Специален доклад
03 2018

Одит на процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД)

Относно доклада Сметната палата направи проверка на изпълнението на процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД) от страна на Комисията. Тази процедура има за цел да открива, предотвратява и преодолява макроикономически дисбаланси, които биха могли да повлияят неблагоприятно върху икономическата стабилност в дадена страна от ЕС, в еврозоната или в целия Европейски съюз. Сметната палата установи, че като цяло ПМД е добре разработена, но Комисията не я прилага по начин, който да гарантира ефективно предотвратяване и коригиране на дисбалансите. Класификацията на държавите членки с дисбаланси не е прозрачна, задълбоченият анализ на Комисията е станал по-малко видим, въпреки доброто си качество, и липсва публична осведоменост относно процедурата и последиците от нея. Сметната палата отправя няколко препоръки към Комисията за съществено подобряване на определени аспекти на осъществяваното от нея управление и за отдаване на по-голямо значение на ПМД.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кpатко изложение

Относно процедурата при макроикономически дисбаланси

I

Процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД) е създадена с цел преодоляване на макроикономическите дисбаланси в ЕС, като отговор на липсата на инструменти на политика, насочени към предотвратяване на натрупване на такива дисбаланси преди кризата от 2008 г.

II

ПМД следва годишен цикъл. Тя започва с публикуването от Комисията на икономическа и финансова оценка, известна като доклад по механизма за предупреждение (ДМП), в който се посочват държавите членки, изложени на риск от дисбаланси, за които е необходим допълнителен анализ под формата на задълбочен преглед (ЗП). Целта на задълбочените прегледи е да се направи заключение дали съществуват дисбаланси в избрани държави членки, както и дали те следва да се считат за прекомерни. Накрая, въз основа на извършения в рамките на ЗП анализ Комисията следва да предложи специфични за всяка държава препоръки (СП), които накрая да бъдат приети от Съвета и да бъдат отправени към държавите членки с цел преодоляване на дисбалансите.

III

Ако дисбалансите са оценени като „прекомерни“, в Регламента за ПМД се предвижда, че Комисията ще предложи на Съвета да задейства „процедура при прекомерен дисбаланс“ (ППД). Това представлява механизъм за засилено наблюдение, който включва възможност за санкции на държавите членки на еврозоната.

Какво одитира Сметната палата

IV

Основният одитен въпрос беше: „Има ли солидна основа и адекватно ли се прилага ПМД?“ Сметната палата направи оценка на ефективността на прилагането на ПМД от страна на Комисията през периода 2012 г.—2017 г.

Констатации на Сметната палата

V

Въпреки че като цяло ПМД е добре разработена, Комисията не я прилага по начин, който да гарантира ефективното предотвратяване и коригиране на дисбалансите.

VI

Комисията използва специфични препоръки по ПМД като ключов инструмент за преодоляване на макроикономическите дисбаланси. Изпълнението им обаче е слабо. Въпреки че изпълнението им е задължение на държавите членки, съществуват и някои слабости в начина, по който те се формулират от Комисията. Липсва систематична връзка между специфичните дисбаланси, установени в задълбочените прегледи, и предложените препоръки. В някои случаи специфичните препоръки се определят като свързани с ПМД, въпреки че само в минимална степен се отнасят до макроикономически дисбаланси, ако изобщо се отнасят. Това затруднява държавите членки да предприемат подходящи корективни действия. Освен това специфичните препоръки по ПМД не отчитат в достатъчна степен фискалната политика, дори когато тя е свързана с определени нефискални дисбаланси. Съществува известно несъответствие между СП за отделни държави членки и препоръките за еврозоната като цяло. На последно място, Комисията понякога определя прекалено кратки срокове за изпълнение на препоръките.

VII

Сметната палата е съгласна със заинтересованите страни, участвали в проучването, според чиято преценка анализът в ЗП е с добро качество, а дисбалансите са точно установени. През последните години обаче задълбочените анализи стават все по-малко видими в докладите на Комисията, в които вече в по-малка степен присъстват анализи и насоки за политиките във връзка с ПМД, след като ЗП са включени в докладите по държави (националните доклади), които предимно са свързани с общата икономическа координация на структурните политики. ПМД е допълнително отслабена от процеса на вземане на решения на Комисията по отношение на класификацията на дисбалансите по степен на сериозност. Въпреки че дисбалансите се установяват на равнището на службите въз основа на ясни технически критерии, ЗП не съдържат ясна оценка на степента на тяхната сериозност. Критериите, които стоят в основата на окончателните решения на колегиума на членовете на Комисията, не са прозрачни.

VIII

Следва да се отбележи, че Комисията никога не е препоръчала задействане на процедура при прекомерен дисбаланс, въпреки факта, че от началото на прилагането на ПМД през 2012 г. досега в няколко държави членки са били установени прекомерни дисбаланси в течение на продължителен период от време.

IX

Първият документ в този процес — ДМП, не способства по адекватен начин за ранното установяване на дисбаланси, тъй като използва показатели въз основа на неактуални данни и плъзгащи се средни стойности, които не отчитат най-новите събития. Освен това текстът на ДМП е по-скоро описателен, отколкото аналитичен. Разпространяването на отрицателни последици върху други държави членки и върху еврозоната не се разглеждат особено задълбочено, въпреки че са направени някои подобрения в това отношение.

Препоръки на Европейската сметна палата

  1. Комисията следва систематично да обвързва СП по ПМД с макроикономически дисбаланси. Предложените мерки следва да бъдат достатъчно детайлни и да се концентрират върху действия на политиките в тази област, насочени към намаляване на дисбалансите в краткосрочен и средносрочен план. Винаги, когато това е възможно, Комисията следва да извършва предварителни и последващи оценки на отражението на действията в рамките на политиките върху съответните дисбаланси.
  2. Задълбочените прегледи следва да предоставят ясна оценка за сериозността на дисбалансите, пред които е изправена дадена държава членка. Комисията следва да увеличи прозрачността чрез приемане, публикуване и прилагане на ясни критерии за класифициране на дисбалансите. Освен ако не са налице особени обстоятелства, тя следва да препоръча задействането на процедура при прекомерен дисбаланс (ППД), когато има доказателства, че дадена държава членка е изправена пред прекомерни дисбаланси. Ако при определени обстоятелства Комисията използва своите правомощия, по собствена преценка да се въздържи от предприемането на тази стъпка, тя следва ясно и публично да обясни причините за това.
  3. Комисията следва да предоставя подробен задълбочен преглед като самостоятелен документ с дължина на текста и степен на детайлност, които да отразяват сериозността на ситуацията и предизвикателствата пред политиките. Вместо таблото с показатели, задълбоченият преглед следва да предоставя достъп до специфични за всяка държава променливи, които действително се използват при анализа.
  4. Комисията следва да анализира систематично въздействието на фискалната политика върху външните дисбаланси и конкурентоспособността, както и да използва ПМД за отправяне на препоръки към държавите членки, когато фискални въпроси засягат пряко външните дисбаланси.
  5. Процесът на ПМД следва систематично да отделя внимание на политиките с междудържавно въздействие, които могат да подобрят симетричното възстановяване на равновесието в еврозоната. СП по ПМД следва да бъдат в съответствие с препоръките за еврозоната, свързани с дисбалансите, включително когато е уместно и относно общата фискална позиция.
  6. Комисията следва да придаде по-голямо значение на пмд в своята комуникация с обществеността. в контекста на ефективната комуникация, съответните членове на комисията следва да бъдат на разположение на парламентите на държавите членки, в случаите когато комисията е оценила дисбалансите като прекомерни, така че те да могат да обяснят мотивите за решенията на комисията и съответните препоръки по политиките.

Въведение

Икономическа обосновка и правна рамка

01

Преди кризата от 2008—2009 г. основният акцент в рамката на ЕС за икономическо управление (съвкупност от правила, на които са подчинени икономическите политики на държавите членки) беше поставен върху устойчивостта на фискалните политики. Тя се свеждаше основно до това да се държат под контрол публичният дефицит и дълг. Управлението на ЕС на нефискалните политики се ограничаваше до разпоредбите от Договора относно „мекото“ координиране на икономическите политики1.

02

Кризата и последиците от нея показаха, че рамката не е разкрила, нито е възпрепятствала натрупването на макроикономически дисбаланси. В няколко държави членки големите притоци на капитал и неконтролируемото разрастване на кредитирането в частния сектор са довели до влошаване на външнотърговското салдо и конкурентоспособността, свръхинвестиции в определени области на икономиката и прекомерно натрупване на дългове в частния сектор. Освен това, преди началото на кризата неустойчивият икономически подем е изкривил оценката на съответната фискална позиция, като често поради него положението е изглеждало по-добро, отколкото е било в действителност. Когато дисбалансите най-накрая са предизвикали сериозни корекции, това е засегнало и други държави членки, като по този начин са били застрашени финансовата стабилност и икономическите резултати на целия ЕС.

03

С цел предотвратяване на подобно развитие в бъдеще и в подкрепа на политиките за намаляване на дисбалансите, произтичащи от икономическия подем преди кризата, през 2011 г. като част от „пакета от шест законодателни акта“ е въведен нов механизъм, известен като процедура при макроикономически дисбаланси (ПМД)2.

04

Главното правно основание за ПМД е Регламент (ЕС) № 1176/2011 относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (наричан в настоящия доклад „Регламент за ПМД“)3.

05

ПМД е приложима спрямо всички държави членки на ЕС (с изключение на тези, които получават финансова помощ от ЕС в рамките на програми за икономически корекции) и се прилага от 2012 г. насам, като част от годишния цикъл на координация и наблюдение на икономическите политики.

06

По-конкретно, ПМД е насочена към разкриването, предотвратяването и коригирането на „дисбаланси“ и „прекомерни дисбаланси“. Тези термини са дефинирани в член 2 от Регламента за ПМД:

  1. „Дисбаланси“ означава всяка тенденция, пораждаща макроикономически промени, които оказват или могат потенциално да окажат неблагоприятно въздействие върху правилното функциониране на икономиката на дадена държава-членка или на икономическия и паричен съюз, или на Съюза като цяло;
  2. „Прекомерни дисбаланси“ означава сериозни дисбаланси, включително такива, които застрашават или рискуват да застрашат правилното функциониране на икономическия и паричен съюз.
07

В член 4, параграф 3 от Регламента за ПМД се определя естеството на дисбалансите:

  1. „Вътрешни дисбаланси, включително такива, които могат да възникнат поради задлъжнялост на публичния и на частния сектор; промени на финансовите пазари и на пазарите за активи, включително на жилищния пазар; развитието на потока от кредити за частния сектор; и развитието на безработицата;
  2. външни дисбаланси, включително такива, които могат да възникнат вследствие развитието на текущата сметка и нетните инвестиционни позиции на държавите-членки; реалните ефективни валутни курсове; дяловете от експортния пазар; промените в цените и разходите; и неценовата конкурентоспособност, като се вземат предвид различните компоненти на производителността.“
08

По този начин Регламентът за ПМД е насочен към двойна цел — преодоляване на дисбалансите, които засягат икономиките на отделните държави членки, и същевременно предотвратяване на разпространението на отрицателните последици4 в други държави членки на еврозоната и на ЕС.

09

ПМД е неразделна част от Европейския семестър, който е рамката, въведена през 2010 г. за общата координация на икономическите политики в ЕС. Освен ПМД, Европейският семестър включва мерки за прилагане на Пакта за стабилност и растеж (ПСР) и структурни политики, насочени към стимулиране на дългосрочен растеж в контекста на стратегията „Европа 2020“ чрез постигане на цели, чрез общи насоки за икономическите политики и чрез насоки за политиките по заетостта. Годишният процес на Европейския семестър завършва с предложение на Комисията до Съвета, съдържащо специфичните за всяка държава препоръки (СП) във всички тези области. След одобрението на тези препоръки от Съвета, от държавите членки се очаква да ги изпълнят.

10

Най-общо разликата между ПМД и ПСР е следната: ПМД разглежда макроикономическите дисбаланси като цяло, докато ПСР се ограничава до фискалната устойчивост. Освен това, след като дадена държава членка е изпълнила изискванията за дефицита и дълга, ПСР престава да предоставя насоки в областта на фискалната политика. Регламентът за ПМД oт своя страна предвижда, че мерките на политика в отговор на установените дисбаланси в рамките на ПМД могат да включват фискални мерки и мерки по отношение на политиката на заплащане5. Двата инструмента на политика са сходни, тъй като предоставят на Комисията правоприлагаща роля, и поради това имат едновременно превантивна и корективна част. Комисията обаче няма такава правоприлагаща роля при изпълнението на стратегията „Европа 2020“.

11

Годишният процес на ПМД, в рамките на който се установяват дисбалансите, прави се оценка на тяхната сериозност и се стартират корекции, е разделен на етапи. Процесът, очертан в Регламента за ПМД, е обобщен във фигура 1 (за подробности вж. приложение I), а свързаните с него документи са изброени в приложение II.

Първи етап: Доклад по механизма за предупреждение

12

Първият етап от този процес е публикуването на доклад по механизма за предупреждение (ДМП). Основната му цел е да се идентифицират държавите членки, които според Комисията са изложени на риск от дисбаланси, и заради което се налага извършването на допълнителен анализ под формата на задълбочен преглед (ЗП: вж. втори етап). За изготвянето на ДМП се използва табло с показатели, избрани с цел да се откроят външни и вътрешни дисбаланси (вж. приложение III)6. От член 3, параграф 2 от Регламента за ПМД обаче става ясно, че решението за започване на задълбочен преглед не е просто заключение от „механичен прочит на показателите от таблото“.

Фигура 1

Опростена схема на процедурата при макроикономически дисбаланси

Източник: ЕСП.

Втори етап: Задълбочени прегледи

13

ЗП представляват подробен анализ на специфичните за държавата обстоятелства посредством широк набор от аналитични инструменти (например измерване на търговските връзки и експозиции между държавите членки), специфична за държавата качествена информация (например продуктова специализация и механизми за договаряне на заплатите) и в много случаи - променливи, различни от тези в таблото с показатели в ДМП.

14

Комисията събира информация при посещенията в държавите членки. Тя е задължена също така да вземе предвид всички други данни, които държавите членки са предоставили като относими. Накрая, Комисията трябва да вземе под внимание намеренията на държавите членки в областта на политиките и всички предишни препоръки на Съвета или на Европейския съвет за системен риск.

15

В регламента за ПМД има изрично изискване задълбочените прегледи да правят оценка дали въпросната държава членка е засегната от дисбаланси, и ако това е така, дали те са прекомерни. Разпространението на отрицателните последици на националните икономически политики също трябва да бъде взето под внимание. Ако Комисията не открие дисбаланси, ПМД за тази държава членка приключва през същата година. Ако бъдат открити дисбаланси, в зависимост от тяхната тежест, Комисията ще разпредели държавата членка в превантивната или корективната част от ПМД.

16

От 2015 г. насам ЗП са станали част от годишните доклади по държави от Европейския семестър на Комисията. Те представляват широкообхватни аналитични оценки на основните структурни проблеми, засягащи дадена държава членка в области като данъчно облагане и бюджетни разходи, заетост, публична администрация и бизнес среда, както и на напредъка на дадената държава членка за постигане на СП и на целите на „Европа 2020“.

Трети етап: Превантивни действия и действия за коригиране

Превантивни действия
17

Ако Комисията счита, че дадена държава членка страда от макроикономически дисбаланси, тя трябва да информира Съвета и Европейския парламент. Като действа по предложение на Комисията, в този случай Съветът може да отправи специфични за съответната държава препоръки за коригиране на дисбалансите и предотвратяване на превръщането им в „прекомерни“ (наричани в настоящия доклад „СП по ПМД“). СП се приемат през юли и трябва да се преразглеждат, а ако е целесъобразно — да се коригират ежегодно. За тази цел систематично се извършва публична оценка на напредъка при изпълнението на СП, която се публикува през февруари в приложение към съответния доклад по държави. За да наблюдава изпълнението на СП по ПМД, от Комисията се изисква да поддържа постоянен диалог с органите на държавите членки и със социалните партньори, и да извършва информационни посещения, обикновено веднъж годишно.

Корективна част: процедура при прекомерен дисбаланс
18

Ако Комисията счита дисбалансите за прекомерни, тя отново е задължена, по силата на член 7 от Регламента за ПМД, да информира Европейския парламент и Съвета. Като действа по предложение на Комисията, в този случай Съветът може да вземе решение за задействане на процедура при прекомерен дисбаланс (ППД), която подлага държавата членка на по-строги изисквания и мониторинг, и в крайна сметка, в случая с държавите членки от еврозоната, на евентуални финансови санкции7.

Обхват, цели и подход на одита

Обхват и цели на одита

19

Основният одитен въпрос беше: „Има ли солидна основа и адекватно ли се прилага ПМД?“ Ето защо, в контекста на настоящия одит Сметната палата разгледа ефективността на прилагането на ПМД от Комисията през периода 2012 г.—2017 г.8, както и, където е целесъобразно, някои елементи от модела на процедурата. Сметната палата провери подробно ПМД за извадка от четири държави членки (България, Испания, Франция и Словения), като при целесъобразност включи в по-малка степен и други държави членки9.

20

По-специално разгледахме:

  1. ефективността на прилагането на процедурата, въз основа на развитието на класификацията на държавите членки относно дисбалансите, както и причините за ниската степен на изпълнение на СП по ПМД;
  2. процеса на класификация на макроикономическите дисбаланси в държавите членки;
  3. използването от Комисията на аналитични инструменти и икономически анализ за идентифициране и оценка на дисбалансите, както и променящото се представяне на резултатите;
  4. целесъобразността на таблото с показатели и ДМП като цяло в рамките на ПМД.
21

Сметната палата не извърши оценка на целесъобразността на праговете, определени за показателите от таблото, нито на качеството на статистическите данни, на които то се основава. Тя също така не разгледа процедурата за оценка на напредъка в изпълнението на СП по ПМД10.

22

Нашите одитни критерии бяха заимствани от:

  1. нормативните изисквания (по-специално Регламента за ПМД);
  2. вътрешните правила и процедури на Комисията (напр. указания и насоки);
  3. документи, издадени от редица институции на ЕС и други международни организации (по-специално МВФ и ОИСР), или които са резултат от изследвания за установяване на добри практики.
23

Настоящият одитен доклад е вторият от поредица доклади, които са планирани, за да се осигури обхващането на съществен кръг от въпроси, свързани с рамката на ЕС за икономическо управление. Първият доклад от поредицата — относно процедурата при прекомерен дефицит (EDP)11, е публикуван през 2016 г.

Подход

24

През март 2016 г. Сметната палата изпрати онлайн проучване до членовете на Комитета за икономическа политика (КИП) от държавите членки, които са преминали през ПМД. Проучването обхвана периода от ДМП от 2012 г. до ЗП от 2016 г. То включваше 46 въпроса, както количествени, така и качествени, за мненията на членовете на КИП относно ПМД. Проучването приключи през декември 2016 г., като до тогава на него бяха отговорили 19 от общо 20 членове на КИП. Резултатите от проучването ни служеха за ориентир в нашата работа по одита и са споменати в някои констатации и оценки. Обобщените отговори на количествените въпроси са представени в приложение VI.

25

Сметната палата проведе събеседвания със служители от три служби на Комисията (ГД „Икономически и финансови въпроси“, ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и Генералния секретариат) и кабинетите на члена на Комисията, отговарящ за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз, и заместник-председателя, отговарящ за еврото и социалния диалог. Прегледахме редица документи на Комисията, както публично достъпни, така и вътрешни. Срещнахме се също така с представители на институциите, участващи в прилагането и мониторинга на ПМД в избрани държави членки (вж. списъка на институциите в приложение VII).

26

Обсъдихме ПМД с представители на няколко организации, чиито виждания са от значение за настоящия одит (в т.ч. Европейската централна банка (ЕЦБ), МВФ, ОИСР, Световната банка, Европейския парламент, и в Германия - Федералното министерство на икономиката и енергетиката и Федералното министерство на финансите). Също така организирахме консултативна комисия и потърсихме становище от независими експерти.

