentácie Komisie nie je jasné, ako vznikla táto prax identifikovať nadmerné nerovnováhy a neodporučiť aktiváciu EIP, a zdá sa, že o nej bolo rozhodnuté na politickej úrovni. Komisia sa doposiaľ vždy vyhýbala tomu, aby odporučila aktiváciu EIP tým, že nadmerné nerovnováhy zaradila do tejto novej kategórie, ale bez jasného odôvodnenia (pozri bod 63).

Rámček 3

Kedy by mal byť aktivovaný EIP?

V článku 2 nariadenia o PMN sú vymedzené len „nerovnováhy“ a „nadmerné nerovnováhy“.

V článku 7 ods. 1 o začatí postupu pri nadmernej nerovnováhe je stanovené: „Ak Komisia na základe hĺbkového preskúmania uvedeného v článku 5 dospeje k záveru, že dotknutý členský štát je postihnutý nadmernými nerovnováhami, informuje o tom Európsky parlament, Radu a Euroskupinu.“ V článku 7 ods. 2 sa ďalej uvádza, že Rada „môže“ aktivovať postup, čo naznačuje, že toto rozhodnutie je na vlastnom uvážení Rady.

Komisia sa však domnieva, že má právomoc voľnej úvahy, či odporučiť EIP, a to i v prípadoch, keď sa domnieva, že v členskom štáte sa prejavujú nadmerné nerovnováhy. Svoj výklad údajne zakladá na článku 121 ods. 4 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v ktorom sa uvádza:

„Ak sa na základe postupu uvedeného v odseku 3 zistí, že hospodárske politiky členského štátu nie sú v súlade s hlavnými smermi uvedenými v odseku 2 alebo že môžu ohroziť riadne fungovanie hospodárskej a menovej únie, Komisia môže napomenúť dotknutý členský štát.“

Súvislosť medzi analýzou a kategóriu nerovnováh nie je vždy jasná

57

V článku 5 ods. 2 nariadenia o PMN sa uvádza, že hĺbkové preskúmanie by malo „obsahovať hodnotenie, či dotknutý členský štát postihli nerovnováhy a či ide o nadmerné nerovnováhy“. To znamená, že Komisia musí stanoviť jasnú súvislosť medzi ekonomickou analýzou a vybranou kategóriou nerovnováh.

58

V praxi nie sú v hĺbkových preskúmaniach uvedené žiadne závery o klasifikácii nerovnováh pre členské štáty. Namiesto toho sa nachádzajú v oznámení Komisie, ktoré je k nim pripojené. Okrem toho sme zistili, že odporúčané závery o nerovnováhach nie sú vždy jasne založené na analýze vykonanej v rámci príslušného hĺbkového preskúmania. Napríklad:

  1. Bulharsko bolo v roku 2015 v nadväznosti na odporúčanie GR ECFIN preklasifikované o tri úrovne vyššie z kategórie „nerovnováhy, ktoré si vyžadujú monitorovanie a politické opatrenie“ do kategórie „nadmerné nerovnováhy, ktoré si vyžadujú rozhodné politické opatrenia a osobitné monitorovanie“. Toto rozhodnutie sa do veľkej miery zakladalo na krachu jednej banky v roku 2014 a následných obavách Komisie o finančnú stabilitu. Klasifikácia bol ponechaná v roku 2016 napriek tomu, že hĺbkové preskúmanie v tomto roku ukázalo, že žiadne z finančných rizík zistených v roku 2015 sa nezrealizovalo.
  2. Francúzsko bolo v roku 2015 na základe odporúčania GR ECFIN zintenzívniť postup preklasifikované o jednu úroveň vyššie do kategórie „nadmerné nerovnováhy, ktoré si vyžadujú osobitné monitorovanie a rozhodné politické opatrenia“. Pri hĺbkovom preskúmaní sa však podľa nášho názoru nezistili výrazné medziročné zmeny faktorov, z ktorých vychádzalo posúdenie. Zároveň k žiadnej zmene klasifikácie nedošlo, hoci na Francúzsko sa tiež vzťahoval PMN (nápravná časť PSR), a to aj napriek tomu, že slovo „nadmerný“ sa v hĺbkovom preskúmaní uvádzalo len v súvislosti s rozpočtovými deficitmi.
  3. V hĺbkovom preskúmaní v roku 2016 týkajúcom sa Spojeného kráľovstva (vzťahuje sa naň PND od roku 2008) sa konštatovalo, že nedošlo k žiadnym nerovnováham a v správe o mechanizme varovania z roku 2017 týkajúcej sa Spojeného kráľovstva sa hĺbkové preskúmanie ani nepožadovalo, a to napriek tomu, že v hĺbkovom preskúmaní z roku 2016 sa spomína trvalo vysoký deficit bežného účtu (najväčší v EÚ v tomto roku) a pokračujúci rast už aj tak prehnaných cien nehnuteľností od roku 2013.
59

Situácia sa zhoršila v roku 2017, keď boli plne funkčné hĺbkové preskúmania nahradené v správach o krajine „zhrnutiami“ (pozri bod 69).

60

Načasovanie uverejnenia svedčí o tom, že úlohy spojené s analýzou a klasifikáciou sú tiež funkčne oddelené. V rokoch 2012, 2014 a 2017 sa hĺbkové preskúmania a oznámenie o klasifikácii uverejňovali v ten istý deň, zatiaľ čo v rokoch 2013 a 2016 boli hĺbkové preskúmania uverejňované ako prvé a klasifikácia nerovnováhy o dva týždne neskôr. V roku 2015 bola klasifikácia nerovnováhy uverejňovaná deň pred hĺbkovými preskúmaniami.

V konečných fázach je proces skôr politický ako technický

61

Komisia v súčasnosti používa viacfázový proces na klasifikáciu nerovnováh. Najskôr zamestnanci Komisie zašlú komisárovi pre hospodárske a finančné záležitosti písomné stanoviská týkajúce sa klasifikácie každého členského štátu, ktorý bol predmetom hĺbkového preskúmania. Zistili sme, že tieto návrhy poskytujú jasné technické rady a sú v súlade medzi jednotlivými krajinami i v čase.

62

Po tom, ako kabinet komisára, a od roku 2014 aj podpredseda pre euro a sociálny dialóg (ktorý nesie spoločnú zodpovednosť za PMN), tieto rady zvážia, spracujú ho do návrhu oznámenia, ktoré sa zasiela na preskúmanie kabinetom komisárov a následne samotnému kolégiu komisárov.

63

V rokoch 2012 až 2016 boli v niektorých členských štátoch pri 16 príležitostiach zistené nadmerné nerovnováhy. Kolégium však návrh EIP Rade nikdy nepredložil. Počas nášho auditu Komisia poskytla málo dôkazov, ktoré by mohli vysvetliť, prečo kolégium nenavrhlo postup pri nadmernej nerovnováhe.

64

Skutočnosť, že sa systematicky neaktivoval postup pri nadmernej nerovnováhe, znížila dôveryhodnosť a účinnosť PMN. Je to aj názor viacerých zainteresovaných strán, podľa ktorých neaktivovanie EIP oslabilo postup, pokiaľ ide o schopnosť riešiť nerovnováhy, ako aj jeho odradzujúci účinok. V správe piatich predsedov24 sa tiež navrhuje, aby sa PMN využíval v plnom rozsahu, vrátane aktivácie EIP. ECB tiež uviedla, že „všetky dostupné nástroje v rámci PMN, vrátane jeho nápravnej časti, je nutné využívať v plnej miere a účinne“ a pri viacerých príleežitostiach opakovala tento odkaz25.

65

Ostatné zainteresované strany uvádzajú, že uplatnenie EIP za nejednoznačných okolností malo tiež vplyv na jeho dôveryhodnosť a že by sa k nemu malo pristupovať len vtedy, keď sú okolnosti úplne jasné.

66

Nariadenie o PMN zveruje Komisii úplnú právomoc klasifikovať nerovnováhy. Zistili sme však niekoľko nedostatkov v spôsobe vykonávania:

  1. po prvé, neboli nám poskytnuté žiadne dôkazy o tom, že kolégium a kabinety majú formálny postup na zohľadnenie stanoviska GR ECFIN a na zdokumentovanie svojich diskusií;
  2. po druhé, pred rokom 2017 bol návrh oznámenia o nerovnováhach predložený kolégiu veľmi neskoro. Boli tým porušené interné pravidlá Komisie, ktoré majú zaistiť, aby kolégium zvažovalo svoje rozhodnutia s náležitou pozornosťou.
  3. po tretie, v súčasnosti nie sú žiadne jasné písomné usmernenia k tomu, za akých okolností by sa Komisia rozhodla a navrhla aktivovať EIP.

Význam hĺbkových preskúmaní sa v priebehu času značne znížil. Analytická kvalita zostáva dobrá, ale niekoľko kľúčových aspektov hĺbkového preskúmania je potrebné zlepšiť

67

Táto časť sa venuje meniacej sa prezentácii hĺbkových preskúmaní a kvalite analytických nástrojov Komisie a ekonomickej analýzy na určenie a posúdenie nerovnováh.

Význam hĺbkových preskúmaní sa v priebehu času značne znížil.

68

Hranice medzi hĺbkovými preskúmaniami a každoročnými správami o jednotlivých krajinách sa čoraz viac stierajú. Komisia sa snažila zefektívniť svoju analýzu a politické odporúčania pre členské štáty v rámci širšej koordinácie politík zastrešenej európskym semestrom. Zlúčením hĺbkových preskúmaní so správami o krajine sa znížilo zameranie na PMN, ako aj jeho jasný cieľ odhaľovať nerovnováhy a predchádzať im.

69

Prvé tri roky bolo hĺbkové preskúmanie samostatný dokument, ktorý vypracovávalo najmä GR ECFIN, s príspevkami GR EMPL a ďalších generálnych riaditeľstiev. V roku 2015 sa stalo časťou 2 správy o krajine, pričom zvyšok tejto správy je výsledkom analýzy, ktorá bola predtým zahrnutá v pracovných dokumentoch útvarov (teraz sa už nevypracúvajú), v ktorých sa posudzoval národný program reforiem členského štátu v kontexte európskeho semestra. V dôsledku zlúčenia bola zrušená časť „politické výzvy“ hĺbkového preskúmania (zhrnutie kľúčových makroekonomických výziev a možné reakcie). Nadpisy používané v správach o krajine sú teraz navyše štandardizované a neodrážajú preto závažnosť nerovnováh v príslušnom členskom štáte.

70

Vyradenie časti „politické výzvy“ v roku 2016 bolo čiastočne vykompenzované pridaním „matice posudzovania týkajúceho sa PMN“, t. j. užitočnej tabuľky, v ktorej sú zhrnuté hlavné zistenia hĺbkového preskúmania. Z tejto tabuľky však vôbec nie je zrejmé, aké opatrenia by bolo možné prijať na riešenie výziev zistených pri hĺbkovom preskúmaní.

71

Formát správ o krajine bol ďalej upravený v roku 2017: Komisia správy celkovo skrátila, ako aj obmedzila hĺbkové preskúmanie na maticu posudzovania týkajúceho sa PMN a na stručné oznámenie hlavných zistení (časť 3). Podrobné informácie o všetkých hlavných otázkach, vrátane makroekonomických nerovnováh, ktoré sa prejavujú v členskom štáte, sú tematicky zoradené v časti 4 „priority v oblasti reforiem“. Hviezdička v nadpise označuje témy, ktoré sú relevantné z hľadiska PMN a prispievajú k zhrnutiu v časti 3.

72

Tieto zmeny formátu nastali z podnetu generálneho sekretariátu Komisie, ktorý zohrával v celom procese postupne stále väčšiu úlohu. Generálny sekretariát teraz riadi aj vypracúvanie správ o krajine prostredníctvom tímov zostavených pre jednotlivé krajiny v rámci všetkých útvarov Komisie. GR EMPL má teraz väčší podiel na analytických podkladoch26, najmä pokiaľ ide o zamestnanosť a sociálny rozvoj, a hĺbkové preskúmanie/správa o krajine je tak v menšej miere výstupom GR ECFIN. Zainteresované strany uviedli, že tento vývoj znížil viditeľnosť PMN.

73

Od zlúčenia bolo oznámenie o hĺbkových preskúmaniach nahradené oveľa širším oznámení o správach o krajine. Ako reakciu na tento problém uverejnilo GR ECFIN v júni 2015 prehľad zistení hĺbkového preskúmania za daný rok27 s cieľom zdôrazniť vývoj, ktorý bol spoločný vo všetkých krajinách a súvisel s meniacim sa hospodárskym prostredím. Za rok 2016 a zatiaľ ani za rok 2017 však takýto prehľad nebol zverejnený.

74

Analýza makroekonomických nerovnováh je teraz súčasťou celkovej analýzy štrukturálnych otázok v členskom štáte. Nerovnováhy tak boli pripravené o význam, ktorý mali, keď bolo hĺbkové preskúmanie samostatným dokumentom. Je preto zložité rozlíšiť krátkodobé záležitosti (nerovnováhy) od dlhodobých (rast).

75

Stručne povedané, snahy o zefektívnenie európskeho semestra znížili viditeľnosť PMN. Účinná komunikácia je však zásadná na to, aby verejnosť porozumela tomuto postupu a výzvam, ktoré makroekonomické nerovnováhy predstavujú pre členské štáty. Posilnenie komunikácie je potrebné aj na zlepšenie vnútroštátnej zodpovednosti PMN. Zainteresované strany tento názor pri našich informačných návštevách opakovane zdôrazňovali.

Napriek dobrej kvalite analýzy je potrebné zlepšiť niektoré aspekty hĺbkových preskúmaní

76

V novembri 2016, päť rokov po zavedení PMN, uverejnilo GR ECFIN dokument s názvom „Postup pri makroekonomickej rovnováhe – dôvody, proces, aplikácia: prehľad“. Tento prehľad do veľkej miery vychádza z analytických materiálov predložených výborom Rady alebo v rôznej podobe uverejnených v minulosti. Konsolidácia celého rámca do tejto publikácie je vítaným krokom, aj keď k nemu došlo neskoro, pretože pomohla členským štátom a ďalším zainteresovaným stranám pochopiť PMN, a najmä dôvody pre niektoré rozhodnutia.

77

Prehľad opisuje niektoré analytické nástroje, ktoré GR ECFIN používa pri posudzovaní makroekonomických nerovnováh. Bolo by však možné ešte ho zlepšiť a zahrnúť doň informácie o nástrojoch, ktoré Komisia používa v ďalších opakovaných analýzach, týkajúcich sa napríklad stability bankového systému, vývoja pracovného trhu relevantného z hľadiska PMN a kvality politík pracovného trhu.

78

Kvalita analýz v hĺbkovom preskúmaní je podľa zainteresovaných strán a expertov, s ktorými sme sa radili, väčšinou dobrá. Komisia zohľadňuje všetky okolnosti špecifické pre jednotlivé krajiny a ďalšie relevantné informácie poskytnuté členským štátom. V niektorých členských štátoch bolo potrebné zlepšiť výmenu informácií a Komisia v poslednom období vynaložila v tomto smere úsilie.

79

Náš prieskum v EPC potvrdil tieto zistenia. Veľká väčšina respondentov (89 %) označila kvalitu hĺbkových preskúmaní svojich členských štátov za „dobrú“, 11 % ju označilo za „priemernú“. Nikto neoznačil kvalitu za „veľmi dobrú“, „zlú“ alebo „veľmi zlú“ (pozri ilustráciu d v prílohe VI). V porovnaní s podobnými správami rovnocenných inštitúcií 68 % členov výboru EPC uviedlo, že medzi hĺbkovými preskúmaniami nie je „žiadny rozdiel“, 26 % sa domnievalo, že boli lepšie a 5 % sa domnievalo, že boli horšie (pozri ilustráciu u v prílohe VI). Všetci respondenti sa zhodli, že hĺbkové preskúmania zohľadňujú relevantné informácie špecifické pre danú krajinu (podľa 53 % „do veľkej miery“ a podľa 47 % „do určitej miery“, pozri ilustráciu e v prílohe VI).

80

Oproti správam iných medzinárodných organizácií (MMF, OECD), ktoré využívajú „tematický“ prístup, sa hĺbkové preskúmania často týkajú každý rok rovnakých záležitostí. Aj keď pripustíme, že niektoré nerovnováhy sú stále trvalé a nemôžu sa ignorovať, často to vedie k opakovanej analýze s malou pridanou hodnotou a odkazom, ktorý z roka na rok zostáva vo veľkej miere nezmenený.

81

Nariadenie o PMN od Komisie požaduje zohľadnenie „hĺbkových obchodných a finančných prepojení medzi členskými štátmi a účinkov presahovania hospodárskych politík jednotlivých členských štátov”28. Komisia vypracovala množstvo ekonomických nástrojov29 na riešenie týchto aspektov.

82

Analýza účinkov presahovania30 je často nedostatočná. V štyroch vybraných členských štátoch sa uplatňovala do určitej miery nejednotne. Napríklad v Slovinsku sa do roku 2014 len zbežne posudzovala dlhová „nákaza“ (sovereign contagion)31 (presahovanie zvonka). V Bulharsku sa vôbec neposudzovali všeobecné trhové podmienky v tejto krajine, ktorá je malým členským štátom mimo eurozóny. Prehliadanie presahovania vedie k tomu, že Komisia sa príliš zameriava na vývoj týkajúci sa konkrétneho členského štátu.

83

Od roku 2015 platí pravidlo zahŕňať do hĺbkových preskúmaní piatich najväčších členských štátoch eurozóny referenciu o presahovaní smerom von. Je to vítaný vývoj.

