Eriaruanne
nr03 2018

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse audit

Aruande kohta Kontrollikoda uuris, kuidas Euroopa Komisjon rakendas makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust, mille eesmärk on teha kindlaks, ära hoida ja kõrvaldada makromajanduslik tasakaalustamatus, mis võib teatava ELi riigi, euroala või kogu ELi majanduslikule stabiilsusele negatiivselt mõjuda. Kontrollikoda leiab, et kuigi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on üldiselt hästi üles ehitatud, ei rakenda komisjon seda viisil, mis tagaks tasakaalustamatuse tõhusa ennetamise ja korrigeerimise. Tasakaalustamatusega liikmesriikide klassifitseerimine ei ole läbipaistev, komisjoni põhjalik analüüsi nähtavus on hoolimata selle heast kvaliteedist vähenenud ning üldsus ei ole menetlusest ja selle mõjust teadlik. Seetõttu esitab kontrollikoda komisjonile mitmeid soovitusi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse juhtimise teatavate aspektide oluliseks parandamiseks ja menetlusele suurema tähtsuse omistamiseks.

Käesolev väljaanne on saadaval 23 keeles ning järgmises formaadis:
PDF
PDF General Report

Kokkuvõte

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tutvustus

I

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus töötati välja makromajandusliku tasakaalustamatuse käsitlemiseks ELis, sest enne 2008. aasta kriisi puudusid tasakaalustamatuse ennetamiseks poliitilised vahendid.

II

Makromajandusliku tasakaalustamise menetlus toimib aastapõhiselt. Menetluse alguses avaldab komisjon majandus- ja finantshindamise (mida nimetatakse häiremehhanismi aruandeks), milles loetletakse liikmesriigid, kus võib tekkida tasakaalustamatus, ning mille kohta tuleb koostada täiendav analüüs, mida nimetatakse põhjalikuks analüüsiks. Põhjaliku analüüsi käigus otsustatakse, kas valitud liikmesriikides esineb tasakaalustamatust ning kas see on ülemäärane. Lisaks peaks komisjon põhjaliku analüüsi alusel esitama riigipõhiseid soovitusi, mille võtab vastu nõukogu ja mis esitatakse seejärel liikmesriikidele oma tasakaalustamatuse probleemi lahendamiseks.

III

Kui tasakaalustamatust peetakse ülemääraseks, näeb makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrus ette, et komisjon teeb nõukogule ettepaneku algatada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus. See on tõhustatud seiremehhanism, mis sisaldab ka euroala liikmesriikidele sanktsioonide kehtestamise võimalust.

Mida kontrollikoda auditeeris

IV

Peamine auditiküsimus oli järgmine: kas makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus hästi põhjendatud ja asjakohaselt ellu viidud? Kontrollikoda hindas, kuidas komisjon viis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ellu aastatel 2012–2017.

Kontrollikoja leiud

V

Kuigi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on üldiselt hästi üles ehitatud, ei rakenda komisjon seda viisil, mis tagaks tasakaalustamatuse tõhusa ennetamise ja korrigeerimise.

VI

Komisjon kasutab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi makromajandusliku tasakaalustamatuse käsitlemise peamise vahendina. Soovituste rakendamine on aga olnud aeglane. Kuigi nimetatud soovituste rakendamine on liikmesriikide ülesanne, on ka mitmeid puudusi selles, kuidas komisjon need kavandanud on. Põhjaliku analüüsi tulemusel leitud konkreetse tasakaalustamatuse ja esitatavate soovituste vahel puuduvad süstemaatilised seosed. Teatud juhtudel loetakse riigipõhiseid soovitusi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisteks, kuigi need on makromajandusliku tasakaalustamatusega seotud vaid kaudselt või üldse mitte, mis omakorda raskendab liikmesriikidel nõuetekohaste parandusmeetmete võtmist. Lisaks ei võeta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulistes riigipõhistes soovitustes piisavalt arvesse eelarvepoliitikat, isegi kui see on eelarvega mitteseotud tasakaalustamatuse seisukohast asjakohane. Teatud liikmesriikide riigipõhiste soovituste ja euroalale üldiselt suunatud soovituste vahel on mõningaid ebakõlasid. Komisjon määrab soovituste rakendamiseks kohati liiga ka väga raskesti saavutatava tähtaja.

VII

Kontrollikoda on nõus küsitletud sidusrühmade seisukohaga, et põhjalike analüüside sisu on kvaliteetne ja tasakaalustamatus õigesti kindlaks määratud. Viimastel aastatel on põhjalikku analüüsi komisjoni aruandluses siiski üha vähem näha, kuna makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud analüüsi ja poliitilise nõustamise tähtsus on vähenenud pärast seda, kui need lisati riigiaruannetesse, milles tegeletakse peamiselt struktuuripoliitika üldise majandusliku koordineerimise teemadega. Makromajanduslikku tasakaalustamatuse menetlust nõrgendab veelgi komisjoni otsustusprotsess, mille käigus liigitatakse tasakaalustamatuse erinevad liigid vastavalt nende tõsiduse astmele. Ehkki komisjoni osakonnad määravad tasakaalustamatuse kindlaks selgete tehniliste kriteeriumide alusel, ei hinnata põhjalikes hindamistes selgelt selle tõsidust. Volinike kolleegiumi vastu võetud lõplike otsuste aluseks olevad kriteeriumid ei ole läbipaistvad.

VIII

Märkimist väärib asjaolu, et komisjon ei ole kunagi soovitanud ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse algatamist hoolimata tõsiasjast, et alates makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse käivitamisest aastal 2012 on ülemäärast tasakaalustamatust leitud mitmes liikmesriigis.

IX

Selle protsessi esimene dokument – häiremehhanismi aruanne – ei võimalda tasakaalustamatust piisavalt vara kindlaks määrata, kuna selles kasutatakse aegunud näitajaid ja muutuvat keskmist, mis ei võimalda selles hiljutisi sündmusi kajastada. Lisaks on häiremehhanismi aruande tekst pigem kirjeldav kui analüütiline. Teistele liikmesriikidele ja euroalale ülekanduvat mõju ei võeta piisavalt arvesse, kuigi selles küsimuses on toimunud mõningane edasiminek.

Kontrollikoja soovitused

  1. Komisjon peaks seostama makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused süstemaatiliselt makromajandusliku tasakaalustamatusega. Esitatavad meetmed peaksid olema piisavalt üksikasjalikud ja keskenduma poliitikameetmetele, millega vähendatakse tasakaalustamatust lühikese ja keskpika aja jooksul. Komisjon peaks igal võimalusel tegema eel- ja järelhindamisi tasakaalustamatusega seoses võetud poliitikameetmete mõju kohta.
  2. Põhjalikud analüüsid peaksid sisaldama teatavat liikmesriiki ohustava tasakaalustamatuse tõsidusastme selget kirjeldust. Komisjon peaks suurendama läbipaistvust, võttes tasakaalustamatuse klassifitseerimiseks vastu selged kriteeriumid, need avaldama ja neid kohaldama. Kui teatud tingimused välja arvata, peaks komisjon soovitama ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamist juhul, kui on tõendeid selle kohta, et mõnda liikmesriiki ohustab ülemäärane tasakaalustamatus. Kui komisjon kasutab teatud tingimustel selle sammu tegemata jätmiseks oma kaalutlusõigust, peaks ta seda selgelt ja avalikult põhjendama.
  3. Komisjoni tehtav põhjalik analüüs peaks olema terviklik ja eraldiseisev väljaanne, mille pikkus ja üksikasjalikkus peegeldaks riigi olukorda ja poliitikaga seotud probleemide tõsidust. Tulemustabeli asemel peaks põhjalikus analüüsis avaldama analüüsis tegelikult kasutatud riigipõhised muutujad.
  4. Komisjon peaks süstemaatiliselt analüüsima eelarvepoliitika mõju välisele tasakaalustamatusele ja konkurentsivõimele, ning kasutama makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust liikmesriikidele eelarvealaste soovituste tegemiseks juhul, kui eelarveprobleemid avaldavad otsest mõju välisele tasakaalustamatusele.
  5. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluses tuleks süstemaatiliselt tähelepanu pöörata üleriigilise mõjuga poliitikasuundadele, mis võimaldavad euroalal tõhustada sümmeetrilist tasakaalustamist. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused peaksid võimalusel olema kooskõlas euroalale antavate tasakaalustamatust (sh ka üldist eelarvepoliitikat) puudutavate soovitustega.
  6. Komisjon peaks üldsusega suhtlemisel omistama makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusele suuremat tähtsust. Kui komisjon on tasakaalustamatuse hinnanud ülemääraseks, peaksid asjaomased volinikud tõhusama teabevahetuse nimel põhjendama liikmesriikide parlamentidele komisjoni otsuseid ja vastavaid poliitikaalaseid soovitusi.

Sissejuhatus

Majanduslik põhjendus ja õigusraamistik

01

Enne 2008.–2009. aasta kriisi oli ELi majanduse juhtimise raamistik (liikmesriikide majanduspoliitikat reguleeriv kord) suunatud eelarvepoliitika jätkusuutlikkusele. Nimetatud raamistik piirdus riigieelarve puudujäägi ja riigivõla kontrolli all hoidmisega. Eelarvepoliitikat mittepuudutavate meetmete ELi poolne juhtimine piirdus asutamislepingust tuleneva majanduspoliitika pehme koordineerimisega1.

02

Kriis ja selle tagajärjed näitasid, et raamistik ei suutnud avastada ega ennetada makromajandusliku tasakaalustamatuse tekkimist. Mitmes liikmesriigis põhjustasid kapitali suur sissevool ja erasektori laenumahu jätkusuutmatu kasv välise tasakaalustamatuse ja konkurentsivõime halvenemise, teatavates majandusvaldkondades üleinvesteerimise ja erasektoris ülemäärase võlastumise. Pealegi mõjutas enne kriisi jätkusuutmatu majandusbuum eelarvepositsioonile hinnangu andmist, näidates olukorda sageli paremana kui see tegelikult oli. Kui tasakaalustamatuse tagajärjel tuli teha valusaid ümberkorraldusi, kandus nende mõju ka teistesse liikmesriikidesse, seades seeläbi ohtu kogu ELi finantsstabiilsuse ja majanduse arengu.

03

Sarnaste muutuste vältimiseks ja majandusbuumi eelsest ajast pärineva tasakaalustamatuse vähendamisele suunatud poliitika toetamiseks võeti 2011. aastal kuuest seadusandlikust ettepanekust koosnenud paketiga2 kasutusele uus mehhanism – makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus.

04

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse peamine õiguslik alus on määrus (EL) 1176/2011 makromajandusliku tasakaalustamatuse ennetamise ja korrigeerimise kohta (käesolevas aruandes nimetatakse seda makromajandusliku tasakaalustamatuse määruseks)3.

05

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus kehtib kõigi ELi liikmesriikide kohta (v.a need, mis saavad majanduslike kohandamisprogrammide raames ELilt rahalist abi) ning seda on majanduspoliitika iga-aastase koordineerimis- ja järelevalvetsükli raames rakendatud alates aastast 2012.

06

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on suunatud eelkõige tasakaalustamatuse ja ülemäärase tasakaalustamatuse tuvastamisele, ennetamisele ja korrigeerimisele. Need mõisted on defineeritud makromajandusliku tasakaalustamise menetluse artiklis 2:

  1. „tasakaalustamatus“ – igasugune suundumus, mille tagajärjeks on makromajanduslik areng, mis mõjutab või võib mõjutada negatiivselt liikmesriigi, majandus- ja rahaliidu või liidu kui terviku majanduse nõuetekohast toimimist;
  2. „ülemäärane tasakaalustamatus“ – tõsine tasakaalustamatus, sealhulgas tasakaalustamatus, mis ohustab või võib ohustada majandus- ja rahaliidu nõuetekohast toimimist.
07

Makromajandusliku tasakaalustamise menetluse määruse artikli 4 lõikes 3 määratletakse tasakaalustamatuse olemus järgnevalt:

  1. „sisemine tasakaalustamatus, sealhulgas tasakaalustamatus, mis võib tekkida avaliku või erasektori suure võlgnevuse, finants- ja varade turu, sealhulgas kinnisvaraturu arengu, erasektori krediidivoo muutumise ja töötuse määra muutumise tõttu;
  2. väline tasakaalustamatus, sealhulgas tasakaalustamatus, mis võib tekkida liikmesriikide jooksevkonto ja investeeringute netopositsiooni, reaalse kehtiva vahetuskursi, ekspordi turuosade, hindade ja kulude muutumise ning hinnavälise konkurentsivõime tõttu, võttes arvesse tootlikkuse eri komponente.“
08

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrus sisaldab seega kahte eesmärki: kaotada liikmesriike mõjutav tasakaalustamatus ning tegeleda euroala teistele liikmesriikidele ja ELile kanduva mõjuga4.

09

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on osa Euroopa poolaastast, mis on ELis majanduspoliitika kooskõlastamiseks 2010. aastal kasutusele võetud raamistik. Lisaks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusele sisaldab Euroopa poolaasta stabiilsuse ja kasvu pakti rakendamise meetmeid ja eesmärkide täitmise kaudu strateegia „Euroopa 2020“ raames pikaajalisele majanduskasvule suunatud struktuuripoliitikat, majanduspoliitika üldsuuniseid ja tööhõivepoliitika suuniseid. Euroopa poolaasta iga-aastane protsess tipneb komisjoni poolt nõukogule tehtava ettepanekuga kõigi nimetatud valdkondade riigipõhiste soovituste kohta. Pärast seda, kui nõukogu ettepanekud heaks kiidab, peavad liikmesriigid need soovitused ellu viima.

10

Üldiselt on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse ning stabiilsuse ja kasvu pakti vaheline erinevus see, et esimene puudutab makromajanduslikku tasakaalustamatust üldiselt ja teisega käsitletakse ainult rahanduse jätkusuutlikkust. Pealegi, kui liikmesriik on täitnud kõik võla- ja eelarve puudujäägi kriteeriumid, lõpetatakse ka talle stabiilsuse ja kasvu pakti raames eelarvepoliitika alaste suuniste andmine. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse kohaselt võivad makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega tuvastatud tasakaalustamatuse suhtes võetavad poliitikameetmed hõlmata fiskaal- ja palgapoliitikat5. Mõlemad poliitikavahendid on sarnased selle poolest, et annavad komisjonile jõustava rolli ning neil on seeläbi nii ennetuslik kui paranduslik osa. Komisjonil ei ole aga samalaadset jõustavat rolli strateegia „Euroopa 2020“ elluviimisel.

11

Iga-aastane makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus, mille käigus tuvastatakse tasakaalustamatus, hinnatakse selle raskusastet ja algatatakse korrektsioonid, koosneb erinevatest etappidest. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruses toodud menetlus on kokkuvõtlikult esitatud joonisel 1 (täpsemad üksikasjad on esitatud I lisas) ja asjaomaste dokumentide loetelu on II lisas.

Esimene etapp: häiremehhanismi aruanne

12

Protsessi esimene etapp on häiremehhanismi aruande avaldamine. Peamine eesmärk on määrata kindlaks liikmesriigid, mida komisjoni hinnangul ohustab tasakaalustamatus ning mis seetõttu vajaksid täiendavat analüüsi põhjaliku analüüsi näol (põhjalik analüüs: vt teist etappi). Häiremehhanismi aruandes kasutatakse sisemise ja välise tasakaalustamatuse esiletõstmiseks näitajaid koondavat tulemustabelit (vt III lisa)6. Makromajandusliku tasakaalustamise menetluse määruse artikli 3 lõikes 2 selgitatakse aga, et põhjaliku analüüsi algatamise ei tehta tulemustabeli näitajate mehhaanilisest lugemise põhjal.

Joonis 1

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse lihtne vooskeem

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

Teine etapp: põhjalikud analüüsid

13

Põhjalikud analüüsid sisaldavad riigipõhiste asjaolude üksikasjalikku analüüsi, milleks kasutatakse mitmeid erinevaid analüütilisi vahendeid (nt liikmesriikidevaheliste kaubandussidemete ja nendega seotud riskide mõõtmine), riigipõhist kvalitatiivset teavet (nt majanduse spetsialiseerumise ja palgaläbirääkimiste mehhanismid) ning paljudel juhtudel ka häiremehhanismi aruande tulemustabelist erinevaid muutujaid.

14

Komisjon kogub teavet liikmesriikidesse tehtavate külastuste käigus. Komisjon on kohustatud arvesse võtma ka kõiki muid liikmesriikide poolt asjakohaseks peetavaid ja edastatud andmeid. Lisaks peab komisjon arvesse võtma liikmesriikide poliitilisi kavatsusi ning kõiki nõukogu ja Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu varasemaid soovitusi.

15

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruses nõutakse konkreetselt, et põhjalikus analüüsis hinnataks seda, kas teatavas liikmesriigis esineb tasakaalustamatust ja kui see nii on, siis kas see on ülemäärane. Arvesse tuleb võtta ka riikide majanduspoliitika ülekanduvat mõju. Kui komisjon tasakaalustamatust ei tuvasta, lõpeb selle liikmesriigi jaoks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus samal aastal. Kui tasakaalustamatus tuvastatakse, suunab komisjon selle liikmesriigi vastavalt tasakaalustamatuse probleemi tõsidusele kas makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse ennetavasse või korrigeerivasse ossa.

16

Alates 2015. aastast sisalduvad põhjalikud analüüsid komisjoni iga-aastastes Euroopa poolaasta riigiaruannetes. Need koosnevad mõnda liikmesriiki mõjutavate peamiste struktuuriprobleemide laiaulatuslikest hindamistest valdkondades, nagu maksustamine ja kulutused, tööhõive, avalik haldus ja ettevõtluskeskkond, ning samuti edusammudest, mida liikmesriigid on teinud oma riigipõhiste soovituste rakendamisel ja „Euroopa 2020“ eesmärkide täitmisel.

Kolmas etapp: ennetamine ja korrigeerimine

Ennetuslik osa
17

Kui komisjon leiab, et mõnes liikmesriigis esineb makromajanduslikku tasakaalustamatust, teavitab ta sellest nõukogu ja Euroopa Parlamenti. Pärast komisjoni ettepaneku saamist võib nõukogu seejärel suunata riigipõhised soovitused liikmesriikidele, et need oma tasakaalustamatust korrigeeriksid ja väldiksid selle ülemääraseks muutumist (käesolevas aruandes nimetatakse selliseid soovitusi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisteks riigipõhisteks soovitusteks). Riigipõhised soovitused võetakse vastu juulis, seejärel vaadatakse need läbi ja vajaduse korral kohandatakse igal aastal. Riigipõhiste soovituste täitmist hinnatakse süstemaatiliselt ja avalikult ning see avaldatakse veebruaris vastava liikmesriigi riigiaruande lisas. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmise järelevalveks peab komisjon pidevalt pidama dialoogi liikmesriikide ametiasutuste ja sotsiaalpartneritega, ning tavaliselt korra aastas tegema teabekülastusi.

Korrigeeriv osa: ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus
18

Kui komisjon leiab, et tasakaalustamatus on ülemäärane, peab ta vastavalt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse artiklile 7 samuti teavitama Euroopa Parlamenti ja nõukogu. Komisjoni ettepaneku alusel võib nõukogu seejärel otsustada aktiveerida ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse, millega kehtestatakse liikmesriikidele rangemad nõuded ja järelevalve, ning lõpptulemusena finantskorrektsioonide kohaldamine (euroala riikide puhul)7.

Auditi ulatus, eesmärgid ja lähenemine

Auditi ulatus ja eesmärgid

19

Peamine auditiküsimus oli: „Kas makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on hästi põhjendatud ja asjakohaselt ellu viidud?“. Seepärast hindas kontrollikoda käesolevas auditis komisjonipoolse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaldamise tulemuslikkust perioodil 2012–20178 ning vajaduse korral ka menetluse ülesehituse teatavaid elemente. Kontrollikoda uuris makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust üksikasjalikult neljast liikmesriigist (Bulgaaria, Hispaania, Prantsusmaa ja Sloveenia) koosneva valimi alusel ja kaasas vajadusel vähemal määral ka muid liikmesriike9.

20

Täpsemalt uuris kontrollikoda

  1. menetluse kohaldamise tulemuslikkust, võttes aluseks liikmesriikide tasakaalustamatuse klassifitseerimise muutmist ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste vähese täitmise aluseks olevaid põhjuseid;
  2. liikmesriikide makromajandusliku tasakaalustamatuse klassifitseerimise menetlust;
  3. kuidas komisjon kasutas tasakaalustamatuse kindlaks määramisel ja hindamisel analüütilisi vahendeid ja majandusanalüüsi, ning tulemuste esitluses tehtud muudatusi;
  4. tulemustabeli ja häiremehhanismi aruande asjakohasust makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluses tervikuna.
21

Kontrollikoda ei hinnanud tulemustabeli näitajatele seatud künnisväärtuseid ega nende aluseks oleva statistika kvaliteeti. Samuti ei uuringud kontrollikoda makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmise edenemise hindamismenetlust10.

22

Kontrollikoja auditikriteeriumide aluseks on

  1. regulatiivsed nõuded (eriti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrus);
  2. komisjoni sise-eeskirjad ja menetlused (näiteks suunised ja juhised);
  3. mitme ELi institutsiooni ja muu rahvusvahelise organisatsiooni (eriti IMFi ja OECD) või uuringute tulemusel avaldatud dokumendid, milles kirjeldatakse parimaid tavasid.
23

Käesolev auditiaruanne on ELi majanduse juhtimise raamistiku põhjalikuks käsitlemiseks kavandatud aruannete seerias avaldatud teine aruanne. Esimene, milles käsitleti ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust11, avaldati aastal 2016.

Lähenemisviis

24

2016. aasta märtsis saatis kontrollikoda internetiküsimustiku nendele majanduspoliitika komitee liikmetele, kes olid pärit makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega hõlmatud liikmesriikidest. Uuring hõlmas ajavahemikku 2012. aasta häiremehhanismi aruandest kuni 2016. aasta põhjalike analüüsideni. See koosnes 46-st kvalitatiivsest ja kvantitatiivsest küsimusest selle kohta, mida majanduspoliitika komitee liikmed arvavad makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohta. Küsimustikule vastamise tähtaeg oli 2016. aasta detsembris ning selleks ajaks olid oma vastuse saatnud 19 majanduspoliitika komitee liiget 20-st. Küsimustiku vastused olid kontrollikoja töö aluseks ja neile viidatakse teatud tähelepanekutes. Kvantitatiivsete küsimuste vastuste kokkuvõte on esitatud VI lisas.

25

Kontrollikoda korraldas vestlusi kolme komisjoni talituse (majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraat, tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat ning peasekretariaat), majandus- ja rahandusküsimuste ning maksunduse ja tolli voliniku kabineti ning euro ja sotsiaaldialoogi eest vastutava asepresidendi kabineti töötajatega. Kontrollikoda vaatas läbi mitmeid üldkasutatavaid ja asutusesiseseks kasutamiseks mõeldud komisjoni dokumente. Audiitorid kohtusid ka makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamises ja järelevalves osalevate valitud liikmesriikide institutsioonide esindajatega (vt institutsioonide nimekirja VII lisas).

26

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust arutati mitme organisatsiooni esindajatega, kelle arvamused olid auditi jaoks vajalikud (sh Euroopa Keskpank, IMF, OECD, Maailmapank, Euroopa Parlament, Saksamaa Liitvabariigi majandus- ja energeetikaministeerium ja rahandusministeerium). Kontrollikoda moodustas ka nõuandva rühma ja küsis nõu sõltumatutelt ekspertidelt.

Tähelepanekud

Liikmesriikides tuvastatud tasakaalustamatus oli kestnud mitu aastat ja parandusmeetmeid ei kohaldatud piisavalt

27

Aruande käesolevas osas vaadeldakse muutusi mitmes liikmesriigis, kus tuvastati tasakaalustamatus alates makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kasutuselevõtust. Seejärel uuritakse komisjoni hindamise alusel makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmise ulatust ja vaadeldakse selle aluseks olevaid põhjuseid.