Констатации и оценки

В някои държави членки са установени дисбаланси, продължаващи няколко години, а корективните политики не се изпълняват в достатъчна степен

27

В този раздел се разглеждат промените в броя на държавите членки, в които са били установени дисбаланси след въвеждането на ПМД. След това в него е представена степента на изпълнение на СП по ПМД според оценката на Комисията, и са разгледани причините за това.

Държавите членки обикновено остават в дисбаланс за няколко години

28

Броят на държавите членки, в които чрез ПМД са установени макроикономически дисбаланси, трайно нарастна в периода 2012 г.—2015 г. (от 12 на 16). Въпреки това ЕСП признава, че този брой се е увеличил също и поради излизането на няколко държави от програми за икономически корекции и поради присъединяването на Хърватия към ЕС. Неотдавна настъпи обрат в цялостната тенденция, което вероятно отразява цикличното възстановяване на икономиките в ЕС. Броят на държавите членки с прекомерни дисбаланси обаче не е намалял (вж. фигура 2 и приложение VIII).

Фигура 2

Брой държави членки с дисбаланси

Източник: ЕСП.

29

Фигура 3 показва, че класифицирането на отделните държави членки като цяло е останало без изменение от една година към следващата. Подобренията са били относително редки. През първите пет години на ПМД (2012—2016 г.), в държави членки, чийто кумулативен общ брой е 67, бяха установени дисбаланси (51) или прекомерни дисбаланси (16). При 39 от 51 случая на дисбаланси няма промяна през следващата година, в пет държави членки те са влошени до степен „прекомерни дисбаланси“, а седем държави членки са успели да коригират своите дисбаланси. От 16-те държави членки с прекомерни дисбаланси само две са успели да излязат от категорията през следващата година.

Фигура 3

Класификацията не се променя много в периода 2012—2017 г.

Забележка: Стрелките показват как класификацията на дисбалансите в държавите членки се променя всяка година в рамките на периода - или се подобрява, или се влошава, или остава без промяна. Сборът от тези движения се равнява на 67.

Източник: ЕСП.

30

Това може да бъде илюстрирано и чрез преглед на 12 държави членки, за които бяха установени дисбаланси през 2012 г. - първата година на ПМД. В някакъв момент след това шест от 12-те държави са развили „прекомерни дисбаланси“ (България, Кипър, Франция, Италия, Словения и Испания). Само две от тези шест държави са успели да се върнат към „редовен“ дисбаланс (Словения и Испания), а другите четири все още са в категорията „прекомерен“ дисбаланс (четири последователни години за Италия, три години за Франция и България, две години за Кипър12). Никоя държава членка с „прекомерни“ дисбаланси никога не е била в състояние да постигне подобрение до категория „без дисбаланси“. В приложение VIII се проследява подробно класификацията на всяка държава членка от 2012 г. насам.

Въпреки честия и интензивен мониторинг, изпълнението на СП по ПМД от държавите членки е слабо

Добър стандарт за мониторинг на Комисията
31

Регламентът за ПМД13 изисква Комисията да извършва мониторинг на изпълнението на СП по ПМД, наред с другото, чрез събиране на информация в държавите членки и поддържане на постоянен диалог с органите и социалните партньори. Сметната палата установи, че в хода на чести информационни посещения в държавите членки Комисията е провела пълноценен и открит диалог с достатъчно широк кръг от заинтересовани страни на национално равнище.

32

През 2013 г. Комисията е въвела „специфичен мониторинг“ за държавите членки с прекомерни дисбаланси. Обхватът му е бил разширен през 2014 г. и в него са включени избрани държави членки от еврозоната с дисбаланси, които имат системно значение, а през 2016 г. - всички държави членки с дисбаланси. Специфичният мониторинг понастоящем се състои от годишно информационно посещение на всяка държава членка, следвано от публикуването на доклад за постигнатия напредък.

Въпреки това изпълнението на СП по ПМД от държавите членки е слабо
33

Комисията оценява степента на изпълнение на СП като използва качествено класиране (вж. приложение V). През 2017 г. Европейският парламент използва тези оценки, за да оцени цялостното изпълнение на СП по ПМД за периода 2012—2016 г.14 Във фигура 4 са обобщени тези оценки. Сметната палата заключава, че изпълнението на СП по ПМД е трайно слабо от 2012 г. насам, тъй като делът на изпълнените изцяло или в значителна степен СП е изключително малък15.

Фигура 4

Изпълнение на СП по ПМД, отправени в периода 2012—2016 г.

Източник: ЕСП въз основа на оценки на Европейския парламент (Отдел за подкрепа на икономическото управление (EGOV) и на Европейската комисия.

Бяха установени някои слабости, засягащи изпълнението на СП по ПМД
34

Следните слабости в процеса на управление на ПМД са оказали неблагоприятно въздействие върху изпълнението на СП по ПМД: i) Липса на систематична връзка между СП по ПМД и дисбалансите; ii) Липса на оценка на въздействието на СП по ПМД върху дисбалансите; iii) Несъответствие на СП по ПМД с препоръките за еврозоната като цяло; iv) Много кратки срокове за изпълнението на СП по ПМД.

Липса на систематична връзка между СП по ПМД и дисбалансите
35

За насърчаването на националната ангажираност, която да подтиква държавите членки да изпълняват СП по ПМД по-стриктно, от съществено значение е да се посочи ясно как икономическият анализ и оценката на дисбалансите са довели до специфичните препоръки за политиката. В насоките на Комисията се заявява, че задълбочените прегледи следва да предоставят аналитична основа за формулиране на препоръки16, но на практика връзката често не е очевидна17. Проучването на Сметната палата сред членовете на КИП потвърди това впечатление — на въпроса „Ясно ли е кои СП са свързани с ПМД?“ само една четвърт от членовете на КИП са отговорили „винаги е ясно“ (виж фигура ж в приложение VI). Връзката става още по-неясна през последните години поради опростяването на СП по ПМД (вж. точки 4042) и на ЗП (вж. точки 6773).

36

На първо място, връзката често не е очевидна или е много слаба. Това се дължи на факта, че Комисията не формулира своите предложения за СП с оглед на премахване на специфични дисбаланси, както се изисква в член 6, параграф 1 от Регламента за ПМД. Вместо това, структурните реформи се обсъждат с държавите членки в контекста на стратегията „Европа 2020“, преди да бъдат включени в предложенията на Комисията, и могат да бъдат категоризирани като свързани с ПМД, дори и връзката им с дисбалансите да е съвсем слаба.

37

Освен това, в анализа на четирите избрани държави членки Сметната палата установи много СП, които са били погрешно категоризирани като свързани с ПМД, тъй като нито една от препоръчаните мерки не е била свързана с дисбаланси, установени при ЗП. Вж. каре 1 за примери.

Каре 1

Примери за липсващо звено между СП по ПМД и ЗП

  • СП № 3/2016 към Франция е свързана с теми (реформи в областта на стажовете, професионалното обучение и обезщетенията за безработица), които не се отнасят до ПМД: не са разгледани в раздела ЗП от доклада за страната, не са споменати в матрицата за оценка по ПМД (вж. точка 68), нито са споменати в обобщаващото кратко изложение на доклада за страната като предизвикателство пред политиката, свързано със ЗП. По подобен начин въпросите, повдигнати в СП № 5/2015 и СП № 5/2016 (реформата на френската данъчна система), не са разгледани в раздела ЗП от доклада за страната.
  • СП № 2/2013 към Словения е свързана с теми (устойчивост в дългосрочен план на пенсионната система; здравеопазване), които не са споменати в ЗП.
  • СП № 1/2016 към България е свързана с теми (цели на Пакта за стабилност и растеж; мерки за подобряване на събираемостта на данъчните приходи и намаляване на неформалната икономика), които не са разгледани в раздела ЗП от доклада за страната и не са включени в матрицата за оценка по ПМД или отбелязани в обобщаващото кратко изложение. Темите, повдигнати в СП № 1/2015 (цели на ПСР; събираемост на данъчните приходи; сивата икономика; разходната ефективност на здравната система), са разгледани в раздела „Други структурни въпроси“ от доклада за страната, и поради това нямат връзка със ЗП.
  • СП № 9/2013 към Испания е свързана с теми (реформа на публичната администрация; ефикасност на съдебната система), които не са разгледани в раздела ЗП. СП № 2/2015 е свързана с реформите на спестовна банка, тема, която не е била спомената в доклада за страната.
38

В таблица 1 се посочва до каква степен СП са класифицирани като свързани с ПМД. През 2016 г. над 80 % от СП, отправени към държавите членки, засегнати от дисбаланси, и всички СП, отправени към държавите членки с прекомерни дисбаланси, са категоризирани като свързани с ПМД. Това свръхкласифициране на СП като свързани с ПМД, е отслабило ефективността и надеждността на ПМД. Това беше потвърдено от много от заинтересованите страни, с които Сметната палата се срещна по време на информационните посещения.

Таблица 1

Дял на СП, класифицирани като свързани с ПМД, от всички СП към държави членки с макроикономически дисбаланси, 2012—2016 г.

  Дисбаланси Прекомерни дисбаланси Общо
2012 г. 52,0 %   52,0 %
2013 г. 63,3 % 94,4 % 70,5 %
2014 г. 67,2 % 100,0 % 76,1 %
2015 г. 87,2 % 92,9 % 89,6 %
2016 г. 81,0 % 100,0 % 92,0 %

Източник: ЕСП.

39

Вторият проблем е свързан с това, че опростяването на СП по ПМД и ЗП продължава да измества на заден план връзката им с установените дисбаланси.

40

Опростяването на свързания със СП процес датира от 2015 г., след като държавите членки изразяват своето мнение, че прекомерният брой и дължината на текста на СП са понижили чувството им на ангажираност и ефективността на изпълнението. Оттогава насам Комисията е намалила годишния брой СП по ПМД. Тя също така е намалила средната дължина на текста с около 50 % (вж. фигура 5).

41

Опростяването беше оценено положително като цяло от членовете на КИП (вж. фигура к в приложение VI) и от много от заинтересованите страни, с които се срещнахме по време на информационните посещения. Въпреки това, сега, когато СП по ПМД са по-кратки и формулирани по-общо, те не се отнасят конкретно до дисбалансите, установени при ЗП. Техният общ характер също така затруднява оценката до каква степен са изпълнени, както и до каква степен може да са допринесли за премахване на дисбалансите. В каре 2 е илюстрирано въздействието на опростяването на избрани СП по ПМД за Франция и Испания.

Фигура 5

Брой СП по ПМД и брой думи в текста на СП по ПМД, 2012—2016 г.

Източник: ЕСП.

Каре 2

Въздействие на опростяването на СП по ПМД за Франция и Испания

Опростяването е довело до намаляване на броя и дължината на текста на СП по ПМД.

  2014 г. 2016 г.
  Франция Испания Франция Испания
Брой специални препоръки (СП)
Общ брой СП 7 8 5 4
Общ брой СП по ПМД 6 7 5 4
Брой думи в СП по ПМД
Общо 803 978 280 227
Средно 134 140 56 57

След като е съкратена тяхната дължина, СП по ПМД сега предоставят също така по-малко подробни насоки за политиката.

2014 г. 2016 г.
Франция

3.Да опрости административните, фискалните и счетоводните правила на дружествата и да предприеме до декември 2014 г. конкретни мерки за прилагане на текущия правителствен „план за опростяване на правилата“. Да премахне регулаторните препятствия пред растежа на дружествата, по-специално чрез преглед на критериите в нормативните актове, основаващи се на големината на дружествата, за да се избегнат праговите ефекти. Предприемане на стъпки за опростяване и подобряване на ефективността на политиката в областта на иновациите, по-специално чрез оценка и, при необходимост, адаптиране на „crédit d’impôt recherche“. Да гарантира, че ресурсите се насочват към най-ефективните центрове на конкурентоспособност, и да продължи да насърчава икономическото въздействие на иновациите, разработени в центровете.

4.Да премахне неоснователните ограничения по отношение на достъпа до регулираните професии и тяхното упражняване и да намали разходите за навлизане на пазара, както и да насърчи конкуренцията в областта на услугите. Да предприеме по-нататъшни действия за намаляване на регулаторната тежест, засягаща функционирането на сектора на търговията на дребно, по-специално чрез опростяване на получаването на разрешения за откриване на търговски обекти и премахване на забраната за продажба на загуба. Като поддържа едновременно достъпни условия за уязвимите групи от населението, да гарантира, че регулираните тарифи за газ и електроенергия за битови потребители са определени на адекватно равнище, което не представлява пречка за конкуренцията. Да увеличи капацитета на електропреносните и газопреносните мрежи с Испания; по-специално да увеличи капацитета на газовите междусистемни връзки за пълноценно интегриране на иберийския газов пазар с европейския пазар. В железопътния сектор — да гарантира независимостта на новия „единен управител на инфраструктурата“ спрямо действащия оператор и да предприеме стъпки за отваряне на пазара на вътрешните услуги за пътнически превоз за конкуренция преди 2019 г.

4.Премахване на пречките за работа в сектора на услугите, по-специално в бизнес услугите и регулираните професии. Предприемане на стъпки за опростяване и подобряване на ефективността на схемите в рамките на политиката за иновациите. До края на 2016 г. допълнително реформиране на критериите в нормативните актове, свързани с големината на дружествата, които възпрепятстват растежа на предприятията, и по-нататъшно опростяване на административните, фискалните и счетоводните правила за предприятията чрез осъществяване на програмата за опростяване.

Испания

6.Да гарантира амбициозно и бързо прилагане на Закон № 20/1013 за единството на пазара на всички административни равнища. До края на 2014 г. да приеме амбициозна реформа на професионалните услуги и на професионалните сдружения, като определи професиите, за които се изисква регистрация в професионална организация, както и прозрачността и отчетността на професионалните организации, като отвори неоснователно запазените дейности и съхрани единството на пазара по отношение на достъпа до професионални услуги и тяхното упражняване в Испания. Да намали още повече времето, разходите и броя на процедурите, необходими за учредяването на предприятие. Да отстрани неоснователните ограничения за разкриването на големи търговски обекти за продажба на дребно, по-специално като преразгледа съществуващите разпоредби за регионално планиране. Да определи източниците на финансиране за новата национална стратегия за наука, технологии и иновации и да осигури функционирането на новата Държавна агенция за научни изследвания.

4.Да ускори прилагането на Закона за единството на пазара на регионално равнище. Да гарантира изпълнението от страна на автономните райони на мерките за реформа, приети за сектора на търговията на дребно. Да приеме планираната реформа относно професионалните услуги и сдружения.

Източник: ЕСП.

42

Друг проблем е, че обсъждането на варианти на политиката за справяне с дисбалансите (раздел „Предизвикателства пред политиките“) постепенно изчезва от ЗП, тъй като този документ беше обединен с доклада за страната. В комбинация с опростяването на СП по ПМД това значително затруднява читателя да разбере мотивите зад препоръките. В таблица 2 е направено сравнение на връзката между ЗП и СП № 3 по ПМД за България през 2014 г. и 2015 г., т.е. преди и след процеса на опростяване.

Таблица 2

Пример за отслабване на връзката между ЗП и СП по ПМД преди и след процеса на опростяване на СП

  СП № 3 по ПМД за България през 2014 г. и 2015 г.
  Насоки за политиките в Задълбочения преглед (ЗП) Предложенията на Комисията за специфични препоръки по държави
2014 г. „Предизвикателства на политиката“

Подобряване на ефективността и ефикасността на активните политики по заетостта

Оценка на въздействието на съществуващите активни политики по заетостта, както и въвеждане на нови мерки

Свързване на резултатите от оценката с бъдеща политика

Съсредоточаване на мерките върху най-силно нуждаещите се от активиране и тези с най-голяма вероятност да бъдат наети. В тази връзка - идентифициране на трудово неактивните младежи, дългосрочно безработните ниско квалифицирани хора с професионален опит, както и останалите уязвими социални групи

Да подобри ефикасността на Агенцията по заетостта чрез разработване на система за мониторинг на изпълнението и по-добро насочване на усилията към най-уязвимите, като например нискоквалифицираните и възрастните работници, дълготрайно безработните лица и ромите.

Усъвършенстването на механизмите за образование и обучение е от значение за пазара на труда; могат да се разгледат и мерки, насочени към постигането на достатъчно участие на пазара на труда чрез по-високо равнище на образование. Разработване на обучения и механизми за учене през целия живот, насочени към придобиването на специфична квалификация, която се търси или ще бъде търсена на пазара на труда

Конкретни мерки за младите хора могат да бъдат програми, насочени към повишаване на образователното им равнище и подобряване на квалификацията им чрез целево обучение. Мерките за приобщаване на трайно безработните с професионален опит могат да включват ефективно обвързване на социалното подпомагане с участието в обучение и в субсидирана заетост. Би могло да се помисли и за програми, основаващи се на корпоративната социална отговорност.


Да се разшири обхватът и ефективността на активните политики по заетостта с цел повишаване на способността им да откриват работници с подходящ профил и да достигат до нерегистрираните млади хора, които нито работят, нито учат или се обучават, в съответствие с целите на Гаранцията за младежта.

Намиране на правилния баланс между активни и пасивни мерки

Увеличаване на ефективността на социалните плащания […], с оглед осигуряването на достатъчно добър жизнен стандарт за получателите им


С цел намаляване на бедността, да се подобри допълнително достъпността и ефективността на социалните услуги и трансфери за децата и възрастните хора.
     
2015 г. „Кратко изложение“

Слабите политики на пазара на труда […] могат все още да направят пазара на труда непривлекателен за търсещите работа […]

Липсата на целенасочени практики за образование и обучение и активни политики на пазара на труда могат да възпрепятстват участието на пазара на труда и пригодността за заетост на работната сила.

Да се изготви интегриран подход за групите, намиращи се в маргинално положение на пазара на труда, по-специално възрастните работници и младите хора, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение.
„ЗП“
Подобряване на пригодността за намиране на работа на младите хора, които не работят, не учат и не се обучават (NEETs), продължава да бъде предизвикателство.

Източник: ЕСП.

43

И на последно място, липсата на връзка или обосновка между ЗП и СП по ПМД от 2016 г. нататък не е в съответствие с това, което Комисията заявява в своето съобщение до Европейския парламент, Съвета и Европейската централна банка от октомври 2015 г. За да повиши прозрачността и последващите действия в рамките на ПМД, Комисията посочва тогава, че ще „[…] представя също изрична обосновка за взетите решения, включително по отношение на специфичните за всяка държава препоръки, свързани с процедурата при макроикономически дисбаланси […]“ и „[…] ще обясни по-добре връзката между естеството на дисбалансите и начина, по който те са третирани в специфичните за всяка държава препоръки“18.

Липсва систематична оценка на въздействието на СП по ПМД върху дисбалансите
44

Обикновено Комисията не предоставя предварителни или последващи оценки на икономическото въздействие на СП по ПМД върху дисбалансите. Това е разбираемо само в случаите, когато съществуват присъщи трудности при надеждното количествено измерване на част от въздействието, поради естеството на препоръчителните мерки на политиките (напр. анализ на качеството на активите или тестове за устойчивост за банковия сектор, подобрена координация и ефективност на обществените услуги), или поради факта, че всяко въздействие ще бъде дългосрочно (образователна реформа и реформа на пазара на труда).

45

Малкото на брой изключения са позовавания на външни проучвания за оценка на въздействието на структурните реформи върху брутния вътрешен продукт (БВП)19 20, и еднократната оценка в работните документи на службите на Комисията относно националните програми за реформи (НПР) на държавите членки от 2014 г.21 Оценката на икономическото въздействие на дисбалансите ще покаже по-добре кои препоръки са от най-голямо значение и има вероятност да се окажат ефективни.

