Sprawozdanie specjalne
nr03 2018

Kontrola procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej

Ogólne informacje o sprawozdaniu Trybunał skontrolował wdrożenie przez Komisję Europejską procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, która ma na celu zapobieganie zakłóceniom równowagi makroekonomicznej mogącym negatywnie wpłynąć na stabilność gospodarczą w danym państwie UE, strefie euro lub w całej UE bądź identyfikowanie ich i eliminowanie. Zdaniem Trybunału, choć procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej została ogólnie dobrze opracowana, Komisja nie wdraża jej w sposób, który zapewniałby skuteczne zapobieganie zakłóceniom równowagi i ich korygowanie. Klasyfikacja państw członkowskich, w których występują zakłócenia równowagi, nie jest przejrzysta; szczegółowe analizy Komisji, mimo dobrej jakości, straciły na znaczeniu; brak jest również świadomości społecznej na temat tej procedury i jej implikacji. W związku z tym Trybunał sformułował zalecenia pod adresem Komisji, by ta w istotnym zakresie udoskonaliła pewne aspekty zarządzania procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej i nadała jej większą wagę.

Publikacja jest dostępna w 23 językach i w następującym formacie:
PDF
PDF General Report

Streszczenie

Kilka słów na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej

I

Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej ma na celu eliminowanie zakłóceń równowagi makroekonomicznej w UE. Została ona ustanowiona z uwagi na brak narzędzi tego rodzaju, które zapobiegłyby skumulowaniu się takich zakłóceń przed wybuchem kryzysu w 2008 r.

II

Działania w ramach tej procedury prowadzone są w cyklu rocznym. Pierwszym etapem jest publikacja przez Komisję oceny gospodarczo-finansowej (tzw. sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania) umożliwiającej wskazanie państw członkowskich, w których występuje ryzyko zakłóceń równowagi i które wymagają dalszej analizy w postaci szczegółowej oceny sytuacji. Ocena taka ma na celu stwierdzenie, czy w danym państwie członkowskim faktycznie występują zakłócenia równowagi i czy należy je uznać za nadmierne. Na podstawie wyników oceny Komisja powinna zaproponować zalecenia dla poszczególnych państw, które są następnie przyjmowane przez Radę i kierowane do państw członkowskich w celu wyeliminowania przez nie zakłóceń równowagi.

III

W rozporządzeniu w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej przewidziano, że jeśli zakłócenia zostaną uznane za „nadmierne”, Komisja wystąpi z wnioskiem do Rady o wszczęcie tzw. procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi. Jest to wzmocniona procedura nadzoru obejmująca możliwość nałożenia sankcji na państwa członkowskie należące do strefy euro.

Zakres kontroli przeprowadzonej przez Trybunał

IV

Główne pytanie kontrolne brzmiało: „Czy procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej opiera się na solidnych podstawach i jest odpowiednio wdrażana?”. Trybunał ocenił skuteczność wdrażania przez Komisję tej procedury w okresie od 2012 do 2017 r.

Ustalenia Trybunału

V

Choć procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej została ogólnie dobrze opracowana, Komisja nie wdraża jej w sposób, który zapewniałby skuteczne zapobieganie zakłóceniom równowagi i ich korygowanie.

VI

Głównym narzędziem eliminowania zakłóceń równowagi makroekonomicznej, z którego korzysta Komisja, są przyjmowane w tym zakresie zalecenia dla poszczególnych krajów. Zalecenia te były jednak wdrażane w niewielkim stopniu. Za ich realizację odpowiadają państwa członkowskie, lecz po stronie Komisji zaobserwowano także szereg uchybień w sposobie ich opracowania. Brak jest systematycznych powiązań między konkretnymi zakłóceniami równowagi stwierdzonymi w szczegółowych ocenach sytuacji a proponowanymi zaleceniami. W niektórych przypadkach zalecenia zaklasyfikowano jako odnoszące się do procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, mimo że mają niewielki związek z takimi zakłóceniami bądź nie są z nimi wcale powiązane, co sprawia, że państwom członkowskim trudniej jest podjąć odpowiednie działania naprawcze. Ponadto w zaleceniach w ramach tej procedury nie uwzględnia się w wystarczającym stopniu polityki fiskalnej, nawet jeśli, w przypadku zakłóceń równowagi o charakterze niefiskalnym, ma ona znaczenie. Stwierdzono pewną niespójność między zaleceniami skierowanymi do poszczególnych państw członkowskich i zaleceniami sformułowanymi w odniesieniu do całej strefy euro. Komisja ustala też niekiedy bardzo wymagające ramy czasowe na realizację zaleceń.

VII

Trybunał podziela zdanie podmiotów objętych ankietą, które twierdzą, że analiza przedstawiana w szczegółowych ocenach sytuacji charakteryzuje się dobrą jakością, a zakłócenia równowagi są prawidłowo identyfikowane. W minionych latach jednak szczegółowe oceny sytuacji traciły stopniowo na znaczeniu w sprawozdawczości Komisji. Analizy i zalecenia polityczne istotne w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej są obecnie mniej wyeksponowane, po tym jak włączono je do sprawozdań krajowych, które dotyczą przede wszystkim ogólnej koordynacji działań w ramach polityki strukturalnej. Ponadto na skuteczność procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej niekorzystnie wpłynął proces podejmowania przez Komisję decyzji w sprawie klasyfikacji zakłóceń według ich natężenia. Podczas gdy zakłócenia równowagi są identyfikowane przez służby Komisji na podstawie jasnych kryteriów technicznych, szczegółowe oceny sytuacji nie zawierają wyraźnego oszacowania stopnia ich natężenia. W kryteriach leżących u podstaw ostatecznych decyzji podejmowanych przez kolegium komisarzy brak jest przejrzystości.

VIII

Należy zauważyć, że Komisja ani razu nie zaleciła uruchomienia procedury nadmiernego zakłócenia równowagi pomimo tego, że od momentu ustanowienia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w 2012 r. w kilku państwach członkowskich stwierdzono zakłócenia równowagi utrzymujące się przez dłuższy okres.

IX

Pierwszy dokument w ramach całego procesu – sprawozdanie w ramach mechanizmu ostrzegania – nie przyczynia się we właściwym stopniu do wczesnego wykrywania zakłóceń równowagi, ponieważ wykorzystywane są w nim wskaźniki opierające się na nieaktualnych danych i średnich kroczących, co sprawia, że sprawozdanie nie obejmuje ostatnich wydarzeń. Ponadto sam tekst tego sprawozdania ma charakter bardziej opisowy niż analityczny. Brakuje w nim wnikliwej analizy rozprzestrzeniania się negatywnych efektów w pozostałych państwach członkowskich i całościowego spojrzenia na strefę euro, choć poczyniono pewne kroki w kierunku wyeliminowania tego braku.

Zalecenia Trybunału

  1. Komisja powinna dopilnować, by zalecenia dla poszczególnych krajów w systematyczny sposób były powiązane ze stwierdzonymi zakłóceniami równowagi makroekonomicznej. Proponowane środki powinny być wystarczająco szczegółowe i koncentrować się na działaniach mających na celu złagodzenie zakłóceń w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W ramach swoich możliwości Komisja powinna dokonywać ocen ex ante i ex post wpływu tych działań na zakłócenia równowagi.
  2. W szczegółowych ocenach sytuacji należy zawrzeć jasną analizę natężenia zakłóceń występujących w danym państwie członkowskim. Komisja powinna zapewnić większą przejrzystość, przyjmując, publikując i stosując jasne kryteria w celu sklasyfikowania zakłóceń równowagi. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, Komisja powinna zalecać wszczęcie procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, o ile istnieją dowody świadczące o tym, że dane państwo członkowskie zmaga się z takimi zakłóceniami. Jeśli natomiast w pewnych szczególnych okolicznościach Komisja skorzysta z przysługującej jej swobody decyzyjnej i nie zdecyduje się na taki krok, powinna jasno i publicznie wytłumaczyć, jakimi kierowała się przesłankami.
  3. Komisja powinna zapewniać kompleksowe szczegółowe oceny sytuacji, sporządzane jako osobne dokumenty o objętości i stopniu szczegółowości proporcjonalnych do powagi sytuacji i wyzwań w tym zakresie. Zamiast tabeli wskaźników w ocenach należy udostępnić informacje na temat zmiennych dotyczących poszczególnych krajów, które zostały faktycznie wykorzystane w analizie.
  4. Komisja powinna systematycznie analizować wpływ polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi i konkurencyjność, a także korzystać z procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w celu formułowania zaleceń pod adresem państw członkowskich w sytuacji, gdy kwestie fiskalne mają bezpośredni wpływ na zewnętrzne zakłócenia równowagi.
  5. W ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej należy systematycznie uwzględniać działania w zakresie polityki o wpływie transgranicznym, które mogą przyczynić się do symetrycznego przywrócenia równowagi w strefie euro. Zalecenia dla poszczególnych krajów w ramach tej procedury powinny być spójne z zaleceniami dla całej strefy euro odnoszącymi się do zakłóceń równowagi, w tym także – w stosownych przypadkach – w odniesieniu do ogólnego kursu polityki fiskalnej.
  6. Komisja powinna nadać większą wagę procedurze dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w informacjach przekazywanych opinii publicznej. W trosce o skuteczną komunikację, każdorazowo gdy Komisja uzna zakłócenia równowagi za nadmierne, właściwi komisarze powinni być gotowi do przedstawienia parlamentom państw członkowskich uzasadnienia podjętych decyzji oraz odnośnych zaleceń dotyczących polityki w tym obszarze.

Wstęp

Uzasadnienie ekonomiczne i ramy prawne

01

Przed kryzysem, który miał miejsce w latach 2008-2009, w europejskich ramach zarządzania gospodarczego (ogół przepisów dotyczących polityki gospodarczej państw członkowskich) położono nacisk na kwestię zrównoważenia polityki fiskalnej. Rola tych przepisów ograniczała się w zasadzie do utrzymywania deficytu budżetowego i długu publicznego pod kontrolą. Jeśli chodzi o polityki niefiskalne, zarządzanie na poziomie UE opierało się tylko na postanowieniach Traktatu dotyczących „miękkiej” koordynacji polityk gospodarczych1.

02

Jak pokazał kryzys i jego następstwa, ramy regulacyjne nie były wystarczająco skuteczne, by można było za ich pośrednictwem wykryć narastające zakłócenia równowagi makroekonomicznej bądź im zapobiec. W kilku państwach członkowskich duży napływ kapitału oraz niezrównoważona ekspansja akcji kredytowej w sektorze prywatnym doprowadziły do pogorszenia się salda obrotów bieżących z zagranicą i zmniejszenia konkurencyjności, a także do przeinwestowania w niektórych obszarach gospodarki i nadmiernej akumulacji długu w sektorze prywatnym. Ponadto w przededniu kryzysu ocena faktycznej sytuacji budżetowej była zniekształcona z uwagi na niezrównoważony boom gospodarczy, w wyniku czego sytuacja często wydawała się lepsza niż była w rzeczywistości. Gdy zakłócenia równowagi spowodowały w końcu konieczność podjęcia bolesnych działań dostosowawczych, ich negatywne skutki rozprzestrzeniły się na inne państwa członkowskie, stwarzając ryzyko dla stabilności finansowej i wyników gospodarczych w całej UE.

03

Aby zapobiec występowaniu podobnych problemów w przyszłości i wesprzeć politykę mającą na celu ograniczenie zakłóceń równowagi wynikających z boomu, który miał miejsce przed kryzysem, w 2011 r., w ramach tzw. sześciopaku ustawodawczego2 przyjętego w tym samym roku, ustanowiono nowy mechanizm określany mianem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

04

Główną podstawą prawną w przypadku procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej jest rozporządzenie (UE) nr 1176/2011 w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania (zwane dalej rozporządzeniem w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej)3.

05

Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej ma zastosowanie do wszystkich państw członkowskich UE (z wyjątkiem tych, które otrzymują pomoc finansową z UE w ramach programów dostosowań gospodarczych) i była stosowana od 2012 r. jako element corocznego cyklu koordynacji i nadzoru polityk gospodarczych.

06

Celem tej procedury jest wykrywanie i korygowanie „zakłóceń równowagi” i „nadmiernych zakłóceń równowagi” oraz zapobieganie im. Terminy te zdefiniowano w art. 2 rozporządzenia w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w następujący sposób:

  1. „zakłócenia równowagi” oznaczają jakąkolwiek tendencję prowadzącą do rozwoju sytuacji makroekonomicznej, która ma lub może mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki państwa członkowskiego lub unii gospodarczej i walutowej, lub całej Unii;
  2. „nadmierne zakłócenia równowagi” oznaczają poważne zakłócenia równowagi, w tym zakłócenia zagrażające lub mogące zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu unii gospodarczej i walutowej.
07

W art. 4 ust. 3 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej określono następnie charakter zakłóceń:

  1. „wewnętrzne zakłócenia równowagi, w tym takie, które mogą wynikać z poziomu zadłużenia publicznego i prywatnego; zmiany sytuacji na rynku finansowym i rynku aktywów, w tym na rynku mieszkaniowym; zmiany płynności kredytowej sektora prywatnego oraz zmiany w zakresie bezrobocia;
  2. zewnętrzne zakłócenia równowagi, w tym takie, które mogą wynikać ze zmian na rachunku obrotów bieżących oraz zmian pozycji inwestycyjnej netto państw członkowskich; realne kursy walut; udziały w rynku eksportowym; oraz zmiany cen i kosztów, oraz konkurencyjności pozacenowej, przy uwzględnieniu różnych komponentów produktywności”.
08

W rozporządzeniu przewidziano zatem dwojaki cel eliminowania zakłóceń równowagi mających wpływ na gospodarkę poszczególnych państw członkowskich, a także uwzględniono problem rozprzestrzeniania się negatywnych efektów4 na inne państwa członkowskie należące do strefy euro i na całą UE.

09

Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej stanowi część europejskiego semestru, tj. ram ustanowionych w 2010 r. w celu ogólnej koordynacji polityki gospodarczej w całej UE. Oprócz tej procedury europejski semestr obejmuje środki wdrażające pakt stabilności i wzrostu, polityki strukturalne mające przyczynić się do zwiększenia długoterminowego wzrostu w kontekście strategii „Europa 2020” poprzez osiągnięcie jej celów, ogólne wytyczne polityki gospodarczej oraz wytyczne dotyczące polityk zatrudnienia. Punktem kulminacyjnym w ramach dorocznego europejskiego semestru jest wystosowanie przez Komisję wniosku do Rady w sprawie zaleceń dla poszczególnych krajów we wszystkich tych obszarach. Po ich zatwierdzeniu przez Radę państwa członkowskie mają je zrealizować.

10

Ogólnie rzecz biorąc, różnica między procedurą zakłóceń równowagi makroekonomicznej a paktem stabilności i wzrostu polega na tym, że ta pierwsza dotyczy zakłóceń równowagi makroekonomicznej w ogóle, podczas gdy pakt ogranicza się do kwestii stabilności budżetowej. Ponadto pakiet nie zawiera dalszych wskazówek co do polityki budżetowej państwa członkowskiego, które spełniło już wymogi dotyczące zadłużenia i deficytu. W rozporządzeniu w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej przewidziano natomiast, że reakcja na zakłócenia równowagi stwierdzone w ramach procedury może obejmować środki polityki budżetowej i płacowej5. Te dwa instrumenty są natomiast do siebie podobne pod tym względem, że w obydwu Komisja pełni rolę wykonawczą, co oznacza, że mają one zarówno wymiar zapobiegawczy, jak i naprawczy. Dla porównania Komisja nie dysponuje analogicznymi kompetencjami wykonawczymi w realizacji strategii „Europa 2020”.

11

Coroczny proces w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, obejmujący stwierdzenie zakłóceń, ocenę ich natężenia oraz podjęcie działań korygujących, można podzielić na kilka etapów. Proces ten, opisany w rozporządzeniu w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, został podsumowany na wykresie 1 (więcej szczegółów – zob. załącznik I), a wykaz odnośnych dokumentów przedstawiono w załączniku II.

Etap pierwszy – sprawozdanie w ramach mechanizmu ostrzegania

12

Pierwszy etap tego procesu polega na publikacji sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania. Głównym celem tego sprawozdania jest wskazanie państw członkowskich, w których zdaniem Komisji występuje ryzyko zakłóceń równowagi i które tym samym wymagają dalszej analizy w postaci szczegółowej oceny sytuacji (zob. drugi etap). W sprawozdaniu zamieszczona jest tabela wyników, w której wykazane są wewnętrzne i zewnętrzne zakłócenia równowagi (zob. załącznik III)6. W art. 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej podkreślono jednak, że decyzja w sprawie przeprowadzenia szczegółowej oceny sytuacji nie powinna wynikać „z mechanicznego odczytu tabeli wskaźników”.

Wykres 1

Przebieg procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w uproszczeniu

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Etap drugi – szczegółowe oceny sytuacji

13

Szczegółowe oceny sytuacji polegają na wnikliwej analizie warunków w danym kraju z wykorzystaniem szerokiego wachlarza narzędzi analitycznych (takich jak miary powiązań handlowych i ekspozycji między państwami członkowskimi), informacji jakościowych dotyczących poszczególnych krajów (np. w odniesieniu do specjalizacji produktowej czy mechanizmów negocjacji płacowych) oraz, w wielu przypadkach, zmiennych, które nie figurują w tabeli wskaźników stanowiącej część sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania.

14

Komisja gromadzi informacje w trakcie wizyt w państwach członkowskich. Ma również obowiązek wziąć pod uwagę wszelkie inne informacje przekazane przez państwa członkowskie i uznane przez nie za istotne. Ponadto Komisja musi uwzględnić zamierzenia państw członkowskich oraz ewentualne wcześniejsze zalecenia wystosowane przez Radę lub Europejską Radę ds. Ryzyka Systemowego.

15

W rozporządzeniu w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej znalazł się wyraźny wymóg, by w ramach szczegółowych ocen sytuacji stwierdzano, czy w danym państwie członkowskim występują zakłócenia równowagi, a jeśli tak – czy są to zakłócenia nadmierne. Należy również uwzględnić rozprzestrzenianie się efektów ubocznych polityki gospodarczej poszczególnych krajów. Jeśli Komisja nie stwierdzi żadnych zakłóceń równowagi, procedura dla państwa członkowskiego jest zamykana na dany rok. Jeśli z kolei zakłócenia zostaną stwierdzone, w zależności od ich natężenia Komisja obejmuje państwo członkowskie częścią zapobiegawczą lub naprawczą procedury.

16

Począwszy od 2015 r. szczegółowe oceny sytuacji zostały włączone do corocznych sprawozdań Komisji dotyczących poszczególnych krajów w ramach europejskiego semestru, które obejmują szeroko zakrojoną analizę najważniejszych problemów strukturalnych państw członkowskich w obszarach takich jak podatki, wydatki, zatrudnienie, administracja publiczna i otoczenie biznesowe, jak również analizę postępów poczynionych przez państwa członkowskie w realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów i celów strategii „Europa 2020”.

Etap trzeci – zapobieganie i korygowanie

Część zapobiegawcza
17

Jeżeli Komisja uzna, że w państwie członkowskim występują zakłócenia równowagi makroekonomicznej, ma obowiązek poinformować o tym Radę i Parlament Europejski. Działając na wniosek Komisji, Rada może następnie wystosować zalecenia do państw członkowskich, by skorygowały one zakłócenia równowagi i zapobiegły ich „nadmiernemu” natężeniu. Zalecenia są przyjmowane w lipcu. Co roku muszą one zostać zweryfikowane, a w odpowiednich przypadkach dostosowane. W tym celu systematycznie przeprowadza się publiczną ocenę postępów we wdrażaniu zaleceń, która jest publikowana w lutym jako załącznik do odnośnego sprawozdania krajowego. Aby monitorować wdrażanie zaleceń, Komisja musi być w stałym dialogu z organami państw członkowskich i partnerami społecznymi, a także przeprowadzać wizyty informacyjne, co ma miejsce zazwyczaj raz do roku.

Część naprawcza – procedura dotycząca nadmiernego zakłócenia równowagi
18

Jeśli Komisja uzna zakłócenia równowagi za nadmierne, zgodnie z art. 7 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej ma obowiązek poinformować o tym fakcie Parlament Europejski i Radę. Na wniosek Komisji Rada może w takim przypadku zdecydować o wszczęciu „procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi”, z czym wiąże się nałożenie na państwo członkowskie surowszych wymogów i objęcie go monitorowaniem, a w przypadku państw strefy euro – możliwość sankcji finansowych7.

Zakres i cele kontroli oraz podejście kontrolne

Zakres i cele kontroli

19

Główne pytanie kontrolne brzmiało: „Czy procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej opiera się na solidnych podstawach i jest odpowiednio wdrażana?”. W ramach niniejszej kontroli Trybunał ocenił zatem skuteczność wdrażania przez Komisję wspomnianej powyżej procedury w latach 2012-20178, a także – w stosownych przypadkach – pewne elementy jej koncepcji. Trybunał przeanalizował procedurę zakłóceń równowagi makroekonomicznej bardziej szczegółowo w odniesieniu do próby czterech państw członkowskich (Bułgaria, Hiszpania, Francja i Słowenia), uwzględniając w razie potrzeby także inne państwa, choć w mniejszym zakresie9.

20

Na poziomie bardziej szczegółowym Trybunał przeanalizował:

  1. skuteczność wdrożenia procedury w oparciu o to, jak zmieniała się klasyfikacja zakłóceń równowagi w państwach członkowskich, a także przyczyny niskiego wskaźnika realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów;
  2. proces klasyfikowania zakłóceń równowagi makroekonomicznej w państwach członkowskich;
  3. wykorzystanie przez Komisję narzędzi analitycznych oraz analizy ekonomicznej w celu zidentyfikowania i oceny zakłóceń równowagi, a także zmieniającą się prezentację rezultatów;
  4. przydatność tabeli wskaźników oraz sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.
21

Trybunał nie ocenił, na ile odpowiednie były pułapy przyjęte dla wskaźników wykazanych w tabeli, ani nie zweryfikował jakości danych statystycznych leżących u ich podstaw. Nie przeanalizował też procedury wykorzystywanej na potrzeby oceny postępów w realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej10.

22

Źródłami kryteriów kontroli były:

  1. wymogi regulacyjne (zwłaszcza rozporządzenie w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej);
  2. wewnętrzne zasady i procedury Komisji (np. instrukcje i wytyczne);
  3. dokumenty wydane przez rozmaite instytucje unijne i inne organizacje międzynarodowe (zwłaszcza MFW i OECD) bądź uzyskane w toku gromadzenia informacji na temat najlepszych praktyk.
23

Niniejsze sprawozdanie z kontroli to drugie z serii sprawozdań zaplanowanych tak, by zapewnić kontrolę unijnych ram zarządzania gospodarczego w jak największym zakresie. Pierwsze sprawozdanie z tej serii, dotyczące procedury nadmiernego deficytu11, zostało opublikowane w 2016 r.

Podejście kontrolne

24

W marcu 2016 r. Trybunał przesłał ankietę internetową do członków Komitetu Polityki Gospodarczej z państw członkowskich objętych procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Ankieta obejmowała okres od wydania sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania w 2012 r. do sporządzenia szczegółowych ocen sytuacji w 2016 r. Składało się na nią 46 pytań o charakterze jakościowym i ilościowym dotyczących tego, jak członkowie Komitetu Polityki Gospodarczej zapatrują się na procedurę zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Termin na udzielenie odpowiedzi wyznaczono na grudzień 2016 r. Do tego czasu odpowiedzi przesłało 19 z 20 członków Komitetu. Kontrolerzy Trybunału kierowali się wynikami ankiety w swoich pracach i powoływali się na nie w niektórych uwagach. Zestawienie odpowiedzi na pytania o charakterze ilościowym przedstawiono w załączniku VI.

25

Trybunał przeprowadził wywiady z pracownikami trzech departamentów Komisji (DG ECFIN, DG EMPL i Sekretariatu Generalnego) oraz z pracownikami gabinetów komisarza do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i unii celnej oraz wiceprzewodniczącego Komisji ds. euro i dialogu społecznego. Przeglądem objęto szereg dokumentów Komisji, zarówno dostępnych publicznie, jak i wewnętrznych. Zorganizowano także spotkania z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie i monitorowanie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w wybranych państwach członkowskich (wykaz instytucji zamieszczono w załączniku VII).

26

Trybunał omówił procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej z przedstawicielami kilku organizacji, których opinie były istotne dla niniejszej kontroli (m.in. z przedstawicielami Europejskiego Banku Centralnego, MFW, OECD, Banku Światowego, Parlamentu Europejskiego oraz, w przypadku Niemiec, Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii i Federalnego Ministerstwa Finansów). Powołano również zespół doradczy i zwrócono się o porady do niezależnych ekspertów.

Uwagi

Zakłócenia równowagi stwierdzone w państwach członkowskich utrzymują się przez kilka lat, a strategie naprawcze nie są realizowane w wystarczającym zakresie

27

W niniejszej części prześledzono, jak zmieniała się liczba państw członkowskich, w których od momentu ustanowienia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej stwierdzono występowanie zakłóceń. Następnie przedstawiono stopień wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów w ramach tej procedury wynikający z ocen przeprowadzonych przez Komisję i przeanalizowano przyczyny sytuacji w tym zakresie.

Zakłócenia równowagi w państwach członkowskich utrzymują się zazwyczaj przez kilka lat

28

W latach 2012-2015 liczba państw członkowskich, w których stwierdzono zakłócenia równowagi makroekonomicznej w toku odnośnej procedury, stopniowo się zwiększała (z 12 do 16). Trybunał zdaje sobie sprawę, że wynikało to po części z zakończenia przez kilka krajów udziału w programach dostosowań gospodarczych oraz z przystąpienia Chorwacji do UE. W ostatnim czasie tendencja ta się odwróciła, co może świadczyć o cyklicznym ożywieniu gospodarczym w UE. Niemniej jednak liczba państw członkowskich, w których występują nadmierne zakłócenia, nie spadła (zob. wykres 2 i załącznik VIII).