Tasakaalustamatus püsib liikmesriikides tavaliselt mitu aastat

28

Ajavahemikul 2012–2015 suurenes nende liikmesriikide arv (12-lt 16-ni) pidevalt, mille puhul tuvastati makromajanduslik tasakaalustamatus makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse abil. Sellegipoolest tunnistab kontrollikoda, et kõnealune arv suurenes ka seetõttu, et mitu riiki väljusid majanduslikest kohandamisprogrammidest ja Horvaatia ühines ELiga. Üldine suundumus on viimasel ajal muutunud vastupidiseks, mis tõenäoliselt kajastab ELi liikmesriikide majanduste tsüklilist taastumist. Ülemäärase tasakaalustamatusega liikmesriikide arv ei ole siiski vähenenud (vt joonis 2 ja VIII lisa).

Joonis 2

Liikmesriigid, kus esineb tasakaalustamatust

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

29

Joonis 3 näitab, et liikmesriikide tasakaalustamatuse ulatus on aastast aastasse üldiselt sama püsinud. Paranemist tuleb suhteliselt harva ette. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse esimese viie aasta jooksul (2012–2016) tuvastati 67 liikmesriigi hulgast tasakaalustamatus 51-s ja ülemäärane tasakaalustamatus 16-s. 51-st tasakaalustamatusega liikmesriigist 39-s ei toimunud järgneval aastal muutust, kuid viie liikmesriigi olukord halvenes „ülemääraseks tasakaalustamatuseks“ ja seitse liikmesriiki suutsid oma tasakaalustamatuse korrigeerida. 16-st ülemäärase tasakaalustamatusega liikmesriigist suutsid järgmisel aastal sellest kategooriast väljuda vaid kaks.

Joonis 3

Aastatel 2012–2017 ei ole tasakaalustamatuse klassifikatsioon eriti muutunud

NB! Nooled näitavad, kuidas teatava liikmesriigi tasakaalustamatuse klassifikatsioon sel perioodil igal aastal muutus: kas paranes, halvenes või ei muutnud. Nende muutuste summa on 67.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

30

Muutuste inertsust on võimalik kirjeldada ka 2012. aastal (ehk makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse esimesel aastal) tuvastatud tasakaalustamatust omava 12 liikmesriigi vaatlemise abil. 12 liikmesriigist kuus on pärast seda mingil hetkel jõudnud ülemäärase tasakaalustamatuseni (Bulgaaria, Küpros, Prantsusmaa, Itaalia, Sloveenia ja Hispaania). Neist kuuest vaid kaks on suutnud n-ö tavalise tasakaalustamatuseni tagasi jõuda (Sloveenia ja Hispaania), ning ülejäänud neli on endiselt ülemäärases kategoorias (Itaalia neli aastat, Prantsusmaa ja Bulgaaria kolm aasta ning Küpros kaks aastat järjest12). Ükski liikmesriik, kellel on olnud ülemäärane tasakaalustamatus, ei ole kunagi suutnud jõuda puuduva tasakaalustamatuse kategooriasse. VIII lisas on näidatud iga liikmesriigi klassifitseerimise areng alates aastast 2012.

Hoolimata sagedasest ja intensiivsest järelevalvest on liikmesriigid makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi vähe rakendanud

Komisjoni järelevalve hea standard
31

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse13 kohaselt peab komisjon makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmise järelevalveks muu hulgas liikmesriikidelt teavet koguma ja pidevalt ametiasutuste ja sotsiaalpartneritega dialoogi pidama. Kontrollikoda leidis, et liikmesriikidesse tehtud sagedaste teabekülastuste jooksul oli komisjoni peetud dialoog täielik ja otsekohene ning seda peeti liikmesriikide tasandil piisavalt paljude erinevate sidusrühmadega.

32

2013. aastal hakkas komisjon ülemäärase tasakaalustamatusega liikmesriikide suhtes tegema spetsiifilist järelevalvet. Nimetatud järelevalvet laiendati 2014. aastal, et hõlmata valitud euroala liikmesriigid, mille tasakaalustamatuse ulatus oli süsteemselt oluline, ja 2016. aastal, et hõlmata kõik tasakaalustamatusega liikmesriigid. Spetsiifiline järelevalve koosneb praegu igasse liikmesriiki kord aastal tehtavast teabekülastusest, mille tulemusel avaldatakse eduaruanne.

Liikmesriigid on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi vähe rakendanud
33

Komisjon kasutab riigipõhiste soovituste täitmise ulatuse hindamiseks kvalitatiivset paremusjärjestust (vt V lisa). 2017. aastal hindas Euroopa Parlament nende hindamiste alusel makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste üldist täitmist perioodil 2012–201614. Hindamise kokkuvõte esitatakse joonisel 4. Kontrollikoda järeldab, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmine on alates 2012. aastast olnud kehv, kuna täielikult või suuremas osas täidetud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste osakaal on äärmiselt väike15.

Joonis 4

Aastatel 2012–2016 esitatud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmine

Allikas: kontrollikoda Euroopa Parlamendi (majanduse juhtimise tugiüksus (EGOV)) ja Euroopa Komisjoni hindamiste põhjal.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmist mõjutab mitu puudust
34

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmist on negatiivselt mõjutanud järgmised makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse juhtimise puudused: i) makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste ja tasakaalustamatuse vahel puudub süstemaatiline seos, ii) makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste mõju tasakaalustamatusele ei ole süstemaatiliselt hinnatud, iii) euroalale tervikuna antud soovituste ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste vahel puudub järjepidevus, iv) makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmiseks on seatud väga raskesti saavutatavad tähtajad.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste ja tasakaalustamatuse vahel puudub süstemaatiline seos
35

Et edendada liikmesriikide isevastutust ja julgustada neid seeläbi hoolikamalt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi ellu viima, on oluline selgitada, kuidas on majandusanalüüsi ja tasakaalustamatuse hindamise tulemusel koostatud konkreetsed poliitikasoovitused. Komisjoni suuniste kohaselt peaks põhjalik analüüs olema soovituste koostamise analüütiline alus16, kuid praktikas ei ole see seos alati selge17. Kontrollikoja poolt majanduspoliitika komitee liikmete seas tehtud uuring kinnitas seda: küsimusele „kas on selge, millised riigipõhised soovitused on seotud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega?“ vastas ainult neljandik majanduspoliitika komitee liikmetest, et „alati selge“ (vt VI lisa joonis g). Viimastel aastatel on see seos pärast makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste (vt punktid 4042) ja põhjalike analüüside (vt punktid 6773) optimeerimist veelgi ähmasemaks muutunud.

36

Esiteks ei ole seos sageli nähtav või on väga nõrk. Põhjuseks on asjaolu, et komisjon ei sõnasta oma riigipõhiseid soovitusi konkreetse tasakaalustamatuse käsitlemiseks, nagu nõutakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse artikli 6 lõikes 1. Selle asemel arutatakse konkreetse liikmesriigiga „Euroopa 2020“ raames struktuurireforme enne, kui nende kohta koostatakse komisjoni ettepanekud, ning reformid võidakse märkida makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisteks ka siis, kui need on vaid kaudselt tasakaalustamatusega seotud.

37

Lisaks leidis kontrollikoda nelja valitud liikmesriigi analüüsis mitmeid riigipõhiseid soovitusi, mis olid ekslikult makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisteks märgitud, kuna ükski soovitatud meetmetest ei käsitlenud põhjalikus analüüsis määratletud tasakaalustamatust. Vt näiteid 1. selgituses.

1. selgitus

Näited makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste ja põhjalike analüüside vahel puuduvast seosest

  • Prantsusmaale esitatud riigipõhine soovitus nr 3/2016 käsitles teemasid (õpipoisiõpe, kutseõpe ja töötuskindlustustoetuse reformid), mis ei olnud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised: need ei käsitlenud riigiaruande põhjaliku analüüsi osa, neid ei mainitud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse hindamismaatriksis (vt punkt 68), neid ei olnud riigiaruande kokkuvõttes seatud põhjaliku analüüsist tulenevaks suureks poliitikaalaseks ülesandeks. Sarnaselt ei käsitletud riigiaruande põhjaliku analüüsi osas riigipõhistes soovituses nr 5/2015 ja nr 5/2016 (Prantsusmaa maksusüsteemi reform) tõstatatud teemasid.
  • Sloveeniale esitatud riigipõhine soovitus nr 2/2013 käsitles teemasid (pensionisüsteemi pikaajaline jätkusuutlikkus, tervishoid), mille kohta põhjalik analüüs viiteid ei sisaldanud.
  • Bulgaariale esitatud riigipõhine soovitus nr 1/2016 tõstatas teemasid (stabiilsuse ja kasvu pakti eesmärgid, maksude kogumise parandamise ja mitteametliku majanduse vähendamise meetmed), mida riigiaruande põhjaliku analüüsi osas ei käsitletud ning mis ei sisaldunud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse hindamismaatriksis ega olnud kokkuvõttes esile toodud. Riigipõhises soovituses nr 1/2015 tõstatatud teemasid (stabiilsuse ja kasvu pakti eesmärgid, maksukogumine, varimajandus, tervishoiusüsteemi kulutõhusus) arutati riigiaruande osas „muud struktuurilised teemad“ ning mis ei olnud seetõttu põhjaliku analüüsiga seotud.
  • Hispaaniale esitatud riigipõhine soovitus nr 9/2013 käsitles teemasid (avaliku halduse reform, kohtusüsteemi tõhusus), mida põhjalik analüüs ei sisaldanud. Riigipõhine soovitus nr 2/2015 puudutas hoiupankade reformi – teemat, millele riigiaruande üheski osas ei viidatud.
38

Tabel 1 näitab, kui suures ulatuses riigipõhised soovitused on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohased. 2016. aastal märgiti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohasteks üle 80 % riigipõhistest soovitustest, mis esitati tasakaalustamatusega liikmesriikidele, ja kõik riigipõhised soovitused, mis esitati ülemäärase tasakaalustamatusega liikmesriikidele. Asjaolu, et liiga palju riigipõhiseid soovitusi märgiti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohasteks, on nõrgendanud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tõhusust ja usaldusväärsust. Seda kinnitasid ka paljud sidusrühmad, kellega kontrollikoda oma teabekülastuste ajal kohtus.

Tabel 1

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohasteks märgitud riigipõhiste soovituste osakaal kõigist riigipõhistest soovitustest, mis anti makromajandusliku tasakaalustamatusega liikmesriikidele perioodil 2012–2016

  Tasakaalustamatus Ülemäärane tasakaalustamatus Kokku
2012 52,0 %   52,0 %
2013 63,3 % 94,4 % 70,5 %
2014 67,2 % 100,0 % 76,1 %
2015 87,2 % 92,9 % 89,6 %
2016 81,0 % 100,0 % 92,0 %

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

39

Teine probleem on see, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohaste riigipõhiste soovituste ja põhjalike analüüside optimeerimine on nende ja tuvastatud tasakaalustamatuse vahelist seost veel rohkem ähmaseks muutnud.

40

Riigipõhiste soovituste optimeerimisprotsess algas aastal 2015, kui liikmesriigid märkisid, et riigipõhiste soovituste liiga suur arv ja sisu pikkus on vähendanud nende isevastutust ja soovituste täitmise tõhusust. Pärast seda on komisjon vähendanud iga-aastaste makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohaste riigipõhiste soovituste arvu. Komisjon on vähendanud ka nende keskmist pikkust ligikaudu 50 % (vt joonis 5).

41

Majanduspoliitika komitee liikmed ja paljud sidusrühmad, keda kontrollikoda oma teabekülastuse ajal kohtas, pidasid optimeerimist üldiselt positiivseks (vt VI lisa joonis k). Kuna makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused on nüüd lühemad ja üldisemalt sõnastatud, ei ole need konkreetselt suunatud põhjalikus analüüsis tuvastatud tasakaalustamatusele. Soovituste üldine iseloom muudab keerulisemaks ka selle hindamise, kui hästi on soovitusi täidetud ja kui palju need võisid kaasa aidata tasakaalustamatuse kõrvaldamisele. 2. selgituses näidatakse valitud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste optimeerimist Prantsusmaa ja Hispaania näitel.

Joonis 5

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste ja igas soovituses sisalduvate sõnade arv perioodil 2012–2016

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

2. selgitus

Prantsusmaale ja Hispaaniale esitatud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste optimeerimise mõju

Optimeerimise tulemusel on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste arv ja sisu pikkus vähenenud.

  2014 2016
  Prantsusmaa Hispaania Prantsusmaa Hispaania
Riigipõhiste soovituste arv
Riigipõhiste soovituste koguarv 7 8 5 4
Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste koguarv 6 7 5 4
Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulistes riigipõhistes soovitustes sisalduvate sõnade arv
Kokku 803 978 280 227
Keskmine 134 140 56 57

Sisu vähendamise tõttu antakse nüüd makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulistes riigipõhistes soovitustes vähem poliitikasuuniseid.

2014 2016
Prantsusmaa

3.Lihtsustada äriühingute haldus-, maksu- ja raamatupidamiseeskirju ning võtta konkreetseid meetmeid valitsuse töös oleva lihtsustamiskava rakendamiseks 2014. aasta detsembriks. Vähendada äriühingute kasvu regulatiivseid takistusi, eelkõige vaadates läbi ettevõtte suurusega seotud kriteeriumid normides, et vältida künnisnäitajatest tulenevat mõju. Astuda samme innovatsioonipoliitika lihtsustamiseks ja selle tõhususe suurendamiseks, nimelt hinnates teadusuuringute maksuvabastust (pr k crédit d’impôt recherche) ja vajaduse korral seda kohandades. Tagada, et vahendeid eraldatakse eelkõige kõige tõhusamatele konkurentsivõime partnerluskeskustele ja et nende abil edendatakse keskustes loodavate uuenduste majanduslikku mõju.

4.Kõrvaldada reguleeritud kutsealadele ja nende praktiseerimisele juurdepääsu põhjendamatud piirangud ning vähendada kutsealale sisenemise kulusid ja edendada konkurentsi reguleeritud teenuste pakkumisel. Võtta täiendavaid meetmeid, et vähendada jaemüügisektori toimimist mõjutavat regulatiivset koormust, eelkõige lihtsustades müügipunktidele tegevusloa andmist ja kaotades kahjumiga müügi keelu. Säilitades kaitsetutele elanikerühmadele taskukohased tingimused, tagada, et kodumajapidamiste reguleeritud gaasi- ja elektrihinnad oleksid kehtestatud sobival tasemel, mis ei takistaks konkurentsi. Suurendada elektrienergia ja gaasi ühendusvõimsust Hispaaniaga, eelkõige suurendada gaasi ühendusvõimsust nii, et integreerida Pürenee poolsaare gaasiturg täielikult Euroopa turuga. Raudteesektoris tagada uue ühtse taristuettevõtja sõltumatus turgu valitsevast ettevõtjast ja astuda samme selleks, et avada kodumaine reisijatevedu konkurentsile enne aastat 2019.

4.Kõrvaldada teenuste sektoris esinevad tõkked, eelkõige äriteenuste ja reguleeritud kutsealade valdkonnas. Astuda samme innovatsioonipoliitika lihtsustamiseks ja selle tõhususe suurendamiseks. Reformida 2016. aasta lõpuks täiendavalt õigusaktidega ettenähtud äriühingute suurusega seotud kriteeriume, mis takistavad äriühingute kasvu, ja jätkata äriühingute haldus-, maksu- ja raamatupidamiseeskirjade lihtsustamist lihtsustamisprogrammi kaudu.

Hispaania

6.Tagada turu ühtsuse tagamise seaduse nr 20/2013 ulatuslik ja hoogne rakendamine kõigil haldustasanditel. Võtta 2014. aasta lõpuks vastu kutseteenuste ja kutseühingute ulatuslik reform, määrates kindlaks ametid, mille puhul nõutakse registreerimist erialaorganisatsioonis, ning kutseorganisatsioonide läbipaistvuse ja aruandekohustuse kriteeriumid, avades põhjendamatult kaitstud tegevusalad ja kaitstes turu ühtsust seoses vabakutselistele teenustele juurdepääsu ja nende osutamisega Hispaanias. Vähendada veelgi äritegevuse alustamiseks vajaminevat aega, kulusid ja menetluste arvu. Vähendada põhjendamatuid piiranguid, mis on seatud suurte jaemüügiettevõtete rajamisele, vaadates selleks eelkõige läbi kehtivad piirkondlikud planeerimismäärused. Määrata kindlaks uue riikliku teadus-, tehnoloogia- ja innovatsioonistrateegia rahastamine ning käivitada uue riikliku teadusagentuuri tegevus.

4.Kiirendada turu ühtsuse seaduse rakendamist piirkondlikul tasandil. Tagada jaemüügisektori reformimeetmete rakendamine autonoomsete piirkondade poolt. Võtta vastu vabakutseliste teenuste ja kutseliitude kavandatud reform.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

42

Veel üheks probleemiks on asjaolu, et tasakaalustamatuse kõrvaldamist puudutavate poliitiliste valikuvõimaluste arutelu (poliitikaga seotud probleemide jagu) on põhjalikust analüüsist vähehaaval kadunud pärast selle dokumendi ühendamist riigiaruandega. Koos makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste optimeerimisega on see raskendanud lugejal soovituste aluseks olevaid põhimõtteid mõista. Tabelis 2 võrreldakse põhjaliku analüüsi ja Bulgaariale esitatud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste vahelist seost aastatel 2014 ja 2015, st enne ja pärast optimeerimist.

Tabel 2

Näide põhjaliku analüüsi ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste vahelisest nõrgenenud seosest enne ja pärast optimeerimist

  Bulgaariale esitatud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluline riigipõhine soovitus nr 3 aastatel 2014 ja 2015
  Põhjaliku analüüsi poliitikaalane nõu Komisjoni ettepanekud riigipõhisteks soovitusteks
2014 Poliitilised väljakutsed

aktiivse tööturupoliitika tulemuslikkuse ja tõhususe suurendamine

praeguse aktiivse tööturupoliitika mõju hindamine ning uute meetmete võtmine

hindamistulemuste seostamine tulevase poliitikaga

meetmete suunamine kõige rohkem tööleasumiseks julgustust vajavatele ja kõige madalama tööalase konkurentsivõimega isikutele. Siinkohal mõeldakse mitteaktiivseid noori ja töökogemust omavaid madala kvalifikatsiooniga pikaajalisi töötuid ning muid haavatavaid sotsiaalseid rühmi.

Parandada tööhõiveasutuse tõhusust tulemuslikkuse järelevalvesüsteemi loomise abil ja keskendades meetmed paremini kõige haavatavamatele rühmadele (nagu madala kvalifikatsiooniga ja vanemaealised töötajad, pikaajalised töötud ja romad).

Hariduse ja koolituse tavade täiustamine on tööturul oluline; võiks uurida tööturul piisava osalemise saavutamisega seotud poliitikat, mis väljendub kõrgema haridustaseme omandamises. Luua koolituse ja elukestva õppe praktika, mis on suunatud konkreetsetele oskustele, mille järele on või võiks olla tööturul nõudlus

Noortele suunatud erimeetmed võiksid sisaldada hariduse omandamise ja eesmärgistatud koolituse abil kvalifikatsioonide parandamise programme. Töökogemust omavate pikaajaliste töötute tööturule reintegreerimise meetmed võivad hõlmata sotsiaaltoetuste sidumist koolitustel osalemise ja subsideeritud töökohtadega. Samuti võiks uurida ettevõtete sotsiaalsele vastutusele tuginevaid programme.


Laiendada aktiivse tööturupoliitika katvust ja suurendada selle tulemuslikkust, et tööotsijate profiilid vastaksid tööturu nõudlusele, ning noortegarantii eesmärke järgides jõuda registreerimata noorteni, kes ei tööta ega õpi.

Leida õige tasakaal aktiivsete ja passiivsete meetmete vahel

Suurendada sotsiaalsiirete tulemuslikkust [---], et tagada nende saajatele piisav elatustase


Vaesuse leevendamiseks parandada veelgi lastele ja eakatele mõeldud sotsiaalteenuste ja -siirete kättesaadavust ja tulemuslikkust.
     
2015 Kokkuvõte

Nõrk tööturupoliitika [---] võib ikka veel töötajad tööturult välja suruda [---]

Sihipärase hariduse ja koolitustavade ning aktiivse tööturupoliitika puudumine võib pärssida töötajate tööturul osalemist ja nende võimalust sobivat tööd leida.

Töötada välja integreeritud strateegia tööturul kõige ebasoodsamas olukorras olevate inimesteni jõudmiseks, keskendudes eelkõige eakamatele töötajatele ning mittetöötavatele ja mitteõppivatele noortele.
Põhjalik analüüs
Mittetöötavate ja mitteõppivate noorte puhul on endiselt suureks probleemiks neile sobiva töö leidmine.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

43

Põhjaliku analüüsi ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste vahelise seose või põhjenduse puudumine pärast 2016. aastat ei ühti sellega, mida komisjon avaldas oma teates Euroopa Parlamendile, nõukogule ja Euroopa Keskpangale 2015. aasta oktoobris. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames läbipaistvuse ja järelkontrolli parandamiseks ütles komisjon sel ajal, et „[---] esitab tehtud otsuste selgesõnalise põhjenduse, sealhulgas seoses riigipõhiste soovitustega, mis tulenevad makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusest [---]“ ning „[---] selgitab paremini seost tasakaalustamatuse olemuse ja selle vahel, kuidas seda on käsitletud riigipõhistes soovitustes“18.

Puudub süstemaatiline hinnang makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste mõjust tasakaalustamatusele
44

Komisjon ei koosta tavaliselt tasakaalustamatusele makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovitustega avaldatava majandusliku mõju kohta eel- ega järelhindamisi. See on mõistetav ainult juhtudel, kui soovitatud poliitikameetmete iseloomust (nt pangandussektoris varade kvaliteedi läbivaatamine või stressitestid, avalike teenuste puhul koordineerimise parandamine või tulemuslikkuse suurendamine) tulenevalt on olemuslikke probleeme teatud mõju usaldusväärses kvantifitseerimisel või kui mis tahes saavutatav mõju saavutatakse alles pikaajalises perspektiivis (haridus- ja tööturu reformid).

45

Vähesteks eranditeks on viited sisseostetud uuringutele, milles hinnatakse struktuurireformide mõju sisemajanduse koguproduktile (SKP)19 20, ja liikmesriikide 2014. aasta riiklike reformikavade kohta koostatud töödokumentides21 sisalduvatele ühekordsetele meetmetele. Tasakaalustamatuse majandusliku mõju hindamine näitaks paremini, millised soovitused on asjakohased ja osutuvad tõenäoliselt tõhusateks.

46

Lisaks võib mõni soovitus nullida teiste soovituste mõju ning selliseid stsenaariume peaks olema võimalik mõistlikult prognoosida. Nii on see eelarvealaste soovituste ja muude fiskaalmõju omavate riigipõhiste soovituste puhul. Näiteks Hispaaniale, kui ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlusega hõlmatud liikmesriigile esitatud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluline riigipõhine soovitus nr 1/2013 puudutas nõukogu poolt riigi ülemäärase eelarvepuudujäägi korrigeerimiseks soovitatud eelarve kohandamist. Samal ajal käsitleti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulises riigipõhises soovituses nr 4/2013 vajadust „tugevdada ja ajakohastada riiklikke tööturuteenuseid, et tagada tõhus individuaalne abi töötutele“. Komisjon ei hinnanud, kas rohkem kui kuuele miljonile tööotsijale individuaalse toe pakkumiseks mõeldud töötajate töölevõtmise kulud olid kooskõlas eelarvepiirangutega, mida ta oma esimeses soovituses soovitas.

Ebajärjepidevus euroalale antud soovitustega
47

2012. aastast alates on komisjon teinud ettepanekuid ka euroalale tervikuna. Pärast nõukogu poolt vastu võtmist esitatakse need rahandusministritest koosnevale Eurorühmale. Sellest tulenevalt ei vastuta nende elluviimise eest ükski ELi asutus.

