Specialioji ataskaita
23 2022

Programos „Horizontas 2020“ ir Europos struktūrinių ir investicijų fondų sinergija Išnaudojamos ne visos galimybės

Apie šią ataskaitąPagal pagrindinių ES programų, kuriomis remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos (programos „Horizontas 2020“ ir Europos struktūrinių ir investicijų fondų) 2014–2020 m. teisines sistemas, Komisija ir nacionalinės institucijos teisiškai privalo užtikrinti jų sinergiją.

Įvertinome keturių rūšių sinergijos įgyvendinimo lygį ir padarėme išvadą, kad jis skyrėsi pagal sinergijos rūšį. Visų pirma, nors priemonės, kuriomis siekiama sukurti aukštynkryptę sinergiją (pavyzdžiui, parama mokslinių tyrimų centrams), buvo tinkamai įgyvendintos, priemonės, kuriomis siekiama sukurti žemynkryptę sinergiją (pavyzdžiui, mokslinių tyrimų rezultatų panaudojimo finansavimas), beveik nebuvo įgyvendintos.

Teisinių sistemų skirtumai, ribotas programų mokslinių tyrimų ir inovacijų srities suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimas ir tai, kad jų projektų duomenų bazės nėra sąveikios, ribojo galimybes kurti sinergiją. Teikiame rekomendacijas, kaip spręsti šiuos klausimus, kad sinergija būtų labiau naudojamasi.

Audito Rūmų specialioji ataskaita parengta pagal SESV 287 straipsnio 4 dalies antrą pastraipą.

Šis leidinys yra paskelbtas 24 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF Specialioji ataskaita Programos „Horizontas 2020“ ir struktūrinių investicijų fondų sinergija

Santrauka

I Strategijoje „Europa 2020“ Komisija pabrėžė mokslinių tyrimų ir inovacijų svarbą, nurodydama, kad tai yra vienas iš pagrindinių socialinio bei ekonominio klestėjimo ir aplinkos tvarumo užtikrinimo veiksnių. Du pagrindiniai lėšų šaltiniai, iš kurių buvo remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, buvo ES 8-oji bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (76,4 milijardo eurų biudžeto asignavimų) ir Europos struktūriniai ir investicijų fondai (ESI fondai), daugiausia Europos regioninės plėtros fondas (ERPF, mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklai skirta suma – beveik 41 milijardas eurų). Nors moksliniai tyrimai ir inovacijos buvo remiami tiek programos „Horizontas 2020“, tiek ESI fondų lėšomis, šios programos ir fondų tikslai, įgyvendinimo, valdymo modeliai ir prioritetų nustatymo tvarka skyrėsi.

II 2014–2020 m. programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų teisinėse sistemose pirmą kartą įvardytas konkretus reikalavimas kurti sinergiją tarp abiejų programų. Sinergija kuriama tarp dviejų arba daugiau programų siekiant, kad jų bendras poveikis būtų didesnis už pavienių intervencijų poveikį. Sinergija gali būti kuriama įvairiomis formomis – ESI fondų lėšomis gali būti remiamas gebėjimų mokslinių tyrimų srityje stiprinimas, siekiant padidinti paramos gavėjų galimybes vėliau gauti finansavimą pagal programą „Horizontas 2020“, dėl kurio vyksta intensyvesnė konkurencija (tai – aukštynkryptė sinergija) arba ESI fondų lėšomis gali būti naudojamasi siekiant pritaikyti arba toliau plėtoti programos „Horizontas 2020“ projektų rezultatus (tai – žemynkryptė sinergija).

III Ši specialioji ataskaita yra naujausias Audito Rūmų leidinių, kuriuose nagrinėjama ES parama moksliniams tyrimams ir inovacijoms, serijos leidinys. Ji papildo mūsų Specialiąją ataskaitą 15/2020 dėl priemonių, kuriomis siekiama padidinti programos „Horizontas 2020“ dalyvių skaičių.

IV Šio audito metu įvertinome, ar Komisija ir atitinkamos nacionalinės / regioninės įgyvendinimo institucijos ėmėsi tinkamų priemonių, kad kurtų sinergiją tarp programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų. Tikrinome, ar šios institucijos teikė pakankamai svarbos tokią sinergiją kurti padedantiems veiksniams ir ar suplanavo ir įgyvendino sinergijos kūrimo priemones.

V Nustatėme, kad kai kurie sinergiją kurti padedantys veiksniai dar ne iki galo pritaikyti ir kad įgyvendinimas skyrėsi priklausomai nuo sinergijos tipo. Pavyzdžiui, nekalbant apie abiejų programų teisinių sistemų skirtumus (dėl 2021–2027 m. laikotarpio Komisija tai jau išsprendė), abiejų programų mokslinių tyrimų ir inovacijų srities suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimas vis dar buvo ribotas. Kadangi nebuvo integruotos ESI fondų projektų duomenų bazės, kuri būtų veikusi sąveikiai su programos „Horizontas 2020“ duomenų baze, Komisijai ir nacionalinėms / regioninėms institucijoms buvo sudėtinga nustatyti ir ištirti galimybes kurti sinergiją. Be to, kadangi nebuvo sukurta sinergijos stebėsenos sistema, Komisija negalėjo sistemingai išskirti ir skatinti gerosios patirties pavyzdžių.

VI Nustatėme, kad ESI fondų strateginiuose dokumentuose, t. y. pažangiosios specializacijos strategijose ir veiksmų programose, programos „Horizontas 2020“ prioritetai nurodomi retai. Taip pat pažymėtina, kad šiuose dokumentuose išdėstyti prioritetai buvo gana platūs, taigi tai sumažino galimybes kurti sinergiją.

VII ESI fondų vadovaujančiosios institucijos įgyvendino ne visas strateginiuose dokumentuose numatytas sinergijos skatinimo priemones. Ypač pažymėtina, kad įgyvendintos tik kelios žemynkryptės sinergijos kūrimo priemonės, padedančios toliau išnaudoti programos „H2020“ projektų rezultatus. Tai lėmė dvi pagrindinės priežastys: i) programos „Horizontas 2020“ dotacijų gavėjai retai numatė kurti žemynkryptę sinergiją su ESI fondais ir ii) vadovaujančiosios institucijos nežinojo, kaip kurti žemynkryptę sinergiją arba kaip surasti programos „Horizontas 2020“ projektų rezultatus. Be to, vadovaujančiosios institucijos vangiai dalyvavo Komisijos gebėjimų stiprinimo veiksmuose ir nepakankamai stiprino sinergijos sampratą.

VIII Baigiant pažymėtina, kad tam tikri projektų pasiūlymai pagal programą „Horizontas 2020“ įvertinti palankiai, tačiau dėl programos „Horizontas 2020“ išteklių stygiaus nebuvo finansuoti, tačiau tam, kad jiems būtų lengviau gauti finansavimą iš ESI fondų ar bet kokį kitą finansavimą, jiems buvo suteiktas kokybės – pažangumo ženklas. Tačiau finansavimą iš ESI fondų galiausiai gavo tik nedaugelis į mūsų imtį įtrauktų veiksmų programų.

IX Rekomenduojame būdus, kaip Komisija galėtų:

  • gerinti bendradarbiavimą tarp mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje veikiančių suinteresuotųjų subjektų;
  • išnaudoti duomenų bazių teikiamas galimybes sinergijai skatinti;
  • intensyviau išnaudoti žemynkryptę sinergiją ir
  • gerinti informacijos apie projektus, kuriems suteiktas pažangumo ženklas, srautus.

Įvadas

Programa „Horizontas 2020“ ir struktūriniai fondai moksliniams tyrimams ir inovacijoms

01 Strategijoje „Europa 2020“ Komisija pabrėžė mokslinių tyrimų ir inovacijų (MTI) svarbą, nurodydama, kad tai yra vienas iš pagrindinių ES socialinio bei ekonominio klestėjimo ir aplinkos tvarumo užtikrinimo veiksnių. Tai, kad MTI svarba ES lygmeniu nemažėja, atsispindi ir Komisijos 2019–2024 m. prioritetuose, nes MTI tenka svarbus vaidmuo įgyvendinant bent keturis iš šešių prioritetų: Europos žaliojo kurso, žmonėms tarnaujančios ekonomikos, prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusios Europos ir pasaulyje stipresnės Europos prioritetus.

02 2014–2020 m. laikotarpiu MTI veiklai ES biudžeto lėšų skirta daugiau negu kada nors anksčiau. Du pagrindiniai MTI rėmimo šaltiniai buvo aštuntoji bendroji MTI skirta programa (BP), t. y. programa „Horizontas 2020“ („H2020“), ir Europos struktūriniai ir investicijų fondai (ESI fondai); 95 % ESI fondų lėšų skirta iš Europos regioninės plėtros fondo (ERPF). Biudžeto asignavimai programai „H2020“ iš viso sudarė 76,4 milijardo eurų, o ES finansavimas MTI veiklai, skirtas iš ERPF, siekė beveik 41 milijardą eurų. 2014–2020 m. laikotarpiu šie asignavimai iš viso sudarė 12 % ES biudžeto. 2021–2027 m. laikotarpiu ES biudžetas MTI veiklai padidintas dar labiau (pavyzdžiui, naujosios BP biudžetas sudaro 95,5 milijardo eurų, apskaičiuota suma iš ERPF moksliniams tyrimams ir inovacijoms yra 56 milijardai eurų, o MTI biudžetas (remiantis 2022 m. kovo mėn. duomenimis), numatytas patvirtintuose ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planuose, siekė 44,4 milijardo eurų).

03 Komisija skatina kurti sinergiją. Šioje ataskaitoje sinergija vadinamas ES mokslinių tyrimų finansavimo ESI fondų ir programos „Horizontas 2020“ lėšomis derinimas, siekiant padidinti šių fondų ir programos veiksmingumą ir efektyvumą ir taip pasiekti, kad jų poveikis, matuojamas inovacijų rezultatais, būtų didesnis.

04 Sinergija pirmą kartą paminėta 2007 m.Komisijos komunikate ir nuo to laiko jos svarba augo. Ir programos „H2020“1, ir ESI fondų2 2014–2020 m. laikotarpio teisinėse sistemose pirmą kartą nustatytas konkretus reikalavimas įgyvendinimo institucijoms kurti sinergiją tarp abiejų programų. 2021–2027 m. laikotarpio programos „Europos horizontas“ (programą „H2020“ pakeitusios programos) ir sanglaudos politikos įgyvendinimo fondų (ESI fondus pakeitusių fondų) teisinėse sistemose sinergijai suteikiama dar daugiau svarbos. Visų pirma:

  • programos„Europos horizontas“ reglamentas, kuriame ypač daug dėmesio skiriama sanglaudos ir MTI politikos koordinavimui ir papildomumui. Visas Reglamento IV priedas skirtas vien tik sinergijai;
  • Bendrųjų nuostatų reglamentas, kuriuo reglamentuojami sanglaudos politikos įgyvendinimo fondai ir kuriame pabrėžiama, kaip svarbu, kad valstybės narės ir Komisija stiprintų koordinavimą, kurtų sinergiją ir užtikrintų papildomumą su programa „Europos horizontas“.

05 2014 m. Komisijos rekomendaciniame dokumente3 dėl sinergijos aprašyti įvairūs galimi sinergijos tarp programos „H2020“ ir ESI fondų (žr. 1 diagramą) tipai:

1 diagrama. Sinergijos tipai

Šaltinis: Audito Rūmai.

06 2 diagramoje parodyta aukštynkryptės ir žemynkryptės sinergijos tarp programos „H2020“ ir ESI fondų logika.

2 diagrama. Aukštynkryptė ir žemynkryptė sinergija tarp programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų

Šaltinis: Audito Rūmai.

07 Nors tiek iš ESI fondų, tiek pagal programą „H2020“ skiriama daug paramos MTI, sinergiją planuoti ir įgyvendinti yra sudėtinga, nes ši programa ir fondai skiriasi keliais aspektais (norėdami gauti išsamesnės informacijos, žr. I priedą):

  • Tikslai: programos „H2020“ tikslas – siekti kompetencijos, o ESI fondų lėšomis siekiama stiprinti ekonominę ir socialinę sanglaudą mažinant regionų išsivystymo lygio skirtumus. Tai taip pat atspindi programos „Horizontas 2020“ lėšų paskirstymo pagal valstybes nares skirtumai, palyginti su ESI fondais, kuriuos įsipareigota skirti MTI (žr. II priedą).
  • Valdymas: Komisija valdė programą „H2020“ tiesiogiai (t. y. skelbė kvietimus teikti projektų pasiūlymus ES lygmeniu), o ESI fondų paramą pagal pasidalijamojo valdymo tvarką Komisija įgyvendino kartu su valstybėmis narėmis (t. y. kvietimai teikti projektų pasiūlymus buvo skelbiami nacionaliniu / regionų lygmeniu).
  • Įgyvendinimas: programa „H2020“ buvo įgyvendinama pagal Komisijos parengtas daugiametes darbo programas, o ESI fondų parama buvo įgyvendinama pagal nacionalinių / regioninių institucijų parengtas ir Komisijos patvirtintas veiksmų programas (VP).
  • Prioritetų nustatymas: 2014–2020 m. laikotarpiu MTI veiklai skiriama ESI fondų parama turėjo būti naudojama pagal valstybių narių arba regionų parengtas Pažangiosios specializacijos strategijas (angl. Smart Specialisation Strateges arba S3, toliau – S3 strategijos). S3 strategijos yra „inovacijų strategijos, kuriose nustatyti prioritetai siekiant įgyti konkurencinio pranašumo didinant [MTI] privalumus ir derinant juos su verslo poreikiais [...] ir kartu vengiama pastangų kartojimosi [...]“4. Programos „H2020“ lėšos buvo panaudotos pagrindinėse Reglamente apibrėžtose prioritetinėse srityse pagal tose srityse išskirtas, darbo programose aprašytas temas – tas programas Komisija priėmė pagal komitologijos procedūrą (t. y. dalyvaujant iš visų valstybių narių atstovų sudarytam komitetui).

08 Sinergija yra ypač aktuali toms šalims, kurių MTI rezultatai yra prastesni ir kurios atitinkamai mažiau dalyvauja programoje „H2020“ (žr. Specialiąją ataskaitą 15/2022). Šios šalys yra vienos iš tų, kurioms iš ESI fondų MTI veiklai skiriamas didžiausias finansavimas (II priedas).

Funkcijos ir atsakomybės sritys

09 1 lentelėje aprašyti pagrindiniai suinteresuotieji subjektai, dalyvaujantys rengiant, įgyvendinant programą „H2020“ ir ESI fondų paramą ir vykdant jų stebėseną. Daugiau informacijos pateikta I priede.