84

Presahovania smerom dovnútra boli uvedené vo všetkých hĺbkových preskúmaniach zo vzorky za všetky roky napriek tomu, že ich rozsah a hĺbka sa líšili. Napríklad dlhová „nákaza“ nebola zohľadnená príliš podrobne ani v roku 2012 ani v roku 2013, keď boli marže štátnych dlhopisov32 obzvlášť vysoké.

85

Pokiaľ ide o presahovanie, na záver možno povedať, že používané analytické nástroje nie sú vždy súčasťou analýzy krajiny. Došlo však k určitému zlepšeniu, konkrétne vďaka uverejňovaniu matice posudzovania od roku 2016.

86

V hĺbkových preskúmaniach sa vo všeobecnosti nehodnotí, ako fiškálna politika ovplyvňuje vonkajšie nerovnováhy. Jediný členský štát, ktorý zatiaľ predložil komplexné posúdenie, je Nemecko, ktoré má vysoký prebytok bežného účtu. Neuskutočnila sa však žiadna podobná analýza v prípade krajín so štrukturálnym deficitom bežného účtu, vysokou negatívnou čistou medzinárodnou investičnou pozíciou alebo problémami s konkurencieschopnosťou (pozri rámček 4). Pokiaľ ide o fiškálne otázky, hĺbkové preskúmania sa obmedzovali hlavne na krátku diskusiu o vývoji zadlženosti verejného sektora.

Rámček 4

Vonkajšie nerovnováhy a fiškálna politika

Komisia podrobne analyzovala prebytky bežného účtu Nemecka v hĺbkovom preskúmaní v roku 2015 a 2016 a dospela k záveru, že táto krajina by mala využívať fiškálny priestor (svoju schopnosť vynaložiť viac výdavkov bez porušenia kritérií PSR) na zlepšenie domáceho dopytu a zvýšenie verejných investícií. V roku 2016 Rada upravila návrh Komisie a vymazala časť odporúčania týkajúcu sa fiškálneho priestoru.

Správa o Nemecku z roku 2017 v časti o hĺbkovom preskúmaní tiež obsahovala analýzu33 pozitívnych účinkov presahovania, ktoré by mala expanzívna fiškálna politika na eurozónu. Komisia opäť naliehala na Nemecko, aby využívalo fiškálne nástroje, a to tak na opätovné nastolenie rovnováhy bežného účtu, ako aj na to, aby pomohlo ostatným krajinám vyrovnať ich zahraničný deficit. Odkaz na dosah fiškálnych politík na vonkajšie nerovnováhy a konkurencieschopnosť bol významným krokom.

Napriek uvedenému Komisia neanalyzovala súvislosť medzi fiškálnou politikou a nedostatočnými platobnými bilanciami v ostatných systémových členských štátoch (najmä v Španielsku a vo Francúzsku), ani neodporučila, aby posilnili svoje fiškálne politiky v prospech opätovného nastolenia vonkajšej rovnováhy.

V hĺbkovom preskúmaní z roku 2015 týkajúcom sa Španielska bolo zlepšenie celkového bežného účtu vyhodnotené za trvalé. Zanedbali sa pritom dôležité cyklické prvky, ako je oslabenie eura, opatrenia ECB, ktoré pomohli znížiť úrokové sadzby vonkajšieho dlhu a znížiť dovozné náklady vďaka omnoho nižšej cene ropy. Vo svojom hĺbkovom preskúmaní z roku 2016 Komisia využila celkové zlepšenie vonkajšej platobnej bilancie, aby sa vyhla diskusii o rozvoji štrukturálneho bežného účtu. Vysoká negatívna čistá medzinárodná investičná pozícia bola opakovane spomenutá ako problém, no bez súvislosti s fiškálnou politikou Španielska, ktorá už bola expanzívna napriek nedávnemu návratu k rastu rýchlejším tempom, ako bol rast potenciálnej produkcie.

V hĺbkovom preskúmaní Francúzska za rok 2017 Komisia identifikovala nedostatky a klesajúci podiel vývozov hlavným obchodným partnerom na trhu, no neanalyzovala možnosť využitia fiškálnej politiky na podporu externého vyváženia a presunutia zdrojov do obchodovateľného sektora.

87

V prípade Slovinska a Bulharska sme zistili nedostatky v analýze nerovnováh a výsledných odporúčaniach politiky (pozri rámček 5).

Rámček 5

Príklady nedostatkov v analýzach nerovnováh

➢ Pokiaľ ide o reformu pracovného trhu, hĺbkové preskúmanie Slovinska za rok 2013 upozornilo na to, že skokové zvýšenie minimálnej mzdy bude mať výrazný negatívny dosah na zamestnanosť, čo pravdepodobne spôsobí oneskorenie oživenia v oblasti zamestnanosti, po obnovení hospodárskeho rastu zvýši tlak na mzdy a povedie tým k riziku ďalšieho zníženia konkurencieschopnosti. V oznámení o klasifikácii v roku 2013 bol rast minimálnej mzdy uvedený ako jeden z dôvodov sprísnenia klasifikácie Slovinska v rámci PMN do kategórie „nadmerné nerovnováhy“.

Viaceré skutočnosti poukazujú na to, že Komisia by mala byť pri svojom posudzovaní opatrnejšia:

  • Rozsah vplyvu bol založený na dokumente34, v ktorom sa využívali údaje z roku 2008 len na odhad trvalej elasticity dopytu po pracovnej sile. V inom prieskume35 z rovnakého obdobia sa uvádzalo, že dosah zvýšenia minimálnej mzdy bude omnoho menší.
  • Komisia nezohľadnila prehľad zamestnancov, ktorí poberajú minimálnu mzdu podľa jednotlivých odvetví, na pochopenie dosahu na zamestnanosť a celkovú konkurencieschopnosť.
  • Posúdenie vplyvu v prípade Slovinsko sa veľmi odlišovalo od iných porovnateľných členských štátov, ktoré mali vyšší rast minimálnej mzdy, širšie pokrytie zamestnancov a podobný pomer minimálnej mzdy / priemernej mzdy (napr. Bulharsko).

Ponurá predpoveď zamestnanosti v Slovinsku sa v konečnom dôsledku nenaplnila, čo OECD viedlo k záveru, že36: „Výsledky zostávajú v súlade s predpoveďami (mierne) negatívneho vplyvu“.

➢ V hĺbkovom preskúmaní Slovinska z roku 2013 sa uvádzalo, že banky vo vlastníctve štátu sa vyznačujú „často neoptimálnou správou a riadením spoločností“ a dospelo sa v ňom k záveru, že „privatizácia by pomohla vyriešiť zrejmé nedostatky v správe a riadení spoločnosti“, ale bez konkrétnych príkladov takýchto problémov so správou.

➢ Komisia vo svojom hĺbkovom preskúmaní Bulharska za rok 2015 uviedla, že domáce banky „účtovali pri poskytovaní úverov podnikom v priemere vyšší úrok“ a odôvodňovali to tým, že „tento profil svedčí o rozdieloch oproti zvyšku bankového systému“ nielen, pokiaľ ide o „priemernú kreditnú kvalitu dlžníkov“, ale aj „normy riadenia, postupy upisovania úverov, druh zábezpeky a súvisiace riziko portfólia“. Tieto závery neboli opäť nijak ďalej analyzované ani podložené.

Komisia pokračovala s pripomienkou, že domáce banky vykazovali lepšiu kvalitu aktív ako zahraničné banky a vyjadrila obavy ohľadom účinnosti bankového dohľadu. Táto skutočnosť síce môže odrážať nedostatočné postupy vykazovania a riziko skrytých strát, stále však nepodporuje záver o rozdieloch v normách riadenia, upisovania a zábezpeky.

Správa o mechanizme varovania a hodnotiaca tabuľka hrajú obmedzenú úlohu v postupe pri makroekonomickej nerovnováhe

88

V tejto časti sa skúma pridaná hodnota správy o mechanizme varovania v PMN a charakteristiky hodnotiacej tabuľky na uľahčenie včasnej identifikácie nerovnováh.

89

Dĺžka správy o mechanizme varovania sa od začiatku PMN viac než zdvojnásobila (pozri ilustráciu 6).

Ilustrácia 6

Dĺžka správy o mechanizme varovania, 2012 – 2017

Zdroj: EDA.

90

Nedošlo však k zodpovedajúcemu zlepšeniu kvality posúdení, pretože tento dokument je stále predovšetkým popisný37:

  1. v prvej časti správy o mechanizme varovania sa opisujú najmä spoločné trendy v ekonomikách a vývoj jednotlivých ukazovateľov hodnotiacej tabuľky. Robí sa tak bez podrobnejšieho zohľadnenia dôsledkov tohto vývoja (účinky presahovania alebo kauzálne faktory) a bez pokusu identifikovať hnacie sily ktoréhokoľvek trendu;
  2. v druhej časti správa o mechanizme varovania obsahuje najmä opis hodnotiacej tabuľky a krátke posúdenie jednotlivých krajín z hľadiska rizika nerovnováhy a úprav.
91

Bezprostredná užitočnosť AMR pre identifikáciu členských štátov, ktoré by mohli byť postihnuté nerovnováhami a v ktorých je potrebné vykonať hĺbkové preskúmanie, bola vyrovnaná tým, že Komisia vyžaduje, aby sa hĺbkové preskúmanie povinne vykonávalo v členských štátoch, v ktorých bola zistená nerovnováha v predchádzajúcom roku (pozri prílohu IX). Zotrvačnosť, ktorú toto pre tento proces prináša, je ilustrovaná v ilustrácii 7.

Ilustrácia 7

Členské štáty, v ktorých sa vykonáva hĺbkové preskúmanie (2012 – 2017)

Pozn.: Hviezdičkou sa označujú členské štáty, v ktorých nebola v roku vykonávania hĺbkového preskúmania zistená nerovnováha.

Zdroj: EDA.

92

Hodnotiaca tabuľka správy o mechanizme varovania nie je vhodne navrhnutá tak, aby umožnila včasné zistenie (zhoršujúcich sa) makroekonomických nerovnováh:

  1. je zameraná do minulosti a vychádza z údajov spred dvoch rokov;
  2. mnohé ukazovatele sú buď pohyblivé priemery alebo stavové premenné (pozri tabuľku 4), takže sa pomaly prispôsobujú alebo pomaly odrážajú nedávny vývoj.

Tabuľka 4

Ukazovatele vypočítané ako pohyblivý priemer a stavové premenné, 2014 – 2017

Charakteristika Ukazovateľ
Trojročný pohyblivý priemer Zostatok bežného účtu (% HDP)
Reálny efektívny výmenný kurz (42 obchodných partnerov, deflátor HICP)
Index nominálnych jednotkových nákladov práce (2010 = 100)
Miera nezamestnanosti
Miera aktivity (% celkovej populácie vo veku do 15 do 64 rokov, percentuálne body)
Miera dlhodobej nezamestnanosti (% aktívnej populácie vo veku od 15 do 74 rokov, percentuálne body)
Miera nezamestnanosti mladých (% aktívnej populácie vo veku od 15 do 74 rokov, percentuálne body)
Päťročný pohyblivý priemer Podiel na vývoznom trhu (% svetového vývozu)
Stavové premenné Čistá medzinárodná investičná pozícia (% HDP)
Zadlženosť súkromného sektoru, konsolidovaný údaj (% HDP)
Hrubý verejný dlh (% HDP)

Zdroj: EDA.

93

V hodnotiacej tabuľke nie sú výslovne zahrnuté niektoré dôležité ukazovatele relevantné na zisťovanie nerovnováhy. Medzi príklady patrí inflácia, ziskovosť podniku a nesplácané úvery.

94

Hodnotiaca tabuľka bola pri niekoľkých príležitostiach revidovaná a boli vykonané zmeny v počte, type a prezentácii ukazovateľov. Naposledy bola revidovaná v roku 2016, keď tri sociálne ukazovatele38 boli presunuté z kategórie „pomocných“ do hlavnej porovnávacej tabuľky. Tieto tri ukazovatele sú však vzájomne veľmi previazané a pri skorej identifikácii nerovnováh sú málo užitočné, keďže odrážajú dôsledky narušenia hospodárskej činnosti. Respondenti prieskumu EPC (pozri ilustráciu c v prílohe VI), ako aj prevažná väčšina zainteresovaných strán vyjadrili stanovisko, že do hodnotiacej tabuľky nepriniesli zlepšenie.

95

Hodnotiaca tabuľka má obmedzenú hodnotu vo fáze správy o mechanizme varovania a v ďalších fázach vôbec žiadnu. Ako by sa dalo očakávať, zistili sme priamu súvislosť medzi počtom „blikajúcich“ ukazovateľov (presahujúcich prahovú hodnotu) a rozhodnutím vypracovať hĺbkové preskúmanie, ako aj klasifikáciou nerovnováh. V obidvoch prípadoch je však štatistický vzťah veľmi slabý (pozri ilustráciu 8), čo potvrdzuje, že rozhodnutie rozhodnutie vydať hĺbkové preskúmanie sa neprijíma mechanicky na základe hodnotiacej tabuľky. Komisia navyše nepoužíva ukazovatele hodnotiacej tabuľky na analýzu hĺbkových preskúmaní, ale spolieha sa na širší súbor analytických nástrojov i na aktuálnejšie údaje39.

Ilustrácia 8

Súvislosť medzi počtom blikajúcich ukazovateľov a a) vypracovaním hĺbkových preskúmaní, b) klasifikáciou nerovnováh, 2012 – 2017

Pozn.: Čierne bodky predstavujú strednú hodnotu. Kategória „nadmerné nerovnováhy s EIP“ nie je uvedená, keďže žiadny členský štát zatiaľ nebol do tejto kategórie zaradený.

Zdroj: EDA.

96

Napriek tomu, že diskusie so zainteresovanými stranami zohrávajú pri rozhodovaní obmedzenú úlohu, vyplynulo z nich, že hodnotiaca tabuľka vzbudzuje veľkú pozornosť verejnosti, pretože počet blikajúcich ukazovateľov možno ľahko oznámiť. Čitatelia, ktorí nie sú odborníci, však nemôžu získať celkový obraz o povahe a charakteristikách nerovnováh v členskom štáte, ak sa spoliehajú len na blikajúce ukazovatele a neprečítajú si celé hĺbkové preskúmanie. Zahrnutie hodnotiacej tabuľky ako prílohy k správe o krajine od roku 2016 môže posilniť chybný dojem, že je zásadné pre posudzovanie závažnosti nerovnováh.

Závery a odporúčania

97

Dospeli sme k celkovému záveru, že napriek tomu, že PMN je vo všeobecnosti dobre navrhnutý, Komisia ho nevykonáva tak, aby zabezpečila účinnú prevenciu a opravu nerovnováh. Komisia preto musí niektoré aspekty svojho riadenia PMN výrazne zlepšiť. Nedávnym krokom vpred bolo riešenie otázky účinkov presahovania prísnej fiškálnej politiky v niektorých členských štátoch v čase poklesu výstupov v eurozóne.

Plnenie odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny

98

Členské štáty nedostatočne plnili odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny (pozri bod 33).

99

Až po vypracovaní odporúčaní pre jednotlivé krajiny Komisia rozhoduje o tom, ktoré z nich sú relevantné z hľadiska PMN. A aj potom nie je v niektorých prípadoch takéto označenie vhodné, pretože prepojenie s analýzou v hĺbkovom preskúmaní je prinajmenšom neúplné alebo vzdialené. Odporúčania označené ako relevantné z hľadiska PMN sú často zmesou štrukturálnych otázok týkajúcich sa potenciálneho rastu a otázok, ktoré sa vzťahujú na makroekonomické nerovnováhy v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte. Odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny niekedy ani nesúvisia s makroekonomickými nerovnováhami (pozri body 3538; 43).

100

Po zjednodušení v roku 2015 sú teraz odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny kratšie a sú formulované všeobecnejšie. Je preto zložitejšie posúdiť ich plnenie a prínos k odstráneniu nerovnováh. Časový rámec na ich plnenie je často nerealistický (pozri body 3942; 5152).

101

A napokon, neexistuje žiadne systematické predbežné a následné posúdenie ekonomického dosahu odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny (pozri body 4446).

Odporúčanie 1

  1. Komisia by mala vytvoriť systematické prepojenie medzi odporúčaniami PMN pre jednotlivé krajiny a makroekonomickými nerovnováhami zistenými pri hĺbkovom preskúmaní. Opatrenia uvedené v odporúčaniach PMN pre jednotlivé krajiny by mali byť dostatočne podrobné na to, aby ich plnenie viedlo k výraznému a zreteľnému zníženiu nerovnováh.
  2. Komisia by tiež mala jasne rozlišovať medzi politickými opatreniami PMN, ktorých cieľom je znížiť nerovnováhy v krátkodobom až strednodobom horizonte s cieľom vyhnúť sa krízam, a reformami zameranými na predchádzanie nárastu nerovnováh podporou potenciálneho rastu z dlhodobého hľadiska.
  3. Komisia by mala vždy, keď je to možné, vykonávať predbežné a následné posúdenia dosahu politických opatrení stanovených v odporúčaniach PMN pre jednotlivé krajiny na nerovnováhy.
  4. Komisia by mala poskytovať realistický časový rámec na uľahčenie plnenia odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny.

Tieto opatrenia by mali byť zavedené pre cyklus PMN v roku 2019 (začiatkom jesene 2018).