48

Komisjon ei ole paika pannud süsteemi, mis tagaks järjepidevuse euroalale antud soovituste ja euroala liikmesriikide riigipõhiste soovituste vahel.

49

Üks probleemi näide on seotud komisjoni soovitustega euroala eelarvepoliitilise seisundi kohta22. Kui rahapoliitikas on raskusi intressimäärade vähendamisega, on kogunõudluse jätkusuutliku kasvu tagamiseks oluline rakendada positiivset eelarvepoliitikat. Stabiilsuse ja kasvu paktiga ei ole aga enam võimalik mõjutada mõnda liikmesriiki positiivset eelarvepoliitikat rakendama pärast seda, kui see on stabiilsuskriteeriumid täitnud. Seepärast sisaldab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus raamistikku, millega käsitletakse euroalale tervikuna kehtivaid eelarvealaseid soovitusi.

50

2016. aasta novembris soovitas komisjon positiivset eelarvepoliitikat, et kiirendada EKP rahapoliitika toetamise abil majanduskasvu23. See soovitus ei ühtinud ligikaudu kuus kuud varem euroala liikmesriikidele antud riigipõhistes soovitustes sisalduvate fiskaalnõuetega, mille kohaselt tuli euroalal tervikuna rakendada aastatel 2017 ja 2018 mõõdukalt piiravat eelarvepoliitikat. Kuna SKP kasvu väljavaated ei olnud nende kuue kuu jooksul halvenenud, ei olnud sellel ebajärjepidevusel ka mingit põhjust. Ei ole veel loodud tõhusat mehhanismi, mis leevendaks võimalikke pingeid euroalale eelarvepoliitika seisukohast soovitavate tulemuste ja liikmesriikidele esitatavate kõigi eelarvepoliitika alaste riigipõhiste soovituste vahel.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmise tähtaegadest on väga raske kinni pidada
51

Komisjoni eelduste kohaselt tuleks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused täita 12–18 kuu jooksul. Kuna selline prognoos on sageli liiga optimistlik, moonutab see soovituste täitmise statistikat. Paljud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused on keerukad ja nende täitmisega peavad tegelema paljud sidusrühmad. Paljusid makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi korratakse aastast aastasse ja need märgitakse seetõttu mittetäidetuks. Komisjoni praktika on vastuolus IMFi ja OECD omaga, kuna nende poliitikaalane nõustamine on üles ehitatud rohkem teemapõhiselt. Sellega seoses vt punkt 78.

52

Seda probleemi kinnitasid teataval määral ka vastused majanduspoliitika komitee liikmetele saadetud küsimustiku küsimusele: „kas teie liikmesriigi riigipõhised soovitused on realistlikud?“. Ligikaudu 53 % vastanutest pidas neid realistlikuks, 26 % mõningal määral ebarealistlikuks ja 11 % täiesti ebarealistlikuks“ (vt VI lisa joonis j). Peamine põhjus, miks riigipõhiseid soovitusi ebarealistlikuks peeti, oli soovituste täitmiseks antud tähtaegade lühidus.

Tasakaalustamatuse klassifitseerimine ei ole läbipaistev ja ülemäärase tasakaalustamatuse menetlust ei ole kunagi käivitatud

53

Aruande käesolevas osas vaadeldakse tasakaalustamatuse raskusastme hindamiseks komisjoni kasutatavat loogikat ja protsessi.

Kategooriate süsteem on tavaliselt olnud keerukas ja muutuv

54

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruses tuli liikmesriikide puhul hinnata, kas tasakaalustamatus puudub, on olemas või on ta ülemäärane.

55

2012. aastal kehtestas komisjon siiski viis kategooriat. 2013 aastal suurendati nende arvu kuueni. 2014. aastal kasutati kuut täiesti erinevat kategooriat. Kategooriaid eristati tasakaalustamatuse raskusastme ja nõutava järelevalve ulatuse järgi. Aastal 2016 vähendati kategooriate arvu lõpuks vaid neljani (vt tabel 3). Enamik sidusrühmadest, kellega kontrollikoda suhtles, suhtusid sellesse vähendamisse positiivselt, kuna see oli menetlust lihtsustanud.

Tabel 3

Tasakaalustamatuse kategooriate muutumine aastatel 2012–2017

2012 2013 2014 2015 2016 2017
Tasakaalustamatus puudub Tasakaalustamatus puudub Tasakaalustamatus puudub Tasakaalustamatus puudub
    DK, LU, MT   AT, BE, EE, HU, RO, UK FI
Tasakaalustamatus, mis ei ole ülemäärane, kuid mida tuleb käsitleda Tasakaalustamatus, mis vajab järelevalvet ja poliitikameetmeid Tasakaalustamatus, mis nõuab järelevalvet ja poliitikameetmeid Tasakaalustamatus
BE, BG, DK, FI, SE, UK BE, BG, DK, FI, MT, NL, SE, UK BE, BG, DE, FI, NL, SE, UK BE, FI, NL, RO, SE, UK
Tõsine tasakaalustamatus, mis ei ole ülemäärane, kuid mida tuleb käsitleda Tasakaalustamatus, mis nõuab järelevalvet ja otsustavaid poliitikameetmeid Tasakaalustamatus, mis nõuab järelevalvet ja otsustavaid poliitikameetmeid  
FR, HU, IT, SI FR, HU, IT HU DE, HU
Väga tõsine tasakaalustamatus, mis ei ole ülemäärane, kuid mida tuleb koheselt käsitleda   Tasakaalustamatus, mis nõuab spetsiifilist järelevalvet ja otsustavaid poliitikameetmeid
CY, ES   ES, FR, IE ES, IE, SI DE, ES, FI, IE, NL, SE, SI DE, ES, IE, NL, SE, SI
  Ülemäärane tasakaalustamatus, mis nõuab pidevaid tugevaid poliitikameetmeid (erijärelevalve) Ülemäärane tasakaalustamatus, mis nõuab erijärelevalvet ja millega seoses tuleb võtta otsustavaid poliitikameetmeid Ülemäärane tasakaalustamatus
ES
Ülemäärane tasakaalustamatus, millega seoses tuleb võtta otsustavaid poliitikameetmeid (erijärelevalve)
  SI HR, IT, SI BG, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT
Ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus Ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus Ülemäärane tasakaalustamatus, millega seoses tuleb võtta otsustavaid poliitikameetmeid ja käivitada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus Ülemäärane tasakaalustamatus koos parandusmeetmete kavaga (ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

56

Eri klassifikatsioonidel on alates 2013. aastast ühine kategooria juhtudest, kui ülemäärane tasakaalustamatus on küll kindlaks tehtud, kuid komisjon ei ole kunagi teinud ettepanekut ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamiseks. Seda võimalust ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruses sõnaselgelt sätestatud (vt 3. selgitus). Komisjoni dokumentidest ei selgu, kust ülemäärase tasakaalustamatuse kindlakstegemise, kuid ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamata jätmise soovitamise praktika pärit on, ning tundub, et see oli poliitiline otsus. Siiani on komisjon alati vältinud ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamise soovitamist ilma, et oleks seda selgelt põhjendanud (vt punkt 63).

3. selgitus

Millal tuleks ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus käivitada?

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse artiklis 2 defineeritakse ainult tasakaalustamatus ja ülemäärane tasakaalustamatus.

Artikli 1 lõige 1 ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamise kohta: „Kui komisjon jõuab artiklis 5 osutatud põhjaliku analüüsi tulemusel järeldusele, et asjaomases liikmesriigis esineb ülemäärane tasakaalustamatus, teavitab ta sellest Euroopa Parlamenti, nõukogu ja eurorühma.“ Seejärel mainitakse artikli 7 lõikes 2, et nõukogu „võib“ menetluse algatada, mis tähendab, et see teema on nõukogu otsustada.

Komisjon leiab aga, et hoopis temal on õigus otsustada seda, kas soovitada ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse algatamist või mitte isegi siis, kui ta arvab, et teatav liikmesriik kannatab ülemäärase tasakaalustamatuse all. Väidetavalt on komisjoni sellise tõlgenduse aluseks Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 121 lõige 4, mis sätestab:

„Kui lõikes 3 sätestatud menetluse kohaselt tehakse kindlaks, et liikmesriigi majanduspoliitika ei vasta lõikes 2 märgitud üldsuunistele või et see võib ohustada majandus- ja rahaliidu nõuetekohast toimimist, võib komisjon teha asjassepuutuvale liikmesriigile hoiatuse.“

Tasakaalustamatuse analüüsi ja selle kategooria vaheline seos ei ole alati selge

57

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse artikli 5 lõikes 2 sätestatakse, et „komisjoni põhjaliku analüüsi käigus hinnatakse, kas kõnealuses liikmesriigis esineb tasakaalustamatust ning kas tegemist on ülemäärase tasakaalustamatusega“. See tähendab, et komisjon peab looma selge seose majandusliku analüüsi ja tasakaalustamatuse valitud kategooria vahel.

58

Praktikas ei sisalda põhjalik analüüs mingit järeldust liikmesriikides esineva tasakaalustamatuse klassifitseerimise kohta. Selle asemel sisaldub see järeldus põhjalikule analüüsile lisatud komisjoni teatises. Lisaks leidis kontrollikoda, et tasakaalustamatuse kohta soovitatud järeldused ei põhine alati vastaval põhjalikul analüüsil. Näiteks

  1. pärast majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraadilt saadud soovitust tõsteti 2015. aastal Bulgaaria staatust tasemelt „tasakaalustamatus, mis nõuab järelevalvet ja poliitikameetmeid“ kolm kohta ülespoole tasemele „ülemäärane tasakaalustamatus, mis nõuab erijärelevalvet ja millega seoses tuleb võtta otsustavaid poliitikameetmeid“. Otsuse aluseks oli ühe panga maksejõuetus 2014. aastal ja sellega seotud komisjoni mure finantsstabiilsuse pärast. See klassifikatsioon säilitati ka 2016. aastal, kuigi sama aasta põhjalik analüüs näitas, et üksi 2015. aastal määratletud finantsriskidest ei täitunud;
  2. pärast majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraadilt saadud soovitust menetluse kiirendamiseks tõsteti 2015. aastal Prantsusmaa staatust üks koht ülespoole tasemele „ülemäärane tasakaalustamatus, mis nõuab erijärelevalvet ja millega seoses tuleb võtta otsustavaid poliitikameetmeid“. Kontrollikoja hinnangul ei olnud aga põhjalikus analüüsis määratletud hindamise aluseks olevates tegurites aset aastaga toimunud olulisi muutusi. Samas, kuigi Prantsusmaa kohta oli samuti alustatud ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust (stabiilsuse ja kasvu pakti paranduslik osa), ei kiirendatud seda, ehkki sõna „ülemäärane“ oli põhjalikus analüüsis mainitud ainult eelarvepuudujäägi puhul;
  3. Ühendkuningriigi (ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust alustati 2008. aastal) 2016. aasta põhjalikus analüüsis järeldati, et tasakaalustamatust ei ole, ning Ühendkuningriigi 2017. aasta häiremehhanismi aruande puhul põhjalikku analüüsi isegi ei nõutud. Seda hoolimata 2016. aasta põhjalikus analüüsis sisalduvast viitest jätkuvalt suurele jooksevkonto puudujäägile (antud aastal kõige suurem ELis) ja juba niigi ülepaisutatud eluasemehindade pidevast kasvust alates aastast 2013.
59

Olukord halvenes veelgi aastal 2017, kui täiemahulised põhjalikud analüüsid asendati riigiaruannetes esitatud kokkuvõtetega (vt punkt 69).

60

Avaldamise ajastus viitab samuti sellele, et analüüsimine ja klassifitseerimine on tegevustena samuti üksteisest funktsionaalselt eraldatud. Aastatel 2012, 2014 ja 2017 avaldati põhjalikud analüüsid ja klassifitseerimisteated samal päeval, kuid aastatel 2013 ja 2016 avaldati põhjalikud analüüsid esimesena ja tasakaalustamatuse klassifikatsioon kaks nädalat hiljem. 2015. aastal avaldati tasakaalustamatuse klassifikatsioon üks päev enne põhjalikke analüüse.

Hilisemates etappides on protsess pigem poliitiline kui tehniline

61

Komisjon kasutab praegu tasakaalustamatuse klassifitseerimiseks mitme-etapilist menetlust. Esiteks annavad komisjoni töötajad majandus- ja rahandusküsimuste volinikule kirjalikult nõu iga põhjaliku analüüsiga hõlmatud liikmesriigi klassifitseerimise kohta. Kontrollikoda leidis, et need soovitused sisaldavad selget tehnilist nõu ning on liikmesriikide vahel ja aja jooksul olnud ühtlustatud.

62

Pärast selle nõuande arutamist voliniku kabinetis ja alates 2014. aastast euro ja sotsiaaldialoogi eest vastutava asepresidendi (kellel on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse eest ühine vastutus) kabinetis, saadetakse teatise projekt kontrollimiseks kõikide volinike kabinettidele ja lõpuks ka vastuvõtmiseks volinike kolleegiumile.

63

Aastatel 2012–2016 tehti 16 juhul kindlaks, et teatud liikmesriikidel oli ülemäärane tasakaalustamatus. Kolleegium ei ole aga kunagi ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse ettepanekut nõukogule saatnud. Auditi ajal esitas komisjon vähe tõendeid, mis selgitaksid, miks kolleegium ei esitanud ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse ettepanekut.

64

Ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse süstemaatiline käivitamata jätmine vähendas makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse usaldusväärsust ja tulemuslikkust. Samal arvamusel on ka mitmed sidusrühmad, kelle sõnul on menetluse käivitamata jätmine kahjustanud nii menetluse suutlikkust tasakaalustamatust käsitleda kui selle hoiatavat mõju. Viie presidendi aruandes24 soovitatakse samuti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust täielikult kasutada, sh käivitada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus. EKP on samuti teatanud, et „reformide hoogustamiseks tuleb kõiki makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames kättesaadavaid vahendeid, sh selle paranduslikku osa, täielikult ja tõhusalt kasutada“, ning kordas seda sõnumit mitmel korral25.

65

Muud sidusrühmad arvavad, et ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse kasutamine mitte päris selgetes olukordades mõjutab samuti selle usaldusväärsust, ning et seda tuleks kasutada ainult väga selgetel juhtudel.

66

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrusega usaldatakse tasakaalustamatuse klassifitseerimine täielikult komisjonile. Kontrollikoda leidis aga mitmeid puudusi selles, kuidas tasakaalustamatust klassifitseeritakse

  1. esiteks ei näidatud kontrollikojale tõendeid sellest, et kolleegium ja kabinetid omaksid ametlikku menetlust majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraadi nõuande arvesse võtmiseks ja nendevahelise suhtluse dokumenteerimiseks;
  2. teiseks edastati enne 2017. aastat kolleegiumile tasakaalustamatust käsitlev teatise projekt väga hilises staadiumis. See oli vastuolus komisjoni sise-eeskirjadega, mis peaksid tagama, et kolleegium on oma otsused nõuetekohaselt läbi mõelnud;
  3. kolmandaks puuduvad praegu selged kirjalikud suunised selle kohta, millistel asjaoludel otsustab komisjon teha ettepaneku käivitada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus.

Põhjaliku analüüsi tähtsus on aja jooksul oluliselt vähenenud Põhjaliku analüüsi analüütiline kvaliteet on endiselt hea, kuid mõningaid põhiaspekte tuleks parandada

67

Aruande käesolevas osas vaadeldakse põhjaliku analüüsi muutuvat esitlusviisi, komisjoni analüütiliste vahendite kvaliteeti ning tasakaalustamatuse kindlaks määramise ja hindamise majanduslikku analüüsi.

Põhjaliku analüüsi tähtsus on aja jooksul oluliselt vähenenud

68

Põhjalike analüüside ja iga-aastaste riigiaruannete vaheline piir muutub üha ähmasemaks. Komisjon on üritanud laiaulatusliku Euroopa poolaasta poliitika koordineerimise raames oma analüüsi ja liikmesriikidele antavat poliitikanõuandeid optimeerida. Põhjaliku analüüsi liitmine riigiaruannetega on aga vähendanud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusele keskendumist ja spetsiifilist eesmärki, milleks on tasakaalustamatuse tuvastamine ja ennetamine.

69

Põhjalik analüüs oli esimesel aastal peamiselt majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraadi koostatav eraldi dokument, mille koostamisse panustasid ka tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat ning muud peadirektoraadid. 2015. aastal sai põhjalikust analüüsist riigiaruande 2. jagu, ning ülejäänud osa riigiaruandest pärineb analüüsist, mis enne sisaldus ühes (praegu enam mittekoostatavas) töödokumendis, milles hinnati Euroopa poolaasta raames liikmesriikide reformikavasid. Liitmise tulemusena loobuti põhjaliku analüüsi poliitikaga seotud probleemide jaost (kokkuvõte makromajanduslikest probleemidest ja võimalikest lahendustest). Lisaks on nüüd riigiaruannetes kasutatud pealkirjad standarditud ning ei kajasta seetõttu asjaomase liikmesriigi tasakaalustamatuse raskusastet.

70

2016. aastal reageeriti poliitikaga seotud probleemide jao kaotamisele osaliselt sellega, et lisati makromajandusliku tasakaalustamatuse maatriks – kasulik tabel, milles esitatakse kokkuvõtlikult põhjaliku analüüsi peamised leiud. Tabel ei sisalda siiski ühtegi viidet võimalikele meetmetele, mille abil lahendada põhjalikus analüüsis määratletud probleemid.

71

Riigiaruannete formaati muudeti täiendavalt aastal 2017: aruannete üldisele lühendamisele lisaks vähendas komisjon põhjaliku analüüsi ulatust, piirdudes makromajandusliku tasakaalustamatuse hindamismaatriksi ja peamistest leidudest koosneva lühiülevaatega (3. jagu). Kõikide peamiste probleemide üksikasjad, sh mõnda liikmesriiki mõjutav makromajanduslik tasakaalustamatus, asuvad nüüd 4. jaos „reformi prioriteedid“. Tärniga märgitud pealkiri tähistab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohaseid teemasid, mis kajastuvad ka 3. jaos esitatud kokkuvõttes.

72

Formaadi muutmise algatas komisjoni peasekretariaat, mille olulisus on selles protsessis aja jooksul suurenenud. Peasekretariaat suunab nüüd ka riigiaruannete koostamist, millega tegelevad kõigis komisjoni talitustes moodustatud riigipõhised rühmad. Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat pakub praegu suuremat analüütilist sisendit26, eriti tööhõive ja sotsiaalsete arengute kohta, ning majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraadi panus põhjalike analüüside/riigiaruannete koostamisse on vähenenud. Sidusrühmade sõnul on need muudatused vähendanud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse nähtavust.

73

Pärast liitmist asendati põhjalike analüüside alane teabevahetus riigiaruannetega seotud palju üldisema teabevahetusega. Selle probleemi lahendamiseks avaldas majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraat 2015. aasta juunis ülevaate sama aasta põhjalike analüüside leidudest27, et tuua esile kõigis riikides ühised ja muutuva majanduskeskkonnaga seotud arengud. Kõnealust ülevaadet siiski ei avaldatud ei 2016. aastal ega ka siiani aastal 2017.

74

Makromajandusliku tasakaalustamatuse analüüs moodustab nüüd osa konkreetse liikmesriigi struktuuriprobleemide üldisest analüüsist. Tasakaalustamatusel ei ole seega enam sellist tähtsust nagu siis, kui põhjalik analüüs oli eraldi dokument. See raskendab lühiajaliste (tasakaalustamatus) ja pikaajaliste (kasv) probleemide eristamist.

75

Kokkuvõtlikult öeldes on Euroopa poolaasta optimeerimiseks tehtud jõupingutused makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse nähtavust vähendanud. Tõhus teabevahetus on aga keskse tähtsusega selleks, et üldsus mõistaks seda menetlust ja probleeme, mida makromajanduslik tasakaalustamatus liikmesriikidele põhjustab. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse riikliku isevastutuse suurendamiseks tuleb tõhustada ka teabevahetust. Seda arvamust rõhutasid sidusrühmad kontrollikoja teabekülastuste ajal korduvalt.

Hoolimata heatasemelisest analüüsist tuleks põhjaliku analüüsi mõningaid aspekte parandada

76

2016. aasta novembris ehk viis aastat pärast makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kasutuselevõttu avaldas majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraat dokumendi pealkirjaga „Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus – aluspõhimõtted, protsess, kohaldamine: kokkuvõte“. Kokkuvõte tugineb suures osas nõukogu komisjonidele esitatud või varasemalt erinevas formaadis avaldatud analüütilisele materjalile. Selles väljaandes kogu raamistiku konsolideerimine toimus küll hilja, kuid see on positiivne, kuna on aidanud liikmesriikidel ja muudel sidusrühmadel mõista makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ning eelkõige teatud otsuste tegemise põhjuseid.

77

Kokkuvõttes kirjeldatakse mõningaid analüütilisi vahendeid, mida majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraat kasutab makromajandusliku tasakaalustamatuse hindamisel. Kokkuvõtet oleks aga võimalik täiustada, kaasates teavet vahendite kohta, mida komisjoni kasutab muudes korduvates analüüsides, nt pangandussüsteemi stabiilsuse, makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste tööturu muudatuste ja tööturupoliitika kvaliteedi kohta.

78

Põhjaliku analüüsi standard on kontrollikoja küsitletud sidusrühmade ja ekspertide sõnul üldiselt hea olnud. Komisjon võtab arvesse kõiki riigipõhiseid asjaolusid ja muud liikmesriikide edastatud asjakohast teavet. Teatud liikmesriigid nägid vajadust parandada teabevahetust ja komisjon on hiljuti selles osas jõupingutusi teinud.

79

Majanduspoliitika komitee liikmete seas tehtud kontrollikoja uuring kinnitas neid leide. Enamik vastanutest (89 %) märkis oma liikmesriigi põhjaliku analüüsi kvaliteediks „hea“ ja 11 % „keskmine“. Ükski vastaja ei märkinud kvaliteedi puhul „väga hea“, „kehv“ või „väga kehv“ (vt VI lisa joonis d). Sarnaste institutsioonide samalaadsete aruannetega võrreldes vastas 68 % majanduspoliitika komitee liikmetest, et põhjaliku analüüsi puhul erinevust ei olnud, 26 % et see oli parem ja 5 % et see oli halvem (vt VI lisa joonis u). Kõik vastajad olid nõus, et asjakohast riigipõhist teavet võeti põhjalikus analüüsis arvesse (53 % arvas, et suurel määral ja 47 % et mõningal määral, vt VI lisa joonis e).

80

Muude rahvusvaheliste organisatsioonide (IMF, OECD) valdkondlikku lähenemisviisi kasutavate aruannetega võrreldes kajastatakse põhjalikus analüüsis samasid teemasid aastast aastasse. Isegi kui võtta arvesse asjaolu, et teatavat liiki tasakaalustamatus on püsiv ja seda ei saa eirata, on selle tulemuseks kordava sisuga analüüs, mis pakub vähe lisaväärtust ning mille sõnum on aastast aastasse laias laastus sama.

81

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse kohaselt peab komisjon arvesse võtma asjaolu, et „liikmesriikide vahel on tihedad kaubandus- ja finantssidemed ning siseriiklik majanduspoliitika mõjutab liitu ja euroala tervikuna“28. Komisjon on nende aspektide käsitlemiseks välja töötanud mitmeid majanduslikke vahendeid29.

82

Ülekanduva mõju30 analüüs on aga sageli kehv. Neljas valitud liikmesriigis kohaldati seda suhteliselt ebajärjepidevalt. Näiteks mainiti Sloveenias kuni 2014. aastani riigivõla suundumusi31 (väljastpoolt riiki tulev ülekandev mõju) vaid möödaminnes. Bulgaaria puhul ei võetud arvesse väikest euroalasse mittekuuluvat riiki mõjutavaid üldiseid turutingimusi. Ülekanduva mõju eiramise tagajärjel keskendub komisjon liiga palju mõne liikmesriigi sees toimuvatele muutustele.