Wykres 2

Liczba państw członkowskich, w których występują zakłócenia równowagi

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

29

Jak wynika z wykresu 3, zaklasyfikowanie poszczególnych państw członkowskich do danej kategorii zasadniczo się nie zmieniało z roku na rok. Do przesunięć w wyniku poprawy sytuacji dochodziło stosunkowo rzadko. W ciągu pierwszych pięciu lat od wprowadzenia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej (2012-2016) zakłócenia w państwach członkowskich stwierdzono łącznie 67 razy, przy czym w 51 przypadkach były to zwykłe zakłócenia, a w 16 – zakłócenia nadmierne. W przypadku 39 z 51 zakłóceń sytuacja nie zmieniła się w kolejnym roku. Pięć państw członkowskich zostało natomiast zdeklasyfikowanych do kategorii „nadmierne zakłócenia równowagi”, a siedem zdołało wyeliminować zakłócenia. Jedynie w dwóch z 16 przypadków nadmiernych zakłóceń doszło do poprawy sytuacji w kolejnym roku.

Wykres 3

Niewielkie zmiany w klasyfikacji w latach 2012-2017

Uwaga: Strzałki pokazują, jak z roku na rok w analizowanym okresie zmieniała się klasyfikacja zakłóceń równowagi – w ilu przypadkach się polepszyła, pogorszyła czy pozostała bez zmian. Suma tych zmian wynosi 67.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

30

Owa stagnacja jest widoczna również, jeśli spojrzeć na 12 państw członkowskich, w których zakłócenia równowagi stwierdzono w 2012 r., tj. w pierwszym roku obowiązywania procedury. Sześć spośród nich (Bułgaria, Cypr, Francja, Hiszpania, Słowenia i Włochy) przesunęło się w pewnym momencie do kategorii „nadmierne zakłócenia”, przy czym jedynie dwa zdołały powrócić do wcześniejszej kategorii (Słowenia i Hiszpania). Pozostałe cztery natomiast wciąż zaklasyfikowane są jako posiadające nadmierne zakłócenia równowagi (Włochy od czterech lat z rzędu, Francja i Bułgaria od trzech, Cypr od dwóch12). Żadnemu z państw członkowskich z „nadmiernymi” zakłóceniami równowagi nie udało się jak dotąd przejść do kategorii „brak zakłóceń”. W załączniku VIII prześledzono szczegółowo klasyfikację każdego państwa członkowskiego począwszy od 2012 r.

Mimo częstego i intensywnego monitorowania stopień wdrożenia przez państwa członkowskie zaleceń w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej był niski

Dobra jakość monitorowania prowadzonego przez Komisję
31

Rozporządzenie w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej13 nakłada na Komisję obowiązek monitorowania realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów, między innymi w drodze gromadzenia informacji w państwach członkowskich i poprzez utrzymywanie stałego dialogu z organami krajowymi i partnerami społecznymi. Trybunał ustalił, że w trakcie częstych wizyt informacyjnych w państwach członkowskich Komisja prowadziła otwarty i szczery dialog z dostatecznie szerokim kręgiem zainteresowanych podmiotów na szczeblu krajowym.

32

W 2013 r. Komisja wprowadziła „szczególne monitorowanie” w przypadku państw członkowskich, w których stwierdzono nadmierne zakłócenia równowagi. W 2014 r. procedura ta została rozszerzona na wybrane państwa strefy euro, w których występują zakłócenia o znaczeniu systemowym, a w 2016 r. na wszystkie państwa członkowskie z zakłóceniami równowagi. Obecnie szczególne monitorowanie polega na przeprowadzaniu co roku wizyty informacyjnej w każdym państwie członkowskim i publikacji sprawozdania z osiągniętych postępów.

Niemniej jednak stopień wdrożenia przez państwa członkowskie zaleceń w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej był niski
33

Komisja dokonuje oceny stopnia wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów, korzystając w tym celu z rankingu jakościowego (zob. załącznik V). W 2017 r. Parlament Europejski posłużył się tymi ocenami, by samodzielnie ocenić ogólny stopień realizacji zaleceń za lata 2012-201614. Wnioski z tej oceny podsumowano na wykresie 4. Trybunał stwierdził, że począwszy od 2012 r. stopień wdrożenia zaleceń był niezmiennie niski, jako że udział zaleceń wdrożonych w całości lub w znacznym stopniu w ogólnej liczbie zaleceń kształtuje się na bardzo niskim poziomie15.

Wykres 4

Stopień wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w latach 2012-2016

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy na podstawie ocen Parlamentu Europejskiego (Dział ds. Wspierania Zarządzania Gospodarczego) i Komisji Europejskiej.

Szereg uchybień mających wpływ na realizację zaleceń dla poszczególnych krajów w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej
34

Na wdrożenie zaleceń dla poszczególnych krajów negatywnie wpłynęły następujące uchybienia w zarządzaniu procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej: (i) brak systematycznych powiązań między zaleceniami a zakłóceniami równowagi; (ii) brak systematycznego oszacowania wpływu zaleceń na zakłócenia równowagi; (iii) niespójność zaleceń dla strefy euro jako całości z zaleceniami dla poszczególnych krajów; (iv) bardzo wymagające ramy czasowe na realizację zaleceń w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Brak systematycznych powiązań między zaleceniami dla poszczególnych krajów a zakłóceniami równowagi
35

Aby wspierać odpowiedzialność na szczeblu krajowym i tym samym zachęcać państwa członkowskie do bardziej skrupulatnej realizacji zaleceń w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, należy wykazać, w jaki sposób analiza ekonomiczna i ocena zakłóceń równowagi przełożyły się na konkretne zalecenia polityczne. Z wytycznych wydanych przez Komisję wynika, że za analityczną podstawę do sformułowania zaleceń powinny służyć szczegółowe oceny sytuacji16, jednak w praktyce powiązanie to często nie jest oczywiste17. Wyniki ankiety skierowanej do członków Komitetu Polityki Gospodarczej potwierdzają to wrażenie. Odpowiadając na pytanie „Czy jest jasne, które zalecenia dla poszczególnych krajów mają związek z procedurą zakłóceń równowagi makroekonomicznej?”, jedynie jedna czwarta ankietowanych zaznaczyła odpowiedź „Jest to zawsze jasne” (zob. wykres g w załączniku VI). Powiązanie to stało się jeszcze mniej wyraźne w minionych latach za sprawą uproszczenia zarówno zaleceń dla poszczególnych krajów (zob. pkt 4042), jak i szczegółowych ocen sytuacji (zob. pkt 6773).

36

Po pierwsze powiązanie często nie jest oczywiste bądź jest bardzo słabe, co wynika z tego, że wbrew wymogowi przewidzianemu w art. 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej Komisja nie formułuje swoich wniosków w sprawie zaleceń w sposób mający na celu wyeliminowanie konkretnych zakłóceń równowagi. Zamiast tego w pierwszej kolejności reformy strukturalne są omawiane z państwem członkowskim w kontekście strategii „Europa 2020”, a następnie uwzględniane we wnioskach Komisji, przy czym mogą one zostać uznane za istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, nawet jeśli tylko w niewielkim stopniu są powiązane z zakłóceniami równowagi.

37

Ponadto, jak wykazała przeprowadzona przez Trybunał analiza sytuacji w czterech wybranych państwach członkowskich, wiele zaleceń dla poszczególnych krajów zostało nieprawidłowo zaklasyfikowanych jako istotne w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej – żadne z zalecanych w nich działań nie dotyczyło bowiem zakłóceń wskazanych w szczegółowej ocenie sytuacji. Przykłady przedstawiono w ramce 1.

Ramka 1

Przykłady braku powiązania między zaleceniami dla poszczególnych krajów a szczegółowymi ocenami sytuacji

  • Zalecenie nr 3/2016 skierowane do Francji dotyczyło zagadnień (reformy w zakresie stażów, szkoleń zawodowych i zasiłku dla bezrobotnych), które nie miały znaczenia w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Nie były one uwzględnione w sekcji sprawozdania krajowego zawierającej szczegółową ocenę sytuacji, nie zostały wspomniane w matrycy oceny na potrzeby procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej (zob. pkt 68) ani nie zostały wskazane jako wyzwanie polityczne mające związek ze szczegółową oceną sytuacji w streszczeniu sprawozdania krajowego. Podobnie zagadnienia poruszone w zaleceniu nr 5/2015 i 5/2016 (reforma francuskiego systemu podatkowego) nie były uwzględnione w sekcji sprawozdania krajowego zawierającej szczegółową ocenę sytuacji.
  • Zalecenie nr 2/2013 skierowane do Słowenii dotyczyło kwestii (długoterminowa stabilność systemu emerytalnego; opieka zdrowotna), o których nie wspomniano w szczegółowej ocenie sytuacji.
  • W zaleceniu nr 1/2016 skierowanym do Bułgarii poruszono kwestie (cele zawarte w pakcie stabilności i wzrostu; działania na rzecz usprawnienia poboru podatków i ograniczenia gospodarki nieformalnej), które nie były wspomniane w sekcji sprawozdania krajowego zawierającej szczegółową ocenę sytuacji, nie zostały uwzględnione w matrycy oceny na potrzeby procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej ani nie zostały zawarte w streszczeniu. Kwestie podniesione w zaleceniu nr 1/2015 (cele zawarte w pakcie stabilności i wzrostu; szara strefa gospodarki; efektywność kosztowa systemu opieki zdrowotnej) zostały omówione w sprawozdaniu krajowym w sekcji „Inne kwestie strukturalne”, co oznacza, że nie były powiązane ze szczegółową oceną sytuacji.
  • Zalecenie nr 9/2013 skierowane do Hiszpanii dotyczyło zagadnień (reforma administracji publicznej; skuteczność wymiaru sprawiedliwości), które nie zostały wspomniane w szczegółowej ocenie sytuacji. Zalecenie nr 2/2015 dotyczyło reform kas oszczędnościowych, o czym nie było mowy ani razu w sprawozdaniu krajowym.
38

W tabeli 1 wskazano, jaki był udział zaleceń zaklasyfikowanych jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. W 2016 r. za istotne w kontekście tej procedury uznano ponad 80% zaleceń skierowanych do państw członkowskich, w których stwierdzono zakłócenia równowagi, i wszystkie zalecenia pod adresem państw z nadmiernymi zakłóceniami. Zbyt częste klasyfikowanie zaleceń do tej kategorii podważyło skuteczność i wiarygodność procedury, co potwierdzili przedstawiciele wielu podmiotów uczestniczący w spotkaniach w ramach wizyt informacyjnych.

Tabela 1

Udział zaleceń dla poszczególnych krajów zaklasyfikowanych jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w ogólnej liczbie zaleceń dla państw członkowskich z zakłóceniami równowagi makroekonomicznej (lata 2012-2016)

  Zakłócenia równowagi Nadmierne zakłócenia równowagi Ogółem
2012 52,0%   52,0%
2013 63,3% 94,4% 70,5%
2014 67,2% 100,0% 76,1%
2015 87,2% 92,9% 89,6%
2016 81,0% 100,0% 92,0%

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

39

Drugi problem polega na tym, że – za sprawą uproszczenia zaleceń dla poszczególnych krajów oraz szczegółowych ocen sytuacji – powiązanie między tymi ocenami i zidentyfikowanymi zakłóceniami równowagi stało się jeszcze mniej wyraźne.

40

Idea usprawnienia procesu opracowywania zaleceń dla poszczególnych krajów sięga roku 2015 r., kiedy to państwa członkowskie stwierdziły, że ze względu na nadmierną liczbę zaleceń oraz ich dużą objętość poczuwają się one w mniejszym stopniu odpowiedzialne za ich wdrażanie, a sama realizacja przebiega mniej skutecznie. W związku z tym Komisja zmniejszyła liczbę zaleceń przyjmowanych w ciągu roku, a także ograniczyła ich średnią objętość o około 50% (zob. wykres 5).

41

W opinii członków Komitetu Polityki Gospodarczej oraz wielu innych podmiotów uczestniczących w spotkaniach z przedstawicielami Trybunału w ramach wizyt informacyjnych (zob. wykres k w załączniku VI) takie usprawnienie było krokiem we właściwym kierunku. Ponieważ jednak zalecenia są obecnie krótsze i sformułowane w bardziej ogólny sposób, nie odnoszą się konkretnie do zakłóceń równowagi stwierdzonych w szczegółowych ocenach sytuacji. Z uwagi na ich ogólny charakter trudniej jest ponadto ocenić, czy zostały one prawidłowo wdrożone, a także w jakim stopniu przyczyniły się do wyeliminowania zakłóceń równowagi. W ramce 2 przedstawiono skutki usprawnienia na przykładzie wybranych zaleceń skierowanych do Francji i Hiszpanii.

Wykres 5

Liczba zaleceń dla poszczególnych krajów oraz liczba słów w przeliczeniu na zalecenie w latach 2012-2016

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Ramka 2

Wpływ uproszczenia na przykładzie zaleceń dla Francji i Hiszpanii

Za sprawą uproszczenia zmniejszyła się liczba i objętość zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

  2014 2016
  Francja Hiszpania Francja Hiszpania
Liczba zaleceń dla poszczególnych krajów
Łączna liczba zaleceń 7 8 5 4
Łączna liczba zaleceń istotnych w kontekście procedury dot. zakłóceń równowagi makroekonomicznej 6 7 5 4
Liczba słów w zaleceniach
Ogółem 803 978 280 227
Średnio 134 140 56 57

Z uwagi na mniejszą objętość zalecenia nie zawierają obecnie tak szczegółowych wytycznych dotyczących kształtowania polityki jak w przeszłości.

2014 2016
Francja

3.Uproszczenie zasad administracyjnych, reguł fiskalnych i reguł rachunkowości obowiązujących przedsiębiorstwa i podjęcie konkretnych środków w celu wdrożenia do grudnia 2014 r. obecnego rządowego „planu uproszczenia”. Usunięcie utrudnień regulacyjnych hamujących rozwój przedsiębiorstw, w szczególności przez dokonanie przeglądu kryteriów regulacyjnych związanych z rozmiarem w celu uniknięcia efektu progowego. Podjęcie kroków w celu uproszczenia polityki innowacji i zwiększenia jej wydajności, przede wszystkim w drodze oceny i w razie potrzeby dostosowania ulgi podatkowej na badania naukowe („crédit d’impôt recherche”). Zapewnienie, by zasoby były skoncentrowane w najbardziej wydajnych biegunach konkurencyjności, oraz dalsze wspieranie wpływu innowacji opracowanych w biegunach na gospodarkę.

4.Usunięcie nieuzasadnionych ograniczeń dostępu do wykonywania zawodów regulowanych, ograniczenie kosztów wejścia na rynek i wspieranie konkurencyjności usług. Podjęcie dalszych działań w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych wpływających na funkcjonowanie sektora detalicznego, w szczególności poprzez uproszczenie wymogów dotyczących zezwoleń na otwarcie punktów handlowych i usunięcie zakazu sprzedaży poniżej kosztów. Zapewnienie, by regulowane ceny gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ustalano na odpowiednim poziomie, który nie ograniczałby konkurencji, przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnych warunków dla grup szczególnie wrażliwych. Wzmocnienie przepustowości połączeń międzysystemowych sieci energetycznej i gazowej z Hiszpanią; w szczególności zwiększenie przepustowości połączeń międzysystemowych, aby w pełni zintegrować iberyjski rynek gazowy z rynkiem europejskim. Zapewnienie niezależności nowego zarządcy infrastruktury w sektorze kolejowym od operatora zasiedziałego i podjęcie kroków w celu otworzenia krajowych przewozów pasażerskich na konkurencję do 2019 r.

4.Usunięcie barier utrudniających działalność w sektorze usług, zwłaszcza w zakresie usług biznesowych i zawodów regulowanych. Podjęcie kroków w celu uproszczenia i zwiększenia wydajności programów polityki innowacyjności. Do końca 2016 r. kontynuowanie reformy kryteriów regulacyjnych związanych z wielkością, które hamują wzrost przedsiębiorstw, oraz dalsze uproszczenie przepisów administracyjnych, podatkowych i dotyczących rachunkowości dla przedsiębiorstw poprzez realizację programów usprawnień.

Hiszpania

6.Zadbanie o ambitne i sprawne wdrożenie ustawy nr 20/2013 w sprawie jedności rynku na wszystkich szczeblach administracji. Przyjęcie do końca 2014 r. ambitnej reformy dotyczącej wolnych zawodów i stowarzyszeń zawodowych, w tym określenie zawodów, w przypadku których wymagana jest rejestracja w organizacji zawodowej, oraz zbadanie przejrzystości i zakresów odpowiedzialności organów zawodowych, otwarcie zawodów zastrzeżonych w sposób nieuzasadniony i zabezpieczenie jedności rynku w zakresie dostępu do wolnych zawodów i ich wykonywania w Hiszpanii. Dalsze skrócenie czasu, obniżenie kosztów i ograniczenie procedur wymaganych do założenia działającego przedsiębiorstwa. Zajęcie się problemem nieuzasadnionych ograniczeń w odniesieniu do zakładania dużych obiektów detalicznych, w szczególności w drodze przeglądu istniejących regionalnych przepisów dotyczących planowania przestrzennego. Określenie źródeł finansowania nowej krajowej strategii na rzecz nauki, technologii i innowacji oraz uruchomienie nowej Państwowej Agencji Badawczej.

4.Przyspieszenie wdrażania ustawy w sprawie jedności rynku na szczeblu regionalnym. Zapewnienie realizacji przez regiony autonomiczne reform przyjętych w odniesieniu do sektora detalicznego. Przyjęcie planowanych reform w dziedzinie usług świadczonych w ramach wolnych zawodów i stowarzyszeń.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

42

Kolejna kwestia problematyczna polega na tym, że odkąd szczegółowe oceny sytuacji włączono do sprawozdań krajowych, stopniowo coraz mniej miejsca poświęcano w nich na omówienie możliwych wariantów działania w celu wyeliminowania zakłóceń równowagi (część „Wyzwania w zakresie polityki”). Krok ten, w połączeniu z uproszczeniem zaleceń dla poszczególnych krajów, znacznie utrudnił czytelnikom zrozumienie powodów przyjęcia określonych zaleceń. W tabeli 2 porównano, w jaki sposób szczegółowa ocena sytuacji była powiązana z zaleceniem nr 3 dla Bułgarii w 2014 i 2015 r., tj. przed usprawnieniem i po jego wprowadzeniu.

Tabela 2

Przykład słabszego powiązania między szczegółową oceną sytuacji i zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej przed usprawnieniem i po jego wprowadzeniu

  Zalecenie nr 3 dla Bułgarii w 2014 i 2015 r.
  Zalecenia polityczne w szczegółowej ocenie sytuacji Propozycje Komisji co do zaleceń dla danego kraju
2014 „Wyzwania w zakresie polityki”

Poprawa efektywności i skuteczności aktywnej polityki rynku pracy

Ocena skutków obecnie obowiązującej aktywnej polityki rynku pracy oraz wprowadzenie nowych środków

Uwzględnienie wyników oceny w przyszłej polityce

Ukierunkowanie działań na osoby wymagające w największym stopniu aktywizacji zawodowej i o największych szansach na znalezienie zatrudnienia. Są to w szczególności młode osoby bezrobotne oraz nisko wykwalifikowane osoby długotrwale bezrobotne, które posiadają doświadczenie zawodowe, jak również inne wskazane grupy społeczne w szczególnie trudnej sytuacji.

Zwiększenie skuteczności działań agencji zatrudnienia przez rozwój systemu monitorowania wyników i lepsze ukierunkowanie na potrzeby osób znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji, takich jak pracownicy nisko wykwalifikowani i starsi, osoby długotrwale bezrobotne i Romowie.

Ulepszenie praktyk w obszarze edukacji i szkoleń ma duże znaczenie dla rynku pracy; należy rozważyć opracowanie polityki mającej na celu osiągnięcie dostatecznie wysokiego wskaźnika uczestnictwa w rynku pracy, przekładającego się na wyższy poziom wykształcenia. Wypracowanie praktyk w zakresie szkoleń i uczenia się przez całe życie ukierunkowanych na zdobywanie konkretnych kwalifikacji, na które istnieje lub będzie w przyszłości istniało zapotrzebowanie na rynku pracy

Działania skierowane szczególnie do osób młodych mogłyby obejmować programy mające na celu zwiększenie ich poziomu wykształcenia oraz polepszenie kwalifikacji dzięki ukierunkowanym szkoleniom. Środki na rzecz reintegracji osób długotrwale bezrobotnych, mających doświadczenie zawodowe, mogą obejmować skuteczne powiązanie świadczeń socjalnych z udziałem w szkoleniach i subsydiowanych programach zatrudnienia. Należy również przeanalizować programy opierające się na odpowiedzialności społecznej przedsiębiorców.


Zwiększenie zakresu i skuteczności aktywnej polityki rynku pracy, aby lepiej dopasowywać jej ofertę do osób poszukujących pracy oraz objąć tą ofertą młode osoby niezarejestrowane, które nie pracują, nie uczą się ani się nie szkolą, zgodnie z założeniami gwarancji dla młodzieży.

Znalezienie właściwej równowagi między środkami czynnymi i biernymi

Zwiększenie skuteczności transferów socjalnych […] tak aby zapewnić odpowiedni standard życia ich odbiorcom.


W celu ograniczenia ubóstwa – dalsze zwiększenie dostępności i skuteczności transferów i usług socjalnych dla dzieci i osób starszych.
     
2015 „Podsumowanie”

Mało skuteczna polityka rynku pracy […] może skutkować eliminowaniem pracowników z rynku pracy […]

Brak odpowiednio ukierunkowanych praktyk w zakresie kształcenia i szkoleń oraz brak aktywnej polityki rynku pracy mogą utrudniać podejmowanie aktywności zawodowej i obniżać szanse siły roboczej na znalezienie zatrudnienia.

Opracowanie zintegrowanego podejścia do grup znajdujących się na marginesie rynku pracy, w szczególności starszych pracowników i młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się.
„Szczegółowa ocena sytuacji”
Poprawa szans młodych osób niepracujących, niekształcących się ani nieszkolących się na znalezienie zatrudnienia stanowi nadal poważne wyzwanie.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

43

Co więcej, obserwowany od 2016 r. brak powiązania między szczegółowymi ocenami sytuacji i zaleceniami oraz brak uzasadnienia zaleceń stoją w sprzeczności z tym, co Komisja zadeklarowała w swoim komunikacie do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Banku Centralnego z października 2015 r. Aby zwiększyć przejrzystość i zapewnić lepsze działania następcze w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, Komisja oświadczyła wówczas, że „[…] będzie również szczegółowo uzasadniać podejmowane decyzje, w tym dotyczące zaleceń dla poszczególnych krajów w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej […]” oraz „[…] będzie bardziej szczegółowo objaśniać, jaki jest związek między danego rodzaju zaburzeniami równowagi a działaniami postulowanymi w zaleceniach dla poszczególnych krajów”18.

Brak systematycznego oszacowania wpływu zaleceń dla poszczególnych krajów na zakłócenia równowagi
44

Komisja nie przedstawia zazwyczaj oszacowania ex ante bądź ex post wpływu gospodarczego zaleceń dla poszczególnych krajów na zakłócenia równowagi. Jest to zrozumiałe jedynie w przypadkach, gdy z uwagi na charakter zalecanych działań (np. ocena jakości aktywów lub testy warunków skrajnych w sektorze bankowym, poprawa koordynacji i zwiększenie wydajności usług publicznych) występują nieuchronne trudności w wiarogodnej kwantyfikacji takiego wpływu bądź gdy wpływ ten będzie długofalowy (reformy oświatowe i rynku pracy).

45

Te nieliczne wyjątki pochodzą z zewnętrznych badań analizujących skutki reform strukturalnych z perspektywy produktu krajowego brutto (PKB)19 20 oraz jednorazowej analizy w dokumentach roboczych służb Komisji dotyczącej krajowych programów reform państw członkowskich z 2014 r.21. Oszacowanie wpływu gospodarczego na zakłócenia równowagi ułatwiłoby wskazanie tych zaleceń, które są najistotniejsze i mają szansę okazać się skuteczne.

46

Ponadto pewne zalecenia mogą zrównoważyć wpływ innych, co może ułatwić przedstawienie racjonalnych szacunków. Tak jest w przypadku zaleceń budżetowych i innych zaleceń dla poszczególnych krajów, które mają wpływ budżetowy. Przykładowo zalecenie nr 1/2013 skierowane do Hiszpanii, kraju objętego procedurą nadmiernego deficytu, dotyczyło dokonania korekty budżetowej, co było zalecane przez Radę w celu skorygowania nadmiernego deficytu budżetowego w tym kraju. Jednocześnie w zaleceniu nr 4/2013 podkreślono potrzebę „wzmocnienia i modernizacji publicznych służb zatrudnienia, aby zapewnić efektywną, przystosowaną do indywidualnych potrzeb pomoc dla osób bezrobotnych”. Komisja nie oszacowała, czy koszt zatrudnienia personelu niezbędnego w celu zapewnienia zindywidualizowanego wsparcia sześciu milionom osób poszukujących zatrudnienia byłby uzasadniony w kontekście ograniczeń budżetowych, do których wzywała w pierwszym zaleceniu.

Brak spójności z zaleceniami dla strefy euro
47

Począwszy od 2012 r. Komisja zgłaszała również propozycje zaleceń dla całej strefy euro. Po ich przyjęciu przez Radę są one zwykle przekazywane do Eurogrupy, w której zasiadają ministrowie finansów. Oznacza to, że formalnie za ich realizację nie jest odpowiedzialny żaden organ unijny.

48

W Komisji nie ma mechanizmu, który zapewniałby spójność między zaleceniami dla strefy euro z zaleceniami skierowanymi do poszczególnych państw przynależących do tej strefy.

49

Jeden z problemów dotyczy na przykład zaleceń Komisji odnoszących się do kursu polityki budżetowej w strefie euro22. W sytuacji gdy w ramach polityki pieniężnej trudno jest doprowadzić do obniżenia stóp procentowych, istotnym narzędziem zapewnienia trwałego wzrostu popytu zagregowanego jest odpowiednie zarządzanie kursem polityki fiskalnej. Jeśli jednak dane państwo członkowskie spełni kryteria stabilności, w pakcie stabilności i wzrostu nie przewidziano możliwości wpłynięcia na kurs jego polityki budżetowej. W takim przypadku procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej zapewnia ramy umożliwiające przyjęcie zaleceń budżetowych dla całej strefy euro.