Klasifikácia nerovnováh

102

V samotných hĺbkových preskúmaniach nie sú uvedené žiadne závery o klasifikácii nerovnováh pre členské štáty. Navyše súvislosť medzi ekonomickou analýzou v hĺbkovom preskúmaní a klasifikáciou nerovnováh nie je vždy jasná. Tento problém sa zhoršil, keď boli plne funkčné hĺbkové preskúmania nahradené v správach o krajine „zhrnutiami“ (pozri body 5760).

103

Oddelenia Komisia používajú pri predkladaní návrhov kolégiu o tom, ako klasifikovať nerovnováhy, jasný súbor kritérií. Audítorské dôkazy však naznačujú, že chýba formálny proces na rozhodovanie na politickej úrovni a že Komisia niekedy porušuje svoje vlastné interné pravidlá (pozri body 6162; 66).

104

Komisia nikdy nenavrhla aktivovať EIP, hoci túto možnosť niekoľkokrát zvažovala. Komisia vykladá nariadenie o PMN tak, že ak označí stav za nadmernú nerovnováhu, nevyžaduje to nevyhnutne, aby navrhla aktiváciu EIP (pozri body 6365).

Odporúčanie 2

  1. Ako sa vyžaduje v nariadení o PMN, Komisia by mala v hĺbkových preskúmaniach poskytnúť jasné posúdenie závažnosti nerovnováh, ktorým členský štát čelí.
  2. Komisia by mala prijať, uverejniť a uplatniť jasné kritériá a procesy na klasifikáciu nerovnováh.
  3. Pokiaľ si to nevyžadujú osobitné okolnosti, Komisia by mala odporučiť aktiváciu EIP, ak existujú dôkazy o tom, že členský štát má nadmerné nerovnováhy, najmä ak hrozí vysoké riziko nestability, nerovnováhy sú trvalé alebo majú účinky presahovania, alebo ak boli nápravné opatrenia neuspokojivé. Ak sa Komisia v konkrétnych prípadoch na základe vlastného uváženia rozhodne, že neuplatní tento krok, mala by jasne a verejne vysvetliť svoje dôvody.

    Tieto opatrenia by mali byť zavedené pre cyklus PMN v roku 2019 (začiatkom jesene 2018).

  4. V kontexte preskúmania PMN v roku 2019 by Komisia mala navrhnúť zmeny nariadenia o PMN, aby kodifikovala okolnosti, za ktorých Komisia neodporúča aktivovať EIP ani vtedy, keď dospeje k záveru, že členský štát čelí nadmerným nerovnováham.

Charakteristika hĺbkových preskúmaní

105

Od roku 2015 boli hĺbkové preskúmania postupne začleňované do správ o krajine, ktoré sa zaoberajú predovšetkým širokou ekonomickou koordináciou štrukturálnych politík a hranice medzi oboma dokumentmi boli čoraz nejasnejšie. V roku 2017 bola podrobná analýza všetkých hlavných otázok týkajúcich sa členského štátu zlúčená do jedinej časti správy o krajine, kde sú rozdelené podľa jednotlivých tém, pri ktorých je zároveň uvedené, či sú relevantné z hľadiska postupu pri makroekonomickej nerovnováhe (pozri body 6872).

106

Tento vývoj obmedzil viditeľnosť PMN a výrazne sťažil identifikáciu výziev relevantných z hľadiska PMN. Zmenšovanie hĺbkových preskúmaní ešte viac oslabilo súvislosť medzi ekonomickou analýzou v hĺbkovom preskúmaní a klasifikáciou nerovnováh a výslednými odporúčaniami pre jednotlivé krajiny súvisiacimi s PMN (pozri body 59; 7375).

107

Hodnotiaca tabuľka navyše nie je pre hĺbkové preskúmania zásadná, ale jej zahrnutie od roku 2016 ako prílohy k správe o krajine vytvára dojem, že áno (pozri body 9596).

Odporúčanie 3

  1. Aby Komisia predložila jasné posúdenie závažnosti makroekonomických nerovnováh, s ktorými sa členský štát stretáva, a uľahčila stanovenie najvhodnejšej odozvy, mala by poskytnúť komplexné a samostatne prezentované hĺbkové preskúmanie takej dĺžky a miery podrobnosti, ktorá bude odzrkadľovať závažnosť situácie a politických výziev.
  2. Komisia by nemala uverejňovať hodnotiacu tabuľku s hĺbkovým preskúmaním, ale mala by poskytnúť prístup k databáze s premennými špecifickými pre danú krajinu, ktoré vo svojej analýze použila.

Tieto opatrenia by mali byť zavedené pre cyklus PMN v roku 2019 (začiatkom jesene 2018).

Uznanie dosahu fiškálnej politiky na vonkajšie nerovnováhy a konkurencieschopnosť

108

Napriek tomu, že hĺbkové preskúmania sa do určitej miery z roka na rok opakujú, kvalita analýzy je vo všeobecnosti dobrá. Dosah fiškálnych politík na vonkajšie nerovnováhy však nie je vždy súčasťou analýzy alebo sa neberie do úvahy pri formulácii odporúčaní PMN pre jednotlivé krajiny, i v prípadoch, kde bola pri hĺbkovom preskúmaní zistená nerovnováha vonkajších pozícií, ktoré sú úzko spojené s fiškálnou politikou. Komisia si je vedomá týchto prepojení, ale vo všeobecnosti sa domnieva, že fiškálne otázky sú zahrnuté v PRS. PSR sa však obmedzuje na fiškálnu udržateľnosť, neberie ohľad na účinky fiškálnej politiky na vonkajšie nerovnováhy a vôbec sa nevenuje fiškálnej politike členských štátov, ktoré spĺňajú kritériá udržateľnosti (pozri body 7880; 86 až 87).

Odporúčanie 4

V príslušných prípadoch by Komisia mala analyzovať dosah fiškálnej politiky na vonkajšie nerovnováhy a konkurencieschopnosť hĺbkových preskúmaní a mala by využívať PMN na to, aby členským štátom predložila odporúčania, keď majú fiškálne záležitosti priamy vplyv na vonkajšie nerovnováhy. Malo by sa to vzťahovať na členské štáty s vysokým prebytkom bežného účtu, ako aj na členské štáty s vysokým deficitom.

Toto opatrenie by malo byť zavedené pre cyklus PMN v roku 2019 (začiatkom jesene 2018).

Rozmer eurozóny

109

PMN sa príliš zameriava na jednotlivé ekonomiky a nie dostatočne na účinky presahovania. V dôsledku toho odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny dostatočne nepodporujú opatrenia v oblasti politiky, ktoré majú vplyv na ostatné členské štáty, ani nepodporujú symetrické opätovné vyvažovanie v rámci eurozóny (pozri body 8185).

110

Odporúčania pre jednotlivé krajiny nie sú vždy v súlade s odporúčaniami Komisie pre eurozónu ako celok (pozri body 4750).

Odporúčanie 5

  1. Komisia by sa mala v priebehu PMN systematicky venovať politikám, ktoré majú cezhraničný dosah a môžu posilniť symetrické opätovné vyvažovanie v rámci eurozóny.
  2. Komisia by mala vydávať odporúčania PMN pre jednotlivé krajiny by mali byť v súlade s odporúčaniami pre eurozónu, ktoré sa týkajú nerovnováh, v prípade potreby vrátane celkových zámerov fiškálnej politiky.

Tieto opatrenia by mali byť zavedené pre cyklus PMN v roku 2019 (začiatkom jesene 2018).

Viditeľnosť PMN a informovanosť o ňom

111

Účinná komunikácia je zásadná na posilnenie verejného povedomia o PMN a jeho jasného cieľa odhaliť makroekonomické nerovnováhy, zmenšiť ich a predchádzať im, spolu s výzvami, ktoré nerovnováhy členským štátom prinášajú. Posilnenie komunikácie je potrebné aj na zlepšenie vnútroštátnej zodpovednosti PMN (pozri body 16; 5456; 6872; 8891; 9496).

Odporúčanie 6

Komisia by mala venovať väčšiu pozornosť PMN tým, že:

  1. bude viac odkazovať na tento postup pri komunikácii s členskými štátmi;
  2. príslušní komisári budú k dispozícii parlamentom členských štátov, kedykoľvek sa Komisia bude domnievať, že nerovnováhy sú nadmerné, aby mohli vysvetliť dôvody svojich rozhodnutí a zodpovedajúcich politických odporúčaní.

Tieto opatrenia by mali byť zavedené pre cyklus PMN v roku 2019 (začiatkom jesene 2018).

Túto správu prijala komora IV, ktorej predsedá Baudilio TOMÉ MUGURUZA, člen Dvora audítorov, v Luxemburgu na svojom zasadnutí dňa 28. novembra 2017.

Za Dvor audítorov

Klaus-Heiner LEHNE
predseda

Prílohy

Príloha I

Podrobný vývojový diagram zobrazujúci postup pri makroekonomickej nerovnováhe

Zdroj: EDA.

Príloha II

Zoznam uverejnených dokumentov, ktoré sú relevantné z hľadiska PMN

Zdroj: EDA.

Príloha III

Aktuálny súbor hlavných ukazovateľov

Ukazovatele Orientačné hraničné hodnoty
Zostatok bežného účtu, % HDP
(trojročný priemer)
- 4/6 %
Čistá medzinárodná investičná pozícia (% HDP) - 35 %
Reálny efektívny výmenný kurz, 42 obchodných partnerov, deflátor HICP
(zmena za tri roky v %)
± 5 % (eurozóna)
± 11 % (mimo eurozóny)
Podiel na vývoznom trhu, % svetového vývozu
(zmena za päť rokov v %)
- 6 %
Index nominálnych jednotkových nákladov práce (2010 = 100)
(zmena za tri roky v %)
± 9 % (eurozóna)
± 12 % (mimo eurozóny)
Index cien nehnuteľností (2010 = 100), deflácia
(zmena za jeden rok v %)
6 %
Úverové toky v súkromnom sektore, konsolidovaný údaj
(% HDP)
14 %
Zadlženosť súkromného sektoru, konsolidovaný údaj
(% HDP)
133 %
Hrubý verejný dlh
(% HDP)
60 %
Miera nezamestnanosti (trojročný priemer) 10 %
Celkové záväzky finančného sektoru, nekonsolidovaný údaj
(zmena za jeden rok v %)
16,5 %
Miera činnosti – % celkovej populácie vo veku od 15 – 64 rokov
(zmena percentuálneho bodu za tri roky)
- 0,2 pb
Miera aktivity – % celkovej populácie vo veku od 15 – 64 rokov
(zmena za tri roky v percentuálnych bodoch)
0,5 pb
Miera nezamestnanosti mladých ľudí – % celkovej populácie vo veku od 15 – 24 rokov
(zmena za tri roky v percentuálnych bodoch)
2 pb

Zdroj: EDA.

Príloha IV

Výber členských štátov do audítorskej vzorky

Vzorka bola zostavená na základe prvých štyroch rokov PMN a užšieho výberu členských štátov, ktorý nezahŕňal:

  • členské štáty, v ktorých v prvých štyroch rokoch nebolo vykonané hĺbkové preskúmanie:
    • členské štáty v rámci programu makroekonomických úprav, pri ktorých sa neuvažovalo o PMN v priebehu programového obdobia: Írsko, Grécko, Cyprus, Portugalsko, Rumunsko,
    • členské štáty, pri ktorých sa v správe o mechanizme varovania aspoň v jednom roku uvádzalo, že neboli ovplyvnené nerovnováhami alebo ani nehrozilo riziko, že nimi budú ovplyvnené: Česká republika, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Slovensko,
  • členské štáty so stabilným posúdením: Belgicko, Maďarsko, Fínsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo,
  • Chorvátsko, ktoré len nedávno vstúpilo do Európskej únie.

Zostalo Bulharsko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Slovinsko.

Vzhľadom na to, že Francúzsko a Taliansko boli vybrané na audit postupu pri nadmernom deficite a majú mnohé spoločné charakteristiky (ide o väčšie členské štáty už dlhšie v eurozóne), rozhodli sme sa jednu krajinu nezahrnúť. Francúzsko bolo vybrané, pretože hodnotenia jeho nerovnováh sú variabilnejšie.

Konečný zoznam bol reprezentatívnou vzorkou veľkých a malých členských štátov, v eurozóne i mimo nej.

Napriek tomu, že ide o malú vzorku štyroch členských štátov, pripadá na ňu približne štvrtina populácie a HDP v EÚ.

Príloha V

Kvalitatívne poradie pre posudzovanie plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny.

Komisia používa na posúdenie plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny nasledujúce kategórie:

  • Splnené v plnom rozsahu: členský štát prijal a vhodne vykonal opatrenia na riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny.
  • Výrazný pokrok: členský štát prijal opatrenia a väčšinu z nich vykonal.
  • Určitý pokrok: Členský štát oznámil alebo prijal opatrenia na plnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny. Tieto opatrenia sú sľubné, no nevykonali sa ešte všetky a vykonanie opatrení nie je isté vo všetkých prípadoch.
  • Obmedzený pokrok: Členský štát oznámil určité opatrenia na riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny, tieto opatrenia sa však javia ako nedostatočné a/alebo je ich prijatie/vykonávanie ohrozené.
  • Žiadny pokrok: Členský štát neoznámil ani neprijal žiadne opatrenia na riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny.

Príloha VI

Prehľad členov EPC

Zdroj: EDA.

Príloha VII

Návštevy orgánov a ostatných subjektov v členských štátoch

  Najvyššia
kontrolná inštitúcia
Zastúpenie Európskej únie Minister-stvo financií Fiškálna rada Centrálna banka Minister-stvo práce Obchodná a priemyselná komora Iné
Bulharsko Ministerstvo vzdelávania a vedy, IME, ABB
Francúzsko   Generálny sekretariát pre európske záležitosti, MEDEF, CFDT, Francúzsko Strategie, Conseil d’Analyse Economique, OFCE, Coe-Rexecode
Slovinsko   IMAD, Slovenian Sovereign Holdings
Španielsko     Ekonomický kabinet predsedníctva, ministerstvo hospodárstva, CEOE, Cepyme, FEDEA, FROB

Zdroj: EDA.

Príloha VIII

Vývoj klasifikácie členských štátov, 2012 2017

Zdroj: EDA.

Príloha IX

Počet a typ hĺbkových preskúmaní

  2012 – 2017 %
Hĺbkové preskúmania, v ktorých sa preukázala existencia nerovnováh 80 88,9
Hĺbkové preskúmania, v ktorých sa nepreukázala existencia nerovnováh 10 11,1
Spolu 90 100
      Rok 2
  2013 – 2017   Hĺbkové preskúmanie Žiadne hĺbkové preskúmanie
      Nerovnováhy Nadmerné nerovnováhy Žiadna nerovnováha Žiadne hĺbkové preskúmanie Program makroekonomických úprav
Rok 1 Hĺbkové preskúmanie Nerovnováhy 39 5 7 0 1
Nadmerné nerovnováhy 2 14 0 0 0
Žiadna nerovnováha 0 0 0 9 0
Žiadne hĺbkové preskúmanie Žiadne hĺbkové preskúmanie 3 0 3 39 0
Program makroekonomických úprav 2 2 0 0 12
Nová krajina v EÚ 0 1 0 0 0
Spolu 46 22 10 48 13

Zdroj: EDA.

Odpoveď komisie

Zhrnutie

V

Postup pri makroekonomickej nerovnováhe (PMN) bol zavedený uprostred hospodárskej a finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009 s cieľom posilniť makroekonomický dohľad EÚ v oblastiach, na ktoré sa nevzťahuje Pakt stability a rastu (PSR).

Udalosti nasledujúce po finančnej kríze v rokoch 2008 – 2009 vyzdvihli potrebu posilnenia makroekonomického dohľadu v oblastiach nad rámec fiškálnej politiky. Makrofinančné a makroštrukturálne aspekty, ktoré stimulujú akumuláciu vonkajších (napr. veľké nerovnováhy bežného účtu) a vnútorných nerovnováh (akumulácia nadmerného dlhu alebo tvorba realitných bublín), sa prejavili ako hlavné faktory, ktoré vyvolávajú platobné a dlhové krízy, a v niektorých prípadoch preukázali potrebu finančnej pomoci.

Cieľom dohľadu v rámci PMN sa je zabrániť hromadeniu neudržateľných trendov alebo zraniteľných miest a zabezpečiť primeranú nápravu existujúcich nerovnováh. PMN bol zavedený v období, keď už veľký počet členských štátov prechádzal procesom riešenia existujúcich nerovnováh. Cieľom PMN v prvých rokov jeho vykonávania bolo preto najmä monitorovanie nápravy nerovnováh a vydávanie odporúčaní zameraných na úpravu politických rámcov, aby boli úpravy účinné a trvácne a zároveň sa zabránilo vzniku sociálnych nákladov. Dohľad v rámci PMN zahŕňal široký súbor oblastí politiky a podporoval ho väčší hospodársky dohľad EÚ. Odporúčania v rámci preventívnej časti PSR, stratégie Európa 2020, hlavných usmernení hospodárskej politiky, usmernení politík zamestnanosti a PMN sa integrovali do jedného balíka odporúčaní Rady pre jednotlivé krajiny a zosúladili do spoločného európskeho semestra.

Napriek tomu, že ciele dohľadu v rámci PMN počas jeho prvých rokov vykonávania boli hlavne nápravné, ani raz nebol spustený postup pri nadmernej nerovnováhe. V prípade krajín, v ktorých boli zistené nadmerné nerovnováhy, Komisia neodporučila Rade okamžité spustenie postupu pri nadmernej nerovnováhe, ale najprv sa zamerala na zvýšenie politických záväzkov v súlade so zistenými problémami. Na tento účel vydala podrobné a časovo viazané odporúčania pre jednotlivé krajiny a zaviedla intenzívny proces osobitného monitorovania politickej reakcie, pričom zároveň nechala otvorenú možnosť aktivácie postupu pri nadmernej nerovnováhe v neskoršej fáze.