46

Освен това някои препоръки могат да компенсират въздействието на други, като на това може да се направи разумна оценка. Такъв е случаят с бюджетните препоръки и други СП с фискално въздействие. Например СП № 1 по ПМД от 2013 г. към Испания — държава членка в EDP, се отнася до продължаване на изпълнението на фискалната корекция, препоръчана от Съвета, за да се коригира прекомерният дефицит на страната. В същото време в СП № 4 по ПМД от 2013 г. се разглежда необходимостта да се укрепят и модернизират обществените служби по заетостта, за да се осигури ефективна индивидуализирана помощ за безработните лица. Комисията не е направила оценка дали разходите за наемане на персонала, необходим за осигуряване на индивидуализирана подкрепа на над шест милиона търсещи работа лица, е в съответствие с бюджетните ограничения, към които призовава в своята първа препоръка.

Несъответствие с препоръките за еврозоната
47

От 2012 г. насам Комисията също така предлага препоръки за еврозоната като цяло. След тяхното приемане от Съвета, те се изпращат на Еврогрупата на министрите на финансите; съответно нито един орган на ЕС не носи официална отговорност за тяхното изпълнение.

48

Няма въведена система на Комисията, която да гарантира съгласуваност между препоръките за еврозоната и специфичните препоръки за държавите членки от еврозоната.

49

Един пример за този проблем е свързан с препоръките на Комисията относно фискалната позиция на еврозоната22. Когато паричната политика е изправена пред трудности за намаляване на лихвените проценти, управлението на фискалната позиция е важно за гарантирането на устойчив растеж при съвкупното търсене. Извън силата на ПСР обаче е възможността да повлияе на фискалната политика на дадена държава членка, след като тя е постигнала съответствие с критериите за устойчивост. Така ПМД предоставя рамка, в която да се изпълняват фискалните препоръки за еврозоната като цяло.

50

През ноември 2016 г. Комисията препоръча положителна фискална позиция, с цел да насърчи възстановяването в подкрепа на паричната политика на ЕЦБ23. Тази препоръка не беше в съответствие с фискалните изисквания, заложени в СП, издадени за държавите членки от еврозоната близо шест месеца преди това, които предполагат умерено рестриктивна фискална позиция за еврозоната като цяло за 2017 г. и 2018 г. Тъй като перспективите за растеж на БВП не са се влошили през тези шест месеца, няма причина за несъответствие. Липсва ефективен механизъм за намаляване на напрежението, което би могло да възникне между това, което от фискална гледна точка е желателно за страните от еврозоната, и всички фискални СП към държавите членки.

Твърде кратки срокове за изпълнението на СП по ПМД
51

Комисията заяви, че очаква СП по ПМД да бъдат изпълнени в рамките на 12—18 месеца. Тъй като тази прогноза често е прекалено оптимистична, това оказва отрицателно влияние върху статистическите данни относно изпълнението. Много СП по ПМД са сложни и изискват отговор от голям брой заинтересовани страни. Много СП по ПМД се повтарят година след година и по тази причина се отчитат като неизпълнени. Практиката на Комисията е в противоречие с практиката на МВФ и ОИСР, които структурират своите препоръки по политиките по тематични редове. В тази връзка вж. точка 78.

52

Това затруднение беше потвърдено донякъде от отговорите на въпроса от проучването сред членовете на КИП „Реалистични ли са СП за вашата държава членка?“ Около 53 % от участниците в проучването са счели, че СП са реалистични, 26 % - „донякъде нереалистични“, а 11 % - „изобщо не са реалистични“ (вж. фигура й от приложение VI). Основната причина за обявяването на СП за нереалистични са изключително трудните срокове за изпълнение.

Класификацията на дисбалансите не е прозрачна, а процедурата при прекомерен дисбаланс никога не е била задействана

53

В този раздел се разглеждат логиката и процеса, които са в основата на оценката на Комисията на сериозността на дисбалансите.

Системата на категориите обикновено е сложна и подлежи на промени

54

В Регламента за ПМД се предвижда, че държавите членки ще бъдат оценявани в три категории — липса на дисбаланси, дисбаланси, прекомерни дисбаланси.

55

През 2012 г. обаче Комисията определя пет категории. Те са увеличени на шест през 2013 г. През 2014 г. е използван различен набор, включващ шест категории. Категориите са разграничени в зависимост от сериозността на дисбалансите и степента на необходимия мониторинг. В крайна сметка категориите са намалени на четири през 2016 г. (вж. таблица 3). Повечето заинтересовани страни, с които разговаряхме, приветстват намалението, защото то е опростило процедурата.

Таблица 3

Развитие на категориите дисбаланси, 2012—2017 г.

2012 г. 2013 г. 2014 г. 2015 г. 2016 г. 2017 г.
Няма дисбаланс Няма дисбаланс Няма дисбаланс Няма дисбаланс
    DK, LU, MT   AT, BE, EE, HU, RO, UK FI
Дисбаланси, които не са прекомерни, но трябва да бъдат преодолени Дисбаланси, които изискват мониторинг и действия на политиката Дисбаланси, които изискват мониторинг и действия на политиката Дисбаланси
BE, BG, DK, FI, SE, UK BE, BG, DK, FI, MT, NL, SE, UK BE, BG, DE, FI, NL, SE, UK BE, FI, NL, RO, SE, UK
Сериозни дисбаланси, които не са прекомерни, но трябва да бъдат преодолени Дисбаланси, които изискват мониторинг и решителни действия на политиката Дисбаланси, които изискват мониторинг и решителни действия на политиката  
FR, HU, IT, SI FR, HU, IT HU DE, HU
Много сериозни дисбаланси, които не са прекомерни, но трябва да бъдат преодолени спешно   Дисбаланси, които изискват специфичен мониторинг и решителни действия на политиката
CY, ES   ES, FR, IE ES, IE, SI DE, ES, FI, IE, NL, SE, SI DE, ES, IE, NL, SE, SI
  Прекомерни дисбаланси, които изискват непрекъснати решителни действия на политиката (специфичен мониторинг) Прекомерни дисбаланси, които изискват специфичен мониторинг и решителни действия на политиката Прекомерни дисбаланси
ES
Прекомерни дисбаланси, които изискват спешни действия на политиката (специфичен мониторинг)
  SI HR, IT, SI BG, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT
Процедура при прекомерен дисбаланс Процедура при прекомерен дисбаланс Прекомерни дисбаланси, които изискват решителни действия на политиката и задействане на Процедурата при прекомерен дисбаланс Прекомерни дисбаланси с план за корективни действия (Процедура при прекомерен дисбаланс)

Източник: ЕСП.

56

От 2013 г. насам общото между различните класификации е наличието на категория, при която са установени прекомерни дисбаланси, но Комисията не е изискала задействането на ППД. Тази възможност не е изрично предвидена в Регламента за ПМД (вж. каре 3). От документацията на Комисията не става ясно от къде е дошла тази практика на установяване на прекомерни дисбаланси без отправяне на препоръка за задействането на ППД, и изглежда че това е решение на политическо равнище. Досега Комисията винаги е избягвала да препоръчва задействане на ППД, без да има ясно основание за това (вж. точка 63).

Каре 3

Кога следва да бъде задействана ППД?

В член 2 от Регламента за ПМД, се дава определение само за „дисбаланси“ и „прекомерни дисбаланси“.

От член 7, параграф 1, относно стартирането на ППД: „Ако въз основа на задълбочения преглед, посочен в член 5, Комисията смята, че съответната държава-членка е засегната от прекомерни дисбаланси, тя информира за това Европейския парламент, Съвета и Еврогрупата.“ В член 7, параграф 2 се посочва, че Съветът „може да“ задейства процедурата, като се прецизира, че това става по преценка на Съвета.

Според Комисията обаче, тя разполага с правото на преценка дали да препоръча ППД, дори ако счита, че дадена държава членка е засегната от прекомерни дисбаланси. Предполага се, че базира тълкуването си на член 121, параграф 4 от Договора за функционирането на ЕС, който гласи следното:

„Когато се установи, в рамките на процедурата, посочена в параграф 3, че икономическите политики на дадена държава-членка не са съобразени с общите насоки, посочени в параграф 2, или че могат да нарушат правилното функциониране на икономическия и паричен съюз, Комисията може да отправи предупреждение до съответната държава-членка.“

Връзката между анализа и категорията дисбаланси често е неясна

57

В член 5, параграф 2 от Регламента за ПМД се посочва, че ЗП „включва оценка дали […] държава членка е засегната от дисбаланси и дали тези дисбаланси са прекомерни“. Това означава, че Комисията трябва да посочи ясна връзка между икономическия анализ и избраната категория дисбаланси.

58

На практика ЗП не съдържат никакво заключение относно класифицирането на дисбалансите на държавите членки. Вместо това, тази информация се съдържа в придружаващото съобщение на Комисията. Освен това Сметната палата установи, че препоръчаните заключения относно дисбалансите не винаги са ясно базирани на извършения в съответния ЗП анализ. Например:

  1. През 2015 г., след препоръка от ГД „Икономически и финансови въпроси“, България е преместена с три равнища нагоре от категория „дисбаланси, които изискват мониторинг и действия на политиката“ на категория „прекомерни дисбаланси, които изискват специфичен мониторинг и решителни действия на политиката“. Решението за това се основава до голяма степен на фалита на една банка през 2014 г. и свързаните с това опасения на Комисията за финансовата нестабилност. Класификацията се е запазила през 2016 г., въпреки че ЗП от същата година показва, че никой от установените през 2015 г. финансови рискове не се е проявил.
  2. През 2015 г., по препоръка на ГД „Икономически и финансови въпроси“ за ескалиране на процедурата, Франция е преместена с едно ниво нагоре до „прекомерни дисбаланси, които изискват специфичен мониторинг и решителни действия на политиката“. Според Сметната палата обаче в ЗП не са установени значителни промени през годините във факторите, които са в основата на оценката. В същото време, въпреки че и Франция е подложена на процедура при прекомерен дефицит (корективните мерки на ПСР), това не е ескалирало, независимо че думата „прекомерни“ се е появила само в ЗП по отношение на фискалните дефицити.
  3. В ЗП от 2016 г. за Обединеното кралство (в рамките на EDP от 2008 г.) е направено заключението, че не съществуват дисбаланси, а в ДМП от 2017 г. за Обединеното кралство дори не се изисква извършването на ЗП. Това става въпреки установяването в ЗП от 2016 г. на постоянно голям дефицит по текущата сметка (най-големият в ЕС през тази година) и непрекъснат ръст на цените на жилищата от 2013 г. от вече завишени нива.
59

Положението се влошава през 2017 г., когато подробно изготвени ЗП са заменени от „резюмета“ в докладите за отделните държави (вж. точка 69).

60

Времето на публикуване показва, че задачите за анализ и класификация също са функционално отделени. През 2012 г., 2014 г. и 2017 г. задълбочените прегледи и съобщенията за класификацията са публикувани в един и същ ден, а през 2013 г. и 2016 г. първо са публикувани ЗП, а две седмици по-късно е публикувана класификацията на дисбалансите. През 2015 г. класификацията на дисбалансите е публикувана един ден преди ЗП.

През по-късните етапи процесът е по-скоро политически, отколкото технически

61

Понастоящем Комисията използва многоетапен процес за класифициране на дисбалансите. Най-напред служителите на Комисията изпращат писмено становище до комисаря по икономическите и финансови въпроси относно класификацията на всяка държава членка, която е предмет на задълбочен преглед. Сметната палата установи, че тези предложения предоставят ясни технически указания и са последователни за различните държави и през различните периоди.

62

След разглеждането им от кабинета на комисаря, а от 2014 г. насам — и от този на заместник-председателя, отговарящ за еврото и социалния диалог (който носи съвместна отговорност за ПМД), проект за съобщение се предава за проверка на кабинетите на всички комисари, и накрая за приемане — на колегиума на членовете на Комисията.

63

В периода 2012—2016 г. в няколко държави членки са били установени прекомерни дисбаланси при 16 случая. Въпреки това, колегиумът не е изпратил предложение за ППД на Съвета. По време на одита на Сметната палата Комисията представи твърде малко доказателства, които да поясняват защо колегиумът не е предложил ППД.

64

Систематичното незадействане на ППД е отслабило надеждността и ефективността на ПМД. Това е гледната точка и на редица заинтересовани страни, които докладват, че незадействането е навредило на процедурата по отношение на нейната способност да се справя с дисбалансите и на нейната възпираща стойност. В доклада на петимата председатели24 също се предлага пълноценно прилагане на ПМД, включително задействане на ППД. Освен това ЕЦБ е заявила, че е необходимо пълноценно и ефективно използване на всички инструменти, които са на разположение в рамките на ПМД, включително корективната част, и е повторила това при няколко случая25.

65

Други заинтересовани страни посочват, че използването на ППД при обстоятелства, които не са ясно определени, също биха се отразили на нейната надеждност, както и че тя следва да бъде използвана само при много ясни обстоятелства.

66

Регламентът за ПМД изцяло поверява на Комисията класификацията на дисбалансите. Сметната палата обаче установи някои слабости в начина, по който това се прави:

  1. На първо място, Сметната палата не получи доказателства, че колегиумът и кабинетите разполагат с официална процедура за разглеждане на препоръките на ГД „Икономически и финансови въпроси“ и документиране на кореспонденцията.
  2. На второ място, преди 2017 г. проектът за съобщение относно дисбалансите се предоставя много късно на колегиума. Това представлява нарушение на вътрешните правила на Комисията, които следва да осигуряват на колегиума възможност за достатъчно обмисляне на неговите решения.
  3. На трето място, понастоящем няма ясни писмени насоки относно обстоятелствата, при които Комисията може да реши да предложи задействане на ППД.

Значимостта на ЗП е намаляла значително с времето Качеството на анализите остава добро, но някои основни аспекти на ЗП се нуждаят от подобрение

67

В настоящия раздел се прави преглед на променящото се представяне на ЗП и на качеството на аналитичните инструменти и икономическия анализ на Комисията, използвани за идентифициране и оценка на дисбалансите.

Значимостта на ЗП е намаляла значително с времето

68

Границите между ЗП и годишните доклади по държави стават все по-неясни. Комисията е положила усилия да рационализира своите анализи и препоръки по политиките към държавите членки в общата рамка на Европейския семестър за координация на политиките. Въпреки това, сливането на ЗП с докладите по държави е намалило акцента върху ПМД и нейната специфична цел за откриване и предотвратяване на дисбаланси.

69

През първите три години ЗП е бил самостоятелен документ, предоставян главно от ГД „Икономически и финансови въпроси“, с принос от ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и други генерални дирекции. През 2015 г. той е станал раздел 2 от доклада по държави, останалата част от който е резултат от анализ, който преди това е бил включен в работен документ на службите на Комисията (който вече не се изготвя) за оценка на НПР на държавата членка в рамките на Европейския семестър. В резултат на сливането, от ЗП е отпаднал разделът „Предизвикателства пред политиките“ (обобщение на ключовите макроикономически предизвикателства и възможните отговори). Освен това наименованията, използвани в докладите по държави, сега са стандартизирани и поради това не отразяват сериозността на дисбалансите в съответната държава членка.

70

През 2016 г. премахването на раздела „Предизвикателства пред политиките“ е частично компенсирано чрез добавянето на „матрица за оценка на ПМД“, полезна таблица, в която са обобщени основните констатации от ЗП. Тази таблица обаче не предоставя никакво указание за възможните мерки за преодоляване на предизвикателствата, установени при ЗП.

71

Форматът на докладите по държави е допълнително изменен през 2017 г.: освен че те стават по-къси като цяло, Комисията ограничава ЗП до матрицата за оценка на ПМД и кратко представяне на основните констатации (раздел 3). Подробности за всички основни въпроси, включително макроикономическите дисбаланси, засягащи съответната държава членка, са представени по теми в раздел 4 „Приоритети на реформите“. Със звездичка в заглавието са обозначени темите, които са от значение за ПМД, и които допринасят за обобщението в раздел 3.

72

Тези промени във формàта са били инициирани от Генералния секретариат на Комисията, чиято роля в процеса е нараснала с течение на времето. Генералният секретариат понастоящем също така ръководи изготвянето на докладите по държави чрез национални екипи, организирани във всички структури на Комисията. ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ вече участва в по-голяма степен в анализа26, по-специално относно заетостта и социалните тенденции, а задълбоченият преглед/докладът по държави вече в по-малка степен е продукт на ГД „Икономически и финансови въпроси“. Заинтересованите страни докладват, че тези промени са довели до намаляване на видимостта на ПМД.

73

След сливането съобщението относно ЗП беше заменено с много по-обширна комуникация относно докладите по държави. За да се справи с този проблем, през юни 2015 г. ГД „Икономически и финансови въпроси“ публикува преглед на констатациите от ЗП от тази година27, за да очертае тенденциите, които са общи за всички държави, и са свързани с променящата се икономическа конюнктура. Подобен преглед обаче не е публикуван през 2016 г., нито до момента през 2017 г.

74

Анализът на макроикономическите дисбаланси вече е част от общия анализ на структурните проблеми в дадена държава членка. По този начин дисбалансите са загубили част от значимостта, която са имали, когато ЗП е бил отделен документ. Това затруднява разграничаването на проблемите между краткосрочни (свързани с дисбаланси) и дългосрочни (свързани с растеж).

75

Накратко, усилията за рационализиране на Европейския семестър са намалили видимостта на ПМД. Ефективната комуникация обаче е от основно значение за общественото разбиране на процедурата и предизвикателствата, които представляват макроикономическите дисбаланси за държавите членки. Засилената комуникация е необходима също и за подобряване на националната ангажираност по отношение на ПМД. Тази гледна точка беше многократно подчертавана от заинтересованите страни по време на информационните посещения на Сметната палата.

Въпреки доброто качество на анализа, някои аспекти на ЗП се нуждаят от подобрение

76

През ноември 2016 г., пет години след въвеждането на ПМД, ГД „Икономически и финансови въпроси“ публикува документ, озаглавен „Процедурата при макроикономически дисбаланси — обосновка, процес, прилагане: сборник“. До голяма степен сборникът използва аналитична информация, представена пред комитети на Съвета или публикувана по-рано в различни формати. Консолидирането на цялата рамка в тази публикация, макар и със закъснение, е положителна стъпка, тъй като помага на държавите членки и на другите заинтересовани страни да разберат ПМД и, по-специално, основанията за вземането на някои решения.

77

Сборникът описва някои аналитични инструменти, използвани от ГД „Икономически и финансови въпроси“ при оценката на макроикономическите дисбаланси. Той обаче би могъл да бъде подобрен допълнително чрез включването на информация относно инструментите, използвани от Комисията при други периодични анализи, например на стабилността на банковата система, на тенденциите във връзка с ПМД на пазара на труда и на качеството на политиките за пазара на труда.

78

Стандартите за анализ при ЗП като цяло са добри, според заинтересованите страни и експертите, с които се консултира Сметната палата. Комисията взема предвид всички специфични за дадена държава обстоятелства и друга актуална информация, представена от държавите членки. Според някои държави членки беше необходимо да се подобри обменът на информация, а Комисията неотдавна положи усилия в това отношение.

79

Проучването на Сметната палата сред членовете на КИП потвърди тези констатации. По-голямата част от респондентите (89 %) са описали качеството на ЗП на своята държава членка като „добро“, а 11 % са избрали „средно“. Никой не е описал качеството като „много добро“, „слабо“ или „много слабо“ (вж. фигура г в приложение VI). В сравнение с подобни доклади от партньорски институции, 68 % от членовете на КИП са избрали отговора „без промяна“, 26 % — че ЗП са станали по-добри, а 5 % — че са станали по-лоши (вж. фигура ф в приложение VI). Всички респонденти изразяват съгласие, че ЗП са взели предвид съответната специфична за отделните държави информация (53 % „до голяма степен“, 47 % „до известна степен“, вж. фигура д в приложение VI).

80

В сравнение с докладите на други международни организации (МВФ, ОИСР), които използват „тематичен“ подход, ЗП често разглеждат едни и същи въпроси година след година. Дори да се приеме за факт, че някои дисбаланси са устойчиви и не могат да бъдат пренебрегнати, това често води до повтарящ се анализ с малка добавена стойност и послание, което остава до голяма степен същото от една година към следващата.