83

Alates 2015. aastast on kehtinud nõue, mille kohaselt peab viie suurima euroala liikmesriigi põhjalikes analüüsides mainima väljapoole suunatud ülekanduvat mõju. See on positiivne areng.

84

Väljastpoolt pärinevat ülekanduvat mõju mainiti kõigi aastate valimisse kuulunud põhjalikes analüüsides, ehkki erineva ulatuse ja põhjalikkusega. Näiteks riigivõla suundumusi ei arutatud üksikasjalikult isegi aastatel 2012 ja 2013, mil riigi marginaal32 oli eriti suur.

85

Ülekanduva mõju puhul ei ole kasutatud analüütilised vahendid riigipõhise analüüsi järjepidev osa. Mõningane edasiminek on siiski toimunud, eriti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse hindamismaatriksi avaldamise abil alates 2016. aastast.

86

Põhjalikus analüüsis ei hinnata tavaliselt seda, kuidas eelarvepoliitika välist tasakaalustamatust mõjutab. Siiani on ainuke põhjaliku hindamise läbinud liikmesriik Saksamaa, millel on suur jooksevkonto ülejääk. Sarnast analüüsi ei ole aga tehtud liikmesriikide kohta, millel on struktuurse jooksevkonto puudujääk, suur negatiivne rahvusvaheline netoinvesteerimispositsioon või konkurentsivõime probleemid (vt 4. selgitus). Fiskaalsest küljest piirdub põhjalik analüüs peamiselt avaliku sektori võlasuundumuste lühikese aruteluga.

4. selgitus

Väline tasakaalustamatus ja eelarvepoliitika

Komisjon analüüsis 2015. ja 2016. aasta põhjalikus analüüsis Saksamaa jooksevkonto ülejääki ning järeldas, et riik peaks sisenõudluse ja avaliku sektori investeeringute suurendamiseks kasutama oma eelarvepoliitilist manööverdamisruumi (suutlikkust kulutada rohkem ilma stabiilsuse ja kasvu pakti kriteeriume rikkumata). Nõukogu kärpis 2016. aastal komisjoni ettepanekut, kustutades osa eelarvepoliitilise manööverdamisruumi kohta esitatud soovitusest.

2017. aasta Saksamaa riigiaruande põhjaliku analüüsi jagu sisaldas ka ekspansiivse eelarvepoliitikaga euroalale avaldatava positiivse ülekanduva mõju analüüsi33. Komisjon soovitas jällegi Saksamaal kasutada eelarvemeetmeid nii oma jooksevkonto tasakaalustamiseks kui selleks, et aidata teistel riikidel nende maksebilansside puudujääke vähendada. Viide sellele, et eelarvepoliitika mõjutab välist tasakaalustamatust ja konkurentsivõimet, oli märkimisväärne muudatus.

Vaatamata eespool toodule, ei ole komisjon analüüsinud eelarvepoliitika ja nõrga välistasakaalu vahelist seost teistes liikmesriikides (eriti Hispaanias ja Prantsusmaal), ega ole soovitanud neil maksebilansside puudujääkide vähendamiseks oma eelarvepoliitikat karmistada.

Hispaania 2015. aasta põhjalikus analüüsis hinnati jooksevkonto paranemist püsivaks. Sellega eirati olulisi tsüklilisi komponente, nagu euro vahetuskursi odavnemine, välisvõla intressimäärade vähendamisele kaasa aidanud EKP meetmed ning tänu palju madalamale naftahinnale vähenenud impordikulud. 2016. aasta põhjalikus hindamises kasutas komisjon ära maksebilansi paranemist, et vältida jooksevkonto struktuurse osa muutumist puudutavaid arutelusid. Probleemina mainiti korduvalt suurt negatiivset rahvusvahelist netoinvesteerimispositsiooni, kuid seda ei seostatud Hispaania eelarvepoliitikaga, mis oli juba ekspansiivne, kuigi majandus oli hiljuti taas kasvama hakanud ja seda potentsiaalsest majanduskasvust kiiremini.

Prantsusmaa 2017. aasta põhjalikus analüüsis tuvastas komisjon konkurentsivõimega seotud puudusi ja põhilistele kaubanduspartneritele suunduva ekspordi turuosa vähenemist, kuid ei analüüsinud võimalust kasutada eelarvepoliitikat maksbilansi parandamiseks ja ressursside suunamiseks rahvusvaheliselt kaubeldavate kaupade ja teenuste sektorisse.

87

Sloveenia ja Bulgaaria puhul leidis kontrollikoda puudusi tasakaalustamatuse analüüsis ja selle tulemusel antud poliitikasoovitustes (vt 5. selgitus).

5. selgitus

Näited puudustest tasakaalustamatuse analüüsides

➢ Tööturu reformiga seoses hoiatati Sloveenia 2013. aasta põhjalikus analüüsis, et miinimumpalga tõusuga kaasneb märkimisväärne negatiivne mõju töökohtade arvule, mis võib aeglustada tööhõive taastumist, suurendada survet pankadele pärast majanduskasvu taastumist ja põhjustada seeläbi konkurentsivõime edasist vähenemist. Komisjoni 2013. aasta teatises, milles see klassifikatsioon välja kuulutati, oli miinimumpalga suurenemine üks põhjustest, miks Sloveenia pandi makromajandusliku tasakaalustamise menetluse raames kategooriasse „ülemäärane tasakaalustamatus“.

Mitmed asjaolud viitavad sellele, et komisjon peaks oma hindamistes hoolikam olema

  • mõju ulatust hinnati dokumendi34 põhjal, milles kasutati 2008. aasta pärinevaid andmeid, et hinnata ainult tööjõuvajaduste püsivat elastsust. Muud sel ajal kättesaadavad uuringud35 näitasid, et miinimumpalga tõstmise mõju peaks olema palju väiksem;
  • komisjon ei võtnud tööhõivele ja üldisele konkurentsivõimele avalduva mõju mõistmiseks arvesse miinimumpalka saavate töötajate sektoripõhist jaotust;
  • Sloveenia kohta koostatud mõjuhindamine erines väga suurel määral teistest võrreldavatest liikmesriikidest, kus oli tegu miinimumpalkade kiirema kasvuga, miinimumpalkade kasvust sai osa suurem osa töötajaid ning valitses sarnane miinimumpalga/keskmise palga suhe (nt Bulgaarias).

Sloveenia kohta tehtud pessimistlik tööhõiveprognoos ei saanud lõpuks tõeks ning OECD järeldas, et36: „Tõeks osutusid prognoosid, milles oodati (mõõdukat) negatiivset mõju“.

➢ Lisaks väideti Sloveenia 2013. aasta põhjalikus analüüsis, et riigi omandis olevad pangad kannatavad „sageli mitteoptimaalse äriühingute üldjuhtimise“ all ja järeldati, et „erastamine aitaks kõrvaldada äriühingute üldjuhtimises leitud puudusi“, kuid ei toodud ühtegi konkreetset näidet mainitud juhtimisprobleemide kohta.

➢ Bulgaaria 2015. aasta põhjalikus analüüsis märkis komisjon, et kodumaisel kapitalil põhinevad pangad on „enda väljastatavatele ettevõtluslaenudele kohaldanud keskmisest kõrgemaid intressimäärasid“ ning põhjendasid seda asjaoluga, et „selline käitumine viitab erinevustele ülejäänud pangandussüsteemist“ mitte ainult „laenuvõtjate keskmise krediidikvaliteedi poolest“ vaid ka „juhtimisstandardite, krediidilepingute koostamistavade, tagatise liigi ja aluseks oleva riskiportfelli osas“. Järelduse toetamiseks ei tehtud aga jälle täiendavat analüüsi ega esitatud tõendusmaterjali.

Komisjon jätkas tähelepanekuga, mille kohaselt on kodumaisel kapitalil põhinevate pankade esitatud andmete põhjal nende varade kvaliteet parem kui välispankadel, ning väljendas muret pangandusjärelevalve tõhususe suhtes. Ehkki see asjaolu võib viidata kehvale aruandlustavale ja varjatud kahjumi riskile, ei toeta see ikkagi juhtimisstandardite, krediidilepingute ja tagatiste erinemise kohta tehtud järeldust.

Häiremehhanismi aruandel ja tulemustabelil on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluses piiratud roll

88

Aruande käesolevas osas vaadeldakse tasakaalustamatuse varajase tuvastamise lihtsustamise kontekstis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluses sisalduva häiremehhanismi aruande lisaväärtust ja tulemustabeli omadusi.

89

Häiremehhanismi aruanne on pärast makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kasutuselevõttu rohkem kui kaks korda pikem (vt joonis 6).

Joonis 6

Häiremehhanismi aruande pikkus perioodil 2012–2017

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

90

Samas ei ole aga hindamise kvaliteedis vastavaid parandusi tehtud, sest dokument on endiselt suures osas kirjeldav37:

  1. häiremehhanismi aruande esimeses osas kirjeldatakse peamiselt riikide majanduste ühiseid suundumusi ja tulemustabeli erinevate näitajate muutumist aja jooksul. Kirjelduses ei arutata põhjalikumalt nende muutuste mõju (ülekanduv mõju ja põhjuslikud seosed) ega määratleta ühegi suundumuse käivitajaid;
  2. häiremehhanismi aruande teine osa sisaldab tulemustabeli kirjeldust ja iga riigi tasakaalustamatuse riski ja kohandamiste lühikest hindamist.
91

Häiremehhanismi aruande vahetu kasu nende liikmesriikide kindlaks määramisel, keda ohustab tasakaalustamatus ja kes vajavad seetõttu põhjalikku analüüsi, nullitakse komisjoni praktikaga, mille kohaselt tuleb kõikide liikmesriikide kohta, kus eelneval aastal oli tuvastatud tasakaalustamatus, koostada põhjalik analüüs (vt IX lisa). Selle teguviisiga protsessile antavat inertsi kirjeldatakse joonisel 7.

Joonis 7

Liikmesriigid, mille kohta tehakse põhjalik analüüs (2012–2017)

NB! Tärnid tähistavad hinnatud liikmesriike, kus põhjaliku analüüsi tegemise aastal ei olnud tasakaalustamatust.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

92

Häiremehhanismi tulemustabeli ülesehitus on kehv ega võimalda (süvenevat) makromajanduslikku tasakaalustamatust varakult kindlaks teha:

  1. see on tagurlik, kuna põhineb kahe aasta tagustel andmetel;
  2. paljud näitajad on kas muutuvad keskmised või varumuutujad (vt tabel 4), ning nende kohandamine või nendega viimaste muutuste kajastamine on aeglane.

Tabel 4

Muutuva keskmise või varumuutujatena arvutatud näitajad perioodil 2014–2017

Kirjeldus Näitaja
3-aastane muutuv keskmine Jooksevkonto saldo (% SKPst)
Reaalne kehtiv vahetuskurss (42 kaubanduspartnerit, ühtlustatud tarbijahinnaindeksi deflaator)
Tööjõukuluindeksi nominaalne ühikukulu (2010=100)
Töötuse määr
Tööjõus osalemise määr (% kogu elanikkonnast vanuses 15–64, protsendipunktidest)
Pikaajaline töötuse määr (% kogu tööealisest elanikkonnast vanuses 15–74, protsendipunktidest)
Noorte töötuse määr (% kogu tööealisest elanikkonnast vanuses 15–24, protsendipunktidest)
5-aastane muutuv keskmine Ekspordi turuosa, % maailma ekspordist
Varumuutujad Rahvusvaheline netoinvesteerimispositsioon (% SKPst)
Erasektori võlg, konsolideeritud (% SKPst)
Valitsemissektori koguvõlg (% SKPst)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

93

Osa tasakaalustamatuse tuvastamiseks olulistest näitajatest ei ole sõnaselgelt tulemustabelisse kaasatud. Kaasatud ei ole näiteks inflatsiooni, ettevõtjate kasumlikkust ja viivislaene.

94

Tulemustabelit on muudetud mitmel korral ning muudetud on nii näitajate arvu, liiki kui esitlusviisi. Viimast korda muudeti seda 2016. aastal, kui kolm sotsiaalset näitajat38, mis olid enne täiendavad näitajad, tõsteti peamisesse tulemustabelisse. Need kolm näitajat on aga vastastikku tugevalt korrelatsioonis ning neist on tasakaalustamatuse varajases tuvastamises vähe kasu, kuna need kajastavad majandustegevuse häirituse tagajärgi. Nii majanduspoliitika komitee liikmetele saadetud küsimustikule vastajad (vt VI lisa joonis c) kui suur osa sidusrühmadest mainisid, et ei ole tulemustabelit täiustanud.

95

Tulemustabelil väärtus häiremehhanismi aruande etapis on väike ja pärast seda puudub see sootuks. Nagu võis eeldada, leidis kontrollikoda otsese seose n-ö hoiatusnäitajate (künnisväärtusest suuremad näitajad) arvu ning nii põhjaliku analüüsi avaldamise otsuse kui tasakaalustamatuse klassifitseerimise vahel. Mõlemal juhul on statistiline seotus siiski väga nõrk (vt joonis 8), mis kinnitab tõsiasja, et põhjaliku analüüsi avaldamise otsus ei tulene üksüheselt tulemustabelist. Pealegi ei kasuta komisjon oma põhjalikus analüüsis tulemustabeli näitajaid, vaid laialdasemat analüütiliste vahendite kogumit ning ajakohasemaid andmeid39.

Joonis 8

Künnisväärtusi ületavate näitajate ja a) põhjalike analüüside küsimuse ning b) tasakaalustamatuse klassifitseerimise vaheline suhe perioodil 2012–2017

Selgitus: mustad täpid tähistavad keskmist. Kategooriat „ülemäärane tasakaalustamatus koos ülemäärase tasakaalustamatuse menetlusega“ ei näidata, kuna ühtegi liikmesriiki ei ole veel sellesse kategooriasse pandud.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

96

Hoolimata tulemustabeli vähesest rollist otsustusprotsessis, selgus sidusrühmadega peetud aruteludest, et üldsus omistab sellele suurt tähelepanu, kuna paljusid künnisväärtusi ületavaid näitajaid on lihtne mõista. Lugejad, kes ei ole eksperdid, ei pruugi aga mõne liikmesriigi tasakaalustamatuse olemusest ja üksikasjadest täielikku ülevaadet saada, kui nad vaatavad ainult künnisväärtusi ületavaid näitajaid ega loe tervet põhjalikku analüüsi. Tulemustabeli lisamine riigiaruandesse aastal 2016 võib seetõttu veelgi suurendada ekslikku muljet, et see on tasakaalustamatuse tõsiduse hindamisel keskse tähtsusega.

Järeldused ja soovitused

97

Kontrollikoja üldine järeldus on, et kuigi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on üldiselt hästi üles ehitatud, ei rakenda komisjon seda viisil, mis tagaks tasakaalustamatuse tõhusa ennetamise ja korrigeerimise. Seetõttu peaks komisjon märkimisväärselt parandama teatavaid makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse juhtimisega seotud aspekte. Positiivne samm oli hiljutine otsus käsitleda ülekanduvat mõju, mida avaldab range eelarvepoliitika, mida mõni liikmesriik euroala raskes majandusolukorras teostab.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmine

98

Liikmesriigid on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi vähe rakendanud (vt punkt 33).

99

Komisjon otsustab alles pärast riigipõhiste soovituste koostamist, millised neist on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised. Isegi siis ei ole mõnel juhul selline liigitamine sobiv, kuna seos põhjaliku analüüsiga on parimal juhul vaid osaline või kaudne. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast asjakohasteks märgitud soovitused on sageli segu meetmetest, millega käsitletakse potentsiaalse majanduskasvuga seotud struktuurilisi probleeme ja makromajanduslikku tasakaalustamatust lühikese ja keskpika aja jooksul. Mõnikord ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused makromajandusliku tasakaalustamatusega isegi seotud (vt punktid 3538; 43).

100

Pärast 2015. aastal tehtud optimeerimist on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused nüüd lühemad ja üldisemalt sõnastatud. See on raskendanud nende täitmise ja tasakaalustamatuse korrigeerimisse antava panuse hindamist. Soovituste täitmiseks seatud tähtajad on väga raskesti saavutatavad (vt punktid 3942; 5152).

101

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste majandusliku mõju kohta ei tehta süstemaatiliselt eel- ega järelhindamisi (vt punktid 4446).

1. soovitus

  1. Komisjon peaks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused süstemaatiliselt seostama põhjalikus analüüsis määratletud konkreetse makromajandusliku tasakaalustamatusega. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulistes riigipõhistes soovitustes sisalduvad meetmed peaksid olema piisavalt üksikasjalikud, et nende täitmise tulemusel oleks võimalik tasakaalustamatust oluliselt ja märgatavalt vähendada.
  2. Komisjon peaks samuti selgelt eristama makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse poliitikameetmeid, mis on kriisi vältimise eesmärgil koostatud tasakaalustamatuse vähendamiseks lühiajalises ja keskpikas perspektiivis, ja reforme, mis on suunatud tasakaalustamatuse kuhjumise ennetamisele, suurendades potentsiaalset majanduskasvu pikemas perspektiivis.
  3. Komisjon peaks igal võimalusel tegema eel- ja järelhindamisi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulistes riigipõhistes soovitustes kehtestatud poliitikameetmete mõju kohta tasakaalustamatusele.
  4. Komisjon peaks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste täitmiseks kehtestama realistliku ajakava.

Nimetatud meetmed tuleks kehtestada 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tsükli jaoks (mis algab 2018. aasta augustis).

Tasakaalustamatuse liigitamine

102

Põhjalik analüüs ise ei sisalda mingit järeldust liikmesriikides esineva tasakaalustamatuse klassifitseerimise kohta. Lisaks ei ole põhjalikus analüüsis sisalduva majandusliku analüüsi ja tasakaalustamatuse klassifikatsiooni vaheline seos alati selge. Olukord on halvenenud pärast seda, kui täiemahulised põhjalikud analüüsid asendati riigiaruannetes kokkuvõtetega (vt punktid 5760).

103

Komisjoni talitused kasutavad selget kriteeriumide kogumit selleks, et teha kolleegiumile ettepanek tasakaalustamatuse klassifitseerimise kohta. Auditi tõendusmaterjal viitab aga sellele, et poliitilisel tasandil ei ole ametlikku otsustusprotsessi ja et komisjon rikub vahetevahel ka enda sise-eeskirju (vt punktid 6162; 66).

104

Komisjon ei ole kunagi teinud ettepanekut käivitada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus, kuigi on seda mitmel korral kaalunud. Komisjon tõlgendab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrust nii, et ülemäärase tasakaalustamatuse diagnoos ei tähenda automaatselt seda, et tuleb teha ettepanek ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamiseks (vt punktid 6365).

2. soovitus

  1. Vastavalt makromajandusliku tasakaalustamatuse määrusele peaks komisjon põhjalikus analüüsis esitama teatavat liikmesriiki ohustava tasakaalustamatuse tõsidusastme selge kirjelduse.
  2. Komisjon peaks tasakaalustamatuse klassifitseerimiseks vastu võtma ja avaldama selged kriteeriumid ja protsessid ning neid kohaldama.
  3. Kui erakordseid asjaolusid ei esine, peaks komisjon soovitama ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamist juhul, kui liikmesriiki ohustab ülemäärane tasakaalustamatus, ning eriti siis, kui eksisteerib suur ebastabiilsuse oht, tasakaalustamatus on püsiv või üle kandunud mujale, või kui parandusmeetmed ei ole toiminud. Kui komisjon kasutab teatud tingimustel selle sammu tegemata jätmiseks oma kaalutlusõigust, peaks ta seda selgelt ja avalikult põhjendama.

    Nimetatud meetmed tuleks kehtestada 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tsükli jaoks (mis algab 2018. aasta augustis).

  4. 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kontekstis peaks komisjon tegema ettepanku muuta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrust, et kodifitseerida tingimused, mille puhul komisjon ei soovita ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse käivitamist ka juhul, kui ta on järeldanud, et liikmesriiki ohustab ülemäärane tasakaalustamatus.

Põhjalikku analüüsi iseloomustavad tunnused

105

Alates 2015. aastast on põhjalikud analüüsid järk-järgult üle viidud riigiaruannetesse, mis käsitlevad põhiliselt struktuuripoliitika laiaulatuslikku majanduse koordineerimist, ning kahe dokumendi vaheline piir on aja jooksul ebamääraseks muutunud. Liikmesriigiga seotud põhiprobleeme käsitlevad üksikasjalikud analüüsid koondati 2017. aastal riigiaruande ühte jakku, kus need esitatakse valdkondade kaupa ja lisatakse viide teemadele, mis on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse puhul asjakohased (vt punktid 6872).

106

Need muudatused on vähendanud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse nähtavust ja muutnud üha keerulisemaks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud probleemide määratlemise. Põhjaliku analüüsi lühendamine on veelgi nõrgendanud majandusliku analüüsi ning tasakaalustamatuse klassifitseerimise ja selle põhjal esitatavate makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste vahelist seost (vt punkt 59; 7375).

107

Pealegi ei ole tulemustabel põhjaliku analüüsi keskne osa, kuid pärast selle riigiaruandele lisamist 2016. aastal on sellest selline mulje jäänud (vt punktid 9596).

3. soovitus

  1. Selleks, et anda selge hinnang mõnda liikmesriiki ohustava makromajandusliku tasakaalustamatuse tõsiduse kohta, peaks komisjon koostama põhjaliku ja eraldiseisva põhjaliku analüüsi, mille ulatus ja üksikasjalikkus näitaks olukorra tõsidust ja poliitikaga seotud probleeme.
  2. Komisjon ei peaks avaldama tulemustabelit koos põhjaliku analüüsiga, vaid peaks andma juurdepääsu andmebaasile, mis sisaldab analüüsis tegelikult kasutatud riigipõhiseid muutujaid.

Nimetatud meetmed tuleks kehtestada 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tsükli jaoks (mis algab 2018. aasta augustis).

Välisele tasakaalustamatusele ja konkurentsivõimele eelarvepoliitika abil avaldatava mõju tunnustamine

108

Hoolimata mõningastest aastast aastasse tehtavatest kordustest sisaldavad põhjalikud analüüsid tavaliselt heatasemelist analüüsi. Välisele tasakaalustamatusele eelarvepoliitikaga avaldatav mõju ei ole aga alati analüüsi kaasatud või makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste sõnastamisel arvesse võetud isegi siis, kui põhjalik analüüs on tasakaalustamatuse tuvastanud välispositsioonidel, mis on tugevalt eelarvepoliitikaga seotud. Komisjon on neist seostest teadlik, kuid leiab, et fiskaalprobleeme käsitletakse tavaliselt stabiilsuse ja kasvu paktis. Stabiilsuse ja kasvu pakt piirdub aga rahanduse jätkusuutlikkuse käsitlemisega, ei käsitle eelarvepoliitika mõju välisele tasakaalustamatusele ega nende liikmesriikide eelarvepoliitikat, kes on oma jätkusuutlikkuse kriteeriumid täitnud (vt punktid 7880; 86–87).

4. soovitus

Komisjon peaks võimaluse korral süstemaatiliselt analüüsima eelarvepoliitika mõju põhjalikus analüüsis käsitletavale välisele tasakaalustamatusele ja konkurentsivõimele, ning kasutama makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust liikmesriikidele soovituste andmiseks juhul, kui eelarveprobleemid avaldavad otsest mõju välisele tasakaalustamatusele. Seda tuleks kohaldada nii suure jooksevkonto ülejäägi kui ka suure puudujäägiga liikmesriikides.

Nimetatud meede tuleks kehtestada 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tsükli jaoks (mis algab 2018. aasta sügisel).

Euroala mõõde

109

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus keskendub liiga palju eri riikide majandustele ja mitte piisavalt ülekanduvale mõjule. Selle tagajärjel ei edenda makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused piisavalt poliitikameetmeid, millel on muudele liikmesriikidele kasulik mõju või mis soodustavad sümmeetrilist tasakaalustamist euroalal (vt punktid 8185).