Ako sa uvádza v oznámení o preskúmaní PMN v roku 2014, zo skúseností z prvých rokoch uplatňovania vyplýva, že postup pomohol zvýšiť informovanosť o problémoch a vytvoril základ pre konsenzus o politických reakciách. Uplatňovanie PMN bolo predmetom rastúceho učenia sa a spätnej väzby a posilňoval ho nepretržitý dialóg medzi Komisiou a Radou, pričom prebiehalo približovanie k stabilnejším postupom. Z dôkazov ďalej vyplýva, že dohľad v rámci PMN bol spojený so silnejším pokrokom vo vykonávaní politických odporúčaní napriek skutočnosti, že politické opatrenia v mnohých prípadoch nepostačovali na zabezpečenie uspokojivého pokroku pri riešení východiskových problémov. V preskúmaní z roku 2014 sa zdôraznilo, že je potrebné zvýšiť transparentnosť a zlepšiť komunikáciu o vykonávaní PMN.

Účinné vykonávanie PMN patrí medzi priority Komisie, ako sa uvádza v správe z júna 2015 s názvom Dobudovanie hospodárskej a menovej únie v Európe, ktorú vypracoval Jean Claude Juncker v úzkej spolupráci s Donaldom Tuskom, Jeroenom Dijsselbloemom, Mariom Draghim a Martinom Schultzom, a v oznámení Komisie z októbra 2015 s názvom Na ceste k dobudovaniu hospodárskej a menovej únie1. Účinný PMN si bude v prvom rade vyžadovať transparentný a stabilný rámec, kde sa jasne komunikujú dôvody rozhodnutí prijatých v rámci PMN. Kroky nadväzujúce na určenie nadmerných nerovnováh by mali priniesť príslušnú aktiváciu dohľadu na zabezpečenie dostatočne silnej politickej reakcie v súlade s výzvami. Na lepšie zohľadnenie rozmeru eurozóny pri aktivácii PMN sa aspekty týkajúce sa eurozóny lepšie začlenili do analýz a odporúčaní Komisie.

Komisia začiatkom roka 2016 zverejnila Prehľad o PMN2. V prehľade je uvedené odôvodnenie PMN, vysvetľujú sa právne a procesné aspekty PMN, analyzujú sa princípy, kritériá a analytické rámce používané pri vykonávaní PMN a skúma sa uplatňovanie PMN v praxi. Tým sa v prehľade o PMN poskytuje zbierka významných informácií, ktorá pomáha pochopiť, čo je to PMN, ako funguje a ako sa od jeho zavedenia vyvíja jeho uplatňovanie. Cieľom tejto publikácie je prispieť k transparentnému vykonávaniu PMN v súlade s oznámením o preskúmaní PMN z roku 2014 a s oznámením Komisie z októbra 2015 s názvom Na ceste k dobudovaniu hospodárskej a menovej únie. Ďalším krokom smerom k väčšej transparentnosti bolo zhrnutie záverov hĺbkových preskúmaní v osobitných maticiach posudzovania týkajúcich sa PMN v hĺbkových preskúmaniach od roku 2016.

VI

Všeobecne z dôkazov vyplýva, že krajiny pod dohľadom v rámci PMN dostali viac odporúčaní pre jednotlivé krajiny a dosiahli vyššiu mieru súladu v porovnaní s odporúčaniami pre jednotlivé krajiny, ktoré neboli spojené s PMN. V rámci prieskumu, ktorý vykonal Európsky dvor audítorov medzi členmi Výboru pre hospodársku politiku, sa zistilo, že len 10 % členov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, považuje PMN za neúčinný. V každom prípade sa očakáva, že členské štáty vykonajú všetky odporúčania pre jednotlivé krajiny, tie relevantné z hľadiska PMN a aj tie, ktoré nie sú relevantné z hľadiska PMN.

Komisia zastáva názor, že návrh odporúčaní pre jednotlivé krajiny relevantných z hľadiska PMN zodpovedal cieľu riešenia zistených nerovnováh, a s týmto názorom sa stotožňujú aj členovia, ktorí odpovedali na dotazník Európskeho dvora audítorov, aj keď existuje priestor na zlepšenie komunikácie.

Odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa verejných financií v kontexte PSR boli označené ako relevantné z hľadiska PMN v prípade krajín, v ktorých vysoký verejný dlh predstavuje prvok, ktorý prispieva k identifikácii nerovnováh, alebo v ktorých zníženie rozpočtových deficitov prispieva k náprave veľkých deficitov bežného účtu identifikovaných ako súčasť nerovnováh. V členských štátoch s prebytkami bežného účtu sa v hĺbkových preskúmaniach analyzovali prepojenia medzi počtom fiškálnych opatrení a vonkajšou pozíciou. V prípade týchto krajín boli viaceré opatrenia týkajúce sa odporúčaní pre jednotlivé krajiny fiškálnej povahy, ktoré potenciálne prispievajú k riešeniu veľkých prebytkov, označené za relevantné z hľadiska PMN.

Vyhlásenie, že existujú nezrovnalosti medzi odporúčaniami pre jednotlivé krajiny relevantnými z hľadiska PMN a odporúčaniami pre eurozónu, vyplýva zo skutočnosti, že potreba súladu medzi odporúčaniami pre eurozónu a odporúčaniami pre jednotlivé krajiny v oblasti PMN sa vzťahuje len na krajiny, ktoré dostávajú odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré sú zároveň relevantné z hľadiska PMN a v prípade ktorých existuje príslušné odporúčanie pre eurozónu. Nie všetky odporúčania pre eurozónu sa týkajú PMN, lebo ich rozsah je širší. Nie všetky krajiny dostávajú odporúčania súvisiace s PMN, keďže niektoré krajiny nie sú pod dohľadom týkajúcim sa PMN. Nie všetky krajiny dostávajú odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré vychádzajú z odporúčaní pre eurozónu, lebo nemajú príslušné problémy alebo nemusia vykonávať osobitné politiky či existujú obmedzenia, ktoré odôvodňujú neexistenciu odporúčaní pre jednotlivé krajiny.

VII

Začlenenie hĺbkových preskúmaní do správ o krajinách umožnilo obmedzenie prekrývania a nemalo vplyv na jasnosť posúdenia v rámci hĺbkových preskúmaní. Tým sa podporila silnejšia interakcia s členskými štátmi a príslušnými zainteresovanými stranami, čo zlepšilo chápanie výziev a úsilia o nápravu a stotožnenie sa s nimi.

V hĺbkových preskúmaniach sa uvádzajú dôkazy a argumenty, z ktorých vychádzajú rozhodnutia o klasifikácii nerovnováh PMN. Závery hĺbkových preskúmaní sa neuvádzajú v samotných hĺbkových preskúmaniach; ale v oznámení Komisie, ktoré je pripojené k hĺbkovým preskúmaniam. To je opodstatnené, lebo podľa nariadenia sa v záveroch hĺbkových preskúmaní musí zohľadňovať všeobecný kontext, systémové aspekty, vzájomné závislosti medzi krajinami, takže musia byť založené na celkovom chápaní balíka hĺbkových preskúmaní.

Komisia sa nestotožňuje s názorom, že proces rozhodovania oslabil PMN. Komisia (v zmysle kolégia komisárov a útvarov Komisie) pôsobí pri prijímaní rozhodnutí v kontexte PMN ako celok a v nariadení sa stanovujú požiadavky na Komisiu ako celok.

V prípade rozhodnutí v rámci PMN, ako aj v prípade iných rozhodnutí sa komisárom poskytuje priame poradenstvo od útvarov, ktoré patria do ich zodpovednosti, a nepriame prostredníctvom iných komisárov a príslušných kabinetov od iných útvarov Komisie. Kolégium môže vykonávať svoju právomoc nedržať sa poradenstva útvarov, keďže nie je právne viazané dodržiavať toto poradenstvo a nemusí v takomto prípade poskytnúť odôvodnenie.

VIII

Komisia nie je viazaná odporučiť začatie postupu pri nadmernej nerovnováhe v prípade členských štátov, v ktorých boli zistené nadmerné nerovnováhy.

IX

Hodnotiaca tabuľka by mala byť založená na premenných vysokokvalitných údajov. Z tohto dôvodu sa nepoužívajú prognózy a predbežné údaje.

Viaceré premenné, ktorých správanie je mimoriadne nestále, sú v hodnotiacej tabuľke v správe o mechanizme varovania (ďalej len „SMV“) spriemerované za tri roky, aby sa zabránilo zohľadňovaniu väčšinou dočasných trendov.

SMV poskytuje východiskový bod na posudzovanie vývoja premenných, ktoré si vyžadujú intenzívnejšie monitorovanie v kontexte PMN, konkrétne v hĺbkovom preskúmaní. SMV nemá predstavovať systém včasného varovania, čo je v súlade so skutočnosťou, že ukazovatele SMV nie sú vypracované z najaktuálnejších predbežných údajov alebo prognóz.

a)

Pozri odpovede Komisie na závery a odporúčania ďalej v texte.

Úvod

04

Právny rámec PMN tvorí nariadenie (EÚ) č. 1176/2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh a nariadenie (EÚ) č. 1174/2011 o opatreniach na presadzovanie vykonávania nápravy nadmernej makroekonomickej nerovnováhy v rámci eurozóny, ktoré boli prijaté na základe ustanovení Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „Zmluva“ alebo „ZFEÚ“) zameraných na koordináciu hospodárskej politiky (články 121 a 136 ZFEÚ). V nariadení (EÚ) č. 1176/2011 sa uvádza postup a v nariadení (EÚ) č. 1174/2011 sa opisuje mechanizmus presadzovania založený na peňažných sankciách, ktoré sa vzťahujú len na členské štáty eurozóny.

08

Cieľom PMN je posilniť správu hospodárskych záležitostí EÚ na poli makrofinančnej stability, ktorá presahuje rozpočtový dohľad a zahŕňa rámec na prevenciu nadmerných makroekonomických nerovnováh a podporenie postihnutých členských štátov pri prijímaní nápravných opatrení, skôr ako sa prehĺbia odchýlky.

Hlavné odôvodnenie mandátu pre nadnárodný dohľad vychádza zo skutočnosti, že makroekonomické nerovnováhy v jednom členskom štáte sú významné aj pre iné členské štáty. Príčinou je nielen skutočnosť, že vo vysokointegrovaných hospodárskych oblastiach hospodársky vývoj v jednom členskom štáte ovplyvňuje ostatné krajiny, ale aj skutočnosť, že ak sa makroekonomické nerovnováhy nebudú riešiť, môžu narušiť riadne fungovanie menovej únie, inštitúcií Únie a jej spoločných politík, ako je napríklad jednotný trh. V rámci PMN sa preto nerovnováhy hodnotia nielen z vnútroštátnej perspektívy, ale aj z hľadiska účinkov na eurozónu a Úniu, ako sa vyžaduje v nariadení o PMN.

10

V prípade PSR je cieľom preventívnej časti prijímať opatrenia na zabránenie porušeniu „maastrichtských“ fiškálnych prahov a cieľom nápravnej časti je zabezpečiť včasnú nápravu, keď už nastane porušenie a identifikuje sa nadmerný deficit. Preventívna časť preto presahuje oblasť celkového deficitu a dlhových požiadaviek. Sankcie na presadzovanie nápravnej časti PSR sú stanovené v prípade členských štátov eurozóny, ak dôjde k opakovanému porušeniu požiadaviek postupu.

V prípade PMN je cieľom preventívnej a aj nápravnej časti prevencia a náprava nerovnováh. Nápravné opatrenia sú zamerané na závažnejšie nerovnováhy a pri ich presadzovaní sa môžu v prípade opakovaného porušenia požiadaviek postupu pre členské štáty eurozóny využiť sankcie.

Nariadenie (EÚ) č. 1176/2011 a preventívna časť PSR majú rovnaký právny základ v Zmluve (články 121 a 136 ZFEÚ). Základom nápravnej časti PSR v Zmluve je článok 126 ZFEÚ.

Stratégia Európa 2020 nepredstavuje postup dohľadu porovnateľný s PMN alebo PSR. Je to stratégia zložená z opatrení, cieľov a integrovaného využívania postupov dohľadu EÚ. Dohľad sa okrem PSR a PMN vykonáva aj v rámci hlavných usmernení hospodárskej politiky (na základe článku 121 ZFEÚ, čo je právny základ spoločný s PMN) a usmernení politík zamestnanosti (na základe článku 148 ZFEÚ).

Pripomienky

29

Klasifikácia nerovnováh sa vyznačuje určitým stupňom stability, lebo náprava nerovnováh môže trvať viacero rokov, najmä v prípade nerovnováh, ktoré súvisia s vysokými úrovňami dlhov, ale aj iných.

33

V citovanom dokumente Parlamentu [Vykonávanie postupu pri makroekonomickej nerovnováhe – súčasný stav (jún 2017) – PE 497.739] sa neuvádza celkové negatívne posúdenie plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny v rámci PMN od roku 2012 ani sa v ňom neuvádza záver, že by boli stále slabé. V uvedenom dokumente sa nachádza takáto formulácia týkajúca sa plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny v rámci PMN. „Úroveň odporúčaní, ktoré neboli vykonané vôbec alebo boli vykonané veľmi obmedzene, od roku 2014 stúpa.“

Na obrázku 4 sa uvádza, že podiel „úplne splnených alebo z veľkej časti splnených“ a „čiastočne splnených“ odporúčaní bol v rokoch 2013, 2015 a 2016 vyšší ako 50 %.

Nie je jasné, aká referenčná hodnota alebo predpoklad podporuje toto vyhlásenie. Možnou referenčnou hodnotou by mohlo byť dodržiavanie odporúčaní pre jednotlivé krajiny nesúvisiacich s PMN. Z dostupných dôkazov vyplýva, že vo všeobecnosti bolo plnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny silnejšie v prípade odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa PMN (pozri napr. prehľad o PMN).

Ďalšou možnou referenčnou hodnotou by mohlo byť vnímanie toho, aké účinné sú odporúčania pre jednotlivé krajiny pri vyvolávaní politických opatrení, v členských štátoch. Z dotazníka, ktorý rozoslal Európsky dvor audítorov členom Výboru pre hospodársku politiku, vyplynulo, že len približne 10 % respondentov považuje dohľad v rámci PMN za neúčinný.

Členské štáty, na ktoré sa vzťahuje PMN, dostávali v porovnaní s ostatnými členskými štátmi vo všeobecnosti aj vyšší počet odporúčaní pre jednotlivé krajiny.

34

Pozri odpoveď Komisie na bod VI.

35

Pokiaľ ide o nadpis nad bodom 35, Komisia poukazuje na to, že je zabezpečené prepojenie medzi odporúčaniami pre jednotlivé krajiny v oblasti PMN a nerovnováhou. Pozri odpovede Komisie na tento bod, bod VI a rámček 1.

Každé odporúčanie obsahuje viaceré odporúčania vrátane odporúčaní zameraných na riešenie nerovnováhy. V závislosti od skutočného obsahu odporúčaní pre jednotlivé krajiny z hľadiska konkrétnych odporúčaných opatrení sa v odôvodneniach v právnych dokumentoch obsahujúcich odporúčania pre jednotlivé krajiny uvádza, ktoré odporúčania pre jednotlivé krajiny sú relevantné z hľadiska PMN. Podľa zaužívanej praxe sa za relevantné z hľadiska PMN označoujú tie odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré zahŕňajú akékoľvek opatrenia osobitne určené na nápravu nerovnováhy zistenej v krajinách pod dohľadom v rámci PMN. Komisia a Rada od nadobudnutia účinnosti PMN postupovali tak, že v odôvodneniach zavedenia uplatňovania odporúčaní pre jednotlivé krajiny zdôrazňovali, ktoré odporúčania pre jednotlivé krajiny sú úplne alebo čiastočne relevantné z hľadiska PMN.

V niektorých prípadoch možno nerovnováhu riešiť prostredníctvom širokého súboru politík. Napríklad zlepšenie konkurencieschopnosti si môže vyžiadať politiky na zlepšenie produktivity práce, na zvýšenie účinnosti výroby energie a zníženie nákladov na energiu, zabránenie nadmernému rastu nákladov práce atď. Preto sa môže stať, že odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa napríklad odbornej prípravy, energetiky alebo tvorby miezd sú všetky označené ako relevantné z hľadiska PMN napriek tomu, že plnia aj samostatnú dôležitú úlohu a neslúžia len na riešenie výziev súvisiacich s PMN z dôvodu priameho alebo nepriameho prepojenia s príslušnou výzvou PMN, ktoré nemusí byť vždy zrejmé.

Celkovo už v roku 2016 len približne 10 % členov Výboru pre hospodársku politiku, ktorí sa zapojili do prieskumu, považovalo za nejasné, ktoré odporúčania pre jednotlivé krajiny súviseli s PMN, pričom ďalších 90 % to považovalo za vždy jasné alebo pomerne jasné.

37

Príklady v rámčeku 1 dostatočne nepodporujú túto pripomienku z dôvodov uvedených ďalej v texte.

Rámček 1

Prvá zarážka: Odporúčania pre Francúzsko: prvky ako učňovská príprava a odborná príprava možno považovať za významné pri tvorbe zručností pracovnej sily, ktoré prispievajú ku konkurencieschopnosti, čo je pre Francúzsko výzva súvisiaca s PMN.