50

W listopadzie 2016 r. Komisja zaleciła pozytywny kurs polityki budżetowej w celu ożywienia gospodarczego, wspierając tym samym politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego23. Zalecenie to jednak było niezgodne z wymogami fiskalnymi przewidzianymi w zaleceniach dla krajów strefy euro wydanych około sześciu miesięcy wcześniej, z których wynikało, że kurs polityki budżetowej na 2017 i 2018 r. dla całej strefy euro powinien być umiarkowanie restrykcyjny. Zważywszy że w ciągu tych sześciu miesięcy perspektywy wzrostu PKB nie uległy pogorszeniu, ów brak spójności jest nieuzasadniony. Nie ma skutecznego mechanizmu, który łagodziłby potencjalne napięcia między tym, co jest pożądane z perspektywy budżetowej dla całej strefy euro, a ogółem zaleceń o charakterze budżetowym dla poszczególnych państw członkowskich.

Bardzo wymagające ramy czasowe na wdrożenie zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej
51

Komisja oświadczyła, że oczekuje, iż zalecenia dla poszczególnych krajów zostaną zrealizowane w ciągu 12 do 18 miesięcy. Takie założenie jest często nazbyt optymistyczne, co prowadzi do zniekształcenia statystyk dotyczących wdrażania. Wiele zaleceń jest skomplikowanych i wymaga podjęcia działań przez dużą liczbę podmiotów. Liczne zalecenia są powtarzane z roku na rok i ujmowane w statystykach jako niezrealizowane. Podejście Komisji w tym zakresie różni się od praktyk przyjętych w MFW i OECD, których zalecenia co do kształtu polityki są zgrupowane wokół obszarów tematycznych. Więcej informacji na ten temat przedstawiono w pkt 78.

52

O trudnościach tych w pewnym stopniu świadczą odpowiedzi udzielone w ramach ankiety na pytanie „Czy zalecenia skierowane do Państwa kraju są realistyczne?”. Około 53% respondentów uznało je za „realistyczne”, 26% za „niezbyt realistyczne”, a 11% za „całkowicie nierealistyczne” (zob. wykres j w załączniku VI). Osoby oceniające zalecenia jako nierealistyczne jako główny powód wskazały bardzo ograniczone ramy czasowe przewidziane na ich realizację.

W klasyfikacji zakłóceń równowagi brakuje przejrzystości, a procedura dotycząca nadmiernego zakłócenia równowagi nie została jak dotąd ani razu uruchomiona

53

W niniejszej części sprawozdania przeanalizowano, w jaki sposób i na podstawie jakich przesłanek Komisja dokonuje oceny zakłóceń równowagi pod względem ich natężenia.

Zestaw kategorii był zwykle skomplikowany i ulegał modyfikacjom

54

W rozporządzeniu w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej przewidziano trzy kategorie oceny państw członkowskich: brak zakłóceń równowagi, występowanie zakłóceń równowagi bądź występowanie nadmiernych zakłóceń równowagi.

55

W 2012 r. Komisja ustanowiła jednak pięć kategorii, a w 2013 r. ich liczba wzrosła do sześciu. W 2014 r. z kolei stosowano inny zestaw sześciu kategorii, z rozróżnieniem na stopień natężenia zakłócenia i zakres wymaganego monitorowania. Ostatecznie w 2016 r. liczbę kategorii ograniczono do czterech (zob. tabela 3). Większość podmiotów, z którymi przeprowadzono rozmowy, z zadowoleniem przyjęła to ograniczenie, gdyż poskutkowało ono uproszczeniem procedury.

Tabela 3

Kształtowanie się liczby kategorii zakłóceń równowagi w latach 2012-2017

2012 2013 2014 2015 2016 2017
Brak zakłóceń równowagi Brak zakłóceń równowagi Brak zakłóceń równowagi Brak zakłóceń równowagi
    DK, LU, MT   AT, BE, EE, HU, RO, UK FI
Zakłócenia równowagi, które nie są nadmierne, ale wymagają uwagi Zakłócenia równowagi wymagające monitorowania i działań politycznych Zakłócenia równowagi wymagające monitorowania i działań politycznych Zakłócenia równowagi
BE, BG, DK, FI, SE, UK BE, BG, DK, FI, MT, NL, SE, UK BE, BG, DE, FI, NL, SE, UK BE, FI, NL, RO, SE, UK
Poważne zakłócenia równowagi, które nie są nadmierne, ale wymagają uwagi Zakłócenia równowagi wymagające monitorowania i zdecydowanych działań politycznych Zakłócenia równowagi wymagające monitorowania i zdecydowanych działań politycznych  
FR, HU, IT, SI FR, HU, IT HU DE, HU
Bardzo poważne zakłócenia równowagi, które nie są nadmierne, ale wymagają natychmiastowej uwagi   Zakłócenia równowagi wymagające szczególnego monitorowania i zdecydowanych działań politycznych
CY, ES   ES, FR, IE ES, IE, SI DE, ES, FI, IE, NL, SE, SI DE, ES, IE, NL, SE, SI
  Nadmierne zakłócenia równowagi wymagające ciągłych zdecydowanych działań politycznych (szczególne monitorowanie) Nadmierne zakłócenia równowagi wymagające szczególnego monitorowania i zdecydowanych działań politycznych Nadmierne zakłócenia równowagi
ES
Nadmierne zakłócenia równowagi wymagające natychmiastowych działań politycznych (szczególne monitorowanie)
  SI HR, IT, SI BG, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT BG, CY, FR, HR, IT, PT
Procedura dotycząca nadmiernego zakłócenia równowagi Procedura dotycząca nadmiernego zakłócenia równowagi Nadmierne zakłócenia równowagi wymagające zdecydowanych działań politycznych i uruchomienia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi Nadmierne zakłócenia równowagi z planem działań naprawczych (procedura dotycząca nadmiernego zakłócenia równowagi)

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

56

Cechą wspólną różnych klasyfikacji od 2013 r. jest obecność kategorii nadmiernych zakłóceń, które zostały co prawda zidentyfikowane, ale w przypadku których Komisja nie zaproponowała wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi. W odnośnym rozporządzeniu nie przewidziano wyraźnie takiej możliwości (zob. ramka 3). Z dokumentów Komisji nie wynika jasno, skąd wzięła się praktyka, w ramach której mimo występowania nadmiernych zakłóceń Komisja nie zaleca wszczęcia odnośnej procedury. Decyzja w tej sprawie zapadła prawdopodobnie na szczeblu politycznym. Komisja jak dotąd zawsze unikała zalecenia wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, nie podając jasnego uzasadnienia (zob. pkt 63).

Ramka 3

Kiedy należy wszcząć procedurę dotyczącą nadmiernego zakłócenia równowagi?

W art. 2 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej zdefiniowano jedynie „zakłócenia równowagi” i „nadmierne zakłócenia równowagi”.

Art. 7 ust. 1 dotyczący wszczęcia procedury nadmiernego zakłócenia równowagi stanowi: „Jeśli na podstawie szczegółowej oceny sytuacji, o której mowa w art. 5, Komisja uzna, że w danym państwie członkowskim występują nadmierne zakłócenia równowagi, informuje o tym odpowiednio Parlament Europejski, Radę oraz Eurogrupę”. Zgodnie z art. 7 ust. 2 Rada „może” następnie wszcząć procedurę, co oznacza, że decyzja w tej sprawie zależy od jej uznania.

Tymczasem Komisja jest przekonana, że to ona dysponuje swobodą uznania w sprawie ewentualnego zalecenia wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi – nawet w przypadku państwa członkowskiego, w którym jej zdaniem występują takie zakłócenia. Interpretację tę wywodzi ona z art. 121 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który ma następujące brzmienie:

„Jeżeli w ramach procedury, o której mowa w ustępie 3, zostanie stwierdzone, że polityki gospodarcze Państwa Członkowskiego nie są zgodne z ogólnymi kierunkami, o których mowa w ustępie 2, lub zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu unii gospodarczej i walutowej, Komisja może skierować do danego Państwa Członkowskiego ostrzeżenie”.

Powiązanie między analizą a kategorią zakłóceń równowagi nie zawsze jest wyraźne

57

Art. 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej stanowi, że szczegółowa ocena sytuacji powinna obejmować „stwierdzenie, czy w danym państwie członkowskim występują zakłócenia równowagi i czy są to nadmierne zakłócenia równowagi”. Oznacza to, że Komisja musi wykazać wyraźne powiązanie między analizą ekonomiczną a wybraną kategorią zakłóceń równowagi.

58

W praktyce w szczegółowych ocenach sytuacji nie ma żadnych wskazówek co do klasyfikacji zakłóceń równowagi w państwach członkowskich. Informacja ta znajduje się w komunikacie towarzyszącym wydawanym przez Komisję. Ponadto Trybunał stwierdził, że zalecenia dotyczące klasyfikacji zakłóceń równowagi nie zawsze opierają się w jasny sposób na analizie przeprowadzonej w ramach szczegółowej oceny sytuacji. Na przykład:

  1. W 2015 r., w następstwie zalecenia DG ECFIN, status Bułgarii uległ pogorszeniu o trzy kategorie – z kategorii „zakłócenia równowagi makroekonomicznej wymagające monitorowania i działań politycznych” został przesunięty do kategorii „nadmierne zakłócenia równowagi wymagające szczególnego monitorowania i zdecydowanych działań politycznych”. Decyzję o takim przesunięciu podjęto głównie ze względu na upadłość jednego z banków w 2014 r. i obawy Komisji co do stabilności finansowej. Klasyfikacja ta nie zmieniła się w 2016 r., mimo że w szczegółowej ocenie sytuacji za ten rok wykazano, że żaden z czynników ryzyka finansowego wskazanych w 2015 r. się nie urzeczywistnił.
  2. W 2015 r., w następstwie zalecenia DG ECFIN w sprawie zintensyfikowania procedury, Francja została zdeklasyfikowana o jeden poziom do kategorii „nadmierne zakłócenia równowagi wymagające szczególnego monitorowania i zdecydowanych działań politycznych”. Zdaniem Trybunału w szczegółowej ocenie sytuacji nie wskazano jednak istotnych zmian z roku na rok we wskaźnikach leżących u podstaw oceny. Jednocześnie, mimo że Francja była także objęta procedurą nadmiernego deficytu (część naprawcza paktu stabilności i wzrostu), procedury tej nie zintensyfikowano, choć przymiotnik „nadmierny” w szczegółowej ocenie sytuacji odnosił się wyłącznie do deficytów budżetowych.
  3. W szczegółowej ocenie sytuacji za 2016 r. dotyczącej Zjednoczonego Królestwa (które jest objęte procedurą nadmiernego deficytu od 2008 r.) stwierdzono, że nie występują tam żadne zakłócenia równowagi, a w sprawozdaniu za 2017 r. w ramach mechanizmu ostrzegania odstąpiono w ogóle od szczegółowej oceny sytuacji w tym kraju. Stało się tak pomimo tego, że w ocenie z 2016 r. zwrócono uwagę na utrzymujący się duży deficyt obrotów bieżących (największy w UE w tym roku) i trwający od 2013 r. wzrost cen mieszkań, których poziom był już i tak zawyżony.
59

Sytuacja uległa pogorszeniu w 2017 r., kiedy to rozbudowane szczegółowe oceny sytuacji zostały zastąpione „podsumowaniami” zamieszczanymi w sprawozdaniach krajowych (zob. pkt 69).

60

O tym, że analiza i klasyfikacja to dwa funkcjonalnie odrębne zadania, świadczy również moment ich publikacji. W 2012, 2014 i 2017 r. szczegółowe oceny sytuacji i komunikat zawierający informacje o klasyfikacji zostały opublikowane tego samego dnia, podczas gdy w 2013 i 2016 r. klasyfikacja ukazała się dwa tygodnie po publikacji ocen. W 2015 r. z kolei klasyfikacja zakłóceń równowagi została opublikowana dzień przed szczegółowymi ocenami sytuacji.

Na późniejszych etapach proces ma bardziej charakter polityczny niż techniczny

61

Obecnie Komisja dokonuje klasyfikacji zakłóceń równowagi w ramach procesu, na który składa się wiele etapów. W pierwszej kolejności pracownicy Komisji przesyłają pisemne zalecenia do komisarza do spraw gospodarczych i finansowych dotyczące klasyfikacji każdego państwa członkowskiego objętego szczegółową oceną sytuacji. Z ustaleń Trybunału wynika, że sugestie te zawierają jasne wskazówki techniczne, a ponadto wykazują się spójnością zarówno pomiędzy państwami, jak i na przestrzeni lat.

62

Po rozważeniu tych wskazówek przez gabinet komisarza oraz, od 2014 r., przez gabinet wiceprzewodniczącego Komisji ds. euro i dialogu społecznego (który jest współodpowiedzialny za procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej) wstępna wersja komunikatu jest przesyłana do weryfikacji do gabinetów wszystkich komisarzy i ostatecznie do kolegium komisarzy.

63

W latach 2012-2016 występowanie nadmiernych zakłóceń w niektórych państwach członkowskich stwierdzono w 16 przypadkach, jednak kolegium komisarzy nigdy nie wystąpiło z odnośnym wnioskiem w tej sprawie do Rady. W trakcie kontroli przeprowadzonej przez Trybunał Komisja przedstawiła niewiele argumentów uzasadniających, dlaczego kolegium nie zaproponowało wszczęcia procedury.

64

Systematyczne odstępowanie od wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi spowodowało mniejszą wiarygodność i skuteczność procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Zdanie to podzielają również przedstawiciele wielu zainteresowanych podmiotów, którzy podkreślają, że wstrzymywanie się z uruchomieniem procedury naraziło na szwank jej zdolność do eliminowania zakłóceń i podważyło jej funkcję odstraszającą. Pełne wykorzystanie procedury, w tym wszczynanie procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, zalecane jest także w sprawozdaniu pięciu przewodniczących24. Również EBC stwierdził, że „niezbędne jest pełne i skuteczne wykorzystanie wszystkich instrumentów dostępnych w ramach procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi – w tym jej części naprawczej”, i powtarzał tę opinię przy wielu okazjach25.

65

Inne zainteresowane podmioty sugerują, że na wiarygodność procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi negatywnie wpłynąć mogłoby również korzystanie z niej w warunkach, które nie są jednoznaczne, i podkreślają, że powinna być ona zarezerwowana wyłącznie do sytuacji bardzo oczywistych.

66

W rozporządzeniu w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej zadanie klasyfikowania zakłóceń równowagi powierzono w pełni Komisji. Trybunał wykrył jednak szereg uchybień dotyczących tego, jak odbywa się to w praktyce:

  1. Po pierwsze, Trybunałowi nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że kolegium oraz gabinety komisarzy dysponują formalną procedurą na potrzeby analizowania zaleceń DG ECFIN i dokumentowania wymiany opinii na ich temat.
  2. Po drugie, przed 2017 r. wstępną wersję komunikatu dotyczącego zakłóceń równowagi rozsyłano komisarzom bardzo późno, co było niezgodne z wewnętrznymi zasadami Komisji mającymi gwarantować, że kolegium podejmuje decyzje po należytym ich rozważeniu.
  3. Po trzecie, na chwilę obecną nie ma żadnych pisemnych wytycznych co do okoliczności, w jakich Komisja powinna zdecydować o przedłożeniu wniosku w sprawie wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi.

Z biegiem czasu waga szczegółowych ocen sytuacji znacznie się zmniejszyła. Jakość analiz jest nadal dobra, pewne kluczowe aspekty ocen wymagają jednak ulepszenia

67

W niniejszej sekcji przedstawiono, jak zmieniały się rola i miejsce szczegółowych ocen sytuacji, a także omówiono jakość narzędzi analitycznych i analizy ekonomicznej, z których Komisja korzysta w celu zidentyfikowania i oceny zakłóceń równowagi.

Z biegiem czasu waga szczegółowych ocen sytuacji znacznie się zmniejszyła

68

Rozróżnienie między szczegółowymi ocenami sytuacji i sporządzanymi co roku sprawozdaniami krajowymi coraz bardziej się zaciera. Komisja dąży do tego, by sporządzane przez nią analizy i zalecenia dotyczące polityki państw członkowskich weszły w szeroki zakres koordynacji polityki w ramach europejskiego semestru. Włączenie szczegółowych ocen sytuacji do sprawozdań krajowych sprawiło jednak, że procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej i jej odrębny cel polegający na wykrywaniu zakłóceń i zapobieganiu im stały się mniej wyeksponowane.

69

Przez pierwsze trzy lata szczegółowe oceny sytuacji stanowiły osobne dokumenty sporządzane głównie przez DG ECFIN, z udziałem DG EMPL i innych dyrekcji generalnych. W 2015 r. oceny te zostały włączone do sprawozdań krajowych jako ich sekcja 2. W pozostałej części sprawozdań przedstawiane są natomiast wyniki analizy, które wcześniej zawarte były w (niesporządzanym już) dokumencie roboczym służb Komisji oceniającym krajowe programy reform w kontekście europejskiego semestru. W wyniku tego scalenia zrezygnowano ze sporządzania sekcji szczegółowej oceny sytuacji pod nazwą „Wyzwania w zakresie polityki”, która zawierała podsumowanie głównych wyzwań makroekonomicznych i możliwych rozwiązań. Ponadto tytuły w sprawozdaniach krajowych są obecnie ujednolicone, co oznacza, że nie odzwierciedlają natężenia zakłóceń równowagi w państwach członkowskich.

70

W 2016 r. rezygnację z sekcji „Wyzwania w zakresie polityki” skompensowano częściowo poprzez dodanie matrycy oceny na potrzeby procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej, która jest przydatną tabelą podsumowującą najważniejsze wnioski ze szczegółowej oceny sytuacji. Nie zawiera ona jednak żadnych informacji na temat potencjalnych działań, jakie należałoby podjąć w celu wyeliminowania problemów wspomnianych w szczegółowej ocenie sytuacji.

71

Format sprawozdań krajowych został poddany kolejnym modyfikacjom w 2017 r. Oprócz ich skrócenia Komisja ograniczyła szczegółową ocenę sytuacji do matrycy oceny i krótkiego opisu głównych wniosków (sekcja 3). Szczegółowe informacje na temat wszystkich najważniejszych kwestii problematycznych w państwach członkowskich, w tym na temat zakłóceń równowagi makroekonomicznej, są przedstawione w podziale na obszary tematyczne w sekcji 4 „Priorytety w zakresie reform”. Za pomocą gwiazdki w tytule wskazano kwestie, które mają znaczenie w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej i które uwzględniono w podsumowaniu w sekcji 3.

72

Modyfikacji w formacie sprawozdań krajowych dokonano z inicjatywy Sekretariatu Generalnego Komisji, który odgrywa coraz większą rolę w całym procesie. Sekretariat kieruje obecnie pracami nad sprawozdaniami krajowymi, które są opracowywane przez zespoły krajowe utworzone we wszystkich departamentach Komisji. DG EMPL z kolei w większym zakresie zapewnia wkład analityczny26, zwłaszcza jeśli chodzi o zatrudnienie i kwestie społeczne. Szczegółowe oceny sytuacji i sprawozdania krajowe nie są już zatem w takim stopniu owocem prac DG ECFIN. Zdaniem zainteresowanych podmiotów zmiany te sprawiły, że procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej stała się mniej widoczna.

73

Od momentu włączenia ocen do sprawozdań krajowych komunikat dotyczący tych pierwszych został zastąpiony przez bardziej ogólny komunikat w sprawie sprawozdań. Aby zaradzić temu problemowi, w czerwcu 2015 r. DG ECFIN opublikowała przegląd wniosków ze szczegółowych ocen sytuacji za ten rok27, pragnąc podkreślić pewne zjawiska zachodzące w wielu krajach mające związek ze zmieniającymi się warunkami ekonomicznymi. Przeglądu takiego nie opublikowano jednak w 2016 r. ani jak dotąd w 2017 r.

74

Analiza zakłóceń równowagi makroekonomicznej stanowi obecnie część ogólnej analizy problemów strukturalnych w danym państwie członkowskim. Zakłócenia równowagi nie mają już zatem takiej wagi, jak miało to miejsce, kiedy szczegółowe oceny sytuacji były odrębnymi dokumentami. W rezultacie trudno jest odróżnić problemy krótkotrwałe (zakłócenia równowagi) od długofalowych (wzrost gospodarczy).

75

Podsumowując, działania na rzecz usprawnienia europejskiego semestru sprawiły, że procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej stała się mniej widoczna. Skuteczna komunikacja ma jednak zasadnicze znaczenie, jeśli opinia publiczna ma zrozumieć procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej oraz wyzwania dla państw członkowskich, z jakimi wiążą się takie zakłócenia. Jest ona również niezbędna po to, by władze krajowe wykazały się większym poczuciem odpowiedzialności za tę procedurę. Zainteresowane podmioty wielokrotnie podkreślały to stanowisko w trakcie wizyt informacyjnych przeprowadzonych przez Trybunał.

Mimo że analizy charakteryzowały się dobrą jakością, pewne aspekty szczegółowych ocen sytuacji wymagają ulepszenia

76

W listopadzie 2016 r., tj. pięć lat od wprowadzenia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, DG ECFIN opublikowała opracowanie pt. „The Macroeconomic Imbalance Procedure – Rationale, Process, Application: a Compendium” [Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej – uzasadnienie, proces, zastosowanie. Kompendium], które opiera się w dużej mierze na materiałach analitycznych przedstawionych komitetom Rady lub opublikowanych wcześniej w różnych formatach. Skonsolidowany przegląd całego systemu ramowego w tej publikacji, choć przedstawiony późno, stanowi krok w dobrym kierunku. Pomógł on bowiem państwom członkowskim i innym zainteresowanym podmiotom zrozumieć procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej, w szczególności zaś powody podjęcia pewnych decyzji.

77

W Kompendium opisano niektóre narzędzia analityczne wykorzystywane przez DG ECFIN w ramach oceny zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Opracowanie to można by jeszcze ulepszyć, gdyby uwzględnić w nim informacje na temat narzędzi stosowanych przez Komisję w ramach innych regularnie przeprowadzanych analiz dotyczących na przykład stabilności sektora bankowego, zmian na rynku pracy istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej czy jakości polityki rynku pracy.

78

Zdaniem zainteresowanych podmiotów i ekspertów, do których Trybunał zwrócił się o opinię, poziom analizy w szczegółowych ocenach sytuacji był ogólnie dobry. Komisja bierze w nich pod uwagę wszystkie uwarunkowania krajowe oraz inne istotne informacje przekazywane przez państwa członkowskie. Niektóre kraje zgłosiły, że należałoby usprawnić wymianę informacji, a Komisja podjęła ostatnio działania w tym kierunku.

79

Obserwacje te znalazły również odzwierciedlenie w wynikach ankiety skierowanej do członków Komitetu Polityki Gospodarczej. Ogromna większość respondentów (89%) uznała, że jakość szczegółowych ocen sytuacji w państwach członkowskich była „dobra”, a zdaniem 11% była ona „przeciętna”. Żaden z respondentów nie uznał, że jakość była „bardzo dobra”, „niska” lub „bardzo niska” (zob. wykres d w załączniku VI). Jeśli chodzi o porównanie z podobnymi raportami sporządzanymi przez inne instytucje, 26% członków Komitetu Polityki Gospodarczej stwierdziło, że szczegółowe oceny sytuacji były od nich lepsze, zdaniem 5% były one gorsze, a 68% zaznaczyło odpowiedź „bez różnicy” (zob. wykres u w załączniku VI). Wszyscy respondenci zgodzili się co do tego, że w szczegółowych ocenach sytuacji uwzględnione zostały istotne informacje dotyczące poszczególnych krajów (zdaniem 53% „w dużym stopniu”, zdaniem 47% „w pewnym stopniu”, zob. wykres e w załączniku VI).

80

W porównaniu z raportami innych organizacji międzynarodowych (MFW, OECD), sporządzanymi z zastosowaniem podejścia „tematycznego”, w szczegółowych ocenach sytuacji często przez wiele lat z rzędu poruszane są te same zagadnienia. Zważywszy nawet na fakt, że niektóre zakłócenia równowagi utrzymują się przez dłuższy czas i nie można ich zignorować, niejednokrotnie zaprezentowana analiza ma w rezultacie powtarzalny charakter i wnosi niewielką wartość dodaną, a ogólny jej przekaz nie zmienia się zasadniczo z roku na rok.

81

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej Komisja jest zobowiązana do rozpatrywania „głębokich wzajemnych powiązań handlowych i finansowych pomiędzy państwami członkowskimi oraz skutków ubocznych polityki gospodarczej poszczególnych państw”28. Aby uwzględnić te aspekty, opracowała ona szereg narzędzi ekonomicznych29.

82

Analiza rozprzestrzeniania się efektów ubocznych30 jest jednak często niedostateczna, a w czterech państwach członkowskich wybranych do kontroli była ona przeprowadzana w sposób nie do końca spójny. Przykładowo w przypadku Słowenii do 2014 r. jedynie w nikłym zakresie uwzględniono transgraniczny efekt domina na poziomie sektorów publicznych31 (efekt uboczny pochodzący z zewnątrz). Jeśli z kolei chodzi o Bułgarię, nie wzięto pod uwagę ogólnych warunków rynkowych charakterystycznych dla niewielkiego państwa członkowskiego znajdującego się poza strefą euro. Pomijanie kwestii rozprzestrzeniania się efektów ubocznych powoduje, że Komisja w nadmiernym stopniu koncentruje się na procesach zachodzących wewnątrz danego kraju.

83

Począwszy od 2015 r. przyjęto podejście polegające na tym, by w szczegółowych ocenach sytuacji dotyczących pięciu największych państw strefy euro uwzględniać rozprzestrzenianie się efektów ubocznych. Jest to krok we właściwym kierunku.

84

Wewnętrzne efekty uboczne zostały wspomniane we wszystkich szczegółowych ocenach sytuacji w próbie za wszystkie lata, choć w różnym zakresie i w różnym stopniu szczegółowości. Przykładowo transgraniczny efekt domina zachodzący na poziomie sektorów publicznych nie został szczegółowo rozważony nawet w 2012 i 2013 r., kiedy spready rentowności obligacji skarbowych32 były szczególnie wysokie.