110

Riigipõhised soovitused ei ole alati järjepidevad komisjoni poolt euroalale tervikuna antud soovitustega (vt punktid 4750).

5. soovitus

  1. Komisjon peaks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kaudu süstemaatilist tähelepanu pöörama riigiülese mõjuga poliitikameetmetele, mis võimaldavad euroalal tõhustada sümmeetrilist tasakaalustamist.
  2. Komisjon peaks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused viima võimalusel kooskõlla euroalale antavate tasakaalustamatust (sh ka üldist eelarvepoliitikat) puudutavate soovitustega.

Nimetatud meetmed tuleks kehtestada 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tsükli jaoks (mis algab 2018. aasta augustis).

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse nähtavus ja sellealane teavitamine

111

Tõhus teabeedastus on keskse tähtsusega selleks, et suurendada üldsuse teadlikkust makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusest ja selle spetsiifilisest eesmärgist, milleks on tasakaalustamatuse tuvastamine, leevendamine ja ennetamine, ning probleemidest, mida tasakaalustamatus liikmesriikidele põhjustab. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse riikliku isevastutuse suurendamiseks tuleb tõhustada ka teavitamistegevust (vt punktid 16; 5456; 6872; 8891; 9496).

6. soovitus

Komisjon peaks makromajandusliku tasakaalustamise menetlusele omistama suuremat tähtsust järgneva abil:

  1. viitama menetlusele rohkem oma suhtluses liikmesriikidega;
  2. kui komisjon on tasakaalustamatuse hinnanud ülemääraseks, peaksid asjaomased volinikud põhjendama liikmesriikide parlamentidele komisjoni otsuseid ja vastavaid poliitikaalaseid soovitusi.

Nimetatud meetmed tuleks kehtestada 2019. aasta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tsükli jaoks (mis algab 2018. aasta augustis).

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Baudilio TOMÉ MUGURUZA, võttis käesoleva aruande vastu 28. novembri 2017. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president
Klaus-Heiner LEHNE

Lisad

I lisa

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse üksikasjalik vooskeem

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

II lisa

Nimekiri avaldatud dokumentidest, mis on makromajandusliku tasakaalustamatuse seisukohast asjakohased

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

III lisa

Praeguste peamiste näitajate kogum

Näitajaid Künnisväärtus
Jooksevkonto saldo, % SKPst
(kolme aasta keskmine)
-4/6%
Rahvusvaheline netoinvesteerimispositsioon (% SKPst) -35%
Reaalne kehtiv vahetuskurss (42 kaubanduspartnerit, ühtlustatud tarbijahinnaindeksi deflaator)
(3-aastane protsentuaalne muutus)
±5% (euroala)
±11% (mitte euroala)
Ekspordi turuosa, % maailma koguekspordist
(5-aastane protsentuaalne muutus)
-6%
Tööjõukuluindeksi nominaalne ühikukulu (2010=100)
(3-aastane protsentuaalne muutus)
9% (euroala)
12% (mitte euroala)
Eluasemehinnaindeks (2010 = 100), langenud
(1-aastane protsentuaalne muutus)
6%
Erasektori krediidivoog, konsolideeritud
(% SKPst)
14%
Erasektori võlg, konsolideeritud
(% SKPst)
133%
Valitsemissektori koguvõlg
(% SKPst)
60%
Töötuse määr (kolme aasta keskmine) 10%
Finantssektori kogukohustused, konsolideerimata
(1-aastane protsentuaalne muutus)
16,5%
Tööjõus osalemise määr (% kogu elanikkonnast vanuses 15–64)
(3-aastane muutus protsendipunktides)
-0,2 pp
Pikaajalise töötuse määr (% kogu tööjõus osalevast elanikkonnast vanuses 15-74)
(3-aastane muutus protsendipunktides)
0,5 pp
Noorte töötuse määr (% kogu tööjõus osalevast elanikkonnast vanuses 15-24)
(3-aastane muutus protsendipunktides)
2 pp

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

IV lisa

Auditivalimisse kaasatud liikmesriikide valimine

Valimi aluseks võeti makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse esimesed neli aastat ja liikmesriikide nimekiri, millest olid välja arvatud

  • liikmesriigid, mille suhtes esimese nelja aasta jooksul põhjalikku analüüsi ei tehtud
    • majandusliku kohandamisprogrammiga hõlmatud liikmesriigid, mida programmitöö perioodil makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse jaoks ei kaalutud: Iirimaa, Kreeka, Küpros, Portugal, Rumeenia;
    • Liikmesriigid, mille puhul häiremehhanismi aruandes leiti, et neid ei mõjuta või ohusta tasakaalustamatus vähemalt ühe aasta jooksul: Tšehhi Vabariik, Taani, Saksamaa, Eesti, Läti, Leedu, Luksemburg, Malta, Madalmaad, Austria, Poola, Slovakkia;
  • stabiilseks hinnatud liikmesriigid: Belgia, Ungari, Soome, Rootsi, Ühendkuningriik;
  • Horvaatia, mis alles hiljuti ühines Euroopa Liiduga.

Järele jäid Bulgaaria, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia ja Sloveenia.

Kuna Prantsusmaa ja Itaalia valiti ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse auditiks ja neil oli mitmeid ühiseid omadusi (suuremad ja kauaaegsed euroala liikmesriigid), otsustas kontrollikoda ühe neist välja jätta. Valituks osutus Prantsusmaa, kuna selle tasakaalustamatuse hindamismeetodid on mitmekesisemad.

Lõplik nimekiri oli esinduslik valim euroalaga liitunud ja liitumata suurtest ja väikestest riikidest.

Ehkki neljast liikmesriigist koosnev valim oli väike, moodustas see ligikaudu neljandiku ELi rahvaarvust ja SKPst.

V lisa

Riigipõhiste soovituste täitmise hindamise kvalitatiivne järjestus

Komisjon kasutab riigipõhiste soovituste täitmise hindamisel järgmisi kategooriaid:

  • Täielik rakendamine: liikmesriik on kuulutanud välja ja rakendanud meetmed riigipõhiste soovituste asjakohaseks täitmiseks;
  • märkimisväärsed edusammud: liikmesriik on vastu võtnud meetmed, millest suurem osa on rakendatud;
  • mõningad edusammud: liikmesriik on kuulutanud välja või võtnud vastu meetmed riigipõhiste soovituste täitmiseks. Meetmed on paljulubavad, kuid neid ei ole veel kõiki rakendatud ja rakendamine ei ole kõigil juhtudel kindel;
  • vähesed edusammud: liikmesriik on kuulutanud välja mõned meetmed riigipõhiste soovituste täitmiseks, kuid need ei tundu piisavad ja/või on nende vastuvõtmine/rakendamine ohus;
  • edusammud puuduvad: liikmesriik ei ole kuulutanud välja ega võtnud vastu meetmeid riigipõhiste soovituste täitmiseks.

VI lisa

Majanduspoliitika komitee liikmetele saadetud küsimustik

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

VII lisa

Külastused liikmesriikide ametiasutustesse ja muudesse üksustesse

  Kõrgeim
kontrolli-asutus
Euroopa Liidu esindus Rahandus-ministeerium Eelarve-nõukogu Keskpank Tööminis-teerium Kaubanduskoda Muud
Bulgaaria Haridus- ja teadusministeerium, IME, ABB
Prantsusmaa   Euroopa asjade peasekretariaat, MEDEF, CFDT, France Strategie, Conseil d’Analyse Economique, OFCE, Coe-Rexecode
Sloveenia   IMAD, Sloveenia riigiettevõtted
Hispaania     Presidendi majanduskabinet, majandusministeerium, CEOE, Cepyme, FEDEA, FROB

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

VIII lisa

Muudatused liikmesriikide klassifikatsioonis aastatel 2012–2017

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

IX lisa

Põhjalike kontrollide arv ja liik

  2012–2017 %
Põhjalikus analüüsis järeldati, et esineb tasakaalustamatust 80 88,9
Põhjalikus analüüsis järeldati, et tasakaalustamatust ei esine 10 11,1
Kokku 90 100
      2. aasta
  2013–2017   Põhjalik analüüs Põhjalikku analüüsi ei tehtud
      Tasakaalus-tamatus Ülemäärane tasakaalustamatus Tasakaalusta-matus puudub Põhjalikku analüüsi ei tehtud Majanduslik kohandamisprogramm
1. aasta Põhjalik analüüs Tasakaalustamatus 39 5 7 0 1
Ülemäärane tasakaalustamatus 2 14 0 0 0
Tasakaalustamatus puudub 0 0 0 9 0
Põhjalikku analüüsi ei tehtud Põhjalikku analüüsi ei tehtud 3 0 3 39 0
Makromajanduslik kohandamisprogramm 2 2 0 0 12
ELi uus liikmesriik 0 1 0 0 0
Kokku 46 22 10 48 13

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

Komisjoni vastus

Kommenteeritud kokkuvõte

V

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus loodi 2008.–2009. aasta majandus- ja finantskriisi ajal, et tugevdada ELi makromajanduslikku järelevalvet stabiilsuse ja kasvu paktiga hõlmamata valdkondades.

2008.–2009. aasta finantskriisile järgnenud sündmused rõhutasid vajadust tugevdada makromajanduslikku järelevalvet lisaks eelarvepoliitikale ka muudes valdkondades. Maksebilansi kriisi ja võlakriisi ning mõnel juhul ka finantsabi vajaduse tekkimisel osutusid põhiteguriteks nii välise (nt jooksevkonto suur tasakaalustamatus) kui ka sisemise (võlgade ülemäärane kuhjumine või kinnisvaramullide tekkimine) tasakaalustamatuse kuhjumist põhjustavad makrotasandi finants- ja struktuurilised aspektid.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohase järelevalve eesmärk on vältida jätkusuutmatute suundumuste ja haavatavuse tekkimist ning tagada valitseva tasakaalustamatuse nõuetekohane vähendamine. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus võeti kasutusele ajal, mil tasakaalustamatus oli paljudes liikmesriikides juba vähenemas. Seega oli makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamise esimestel aastatel selle peamine eesmärk jälgida tasakaalustamatuse korrigeerimist ja anda soovitusi poliitikaraamistike kohandamiseks, et kohandus oleks tulemuslik ja püsiv ning hõlmaks ka sotsiaalseid kulusid. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohane järelevalve hõlmas paljusid poliitikavaldkondi ning seda toetas tugevam ELi majandusjärelevalve. Stabiilsuse ja kasvu pakti ennetusliku osa, strateegia „Euroopa 2020“, majanduspoliitika üldsuuniste, tööhõivesuuniste ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames antud soovitused koondati nõukogu riigipõhistesse soovitustesse ning viidi kooskõlla ühise Euroopa poolaasta eesmärkidega.

Hoolimata sellest, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohase järelevalve eesmärgid olid selle rakendamise esimestel aastatel peamiselt paranduslikud, ülemäärase tasakaalustamatuse menetlust ei ole kordagi algatatud. Ülemäärase tasakaalustamatusega riikide puhul püüdis komisjon esmalt kehtestada poliitilised kohustused vastavalt tuvastatud probleemidele, selle asemel et soovitada nõukogul algatada viivitamata ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus. Komisjon koostas selleks üksikasjalikumad ja tähtajalised riigipõhised soovitused ning kehtestas poliitikameetmete üle intensiivsema erijärelevalve, säilitades võimaluse algatada hiljem ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus.

Nagu 2014. aastal tehtud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse läbivaatamist käsitlevas teatises on märgitud, näitasid menetluse esimestel kohaldamise aastatel saadud kogemused, et menetlus aitas parandada teadlikkust probleemidest ning lõi aluse poliitikameetmete suhtes konsensuse saavutamiseks. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaldamise tingimuseks oli järkjärguline õppimine ja tagasiside andmine ning seda toetas komisjoni ja nõukogu vaheline pidev dialoog ja liikumine stabiilsemate tavade poole. Tõendid viitavad ka sellele, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohane järelevalve tagas suurema edu poliitikasoovituste rakendamisel, hoolimata sellest, et sageli ei olnud poliitikameede piisav, et tagada rahuldav edu probleemide lahendamisel. 2014. aastal tehtud läbivaatamise käigus ilmnes vajadus suurendada läbipaistvust ning parandada makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamise alast teabevahetust.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tõhus rakendamine on üks komisjoni prioriteete, nagu on märgitud Jean Claude Junckeri ja Donald Tuski, Jeroen Dijsselbloemi, Mario Draghi ning Martin Schultzi tihendas koostöös valminud 2015. aasta juuni aruandes „Majandus- ja rahaliidu loomise lõpuleviimine“ ning komisjoni 2015. aasta oktoobri teatises majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavate meetmete kohta1. Tõhus makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus eeldab eeskätt läbipaistvat ja stabiilset raamistikku, mis annab selge ülevaate makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames tehtud otsuste aluseks olevatest põhimõtetest. Pärast ülemäärase tasakaalustamatuse tuvastamist tuleks algatada piisav järelevalve, et tagada vastavalt probleemidele piisavalt tugevad poliitikameetmed. Selleks et võtta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse algatamisel paremini arvesse euroala mõõdet, ühendati euroala kaalutlused paremini analüüsi ja komisjoni soovitustega.

Komisjon avaldas 2016. aasta alguses makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust käsitleva kokkuvõtte2. Kokkuvõttes esitatakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse põhimõtted, tutvustatakse selle õiguslikke ja menetluslikke aspekte ning arutletakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamisel kasutatavate põhimõtete, kriteeriumite ja analüütiliste raamistike ning makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse praktilise kohaldamise üle. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust käsitlevas kokkuvõttes esitatakse asjaomane teave, mis aitab mõista, mis on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus, kuidas see toimib ja kuidas on selle kohaldamine pärast selle kehtestamist muutunud. Dokumendi eesmärk on aidata kaasa makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse läbipaistvale rakendamisele kooskõlas 2014. aasta teatisega makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse läbivaatamise kohta ja komisjoni 2015. aasta oktoobri teatisega majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavate meetmete kohta. Veel üks samm suurema läbipaistvuse suunas oli 2016. aastast alguse saanud põhjalike analüüside tulemustest kokkuvõtete esitamine põhjalikesse analüüsidesse lisatud spetsiaalsetes makromajandusliku tasakaalustamatuse hindamismaatriksites.

VI

Üldiselt näitavad tõendid, et riikidele, kus kohaldatakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohast järelevalvet, anti rohkem riigipõhiseid soovitusi ning neid järgiti rohkem kui riikides, kellele antud riigipõhised soovitused ei olnud seotud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega. Euroopa Kontrollikoja poolt majanduspoliitika komitee liikmete seas tehtud uuringust nähtub, et ainult 10 % küsitletud liikmetest peab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ebatõhusaks. Liikmesriikidelt eeldatakse igal juhul kõikide riigipõhiste soovituste järgimist, olenemata sellest, kas need on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised või mitte.

Komisjoni arvates on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused kooskõlas eesmärgiga vähendada tuvastatud tasakaalustamatust ning seda arvamust jagavad ka Euroopa Kontrollikoja poolt küsitletud liikmed, kuigi teabevahetus võiks olla parem.

Stabiilsuse ja kasvu pakti raames antud riigi rahandust käsitlevaid riigipõhiseid soovitusi peetakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisteks nende riikide puhul, kus tasakaalustamatus on tuvastatud suure valitsemissektori võla alusel või kus valitsemissektori eelarvepuudujäägi vähenemise tõttu väheneb suur jooksevkonto puudujääk, mis on osaliselt põhjustanud tasakaalustamatust. Jooksevkonto ülejäägiga liikmesriikides on põhjaliku analüüsi käigus analüüsitud mitme fiskaalmeetme ja välispositsiooni vahelisi seoseid. Nende riikide puhul peetakse paljusid maksualaseid riigipõhiseid soovitusi, mis võivad kaasa aidata suure eelarveülejäägi vähendamisele, makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliseks.

Väide, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused on euroala käsitlevate soovitustega vastuolus, tuleneb sellest, et euroala käsitlevad soovitused ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused peavad olema omavahel kooskõlas ainult riikides, kellele antud riigipõhised soovitused on samal ajal ka makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised ning kellele on antud asjakohane euroala käsitlev soovitus. Kõik euroala käsitlevad soovitused ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised, sest nende ulatus on laiem. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi soovitusi ei anta kõigile riikidele, sest mõnes riigis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohast järelevalvet ei tehta. Euroala käsitlevatest soovitustest tulenevaid riigipõhiseid soovitusi ei anta kõikidele riikidele, sest mõnes riigis vastavaid probleeme ei esine või puudub vajadus rakendada eripoliitikat või kehtivad piirangud, mille tõttu riigipõhiseid soovitusi ei anta.

VII

Põhjaliku analüüsi lisamine riigiaruannetesse võimaldas vähendada kattuvust, ilma et see oleks vähendanud põhjalikus analüüsis esitatud hinnangute selgust. See on tihendanud suhteid liikmesriikide ja asjaomaste sidusrühmadega, aidanud paremini mõista probleeme ja nende lahendamiseks tehtud jõupingutusi ning suurendada vastutust nende eest.

Põhjalikus analüüsis esitatakse tõendid ja väited, millel põhinevad makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse käigus tuvastatud tasakaalustamatuse liigitamise otsused. Põhjaliku analüüsi järeldused ei esitata mitte analüüsis endas, vaid sellega koos avaldatavas komisjoni teatises. See on põhjendatud, sest vastavalt määrusele tuleb põhjaliku analüüsi järeldustes arvesse võtta üldist tausta, süsteemseid aspekte ja riikide vastastikust sõltuvust ning seetõttu peavad põhjaliku analüüsi järeldused põhinema põhjaliku analüüsi tervikpaketil.

Komisjon ei jaga seisukohta, et otsustusprotsess on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust nõrgendanud. Komisjon (volinike kolleegium ja komisjoni talitused) tegutseb makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames otsuseid vastu võttes tervikuna, sest määrus kehtestab nõuded komisjonile kui tervikule.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaste otsuste tegemisel annavad volinikele otsest nõu nende vastutusalasse kuuluvad komisjoni talitused ning teiste volinike kaudu kaudselt ka teised komisjoni talitused ja vastavate volinike kabinetid. Kolleegium võib kasutada oma õigust talituste soovitusi mitte järgida, sest ta ei ole õiguslikult kohustatud seda tegema ega pea põhjendama, miks ta seda ei tee.

VIII

Komisjon ei ole kohustatud soovitama ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse algatamist liikmesriikides, kus on tuvastatud ülemäärane tasakaalustamatus.

IX

Tulemustabel peab põhinema kvaliteetseid andmeid kajastavatel makromajanduslikel muutujatel. Seetõttu prognoose ja esialgseid andmeid ei kasutata.

Häiremehhanismi aruande tulemustabelis eriti volatiilselt käituvate muutujate puhul kasutatakse nende kolme aasta keskmist, et vältida enamasti ajutiste suundumuste kajastamist.

Häiremehhanismi aruanne on lähtepunktiks nende muutujate muutumise hindamisel, mida tuleb makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames tähelepanelikumalt jälgida, st põhjalikult analüüsida. Häiremehhanismi aruannet ei kavandatud varajase hoiatamise süsteemina ning see on kooskõlas asjaoluga, et häiremehhanismi aruandes kasutatud näitajad ei põhine värskeimatel esialgsetel andmetel või prognoosidel.

a)

Vt allpool komisjoni vastused järeldustele ja soovitustele.

Sissejuhatus

04

Makromajandusliku tasakaalustamatuse õigusliku raamistiku moodustavad Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“ või „ELTL“) majanduspoliitika koordineerimist käsitlevate sätete (ELTLi artiklid 121 ja 136) alusel vastu võetud määrus (EL) nr 1176/2011 makromajandusliku tasakaalustamatuse ennetamise ja korrigeerimise kohta ja määrus (EL) nr 1174/2011 euroalal esineva ülemäärase makromajandusliku tasakaalustamatuse korrigeerimiseks võetavate täitemeetmete kohta. Määruses (EL) nr 1176/2011 kirjeldatakse menetlust ning määruses (EL) nr 1174/2011 sätestatakse üksikasjalik nõuete täitmise tagamise mehhanism, mis põhineb rahalistel karistustel, mida kohaldatakse ainult euroala liikmesriikide suhtes.

08

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse eesmärk on tugevdada majanduse juhtimist makromajandusliku stabiilsuse valdkonnas, laiendades seda muudele valdkondadele peale eelarvejärelevalve, et anda raamistik eesmärgiga ennetada ülemäärast makromajanduslikku tasakaalustamatust ning aidata sellest mõjutatud liikmesriikidel võtta parandusmeetmeid enne, kui kõrvalekalded suurenevad.

Riikideülese järelevalvevolituse peamine põhjendus on asjaolu, et ühes liikmesriigis esinev makromajanduslik tasakaalustamatus mõjutab ka teisi liikmesriike. Seda mitte ainult seetõttu, et tugevalt lõimitud majanduspiirkonnas kanduvad ühe liikmesriigi majandussuundumused üle teistesse riikidesse, vaid ka seetõttu, et kui makromajanduslik tasakaalustamatus jäetakse tähelepanuta, võib see kahjustada rahaliidu ning liidu institutsioonide ja ühise poliitika, näiteks ühtse turu nõuetekohast toimimist. Seega hinnatakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames tasakaalustamatust mitte üksnes riigi seisukohast, vaid vaadatakse makromajandusliku tasakaalustamatuse määruse kohaselt ka selle mõju euroalale ja liidule.

10

Stabiilsuse ja kasvu pakti ennetusliku osa eesmärk on võtta meetmeid, et tõkestada Maastrichti eelarvekriteeriumide rikkumist, samal ajal kui pakti parandusliku osa eesmärk on tagada rikkumise toimumisel ja ülemäärase puudujäägi tuvastamisel olukorra viivitamatu parandamine. Seega hõlmab ennetuslik osa enamat kui vaid valitsemissektori nominaalset eelarvepuudujääki ja võlga käsitlevaid nõudeid. Euroala liikmesriikide puhul on stabiilsuse ja kasvu pakti parandusliku osa täitmise tagamiseks ette nähtud karistused, kui kehtestatud korda rikutakse korduvalt.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse korral on nii ennetusliku kui ka parandusliku osa eesmärk vältida ja korrigeerida tasakaalustamatust. Parandusmeetmed on mõeldud suurema tasakaalustamatuse vähendamiseks ning nende rakendamisel võidakse kohaldada karistusi, kui euroala liikmesriikide suhtes kohaldatava menetluse nõudeid on korduvalt rikutud.

Nii määruse (EL) nr 1176/2011 kui ka stabiilsuse ja kasvu pakti ennetusliku osa õiguslikuks aluseks on ELi toimimise lepingu samad sätted (ELTLi artiklid 121 ja 136). Stabiilsuse ja kasvu pakti paranduslik osa põhineb ELTLi artiklil 126.

Strateegia „Euroopa 2020“ ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse või stabiilsuse ja kasvu paktiga võrreldav järelevalvemenetlus. Tegemist on strateegiaga, mis hõlmab Euroopa Liidu meetmeid, eesmärke ja järelevalvemenetluste ühist kasutamist. Järelevalvet tehakse peale stabiilsuse ja kasvu pakti ning makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse ka majanduspoliitika üldsuuniste (põhinevad ELTLi artiklil 121 – makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega sama õiguslik alus) ja tööhõivesuuniste (põhineb ELTLi artiklil 148) raames.

Tähelepanekud

29

Tasakaalustamatuse liigitust iseloomustab teatav stabiilsus, sest tasakaalustamatuse, eelkõige, kuid mitte ainult suurest võlast tuleneva tasakaalustamatuse korrigeerimiseks võib kuluda aastaid.

33

Tsiteeritud parlamendi dokumendis („Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamine – olukorra ülevaade (juuni 2017)“ – PE 497.739.) ei anta alates 2012. aastast antud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud riigipõhiste soovituste elluviimisele üldiselt negatiivset hinnangut ega järeldata, nagu oleks soovituste elluviimine olnud järjepidevalt ebapiisav. Dokumendis on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste elluviimise kohta märgitud järgmist. „Täielikult elluviimata jäetud või väga piiratud ulatuses elluviidud soovituste arv alates 2014. aastast üha suureneb“.