Druhá zarážka: Odporúčania pre Slovinsko: tlak, ktorý starnúce obyvateľstvo vyvíja na udržateľnosť dôchodkového systému a systému dlhodobej starostlivosti Slovinska, sa spomína v zhrnutí správy o krajine.

Tretia zarážka: Odporúčania pre Bulharsko: chaos v bulharskom bankovom sektore v lete 2014 a následná podpora z verejného rozpočtu boli príčinou prudkého zhoršenia fiškálnej situácie v roku 2014. V roku 2015 jasne hrozilo, že budú potrebné ďalšie opatrenia na podporu sektora. Prepojenie medzi fiškálnou situáciou a situáciou finančného sektora, ako aj veľká finančná výzva pre vládu boli vysvetlené v kapitole 1 správy o krajine z roku 2015 (strany 8 a 9), kde možno nájsť aj krížový odkaz na časť hĺbkového preskúmania (kapitola 2, odseky 2.1 a 2.2).

Režim menovej rady v Bulharsku z vlády robí v podstate jej jediného veriteľa poslednej inštancie. Takže všetky náklady na poskytnutie likvidity a kapitálu bankovému sektoru vrátane systému ochrany vkladov musela znášať vláda. Preto je fiškálne odporúčanie veľmi významné aj pre makrofinančnú stabilitu a PMN.

Bulharské orgány takisto uznali riziká pre makrofinančnú stabilitu. Vláda v roku 2016 požičala ďalšie prostriedky a začlenila ustanovenia na mimoriadne požičiavanie do rozpočtu v prípade, ak by finančný sektor potreboval podporu. Z toho jasne vyplýva, že uznáva súvisiace riziká a súhlasí s významnosťou pre makrofinančnú stabilitu.

Z týchto všetkých dôvodov sa odporúčanie 1 v rokoch 2015 a 2016 považovalo za relevantné z hľadiska PMN.

Štvrtá zarážka: Odporúčania pre Španielsko: v odôvodnení 17 uvedeného odporúčania z roku 2016 sa uvádza, že: „Vysoko decentralizované prostredie [španielskej správy] si vyžaduje zvýšenú koordináciu medzi rôznymi verejnými správami, a to s cieľom znížiť náklady a obmedziť administratívnu záťaž na spoločnosti a domácnosti.“ V správe o krajine sa ďalej vysvetľuje, že účinnejšia verejná správa môže prispieť k zdravým verejným financiám, a tým vyriešiť nerovnováhu vysokého dlhu, a k zníženiu administratívneho zaťaženia spoločností, čím sa zlepší konkurencieschopnosť a (celková) produktivita (faktorov) (s. 78).

Pokiaľ ide o odporúčanie z roku 2015: reforma sektora sporiteľní sa opisuje v správe o dohľade po ukončení programu z jari 2015 (s. 17 – 20).

V prípade Španielska sa monitorovanie PMN vykonalo aj v koordinácii s dohľadom po ukončení programu, najmä v súvislosti s aspektmi, čo sa týkajú finančného sektora. To je ďalší dôvod, prečo odporúčania pre jednotlivé krajiny nie sú obmedzené na otázky, na ktoré sa vzťahujú hĺbkové preskúmania, napr. otázky, ktoré sú zahrnuté v správe o dohľade po ukončení programu (pozri príležitostnú správu 193, máj 2014, kapitolu 4 o reforme finančného sektora).

38

Ak je časť odporúčania relevantná z hľadiska PMN, celé odporúčanie je označené ako relevantné z hľadiska PMN. Ide o prudenciálne kritérium prijaté z dôvodu jeho objektívnosti. Monitorovanie a posudzovanie súladu sa však uplatňuje len na časť relevantnú z hľadiska PMN, čo sa dôsledne uplatňovalo.

39

Zníženie počtu odporúčaní pre jednotlivé krajiny odráža aj vývoj nerovnováh a toho, čo z toho vyplýva pre potrebu politických opatrení.

Počet odporúčaní pre jednotlivé krajiny v oblasti PMN sa znížil v menšej miere v porovnaní s odporúčaniami pre jednotlivé krajiny nesúvisiacimi s PMN. Pozri údaje za roky 2015 a 2016 v posledných riadkoch tabuľky 1.

41

Pozri aj odpoveď Komisie na bod 35.

42

Aj keď časť o politických výzvach nebola začlenená, od roku 2016 vytvára zahrnutie matice posudzovania týkajúcej sa PMN do správy o krajine prepojenie súčasného stavu s nápravou nerovnováh, politickým pokrokom a politickými nedostatkami.

43

Od oznámenia z októbra 2015 sa podnikol významný krok začlenením matice posudzovania týkajúcej sa PMN do správ o krajine od roku 2016.

44

Komisia systematicky nevyčísľuje vplyv odporúčaní pre jednotlivé krajiny z viacerých dôvodov, konkrétne:

  • Účinky opatrení závisia aj od konkrétneho spôsobu, akým sa členské štáty rozhodnú vykonávať a plniť odporúčania pre jednotlivé krajiny, keďže tieto odporúčania ponechávajú členským štátom priestor na voľnú úvahu, ako budú postupovať pri ich plnení.
  • Prepojenie medzi politickými nástrojmi a nerovnováhami môžu ovplyvňovať rôzne faktory, takže výsledky nemusia byť vždy jednoducho pod kontrolou tvorcov politiky.
  • Vyčerpávajúce posúdenia vplyvu ex ante súvisia s veľkou neistotou a závisia od predpokladov vrátane zmien správania ostatných aktérov a zainteresovaných strán. Z rovnakého dôvodu nie sú odporúčania iných porovnateľných medzinárodných inštitúcií systematicky podložené kvantifikáciami.
  • Niektoré odporúčania pre jednotlivé krajiny nie je možné vyčísliť, lebo ich v dostupných modeloch nemožno modelovať ako parametrickú zmenu (napr. reformy na zlepšenie správy vecí verejných). Pri úplnom posúdení balíka odporúčaní pre jednotlivé krajiny by teda hrozilo, že bude neúplné alebo nevyvážené, lebo nemožno zahrnúť všetky odporúčania pre jednotlivé krajiny, ale len podsúbor, ktorý je možné vyčísliť.

Niektoré kvantifikácie možných opatrení však boli v konkrétnych prípadoch predložené a cieľom Komisie je vyčísľovať vždy, keď to je možné.

46

Je dôležité brať do úvahy, že rozpočtové odporúčania a iné odporúčania s fiškálnym dosahom si neprotirečia, lebo rozpočtové odporúčania nie sú sformulované tak, aby znemožňovali nové zloženie výdavkov alebo príjmov v súlade s ostatnými odporúčaniami pre jednotlivé krajiny.

48

Existujú odporúčania pre eurozónu, ktoré sa týkajú oblastí, ktoré sú mimo pôsobnosti PMN. Nie všetky členské štáty dostávajú odporúčania pre jednotlivé krajiny relevantné z hľadiska PMN. Nie všetkých členských štátov sa priamo týka konkrétne odporúčanie pre eurozónu, lebo identifikované výzvy neplatia rovnako pre všetky členské štáty eurozóny. Potreba súladu medzi odporúčaniami pre eurozónu a odporúčaniami pre jednotlivé krajiny v oblasti PMN sa vzťahuje len na členské štáty, ktorých sa týka odporúčanie pre eurozónu relevantné z hľadiska otázok PMN a ktoré zároveň dostávajú odporúčania pre jednotlivé krajiny súvisiace s PMN v tej istej oblasti.

49

PMN sa nemôže používať na poskytovanie fiškálnych odporúčaní erga omnes. Podľa nariadenia o PMN možno odporúčania týkajúce sa PMN vydať len členským štátom, v ktorých boli zistené nerovnováhy. Odporúčania týkajúce sa PMN môžu zahŕňať fiškálne opatrenia, ak sa týkajú cieľa riešiť nerovnováhy zistené v dotknutom členskom štáte.

50

Tieto pripomienky nie sú relevantné z hľadiska PMN.

51

Vhodnosť časového rámca možno posúdiť len v súvislosti s presnými požiadavkami odporúčaní pre jednotlivé krajiny. Riadne sa zvážila aj možná naliehavosť krokov na splnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny v oblasti PMN.

Znenie a zameranie odporúčaní pre jednotlivé krajiny sa môže z roka na rok meniť, aby sa zohľadnil najnovší vývoj v otázkach, ktoré sú stále významné pre makroekonomickú stabilitu. Okrem toho boli niekedy opatrenia prijaté, ale nie dostatočne na riešenie príslušnej nerovnováhy.

54

Pokiaľ ide o nadpis nad bodom 54, Komisia poukazuje na to, že systém kategórií ostal v posledných rokoch stabilný. Pozri odpoveď Komisie na bod 55.

55

Systém šiestich kategórií ostal stabilný od roku 2013 do roku 2015; zmena znenia medzi rokmi 2013 a 2014 sa týkala len skutočnosti, že prax osobitného monitorovania, ktorá bola zavedená v roku 2013 krátko po záveroch hĺbkových preskúmaní a ktorá sa ihneď uplatňovala, bola uvedená v klasifikácii nerovnováh od roku 2014.

56

Identifikácia nadmerných nerovnováh sa nezhoduje s aktiváciou postupu pri nadmernej nerovnováhe.

Rámček 3

V článku 1 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 sa stanovujú „podrobné pravidlá na zisťovanie makroekonomických nerovnováh, ako aj na prevenciu a nápravu nadmerných makroekonomických nerovnováh v rámci Únie“. Ako je jasne uvedené v odôvodnení 9 nariadenia, osobitné pravidlá na tento účel sa stanovujú s cieľom „doplniť postup mnohostranného dohľadu uvedený v článku 121 ods. 3 a 4 ZFEÚ“.

Vzhľadom na tento účel nariadenia nemôžu Parlament a ani Rada ako spoluzákonodarcovia prijímajúci sekundárne právne predpisy vo forme nariadenia zrušiť diskrečnú právomoc Komisie, ktorú má na základe primárneho práva vo forme článku 121 ods. 4 ZFEÚ.

Článkom 7 ods. 2 nariadenia (EÚ) 1176/2011 sa nevytvára nová právomoc či postup. Vymedzujú sa v ňom podmienky, za ktorých sa existujúca právomoc založená na Zmluve (článok 121 ods. 4 ZFEÚ alebo postup mnohostranného dohľadu) vykonáva v konkrétnom rámci PMN. Komisia preto nie je viazaná začať postup, keď nastanú určité okolnosti, lebo podľa článku 121 ods. 4 ZFEÚ zostáva monopol iniciatívy Komisie, ktorý sa inak zaručuje zmluvami, nedotknutý. Komisii zostáva jej diskrečná právomoc začať alebo nezačať postup. Aktom sekundárnych právnych predpisov nie je možné Komisii odňať túto diskrečnú právomoc zamýšľanú v zmluvách: odôvodnenie 22 nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 – v ktorom sa uvádza, že: „Ak sa zistia závažné makroekonomické nerovnováhy… mal by sa začať postup pri nadmernej nerovnováhe.“ – treba chápať v tejto súvislosti. Komisii sa ním neukladá povinnosť predložiť odporúčanie, ale vyjadruje sa politické želanie spoluzákonodarcu, aby sa veci robili určitým spôsobom.

58

Závery hĺbkových preskúmaní sa uvádzajú v oznámení z týchto dôvodov:

Po prvé, musí sa zabezpečiť jednotnosť klasifikácie v jednotlivých členských štátoch a z toho vyplýva, že hĺbkové preskúmanie nemožno chápať izolovane.

Po druhé, v klasifikácii PMN sa musia zohľadňovať systematické aspekty vrátane účinkov presahovania a celkového kontextu (pozri článok 5 ods. 2 nariadenia č. 1176/2011 a prehľad o PMN, s. 48). Takéto posúdenie je založené na chápaní celého balíka hĺbkových preskúmaní a na relevantných informáciách.

Po tretie, článok 5 ods. 2 nariadenia č. 1176/2011 má zahŕňať prvky, ktoré sú osobitne uvedené v prvej vete tohto ustanovenia, nie je však na ne obmedzený. Komisia má brať do úvahy súbor iných faktorov, ktoré sú takisto stanovené v článku 5 ods. 2 (hospodársky vývoj v Únii a v eurozóne; pôvod nerovnováh; prevládajúce hospodárske podmienky; odporúčania alebo výzvy Rady v rámci PSR a európskeho semestra; politické zámery členského štátu, v ktorom sa preskúmanie vykonáva). Navyše voľba spoluzákonodarcov použiť v prvej vete článku 5 ods. 2 slovo „obsahuje“ (na rozdiel od napríklad „pozostáva z“) dokazuje, že Komisia môže zohľadniť iné prvky. Neexistuje žiadna požiadavka, aby sa v posúdení nerovnováh v určitom čase zohľadňovali len informácie zahrnuté v naposledy vypracovanom hĺbkovom preskúmaní, keďže relevantné informácie môžu byť uvedené aj v iných verejných dokumentoch (napr. predchádzajúce vydania hĺbkového preskúmania, SMV, prognózy).

a)

V prípade Bulharska išlo o preventívny aspekt týchto klasifikácií, pričom sa myslelo na článok 2 ods. 1 nariadenia č. 1176/2011: … vývoj, „ktorý nepriaznivo ovplyvňuje alebo by mohol nepriaznivo ovplyvniť riadne fungovanie hospodárstva členského štátu…“ (naše zvýraznenie). Ak sa prijmú (nejaké) opatrenia zamerané na odporúčania Komisie, je prirodzený a dobrý výsledok, že riziko, na ktoré Komisia poukázala, sa neprejaví, čo je presne spôsob, akým fungujú preventívne procesy.

Neobnovenie dôvery v bankový systém a neobmedzenie vyberania vkladov v júni 2014 by zhoršilo krízu likvidity a hrozila by jej zmena na krízu solventnosti. Skutočnosť, že orgán dohľadu neodhalil významné problémy v štvrtej najväčšej banke krajiny, poukazuje na nedostatky postupov dohľadu nad finančným sektorom a dohľadu nad rizikom koncentrácie. Aj keď bezprostredné riziká v roku 2015 utíchli, základné príčiny zatiaľ v čase zverejnenia hĺbkového preskúmania vyriešené neboli. Zaradenie do kategórie „nadmerné nerovnováhy“ sa považovalo za potrebné na spustenie rozhodného konania orgánov na riešenie základných príčin problémov a minimalizovanie možnosti opätovného vzniku týchto situácií v budúcnosti.

Zhoršenie celkovej makrofinančnej stability dokazuje aj prudký nárast rozpočtového deficitu v dôsledku vládnej podpory pre finančný sektor a ešte prudší nárast verejného dlhu na zabezpečenie financovania na možné ďalšie opatrenia finančného sektora. Následné zníženie úverového ratingu, ktoré je zvyčajne spojené s vyššími nákladmi na financovanie, predstavovalo ďalšie potvrdenie značných zraniteľných miest a rizík.

K rovnakému záveru dospel MMF [článok IV hodnotiacej správy: zlyhanie KTB (Corporate Commercial Bank) minulé leto odkrylo nedostatky rámcov dohľadu a krízového riadenia Bulharska, pričom sa poukázalo aj na prepojenie medzi finančnými a fiškálnymi rizikami v rámci menovej rady]. Na zlepšenie dohľadu nad finančným sektorom a zaistenie dôvery v bankový systém sú potrebné rozhodné kroky.

b)

Zaradenie Francúzska do PMN vyvrcholilo v roku 2015 so zreteľom na nedostatočnú politickú reakciu. Ako sa uvádza v hĺbkovom preskúmaní, tým sa zhoršili riziká vyplývajúce zo zhoršenia nákladovej a inej konkurencieschopnosti v spojení so slabou ziskovosťou podnikov a z vysokej a rastúcej zadlženosti Francúzska v podmienkach malého hospodárskeho rastu a nízkej inflácie.

Systémové riziko pre eurozónu bolo ďalším faktorom, ktorý so zreteľom na silné obchodné a finančné väzby francúzskeho hospodárstva s ostatnými členskými štátmi viedol k zmene kategórie na nadmerné nerovnováhy.

Celkovo nebolo toto rozhodnutie založené len na faktoroch verejných financií. Zahŕňalo širšie posúdenie hospodárskej výkonnosti a vyhliadok krajiny, prijatých politických opatrení a rizík pre ostatné hospodárstva eurozóny.

c)

Riziká jednoznačne nevznikli od marca do novembra 2016, takže nebolo potrebné revidovať posúdenie z hĺbkového preskúmania z marca 2016, že Spojeného kráľovstva sa nerovnováhy netýkajú.

60

Načasovanie uverejnenia úvodného oznámenia nijako nesúvisí so súladom klasifikácie nerovnováh s obsahom hĺbkových preskúmaní.

61

Pokiaľ ide o nadpis nad bodom 61, Komisia poukazuje na to, že proces rozhodovania Komisie je založený na veľkom množstve analytickej a technickej práce, ktorú vykonávajú útvary Komisie. Kolégium komisárov a útvary pôsobia ako celok. Analytická a technická práca sú neoddeliteľnou súčasťou konečných rozhodnutí. Potvrdzuje to skutočnosť, že viac ako 70 % členských štátov sa domnieva, že klasifikácia PMN je buď „správna“, alebo „pomerne správna“ (pozri obrázok f prieskumu Európskeho dvora audítorov v prílohe VI).

Okrem toho sa 94,7 % členských štátov domnieva, že celková kvalita správ o krajine/hĺbkových preskúmaní je minimálne na úrovni technických správ, ktoré uverejňujú iné medzinárodné inštitúcie (MMF, OECD…), a 26,3 % sa domnieva, že je ešte lepšia (pozri obrázok u prieskumu Európskeho dvora audítorov v prílohe VI). V nariadení sa stanovujú požiadavky pre Komisiu ako celok a Komisia je kontrolovaným subjektom tohto auditu.