1 lentelė. Institucijos, atsakingos už ESI fondų paramos ir programos „H2020“ rengimą ir valdymą, ir dalyvaujančios šiuose procesuose

  ESI fondai „H2020“
Pagrindiniai atsakingi Europos Komisijos generaliniai direktoratai (GD) Regioninės ir miestų politikos generalinis direktoratas

(REGIO GD)
Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinis direktoratas

(RTD GD)
Politikos formavimas REGIO GD, valstybių narių institucijos, įskaitant vadovaujančiąsias institucijas

REGIO GD, be kitų dalykų, vertino ir tvirtino VP
RTD GD ir kiti GD, priklausomai nuo prioritetinės srities

RTD GD rengė darbo programas ir atitinkamus kvietimus teikti projektų pasiūlymus
Įgyvendinimas Vadovaujančiosios institucijos (rengė ir įgyvendino VP, įskaitant tai, kad vykdė projektų atranką, tvirtino projektus ir skyrė dotacijas)

Tarpinės institucijos (įgyvendino konkrečias VP priemones)

Dotacijos skyrimas paprastai įforminamas sudarant susitarimą dėl dotacijos
Daugiau kaip 20 įvairių įgyvendinimo įstaigų, įskaitant vykdomąsias įstaigas Šešios vykdomosios įstaigos įgyvendino daugiau kaip 65 % programos „H2020“ biudžeto, jas prižiūrėjo kuruojantis GD

Dotacijos skyrimas įforminamas sudarant susitarimą dėl dotacijos
Parama projektų rengėjams ir paramos gavėjams Vadovaujančiosios institucijos Nacionaliniai informacijos centrai (NIC)

Šaltinis: Audito Rūmai.

Audito apimtis ir metodas

10 Atsižvelgiant į tai, kad atitinkamose teisinėse bazėse reikalavimas kurti sinergiją tarp programos „H2020“ ir ESI fondų pirmą kartą nustatytas dėl 2014–2020 m. laikotarpio (žr. 04 dalį), atliekant auditą siekta apžvelgti, kokia apimtimi tokia sinergija buvo kuriama. Auditą nusprendėme atlikti atsižvelgdami į didėjančią sinergijos svarbą ir tai, kad, nesukūrus sinergijos, prarandamos tam tikros galimybės, taip pat siekėme papildyti savo neseniai paskelbtą Specialiąją ataskaitą 15/2022, kurioje daugiausia dėmesio skirta priemonėms, kuriomis siekta padidinti programos „Horizontas 2020“ dalyvių skaičių prastesnių rezultatų pasiekusiose šalyse. Iš tiesų, programos „H2020“ reglamente nustatyta, kad sinergija su ESI fondais ir priemonės, kuriomis siekiama didinti programos „H2020“ dalyvių skaičių, padeda mažinti MTI atotrūkį Europoje.

11 Kėlėme klausimą, ar Komisija ir nacionalinės / regioninės įgyvendinimo institucijos ėmėsi tinkamų priemonių, kad nustatytų sinergiją tarp programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų. Šiuo tikslu vertinome, ar:

  • Komisija ir nacionalinės / regioninės įgyvendinimo institucijos teikė pakankamai svarbos sinergiją kurti padedantiems veiksniams;
  • Komisija ir nacionalinės / regioninės institucijos sinergiją planavo ir įgyvendino veiksmingai.

12 Mūsų audito darbas apėmė sinergijos įgyvendinimą 2014–2020 m. laikotarpiu; nagrinėjome įrodymus iš įvairių šaltinių (daugiau informacijos apie metodiką pateikta III priede):

  • nagrinėjome atitinkamus Komisijos dokumentus, Komisijos darbuotojų užpildytus klausimynus ir su jais surengtų interviu rezultatus;
  • apžvelgėme analitinius duomenis;
  • atlikome programos „H2020“ darbo programų ir susitarimų dėl dotacijų teksto duomenų gavybos analizę;
  • analizavome atitinkamus penkių į imtį įtrauktų valstybių narių (Portugalijos, Lenkijos, Slovėnijos, Kroatijos ir Rumunijos) dokumentus, taip pat interviu su jų vadovaujančiųjų institucijų ir NIC atstovais rezultatus. Šias šalis pasirinkome pagal jų MTI rezultatus, tai, ar ESI fondų lėšos skiriamos MTI remti, ir pagal dalyvavimą programoje „H2020“;
  • apklausėme 27 VP vadovaujančiąsias institucijas (atsakymų rodiklis: 64 %) ir 78 nacionalinius informacijos centrus (NIC) (atsakymų rodiklis: 67 %) visose valstybėse narėse;
  • kalbėjomės su šios srities ekspertais.

Pastabos

Ne visiems sinergiją kurti padedantiems veiksniams buvo skiriamas deramas dėmesys

13 Kurti sinergiją yra sudėtinga, nes ES finansavimas ESI fondų ir programos „H2020“ lėšomis skiriasi daugeliu aspektų (žr. 06 dalį). Peržiūrėję iš Komisijos ir nacionalinių suinteresuotųjų subjektų gautus dokumentus ir grįžtamąją informaciją, nustatėme keletą veiksnių, galinčių lemti sinergijos kūrimo sėkmę arba nesėkmę: taisyklių ir kitų teisės aktų suderinimo laipsnį, įvairių ES ir valstybių narių lygmens subjektų bendradarbiavimą, atitinkamų duomenų prieinamumą, nacionalinio ir regioninio lygmens administracinius gebėjimus.

14 Todėl vertinome, ar:

  • taisyklėmis ir kitais teisės aktais buvo sudarytos palankesnės sąlygos sinergijai kurti;
  • tiek ES, tiek nacionaliniu lygmeniu vyko sinergijai kurti reikalingas bendradarbiavimas;
  • Komisija turėjo reikiamų duomenų ir stebėsenos priemonių, kad galėtų nustatyti sinergijos galimybes ir skatintų galimą sinergiją;
  • Komisija tinkamai rėmė nacionalinių / regioninių administracinių institucijų gebėjimų stiprinimą.

Komisija reagavo į taisyklių ir kitų teisės aktų trūkumus, trukdžiusius kurti sinergiją

15 Per keletą Komisijos užsakymu atliktų tyrimų5 išsiaiškinta, kad programą „Horizontas 2020“, ESI fondus reglamentuojančios nuostatos, Bendrųjų nuostatų reglamentas ir susijęs Bendrasis bendrosios išimties reglamentas, taikomas pagal valstybės pagalbos taisykles, yra nepakankamai suderinti, o tai įvertinta kaip kliūtis sinergijai kurti. Mūsų audito darbo rezultatai, ypač mūsų apklausos ir interviu su ekspertais, vadovaujančiųjų institucijų ir nacionalinių informacijos centrų atstovais šią išvadą patvirtino, taigi, suderinti reglamentavimo nuostatas yra tikrai svarbu.

16 Komisija į tai reagavo pasiūlydama keletą korekcijų, kurios buvo įtrauktos į atitinkamus 2021–2027 m. laikotarpio reglamentus (žr. IV priedą). Padarytų pakeitimų pavyzdžiai:

  • pagal sanglaudos politikos įgyvendinimo fondų programas turi būti priimamos pagal programą „Europos horizontas“ jau įvertintos su projektais, kurie yra bendrai finansuojami pagal programą „Europos horizontas“ arba kuriems suteiktas PŽ, susijusios sąlygos;
  • suderinti kriterijai dėl to, kokia veikla laikoma tinkama finansuoti, suderinti tinkamų finansuoti išlaidų apskaičiavimo metodai ir valstybės pagalbos taisyklės, taikomos projektams, kurie yra bendrai finansuojami pagal abi programas arba kurie yra gavę PŽ;
  • ESI fondų dotacijas galima naudoti kaip nacionalinį indėlį į Europos partnerystes, kuriamas pagal programą „Europos horizontas“ (Europos Komisijos ir privačiųjų arba viešųjų partnerių partnerystes pagal suderintas MTI iniciatyvas);
  • numatyta galimybė pervesti iki 5 % kiekvienam sanglaudos fondui skirto pradinio nacionalinio asignavimo bet kuriai kitai tiesioginio arba netiesioginio valdymo būdu valdomai priemonei (įskaitant programą „Europos horizontas“).

17 Kadangi šie pakeitimai padaryti tik dėl 2021–2027 m. laikotarpio, praktiškai vertinti, ar ir kokiu mastu jie pateisino lūkesčius dėl teigiamo poveikio sinergijai, dar per anksti.

ESI fondų ir programos „H2020“ valdyme dalyvaujančios įstaigos bendradarbiavo mažai

18 Bendrųjų nuostatų reglamente6 ir programos „H2020“ reglamente7 pabrėžta abiejų programų koordinavimo ir glaudžios sąveikos svarba. Kaip paminėta 1 lentelėje, ESI fondai ir MTI BP būdingos savitos valdymo struktūros tiek ES, tiek nacionaliniu / regioniniu lygmenimis. 2016 m. Europos Parlamento mokslinių tyrimų tarnyba8 pabrėžė koordinavimo tarp Komisijos GD svarbą siekiant išvengti susiskaidymo ES ir valstybių narių lygmeniu. Tokį koordinavimą galima užtikrinti reguliariai ir struktūruotai keičiantis informacija.

19 2018 m. Komisijos paskelbtoje ataskaitoje9 padaryta išvada, kad Komisijoje ir valstybėse narėse vis dar pastebima uždarumu pagrįsto požiūrio apraiškų. Joje nurodyta, kad „ministerijos arba departamentai bendrauja su įvairiomis EK tarnybomis, vykdančiomis skirtingas ir kartais viena kitai prieštaraujančias užduotis, siekiančiomis skirtingų prioritetų ir dirbančiomis pagal skirtingą darbo kultūrą“, ir rekomenduota užmegzti ir institucionalizuoti struktūruotą dialogą, kuris vyktų forumo principu ir kuriuo būtų siekiama užtikrinti sinergijos darbotvarkę.

20 Nustatėme, kad, nepaisant šios rekomendacijos, kai kurie 2016 m. nustatyti trūkumai 2021 m. vis dar nebuvo pašalinti. Pažymime, kad du pagrindiniai GD (RTD GD ir REGIO GD), rengdami 2021–2027 m. reglamentus, bendradarbiavo tinkamai. Tačiau Komisija nevykdė reguliaraus ir struktūruoto dialogo, kuriame dalyvautų atitinkami Komisijos GD ir nacionaliniai subjektai, atsakingi už abiejų programų rengimą ir įgyvendinimą.

21 Konkrečiau, nustatėme tik keletą Komisijos GD ir nacionalinių / regioninių suinteresuotųjų subjektų dialogo konkrečiomis temomis pavyzdžių. Vienas pavyzdys, kurį suinteresuotieji subjektai įvertino teigiamai, buvo Pažangumo ženklo praktinė bendruomenė (žr. 1 langelį).

1 langelis

Pažangumo ženklo praktinė bendruomenė: teigiamas kelių lygių bendradarbiavimo pavyzdys

„Pažangumo ženklo praktinė bendruomenė“ yra Komisijos sukurta platforma, skirta keistis informacija, rinkti duomenis ir dalytis gerosios patirties pavyzdžiais. Ji suburia REGIO GD, RTD GD, vadovaujančiųjų institucijų, NIC ir kitų ES ir valstybių narių lygmens suinteresuotųjų subjektų, t. y. Jungtinio tyrimų centro (JRC), Europos technologijų instituto ir nacionalinių bei regioninių ministerijų ir agentūrų, atstovus. Tinklas turi 250 narių.

Apklausdami NIC, klausėme apie tai, kiek Europos Komisijos įgyvendinamos įvairios sinergijos stiprinimo iniciatyvos atitinka jų lūkesčius. 60 % respondentų pažymėjo, kad Pažangumo ženklo praktinės bendruomenės jų lūkesčius atitinka tiksliai arba labai tiksliai.

22 Kalbant apie nacionalines įstaigas, pažymėtina, kad pagal 2014–2020 m. laikotarpio Bendrųjų nuostatų reglamentą ir būtinuosius NIC tinklų kūrimo pagal programą „Horizontas 2020“ standartus ir pagrindinius principus, reikalaujama intensyvesnės komunikacijos ir bendradarbiavimo tarp ESI fondų vadovaujančiųjų institucijų ir programos „Horizontas 2020“ NIC.

23 Nustatėme, kad dviejų iš penkių į mūsų imtį įtrauktų valstybių narių, tiksliau, Portugalijos ir Slovėnijos, NIC ir vadovaujančiosios institucijos bendradarbiavo tinkamai. Kitose trijose valstybėse narėse bendradarbiauta ir keistasi informacija ribotai. Mūsų apklausų rezultatais patvirtinta, kad dauguma šių atsakymus pateikusių vadovaujančiųjų institucijų ir NIC toliau vadovavosi individualistiniu požiūriu, o tai reiškia, kad (ESI fondų) vadovaujančiosios institucijos ir (programos „Horizontas 2020“) NIC bendradarbiavo mažai (daugiau informacijos apie šias apklausas pateikta III priede):

  • 41 % per apklausą atsakymus pateikusių vadovaujančiųjų institucijų pažymėjo, kad struktūruotas bendradarbiavimas su NIC nevyksta. Dar 59 % atsakė, kad renginių, į kuriuos būtų kviečiami atitinkami abiejų bendruomenių (programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų paramos gavėjų ir kitų suinteresuotųjų subjektų) atstovai, neorganizavo arba organizavo retai;
  • 85 % per apklausą atsakymus pateikusių NIC atsakė, kad bendradarbiavimo su vadovaujančiosiomis institucijomis lygis buvo žemas arba labai žemas arba kad bendradarbiauta apskritai nebuvo. 75 % NIC taip pat nurodė, kad jų žinių apie ESI fondų paramą MTI veiklai lygis yra žemas arba labai žemas, arba net nurodė, kad žinoti apie ESI fondus nepriklauso jų kompetencijos sričiai.

24 2020 m. ataskaitoje10 dėl to, ko išmokta per eksperimentinį kvietimą teikti pasiūlymus dėl ESI fondų lėšomis pagal Centrinei Europai skirtą programą „Interreg“ finansuojamų projektų, taip pat nurodyta, kad programų „H2020“ ir ESI fondų suinteresuotieji subjektai turėtų bendradarbiauti glaudžiau (žr. 2 langelį). Eksperimentinis kvietimas teikti pasiūlymus buvo surengtas dėl to, kad žinios, įgytos įgyvendinant ES finansuotus projektus nebuvo iki galo pritaikytos praktiškai, o MTI rezultatai dažnai nepasiekė atitinkamų ES regionuose veikiančių suinteresuotųjų subjektų. Taip nutiko dėl nepakankamos komunikacijos, koordinavimo ir bendradarbiavimo tarp tyrėjų ir regioninių suinteresuotųjų subjektų.