81

Регламентът за ПМД изисква от Комисията да взема под внимание „тесните търговски и финансови взаимовръзки между държавите-членки и ефектите на разпространение на националните икономически политики.“28 Комисията е разработила няколко икономически инструмента29, насочени към тези въпроси.

82

Въпреки това, анализът на ефектите на разпространение30 често е слаб. В четирите избрани държави членки това се прилага до известна степен непоследователно. Например до 2014 г. беше отделяно само бегло внимание на разпространяването на проблемите от една държава към друга31 (ефекти на разпространение, идващи отвън) в Словения. В България не е отделяно внимание на общите пазарни условия за страната като малка държава членка извън еврозоната. Неотчитането на ефектите на разпространение води до прекалено съсредоточаване на Комисията върху вътрешноприсъщи за дадена държава членка промени.

83

От 2015 г. насам съществува политика изходящите ефекти на разпространение да се включват в ЗП на петте най-големи държави членки на еврозоната. Сметната палата приветства това развитие.

84

Входящите ефекти на разпространение са споменати във всички ЗП в извадката за всички години, въпреки че обхватът и детайлността им варират. Например, верижният ефект на разпространяване на проблемите от една държава към друга не е разгледан подробно дори през 2012 г. и 2013 г., когато спредовете по държавните ценни книжа32 са особено високи.

85

В заключение, що се отнася до ефектите на разпространение, използваните аналитични инструменти не винаги са част от анализа по държави. Беше отбелязано обаче известно подобрение, по-конкретно чрез публикуването на матрицата за оценка на ПМД от 2016 г. нататък.

86

ЗП по принцип не правят оценка на това как фискалната политика оказва влияние върху външните дисбаланси. Единствената държава членка, която е получила цялостна оценка за момента, е Германия, която разполага с голям излишък по текущата сметка. Не съществува обаче подобен анализ за държави със структурен дефицит по текущата сметка, голяма отрицателна нетна международна инвестиционна позиция, или проблеми, свързани с конкурентоспособността (вж. каре 4). Що се отнася до фискалната политика, ЗП са ограничени главно до кратко обсъждане на развитието на дълга в публичния сектор.

Каре 4

Външните дисбаланси и фискалната политика

В своите задълбочени прегледи за 2015 и 2016 г. Комисията направи обстоен анализ на излишъците по текущата сметка на Германия и стигна до извода, че страната следва да използва своето фискално пространство (своя капацитет да харчи повече, без да нарушава критериите на ПСР) с цел повишаване на вътрешното търсене и увеличаване на публичните инвестиции. През 2016 г. Съветът смекчи предложението на Комисията чрез заличаване на част от препоръката относно фискалното пространство.

През 2017 г. разделът за ЗП от доклада за Германия съдържа и анализ33 на положителните ефекти на разпространение, които една експанзионистична фискална политика би имала върху еврозоната. Комисията отново прикани Германия да използва фискални инструменти, за да уравновеси отново текущата си сметка и да помогне на други държави да балансират своя външен дефицит. Позоваването на въздействието на фискалните политики върху външните дисбаланси и конкурентоспособността беше важно развитие.

Независимо от горепосоченото, Комисията не е анализирала връзката между фискалната политика и слабото външно салдо в други системни държави членки (по-специално Испания и Франция), нито е препоръчала те да затегнат фискалната си политика, за да създадат благоприятни условия за външно уравновесяване.

През 2015 г. в ЗП за Испания беше оценено като трайно подобрението на номиналната текуща сметка. По този начин той пренебрегва важни цикличните компоненти, като например обезценяването на еврото, мерките на ЕЦБ, които са допринесли за понижаване на лихвените проценти по външния дълг, както и намалените разходи за внос поради много по-ниски цени на петрола. В своя ЗП от 2016 г. Комисията се възползва от подобрението в номиналното външно салдо, за да избегне обсъждането на развитието на структурната текуща сметка. Голямата отрицателна нетна международна инвестиционна позиция беше многократно посочена като проблем, но не е направена връзка с фискалната политика на Испания, която вече е била експанзионистична, независимо от неотдавнашното завръщане към растеж с по-бързи темпове от потенциалния темп на растеж.

В своя ЗП за Франция за 2017 г. Комисията е установила слабости при конкурентоспособността и намаляващ пазарен дял на износа за ключови търговски партньори, но не е анализирала възможността за използване на фискалната политика за насърчаване на външното уравновесяване и прехвърляне на ресурси към търгуемия сектор.

87

В случая на Словения и България, Сметната палата установи слабости в анализа на дисбалансите и произтичащите от него препоръки по политиките (вж. каре 5).

Каре 5

Примери за слабости при анализа на дисбалансите l

➢ По темата за реформата на пазара на труда ЗП за Словения от 2013 г. предупреждава, че рязкото увеличение на минималната работна заплата би оказало значително отрицателно въздействие върху работните места, с евентуално забавяне на възстановяването на заетостта, засилване на натиска върху заплатите след възобновяването на икономическия растеж, а следователно и с евентуален риск от допълнително намаляване на конкурентоспособността. В Съобщението относно класификацията на Комисията от 2013 г. увеличаването на минималната работна заплата беше посочено като една от причините за промяната на класификацията на ПМД за Словения към „прекомерни дисбаланси“.

Редица факти подсказват необходимостта Комисията да покаже по-голяма предпазливост при своята оценка:

  • степента на въздействие се основава на документ34, използващ данни от 2008 г. за прогнозна оценка само на постоянната еластичност на търсенето на пазара на труда. При други изследвания35, които са били на разположение по същото време, се заключава, че въздействието от увеличаването на минималната работна заплата би било много по-малко.
  • За да разбере въздействието общо върху заетостта и конкурентоспособността Комисията не е взела предвид разпределението по сектори на заетите лица, получаващи минимална работна заплата.
  • Оценката на въздействието за Словения е много по-различна от тази за други сравними държави членки, в които се наблюдават по-големи увеличения на минималната работна заплата, по-голям обхват на служители и сходно съотношение между минималната работна заплата и средната работна заплата (напр. България).

Мрачната прогноза за заетостта за Словения в крайна сметка не се е осъществила, което кара ОИСР да заключи, че36: Резултатите остават в съответствие с прогнозите за (умерено) отрицателно въздействие.

➢ В ЗП относно Словения от 2013 г. се твърди, че държавните банки страдат често от неоптимално корпоративно управление и се заключава, че приватизацията ще спомогне за преодоляване на явните недостатъци на корпоративното управление, но без да се дават конкретни примери за тези управленски проблеми.

➢ В своя ЗП за България от 2015 г. Комисията отбелязва, че банките, собственост на местни лица, са начислявали средно по-високи лихви върху корпоративните заеми, които са отпускали, и прави извод, че това показва разлики с останалата част на банковата система не само по отношение на средното кредитно качество на кредитополучателите, но също така по отношение на стандартите на управление, практиките за гарантиране на договори за кредит, вида обезпечение и съществуващия риск на портфейла. Отново липсва допълнителен анализ или доказателства в подкрепа на този извод.

Комисията продължи с констатацията, че банките, собственост на местни лица, отчитат по-високо качество на активите от това на банките, собственост на чуждестранни лица, и изрази опасения относно ефективността на банковия надзор. Въпреки че този факт може би отразява незадоволителни практики на отчитане и риска от скрити загуби, той все пак не подкрепя извода относно различията в стандартите на управление, поемането на гаранции и обезпечението.

ДМП и таблото с показатели имат ограничена роля в рамките на ПМД

88

Настоящият раздел разглежда добавената стойност на ДМП в рамките на ПМД и характеристиките на таблото с показатели при ролята им за улесняване на ранното установяване на дисбалансите.

89

Дължината на текста на ДМП почти се е удвоила от началото на ПМД (вж. фигура 6).

Фигура 6

Дължина на текста на ДМП, 2012—2017 г.

Източник: ЕСП.

90

Въпреки това, не се наблюдава съответно подобрение в качеството на оценката, тъй като документът все още до голяма степен е описателен37:

  1. В първата част на ДМП се описват предимно общите тенденции в различните икономики и как са се развили различните табла с показатели. Това става без да бъдат разгледани последиците от тези промени (ефекти на разпространение или причинни фактори) в по-голяма дълбочина и без да се търсят движещите сили на някои тенденции;
  2. Втората част на ДМП се състои само от описание на таблото с показатели и кратка оценка по държави на рисковете от дисбаланси и корекциите.
91

Непосредствената полза от ДМП за идентифициране на държавите членки, изложени на риск да бъдат засегнати от дисбаланси, което изисква изготвянето на ЗП, е неутрализирана от практиката на Комисията да изисква задължителни ЗП за държавите членки, в които са били установени дисбаланси през предходната година (вж. приложение IX). Инерцията, която се дава на процеса, е показана във фигура 7.

Фигура 7

Държави членки — обект на ЗП (2012—2017 г.)

Забележка: Звездичките обозначават държавите членки без дисбаланс в годината на ЗП.

Източник: ЕСП.

92

Таблото с показатели на ДМП не е разработено достатъчно добре, за да способства за ранното установяване на (влошаващи се) макроикономически дисбаланси:

  1. то е ретроспективно, като се основава на данни отпреди две години;
  2. много показатели са или плъзгащи се средни стойности, или променливи на наличностите (вж. таблица 4), което забавя тяхното коригиране или актуализиране с последните промени.

Таблица 4

Показатели, изчислени като плъзгащи се средни стойности и променливи на наличностите, 2014—2017 г.

Характеристики Показател
3-годишни плъзгащи се средни стойности Салдо по текущата сметка (% от БВП)
Реален ефективен обменен курс (42 търговски партньори, дефлатор на ХИПЦ)
Индекс на номиналните разходи за труд за единица продукция (2010 г. = 100)
Равнище на безработица
Дял на заетост (% от общото население на възраст 15—64 години, в процентни пункта)
Дял на дълготрайната безработица (% от активното население на възраст 15—74 години, в процентни пункта)
Дял на младежката безработица (% от активното население на възраст 15—24 години, в процентни пункта)
5-годишни плъзгащи се средни стойности Пазарен дял на износа (% от световния износ)
Променливи на наличностите Нетна международна инвестиционна позиция (% от БВП)
Дълг на частния сектор, консолидиран (% от БВП)
Брутен дълг на сектор „Държавно управление“ (% от БВП)

Източник: ЕСП.

93

Някои важни показатели, които са от значение за откриването на дисбаланси, не са изрично включени в таблото с показатели. Примерите за това включват инфлация, корпоративна рентабилност и необслужвани заеми.

94

Таблото с показатели беше преразгледано много пъти, като бяха направени промени в броя, вида и представянето на показателите. За последен път то беше преразгледано през 2016 г., когато три социални показатели38, които до този момент бяха със статус „спомагателни“, са включени в таблото с водещи показатели. Тези три показателя обаче са тясно взаимосвързани и не са от голяма полза за ранното установяване на дисбаланси, тъй като отразяват последиците от икономически сътресения. Респондентите от проучването на КИП (вж. фигура в в приложение VI) и голяма част от заинтересованите страни изразиха становището, че тези показатели не са довели до подобрение на таблото.

95

Таблото с показатели носи ограничена полза на етапа на ДМП и никаква след това. Както може да се очаква, Сметната палата установи пряка връзка между броя на „мигащите“ показатели (тези, които надвишават праговата стойност) и решението за извършване на ЗП и класификацията на дисбалансите. И в двата случая обаче статистическата връзка е много слаба (вж. фигура 8), което потвърждава, че решението за извършване на ЗП не е механично следствие от таблото с показатели. Освен това, Комисията не използва показателите от таблото за своя анализ в ЗП, а разчита на по-широк набор от аналитични инструменти, както и на по-актуални данни39.

Фигура 8

Връзка между броя на „мигащите“ показатели и а) извършването на ЗП; б) класификацията на дисбалансите, 2012—2017 г.

Забележка: Черните точки представляват средната стойност. Категорията „Прекомерни дисбаланси с ППД“ не е представена, тъй като нито една държава членка все още не е била поставена в тази категория.

Източник: ЕСП.

96

Въпреки своята ограничена роля в процеса на вземане на решения, дискусиите със заинтересованите страни показаха, че таблото с показатели получава голямо публично внимание, тъй като броят на „мигащите“ показатели лесно може да бъде представен. Въпреки това незапознатите с материята читатели може да не получат пълна представа за естеството и подробната характеристика на дисбалансите в дадена държава членка, ако разчитат на броя на „мигащите“ показатели, вместо на изчитане на целия ЗП. Включването от 2016 г. насам на таблото с показатели като приложение към докладите по държави може да засили погрешното впечатление, че то е от основно значение за оценката на сериозността на дисбалансите.

Заключения и препоръки

97

Общото заключение на Сметната палата е, че като цяло ПМД е добре разработена, но Комисията не я прилага по начин, който да гарантира ефективно предотвратяване и коригиране на дисбалансите. Следователно Комисията трябва значително да подобри определени аспекти на осъществяваното от нея управление на ПМД. Неотдавна бе направена стъпка напред с разглеждането на въпроса за разпространението на последиците от строгата фискална политика в някои държави членки при наличие на спад в производството в еврозоната.

Изпълнение на специфичните препоръки по ПМД

98

Изпълнението на специфичните препоръки по ПМД от държавите членки е слабо (вж. точка 33).

99

Едва след изготвянето на СП Комисията взема решение кои от тях са свързани с ПМД. Дори и тогава това етикетиране не е целесъобразно в някои случаи, тъй като връзката с анализа на ЗП в най-добрия случай е частична или далечна. Препоръките, определени като свързани с ПМД, често са смесица от мерки за справяне със структурни въпроси, свързани с потенциалния растеж, и мерки за преодоляване на макроикономическите дисбаланси в краткосрочен и средносрочен план. Понякога СП по ПМД дори не са свързани с макроикономически дисбаланси (вж. точки 3538; 43).

100

След процеса на опростяване през 2015 г. СП по ПМД вече са по-кратки и по-общо формулирани в сравнение с преди. Това затруднява в още по-голяма степен оценката на тяхното изпълнение и на приноса им за премахване на дисбалансите. Срокът за изпълнението им често е много кратък (вж. точки 3942; 5152).

101

На последно място, липсва систематична предварителна или последваща оценка на икономическото въздействие на СП по ПМД (вж. точки 4446).

Препоръка 1

  1. Комисията следва систематично да обвързва специфичните препоръки по ПМД с макроикономическите дисбаланси, установени при зъдълбочения анализ. Мерките, включени в СП по ПМД, следва да бъдат достатъчно подробни, за да може тяхното изпълнение да доведе до съществено и осезаемо намаляване на дисбалансите.
  2. Комисията следва също така да прави ясно разграничение между действия по политиките, свързани с ПМД, които са насочени към намаляване на дисбалансите в краткосрочен и средносрочен план с оглед избягване на кризи, и реформи, насочени към предотвратяване на натрупването на дисбаланси чрез стимулиране на потенциала за растеж в дългосрочен план.
  3. Винаги, когато това е възможно, Комисията следва да извършва предварителни и последващи оценки на въздействието върху дисбалансите от действията по политиките, определени в СП по ПМД.
  4. Комисията следва да осигурява реалистични срокове, които да улесняват изпълнението на специфичните препоръки по ПМД.

Тези мерки следва да бъдат въведени за цикъла на ПМД за 2019 г. (който започва през есента на 2018 г.).

Класификация на дисбалансите

102

В самите ЗП не се съдържа никакво заключение относно класификацията на дисбалансите за държавите членки. Освен това, връзката между икономическия анализ в задълбочения преглед и класификацията на дисбалансите невинаги е ясна. Проблемът се е влошил, след като пълноценните задълбочени прегледи са били заменени с „резюмета“ в рамките на докладите по държави (вж. точки 5760).

103

Службите на Комисията използват ясен набор от критерии, когато предлагат на колегиума как да бъдат класифицирани дисбалансите. Въпреки това, одитните доказателства показват, че липсва официална процедура за вземане на решения на политическо равнище и че Комисията понякога нарушава своите собствени вътрешни правила (вж. точки 6162; 66).

104

Комисията никога не е предлагала задействане на ППД, въпреки че няколко пъти е обмисляла да направи това. Тълкуването на Регламента за ПМД от страна на Комисията е, че установяването на прекомерни дисбаланси не я задължава непременно да предложи задействане на процедурата при прекомерен дефицит (вж. точки 6365).

Препоръка 2

  1. Според изискванията на Регламента за ПМД, в задълбочените прегледи Комисията следва да представя ясна оценка на сериозността на дисбалансите, пред които е изправена дадена държава членка.
  2. Комисията следва да приеме, публикува и прилага ясни критерии и процедури за класификация на дисбалансите.
  3. Освен ако няма особени обстоятелства, Комисията следва да препоръча задействането на ППД, когато има доказателства, че в дадена държава членка се наблюдават прекомерни дисбаланси, особено в случаите на висок риск от нестабилност, когато дисбалансите са трайни или са имали ефекти на разпространение, или когато коригиращите мерки са били незадоволителни. Ако при определени обстоятелства Комисията използва своите правомощия, по собствена преценка да се въздържи от предприемането на тази стъпка, тя следва ясно и публично да обясни причините за това.

    Тези мерки следва да бъдат въведени за цикъла на ПМД за 2019 г. (който започва през есента на 2018 г.).

  4. В контекста на прегледа на ПМД за 2019 г. Комисията следва да предложи изменения на Регламента за ПМД, чрез които да кодифицира обстоятелствата, при които Комисията може да не препоръчва задействане на ППД, дори когато е стигнала до заключението, че дадена държава членка е изправена пред прекомерни дисбаланси.

Характеристики на задълбочените прегледи

105

От 2015 г. насам задълбочените прегледи постепенно остават на заден план в докладите по държави, които основно се занимават с общата икономическа координация на структурните политики, а границите между двата документа стават все по-неясни. През 2017 г. подробните анализи на всички основни въпроси, засягащи дадена държава членка, са обединени в един общ раздел от доклада за държавата, където са разделени по теми, като се посочват темите, свързани с ПМД (вж. точки 6872).

106

Тези промени са довели до намаляване на видимостта на ПМД и правят все по-трудно идентифицирането на предизвикателствата, свързани с ПМД. Съкращаването на ЗП е отслабило още повече връзката между икономическия анализ и класификацията на дисбалансите и произтичащите от тях СП по ПМД (вж. точки 59; 7375).

107

Освен това, таблото с показатели не е от решаващо значение за ЗП, но неговото включване от 2016 г. насам като приложение към докладите по държави оставя впечатлението, че това е така (вж. точки 9596).

Препоръка 3

  1. С цел да представя ясна оценка на степента на сериозност на макроикономическите дисбаланси, пред които е изправена дадена държава членка и да улеснява идентифицирането на най-подходящите ответни мерки, Комисията следва да предоставя подробен задълбочен преглед като самостоятелен документ с дължина на текста и степен на детайлност, които да отразяват сериозността на ситуацията и предизвикателствата пред политиките.
  2. Комисията следва да не публикува таблото с показатели със ЗП, а да предоставя достъп до база данни със специфични за всяка държава променливи, които действително се използват при анализа.

Тези мерки следва да бъдат въведени за цикъла на ПМД за 2019 г. (който започва през есента на 2018 г.).

Признаване на въздействието на фискалната политика върху външните дисбаланси и конкурентоспособността

108

Въпреки някои ежегодни повторения ЗП обикновено съдържат добър стандарт на анализа. Въздействието на фискалната политика върху външните дисбаланси обаче невинаги е част от анализа или невинаги се взема предвид при формулирането на СП по ПМД, дори когато при ЗП бъдат установени дисбаланси във външните позиции, които са тясно свързани с фискалната политика. Комисията е запозната с тези връзки, но като цяло счита, че фискалните въпроси са обхванати от ПСР. ПСР обаче се ограничава до фискалната устойчивост, не разглежда въздействието на фискалната политика върху външните дисбаланси и не коментира фискалната политика на държавите членки, които отговарят на критериите за устойчивост (вж. точки7880, 86—87).