Joonisel 4 on näha, et 2013., 2015. ja 2016. aastal oli hinnangute „täielikult ellu viidud või oluline edu“ ja „mõningane edu“ osakaal üle 50 %.

Pole selge, millisele võrdlusnäitajale või eeldusele see väide tugineb. Üks võimalik võrdlusnäitaja võib olla nende riigipõhiste soovituste järgimine, mis ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised. Olemasolevad tõendid näitavad, et üldiselt järgitakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi paremini (vt nt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kokkuvõte).

Teine võimalik võrdlusnäitaja võib olla liikmesriikide arusaam sellest, kui tõhusad on riigipõhised soovitused poliitikameetmete esilekutsumisel. Euroopa Kontrollikoja poolt majanduspoliitika komitee liikmete seas tehtud uuringust nähtub, et ainult umbes 10 % küsitletud liikmetest peab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ebatõhusaks.

Liikmesriikidele, kus kohaldati makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust, anti üldiselt ka rohkem riigipõhiseid soovitusi võrreldes teiste liikmesriikidega.

34

Vt komisjoni vastus VI punktile.

35

Komisjon juhib seoses punktile 35 eelneva pealkirjaga tähelepanu sellele, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste ja tasakaalustamatuse vaheline seos on leidnud kinnitust. Vt komisjoni vastused käesolevale punktile, VI punkt ja 1. selgitus.

Iga riigipõhine soovitus sisaldab mitut soovitust, sealhulgas neid, mille eesmärk on vähendada tasakaalustamatust. Olenevalt sellest, milliseid erimeetmeid riigipõhistes soovitustes tegelikult võtta soovitatakse, on riigipõhiseid soovitusi sisaldavate õigusaktide põhjendustes märgitud, millised riigipõhised soovitused on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised. Väljakujunenud tavade kohaselt on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised need riigipõhised soovitused, mis sisaldavad mis tahes arvul meetmeid, mis on spetsiaalselt mõeldud riigis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohase järelevalve käigus tuvastatud tasakaalustamatuse korrigeerimiseks. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse jõustumisest alates on komisjon ja nõukogu riigipõhiste soovituste põhjendustes välja toonud, millised riigipõhised soovitused on tervikuna või osaliselt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised.

Mõnel juhul saab tasakaalustamatust vähendada paljude eri poliitikameetmete abil. Näiteks võib konkurentsivõime parandamiseks vaja minna poliitikameetmeid, mille eesmärk on suurendada tööviljakust, tõhustada energiatootmist ja vähendada energiakulusid, vältida tööjõukulude ülemäärast suurenemist jne. Seega võib juhtuda, et näiteks kõiki koolitusi, energiat või palgakujundust käsitlevaid riigipõhiseid soovitusi peetakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliseks, kuigi soovitused ise on mõeldud enamaks kui makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaste probleemide lahendamiseks, sest need on otseselt või kaudselt seotud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluses tuvastatud põhiprobleemiga, mis ei ole alati üheselt mõistetav.

Üldiselt jäi juba 2016. aastal ainult 10 %-le majanduspoliitika komitee liikmetest ebaselgeks, millised riigipõhised soovitused on seotud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega, ning 90 % leidis, et see on alati või peaaegu alati selge.

37

1. selgituses toodud näited ei toeta piisavalt seda tähelepanekut järgmistel põhjustel.

1. selgitus

Esimene punkt: Prantsusmaale antud riigipõhised soovitused: selliseid elemente nagu õpipoisiõpe ja täienduskoolitus võib pidada oluliseks tööjõu oskuste kujundamisel, mis aitab tugevdada konkurentsivõimet, mis on Prantsusmaa puhul makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud probleem.

Teine punkt: Sloveeniale antud riigipõhised soovitused: riigi aruande kommenteeritud kokkuvõttes mainitakse survet, mida vananev elanikkond avaldab Sloveenia pensionisüsteemi ja pikaajalise hoolduse süsteemi jätkusuutlikkusele.

Kolmas punkt: Bulgaariale antud riigipõhised soovitused: eelarveseisundi järsu halvenemise põhjuseks 2014. aastal olid Bulgaaria pangasektori kriis 2014. aasta suvel ja sektori toetamine riigieelarvest. 2015. aastal valitses selge oht, et sektori toetamiseks tuleb võtta lisameetmeid. Eelarveseisundi ja finantssektori olukorra omavahelist seotust ning valitsuse ees seisnud tõsist rahastamisprobleemi selgitati 2015. aasta riigiaruande 1. peatükis (lk 8–9), kust võib leida ka ristviite põhjaliku analüüsi osale (2. peatüki punktid 2.1 ja 2.2).

Bulgaaria valuutakomitee süsteemi kohaselt on valitsus tegelikult ainus viimase instantsi laenaja. Seega pidi valitsus kandma kõik pangasektori likviidsuse ja sektorile kapitali eraldamise kulud, sealhulgas hoiuste tagamise skeemiga seotud kulud. Seetõttu on eelarvet käsitlevad riigipõhised soovitused makromajandusliku stabiilsuse ning ka makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast väga olulised.

Bulgaaria ametiasutused tunnistasid ka makromajanduslikku stabiilsust ohustavaid riske. 2016. aastal võttis valitsus veel laenu ja nägi eelarves ette erakorralise laenu eraldised juhuks, kui finantssektorit on vaja toetada. See näitab selgelt, et nad tunnistasid asjaomaseid riske ja nõustusid, et need on makromajandusliku stabiilsuse seisukohast olulised.

Neil põhjustel arvati 1. riigipõhine soovitus 2015. ja 2016. aastal makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliseks.

Neljas punkt: Hispaaniale antud riigipõhised soovitused: nimetatud 2016. aasta riigipõhiste soovituste põhjenduses 17 on märgitud, et „[Hispaania halduskorralduse] ülima detsentraliseerituse tõttu on vaja eri riiklike haldusasutuste tegevuse paremat koordineerimist – nii selleks, et vähendada kulusid, kui ka selleks, et vähendada ettevõtete ja kodumajapidamiste halduskoormust.“ Edasi selgitatakse riigiaruandes, et tõhusam avalik haldus võib toetada tugevat riigi rahandust, vähendades seega suurest võlast tulenevat tasakaalustamatust, ja aidata vähendada äriühingute halduskoormust, suurendades seeläbi konkurentsivõimet (kogutegur) ja tootlikkust (lk 78).

Seoses 2015. aasta riigipõhiste soovitustega: hoiupankade reformi käsitletakse 2015. aasta kevadel avaldatud programmijärgse järelevalve aruandes (lk 17–20).

Hispaanias toimus makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohane järelevalve kooskõlas programmijärgse järelevalvega, eelkõige finantssektorit puudutavas osas. See on teine põhjus, miks riigipõhised soovitused ei piirdu põhjalikus analüüsis käsitletud teemadega, näiteks teemadega, mida käsitletakse ka programmijärgse järelevalve aruandes (vt mitteperioodiline väljaanne nr 193, mai 2014, 4. peatükk, mis käsitleb finantssektori reformi).

38

Kui osa riigipõhisest soovitusest on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluline, käsitatakse kogu riigipõhist soovitust makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisena. See usaldatavuskriteerium võeti vastu tänu selle objektiivsusele. Vastavuskontrolli ja -hindamist kohaldatakse siiski ainult makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulise osa suhtes ning seda on tehtud järjepidevalt.

39

Riigipõhiste soovituste arvu vähenemine kajastab ka tasakaalustamatuse arengut ning seda, mida see tähendab poliitikameetmete võtmise vajadusele.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste arv on vähenenud vähem kui nende riigipõhiste soovituste arv, mis ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised. Vt 2015. ja 2016. aasta andmed tabeli 1 viimases reas.

41

Vt ka komisjoni vastus punktile 35.

42

Kuigi poliitikaprobleemide osa jäeti välja, on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse hindamismaatriksi lisamine riigiaruandesse alates 2016. aastast loonud seose tasakaalustamatuse korrigeerimise seisu, poliitika edusammude ja puudujääkide vahel.

43

Alates teatise avaldamisest 2015. aasta oktoobris on astutud oluline samm edasi, lisades alates 2016. aastast riikide aruannetesse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse hindamismaatriksi.

44

Komisjon ei kvantifitseeri riigipõhiste soovituste mõju süstemaatiliselt mitmel põhjusel, eelkõige seetõttu et:

  • meetmete mõju sõltub ka sellest, kuidas liikmesriik riigipõhiseid soovitusi ellu viib ja järgib, sest liikmesriigid võivad ise otsustada, kuidas soovitusi järgida.
  • Eri poliitikavahendite ja tasakaalustamatuse vahelist seost võivad mõjutada mitmesugused tegurid, nii et tulemus ei ole alati poliitikakujundajate kontrolli all.
  • Mõju põhjalik eelhindamine on väga ebakindel ja sõltub eeldustest, sealhulgas muutustest teiste asjaosaliste ja sidusrühmade käitumises. Samal põhjusel ei kvantifitseerita süstemaatiliselt muude võrreldavate rahvusvaheliste institutsioonide soovitusi.
  • Mõned riigipõhised soovitused ei ole kvantifitseerimiseks sobivad, sest parameetrite muutumist ei saa olemasolevate mudelite abil modelleerida (nagu valitsemist tõhustavad reformid). Seega on oht, et riigipõhiste soovituste paketi täielik hindamine jääb poolikuks või ühepoolseks, sest see ei hõlma kõiki riigipõhiseid soovitusi, vaid ainult neid, mis sobivad kvantifitseerimiseks.

Sellest hoolimata on võimalikud meetmed esitatud erijuhtudel osaliselt kvantifitseeritult ning komisjon kavatseb seda võimaluse korral ka edaspidi teha.

46

Tuleb arvesse võtta, et eelarvet käsitlevad soovitused ja muud eelarvemõjuga soovitused ei ole omavahel vastuolus, sest eelarvet käsitlevad soovitused ei ole sõnastatud nii, et see välistaks kulude või tulude struktuuri muutmise vastavalt teistele riigipõhistele soovitustele.

48

Mõned euroala soovitused puudutavad valdkondi, mis ei kuulu makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaldamisalasse. Kõigile liikmesriikidele ei anta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi. Konkreetsed euroala soovitused ei puuduta otseselt kõiki liikmesriike, sest tuvastatud probleemid ei esine kõikides euroala liikmesriikides samas ulatuses. Euroala soovituste ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste kooskõla on vajalik ainult neis liikmesriikides, mida makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluline euroala soovitus puudutab ning kellele antakse samal ajal ka sama valdkonda käsitlev makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluline riigipõhine soovitus.

49

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ei saa kasutada kõikidele mõeldud eelarvet käsitlevate soovituste andmiseks. Vastavalt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrusele saab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi soovitusi anda ainult neile liikmesriikidele, kus on tuvastatud tasakaalustamatus. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised soovitused võivad hõlmata fiskaalmeetmeid, kui see on asjaomases liikmesriigis tuvastatud tasakaalustamatuse vähendamise eesmärgi saavutamiseks asjakohane.

50

Need tähelepanekud ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised.

51

Ajavahemiku sobivust saab hinnata ainult riigipõhistes soovitustes esitatud täpsete nõuete põhjal. Samuti tuleb nõuetekohaselt arvesse võtta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste järgimiseks võetavate meetmete võimalikku kiireloomulisust.

Riigipõhiste soovituste sõnastus ja eesmärk võib aastati muutuda, et võtta arvesse viimaseid suundumusi seoses probleemidega, mis endiselt mõjutavad makromajanduslikku stabiilsust. Samas on mõnikord meetmeid küll võetud, kuid need ei ole olnud asjaomase tasakaalustamatuse vähendamiseks piisavad.

54

Seoses punktile 54 eelneva pealkirjaga rõhutab komisjon, et liigitamise süsteem ei ole viimastel aastatel muutunud. Vt komisjoni vastus punktile 55.

55

Aastatel 2013–2015 kuuest kategooriast koosnev süsteem ei muutunud; 2013.–2014. tehtud sõnastuse muudatus oli seotud ainult asjaoluga, et alates 2014. aastast mainiti tasakaalustamatuse liigitamisel 2013. aastal, vahetult pärast põhjaliku analüüsi järeldusi kasutusele võetud ja viivitamata kohaldatud erijärelevalvet.

56

Ülemäärase tasakaalustamatuse tuvastamine ei tähenda ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse algatamist.

3. selgitus

Määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 1 lõikega 1 kehtestatakse „üksikasjalikud eeskirjad makromajandusliku tasakaalustamatuse tuvastamiseks, samuti ülemäärase makromajandusliku tasakaalustamatuse ennetamiseks ja korrigeerimiseks liidus“. Nagu määruse põhjenduses 9 selgitatakse, kehtestatakse sel eesmärgil erieeskirjad, et „täiendada ELi toimimise lepingu artikli 121 lõigetes 3 ja 4 osutatud mitmepoolset järelevalvemenetlust“.

Määruse eesmärki arvesse võttes ei saa parlament ja nõukogu kui määruse vormis teiseseid õigusakte vastu võtvad kaasseadusandjad võtta komisjonilt kaalutlusõigust, mis on komisjonile antud esmase õigusega, st ELTLi artikli 121 lõikega 4.

Määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 7 lõikega 2 ei looda uusi volitusi või menetlust. Selles määratakse kindlaks tingimused, mille alusel kasutatakse ELi toimimise lepinguga antud olemasolevaid volitusi (ELTLi artikli 121 lõige 4 või mitmepoolne järelevalvemenetlus) makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse konkreetses raamistikus. Seega ei ole komisjon kohustatud teatud asjaolude ilmnemisel menetlust algatama, sest vastavalt ELTLi artikli 121 lõikele 4 jääb komisjonile aluslepingutega antud monopoolne algatamisõigus kehtima. Komisjon säilitab õiguse algatada menetlus või mitte algatada. Teisese õigusaktiga ei võeta komisjonilt talle aluslepingutega antud kaalutlusõigust. Määruse (EL) nr 1176/2011 põhjendust 22, milles on sätestatud, et „[k]ui tuvastatakse tõsine makromajanduslik tasakaalustamatus, […] tuleks algatada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus […]“ tuleb tõlgendada seda arvesse võttes. See ei kohusta komisjoni andma soovitust, vaid väljendab kaasseadusandja poliitilist soovi saavutada asjade toimumine teataval viisil.

58

Põhjaliku analüüsi järeldused on esitatud teatises järgmistel põhjustel:

esiteks tuleb tagada liigituse järjekindlus eri liikmesriikides ning see tähendab, et põhjalikku analüüsi ei saa vaadelda eraldi.

Teiseks tuleb makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud liigitamisel arvesse võtta süsteemseid aspekte, sealhulgas ülekanduvat mõju ja üldist tausta (vt määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 5 lõige 2 ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust käsitlev kokkuvõte, lk 48). Selline hindamine põhineb terve põhjaliku analüüsi paketi ja asjaomase teabe analüüsil.

Kolmandaks sisaldab määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 5 lõige 2 muu hulgas elemente, mis on konkreetselt nimetatud selle sätte esimeses lauses. Komisjon peab arvesse võtma mitmeid muid artikli 5 lõikes 2 nimetatud tegureid (liidu ja euroala majandussuundumused; tasakaalustamatuse põhjused; majanduslik olukord; nõukogu soovitused või üleskutsed, mis on esitatud stabiilsuse ja kasvu pakti ja Euroopa poolaasta raames; analüüsitava liikmesriigi poliitilised kavatsused). Lisaks näitab kaasseadusandjate otsus kasutada artikli 5 lõike 2 ingliskeelse versiooni esimeses lauses sõna „include“ (mitte näiteks „consist of“), et komisjon võib kaaluda ka muid asjaolusid. Pole nõutud, et tasakaalustamatuse hindamisel teatud hetkel võetakse arvesse ainult viimases põhjalikus analüüsis esitatud teavet, sest asjakohane teave võib sisalduda ka muudes avalikes dokumentides (nt varem avaldatud põhjalikes analüüsides, häiremehhanismi aruandes, prognoosides).

a.

Bulgaaria puhul oli sellisel liigitusel ennetav aspekt, võttes arvesse määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 2 lõiget 1: „[…] suundumus, mis mõjutab või võib mõjutada negatiivselt liikmesriigi […] majanduse nõuetekohast toimimist […]“ (meie rõhutus). Kui komisjoni soovituste järgimiseks võetakse (mõni) meede, on selle loomulik ja hea tulemus, et risk, millele tähelepanu juhiti, ei realiseeru – just nii ennetavad protsessid toimivadki.

Kui 2014. juunis ei oleks suudetud taastada usaldust pangasüsteemi vastu ning ohjeldada hoiuste väljavõtmist, oleks likviidsuskriis süvenenud ja võinud muutuda maksevõimekriisiks. Järelevalveorgani suutmatus avastada tõsiseid probleeme riigi suuruselt neljandas pangas viitas puudustele finantssektori järelevalvetegevuses ja sellele, et kontsentratsiooniriski ei märgatud. Kuigi 2015. aastal vahetud riskid vähenesid, ei olnud peamised põhjused põhjaliku analüüsi avaldamise ajal veel kõrvaldatud. Liigitust „ülemäärane tasakaalustamatus“ peeti vajalikuks, et ergutada ametiasutusi otsustavalt tegutsema, et lahendada probleemide algpõhjused ja viia sellise olukorra tulevikus taastekkimise võimalus miinimumini.

Üldise makromajandusliku stabiilsuse halvenemist kinnitas ka valitsuse poolt finantssektorile antud toetuse tõttu järsult suurenenud valitsemissektori eelarvepuudujääk ja veelgi järsemalt suurenenud valitsemissektori võlg, et tagada võimalike täiendavate finantssektori meetmete rahastamine. Selle tõttu langenud krediidireiting, mis on tavaliselt seotud suuremate rahastamiskuludega, kinnitas veel kord märkimisväärse haavatavuse ja riskide olemasolu.

Samale järeldusele jõudis ka Rahvusvaheline Valuutafond (IV artikli kohane aruanne): Kommertspanga (Корпоративна търговска банка – KTB) krahh eelmisel suvel paljastas Bulgaaria järelevalve- ja kriisiohjeraamistike puudused, juhtides samas tähelepanu finants- ja fiskaalriskide vahelisele seosele valuutakomitee süsteemis. Finantssektori järelevalve parandamiseks ja pangasüsteemi usaldusväärsuse tagamiseks on vaja otsustavalt tegutseda.

b.

2015. aastal alandati Prantsusmaa liigitust makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluses, kuna võetud poliitikameetmed olid ebapiisavad. Nagu põhjalikus analüüsis on selgitatud, suurendas see riske, mis tulenesid kulupõhise ja kuluvälise konkurentsivõime halvenemisest, millele lisandus ettevõtete kehv kasumlikkus, ning aeglase majanduskasvu ja väikese inflatsiooni tõttu suurest ja kasvavast Prantsusmaa võlast.

Veel üks asjaolu, mis tingis ümberliigitamise ülemääraseks tasakaalustamatuseks, oli euroala süsteemne risk, võttes arvesse Prantsusmaa majanduse tihedaid kaubandus- ja finantssuhteid teiste liikmesriikidega.

Kokkuvõttes ei põhinenud otsus mitte üksnes riigi rahandusega seotud kaalutlustel. See põhines pigem riigi majanduslike näitajate ja väljavaadete, rakendatud poliitikameetmete ja teiste euroala riikide majandust ähvardavate riskide ulatuslikumal hindamisel.

c.

On selge, et 2016. aasta märtsist novembrini riskid ei suurenenud ning seetõttu ei olnud vaja läbi vaadata 2016. aasta märtsi põhjalikus analüüsis antud hinnangut, mille kohaselt ei esine Ühendkuningriigis tasakaalustamatust.

60

Üldise teatise avaldamise aeg ei ole seotud tasakaalustamatuse liigitamise ja põhjalike analüüside omavahelise kooskõlaga.

61

Seoses punktile 61 eelneva pealkirjaga rõhutab komisjon, et komisjoni otsustele eelneb komisjoni talituste põhjalik analüütiline ja tehniline töö. Volinike kolleegium ja komisjoni talitused tegutsevad ühiselt. Analüütiline ja tehniline töö on lõpliku otsuse lahutamatuks osaks. Seda kinnitab asjaolu, et üle 70 % liikmesriikidest leidis, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohane liigitus on kas „täpne“ või „üsna täpne“ (vt VI lisa, Euroopa Kontrollikoja uuringu joonis f).

Lisaks leidis 94,7 % liikmesriikidest, et riigiaruannete / põhjalike analüüside üldine kvaliteet on muude rahvusvaheliste institutsioonide (IMF, OECD jmt) poolt avaldatud tehniliste aruannete kvaliteediga vähemalt samaväärne, samal ajal kui 26,3 % pidas seda isegi paremaks (vt VI lisa, Euroopa Kontrollikoja uuringu joonis u). Määrusega kehtestatakse nõuded komisjonile tervikuna ning käesolevas auditis on auditeeritavaks komisjon.

Volinike kolleegium ja komisjoni talitused tegutsevad ühiselt. Volinikele annavad otsest nõu nende vastutusalasse kuuluvad komisjoni talitused ning teiste volinike kaudu kaudselt ka muud komisjoni talitused ja vastavate volinike kabinetid. Kolleegiumile jääb õigus talituste soovitusi mitte järgida, sest ta ei ole õiguslikult kohustatud seda tegema ega pea põhjendama, miks ta seda ei tee.

Lisaks võib kolleegium konkreetset küsimust puudutavate talituste nõuannete kõrval arvesse võtta muid asjaolusid, mis mõnikord võivad ilmneda alles pärast analüüsi tegemist.

Asjaolu, et otsustusõigust kasutavad ka Euroopa Komisjoni liikmed, mitte ainult asjaomased talitused, ei tähenda üldiselt, et menetlused on politiseeritud, vaid et volinikud ja nende kabinetid osalevad sisulises hindamises, täiendades mõnikord talituste hinnangut.

64

Komisjoni hinnang on teistsugune. Oma 2015. aasta teatises majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavate meetmete kohta märkis komisjon, et „komisjon [tagab] ülemäärase tasakaalustamatuse kindlakstegemisel asjakohased järelmeetmed. See nõuab majanduslikku hindamisvõimet ja aktiivset koostööd liikmesriikidega, et lahendada nende konkreetsed probleemid ning tagada vastutus reformide eest riiklikul tasandil. […] Komisjon muudab kategooriad stabiilsemaks, täpsustab oma otsuste kriteeriume ning selgitab paremini seost tasakaalustamatuse olemuse ja selle vahel, kuidas on sellega tegeletud riigipõhistes soovitustes. […] Ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse võib algatada juhul, kui puuduvad pühendumine reformidele ja rakendamisel tehtud tõhusad edusammud, ning seda kasutatakse juhul, kui esineb raskekujuline makromajanduslik tasakaalustamatus, mis ohustab majandus- ja rahaliidu toimimist, nagu see, mis tingis kriisi. Samuti kutsub komisjon nõukogu rohkem osalema nende riikide spetsiaalses järelevalves, kus esineb ülemäärane tasakaalustamatus, kuid mille suhtes ei ole ülemäärase tasakaalustamatuse menetlust algatatud.“3.

Alates teatise avaldamisest 2015. aasta oktoobris on komisjon täitnud teatisega võetud kohustusi. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamine on muutunud läbipaistvaks ja liikmesriigid tunnustavad seda.

Enamikus liikmesriikides on tasakaalustamatus vähenenud, mille tulemusel ei ole alates teatise avaldamisest 2015. aasta oktoobris ülemäärase tasakaalustamatuse menetlusi algatatud.

66

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud otsuste tegemisel järgib komisjon täielikult oma sise-eeskirju.

a.