2 langelis

Eksperimentinis kvietimas teikti pasiūlymus pagal programą „Interreg“: „Kuo didesnis rezultatų išnaudojimas stiprinant koordinavimą“ (angl. Capitalisation through coordination)

Šio eksperimentinio kvietimo teikti pasiūlymus tikslas buvo padidinti tarpvalstybinio bendradarbiavimo Vidurio Europoje poveikį, išbandant naujus įvairių ES finansuojamų projektų koordinavimo būdus. 2020 m. ataskaitoje dėl įgytos patirties, be kitų dalykų, padaryta išvada, kad:

  1. programų „H2020“ ir „Interreg“ suinteresuotieji subjektai yra labai suinteresuoti dirbti drauge ir derinti gautus rezultatus, taip siekiant, kad šie rezultatai būtų pritaikyti politikos lygmeniu ir jais galėtų pasinaudoti naujos tikslinės grupės ir teritorijos. Tačiau suinteresuotiesiems subjektams reikalingas specialus „postūmis“, kad jie aktyviai siektų abiejų programų sinergijos ir ją išnaudotų.
  2. Tam, kad būtų galima padidinti programos „H2020“ ir „Interreg“ projektų rezultatų poveikį, reikia aktyviai remti projektų paramos gavėjus. Gebėjimų stiprinimo priemonės ir ryšių užmezgimo galimybės gali padėti suinteresuotiesiems subjektams daugiau sužinoti apie vykdomų programų „H2020“ ir „Interreg“ rezultatus, kurie galbūt atitinka konkrečius tam tikrų regionų ir tikslinių grupių poreikius.

Atvejų, kai sinergiją kurti trukdė tinkamų duomenų trūkumas, nustatymas ir stebėsena

25 Komisijos Jungtinio tyrimų centro paskelbtoje ataskaitoje nurodyta, kad programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų duomenų bazes padarius sąveikiomis, būtų daug lengviau vykdyti politikos stebėseną ir vertinimą, taip pat nustatyti ir kurti sinergiją11.

26 Peržiūrėję dokumentus ir remdamiesi iš Komisijos darbuotojų gauta grįžtamąja informacija, nustatėme sąveikių duomenų bazių (kuriose kaupiami duomenys apie programos „H2020“ ir ESI fondų projektus) naudą i) politikos stebėsenai ir vertinimui ir ii) sinergijai (žr. 3 diagramą).

3 diagrama. Sąveikių duomenų bazių teikiama nauda

Šaltinis: Audito Rūmai.

27 Analizavome, ar Komisija ėmėsi priemonių, kad sukurtų sąveikias programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų projektų bazes, ir ar Komisija ir valstybės narės nustatė i) sritis, kuriose būtų galima kurti sinergiją, ir ii) esamos sinergijos atvejus, kuriais būtų galima vadovautis kaip geriausios patirties pavyzdžiais.

28 2014–2020 m. laikotarpiu informacija apie projektus, kurie buvo finansuojami ne tik programos „H2020“, bet ir ESI fondų lėšomis, buvo kaupiama atskirose duomenų bazėse:

  • iki 2018 m., kai pradėjo veikti programos „H2020“ rezultatų suvestinė, programos „H2020“ projektams Komisija turėjo tik vidaus duomenų bazę. Į naująją rezultatų suvestinę įtraukti finansuotų projektų ir jų paramos gavėjų duomenys, šie duomenys suskirstyti pagal šalis ir regionus, organizacijos tipą ir prioritetines sritis (pavyzdžiui, energetika, sveikata, kosmosas);
  • Integruota ESI fondų lėšomis bendrai finansuojamų projektų duomenų bazė iki 2022 m. kovo mėn. nebuvo sukurta. Vietoj to, vadovaujančiosios institucijos registravo ir skelbė informaciją apie ESI fondų lėšomis bendrai finansuojamus projektus jų VP interneto svetainėse, laikydamosi teisės aktuose nustatytų įpareigojimų12. 2022 m. kovo mėn. Komisija pradėjo naudoti „Kohesio“ – integruotą ESI fondų lėšomis bendrai finansuojamų projektų duomenų bazę. Šiuo metu duomenų bazėje „Kohesio“ kaupiami duomenys apie 2014–2020 m. laikotarpio projektus, tačiau Komisija ketina ją išplėsti ir joje kaupti ir 2021–2027 m. laikotarpio duomenis. Tačiau duomenų bazė „Kohesio“ nėra sąveiki su programos „H2020“ duomenų baze.

29 Šiose skirtingose duomenų bazėse atskirti projektus, kurie įgyvendinami panašiose programos „H2020“ ir ESI fondų prioritetinėse srityse ir yra tinkami sinergijai kurti, buvo sudėtinga, nes:

  • nebuvo bendros programos „H2020“ ir S3 strategijų kategorijų sistemos (taksonomijos);
  • vadovaujančiųjų institucijų registruojami ESI fondų duomenys nebuvo iki galo standartizuoti ir daugiausia buvo kaupiami nacionalinėmis kalbomis;
  • vadovaujančiosios institucijos neregistravo S3 strategijas atitinkančių projektų prioritetų sistemingai. Tai greičiausiai ir toliau kels sunkumų, nes 2021–2027 m. laikotarpio Bendrųjų nuostatų reglamente nereikalaujama, kad valstybės narės praneštų, kokiose S3 strategijos prioritetinėse srityse įgyvendinami projektai.

30 Todėl pagal esamas duomenų bazes nebuvo galima surinkti informacijos apie pagrindinius ES finansuotus MTI projektus ir su jais susijusias investicijas (pavyzdžiui, surinkti informacijos apie geografinį pasiskirstymą arba apie tai, pagal kuriuos prioritetus lengviau kurti sinergiją). Tai trukdė kurti sinergiją ir vykdyti politikos stebėseną taip, kaip tai aprašyta 3 diagramoje.

31 Be to, nepaisant ESI fondų ir programos „H2020“ sinergijos stebėsenos teikiamos naudos (žr. 25 dalį), nustatėme, kad nei Komisija, nei mūsų analizuotos už VP atsakingos vadovaujančiosios institucijos nevykdė sisteminės jų stebėsenos.

32 Komisijos lygmeniu taip pat nustatėme šiuos su sinergijos nustatymu ir įgyvendinimo stebėsena susijusius apribojimus:

  • informacija, pagal kurią galima nustatyti aukštynkryptę sinergiją: nors Komisija turi teksto duomenų gavybos priemonę (CORTEX), kuri teoriškai gali padėti nustatyti esamą aukštynkryptę sinergiją, praktiškai jos panaudoti negalima, nes programos „H2020“ projektų pasiūlymuose nėra konkretaus laukelio, iš kurio būtų galima matyti sąsajas su ankstesniais ESI fondų lėšomis finansuotais projektais;
  • programos „H2020“ projektų tąsa: nors duomenys apie mokslinių tyrimų rezultatų, gautų užbaigus programos „H2020“ projektus, panaudojimą gali padėti nustatyti esamą žemynkryptę sinergiją, Komisija tokios informacijos nerenka;
  • nacionaliniu lygmeniu turima informacija: informacija apie ESI fondų lėšomis bendrai finansuojamus projektus, gavusius PŽ, nėra renkama ir teikiama Komisijai sistemingai.

Vadovaujančiosios institucijos mažai naudojasi gebėjimų stiprinimo veiksmais

33 Kadangi tiek programa „H2020“, tiek ESI fondai turi savas taisykles, įgyvendinimo mechanizmus ir suinteresuotuosius subjektus, tam, kad MTI veiksmai būtų planuojami ir įgyvendinami taip, kad nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis būtų kuriama sinergija, itin svarbūs reikiami valdymo ir administraciniai gebėjimai. 2021–2027 m. laikotarpiu tai tapo dar aktualiau, nes ES finansavimas MTI veiklai padidėjo.

34 Nagrinėjome:

  • Komisijos paramą nacionaliniams suinteresuotiesiems subjektams, ypač vadovaujančiosioms institucijoms, kuria siekta padidinti jų ekspertines žinias sinergijos srityje, ir
  • tai, kaip nacionaliniai suinteresuotieji subjektai tuo pasinaudojo.

35 Komisija ėmėsi įvairių veiksmų siekdama padėti nacionaliniams suinteresuotiesiems subjektams pagilinti žinias sinergijos srityje. Ypač paminėtina, kad:

  • 2014 m. Komisija paskelbė rekomendacinį dokumentą dėl įvairių veiksmų (įskaitant viešinimą ir mokymą, koordinavimo praktiką ir stebėseną), kurių Komisijos padaliniai, vadovaujančiosios institucijos ir NIC turėtų imtis, kad būtų kuriama sinergija. Penkių atrinktų valstybių narių vadovaujančiosios institucijos pripažino, kad rekomendacinis dokumentas padėjo geriau suprasti sinergiją, tačiau jos tomis gairėmis naudojosi ribotai. 2022 m. liepos mėn. Komisija paskelbė naują rekomendacinį dokumentą dėl programos „Europos horizontas“ ir ERPF sinergijos;
  • pagal Politikos rėmimo priemonę (programos „H2020“ priemonę, kuria siekta paskatinti reformas nacionalinėse MTI ekosistemose) Komisija vykdė tam tikrą veiklą, kuri taip pat apėmė skatinimą keistis geriausios sinergijos patirties pavyzdžiais. Ypač pažymėtina, kad dalyviai dalijosi patirtimi apie i) tai, kaip paremti nacionalinių subjektų dalyvavimą BP, ir ii) kaip sukurti kuo didesnę sinergiją tarp programos „H2020“ ir ESI fondų13. Tačiau nustatėme, kad šioje veikloje dalyvavo tik 11 valstybių narių atstovai (Belgijos, Bulgarijos, Kipro, Ispanijos, Kroatijos, Vengrijos, Latvijos, Lenkijos, Portugalijos, Slovėnijos, Švedijos atstovai ir Vokietijos atstovas stebėtojo teisėmis);
  • Komisija stiprino sinergijos sampratą konferencijose (pavyzdžiui, per Europos novatoriškų regionų savaitę, Europos regionų ir miestų savaitę) ir specialiuose trečiųjų šalių organizuotuose renginiuose.

36 Galiausiai pažymėtina, kad būtent Europos Parlamentas pradėjo vykdyti ir finansavo pagrindinę iniciatyvą – projektą „Kompetencijos laiptai“ (angl. Stairway to Excellence arba S2E), pagal kurį siekta padėti kurti sinergiją 2014–2020 m. laikotarpiu. Komisijos JRC, bendradarbiaudamas su REGIO GD, įgyvendino S2E projektą. Pagal šį projektą valstybėms narėms ir regionams buvo padedama i) išnaudoti sinergiją tarp ESI fondų ir programos „H2020“ ir ii) veiksmingai įgyvendinti nacionalines bei regionines S3 strategijas ir apskritai didinti kompetenciją inovacijų srityje. Projektas užbaigtas 2020 m. ir 2021–2027 m. laikotarpiu nebebus vykdomas. Trijų iš penkių į mūsų imtį įtrauktų valstybių narių nacionaliniai suinteresuotieji subjektai nurodė, kad dalyvavo šio projekto veikloje, ir pažymėjo, kad jis labai tiksliai atitiko jų poreikius.

37 Taip pat pažymime, kad Komisijos organizuotoje gebėjimų stiprinimo veikloje dalyvauta vangiai. Kaip matyti iš mūsų apklausos rezultatų, dalyvavimo aktyvumas svyravo nuo 44 % (viešinimo renginiuose) iki 7 % (mokymo veikloje) (žr. 4 diagramą).

4 diagrama. Vadovaujančiųjų institucijų dalyvavimas Komisijos paramos veikloje

Šaltinis: Audito Rūmų atlikta vadovaujančiųjų institucijų apklausa.

38 Nepaisant tokio riboto dalyvavimo, vadovaujančiosios institucijos ir NIC, kuriuose lankėmės per šį auditą, pažymėjo, jog reikia daugiau mokymų, konsultuojamojo ugdymo veiklos, taip pat daugiau dalytis geriausios patirties pavyzdžiais.

39 Galiausiai pažymime, kad, kaip matyti iš mūsų apklausos rezultatų, vadovaujančiosios institucijos nurodė, jog pačios ėmėsi labai nedaug veiksmų, kad padėtų kurti sinergiją tarp aptariamų dviejų programų (žr. 5 diagramą).

5 diagrama. Vadovaujančiųjų institucijų organizuota viešinimo veikla siekiant padėti kurti sinergiją tarp ESI fondų ir programos „H2020“

Šaltinis: Audito Rūmų atlikta vadovaujančiųjų institucijų apklausa.

Strateginiuose dokumentuose numatyta sinergija įgyvendinta įvairia apimtimi

40 2014 m. Komisijos gairėse dėl sinergijos (žr. 35 dalį) nurodyta, kad „labai svarbu užtikrinti optimalią sinergiją tarp fondų [...] ir kuo labiau padidinti viešojo finansavimo poveikį ir efektyvumą. Europos Parlamentas ir Taryba aiškiai nurodė, kad tai būtų ne „gerai“, bet „būtina“ pasiekti“. Tam buvo reikalingas sisteminis visų suinteresuotųjų subjektų požiūris į sinergiją. Tai reiškia, kad veiksmai, kurių buvo imamasi praktiškai, kad sinergija būtų įgyvendinta, turėjo atitikti S3 strategijose ir VP apibrėžtą sinergijos mastą.

41 Todėl vertinome, ar:

  • S3 strategijose ir atitinkamose VP buvo numatytos sinergijos su programa „H2020“ kūrimo priemonės;
  • buvo faktiškai įgyvendinta įvairių tipų sinergija, konkrečiai:
  1. žemynkryptė sinergija;
  2. aukštynkryptė sinergija;
  3. alternatyvusis finansavimas projektams, kuriems suteiktas PŽ.

42 Taip pat pažymėtina, kad visos į imtį įtrauktos vadovaujančiosios institucijos (žr. 05 dalį), finansuodamos tam tikro tipo programos „H2020“ projektus (susiejimo (angl. Teaming) projektus arba EMTE katedrų projektus (angl. ERA Chairs), pagal kuriuos buvo stiprinama kompetencija ir skatinamas dalyvavimas, teikė papildomą finansavimą. Iš vadovaujančiųjų institucijų, kurios pateikė atsakymus per mūsų apklausą, 44 % (7 iš 16) pareiškė, kad jų VP buvo numatytos tokios priemonės, 31 % (5 iš 16) nurodė, kad tas priemones įgyvendino. Tačiau, kadangi apie papildomą finansavimą jau rašėme savo neseniai parengtoje specialiojoje ataskaitoje apie dalyvių skaičiaus didinimo priemones (specialioji ataskaita 15/2022), šios temos šioje ataskaitoje išsamiau nenagrinėsime.

Sinergija ESI fondų strateginiuose dokumentuose buvo numatyta, bet nevienodai išsamiai

43 Tam, kad sinergija pasireikštų praktiškai, ją reikia tinkamai suplanuoti strateginiuose dokumentuose, ypač S3 strategijose (žr. 06 dalį) ir ESI fondų VP.

44 2012 m. Komisijos gairėse dėl S3 strategijų nurodyta, kad S3 strategijose dėmesys turėtų būti sutelktas į investicijas į nacionalinio / regioninio lygmens MTI keliose pasauliniu lygiu konkurencingose srityse ir kad turi būti vengiama išteklius išskaidyti. Dėmesio sutelkimas į keletą prioritetinių ekonominės veiklos sričių ir į konkrečias technologines sritis nacionaliniu / regioniniu lygmeniu turėjo palengvinti MTI investicijų strateginį planavimą. Gairėse taip pat nurodoma, kad S3 strategijose nustatant prioritetus, reikia veiksmingai derinti tai, i) kaip nustatomi bendrieji ES politiką atitinkantys tikslai ir ii) kaip apibrėžiami pažangiosios specializacijos prioritetai (arba nišos).