Kolégium komisárov a útvary pôsobia ako celok. Komisári dostávajú priame poradenstvo od útvarov, ktoré patria do ich zodpovednosti, a prostredníctvom iných komisárov a príslušných kabinetov nepriamo od iných útvarov Komisie. Kolégium si ponecháva právomoc nedržať sa poradenstva poskytnutého útvarmi, nie je právne viazané dodržiavať ho a nemusí poskytnúť odôvodnenie.

Kolégium môže brať do úvahy aj ďalšie prvky okrem poradenstva útvarov o konkrétnej otázke, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch k dispozícii až po vykonaní analýz.

Vo všeobecnosti skutočnosť, že rozhodujú aj členovia Európskej komisie, a nielen dotknuté útvary, nesvedčí nevyhnutne o tom, že postupy sú spolitizované, ale že komisári a ich kabinety prispievajú k posúdeniu veci doplnením posúdenia, ktoré poskytujú útvary v niektorých prípadoch.

64

Komisia má iný názor. Komisia v oznámení s názvom Na ceste k dobudovaniu hospodárskej a menovej únie v októbri 2015 uviedla, že „Komisia zabezpečí náležité následné opatrenia pri zistení prípadov nadmernej nerovnováhy. Vyžaduje si to posúdenie z ekonomického hľadiska a aktívne zapojenie členských štátov do riešenia ich špecifických problémov, ako aj zaistenie vnútroštátnej zodpovednosti za reformy. …. Komisia stabilizuje kategórie, objasní kritériá smerodajné pre svoje rozhodnutie a presnejšie vysvetlí súvislosť medzi povahou nerovnováh a spôsobom ich riešenia v odporúčaniach pre jednotlivé krajiny. Postup pri nadmernej nerovnováhe sa môže začať uplatňovať v prípade nedostatočného odhodlania k reformám a nedostatku skutočného pokroku v ich realizácii a použije sa v prípade závažných makroekonomických nerovnováh, ktoré ohrozujú riadne fungovanie hospodárskej a menovej únie, napr. podobných tým, ktoré viedli ku krízam. Komisia vyzve aj na intenzívnejšie zapojenie Rady do osobitného monitorovania krajín s nadmernými nerovnováhami, v prípade ktorých ešte nebol aktivovaný postup pri nadmernej nerovnováhe.“3

Komisia od uverejnenia oznámenia v októbri 2015 splnila záväzky, ktoré sú v ňom stanovené. Vykonávanie PMN sa stalo transparentnejším s pozitívnym uznaním členských štátov.

Závažnosť nerovnováh sa od oznámenia z októbra 2015 vo väčšine členských štátov znížila, čo je dôvodom neaktivácie postupu pri nadmernej nerovnováhe.

66

Rozhodovací proces Komisie v kontexte PMN je v plnom súlade s vnútornými pravidlami Komisie.

a)

Táto pripomienka sa nezdá byť relevantná, lebo nie je špecifická pre PMN a nie je žiadny vzťah medzi procesnými záležitosťami, na ktoré poukázal Európsky dvor audítorov, a podstatou konečných rozhodnutí. Klasifikácie navyše zahŕňajú diskusie rôznych komisárov a ich kabinetov cez telefón a prostredníctvom stretnutí a ďalších prostriedkov ústnej komunikácie. Naliehavosť, politická citlivosť a možná citlivosť trhov nie sú dôvodom pre formálny postup podrobných zápisníc z úplne každej diskusie rôznych strán pre úplne každý členský štát, v súvislosti s ktorým bolo vykonané hĺbkové preskúmanie.

Pozri aj odpovede Komisie na body 61 – 62.

b)

Rokovací poriadok, ktorým sa stanovuje, že dokumenty by mali byť predložené určitý počet dní pred zasadnutím kolégia, by mal zabezpečiť, aby sa komisári mohli riadne pripraviť a zapojiť do rozhodovania. Tieto pravidlá sú stanovené vo výlučnom záujme členov kolégia. To znamená, že členovia môžu upustiť od dodržania lehoty, ak sa domnievajú, že sa dokážu pripraviť za kratší čas. Nie je to nezvyčajné a určite to nie je v rozpore s vnútornými pravidlami Komisie. Neskoré predloženie akéhokoľvek dokumentu nijako neovplyvňuje podstatu ani platnosť rozhodnutia.

c)

Kodifikované kritériá ex ante pre aktiváciu postupu pri nadmernej nerovnováhe nemožno odporúčať, keďže v rozhodnutí sa musí zohľadniť, že makroekonomické nerovnováhy sú mnohotvárnym a komplexným javom, ktorý má vyvíjajúce sa podoby a týka sa širokého súboru oblastí a politických nástrojov. Preto je do mechanizmov dohľadu okrem pravidiel začlenený aj priestor na posúdenie a preto sa v nariadení č. 1176/2011 nekodifikuje vymedzenie nerovnováhy alebo nadmernej nerovnováhy.

68

Zlúčenie analýz hĺbkových preskúmaní a iných analýz pomohlo obmedziť prekrývanie, ktoré mohlo vzniknúť medzi hĺbkovým preskúmaním a pracovnými dokumentmi útvarov Komisie.

Zo skúseností vyplýva, že hĺbkové preskúmanie zostalo identifikovateľné v súčasnom formáte (aj vďaka matici týkajúcej sa PMN a súhrnnej kapitole hĺbkového preskúmania) a odstránilo sa prekrývanie medzi hĺbkovým preskúmaním a časťami správ o krajine, ktoré sa netýkajú hĺbkového preskúmania.

V záveroch Rady (ECOFIN) o hĺbkových preskúmaniach a plnení odporúčaní pre jednotlivé krajiny z roku 2016 sa uvítala integrovaná analýza a bolo zdôraznené, že je potrebné, aby analýza hĺbkového preskúmania zostala v rámci správ o krajine dobre identifikovateľná a transparentná.

74

V oddiele správy o krajine sa uvádza celkové posúdenie súčasného stavu prostredníctvom analýzy prevencie a nápravy nerovnováh. Hĺbková analýza sa vykonáva v tematických sekciách a označené sú všetky prvky analýzy relevantné pre hĺbkové preskúmanie.

Z prieskumu, ktorý vykonal Európsky dvor audítorov medzi členmi Výboru pre hospodársku politiku, vyplýva, že žiadny z členov, ktorí sa na prieskume zúčastnili. nepovažoval rozsah hĺbkového preskúmania/správy o krajine za obmedzený (obrázok r v prílohe VI) či hĺbkové preskúmanie za prikrátke (obrázok q v prílohe VI).

Optimálne množstvo analýz a dĺžku, ktorú zaberajú v hĺbkovom preskúmaní/správe o krajine, treba vnímať na pozadí akumulovanej analýzy, napríklad uverejnenej v predchádzajúcich hĺbkových preskúmaniach/správach o krajine, a zostávajúcich nedostatkov.

75

Pozri odpoveď Komisie na bod 68.

80

Hĺbkové preskúmania sa majú zameriavať na nerovnováhy, čo nie je prípad iných správ pre jednotlivé krajiny. Zahŕňa to ich zistenie, ako aj informovanie o náprave nerovnováh, ktoré boli zistené skôr.

82

Pri analýzach účinkov presahovania sa použili najlepšie dostupné postupy modelovania.

V hĺbkových preskúmaniach sa od roku 2015 systematicky analyzujú účinky presahovania smerujúce z veľkých členských štátov eurozóny, lebo účinky presahovania budú pravdepodobnejšie väčšie, ak vychádzajú z väčších hospodárstiev. V príslušných prípadoch sa uvádza ďalšia analýza účinkov presahovania smerom dovnútra a smerom von na základe skutočného alebo predpokladaného vývoja, ktorý zahŕňa možno významné cezhraničné účinky.

Je dôležité uznať, že určitý druh účinkov presahovania (napr. nákazlivé účinky prostredníctvom dôvery finančných trhov) možno modelovať len na základe domnienok a dohadov a má svoje obmedzenia.

Hospodárska analýza prezentovaná v hĺbkových preskúmaniach je založená aj na najnovších makroekonomických prognózach, v ktorých sa automaticky zohľadňujú všeobecné trhové podmienky vrátane možných podmienok štátneho dlhu, čo odzrkadľuje nákazu zvonku.

84

Pozri odpoveď Komisie na bod 82.

85

Pozri odpoveď Komisie na bod 82.

86

Fiškálna politika sa monitoruje v rámci PSR. Vývoj verejného dlhu sa monitoruje aj v rámci PMN, v hĺbkových preskúmaniach, a to aj z výhľadovej perspektívy. To zahŕňa krajiny, v ktorých vysoký verejný dlh predstavuje prvok, ktorý prispieva k zisteniu nerovnováh, alebo v ktorých zníženie rozpočtových deficitov prispieva k náprave veľkých deficitov bežného účtu zistených ako súčasť nerovnováh.

Vo viacerých členských štátoch s veľkým verejným dlhom sa analyzovali dôsledky vyplývajúce zo zvýšených rozpätí pre verejný dlh.

V členských štátoch s prebytkami bežného účtu sa v hĺbkových preskúmaniach analyzovali prepojenia medzi počtom fiškálnych opatrení a vonkajšou pozíciou. V prípade týchto krajín boli viaceré odporúčania pre jednotlivé krajiny fiškálnej povahy, ktoré potenciálne prispievajú k riešeniu veľkých prebytkov, označené za relevantné z hľadiska PMN.

Rámček 4

Štvrtý odsek: cyklicky upravovaný bežný účet, t. j. bežný účet upravený o produkčné medzery doma a v zahraničí, čím sa odráža pokles domáceho dopytu v Španielsku. Cyklicky upravovaný bežný účet dosiahol v roku 2014 podľa výpočtov Komisie -1,2 % HDP (údaj z roku 2015) oproti -9,2 % HDP v roku 2008, čo naznačuje, že veľká časť zlepšenia je nezávislá od cyklických pozícií (hĺbkové preskúmanie/správa o krajine z roku 2015).

Piaty odsek: na rozdiel od Nemecka nie je v prípade Francúzska hlavný zdroj rizík nerovnováh vyjadrený v externej pozícii. Fiškálna konsolidácia je súčasťou analýz PMN a Francúzsku sa jasne odporúča upevniť svoju fiškálnu politiku aj ako prostriedok vyváženia jeho externého sektora.

87

Rámček 5 túto pripomienku dostatočne nepodporuje; pozri odpovede na rámček 5.

Rámček 5

Prvá šípka: rozhodnutia Komisie o stave PMN z roku 2013 boli predložené a vysvetlené v príslušnom odporúčaní z apríla 2013: riziká vyplývajúce z politík týkajúcich sa minimálnej mzdy sú stručne spomenuté, ale neuvádzajú sa medzi hlavnými dôvodmi (s. 9 – 10).

Prvá zarážka: pružnosť dopytu po pracovnej sile je parameter, ktorý je v priebehu času stabilný a netreba ho odhadovať každý rok. Rozdiely vo výsledkoch odrážajú aj rozdiely v predpokladoch, v prípade citovanej referencie konkrétne nulový vplyv na mzdy vyššie ako minimálna mzda.

Druhá zarážka: minimálna mzda sa analyzuje v hĺbkovom preskúmaní Slovinska pod nadpisom „Konkurencieschopnosť a výkonnosť vývozu“, čo objasňuje zameranie analýzy. V hĺbkovom preskúmaní sa uvádza, že „minimálna mzda bola oproti základným mzdám dohodnutým v niektorých odvetvových kolektívnych dohodách o dosť zvýšená, a to aj v prípade úloh, ktoré si vyžadujú vzdelanie na strednej úrovni“.

Tretia zarážka: analytické posúdenia v hĺbkových preskúmaniach sú špecifické pre jednotlivé krajiny. Podmienky v Slovinsku v roku 2013 a v Bulharsku v roku 2016 nie sú dostatočne porovnateľné.

Druhá šípka: iné medzinárodné inštitúcie, napríklad MMF, sa stotožňujú s analýzou Komisie, pokiaľ ide o pomerne slabšiu pozíciu bánk vo vlastníctve štátu, pozri napr. článok IV záverov zo 17. januára 2014.

Tretia šípka: analýza poukazuje na rozdiel v návratnosti aktív medzi dvoma skupinami bánk. Komisia potom vyvodila viaceré dôvody, ktoré mohli viesť k takémuto výsledku. Ďalej v správe to dopĺňa analýza štatistík kvality aktív, ktorá preukazuje, že domáce banky vykazujú lepšiu kvalitu aktív.

90

Neexistujú žiadne jasné argumenty na vyhlásenie, že kvalita analýz v správe o mechanizme varovania (SMV) sa nezlepšila. SMV sa v skutočnosti v priebehu času doplnili ďalšími analýzami a informáciami.

Takmer 90 % členov Výboru pre hospodársku politiku považovalo analýzu SMV za účinnú pri identifikovaní členských štátov, ktorých sa môžu týkať makroekonomické nerovnováhy [odpovede na otázku b) prieskumu medzi členmi Výboru pre hospodársku politiku uvedené v prílohe VI k tejto správe] –, čo je účelom SMV.

91

Výber prvého súboru členských štátov, ktoré sa majú analyzovať v hĺbkovom preskúmaní, sa vykonáva úplne prostredníctvom analýzy SMV.

Prudenciálna prax vydávania hĺbkového preskúmania pre členské štáty, v ktorých už boli zistené nerovnováhy, na posúdenie vývoja nerovnováh a ich možnej nápravy naznačovala, že väčšina hĺbkových preskúmaní bola výsledkom už zistených nerovnováh.

SMV však stále zohrávala úlohu pri výbere krajín na hĺbkové preskúmanie napriek tomu, že neboli zistené žiadne nerovnováhy.

So zreteľom na skutočnosť, že počet členských štátov so zistenými nerovnováhami klesá, rozhodnutie začať hĺbkové preskúmania čoraz viac závisí od analýzy SMV.

Prudenciálna prax vydávania hĺbkových preskúmaní pre všetky krajiny, v ktorých už boli zistené nerovnováhy, je nesporná, lebo zabraňuje riziku, že hĺbkové preskúmania sa nevykonajú, keď to je potrebné. Táto prax v spojení s často pomalým vývojom relevantných hospodárskych premenných, z ktorých vychádzajú nerovnováhy, nevyhnutne vedie k určitému stupňu stability súboru krajín vybraných na hĺbkové preskúmania. Vytvára aj prvok konzistentnosti v priebehu času.

92

Hlavným cieľom hodnotiacej tabuľky PMN nie je poskytnúť systém včasného varovania. Slúži ako filtrovacie zariadenie na odhalenie prima facie prípadov možných nerovnováh, ktoré si zasluhujú ďalšie vyšetrovanie, a poskytuje možnosť sledovania vývoja ukazovateľov, ktoré naznačujú tvorbu rizík. Cieľom je široké pokrytie rizík pre makroekonomickú stabilitu, a nie zameranie na predpovedanie kríz veľmi špecifického druhu.

Hodnotiacu tabuľku vedú, aktualizujú a upravujú útvary Komisie v konzultácii s Radou a Parlamentom. Technickú prácu na hodnotiacej tabuľke vykonávajú výbory Rady, najmä Výbor pre hospodársku politiku Rady ECOFIN a jeho pracovná skupina pre metodológiu hodnotenia reforiem súvisiacich s lisabonskou stratégiou (LIME).

  1. V hodnotiacej tabuľke SMV sa nepoužívajú predbežné údaje ani prognózy. Stabilné štatistické údaje sú dostupné len s oneskorením.
  2. Spriemerovanie umožňuje zníženie rizika, že chápanie niektorých ukazovateľov bude závisieť od dočasných fluktuácií.
93

Medzi začlenením všetkých možných relevantných premenných do hodnotiacej tabuľky a zachovaním stručnosti hodnotiacej tabuľky, ako sa požaduje v nariadení č. 1176/2011, je rozpor.

Inflácia by veľmi súvisela s premennými v hodnotiacej tabuľke, konkrétne s rýchlosťou rastu jednotkových nákladov práce a reálnymi zmenami cien nehnuteľností, takže nepridáva významné doplňujúce informácie.

Porovnateľné údaje o nesplácaných úveroch neboli až donedávna dostupné (ECB prvé verejné údaje zverejnila v roku 2015).

94

Zahrnutie týchto ukazovateľov umožňuje lepšie pochopenie sociálnych dôsledkov nerovnováh, a to aj počas ich nápravy, čo pomáha zdokonaliť odporúčania PMN.

Zahrnutím týchto premenných do hodnotiacej tabuľky sa nezmenilo zameranie PMN, ktorého cieľom zostáva prevencia vzniku škodlivej makroekonomickej nerovnováhy a zabezpečenie jej nápravy.

95

Počet „blikajúcich“ ukazovateľov nie je hlavný prvok, ktorý vedie k analýze SMV. Podľa nariadenia o PMN nie je výklad hodnotiacej tabuľky mechanický a do úvahy sa berú ďalšie relevantné informácie.

Pozri aj odpoveď Komisie na bod 92.