85

Podsumowując, w ramach analizy sytuacji w poszczególnych krajach nie stosuje się konsekwentnie narzędzi analitycznych do oceny rozprzestrzeniania się efektów ubocznych. Zaobserwowano jednak pewne korzystne zmiany, głównie za sprawą publikowania od 2016 r. matrycy oceny na potrzeby procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

86

Ogólnie mówiąc, w szczegółowych ocenach sytuacji nie analizuje się wpływu polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi. Jedynym państwem członkowskim poddanym jak dotąd kompleksowej ocenie są Niemcy – kraj, w którym występuje duża nadwyżka na rachunku obrotów bieżących. Podobnych analiz nie przeprowadzono natomiast w odniesieniu do krajów borykających się ze strukturalnym deficytem obrotów bieżących, wysoką ujemną międzynarodową pozycją inwestycyjną netto bądź problemami w zakresie konkurencyjności (zob. ramka 4). Jeśli chodzi o kwestie budżetowe, szczegółowe oceny sytuacji ograniczają się głównie do przedstawienia pokrótce zmian w obszarze długu sektora publicznego.

Ramka 4

Zewnętrzne zakłócenia równowagi a polityka fiskalna

W szczegółowych ocenach sytuacji za 2015 i 2016 r. Komisja przeprowadziła wnikliwą analizę nadwyżek na rachunku obrotów bieżących w Niemczech i doszła do wniosku, że kraj ten powinien wykorzystać przestrzeń fiskalną (tj. możliwość zwiększenia wydatków bez naruszenia kryteriów przewidzianych w pakcie stabilności i wzrostu), by podnieść popyt krajowy i zwiększyć inwestycje publiczne. W 2016 r. Rada złagodziła ton tej propozycji Komisji, wykreślając część zalecenia dotyczącą przestrzeni fiskalnej.

W 2017 r. w sekcji sprawozdania krajowego dotyczącego Niemiec, która zawierała szczegółową ocenę sytuacji, przedstawiono analizę33 rozprzestrzeniania się pozytywnych efektów dla całej strefy euro, jakie mogłaby przynieść ekspansywna polityka fiskalna. Komisja ponownie zaapelowała w tym przypadku do Niemiec, by skorzystały z narzędzi budżetowych w celu zarówno przywrócenia równowagi na własnym rachunku obrotów bieżących, jak i wspomożenia innych krajów w wyeliminowaniu deficytu bilansu płatniczego. Fakt, że wspomniano o wpływie polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi i konkurencyjność, stanowił ważny krok.

Poza tym jednym wyjątkiem wspomnianym powyżej Komisja nie przeanalizowała powiązania między polityką fiskalną i niezadowalającą sytuacją na saldzie obrotów z zagranicą w innych państwach członkowskich o znaczeniu systemowym (a mianowicie w Hiszpanii i Francji) ani nie zaleciła zaostrzenia polityki fiskalnej w tych krajach w celu przywrócenia równowagi zewnętrznej.

W szczegółowej ocenie sytuacji w Hiszpanii z 2015 r. stwierdzono, że poprawa na ogólnym rachunku obrotów bieżących ma charakter permanentny. Tym samym pominięto istotne komponenty cykliczne, takie jak deprecjacja euro, działania EBC, które pomogły obniżyć oprocentowanie długu zewnętrznego, czy niższe koszty importu z uwagi na znacznie niższe ceny ropy. W ocenie z 2016 r. Komisja wykorzystała z kolei poprawę ogólnego salda obrotów z zagranicą jako pretekst, by nie omawiać kształtowania się strukturalnej sytuacji na rachunku obrotów bieżących. Wysoka ujemna międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto była wprawdzie często wspominana jako problem w Hiszpanii, nie przedstawiono jednak jej związku z polityką fiskalną, która była już ekspansywna mimo że wzrost gospodarczy ponownie przyspieszył i następował w większym tempie niż potencjalne tempo wzrostu produkcji.

W szczegółowej ocenie sytuacji Francji z 2017 r. Komisja zwróciła uwagę na niską konkurencyjność i zmniejszający się udział w rynku eksportowym głównych partnerów handlowych, nie przeanalizowała jednak możliwości wykorzystania polityki fiskalnej w celu przywrócenia równowagi zewnętrznej i przesunięcia zasobów do sektora produkującego dobra wymienne.

87

W przypadku Słowenii i Bułgarii Trybunał stwierdził niedociągnięcia w analizie zakłóceń równowagi i sformułowanych na jej podstawie zaleceniach dotyczących polityki w tym obszarze (zob. ramka 5).

Ramka 5

Przykłady niedociągnięć w analizie zakłóceń równowagi

➢ Jeśli chodzi o reformę rynku pracy, w szczegółowej ocenie sytuacji w Słowenii z 2013 r. zamieszczono ostrzeżenie, że nagły wzrost płacy minimalnej może negatywnie odbić się na zatrudnieniu, opóźniając poprawę sytuacji w tej sferze, a także przyczyniając się do większej presji na wynagrodzenia w warunkach ponownego ożywienia gospodarczego i tym samym skutkując pogorszeniem się konkurencyjności. W komunikacie z 2013 r., w którym ogłoszono tę klasyfikację, wzrost płacy minimalnej został wskazany jako jeden z powodów przesunięcia Słowenii do kategorii „nadmierne zakłócenia równowagi” w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Szereg faktów wskazuje, że w swojej ocenie Komisja powinna wykazywać się większą ostrożnością:

  • Aby ocenić skalę skutków, posłużono się opracowaniem34, w którym na podstawie danych z 2008 r. oszacowano jedynie stałą elastyczność popytu na pracę. Z innych badań35 dostępnych w tym czasie wynikało natomiast, że skutki zwiększenia płacy minimalnej będą znacznie mniejsze.
  • Aby zrozumieć wpływ na zatrudnienie i ogólną konkurencyjność, Komisja przeprowadziła analizę danych, nie biorąc jednak pod uwagę danych na temat pracowników otrzymujących wynagrodzenie minimalne w rozbiciu na sektory.
  • Ocena skutków dla Słowenii znacznie różniła się od ocen dla porównywalnych państw członkowskich, w których występował większy wzrost minimalnego wynagrodzenia, większy odsetek pracowników objętych takim wynagrodzeniem oraz podobny stosunek minimalnego wynagrodzenia do średniej płacy (np. Bułgaria).

Mało optymistyczne prognozy dotyczące zatrudnienia w przypadku Słowenii ostatecznie się nie ziściły, w związku z czym OECD uznała, że36: „sytuacja kształtuje się zgodnie z prognozami zakładającymi (umiarkowanie) negatywne skutki”.

➢ W szczegółowej ocenie sytuacji w Słowenii z 2013 r. stwierdzono, że w bankach będących własnością państwa często występuje problem „nieoptymalnego ładu korporacyjnego”. Podkreślono też, że „prywatyzacja mogłaby pomóc w wyeliminowaniu ewidentnych niedociągnięć w tym obszarze”, lecz nie podano żadnych konkretnych przykładów wykrytych problemów.

➢ W szczegółowej ocenie sytuacji w Bułgarii z 2015 r. Komisja zauważyła, że banki krajowe „naliczały w ujęciu średnim wyższe oprocentowanie w przypadku pożyczek udzielanych przedsiębiorstwom”. Na tej podstawie uznała ona, że „taki profil świadczy o różnicach w porównaniu z pozostałą częścią systemu bankowego” – nie tylko jeśli chodzi o „średnią zdolność kredytową pożyczkobiorców”, ale i „standardy zarządzania, praktyki oceniania wniosków o udzielenie kredytu, rodzaj zabezpieczeń oraz ryzyko, jakim obarczony jest portfel kredytów”. Na potwierdzenie tego wniosku nie przedstawiono jednak żadnej analizy ani dodatkowych dowodów.

Komisja zauważyła ponadto, że banki krajowe wykazują, iż ich aktywa są lepszej jakości niż w przypadku banków będących w posiadaniu kapitału zagranicznego, i wyraziła swoje zaniepokojenie co do skuteczności nadzoru bankowego. Fakt ten może co prawda świadczyć o niskiej jakości sprawozdawczości i ryzyku ukrytych strat, nie pozwala jednak wysnuć wniosków co do różnic w standardach zarządzania, kryteriach oceny klientów i zabezpieczeniach.

Sprawozdanie w ramach mechanizmu ostrzegania i tabela wskaźników odgrywają niewielką rolę w procedurze dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej

88

W niniejszej części przeanalizowano wartość dodaną sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania w procedurze dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej oraz omówiono, w jaki sposób tabela wskaźników może ułatwić wykrywanie zakłóceń równowagi na wczesnym etapie.

89

Od momentu ustanowienia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej objętość sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania zwiększyła się ponad dwukrotnie (zob. wykres 6).

Wykres 6

Objętość sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania (lata 2012-2017)

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

90

Nie zaobserwowano jednak proporcjonalnej poprawy jakości przedstawianych w nim analiz, ponieważ dokument ten jest nadal w znacznej mierze opisowy37:

  1. pierwsza część zawiera głównie opis trendów występujących w gospodarkach wielu krajów oraz przedstawia, jak kształtowały się poszczególne wskaźniki uwzględnione w tabeli wskaźników. Nie towarzyszy temu jednak bardziej wnikliwa analiza konsekwencji tych procesów (rozprzestrzenianie się negatywnych efektów lub czynniki sprawcze) ani próba wskazania przyczyn tych trendów;
  2. druga część sprawozdania obejmuje opis tabeli wskaźników oraz krótką ocenę ryzyka wystąpienia zakłóceń równowagi oraz korekt w przypadku każdego państwa.
91

Bezpośrednia przydatność sprawozdania w ramach mechanizmu ostrzegania jako narzędzia, które umożliwia wskazanie państw członkowskich zagrożonych wystąpieniem zakłóceń równowagi i wymagających z tego względu objęcia szczegółową oceną sytuacji, uległa ograniczeniu z uwagi na ustanowiony przez Komisję wymóg, by szczegółową oceną sytuacji obejmować wszystkie państwa członkowskie, w których stwierdzono zakłócenia równowagi w poprzednim roku (zob. załącznik IX). Stagnację, jaka się z tym wiąże, ukazano na wykresie 7.

Wykres 7

Państwa członkowskie objęte szczegółową oceną sytuacji (lata 2012-2017)

Uwaga: Gwiazdką oznaczono państwa członkowskie, w których w roku sporządzenia oceny nie występowały zakłócenia równowagi.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

92

Tabela wskaźników w sprawozdaniu w ramach mechanizmu ostrzegania nie jest zaprojektowana tak, by ułatwić wykrycie (pogarszających się) zakłóceń równowagi makroekonomicznej na wczesnym etapie:

  1. ma ona charakter retrospektywny, gdyż opiera się na danych sprzed dwóch lat;
  2. wiele wskaźników to albo średnie kroczące, albo zmienne o charakterze zasobowym (zob. tabela 4), co oznacza, że wolno reagują one na wszelkie zmiany.

Tabela 4

Wskaźniki obliczone jako średnie kroczące i zmienne o charakterze zasobowym (lata 2014-2017)

Rodzaj Wskaźnik
3-letnia średnia krocząca Saldo obrotów bieżących (% PKB)
Realny efektywny kurs walutowy (42 partnerów handlowych, deflator zharmonizowanego indeksu cen konsumpcyjnych)
Wskaźnik nominalnego jednostkowego kosztu pracy (2010=100)
Stopa bezrobocia
Współczynnik aktywności zawodowej (% ogółu ludności w wieku 15–64 lata, w punktach procentowych)
Stopa bezrobocia długotrwałego (% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-74 lata, w punktach procentowych)
Stopa bezrobocia osób młodych (% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-24 lata, w punktach procentowych)
5-letnia średnia krocząca Udział w rynku eksportowym (% światowego eksportu)
Zmienne o charakterze zasobowym Międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto (% PKB)
Zadłużenie sektora prywatnego, skonsolidowane (% PKB)
Dług brutto sektora instytucji rządowych i samorządowych (% PKB)

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

93

Pewne ważne wskaźniki mające znaczenie dla wykrywania zakłóceń równowagi nie zostały uwzględnione w tabeli wskaźników. Są to na przykład inflacja, rentowność przedsiębiorstw czy odsetek kredytów zagrożonych.

94

Tabela wskaźników była wielokrotnie modyfikowana, przy czym zmiany dotyczyły zarówno liczby wskaźników, jak i ich rodzaju i sposobu prezentacji. Ostatnia modyfikacja miała miejsce w 2016 r., a w jej następstwie trzy wskaźniki społeczne38 zostały przeniesione z kategorii wskaźników pomocniczych do głównej tabeli. Wskaźniki te są jednak w wysokim stopniu skorelowane, a poza tym mają niewielką przydatność z perspektywy wczesnego wykrywania zakłóceń równowagi, ponieważ odzwierciedlają konsekwencje zaburzeń gospodarczych. Zarówno członkowie Komitetu Polityki Gospodarczej, którzy udzielili odpowiedzi na ankietę (zob. wykres c w załączniku VI), jak i zdecydowana większość zainteresowanych podmiotów była zdania, że uwzględnienie tych trzech wskaźników nie doprowadziło do polepszenia tabeli wskaźników.

95

Tabela wskaźników ma niewielką przydatność w sprawozdaniu w ramach mechanizmu ostrzegania, a na późniejszym etapie nie jest brana pod uwagę wcale. Jak można się było spodziewać, Trybunał zaobserwował bezpośredni związek między liczbą wskaźników z komunikatem ostrzegawczym (wskaźniki, które przekroczyły wartość progową) oraz decyzją w sprawie objęcia kraju szczegółową oceną sytuacji i klasyfikacją zakłóceń równowagi. W obydwu przypadkach statystyczna zależność jest jednak bardzo słaba (zob. wykres 8), co potwierdza, że decyzja w sprawie objęcia kraju szczegółową oceną sytuacji nie jest podejmowana mechanicznie w oparciu o tabelę wskaźników. Ponadto na potrzeby analizy w szczegółowych ocenach sytuacji Komisja nie korzysta ze wskaźników pochodzących z tabeli, lecz opiera się na szerszym zestawie narzędzi analitycznych oraz na bardziej aktualnych danych39.

Wykres 8

Związek między liczbą wskaźników z komunikatem ostrzegawczym a: a) decyzją w sprawie objęcia kraju szczegółową oceną sytuacji; b) klasyfikacją zakłóceń równowagi (lata 2012-2017)

Legenda: Czarnymi punktami zaznaczono średnią. Kategoria „nadmierne zakłócenia równowagi, które wymagają uruchomienia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi” nie pojawia się na wykresie, ponieważ jak dotychczas nie zakwalifikowano do niej żadnego państwa członkowskiego.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

96

Mimo że tabela wskaźników odgrywa niewielką rolę w procesie decyzyjnym, z rozmów z zainteresowanymi podmiotami wynika, że wzbudza ona duże zainteresowanie opinii publicznej, ponieważ łatwo jest przekazać informację o liczbie wskaźników z komunikatem ostrzegawczym. Odbiorcy tych informacji, którzy nie są ekspertami, mogą jednak uzyskać niepełny obraz sytuacji, jeśli chodzi o charakter i szczegóły zakłóceń równowagi w danym państwie członkowskim, o ile będą opierać się jedynie na liczbie wskaźników z komunikatem ostrzegawczym i nie zapoznają się z treścią całej szczegółowej oceny sytuacji. Włączenie tabeli wskaźników jako załącznika do sprawozdania krajowego począwszy od 2016 r. może umocnić błędne przekonanie co do tego, że odgrywa ona zasadniczą rolę w ocenie natężenia zakłóceń równowagi.

Wnioski i zalecenia

97

Ogólnie rzecz biorąc, Trybunał stwierdza, że choć procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej została ogólnie dobrze opracowana, Komisja nie wdraża jej w sposób, który zapewniałby skuteczne zapobieganie zakłóceniom równowagi i ich korygowanie. W związku z tym Komisja powinna w istotnym zakresie udoskonalić pewne aspekty zarządzania tą procedurą. Jednym z ostatnich kroków w tym kierunku było zajęcie się problemem rozprzestrzeniania się negatywnych efektów zaostrzonej polityki fiskalnej w niektórych państwach członkowskich w okresie obniżonego poziomu produkcji w strefie euro.

Realizacja zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej

98

Stopień wdrożenia przez państwa członkowskie zaleceń w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej był niewielki (zob. pkt 33).

99

Komisja decyduje, które z zaleceń mają znaczenie w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, dopiero po opracowaniu wszystkich zaleceń. Nawet wtedy taka klasyfikacja w pewnych przypadkach jest jednak niewłaściwa, ponieważ zalecenia co najwyżej częściowo lub jedynie w niewielkim stopniu są powiązane z analizą przedstawioną w szczegółowych ocenach sytuacji. Zalecenia uznane za mające znaczenie dla procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej obejmują często różne działania odnoszące się zarówno do kwestii strukturalnych w zakresie potencjalnego wzrostu, jak i do zakłóceń równowagi makroekonomicznej w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Niekiedy nie są one wcale powiązane z zakłóceniami równowagi makroekonomicznej (zob. pkt 35-38 i 43).

100

W następstwie usprawnienia wprowadzonego w 2015 r. zalecenia dla poszczególnych krajów są obecnie krótsze i formułowane w sposób bardziej ogólny niż wcześniej, co sprawia, że trudniej jest ocenić, czy zostały one prawidłowo wdrożone, a także w jakim stopniu przyczyniły się do wyeliminowania zakłóceń równowagi. Ramy czasowe przewidziane na ich realizację są bardzo wymagające (zob. pkt 39-42; 51-52).

101

Ponadto brak jest systematycznych ocen ex ante bądź ex post wpływu gospodarczego zaleceń dla poszczególnych krajów mających znaczenie w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej (zob. pkt 44-46).

Zalecenie 1

  1. Komisja powinna dopilnować, by zalecenia dla poszczególnych krajów odnosiły się systematycznie do zakłóceń równowagi makroekonomicznej stwierdzonych w szczegółowych ocenach sytuacji. Działania przewidziane w tych zaleceniach powinny być na tyle szczegółowe, by ich wdrożenie doprowadziło do znacznego i zauważalnego zmniejszenia zakłóceń równowagi.
  2. Komisja powinna również wprowadzić jasne rozróżnienie między działaniami w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej mającymi złagodzić zakłócenia w perspektywie krótko- i średnioterminowej w celu zapobiegania kryzysom oraz reformami, które mają zapobiegać kumulowaniu się zakłóceń równowagi poprzez pobudzanie potencjalnego wzrostu gospodarczego w perspektywie długoterminowej.
  3. W ramach swoich możliwości Komisja powinna dokonywać ocen ex ante i ex post wpływu działań przewidzianych w zaleceniach dla poszczególnych krajów na zakłócenia równowagi.
  4. Komisja powinna zapewnić realistyczne ramy czasowe, by ułatwić wdrażanie zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Działania te powinny zostać zrealizowane przed cyklem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej na 2019 r. (rozpoczynającym się jesienią 2018 r.).

Klasyfikacja zakłóceń równowagi

102

W szczegółowych ocenach sytuacji nie ma żadnych wskazówek co do klasyfikacji zakłóceń równowagi w państwach członkowskich. Ponadto związek między analizą ekonomiczną przedstawioną w tych ocenach a klasyfikacją zakłóceń nie zawsze jest jasny. Problem ten pogłębił się, odkąd rozbudowane szczegółowe oceny sytuacji zostały zastąpione „podsumowaniami” zamieszczanymi w sprawozdaniach krajowych (zob. pkt 5760).

103

Departamenty Komisji przedstawiają kolegium komisarzy swoje propozycje co do klasyfikacji zakłóceń równowagi, posiłkując się zestawem jasnych kryteriów. Z dowodów zgromadzonych w toku kontroli wynika jednak, że proces podejmowania decyzji w tej sprawie na szczeblu politycznym nie opiera się na żadnej formalnej procedurze i że Komisja działa niekiedy z naruszeniem swoich własnych przepisów wewnętrznych (zob. pkt 61-62 i 66).

104

Komisja jeszcze nigdy nie zaproponowała wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, choć wielokrotnie rozważała taki krok. Zgodnie z przyjętą przez Komisję interpretacją rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej samo stwierdzenie nadmiernych zakłóceń równowagi nie oznacza automatycznie, że należy zaproponować wszczęcie procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi (zob. pkt 6365).

Zalecenie 2

  1. Zgodnie z wymogami rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej w szczegółowych ocenach sytuacji Komisja powinna zawrzeć jasną analizę natężenia zakłóceń występujących w danym państwie członkowskim.
  2. Komisja powinna przyjąć, opublikować i stosować jasne kryteria i procedury w celu klasyfikacji zakłóceń równowagi.
  3. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, Komisja powinna zalecać wszczęcie procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, o ile są dowody świadczące o tym, że dane państwo członkowskie zmaga się z takimi zakłóceniami, zwłaszcza w przypadku gdy występuje wysokie ryzyko niestabilności, gdy zakłócenia utrzymują się przez dłuższy czas lub mają efekty uboczne bądź gdy działania naprawcze nie przyniosły zadowalających rezultatów. Jeśli natomiast w pewnych szczególnych okolicznościach Komisja skorzysta z przysługującej jej swobody decyzyjnej i nie zdecyduje się na taki krok, powinna jasno i publicznie wytłumaczyć, jakimi kierowała się przesłankami.

    Działania te powinny zostać zrealizowane przed cyklem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej na 2019 r. (rozpoczynającym się jesienią 2018 r.).

  4. W kontekście przeglądu procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zaplanowanego na 2019 r. Komisja powinna zaproponować zmiany do odnośnego rozporządzenia, tak by skodyfikować okoliczności, w których nie będzie zalecać wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, nawet jeśli stwierdzi, że w państwie członkowskim występują nadmierne zakłócenia.

Status szczegółowych ocen sytuacji

105

Począwszy od 2015 r. szczegółowe oceny sytuacji były stopniowo włączane do sprawozdań krajowych, które dotyczą przede wszystkim ogólnej koordynacji działań w ramach polityki strukturalnej. Rozróżnienie między tymi dwoma dokumentami coraz bardziej się zaciera. W 2017 r. szczegółowe analizy wszystkich głównych kwestii dotyczących danego państwa członkowskiego zostały scalone w jedną sekcję sprawozdania krajowego, z podziałem na obszary tematyczne. W sekcji tej wskazane są również zagadnienia, które mają znaczenie w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej (zob. pkt 68-72).

106

Za sprawą tych zmian procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej stała się mniej widoczna. Trudniej jest również zidentyfikować wyzwania istotne w jej kontekście. Ograniczenie roli szczegółowych ocen sytuacji spowodowało, że powiązanie między analizą ekonomiczną i klasyfikacją zakłóceń równowagi oraz odnośnymi zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej stało się jeszcze słabsze (zob. pkt 59 i 73-75).

107

Ponadto choć tabela wskaźników nie ma kluczowego znaczenia w szczegółowej ocenie sytuacji, włączenie jej jako załącznika do sprawozdania krajowego począwszy od 2016 r. sprawia wrażenie, że jest wręcz odwrotnie (zob. pkt 95-96).

Zalecenie 3

  1. Aby zapewnić jasną ocenę natężenia zakłóceń równowagi makroekonomicznej w danym państwie członkowskim i ułatwić znalezienie najbardziej odpowiedniego rozwiązania, Komisja powinna zapewniać kompleksowe szczegółowe oceny sytuacji, sporządzane jako osobne dokumenty o objętości i stopniu szczegółowości proporcjonalnych do powagi sytuacji i wyzwań w tym zakresie.
  2. Zamiast zamieszczać tabelę wskaźników w swoich ocenach Komisja powinna zapewnić dostęp do bazy danych zawierającej informacje na temat zmiennych dotyczących poszczególnych krajów, które zostały faktycznie wykorzystane w analizie.

Działania te powinny zostać zrealizowane przed cyklem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej na 2019 r. (rozpoczynającym się jesienią 2018 r.).

Uznanie wpływu polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi i konkurencyjność

108

Mimo pewnej powtarzalności z roku na rok jakość analiz w szczegółowych ocenach sytuacji była ogólnie dobra. W analizach tych nie zawsze uwzględnia się jednak wpływ polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi. Wpływu tego nie bierze się także pod uwagę przy formułowaniu zaleceń dla poszczególnych krajów, nawet jeśli w szczegółowej ocenie sytuacji wskazano zakłócenia równowagi w pozycjach zewnętrznych, które są w dużym stopniu powiązane z polityką fiskalną. Komisja ma świadomość tych powiązań, ale ogólnie jest zdania, że kwestie budżetowe wchodzą w zakres paktu stabilności i wzrostu. Tymczasem pakt ten ogranicza się do kwestii stabilności budżetowej, nie uwzględnia wpływu polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi ani nie przewiduje możliwości wpłynięcia na kształt polityki fiskalnej państw członkowskich, które spełniają kryteria stabilności (zob. pkt 78-80, 86-87).

Zalecenie 4

W stosownych przypadkach Komisja powinna systematycznie analizować wpływ polityki fiskalnej na zewnętrzne zakłócenia równowagi i konkurencyjność w szczegółowych ocenach sytuacji, a także korzystać z procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w celu formułowania zaleceń pod adresem państw członkowskich w sytuacji, gdy kwestie fiskalne mają bezpośredni wpływ na zewnętrzne zakłócenia równowagi. Podejście takie należy stosować zarówno w przypadku państw członkowskich z dużymi nadwyżkami na rachunku obrotów bieżących, jak i państw, w których występują duże deficyty.

Działanie to powinno zostać zrealizowane przed cyklem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej na 2019 r. (rozpoczynającym się jesienią 2018 r.).

Całościowe spojrzenie na strefę euro

109

W ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zbyt dużą wagę przykłada się do gospodarek krajowych, nie uwzględnia się natomiast w wystarczającym stopniu rozprzestrzeniania się efektów ubocznych. W rezultacie w zaleceniach dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej nie uwzględnia się w wystarczającym stopniu działań, które mogą przynieść pozytywne skutki dla innych państw członkowskich lub mogą przyczynić się do symetrycznego przywrócenia równowagi w strefie euro (zob. pkt 81-85).

110

Zalecenia dla poszczególnych krajów nie zawsze są spójne z zaleceniami Komisji dla strefy euro jako całości (zob. pkt 47-50).