See tähelepanek ei ole asjakohane, sest see ei puuduta konkreetselt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ning Euroopa Kontrollikoja poolt täheldatud menetluslikud probleemid ei ole lõplike otsuste sisuga seotud. Peale selle arutavad mitmed volinikud ja nende kabinetid liigitamise küsimusi telefoni teel ja kohtumistel ning muu suulise suhtluse käigus. Küsimuse kiireloomulisus ning poliitiline ja võimalik et ka turutundlikkus ei õigusta eri asjaosaliste vaheliste kohtumiste üksikasjalikku protokollimist ning protokollide edastamist kõikidele liikmesriikidele, mille kohta on tehtud põhjalik analüüs.

Vt ka komisjoni vastus punktidele 61–62.

b.

Kodukorras sätestatud nõue saata dokumendid tutvumiseks laiali teatud arv päevi enne kolleegiumi koosolekut, peaks tagama, et komisjoni liikmed saavad nõuetekohaselt valmistuda otsuse vastuvõtmiseks ja selles osaleda. Kodukord on kehtestatud ainult kolleegiumi liikmete huvides. See tähendab, et liikmed võivad tähtaja ettepoole nihutada, kui nad leiavad, et vajavad ettevalmistuseks vähem aega. Selles pole midagi ebaharilikku ning kindlasti ei rikuta sellega komisjoni kodukorda. Mis tahes dokumendi hilisem esitamine ei mõjutanud kuidagi otsuse sisu või kehtivust.

c.

Ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse algatamise kodifitseeritud eeltingimuste kehtestamine ei ole soovitatav, sest otsuses tuleb arvesse võtta, et makromajanduslik tasakaalustamatus on mitmetahuline ja keerukas nähtus, mis pidevalt muutub ja puudutab paljusid eri valdkondi ja poliitikavahendeid. Just seetõttu on järelevalvemehhanismides lisaks eeskirjadele antud otsustusruum ning määruses (EL) nr 1176/2011 ei ole sätestatud tasakaalustamatuse ega ülemäärase tasakaalustamatuse mõistet.

68

Põhjaliku analüüsi ja muu analüüsi ühendamine aitas vähendada põhjaliku analüüsi ja talituste töödokumentide kattuvust.

Kogemused näitavad, et põhjalik analüüs on selle praegusel kujul eristatav (muu hulgas tänu makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse maatriksile ja põhjaliku analüüsi kokkuvõtvale peatükile) ning põhjaliku analüüsi ja riigiaruannete osade kattuvused on kõrvaldatud.

Majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) järeldustes põhjaliku analüüsi ja 2016. aasta riigipõhiste soovituste elluviimise kohta tunnustati ühendatud analüüsi ja rõhutati, et põhjalik analüüs peab jääma riigiaruande osana selgesti eristatavaks ja läbipaistvaks.

74

Riigiaruande osas esitatakse olukorra üldine hinnang koos tasakaalustamatuse ennetamise ja korrigeerimise analüüsiga. Põhjalik analüüs tehakse temaatiliste osadena, käsitledes kõiki põhjaliku analüüsi seisukohast olulisi asjaolusid.

Euroopa Kontrollikoja poolt majanduspoliitika komitee liikmete seas tehtud uuringust nähtub, et ükski küsitletud liikmetest ei pea põhjalikku analüüsi / riigiaruande ulatust piiratuks (VI lisa joonis r) ega põhjalikku analüüsi liiga lühikeseks (VI lisa joonis q).

Põhjalikus analüüsis / riigiaruandes esitatud analüüsi optimaalne maht ja pikkus ilmneb siis, kui võrrelda seda olemasolevate analüüsidega, näiteks eelmiste põhjalike analüüside / riigiaruannetega ja neis esinevate puudustega.

75

Vt komisjoni vastus punktile 68.

80

Põhjalik analüüs peab keskenduma tasakaalustamatusele, kuid muud riigipõhised aruanded ei pea. See hõlmab tasakaalustamatuse avastamist ja teavet varem avastatud tasakaalustamatuse korrigeerimise kohta.

82

Ülekanduvat mõju analüüsitakse moodsate mudelite abil.

Alates 2015. aastast on põhjalikes analüüsides süstemaatiliselt analüüsitud euroala suurriikidest ülekanduvat mõju, sest selline mõju on tõenäoliselt ulatuslikum, kui see kandub üle suurest riigist. Vajaduse korral analüüsitakse teistest riikidest ja teistesse riikidesse ülekanduvat mõju täiendavalt tegelike või prognoositud suundumuste alusel, millel võib olla oluline piiriülene mõju.

Tuleb meeles pidada, et teatud liiki ülekanduvat mõju (nt finantsturgude usalduse kaudu ülekanduvat mõju) saab modelleerida ainult eelduste ja oletuste alusel ning piiratult.

Põhjalikus analüüsis esitatud majandusanalüüs põhineb samuti värskeimatel makromajanduslikel prognoosidel, milles võetakse teadlikult arvesse üldisi turutingimusi, sealhulgas võimalikke suveräänseid tingimusi, milles kajastub väline ülekanduv mõju.

84

Vt komisjoni vastus punktile 82.

85

Vt komisjoni vastus punktile 82.

86

Eelarvepoliitikat jälgitakse stabiilsuse ja kasvu pakti raames. Valitsemissektori võla muutumist jälgitakse ka makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse raames põhjalikes analüüsides, sealhulgas ettevaatavalt. See hõlmab riike, kus tasakaalustamatus on tuvastatud suure valitsemissektori võla alusel või kus valitsemissektori eelarvepuudujäägi vähenemise tulemusel väheneb suur jooksevkonto puudujääk, mis on osaliselt põhjustanud tasakaalustamatust.

Paljudes suure valitsemissektori võlaga liikmesriikides on analüüsitud suureneva valitsemissektori võla mõju.

Jooksevkonto ülejäägiga liikmesriikides on põhjaliku analüüsi käigus analüüsitud mitme fiskaalmeetme ja välispositsiooni vahelisi seoseid. Nende riikide puhul peetakse paljusid maksualaseid riigipõhiseid soovitusi, mis võivad aidata vähendada suurt eelarveülejääki, makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliseks.

4. selgitus

Neljas lõik: tsükliliselt korrigeeritud jooksevkonto, st jooksevkonto, mida on korrigeeritud vastavalt SKP lõhele oma riigis ja välismaal ning mis seega kajastab sisenõudluse langust Hispaanias. Komisjoni arvutuste kohaselt muutus tsükliliselt korrigeeritud jooksevkonto –9,2 %-st SKP-st 2008. aastal 2014. aastaks –1,2 %-ni SKP-st (2015. aasta andmed), mis viitab sellele, et suur osa paranemisest toimus tsüklilistest positsioonidest sõltumatult (2015. aasta põhjalik analüüs / riigiaruanne).

Viies lõik: erinevalt Saksamaast Prantsusmaa tasakaalustamatuse riski põhiallikas välispositsioonis ei kajastu. Sellest hoolimata hõlmab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohane analüüs eelarve konsolideerimist ning Prantsusmaal soovitati sõnaselgelt karmistada oma eelarvepoliitikat välissektori uuesti tasakaalu viimiseks.

87

5. selgitus ei toeta piisavalt seda tähelepanekut; vt vastused 5. selgitusele.

5. selgitus

Esimene nool: komisjoni otsused makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisu kohta 2013. aastal on esitatud ja neid on selgitatud asjaomases 2013. aasta aprilli teatises: miinimumpalgapoliitikaga kaasnevaid riske on põgusalt mainitud, kuid see ei ole peamine põhjus (lk 9–10).

Esimene punkt: tööjõunõudluse elastsus on ajas vähemuutuv parameeter ning seda ei ole tarvis igal aastal prognoosida. Tulemuste erinevused kajastavad eelduste erinevusi, st mõju puudumine miinimumpalgast suurematele palkadele viidatud juhtudel.

Teine punkt: miinimumpalka analüüsiti Sloveenia põhjalikus analüüsis jaotises „Konkurentsivõime ja ekspordisuutlikkus“, kus selgitatakse, millele analüüs keskendub. Põhjalikus analüüsis märgitakse, et „miinimumpalk suurenes tublisti üle teatud valdkondlikes kollektiivlepingutes kokkulepitud põhipalga, seda isegi keskharidust nõudvate tööülesannete puhul.“

Kolmas punkt: põhjalikus analüüsis esitatud analüütiline hinnang on riigipõhine. Sloveenias 2013. aastal ja Bulgaarias 2016. aastal valitsenud tingimused ei ole võrreldavad.

Teine nool: muud rahvusvahelised institutsioonid, nagu IMF, jagavad komisjoni arvamust, et riigi omanduses olevate pankade positsioon on suhteliselt nõrk; vt nt IV artikli kohased 17. jaanuari 2014. aasta järeldused.

Kolmas nool: analüüs näitab, et kahe pankade rühma varade tootlus on erinev. Komisjon tuletas seejärel mitu põhjust, mis võisid sellise tulemuseni viia. Hiljem täiendatakse seda aruandes varade kvaliteeti käsitlevate statistiliste andmete analüüsiga, mis näitab, et kodumaisel kapitalil põhinevate pankade esitatud andmete põhjal on nende varade kvaliteet parem.

90

Puuduvad selged argumendid, mille alusel võib väita, et häiremehhanismi aruandes esitatud analüüsi kvaliteet ei ole paranenud. Tegelikult on häiremehhanismi aruannet aja jooksul täiendatud lisaanalüüsi ja -teabega.

Peaaegu 90 % majanduspoliitika komitee liikmetest leidis, et häiremehhanismi aruandes esitatud analüüs on tõhus vahend tuvastamaks liikmesriike, kus võib esineda makromajanduslik tasakaalustamatus (käesoleva aruande VI lisas esitatud majanduspoliitika komitee liikmete vastused uuringu küsimusele b) – mis ongi häiremehhanismi aruande eesmärk.

91

Esimesed põhjalikult analüüsitavad liikmesriigid valiti täielikult häiremehhanismi aruande põhjal.

Hea tava, mille kohaselt esitatakse liikmesriikide kohta, kus on juba tuvastatud tasakaalustamatus, põhjalik analüüs, et hinnata tasakaalustamatuse muutumist ja selle korrigeerimise võimalusi, tähendab, et enamik põhjalikest analüüsidest koostatakse juba tuvastatud tasakaalustamatuse tulemusena.

Häiremehhanismi aruandel oli siiski oma osa riikide valimisel põhjalikuks analüüsiks, kuigi tasakaalustamatus oli veel tuvastamata.

Kuna tuvastatud tasakaalustamatusega liikmesriikide arv väheneb, sõltub põhjaliku analüüsi tegemise otsus üha enam häiremehhanismi aruandes esitatud analüüsist.

Hea tava, mille kohaselt esitatakse põhjalik analüüs kõikide liikmesriikide kohta, kus on juba tuvastatud tasakaalustamatus, on vaieldamatult tähtis, sest sellega välditakse ohtu, et põhjalik analüüs jääb tegemata seal, kus see on vajalik. See tava ja asjaolu, et tasakaalustamatuse põhjuseks olevad asjaomased majanduslikud muutujad muutuvad sageli aeglaselt, toob põhjalikuks analüüsiks väljavalitud riikides paratamatult kaasa teatud stabiilsuse; samuti tagab see aja jooksul teatud järjekindluse.

92

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse tulemustabeli peamine eesmärk ei ole toimida varajase hoiatamise süsteemina. Tulemustabel on kui filter selliste juhtude avastamiseks, mille puhul esmapilgul tundub, et tegemist võib olla tasakaalustamatusega, ning mis väärivad täiendavat uurimist, võimaldades jälgida riskide tekkimisele osutavate näitajate arengut. Selle eesmärk on hõlmata kõiki makromajanduslikku stabiilsust ohustavaid riske, mitte keskenduda väga konkreetset liiki kriiside prognoosimisele.

Tulemustabelit peavad, ajakohastavad ja muudavad komisjoni talitused, konsulteerides nõukogu ja parlamendiga. Tulemustabeli koostamise tehnilise poolega tegelevad nõukogu komiteed, nimelt majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) majanduspoliitika komitee ja selle Lissaboni metoodika töörühm.

  1. Häiremehhanismide aruande tulemustabelis ei kasutata esialgseid andmeid või prognoose. Kindlad statistilised andmed on kättesaadavad üksnes viivitusega.
  2. Keskmiste kasutamine võimaldab vähendada riski, et teatud näitajate tõlgendamist mõjutavad ajutised kõikumised.
93

Kõikide potentsiaalselt asjakohaste näitajate lisamine tulemustabelisse ja tulemustabeli mahu piiramine, nagu on nõutud määruses nr 1176/2011, on omavahel vastuolus.

Inflatsioon on tugevas korrelatsioonis tulemustabelis kasutatud muutujatega, nimelt tööjõu ühikukulu kasvu määra ja eluasemehindade reaalmuutusega, ning ei anna seega olulist lisateavet.

Võrreldavad andmed viivislaenude kohta ei olnud kuni viimase ajani kättesaadavad (Euroopa Keskpank avaldas esimesed avalikud andmed 2015. aastal).

94

Nende näitajate kasutamine võimaldab paremini mõista tasakaalustamatuse sotsiaalseid tagajärgi, sealhulgas tasakaalustamatuse korrigeerimisel, aidates seega täpsustada makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaseid soovitusi.

Nende muutujate lisamine tulemustabelisse ei muutnud makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse suunitlust, mis on jätkuvalt kahjuliku makromajandusliku tasakaalustamatuse tekkimise vältimine ja selle korrigeerimise tagamine.

95

Häiremehhanismi aruande eesmärk ei ole esitada suur hulk „vilkuvaid“ näitajaid. Vastavalt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrusele ei tohi tulemustabelit tõlgendada mehaaniliselt ning arvesse tuleb võtta asjaomast lisateavet.

Vt ka komisjoni vastus punktile 92.

Järeldused ja soovitused

97

Komisjon vaatab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaldamise vastavalt määruse nr 1176/2011 artiklile 16 läbi 2019. aastal. Läbivaatamise tulemused avalikustatakse ja neid arutatakse liikmesriikide ja muude sidusrühmadega. See oleks ka ideaalne aeg raamistiku läbivaatamiseks, mis peab toimuma terviklikult, loomulikult ja kooskõlas 2019. aasta läbivaatamise järelmeetmetega. Euroopa Kontrollikoja soovitusi võetakse nõuetekohaselt arvesse. Komisjon on seisukohal, et soovituste elluviimisel tuleks arvesse võtta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse 2019. aasta läbivaatamise tulemusi, kuid kavatseb alustada teatud meetmete rakendamist, eelkõige 3. soovituse punkti ii, 4., 5. ja 6. soovituse elluviimist juba 2018.–2019. aasta tsükli ajal.

98

Vt komisjoni vastus punktile 33.

99

Iga riigipõhine soovitus sisaldab mitut soovitust, sealhulgas neid, mille eesmärk on vähendada tasakaalustamatust. Olenevalt sellest, milliseid erimeetmeid riigipõhistes soovitustes tegelikult soovitatakse, on riigipõhiseid soovitusi sisaldavate õigusaktide põhjendustes märgitud, millised riigipõhised soovitused on makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised. Nagu eespool punktis 38 on selgitatud, on väljakujunenud tava kohaselt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised need riigipõhised soovitused, mis sisaldavad mis tahes arvul meetmeid, mille konkreetne eesmärk on korrigeerida riigis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohase järelevalve käigus tuvastatud tasakaalustamatust.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused hõlmavad alati meetmeid tasakaalustamatuse vähendamiseks. Nagu eespool punktis 35 on selgitatud, on sellised meetmed vahel väga erinevad ning neil võib olla ka tasakaalustamatuse ennetamisest ja korrigeerimisest kaugemale ulatuv mõju. Neist kaalutlustest lähtudes on meetmete ja tasakaalustamatuse vaheline seos mõnikord keerukam.

100

Ajavahemiku sobivust saab hinnata ainult riigipõhistes soovitustes esitatud täpsete nõuete põhjal. Samuti tuleb nõuetekohaselt arvesse võtta makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste riigipõhiste soovituste järgimiseks võetavate meetmete võimalikku kiireloomulisust, et vältida olukorda, kus tasakaalustamatus muutub tähelepanuta jätmisel tõsiseks kriisiks.

101

Komisjon ei kvantifitseeri riigipõhiste soovituste mõju süstemaatiliselt mitmel põhjusel, eelkõige seetõttu et: meetmete mõju sõltub ka sellest, kuidas liikmesriik riigipõhiseid soovitusi ellu viib ja järgib; eri poliitikavahendite ja tasakaalustamatuse vahelist seost võivad mõjutada mitmesugused tegurid; mõned riigipõhised soovitused ei ole kvantifitseerimiseks sobivad, mis tähendab, et hinnang, mis põhineb ainult lihtsamalt kvantifitseeritavatel meetmetel, annab olukorrast moonutatud pildi; mõju põhjalik eelhindamine on väga ebakindel ja sõltub eeldustest.

1. soovitus
  1. Komisjon nõustub soovitusega.

    Riigipõhised aruanded on juba sõnastatud nii, et need käsitlevad tuvastatud tasakaalustamatust. Komisjoni dokumentides võiks seos olla selgem.

    Riigipõhistes aruannetes jäetakse liikmesriikidele õigus otsustada, kuidas soovitusi järgida, et tagada liikmesriigi vastutus meetmete ja reformide eest. Pole kindel, et üksikasjalikumal soovitusel oleks tasakaalustamatusele suurem mõju.

  2. Komisjon nõustub soovitusega.
  3. Komisjon nõustub soovitusega.

    Nagu on öeldud komisjoni vastuses punktile 44, ei kvantifitseeri komisjon riigipõhiste soovituste mõju süstemaatiliselt mitmel põhjusel, eelkõige seetõttu et:

    • meetmete mõju sõltub ka sellest, kuidas liikmesriik riigipõhiseid soovitusi ellu viib ja järgib, sest liikmesriigid võivad ise otsustada, kuidas soovitusi järgida.
    • Eri poliitikavahendite ja tasakaalustamatuse vahelist seost võivad mõjutada mitmesugused tegurid, nii et tulemus ei ole alati poliitikakujundajate kontrolli all.
    • Mõju põhjalik eelhindamine on väga ebakindel ja sõltub eeldustest, sealhulgas muutustest teiste asjaosaliste ja sidusrühmade käitumises. Samal põhjusel ei kvantifitseerita süstemaatiliselt muude võrreldavate rahvusvaheliste institutsioonide soovitusi.
    • Mõned riigipõhised soovitused ei ole kvantifitseerimiseks sobivad, sest parameetrite muutumist ei saa olemasolevate mudelite abil modelleerida (nagu valitsemist tõhustavad reformid). Seega on oht, et riigipõhiste soovituste paketi täielik hindamine jääb poolikuks või ühepoolseks, sest see ei hõlma kõiki riigipõhiseid soovitusi, vaid ainult neid, mis sobivad kvantifitseerimiseks.

    Sellest hoolimata on võimalikud meetmed esitatud erijuhtudel osaliselt kvantifitseeritult ning komisjon kavatseb seda võimaluse korral ka edaspidi teha.

  4. Komisjon nõustub soovitusega, eeldades et riigipõhiste soovituste elluviimisel järgitakse Euroopa poolaasta tavapäraseid tähtaegu koos piisavalt põhjendatud eranditega juhul, kui soovituse andmise ajal on juba selge, et tavapärane tähtaeg on konkreetse meetme puhul ebareaalne.

Vt komisjoni vastus punktile 97.

102

Tasakaalustamatuse liigituse kohta tehtud järeldused on esitatud põhjaliku analüüsiga koos avaldatavas komisjoni teatises ning need põhinevad põhjalikul analüüsil. Konkreetse liikmesriigi makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohane liigitus määratakse kindlaks põhjalikus analüüsis, kuid arvesse võetakse ka muid järgmisi aspekte ning see on kooskõlas määrusega (EL) nr 1176/2011.

  • Hinnangu järjepidevuse tagamiseks kõikides riikides tuleb põhjalikus analüüsis arvesse võtta kogu põhjaliku analüüsi paketti. Lisaks võetakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohasel liigitamisel arvesse süsteemseid aspekte (vt makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust käsitlev kokkuvõte, lk 48). Selline hindamine peab tingimata põhinema terve põhjaliku analüüsi paketi analüüsil.
  • Määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 5 lõikes 2 on sätestatud, et komisjon peab oma hinnangus arvesse võtma mitmesuguseid tegureid (liidu ja euroala majandussuundumused; tasakaalustamatuse põhjused; valdav majanduslik olukord; nõukogu soovitused või üleskutsed, mis on esitatud stabiilsuse ja kasvu pakti ja Euroopa poolaasta raames; analüüsitava liikmesriigi poliitilised kavatsused).
  • Pole nõutud, et tasakaalustamatuse hindamisel t. aasta seisuga võib arvesse võtta ainult t. ajal koostatud põhjalikus analüüsis esitatud teavet, sest asjakohane teave võib sisalduda ka muudes avalikes dokumentides (nt põhjaliku analüüsi eelmistes väljaannetes, häiremehhanismi aruandes, prognoosides).
  • Komisjon arutab enne liigitamist põhjalikku analüüsi ja ka muid asjaolusid.

Nende asjaolude arvessevõtmise vajaduse ja eelkõige põhjaliku analüüsi tervikpaketi tõttu on põhjendatud, et põhjaliku analüüsi järeldustest teavitatakse kõiki riike, mille suhtes kohaldatakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust, sel eesmärgil koostatud teatisega.

103

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määrusega kehtestatakse nõuded komisjonile tervikuna. Vt ka komisjoni vastus punktidele 61 ja 66.

104

Nagu on öeldud komisjoni vastuses 3. selgitusele, on määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 1 lõikes 1 sätestatud, et määrusega kehtestatakse „üksikasjalikud eeskirjad makromajandusliku tasakaalustamatuse tuvastamiseks, samuti ülemäärase makromajandusliku tasakaalustamatuse ennetamiseks ja korrigeerimiseks liidus“. Nagu määruse põhjenduses 9 selgitatakse, kehtestatakse sel eesmärgil erieeskirjad, et „täiendada ELi toimimise lepingu artikli 121 lõigetes 3 ja 4 osutatud mitmepoolset järelevalvemenetlust“.

Määruse eesmärki arvesse võttes ei saa parlament ja nõukogu kui määruse vormis teiseseid õigusakte vastu võtvad kaasseadusandjad võtta komisjonilt kaalutlusõigust, mis on komisjonile antud esmase õigusega, st ELTLi artikli 121 lõikega 4.

Määruse (EL) nr 1176/2011 artikli 7 lõikega 2 ei looda uusi volitusi või menetlust. Selles määratakse kindlaks tingimused, mille alusel kasutatakse ELi toimimise lepinguga antud olemasolevaid volitusi (ELTLi artikli 121 lõige 4 või mitmepoolne järelevalvemenetlus) makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse konkreetses raamistikus. Seega ei ole komisjon kohustatud teatud asjaolude ilmnemisel menetlust algatama, sest vastavalt ELTLi artikli 121 lõikele 4 jääb komisjonile aluslepingutega antud monopoolne algatamisõigus kehtima. Komisjon säilitab õiguse algatada menetlus või mitte algatada. Teisese õigusaktiga ei võeta komisjonilt talle aluslepingutega antud kaalutlusõigust. Määruse (EL) nr 1176/2011 põhjendust 22, milles on sätestatud, et „[k]ui tuvastatakse tõsine makromajanduslik tasakaalustamatus, […] tuleks algatada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus […]“ tuleb tõlgendada seda arvesse võttes. See ei kohusta komisjoni andma soovitust, vaid väljendab kaasseadusandja poliitilist soovi saavutada asjade toimumine teataval viisil.

2. soovitus
  1. Komisjon nõustub soovitusega.
  2. Komisjon ei nõustu soovitusega.