Препоръка 4

Когато е уместно, Комисията следва систематично да анализира в своите задълбочени прегледи въздействието на фискалната политика върху външните дисбаланси и конкурентоспособността, както и да използва ПМД за отправяне на препоръки към държавите членки, когато фискални въпроси засягат пряко външните дисбаланси. Това следва да се прилага както за държавите членки с големи излишъци по текущата сметка, така и за тези с големи дефицити.

Тази мярка следва да бъде въведена за цикъла на ПМД за 2019 г. (който започва през есента на 2018 г.).

Общото измерение на еврозоната

109

ПМД е прекалено съсредоточена върху отделните икономики и недостатъчно върху ефектите на разпространение. В резултат на това СП по ПМД не насърчават в достатъчна степен действията по политиките с положително въздействие върху други държави членки, нито симетричното възстановяване на равновесието в еврозоната (вж. точки 8185).

110

СП невинаги са съобразени с препоръките на Комисията за еврозоната като цяло (вж. точки 4750).

Препоръка 5

  1. Чрез ПМД Комисията следва да отделя систематично внимание на политиките с междудържавно въздействие, които могат да подобрят симетричното възстановяване на равновесието в еврозоната.
  2. Комисията следва да съгласува специфичните препоръки по ПМД със своите препоръки за еврозоната, свързани с дисбалансите, включително когато е уместно и относно общата фискална позиция.

Тези мерки следва да бъдат въведени за цикъла на ПМД за 2019 г. (който започва през есента на 2018 г.).

Видимост на ПМД и комуникация

111

Ефективната комуникация е от решаващо значение за повишаването на обществената информираност относно ПМД и нейната специфична цел за разкриване, облекчаване и предотвратяване на макроикономически дисбаланси, както и на предизвикателствата, произтичащи от дисбалансите за държавите членки. Засилена комуникация е необходима също и за подобряване на националната ангажираност по отношение на ПМД (вж. точки 16; 5456; 6872; 8891; 9496).

Препоръка 6

Комисията следва да отдаде по-голямо значение на ПМД като:

  1. да се позовава по-често на процедурата в комуникацията си с държавите членки;
  2. следи за това съответните членове на Комисията да бъдат на разположение на парламентите на държавите членки, когато Комисията е оценила като прекомерни дисбалансите, така че те да могат да обяснят причините за нейните решения и съответните препоръки по политиките.

Тези мерки следва да бъдат въведени за цикъла на ПМД за 2019 г. (който започва през есента на 2018 г.).

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Baudilio TOMÉ MUGURUZA — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 28 ноември 2017 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE
Председател

Приложения

Приложение І

Подробна схема на процедурата при макроикономически дисбаланси

Източник: ЕСП.

Приложение II

Списък на публикувани документи, които са от значение за ПМД

Източник: ЕСП.

Приложение III

Настоящият набор от водещи показатели

Показатели Индикативни прагове
Салдо по текущата сметка, в % от БВП
(средна стойност за три години)
- 4/6 %
Нетна международна инвестиционна позиция (% от БВП) - 35 %
Реален ефективен обменен курс, 42 търговски партньори, дефлатор на ХИПЦ,
(тригодишно изменение в %)
± 5 % (в еврозоната)
± 11 % (извън еврозоната)
Пазарен дял на износа,% от световния износ
(петгодишно изменение в %)
- 6 %
Индекс на номиналните разходи за труд за единица продукция (2010 г. = 100)
(тригодишно изменение в %)
9 % (в еврозоната)
12 % (извън еврозоната)
Индекс на цените на жилищата (2010 = 100), дефлирани
(едногодишна промяна в %)
6 %
Кредитни потоци в частния сектор, консолидирани
(% от БВП)
14 %
Дълг на частния сектор, консолидиран
(% от БВП)
133 %
Брутен дълг на сектор „Държавно управление“
(% от БВП)
60 %
Равнище на безработица (средна стойност за 3 години) 10 %
Общо задължения на финансовия сектор, неконсолидирани
(едногодишно изменение в %)
16,5 %
Дял на заетост — % от общото население на възраст 15—64 години
(тригодишно изменение в процентни пункта)
- 0,2 пп
Дял на дълготрайната безработица — % от активното население на възраст 15—74 години
(тригодишно изменение в процентни пункта)
0,5 пп
Дял на младежката безработица — % от активното население на възраст 15—24 години
(тригодишно изменение в процентни пункта)
2 пп

Източник: ЕСП.

Приложение ІV

Избор на държави членки за одитната извадка

Извадката е съставена въз основа на първите четири години от прилагането на ПМД и ограничен списък на държави членки, от който са изключени:

  • Държавите членки, за които не е бил изготвен ЗП през първите четири години:
    • Държавите членки, които са включени в програма за икономически корекции, когато не са включени в ПМД през периода на програмата: Ирландия, Гърция, Кипър, Португалия, Румъния;
    • Държавите членки, за които поне през една година в ДМП е направено заключението, че не са били засегнати или изложени на риск да бъдат засегнати от дисбаланси: Чешката република, Дания, Германия, Естония, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Словакия;
  • Държавите членки, за които оценката е стабилна: Белгия, Унгария, Финландия, Швеция, Обединеното кралство;
  • Хърватия, която едва наскоро се присъедини към Европейския съюз.

Остават България, Испания, Франция, Италия и Словения.

Тъй като Франция и Италия бяха избрани за одит по EDP и имат някои общи характеристики (по-големи и дългогодишни държави членки, които са част от еврозоната), Сметната палата реши да изключи едната от тях. Франция беше избрана поради по-големите различия в своята оценка за дисбалансите.

Окончателният списък беше представителна извадка от големи и малки държави членки, както във, така и извън еврозоната.

Въпреки малкия си размер, извадката от четири държави членки включва приблизително една четвърт от населението и от БВП на ЕС.

Приложение V

Качествено класиране въз основа на оценката на изпълнението на СП

Комисията използва следните категории за оценка на изпълнението на СП:

  • Пълно прилагане Държавата членка е приела и приложила мерки, които изпълняват изцяло СП.
  • Съществен напредък: Държавата членка е приела мерки, повечето от които вече са изпълнени.
  • Известен напредък: Държавата членка е обявила или приела мерки за изпълнение на СП. Тези мерки са обещаващи, но не всички от тях вече са изпълнени и изпълнението им не е сигурно във всички случаи.
  • Ограничен напредък: Държавата членка е обявила някои мерки за изпълнение на СП, но те изглеждат недостатъчни и/или тяхното приемане/изпълнение е изложено на риск.
  • Никакъв напредък: Държавата членка не е обявила и не е приела никакви мерки за изпълнение на СП.

Приложение VI

Проучване сред членовете на КИП

Източник: ЕСП.

Приложение VII

Посещения на органи и други институции на държавите членки

  Върховна
одитна институция
Представителство на Европейския съюз Министерство на финансите Фискален съвет Централна банка Министерство на труда Търговско-промишлена палата Други
България Министерство на образованието и науката, IME, ABB
Франция   Генерален секретариат по европейските въпроси на Франция, MEDEF, CFDT, Франция Strategie, Conseil d’Analyse Economique, OFCE, Coe-Rexecode
Словения   IMAD, Словенски държавни холдинги
Испания     Икономически кабинет на председателството, Министерство на икономиката, CEOE, Cepyme FEDEA, FROB

Източник: ЕСП.

Приложение VIII

Развитие в класификацията на държавите членки за периода 2012—2017 г.

Източник: ЕСП.

Приложение IX

Брой и видове задълбочени прегледи

  2012-2017 г. %
Заключение на ЗП за наличието на дисбаланси 80 88,9
Заключение на ЗП за липсата на дисбаланси 10 11,1
Общо 90 100
    Година 2
  2013-2017 г.   ЗП Няма задълбочен преглед
      Дисбаланси Прекомерни дисбаланси Няма дисбаланс Няма ЗП Програма за икономически реформи
Година 1 ЗП Дисбаланси 39 5 7 0 1
Прекомерни дисбаланси 2 14 0 0 0
Няма дисбаланс 0 0 0 9 0
Няма ЗП Няма ЗП 3 0 3 39 0
Програма за макроикономически корекции 2 2 0 0 12
Нова държава в ЕС 0 1 0 0 0
Общо 46 22 10 48 13

Източник: ЕСП.

Отговори на Комисията

Кратко изложение

V

Процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД) бе въведена в разгара на икономическата и финансова криза през 2008—2009 г. с цел укрепване на макроикономическото наблюдение в ЕС в области извън обхвата на Пакта за стабилност и растеж (ПСР).

Събитията, последвали финансовата криза от 2008—2009 г., подчертаха необходимостта от укрепване на макроикономическото наблюдение в аспекти извън рамките на фискалната политика. Макрофинансовите и макрокструктурните аспекти, водещи до натрупването както на външни (напр. големи дисбаланси по текущите сметки), така и на вътрешни (прекомерно натрупване на дълг или създаване на ценови балон на жилищния пазар) дисбаланси, се оказаха ключови фактори за възникването на кризи с платежните баланси и дългови кризи, както и за нуждата от финансова помощ в някои случаи.

Наблюдението по ПМД има за цел както да се избегне натрупването на неустойчиви тенденции или уязвимости, така и да се осигури подходяща корекция на съществуващите дисбаланси. ПМД бе въведена през период, когато определен брой държави членки бяха вече в процес на намаляване на съществуващите дисбаланси. Поради това целта на ПМД през първите години на нейното прилагане беше по-специално мониторинг на корекцията на дисбалансите и издаване на препоръки, насочени към адаптиране на политическите рамки с цел постигане на ефективна и устойчива корекция, като едновременно с това се ограничат социалните разходи. Наблюдението по ПМД обхвана широк набор от области на политиката и беше подсилено с по-голямо икономическо наблюдение в ЕС. Препоръките в рамките на превантивната част на ПСР, стратегията „Европа 2020“, Общите насоки за икономическите политики, Насоките за заетостта и ПМД бяха обединени в единен пакет от специфични препоръки за всяка държава (СП) и съгласувани в общ европейски семестър.

Въпреки предимно коригиращите цели на наблюдението по ПМД през първите години на нейното прилагане, процедурата при прекомерен дисбаланс (ППД) никога не бе задействана. За държавите, в които бяха установени прекомерни дисбаланси, Комисията, вместо да препоръча на Съвета да задейства незабавно ППД, първо се стремеше да увеличи ангажиментите в рамките на политиката в съответствие с установените предизвикателства. За тази цел тя издаде по-подробни и обвързани със срокове СП и въведе засилен процес на специфичен мониторинг на мерките, предприети в рамките на политиката, като остави отворена възможността за стартиране на ППД на по-късен етап.

Както бе посочено в съобщението за прегледа на ПМД през 2014 г., опитът от първите години на прилагането ѝ показва, че тази процедура е помогнала за по-голямо осъзнаване на предизвикателствата и е създала основа за консенсус по отношение на отговорите на политиката. Прилагането на ПМД беше постепенно засилващ се процес на научаване и обратна връзка, подкрепен от постоянен диалог между Комисията и Съвета със сближаване към по-стабилни практики. Фактите показват също така, че наблюдението по ПМД е довело до по-голям напредък в изпълнението на политическите препоръки въпреки факта, че политическите действия са били в много случаи недостатъчни за осигуряване на задоволителен напредък при справянето със съответните предизвикателства. Прегледът от 2014 г. подчерта необходимостта от увеличаване на прозрачността и подобряване на комуникацията относно изпълнението на ПМД.

Ефективното изпълнение на ПМД е сред приоритетите на Комисията, както е посочено в доклада на Жан-Клод Юнкер от юни 2015 г. „Завършване на европейския икономически и паричен съюз“, изготвен в тясно сътрудничество с Доналд Туск, Йерун Дейселблум, Марио Драги и Мартин Шулц, и в Съобщението на Комисията от октомври 2015 г. „Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз“1. За да бъде ПМД ефективна, е необходима преди всичко прозрачна и стабилна рамка, в която са ясно изложени мотивите за решенията, взети в контекста на ПМД. Последващите действия след установяването на прекомерни дисбаланси следва да включват адекватно активиране на наблюдението, за да се осигури достатъчно силен отговор на политиката, съобразен с предизвикателствата. С цел по-добро съобразяване с измерението на еврозоната при активирането на ПМД, в анализа и препоръките на Комисията бяха по-успешно интегрирани съображения относно еврозоната.

В началото на 2016 г. Комисията публикува Сборник за ПМД2. В този сборник е изложена логиката на ПМД, илюстрирани са правните и процедурните аспекти на ПМД, разгледани са принципите, критериите и аналитичните рамки, използвани при изпълнението на ПМД, и е направен преглед на практическото прилагане на ПМД. По този начин в Сборника за ПМД е събрана важна информация, която помага да се разбере какво представлява ПМД, как работи тя и как нейното прилагане е еволюирало след въвеждането ѝ. Настоящата публикация има за цел да допринесе за прозрачното прилагане на ПМД в съответствие със съобщението за прегледа на ПМД през 2014 г. и съобщението на Комисията от октомври 2015 г. „Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз“. Друга стъпка, насочена към повече прозрачност, беше практиката от 2016 г. да се обобщават констатациите от задълбочените прегледи (ЗП) в матрици в ЗП за оценка на ПМД.

VI

Общо взето данните сочат, че държавите, намиращи се под наблюдение по ПМД, са получили по-голям брой СП и са имали по-голям процент на изпълнение в сравнение със СП, несвързани с ПМД. Анкетата, проведена от Европейската сметна палата сред членове на Комитета за икономическа политика (КИП), показва, че само около 10 % от анкетираните членове определят ПМД като неефективна. Във всеки случай от държавите членки се очаква да изпълняват всички СП — както свързаните, така и несвързаните с ПМД.

Комисията е на мнение, че СП по ПМД са съобразени с целта за справяне с установените дисбаланси и това мнение се споделя от членовете, анкетирани чрез въпросника на Европейската сметна палата, въпреки че все още има възможности за подобряване на комуникацията.

СП относно публичните финанси в контекста на ПСР бяха определени като свързани с ПМД за държавите, в които високото равнище на публичния дълг е елемент, допринасящ за установяването на дисбаланси, или в които намаляването на фискалните дефицити допринася за коригирането на големите дефицити по текущата сметка, установени като част от дисбалансите. В държавите членки с излишък по текущата сметка при ЗП е направен анализ на връзките между редица фискални мерки и външните позиции. За тези държави определен брой мерки по СП от фискален характер, които имат потенциал да допринесат за справяне с големия излишък, бяха окачествени като свързани с ПМД.

Твърдението, че има несъответствия между СП по ПМД и препоръките за еврозоната, се дължи на факта, че необходимост от съответствие между препоръките за еврозоната и СП по ПМД съществува само за държавите, получаващи СП, които са и по ПМД, и за които държави има препоръка, предназначена за еврозоната. Не всички препоръки за еврозоната са свързани с ПМД, тъй като обхватът им е по-широк. Не всички държави получават препоръки, свързани с ПМД, тъй като някои от тях не са под наблюдение по ПМД. Не всички държави получават СП, произтичащи от препоръки за еврозоната, тъй като нямат такива проблеми или нямат нужда да провеждат специфични политики, или пък съществуват ограничения, които оправдават липсата на СП.

VII

Включването на ЗП в докладите по държави даде възможност за намаляване на дублиранията и не засегна яснотата на оценката на ЗП. Това помогна за по-силно взаимодействие с държавите членки и със съответните заинтересовани страни, за по-добро разбиране на предизвикателствата и усилията за корекции и за по-голяма ангажираност с тях.

В ЗП са изложени фактите и аргументите, обосноваващи категоризацията на дисбалансите при ПМД. Заключенията от ЗП не са включени в самите ЗП, а в съобщение на Комисията, придружаващо тези прегледи. Това е оправдано, тъй като заключенията от ЗП, в съответствие с Регламента, трябва да вземат предвид общия контекст, системните аспекти и взаимозависимостите между държавите, така че те трябва да се основават на общия анализ на пакета от ЗП.

Комисията не споделя мнението, че процесът на вземане на решения е отслабил ПМД. Комисията (по-специално колегиумът на членовете на Комисията и службите на Комисията) действа като едно цяло при вземането на решения в контекста на ПМД и в Регламента са изложени изискванията към Комисията като цяло.

За решения, отнасящи се до ПМД, както и при други решения, членовете на Комисията получават преки съвети от службите, за които отговарят, и косвено от други служби на Комисията с посредничеството на други нейни членове и съответните кабинети. Колегиумът може да упражни правото си да не следва съветите на службите, тъй като не е правно задължен да следва тези съвети и не е длъжен да се обосновава, когато не го прави.

VIII

Комисията не е длъжна да препоръчва задействането на процедурата при прекомерен дисбаланс за държавите членки, в които са установени прекомерни дисбаланси.

IX

Таблото с показатели следва да съдържа променливи, основаващи се на данни с високо качество. Поради тази причина не се използват прогнозни и предварителни данни.

Някои променливи, чието поведение е особено непостоянно в таблото с показатели на доклада по механизма за предупреждение (ДМП), са усреднени за три години, за да се избегне отразяването на промени, които са в повечето случаи временни.

ДМП предоставя отправна точка за оценка на изменението на променливите, които заслужават по-внимателно наблюдение в контекста на ПМД, а именно в ЗП. ДМП не е замислен като система за ранно предупреждение, което е в съответствие с факта, че показателите на ДМП не се състоят от най-актуалните предварителни или прогнозни данни.

а)

Вж. отговорите на Комисията по заключенията и препоръките по-долу.

Въведение

04

Нормативната уредба на ПМД се състои от Регламент (ЕС) № 1176/2011 относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси и Регламент (ЕС) № 1174/2011 относно принудителните мерки за коригиране на прекомерните макроикономически дисбаланси, които бяха приети по силата на разпоредбите на Договора за функционирането на Европейския съюз (наричан по-долу „Договорът“ или „ДФЕС“) във връзка с координацията на икономическата политика (членове 121 и 136 от ДФЕС). В Регламент (ЕС) № 1176/2011 е изложена процедурата, докато в Регламент (ЕС) № 1174/2011 е представен подробно механизъм за принудително изпълнение въз основа на имуществени санкции, прилагани само спрямо държави — членки на еврозоната.

08

ПМД има за цел да се укрепи икономическото управление на ЕС за макрофинансова стабилност, така че то да се разшири отвъд бюджетното наблюдение и да включва рамка, която да послужи за предотвратяване на прекомерните макроикономически дисбаланси и да помага на засегнатите държави членки да предприемат корективни действия, преди различията да се затвърдят.

Основната причина за мандат за наблюдение на наднационално равнище е свързана с това, че макроикономическите дисбаланси в една държава членка оказват въздействие и върху други държави членки. Това се дължи не само на факта, че в икономическите зони с висока степен на интеграция икономическите промени в една държава членка водят до последици в други държави, но и на това, че ако не бъдат премахнати, макроикономическите дисбаланси могат да попречат на правилното функциониране на паричния съюз и на институциите на Съюза, както и на неговите общи политики, като единния пазар. Поради това в рамките на ПМД дисбалансите се оценяват не само от национална гледна точка, но и от гледна точка на последиците за еврозоната и Съюза, както се изисква от Регламента за ПМД.

10

В случая с ПСР превантивните мерки имат за цел да предотвратят надхвърляне на фискалните прагове съгласно Договора от Маастрихт, докато корективните мерки са насочени към осигуряване на бърза корекция след настъпване на нарушение и установяване на прекомерен дефицит. Следователно превантивните мерки се разпростират отвъд изискванията за номиналния дефицит и дълга. Санкции за принудително прилагане на корективните мерки на ПСР са предвидени за държави — членки на еврозоната, ако е налице многократно нарушение на изискванията съгласно процедурата.

В случая с ПМД както превантивните, така и корективните мерки имат за цел предотвратяване и коригиране на дисбалансите. Корективните мерки са насочени към справяне с по-сериозни дисбаланси и при тяхното принудително изпълнение може да се използват санкции в случай на многократно нарушение на изискванията съгласно процедурата за държавите — членки на еврозоната.