Zalecenie 5

  1. W ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej Komisja powinna systematycznie uwzględniać działania w zakresie polityki o wpływie transgranicznym, które mogą przyczynić się do symetrycznego przywrócenia równowagi w strefie euro.
  2. Komisja powinna dopilnować, by zalecenia dla poszczególnych krajów w ramach tej procedury były spójne z zaleceniami dla całej strefy euro odnoszącymi się do zakłóceń równowagi, w tym także – w stosownych przypadkach – w odniesieniu do ogólnego kursu polityki fiskalnej.

Działania te powinny zostać zrealizowane przed cyklem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej na 2019 r. (rozpoczynającym się jesienią 2018 r.).

Widoczność procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej i komunikacja na jej temat

111

Skuteczna komunikacja ma zasadnicze znaczenie dla zwiększenia świadomości społecznej na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej i jej celu, który polega na wykrywaniu i łagodzeniu takich zakłóceń oraz zapobieganiu im, a także na temat wyzwań dla państw członkowskich, z jakimi wiążą się zakłócenia równowagi. Jest ona również niezbędna do tego, by skłonić władze krajowe do wykazania się większym poczuciem odpowiedzialności za tę procedurę (zob. pkt 1-6; 54-56; 68-72; 88-91; 94-96).

Zalecenie 6

Komisja powinna nadać większą wagę procedurze dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej poprzez:

  1. częstsze odwoływanie się do tej procedury w komunikacji z państwami członkowskimi;
  2. zapewnienie, by każdorazowo gdy Komisja uzna zakłócenia równowagi za nadmierne, właściwi komisarze byli gotowi do przedstawienia parlamentom państw członkowskich uzasadnienia podjętych decyzji oraz odnośnych zaleceń dotyczących polityki w tym obszarze.

Działania te powinny zostać zrealizowane przed cyklem procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej na 2019 r. (rozpoczynającym się jesienią 2018 r.).

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył członek Trybunału Obrachunkowego Baudilio TOMÉ MUGURUZA, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 28 listopada 2017 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Klaus-Heiner LEHNE
Prezes

Załączniki

Załącznik I

Szczegółowy wykres obrazujący procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Załącznik II

Wykaz opublikowanych dokumentów istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Załącznik III

Aktualny zestaw najważniejszych wskaźników

Wskaźniki Orientacyjne progi wskaźników
Saldo obrotów bieżących (% PKB)
(3-letnia średnia)
-4/6%
Międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto (% PKB) -35%
Realny efektywny kurs walutowy, 42 partnerów handlowych, deflator zharmonizowanego indeksu cen konsumpcyjnych
(zmiana w % w okresie 3 lat)
±5% (strefa euro)
±11% (kraje spoza strefy euro)
Udział w rynku eksportowym, % światowego eksportu
(zmiana w % w okresie 5 lat)
-6%
Wskaźnik nominalnego jednostkowego kosztu pracy (2010=100)
(zmiana w % w okresie 3 lat)
9% (strefa euro)
12% (kraje spoza strefy euro)
Wskaźnik cen nieruchomości mieszkaniowych (2010 = 100) w przeliczeniu na ceny stałe
(zmiana w % w okresie 1 roku)
6%
Przepływy kredytowe do sektora prywatnego, skonsolidowane
(% PKB)
14%
Zadłużenie sektora prywatnego, skonsolidowane
(% PKB)
133%
Dług brutto sektora instytucji rządowych i samorządowych
(% PKB)
60%
Stopa bezrobocia (3-letnia średnia) 10%
Zobowiązania sektora finansowego ogółem, nieskonsolidowane
(zmiana w % w okresie 1 roku)
16,5%
Współczynnik aktywności zawodowej (% ogółu ludności w wieku 15–64 lata)
(zmiana w punktach proc. w okresie 3 lat)
-0,2 punktu proc.
Stopa bezrobocia długotrwałego (% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-74 lata)
(zmiana w punktach proc. w okresie 3 lat)
0,5 punktu proc.
Stopa bezrobocia osób młodych (% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-24 lata)
(zmiana w punktach proc. w okresie 3 lat)
2 punkty proc.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Załącznik IV

Dobór próby państw członkowskich na potrzeby kontroli

Próbę dobrano, mając na uwadze pierwsze cztery lata obowiązywania procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, na podstawie listy państw członkowskich z wyłączeniem:

  • państw, których w ciągu tych pierwszych czterech lat nie objęto szczegółową oceną sytuacji:
    • państw objętych programem dostosowań gospodarczych, które przez okres trwania tego programu nie były brane pod uwagę w kontekście objęcia procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej: Irlandia, Grecja, Cypr, Portugalia, Rumunia;
    • państw, w przypadku których w sprawozdaniu w ramach mechanizmu ostrzegania przynajmniej za jeden rok stwierdzono, że nie występują w nich zakłócenia równowagi bądź że nie są one zagrożone wystąpieniem takich zakłóceń: Republika Czeska, Dania, Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Austria, Polska, Słowacja;
  • państw, w przypadku których ocena była stabilna: Belgia, Węgry, Finlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo;
  • Chorwacja, która dopiero niedawno przystąpiła do Unii Europejskiej.

W wyniku tej eliminacji na liście pozostały Bułgaria, Hiszpania, Francja, Włochy i Słowenia.

Jako że Francja i Włochy zostały wybrane do kontroli dotyczącej procedury nadmiernego deficytu i pod wieloma względami są do siebie podobne (duże, stare państwa członkowskie należące do strefy euro), Trybunał postanowił wykluczyć jedno z nich. Wybór padł na Francję, gdyż w jej przypadku oceny zakłóceń równowagi były bardziej zróżnicowane.

Ostateczna lista obejmowała reprezentatywną próbę dużych i małych państw członkowskich należących do strefy euro i do niej nienależących.

Na tę próbę czterech państw członkowskich, choć mało liczną, przypadało około jednej czwartej populacji i PKB unijnego.

Załącznik V

Kategorie rankingowe zastosowane przy ocenie stopnia realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów

Aby ocenić stopień realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów, Komisja korzysta z następujących kategorii:

  • Pełne wykonanie: państwo członkowskie przyjęło i wdrożyło środki, które stanowią odpowiednią realizację zaleceń dla tego kraju.
  • Znaczny postęp: państwo członkowskie przyjęło środki, z których większość wdrożono.
  • Pewien postęp: państwo członkowskie zapowiedziało lub przyjęło środki w celu realizacji zaleceń dla tego kraju. Środki te są obiecujące, lecz jeszcze nie wszystkie zostały wdrożone i nie we wszystkich przypadkach ich wdrożenie jest pewne.
  • Ograniczony postęp: państwo członkowskie zapowiedziało pewne środki służące realizacji zaleceń dla tego kraju, lecz środki te wydają się niewystarczające lub ich przyjęcie/wdrożenie jest obarczone ryzykiem.
  • Brak postępów: państwo członkowskie nie zapowiedziało ani nie przyjęło żadnych środków w celu realizacji zaleceń dla tego kraju.

Załącznik VI

Wyniki ankiety skierowanej do członków Komitetu Polityki Gospodarczej

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Załącznik VII

Wizyty w organach państw członkowskich i u innych podmiotów

  Najwyższy
organ kontroli
Przedstawi-cielstwo przy Unii Europejskiej Mini-sterstwo Finansów Rada polityki fiskalnej Bank centralny Mini-sterstwo Pracy Izba przemysłowo-handlowa Inne podmioty
Bułgaria Ministerstwo Edukacji i Nauki, IME, ABB
Francja   Sekretariat Generalny do Spraw Europejskich, MEDEF, CFDT, France Strategie, Conseil d’Analyse Economique, OFCE, Coe-Rexecode
Słowenia   IMAD, Slovenian Sovereign Holdings
Hiszpania     Gabinet gospodarczy prezydencji, Ministerstwo Gospodarki, CEOE, Cepyme, FEDEA, FROB

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Załącznik VIII

Jak zmieniała się klasyfikacja państw członkowskich w latach 2012-2017?

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Załącznik IX

Liczba i rodzaj szczegółowych ocen sytuacji

  2012-2017 %
Szczegółowe oceny sytuacji wskazujące na występowanie zakłóceń równowagi 80 88,9
Szczegółowe oceny sytuacji wskazujące na brak zakłóceń równowagi 10 11,1
Ogółem 90 100
      Rok 2
  2013-2017   Szczegółowa ocena sytuacji Brak szczegółowej oceny sytuacji
      Zakłócenia równowagi Nadmierne zakłócenia równowagi Brak zakłóceń równowagi Brak szczegółowej oceny sytuacji Program dostosowań gospodarczych
Rok 1 Szczegółowa ocena sytuacji Zakłócenia równowagi 39 5 7 0 1
Nadmierne zakłócenia równowagi 2 14 0 0 0
Brak zakłóceń równowagi 0 0 0 9 0
Brak szczegółowej oceny sytuacji Brak szczegółowej oceny sytuacji 3 0 3 39 0
Program dostosowań makroekonomicznych 2 2 0 0 12
Nowy kraj w UE 0 1 0 0 0
Ogółem 46 22 10 48 13

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Odpowiedzi Komisji

Streszczenie

V

Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej została wprowadzona w samym środku kryzysu gospodarczego i finansowego przypadającego na lata 2008–2009 w celu wzmocnienia nadzoru makroekonomicznego w UE w obszarach nieobjętych paktem stabilności i wzrostu.

Wydarzenia, które nastąpiły po kryzysie finansowym z lat 2008–2009, potwierdziły konieczność wzmocnienia nadzoru makroekonomicznego w aspektach wykraczających poza politykę budżetową. Aspekty makrofinansowe i makrostrukturalne prowadzące do nagromadzenia zarówno zewnętrznych (np. duże zaburzenia sald obrotów bieżących), jak i wewnętrznych zakłóceń równowagi (nadmierna akumulacja zadłużenia lub powstawanie baniek na rynku nieruchomości) okazały się kluczowymi czynnikami wywołującymi kryzysy w bilansie płatniczym i kryzysy zadłużeniowe oraz w niektórych przypadkach ujawniły potrzebę wsparcia finansowego.

Nadzór sprawowany w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej ma pomóc uniknąć akumulacji tendencji zagrażających stabilności lub podatności na zagrożenia, jak i zapewnić odpowiednią korektę istniejących zakłóceń równowagi. Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej została wprowadzona w okresie, w którym niektóre państwa członkowskie już doświadczały narastających zakłóceń równowagi. W związku z tym cele procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w pierwszych latach jej wdrażania obejmowały w szczególności monitorowanie korygowania zakłóceń równowagi i wydawanie zaleceń zmierzających do korekty ram polityki, aby zapewnić skuteczność i trwałość korekty przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów społecznych. Nadzór sprawowany w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej obejmował szeroki zakres obszarów polityki i został rozszerzony dzięki większemu nadzorowi gospodarczemu UE. Zalecenia w ramach części zapobiegawczej paktu stabilności i wzrostu, strategii „Europa 2020”, ogólnych wytycznych polityki gospodarczej, wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia i procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zostały zintegrowane w jednym pakiecie zaleceń Rady dla poszczególnych krajów i stanowią część wspólnego europejskiego semestru.

Chociaż cele nadzoru sprawowanego w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w pierwszych latach jej wdrażania miały głównie charakter korekcyjny, nigdy nie uruchomiono procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi. W odniesieniu do państw, w przypadku których stwierdzono nadmierne zakłócenia równowagi, Komisja nie zaleciła Radzie natychmiastowego uruchomienia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, lecz obrała za cel uzyskanie w pierwszej kolejności zobowiązań politycznych zgodnie ze zidentyfikowanymi wyzwaniami. Komisja wydała w tym celu bardziej szczegółowe i opatrzone terminami zalecenia dla poszczególnych krajów oraz zainicjowała intensywny proces szczegółowego monitorowania reakcji politycznej, nie wykluczając wszczęcia w późniejszym czasie procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi.

Jak wskazano w komunikacie w sprawie przeglądu procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w 2014 r., doświadczenia z pierwszych lat stosowania procedury sugerują, że pomogła ona podnieść poziom świadomości wyzwań i stworzyła podstawę do osiągnięcia porozumienia w obszarze reakcji politycznych. Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej była stosowana z uwzględnieniem gromadzonych doświadczeń i informacji zwrotnych. Jej stosowanie było wspierane przez ciągły dialog między Komisją a Radą, z uwzględnieniem dążenia do bardziej stabilnych praktyk. Ponadto dowody sugerują, że nadzór sprawowany w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej wiązał się z większym postępem we wdrażaniu zaleceń dotyczących polityki, chociaż w wielu przypadkach środki z zakresu polityki okazały się niewystarczające do zapewnienia satysfakcjonującego postępu na drodze do pokonania istniejących wyzwań. Przegląd z 2014 r. uwypuklił potrzebę zwiększenia przejrzystości komunikatu w sprawie wdrożenia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej oraz wprowadzenia w nim poprawek.

Skuteczne wdrożenie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej należy do priorytetów Komisji, jak wskazano w sprawozdaniu „Dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej” przedstawionym w czerwcu 2015 r. przez Jeana-Claude'a Junckera w ścisłej współpracy z Donaldem Tuskiem, Jeroenem Dijsselbloemem, Mario Draghim i Martinem Schultzem, a także w komunikacie Komisji w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej przedstawionym w październiku 2015 r.1. Skuteczna procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej będzie wymagać przede wszystkim przejrzystych i stabilnych ram, w których uzasadnienie decyzji podejmowanych w związku z tą procedurą będzie jasno przedstawione. Działania następcze w przypadku ujawnienia nadmiernych zakłóceń równowagi powinny przewidywać odpowiednie uruchomienie nadzoru, aby zapewnić zdecydowanie działania polityczne – zgodnie z wyzwaniami. W celu lepszego uwzględnienia kwestii istotnych z punktu widzenia strefy euro przy uruchamianiu procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, kwestie te zostały w większym stopniu uwzględnione w analizie i zaleceniach Komisji.

Na początku 2016 r. Komisja opublikowała kompendium na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej2. W kompendium przedstawiono uzasadnienie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, zilustrowano związane z nią aspekty prawne i proceduralne, omówiono zasady, kryteria i ramy analityczne stosowane przy jej wdrażaniu, a także dokonano przeglądu zastosowania procedury w praktyce. Kompendium na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej stanowi zatem zbiór informacji pozwalających zrozumieć, czym jest ta procedura, jak funkcjonuje i w jaki sposób jej stosowanie zmieniło się od chwili jej wprowadzenia. Publikacja ta ma za zadanie przyczynić się do wdrażania procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w sposób przejrzysty i zgodnie z komunikatem w sprawie przeglądu procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej wydanym w 2014 r. oraz z komunikatem Komisji w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej wydanym w październiku 2015 r. Kolejny krok w kierunku zwiększonej przejrzystości stanowi praktyka, stosowana w szczegółowych ocenach sytuacji od 2016 r., polegająca na umieszczaniu podsumowań ustaleń poczynionych w ramach szczegółowych ocen sytuacji w matrycach oceny na potrzeby procedury dotyczącej zakłóceń równowagi.

VI

Z dowodów wynika zasadniczo, że państwa objęte nadzorem sprawowanym w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej otrzymywały więcej zaleceń, które były do nich kierowane, i wykazywały wyższy poziom zgodności, niż miało to miejsce w przypadku zaleceń dla poszczególnych krajów niezwiązanych z tą procedurą. Ankieta przeprowadzona przez Europejski Trybunał Obrachunkowy wśród członków Komitetu Polityki Gospodarczej ujawniła, że jedynie około 10 % członków biorących w niej udział postrzega procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej jako nieskuteczną. W każdym przypadku oczekuje się, że państwa członkowskie wdrożą wszystkie skierowane do nich zalecenia, zarówno istotne, jak i nieistotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Komisja uważa, że zalecenia dla poszczególnych krajów, które są istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, zostały przygotowane w sposób odpowiadający celowi, jakim było podjęcie działań w związku ze zidentyfikowanymi zakłóceniami równowagi. Do tej opinii przychylają się także członkowie ankietowani przy użyciu kwestionariusza Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, chociaż istnieją dalsze możliwości poprawy komunikacji.

Zalecenia dla poszczególnych krajów dotyczące finansów publicznych w kontekście paktu stabilności i wzrostu zostały wskazane jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w przypadku państw, w których do identyfikacji zakłóceń równowagi przyczynia się wysoki dług publiczny, lub państw, w których zmniejszenie deficytu budżetowego przyczynia się do korekty dużego deficytu na rachunku obrotów bieżących zidentyfikowanego jako część zakłóceń równowagi. W szczegółowych ocenach sytuacji państw członkowskich, które posiadają nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, dokonano analizy powiązań między szeregiem środków polityki budżetowej a pozycją zewnętrzną. W przypadku tych państw wiele środków o charakterze budżetowym, które wynikają z zaleceń dla poszczególnych krajów i potencjalnie przyczyniają się do rozwiązania kwestii dużych nadwyżek, zostało wskazanych jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Stwierdzenie, że istnieją niespójności między zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej a zaleceniami dla strefy euro, wynika z faktu, że potrzeba spójności między zaleceniami dla strefy euro a zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście tej procedury dotyczy tylko tych państw, w odniesieniu do których istnieje istotne zalecenie dla strefy euro, a które zarazem otrzymują zalecenia istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Nie wszystkie zalecenia dla strefy euro są istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, ponieważ ich zakres jest szerszy. Nie wszystkie państwa otrzymują zalecenia istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, ponieważ niektóre państwa nie są objęte nadzorem w ramach tej procedury. Nie wszystkie państwa otrzymują zalecenia wynikające z zaleceń dla strefy euro, ponieważ w niektórych państwach nie występują odnośne wyzwania lub potrzeba realizowania szczególnych polityk lub istnieją ograniczenia uzasadniające brak zaleceń dla poszczególnych krajów.

VII

Włączenie szczegółowych ocen sytuacji do sprawozdań krajowych pozwoliło ograniczyć duplikowanie informacji bez uszczerbku dla jasności ocen. Dzięki temu osiągnięto większą interakcję z państwami członkowskimi i właściwymi zainteresowanymi stronami, podnosząc poziom zrozumienia wyzwań i działań dostosowawczych oraz zwiększając poczucie odpowiedzialność za ich przeprowadzenie.

Szczegółowe oceny sytuacji zawierają dowody i argumenty leżące u podstaw decyzji w sprawie kategoryzacji zakłóceń równowagi w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Wnioski ze szczegółowych ocen sytuacji nie są zawarte w tychże ocenach, lecz w komunikacie Komisji dołączanym do ocen. Jest to uzasadnione, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem wnioski ze szczegółowych ocen sytuacji muszą uwzględniać ogólny kontekst, aspekty systemowe oraz współzależności między państwami i w związku z tym muszą być oparte na całościowej lekturze pakietu szczegółowych ocen sytuacji.

Komisja nie podziela opinii, że proces decyzyjny osłabił procedurę dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Komisja (tzn. kolegium komisarzy i służby Komisji) działa jako całość przy podejmowaniu decyzji w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, a rozporządzenie stawia wymagania w odniesieniu do Komisji jako całości.

Jeżeli chodzi o decyzje podejmowane w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, tak samo jak w przypadku innych decyzji komisarzom bezpośrednio doradzają podległe służby oraz pośrednio inne służby Komisji – przez innych komisarzy i ich gabinety. Kolegium może skorzystać ze swojej prerogatywy do niezastosowania się do wskazówek służb, ponieważ nie jest ono prawnie zobowiązane do przestrzegania takich wskazówek i nie musi wówczas przedstawiać uzasadnienia.

VIII

Komisja nie jest zobowiązana do wydania zalecenia w sprawie uruchomienia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi w przypadku państw, w których stwierdzono nadmierne zakłócenia równowagi.

IX

Tabela wskaźników powinna być oparta na zmiennych obejmujących dane wysokiej jakości. Z tego powodu nie bierze się pod uwagę prognoz i danych wstępnych.

Aby uniknąć przedstawiania zjawisk o charakterze zasadniczo przejściowym, kilka zmiennych, które wykazują szczególny poziom zmienności w tabeli wskaźników stanowiącej część sprawozdania przedkładanego w ramach mechanizmu ostrzegania, prezentowana jest w formie uśrednionych wartości z okresów trzyletnich.

Sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania stanowi punkt wyjścia do dokonania oceny ewolucji zmiennych wymagających uważniejszego monitorowania w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, w ramach szczegółowych ocen sytuacji. Sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania nie jest pomyślane jako system wczesnego ostrzegania, co jest zgodne z faktem, że wskaźniki, które to sprawozdanie obejmuje, nie są oparte na najbardziej aktualnych danych wstępnych czy prognozach.

a)

Zobacz odpowiedzi Komisji na wnioski i zalecenia poniżej.

Wprowadzenie

04

Podstawa prawna w przypadku procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej obejmuje rozporządzenie (UE) nr 1176/2011 w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania, a także rozporządzenie (UE) nr 1174/2011 w sprawie środków egzekwowania korekty nadmiernych zakłóceń równowagi makroekonomicznej w strefie euro, które zostały przyjęte na mocy postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (zwanego dalej „Traktatem” lub „TFUE”) odnoszących się do koordynacji polityki gospodarczej (art. 121 i 136 TFUE). W rozporządzeniu (UE) nr 1176/2011 określono procedurę, natomiast w rozporządzeniu (UE) nr 1174/2011 zawarto szczegóły dotyczące mechanizmu egzekwowania w oparciu o sankcje pieniężne mającego zastosowanie tylko do państw członkowskich strefy euro.

08

Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej ma na celu wzmocnienie zarządzania gospodarczego w UE w dziedzinie stabilności makrofinansowej wykraczającej poza nadzór budżetowy przez uwzględnienie ram umożliwiających zapobieganie nadmiernym zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i wspierających państwa członkowskie, których problem dotyczy, w podejmowaniu działań naprawczych, zanim rozbieżności się utrwalą.

Główne uzasadnienie mandatu do sprawowania ponadnarodowego nadzoru opiera się na fakcie, że zakłócenia równowagi makroekonomicznej w jednym państwie członkowskim mają znaczenie także dla innych państw członkowskich. Wynika to nie tylko z tego, że na obszarach gospodarczych o wysokim stopniu integracji wydarzenia gospodarcze w jednym państwie członkowskim wywołują skutki w innych państwach, lecz również z faktu, że zakłócenia równowagi makroekonomicznej, które nie są korygowane, mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie unii walutowej, a także instytucji UE i jej wspólnych polityk, np. w zakresie jednolitego rynku. Z tego powodu w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej ocena zakłóceń równowagi jest dokonywana nie tylko z perspektywy krajowej, lecz również z punktu widzenia implikacji dla strefy euro i UE zgodnie z wymogami rozporządzenia w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

10

Część zapobiegawcza paktu stabilności i wzrostu ma służyć wprowadzaniu w życie środków zapobiegających naruszeniom kryteriów fiskalnych z Maastricht, natomiast celem części naprawczej jest zapewnienie szybkiej korekty już po wystąpieniu naruszeń i zidentyfikowaniu nadmiernego deficytu. Dlatego część zapobiegawcza wykracza poza główne wymogi dotyczące deficytu nominalnego i zadłużenia. W przypadku powtórnego naruszenia wymogów procedury w stosunku do państw członkowskich strefy euro przewidziane są sankcje służące do egzekwowania części naprawczej paktu stabilności i wzrostu.

W przypadku procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zarówno działania zapobiegawcze, jak i naprawcze mają na celu zapobieganie zakłóceniom równowagi i ich korektę. Działania naprawcze dotyczą zakłóceń równowagi o wyższym natężeniu, a ich egzekwowanie w przypadku powtarzających się naruszeń wymogów procedury przez państwa członkowskie strefy euro może obejmować sankcje.

Rozporządzenie (UE) nr 1176/2011 oraz część zapobiegawcza paktu stabilności i wzrostu mają tę samą podstawę prawną wynikającą z Traktatu (art. 121 i 136 TFUE). Podstawą części naprawczej paktu stabilności i wzrostu wynikającą z Traktatu jest art. 126 TFUE.

Strategia „Europa 2020” nie stanowi procedury nadzoru porównywalnej z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej czy paktem stabilności i wzrostu. Strategia ta obejmuje działania i cele UE, a także zintegrowane stosowanie procedur nadzoru. Nadzór jest stosowany nie tylko w ramach paktu stabilności i wzrostu oraz procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, lecz także w ramach ogólnych wytycznych polityki gospodarczej (w oparciu o art. 121 TFUE stanowiący także podstawę procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej) oraz wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia (w oparciu o art. 148 TFUE).

Uwagi

29

Klasyfikacja zakłóceń równowagi charakteryzuje się pewnym stopniem stabilności, ponieważ korekta zakłóceń równowagi może trwać kilka lat, co dotyczy zwłaszcza zakłóceń równowagi związanych z wysokimi poziomami zadłużenia, choć nie tylko ich.

33

Cytowany dokument Parlamentu (Wdrożenie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej – sytuacja na czerwiec 2017 r. – PE 497.739) nie zawiera ogólnej negatywnej oceny wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów mających związek z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej od 2012 r. i nie stwierdza się w nim, że stopień wdrożenia jest niezmiennie niski. W dokumencie tym znalazł się następujący fragment odnoszący się do wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów mających związek z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej. „Od 2014 r. wzrasta liczba zaleceń, które nie zostały w ogóle wdrożone albo zostały wdrożone w bardzo ograniczonym zakresie.”

Na wykresie 4 pokazano, że udział zaleceń „wdrożonych w całości lub w znacznym stopniu” oraz „wdrożonych w pewnym stopniu” wynosił w latach 2013, 2015 i 2016 ponad 50 %.

Nie jest jasne, jaki punkt odniesienia lub jaką wartość oczekiwaną przyjęto na potwierdzenie tego stwierdzenia. Możliwym punktem odniesienia jest zgodność z zaleceniami dla poszczególnych krajów niemającymi związku z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Dostępne dowody wskazują, że wdrażanie zaleceń dla poszczególnych krajów znajduje się zasadniczo na bardziej zaawansowanym poziomie w przypadku tych zaleceń, które mają związek z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej (zob. np. kompendium na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej).