Závery a odporúčania

97

Najbližšie preskúmanie uplatňovania PMN vykoná Komisia podľa nariadenia č. 1176/2011 (článok 16) v roku 2019. Jeho výsledky budú verejné a prerokujú sa s členskými štátmi a inými zainteresovanými stranami. To bude predstavovať aj ideálny čas na revíziu rámca, ktorá by sa mala uskutočniť komplexným, organickým a dôsledným spôsobom s krokmi nadväzujúcimi na preskúmanie v roku 2019. Odporúčania Európskeho dvora audítorov sa riadne zohľadnia. Komisia zastáva názor, že pri plnení odporúčaní by sa malo zohľadniť preskúmanie PMN v roku 2019, bude sa však usilovať začať vykonávanie niektorých opatrení už v cykle 2018/19, a to najmä opatrení týkajúcich sa odporúčaní 3 písm. ii), 4, 5 a 6.

98

Pozri odpoveď Komisie na bod 33.

99

Každé odporúčanie obsahuje viaceré odporúčania vrátane odporúčaní zameraných na riešenie nerovnováh. V závislosti od skutočného zloženia odporúčaní pre jednotlivé krajiny z hľadiska konkrétneho odporúčaného opatrenia sa v odôvodneniach v právnych dokumentoch obsahujúcich odporúčania pre jednotlivé krajiny uvádza, ktoré odporúčania pre jednotlivé krajiny sú relevantné z hľadiska PMN. Ako sa vysvetľuje v odpovedi na bod 38, podľa zaužívanej praxe sú odporúčania pre jednotlivé krajiny označované ako relevantné z hľadiska PMN tie, ktoré zahŕňajú akékoľvek opatrenie osobitne určené na nápravu nerovnováh zistených, pokiaľ ide o krajiny pod dohľadom v rámci PMN.

Odporúčania pre jednotlivé krajiny označené ako relevantné z hľadiska PMN obsahujú vo všetkých prípadoch opatrenia, ktoré pomáhajú riešiť nerovnováhy. Ako sa vysvetľuje v odpovedi na bod 35, rozsah týchto opatrení je niekedy široký a tieto opatrenia môžu zároveň mať vplyvy, ktoré presahujú rámec prevencie a nápravy nerovnováh. So zreteľom na tieto faktory je prepojenie opatrení a nerovnováh v niektorých prípadoch menej jasné.

100

Vhodnosť časového rámca možno posúdiť len v súvislosti s presnými požiadavkami odporúčaní pre jednotlivé krajiny. Náležite sa zvážila aj naliehavosť krokov na splnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny v oblasti PMN na zabránenie tomu, aby sa nerovnováhy v prípade neriešenia vyvinuli na vážnu krízu.

101

Komisia systematicky nevyčísľuje vplyv odporúčaní pre jednotlivé krajiny z viacerých dôvodov, konkrétne: ich účinky závisia aj od konkrétneho spôsobu, akým sa členské štátu rozhodnú vykonávať odporúčania pre jednotlivé krajiny a dodržiavať ich; prepojenie medzi politickými nástrojmi a nerovnováhami môžu ovplyvňovať rôzne faktory; niektoré odporúčania pre jednotlivé krajiny sa nedajú vyčísliť, čo znamená, že posúdenie založené len na podsúbore opatrení, ktoré sú ľahšie kvantifikovateľné, by poskytlo nevyvážený obraz; vyčerpávajúce posúdenia vplyvu ex ante súvisia s veľkou neistotou a závisia od predpokladov.

Odporúčanie 1
  1. Komisia odporúčanie prijíma.

    Odporúčania pre jednotlivé krajiny sa už formulujú tak, aby riešili zistené nerovnováhy. Môže existovať priestor na zvýšenie jasnosti prepojenia v dokumentoch Komisie.

    Odporúčania pre jednotlivé krajiny ponechávajú členským štátom určitú mieru voľného uváženia v tom, ako budú postupovať na ich plnenie, aby bolo zabezpečené, že členské štáty prevezmú zodpovednosť za odporúčania a reformy. Nie je jasné, že podrobnejšie odporúčanie by malo väčší vplyv na nerovnováhy.

  2. Komisia odporúčanie prijíma.
  3. Komisia odporúčanie prijíma.

    Ako sa uvádza v odpovedi Komisie na bod 44, Komisia systematicky nevyčísľuje vplyv odporúčaní pre jednotlivé krajiny z viacerých dôvodov, konkrétne:

    • Účinky opatrení závisia aj od konkrétneho spôsobu, akým sa členské štáty rozhodnú vykonávať a plniť odporúčania pre jednotlivé krajiny, keďže tieto odporúčania ponechávajú členským štátom priestor na voľnú úvahu, ako budú postupovať pri ich plnení.
    • Prepojenie medzi politickými nástrojmi a nerovnováhami môžu ovplyvňovať rôzne faktory, takže výsledky nemusia byť vždy jednoducho pod kontrolou tvorcov politiky.
    • Vyčerpávajúce posúdenia vplyvu ex ante súvisia s veľkou neistotou a závisia od predpokladov vrátane zmien správania ostatných aktérov a zainteresovaných strán. Z rovnakého dôvodu nie sú odporúčania iných porovnateľných medzinárodných inštitúcií systematicky podložené kvantifikáciami.
    • Niektoré odporúčania pre jednotlivé krajiny nie je možné vyčísliť, lebo ich v dostupných modeloch nemožno modelovať ako parametrickú zmenu (napr. reformy na zlepšenie správy vecí verejných). Pri úplnom posúdení balíka odporúčaní pre jednotlivé krajiny by teda hrozilo, že bude neúplné alebo nevyvážené, lebo nemožno zahrnúť všetky odporúčania pre jednotlivé krajiny, ale len podsúbor, ktorý je možné vyčísliť.

    Niektoré kvantifikácie možných opatrení však boli v konkrétnych prípadoch predložené a cieľom Komisie je vyčísľovať vždy, keď to je možné.

  4. Komisia prijíma odporúčanie a chápe ho tak, že platia štandardné lehoty európskeho semestra na plnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny s možnými, riadne odôvodnenými výnimkami v prípadoch, keď je už v čase vydania odporúčania jasné, že štandardné lehoty by boli v súvislosti s daným opatrením nerealistické.

Pozri odpoveď Komisie na bod 97.

102

Závery o klasifikáciách nerovnováh sa uvádzajú v oznámení Komisie, ktoré je pripojené k hĺbkovým preskúmaniam a je založené na analýze hĺbkových preskúmaní. Klasifikácia konkrétneho členského štátu v rámci PMN sa určuje najmä podľa analýzy hĺbkového preskúmania, zohľadňujú sa však aj iné aspekty a to je v súlade s nariadením č. 1176/2011:

  • V záujme zabezpečenia jednotnosti v posúdení medzi jednotlivými krajinami sa v záveroch hĺbkových preskúmaní musí brať do úvahy celý balík hĺbkových preskúmaní. V klasifikácii v rámci PMN sa navyše zohľadňujú aj systémové aspekty (pozri prehľad, s. 48). Takéto posúdenie musí byť nevyhnutne založené na interpretácii celého balíka hĺbkových preskúmaní.
  • V článku 5 ods. 2 nariadenia č. 1176/2011 sa stanovuje, že Komisia vo svojom posúdení berie do úvahy súbor faktorov (hospodársky vývoj v Únii a v eurozóne; pôvod nerovnováh; prevládajúce hospodárske podmienky; odporúčania alebo výzvy Rady v rámci PSR a európskeho semestra; politické zámery členského štátu, v ktorom sa preskúmanie vykonáva).
  • Neexistuje žiadna požiadavka, aby sa v posúdení nerovnováh v roku t zohľadňovali len informácie zahrnuté v hĺbkovom preskúmaní vypracovanom v čase t, keďže relevantné informácie môžu byť uvedené aj v iných verejných dokumentoch (napr. predchádzajúce vydania hĺbkového preskúmania, SMV, prognózy).
  • Komisia zvažuje hĺbkové preskúmanie a aj iné aspekty, kým rozhodne o kategóriách.

Potrebu zohľadňovať tieto aspekty, a najmä celý balík hĺbkových preskúmaní, opodstatňuje prax podávania správ o záveroch hĺbkových preskúmaní za všetky krajiny PMN v osobitnom oznámení.

103

V nariadení o PMN sa stanovujú požiadavky pre Komisiu ako celok. Pozri aj odpovede Komisie na body 61 a 66.

104

Ako sa uvádza v odpovedi Komisie na rámček 3, v článku 1 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 sa uvádza, že v nariadení sa stanovujú „podrobné pravidlá na zisťovanie makroekonomických nerovnováh, ako aj na prevenciu a nápravu nadmerných makroekonomických nerovnováh v rámci Únie“. Ako je jasne uvedené v odôvodnení 9 nariadenia, osobitné pravidlá na tento účel sa stanovujú s cieľom „doplniť postup mnohostranného dohľadu uvedený v článku 121 ods. 3 a 4 ZFEÚ“.

Na tomto základe účelu nariadenia nemôže Parlament a ani Rada ako spoluzákonodarcovia prijímajúci sekundárne právne predpisy vo forme nariadenia zrušiť diskrečnú právomoc Komisie, ktorú má na základe primárneho práva vo forme článku 121 ods. 4 ZFEÚ.

Článkom 7 ods. 2 nariadenia (EÚ) 1176/2011 sa nevytvára nová právomoc či postup. Vymedzujú sa v ňom podmienky, za ktorých sa existujúca právomoc založená na zmluve (článok 121 ods. 4 ZFEÚ alebo postup mnohostranného dohľadu) vykonáva v konkrétnom rámci PMN. Komisia preto nie je viazaná začať postup, keď nastanú určité okolnosti, lebo podľa článku 121 ods. 4 ZFEÚ zostáva monopol iniciatívy Komisie, ktorý sa inak zaručuje zmluvami, nedotknutý. Komisii zostáva jej diskrečná právomoc začať alebo nezačať postup. Aktom sekundárnych právnych predpisov nie je možné Komisii odňať túto diskrečnú právomoc stanovenú v zmluvách. Odôvodnenie 22 nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 – v ktorom sa uvádza, že: „ak sa zistia závažné makroekonomické nerovnováhy…, mal by sa začať postup pri nadmernej nerovnováhe.“ –, treba chápať v tejto súvislosti. Komisii sa ním neukladá povinnosť predložiť odporúčanie, ale vyjadruje sa politické želanie spoluzákonodarcu, aby sa veci robili určitým spôsobom.

Odporúčanie 2
  1. Komisia odporúčanie prijíma.
  2. Komisia toto odporúčanie neprijíma.

    Dôvody klasifikácie nerovnováh sú zverejnené v oznámení Komisie, ktoré je pripojené k hĺbkovým preskúmaniam, a Komisia súhlasí s tým, že dôvody prípadnej klasifikácie nerovnováh by mali byť jasné. O postupoch vykonávaných na analýzu nerovnováh sa pravidelne diskutuje s členskými štátmi vo výboroch Rady a boli zverejnené v nedávnom prehľade o PMN.

    Komisia zverejnila viaceré zásady, ktoré dodržiava pri zisťovaní a posudzovaní nerovnováh, v prehľade o PMN a zvýšila transparentnosť tohto posudzovania v hĺbkových preskúmaniach prostredníctvom hodnotiacich matíc týkajúcich sa PMN.

    Prijatie pravidiel rozhodovania ex ante na klasifikáciu a posudzovanie makroekonomických nerovnováh sa neodporúča, lebo tieto otázky si vyžadujú posúdenie, keďže analyzované otázky sú mnohostranné, komplexné a vyvíjajú sa vzhľadom na hospodársky kontext. V súlade s tým nie je v nariadení č. 1176/2011 kodifikované vymedzenie nerovnováhy alebo nadmernej nerovnováhy.

  3. Komisia prijíma odporúčanie na zlepšenie komunikácie o tom, prečo sa neodporúča postup pri nadmernej nerovnováhe.

    Pozri odpoveď Komisie na bod 97.

  4. Komisia toto odporúčanie neprijíma.

Komisia si želá zdôrazniť, že kodifikované kritériá týkajúce sa aktivácie postupu pri nadmernej nerovnováhe sa neodporúčajú, lebo zmysluplné posúdenie nerovnováh a nadväzujúce kroky si vyžadujú posúdenie, keďže makroekonomické nerovnováhy môžu mať rôzne zdroje, vyvíjajúce sa formy, týkajú sa širokého súboru oblastí a politických nástrojov a vyžadujú si zohľadnenie dlhého zoznamu prvkov špecifických pre jednotlivé krajiny a cezhraničných prvkov. Zavedenie takýchto kritérií by nebolo ani v súlade s duchom nariadenia č. 1176/2011, v ktorom nie je kodifikovaná nerovnováha ani nadmerná nerovnováha.

105

Zlúčenie analýz hĺbkových preskúmaní a iných analýz pomohlo obmedziť prekrývanie, ktoré mohlo vzniknúť medzi hĺbkovým preskúmaním a pracovnými dokumentmi útvarov Komisie. Zo skúseností vyplýva, že hĺbkové preskúmanie zostalo identifikovateľné v súčasnom formáte (aj vďaka matici týkajúcej sa PMN a súhrnnej kapitole hĺbkového preskúmania) a odstránilo sa prekrývanie medzi hĺbkovým preskúmaním a časťami správ o krajine, ktoré sa netýkajú hĺbkového preskúmania.

106

Pokiaľ sa potrebná analýza nerovnováh vykoná a primerane zosúladí a komunikuje, oddelenie hĺbkových preskúmaní od správy o krajine alebo ich začlenenie do nej je nepodstatné.

Odporúčanie 3
  1. Komisia odporúčanie prijíma.

    Komisia súhlasí s tým, že analýzy hĺbkového preskúmania musia mať možnosť dostatočného rozvoja a zosúladenia na odstránenie príslušných analytických nedostatkov.

    Komisia nesúhlasí s tým, že závažnejšie nerovnováhy si nevyhnutne vyžadujú dlhšie analytické dokumenty, lebo to závisí od toho, či boli v predchádzajúcej analýze odstránené analytické nedostatky.

    Komisia takisto zastáva názor, že začlenenie hĺbkových preskúmaní do správ o krajine pomohlo znížiť nepotrebné prekrývanie a neznamená menej jasnú komunikáciu analýzy hĺbkového preskúmania.

  2. Komisia prijíma odporúčanie nezverejňovať hodnotiacu tabuľku s hĺbkovým preskúmaním.

Zverejňovanie premenných hodnotiacej tabuľky pre jednotlivé krajiny v hĺbkových preskúmaniach sa v nariadení nevyžaduje a úlohou hodnotiacej tabuľky je hlavne výber krajín na hĺbkové preskúmania, a nie samotná analýza hĺbkového preskúmania.

Komisia prijíma informovanie o poskytnutí prístupu k súborom údajov použitých v analýze hĺbkových preskúmaní.

Pozri odpoveď Komisie na bod 97.

108

Analýza hĺbkového preskúmania zahŕňa aspekty týkajúce sa verejných financií. Dohľad v rámci PMN sa vykonáva so zohľadnením dohľadu v kontexte PSR v súlade s nariadením č. 1176/2011, pričom sa zabezpečuje jednotnosť. Odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa verejných financií v kontexte PSR boli označené ako relevantné z hľadiska PMN v prípade členských štátov, v ktorých vysoký verejný dlh predstavuje prvok, ktorý prispieva k identifikácii nerovnováh v konkrétnej krajine, alebo kde zníženie rozpočtových deficitov prispieva k náprave veľkých deficitov bežného účtu identifikovaných ako súčasť nerovnováh. V krajinách s prebytkami bežného účtu sa v hĺbkových preskúmaniach analyzovali väzby medzi počtom fiškálnych opatrení a vonkajšou pozíciou. V prípade týchto členských štátov boli viaceré opatrenia týkajúce sa odporúčaní pre jednotlivé krajiny fiškálnej povahy, ktoré potenciálne prispievajú k riešeniu veľkých prebytkov, označené ako relevantné z hľadiska PMN.

Odporúčanie 4

Komisia toto odporúčanie prijíma.

Komisia bude pokračovať vo vykonávaní dohľadu v rámci PMN, pričom zohľadní dohľad v kontexte PSR v súlade s nariadením č 1176/2011 a zabezpečí konzistentnosť týchto dvoch procesov.

Pozri odpoveď Komisie na bod 97.

109

Pri analýzach účinkov presahovania sa použili najlepšie dostupné postupy modelovania.

V analýze sa systematicky analyzujú účinky presahovania z veľkých krajín eurozóny, lebo účinky presahovania budú s väčšou pravdepodobnosťou väčšie, ak vychádzajú z väčších hospodárstiev. V príslušných prípadoch sa uvádza ďalšia analýza účinkov presahovania smerom dovnútra a smerom von na základe skutočného alebo predpokladaného vývoja, ktorý zahŕňa možno významné cezhraničné účinky.

Je dôležité uznať, že určitý druh účinkov presahovania (napr. nákazlivé účinky prostredníctvom dôvery finančných trhov) možno modelovať len na základe domnienok a dohadov a má svoje obmedzenia.

V nedávnych vydaniach SMV sa systematicky diskutovalo o rozmere eurozóny v súvislosti s nerovnováhami. Závery hĺbkových preskúmaní odkazujú v prípade viacerých členských štátov na aspekty účinkov presahovania a na systémové aspekty.

110

Vyhlásenie, že existujú nezrovnalosti medzi odporúčaniami pre jednotlivé krajiny relevantnými z hľadiska PMN a odporúčaniami pre eurozónu, vyplýva zo skutočnosti, že potreba súladu medzi odporúčaniami pre eurozónu a odporúčaniami pre jednotlivé krajiny relevantnými z hľadiska PMN sa vzťahuje len na členské štáty, ktoré súčasne dostávajú odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré sú zároveň relevantné z hľadiska PMN a v prípade ktorých existuje príslušné odporúčanie pre eurozónu. Nie všetky odporúčania pre eurozónu sa týkajú PMN, lebo ich rozsah je širší. Nie všetky členské štáty dostávajú odporúčania relevantné z hľadiska PMN, keďže niektoré krajiny nie sú pod dohľadom týkajúcim sa PMN: nie všetky členské štáty dostávajú odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré vychádzajú z odporúčaní pre eurozónu, ak nemajú významné problémy alebo nemusia vykonávať osobitné politiky či existujú obmedzenia, ktoré odôvodňujú neexistenciu odporúčania pre jednotlivé krajiny.