Регламент (ЕС) № 1176/2011 и превантивните мерки на ПСР имат общо правно основание в Договора (членове 121 и 136 от ДФЕС). Договорното основание за корективните мерки на ПСР е член 126 от ДФЕС.

Стратегията „Европа 2020“ не е процедура за наблюдение, сравнима с ПМД или ПСР. Тя е стратегия, състояща се от мерки, целеви показатели и интегрирано използване на процедури за наблюдение на ЕС. Наблюдение, допълващо ПСР и ПМД, се извършва в рамките на Общите насоки за икономическите политики (въз основа на член 121 от ДФЕС, който е правно основание и за ПМД) и Насоките за заетостта (въз основа на член 148 от ДФЕС).

Констатации и оценки

29

Класифицирането на дисбалансите се характеризира с определена степен на устойчивост, тъй като коригирането им може да отнеме няколко години — особено, но не само, на тези, които включват високи равнища на дълга.

33

В цитирания документ на Парламента (Прилагане на процедурата при макроикономически дисбаланси — актуално състояние (юни 2017 г.) — PE 497.739) нито се говори за обща негативна оценка на изпълнението на СП по ПМД от 2012 г. насам, нито се прави заключението, че това изпълнение е било трайно слабо. В този документ има следната формулировка относно изпълнението на СП по ПМД: „Делът на препоръките, които не са изпълнени изобщо или са изпълнени в много ограничена степен, нараства от 2014 г. насам“.

От фигура 4 се вижда, че през 2013, 2015 и 2016 г. делът на „пълно изпълнение или значителен напредък“ и „известен напредък“ е бил над 50 %.

Не е ясно какъв критерий или какво очакване подкрепя това твърдение. Такъв критерий би могъл да е спазването на СП, несвързани с ПМД. Наличните данни показват, че в общи линии изпълнението на СП е било по-голямо за СП, свързани с ПМД (вж. напр. Сборника за ПМД).

Друг възможен критерий е впечатлението в държавите членки за това колко ефективни са СП за предизвикване на политически действия. Въпросникът, изготвен от Европейската сметна палата и разпратен на членовете на Комитета за икономическа политика (КИП), показва, че само около 10 % от респондентите считат наблюдението по ПМД за неефективно.

Държавите членки, в които се изпълнява ПМД, също са получили, общо взето, по-голям брой СП в сравнение с останалите държави членки.

34

Вж. отговора на Комисията по точка VІ.

35

Що се отнася до подзаглавието над точка 35, Комисията посочва, че е осигурена връзка между СП по ПМД и дисбалансите. Вж. отговорите на Комисията по тази точка, точка VI и каре 1.

Във всяка СП се съдържат известен брой препоръки, включително имащи за цел справяне с дисбаланси. В зависимост от фактическото съдържание на СП, изразяващо се в препоръчани специфични мерки, в съображенията от правните документи за докладване на СП се посочва кои СП са по ПМД. Съгласно установената практика, СП, посочени като свързани с ПМД, са тези, които включват какъвто и да е брой мерки, насочени конкретно към коригиране на дисбалансите, установени за държави под наблюдение по ПМД. От влизането в сила на ПМД практиката на Комисията и на Съвета е в съображенията в уводната част на СП да се посочва изрично кои СП са изцяло или частично свързани с ПМД.

В някои случаи дисбалансите могат да бъдат премахнати посредством широк набор от политики. Така например подобряването на конкурентоспособността може да изисква политики за подобряване на производителността на труда, повишаване на ефективността на производството на енергия и намаляване на енергийните разходи с оглед да се избегне прекомерно нарастване на разходите за труд и пр. Следователно може да стане така, че СП, свързани например с обучението, енергетиката или формирането на заплатите, да бъдат посочени като свързани с ПМД, макар да имат важна роля, която да не се ограничава до решаването на предизвикателства във връзка с ПМД, поради пряка или косвена връзка със съответното предизвикателство по ПМД, която може невинаги да изглежда явна.

Като цяло още през 2016 г. само около 10 % от анкетираните членове на КИП са преценили като неясно кои СП са по ПМД, докато останалите 90 % са окачествили това като винаги или донякъде ясно.

37

Примерите в каре 1 не подкрепят достатъчно тази констатация поради изложените по-долу причини.

Каре 1

Първа точка: Относно СП към Франция: за елементите като стажовете и обучението може да се приеме, че имат роля във формирането на квалификацията на работната ръка, което допринася за конкурентоспособността — предизвикателство за Франция, свързано с ПМД.

Втора точка: Относно СП към Словения: за натиска, който застаряващото население оказва върху пенсионните системи и системите за дългосрочни грижи в Словения, се говори в краткото изложение от доклада за тази държава.

Трета точка: Относно СП към България: сътресенията в банковия сектор на България през лятото на 2014 г. и последвалата подкрепа със средства от държавния бюджет бяха в основата на рязкото влошаване на фискалната ситуация през 2014 г. През 2015 г. беше налице несъмнен риск от допълнителни мерки, необходими в подкрепа на сектора. Връзката между фискалната ситуация и ситуацията във финансовия сектор, както и голямото предизвикателство пред правителството да осигури финансиране бяха обяснени в глава 1 на доклада за страната от 2015 г. (стр. 8—9), където може да се намери и препратка към раздела ЗП (глава 2, точки 2.1 и 2.2).

Режимът на валутния борд в България превръща на практика правителството в негов единствен кредитор от последна инстанция. По този начин всички разходи за ликвидност и предоставяне на капитал на банковия сектор, включително схемата за гарантиране на депозити, трябваше да бъдат понесени от правителството. Това прави фискалните СП също така много важни за макрофинансовата стабилност и ПМД.

Българските власти също признаха рисковете за макрофинансовата стабилност. През 2016 г. правителството зае допълнителни финансови средства и включи резерви в бюджета за вземане на извънредни заеми, в случай че финансовият сектор се нуждае от подкрепа. Това показва ясно, че то признава свързаните с това рискове и важността за макрофинансовата стабилност.

Поради всички тези причини СП № 1 през 2015 и 2016 г. бяха окачествени като свързани с ПМД.

Четвърта точка: Относно СП към Испания: в съображение 17 от споменатата СП за 2016 г. се заявява следното: „В условията на силна децентрализация [на испанската администрация] е необходима засилена координация между различните публични администрации, както с цел ограничаване на разходите, така и за да се ограничи административната тежест за предприятията и домакинствата“. В доклада за страната се пояснява, че по-ефективната публична администрация може да допринесе за стабилността на публичните финанси, с което ще се преодолее дисбалансът, свързан с високото равнище на дълга, както и за намаляването на административната тежест за предприятията, с което ще се подобрят конкурентоспособността и (общата факторна) производителност (стр. 78).

По отношение на СП за 2015 г.: реформата на сектора на спестовните банки е отразена в доклада за наблюдението след приключването на програмата от пролетта на 2015 г. (стр. 17—20).

За Испания наблюдението по ПМД бе съгласувано с наблюдението след приключването на програмата, по-специално във връзка с финансовия сектор. Това е друга причина, поради която СП не се ограничават до проблемите, разглеждани в ЗП, напр. проблеми, включени и в доклада за наблюдението след приключването на програмата (вж. специален документ № 193, май 2014 г., глава 4 за реформата на финансовия сектор).

38

Ако част от СП е свързана с ПМД, цялата СП се класифицира като свързана с ПМД. Това е критерий за благоразумие, приет заради своята обективност. Мониторингът и оценката на спазването на изискванията се извършват обаче само за частта, свързана с ПМД, като този принцип се прилагаше последователно.

39

Намаляването на броя на СП отразява също развитието на дисбалансите и последствията от него по отношение на необходимостта от политически действия.

Броят на СП по ПМД бе намален в по-малка степен в сравнение със СП, които не са по ПМД. Вж. числените данни за 2015 и 2016 г. в последните редове на таблица 1.

41

Вж. също отговора на Комисията по точка 35.

42

Макар разделът „Предизвикателства пред политиките“ да не бе включен, от 2016 г. насам включването на матрицата за оценка на ПМД в доклада за страната създаде връзка между актуалното състояние и корекцията на дисбалансите, напредъка в политиката и пропуските в политиката.

43

След съобщението на Комисията от октомври 2015 г. бе предприета важна стъпка с включването на матрицата за оценка на ПМД в докладите по държави от 2016 г. насам.

44

Комисията не прави систематично количествено измерване на въздействието на СП поради редица причини, а именно:

  • Въздействието на мерките зависи също от специфичния начин, по който държавите членки предпочитат да прилагат и изпълняват СП, тъй като препоръките предоставят възможност за преценка на държавите членки относно действията, които да предприемат, за да ги изпълнят.
  • Връзката между политическите инструменти и дисбалансите може да бъде повлияна от различни фактори, така че резултатите невинаги са под контрола на създателите на политики.
  • Изчерпателните предварителни оценки на въздействието са свързани с голяма несигурност и зависят от хипотези, включително относно промените в поведението на други участници и заинтересовани страни. Поради същата причина препоръките от други съпоставими международни институции не се обосновават систематично с количествени измервания.
  • Някои СП не са подходящи за количествено измерване, тъй като не могат да бъдат моделирани като изменение на параметри в наличните модели (напр. реформи за подобряване на управлението). Ето защо евентуалната цялостна оценка на пакета от СП може да се окаже непълна или небалансирана, тъй като не могат да бъдат обхванати всички СП, а само онези от тях, които са подходящи за количествено измерване на въздействието.

Въпреки това за специфични случаи са представени някои количествени оценки на възможни мерки, като Комисията си поставя за цел да извършва такива оценки винаги, когато има тази възможност.

46

Важно е да се има предвид, че няма противоречие между бюджетните препоръки и други препоръки с фискално въздействие, тъй като бюджетните препоръки не са формулирани по начин, който да изключва промяна на състава на разходите или приходите, съответстваща на другите СП.

48

Има препоръки за еврозоната, които се отнасят до области извън обхвата на ПМД. Не всички държави членки получават СП по ПМД. Дадена специфична препоръка за еврозоната не се отнася пряко до всички държави членки, тъй като установените в нея предизвикателства не са налице в еднаква степен във всички държави — членки на еврозоната. Необходимост от съгласуваност между препоръките за еврозоната и СП по ПМД съществува само за държавите членки, до които се отнася дадена препоръка за еврозоната, свързана с въпроси по ПМД, и които същевременно получават СП по ПМД в същата област.

49

ПМД не може да се използва за отправяне на фискални препоръки erga omnes. Що се отнася до Регламента за ПМД, препоръките по ПМД могат да се отправят само към държави членки, в които са установени дисбаланси. Препоръките по ПМД могат да включват фискални мерки, ако са от значение за целта за справяне с дисбалансите, установени в съответната държава членка.

50

Тези констатации нямат връзка с ПМД.

51

Адекватността на времевата рамка може да се прецени само по отношение на точните изисквания в СП. Надлежно трябва да бъде отчетена и евентуалната необходимост от спешни действия, за да се изпълнят СП по ПМД.

Формулировката и акцентът на СП може да се променят през отделните години, за да се вземат предвид последните развития по въпроси, които остават важни за макроикономическата стабилност. Понякога се случва и така, че са били взети мерки, но те са се оказали недостатъчни за справяне с въпросния дисбаланс.

54

По отношение на подзаглавието над точка 54 Комисията посочва, че системата на категориите не е променяна през последните няколко години. Вж. отговора на Комисията по точка 55.

55

Системата от шест категории остана постоянна между 2013 и 2015 г.; промяната на формулировката между 2013 и 2014 г. се отнасяше само до факта, че практиката на специфичен мониторинг, въведена през 2013 г. малко след заключенията от ЗП и приложена незабавно, бе посочена при категоризацията на дисбалансите, считано от 2014 г.

56

Установяването на прекомерни дисбаланси не съвпада със задействането на процедурата при прекомерен дисбаланс (ППД).

Каре 3

В член 1, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 се установяват „подробни правила за откриване на макроикономически дисбаланси, както и за предотвратяване и коригиране на прекомерни макроикономически дисбаланси в рамките на Съюза“. Както става ясно от съображение 9 от същия регламент, със специфичните правила, установени за тази цел, се допълва „процедурата за многостранно наблюдение, посочена в член 121, параграфи 3 и 4 от ДФЕС“.

В контекста на целта на този регламент не следва Парламентът и Съветът, като съзаконодатели, приемащи вторично законодателство под формата на Регламента, да отнемат на Комисията правото ѝ на преценка съгласно първичното законодателство — член 121, параграф 4 от ДФЕС.

Член 7, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 не създава ново право, нито нова процедура. В него се определят условията, при които право, съществуващо по силата на Договора (член 121, параграф 4 от ДФЕС или процедурата за многостранно наблюдение), може да бъде упражнено в специфичните рамки на ПМД. Комисията следователно не е длъжна да задейства процедурата при възникване на определени обстоятелства, тъй като съгласно член 121, параграф 4 от ДФЕС нейното изключително право на инициатива, което е гарантирано от Договорите, остава непроменено. Комисията запазва правото си да прецени дали да задейства, или да не задейства процедурата. Акт на вторичното законодателство не може да отнеме на Комисията това право на преценка, дадено ѝ от Договорите. Съображение 22 от Регламент (ЕС) № 1176/2011, в което се заявява, че „ако бъдат установени сериозни макроикономически дисбаланси (…), следва да се започне процедура при прекомерен дисбаланс (…)“, трябва да се тълкува в този контекст. С него на Комисията не се възлага задължение да представи препоръка, а се изразява политическото желание на съзаконодателя за извършване на нещата по определен начин.

58

Заключенията от ЗП се съдържат в съобщение на Комисията по изложените по-долу причини.

Първо, трябва да се осигури съгласуваност на класифицирането в различните държави членки, а това означава, че ЗП не може да се разглеждат изолирано.

Второ, категоризацията на ПМД трябва да взема под внимание системните аспекти, включително ефектите на разпространение и общия контекст (вж. член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 и Сборника за ПМД, стр. 48). Тази оценка се основава на разглеждането на целия пакет от ЗП и на съответната информация.

Трето, член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 трябва да включва, но не само тях, елементите, конкретно посочени в първото изречение на тази разпоредба. Комисията е длъжна да вземе предвид редица други фактори, които също са посочени в член 5, параграф 2 (икономическите промени в Съюза и в еврозоната; произхода на дисбалансите; преобладаващите икономически обстоятелства; препоръките или поканите от Съвета съгласно ПСР и европейския семестър; намеренията на подложената на преглед държава членка за провеждане на дадена политика). Освен това изборът на съзаконодателите да използват в първото изречение на член 5, параграф 2 думата „включва“ (за разлика например от „се състои от“) показва, че на Комисията се разрешава да вземе други елементи предвид. Няма изискване оценката на дисбалансите в даден момент да взема предвид само информацията, включена в последния извършен ЗП, тъй като важна информация може да се съдържа в други публични документи (като предходни ЗП, ДМП, прогнози).

a)

В случая с България тези категоризации имаха превантивен аспект с оглед на член 2, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1176/2011: „(…) всяка тенденция, пораждаща макроикономически промени, които оказват или могат потенциално да окажат неблагоприятно въздействие върху правилното функциониране на икономиката на дадена държава членка (…)“ (курсивът е наш). Ако са предприети (някои) мерки за изпълнение на препоръките на Комисията, естествен и добър резултат е, че посоченият от нея риск не се е реализирал, тъй като точно по този начин действа процесът на предотвратяване.

Невъзможността да се възстанови доверието в банковата система и ограничаването на тегленията на депозити през юни 2014 г. щяха да влошат кризата с ликвидността, рискувайки да я превърнат в криза с платежоспособността. Това, че надзорният орган не е открил съществени проблеми в четвъртата по големина банка в страната, говореше за недостатъци в надзорните практики във финансовия сектор и в надзора на риска от концентрация. Непосредствените рискове намаляха през 2015 г., но причините за тях все още не бяха отстранени към момента на публикуване на ЗП. Категоризацията „прекомерни дисбаланси“ бе счетена за необходима, за да бъдат подтикнати съответните органи да предприемат решителни действия за отстраняване на причините за проблемите и за свеждане до минимум на възможността от повторно възникване на такива ситуации в бъдеще.

Влошаването на общата макрофинансова стабилност се доказва и от рязко увеличения бюджетен дефицит в резултат на държавната помощ за финансовия сектор и още по-рязкото нарастване на държавния дълг, имащо за цел да се осигурят средства за възможни допълнителни мерки във финансовия сектор. Последвалите понижения на кредитния рейтинг, които по принцип са свързани с по-високи разходи за финансиране, бяха също потвърждение за значителни уязвимости и рискове.

До същото заключение стигна и МВФ (доклад на службите от консултацията по член ІV): Фалитът на Корпоративна търговска банка (КТБ) миналото лято разкри недостатъци в уредбата на България за надзор и управление на кризи, като същевременно подчерта връзката между финансовите и фискалните рискове в условията на валутен борд. Необходими са решителни действия за подобряване на надзора на финансовия сектор и гарантиране на доверието в банковата система.

б)

Категоризацията на Франция в ПМД бе ескалирана през 2015 г. във връзка с недостатъчния отговор на политиката. Както е посочено в ЗП, това засили рисковете, произтичащи от влошаването както на разходната, така и на неразходната конкурентоспособност, съчетано със слаба корпоративна рентабилност, и от голямата и нарастваща задлъжнялост на Франция в условията на нисък икономически растеж и ниска инфлация.

Системният риск за еврозоната беше още един фактор, водещ до прекатегоризацията до „прекомерни дисбаланси“, с оглед на силните търговски и финансови връзки на френската икономика с други държави членки.

Като цяло това решение не се основаваше само на съображения, свързани с публичните финанси. То включваше по-широка оценка на икономическите резултати и перспективи на страната, предприетите политически действия и рисковете за други икономики на еврозоната.

в)

През периода от март до ноември 2016 г. нямаше ясно увеличаване на рисковете, поради което отпадна необходимостта от преразглеждане на оценката по ЗП от март 2016 г., че Обединеното кралство не е засегнато от дисбаланси.

60

Времето на публикуване на общото съобщение няма отношение към съгласуваността на категоризацията на дисбалансите със съдържанието на ЗП.

61

Що се отнася до подзаглавието над точка 61, Комисията посочва, че процесът на вземане на решения от Комисията се основава на голям обем аналитична и техническа работа, извършена от службите на Комисията. Колегиумът на членовете на Комисията и нейните служби действат като едно цяло. Аналитичната и техническата работа са неразделна част от окончателните решения. Това се потвърждава от факта, че според над 70 % от държавите членки класификацията на ПМД е „точна“ или „донякъде точна“ (вж. фигура f от проучването на ЕСП в приложение VІ).

Освен това 94,7 % от държавите членки считат, че общото качество на СП/ЗП е не по-ниско от това на техническите доклади, публикувани от други международни институции (МВФ, ОИСР,…), а 26,3 % го считат дори за по-високо (вж. фигура u от проучването на ЕСП в приложение VІ). В Регламента са определени изискванията към Комисията като цяло и тя е обект на този одит.

Колегиумът на членовете на Комисията и нейните служби действат като едно цяло. Членовете на Комисията получават преки съвети от службите, за които отговарят, и косвено от други служби на Комисията с посредничеството на други нейни членове и съответните кабинети. Колегиумът си запазва правото да не следва съветите на службите, не е правно задължен да ги следва и не е длъжен да се обосновава.

Освен това колегиумът може да вземе предвид други елементи в допълнение към съветите на службите по конкретен въпрос, които в някои случаи може да се изготвят едва след извършване на анализите.

По принцип фактът, че преценката се извършва и от членовете на Европейската комисия, а не само от съответните служби, не е непременно признак, че процедурите са политизирани, а за това, че членовете на Комисията и техните кабинети допринасят за оценката по същество, като в някои случаи допълват предоставената от службите оценка.