Innym możliwym punktem odniesienia jest postrzeganie w państwach członkowskich stopnia skuteczności zaleceń dla poszczególnych krajów przez pryzmat ich zdolności do uruchamiania środków z zakresu polityki. Kwestionariusz skierowany przez Europejski Trybunał Obrachunkowy do członków Komitetu Polityki Gospodarczej pokazuje, że jedynie około 10 % respondentów postrzega nadzór sprawowany w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej jako nieskuteczny.

Państwa członkowskie objęte procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej otrzymały również zasadniczo większą liczbę skierowanych do siebie zaleceń niż inne państwa członkowskie.

34

Zobacz odpowiedź Komisji do pkt VI.

35

W odniesieniu do tytułu poprzedzającego pkt 35 Komisja zwraca uwagę, że powiązanie między zakłóceniami równowagi a zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej jest zapewnione. Zobacz odpowiedzi Komisji do tego punktu, pkt VI i ramki 1.

Wszystkie zalecenia dla poszczególnych krajów zawierają również takie zalecenia, które mają na celu wyeliminowanie zakłóceń równowagi. W zależności od faktycznej treści zaleceń dla poszczególnych krajów w aspekcie konkretnych zalecanych środków, w motywach dokumentów prawnych prezentujących zalecenia dla poszczególnych krajów wskazuje się, które spośród zaleceń są istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Zgodnie z przyjętą praktyką jako istotne w kontekście procedury wskazuje się te zalecenia dla poszczególnych krajów, które zawierają jakiekolwiek środki specjalnie ukierunkowane na korektę zidentyfikowanych zakłóceń równowagi w krajach objętych nadzorem sprawowanym zgodnie z procedurą. Od chwili wejścia w życie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej praktyka Komisji i Rady polega na podkreślaniu w motywach poprzedzających zalecenia dla poszczególnych krajów tych zaleceń, które są w pełni albo częściowo istotne w kontekście tej procedury.

W niektórych przypadkach zakłócenia równowagi mogą być eliminowane za pomocą szerokiego spektrum polityk. Przykładowo poprawa konkurencyjności może wymagać polityk zmierzających do poprawy wydajności pracy, poprawy efektywności produkcji energii i redukcji kosztów energii, zapobiegania nadmiernemu wzrostowi kosztów pracy itd. W związku z tym może się zdarzyć, że jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej wskazywane są wszystkie zalecenia dla poszczególnych krajów dotyczące np. szkoleń, energii lub kształtowania płac, mimo że zalecenia te same w sobie pełnią ważną rolę wykraczającą poza rozwiązywanie wyzwań związanych z procedurą. Wskazania takie wynikają z bezpośrednich lub pośrednich powiązań z głębiej zakorzenionymi wyzwaniami objętymi zakresem procedury, nie zawsze wyraźnie widocznymi.

Ogólnie rzecz biorąc już w 2016 r. tylko dla około 10 % ankietowanych członków Komitetu Polityki Gospodarczej było niejasne, które zalecenia dla poszczególnych krajów mają związek z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej, podczas gdy pozostałych 90 % członków uważało tę kwestię za całkowicie lub częściowo jasną.

37

Przykłady z ramki 1 nie potwierdzają w odpowiedni sposób tej uwagi z powodów określonych poniżej.

Ramka 1

Pierwszy punktor, dotyczący zaleceń skierowanych do Francji: można uznać, że elementy takie jak staże i szkolenia odgrywają rolę w budowaniu kwalifikacji siły roboczej, co przyczynia się do konkurencyjności, która dla Francji stanowi wyzwanie mające związek z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Drugi punktor, dotyczący zaleceń skierowanych do Słowenii: o presji, jaką starzenie się społeczeństwa wywiera na długoterminową stabilność systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej Słowenii, wspomniano w streszczeniu sprawozdania krajowego.

Trzeci punktor, dotyczący zaleceń skierowanych do Bułgarii: przyczyną znacznego pogorszenia się sytuacji budżetowej w 2014 r. były zawirowania w bułgarskim sektorze bankowym latem 2014 r. i związane z nim wsparcie udzielone z budżetu publicznego. W 2015 r. istniało wyraźne ryzyko, że konieczne będzie podjęcie dalszych środków w celu wsparcia tego sektora. Powiązanie pomiędzy sytuacją budżetową a sytuacją sektora finansowego, a także wielkie wyzwanie dla rządu dotyczące finansów wyjaśniono w rozdziale 1 sprawozdania krajowego za 2015 r. (strony 8–9), gdzie znalazło się także odesłanie do sekcji poświęconej szczegółowej ocenie sytuacji (rozdział 2, ustępy 2.1 i 2.2).

System zarządu walutą w Bułgarii skutecznie sprawia, że rząd jest jedynym pożyczkodawcą ostatniej instancji. Z tego powodu wszystkie koszty dotyczące zapewnienia płynności i kapitału dla sektora bankowego, w tym systemu gwarancji depozytów, musiały być poniesione przez rząd. Sprawia to, że zalecenia o charakterze budżetowym dla poszczególnych krajów są także niezwykle istotne w kontekście stabilności makrofinansowej oraz procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Władze bułgarskie stwierdziły również występowanie zagrożeń dla stabilności makrofinansowej. W 2016 r. rząd zaciągnął nowe zobowiązania finansowe i utworzył w budżecie rezerwy na zaciągnięcie nadzwyczajnych zobowiązań finansowych na wypadek konieczności wsparcia sektora finansowego. Powyższe jasno dowodzi, że rząd zdawał sobie sprawę z odnośnych zagrożeń, a także pokazuje zasadność powiązania tej kwestii ze stabilnością makrofinansową.

Z tych wszystkich powodów zalecenia nr 1 z 2015 i 2016 r. zostały uznane za istotne z punktu widzenia procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Czwarty punktor, dotyczący zaleceń skierowanych do Hiszpanii: w motywie (17) wspomnianych zaleceń dla tego kraju z 2016 r. stwierdza się, że „wysoce zdecentralizowany system [hiszpańskiej administracji] wymaga ściślejszej koordynacji między poszczególnymi organami administracji publicznej w celu redukcji kosztów i zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.”. W dalszej części sprawozdanie krajowe zawiera wyjaśnienie, że sprawniejsza administracja publiczna może przyczynić się do stabilności finansów publicznych, a tym samym do eliminowania zakłócenia równowagi, jakim jest wysokie zadłużenie, oraz do redukcji obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw, co z kolei przekłada się na poprawę konkurencyjności i (łącznej) produktywności (czynników produkcji) (s. 78).

Jeżeli chodzi o zalecenia dla tego kraju z 2015 r., reforma sektora banków oszczędnościowych została omówiona w sprawozdaniu z nadzoru po zakończeniu programu, przedstawionym wiosną 2015 r. (s. 17–20).

W przypadku Hiszpanii monitorowanie zgodnie z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej było także skoordynowane z nadzorem po zakończeniu programu, szczególnie w zakresie odnoszącym się do sektora finansowego. Jest to kolejny powód, dla którego zalecenia dla poszczególnych krajów nie są ograniczone do kwestii objętych szczegółowymi ocenami sytuacji, ale dotyczą również np. kwestii objętych sprawozdaniem w sprawie nadzoru po zakończeniu programu (zob. Occasional Paper 193, maj 2014 r., rozdział 4 dotyczący reformy sektora finansowego).

38

Jeżeli jakaś cześć zaleceń dla poszczególnych krajów jest istotna w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, całość tych zaleceń klasyfikuje się jako istotną w kontekście tej procedury. Wspomniane kryterium ostrożnościowe zostało przyjęte ze względu na jego obiektywny charakter. Niemniej monitorowanie i ocena zgodności dotyczą tylko części istotnej z punktu widzenia procedury i podejście to było stosowane w spójny sposób.

39

Zmniejszenie liczby zaleceń dla poszczególnych krajów odzwierciedla także ewolucję zakłóceń równowagi i wynikające stąd implikacje dotyczące potrzeby zastosowania środków w ramach polityki.

Liczba zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej spadła w mniejszym stopniu, niż miało to miejsce w przypadku zaleceń nieistotnych w kontekście tej procedury. Zobacz dane liczbowe za lata 2015 i 2016 w ostatnich wierszach tabeli 1.

41

Zobacz również odpowiedź Komisji do pkt 35.

42

Chociaż zrezygnowano z części „Wyzwania w zakresie polityki”, dodana w 2016 r. matryca oceny na potrzeby procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej pozwoliła na stworzenie powiązania między aktualną sytuacją, korektą zakłóceń równowagi, postępem w zakresie polityki i lukami w zakresie polityki.

43

Od czasu wydania komunikatu w październiku 2015 r. poczyniono ważny krok polegający na uwzględnianiu od 2016 r. matrycy oceny na potrzeby procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej w przygotowywanych sprawozdaniach krajowych.

44

Komisja nie prowadzi systematycznie oceny wpływu zaleceń dla poszczególnych krajów w kategoriach liczbowych z kilku powodów, w szczególności:

  • Skutki wprowadzanych środków zależą także od konkretnego sposobu, w jaki państwa członkowskie postanowią wdrożyć skierowane do nich zalecenia i się do nich zastosować. Zalecenia te pozostawiają państwom członkowskim swobodę decydowania o tym, jak postępować, aby się do nich zastosować.
  • Na relację pomiędzy instrumentami polityki i zakłóceniami równowagi mogą wpływać rozmaite czynniki, więc osoby odpowiedzialne za wyznaczanie kierunków polityki nie zawsze są w stanie łatwo kontrolować rezultaty.
  • Wyczerpujące oceny skutków ex ante są obarczone znaczną niepewnością i zależą od założeń, w tym dotyczących zmian zachowania innych podmiotów oraz zainteresowanych stron. Z tego samego powodu zalecenia innych, porównywalnych instytucji międzynarodowych nie są systematycznie opierane na ocenach ilościowych.
  • Niektóre zalecenia dla poszczególnych krajów nie dają się ująć w kategoriach liczbowych, ponieważ nie da się ich przełożyć na zmiany parametrów w dostępnych modelach (na przykład reformy usprawniające zarządzanie). Pełna ocena pakietu zaleceń dla poszczególnych krajów mogłaby zatem być niekompletna lub źle wyważona, jako że mogłaby nie obejmować wszystkich zaleceń, lecz jedynie te, które dają się ująć w kategoriach liczbowych.

W pewnych przypadkach niektóre spośród możliwych środków przedstawiono jednak w ujęciu liczbowym i Komisja stara się stosować takie rozwiązania zawsze, kiedy jest to wykonalne.

46

Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie ma sprzeczności między zaleceniami budżetowymi a innymi zaleceniami, które mają wpływ budżetowy, ponieważ zalecenia budżetowe nie są formułowane w sposób wykluczający zmianę struktury wydatków i dochodów zgodnie z innymi zaleceniami dla danego kraju.

48

Niektóre zalecenia dla strefy euro odnoszą się do obszarów wykraczających poza zakres procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Nie wszystkie państwa członkowskie otrzymują zalecenia istotne w kontekście tej procedury. Pewne zalecenia dla strefy euro nie dotyczą bezpośrednio wszystkich państw członkowskich, ponieważ zidentyfikowane wyzwania nie występują w równym stopniu we wszystkich państwach członkowskich strefy euro. Potrzeba zapewnienia spójności między zaleceniami dla strefy euro a zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej odnosi się tylko do tych państw członkowskich, których dotyczą zalecenia dla strefy euro istotne z perspektywy kwestii związanych z tą procedurą i które otrzymują jednocześnie zalecenie istotne z punktu widzenia procedury i obejmujące ten sam obszar.

49

Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej nie może być wykorzystywana do wydawania zaleceń w zakresie polityki budżetowej erga omnes. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zalecenia mające związek z tą procedurą mogą być wydawane tylko w odniesieniu do państw członkowskich, w których stwierdzono zakłócenia równowagi. Zalecenia związane z procedurą mogą uwzględniać środki polityki budżetowej, jeżeli mają one znaczenie dla osiągnięcia celu, jakim jest zaradzenie zakłóceniom równowagi stwierdzonym w danym państwie członkowskim.

50

Uwagi te nie są istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

51

Odpowiedniość ram czasowych można oceniać jedynie w odniesieniu do dokładnych wymagań przewidzianych w zaleceniach dla poszczególnych krajów. Należy w sposób należyty uwzględnić także ewentualną pilną potrzebę działania w celu osiągnięcia zgodności z zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury.

Brzmienie i sposób ukierunkowania zaleceń dla poszczególnych krajów mogą zmieniać się z roku na rok, co ma na celu uwzględnienie najnowszych zmian dotyczących kwestii, które pozostają istotne w kontekście stabilności makroekonomicznej. Ponadto może się zdarzyć, że niektóre środki zostały wprowadzone w stopniu niewystarczającym, aby zaradzić istniejącym zakłóceniom równowagi.

54

W odniesieniu do tytułu poprzedzającego pkt 54 Komisja zwraca uwagę, że zestaw kategorii w ostatnich latach pozostawał stabilny. Zobacz odpowiedź Komisji do pkt 55.

55

Zestaw sześciu kategorii pozostawał niezmieniony w latach 2013–2015. Zmiana ich brzmienia w latach 2013–2014 dotyczyła jedynie faktu, że poczynając od 2014 r. praktyka szczególnego monitorowania, wprowadzona w 2013 r. wkrótce po wyciągnięciu wniosków ze szczegółowej oceny sytuacji i od razu zastosowana, została uwzględniona w kategoryzacji zakłóceń równowagi.

56

Identyfikacja nadmiernych zakłóceń równowagi nie pokrywa się z uruchomieniem procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi.

Ramka 3

Art. 1 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 określa „szczegółowe przepisy w zakresie wykrywania zakłóceń równowagi makroekonomicznej w Unii, jak również zapobiegania nadmiernym zakłóceniom równowagi makroekonomicznej oraz ich korygowania”. Jak wyjaśniono w motywie 9 rozporządzenia, „procedurę nadzoru wielostronnego, o której mowa w art. 121 ust. 3 i 4 TFUE”, mają uzupełnić ustanowione w tym celu przepisy szczególne.

Biorąc pod uwagę cel rozporządzenia, odbieranie Komisji swobody decyzyjnej przysługującej jej na mocy prawa pierwotnego w postaci art. 121 ust. 4 TFUE nie leży w gestii Parlamentu i Rady jako współprawodawców przyjmujących prawo wtórne w formie rozporządzenia.

Art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 nie ustanawia nowych uprawnień ani procedury. Określono w nim warunki, w jakich przyznane już na mocy Traktatu uprawnienia (art. 121 ust. 4 TFUE lub procedura wielostronnego nadzoru) mają być wykonywane w szczególnych ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Komisja nie jest zatem zobowiązana do wszczęcia procedury po zaistnieniu określonych warunków, gdyż na mocy art. 121 ust. 4 TFUE nienaruszone pozostaje wyłączne prawo inicjatywy Komisji, gwarantowane skądinąd przez Traktaty. Komisja zachowuje przynależną jej swobodę wszczynania bądź niewszczynania procedury. Akt prawa wtórnego nie mógłby pozbawić Komisji tej swobody decydowania przewidzianej przez Traktaty. Motyw 22 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 – który stanowi, że „w przypadku stwierdzenia poważnych zakłóceń równowagi makroekonomicznej […] należy wszcząć procedurę dotyczącą nadmiernego zakłócenia równowagi […]” – trzeba odczytywać mając na uwadze powyższe tło. Nie wprowadza się w nim obowiązku przedstawienia przez Komisję zalecenia, lecz wyraża postulat polityczny współprawodawcy, aby postępować w określony sposób.

58

Wnioski ze szczegółowej oceny sytuacji zostały zawarte w komunikacie z następujących powodów:

Po pierwsze trzeba zapewnić spójność klasyfikacji stosowanej w przypadku poszczególnych państw członkowskich, w związku z czym szczegółowa ocena sytuacji nie może być odczytywana oddzielnie.

Po drugie kategoryzacja w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej musi uwzględniać aspekty systemowe, w tym skutki uboczne i ogólny kontekst (zob. art. 5 ust. 2 rozporządzenia nr 1176/2011 i kompendium na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, s. 48). Ocena taka jest oparta na lekturze całego pakietu szczegółowych ocen sytuacji i na istotnych informacjach.

Po trzecie zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia nr 1176/2011 należy uwzględnić, elementy szczegółowo określone w pierwszym zdaniu jego przepisu, ale się do nich nie ograniczać. Wymagane jest, aby Komisja brała pod uwagę szereg innych czynników, które są także określone w art. 5 ust. 2 (istotne zmiany sytuacji gospodarczej w Unii i w strefie euro; przyczyny zakłóceń równowagi; istniejącą sytuację gospodarczą; zalecenia lub wezwania Rady w ramach paktu stabilności i wzrostu oraz europejskiego semestru; zamierzenia ocenianego państwa członkowskiego). Ponadto wybór współprawodawców polegający na użyciu w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 2 słowa „obejmuje” (w przeciwieństwie do np. sformułowania „składa się z”) pokazuje, że Komisja ma prawo do wzięcia pod uwagę innych elementów. Nie ma wymogu, aby ocena zakłóceń równowagi na daną chwilę uwzględniała tylko informacje zawarte w najnowszej szczegółowej ocenie sytuacji, jako że istotne informacje mogą być dostępne w innych dokumentach (np. wcześniejszych szczegółowych ocenach sytuacji, w sprawozdaniu przedkładanym w ramach mechanizmu ostrzegania, w prognozach).

a)

W przypadku Bułgarii zastosowanie wspomnianych kategorii miało charakter zapobiegawczy; dokonano tego z myślą o art. 2 ust. 1 rozporządzenia nr 1176/2011, tzn. o: „rozwoju sytuacji […], która ma lub może mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki państwa członkowskiego” (kursywa Komisji). Jeżeli podejmowane są (pewne) działania mające na celu realizację zaleceń Komisji, jest wynikiem naturalnym i pożądanym, że ryzyko, na które wskazywano, nie zmaterializowało się, co odzwierciedla dokładnie sposób, w jaki działa proces zapobiegawczy.

Nieprzywrócenie zaufania do systemu bankowego i nieograniczenie wycofywania depozytów w czerwcu 2014 r. spowodowałoby nasilenie kryzysu płynności, który mógłby przekształcić się w kryzys wypłacalności. Niewykrycie przez organ nadzorczy znaczących problemów w czwartym największym banku w państwie wskazywało na braki w praktykach nadzorczych sektora finansowego i niedostrzeganie ryzyka wynikającego z koncentracji. Podczas gdy bezpośrednie zagrożenia ustąpiły w 2015 r., w chwili publikacji szczegółowej oceny sytuacji nie podjęto jeszcze działań w celu usunięcia leżących u ich podstaw przyczyn. Zastosowanie kategorii „nadmierne zakłócenia równowagi” uznano za niezbędne, aby skłonić władze bułgarskie do podjęcia zdecydowanych działań w celu wyeliminowania przyczyn problemów i zminimalizowania prawdopodobieństwa powtórzenia się takich sytuacji w przyszłości.

O pogorszeniu ogólnej stabilności makrofinansowej świadczy także gwałtowny wzrost deficytu budżetowego w wyniku wsparcia udzielonego przez rząd sektorowi finansowemu oraz jeszcze gwałtowniejszy wzrost długu publicznego wynikający z konieczności zapewnienia finansowania na potrzeby możliwych dalszych środków na rzecz sektora finansowego. Związane z tą sytuacją obniżenie oceny wiarygodności kredytowej, pociągające zazwyczaj za sobą wyższe koszty finansowania, stanowiło dalsze potwierdzenie istnienia znaczących słabości i zagrożeń.

Do tego samego wniosku doszedł Międzynarodowy Fundusz Walutowy (sprawozdanie z oceny w ramach art. IV): upadek Korporacyjnego Banku Handlowego (KTB) zeszłego lata ujawnił braki w bułgarskich ramach nadzoru i zarządzania kryzysowego, uwydatniając jednocześnie powiązanie między ryzykiem finansowym a ryzykiem budżetowym w ramach zarządu walutą. Wymagane są zdecydowane działania w celu poprawy nadzoru w sektorze finansowym i zapewnienia zaufania do systemu bankowego.

b)

W odniesieniu do kategorii zastosowanej w przypadku Francji procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej została zintensyfikowana w 2015 r. z powodu niewystarczających działań politycznych. Jak wskazano w szczegółowej ocenie sytuacji, spotęgowało to zagrożenia wynikające z pogorszenia się zarówno konkurencyjności kosztowej, jak i pozacenowej, połączonej z niską rentownością przedsiębiorstw, a także zagrożenia związane z wysokim, rosnącym zadłużeniem Francji przy niskim wzroście gospodarczym i niskiej inflacji.

Ryzyko systemowe dla strefy euro było kolejnym czynnikiem prowadzącym do zmiany kategoryzacji do poziomu „nadmierne zakłócenia równowagi”, zważywszy na silne powiązania handlowe i finansowe francuskiej gospodarki z innymi państwami członkowskimi.

Biorąc to wszystko pod uwagę, decyzja nie była oparta wyłącznie na kwestiach dotyczących finansów publicznych. Przeciwnie, uwzględniała ona szerszą ocenę wyników i perspektyw gospodarczych tego państwa, podjęte działania polityczne, a także zagrożenia dla innych państw strefy euro.

c)

w okresie od marca do listopada 2016 r. nie nastąpił wyraźny wzrost ryzyka, w związku z czym nie było potrzeby rewizji szczegółowej oceny sytuacji z marca 2016 r. stwierdzającej, że w Zjednoczonym Królestwie nie występują zakłócenia równowagi.

60

Moment publikacji komunikatu podsumowującego nie ma związku ze spójnością kategoryzacji zakłóceń równowagi z treścią szczegółowych ocen sytuacji.

61

W odniesieniu do tytułu poprzedzającego pkt 61 Komisja zwraca uwagę, że proces decyzyjny Komisji opiera się na dużej ilości pracy analitycznej i technicznej wykonywanej przez służby Komisji. Kolegium komisarzy i służby działają jako całość. Praca analityczna i techniczna stanowi integralną część ostatecznych decyzji. Potwierdzeniem tego jest fakt, że ponad 70 % państw członkowskich uważa, że klasyfikacja w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej jest „dokładna” lub „częściowo dokładna” (zob. wykres f w ankiecie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zamieszczonej w Załączniku VI).

Ponadto 94,7 % państw członkowskich uważa, że ogólna jakość sprawozdań krajowych / szczegółowych ocen sytuacji jest przynajmniej na tym samym poziomie co jakość sprawozdań technicznych publikowanych przez inne instytucje międzynarodowe (np. MFW, OECD), podczas gdy 26,3 % państw członkowskich uważa, że jest ona nawet na wyższym poziomie (zob. wykres u w ankiecie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zamieszczonej w Załączniku VI). W rozporządzeniu określono wymagania dla Komisji jako całości, a w przedmiotowej kontroli Komisja jest podmiotem kontrolowanym.

Kolegium komisarzy i służby działają jako całość. Komisarzom doradzają bezpośrednio podległe im służby oraz pośrednio inne służby Komisji poprzez innych komisarzy i ich gabinety. Kolegium posiada prerogatywę do niestosowania się do wskazówek służb, nie jest prawnie zobowiązane do przestrzegania takich wskazówek i nie musi przedstawiać w tym zakresie uzasadnienia.

Oprócz wskazówek służb dotyczących konkretnej kwestii kolegium może dodatkowo wziąć pod uwagę inne elementy, które w niektórych przypadkach mogą być dostępne dopiero po przeprowadzeniu analiz.

Zasadniczo fakt, że ocena jest podejmowana także przez członków Komisji Europejskiej, a nie tylko przez odpowiednie służby, niekoniecznie wskazuje, że procedury są upolitycznione, ale że komisarze i ich gabinety wnoszą swój wkład w ocenę merytoryczną, uzupełniając w niektórych przypadkach ocenę przeprowadzaną przez służby.

64

Komisja inaczej ocenia tę kwestię. W komunikacie Komisji w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej z października 2015 r. stwierdzono, że „Komisja zapewni odpowiednie działania następcze w przypadku ujawnienia nadmiernych zakłóceń równowagi. Działania te będą wymagać dokonania oceny ekonomicznej oraz aktywnej współpracy z państwami członkowskimi, tak aby wprowadzane rozwiązania były dopasowane do ich indywidualnej sytuacji, a państwa członkowskie czuły się odpowiedzialne za wprowadzane reformy. Komisja unormuje istniejące kategorie, sprecyzuje kryteria, którymi kieruje się przy podejmowaniu decyzji, oraz będzie bardziej szczegółowo objaśniać, jaki jest związek między danego rodzaju zaburzeniami równowagi a działaniami postulowanymi w zaleceniach dla poszczególnych krajów. […] Procedura dotycząca nadmiernych zakłóceń równowagi może zostać otwarta w przypadku niedostatecznego zaangażowania w reformy i braku rzeczywistych postępów w ich realizacji; będzie ona również stosowana w przypadku poważnych zakłóceń równowagi makroekonomicznej zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu unii gospodarczej i walutowej, takich jak te, które doprowadziły do kryzysu. Komisja będzie się również zwracać do Rady o większe zaangażowanie w proces szczególnego monitorowania krajów, które wykazują nadmierne zakłócenia równowagi, ale nie zostały objęte procedurą dotyczącą nadmiernych zakłóceń równowagi.”3.

Od czasu publikacji komunikatu w październiku 2015 r. Komisja wypełniła poczynione w nim zobowiązania. Wdrażanie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej stało się bardziej przejrzyste, co spotkało się pozytywnym odbiorem ze strony państw członkowskich.

Od czasu komunikatu opublikowanego w październiku 2015 r. nie wszczęto żadnej procedury dotyczącej nadmiernych zakłóceń równowagi, co jest uzasadnione tym, że w większości państw członkowskich zmniejszyło się natężenie zakłóceń równowagi.