Odporúčanie 5
  1. Komisia toto odporúčanie prijíma a zastáva názor, že ho už vykonáva.

    Vo vykonávaní PMN sa už zohľadňujú systémové aspekty eurozóny a kontext na vyvažovanie a z týchto aspektov vyplynuli zásady pre klasifikáciu nerovnováh a odporúčania týkajúce sa PMN.

  2. Komisia odporúčanie prijíma.

Odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa PMN sa vydávajú len pre krajiny, v ktorých boli zistené nerovnováhy. Odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa PMN musia byť v súlade s príslušnými odporúčaniami pre eurozónu relevantnými z hľadiska PMN. Odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa PMN môžu zahŕňať fiškálne opatrenia, ak je potrebné riešiť nerovnováhy zistené v dotknutom členskom štáte. PMN sa nemôže používať na poskytovanie fiškálnych odporúčaní erga omnes. Komisia sa domnieva, že súlad s odporúčaniami pre eurozónu týkajúcimi sa fiškálnej politiky je vhodný, len ak je opodstatnený na základe nerovnováh zistených v dotknutom členskom štáte.

Pozri odpoveď Komisie na bod 97.

Odporúčanie 6

Komisia toto odporúčanie prijíma a zastáva názor, že už vykonáva kroky na jeho plnenie.

Pozri odpoveď Komisie na bod 97.

Skratky a akronymy

ECB: Európska centrálna banka

EIP: Postup pri nadmernej nerovnováhe (excessive imbalance procedure)

EPC: Výbor Rady EÚ pre hospodársku politiku

GR ECFIN: Generálne riaditeľstvo Komisie pre hospodárske a finančné záležitosti

GR EMPL: Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

MMF: Medzinárodný menový fond

NPR: Národný program reforiem

OECD: Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj

PMN: Postup pri makroekonomickej nerovnováhe

PND: Postup pri nadmernom deficite

PSR: Pakt stability a rastu

SMV: Správa o mechanizme varovania

Glosár

Európsky semester: Ročný cyklus EÚ týkajúci sa koordinácie hospodárskych politík. Semester tvoria fiškálne politiky vymedzené Paktom stability a rastu, prevencia nadmerných ekonomických nerovnováh (v rámci PMN) a štrukturálne reformy v súvislosti so stratégiou Európa 2020. Výsledkom sú odporúčania pre jednotlivé členské štáty.

Národný program reforiem: Dokument vypracúvaný každý rok, ktorý predstavuje politiky a opatrenia členských štátov na udržanie rastu a zamestnanosti a dosiahnutie cieľov stratégie Európa 2020.

Pakt stability a rastu (PSR): Dohoda záväzná pre všetky členské štáty EÚ od roku 1997 (s reformami v roku 2005 a v roku 2011), pokiaľ ide o vykonávanie ustanovení Maastrichtskej zmluvy týkajúcich sa udržateľnosti fiškálnych politík členských štátov, najmä zachovávaním verejného deficitu a dlhu na prijateľnej úrovni.

Stratégia Európa 2020: Agenda EÚ pre rast a zamestnanosť pre súčasné desaťročie. V stratégii je stanovených päť hlavných cieľov, ktoré sú vyjadrené prostredníctvom siedmich hlavných iniciatív. Vlády EÚ stanovili národné ciele, ktorých účelom je pomôcť dosiahnuť celkové ciele EÚ, a informujú o nich vo svojich národných programoch reforiem (NPR).

Výbor pre hospodársku politiku (EPC): Poradný výbor Komisie a Rady zriadený na základe rozhodnutia Rady 74/122/SVV z 18. februára 1974. EPC prispieva k práci Rady v oblasti koordinácie hospodárskych politík členských štátov a EÚ. Skladá sa z dvoch delegátov z každého členského štátu, dvoch z Komisie a dvoch z ECB.

Koncové poznámky

1 Články 121 a 148 ZFEÚ.

2 Súbor piatich nariadení EÚ a usmernenie, ktoré nadobudlo účinnosť 13. decembra 2011. Tri nariadenia sa týkajú sprísneného rozpočtového a fiškálneho dohľadu, zatiaľ čo smernica usiluje o harmonizáciu fiškálnych rámcov v členských štátoch. Posledné dve nariadenia sa týkajú postupov pri makroekonomickej nerovnováhe a presadzovania nápravných opatrení.

3 Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1176/2011 zo 16. novembra 2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh (Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 25).

4 Definíciu presahovania pozri v poznámke pod čiarou 30.

5 Odôvodnenie 20 k nariadeniu o PMN.

6 Komisia tiež zohľadňuje 28 pomocných ukazovateľov ako zdroj doplňujúcich informácií (http://ec.europa.eu/eurostat/cache/Imbalance_Scoreboard/MIPs_AUX_EN_banner.html).

7 Pozri nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1174/2011 zo 16. novembra 2011 o opatreniach na presadzovanie vykonávania nápravy nadmernej makroekonomickej nerovnováhy v rámci eurozóny (Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 8).

8 Naša analýza skončila uverejnením hĺbkových preskúmaní vo februári 2017, takže v nej nie sú zahrnuté odporúčania pre jednotlivé krajiny z roku 2017.

9 Pozri vysvetlenie našej metodiky výberu vzorky v prílohe IV.

10 Poradie pre posudzovanie plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny je uvedené v prílohe V. Z nášho prieskumu medzi členmi EPDC (pozri bod 24) vyplynulo, že posúdenia Komisie sa považovali spravidla za presné (pozri ilustráciu o v prílohe VI).

11 Osobitná správa č. 10/2016 „Ďalšie zlepšenia potrebné na zabezpečenie účinného vykonávania postupu pri nadmernom deficite“ (http://eca.europa.eu).

12 Od mája 2013 do marca 2016 bol Cyprus v rámci programu makroekonomických úprav.

13 Článok 13 ods. 1 a 2.

14 Hĺbková analýza „Vykonávanie postupu pri makroekonomickej nerovnováhe – súčasný stav (jún 2017)“ – PE 497.739.

15 Komisia definuje kategóriu „určitý pokrok“ v poradí pre posudzovanie plnenia odporúčaní pre jednotlivé krajiny ako „členský štát oznámil alebo prijal opatrenia na plnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny. Tieto opatrenia sú sľubné, no nevykonali sa ešte všetky a vykonanie opatrení nie je isté vo všetkých prípadoch.“ Táto úroveň sa nedá vždy vnímať ako zníženie nerovnováh s primeraným stupňom pravdepodobnosti.

16 Inštitucionálny dokument (Institutional Paper) Európskej komisie 039, november 2016, „Postup pri makroekonomickej rovnováhe – dôvody, aplikácia: prehľad“, s. 50.

17 Podľa názoru EDA by logicky po identifikácii nerovnováh malo nasledovať zohľadnenie politických možností (vrátane odhadov účinkov) a špecifikácia odporúčaní pre jednotlivé krajiny.

18 COM(2015) 600 final z 21. októbra 2015 „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskej centrálnej banke „Na ceste k dobudovaniu hospodárskej a menovej únie“, s. 9.

19 V správe o Španielsku na rok 2015 (s. 59) sa uvádza, že „vzhľadom na relatívne vysoké progresívne účinky prepojenia bude zmierňujúci efekt na ceny prostredníctvom zníženia marží v rámci reformy zameranej na podporu hospodárskej súťaže v odborných službách pravdepodobne prínosný i pre zvyšok ekonomiky, a uvádza odkaz na štúdiu Komisie (The Economic Impact of Professional Services Liberalisation, European Economy Economic Papers 533, september 2014) o účinkoch regulačných bariér v štyroch profesiách v EÚ od roku 2008 do roku 2011.

20 Komisia vo svojom prvom „Preskúmaní pokroku v opatreniach politiky súvisiacich s nápravou makroekonomických nerovnováh“, ktorý sa týkal Francúzska, v roku 2014 uvádza zistenia štúdie OECD z roku 2014 o účinkoch reforiem prijatých a oznámených francúzskou vládou od roku 2012.

21 Komisia použila makroekonomický model (Quest) na odhad toho, ako by štrukturálne reformy v určitom členskom štáte ovplyvnili rast, keby sa členský štát priblížil k priemeru troch krajín EÚ s najlepšími kľúčovými hospodárskymi ukazovateľmi.

22 Zámer fiškálnej politiky je odhad dobrovoľného podnetu vyvolaného fiškálnou politikou.

23 COM(2016) 727 zo 6. novembra 2016.

24 „Dobudovanie európskej hospodárskej a menovej únie“, správa Jeana-Clauda Junckera vypracovaná v úzkej spolupráci s Donaldom Tuskom, Jeroenom Dijsselbloemom, Mariom Draghim a Martinom Schulzom z júna 2015, s. 8: „Nápravná časť [PMN] by sa mala využívať nekompromisne. Mala by sa aktivovať hneď, ako sa zistia nadmerné nerovnováhy a využívať na sledovanie zavádzania reforiem.“

25 ECB, Ekonomický bulletin, číslo 2, marec 2017, rámček 7, s. 63. Ďalšie stanoviská pozri Ekonomický bulletin, číslo 2, marec 2015, rámček 5, s. 48 a Ekonomický bulletin, číslo 2, marec 2016, rámček 8, s. 57.

26 Postup pri makroekonomickej rovnováhe – dôvody, aplikácia: prehľad, rámček 3.1, s. 34.

27 Príležitostná publikácia (Occasional Paper) 228, Makroekonomické nerovnováhy – hlavné zistenia hĺbkových preskúmaní za rok 2015.

28 Článok 5 ods. 2 nariadenia o PMN.

29 Komisia vypracovala množstvo relevantných techník na vykonávanie ekonomického hodnotenia. Patrí sem napríklad porovnanie vývoja miezd a finančných tokov medzi jednotlivými krajinami.

30 Presahovaním sa nazýva vývoj v jednom členskom štáte, ktorý má dosah na ekonomiku jedného alebo viacerých členských štátov. Presahovanie smerom dovnútra označuje dosah iného členského štátu alebo členských štátov na príslušný členský štát. Presahovanie smerom von označuje dosah príslušného členského štátu na iný členský štát alebo členské štáty.

31 Dlhová „nákaza“ je jav, keď nepriaznivý vývoj nákladov na prijaté úvery a pôžičky krajiny sa prenáša v korelácii s vývojom v inej krajine.

32 Spread štátnych dlhopisov predstavuje rozdiel vyjadrený v percentuálnych bodoch, ktorý charakterizujú prijaté úvery a pôžičky v porovnaní s referenčnou hodnotou. V eurozóne je referenčnou hodnotou spravidla úroková sadzba nemeckej vlády.

33 SWD(2017) 71 final – „Správa o krajine Nemecko – vrátane hĺbkového preskúmania týkajúceho sa prevencie makroekonomických nerovnováh a ich nápravy“, rámček 3.1, s. 18.

34 Pracovný dokument IMAD č. 3/2010 Estimation of the Impact of the Minimum Wage Rise in Slovenia (Odhad vplyvu zvýšenia minimálnej mzdy v Slovinsku).

35 Národná banka Slovinska, Správa o cenovej stabilite, apríl 2010, rámček 2.2.

36 OECD, „Prepájanie ľudí a zamestnaní: Pracovný trh, aktivačné politiky a znevýhodnení pracovníci v Slovinsku“, 2016, s. 52.

37 Napriek tomu vítame pridanie rámčeka s názvom „Makroekonomické nerovnováhy v dimenzii eurozóny“ do správ o mechanizme varovania za rok 2016 a 2017.

38 Miera aktivity, dlhodobá miera nezamestnanosti a miera nezamestnanosti mladých ľudí.

39 V prípade nezamestnanosti hĺbkové preskúmania odkazujú na tabuľky „Kľúčové hospodárske, finančné a sociálne ukazovatele“ (uvádzané v hĺbkových preskúmaniach od roku 2014) a „Ukazovatele pracovného trhu a sociálne ukazovatele“ (od roku 2015); pokiaľ ide o bežný účet, odkazujú na konkrétne údaje z predchádzajúceho roka. Pri analýze finančného sektora v rámci hĺbkového preskúmania sa používa široká škála dodatočných premenných (napr. sadzby vkladov, trendy a rozpätie podmienok poskytovania úverov, čisté úrokové marže, ziskovosť bánk).

 

1 COM(2015) 600 final z 21. októbra 2015, Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskej centrálnej banke s názvom Na ceste k dobudovaniu hospodárskej a menovej únie.

2 Postup v prípade makroekonomickej nerovnováhy. Odôvodnenie, proces, uplatňovanie: prehľad. (The Macroeconomic Imbalance Procedure. Rationale, Process, Application: A Compendium) (Európska komisia, 2016).

3 COM(2015) 600 final z 21. októbra 2015, Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskej centrálnej banke s názvom Na ceste k dobudovaniu hospodárskej a menovej únie.

Udalosť Dátum
Schválenie memoranda o plánovaní auditu/začiatok auditu 31.5.2016
Oficiálne zaslanie návrhu správy Komisii (alebo inému kontrolovanému subjektu) 28.9.2017
Schválenie konečnej správy po námietkovom konaní 28.11.2017
Prijatie oficiálnych odpovedí Komisie (alebo iného kontrolovaného subjektu) vo všetkých jazykoch 15.12.2017

Audítorský tím

V osobitných správach EDA sa predkladajú výsledky vybraných auditov výkonnosti a auditov zhody, ktoré sa týkajú konkrétnych rozpočtových oblastí alebo tematických oblastí riadenia. EDA vyberá a navrhuje tieto audítorské úlohy tak, aby mali maximálny dosah, pričom sa zohľadňujú riziká pre výkonnosť či zhodu, výška súvisiacich príjmov alebo výdavkov, budúci vývoj a politický a verejný záujem.

Túto správu vypracovala audítorská komora IV, ktorej predsedá člen EDA Baudilio Tomé Muguruza a ktorá sa zameriava na oblasti regulácie trhov a konkurencieschopnej ekonomiky. Audit sa vykonával pod vedením člena EDA Nevena Matesa. Pri vypracovaní správy mu podporu poskytli Georgios Karakatsanis, vedúci kabinetu, Marko Mrkalj, atašé, Zacharias Kolias, riaditeľ, a Giuseppe Diana, vedúci úlohy. Audítorský tím tvorili Stefano Sturaro, Shane Enright, Maëlle Bourque a Katia Mesonero-Herrera.

Zľava doprava: Maëlle Bourque, Giuseppe Diana, Stefano Sturaro, Neven Mates, Marko Mrkalj, Shane Enright, Zacharias Kolias, Georgios Karakatsanis.

Kontakt

EURÓPSKY DVOR AUDÍTOROV
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Otázky: eca.europa.eu/sk/Pages/ContactForm.aspx
Webová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditorsECA

Viac doplňujúcich informácií o Európskej únii je k dispozícii na internete. Sú dostupné cez server Európa (http://europa.eu).

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2018.

PDF ISBN 978-92-872-8842-4 ISSN 1977-5776 doi:10.2865/694308 QJ-AB-17-023-SK-N
HTML ISBN 978-92-872-8806-6 ISSN 1977-5776 doi:10.2865/916814 QJ-AB-17-023-SK-Q

© Európska únia, 2018

Rozmnožovanie je povolené len so súhlasom autora. V prípade použitia či šírenia fotografií a iných materiálov, na ktoré sa nevzťahujú autorské práva Európskej únie, je potrebné žiadať povolenie priamo od držiteľov autorských práv.

OBRÁŤTE SA NA EÚ

Osobne
V rámci celej EÚ existujú stovky informačných centier Europe Direct. Adresu centra najbližšieho k vám nájdete na tejto webovej stránke: https://europa.eu/european-union/contact_sk

Telefonicky alebo e-mailom
Europe Direct je služba, ktorá odpovedá na vaše otázky o Európskej únii. Túto službu môžete kontaktovať:

  • prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektorí operátori môžu tieto hovory spoplatňovať),
  • prostredníctvom štandardného telefónneho čísla: +32 22999696, alebo
  • e-mailom na tejto webovej stránke: https://europa.eu/european-union/contact_sk.

VYHĽADÁVANIE INFORMÁCIÍ O EÚ

Online
Informácie o Európskej únii sú dostupné vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie na webovej stránke Europa: http://europa.eu

Publikácie EÚ
Publikácie EÚ, bezplatné alebo platené, si môžete stiahnuť alebo objednať z kníhkupectva EU Bookshop na webovej stránke: http://publications.europa.eu/eubookshop. Ak chcete získať viac než jeden výtlačok bezplatných publikácií, obráťte sa na službu Europe Direct alebo vaše miestne informačné centrum (pozri http://europa.eu/contact).

Právo EÚ a súvisiace dokumenty
Prístup k právnym informáciám EÚ vrátane všetkých právnych predpisov EÚ od roku 1951 vo všetkých úradných jazykoch nájdete na webovej stránke EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

Otvorený prístup k údajom z EÚ
Portál otvorených dát EÚ (http://data.europa.eu/euodp) poskytuje prístup k súborom dát z EÚ. Dáta možno stiahnuť a opätovne použiť bezplatne na komerčné aj nekomerčné účely.