64

Оценката на Комисията е различна. В своето съобщение от октомври 2015 г. „Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз“ тя заяви, че „при установяването на прекомерни дисбаланси, Комисията ще гарантира подходящи последващи действия. За това ще са необходими икономическа преценка и активен ангажимент с държавите членки за справянето със специфичните за тях предизвикателства и за гарантирането на национална ангажираност с реформите. Комисията ще стабилизира категориите, ще поясни критериите, по които взима решение, и ще обясни по-добре връзката между естеството на дисбалансите и начина, по който те са третирани в специфичните за всяка държава препоръки. (…) Процедурата при прекомерен дисбаланс може да бъде задействана при недостатъчен ангажимент за реформи и липсата на ефективен напредък в изпълнението и ще бъде използвана в случай на тежки макроикономически дисбаланси, които застрашават правилното функциониране на икономическия и паричен съюз, като тези, които доведоха до кризите. Комисията ще прикани също Съвета да участва по-активно в специфичния мониторинг на държавите с прекомерни дисбаланси, за които процедурата при прекомерен дисбаланс не е задействана“.3

След публикуването на съобщението от октомври 2015 г. Комисията изпълни поетите в него задължения. Прилагането на ПМД стана по-прозрачно, за което бяха получени положителни отзиви от държавите членки.

Сериозността на дисбалансите намаля в повечето държави членки, което оправдава неактивирането на процедурата при прекомерен дисбаланс след съобщението на Комисията от октомври 2015 г.

66

Процесът на вземане на решения от Комисията във връзка с ПМД спазва изцяло вътрешните правила на Комисията.

а)

Тази констатация не изглежда уместна, тъй като не се отнася до ПМД и няма връзка между процедурните въпроси, наблюдавани от ЕСП, и качеството на окончателните решения. Освен това процесите на класифициране включват разисквания между отделни членове на Комисията и техните кабинети по телефона и на срещи, както и други начини за вербална комуникация. Спешността, както и политическата и потенциалната чувствителност на пазара не са основание за стриктна поредица от подробни протоколи за всяко обсъждане между различни страни за всяка държава членка, за която е извършен ЗП.

Вж. също отговора на Комисията по точки 61 и 62.

б)

Процедурният правилник, предвиждащ, че документите следва да се разпространяват определен брой дни преди заседанието на колегиума, трябва да гарантира, че членовете на Комисията могат адекватно да подготвят и да проведат процеса на вземане на решения. Тези правила са установени единствено в интерес на членовете на колегиума. Това означава, че те могат да не спазят срока, ако счетат, че могат да бъдат готови за по-кратко време. Това не е необичайно и със сигурност не е в нарушение на вътрешните правила на Комисията. Закъснялото представяне на който и да е документ не засяга по никакъв начин качеството, нито валидността на решението.

в)

Не се препоръчват кодифицирани предварителни критерии за задействане на процедурата при прекомерен дисбаланс, тъй като е необходима преценка, за да се вземе под внимание, че макроикономическите дисбаланси са многостранни и сложни явления, които приемат променящи се форми и са свързани с широк кръг от области и политически инструменти. Именно затова в механизмите за наблюдение е включена, в допълнение към правилата, възможност за преценка и затова в Регламент (ЕС) № 1176/2011 не е кодифицирано определението на понятията „дисбаланс“ и „прекомерен дисбаланс“.

68

Сливането на анализите по задълбочени и незадълбочени прегледи помогна да се намалят дублиранията между ЗП и работните документи на службите на Комисията.

Опитът показва, че ЗП продължава да е разпознаваем в настоящия си формат (благодарение също на матрицата за ПМД и краткото изложение на ЗП) и са избегнати дублирания между ЗП и частите с незадълбочени прегледи от докладите по държави.

В заключенията на Съвета (ЕСОFIN) относно ЗП и изпълнението на СП от 2016 г. се приветства обединяването на анализа и се подчертава необходимостта анализът в рамките на ЗП да остане добре разпознаваем и прозрачен в докладите по държави.

74

В един раздел от докладите по държави се дава обща оценка с актуалното състояние и анализ на предотвратяването и коригирането на дисбалансите. Задълбоченият анализ се извършва в тематични раздели и се посочват всички елементи на анализа, които са важни за ЗП.

Анкетата, проведена от ЕСП сред членове на КИП, показва, че никой от анкетираните членове не счита, че ЗП/СП са с тесен обхват (фигура с в приложение VІ), нито че ЗП са твърде кратки (фигура ж в приложение VІ).

Оптималният обем на анализа и частта, заемана от него в ЗП/СП, следва да се разглеждат на фона на събраните анализи, например на публикуваните в предходни ЗП/СП, и оставащите пропуски.

75

Вж. отговора на Комисията по точка 68.

80

Ударението в ЗП трябва да бъде поставено върху дисбалансите, което не е така в случая с други доклади по държави. Това включва откриването им, както и уведомяването относно коригирането на открити по-рано дисбаланси.

82

За анализа на ефектите на разпространение бяха използвани най-съвременни подходи за моделиране.

В ЗП бяха систематично анализирани изходящите ефекти на разпространение от големи държави — членки на еврозоната, от 2015 г. насам, тъй като се очаква тези ефекти да бъдат значителни, ако идват от големи икономики. Допълнителен анализ на входящите и изходящите ефекти на разпространение е включен където е уместно, въз основа на действителни или очаквани промени, водещи до потенциално значителни трансгранични последици.

Важно е да се отчете, че някои видове ефекти на разпространение (напр. разпространяване на проблем чрез доверието във финансовия пазар) могат да бъдат моделирани само въз основа на хипотези и предположения и че това има своите ограничения.

Икономическият анализ, представен в ЗП, е основан също на последните макроикономически прогнози, които по замисъл отчитат общите пазарни условия, включително евентуалните държавни условия, отразяващи внасянето на проблем отвън.

84

Вж. отговора на Комисията по точка 82.

85

Вж. отговора на Комисията по точка 82.

86

Фискалната политика подлежи на мониторинг в рамките на ПСР. Развитието на държавния дълг също подлежи на мониторинг в рамките на ПМД и ЗП, включително в ориентирана към бъдещето перспектива. Това включва държави, в които високото равнище на публичния дълг е елемент, допринасящ за установяването на дисбаланси, или в които намаляването на фискалните дефицити допринася за коригирането на големите дефицити по текущата сметка, установени като част от дисбалансите.

В някои държави членки с голям публичен дълг бяха анализирани последиците, породени от спредовете по държавния дълг.

В държавите членки с излишък по текущата сметка в ЗП е направен анализ на връзките между редица фискални мерки и външните позиции. За тези държави определен брой СП от фискален характер, които имат потенциал да допринесат за справяне с големия излишък, бяха окачествени като свързани с ПМД.

Каре 4

Четвърти параграф: Текущата сметка, коригирана спрямо фазата на икономическия цикъл, т.е. текущата сметка, коригирана спрямо отклоненията от потенциалното производство в Испания и в чужбина и отразяваща по този начин спада на вътрешното търсене в Испания. Текущата сметка, коригирана спрямо фазата на икономическия цикъл, достигна според изчисленията на Комисията -1,2 % от БВП през 2014 г. (данни от 2015 г.) след -9,2 % от БВП през 2008 г., което е признак, че голяма част от подобрението е независимо от цикличните позиции (ЗП/СП за 2015 г.).

Пети параграф: В случая с Франция, за разлика от този с Германия, основният източник на рискове от дисбаланси не е отразен във външните позиции. Въпреки това фискалната консолидация е част от анализите по ПМД и към Франция е отправена ясна препоръка да затегне фискалната си политика, също и като начин за възстановяване на баланса във външния сектор.

87

Каре 5 не подкрепя достатъчно тази констатация; вж. отговорите по каре 5.

Каре 5

Първа стрелка: Решенията на Комисията във връзка със статута по ПМД за 2013 г. бяха представени и обяснени в съответното съобщение от април 2013 г.: рисковете, свързани с политиките за минималната работна заплата, се споменават накратко, но тази причина не е сред основните (стр. 9—10).

Първа точка: Еластичността на търсенето на пазара на труда е параметър, който е постоянен във времето и не се нуждае да бъде оценяван всяка година. Разликите в резултатите отразяват също така разликите в хипотезите, а именно липса на въздействие върху заплатите над минималната в случая с цитирания документ.

Втора точка: Минималната работна заплата е анализирана в ЗП за Словения под подзаглавие „Конкурентоспособност и резултати от износа“, което пояснява акцента на анализа. В ЗП се заявява: „минималната работна заплата бе повишена много над основните заплати, договорени в колективните трудови договори в някои сектори, дори за задачи, изискващи средно образование“.

Трета точка: Аналитичните оценки в ЗП са специфични за съответната страна. Условията в Словения през 2013 г. и в България през 2016 г. не са достатъчно съпоставими.

Втора стрелка: Други международни институции, като МВФ, споделят анализа на Комисията във връзка със сравнително по-слабата позиция на държавните банки; вж. напр. заключенията по член ІV от 17 януари 2014 г.

Трета стрелка: В анализа е посочена разлика във възвращаемостта на активите между двете групи банки. Комисията направи тогава заключение относно някои причини, които биха могли да доведат до този резултат. Това се допълва по-нататък в доклада с анализ на статистически данни за качеството на активите, които показват, че националните банки докладват за по-добро качество на активите.

90

Няма ясни аргументи за това, че не е имало подобрение в качеството на анализа в ДМП. Всъщност с течение на времето ДМП беше обогатен с допълнителни анализи и информация.

Според почти 90 % от членовете на КИП анализът по ДМП е идентифицирал успешно държавите членки, които може да са засегнати от макроикономически дисбаланси (отговори на въпрос b от анкетата на членовете на КИП, включени в приложение VІ към този доклад), което е целта на ДМП.

91

Подборът на първата група държави членки, които да бъдат анализирани в ЗП, бе извършен изцяло чрез анализ по ДМП.

Пруденциалната практика на изготвяне на ЗП за държави членки, които са вече идентифицирани с дисбаланс, с цел да се оцени развитието на дисбалансите и тяхната евентуална корекция, означава, че повечето ЗП са резултат от вече идентифицирани дисбаланси.

Въпреки това ДМП продължи да играе роля при подбора на държавите за ЗП, макар вече да не са били установени дисбаланси.

Тъй като броят на държавите членки, идентифицирани с дисбаланси, намалява, решението за започване на ЗП зависи все повече от анализа по ДМП.

Пруденциалната практика да се извършва ЗП за всички държави, за които вече са установени дисбаланси, е безспорна, тъй като така се избягва рискът от липса на ЗП, когато има нужда от такъв преглед. Тази практика, в съчетание с често пъти бавното изменение на съответните икономически променливи, обуславящи дисбаланси, води неизбежно до определена степен на устойчивост на групата държави, подбрани за ЗП; тя създава и елемент на последователност във времето.

92

Основната цел на таблото с показатели на ПМД не е създаване на система за ранно предупреждение. То служи като филтър за откриване на prima facie случаи на възможни дисбаланси, изискващи допълнително изследване, и дава възможност за проследяване на изменението на показателите, подсказващо натрупване на рискове. Таблото има за цел да обхване широк набор от рискове за макроикономическата стабилност, като е насочено по-скоро към прогнозиране на кризи от много специфичен вид.

То се поддържа, актуализира и изменя от службите на Комисията в консултация със Съвета и Парламента. Техническата работа по таблото с показатели се извършва от комитетите на Съвета, и по-специално от Комитета за икономическа политика на Съвета ЕСОFIN и неговата работна група LIME.

  1. Таблото с показатели на ДМП не използва предварителни данни, нито прогнози. Достъпът до устойчиви статистически данни изисква време.
  2. Усредняването дава възможност за намаляване на риска, че отчитането на някои показатели може да зависи от временни флуктуации.
93

Има противоречиви съображения дали да се включат всички потенциално важни променливи в таблото с показатели, или броят им да бъде ограничен, както се изисква от Регламент (ЕС) № 1176/2011.

Инфлацията ще бъде силно зависима от променливите, включени в таблото с показатели, а именно темпът на растеж, изразен в разходите за труд за единица продукция, и реалните цени на жилищата, с което не се добавя важна допълнителна информация.

До неотдавна липсваха данни за необслужвани заеми на съпоставима основа (първите публични данни бяха публикувани от ЕЦБ през 2015 г.).

94

Включването на тези показатели дава възможност за по-добро разбиране на социалните последствия от дисбалансите, включително по време на коригирането им, което допринася за подобряване на препоръките по ПМД.

Включването на тези променливи в таблото с показатели не промени насочеността на ПМД, която продължава да бъде предотвратяване на появата на вредни макроикономически дисбаланси и тяхното коригиране.

95

Броят на „мигащите“ показатели не е основният елемент за извършване на анализ за ДМП. Съгласно Регламента за ПМД тълкуването на таблото с показатели не е механично, а под внимание се взема допълнителна важна информация.

Вж. също отговора на Комисията по точка 92.

Заключения и препоръки

97

Предстоящият преглед на прилагането на ПМД от Комисията съгласно Регламент (ЕС) № 1176/2011 (член 16) ще бъде извършен през 2019 г. Резултатите от него ще бъдат оповестени и обсъдени с държавите членки и други заинтересовани страни. Това ще бъде също така идеалният момент за преразглеждане на рамката, което е най-добре да стане по всеобхватен, естествен и последователен начин чрез последващите действия във връзка с прегледа от 2019 г. Препоръките на Европейската сметна палата ще бъдат своевременно взети под внимание. Комисията е на мнение, че изпълнението на препоръките трябва да вземе предвид прегледа на ПМД през 2019 г., но ще се стреми да започне изпълнение на някои от мерките още през цикъла 2018/2019 г., по-специално по препоръки 3.ii, 4, 5 и 6.

98

Вж. отговора на Комисията по точка 33.

99

Във всяка СП се съдържат известен брой препоръки, включително такива, които имат за цел справяне с дисбаланси. В зависимост от фактическото съдържание на СП, изразяващо се в препоръчани специфични мерки, в съображенията от правните документи за докладване на СП се посочва кои СП са по ПМД. Както е обяснено в отговора по точка 38, съгласно установената практика, специфичните препоръки, посочени като свързани с ПМД, са тези, които включват мярка, насочена конкретно към коригиране на дисбалансите, установени за държави под наблюдение по ПМД.

СП, които са означени като свързани с ПМД, съдържат във всички случаи мерки, които помагат за справяне с дисбалансите. Както е обяснено в отговора по точка 35, обхватът на тези мерки е понякога широк и те могат да имат едновременно въздействие, което надхвърля предотвратяването и коригирането на дисбалансите. С оглед на тези съображения в някои случаи връзката между мерките и дисбалансите не е толкова ясно изразена.

100

Адекватността на времевата рамка може да се прецени само по отношение на точните изисквания на СП. Надлежно трябва да бъде отчетена и необходимостта от спешни действия за изпълнение на СП по ПМД, така че да се избегне прерастването на дисбалансите в тежки кризи, ако не бъдат предприети мерки спрямо тях.

101

Комисията не прави систематично количествено измерване на въздействието на СП поради редица причини, а именно: резултатите от тях зависят също така от конкретния начин, по който държавите членки решават да изпълнят СП при спазване на техните изисквания; върху връзката между политическите инструменти и дисбалансите може да бъде оказано въздействие от различни фактори; някои СП не са подходящи за количествено измерване на въздействието, което означава, че оценка, която се основава само на онази част от мерките, които се поддават по-лесно на количествено измерване, ще бъде небалансирана; изчерпателните предварителни оценки на въздействието са свързани с голяма несигурност и зависят от хипотези.

Препоръка 1
  1. Комисията приема препоръката.

    СП се формулират вече по такъв начин, че да се премахнат установените дисбаланси. Възможно е връзката да се формулира по-ясно в документите на Комисията.

    СП оставят известна свобода на преценка на държавите членки относно действията, които да предприемат, за да ги изпълнят, така че да се гарантира ангажираността на държавите членки с мерките и реформите. Не е ясно дали по-подробна препоръка би оказала по-силно въздействие върху дисбалансите.

  2. Комисията приема препоръката.
  3. Комисията приема препоръката.

    Както е посочено в отговора на Комисията по точка 44, Комисията не прави систематично количествено измерване на въздействието на СП поради редица причини, а именно:

    • Въздействието на мерките зависи също от специфичния начин, по който държавите членки предпочитат да прилагат и изпълняват СП, тъй като препоръките предоставят възможност за преценка на държавите членки относно действията, които да предприемат, за да ги изпълнят.
    • Връзката между политическите инструменти и дисбалансите може да бъде повлияна от различни фактори, така че резултатите невинаги са под контрола на създателите на политиките.
    • Изчерпателните предварителни оценки на въздействието са свързани с голяма несигурност и зависят от хипотези, включително относно промените в поведението на други участници и заинтересовани страни. Поради същата причина препоръките от други съпоставими международни институции не се обосновават систематично с количествени измервания.
    • Някои СП не са подходящи за количествено измерване, тъй като не могат да бъдат моделирани като изменение на параметри в наличните модели (напр. реформи за подобряване на управлението). Ето защо евентуалната цялостна оценка на пакета от СП може да се окаже непълна или небалансирана, тъй като не могат да бъдат обхванати всички СП, а само онези от тях, които са подходящи за количествено измерване на въздействието.

    Въпреки това за специфични случаи са представени някои количествени оценки на възможни мерки, като Комисията си поставя за цел да извършва такива оценки, винаги когато има тази възможност.

  4. Комисията приема препоръката, като се има предвид, че стандартните срокове на европейския семестър за изпълнението на СП се прилагат с евентуални, достатъчно обосновани изключения за случаи, при които към момента на отправяне на препоръката вече е ясно, че стандартните срокове ще бъдат нереалистични за дадена мярка.

Вж. отговора на Комисията по точка 97.

102

Заключенията относно класификацията на дисбалансите се съдържат в съобщение на Комисията, което придружава ЗП и се основава на анализ в рамките на ЗП. Класификацията на ПМД за дадена държава членка се определя главно с анализ в рамките на ЗП, като се вземат предвид и други аспекти, което е в съответствие с Регламент (ЕС) № 1176/2011.

  • За да се осигури съгласуваност между отделните държави в оценката, заключенията от ЗП трябва да имат предвид целия пакет от ЗП. Освен това категоризацията в рамките на ПМД взема под внимание системните аспекти (вж. Сборника, стр. 48). Тази оценка трябва непременно да се основава на тълкуването на целия пакет от ЗП.
  • В член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) №1176/2011 се предвижда, че при своята оценка Комисията взема под внимание редица фактори (икономическите промени в Съюза и в еврозоната; произхода на дисбалансите; преобладаващите икономически обстоятелства; препоръките или поканите от Съвета съгласно ПСР и европейския семестър; намеренията на подложената на преглед държава членка за провеждане на дадена политика).
  • Няма изискване оценката на дисбалансите през година t да взема под внимание само информацията, включена в ЗП и произведена във времето t, тъй като важна информация може да се съдържа в други публични документи (напр. предходни ЗП, ДМП, прогнози).
  • Преди да вземе решение относно категориите, Комисията разглежда ЗП, както и други аспекти.

Необходимостта да се вземат под внимание тези аспекти, и по специално целия пакет от ЗП, е основание за практиката, съгласно която заключенията от ЗП за всички държави под наблюдение по ПМД се докладват в специално съобщение.

103

В Регламента за ПМД са изложени изискванията към Комисията като цяло. Вж. също отговорите на Комисията по точки 61 и 66.

104

Както е посочено в отговора на Комисията по каре 3, в член 1, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 се предвижда, че в Регламента се установяват „подробни правила за откриване на макроикономически дисбаланси, както и за предотвратяване и коригиране на прекомерни макроикономически дисбаланси в рамките на Съюза“. Както става ясно от съображение 9 от същия регламент, със специфичните правила, установени за тази цел, се допълва „процедурата за многостранно наблюдение, посочена в член 121, параграфи 3 и 4 от ДФЕС“.

В контекста на целта на този регламент не следва Парламентът и Съветът, като съзаконодатели, приемащи вторично законодателство под формата на Регламента, да отнемат на Комисията правото ѝ на преценка съгласно първичното законодателство — член 121, параграф 4 от ДФЕС.