66

Proces decyzyjny Komisji w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej przebiega z pełnym poszanowaniem przepisów wewnętrznych Komisji.

a)

Uwaga ta nie wydaje się trafna, ponieważ nie odnosi się do procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej i brak jest związku między kwestiami proceduralnymi, na które zwraca uwagę Europejski Trybunał Obrachunkowy, a istotą ostatecznych decyzji. Ponadto klasyfikacje wiążą się z dyskusjami między poszczególnymi komisarzami a ich gabinetami, które odbywają się drogą telefoniczną, podczas spotkań, a także za pomocą innych środków komunikacji werbalnej. Pilna konieczność, wydźwięk polityczny i potencjalna wrażliwość rynku nie uzasadniają ścisłego prowadzenia szczegółowych protokołów każdej dyskusji między różnymi stronami w przypadku każdego państwa członkowskiego, dla którego przeprowadzono szczegółową ocenę sytuacji.

Zobacz również odpowiedzi Komisji do pkt 61–62.

b)

Regulamin wewnętrzny przewidujący, że dokumenty powinny być dostarczane na pewną liczbę dni przed posiedzeniem kolegium, powinien zapewnić odpowiednie przygotowanie członków Komisji i ich zaangażowanie w podejmowanie decyzji. Regulamin ten został stworzony w wyłącznym interesie członków kolegium. Oznacza to, że członkowie mogą od niego odstąpić w aspekcie wspomnianych terminów, jeżeli uznają, że są w stanie przygotować się w krótszym okresie. Nie jest to nic nadzwyczajnego i z pewnością nie stanowi naruszenia regulaminu wewnętrznego Komisji. Spóźnione przekazanie jakiegokolwiek dokumentu w żaden sposób nie miało wpływu na istotę lub ważność decyzji.

c)

Kodyfikacja kryteriów ex ante dotyczących wszczęcia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi byłaby niewskazana, jako że wymaga to osądu uwzględniającego fakt, że zakłócenia równowagi makroekonomicznej są wieloaspektowymi i złożonymi zjawiskami przybierającymi zmienne formy, a także obejmującymi szeroki zakres obszarów i instrumentów polityki. Z tego powodu w ramach mechanizmów nadzoru oprócz stosowania zasad pozostaje także miejsce na osąd. Również z tego powodu w rozporządzeniu nr 1176/2011 nie skodyfikowano definicji zakłócenia równowagi i nadmiernego zakłócenia równowagi.

68

Połączenie analiz w formie szczegółowej oceny sytuacji oraz analiz niebędących szczegółowymi ocenami sytuacji pomogło ograniczyć prawdopodobieństwo duplikowania informacji zawartych w szczegółowych ocenach sytuacji oraz w dokumentach roboczych służb.

Doświadczenie wskazuje, iż szczegółowa ocena sytuacji w obecnym formacie pozostała identyfikowalna (także dzięki matrycy oceny na potrzeby procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej i rozdziałowi podsumowującemu szczegółową ocenę sytuacji), zaś informacje zawarte w częściach sprawozdań krajowych będących oraz niebędących szczegółowymi ocenami sytuacji nie są już duplikowane.

W konkluzjach Rady (Ecofin) w sprawie szczegółowych ocen sytuacji i realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów na 2016 r. z zadowoleniem przyjęto zintegrowaną ocenę i podkreślono, jak ważne jest, aby analiza szczegółowych ocen sytuacji w dalszym ciągu była widoczna i przejrzysta w ramach sprawozdań krajowych.

74

Jedna z sekcji sprawozdania krajowego zawiera ogólną ocenę aktualnej sytuacji wraz z analizą zapobiegania zakłóceniom równowagi i ich korygowania. Szczegółowa analiza przeprowadzona zostaje w sekcjach tematycznych, przy czym wskazywane są wszystkie elementy analizy związane ze szczegółową oceną sytuacji.

Ankieta przeprowadzona przez Europejski Trybunał Obrachunkowy wśród członków Komitetu Polityki Gospodarczej wykazała, że żaden z respondentów nie uważa, że szczegółowa ocena sytuacji/sprawozdanie krajowe ma wąski zakres (wykres r w załączniku VI) ani że szczegółowa ocena sytuacji jest zbyt krótka (wykres q w załączniku VI).

Optymalny zakres oraz długość analizy zawartej w szczegółowej ocenie sytuacji/sprawozdaniu krajowym muszą być rozpatrywane w odniesieniu do nagromadzonych analiz, na przykład zawartych we wcześniejszych szczegółowych ocenach sytuacji/sprawozdaniach krajowych, oraz do wciąż pozostających luk.

75

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 68.

80

W odróżnieniu od innych zaleceń dla danego kraju szczegółowe oceny sytuacji mają być skupione wokół zakłóceń równowagi. Mają one między innymi służyć wykrywaniu zakłóceń równowagi, a także odnosić się do korygowania wcześniej wykrytych zakłóceń równowagi.

82

Stosowane są najnowsze modele analiz skutków ubocznych.

Od 2015 r. w ramach szczegółowych ocen sytuacji systematycznie analizuje się zewnętrzne skutki uboczne wywoływane przez duże państwa członkowskie strefy euro; istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że skutki uboczne wywołane przez duże gospodarki mogą mieć większe oddziaływanie. W odpowiednich przypadkach dołącza się dodatkową analizę wewnętrznych i zewnętrznych skutków ubocznych, na podstawie rzeczywistego lub oczekiwanego rozwoju sytuacji pociągającego za sobą ewentualne istotne skutki transgraniczne.

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że modelowanie określonych rodzajów skutków ubocznych (np. efektu domina wywołanego poziomem zaufania rynków finansowych) jest możliwe jedynie na podstawie założeń i przypuszczeń, co ma swoje ograniczenia.

Prezentowana w szczegółowych ocenach sytuacji analiza ekonomiczna bazuje także na najnowszych prognozach makroekonomicznych, które co do zasady biorą pod uwagę ogólne warunki rynkowe, w tym ewentualne uwarunkowania finansów publicznych stanowiące przejaw efektu domina wywołanego czynnikami zewnętrznymi.

84

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 82.

85

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 82.

86

Politykę budżetową monitoruje się w ramach paktu stabilności i wzrostu. Ewolucję długu publicznego monitoruje się również w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, w szczegółowych ocenach sytuacji, przyjmując m.in. perspektywę przyszłościową. Dotyczy to również państw, w przypadku których wysoki dług publiczny przyczynia się do stwierdzenia zakłóceń równowagi lub w przypadku których zmniejszenie deficytu budżetowego przyczynia się do korygowania dużego deficytu obrotów bieżących zidentyfikowanego jako część zakłóceń równowagi.

Analizowano skutki zwiększonych spreadów dla instrumentów długu publicznego w szeregu państw członkowskich obarczonych wysokim długiem publicznym.

W szczegółowych ocenach sytuacji państw członkowskich, które posiadają nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, dokonano analizy powiązań między szeregiem środków polityki budżetowej a pozycją zewnętrzną. W przypadku tych państw wiele zaleceń o charakterze budżetowym, które potencjalnie przyczyniają się do rozwiązania kwestii dużych nadwyżek, oznaczono jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Ramka 4

Akapit czwarty: Rachunek obrotów bieżących uwzględniający komponenty cykliczne, tj. luki produktowe w kraju i zagranicą, odzwierciedlający tym samym spadek popytu krajowego w Hiszpanii. Według obliczeń Komisji saldo rachunku obrotów bieżących w ujęciu uwzględniającym komponenty cykliczne osiągnęło w 2014 r. -1,2 % PKB (dane z 2015 r.), w zestawieniu z -9,2 % w 2008 r., co sugeruje, że poprawa jest w znacznym stopniu niezależna od cyklu koniunkturalnego (szczegółowa ocena sytuacji/sprawozdanie krajowe za 2015 r.)

Akapit piąty: W przypadku Francji, inaczej niż w przypadku Niemiec, kluczowe źródło ryzyka zakłóceń równowagi nie znajduje odbicia w pozycji zewnętrznej. Niezależnie od tego konsolidacja budżetowa stanowi element analiz prowadzonych w ramach procedur dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej, i Francji wyraźnie zaleca się zaostrzenie polityki budżetowej, m.in. w celu przywrócenia równowagi jej sektora zagranicznego.

87

Ramka 5 nie potwierdza w wystarczającym stopniu tego spostrzeżenia; zobacz odpowiedzi do treści ramki 5.

Ramka 5

Strzałka pierwsza: Decyzje Komisji w sprawie stanu procedur dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej za 2013 r. przedstawiono i omówiono w odpowiednim komunikacie z kwietnia 2013 r.: krótko wspomina się o ryzykach wynikających z polityki płacy minimalnej, lecz nie zalicza się ich do głównych powodów (s. 9–10).

Punktor pierwszy: Elastyczność popytu na pracę to parametr stabilny w czasie, który nie musi być corocznie szacowany. Różnice w wynikach odzwierciedlają także różnice w założeniach, mianowicie brak wpływu na płace powyżej płacy minimalnej, w przypadku podanego źródła.

Punktor drugi: Kwestię płacy minimalnej poddano analizie w szczegółowej ocenie sytuacji w Słowenii zatytułowanej „Konkurencyjność i wyniki eksportu”, która wyjaśnia, na czym skupia się analiza. W szczegółowej ocenie sytuacji stwierdza się, iż „płacę minimalną podwyższono znacznie powyżej poziomu pensji podstawowych wynegocjowanych w niektórych sektorowych układach zbiorowych, nawet w przypadku zadań wymagających średniego wykształcenia”.

Punktor trzeci: Szacunki analityczne zawarte w szczegółowych ocenach sytuacji dotyczą poszczególnych państw. Warunki panujące w Słowenii w 2013 r. oraz w Bułgarii w 2016 r. nie są ściśle porównywalne.

Strzałka druga: Inne instytucje międzynarodowe, takie jak MFW, podzielają analizę Komisji w zakresie względnie słabszej pozycji banków państwowych, zob. np. art. IV wniosków z dnia 17 stycznia 2014 r.

Strzałka trzecia: Analiza wskazuje na różnicę w stopie zwrotu z aktywów występującą pomiędzy obydwoma grupami banków. Komisja wysnuła następnie szereg wniosków w kwestii możliwych przyczyn takiego rezultatu. W dalszej części sprawozdania zostało to uzupełnione statystyczną analizą jakości aktywów wskazującą, iż banki krajowe wykazują lepszą jakość aktywów.

90

Nie ma jasnych argumentów pozwalających stwierdzić, iż nie poprawiła się jakość analizy w sprawozdaniu przedkładanym w ramach mechanizmu ostrzegania. W istocie sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania jest z biegiem czasu wzbogacane o dodatkową analizę i informacje.

Prawie 90 % członków Komitetu Polityki Gospodarczej uznało, iż sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania skutecznie identyfikuje państwa członkowskie, które mogą ucierpieć wskutek zakłóceń równowagi makroekonomicznej (odpowiedzi na pytanie b ankiety skierowanej do członków Komitetu Polityki Gospodarczej zgodnie z Załącznikiem VI do tego sprawozdania) – co stanowi cel sprawozdania przedkładanego w ramach mechanizmu ostrzegania.

91

Wybór pierwszego zbioru państw członkowskich, dla których miały zostać przeprowadzone analizy w formie szczegółowej oceny sytuacji, został dokonany w pełni w drodze analizy przeprowadzonej w ramach sprawozdania przedkładanego w ramach mechanizmu ostrzegania.

Ostrożnościowa praktyka obejmowania szczegółowymi ocenami sytuacji państw członkowskich, w których już zidentyfikowano zakłócenia równowagi, tak aby ocenić rozwój owych zakłóceń oraz możliwości ich korygowania, znalazła odzwierciedlenie w fakcie, iż większość szczegółowych ocen sytuacji przeprowadzono wskutek zidentyfikowanych już zakłóceń równowagi.

Niemniej jednak sprawozdania przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania odegrały pewną rolę w wyborze krajów, dla których postanowiono przeprowadzić szczegółowe oceny sytuacji, choć wcześniej w tych krajach nie zidentyfikowano zakłóceń równowagi.

W miarę jak spada liczba państw członkowskich, w których identyfikuje się zakłócenia równowagi, decyzja o przeprowadzeniu szczegółowych ocen sytuacji staje się coraz bardziej zależna od analizy sprawozdania przedkładanego w ramach mechanizmu ostrzegania.

Ostrożnościowa praktyka wystawiania szczegółowych ocen sytuacji wszystkim państwom członkowskim, w których już zidentyfikowano zakłócenia równowagi, jest bezsporna, pomaga bowiem uniknąć ryzyka nieprzeprowadzenia szczegółowej oceny sytuacji pomimo istnienia takiej potrzeby. Praktyka ta, w połączeniu z często powolną ewolucją istotnych zmiennych gospodarczych leżących u podstaw zakłóceń równowagi, w nieunikniony sposób prowadzi do pewnego stopnia stabilności zbioru krajów wybieranych do szczegółowych ocen sytuacji; wprowadza ponadto element spójności w czasie.

92

Głównym celem tabeli wskaźników w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej nie jest zapewnienie systemu wczesnego ostrzegania. Tabela ta służy jako swoisty filtr do wykrywania przypadków możliwych zakłóceń równowagi, które na pierwszy rzut oka wymagają dalszego zbadania, oraz stwarza możliwość śledzenia zmian we wskaźnikach sugerujących narastanie czynników ryzyka. Ma ona na celu ukazanie szerokiego spektrum czynników ryzyka dla stabilności makroekonomicznej, a nie skupianie się na przewidywaniu kryzysów bardzo szczególnego rodzaju.

Utrzymywaniem, aktualizacją oraz modyfikowaniem tabeli wskaźników zajmują się służby Komisji w porozumieniu z Radą i Parlamentem. Prace techniczne nad tabelą wskaźników wykonują komitety Rady, zwłaszcza Komitet Polityki Gospodarczej Rady Ecofin i jego grupa robocza ds. metodologii strategii lizbońskiej (LIME).

  1. Tabela wskaźników w sprawozdaniu przedkładanym w ramach mechanizmu ostrzegania nie uwzględnia danych wstępnych ani prognoz. Stabilne statystyki są dostępne jedynie z opóźnieniem.
  2. Uśrednianie pozwala zmniejszyć ryzyko, iż odczyt pewnych wskaźników będzie zależał od chwilowych wahań.
93

Występuje pewien konflikt pomiędzy włączaniem do tabeli wszystkich potencjalnie istotnych zmiennych a zachowywaniem jej oszczędnego kształtu, wymaganego na mocy rozporządzenia nr 1176/2011.

Inflacja byłaby wysoce skorelowana z obecnymi w tabeli wskaźników zmiennymi, a konkretnie ze stopą wzrostu jednostkowych kosztów pracy i ze zmianami realnych cen nieruchomości, w związku z czym nie wniosłaby znaczących dodatkowych informacji.

Dopiero od niedawna dostępne są dane porównawcze w zakresie kredytów zagrożonych (pierwsze dane upublicznił EBC w 2015 r.).

94

Włączenie tych wskaźników umożliwia lepsze zrozumienie społecznych skutków zakłóceń równowagi, także w okresie ich korygowania, co pomaga doprecyzować zalecenia wydawane w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Dodanie owych zmiennych do tabeli nie zmieniło głównego celu procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, która pozostaje ukierunkowana na zapobieganie szkodliwym zakłóceniom równowagi makroekonomicznej oraz zapewnianie ich korygowania.

95

Liczba „migających” wskaźników nie stanowi głównego elementu, na którym opiera się analiza na potrzeby sprawozdania przedkładanego w ramach mechanizmu ostrzegania. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej odczytywanie tabeli wskaźników nie jest mechaniczne, i bierze się przy nim pod uwagę inne istotne informacje.

Zob. również odpowiedź Komisji do pkt 92.

Wnioski i zalecenia

97

W 2019 r. Komisja przeprowadzi planowany przegląd stosowania procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zgodnie z rozporządzeniem nr 1176/2011 (art. 16). Jego wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej i omówione z państwami członkowskimi oraz innymi zainteresowanymi stronami. Będzie to również doskonały moment do rewizji ram, która powinna zostać przeprowadzona w kompleksowy, organiczny i spójny sposób, wraz z działaniami następczymi wynikającymi z przeglądu zaplanowanego na 2019 r. Zostaną w należyty sposób uwzględnione zalecenia Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Komisja jest zdania, iż przy wdrażaniu zaleceń powinno się brać pod uwagę przegląd procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zaplanowany na 2019 r., będzie jednak dążyła do tego, aby niektóre działania zaczęto realizować już w cyklu 2018/19, w szczególności w odniesieniu do zaleceń 3.ii, 4, 5 i 6.

98

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 33.

99

Wszystkie zalecenia dla poszczególnych krajów zawierają również takie zalecenia, które mają na celu wyeliminowanie zakłóceń równowagi. W zależności od tego, jakie konkretne środki są rekomendowane w zaleceniach dla poszczególnych krajów, motywy w dokumentach prawnych zawierających te zalecenia wskazują, które spośród nich są istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Jak wyjaśniono w odpowiedzi do pkt 38, ustaliła się taka praktyka, że zalecenia dla poszczególnych krajów wskazywane jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej to te, które obejmują jakikolwiek środek ściśle ukierunkowany na korygowanie zidentyfikowanych zakłóceń równowagi w krajach objętych nadzorem sprawowanym w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

We wszystkich przypadkach zalecenia dla poszczególnych krajów wskazywane jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zawierają środki wspierające eliminowanie zakłóceń równowagi. Jak wyjaśniono w odpowiedzi do pkt 35, zakres takich środków bywa szeroki i środki te mogą równocześnie wywierać wpływ wykraczający poza zapobieganie zakłóceniom równowagi i ich korygowanie. Z powyższych rozważań wynika, że w niektórych przypadkach związek pomiędzy środkami i zakłóceniami równowagi jest mniej bezpośredni.

100

Odpowiedniość ram czasowych można oceniać jedynie w odniesieniu do dokładnych wymogów zaleceń dla poszczególnych krajów. Trzeba również w należyty sposób brać pod uwagę kwestię pilności działania przy stosowaniu zaleceń dla poszczególnych krajów istotnych w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, aby nie dopuścić do przekształcenia się zakłóceń równowagi w głębokie kryzysy wskutek niezastosowania środków zmierzających do przeciwdziałania tym zakłóceniom.

101

Komisja nie prowadzi systematycznie oceny wpływu zaleceń dla poszczególnych krajów w kategoriach liczbowych z kilku powodów, w szczególności: ich efekty zależą także od konkretnego sposobu, w jaki państwa członkowskie postanawiają wdrażać skierowanie do nich zalecenia i się do nich zastosować; na relację pomiędzy instrumentami polityki i zakłóceniami równowagi mogą wywierać wpływ rozmaite czynniki; niektóre zalecenia dla poszczególnych krajów nie dają się ująć w kategoriach liczbowych, a co za tym idzie, ocena oparta jedynie na tej części środków, które łatwiej ująć w kategoriach liczbowych, rysowałaby źle wyważony obraz sytuacji; wyczerpujące oceny skutków ex ante są obarczone dużą niepewnością i zależą od założeń.

Zalecenie 1
  1. Komisja przyjmuje to zalecenie.

    Zalecenia dla poszczególnych krajów już są formułowane tak, aby odnosiły się do zidentyfikowanych zakłóceń równowagi. Być może istnieje pewien dodatkowy zakres możliwości, jeśli chodzi o jaśniejsze sygnalizowanie w dokumentach Komisji związku pomiędzy jednym a drugim.

    Zalecenia dla poszczególnych krajów pozostawiają państwom członkowskim pewien obszar swobody w zakresie tego, jak postępować, aby się do owych zaleceń zastosować, tak aby zapewnić przyjęcie odpowiedzialności przez poszczególne państwa za stosowane środki i za reformy. Nie jest oczywiste, czy bardziej szczegółowe zalecenie wywiera silniejszy wpływ na zakłócenia równowagi.

  2. Komisja przyjmuje to zalecenie.
  3. Komisja przyjmuje to zalecenie.

    Jak stwierdzono w odpowiedzi Komisji do pkt 44, Komisja nie poddaje systematycznej ocenie wpływu zaleceń dla poszczególnych krajów w kategoriach liczbowych, przede wszystkim z następujących powodów:

    • Skutki wprowadzanych środków zależą także od konkretnego sposobu, w jaki państwa członkowskie postanowią wdrożyć skierowane do nich zalecenia i się do nich zastosować. Zalecenia te pozostawiają państwom członkowskim swobodę decydowania o tym, jak postępować, aby się do nich zastosować.
    • Na relację pomiędzy instrumentami polityki i zakłóceniami równowagi mogą wpływać rozmaite czynniki, więc osoby odpowiedzialne za wyznaczanie kierunków polityki nie zawsze są w stanie łatwo kontrolować rezultaty.
    • Wyczerpujące oceny skutków ex ante są obarczone znaczną niepewnością i zależą od założeń, w tym dotyczących zmian zachowania innych podmiotów oraz zainteresowanych stron. Z tego samego powodu zalecenia innych, porównywalnych instytucji międzynarodowych nie są systematycznie opierane na ocenach ilościowych.
    • Niektóre zalecenia dla poszczególnych krajów nie dają się ująć w kategoriach liczbowych, ponieważ nie da się ich przełożyć na zmiany parametrów w dostępnych modelach (na przykład reformy usprawniające zarządzanie). Pełna ocena pakietu zaleceń dla poszczególnych krajów mogłaby zatem być niekompletna lub źle wyważona, jako że nie mogłaby obejmować wszystkich zaleceń, lecz jedynie te, które dają się ująć w kategoriach liczbowych.

    W pewnych przypadkach niektóre spośród możliwych środków przedstawiono jednak w ujęciu liczbowym i Komisja stara się stosować takie rozwiązania zawsze, kiedy jest to wykonalne.

  4. Komisja przyjmuje to zalecenie przy założeniu, że zastosowanie mają standardowe terminy wdrażania zaleceń dla poszczególnych krajów zgodnie z semestrem europejskim, z uwzględnieniem odpowiednio uzasadnionych wyjątków – stosowanych w przypadkach, w których w chwili wydania zalecenia jest już jasne, iż standardowe terminy wdrożenia danego środka byłyby nierealistyczne.

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 97.

102

Wnioski z klasyfikacji zakłóceń równowagi są zawarte w towarzyszącym szczegółowym ocenom sytuacji komunikacie Komisji, opartym na analizie szczegółowej oceny sytuacji. Klasyfikacja danego państwa w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej ustalana jest głównie w drodze analizy szczegółowej oceny sytuacji, lecz bierze się pod uwagę także inne aspekty, co jest zgodne z rozporządzeniem nr 1176/2011:

  • Aby zapewnić spójność w ocenie różnych państw, wnioski ze szczegółowej oceny sytuacji muszą brać pod uwagę cały pakiet szczegółowych ocen sytuacji. Ponadto kategoryzacja w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej uwzględnia aspekty systemowe (zob. kompendium, s. 48). Ocena taka musi koniecznie być oparta na informacjach z całego pakietu szczegółowych ocen sytuacji.
  • Art. 5 ust. 2 rozporządzenia nr 1176/2011 stanowi, iż w swojej ocenie Komisja bierze pod uwagę szereg czynników (istotne zmiany sytuacji gospodarczej w Unii i w całej strefie euro; przyczyny zakłóceń równowagi; utrzymującą się sytuację gospodarczą; zalecenia lub wezwania Rady w ramach paktu stabilności i wzrostu oraz europejskiego semestru; zamierzenia ocenianego państwa członkowskiego).
  • Nie ma wymogu, aby ocena zakłóceń równowagi w roku t uwzględniała tylko informacje zawarte w szczegółowej ocenie sytuacji wydanej w okresie t, jako że istotne informacje mogą być zawarte w innych dokumentach (np. wcześniejszych szczegółowych ocenach sytuacji, w sprawozdaniu przedkładanym w ramach mechanizmu ostrzegania, w prognozie).
  • Przed podjęciem decyzji w sprawie kategorii Komisja rozpatruje szczegółową ocenę sytuacji, uwzględniając także inne aspekty.

Konieczność wzięcia pod uwagę owych aspektów, w tym całego pakietu szczegółowych ocen sytuacji, uzasadnia praktykę przedstawiania wniosków ze szczegółowych ocen sytuacji we wszystkich krajach objętych procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej w specjalnym komunikacie.

103

Rozporządzenie w sprawie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej określa wymagania dla Komisji jako całości. Zob. również odpowiedzi Komisji do pkt 61 i 66.

104

Jak zostało powiedziane w odpowiedzi Komisji do ramki 3, art. 1 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 stanowi, iż rozporządzenie określa „szczegółowe przepisy w zakresie wykrywania zakłóceń równowagi makroekonomicznej w Unii, jak również zapobiegania nadmiernym zakłóceniom równowagi makroekonomicznej oraz ich korygowania”. Jak wyjaśniono w motywie 9 rozporządzenia, „procedurę nadzoru wielostronnego, o której mowa w art. 121 ust. 3 i 4 TFUE”, mają uzupełnić ustanowione w tym celu przepisy szczególne.

Biorąc pod uwagę cel rozporządzenia, odbieranie Komisji swobody decyzyjnej przysługującej jej na mocy prawa pierwotnego w postaci art. 121 ust. 4 TFUE nie leży w gestii Parlamentu i Rady jako współprawodawców przyjmujących prawo wtórne w formie rozporządzenia.

Art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 nie ustanawia nowych uprawnień ani procedury. Określono w nim warunki, w jakich przyznane już na mocy Traktatu uprawnienia (art. 121 ust. 4 TFUE lub procedura wielostronnego nadzoru) mają być wykonywane w szczególnych ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Komisja nie jest zatem zobowiązana do wszczęcia procedury po zaistnieniu określonych warunków, bowiem na mocy art. 121 ust. 4 TFUE wyłączność inicjatywy Komisji – gwarantowana zresztą przez inne postanowienia Traktatów – pozostaje nienaruszona. Komisja zachowuje przynależne jej swobodne uprawnienia decyzyjne do wszczynania bądź niewszczynania procedury. Akt prawa wtórnego nie mógłby pozbawić Komisji tego prawa do zachowania swobody decydowania przewidzianej przez Traktaty. Motyw 22 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 – który stwierdza, iż „w przypadku stwierdzenia poważnych zakłóceń równowagi makroekonomicznej […] należy wszcząć procedurę dotyczącą nadmiernego zakłócenia równowagi […]” – należy odczytywać mając na uwadze powyższe tło. Nie wprowadza się w nim obowiązku przedstawienia przez Komisję zalecenia, lecz wyraża postulat polityczny współprawodawcy, aby postępować w określony sposób.