    Tasakaalustamatuse liigituse põhjendused avaldatakse põhjaliku analüüsiga koos avaldatavas komisjoni teatises ning komisjon nõustub, et tasakaalustamatuse lõpliku liigituse põhjused peaksid olema selged. Tasakaalustamatuse analüüsimisel järgitavat menetlust arutatakse liikmesriikidega regulaarselt nõukogu komiteedes ning see on avaldatud viimases makromajandusliku tasakaalustamise menetlust käsitlevas kokkuvõttes.

    Komisjon on avalikustanud makromajandusliku tasakaalustamise menetlust käsitlevas kokkuvõttes mitu põhimõtet, mida tasakaalustamatuse tuvastamisel ja hindamisel järgitakse, ning on suurendanud hindamise läbipaistvust põhjalikus analüüsis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse hindamismaatriksite abil.

    Otsustuseelsete eeskirjade vastuvõtmine makromajandusliku tasakaalustamatuse liigitamiseks ja hindamiseks ei ole soovitatav, sest nende küsimuste kohta tuleb vastu võtta otsus, kuna analüüsitavad küsimused on mitmetahulised ja keerukad ning muutuvad vastavalt majandusolukorrale. Samuti ei ole määruses (EL) nr 1176/2011 sätestatud tasakaalustamatuse ega ülemäärase tasakaalustamatuse mõistet.

  3. Komisjon nõustub soovitusega selgitada põhjalikumalt, miks ei soovitata algatada ülemäärase tasakaalustamatuse menetlust.

    Vt komisjoni vastus punktile 97.

  4. Komisjon ei nõustu selle soovitusega.

Komisjon rõhutab, et ülemäärase tasakaalustamatuse menetluse algatamise kodifitseeritud tingimuste kehtestamine ei ole soovitatav, sest tasakaalustamatuse mõttekas hindamine ja järelmeetmete võtmine eeldab otsust, kuna makromajanduslikul tasakaalustamatusel võib olla mitu põhjust, selle vorm võib muutuda, see on seotud paljude eri valdkondade ja poliitikavahenditega ning arvesse tuleb võtta väga paljusid riigipõhiseid ja riikideüleseid asjaolusid. Selliste tingimuste kasutuselevõtt ei oleks ka kooskõlas määruse (EL) nr 1176/2011 eesmärgiga, sest määruses ei ole sätestatud tasakaalustamatuse ega ülemäärase tasakaalustamatuse mõistet.

105

Põhjaliku analüüsi ja muu analüüsi ühendamine aitas vähendada põhjaliku analüüsi ja talituste töödokumentide kattuvust. Kogemused näitavad, et põhjalik analüüs on selle praegusel kujul eristatav (muu hulgas tänu makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse maatriksile ja põhjaliku analüüsi kokkuvõtvale peatükile) ning põhjaliku analüüsi ja riigiaruannete osade kattuvused on kõrvaldatud.

106

Kuni tasakaalustamatuse analüüs on nõuetekohaselt tehtud ja piisavalt selgelt sõnastatud ning edastatud, ei ole oluline, kas põhjalik analüüs esitatakse riigiaruandest eraldi või selle osana.

3. soovitus
  1. Komisjon nõustub soovitusega.

    Komisjon on nõus, et põhjalik analüüs peab olema piisavalt põhjalik ja selgelt sõnastatud, et täita asjaomased analüütilised puudused.

    Komisjon ei ole nõus, et tõsisema tasakaalustamatuse puhul on vaja mahukamat analüütilist dokumenti, sest see sõltub ka sellest, kas eelnev analüüs on analüütilised puudused kõrvaldanud.

    Komisjon leiab ka, et põhjaliku analüüsi lisamine riigiaruannetesse aitas vähendada tarbetut kattuvust ning ei tähenda, et põhjalik analüüs on edastatud ebaselgemalt.

  2. Komisjon nõustub soovitusega mitte avaldada tulemustabelit koos põhjaliku analüüsiga.

Määrus ei nõua tulemustabeli riigipõhiste muutujate avaldamist põhjalikus analüüsis ning tulemustabelit rakendatakse peamiselt riikide väljavalimiseks põhjaliku analüüsi tarvis, mitte põhjaliku analüüsi enda tegemiseks.

Komisjon nõustub, et tuleb teavitada juurdepääsu andmisest põhjalikus analüüsis kasutatud andmeid sisaldavale andmebaasile.

Vt komisjoni vastus punktile 97.

108

Põhjalik analüüs hõlmab riigi rahandusega seotud aspekte. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohases järelevalves võetakse arvesse stabiilsuse ja kasvu pakti raames toimuvat järelevalvet kooskõlas määrusega nr 1176/2011 ning seda tehakse eesmärgiga tagada kooskõla. Stabiilsuse ja kasvu pakti raames antud riigi rahandust käsitlevaid riigipõhiseid soovitusi peetakse makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliseks nende liikmesriikide puhul, kus tasakaalustamatus on tuvastatud suure valitsemissektori võla alusel või kus valitsemissektori eelarvepuudujäägi vähenemise tulemusel väheneb suur jooksevkonto puudujääk, mis on osaliselt põhjustanud tasakaalustamatust. Jooksevkonto ülejäägiga liikmesriikides on põhjaliku analüüsi käigus analüüsitud mitme fiskaalmeetme ja välispositsiooni vahelisi seoseid. Nende liikmesriikide puhul peetakse paljusid maksualaseid riigipõhiseid soovitusi, mis võivad kaasa aidata suure eelarveülejäägi vähendamisele, makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliseks.

4. soovitus

Komisjon nõustub soovitusega.

Komisjon jätkab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohast järelevalvet, võttes arvesse stabiilsuse ja kasvu pakti raames toimuvat järelevalvet kooskõlas määrusega nr 1176/2011 ning tagades kahe protsessi kooskõla.

Vt komisjoni vastus punktile 97.

109

Ülekanduvat mõju analüüsitakse moodsate mudelite abil.

Analüüsi käigus on süstemaatiliselt analüüsitud euroala suurriikidest ülekanduvat mõju, sest selline mõju on tõenäoliselt ulatuslikum, kui see kandub üle suurest riigist. Vajaduse korral analüüsitakse teistest riikidest ja teistesse riikidesse ülekanduvat mõju täiendavalt tegelike või prognoositud suundumuste alusel, millel võib olla oluline piiriülene mõju.

Tuleb meeles pidada, et teatud liiki ülekanduvat mõju (nt finantsturgude usalduse kaudu ülekanduvat mõju) saab modelleerida ainult eelduste ja oletuste alusel ning piiratult.

Häiremehhanismi aruande viimastes väljaannetes on süstemaatiliselt käsitletud tasakaalustamatuse euroala mõõdet. Mitme liikmesriigi puhul viidatakse põhjaliku analüüsi järeldustes ülekanduvale mõjule ning süstemaatilistele kaalutlustele.

110

Väide, et makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused on euroala käsitlevate soovitustega vastuolus, tuleneb sellest, et euroala käsitlevad soovitused ja makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused peavad olema omavahel kooskõlas ainult neis liikmesriikides, kellele antud riigipõhised soovitused on samal ajal ka makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised ning kellele on antud asjakohane euroala käsitlev soovitus. Kõik euroala käsitlevad soovitused ei ole makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised, sest nende ulatus on laiem. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi soovitusi ei anta kõigile liikmesriikidele, sest mõnes liikmesriigis makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohast järelevalvet ei tehta. Euroala käsitlevatest soovitustest tulenevaid riigipõhiseid soovitusi ei anta kõikidele liikmesriikidele, sest mõnes riigis olulisi probleeme ei esine või puudub vajadus rakendada eripoliitikat või kehtivad piirangud, mille tõttu riigipõhiseid soovitusi ei anta.

5. soovitus
  1. Komisjon nõustub soovitusega ja leiab, et on seda juba ellu viimas.

    Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohaldamisel juba võetakse arvesse euroala süsteemseid aspekte ja tasakaalu taastamise tingimusi ning need kaalutlused on aluseks makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse kohasele liigitusele ja soovitustele.

  2. Komisjon nõustub soovitusega.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulisi riigipõhiseid soovitusi antakse ainult neile riikidele, kus on tuvastatud tasakaalustamatus. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused peavad olema kooskõlas vastavate makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast oluliste euroala käsitlevate soovitustega. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse seisukohast olulised riigipõhised soovitused võivad hõlmata fiskaalmeetmeid, kui see on asjaomases liikmesriigis tuvastatud tasakaalustamatuse vähendamise eesmärgi saavutamiseks asjakohane. Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlust ei saa kasutada kõikidele mõeldud eelarvet käsitlevate soovituste andmiseks. Komisjon leiab, et kooskõla eelarveseisundit käsitlevate euroala käsitlevate soovitustega on vajalik ainult siis, kui see on asjaomases liikmesriigis tuvastatud tasakaalustamatuse tõttu õigustatud.

Vt komisjoni vastus punktile 97.

6. soovitus

Komisjon nõustub soovitusega ja on juba võtnud meetmeid selle elluviimiseks.

Vt komisjoni vastus punktile 97.

Lühendid

DG ECFIN: komisjoni majandus- ja rahandusküsimuste peadirektoraat

DG EMPL: komisjoni tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

EKP: Euroopa Keskpank

IMF: Rahvusvaheline Valuutafond

MIP: makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus

OECD: Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon

Sõnastik

Euroopa poolaasta: ELi majanduspoliitika koordineerimise iga-aastane tsükkel. Euroopa poolaasta hõlmab stabiilsuse ja kasvu paktis kindlaks määratud eelarvepoliitikat, (makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse abil) üleliigse makromajandusliku tasakaalustamatuse ära hoidmist ja strateegia „Euroopa 2020“ raames tehtavaid struktuurireforme. Selle tulemusel valmivad liikmesriikidele esitatavad riigipõhised soovitused.

Majanduspoliitika komitee: nõukogu 18. veebruari 1974. aasta otsusega 74/122/EMÜ asutatud komisjoni ja nõukogu nõuandev organ. Majanduspoliitika komitee osaleb nõukogu tegevuses, mis on seotud liikmesriikide ja ELi majanduspoliitika koordineerimisega. Komiteesse kuulub kaks esindajat igast liikmesriigist, kaks komisjoni ja kaks EKP esindajat.

Riiklik reformikava: Igal aastal koostatav dokument, mis kajastab liikmesriigi poliitikat ja meetmeid majanduskasvu ja töökohtade säilitamiseks ning „Euroopa 2020“ eesmärkide saavutamiseks.

Stabiilsuse ja kasvu pakt: alates 1997. aastast (reformid aastatel 2005 ja 2011) kõigi ELi liikmesriikide jaoks siduv leping, mis puudutab Maastrichti lepingu nende sätete rakendamist, mis käsitlevad liikmesriikide eelarvepoliitikat, mille eesmärk on peamiselt riigieelarve puudujäägi ja riigivõla hoidmine lubatud tasemel.

Strateegia „Euroopa 2020“: ELi praegune 10-aastane majanduskasvu ja töökohtade kava. Strateegia sisaldab viit peamist eesmärki, mida täidetakse seitsme juhtalgatuse kaudu. Liikmesriikide valitsused on seadnud riigisisesed eesmärgid, et aidata saavutada ELi üldiseid eesmärke ja anda nende kohta aru riiklikes reformikavades.

Järelmärkused

1 ELTLi artiklid 121 ja 148.

2 Viis ELi määrust ja üks direktiiv, mis jõustusid 13. detsembril 2011. Kolm määrust puudutavad tõhustatud eelarve- ja maksualast järelevalvet ning direktiiviga soovitakse ühtlustada liikmesriikide eelarveraamistikke. Kaks viimast määrust puudutavad makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlusega seotud protseduure ja parandusmeetmete rakendamist.

3 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. novembri 2011. aasta määrus makromajandusliku tasakaalustamatuse ennetamise ja korrigeerimise kohta (ELT L 306, 23.11.2011, lk 25).

4 Ülekanduva mõju definitsiooni vt 30. joonealusest märkusest.

5 Makromajandusliku tasakaalustamise menetluse määruse põhjendus 20.

6 Komisjon kasutab täiendava teabe saamiseks ka 28 lisanäitajat (http://ec.europa.eu/eurostat/cache/Imbalance_Scoreboard/MIPs_AUX_EN_banner.html).

7 Vt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. novembri 2011. aasta määrus (EL) nr 1174/2011 euroalal esineva ülemäärase makromajandusliku tasakaalustamatuse korrigeerimiseks võetavate täitemeetmete kohta (ELT L 306, 23.11.2011, lk 8).

8 Kontrollikoja analüüs lõppes põhjalike analüüside avaldamisega 2017. aasta veebruaris, mistõttu see ei hõlmanud 2017. aasta riigipõhiseid soovitusi.

9 Vt IV lisa, milles selgitatakse kontrollikoja valimi moodustamise metoodikat.

10 Riigipõhiste soovituste täitmise hindamise kvalitatiivne järjestus on esitatud V lisas. Majanduspoliitika komitee liikmetele saadetud kontrollikoja küsimustiku vastustest (vt punkt 24) selgus, et liikmesriikide arvates olid komisjoni hindamised tavaliselt täpsed (vt VI lisa joonis o).

11 Eriaruanne nr 10/2016: „Ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse mõjusa rakendamise tagamiseks tuleb teha täiendavaid parandusi“ (http://eca.europa.eu).

12 Küpros oli 2013. aasta maist kuni 2016. aasta märtsini majandusliku kohandamisprogrammi all.

13 Artikli 13 lõige 1 ja 2.

14 Põhjalik analüüs „Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse rakendamine – olukorra ülevaade (juuni 2017)“ – PE 497.739.

15 Komisjoni määratluse kohaselt tähendab riigipõhiste soovituste täitmise hindamises kasutatav kategooria „mõningane edenemine“, et liikmesriik on kuulutanud välja või võtnud vastu meetmed riigipõhiste soovituste täitmiseks. Meetmed on paljulubavad, kuid neid ei ole veel kõiki rakendatud ja rakendamine ei ole kõigil juhtudel kindel.“ Sel tasandil soovituste täitmine ei tähenda alati tasakaalustamatust mõistliku tõenäosusega vähendatakse.

16 Euroopa Komisjoni institutsiooni töödokument nr 039, november 2016, „Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus – aluspõhimõtted, protsess, kohaldamine: kokkuvõte“, lk 50.

17 Kontrollikoja arvates oleks loogiline tasakaalustamatus kõigepealt kindlaks teha ja seejärel riigipõhiste soovituste koostamise käigus poliitikalahendusi kaaluda ning nende mõju prognoosida.

18 „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule ja Euroopa Keskpangale majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavate meetmete kohta“ COM(2015) 600 final, lk 9.

19 Hispaania 2015. aasta riigiaruandes (lk 59) märgitakse, et „arvestades meetmete suhteliselt suurt edasikanduvat mõju, toob vabakutseliste teenuste valdkonnas konkurentsi soodustav reform kasumimarginaalide vähendamise abil kaasa hindu alandava mõju, mis toob tõenäoliselt kasu ka ülejäänud majandusele“ ja viidatakse komisjoni uuringule („The Economic Impact of Professional Services Liberalisation“, European Economy Economic Papers 533, september 2014) regulatiivsete takistuste mõjust neljale erialale ELis aastatel 2008–2011.

20 Esimeses Prantsusmaa kohta 2014. aastal koostatud „Makromajandusliku tasakaalustamatuse korrigeerimisega seotud poliitikameetmete edenemise läbivaatamises“ kordab komisjon OECD ühes 2014. aasta uuringus esitatud leide Prantsusmaa valitsuse poolt alates 2012. aastast väljakuulutatud ja tehtud reformide kohta.

21 Komisjon kasutas makromajanduslikku mudelit (Quest), et hinnata, kuidas konkreetse liikmesriigi struktuurireformid mõjutavad majanduskasvu juhul, kui see liikmesriik vähendaks mahajäämust peamiste majandusnäitajate puhul parimad tulemused saanud kolme liikmesriigi keskmisest.

22 Positiivne eelarvepoliitika on eelarvepoliitika positiivse mõju hinnanguline suurus.

23 COM(2016) 727, 6. november 2016.

24 „Euroopa majandus- ja rahaliidu loomise lõpuleviimine“ – Jean-Claude Junckeri ning Donald Tuski, Jeroen Dijsselbloemi, Mario Draghi ja Martin Schulzi tihedas koostöös valminud aruanne, juuni 2015, lk 8: „[makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse] korrigeerivat osa tuleks kasutada jõuliselt, algatades menetluse niipea, kui ülemäärane makromajanduslik tasakaalustamatus on kindlaks tehtud, ja seda tuleks kasutada reformide elluviimise jälgimiseks.“

25 EKP majandusbülletään, 2. number, märts 2017, 7. selgitus, lk 63. Muude avalduste vaatamiseks vt majandusbülletään, 2. number, märts 2015, 5. selgitus, lk 48 ja majandusbülletään, 2. number, märts 2016, 8. selgitus, lk 57.

26 „Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus – aluspõhimõtted, protsess, kohaldamine: kokkuvõte, selgitus 3.1, lk 34.

27 Üldtoimetis 228, makromajanduslik tasakaalustamatus – 2015. aasta põhjalike analüüside peamised leiud.

28 Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse määruse artikli 5 lõige 2.

29 Komisjon on loonud mitmeid asjaomaseid majandusprotsesside hindamise tehnikaid. Need hõlmavad nt üleriigiliste palgamuutuste ning samuti rahavoogude hindamist.

30 Ülekanduv mõju on ühes liikmesriigis toimuv muutus, mis mõjutab ühe või mitme liikmesriigi majandust. Väljastpoolt pärinev ülekanduv mõju on konkreetsele liikmesriigile mõne muu või mitme liikmesriigi avaldatav mõju. Väljapoole suunatud ülekanduv mõju on konkreetse liikmesriigi poolt ühele või mitmele liikmesriigile avaldatav mõju.

31 Riigivõla suundumus tähistab seda, kui ühe riigi laenukasutuse kulutuste suurenemine on korrelatsioonis sama suundumusega mõnes teises riigis.

32 Riigi marginaal tähistab riigi laenukasutuse kulutuste ja võrdlusaluse vahet protsendipunktides. Euroalal on võrdlusaluseks tavaliselt Saksamaa valitsuse võlakirjade intressimäär.

33 SWD(2017) 71 final „2016. aasta aruanne Saksamaa kohta, sealhulgas põhjalik ülevaade makromajandusliku tasakaalustamatuse ennetamisest ja korrigeerimisest“, selgitus 3.1, lk 18.

34 IMAD töödokument nr 3/2010 „Estimation of the Impact of the Minimum Wage Rise in Slovenia“.

35 Sloveenia keskpanga hinnastabiilsuse aruanne, aprill 2010, selgitus 2.2.

36 OECD: „Connecting people with jobs: The labour market, activation policies and disadvantaged workers in Slovenia“, 2016, lk 52.

37 Kontrollikoda suhtub aga positiivselt sellesse, et 2016. ja 2017. aasta häiremehhanismi aruannetesse lisati selgitus pealkirjaga „Makromajandusliku tasakaalustamatuse euroala mõõde“.

38 Tööjõus osalemise määr, noorte töötus ja pikaajaline töötus.

39 Töötuse puhul viidatakse põhjalikus analüüsis tabelitele „Peamised majandus-, finants- ja sotsiaalnäitajad“ (alates 2014. aastast põhjaliku analüüsi osa) ja „Tööturu ja sotsiaalsed näitajad“ (alates 2015. aastast põhjaliku analüüsi osa) jooksevkonto puhul viidatakse eelneva aasta konkreetsetele andmetele. Finantssektori põhjalikus analüüsis kasutatakse mitmeid täiendavaid muutujaid (nt hoiuseintressid, laenutingimuste trend ja levik, intressimarginaalid, pankade kasumlikkus).

 

1 Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavate meetmete kohta, COM(2015) 600 final, 21. oktoober 2015.

2 Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus. Põhimõtted, protsess, kohaldamine: kokkuvõte (Euroopa Komisjon, 2016).

3 Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavate meetmete kohta, COM(2015) 600 final, 21. oktoober 2015.

Sündmus Kuupäev
Auditiplaani vastuvõtmine / auditi algus 31.5.2016
Aruande projekti ametlik saatmine komisjonile (või mõnele teisele auditeeritavale) 28.9.2017
Aruande lõplik vastuvõtmine peale ärakuulamismenetlust 28.11.2017
Komisjoni (või mõne teise auditeeritava) vastuste saamine kõigis keeltes 15.12.2017

Auditirühm

Kontrollikoja eriaruannetes esitatakse konkreetseid eelarvevaldkondi või juhtimisega seotud teemasid hõlmavate tulemus- ja vastavusauditite tulemused. Auditite valiku ja ülesehituse juures on kontrollikoja eesmärgiks maksimeerida nende mõju, võttes arvesse tulemuslikkuse ja vastavuse riske, konkreetse valdkonna tulude ja kulude suurust, tulevasi arengusuundi ning poliitilist ja avalikku huvi.

Aruande koostas turgude reguleerimise ja konkurentsivõimelise majanduse valdkondade auditeerimise eest vastutav IV auditikoda, mille eesistuja on kontrollikoja liige Baudilio Tomé Muguruza. Auditit juhtis kontrollikoja liige Neven Mates. Teda toetasid kabinetiülem Georgios Karakatsanis, kabineti atašee Marko Mrkalj, direktor Zacharias Kolias ning auditijuht Giuseppe Diana. Auditirühma kuulusid Stefano Sturaro, Shane Enright, Maëlle Bourque ja Katia Mesonero-Herrera.

Vasakult paremale: Maëlle Bourque, Giuseppe Diana, Stefano Sturaro, Neven Mates, Marko Mrkalj, Shane Enright, Zacharias Kolias, Georgios Karakatsanis.

Kontakt

EUROOPA KONTROLLIKODA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel. +352 4398-1
Päringud: eca.europa.eu/et/Pages/ContactForm.aspx
Veebisait: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Lisateavet Euroopa Liidu kohta saab internetist Euroopa serverist (http://europa.eu).

Luxembourg: Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2018

PDF ISBN 978-92-872-8822-6 ISSN 1977-5652 doi:10.2865/104171 QJ-AB-17-023-ET-N
HTML ISBN 978-92-872-8854-7 ISSN 1977-5652 doi:10.2865/773730 QJ-AB-17-023-ET-Q

© Euroopa Liit, 2018

Euroopa Liidu autoriõiguste alla mittekuuluvate fotode või muu materjali kasutamiseks või reprodutseerimiseks tuleb taotleda luba otse autoriõiguste valdajalt.

VÕTA ÜHENDUST ELiga

Isiklikult
Kõikjal Euroopa Liidus on sadu Europe Directi teabekeskusi. Teile lähima keskuse aadressi leiate: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Telefoni või e-postiga
Europe Direct on teenus, mis vastab Teie küsimustele Euroopa Liidu kohta. Teenusega saate ühendust võtta:

  • helistades tasuta numbril: 00 800 6 7 8 9 10 11 (mõni operaator võib nende kõnede eest tasu võtta),
  • helistades järgmisel tavanumbril: +32 22999696 või
  • e-posti teel: https://europa.eu/european-union/contact_et

ELi KÄSITLEVA TEABE LEIDMINE

Veebis
Euroopa Liitu käsitlev teave on kõigis ELi ametlikes keeltes kättesaadav Euroopa veebisaidil: http://europa.eu

ELi väljaanded
Tasuta ja tasulisi ELi väljaandeid saab alla laadida või tellida EU Bookshopi kaudu: http://bookshop.europa.eu. Suuremas koguses tasuta väljaannete saamiseks võtke ühendust talitusega Europe Direct või oma kohaliku teabekeskusega (vt http://europa.eu/contact).

ELi õigus ja seonduvad dokumendid
ELi käsitleva õigusteabe, sealhulgas alates 1951. aastast kõigi ELi õigusaktide konsulteerimiseks kõigis ametlikes keeleversioonides vt EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

ELi avatud andmed
ELi avatud andmete portaal (http://data.europa.eu/euodp/et/data) võimaldab juurdepääsu ELi andmekogudele. Andmeid saab tasuta alla laadida ja taaskasutada nii ärilisel kui ka mitteärilisel eesmärgil.