45 Kalbant apie S3 strategijų prioritetų nustatymą, pažymėtina, kad įvairių tyrimų dokumentuose14 padaryta išvada, jog S3 strategijose „išdėstyti tikslai yra labai įvairūs“. Ypač pažymėtinas 2021 m. Komisijos tyrimas dėl S3 strategijų prioritetų nustatymo15, per kurį nustatyta, kad keleto valstybių narių S3 strategijų prioritetinių sričių teminė aprėptis buvo plati. Tyrimo metu taip pat analizuoti 2 324 vadovaujančiųjų institucijų paskelbti kvietimai teikti projektų pasiūlymus ir pažymėta, kad pagal didžiąją dalį (74 %) kvietimų tuo pačiu metu siekta įgyvendinti visus S3 strategijų prioritetus.

46 S3 strategijų prioritetai nepakankamai koncentruoti, o tai, kad pasiūlymus pagal kvietimus teikti pasiūlymus iš esmės buvo galima teikti pagal bet kurį S3 strategijos prioritetą, užuot dėmesį sutelkus į „sektorinę ir technologinę specifiką, ką suponuotų ir pati pažangiosios specializacijos logika“16, sumažino galimybes pasiekti kritinę masę, taigi ir kurti sinergiją.

47 Todėl nagrinėjome, ar penkių į mūsų imtį įtrauktų valstybių narių S3 strategijose ir VP buvo numatytos sinergijos kūrimo priemonės. Taip pat nagrinėjome, ar S3 strategijose buvo pateikta konkrečių nuorodų į Europos partnerystes, kurios yra skatinamos pagal programą „H2020“. Šiomis partnerystėmis siekiama suvienyti Komisijos ir privačiojo ir (arba) viešojo sektorių partnerių (įskaitant partnerius, kurie valdo ESI fondus) pastangas vykdant suderintas MTI iniciatyvas, kuriomis siekiama įgyvendinti ES politikos prioritetus.

48 Nustatėme, kad:

  • tik vienoje (Rumunijos) iš į imtį įtrauktų S3 strategijų buvo paminėtos konkrečios Europos partnerystės, su kuriomis ketinta kurti sinergiją teikiant dotacijas nacionaliniams subjektams, kad jie galėtų dalyvauti šiose partnerystėse;
  • trijose iš penkių į imtį įtrauktų VP (Portugalijos, Rumunijos ir Slovėnijos) paminėta, kad (kai kurie) jų prioritetai yra susieti su programos „H2020“ prioritetais. Žinodamos apie šią sąsają nacionalinės / regioninės institucijos gali proaktyviai megzti ryšius su savo suinteresuotaisiais subjektais, kad juos informuotų apie programos „H2020“ teikiamas galimybes mokslinių tyrimų srityje ir stiprintų ryšius su Europos partnerystėmis (pavyzdžiui, teikiant dotacijas);
  • visose S3 strategijose ir atitinkamose VP buvo numatytos sinergijos kūrimo priemonės. Tačiau į imtį įtrauktų valstybių narių S3 strategijose ir VP pateiktų nuorodų išsamumas labai skyrėsi: vienose šalyse (Kroatijoje ir Lenkijoje) veiksmai, kuriais siekiama sinergijos, paminėti gana ribotai ir (arba) labai apibendrintai, o kitose (Slovėnijoje, Rumunijoje ir Portugalijoje) pateikti išsamūs kelių priemonių aprašai.

49 3 langelyje pateikta VP planuotos sinergijos pavyzdžių.

3 langelis

Veiksmų programose numatytų sinergijos kūrimo priemonių pavyzdžiai

Kroatija į savo „Konkurencingumo ir sanglaudos“ VP įtraukė tris sinergijos kūrimo priemones, tai:

  1. alternatyvusis Europos mokslinių tyrimų tarybos pasiūlymų finansavimas;
  2. papildomas finansavimas programos „H2020“ susiejimo projektams;
  3. papildomas finansavimas kitoms dalyvių skaičiaus didinimo priemonėms.

Tačiau tose VP programos „H2020“ prioritetai arba Europos partnerystės konkrečiai nebuvo paminėtos. Be to, kiekvienai priemonei numatytas biudžetas nebuvo pakankamas nė vienam a arba b punkte paminėto pobūdžio projektui finansuoti. Galiausiai, Kroatijos vadovaujančioji institucija įgyvendino tik c punkte nurodytą priemonę.

Rumunijos Konkurencingumo VP suplanuota įgyvendinti aštuonias konkrečias priemones, kuriomis būtų siekiama kurti trijų tipų sinergiją (aukštynkryptę sinergiją, teikti alternatyvųjį ir papildomą finansavimą). VP taip pat pateikta konkrečių nuorodų į programos „Horizontas 2020“ prioritetus ir Europos partnerystes. Buvo panaudotas visas skirtas biudžetas, tačiau įgyvendinimas labai vėlavo: dauguma dotacijų skirtos tik 2020 m.

Suplanuota aukštynkryptė sinergija iš esmės buvo įgyvendinta

50 Prie aukštynkrypčių veiksmų (žr. 05 dalį) įprastai priskiriamas mokslinių tyrimų infrastruktūros kūrimas ir parama siekiant padėti MTI srities suinteresuotiesiems subjektams parengti projektų pasiūlymus, kad juos būtų galima teikti pagal konkursinius programos „H2020“ kvietimus teikti pasiūlymus. Ši parama buvo ypač aktuali toms valstybės narėms, kurios pasižymi nuolatiniais menkais dalyvavimo BP rezultatais, ypač kiek tai susiję su patvirtintais projektais. Nors tai, kokiu lygiu šalis dalyvauja BP, lemia daug veiksnių (žr. Specialiąją ataskaitą 15/2022), galimybė pasinaudoti parama paraiškų teikimo procese yra vienas iš pagrindinių veiksnių, darančių poveikį dalyvavimui.

51 Per mūsų atliktą vadovaujančiųjų institucijų apklausą paaiškėjo, kad 50 % (8 iš 16) respondentų yra numatę aukštynkryptės strategijos kūrimo priemonių, o 44 % (7 iš 16) tokias priemones įgyvendino praktiškai.

52 Atlikę į imtį įtrauktų VP analizę, nustatėme, kad visose jose buvo numatyti tokios MTI infrastruktūros kaip kompetencijos centrai kūrimo veiksmai ir kad visi šie veiksmai buvo įgyvendinti. Kaip tokių veiksmų pavyzdžius galima paminėti Rumunijos investicijas į infrastruktūrą fotobranduolinės fizikos srityje ir Slovėnijos investicijas į kompetencijos centrus ir nacionalinio superkompiuterijos centro kūrimą.

53 Taip pat nustatėme, kad keturiose iš penkių į imtį įtrauktų VP (Lenkijos, Portugalijos, Rumunijos ir Slovėnijos) numatyti ir įgyvendinti veiksmai, kuriais tiesiogiai siekta padėti nacionaliniams MTI suinteresuotiesiems subjektams dalyvauti programoje „H2020“. Tačiau dviejose iš tų keturių valstybių narių (Lenkijoje ir Rumunijoje) parama buvo teikiama tik praėjus keleriems (Lenkijoje – penkeriems, Rumunijoje – septyneriems) metams nuo programos „H2020“ įgyvendinimo pradžios.

54 2016 m. tyrimo ataskaitoje17 ir iš ES biudžeto finansuoto projekto galutinėje ataskaitoje18 nustatyta, kad tokios paramos schemos yra labai svarbios siekiant skatinti dalyvavimą bendrojoje programoje, taigi didinti tikimybę, kad bus kuriama aukštynkryptė sinergija. Nustatėme, kad tos valstybės narės, kurios vėlavo pasinaudodamos ESI fondų lėšomis įgyvendinti savo paramos schemas, taip pat pateko tarp tų šalių, kurių dalyvavimo programoje „H2020“ lygis buvo žemiausias (žr. specialiosios ataskaitos 15/2022 16 diagramą):

  • pagal vienam gyventojui tenkantį programos „H2020“ finansavimą, šis finansavimo rodiklis buvo mažiausias Lenkijoje ir Rumunijoje;
  • pagal visam tyrėjų etato ekvivalentui tenkantį programos „H2020“ finansavimą, sąrašo apačioje atsidūrė Lenkija.

Žemynkryptė sinergija buvo nepakankama

55 Remiantis Bendrųjų nuostatų reglamentu, S3 strategijos apima „veiksmus, kuriuos vykdant nustatomi būdai rinkoje panaudoti ir skleisti MTI rezultatus, pasiektus įgyvendinant programą „Horizontas 2020“ ir ankstesnes programas, visų pirma siekiant verslui ir pramonei, įskaitant MVĮ, sukurti inovacijoms palankią aplinką [...]“.

56 Be to, pagal 2014 m. Komisijos gaires dėl sinergijos (žr. 35 dalį), įgyvendindama programą „H2020“ Komisija turėtų skatinti programos „H2020“ projektų (ir ankstesnių mokslinių tyrimų bendrųjų programų projektų) rezultatus panaudoti tolesnėse grandyse ESI fondų lėšomis bendrai finansuojamų projektų atveju.

57 Komisijos darbuotojai, su kuriais kalbėjomės, pabrėžė, jog tam, kad BP poveikis būtų didesnis ir žinios sklistų visoje ES, svarbu panaudoti programos „H2020“ rezultatus, nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje technologija buvo sukurta. MTI rezultatų panaudojimo tarpvalstybiniu lygiu galimybė taip pat labai naudinga šalims ir regionams, kurių dalyvavimo BP rodikliai yra prasti (žr. Specialiąją ataskaitą 15/2022), nes taip tos šalys ir regionai įgyja prieigą prie naujausių technologijų ir gali jomis naudotis.

58 Kai žemynkryptė sinergija nėra kuriama, prarandamos galimybės MTI rezultatus pritaikyti praktiškai ir pasinaudojant jais šalinti teritorinius sunkumus, taip užtikrinant ES finansavimo poveikį.

59 Todėl nagrinėjome, ar:

  • vadovaujančiosios institucijos įgyvendino VP priemones, kuriomis būtų siekiama kurti žemynkryptę sinergiją;
  • Komisija skatino kurti žemynkryptę sinergiją pagal savo programos „H2020“ darbo programas (įskaitant kvietimus teikti pasiūlymus);
  • programos „H2020“ paramos gavėjai faktiškai numatė kurti žemynkryptę sinergiją.

60 Nors Komisija žemynkryptei strategijai skiria daug dėmesio, per mūsų atliktą vadovaujančiųjų institucijų apklausą paaiškėjo, kad tik 44 % (7 iš 15) respondentų numatė tokios sinergijos kūrimo priemones. Be to, tik 13 % (2 iš 15) jas galiausiai įgyvendino. Iš tiesų, iš visų sinergijos kūrimo priemonių žemynkryptei sinergijai kurti skirtų priemonių įgyvendinta mažiausiai.

61 Panašias išvadas buvo galima daryti dėl į mūsų imtį įtrauktų valstybių narių penkių VP, nes nė vienoje nebuvo numatyta priemonių žemynkryptei sinergijai su programa „H2020“ kurti. Taip pat nė vienoje nebuvo numatyta galimybė pasinaudoti ESI fondų lėšomis tam, kad būtų kuriama žemynkryptė sinergija su MTI rezultatais, sukurtais kitose valstybėse narėse arba regionuose pagal programą „H2020“.

62 Taip pat nustatėme, kad keturiose iš penkių į imtį įtrauktų VP buvo paminėti inovacinių sprendimų viešieji pirkimai – priemonė, pagal kurią galima kurti žemynkryptę sinergiją. Šiuo atveju perkančioji organizacija yra pirmoji užsakovė, pradedanti taikyti novatoriškus sprendimus (produktus arba paslaugas), kurie komerciniu lygiu dar nėra prieinami dideliu mastu. Tačiau inovacinių veiksmų viešieji pirkimai buvo faktiškai įgyvendinti tik pagal vieną iš keturių VP (Lenkijos), o programos „H2020“ rezultatų panaudojimas joje konkrečiai nebuvo numatytas.

63 Nustatėme, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios vadovaujančiosios institucijos nekuria žemynkryptės sinergijos, yra žinių ir informacijos trūkumas, nes vadovaujančiosios institucijos:

  • ne visada suprato, kas yra žemynkryptė sinergija ir kokią naudą ji teikia;
  • turėjo mažai žinių apie sinergijos kūrimą ir aktualių programos „H2020“ rezultatų nustatymą. Be to, išskirti projektus, pagal kuriuos būtų galima kurti sinergiją, trukdė ir tai, kad nebuvo programos „H2020“ ir ESI fondų rezultatų derinimo priemonės (pavyzdžiui, sąveikios duomenų bazės). Ataskaitoje dėl to, ko išmokta iš „Interreg“ eksperimentinio kvietimo teikti pasiūlymus (žr. 24 dalį), padarytos panašios išvados;
  • dažnai nežinojo apie CORDIS, programos „H2020“ duomenų bazę, skirtą programos „H2020“ projektų rezultatams skleisti ir panaudoti.

64 Atlikome programos „H2020“ darbo programų teksto, susijusio su veiksmais, pagal kuriuos galėtų būti kuriama žemynkryptė sinergija, duomenų gavybos analizę. Atrinkome darbo programas, kurios buvo paskelbtos programos „H2020“ laikotarpio (2018–2020 m. laikotarpio) pabaigoje. Nustatėme, kad jose visose žemynkryptė sinergija su ESI fondais buvo paminėta bent kartą.

65 Tačiau paprastai tai buvo paminėta įžangoje, kurioje pareiškėjams pateikiama labai bendra informacija, o ne konkrečiuose kvietimuose teikti projektų pasiūlymus, kuriuose teikiama išsamesnė informacija. Išanalizavę 632 kvietimus teikti pasiūlymus, nustatėme, kad žemynkryptė sinergija buvo faktiškai paminėta tik 2 % iš jų.

66 Taip pat atlikome 13 603 susitarimų dėl dotacijų pagal programos „H2020“ veiksmus, pagal kuriuos, mūsų nuomone, buvo galima kurti žemynkryptę sinergiją, teksto duomenų gavybos analizę. Jie sudaro 38 % visų „H2020“ susitarimų dėl dotacijų ir jiems tenka 63 % visų pagal programą „H2020“ įsipareigotų skirti lėšų. Šią analizę papildėme išsamia 100 projektų imties apžvalga. Nustatėme, kad tik pagal 4,8 % iš 13 603 projektų buvo numatyta kurti tokią sinergiją (žr. 6 diagramą). Taip pat pažymėtina, kad tik į 2,2 % projektų pasiūlymų buvo įtrauktos konkrečios nuorodos į S3 strategijas.

6 diagrama. Programos „H2020“ projektai, kuriuose numatyta žemynkryptė sinergija

Šaltinis: Audito Rūmai.

67 Taip pat išsamiai išanalizavome projektus pagal vieną iš programos „H2020“ priemonių, „Europos mokslinių tyrimų tarybos (EMMT) koncepcijos pagrindimas“. Šios priemonės tikslas yra itin tinkamas žemynkryptei sinergijai kurti, nes pagal šią priemonę siekiama padėti ištirti, ar įgyvendinant EMTT dotacijomis finansuojamas idėjas galima sukurti komercinių ir socialinių inovacijų. Nustatėme, kad galimybė kurti žemynkryptę sinergiją buvo numatyta tik pagal 0,5 % priemonės „EMMT koncepcijos pagrindimas“ projektų.

Pažangumo ženklas yra perspektyvus, tačiau buvo naudojamas ribota apimtimi

68 PŽ yra kokybės ženklas, skiriamas projektų pasiūlymams pagal ES MTI BP (žr. 05 dalį). Jį pradėta skirti pagal programą „H2020“, siekiant padėti PŽ gavusiems subjektams gauti lėšų jų projektų pasiūlymams įgyvendinti iš kitų šaltinių negu programa „H2020“, įskaitant ESI fondus. Jį skiriant taip pat yra norima suteikti galimybę kitoms finansuojančioms institucijoms pasinaudoti Komisijos projektų vertinimo procesu.

69 Komisija PŽ įsteigė 2015 m. Jis buvo skiriamas mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) pagal programos „H2020“ MVĮ priemonę, kurią vėliau pradėta vadinti Europos inovacijų tarybos (EIT) akceleratoriumi, teiktiems projektams. Vėliau jis buvo taikomas pagal dar tris programos „H2020“ priemones, konkrečiau, pagal priemonę „Marie Skłodowska -Curie veiksmai“, „H2020“ programą, skirtą doktorantūrinėms ir podoktorantūrinėms studijoms, susiejimo priemonę (žr. Specialiąją ataskaitą 15/2022) ir EMTT koncepcijos pagrindimo dotacijų priemonę (žr. 67 dalį).

70 Įvertinome, ar vadovaujančiosios institucijos tinkamai naudojo PŽ ir finansavo tokius projektus. Per mūsų atliktą vadovaujančiųjų institucijų apklausą paaiškėjo, kad dažniausias sinergijos, numatytos atsakymus pateikusių institucijų VP, tipas buvo alternatyviojo finansavimo skyrimas PŽ gavusiems projektams: 63 % (10 iš 16) VP tokios priemonės buvo numatytos, pagal 50 % (8 iš 16) tokios priemonės galiausiai įgyvendintos. Pati Komisija neturi išsamios informacijos apie projektų, kuriems suteiktas PŽ ir kurie buvo finansuoti ESI fondų lėšomis, skaičių.

71 Tačiau, remdamiesi mūsų atlikta į imtį įtrauktų VP analize, nustatėme, kad priemonių, pagal kurias remiami PŽ gavę projektai, įgyvendinimo lygis skyrėsi:

  • visose VP, išskyrus vieną (Kroatijos), buvo numatytas alternatyviojo finansavimo skyrimas pagal MVĮ priemonę / EIT akceleratoriaus priemonę PŽ gavusiems projektams. Kaip parodyta 2 lentelėje, pagal tris VP (Lenkijos, Portugalijos ir Slovėnijos) toks finansavimas buvo galiausiai suteiktas, pagal vieną (Rumunijos) paskelbtas kvietimas teikti pasiūlymus, tačiau pasiūlymų gauta mažai ir nė vienas iš jų nebuvo finansuotas;
  • dviejose VP (Lenkijos ir Slovėnijos) numatytos ir įgyvendintos priemonės, pagal kurias skirtas alternatyvusis finansavimas PŽ gavusiems „Marie Sklodowska-Curie“ projektams;
  • nė vienoje iš į imtį įtrauktų VP nenumatytos priemonės, pagal kurias būtų remiami PŽ gavę susiejimo arba EMTT koncepcijos pagrindimo projektai. Pažymime, kad EMTT koncepcijos pagrindimo projektams PŽ iniciatyvą pradėta taikyti 2018 m., tačiau dėl problemų, susijusių su informacinių technologijų sistemomis, 2019 m. ši iniciatyva nebevykdyta. Pasak Komisijos, ji turėtų būti vėl pradėta vykdyti 2023 m.

2 lentelė. ESI fondų lėšomis bendrai finansuoti MVĮ priemonės / EIT akceleratoriaus priemonės projektai, kuriems suteiktas PŽ (2021 m. birželio 30 d. duomenys)

Valstybė narė Projektų, kuriems suteiktas PŽ, skaičius PŽ gavusių projektų, kurie buvo bendrai finansuoti ESI fondų lėšomis, skaičius % Bendrai finansuotiems PŽ gavusiems projektams skirtas finansavimas (milijonais eurų)
Kroatija 9 0 0 % 0,0
Lenkija 77 20 26 % 17,9
Portugalija 108 35 32 % 27,8
Rumunija 16 0 0 % 0,0
Slovėnija 54 15 28 % 15,7
Iš viso 264 70 26 % 61,4

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Europos Komisijos ir vadovaujančiųjų institucijų duomenimis.

72 Nustatėme dvi pagrindines administracines kliūtis, 2014–2020 m. laikotarpiu trukdžiusias veiksmingai remti pagal MVĮ priemonę / EIT akceleratoriaus priemonę PŽ gavusius projektus. Tai: i) skirtingos valstybės pagalbos taisyklės ir ii) tai, kad vadovaujančiosios institucijos turi nedaug informacijos apie PŽ gavusius projektus.

73 Dėl nesuderintų valstybės pagalbos taisyklių finansavimo programos „H2020“ ir ESI fondų lėšomis intensyvumas buvo labai nevienodas – pagal programą „H2020“ paramos gavėjams skirtų dotacijų normos buvo daug didesnės. Komisija į tai reagavo ir, siekdama išspręsti šį klausimą, kiek jis susijęs su MVĮ, 2021 m. liepos mėn. (praėjus šešeriems metams nuo PŽ sukūrimo) iš dalies pakeitė atitinkamą valstybės pagalbos reglamentą (Bendrąjį bendrosios išimties reglamentą). Pagal programą „Europos horizontas“ mažosios vidutinio kapitalo įmonės išimtiniais atvejais taip pat gali gauti PŽ. Finansavimo intensyvumo skirtumų tokiais atvejais tebebus.

74 Prieš patvirtindamos dotacijas PŽ gavusiems projektams, vadovaujančiosios institucijos, priimdamos sprendimus dėl projektų tinkamumo finansuoti, vis tiek turi užtikrinti, kad jie atitiktų šiuos kriterijus:

  • atitiktų valstybės pagalbos taisykles: paramą gaunančios įmonės privalo: i) būti MVĮ pagal Komisijos MVĮ apibrėžtį ir ii) neturi būti sunkumų patiriančios įmonės. Projekto pasiūlymo teikėjas pateikia savideklaraciją, tačiau Komisija PŽ gavusių projektų atveju jos netikrina;
  • Atitiktis sanglaudos politikos reglamentui: siūlomas projektas turi atitikti nacionalinius ir (arba) regioninius S3 strategijos prioritetus, atitikti ERPF programą ir patekti į ERPF taikymo sritį19.

75 Per mūsų surengtus interviu keturių iš penkių į imtį įtrauktų valstybių narių vadovaujančiųjų institucijų specialistai pažymėjo, kad nėra automatinio pranešimo mechanizmo, kurį naudojant būtų teikiama struktūruota ir išsami informacija apie nacionalinio / regioninio lygmens projektus, kuriems suteiktas PŽ, įskaitant PŽ gavusio subjekto kontaktinius duomenis.

76 Komisija praktiškai teikė tik apibendrintą informaciją; detali informacija buvo teikiama jos paprašius. 2021–2027 m. laikotarpiu Komisija ketina užtikrinti, kad informacija apie projektus, kuriems suteiktas PŽ, būtų lengviau prieinama.

77 Portugalija pateikia naudos, kurios suteikė tokios informacijos srautą užtikrinančios sistemos įdiegimas, pavyzdį. Portugalija finansavo didžiausią PŽ gavusių projektų dalį (32 %) būtent dėl to, kad yra nustačiusi efektyvią tokios informacijos rinkimo, tvarkymo ir perdavimo tvarką (žr. 4 langelį), ir dėl konkrečių tokiems projektams skirtų kvietimų teikti pasiūlymus. Panašios tvarkos kitose į imtį įtrauktose šalyje nenustatėme.

4 langelis

Proaktyvių nacionalinių institucijų pavyzdys

Portugalija finansuoja PŽ gavusius projektus nuo 2018 m. pagal esamas įvairiose jos VP numatytas priemones. Atlikusios vidaus analizę, Portugalijos institucijos nusprendė, kad Komisijos įvertinimas yra pagrįstas, todėl papildomo techninio vertinimo nacionaliniu lygmeniu vykdyti nebereikia.

Nacionalinė inovacijų agentūra (Agência Nacional de Inovação) sistemingai prašė Komisijos pateikti informacijos apie Portugalijos projektus, kuriems suteiktas PŽ. Šį procesą supaprastino tai, kad Agentūra priklauso Pažangumo ženklo praktinei bendruomenei (žr. 1 langelį), o MVĮ NIC yra Agentūros dalis.

Agentūra perdavė informaciją nacionalinei VP vadovaujančiajai institucijai, o ši savo ruožtu informavo regioninių VP vadovaujančiąsias institucijas. Ji pasiūlė organizuoti kvietimus teikti projektų pasiūlymus ir kiekvienos regioninės institucijos paprašė pateikti informacijos apie tai, kokį biudžetą skirtų kvietimui teikti pasiūlymus. Agentūra taip pat ieškojo informacijos apie PŽ gavusius subjektus, nustatė jų tapatybę ir su jais susisiekė, informuodama juos apie ketinamus skelbti kvietimus teikti pasiūlymus.

Išvados ir rekomendacijos

78 Darome bendrą išvadą, kad sinergijos tarp programos „Horizontas 2020“ ir Europos struktūrinių ir investicijų fondų (ESI fondų) įgyvendinimo lygis skyrėsi, priklausomai nuo sinergijos tipo: pavyzdžiui, planuotos aukštynkryptės sinergijos kūrimo priemonės buvo įgyvendinamos tinkamai, o žemynkryptės sinergijos priemonės – menkai. Tai lėmė keletas priežasčių: nepakankamai suderintos taisyklės ir kiti teisės aktai, ribotas bendradarbiavimas tarp abiejų programų mokslinių tyrimų ir inovacijų srities suinteresuotųjų subjektų ir tai, kad šių programų duomenų bazės nėra sąveikios, ribojo Komisijos ir nacionalinių / regioninių institucijų galimybes kurti sinergiją. Be to, kadangi nebuvo sukurta sinergijos stebėsenos sistema, Komisija negalėjo sistemingai išskirti ir skatinti gerosios patirties pavyzdžių.

79 Nustatėme keletą veiksnių, kurie padeda kurti sinergiją tarp programos „Horizontas 2020“ ir ESI fondų. Pirmasis veiksnys yra susijęs su taisyklėmis ir kitais teisės aktais. 2014–2020 m. laikotarpio taisyklės ir kiti teisės aktai nebuvo tinkamai suderinti, tačiau Komisija į šiuos trūkumus reagavo ir atliko pakeitimus, įsigaliosiančius 2021–2027 m. laikotarpiu. Tai, kokių rezultatų šie pakeitimai duos 2021–2027 m. laikotarpiu, dar reikia įvertinti praktiškai (žr. 1517 dalis).

80 Bendradarbiavimas Komisijos viduje ir su valstybėmis narėmis, taip pat valstybių narių lygmeniu (tai – antrasis pagalbinis veiksnys) vyko tik iš dalies. Nustatėme, kad, rengdami 2021–2027 m. reglamentavimo sistemą, Komisijos pagrindiniai generaliniai direktoratai bendradarbiavo tinkamai. Tačiau Komisija neorganizavo reguliaraus ir struktūruoto dialogo, kuriame dalyvautų REGIO GD, RTD GD ir už programų rengimą bei įgyvendinimą atsakingi nacionalinio lygmens suinteresuotieji subjektai. Valstybių narių lygmeniu taip pat laikytasi uždarumu pagrįsto požiūrio, todėl (ESI fondų) vadovaujančiosios institucijos ir (programos „H2020“) nacionaliniai informacijos centrai nevienijo savo sinergijos kūrimo pastangų sistemingai (žr. 1824 dalis).

1 rekomendacija. Gerinti bendradarbiavimą tarp ESI fondų ir bendrųjų programų valdyme dalyvaujančių institucijų

Siekdama pagerinti bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija, Komisija turėtų:

  1. užmegzti reguliarų struktūruotą dialogą, kuriame dalyvautų atitinkamos Komisijos ir valstybių narių politinio lygmens (mokslinių tyrimų ir sanglaudos politikos sričių) ir įgyvendinimo lygmens (programos „Europos horizontas“ ir Europos regioninės plėtros fondo) tarnybos;
  2. kartu su valstybėmis narėmis skatinti tokį bendradarbiavimą nacionaliniu / regioniniu lygmeniu.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2023 m. pabaiga.

81 Trečiasis veiksnys yra susijęs su duomenų prieinamumu ir stebėsena. Kad būtų galima kurti sinergiją tarp projektų arba tarp atskirų mokslinių tyrimų bendruomenių (finansuojamų ESI fondų lėšomis ir programos „Horizontas 2020“ lėšomis), itin svarbu gauti informacijos ne tik apie projektus, bet ir apie paramos gavėjus (žr. 25 ir 26 dalis).

82 Tačiau integruotos ESI fondų duomenų bazės, kurioje būtų renkama informacija apie visus visoje ES bendrai finansuotus projektus, nebuvo. Tokia integruota duomenų bazė pradėjo veikti 2022 m. kovo mėn., kai mūsų audito darbas jau buvo užbaigtas. Tačiau naujos bendrosios programos ir ESI fondų duomenų bazės vis dar nėra visapusiškai sąveikios (žr. 2729 dalis).

83 Nustatėme, kad Komisija nevykdė sisteminės sinergijos stebėsenos. Dėl to Komisija negalėjo išskirti gerosios patirties pavyzdžių ir skleisti apie juos informacijos valstybių narių institucijoms sistemingai. Nustatėme keletą priemonių, kurios galėtų sėkmingai padėti vykdyti tokią stebėsenos veiklą, tačiau Komisija tomis priemonėmis šiuo metu nesinaudoja, tai: i) Komisijos teksto duomenų gavybos priemonė – ji gali padėti nustatyti galimas aukštynkryptės sinergijos sritis; ii) programos „Horizontas 2020“ projektų stebėjimas – tai gali padėti nustatyti žemynkryptės sinergijos sritis arba iii) nacionaliniu lygmeniu renkama informacija apie PŽ gavusius ESI fondų lėšomis bendrai finansuojamus projektus – šiuo metu tokia informacija nėra sistemingai renkama ir teikiama Komisijai (žr. 30 ir 31 dalis).

2 rekomendacija. Išnaudoti duomenų teikiamas galimybes sinergijai skatinti

Tam, kad projektų duomenys būtų labiau prieinami ir kad sinergiją kurti bei vykdyti jos stebėseną būtų lengviau, Komisija turėtų:

  1. naudodamasi bendrosios programos ir sanglaudos politikos įgyvendinimo fondų (fondų, pagal kuriuos tęsiama ESI fondų veikla) duomenų bazėmis apibrėžti politikos arba temines sritis, kad būtų lengviau susieti projektus ir paramos gavėjus;
  2. naudodamasi esamomis priemonėmis (pavyzdžiui, CORTEX arba Pažangumo ženklo praktinės bendruomenės platforma) stebėti esamus sinergijos atvejus ir išskirti bei skatinti gerosios patirties pavyzdžius.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2024 m. pabaiga.

84 Ketvirtasis veiksnys yra nacionalinių suinteresuotųjų subjektų ekspertinės žinios ir valdymo gebėjimai. Siekdama sustiprinti nacionalinių suinteresuotųjų subjektų gebėjimus, Komisija teikė valstybėms narėms įvairių paramos priemonių. Intensyviausia parama teikta pagal projektą „Kompetencijos laiptai“, kurį administravo Komisija, bet finansavo Europos Parlamentas. Šią paramos priemonę palankiausiai įvertino ir penkių į imtį įtrauktų valstybių narių suinteresuotieji subjektai. Ši priemonė 2021–2027 m. laikotarpiu nebus tęsiama (žr. 3336 dalis).

85 Nors vadovaujančiosios institucijos aiškiai pažymėjo, kad gebėjimus reikia stiprinti ir toliau, jos dalyvavo tik kai kuriuose Komisijos organizuotuose viešinimo ir mokymo renginiuose. Be to, jos pačios aktyviai neskatino sinergijos sampratos (žr. 3739 dalis).

86 Tam, kad sinergija pasireikštų sistemingai ir praktiškai, ją reikia numatyti strateginio planavimo dokumentuose nuo pat pradžių. Pažangiosios specializacijos strategijose nustatyti prioritetai dažnai buvo gana platūs, dėl to sumažėjo galimybių investicijoms sutelkti. Be to, kai kuriais atvejais nebuvo sąsajų su programos „H2020“ prioritetais arba Europos partnerystėmis. Nustatėme, kad pažangiosios specializacijos strategijose suplanuotos sinergijos kūrimo priemonės atsispindėjo atitinkamose veiksmų programose, tačiau susijusios priemonės buvo įgyvendintos tik iš dalies (žr. 4349 dalis).

87 Sinergijos įgyvendinimas skyrėsi, priklausomai nuo sinergijos tipo. Aukštynkryptė sinergija iš esmės buvo įgyvendinama, tačiau žemynkryptė sinergija buvo įgyvendinama daug rečiau. Pagrindinės priežastys, dėl kurių vadovaujančiosios institucijos ribotai įgyvendino žemynkryptę sinergiją, buvo nepakankamos žinios apie pačią sinergijos sampratą ir apie tai, kaip tokias priemones įgyvendinti arba kaip surasti programos „Horizontas 2020“ projektų rezultatus (žr. 5561 ir 63 dalis).

88 Be to, inovacinių sprendimų viešieji pirkimai – priemonė, pagal kurią galima kurti žemynkryptę sinergiją, buvo vykdyti tik pagal vieną iš penkių į mūsų imtį įtrauktų veiksmų programų, nors juos planuota vykdyti pagal keturias veiksmų programas (žr. 62 dalį).

89 Nors programos „Horizontas 2020“ Komisijos darbo programose žemynkryptė sinergija bendrai buvo paminėta, konkrečiuose programos „Horizontas 2020“ kvietimuose teikti projektų pasiūlymus nuorodos apie tai įtrauktos retai. Galimybė kurti žemynkryptę sinergiją su ESI fondais panašiai buvo numatyta tik pagal kelis programos „Horizontas 2020“ projektus (žr. 6467 dalis).

3 rekomendacija. Daugiau išnaudoti žemynkryptę sinergiją

Tam, kad žemynkrypte sinergija būtų naudojamasi daugiau, Komisija turėtų:

  1. padėti vadovaujančiosioms institucijoms rengti ir įgyvendinti veiksmus, kuriais būtų kuriama žemynkryptė sinergija su programų „Horizontas 2020“ ir „Europos horizontas“ projektais;
  2. skatinti nacionalines ir regionines institucijas (vadovaujančiąsias ir kitas institucijas) vykdyti inovacinių sprendimų viešuosius pirkimus remiantis bendrosios programos lėšomis finansuotų mokslinių tyrimų projektų rezultatais;
  3. tarp programos „Europos horizontas“ paramos gavėjų propaguoti Europos regioninės plėtros fondo galimybes pritaikyti ir komercializuoti jų projektų rezultatus, kai tinkama, laikantis pažangiosios specializacijos strategijų.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2024 m. pabaiga.

90 Nustatėme, kad penkių į imtį įtrauktų VP atveju schemos, kuriomis būtų remiami projektai, kuriems suteiktas PŽ, įgyvendintos mažai. Tai iš dalies lėmė tai, kad veiksmų programose ne visada numatomos schemos, pagal kurias būtų remiami PŽ gavę projektai, ir tai, kad valstybės pagalbos taisyklės buvo nepakankamai suderintos. Be to, struktūruota ir išsami informacija apie projektus, kuriems suteiktas PŽ, vadovaujančiosioms institucijoms nebuvo teikiama sistemingai. Pati Komisija neturi išsamios informacijos apie projektų, kuriems suteiktas PŽ ir kurie buvo finansuoti ESI fondų lėšomis, skaičių (žr. 6877 dalis).

4 rekomendacija. Gerinti informacijos apie projektus, kuriems suteiktas PŽ, srautą

Komisija turėtų reguliariai teikti visoms vadovaujančiosioms institucijoms duomenis apie atitinkamos valstybės narės arba regiono projektų pasiūlymus, kuriems suteiktas PŽ.

Tikslinė įgyvendinimo data: 2023 m. pabaiga.

Šią ataskaitą priėmė Audito Rūmų nario Mihailo Kozlovo vadovaujama IV kolegija 2022 m. spalio 11 d. Liuksemburge vykusiame posėdyje.

 

Audito Rūmų vardu

Tony Murphy
Pirmininkas

Priedai

I priedas. Programos „H2020“ ir sanglaudos politikos įgyvendinimo fondų skirtumai

Kriterijai „H2020“ Sanglaudos politikos įgyvendinimo fondai (EŽŪFKP ir ERPF)
Pagrindinė paramos sritis MTI srities kompetencija Regioninis aktualumas ir ekonominė pertvarka remiantis nacionalinių / regioninių institucijų parengtomis S3 strategijomis.
Valdymas Centralizuotas valdymas – Komisija skelbia metinius kvietimus Pasidalijamasis valdymas

Valstybės narės savo VP nurodo, kaip skirtos ESI fondų lėšos turi būti panaudotos per programavimo laikotarpį. VP gali būti rengiamos konkretaus regiono arba visos šalies teminiam tikslui siekti. Valstybė narė paskiria kiekvienos VP vadovaujančiąją instituciją, kuri yra atsakinga už jos valdymą ir įgyvendinimą.
Lėšų skyrimas Lėšos skiriamos konkurso tvarka pagal kokybę Parama sutelkiama tose srityse, kuriose jos labiausiai reikia ES: valstybei narei skiriamas finansinis asignavimas priklauso nuo kiekvieno regiono padėties, palyginti su vienam gyventojui tenkančio ES BVP vidurkiu, t. y. mažiau išsivysčiusiems regionams skiriama daugiau lėšų negu kitiems. Paskirsčius lėšas regionams, jų VP, prioritetai ir pateikti projektai turi atitikti tinkamumo finansuoti kriterijus, įskaitant projektų kokybės kriterijus.
Projektų ir paramos gavėjų tipas Daugiausia tarpvalstybiniai projektai ir konsorciumai Daugiausia pavieniai paramos gavėjai arba tos pačios šalies / regiono suinteresuotieji subjektai (išimtis: projektai pagal tarpvalstybines arba tarpregionines VP, pagal kurias yra siekiama Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo).

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos informacija.

II priedas. Statistika

7 diagrama. Įsipareigotų skirti programos „H2020“ ir ESI fondų lėšų, skirtų MTI, pasiskirstymas (2014–2020 m.) pagal valstybes nares, procentais (2021 m. gruodžio 31 d. duomenys)

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos duomenimis.

8 diagrama. Įsipareigotos skirti programos „H2020“ ir ESI fondų lėšos (2021 m. gruodžio 31 d. duomenys)

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos duomenimis.

III priedas. Metodika

Mūsų auditas vykdytas taikant šią metodiką:

  1. atlikta viešai prieinamų dokumentų ir Komisijos vidaus dokumentų, pavyzdžiui, teisinių dokumentų, gairių ir vertinimų, peržiūra;
  2. atlikta statistinė iš įvairių šaltinių surinktų duomenų analizė. Remtasi: CORDA, „H2020“ rezultatų suvestine, Eurostato duomenimis ir duomenimis apie ESI fondų lėšomis bendrai finansuotus projektus;
  3. atlikta teksto duomenų gavybos analizė:

    1. nustatyti parametrai (žodžiai ir žodžių junginiai), kurie bus naudojami atliekant teksto duomenų gavybos analizę, pavyzdžiui, „pažangiosios specializacijos strategijos“, „ESI fondai“ arba „Interreg“;
    2. remiantis i punkte nurodytais žodžiais ir žodžių junginiais atlikta naujausių (2018–2020 m.) programos „H2020“ darbo programų analizė;
    3. remiantis pagal ii punktą atrinktais rezultatais, atlikta išsami atsitiktine tvarka atrinktų programos „H2020“ darbo programų (11 darbo programų) analizė siekiant išskirti konkrečias nuorodas į sinergiją;
  4. atlikta programos „H2020“ susitarimų dėl dotacijų teksto duomenų gavybos analizė:

    1. nustatyti programos „H2020“ projektai, pagal kuriuos gali būti kuriama žemynkryptė sinergija, t. y. projektai, patenkantys į Europos mokslinių tyrimų tarybos koncepcijos pagrindimo, „H2020“ 2 ramsčio ir 3 ramsčio sritis (išskyrus bendruosius paramos veiksmus). Taip atrinkti 13 603 susitarimai dėl dotacijų, sudarantys 38 % visų programos „H2020“ projektų ir apimantys 63 % visų įsipareigotų skirti programos „H2020“ lėšų;
    2. bendradarbiaujant su Komisijos darbuotojais nustatyti parametrai (žodžiai ir žodžių junginiai), kurie bus naudojami atliekant teksto duomenų gavybos analizę, pavyzdžiui, „sanglaudos politika“, „pažangiosios specializacijos strategija“, „veiksmų programa“, „ESI fondai“, „vadovaujančioji institucija“ ir pan.;
    3. naudojant ii punkte nurodytus žodžius ir žodžių junginius ir CORTEX (Europos Komisijos teksto duomenų gavybos priemonę), atlikta i punkte nurodyta programos „H2020“ susitarimų dėl dotacijų teksto duomenų gavybos analizė, siekiant išskirti projektus, kuriuose pateiktos nuorodos į ESI fondus;
    4. atlikta išsami pagal iii punktą atsitiktine tvarka sudarytos statistiniu požiūriu reprezentatyvios visų projektų imties (100 projektų) analizė, siekiant atskirti projektus, pagal kuriuos siekta kurti žemynkryptę sinergiją, ir projektus, kuriuose pateiktos kitos nuorodos į ESI fondus (pavyzdžiui, paminėta dalyvių ankstesnė patirtis įgyvendinant ESI fondų lėšomis remtus projektus);
    5. atlikta išsami pagal iii punktą atrinktų EMTT koncepcijos pagrindimo projektų (16 projektų) analizė, siekiant atskirti projektus, pagal kuriuos siekta kurti žemynkryptę sinergiją, ir projektus, kuriuose pateiktos kitos nuorodos į ESI fondus (pavyzdžiui, paminėta dalyvių ankstesnė patirtis įgyvendinant ESI fondų lėšomis remtus projektus);
  5. vykdytos internetinės apklausos, siekiant surinkti informaciją apie nacionalinių suinteresuotųjų subjektų nuomonę. Klausimynai išsiųsti:

    • 27 vadovaujančiosioms institucijoms (po vieną iš kiekvienos valstybės narės), administravusioms VP, pagal kurias valstybėje narėje numatytos didžiausios investicijos į MTI; į apklausą atsakė 64 % respondentų. Toms VP teko apie 63 % visų ES MTI išlaidų, kurias įsipareigota padengti iš ERPF lėšų (2014–2020 m. laikotarpiu);
    • 78 NIC, kurių reprezentatyvi imtis sudaryta atsitiktine tvarka; į apklausą atsakė 67 % respondentų;
  6. naudoti klausimynai ir interviu su Komisijos darbuotojais;
  7. naudoti klausimynai ir interviu su srities ekspertais;
  8. naudoti klausimynai ir faktų tikrinimo vaizdo konferencijos su vadovaujančiosiomis institucijomis ir NIC, taip pat atlikta S3 strategijų imties ir susijusių penkių valstybių narių (Kroatijos, Portugalijos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovėnijos) VP analizė. Šias šalis pasirinkome pagal jų MTI rezultatus, tai, ar ESI fondų lėšos skiriamos MTI remti, ir pagal dalyvavimą programoje „H2020“.

3 lentelė. VP imtis

Valstybė narė Veiksmų programa MTI veiklai suplanuotų skirti ERPF lėšų suma (milijonais eurų) ERPF lėšos, kurias įsipareigota skirti MTI, remiantis 2021 m. pabaigos duomenimis (milijonais eurų)
Kroatija 2014HR16M1OP001 760 984
Lenkija 2014PL16RFOP001 7 476 11 545
Portugalija 2014PT16M3OP001 1 512 3 475
Rumunija 2014RO16RFOP001 780 1 011
Slovėnija 2014SI16MAOP001 500 843
  Iš viso 11 027 17 858

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos duomenimis.

Atrinktoms VP teko 34 % ERPF investicijų į MTI (2014–2020 m.) Atitinkami REGIO GD nurodyti intervencijos kodai:

  • 002 – Moksliniai tyrimai ir inovacijų diegimas didelėse įmonėse;
  • 056 – Investicijos į MVĮ, tiesiogiai susijusias su MTI veikla;
  • 057 – Investicijos į dideles įmones, susijusias su MTI veikla;
  • 058 – Mokslinių tyrimų ir inovacijų infrastruktūra (vieša);
  • 059 – MTI infrastruktūra (privati);
  • 060 – Viešuose mokslinių tyrimų centruose vykdoma MTI veikla;
  • 061 – Privačiuose mokslinių tyrimų centruose vykdoma MTI veikla;
  • 062 – Technologijų perdavimas ir universitetų bei MVĮ bendradarbiavimas;
  • 063 – Parama branduoliams ir verslo tinklams;
  • 064 – MVĮ vykdomi MTI procesai;
  • 065 – MTI procesai, technologijų perdavimas ir bendradarbiavimas.

IV priedas. Sinergija ES reglamentuose: 2014–2020 m. ir 2021–2027 m. laikotarpiai

4 lentelė. Sinergijos mechanizmai Bendrųjų nuostatų reglamente 2014–2020 m. ir 2021–2027 m. laikotarpiais

Sinergijos mechanizmai 2014–2020 m. Bendrųjų nuostatų reglamentas 2021–2027 m. DFP Bendrųjų nuostatų reglamentas
Partnerystės sutarties (PS) turinys

PS turi būti nustatyta tvarka, pagal kurią būtų užtikrintas veiksmingas ESI fondų paramos įgyvendinimas. Pagal šią tvarką turi būti užtikrintas koordinavimas tarp ESI fondų ir kitų ES ir nacionalinių finansavimo priemonių, taip pat su EIB. (15 straipsnio 1 dalies b punkto i papunktis)

Tinkamumas

Veiksmui gali būti skiriama vieno ar daugiau ESI fondų / programų parama ir kitų Sąjungos priemonių parama, jeigu išlaidos nėra dengiamos pagal kitą programą, iš kito fondo ir (arba) pagal kitą ES priemonę. (BNR 65 straipsnio 11 dalis)

Galima suderinti išlaidų atlyginimo modelius (fiksuotuosius vieneto įkainius, fiksuotąsias sumas, fiksuotąsias normas), taikomus atitinkamoms išlaidoms ir panašaus tipo veiksmams bei paramos gavėjams pagal programą „H2020“ ir kitas ES programas (67 straipsnio 5 dalies b punktas ir 68 straipsnio 1 dalies c punktas).
ES biudžeto investicijos:

Siekiant optimizuoti iš ES biudžeto finansuojamų investicijų pridėtinę vertę, turėtų būti siekiama ES fondų ir kitų atitinkamų priemonių sinergijos [...]. Ta sinergija turėtų būti užtikrinta taikant patogius naudoti pagrindinius mechanizmus, t. y. pripažįstant fiksuotąsias normas tinkamoms finansuoti programos „Europos horizontas“ išlaidoms ir sudarant galimybę derinti finansavimą pagal skirtingas Sąjungos priemones to paties veiksmo reikmėms, jei išvengiama dvigubo finansavimo. Todėl šiame reglamente turėtų būti nustatytos papildomo finansavimo ES fondų lėšomis taisyklės (49 konstatuojamoji dalis).
Pažangumo ženklas   Turėtų būti optimizuota ES fondų ir tiesiogiai valdomų priemonių sinergija. Reikėtų palengvinti paramos teikimą veiksmams, kuriems jau suteiktas PŽ ir (arba) kurie buvo bendrai finansuojami programos „Europos horizontas“ lėšomis su ES fondų įnašu. Sąlygos, kurios Sąjungos lygmeniu jau įvertintos, neturėtų būti vertinamos iš naujo, jeigu veiksmai atitinka BNR nustatytus reikalavimus (61 konstatuojamoji dalis).

PŽ – pasiūlymui Komisijos suteikiamas kokybės ženklas, parodantis, kad pasiūlymas, kuris buvo vertinamas per kvietimą teikti pasiūlymus pagal Sąjungos priemonę, laikomas atitinkančiu tos Sąjungos priemonės minimaliuosius kokybės reikalavimus, tačiau negalėjo būti finansuojamas dėl nepakankamo tam kvietimui teikti pasiūlymus skirto biudžeto, bet gali būti remiamas iš kitų Sąjungos arba nacionalinių finansavimo šaltinių (2 straipsnio 45 dalis).

Dėl veiksmų, kuriems suteiktas PŽ, arba veiksmų, atrinktų pagal programą, bendrai finansuojamą programos „Europos horizontas“ lėšomis, vadovaujančioji institucija gali:

  • nuspręsti skirti paramą tiesiogiai iš ERPF arba ESF+, jeigu tokie veiksmai atitinka BNR nustatytus reikalavimus;
  • šiems veiksmams taikyti pagal atitinkamą Sąjungos priemonę nustatytas didžiausias tinkamų finansuoti išlaidų sumas ir apskaičiavimo metodus (BNR 73 straipsnio 4 dalis).
Lėšų perkėlimai   Valstybėms narėms turėtų būti suteikta pakankamai lankstumo įgyvendinant joms pagal pasidalijamojo valdymo principą skirtus asignavimus; tam tikrą finansavimo dalį turėtų būti galima perkelti tarp fondų ir tarp pasidalijamojo valdymo būdu ir tiesiogiai bei netiesiogiai valdomų priemonių.

Išteklių perkėlimas (BNR 26 straipsnio 1–9 dalys)

  • Valstybės narės gali prašyti perkelti ne daugiau kaip 5 % kiekvieno fondo pradinių nacionalinių asignavimų į bet kurią kitą tiesioginio arba netiesioginio valdymo būdu valdomą priemonę.

    Valstybės narės taip pat gali partnerystės sutartyje arba prašyme iš dalies pakeisti programą prašyti perkelti ne daugiau kaip 5 % kiekvieno fondo pradinių nacionalinių asignavimų į kitą fondą ar fondus.

    Valstybės narės taip pat gali prašyti papildomai perkelti ne daugiau kaip 20 % vieno fondo pradinių nacionalinių asignavimų tarp ERPF, ESF+ arba Sanglaudos fondo, neviršijant valstybės narės bendrų išteklių pagal investicijų į darbo vietų kūrimą ir ekonomikos augimą tikslą. Valstybės narės, kurių vidutinis bendras nedarbo lygis 2017–2019 m. laikotarpiu buvo mažesnis nei 3 %, gali prašyti papildomai perkelti ne daugiau kaip 25 % lėšų.
  • Pasikonsultavusi su atitinkama valstybe nare, Komisija nepritaria prašymui perkelti išteklius pagal atitinkamą programos dalinį pakeitimą: i) jeigu toks perkėlimas pakenktų programos, iš kurios turi būti perkelti ištekliai, tikslų įgyvendinimui ir ii) jeigu valstybė narė nepateikė tinkamo perkėlimo pagrindimo.
  • Jeigu Komisija nėra prisiėmusi teisinio įsipareigojimo pagal tiesioginio arba netiesioginio valdymo tvarką, atitinkami ištekliai, dėl kurių neprisiimtas įsipareigojimas, gali būti grąžinti į fondą, iš kurio jie buvo iš pradžių perkelti, ir paskirti vienai ar daugiau programų.
Kaupiamasis finansavimas   Veiksmui gali būti skiriama vieno ar daugiau fondų / programų / ES priemonių parama. Tokiais atvejais su vienu iš fondų susijusioje mokėjimo paraiškoje deklaruotos išlaidos negali būti deklaruojamos siekiant:

  1. paramos iš kito fondo arba Sąjungos priemonės;
  2. paramos iš to paties fondo pagal kitą programą.
(63 straipsnio 9 dalis).
Mišrus finansavimas / partnerystės   Programos institucijos – tarpinė institucija

Jeigu programai, bendrai finansuojamai programos „Europos horizontas“ lėšomis, skiriama parama iš ERPF arba ESF+, vadovaujančioji institucija turėtų paskirti tarpinę instituciją (instituciją, kuri įgyvendintų programos „Europos horizontas“ lėšomis bendrai finansuojamą programą) (71 straipsnio 5 dalis).

Vadovaujančiosios institucijos vykdoma veiksmų atranka

Dėl veiksmų, kuriems suteiktas PŽ, arba veiksmų, atrinktų pagal programą, bendrai finansuojamą programos „Europos horizontas“ lėšomis, vadovaujančioji institucija gali nuspręsti skirti paramą tiesiogiai iš ERPF arba ESF+, jeigu tokie veiksmai atitinka BNR nustatytus reikalavimus.

Vadovaujančiosios institucijos šiems veiksmams gali taikyti pagal atitinkamą Sąjungos priemonę nustatytas tinkamų finansuoti išlaidų didžiausias sumas ir apskaičiavimo metodus.

Šaltinis: Audito Rūmai.

5 lentelė. Sinergijos mechanizmai bendrosiose programose. 2014–2020 m. ir 2021–2027 m. laikotarpiai

Sinergijos mechanizmai 2014–2020 m. laikotarpio programos „H2020“ reglamentas 2021–2027 m. laikotarpio programos „Europos horizontas“ reglamentas
Sinergija su kitomis programomis Programos „H2020“ ir kitų ES programų bei sanglaudos politikos sinergija turi būti plėtojama ir didinama. Sinergija su regioninėmis, nacionalinėmis ir tarptautinėmis programomis, pagal kurias remiami MTI, gali būti plėtojama ir kuriant viešąsias partnerystes (18, 32, 33, 39, 41 konstatuojamosios dalys).

Sinergija su ESI fondais

Skatinant sinergiją su ESI fondais, programa „H2020“ prisidės prie MTI atotrūkio ES panaikinimo. Jeigu įmanoma, turėtų būti naudojamas kaupiamasis finansavimas (21 straipsnis)
Reikia kurti didesnę ir konkretesnę sinergiją tarp įvairių Sąjungos finansavimo priemonių (33 konstatuojamoji dalis).

Pagal programą „Europos horizontas“ turėtų būti siekiama užtikrinti sinergiją su kitomis Sąjungos programomis: nuo projektų rengimo ir strateginio planavimo iki projektų atrankos, valdymo, komunikacijos, rezultatų sklaidos ir naudojimosi jais, taip pat stebėsenos, audito ir valdymo. Sinergija turėtų būti tokia, kad būtų galima kuo labiau suderinti taisykles, įskaitant išlaidų tinkamumo finansuoti taisykles. Sinergija turėtų būti skatinama pirmiausia alternatyviuoju, mišriuoju bei kaupiamuoju finansavimu ir perkeliant lėšas (34 konstatuojamoji dalis).
Bendrosios pastabos   Strateginis planavimas bei įgyvendinimas ir ES finansavimo formos

Strateginiu planavimu turėtų būti užtikrintas derėjimas su kitomis atitinkamomis Sąjungos programomis ir suderinamumas su Sąjungos prioritetais bei įsipareigojimais ir didinamas papildomumas bei sinergija su nacionalinėmis ir regioninėmis finansavimo programomis ir prioritetais, taip stiprinant Europos mokslinių tyrimų erdvę (EMTE) (6 straipsnis).

Programos „Europos horizontas“ principai

Įgyvendinant programą „Europos horizontas“ turėtų būti užtikrinama jos sinergija su kitomis Sąjungos programomis, kartu stengiantis kuo labiau supaprastinti administracinius reikalavimus (7 straipsnio 7 dalis).

Misijos

Misijų atveju turėtų būti skaidriai naudojamasi sinergija su kitomis Sąjungos programomis, taip pat su nacionalinėmis ir, kai aktualu, regioninėmis inovacijų ekosistemomis (8 straipsnio 4 dalis).

Alternatyvusis, mišrusis bei kaupiamasis finansavimas ir išteklių perkėlimas

Programa „Europos horizontas“ įgyvendinama užtikrinant sinergiją su kitomis Sąjungos programomis, laikantis 7 straipsnio 7 dalyje nustatyto principo (15 straipsnio 1 dalis).
Veikla Tikslai ir veikla

I–III dalys. Konkretūs tikslai

Dalyvių skaičiaus didinimas: skatinant sinergiją su ESI fondais ir imantis konkrečių priemonių, kurios padėtų sustiprinti kompetenciją prastais MTI rezultatais pasižyminčiuose regionuose ir taip paskatinti dalyvavimą programoje „H2020“ ir prisidėti prie EMTE įgyvendinimo, vykdoma veikla turėtų padėti panaikinti MTI atotrūkį Europoje.

Pramonės pirmavimas: programos „H2020“ įgyvendinimo struktūra, pagal kurią remiamos svarbiausios besiformuojančios technologijos ir kompleksiniai tokio tipo technologijų veiksmai, turėtų užtikrinti sinergiją ir veiksmingą tokių aspektų kaip socialiniai iššūkiai koordinavimą. Be to, jei tikslinga, bus siekiama kurti sinergiją tarp veiksmų, susijusių su svarbiausiomis besiformuojančiomis technologijomis, ir veiksmų, vykdomų pagal 2014–2020 m. sanglaudos politiką.

IV dalis. Konkretus tikslas: Pažangos skleidimas ir dalyvių skaičiaus didinimas
I PRIEDAS. Bendrosios veiklos kryptys

Europos inovacijų ekosistemos: veikla turėtų būti įgyvendinama užtikrinant sinergiją su tokiomis sritimis kaip ERPF parama inovacijų ekosistemoms ir su parama su pažangiosios specializacijos klausimais susijusioms tarpregioninėms partnerystėms.

III PRIEDAS. Europos partnerystės

Atrenkant ir įgyvendinant projektus, turi būti užtikrintas Europos partnerysčių suderinamumas ir sinergija su Sąjungos MTI aplinka, kiek įmanoma laikantis Programos taisyklių.

IV PRIEDAS. Sinergija su kitomis ES programomis

IV priede pateikiamas nebaigtinis sinergijos su kitomis Sąjungos programomis, įskaitant sanglaudos fondus, pavyzdžių sąrašas.

Šaltinis: Audito Rūmai.

6 lentelė. Bendrojo bendrosios išimties reglamento taikymas mokslinių tyrimų ir plėtros projektams 2014 m. ir 2021 m. laikotarpiais

Sinergijos mechanizmai 2014 m. Bendrasis bendrosios išimties reglamentas 2021 m. Bendrasis bendrosios išimties reglamentas
  BBIR 25 straipsnis dėl pagalbos MTP projektams Nauji BBIR 25a–25d straipsniai
Bendrosios pastabos   Išplečiamos išimčių, pagal kurias valstybės narės gali įgyvendinti tam tikras pagalbos priemones, prieš tai Komisijos apie jas neinformavusios ir Komisijai tų priemonių nuodugniai nevertinant, taikymo sritis.

Nacionalinių institucijų teikiama pagalba projektams, kurie yra finansuojami pagal tam tikras ES centralizuotai valdomas naujoje DFP numatytas programas:
PŽ:   Pagalba MTI projektams, kuriems kaip kokybės ženklas pagal programas „H2020“ arba „Europos horizontas“ suteiktas PŽ (25a straipsnis)

Pagalba MVĮ MTP projektams ir galimybių studijoms, kurioms pagal programą „H2020“ arba programą „Europos horizontas“ suteiktas PŽ, yra suderinama su vidaus rinka ir apie ją nebūtina iš anksto pranešti.

Tinkama finansuoti yra tokia remiamo mokslinių tyrimų ir plėtros projekto arba galimybių studijos veikla, kuri yra apibrėžta kaip atitinkanti reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles, išskyrus veiklą, kuri viršija bandomosios taikomosios veiklos apibrėžties ribas.

Taikomos tokios remiamo mokslinių tyrimų ir plėtros projekto arba galimybių studijos kategorijos, didžiausios sumos ir tinkamų finansuoti išlaidų apskaičiavimo metodai, kurie yra apibrėžti kaip atitinkantys reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles.

Didžiausia pagalbos suma neturėtų viršyti 2,5 milijono eurų vienai MVĮ vienam MTP projektui arba galimybių studijai.

Visas kiekvienam MTP projektui arba galimybių studijai suteiktas viešasis finansavimas neturėtų viršyti finansavimo normos, nustatytos tam MTP projektui arba galimybių studijai pagal programos „H2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles (BBIR 25a straipsnis).

Veiksmai pagal programą „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“ ir EMTT koncepcijos pagrindimo programą, kuriems suteiktas PŽ   Pagalba veiksmams pagal programą „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“ ir EMTT koncepcijos pagrindimo programą (25b straipsnis)

Taikomos tokios remiamo veiksmo kategorijos, didžiausios sumos ir tinkamų finansuoti išlaidų apskaičiavimo metodai, kurie yra apibrėžti kaip atitinkantys reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles. Visas kiekvienam remiamam veiksmui suteiktas viešasis finansavimas neturi viršyti didžiausio paramos lygio, nustatyto programoje „Horizontas 2020“ arba programoje „Europos horizontas“.
Pagalba pagal bendrai finansuojamus mokslinių tyrimų projektus   Pagalba bendrai finansuojamam mokslinių tyrimų ir plėtros projektui arba galimybių studijai (įskaitant mokslinių tyrimų ir plėtros projektus, įgyvendinamus pagal institucionalizuotąją Europos partnerystę, grindžiamą Sutarties 185 arba 187 straipsniu arba programos bendro finansavimo veiksmą, kaip apibrėžta programos „Europos horizontas“ taisyklėse). Juos įgyvendina bent trys valstybės narės arba dvi valstybės narės ir bent viena asocijuotoji šalis, o jie atrenkami paskelbus tarpvalstybinį kvietimą teikti paraiškas pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles, remiantis nepriklausomų ekspertų vertinimu ir reitingavimu. Jie turi būti suderinami su vidaus rinka [...], jei tenkamos Reglamente nustatytos sąlygos.

Tinkama finansuoti yra tokia remiamo mokslinių tyrimų ir plėtros projekto arba galimybių studijos veikla, kuri yra apibrėžta kaip atitinkanti reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles, išskyrus veiklą, kuri viršija bandomosios taikomosios veiklos apibrėžties ribas.

Taikomos tokios kategorijos, didžiausios sumos ir tinkamų finansuoti išlaidų apskaičiavimo metodai, kurie yra apibrėžti kaip atitinkantys reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles.

Visas po atrankos, reitingavimo ir įvertinimo pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles suteiktas viešasis finansavimas neturi viršyti mokslinių tyrimų ir plėtros projektui arba galimybių studijai nustatytos finansavimo normos.
Susiejimo veiksmai   Pagalba po tarpvalstybinių kvietimų teikti paraiškas pagal programos „H2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles remiantis nepriklausomų ekspertų vertinimu ir reitingavimu atrinktiems bendrai finansuojamiems susiejimo veiksmams, kuriuose dalyvauja bent dvi valstybės narės, yra suderinama su vidaus rinka.

Tinkama finansuoti yra tokia bendrai finansuojamo susiejimo veiksmo veikla, kuri yra apibrėžta kaip atitinkanti reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles. Veikla, kuri viršija bandomosios taikomosios veiklos apibrėžties ribas, neįtraukiama.

Taikomos tokios kategorijos, didžiausios sumos ir tinkamų finansuoti išlaidų apskaičiavimo metodai, kurie yra apibrėžti kaip atitinkantys reikalavimus pagal programos „Horizontas 2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles. Investicijų į su projektu susijusį materialųjį ir nematerialųjį turtą išlaidos taip pat yra tinkamos finansuoti.

Visas po atrankos, reitingavimo ir įvertinimo pagal programos „H2020“ arba programos „Europos horizontas“ taisykles suteiktas viešasis finansavimas neturėtų viršyti susiejimo veiksmui nustatytos finansavimo normos.

Šaltinis: Audito Rūmai.

Akronimai ir santrumpos

BP: bendroji programa

CORDIS: Bendrijos mokslinių tyrimų ir plėtros informacinė paslauga

CORTEX: pagrindinio teksto duomenų gavyba

EIC: Europos inovacijų taryba

EMTT: Europos mokslinių tyrimų taryba

ERPF: Europos regioninės plėtros fondas

H2020: „Horizontas 2020“

JRC: Jungtinis tyrimų centras

MTI: moksliniai tyrimai ir inovacijos

MVĮ: mažosios ir vidutinės įmonės

NIC: nacionaliniai informacijos centrai

PŽ: pažangumo ženklas

REGIO GD: Europos Komisijos Regioninės ir miestų politikos generalinis direktoratas

RTD GD: Komisijos Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinis direktoratas

S3 : pažangiosios specializacijos strategijos

VP: veiksmų programos

Terminų žodynėlis

Dalyvių skaičiaus didinimo priemonė: konkreti priemonė, kuria siekiama padėti stiprinti gebėjimus, užmegzti ryšius tarp pirmaujančių mokslinių tyrimų institucijų ir prastesniais mokslinių tyrimų ir inovacijų rezultatais pasižyminčių ES regionų ir teikti ekspertų paramą politikos srityje.

Europos inovacijų taryba: ES pavyzdinė inovacijų programa, skirta proveržio technologijoms ir inovacijoms nustatyti, kurti ir plėsti.

Europos mokslinių tyrimų taryba: ES įstaiga, kurios paskirtis yra remti mokslo bendruomenės vykdomus įvairių sričių novatoriškus mokslinius tyrimus.

Europos partnerystės: iniciatyva, pagal kurią Komisija bendradarbiauja su valstybių narių privačiaisiais ir (arba) instituciniais partneriais, taip siekdama, kad mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklai būtų teikiama suderinta parama.

Europos regioninės plėtros fondas: ES fondas, kuriuo stiprinama ES ekonominė ir socialinė sanglauda, finansuojant investicijas, skirtas regioniniams skirtumams mažinti.

Europos struktūriniai ir investicijų fondai: penki pagrindiniai ES fondai, kurių lėšomis bendrai remiama ekonominė plėtra visoje ES. Tai – Europos regioninės plėtros fondas, Europos socialinis fondas, Sanglaudos fondas, Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai ir Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas.

Finansavimo paskirstymas pagal kompetenciją: finansavimo paskirstymas remiantis konkursiniais kvietimais teikti pasiūlymus, atlikus nepriklausomą tarpusavio vertinimą pagal vertingumą, atrenkant tik geriausius projektus, neatsižvelgiant į geografinį pasiskirstymą.

INTERREG: tarpregioninio, tapvalstybinio ir tarptautinio bendradarbiavimo sistema, pagal kurią koordinuojami politinio lygmens mainai ir bendrų veiksmų įgyvendinimas.

Įsipareigojimas: biudžeto suma, skirta finansuoti konkrečiam išlaidų punktui, pavyzdžiui, sutarčiai ar susitarimui dėl dotacijos.

Jungtinis tyrimų centras: Komisijos mokslo ir žinių tarnyba, teikianti mokslines konsultacijas ir paramą ES politikai.

Nacionalinis informacijos centras: ES valstybių narių ar kitų dalyvaujančių šalių vyriausybių įsteigtas ir finansuojamas subjektas, turintis šalyje teikti paramą ir rekomendacijas pareiškėjams ir paramos gavėjams pagal programą „Horizontas 2020“ ar „Europos horizontas“.

Pažangiosios specializacijos strategija: nacionalinė arba regioninė strategija, kurioje nustatyti prioritetai dėl konkurencinio pranašumo stiprinimo plėtojant mokslinių tyrimų ir inovacijų stipriuosius aspektus, derinant juos su verslo poreikiais ir užtikrinant inovacijų srities rezultatų konvergenciją.

Strategija „Europa 2020“: 2010 m. pradėta įgyvendinti ES dešimties metų strategija, kurios tikslas – skatinti ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą.

Susiejimas: dalyvių skaičiaus didinimo priemonė, pagal kurią pirmaujančios mokslinės institucijos mezga ryšius su prastesniais mokslinių tyrimų ir inovacijų rezultatais pasižyminčiomis valstybėmis narėmis ir regionais, priimančiuosiuose regionuose kurdamos ar modernizuodamos kompetencijos centrus.

Tiesioginis valdymas: tik Komisijos vykdomas ES fondo ar programos valdymas, priešingai nei pasidalijamojo valdymo ar netiesioginio valdymo atveju.

Vadovaujančioji institucija: nacionalinė, regioninė ar vietos valdžios institucija (arba privati įstaiga), valstybės narės paskirta valdyti ES finansuojamą programą.

Veiksmų programa: ES finansuojamų sanglaudos projektų įgyvendinimo nustatytu laikotarpiu programa, atspindinti Komisijos ir atskirų valstybių narių sudarytuose partnerystės susitarimuose nustatytus prioritetus ir tikslus.

Audito grupė

Audito Rūmų specialiosiose ataskaitose pateikiami Audito Rūmų atliktų auditų, susijusių su įvairių sričių ES politika ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatai. Audito užduotis Audito Rūmai atrenka ir parengia taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams riziką, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šį veiklos auditą atliko Mihailo Kozlovo vadovaujama IV audito kolegija „Rinkų reguliavimas ir konkurencinga ekonomika“. Auditui vadovavo Audito Rūmų narė Ivana Maletić, jai padėjo kabineto vadovė Sandra Diering ir kabineto atašė Tea Vlainić, pagrindinė vadybininkė Marion Colonerus, užduoties vadovas Juan Antonio Vazquez Rivera, auditoriai Marco Montorio ir Katja Mravlak. Lingvistinę pagalbą teikė Laura Mcmillan.

Iš kairės į dešinę: Katja Mravlak, Ivana Maletić, Tea Vlainić, Juan Antonio Vazquez Rivera, Marco Montorio, Sandra Diering, Marion Colonerus.

Galinės išnašos

1 Reglamento (ES) Nr. 1291/2010 33-oji įtrauka ir 21 straipsnis.

2 Reglamentas (ES) Nr. 1303/2013, I priedas, 4.3 punktas.

3 „Enabling synergies between the ESIFs, H2020 and other research, innovation and competitiveness-related Union programmes“.

4 Reglamentas (ES) Nr. 1303/2013.

5MLE on National Practices in Widening Participation and Strengthening Synergies“, Europos Komisija, 2018 m.; „Synergies between FPs for Research and Innovation and European Structural and Investment Funds“, Europos Komisija, 2017 m.

6 I priedo 4.3 punktas.

7 33 konstatuojamoji dalis.

8Maximisation of synergies between the European Structural and Investment Funds and other EU Instruments to attain Europe 2020 Goals“, Europos Parlamento mokslinių tyrimų tarnyba, 2016 m.

9 „Widening Participation and Strengthening Synergies – Challenge paper topic 5“ –Savitarpio mokymosi renginys, Europos Komisija, 2018 m.

10 „Capitalisation through coordination across EU funds“, Europos Komisija, 2020 m.

11 „Dataset of projects co-funded by the ERDF during the multi-annual financial framework 2014-2020“, Jungtinis tyrimų centras, 2019 m.

12 Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 46 straipsnio 2 dalis.

13 „MLE on National Practices in Widening Participation and Strengthening Synergies“, Europos Komisija, 2018 m.

14 „Smart Specialisation: what gets lost in translation from concept to practice?“, Regional Studies Association, 2020 m.; „How ‘smart’ are smart specialisation strategies?“, University Association for Contemporary European Studies, 2020 m.

15 „Study on prioritisation in Smart Specialisation Strategies in the EU“, Europos Komisija, 2021 m.

16 Žr. pirmesnę išnašą.

17 „Who gets Horizon 2020 research grants? Propensity to apply and probability to succeed in a two-step analysis“, Enger, S.G., Castellacci, F., Scientometrics 109, 1611–1638, 2016 m.

18 Galutinė projekto ataskaita, MIRRIS („Mobilizing institutional reforms for better R&I systems/institutions in Europe“), 2016 m. birželio mėn.

19 Reglamento (ES) 1060/2021 73 straipsnis.

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (https://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2022

PDF ISBN 978-92-847-8945-0 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/295599 QJ-AB-22-021-LT-N
HTML ISBN 978-92-847-8913-9 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/05016 QJ-AB-22-021-LT-Q

AUTORIŲ TEISĖS

© Europos Sąjunga, 2022 m.

Europos Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika nustatyta Audito Rūmų sprendime Nr. 6-2019 dėl atvirųjų duomenų politikos ir pakartotinio dokumentų naudojimo.

Jeigu nenurodyta kitaip (pavyzdžiui, atskiruose pranešimuose dėl autorių teisių), ES priklausantis Audito Rūmų turinys yra licencijuojamas pagal Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licenciją. Todėl paprastai pakartotinis naudojimas yra leidžiamas, jeigu tai tinkamai pažymima ir nurodomi bet kokie padaryti pakeitimai. Tie asmenys, kurie pakartotinai naudoja Audito Rūmų turinį, neturi iškreipti pirminės prasmės ar minties. Audito Rūmai nėra atsakingi už bet kokius pakartotinio naudojimo padarinius.

Būtina gauti papildomą leidimą, jei tam tikrame turinyje vaizduojami privatūs asmenys, pavyzdžiui, Audito Rūmų darbuotojų nuotraukose, arba jame pateikiami trečiųjų asmenų kūriniai.

Gavus tokį leidimą, juo panaikinamas ir pakeičiamas pirmiau minėtas bendrasis leidimas ir jame aiškiai nurodomi bet kokie naudojimo apribojimai.

Siekiant naudoti ar atgaminti turinį, kuris nepriklauso ES, gali reikėti prašyti leidimo tiesiogiai iš autorių teisių turėtojų:

1 ir 3 diagramos – piktogramos. šios diagramos parengtos naudojant Flaticon.com išteklius. © Freepik Company S.L. Visos teisės saugomos.

Programinei įrangai ar dokumentams, kuriems taikomos pramoninės nuosavybės teisės, pavyzdžiui, patentams, prekių ženklams, registruotiems dizainams, logotipams ir pavadinimams, Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika netaikoma.

Europos Sąjungos institucijų europa.eu domeno svetainėse pateikiamos nuorodos į trečiųjų asmenų svetaines. Audito Rūmai jų nekontroliuoja, todėl raginame peržiūrėti jose pateiktą privatumo ir autorių teisių politiką.

Audito Rūmų logotipo naudojimas

Audito Rūmų logotipas negali būti naudojamas be išankstinio Audito Rūmų sutikimo.

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct centrų. Artimiausio centro adresą galite rasti internetu (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt).

Telefonu arba raštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (european-union.europa.eu).

ES leidiniai
ES leidinius galite peržiūrėti arba užsisakyti adresu op.europa.eu/lt/publications. Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos dokumentų centrą (european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt).

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (eur-lex.europa.eu).

ES atvirieji duomenys
Portale data.europa.eu suteikiama prieiga prie ES institucijų, įstaigų ir agentūrų atvirųjų duomenų rinkinių. Šiuos duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais. Be to, portale suteikiama prieiga prie daugybės Europos šalių duomenų rinkinių.