Член 7, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 не създава ново право, нито нова процедура. В него се определят условията, при които право, съществуващо по силата на Договора (член 121, параграф 4 от ДФЕС или процедурата за многостранно наблюдение), може да бъде упражнено в специфичните рамки на ПМД. Комисията следователно не е длъжна да задейства процедурата при възникване на определени обстоятелства, тъй като съгласно член 121, параграф 4 от ДФЕС нейното изключително право на инициатива, което е гарантирано от Договорите, остава непроменено. Комисията запазва правото си да прецени дали да задейства, или да не задейства процедурата. Акт на вторичното законодателство не може да отнеме на Комисията това право на преценка, дадено ѝ от Договорите. Съображение 22 от Регламент (ЕС) № 1176/2011, в което се заявява, че „ако бъдат установени сериозни макроикономически дисбаланси (…), следва да се започне процедура при прекомерен дисбаланс (…)“, трябва да се тълкува в този контекст. С него на Комисията не се възлага задължение да представи препоръка, а се изразява политическото желание на съзаконодателя за извършване на нещата по определен начин.

Препоръка 2
  1. Комисията приема тази препоръка.
  2. Комисията не приема тази препоръка.

    Основанията за класификацията на дисбалансите се публикуват в съобщението на Комисията, което съпровожда ЗП. Комисията изразява съгласието си, че основанията за извършената класификация на дисбалансите следва да бъдат ясни. Процедурите, следвани при анализите на дисбалансите, се обсъждат редовно с държавите членки в комитетите на Съвета и са публикувани в последния Сборник за ПМД.

    Комисията оповести редица принципи, следвани при установяването и оценката на дисбаланси, в Сборника за ПМД и повиши прозрачността на тази оценка в ЗП посредством матриците за оценка на ПМД.

    Не се препоръчва приемане на правила за предварително решение относно класификацията и оценката на макроикономическите дисбаланси предвид на това, че тези въпроси изискват преценка, тъй като подлежащите на анализиране въпроси са многостранни, сложни и променливи в зависимост от икономическите условия. Ето защо в Регламент (ЕС) № 1176/2011 не е кодифицирано определението на понятията „дисбаланс“ и „прекомерен дисбаланс“.

  3. Комисията приема препоръката за по-добра комуникация относно основанията да не се препоръчва задействането на ППД.

    Вж. отговора на Комисията по точка 97.

  4. Комисията не приема тази препоръка.

Тя желае да подчертае, че не е препоръчително да бъдат кодифицирани критериите за задействане на ППД предвид на това, че съдържателната оценка на дисбалансите и последващите действия изискват преценка, тъй като макроикономическите дисбаланси могат да имат голям брой различни източници, приемат променливи форми и засягат широк обхват от области и политически инструменти, като изискват да се вземе под внимание дълъг списък от елементи, специфични за дадена държава и за няколко държави. Въвеждането на такива критерии освен това няма да бъде в духа на Регламент (ЕС) № 1176/2011, в който не са кодифицирани понятията „дисбаланс“ и „прекомерен дисбаланс“.

105

Сливането на анализите по задълбочени и незадълбочени прегледи помогна да се намалят дублиранията между ЗП и работните документи на службите на Комисията. Опитът показва, че ЗП продължава да е разпознаваемо в настоящия си формат (благодарение също на матрицата за ПМД и краткото изложение на ЗП) и са избегнати дублирания между ЗП и частите с незадълбочени прегледи от докладите по държави.

106

Докато необходимият анализ на дисбалансите се извършва с нужната яснота и гласност, отделянето на ЗП от доклада за страната или добавянето му към са без значение.

Препоръка 3
  1. Комисията приема препоръката.

    Тя е съгласна, че трябва да има възможност анализът в рамките на ЗП да бъде адекватно разработен и пояснен, за да се запълнят съответните аналитични празнини.

    Комисията не е съгласна, че по-сериозните дисбаланси непременно изискват аналитични документи с по-голям обем, тъй като тази необходимост зависи и от това дали аналитичните празнини са били запълнени от предходни анализи.

    Комисията е също така на мнение, че включването на ЗП в докладите по държави е помогнало да се намалят ненужните дублирания и не предполага по-малко ясна формулировка на анализа в рамките на ЗП.

  2. Комисията приема препоръката да не се публикува таблото с показатели със ЗП.

Публикуването в ЗП на променливи показатели от това табло, специфични за всяка държава, не се изисква от Регламента, като ролята на таблото е главно при подбора на държави за ЗП, а не при самия анализ в рамките на ЗП.

Комисията е съгласна да информира относно предоставянето на достъп до базата данни, използвани при анализ в рамките на ЗП.

Вж. отговора на Комисията по точка 97.

108

В анализа в рамките на ЗП са включени аспекти, отнасящи се до публичните финанси. Наблюдението по ПМД се провежда съобразно с наблюдението в контекста на ПСР, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1176/2011 и при осигурена съгласуваност. СП относно публичните финанси в контекста на ПСР бяха определени като свързани с ПМД за държавите членки, в които високото равнище на публичния дълг е елемент, допринасящ за установяването на дисбаланси в дадена държава, или в които намаляването на фискалните дефицити допринася за коригирането на големите дефицити по текущата сметка, установени като част от дисбалансите. В държавите с излишък по текущата сметка в ЗП е направен анализ на връзките между редица фискални мерки и външните позиции. За тези държави членки определен брой мерки по СП от фискален характер, които имат потенциал да допринесат за справяне с големия излишък, бяха окачествени като свързани с ПМД.

Препоръка 4

Комисията приема тази препоръка.

Комисията ще продължи да извършва наблюдение по ПМД съобразно с наблюдението в контекста на ПСР, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1176/2011 и при осигурена съгласуваност.

Вж. отговора на Комисията по точка 97.

109

За анализа на ефектите на разпространение бяха използвани най-съвременни подходи за моделиране.

При оценката бяха систематично анализирани изходящите ефекти на разпространение от големи държави — членки на еврозоната, тъй като се очаква тези ефекти да бъдат значителни, ако идват от големи икономики. Допълнителен анализ на входящите и изходящите ефекти на разпространение е включен където е уместно, въз основа на действителни или очаквани промени, водещи до потенциално значителни трансгранични последици.

Важно е да се отчете, че някои видове ефекти на разпространение (напр. разпространяване на проблем чрез доверието във финансовия пазар) могат да бъдат моделирани само въз основа на хипотези и предположения и че това има своите ограничения.

В последните ДМП беше систематично обсъдено измерението на дисбалансите, свързано с еврозоната. В заключенията от ЗП се посочват ефекти на разпространение и системни съображения за редица държави членки.

110

Твърдението, че има несъответствия между СП по ПМД и препоръките за еврозоната, се дължи на факта, че необходимост от съответствие между препоръките за еврозоната и СП по ПМД съществува само за държавите членки, получаващи СП, които са и по ПМД, и за които държави има препоръка, съобразена с еврозоната. Не всички препоръки за еврозоната са свързани с ПМД, тъй като обхватът им е по-широк. Не всички държави членки получават препоръки, свързани с ПМД, тъй като някои от тях не са под наблюдение по ПМД. Не всички държави членки получават СП, произтичащи от препоръки за еврозоната, например ако не са изправени пред съществени предизвикателства, ако няма нужда да провеждат специфични политики или пък ако съществуват ограничения, които оправдават липсата на СП.

Препоръка 5
  1. Комисията приема тази препоръка и счита, че вече я изпълнява.

    Прилагането на ПМД вече взема предвид системните аспекти, свързани с еврозоната, и контекста за възстановяване на баланса, като тези съображения предоставиха обосновка за класифициране на дисбалансите и отправяне на препоръки при ПМД.

  2. Комисията приема тази препоръка.

СП по ПМД се отправят само към държави, в които са установени дисбаланси. СП по ПМД трябва да бъдат в съответствие с препоръките за еврозоната, свързани с ПМД. СП по ПМД могат да включват фискални мерки, ако трябва да се обхванат дисбалансите, установени в съответната държава членка. ПМД не може да се използва за отправяне на фискални препоръки erga omnes. Според Комисията тази съгласуваност с препоръките за еврозоната относно фискалната позиция е уместна само ако е обоснована от дисбалансите, установени за съответната държава членка.

Вж. отговора на Комисията по точка 97.

Препоръка 6

Комисията приема тази препоръка и вече предприема стъпки за нейното изпълнение.

Вж. отговора на Комисията по точка 97.

Съкращения и акроними

ГД ECFIN: Генерална дирекция „Икономически и финансови въпроси“ на Комисията

ГД EMPL: Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на Комисията

ДМП: Доклад по механизма за предупреждение

ЕЦБ: Европейска централна банка

ЗП: Задълбочен преглед

КИП: Комитет за икономическа политика на Съвета на Европейския съюз

МВФ: Международен валутен фонд

НПР: Национална програма за реформи

ОИСР: Организация за икономическо сътрудничество и развитие

ПМД: Процедура при макроикономически дисбаланси

ППД: Процедура при прекомерен дисбаланс

ПСР: Пакт за стабилност и растеж

СП: Специфична препоръка за всяка държава

EDP: Процедура при прекомерен дефицит

Речник

Европейски семестър: Годишен цикъл на ЕС за координация на икономическите политики. Европейският семестър обхваща фискалните политики, определени от Пакта за стабилност и растеж, предотвратяването на прекомерни макроикономически дисбаланси (в рамките на ПМД) и структурните реформи в рамките на стратегията „Европа 2020“. Това води до специфични за всяка държава членка препоръки.

Комитет за икономическа политика (КИП): Консултативен орган към Комисията и Съвета, създаден с Решение № 74/122/ЕИО на Съвета от 18 февруари 1974 г. КИП допринася за работата на Съвета по координиране на икономическите политики на държавите членки и на ЕС. Той включва по двама представители от всяка държава членка, двама представители на Комисията и двама представители на ЕЦБ.

Национална програма за реформи: Документ, изготвян годишно, който представя политиките и мерките на държавата членка за поддържане на растежа и заетостта и за постигане на целите на стратегията „Европа 2020“.

Пакт за стабилност и растеж (ПСР): Споразумение със задължителен характер за всички държави членки на ЕС от 1997 г. насам (с реформи от 2005 г. и 2011 г.) относно прилагането на разпоредбите на Договора от Маастрихт за постигане на устойчивост на фискалните политики на държавите членки, основно чрез поддържане на бюджетния дефицит и публичния дълг на приемливо ниво.

Стратегия „Европа 2020“: Програмата на ЕС за растеж и работни места за настоящото десетилетие. В стратегията са определени пет водещи цели, които се изразяват чрез седем водещи инициативи. Правителствата на държавите от ЕС са определили национални цели, за да подпомогнат постигането на общите цели на ЕС, и докладват за тях в своите национални програми за реформи (НПР).

Бележки

1 Членове 121 и 148 от ДФЕС.

2 Набор от пет регламента на ЕС и една директива, които влязоха в сила на 13 декември 2011 г. Три регламента са свързани със засилване на бюджетния и фискалния надзор, а директивата има за цел хармонизирането на фискалните рамки в държавите членки. Последните два регламента се отнасят до процедурите за ПМД и налагането на корективни действия.

3 Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 25).

4 За определение на отрицателни последици вж. бел. под линия 30.

5 Съображение 20 от Регламента за ПМД.

6 Комисията взема под внимание и 28 спомагателни показатели като източник на допълнителна информация (http://ec.europa.eu/eurostat/cache/Imbalance_Scoreboard/MIPs_AUX_EN_banner.html).

7 Вж. Регламент (ЕС) № 1174/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно принудителните мерки за коригиране на прекомерните макроикономически дисбаланси в еврозоната (OВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 8).

8 Анализът на Сметната палата приключи с публикуването на задълбочените прегледи през февруари 2017 г., следователно той не обхваща СП за 2017 г.

9 Вж. приложение IV за обяснение на методологията на Сметната палата за съставяне на извадки.

10 Класирането въз основа на оценката на изпълнението на СП е представено в приложение V. Проучването на Сметната палата на мнението на членовете на КИП (вж. точка 24) показа, че те считат оценките на Комисията за точни по принцип (вж. фигура o в приложение VI).

11 Специален доклад № 10/2016 „Необходими са допълнителни подобрения, за да се гарантира ефективно прилагане на процедурата при прекомерен дефицит“ (http://eca.europa.eu).

12 От май 2013 г. до март 2016 г. Кипър е включен в програма за икономически корекции.

13 Член 13, параграфи 1 и 2.

14 Задълбочен анализ на прилагането на процедурата при макроикономически дисбаланси — актуално състояние (юни 2017 г.) — PE 497.739.

15 Комисията определя категорията „известен напредък“ в класирането въз основа на оценката на изпълнението на СП по следния начин: „Държавата членка е обявила или приела мерки за изпълнение на СП. Тези мерки са обещаващи, но не всички от тях са вече изпълнени и не във всички случаи изпълнението им е сигурно.“ Не може винаги да се приема с разумна вероятност, че това ниво на изпълнение намалява дисбалансите.

16 Европейска комисия, Институционално изследване № 039, ноември 2016 г., („Процедурата при макроикономически дисбаланси. Обосновка, процес, прилагане: сборник“, стр. 50.

17 Становището на ЕСП е, че логичният процес следва да бъде от установяване на дисбаланси към разглеждане на варианти на политика (вкл. оценка на въздействието) и към формулиране на СП.

18 COM(2015) 600 окончателен от 21 октомври 2015 г., Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейската централна банка — Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз“, стр. 9.

19 В Доклада за Испания за 2015 г. (стр. 59) се отбелязва, че като се вземе предвид относително силното въздействие на взаимовръзките, ограничаващото цените въздействие чрез свиване на маржа на печалбата на една реформа за подобряване на конкуренцията в областта на професионалните услуги вероятно ще бъде от полза за останалата част от икономиката, и се цитира проучване на Комисията („The Economic Impact of Professional Services Liberalisation“, European Economy Economic Papers 533, септември 2014 г.) относно въздействието на регулаторните бариери при четири професии в ЕС от 2008 г. до 2011 г.

20 В своя първи „Преглед на напредъка по мерките на политиката, които са от значение за коригирането на макроикономическите дисбаланси“ за Франция от 2014 г. Комисията описва констатациите от проучване на ОИСР от 2014 г. относно въздействието на реформите, предприети и обявени от френското правителство от 2012 г. насам.

21 Комисията е използвала макроикономически модел (Quest) с цел да определи как структурните реформи в дадена държава членка биха повлияли на растежа, ако държавата членка намали разликата със средната стойност за трите държави членки на ЕС с най-добри ключови икономически показатели.

22 Фискалната позиция е прогнозна оценка за доброволния импулс, предизвикан от фискалната политика.

23 СOM(2016) 727 от 6 ноември 2016 г.

24 „Завършване на европейския икономически и паричен съюз“ – доклад на Жан-Клод Юнкер в тясно сътрудничество с Доналд Туск, Йерун Дейселблум, Марио Драги и Мартин Шулц, юни 2015 г., стр. 8. Корективната част [на ПМД] следва да бъде използвана принудително. Тя следва да се задейства незабавно след установяване на наличието на прекомерни дисбаланси и да се използва за наблюдение на осъществяването на реформите.

25 ЕЦБ, икономически бюлетин, брой 2, март 2017 г., каре 7, стр. 63. За други становища вж. Икономически бюлетин, брой 2, март 2015 г., каре 5, стр. 48 и Икономически бюлетин, брой 2, март 2016 г., каре 8, стр. 57.

26 Процедурата при макроикономически дисбаланси — Основание, процес, прилагане: сборник, каре 3.1, стр. 34.

27 Специален документ № 228, Макроикономически дисбаланси — Основни констатации от задълбочените прегледи — 2015 г.

28 Член 5, параграф 2 от Регламента за ПМД.

29 Комисията е разработила редица подходящи икономически методи за оценка. Те включват например оценки на промените в заплатите между отделните държави, както и финансовите потоци.

30 Ефектът на разпространение е развитие в една държава членка, което оказва въздействие върху икономиките на една или няколко други държави членки. Входящите ефекти на разпространение се отнасят до въздействието върху дадена държава членка от друга или други държави членки. Изходящите ефекти на разпространение се отнасят до въздействието от дадена държава членка върху друга или други държави членки.

31 Верижният ефект на разпространяване на проблемите от една държава към друга става, когато неблагоприятни промени в разходите по заеми в дадена държава се движат в корелация с тези на друга.

32 Спред на държавните ценни книжа е разликата в процентни пунктове на разходите, които една държава трябва да поеме при набиране на заеми, спрямо даден референтен показател. В еврозоната референтният показател обикновено е лихвеният процент по кредита на правителството на Германия.

33 SWD(2017) 71 окончателен „Доклад за Германия за 2017 г., включващ задълбочен преглед относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси“, каре 3.1, стр. 18.

34 Работен документ на IMAD № 3/2010 „Оценка на въздействието на увеличаването на минималната работна заплата в Словения“.

35 Централна банка на Словения, Доклад за стабилността на цените, април 2010 г., каре 2.2.

36 ОИСР, „Свързване на хората с работните места: пазар на труда, политики за активизиране и работници в неравностойно положение в Словения“, 2016 г., стр. 52.

37 Все пак Сметната палата приветства добавянето в ДМП за 2016 г. и 2017 г. на каре, озаглавено „Измерение на макроикономическите дисбаланси, свързано с еврозоната“.

38 Дял на заетост, дял на дълготрайна безработица и дял на младежка безработица.

39 Относно безработицата, ЗП се позовават на таблиците „Ключови икономически, финансови и социални показатели“ (които са част от ЗП от 2014 г. насам) и „Показатели за пазара на труда и социални показатели“ (от 2015 г. насам); относно текущата сметка, те се позовават на конкретни детайли за предходната година. При анализа на финансовия сектор от ЗП се използва голям набор от допълнителни променливи (например лихвени проценти по депозитите, тенденции и спред на условията за отпускане на заем, нетни лихвени маржове, рентабилност на банките).

 

1 COM(2015) 600 final от 21 октомври 2015 г., Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейската централна банка — Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз.

2 „Процедурата при макроикономически дисбаланси. Обосновка, процес, прилагане: сборник“ (Европейска комисия, 2016 г.).

3 COM(2015) 600 final от 21 октомври 2015 г., Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейската централна банка — Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз.

Събитие Дата
Приемане на Меморандум за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 31.5.2016 г.
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията (или друг одитиран обект) 28.9.2017 г.
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 28.11.2017 г.
Получаване на официалните отговори на Комисията (или друг одитиран обект) на всички езици 15.12.2017 г.

Одитен екип

Специалните доклади на ЕСП представят резултатите от извършени от нея одити на изпълнението или на съответствието по конкретни бюджетни области или теми на управлението. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Докладът е изготвен от Одитен състав IV с ръководител Baudilio Tomé Muguruza, член на Сметната палата. Този състав е специализиран в областта на пазарната регулация и конкурентоспособната икономика. Одитът беше ръководен от члена на ЕСП Neven Mates. При изготвянето на доклада той беше подпомогнат от Georgios Karakatsanis — ръководител на неговия кабинет, Marko Mrkalj — аташе в кабинета, Zacharias Kolias — директор, и Giuseppe Diana — ръководител на одитна задача. Одитният екип включва Stefano Sturaro, Shane Enright, Maëlle Bourque и Katia Mesonero-Herrera.

От ляво надясно: Maëlle Bourque, Giuseppe Diana, Stefano Sturaro, Neven Mates, Marko Mrkalj, Shane Enright, Zacharias Kolias, Georgios Karakatsanis.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditorsECA

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2018 г.

PDF ISBN 978-92-872-8815-8 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/65056 QJ-AB-17-023-BG-N
HTML ISBN 978-92-872-8818-9 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/841523 QJ-AB-17-023-BG-Q

© Европейски съюз, 2018 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника. За всяко използване или възпроизвеждане на снимките или на другите материали, чиито авторски права не са притежание на Европейския съюз, трябва да бъде поискано разрешение пряко от притежателите на авторските права.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

За да намерите информация за ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес http://europa.eu.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации от EU Bookshop на адрес http://publications.europa.eu/eubookshop. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. http://europa.eu/contact).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1951 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.