Zalecenie 2
  1. Komisja przyjmuje to zalecenie.
  2. Komisja nie przyjmuje tego zalecenia.

    Przyczyny określonej klasyfikacji zakłóceń równowagi publikowane są w towarzyszącym szczegółowym ocenom sytuacji komunikacie Komisji, przy czym Komisja zgadza się, że powody ostatecznej klasyfikacji zakłóceń równowagi powinny być jasne. Procesy stosowane przy analizie zakłóceń równowagi są regularnie omawiane z państwami członkowskimi w komitetach Rady i zostały ostatnio opublikowane w kompendium na temat procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

    Komisja podała w tymże kompendium do publicznej wiadomości szereg zasad, które stosowane są w procesie identyfikacji i oceny zakłóceń równowagi, a dzięki matrycom oceny na potrzeby procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej zwiększyła przejrzystość oceny przeprowadzanej w ramach szczegółowych ocen sytuacji.

    Przyjęcie zasad podejmowania decyzji ex ante w sprawie klasyfikacji i oceny zakłóceń równowagi makroekonomicznej nie jest wskazane, jako że zagadnienia te wymagają osądu uwzględniającego ich wieloaspektowość, złożoność i zmienność w odniesieniu do otoczenia gospodarczego. Zgodnie z powyższym, rozporządzenie nr 1176/2011 nie podaje definicji zakłócenia równowagi ani nadmiernego zakłócenia równowagi makroekonomicznej.

  3. Komisja przyjmuje zalecenie dotyczące poprawy przepływu informacji w zakresie przyczyn niezalecenia procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi.

    Zob. odpowiedź Komisji do pkt 97.

  4. Komisja nie przyjmuje tego zalecenia.

Komisja pragnie podkreślić, iż kodyfikacja kryteriów wszczynania procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi nie byłaby wskazana, jako że konstruktywna ocena zakłóceń równowagi oraz podejmowanych w ich rezultacie działań następczych wymagają zastosowania osądu. Zakłócenia równowagi makroekonomicznej mogą mieć bowiem różne źródła, przyjmować zmienne formy oraz obejmować szeroki zakres obszarów i instrumentów polityki, a także wymagają wzięcia pod uwagę licznych czynników charakterystycznych dla danego kraju i zidentyfikowanych w wyniku porównań między krajami. Wprowadzenie takich kryteriów nie byłoby ponadto w zgodzie z duchem rozporządzenia nr 1176/2011, które nie podaje jednolitej definicji zakłócenia równowagi ani nadmiernego zakłócenia równowagi makroekonomicznej.

105

Połączenie analiz w formie szczegółowej oceny sytuacji oraz analiz niebędących szczegółowymi ocenami sytuacji pomogło ograniczyć prawdopodobieństwo duplikowania informacji zawartych w szczegółowych ocenach sytuacji oraz w dokumentach roboczych służb. Doświadczenie wskazuje, iż szczegółowa ocena sytuacji w obecnym formacie pozostała identyfikowalna (także dzięki matrycy oceny na potrzeby procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej i rozdziałowi podsumowującemu szczegółową ocenę sytuacji), zaś duplikowanie informacji zawartych w częściach sprawozdań krajowych będących oraz niebędących szczegółowymi ocenami sytuacji zostało wyeliminowane.

106

O ile przeprowadza się niezbędną analizę zakłóceń równowagi oraz w odpowiedni sposób się ją uzasadnia i przedstawia, nie ma znaczenia, czy szczegółowe oceny sytuacji przedstawiane są osobno, czy są włączane do sprawozdania krajowego.

Zalecenie 3
  1. Komisja przyjmuje to zalecenie.

    Komisja zgadza się, że musi istnieć możliwość wystarczającego rozwinięcia oraz uzasadnienia analizy szczegółowej oceny sytuacji, tak aby wypełniała ona istotne luki analityczne

    Komisja nie zgadza się z tym, że poważniejsze zakłócenia równowagi koniecznie wymagają dokumentów analitycznych o większej objętości, zależy to bowiem również od tego, czy wcześniejsza analiza wypełniła luki analityczne.

    Komisja uważa również, iż włączenie szczegółowych ocen sytuacji do sprawozdań krajowych przyczyniło się do zmniejszenia liczby zbędnych powtórzeń i nie oznacza mniej jasnego komunikowania analizy przeprowadzanej w ramach szczegółowej oceny sytuacji.

  2. Komisja przyjmuje zalecenie, aby nie zamieszczać tabeli wskaźników w szczegółowych ocenach sytuacji.

Rozporządzenie nie wymaga zamieszczania występujących w tej tabeli zmiennych dotyczących poszczególnych krajów w szczegółowych ocenach sytuacji, a tabela służy głównie wyborowi krajów, dla których zostaną przeprowadzone szczegółowe oceny sytuacji, nie zaś samej analizie w ramach takiejże oceny.

Komisja zgadza się na informowanie o zapewnieniu dostępu do zbiorów danych wykorzystanych w analizie dokonanej w ramach szczegółowej oceny sytuacji.

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 97.

108

Analiza przedstawiona w szczegółowej ocenie sytuacji obejmuje aspekty związane z finansami publicznymi. Nadzór sprawowany w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej prowadzony jest z uwzględnieniem nadzoru sprawowanego w kontekście paktu stabilności i wzrostu, zgodnie z rozporządzeniem nr 1176/2011 – w taki sposób, aby zapewnić spójność. Zalecenia dla poszczególnych krajów dotyczące finansów publicznych w kontekście paktu stabilności i wzrostu zostały wskazane jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej w przypadku państw członkowskich, których wysoki dług publiczny przyczynia się do identyfikacji zakłóceń równowagi lub państw, w których zmniejszenie deficytu budżetowego przyczynia się do korekty dużego deficytu na rachunku obrotów bieżących zidentyfikowanego jako część zakłóceń równowagi. W szczegółowych ocenach sytuacji państw, które posiadają nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, dokonano analizy powiązań między szeregiem środków polityki budżetowej a pozycją zewnętrzną. W przypadku tych państw członkowskich wiele środków o charakterze budżetowym, które wynikają z zaleceń dla poszczególnych krajów i potencjalnie przyczyniają się do rozwiązania kwestii dużych nadwyżek, zostało wskazanych jako istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Zalecenie 4

Komisja przyjmuje to zalecenie.

Komisja nadal będzie sprawowała nadzór w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej z uwzględnieniem nadzoru sprawowanego w kontekście paktu stabilności i wzrostu, zgodnie z rozporządzeniem nr 1176/2011 oraz tak, aby zapewnić spójność pomiędzy obydwoma procesami.

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 97.

109

Stosowane są najnowsze modele analiz skutków ubocznych.

W ramach analiz systematycznie bada się zewnętrzne skutki uboczne wywołane przez duże państwa strefy euro, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że skutki uboczne wywołane przez duże gospodarki mogą mieć większe oddziaływanie. W odpowiednich przypadkach dołącza się dodatkową analizę wewnętrznych i zewnętrznych skutków ubocznych, na podstawie rzeczywistego lub oczekiwanego rozwoju sytuacji pociągającego za sobą ewentualne istotne skutki transgraniczne.

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że modelowanie określonych rodzajów skutków ubocznych (np. efektu domina wywołanego poziomem zaufania rynków finansowych) jest możliwe jedynie na podstawie założeń i przypuszczeń, co ma swoje ograniczenia.

W ostatnich wydaniach sprawozdania przedkładanego w ramach mechanizmu ostrzegania systematycznie omawiano kwestię zakłóceń równowagi w strefie euro. Wnioski ze szczegółowej oceny sytuacji odwołują się do skutków ubocznych oraz kwestii systemowych dotyczących szeregu państw członkowskich.

110

Stwierdzenie, że istnieją niespójności między zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej a zaleceniami dla strefy euro, wynika z faktu, że potrzeba spójności między zaleceniami dla strefy euro a zaleceniami dla poszczególnych krajów istotnymi w kontekście procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej dotyczy tylko tych państw członkowskich, w odniesieniu do których istnieje istotne zalecenie dla strefy euro, a które zarazem otrzymują zalecenia istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Nie wszystkie zalecenia dla strefy euro są istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, ponieważ ich zakres jest szerszy. Nie wszystkie państwa członkowskie otrzymują zalecenia istotne w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, jako że niektóre państwa członkowskie nie są objęte nadzorem sprawowanym w ramach tej procedury. Nie wszystkie państwa członkowskie otrzymują zalecenia wynikające z zaleceń dla strefy euro, jeśli w państwach tych nie występują znaczące wyzwania lub nie występuje potrzeba realizowania szczególnych polityk lub występują ograniczenia uzasadniające brak zaleceń dla danego kraju.

Zalecenie 5
  1. Komisja przyjmuje to zalecenie i uważa, że już je realizuje.

    Realizacja procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej już uwzględnia aspekty systemowe strefy euro oraz kontekst przywrócenia równowagi, a analizy w tym zakresie stworzyły przesłanki do klasyfikacji zakłóceń równowagi w ramach procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej oraz do zaleceń.

  2. Komisja przyjmuje to zalecenie.

Zalecenia dla poszczególnych krajów związane z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej są wydawane tylko krajom, w których zidentyfikowano zakłócenia równowagi. Zalecenia dla poszczególnych krajów związane z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej muszą być spójne z odpowiednimi zaleceniami wydanymi w kontekście procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej dla strefy euro. Zalecenia dla poszczególnych krajów związane z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej mogą uwzględniać środki polityki budżetowej, jeżeli istnieje potrzeba zaradzenia zidentyfikowanym zakłóceniom równowagi w danym państwie członkowskim. Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej nie może być wykorzystywana do wydawania zaleceń w zakresie polityki budżetowej erga omnes. Komisja uważa, iż spójność z zaleceniem dla strefy euro w zakresie kursu polityki budżetowej jest stosowna, tylko jeśli jest uzasadniona na podstawie zakłóceń równowagi zidentyfikowanych w danym państwie członkowskim.

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 97.

Zalecenie 6

Komisja przyjmuje to zalecenie i już podejmuje kroki zmierzające do jego wdrożenia.

Zob. odpowiedź Komisji do pkt 97.

Wykaz skrótów

DG ECFIN – Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Gospodarczych i Finansowych

DG EMPL – Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

EBC – Europejski Bank Centralny

EPC – Komitet Polityki Gospodarczej Rady UE

MFW – Międzynarodowy Fundusz Walutowy

NRP – krajowy program reform

OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Glosariusz

Europejski semestr – unijny roczny cykl koordynacji polityki gospodarczej. Obejmuje on politykę fiskalną zgodnie z paktem stabilności i wzrostu, zapobieganie nadmiernym zakłóceniom równowagi makroekonomicznej (w ramach procedury dotyczącej takich zakłóceń) oraz reformy strukturalne w kontekście strategii „Europa 2020”. W ramach europejskiego semestru wydawane są zalecenia skierowane do poszczególnych państw członkowskich.

Komitet Polityki Gospodarczej – organ doradczy Komisji i Rady ustanowiony na mocy decyzji Rady 74/122/EWG z dnia 18 lutego 1974 r., który wspomaga Radę w koordynowaniu polityki gospodarczej państw członkowskich i UE. W jego skład wchodzi po dwóch delegatów z każdego państwa członkowskiego, a także dwóch przedstawicieli Komisji oraz dwóch przedstawicieli EBC.

Krajowy program reform – dokument sporządzany co roku, w którym przedstawiona jest polityka państwa członkowskiego oraz działania podejmowane w celu utrzymania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz osiągnięcia celów strategii „Europa 2020”.

Pakt stabilności i wzrostu – porozumienie z 1997 r. (zmieniane w 2005 i 2011 r.) wiążące dla wszystkich państw członkowskich UE, dotyczące wdrażania postanowień traktatu z Maastricht w zakresie zrównoważenia polityki fiskalnej państw członkowskich głównie poprzez utrzymywanie deficytu i zadłużenia publicznego na dopuszczalnym poziomie.

Strategia „Europa 2020” – unijna agenda na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia na bieżące dziesięciolecie, obejmująca pięć celów nadrzędnych, które znalazły odzwierciedlenie w postaci siedmiu inicjatyw przewodnich. Aby przyczynić się do osiągnięcia ogólnych celów unijnych, rządy państw członkowskich przyjęły cele krajowe, o stopniu realizacji których informują w krajowych programach reform.

Przypisy

1 Art. 121 i 148 TFUE.

2 Pięć rozporządzeń i dyrektywa unijna, które weszły w życie w dniu 13 grudnia 2011 r. Trzy z tych rozporządzeń dotyczą wzmocnionego nadzoru budżetowego i fiskalnego, dyrektywa ma natomiast na celu zharmonizowanie ram budżetowych w państwach członkowskich. Dwa pozostałe rozporządzenia odnoszą się do procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej oraz egzekwowania działań naprawczych.

3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1176/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania (Dz.U. L 306 z 23.11.2011, s. 25).

4 Definicję efektu rozprzestrzeniania się przedstawiono w przypisie 30.

5 Motyw 20 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

6 Komisja uwzględnia również 28 wskaźników pomocniczych, które służą za źródło informacji uzupełniających (http://ec.europa.eu/eurostat/cache/Imbalance_Scoreboard/MIPs_AUX_EN_banner.html).

7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1174/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie środków egzekwowania korekty nadmiernych zakłóceń równowagi makroekonomicznej w strefie euro (Dz.U. L 306 z 23.11.2011, s. 8).

8 Analiza dotyczyła okresu do momentu publikacji szczegółowych ocen sytuacji w lutym 2017 r., a więc nie objęła zaleceń dla poszczególnych krajów wydanych w 2017 r.

9 Przyjęta przez Trybunał metodyka doboru próby została objaśniona w załączniku IV.

10 Opis kategorii rankingowych zastosowanych przy ocenie stopnia realizacji zaleceń dla poszczególnych krajów przedstawiono w załączniku V. Ankieta przeprowadzona wśród członków Komitetu Polityki Gospodarczej (zob. pkt 24) wykazała, że w ich opinii oceny dokonywane przez Komisję są zasadniczo poprawne (zob. wykres o w załączniku VI).

11 Sprawozdanie specjalne nr 10/2016 pt. „Aby skutecznie wdrożyć procedurę nadmiernego deficytu, konieczne są dalsze usprawnienia” (http://eca.europa.eu).

12 Od maja 2013 r. do marca 2016 r. Cypr był objęty programem dostosowań gospodarczych.

13 Art. 13 ust. 1 i 2.

14 Szczegółowa analiza „Implementation of the Macroeconomic Imbalance Procedure – state-of-play (June 2017)” [Wdrożenie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej – sytuacja na czerwiec 2017 r.], PE 497.739.

15 W klasyfikacji państw w ramach oceny wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów Komisja definiuje kategorię „pewien postęp” w następujący sposób: „Państwo członkowskie zapowiedziało lub przyjęło środki w celu realizacji zaleceń dla tego kraju. Środki te są obiecujące, lecz jeszcze nie wszystkie zostały wdrożone i nie we wszystkich przypadkach ich wdrożenie jest pewne.” Taki stopień wdrożenia nie zawsze może zostać uznany za świadczący o ograniczeniu zakłóceń równowagi z uzasadnionym prawdopodobieństwem.

16 Komisja Europejska, Institutional Paper 039, listopad 2016 r., „The Macroeconomic Imbalance Procedure – Rationale, Process, Application: A Compendium” [Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej – uzasadnienie, proces, zastosowanie. Kompendium], s. 50.

17 Zdaniem Trybunału logiczny tok postępowania rozpoczynałby się od wskazania zakłóceń równowagi, w następstwie czego pod rozwagę poddawano by różne warianty działania (w tym ich szacowane skutki). Na tej podstawie formułowane byłyby zalecenia dla poszczególnych krajów.

18 COM(2015) 600 final z 21 października 2015 r., Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Europejskiego Banku Centralnego w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej, s. 9.

19 W sprawozdaniu krajowym za 2015 r. dotyczącym Hiszpanii (s. 59) odnotowano, że „z uwagi na stosunkowo silne efekty sprzężeń progresywnych skutek w postaci obniżenia cen będący wynikiem zmniejszenia marży zysku w następstwie reformy zwiększającej konkurencję w zawodach regulowanych może przynieść korzyści w pozostałych dziedzinach gospodarki”. Zamieszczono także odniesienie do analizy Komisji („The Economic Impact of Professional Services Liberalisation” [Gospodarcze skutki uwolnienia zawodów regulowanych], European Economy Economic Papers 533, wrzesień 2014 r.), która dotyczyła skutków przeszkód regulacyjnych w czterech zawodach w UE w latach 2008-2011.

20 W swoim pierwszym „Przeglądzie postępów z realizacji działań na rzecz skorygowania zakłóceń równowagi makroekonomicznej” z 2014 r. dotyczącym Francji Komisja opisuje ustalenia z badania przeprowadzonego w 2014 r. przez OECD poświęconego skutkom reform przeprowadzonych i zapowiedzianych przez rząd francuski od 2012 r.

21 Komisja zastosowała model makroekonomiczny (Quest) w celu oszacowania, w jakim stopniu reformy strukturalne w danym państwie członkowskim wpłynęłyby na wzrost, gdyby państwo to zmniejszyło swoje zaległości w stosunku do średniej trzech państw osiągających najlepsze wyniki w zakresie kluczowych wskaźników gospodarczych.

22 Kurs polityki budżetowej to szacunkowa ocena bodźca świadomie wywołanego przez politykę budżetową.

23 COM(2016) 727 z dnia 6 listopada 2016 r.

24 „Dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej”, sprawozdanie opracowane przez Jeana-Claude'a Junckera w ścisłej współpracy z Donaldem Tuskiem, Jeroenem Dijsselbloemem, Mario Draghim i Martinem Schulzem, czerwiec 2015 r., s. 8: Część naprawcza [procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej] „powinna być stosowana w sposób zdecydowany. Procedura powinna być uruchamiana w momencie stwierdzenia nadmiernych zakłóceń, a następnie służyć do monitorowania postępów w realizacji reform.”

25 EBC, Biuletyn Ekonomiczny, wydanie 2, marzec 2017 r., ramka 2, s. 63. Inne oświadczenia na ten temat – zob. Biuletyn Ekonomiczny, wydanie 2, marzec 2015 r., ramka 5, s. 48 oraz Biuletyn Ekonomiczny, wydanie 2, marzec 2016 r., ramka 8, s. 57.

26 „The Macroeconomic Imbalance Procedure – Rationale, Process, Application: a Compendium”, ramka 3.1, s. 34.

27 Occasional Papers nr 228, „Macroeconomic Imbalances - Main findings of the in-depth reviews” [Zakłócenia równowagi makroekonomicznej – główne wnioski ze szczegółowych ocen sytuacji], 2015.

28 Art. 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

29 Komisja wypracowała szereg technik na potrzeby oceny ekonomicznej, w tym na przykład metody oceny kształtowania się poziomu płac na poziomie międzynarodowym czy przepływów finansowych.

30 Rozprzestrzenianie się efektów ubocznych to proces zachodzący w jednym państwie członkowskim, który ma wpływ na gospodarkę w innym państwie lub kilku państwach. Terminem „wewnętrzne efekty uboczne” określa się wpływ wywierany na dane państwo członkowskie przez inne państwa. Zewnętrzne efekty uboczne z kolei oznaczają wpływ wywierany przez dane państwo na inne państwa.

31 Transgraniczny efekt domina na poziomie sektorów publicznych występuje w sytuacji, gdy niekorzystne zmiany wysokości kosztów finansowania zewnętrznego w jednym kraju zachodzą w skorelowany sposób ze zmianami w innym kraju.

32 Spread rentowności obligacji skarbowych to różnica między oprocentowaniem oferowanym danemu krajowi poszukującemu finansowania zewnętrznego a wartością odniesienia. W strefie euro wartością odniesienia jest zazwyczaj stopa oprocentowania obligacji skarbowych emitowanych przez rząd Niemiec.

33 SWD(217) 71 final, Sprawozdanie krajowe – Niemcy 2017 – w tym szczegółowa ocena sytuacji w zakresie zapobiegania zaburzeniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania”, ramka 3.1, s. 18.

34 IMAD Working Paper nr 3/2010 „Estimation of the Impact of the Minimum Wage Rise in Slovenia” [Oszacowanie skutków wzrostu płacy minimalnej w Słowenii].

35 Bank Słowenii, Sprawozdanie na temat stabilności cen, kwiecień 2010 r., ramka 2.2.

36 OECD, „Connecting people with jobs: The labour market, activation policies and disadvantaged workers in Slovenia” [Jak połączyć ludzi z miejscami pracy – Rynek pracy, polityka aktywizacji i pracownicy znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji w Słowenii], 2016, s. 52.

37 Trybunał z zadowoleniem odnotowuje jednak, że w sprawozdaniach z 2016 i 2017 r. w ramach mechanizmu ostrzegania zamieszczono ramkę pt. „Znaczenie zakłóceń makroekonomicznych dla strefy euro”.

38 Współczynnik aktywności zawodowej, stopa bezrobocia długotrwałego oraz stopa bezrobocia osób młodych.

39 Jeśli chodzi o bezrobocie, w szczegółowych ocenach sytuacji znajduje się odniesienie do tabel „Główne wskaźniki gospodarcze, finansowe i społeczne” (tabela uwzględniana począwszy od 2014 r.) oraz „Wskaźniki dotyczące rynku pracy i wskaźniki społeczne” (począwszy od 2015 r.). W przypadku rachunku obrotów bieżących pod uwagę są brane szczegółowe informacje z poprzedniego roku. Ponadto na potrzeby analizy sektora finansowego w ramach tych ocen wykorzystuje się szeroki zestaw dodatkowych zmiennych (np. oprocentowanie depozytów, trend i spread w zakresie warunków udzielania kredytów, marże odsetkowe netto, rentowność banków).

 

1 COM(2015) 600 final z dnia 21 października 2015 r., Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Europejskiego Banku Centralnego w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej.

2 Procedura dotycząca zakłóceń równowagi makroekonomicznej – uzasadnienie, proces, zastosowanie. Kompendium (Komisja Europejska, 2016 r.).

3 COM(2015) 600 final z dnia 21 października 2015 r., komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Europejskiego Banku Centralnego w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej.

Wydarzenie Data
Przyjęcie ramowego programu kontroli / rozpoczęcie kontroli 31.5.2016
Oficjalne przesłanie projektu sprawozdania do Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) 28.9.2017
Przyjęcie sprawozdania końcowego po przeprowadzeniu postępowania kontradyktoryjnego 28.11.2017
Otrzymanie oficjalnych odpowiedzi Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) we wszystkich językach 15.12.2017

Zespół kontrolny

Sprawozdania specjalne Trybunału przedstawiają wyniki kontroli wykonania zadań i kontroli zgodności wybranych obszarów działalności UE lub kwestii związanych z zarządzaniem. Trybunał wybiera i opracowuje zadania kontrolne w taki sposób, aby miały one jak największe oddziaływanie, biorąc pod uwagę kryteria takie jak zagrożenia dla wykonania zadań lub zgodności, poziom dochodów lub wydatków w danym obszarze, nadchodzące zmiany oraz interes polityczny i społeczny.

Niniejsze sprawozdanie zostało opracowane przez Izbę IV, której przewodniczy członek Trybunału Baudilio Tomé Muguruza i która zajmuje się obszarami regulacji rynków i konkurencyjnej gospodarki. Kontrolą kierował członek Trybunału Neven Mates. W przygotowanie sprawozdania zaangażowani byli również Georgios Karakatsanis, szef gabinetu; Marko Mrkalj, attaché; Zacharias Kolias, dyrektor, oraz Giuseppe Diana, koordynator zadania. W skład zespołu kontrolnego weszli: Stefano Sturaro, Shane Enright, Maëlle Bourque i Katia Mesonero-Herrera.

Od lewej: Maëlle Bourque, Giuseppe Diana, Stefano Sturaro, Neven Mates, Marko Mrkalj, Shane Enright, Zacharias Kolias, Georgios Karakatsanis.

Kontakt

EUROPEJSKI TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY
12 rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Formularz kontaktowy: eca.europa.eu/pl/Pages/ContactForm.aspx
Strona internetowa: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Więcej informacji o Unii Europejskiej można znaleźć w portalu Europa (http://europa.eu).

Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2018

PDF ISBN 978-92-872-8798-4 ISSN 1977-5768 doi:10.2865/987244 QJ-AB-17-023-PL-N
HTML ISBN 978-92-872-8821-9 ISSN 1977-5768 doi:10.2865/06456 QJ-AB-17-023-PL-Q

© Unia Europejska, 2018

W celu wykorzystania lub powielenia zdjęć lub innych materiałów nieobjętych prawem autorskim Unii Europejskiej należy wystąpić o zgodę bezpośrednio do właścicieli praw autorskich.

JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z UE

Osobiście
W całej Unii Europejskiej istnieje kilkaset centrów informacyjnych Europe Direct. Adres najbliższego centrum można znaleźć na stronie: https://europa.eu/european-union/contact_pl.

Telefonicznie lub drogą mailową
Europe Direct to serwis informacyjny, który udziela odpowiedzi na pytania na temat Unii Europejskiej. Można się z nim skontaktować:

  • dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektórzy operatorzy mogą naliczać opłaty za te połączenia),
  • dzwoniąc pod standardowy numer telefonu: +32 22999696,
  • drogą mailową: https://europa.eu/european-union/contact_pl.

Wyszukiwanie informacji o UE

Online
Informacje o Unii Europejskiej są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE w portalu Europa: http://europa.eu.

Publikacje UE
Bezpłatne i odpłatne publikacje UE można pobrać lub zamówić w serwisie EU Bookshop: http://bookshop.europa.eu. Większą liczbę egzemplarzy bezpłatnych publikacji można otrzymać, kontaktując się z serwisem Europe Direct lub z lokalnym centrum informacyjnym (zob. https://europa.eu/european-union/contact_pl).

Prawo UE i powiązane dokumenty
Informacje prawne dotyczące UE, w tym wszystkie unijne akty prawne od 1951 r., są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE w portalu EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Portal Otwartych Danych UE
Unijny portal otwartych danych (http://data.europa.eu/euodp/pl/data) umożliwia dostęp do zbiorów danych pochodzących z instytucji i innych organów UE. Dane można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie, zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych.