Különjelentés
sz.25 2019

Adatminőség a költségvetés-támogatásban: a változó részletek kifizetéséhez használt egyes mutatók és az ellenőrzések hiányosságai

A jelentésről: A költségvetés-támogatás olyan uniós támogatás, amelynek keretében a partnerország államkincstárába azzal a feltétellel utalnak pénzt, hogy az adott ország teljesíti a megállapodás szerinti kifizetési feltételeket. A költségvetés-támogatás kifizetésére rögzített, illetve változó részletekben kerülhet sor. A változó részletekből kifizetett összegek nagysága a partnerországok teljesítményétől függ, amit előre meghatározott teljesítménymutatókkal mérnek. Megvizsgáltuk, hogy a Bizottság releváns és megbízható teljesítményadatokat használt-e fel a költségvetés-támogatás változó részleteinek folyósításakor. Következtetésünk szerint a megvizsgált teljesítménymutatók egyharmadának nem megfelelő kialakítása miatt különböző értelmezések voltak lehetségesek arra nézve, hogy megvalósultak-e a célértékek. Ezenkívül nem mindig volt megbízható annak bizottsági értékelése sem, hogy a változó részletekre vonatkozó mutatók teljesültek-e. Több ajánlást teszünk azzal a céllal, hogy javuljon a mutatók kialakítása, hogy alkalmazzanak több végeredmény-mutatót, és hogy tökéletesítsék a változó részletek folyósításánál alkalmazott teljesítményadatok ellenőrzését.
A Számvevőszék különjelentése az EUMSZ 287. cikke (4) bekezdésének második albekezdése alapján.

A kiadvány 23 nyelven és a következő formátumban érhető el:
PDF
PDF General Report

Összefoglalás

I

A költségvetés-támogatás olyan uniós támogatás, amelynek keretében a partnerország államkincstárába azzal a feltétellel utalnak pénzt, hogy az adott ország teljesíti a megállapodás szerinti kifizetési feltételeket. Átlagosan 1,69 milliárd euró értékű éves kifizetéseivel az Európai Unió nyújtja a legtöbb költségvetés-támogatást. A költségvetés-támogatás kifizetésére rögzített, illetve változó részletekben kerülhet sor. Az uniós költségvetés-támogatási kifizetések mintegy 44%-a történik változó részletekben. Ez az arány az Unió egyes szomszédos országaiban eléri a 90%-ot. A változó részletekből kifizetett összegek nagysága a partnerországok teljesítményétől függ, amit előre meghatározott teljesítménymutatókkal mérnek.

II

Megvizsgáltuk, hogy a Bizottság releváns és megbízható teljesítményadatokat használt-e fel a költségvetés-támogatás változó részleteinek folyósításakor. Következtetésünk szerint a megvizsgált teljesítménymutatók egyharmadának kialakítása olyan volt, hogy gyengítette azok relevanciáját, akárcsak az, hogy nem tették lehetővé az eredmények objektív mérését. Ezenkívül nem mindig volt megbízható annak bizottsági értékelése sem, hogy a változó részletekre vonatkozó mutatók teljesültek-e, ami néhány nem kellően indokolt kifizetést eredményezett.

III

A változó részletekre vonatkozó teljesítménymutatókat ugyan hozzáigazították a partnerországok ágazati fejlesztési stratégiáihoz, ám többségük inkább a rövid távú intézkedésekre, semmint az olyan hosszabb távú eredményekre összpontosított, mint például az idővel tapasztalható előrelépés a fenntartható fejlesztési célok felé. Továbbá a mutatók több mint egyharmadának vagy túl általános volt a meghatározása, vagy bázisértékei helytelenek voltak, sőt, volt amelyik nem is rendelkezett ilyenekkel. Ez eltérő értelmezéseket tett lehetővé arra nézve, hogy megvalósultak-e a célértékek, ami összetettebbé és kevésbé objektívvé tette a folyósítási kérelmek vizsgálatát.

IV

Az általunk vizsgált változó részletű kifizetések többsége elérte azt a szándékolt ösztönző hatást, hogy a partnerországok kellően nagyra törő célokat kitűzve előre tudjanak lépni reformmenetrendjükben. Az általunk talált néhány kivétel olyan mutatókkal volt kapcsolatos, amelyeket vagy könnyű volt megvalósítani, vagy amelyeket más adományozók vagy az Unió által fizetett külső szakértők által végzett munkával már megvalósítottak. Az egyes változó részletű kifizetéseknél alkalmazott mutatók száma a 24 szerződés közül 6 esetében túl magas volt, ami még bonyolultabbá tette a folyósítási folyamatot.

V

A változó részletű kifizetésekre vonatkozó folyósítási kérelmekhez elemzés is tartozik arról, hogy teljesültek-e az elfogadott feltételek és teljesítménymutatók. Ezeket a kérelmeket a partnerországok dolgozzák ki, így a mögöttes teljesítményadatok megbízhatósága ezen országok adatelőállítási képességétől függ. Megállapításunk szerint a 24 kiválasztott szerződésből a Bizottság csak öt esetében vont le kifejezetten következtetést arra nézve, hogy a változó részletű kifizetések mutatóinak kiszámításához szükséges teljesítményadatok megbízhatóak-e. A folyósítási kérelmek vizsgálatakor az uniós külképviseletek számos eljárást folytattak le ezen adatok megbízhatóságának ellenőrzésére. Ezen eljárások némelyike nem biztosítja, hogy a változó részletek kifizetése megbízható adatokon alapuljon, így alkalmazásuk nem teljesen indokolt.

VI

A mutatók teljesülésére, valamint a változó részletek kifizetéseinek újraszámítására vonatkozó bizottsági értékelések újbóli elvégzése alapján 234 millió euróból 16,7 millió eurónál állapítottunk meg eltéréseket. Ebből az összegből 13,3 millió euró nem volt kellően megindokolva, vagy nem volt összhangban a szerződéses rendelkezésekkel. 3,4 millió eurót úgy fizettek ki, hogy tényleges előrelépés nem történt. Ezenfelül három változó részletben 26,3 millió eurót fizettek ki Moldovának úgy, hogy nem dokumentálták kellően a kifizetéseket alátámasztó okokat.

VII

Hat ajánlást teszünk a Bizottságnak a következők érdekében:

  • alkalmazzon több végeredmény-mutatót a változó részletek esetében;
  • javítsa a teljesítménymutatók kialakítását;
  • őrizze meg a változó részletek ösztönző hatását;
  • egyszerűsítse a folyósítási eljárást a változó részletek esetében;
  • javítsa annak értékelését, hogy az egyes országok mennyire képesek szolgáltatni a változó részletek esetében alkalmazott teljesítményadatokat;
  • tökéletesítse a változó részletek folyósításánál alkalmazott teljesítményadatok ellenőrzését.

Bevezetés

A költségvetés-támogatás fogalma

01

A költségvetés-támogatás olyan uniós támogatás, amelynek keretében a partnerország államkincstárába azzal a feltétellel utalnak pénzt, hogy az adott ország teljesíti a megállapodás szerinti kifizetési feltételeket. Az így kapott finanszírozás a partnerország költségvetésének részévé válik, és ezt az ország tetszése szerint használhatja fel. A Bizottság a költségvetés-támogatást olyan eszközként írja le, amely eredményes támogatást nyújt, és tartós eredményeket hoz az uniós partnerek reformtörekvései és a fenntartható fejlesztési célok támogatása terén.

02

A finanszírozási források átutalásán túl a költségvetés-támogatás a következőket is magában foglalja: i. a reformokról vagy fejlesztési eredményekről szóló párbeszéd a partnerországokkal, amelyeket a költségvetés-támogatás is elősegít, ii. az elért eredmények értékelése, iii. kapacitásfejlesztési támogatás. A költségvetés-támogatás elmozdulást jelent a hagyományos tevékenységközpontú (pl. projektekre irányuló) támogatástól az eredményközpontú támogatás felé.

03

A világon a legtöbb költségvetés-támogatást az Európai Unió nyújtja (egyrészt az uniós költségvetésből, másrészt az Európai Fejlesztési Alapokon keresztül). A 2014 és 2017 közötti időszakban az Unió a kétoldalú fejlesztési támogatási költségvetésének mintegy 11%-át különítette el költségvetés-támogatásra (lásd: I. melléklet): évente átlagosan mintegy 2,13 milliárd eurót) 2017-ben az Unió 90 országnak és területnek nyújtott összesen 1,8 milliárd euró összegű költségvetési támogatást. Az érvényben lévő összes költségvetés-támogatási szerződés teljes lekötött összege 12,7 milliárd euró. Az 1. ábra régiók szerinti bontásban mutatja be ezeket a számadatokat, mind az általános költségvetés, mind az Európai Fejlesztési Alap vonatkozásában.

1. ábra

A 2017 végén érvényben lévő költségvetés-támogatási kötelezettségvállalások és kifizetések régiónként

(millió euró)

Forrás: Európai Számvevőszék, a Bizottság „Budget Support Trends & Results 2018” (Költségvetés-támogatási trendek és eredmények, 2018) c. dokumentuma alapján.

04

Az uniós költségvetés-támogatás nyújtásának egyik feltétele, hogy a kedvezményezett ország releváns és hiteles szakpolitikákat dolgozzon ki és azokat eredményesen hajtsa végre. A költségvetési rendelet értelmében egy ország akkor tekinthető költségvetés-támogatásra jogosultnak, ha1:

  • A partnerország államháztartási gazdálkodása kellően átlátható, megbízható és hatékony;
  • A partnerország kellően hiteles és megfelelő ágazati vagy nemzeti szakpolitikákat hajt végre;
  • A partnerország a stabilitást előtérbe helyező makrogazdasági politikákat vezetett be;
  • A partnerország megfelelő és időben történő hozzáférést vezetett be az átfogó és megbízható költségvetési információkhoz.
05

A Bizottság a költségvetés-támogatási szerződések következő három típusát alkalmazza:

  1. a fenntartható fejlesztési célokkal kapcsolatos szerződés (SDGC), amely támogatja a fenntartható fejlesztési célok megvalósulása felé tartó nemzeti szakpolitikákat és stratégiákat.
  2. az ágazati reformra vonatkozó teljesítésszerződés (SRPC), amely konkrét ágazati reformokat támogat.
  3. az állam- és rezilienciaépítési szerződés (SRBC), amelynek révén törékeny helyzetű országok részesülnek finanszírozásban a létfontosságú állami funkciók biztosításához vagy a demokratikus kormányzás felé tartó folyamatok támogatásához.
06

Az Európai Bizottság költségvetés-támogatási programjainak túlnyomó többsége a konkrét ágazati reformokat támogató SRPC-szerződéseken alapul (2017-ben az összes érvényben lévő költségvetés-támogatási kötelezettségvállalás 74%-a). A finanszírozás nagyságát tekintve az ilyen szerződések keretében támogatott négy legnagyobb ágazat az oktatás, a mezőgazdaság és vidékfejlesztés, az egészségügy, valamint az energiaügy.

A változó részletek mint az eredmények elérésének ösztönzői

07

A Bizottság minden egyes folyósítás előtt elemzi a költségvetés-támogatási szerződéshez csatolt általános feltételek teljesülését. A legtöbb esetben ezek a feltételek a költségvetés-támogatásra való jogosultság kritériumaival kapcsolatosak (lásd: 04. bekezdés). A költségvetés-támogatás kifizetésére rögzített, illetve változó részletekben kerülhet sor. A rögzített részletet vagy teljes egészében (ha minden feltétel teljesül), vagy egyáltalán nem folyósítják (ha egy vagy több feltétel nem teljesül). A változó részletek arra szolgálnak, hogy szakpolitikáik végrehajtásának javítására ösztönözzék a partnerországokat; kifizetésük egyes meghatározott teljesítménymutatók és célértékek szerint elért teljesítmény alapján történik, ha az általános feltételek mindegyike teljesül. A kifizetés lehet teljes vagy részleges. A változó részletek esetén alkalmazott teljesítménymutatók választhatók akár a partnerország által már használt monitoringrendszerek mutatói közül, vagy meghatározhatók a partnerországgal és más adományozókkal egyeztetett közös teljesítményértékelési keret alapján.

08

Közpolitikák esetében különböző típusú teljesítménymutatókat lehet alkalmazni (lásd: 1. háttérmagyarázat). A Bizottság általában végeredmény-mutatók alkalmazását ajánlja, de a partnerország vagy -ágazat sajátos viszonyainak függvényében más típusú mutatók is megfelelőek lehetnek.

1. háttérmagyarázat

Teljesítménymutató-típusok, példákkal

Meghatározás* Az ellenőrzött szerződések mutatóit szemléltető példák**
Inputok Valamely program megvalósítása céljából mozgósított pénzügyi, humán és anyagi erőforrások
  • Specifikusan női projektek számára elkülönített költségvetés
Eljárás A meghozott szakpolitikai és szabályozási intézkedések
  • Az uniós előírásoknak megfelelő szabályozás az élelmiszerek határellenőrzéséről
Outputok A felhasznált erőforrások és a meghozott intézkedések azonnali és konkrét következményei
  • Középületek felújítása
  • Új kereskedelmi mechanizmusok helyi szinten
  • Tanári vezetői információs rendszer kidolgozása
Végeredmények Eredmények a kedvezményezettek szintjén
  • Szíriai tanulóknak nyújtott minőségi oktatás befogadó közösségekben és táborokban
  • A rendszeres személyszállítási szolgáltatásokban részesülő közösségek százalékos arányának növekedése
  • Egészségbiztosítás a szegénységhatárhoz közel élők számára
Hatás A végeredmények következményei a tágabb célkitűzésre gyakorolt hatás szempontjából
  • A csecsemőhalálozási arány csökkenése
  • A kokainültetvények területének csökkenése
  • Jobb kontroll és beszámolás a kiadások tekintetében

Forrás: *Európai Bizottság, Költségvetés-támogatási iránymutatások, 2017, illetve **Európai Számvevőszék.

09

Minden teljesítménymutatóhoz pénzügyi érték kapcsolódik. A Bizottság a változó részletben kifizetett összegeket többek között úgy számítja ki, hogy összeadja az adott ország által teljesített egyes teljesítménymutatókhoz tartozó összegeket. Más szóval: minél több mutatót teljesít a partnerország, annál nagyobb arányban részesül a változó összegű részletből.

10

2017-ben a költségvetés-támogatási szerződésekhez kapcsolódó bizottsági kifizetések 44%-a változó részletekkel volt kapcsolatos2. Ez az arány az Unió egyes szomszédos országaiban eléri a 90%-ot. A konkrét ágazati reformokat támogató SRPC-szerződésekhez kapcsolódóan 2017-ben folyósított változó részletek országonkénti lebontását a 2. ábra mutatja be.

2. ábra

Az ágazati reformra vonatkozó teljesítésszerződésekhez kapcsolódó változó részletek kifizetései, 2017

Forrás: Európai Számvevőszék, az EB adatai alapján.

A változó részletek kifizetése

11

A változó részletek folyósítása a partnerország folyósítási kérelmével indul. E kérelem egy elemzést is tartalmaz arra nézve, hogy a kapcsolódó teljesítménymutatók milyen mértékben teljesültek. Az uniós külképviseletek megvizsgálják a kérelmeket, és értékelő feljegyzést készítenek. E feljegyzés alapján és a költségvetés-támogatási irányítóbizottság jóváhagyását követően a Bizottság dönt a változó részlet kifizetendő összegének nagyságáról (lásd: 3. ábra).

12

A partnerország folyósítási kérelmét kísérő teljesítményelemzés az ország saját monitoring- és értékelési rendszereiből származó adatokon alapul. A változó részletek folyósításához tehát ezek a rendszerek szolgálnak elsődleges információforrásként.

3. ábra

A folyósítás folyamata

Forrás: Európai Számvevőszék, a Bizottság költségvetés-támogatási iránymutatásai alapján.

Az ellenőrzés hatóköre és módszere

13

A fejlesztési politikáról szóló európai konszenzus, amelyet 2017-ben fogadtak el, elismeri, hogy a költségvetés-támogatás központi szerepet játszik a partnerországok fenntartható fejlesztési célok elérésére irányuló erőfeszítéseinek támogatásában. Figyelembe véve, hogy a változó részletek a költségvetés-támogatási kifizetések jelentős részét teszik ki, valamint azt, hogy a kifizetések alapjául szolgáló teljesítményadatok maguktól a kedvezményezett országoktól származnak, az adatok helytelen vagy megbízhatatlan volta esetén azt lehetne mondani, hogy a költségvetés-támogatási kifizetések az eredeti szándékkal ellentétben nem tényleges eredményeket jutalmaznak. Ha ez így volna, az komolyan megkérdőjelezné a költségvetés-támogatás lényegi célját. Ellenőrzésünk ezért elsősorban a változó részletek esetében alkalmazott teljesítménymutatók mennyiségére és minőségére (relevanciájára és megbízhatóságára), valamint a kifizetési kérelmek Bizottság általi vizsgálatára irányult.

14

A fő ellenőrzési kérdés a következő volt: „Releváns és megbízható teljesítményadatokat használt-e fel a Bizottság a költségvetés-támogatás változó részleteinek folyósításakor?” A kérdés megválaszolása érdekében azt a következő alkérdésekre bontottuk:

  1. Tartalmaztak-e a költségvetés-támogatási szerződések olyan mutatókat, amelyek lehetővé teszik a releváns eredmények eredményes nyomon követését a támogatott ágazatokban?
  2. Eredményesen ellenőrizte a Bizottság a változó részletek folyósítási kérelmeiben megadott teljesítményadatok megbízhatóságát?
15

Az ellenőrzés egy 24 ágazati reformra vonatkozó teljesítésszerződésből álló mintára terjedt ki (lásd: II. melléklet) abban a nyolc partnerországban, amely 2017-ben a legnagyobb összegű kifizetésekben részesült a változó részletekből3. Abban az évben ezek az országok a változó részletekhez kapcsolódó összes kifizetés 43,29%-ában részesültek. A kiválasztott szerződésekkel kapcsolatban ellenőrzött változó részletek összesen 248 teljesítménymutatót alkalmaztak. A 2017-ben teljesített kifizetésekről és az ellenőrzött ágazatokról a III. melléklet szolgál részletekkel.

16

A kiválasztott szerződések esetében megvizsgáltuk a Bizottság arra vonatkozó értékelését, hogy az érintett országok rendszerei mennyire képesek megbízható teljesítményadatokat szolgáltatni. Megvizsgáltuk a költségvetés-támogatási szerződés rendelkezéseinek kialakítását is, különös tekintettel a változó részletek esetében alkalmazott teljesítménymutatók minőségére. Végül megvizsgáltuk, hogy a Bizottság miként ellenőrzi a változó részletekkel kapcsolatos folyósítási kérelmekben szereplő adatokat. Ezen ellenőrzések vizsgálatakor dokumentumalapú vizsgálatot végeztünk a Bizottság által készített kifizetési aktákra nézve, valamint ismételten elvégeztük a célértékek elérésének értékelését és a változó részletek kifizetéseinek kiszámítását. Ezt követően összevetettük következtetéseinket a Bizottság következtetéseivel.

17

Az ellenőrzés során ezt a három országot kerestük fel: Jordánia, Grúzia és Bolívia. E helyszíni vizsgálatok során, melyeket 2019 februárja és márciusa között végeztünk, interjút készítettünk bizottsági munkatársakkal, a nemzeti hatóságok képviselőivel és más adományozókkal/érdekelt felekkel. A többi kiválasztott ország esetében is elvégzett eljárásokon kívül ebben a három országban ismételten elvégeztük a változó részletekkel kapcsolatos folyósítási kérelmekre és a kapcsolódó kifizetésekre vonatkozó bizottsági ellenőrzéseket, és eredményeinket összevetettük a Bizottság által végzett vizsgálat eredményeivel. Emellett összevetettük a partnerországok által bejelentett teljesítményadatokat a külső szakértőktől és adományozóktól származó egyéb bizonyítékforrásokkal, hogy értékeljük az előbbiek megbízhatóságát.

Észrevételek

A változó részletekre vonatkozó mutatók relevanciáját gyengíti a kidolgozásuk

18

A következőket vizsgáltuk meg: i. relevánsak-e a teljesítménymutatók a költségvetés-támogatási szerződések céljainak elérése szempontjából, és összhangban vannak-e az adott ország szakpolitikáival; ii. megbízható alapot adnak-e az értelmezhető eredmények nyomon követéséhez.

A mutatók összhangban állnak az országok ágazati stratégiáival, de inkább a rövid távú intézkedésekre, semmint a hosszabb távú eredményekre összpontosítanak

19

A költségvetés-támogatást a Bizottság a támogatásnyújtás eredményalapú eszközének tekinti. Míg a projektalapú támogatásokat a támogatható kiadásokra folyósítják, addig a költségvetés-támogatás változó részleteinek folyósítására akkor kerül sor, ha a partnerországok megfelelnek az általános feltételeknek és – kiválasztott teljesítménymutatókkal mért módon – teljesítik a korábban közös megegyezéssel célként kitűzött eredményeket. Ezért a változó részletek relevanciája attól függ, hogy ezek a teljesítménymutatók értelmezhető eredményeket mérnek-e.

20

Amint azt az 1. háttérmagyarázatban bemutattuk, a mutatóknak ötféle típusa létezik. Az input-, folyamat- és outputmutatók a leginkább az állami kiadási programok napi szintű irányítása szempontjából relevánsak. A végeredmény- és hatásmutatók olyan hosszú távú hatásokat mérnek, mint például a reformok és a programok előrehaladása a kitűzött célok felé; ilyenek például a fenntartható fejlesztési célok. A 4. ábra azt szemlélteti, hogy milyen különböző típusú mutatókat alkalmaztak a bolíviai költségvetés-támogatási programok egyikében.

4. ábra

Az eredménylánc és a különböző típusú teljesítménymutatók

Forrás: Az OECD Fejlesztési Támogatási Bizottságának az Unió külső fellépéseiben alkalmazott eredménylánca.

21

A költségvetés-támogatási iránymutatások a fenti mutatók bármelyikének használatát lehetővé teszik. A Bizottság szerint azonban előnyben kell részesíteni a végeredmény-mutatókat, mivel ezek ösztönzik a tényeken alapuló szakpolitikai döntéshozatalt, szakpolitikai mozgásteret hagynak a partnerországoknak szakpolitikáik és az azok megvalósításához szükséges stratégiáik megválasztásában, és igényt támasztanak a jó minőségű statisztikai információk iránt. Minél nagyobb a partnerország kormányzatának azon képességébe vetett bizalom, hogy az megbízható adatokat tud előállítani, annál nagyobb hangsúlyt kell fektetni a végeredmény-mutatókra. Úgy véljük továbbá, hogy a hatásmutatók is hasznosak lehetnek az eredmények – különösen a fenntartható fejlesztési célok elérése – mérésének szempontjából.

22

Az ellenőrzött szerződésekben szereplő 248 mutatóra vonatkozó elemzésünk szerint azok összhangban vannak a partnerországok ágazati stratégiáival. A változó részletek kifizetéseinek folyósítása azonban elsősorban az input-, a folyamat- és az outputmutatók alapján történik, amelyek együttesen az összes mutató 87%-át teszik ki. Végeredményt és hatást csupán 33 mutató (13%) mért – lásd: 5. ábra.

5. ábra

Az ellenőrzött programokban a változó részleteknél alkalmazott mutatók típusa

Forrás: Európai Számvevőszék.

23

Megállapításunk szerint a legtöbb végeredmény- és hatásmutatót alacsonyabb, illetve alacsony és közepes jövedelmű országokban alkalmazták, míg a közepes jövedelmű országok felső sávjába tartozó országokban, például Jordániában és Grúziában, amelyek jobb kapacitással rendelkeznek teljesítményadatok előállításához, végeredmény-mutatót csak négyet alkalmaztak, hatásmutatót pedig egyáltalán nem. Ez arra utal, hogy a mutatók kiválasztása nem feltétlenül függ az ország fejlettségétől.

24

Az ellenőrzött változó részletek esetében alkalmazott inputmutatók elsősorban áruk beszerzésével (18 eset), illetve a költségvetési előirányzatok növekedésével voltak kapcsolatosak (9 eset). A megnövelt költségvetés vagy felszerelések beszerzése potenciálisan változásokat idézhet elő egy adott területen, de nem jelenti automatikusan azt, hogy jelentős előrelépésre kerül sor.

25

Hasznos szerepet játszhatnak a folyamatmutatók, különösen akkor, ha a szakpolitika célja az, hogy változásokat érjen el a szabályozási keretben. Az iránymutatások szerint azonban e mutatóknak nem csupán a folyamatokra kellene összpontosítaniuk, hanem minőségi szempontokat is mérniük kellene, pl. azt, hogy pontosan mire terjedjen ki egy létrehozandó egység hatóköre stb.4 A valóságban azonban ez korántsem volt mindig így. A 2. háttérmagyarázat néhány példával szolgál olyan mutatókra, amelyek nem írtak elő minimális minőségi követelményeket a benyújtandó információk tartalmára vagy szerkezetére nézve. Ez megnehezíti annak biztosítását, hogy a változó részletek a folyamatok jó minőségét jutalmazzák.

2. háttérmagyarázat

Minőségi előírások nélküli folyamatmutatók: néhány példa

A moldovai vízumliberalizációs cselekvési tervre vonatkozó szerződés (15. sz. szerződés) egyik mutatója egy a bejelentett bűncselekmények kötelező nyilvántartásba vételéről szóló jóváhagyott szabályozási keretre vonatkozik, tekintet nélkül e keret minőségére/tartalmára.

A Jordániára vonatkozó energetikai szerződés (4. sz. szerződés) esetében az egyik mutatóra vonatkozó célérték említi, hogy „több érdekelt felet bevonó politikai párbeszéd folyik az Energia- és Ásványiforrás-ügyi Minisztérium égisze alatt, rendszeres ülésekkel”, anélkül, hogy további előírásokat tartalmazna arra vonatkozóan, hogy az üléseket milyen gyakran kell megtartani.

A mutatók egyharmada nem teszi lehetővé az eredmények objektív értékelését

26

A valamely közpolitika végrehajtása terén elért haladás mérésére használt mutatóknak konkrétnak kell lenniük, számszerű és mérhető célértékekkel, valamint adott esetben megbízható bázisértékekkel bírniuk. Ellenkező esetben nem lehet objektíven mérni az elért haladást. A mutatókban, bázisértékekben és célértékekben meg kell egyezni a költségvetés-támogatási szerződések kidolgozásakor, és pontosítani kell őket a finanszírozási megállapodásban. Az iránymutatások szerint ugyan kerülni kell a mutatók módosítását, mégis előfordulhat, hogy a szerződés teljesítése során akár új fejlemények nyomán, akár a bázisértékek meghatározása vagy a mutatók kiszámítása során felmerült hibák kijavítása végett módosítani kell a célértékeket.

27

Elemzésünk tanúsága szerint 72 mutató (vagyis mintánk 29%-a) nem volt eléggé konkrét. A nem kellően konkrét mutatók különösen a folyósítási kérelmek vizsgálata során okozhatnak gondot, mivel fennáll az eltérő megítélés kockázata arra nézve, hogy teljesültek-e a célértékek. Így aztán a változó részlet kifizetendő összegének kiszámításakor egészen különböző eredmények születhetnek.

28

A mutatók 29%-ának megfogalmazása túl általános volt, számszerű célértékek nélkül, gyakran csak olyan szavakkal, mint „javítás”, „nagyobb összpontosítás”, vagy „bizonyítékok szolgáltatása”. Megállapítottuk, hogy a konkrét mutatók száma a mezőgazdasági ágazat szerződéseiben a legmagasabb (86,5%), míg az államháztartási gazdálkodás terén csak a mutatók 60%-a volt konkrét. A 3. háttérmagyarázat példákat hoz a nem konkrét mutatókra és arra, hogy ezek hogyan befolyásolják a változó részletek kifizetéseinek kiszámítását.

3. háttérmagyarázat

Nem konkrét mutatók/célértékek: néhány példa

  • „A jordániai oktatási reform második szakaszának támogatása” című szerződésben (1. sz. szerződés) a 5. mutató célértéke a következő volt: „6 új, megfelelő eszközökkel felszerelt és tanulási környezetet biztosító, működő iskola, megfelelő emberi erőforrásokkal”. a finanszírozási megállapodás nem határozta meg eléggé egyértelműen, hogy mi tekinthető „megfelelőnek”, és azt sem pontosította, hogy ezt hogyan kell számszerűsíteni a kifizetés kiszámításához, ami különböző értelmezéseknek hagyott lehetőséget. Emiatt a célértékek teljesülését a Bizottság megbízásából elemző külső szakértőnek saját módszertant kellett kidolgoznia e kritériumok értékelésére. Más szóval ezek a kritériumok nem lettek előre meghatározva a finanszírozási megállapodásban, és így ezekről a partnerországgal sem egyeztettek.
  • „Az államháztartási politika reformjának támogatása” című, Grúziára vonatkozó 8. sz. szerződés 2.1 mutatója a következőképpen szól: „A Pénzügyminisztérium nyilvános vitasorozatot szervez a költségvetési irányításról [...]. Ez a mutató nem határozza meg az ilyen alkalmak számát és jellegét.”
29

Találtunk azonban pozitív példákat is, amikor a Bizottság igyekezett felmérni az olyan mutatók tekintetében elért haladást is, amely mutatókat nem volt könnyű elemezni. A 4. háttérmagyarázatban bemutatott esetben a Bizottság a teljes adományozói közösséghez képest élen járt az oktatás területén.

4. háttérmagyarázat

Az oktatás minőségének mérése: pozitív példa

A „Költségvetés-támogatás a jordániai oktatási minisztérium számára a szíriai menekültválság kezelése céljából” című szerződésben a Bizottság a következő mutatót alkalmazta: „A jordániai normákat kiálló, az országban kívánatosnak tartott, minőségi oktatás szíriai diákoknak befogadó közösségek és táborok egy-, illetve kétműszakos iskoláiban”.

Ez a mutató a szíriai diákoknak nyújtott oktatás minőségét mérő végeredmény-mutató volt. A mutató értékét egy iskolákból álló mintán elvégzett felmérés alapján állapították meg. Az oktatás minőségét mindegyik iskolában úgy mérték, hogy egy négypontos skálán értékeltek tíz különböző tényezőt (például az órák során tett megfigyelések; a szülők és a diákok részvétele az iskolai életben; a fiúk és lányok, illetve a menekültek és a jordániaiak egyenlő képviselete). A kapott pontszámok (minőségi teljesítményértékek) alapján az iskolákat az A+ kategóriától (jó) a C kategóriáig (javításra szorul) terjedő skálán sorolták be.

Ez a mutató volt a jordániai oktatás minőségének mérésére szolgáló első mutató; ezt követően más adományozók is alkalmazták, és Jordániában bevezették a közös eredménykeretbe.

A mutatók teljesülésének ellenőrzésekor azonban hiányosságokat állapítottunk meg (lásd: 10. háttérmagyarázat).

Az eredménymutatók 41%-ánál hiányoztak vagy helytelenek voltak a bázisértékek

30

Annak, hogy az eredmények mérése hatékony lehessen, a konkrét módon és egyértelműen meghatározott mutatókon kívül más előfeltételei is vannak. Valamely előrelépés csak akkor mérhető, ha a kitűzött célérték összevethető a beavatkozás előtti helyzettel: más szóval a bázisértékkel. Azon 85 vizsgált mutató közül, ahol szükséges volt a bázisérték megléte (vagyis az előrehaladást elemző mutatók esetében5), 35-nél tártunk fel az alábbiakkal kapcsolatos problémákat: i. a szükséges bázisértékek hiánya (15), ii. helytelen vagy elavult bázisértékek (20).

31

15 mutató esetében nem volt meghatározott bázisérték. Ezek a mutatók a 24 kiválasztott költségvetés-támogatási szerződés közül négyben (6., 7., 8. és 17.) találhatóak. A bázisértékek hiányának fő oka az volt, hogy a partnerországok a költségvetés-támogatási szerződés érvényességének kezdete előtt nem követték nyomon a helyzetet. Ugyanakkor találtunk példákat arra is, hogy a Bizottság hasonló helyzetben a költségvetés-támogatási szerződés első változó részletét használta fel arra, hogy felkérje a partnerországot a bázisérték kiszámítására. Más esetekben a Bizottság végezte el a hiányzó bázisérték kiszámításához szükséges munkát (azaz felméréseket végzett). Megítélésünk szerint ezek követendő gyakorlatok. Az 5. háttérmagyarázat ad példát arra, hogy milyen munkát kell a Bizottságnak végeznie, ha a későbbi részletekre nézve akarja pontosan felmérni az érintett mutató tekintetében elért haladást.

5. háttérmagyarázat

A bázisértékek meghatározása

Példa a követendő gyakorlatra a Ruanda energiaágazata teljesítményének növelésére irányuló ágazati reformszerződés (19. sz. szerződés) 3. mutatója, amelyben a hiányzó adatokat más információforrások váltják ki. Ezt a mutatót a szerződés teljes időtartama alatt egy éves felmérés révén mérik. A pénzügyi megállapodás kidolgozása idején azonban ez a felmérés nem állt rendelkezésre, így nem létezett bázisérték. a bázisérték meghatározásához az uniós külképviselet átfogó elemzést végzett és összevetett olyan alternatív adatforrásokat, mint például a biomassza-energiára vonatkozó 2009. évi stratégia, a „Global Alliance for Cooking Stove” 2012. évi értékelése, valamint a Wood fuel Integrated Supply/Demand Overview Mapping (A fa tüzelőanyag keresletének és kínálatának integrált áttekintése) jelentés. Ennek alapján az uniós képviselet meg tudta határozni a releváns bázisértéket.

32

Emellett 20 mutató helytelen vagy elavult bázisértékekkel bírt. Ezen esetek közül 11-ben a bázisértékek helyes kiszámítása szempontjából releváns új adatok csak a költségvetés-támogatási szerződés aláírását követően váltak elérhetővé. Bár a vonatkozó finanszírozási megállapodás módosítható úgy, hogy figyelembe vegye a helyes bázisértéket, a Bizottság ezekben az esetekben nem tett így. A helytelen vagy elavult bázisértékek alkalmazása azt is eredményezte, hogy egyes mutatókhoz a tényleges bázisértéknél alacsonyabb célértéket rendeltek. Erre a 6. háttérmagyarázat mutat be néhány példát.

6. háttérmagyarázat

Bázisérték nélküli vagy elavult bázisértékekkel bíró mutatók: néhány példa

Hiányzó bázisértékek

Grúziában a „Foglalkoztatás és szakképzés” szerződés (7. sz. szerződés) esetében a 2014. évi finanszírozási megállapodás aláírásakor nem határoztak meg bázisértékeket a haladást mérő öt mutató egyikére nézve sem. Ebből adódóan a szükséges növekedéshez rendelt bázisérték nulla volt, más szóval a célérték teljesítéséhez bármilyen előrelépés elégségesnek volt tekinthető. Célként szerepelt például a szerződésben az alap- és továbbképzésben részesülő tanárok relatív számának növelése. Arról azonban nem állt rendelkezésre adat, hogy hány tanár részesül már egyébként is ilyen fajta, a mérés tárgyát jelentő képzésben. Továbbá az alap- és továbbképzés koncepcióját csak 2016-ban dolgozták ki, így a célértékek meghatározásakor a bázisértékek nem lehettek ismeretesek. Bázisértékek híján a Bizottság a mutatók értékei helyett az oktatási ágazat tágabban értelmezett fejleményeit vette figyelembe.

A bázisértékek nincsenek lebontva

Egyes esetekben rendelkezésre állt a bázisérték, de nem volt eléggé lebontva ahhoz, hogy mérni lehessen általa az előrehaladást. A Bolíviával kötött szerződés (9. sz. szerződés) 1. mutatójára vonatkozó célérték előírta, hogy egyes intézmények 2016-ban biztosítsanak képzést bizonyos számú munkatársnak. A bázisérték a 2013-ban felkínált képzések számáról tájékoztatott. Azt azonban nem adta meg, hogy az egyes intézmények hány munkatársnak nyújtsanak képzést, vagyis nem voltak kellően lebontva. A rendelkezésünkre bocsátott további dokumentációból kiderült, hogy – attól függően, melyik képzési központot vesszük figyelembe – a 2013-ban képzésben részesült munkatársak száma már meghaladta a 2016-ra kitűzött két célértéket, egy esetben 2%-kal, a másikban pedig 42%-kal. Ebben az esetben a nem megfelelően lebontott bázisérték hiánya miatt a kitűzött célérték szerénynek bizonyult.

Helytelen bázisértékek

Pakisztánban az „Oktatási ágazati terv támogatásának programja” (24. sz. szerződés) keretében az 5. mutató bázisértéke a meglévő ösztöndíjrendszerben részt vevő hallgatók száma volt. A célérték azonban az volt, hogy a támogatásra jogosult lányok hány százaléka részesül megfelelő időben ösztöndíjban. a bázisérték tehát nem kapcsolódott közvetlenül a kitűzött célértékhez.

A mutatók általában kifejtik a szándékolt ösztönző hatást, de túl sok van belőlük

33

A költségvetés-támogatás egyik elsődleges célkitűzése arra ösztönözni a partnerországokat, hogy kövessék az elfogadott reformok útját. Ehhez szükséges, hogy a változó részleteknél alkalmazott mutatók érdemi erőfeszítést követeljenek meg a kedvezményezett országtól. A kapcsolódó célértékeknek is meg kell találniuk az arany középutat az ambíció és a könnyű teljesíthetőség között6.

34

Megállapításunk szerint a legtöbb megvizsgált változó részlet valóban arra ösztönözte a partnerországokat, hogy végrehajtsák fejlesztési stratégiáik egyes részeit. 11 kiválasztott mutató esetében azonban nagyon könnyű volt teljesíteni a kitűzött célértékeket. Ezek között négy olyan mutató is van, ahol helytelen bázisértékek alkalmazása miatt nagyon alacsony célértékeket határoztak meg (lásd: 3132. bekezdés). A 7. háttérmagyarázat néhány példával szolgál a szerény ösztönző hatást kifejtő mutatókra. Ezenfelül három szerződéssel kapcsolatos 12 további mutató esetében (az érintett országok Moldova (16. sz. szerződés), Bolívia (10. sz. szerződés) és Pakisztán (23. sz. szerződés) voltak) a célértékeket az Unió vagy más adományozók által biztosított technikai segítségnyújtás révén teljesítették. Véleményünk szerint az ilyen mutatókat az érintettek kevéssé érzik a magukénak, és azok ösztönző hatása gyenge, mivel nincsen szükség a partnerországok jelentős részvételére.

7. háttérmagyarázat

Mutatók könnyen teljesíthető célértékekkel: néhány példa

A Bolíviával kötött szerződésben (9. sz. szerződés) a változó részlet egy részének kifizetését ahhoz a feltételhez kötötték, hogy 2015-ben a kábítószer-kereskedelem elleni stratégia végrehajtásáért felelős egyik intézmény tartson két plenáris ülést. A stratégia nyomon követésére szolgáló rendszeres plenáris ülések a szokásos tevékenység részét képezik, nincs tehát szükség arra, hogy azt a változó részlet egy mutatója révén ösztönözzék.

Ugyanezen szerződés 4. mutatójának célértéke egy olyan jelentés elkészítése, amely igazolja, hogy a partnerország teljesíti az uniós költségvetés-támogatás feltételeit. Ez a jelentés azonban része a költségvetés-támogatás standard folyósítási folyamatának, ezért nem lett volna szabad azt a változó részletekhez kapcsolódó mutatónak tekinteni.

35

Az iránymutatások szerint a változó részletekhez kapcsolódó mutatók száma legyen általában 3 és 10 között. Ha túl sok a mutató, az gyengíti az ösztönző hatást és bonyolultabbá teszi a nyomon követést. Az ellenőrzött szerződések részletenként 4–34 mutatót tartalmaztak7. Ezek a mutatók további – gyakran több célértékkel rendelkező – részmutatókra voltak bontva. A moldovai vízumliberalizációs cselekvési terv végrehajtását támogató szerződés (15. sz. szerződés) például 95 független célértéket tartalmazott. Ilyen magas számú mutató és célérték nem segíti elő, hogy a költségvetés-támogatási szerződések a fő szakpolitikai célkitűzésekre összpontosítsanak. Azt, hogy a mutatók nagy száma problémás lehet, belső bizottsági dokumentumok is elismerték, ám ez nem befolyásolta a szerződések megfogalmazását (lásd: 8. háttérmagyarázat).

8. háttérmagyarázat

A mutatók nagy száma

A Moldovára vonatkozó, „A mezőgazdaság és a vidékfejlesztés számára nyújtott támogatás” című szerződés (17. sz. szerződés) előkészítő dokumentumai szerint „Moldova számára döntő fontosságú, hogy kevés, de célirányos feltételt dolgozzanak ki, mivel ha a feltételek számosak és összetettek, az az ágazati költségvetés-támogatás kudarcának egyik oka lehet”. Ezt a szempontot a kidolgozás során figyelmen kívül hagyták, mivel a 2017. évi változó részlet folyósítására vonatkozó szerződésben 28 összetett „folyósítási feltétel/kritérium/tevékenység” szerepelt, és ezek további 39 részfeltételre oszlottak.

A mutatók teljesülésére nézve végzett bizottsági ellenőrzés minősége változó volt, így egyes kifizetések nem voltak kellően indokoltak

36

A kedvezményezett országok által benyújtott folyósítási kérelmek elemzést is tartalmaznak a költségvetés-támogatási szerződéseik által támogatott ágazatokban elért előrehaladásról, valamint tájékoztatnak a megállapodás szerinti feltételek és teljesítménymutatók teljesüléséről. A dosszié általában tartalmaz egy jelentést az adott területen (ágazatban) elért haladásról, külön jelentéseket az egyes feltételek teljesüléséről és adatlapokat az egyes mutatókról, igazoló dokumentumokkal (pl. a statisztikai hivatal levelei, felmérési jelentések stb.). A költségvetés-támogatás folyósítási folyamatát a 3. ábra mutatja be.

37

A partnerország kérelmei az ország saját monitoring- és értékelési rendszereiből származó adatokon alapulnak. A folyósítási döntésekhez tehát ezek a rendszerek szolgálnak elsődleges információforrásként. Az egyes országok adatgyűjtési, -tárolási, -elemzési és -felhasználási kapacitása és rendszerei azonban eltérnek egymástól. Ebből következően a költségvetés-támogatási műveletek megkezdése előtt a Bizottságnak értékelnie a meglévő rendszereket, amelyek a változó részletek későbbi kifizetéseinél felhasználható teljesítménymutatókat állítanak elő. Elsősorban az uniós külképviseleteknek kell meghatározniuk, hogy a statisztikai rendszerekkel, az adatok elérhetőségével és a szakpolitikai elemzéssel kapcsolatos hiányosságok jelentős mértékben gyengítik-e az egyes országok folyósítási kérelmeinek érvényességét.

38

Az áttekintett szerződéseknél megvizsgáltuk, hogy a változó részletek teljesítménymutatóinak kiválasztásakor a Bizottság alapos értékelést adott-e a teljesítményadatok megbízhatóságáról. Ellenőriztük továbbá azt is, hogy a Bizottság mélyrehatóan átvizsgálta-e a változó részletekkel kapcsolatos folyósítási kérelmeket, és helyesen számította-e ki a folyósítandó összeget.

A Bizottság nem vont le következtetést arra nézve, hogy az egyes országok mennyire képesek előállítani a mutatókhoz szükséges adatokat

39

Az uniós külképviseleteknek áttekintést kell nyújtaniuk a partnerország monitoring- és értékelési rendszereiről (átfogóan az országra nézve, valamint az ágazati reformokat támogató SRPC-szerződések tekintetében az adott ágazatról), értékelve, hogy az adott ország közpolitikája összhangban van-e az uniós célkitűzésekkel, és hogy az intézményi kapacitás elégségesnek tekinthető-e a szakpolitika végrehajtásához. Az iránymutatások ezenkívül előírják, hogy a költségvetés-támogatási szerződések kidolgozását megelőzően készüljön elemzés az adatok megbízhatóságáról és rendelkezésre állásáról, illetve értékelés a statisztikai rendszerek hiányosságairól.

40

A Bizottság értékeléseit az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) által kidolgozott kritériumok alapján elemeztük. Az Eurostat kifejlesztett egy Snapshot nevű eszközt az uniós külképviseletek részére, hogy a fejlődő országokban fel tudják mérni az egyes nemzeti statisztikai rendszerek erősségeit és gyengeségeit. Megállapításunk szerint a Bizottság költségvetés-támogatási iránymutatásai megfelelnek az eszköz főbb előírásainak. A Snapshot mégis átfogóbb jellegű, és részletesen eligazít arra nézve, hogy melyek a statisztikai rendszerek értékelése szempontjából releváns egyedi területek8. Ezt az eszközt a külképviseletek munkatársai általában nem ismerik.

41

A monitoring- és értékelési rendszerekre irányuló bizottsági értékelésre vonatkozó áttekintésünk tanúsága szerint a gyakorlatban a Bizottság általában leírja és értékeli az iránymutatásokban említett tényezőket, de ezek a tényezők több dokumentumban elszórva jelennek meg. Annak ellenére azonban, hogy a szerződések többségében (24 szerződés közül 18-ban) megemlítettek egyes ágazatspecifikus hiányosságokat, a Bizottság csak az öt jordániai szerződés esetében vont le kifejezetten következtetéseket a változó részletek mutatóinak kiszámításához szükséges teljesítményadatok megbízhatóságát illetően9. Az adatok megbízhatóságára vonatkozó következtetés levonása fontos a mutatók kiválasztása, a nyomon követés és a folyósításhoz szükséges elemzések szempontjából.

A Bizottság ellenőrizte a folyósítási kérelmeket alátámasztó adatok megbízhatóságát, de ezt nem mindig tette kellő alapossággal

42

Az uniós külképviseleteknek a változó részlet folyósítását megelőzően meg kell vizsgálniuk a partnerországok által benyújtott folyósítási kérelmeket (beleértve a kapcsolódó teljesítménymutatók értékeit). Számos különböző ellenőrzési eljárást találtunk, és nem mindegyikük szolgált a későbbi kifizetések igazolásához szükséges bizonyossággal.

43

A Bizottság általában véve három különböző típusú ellenőrzési eljárást alkalmazott: i. dokumentumalapú ellenőrzés és a mutatók értékének a partnerországok által megadott adatok felhasználásával történő újrakiszámítása, ii. ugyanez a módszer, kiegészítve a szolgáltatott adatok megbízhatóságának ellenőrzésére szolgáló helyszíni vizsgálatokkal, iii. a teljesítménymutatók kiszámításának, illetve a partnerország által szolgáltatott adatoknak külső szakértők általi ellenőrzése.

44

Az uniós kiküldetések tisztviselői helyszíni vizsgálatokat végeztek, hogy kiegészítsék az elemzést és ellenőrizzék a 24 általunk vizsgált szerződés közül 14 esetében szolgáltatott adatok egy részét (lásd: 9. háttérmagyarázat), és – néhány esetben saját helyszíni vizsgálatuk kiegészítéseként – 16 szerződés esetében külső szakértőket bíztak meg a változó részletekhez kapcsolódó feltételek teljesülésének vizsgálatával. A szomszédos országokban rendszeres volt a szakértők alkalmazása, míg a többi ellenőrzött országban a külképviseletek 13 szerződés közül csak 5 esetében alkalmaztak szakértőt.

45

A költségvetés-támogatási iránymutatások ajánlása szerint hasznos, ha szakértők is részt vesznek azokban az ellenőrzési eljárásokban, amelyeknél komoly kétségek merülnek fel a szolgáltatott adatok minőségét illetően. Ha azonban nem születik egyértelmű következtetés arra nézve, hogy képesek-e a partnerországok ilyen adatok előállítására (lásd: 3941. bekezdés), nehéz eldönteni, hogy valóban szükség van-e ilyen szakértői támogatásra. Az ellenőrzött szerződések esetében egy szakértői helyszíni ellenőrzés átlagos költsége körülbelül 110 000 euró volt.

9. háttérmagyarázat

A folyósítási kérelmek bizottsági ellenőrzése

A ruandai mezőgazdasági ágazat teljesítményének növelésére irányuló ágazati reformszerződéssel (18. szerződés) kapcsolatos kifizetési kérelem értékelése céljából az uniós külképviselet átfogóan elemezte a ruandai kormány által benyújtott információkat, és azokat helyszíni vizsgálatokkal, valamint a nemzeti hatóságokhoz intézett pontosítási kérésekkel egészítette ki. Konkrétan az 5a. mutató esetében az első évre vonatkozó célérték 80 000 hektár, bizonyos területeken agrárerdészeti célra használandó földterület volt. A külképviselet helyszíni vizsgálata feltárta, hogy a benyújtott információk nem helytállóak, mivel a területen folytatott tevékenységek nem korlátozódtak az agrárerdészetre. A Bizottság ezért ebben a részletben visszatartotta a mutatóhoz kapcsolódó kifizetést.

46

Megállapításunk szerint a 24 kiválasztott szerződés közül hat10 esetében nem voltak eredményesek a változó részletek kifizetésének alapjául szolgáló adatokra irányuló további bizottsági ellenőrzések . Ezt elsősorban az okozta, hogy az uniós külképviseletek teljes mértékben megbíztak a partnerországok által szolgáltatott teljesítményadatok pontosságában, vagy a külső szakértők által a Bizottság megbízásából végzett ellenőrzési munkában, és ezenfelül nem ellenőrizték a benyújtott adatokat. Ilyen esetekben a Bizottság számára nehezebb azonosítani a folyósítási kérelmekben szereplő megbízhatatlan teljesítményadatokat, ami növeli annak kockázatát, hogy nem indokolt változó részletkifizetésekre kerül sor. A 10. háttérmagyarázat példával szolgál a Bizottság által fel nem tárt, de külső felülvizsgálat során azonosított hiányosságokra.

10. háttérmagyarázat

A külső szakértő munkája során feltárt hiányosságok: néhány példa

A 2. számú szerződés esetében, amely a jordániai oktatási minisztériumnak a szíriai menekültválság kezelésére nyújtott támogatást, a Bizottság egy szakértővel értékeltette az oktatási minisztérium által a változó részletek egy részére vonatkozóan bejelentett adatokat. A minisztérium által bejelentett adatokat hitelesítendő a szakértő felkereste a mintában szereplő 30 iskolát. A szakértői jelentés alapján a Bizottság kifizette a változó részletet.

Áttekintettük a szakértő munkáját, felkerestünk a mintában szereplő néhány iskolát, és a következő problémákat tártuk fel:

  1. Az iskolákat nem véletlenszerűen, hanem az UNESCO külső szakértői csoportjának ajánlásai alapján, az Oktatási Minisztérium jóváhagyásával választották ki. Fennállt a kockázat, hogy a minta torzított volt.
  2. A szakértő ugyan valóban felkereste a mintában szereplő 30 iskolát, ám az adatokat csak 17 iskolára nézve hasonlították össze. Ezt az okozta, hogy a minisztérium a többi iskolára nézve nem rendelkezett információkkal. Ezért a külső szakértő által a minisztérium informatikai rendszerének megbízhatóságára vonatkozóan levont következtetések nem alapultak elegendő bizonyítékon.
  3. Az iskolai alkalmazottakra vonatkozó helyszíni vizsgálatok csak tanárokat céloztak, pedig az 1. mutató célkitűzése a nem oktató munkatársakra is vonatkozott, így az ezzel a mutatóval kapcsolatban levont következtetések nem voltak teljes körűek.
  4. A szakértő következtetése szerint a helyszíni adatok alátámasztották a minisztérium adatait. A 1. mutatóra (alkalmazottak száma) és a 2. mutatóra (diákok száma) nézve ezt a következtetést a mintára nézve adódó valamennyi eredmény összevetésével vonták le. Az egyes iskolák eredményei azonban jelentősen eltérnek egymástól (mind pozitív, mind negatív értelemben), és ezeket az eltéréseket az adatok összesítése semlegesíti.

Egyes változó részletek esetében a partnerországok által szolgáltatott teljesítményadatok nem indokolták a kifizetéseket

47

Az általunk felülvizsgált, összesen 234 millió euró összegű változó részlet esetében nyolc ország közül ötnél a változó részletekre vonatkozó mutatók teljesülését alátámasztó bizonyítékokra vonatkozó értékelésünk a Bizottság által elfogadott eredményekhez képest 13,3 millió euró eltérést mutatott, és a változó részletek kifizetéseinél az eltérések 19%-át egy ország (Pakisztán) adta. Megállapítottuk továbbá, hogy a Bizottság helytelenül megadott bázisértékekhez kapcsolódó mutatók alapján folyósított két ország számára 3,4 millió eurót. Mivel a célértéket sikerült teljesíteni, szerződéses kötelezettség volt a kifizetés, pedig a mutatóval mért területen nem történt tényleges előrelépés. Ezeket az összegeket az egyes felkeresett országokra nézve a 1. táblázat foglalja össze.

1. táblázat. Eltérések a Bizottság értékeléseitől

Ország Felülvizsgált változó részlet
(euró)
Eltérések az értékelésünktől
(euró)
A szerződés, illetve a mutatók hivatkozási száma Az eltérések okai
(mutatónként)
Tényleges előrelépés híján kifizetett összegek
(euró)
Bolívia 32 800 000 0 0
Etiópia 29 520 000 0 2 000 000
(14. sz. szerződés: 7. mutató)
Grúzia 19 400 000 1 000 000 6. sz. szerződés:
1.2 és 1.7 mutató
1.2 Két hónappal a határidő után teljesült
1.7 A célkitűzés nem teljesült
0
Jordánia 45 750 000 6 000 000 1. sz. szerződés:
5. mutató
Két évvel a határidő után teljesült 0
Moldova 26 345 111 1 000 000 16. sz. szerződés:
2.1. és 2.2. mutató
2.1. Egy hónappal a határidő után teljesült
2.2. Három hónappal a határidő után teljesült
0
Pakisztán 25 665 625 4 968 750 23. sz. szerződés:
5., 6. és 8. mutató
24. sz. szerződés:
4., 6.2. és 6.3. mutató
5., 6. és 8. A célkitűzések nem teljesültek
4. és 6.3. Nem helytálló bizonyíték
6.2 A célkitűzés nem teljesült
0
Ruanda 27 667 500 332 500 20. sz. szerződés:
2. mutató
Egy évvel a határidő után teljesült 1 437 500
(19. sz. szerződés: 5. mutató 20. sz. szerződés: 4. mutató)
Vietnam 27 000 000 0 0
ÖSSZESEN 234 148 236 13 301 250 3 437 500

Forrás: Európai Számvevőszék.

48

A következő főbb problémákat állapítottuk meg: i. egyes célértékeket a kitűzött határidők lejárta után, késéssel teljesítettek; ii. az eredmények mérésénél helytelenül megállapított bázisértékekből indultak ki; iii. a mutatók teljesítésének igazolására nem megfelelő vagy nem elégséges bizonyíték állt rendelkezésre; iv. egyes célértékeket egyáltalán nem teljesítettek. A bizottsági értékelésekhez képest tapasztalt eltérések típusait és arányát a 6. ábra szemlélteti.

6. ábra

Az eltérések típusai

Forrás: Európai Számvevőszék.

49

Az egyik olyan esetet, amikor úgy ítéltük meg, hogy a partnerországok nem helytálló bizonyítékokat szolgáltattak, a 11. háttérmagyarázat szemlélteti.

11. háttérmagyarázat

Torzított mintán alapuló bizonyíték

A pakisztáni oktatási szerződés (24. sz. szerződés) 6.3. mutatójára vonatkozó célérték az volt, hogy az utalványban részesülő diákoknak legalább 80%-os iskolalátogatási arányt kell elérniük. A partnerország által benyújtott bizonyítékok szerint a részvételi arány a célértéknél magasabb volt (87%), így a Bizottság ezt a célértéket teljesítettnek tekintette. A benyújtott bizonyítékok – a technikai segítségnyújtásról szóló megfelelési jelentés szerint – az egész évre, valamennyi diákra vonatkoztak. Elemzésünk tanúsága szerint azonban a nemzeti hatóságok csak az utalványban részesülő hallgatók egynegyedét vették figyelembe, amikor a részvételi arányt mindannyiukra vonatkozóan számították ki. Ráadásul a mintavétel a tanév elején történt, amikor a részvétel a legmagasabb. Ezért arra a következtetésre jutottunk, hogy az igazoló dokumentumok nem voltak megbízhatóak, mivel a minta torzított volt.

A fenti esetben a Bizottság a célértékeket teljesültnek tekintette, és teljes egészében teljesítette a kifizetést.

50

Négy szerződésben öt olyan mutatót11 találtunk, amelyek célkitűzéseit a pénzügyi megállapodásokban meghatározott határidő után sikerült elérni. Öt további mutató12 esetében úgy véljük, hogy noha a partnerországok nem teljesítették a célértékeket, a Bizottság teljesültnek tekintette azokat. Példákat a 12. háttérmagyarázat mutat be mindkét esetre nézve.

12. háttérmagyarázat

Határidő lejárta után teljesített, illetve részben vagy nem teljesített célértékek

A jordániai oktatási szerződés (1. sz. szerződés) 5. mutatójának célértékét határidő után teljesítették. E mutatónál a célérték hat új iskola 2015-re befejeződő megépítése volt. Az iskolák csak 2017-re épültek meg, a változó részletet pedig 2017 decemberében fizették ki. E jelentős késést az okozta, hogy a hosszadalmas beszerzési eljárások miatt a nemzeti hatóságok késedelmesen hajtották végre az építési munkálatokat.

E késedelmek figyelembevétele érdekében a Bizottság 2017 decemberéig meghosszabbította a szerződés végrehajtási időszakát, de nem módosította az iskolák megépítésének határidejét (2015).

A pakisztáni oktatási szerződés (23. sz. szerződés) 6. mutatója a következő két tevékenységet tartalmazta: az angol nyelvi tanterv kidolgozása és egyes évfolyamok tankönyveinek jóváhagyása. Megállapításunk szerint a folyósítás kérelmezésének idejéig csak a tankönyvek felének jóváhagyása történt meg, ezért véleményünk szerint a célérték második részét nem lett volna szabad teljesültnek tekinteni.

A grúziai mezőgazdasági szerződés (6. sz. szerződés) 1.7 mutatójának célértéke a bioorganikus termelés tanúsítási rendszereire vonatkozó állami program elfogadása volt. A kormány ezt a mutatót az állami teaültetvény-rehabilitációs programjának elfogadása miatt teljesültnek tekintette. E program kinyilvánított célja azonban nem a bioorganikus tanúsítási rendszerek támogatása, hanem az, hogy támogassa a grúziai teaültetvények eredményes használatát, növelje a teatermelést, beleértve a biotea-termelést is, valamint hogy fokozza az önellátást és az exportpotenciált. A célértéket tehát nem tekintjük teljesültnek, mivel a program nem irányul kifejezetten a biotermékek tanúsítására. Ugyanez volt a külső bíráló álláspontja is.

A Bizottság valamennyi fenti esetben teljes egészében folyósította a kifizetést.

51

Három olyan esetet találtunk, ahol a Bizottság a pénzügyi megállapodások rendelkezéseinek megfelelően folyósította a kifizetéseket, mivel a partnerországok teljesítették a kitűzött célértékeket. Mivel azonban egyes bázisértékek vagy célértékek meghatározása nem volt megfelelő, a megcélzott ágazatokban valójában nem történt előrelépés. A 13. háttérmagyarázatban néhány ilyen esetről olvashatók további részletek.

13. háttérmagyarázat

Helytelen bázisértékekhez képest határozták meg a célértékeket – nem történt tényleges előrelépés

Az etiópiai közlekedési szerződés (14. sz. szerződés) 7. mutatója a túlterhelt tehergépjárművek százalékos arányával volt kapcsolatos. A kitűzött célérték az volt, hogy ez az arány a 11%-os bázisértékről 9%-ra csökkenjen. A vizsgált időszak végéig elért eredmény 6% volt, vagyis a célérték teljesült, így a vonatkozó összeget a finanszírozási megállapodás rendelkezéseivel összhangban kifizették. A kedvezményezett ország által a folyósítási kérelemben megadott információk alapján azonban a tényleges bázisérték 6% volt. Valójában tehát nem történt előrelépés, a túlterhelt teherautók száma nem csökkent.

Egy másik olyan eset, ahol helytelenül meghatározott bázisérték miatt úgy került sor kifizetésre, hogy tényleges előrelépés nem történt, a ruandai energetikai szerződés (19. sz. szerződés) 5. mutatója. Ez a mutató azt méri, hogy az energiaszerkezeten belül mekkora a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia aránya. A szerződésben használt bázisérték a 2015-ben termelt 292 GWh volt. Az alapévre vonatkozó tényleges érték hibás volt: a nemzeti hatóságok által szolgáltatott adatok szerint 368 GWh-nak kellett volna lennie. Az ellenőrzött változó részletre vonatkozó célérték az volt, hogy a bázisértékhez képest további 14,5 GWh-t állítsanak elő megújuló energiaforrásokból. Az e mutató tekintetében az ellenőrzött időszakban elért eredmény 361,5 GWh volt, aminek alapján ki is fizették a megfelelő összeget, pedig a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia aránya csökkent.

52

Az 1. táblázatban számszerűsített eltérések mellett két változó részlet kifizetésének helyességét sem sikerült megerősítenünk, mivel nem állt rendelkezésre az öt mutató13 kapcsán bejelentett értékeket alátámasztó elegendő bizonyíték (példákat a 14. háttérmagyarázat mutat be). Ezek a mutatók 3,77 millió euró folyósított összegnek felelnek meg.

14. háttérmagyarázat

Nem állt rendelkezésre elegendő bizonyíték

A jordániai államháztartási gazdálkodás támogatására irányuló 5. sz. szerződés 1.2. mutatója a különböző nemzeti minisztériumok és ügynökségek Belső Ellenőrzési Osztályai (ICU) munkatársainak képzésével kapcsolatos hiányosságokra vonatkozott. A cél azon ICU-munkatársak képzésben való részvétele volt, akik az előző évben nem vettek részt képzésen (nem volt számszerű célérték). A Bizottság által megbízott külső szakértő azt állapította meg, hogy az összes ICU munkatársainak több mint 85%-a vett részt valamilyen kiegészítő képzésben. Ebből arra következtetett, hogy a mutató teljesült. Mivel a szakértői jelentés nem fejtette ki, hogyan történt a 85% kiszámítása, ezért nem tudtuk újra elvégezni a számítást, sem azt megerősíteni, hogy a képzés valamennyi hiányosságra kiterjedt. Arra nézve, hogy mi szerepelt a 85%-ban, nem állt rendelkezésre információ, illetve adat.

A pakisztáni közösségi fejlesztési programra vonatkozó szerződés (22. sz. szerződés) 3. mutatója azt mérte, hogy mekkora a közösségi indíttatású helyi fejlesztési (DCLD) projektek költségvetési előirányzatainak aránya a körzeti fejlesztési stratégiákra (DDS) vonatkozó költségbecsléseken belül. A bejelentett körzeti költségbecsléseket azonban nem lehetett valamely DDS stratégia gyanánt benyújtott alátámasztó dokumentumhoz kapcsolni. A Bizottság által az ennek a mutatónak az értékelésére alkalmazott szakértő jelentése sem egyezteti a körzeti költségbecsléseket, illetve a DDS stratégiákat. Ezért a bejelentett eredményt nem tudtuk megerősíteni.

Nem kellően dokumentált kifizetések Moldovának

53

Noha ez nem kapcsolódik közvetlenül a teljesítménymutatók ellenőrzéséhez, megállapítottuk azt is, hogy a Bizottság három változó részletben 26,3 millió eurót fizetett ki Moldovának úgy, hogy a kifizetéseket alátámasztó okokról nem készült kellő dokumentáció (lásd: 15. háttérmagyarázat).

15. háttérmagyarázat

A Moldovának folyósított kifizetések dokumentálása

A költségvetés-támogatási megállapodások feljogosítják a Bizottságot a finanszírozási megállapodás felfüggesztésére abban az esetben, amennyiben a partnerország megszegi valamely, az emberi jogok, a demokratikus elvek vagy a jogállamiság tiszteletben tartásával kapcsolatos kötelezettségét, továbbá a korrupció súlyos eseteiben (az Unió általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendelet 236. cikkének (4) bekezdése, 2018. július).

Az ország demokráciájának helyzetével kapcsolatos aggodalmak miatt 2017 júliusában és októberében a Bizottság úgy döntött, hogy több változó részlet kifizetését elhalasztja, és kijelentette, hogy „Moldovában a kifizetés időzítését az eredményes demokratikus mechanizmusok, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásának figyelembevételével határozzák meg.” A döntés fő oka az új moldovai választási törvény közelgő elfogadása volt, amely törvény nem volt összhangban a Velencei Bizottság, az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete ajánlásaival.

2017. december 11-én mégis kiadták a fizetési engedélyt. Ezt nem támasztotta alá olyan értékelés, amely kimutatta volna a moldovai demokratikus mechanizmusok javulását, pedig eredetileg ez volt a kifizetés visszatartásának fő oka.

Következtetések és ajánlások

54

Megvizsgáltuk, hogy a Bizottság releváns és megbízható teljesítményadatokat használt-e fel a költségvetés-támogatás változó részleteinek folyósításakor. Következtetésünk szerint a megvizsgált teljesítménymutatók egyharmadának kialakítása olyan volt, hogy gyengítette azok relevanciáját, akárcsak az, hogy nem tették lehetővé az eredmények objektív értékelését. Ezenkívül nem mindig volt megbízható annak bizottsági értékelése sem, hogy a változó részletekre vonatkozó mutatók teljesültek-e, ami néhány nem kellően indokolt kifizetést eredményezett.

55

Megállapításunk szerint a változó részletekre vonatkozó teljesítménymutatók ugyan jól igazodtak a partnerországok ágazati fejlesztési stratégiáihoz, legtöbbjük azonban inkább a rövid távú intézkedésekre összpontosított, mintsem az olyan hosszabb távú eredményekre, mint például a fenntartható fejlesztési célok felé tett előrelépés. A 248 vizsgált mutatónak csak 13%-a mért a támogatott ágazatokban tapasztalható végeredményeket vagy hatásokat (lásd: 2225. bekezdés). A végeredmény-mutatók alkalmazása lehetővé tenné, hogy a Bizottság jobban tudja mérni a hosszú távú eredményeket a támogatott ágazatokban, ideértve a fenntartható fejlesztési célok felé tett előrelépést is.

1. ajánlás. Növelni kell a végeredmény-mutatók alkalmazását a változó részletek esetében

A Bizottság növelje azoknak a változó részleteknek az arányát, ahol a kifizetés a végeredmény-mutatók teljesítése alapján történik.

Határidő: 2021 vége

56

A mutatók több mint egyharmadának vagy túl általános volt a meghatározása, vagy helytelen bázisértékeken alapult, vagy nem is alapult bázisértékeken. Ez eltérő értelmezéseket tett lehetővé arra nézve, hogy megvalósultak-e a célértékek, ami összetettebbé és kevésbé tárgyilagossá tette a folyósítási kérelmek vizsgálatát (lásd: 2632. bekezdés).

2. ajánlás. Javítani kell a teljesítménymutatók kialakítását

A Bizottság tökéletesítse minőségellenőrzési intézkedéseit avégett, hogy a változó részletekhez kapcsolódó teljesítménymutatók objektív módon mérjék a partnerországok által elért eredményeket. Különös figyelmet kell fordítani az alábbiakra:

  1. Olyan konkrét teljesítménymutatók alkalmazása, amelyek nem tesznek lehetővé eltérő értelmezéseket;
  2. Bázisértékek és célértékek alkalmazása

Határidő: 2021 vége

57

A költségvetés-támogatás változó részleteinek fontos célja, hogy ösztönzésük révén a partnerországok előrelépjenek reformmenetrendjükben. A megvizsgált változó részletek nagy többségénél találtunk olyan mutatókat, amelyek megtalálták az arany középutat az ambíció és a teljesíthetőség között, és megítélésünk szerint ezek a szándékolt ösztönző hatást gyakorolták. Az általunk talált néhány kivétel olyan mutatókkal volt kapcsolatos, amelyek célértékét vagy a bázisértékek pontatlansága miatt könnyű volt megvalósítani, vagy amelyek más adományozók vagy az Unió által fizetett külső szakértők munkájával már megvalósultak (lásd: 3334. bekezdés).

3. ajánlás. Meg kell őrizni a változó részletek ösztönző hatását

Javasoljuk, hogy a Bizottság:

  1. ügyeljen rá, hogy az alapadatok a szerződés aláírása előtt aktuálisak legyenek, vagy szükség esetén a szerződés végrehajtása során a költségvetés-támogatási szerződés módosításával korrigálja a bázisértékeket;
  2. kerülje el az olyan helyzeteket, amikor a partnerország kizárólag az Unió által finanszírozott technikai segítségnyújtás révén teljesíti a célértékeket.

Határidő: 2021 vége

58

Az egyes változó részletekhez gyakran túl sok mutató kapcsolódott, több, mint amennyit a bizottsági iránymutatások ajánlanak. Ez tovább bonyolította a folyósítási folyamatot (lásd: 35. bekezdés).

4. ajánlás. Egyszerűsíteni kell a folyósítási eljárást a változó részletek esetében

A Bizottság ne alkalmazzon részmutatókat, hogy ezáltal a mutatók tényleges száma az iránymutatásokban meghatározott maximumra korlátozódjék.

Határidő: 2021 vége

59

A változó részletekkel kapcsolatos folyósítási kérelmek azt kimutató teljesítményadatokat tartalmaznak, hogy a megállapodás szerinti feltételek és teljesítménymutatók milyen mértékben teljesültek. Mivel ezeket a kérelmeket a partnerországok dolgozzák ki, a mögöttes teljesítményadatok megbízhatósága ezen országok adatelőállítási képességétől függ. Megállapítottuk, hogy a Bizottság általában véve értékelte a partnerországok kapacitását a monitoring- és értékelési rendszereik fő elemeinek vizsgálata révén, amint azt a költségvetés-támogatásra vonatkozó iránymutatások előírják. A 24 kiválasztott szerződésből azonban a Bizottság csak öt esetében vont le következtetést arra nézve, hogy a változó részletű kifizetések mutatóinak kiszámításához szükséges teljesítményadatok megbízhatóak-e (lásd: 3641. bekezdés). Az adatok megbízhatóságára vonatkozó következtetés levonása fontos a mutatók kiválasztása, a nyomon követés és a folyósításhoz szükséges elemzések szempontjából.

5. ajánlás. Javítani kell annak értékelését, hogy az egyes országok mennyire képesek szolgáltatni a változó részletek esetében alkalmazott teljesítményadatokat

Költségvetés-támogatási műveleteinek megtervezésekor a Bizottság értékelje a változó részlet kifizetésének alapjául szolgáló teljesítményadatok megbízhatóságát. Az értékelés vonjon le arra vonatkozó határozott következtetést, hogy az ezen adatok előállítására használt rendszerek kellően megbízhatóak-e; az értékelés alapulhat más elismert szervezetek már elvégzett értékelésein.

Határidő: 2021 vége

60

Megállapítottuk, hogy az uniós külképviseletek számos különböző ellenőrzési eljárás révén vizsgálták a folyósítási kérelmeket. Egyes esetekben az uniós külképviseletek munkatársai helyszíni vizsgálat révén ellenőrizték a partnerországok által szolgáltatott adatokat, míg máskor további ellenőrző munka nélkül, teljes mértékben támaszkodtak ezekre az adatokra, illetve a Bizottság megbízásából szakértők által végzett külső felülvizsgálatokra. Ez nem biztosítja a változó részletek későbbi kifizetéséhez szükséges bizonyosságot (lásd: 4246. bekezdés).

6. ajánlás. Jobban kell ellenőrizni a változó részletek folyósításánál alkalmazott teljesítményadatokat

Javasoljuk, hogy a Bizottság:

  1. vizsgálja felül a a folyósítási kérelemben a partnerország által szolgáltatott teljesítményadatok igazoló dokumentumait, kivéve, ha már egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy ezek az adatok megbízhatóak;
  2. külső felülvizsgálatok felhasználásakor a feladatmeghatározásban írja elő a partnerországok által szolgáltatott főbb teljesítményadatok megbízhatóságának ellenőrzését. A változó részlet folyósítása előtt a Bizottság ellenőrizze, hogy a szakértők betartották-e ezt a követelményt.

Határidő: 2021 vége

61

Amikor újra elvégeztük a mutatók teljesítésére és a változó részletek kifizetéseinek újraszámítására vonatkozó bizottsági értékelést, eltéréseket állapítottunk meg a Bizottság által kifizetett összegekhez képest. Összességében a rendelkezésre álló teljesítményadatok alapján úgy becsüljük, hogy a változó részletekhez kapcsolódó, felülvizsgált, összesen 234 millió eurós összeghez képest 16,7 millió euró az eltérés. Ebből az összegből 13,3 millió euró nem volt kellően megindokolva, vagy nem volt összhangban a szerződéses rendelkezésekkel. 3,4 millió eurót úgy fizettek ki, hogy tényleges előrelépés nem történt. Ezenfelül három változó részletben 26,3 millió eurót fizettek ki Moldovának úgy, hogy nem dokumentálták kellően a kifizetéseket alátámasztó okokat (lásd: 4753. bekezdés).

A jelentést 2019. november 12-i luxembourgi ülésén fogadta el a Bettina JAKOBSEN számvevőszéki tag elnökölte III. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Klaus-Heiner Lehne
elnök

Mellékletek

I. melléklet. A költségvetési támogatás részesedése a kétoldalú hivatalos fejlesztési támogatási kötelezettségvállalásokban

Országok 2014 2015 2016 2017 Átlag (2014–2017)
Ausztria 0,69% 1,01% 0,10% 1,24% 0,76%
Belgium 2,50% 1,85% 1,41% 0,15% 1,48%
Csehország 1,52% 0,00% 0,00% 0,44% 0,49%
Dánia 3,83% 0,00% 0,73% 0,91% 1,36%
Finnország 3,75% 3,89% 0,00% 2,98% 2,65%
Franciaország 2,86% 1,86% 6,11% 9,30% 5,03%
Németország 1,29% 4,55% 2,12% 3,42% 2,84%
Görögország 1,04% 0,00% 0,00% 0,00% 0,26%
Magyarország n.a. 0,65% 0,00% 0,00% 0,22%
Írország 2,30% 3,76% 0,00% 0,00% 1,52%
Olaszország 1,28% 0,40% 0,24% 0,56% 0,62%
Luxemburg 3,21% 0,81% 2,93% 1,98% 2,23%
Hollandia 0,67% 0,00% 0,00% 0,00% 0,17%
Lengyelország 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Portugália 0,55% 0,71% 0,52% 0,58% 0,59%
Szlovákia 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Szlovénia 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Spanyolország 1,33% 1,29% 0,17% 0,30% 0,77%
Svédország 2,39% 0,13% 0,00% 1,96% 1,12%
Egyesült Királyság 2,09% 1,21% 0,18% 0,01% 0,87%
Európai Bizottság 9,31% 12,71% 14,67% 9,08% 11,45%
           
Uniós átlag 2,03% 1,66% 1,39% 1,57% 1,66%
Uniós átlag intézmények nélkül 1,65% 1,11% 0,73% 1,19% 1,17%

Forrás: Európai Számvevőszék, a https://stats.oecd.org/ alapján.

II. melléklet. Ellenőrzött szerződések

Szerződésszám Ország Támogatott ágazat
1. sz. szerződés 282613 Jordánia Oktatás
2. sz. szerződés 365198 Oktatás
3. sz. szerződés 377271 Energiaügy
4. sz. szerződés 389306 Energiaügy
5. sz. szerződés 357967 Államháztartási gazdálkodás
6. sz. szerződés 387662 Grúzia Mezőgazdaság
7. sz. szerződés 344313 Szakoktatás
8. sz. szerződés 361908 Az államháztartási politika reformja
9. sz. szerződés 363227 Bolívia A kábítószer elleni küzdelem
10. sz. szerződés 368977 Vízügy
11. sz. szerződés 337591 Mezőgazdaság
12. sz. szerződés 377182 Mezőgazdaság
13. sz. szerződés 383001 Etiópia Egészségügy
14. sz. szerződés 367551 Közlekedés
15. sz. szerződés 348701 Moldova Vízumliberalizációs cselekvési terv
16. sz. szerződés 353323 Az államháztartási politika reformja
17. sz. szerződés 371907 Mezőgazdaság
18. sz. szerződés 376376 Ruanda Mezőgazdaság
19. sz. szerződés 375269 Energiaügy
20. sz. szerződés 364033 Környezetvédelem
21. sz. szerződés 357701 Vietnam Egészségügy
22. sz. szerződés 337112 Pakisztán Mezőgazdaság
23. sz. szerződés 289807 Oktatás
24. sz. szerződés 356359 Oktatás

III. melléklet. A változó részletek folyósítása 2017-ben az ágazati reformra vonatkozó teljesítésszerződések esetében

Országok Változó részletek 2017-ben összesen
(euró)
% Ellenőrzött ágazatok Ellenőrzött összegek
(euró)
Marokkó 120 984 995 18,75%
Jordánia 69 506 667 10,77% Oktatás, energiaügy, közigazgatási reform 45 750 000
Grúzia 37 900 000 5,87% Mezőgazdaság, foglalkoztatás, államháztartás 19 400 000
Bolívia 32 800 000 5,08% Mezőgazdaság, kábítószer elleni küzdelem, víz és közhigiénia 32 800 000
Etiópia 29 520 000 4,57% Egészségügy, közlekedés 29 520 000
Moldova 29 345 111 4,55% Mezőgazdaság, igazságügy, államháztartás 26 345 111
Ruanda 27 667 500 4,29% Mezőgazdaság, energia, környezetvédelem 27 667 500
Vietnam 27 000 000 4,18% Egészségügy 27 000 000
Pakisztán 25 665 625 3,98% Mezőgazdaság, oktatás 25 665 625
Tunézia 25 000 000 3,87%
Albánia 20 775 000 3,22%
Niger 17 850 000 2,77%
Banglades 16 500 000 2,56%
Kolumbia 15 000 000 2,32%
Botswana 14 510 000 2,25%
Honduras 12 030 000 1,86%
Dél-afrikai Köztársaság 10 466 458 1,62%
Szenegál 10 450 000 1,62%
Burkina Faso 9 700 000 1,50%
Kirgizisztán 9 500 000 1,47%
Algéria 9 000 000 1,39%
Benin 8 000 000 1,24%
Indonézia 7 500 000 1,16%
Ukrajna 7 500 000 1,16%
Kambodzsa 7 200 000 1,12%
Örményország 7 000 000 1,08%
Ghána 6 200 000 0,96%
Nepál 6 000 000 0,93%
Peru 5 880 000 0,91%
Grönland 4 634 634 0,72%
Laosz 4 000 000 0,62%
Guyana 3 800 000 0,59%
Dominikai Köztársaság 2 687 500 0,42%
Szamoa 2 360 238 0,37%
Falkland-szigetek 1 000 000 0,15%
Tonga 375 000 0,06%
ÖSSZESEN 645 308 728 100%

Forrás: Európai Számvevőszék (az ellenőrzéshez kiválasztott országok vastag betűvel).

IV. melléklet. Összefoglaló értékelés

BOLÍVIA ETIÓPIA PAKISZTÁN RUANDA VIETNAM
9. sz. szerz­ődés 10. sz. szerz­ődés 11. sz. szerz­ődés 12. sz. szerz­ődés 13. sz. szerz­ődés 14. sz. szerz­ődés 22. sz. szerz­ődés 23. sz. szerz­ődés 24. sz. szerz­ődés 18. sz. szerz­ődés 19. sz. szerz­ődés 20. sz. szerz­ődés 21. sz. szerződés
Átfogó kapacitásértékelés? Nem Nem Nem Rész­ben Nem Rész­ben Nem Nem Nem Rész­ben Rész­ben Nem Rész­ben
Mutatók száma (2017. évi éves részletenként) 8 10 8 6 6 10 6 8 8 8 7 4 8
2017-ben az előző évek alapján kifizetett mutatók száma 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
Független célértékek 24 10 12 12 6 10 6 8 15 8 11 4 12
Nem konkrét mutatók 1 1 2 2 1 1 1 1 2 0 0 0 0
Bázisérték nélkül (Számvevőszék; bázisérték szükséges) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Téves bázisérték 1 0 0 0 1 10 0 0 1 0 1 2 0
Túl szerény célérték 1 1 0 0 0 1 0 0 2 0 0 1 0
Végzett az uniós külképviselet helyszíni vizsgálatot a teljesítés körülményeire nézve? Nem Nem Igen Igen Nem Igen Nem Nem Nem Igen Nem Igen Nem
Vizsgálták külső szakértők a teljesítés körülményeit? Nem Nem Nem Nem Nem Nem Igen Igen Igen Igen Nem Nem Igen
Voltak számszaki hibák a folyósítás összegében? Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem Nem
Helyesen alkalmazták a kifizetés kiszámításának módszertanát? Igen Igen Igen Igen Nem Igen Igen Nem Nem Igen Igen Igen Igen
Eltérések a számvevőszéki értékeléshez képest a teljesített célértékek/részcélértékek tekintetében. 2,2 és 3,3 3,1 és 5 Nem Nem Nem 7 Nem 5, 6 és 8 4, 6,2 és 6,3 Nem 5 2 és 4 Nem
Eltérések a számvevőszéki értékeléshez képest a kifizetendő összeg tekintetében Hatás csak a jövő­beni kifize­té­sekre nézve Nincs hatása a kifize­té­sekre nézve Teljesítmény >80% Nem Nem Nem 2 millió euró Nem 1,50 millió euró 3,47 millió euró Nem 1,2 millió euró 0,57 millió euró Nem
GRÚZIA JORDÁNIA MOLDÁVIA
6. sz. szerz­ődés 7. sz. szerz­ődés 8. sz. szerz­ődés 1. sz. szerz­ődés 2. sz. szerz­ődés 3./4. sz. szerz­ődés 5. sz. szerz­ődés 15. sz. szerz­ődés 16. sz. szerz­ődés 17. sz. szerz­ődés
Átfogó kapacitásértékelés? Nem Igen Igen Nem Nem Igen Részben Igen Igen Részben
Mutatók száma (2017. évi éves részletenként) 11 15 14 0 5 9 10 34 12 28
2017-ben az előző évek alapján kifizetett mutatók száma 0 3 0 2 0 0 0 3 0 0
Független célértékek 12 34 21 2 6 10 20 95 22 39
Nem konkrét mutatók 0 7 3 2 0 1 5 35 4 4
Bázisérték nélkül (Számvevőszék; bázisérték szükséges) 1 5 3 0 0 0 0 0 0 6
Téves bázisérték 1 0 0 1 1 0 1 0 0 0
Túl szerény célérték 0 0 1 0 0 0 0 0 3 0
Végzett az uniós külképviselet helyszíni vizsgálato(ka)t a teljesítés körülményeire nézve? Igen Igen Igen Igen Igen Nem Igen Igen Igen Igen
Vizsgálták külső szakértők a teljesítés körülményeit? Igen Igen Igen Igen Igen Igen Igen Igen Igen Igen
Voltak számszaki hibák a folyósítás összegében? Nem Nem Nem Igen Nem Nem Nem Igen Nem Nem
Helyesen alkalmazták a kifizetés kiszámításának módszertanát? Igen Igen Igen Igen Nem Igen Nem Nem Igen Igen
Eltérések a számvevőszéki értékeléshez képest a teljesített célértékek/részcélértékek tekintetében. 1.2 és 1.7 mutató Nem Nem 5. mutató Nem Nem Nem Igen (minden mutató) Nem Nem
Eltérések a számvevőszéki értékeléshez képest a kifizetendő összeg tekintetében. 1 millió euró Nem Nem 6 millió euró Nem Nem Nem 5,1 millió euró 6,4 millió euró 14,8 millió euró

MEGJEGYZÉS: I: Igen; N: Nem; P: Részben.

A Bizottság válaszai

Összefoglalás

I

A költségvetés-támogatás olyan csomag, amely pénzügyi transzfert, szakpolitikai párbeszédet, kapacitásépítést és teljesítmény-monitoringot foglal magában. A felsorolt elemek mindegyike fontos az eszköz hatékonysága szempontjából. A rögzített részletek a költségvetési támogathatósági kritériumokon alapuló általános feltételekben történő előrelépés függvényei, míg a változó részletek összege arányosan igazodik az egyes konkrét mutatók által mért teljesítményhez.

II

A költségvetés-támogatási iránymutatások előírják, hogy milyen kritériumokat kell alkalmazni a változó részletek összefüggésében alkalmazott mutatók és azok ellenőrzési folyamatának meghatározásakor. Elsőbbséget élveznek a partnerországok szakpolitikáit és teljesítménymonitoring-keretrendszereit jellemző, jól definiált mutatók.

III

Mivel a változó részletekhez kapcsolódó mutatókat úgy alakították ki, hogy az értékük megállapítására évente kerül sor, a célértékeket alapvetően rövid távon kell elérni. A Bizottságnak olyan célértékeket kell meghatároznia, amelyek egyik évről a másikra észszerűen teljesíthetők. Ez nem akadálya annak, hogy lehetőleg a végeredmény-mutatók használata kerüljön előtérbe, különösen a hosszú távú uniós támogatások előnyeit élvező ágazatokban, ugyanakkor biztosítani kell a különböző típusú mutatók vegyes alkalmazását is.

A 2014–2018 közötti költségvetési-támogatási szerződések keretében alkalmazott, a Bizottság adatbázisában rögzített valamennyi teljesítménymutató alapján megállapítható, hogy kiegyensúlyozott módon különböző típusú mutatók, vagyis: inputmutatók, folyamatmutatók, outputmutatók és végeredmény/hosszú távú eredményt mérő mutatók alkalmazására kerül/került sor. Az ellenőrzött minta több, 2014 előtt jóváhagyott programot tartalmazott, ezáltal kevésbé összpontosított a hosszabb távú eredményekre.

IV

A költségvetés-támogatási iránymutatások által javasolt mutatók száma három és tíz között van. A Bizottság újból hangsúlyozza, hogy a mutatók nagy száma esetén csökkenhet a szakpolitikai kérdésekre történő összpontosítás mértéke, és nehezebbé válik a folyósítási kérelmek ellenőrzése. Mindazonáltal – kivételes esetekben – elfogadható tíznél több mutató is, amennyiben a szakpolitikai keret és a partnerország preferenciái ezt igazolják.

V

A Bizottság megítélése szerint a költségvetés-támogathatóság közpolitikai kritériumainak való megfelelés értékelése során elemezni kell a partnerországok statisztikai rendszereinek megbízhatóságát, és ennek szerepelnie kell a kockázatkezelési keretrendszerben is. A folyósítási értesítés közelmúltban felülvizsgált mintája szerint minden egyes folyósítási kérelemmel együtt be kell számolni az ország elemzési kapacitásában és adatminőségében bekövetkezett változásokról.

VI

A Bizottság megítélése szerint a Moldova számára teljesített kifizetésnél figyelembe vették a tényleges demokráciát biztosító mechanizmusok, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása tekintetében Moldovában bekövetkezett pozitív változást, de ezt jobban kellett volna dokumentálni.

VII

Első franciabekezdés: A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Második franciabekezdés: A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Harmadik franciabekezdés: A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Negyedik franciabekezdés: A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Ötödik franciabekezdés: A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Hatodik franciabekezdés: A Bizottság elfogadja az ajánlást.

Bevezetés

01

Lásd az összefoglalás I. bekezdésére adott választ.

02

Az eredmények ösztönzésén túlmenően a költségvetés-támogatás – az országok rendszereinek használatával és az országok szakpolitikáinak összehangolásával együtt – a belső elszámoltathatóságot is ösztönzi.

Észrevételek

19

A Bizottság megerősíti, hogy a költségvetés-támogatási folyósítások „ex post” alapon, a jó teljesítményt jutalmazzák. Ebben az összefüggésben – mint ahogy az Európai Számvevőszék helyesen rámutat – az általános feltételek, például a releváns szakpolitika végrehajtása, az államháztartási gazdálkodás reformja, az átláthatóság és a makrogazdasági stabilitás terén elért előrehaladás egyaránt fontos tényezők az eredmények értékelésében.

21

A változó részletek rendszerének igazodnia kell az adott ország és az adott szakpolitika jellemzőihez. A mutatókat az adott összefüggésben képviselt relevanciájuk szerint kell kiválasztani. Ha lehet, előnyben kell részesíteni a végeredmény-mutatókat, általában pedig különböző típusú mutatók kombinációját célszerű alkalmazni, beleértve az inputmutatókat is.

A költségvetés-támogatási folyósítások éves gyakoriságát, valamint a partnerországoknak a végeredmények és hatások befolyásolására irányuló képességét figyelembe kell venni a mutatók meghatározásakor.

22

A 2014–2018-as időszakra vonatkozóan a változó részletekkel összefüggésben alkalmazott mutatók teljes körének (összesen 3642 mutató) belső bizottsági értékelése szerint a mutatók 33,7%-a végeredmény-mutató, 26,8%-a outputmutató, 35,4%-a folyamatmutató, és a fennmaradó kis hányad (4,1%) oszlik meg az inputmutatók és a hatásmutatók között.

Az ellenőrzött minta több, 2014 előtt jóváhagyott programot tartalmazott, ezáltal kevésbé összpontosított a hosszabb távú eredményekre. Jelenleg a különféle mutatók kiegyensúlyozottabb alkalmazását biztosító gyakorlat érvényesül.

23

A mutatók kiválasztása a szakpolitikák kimunkáltságához és számos olyan témához is kapcsolódik, amelyek konkrét összefüggésekben értelmezhetők (hozzárendelési problémák, ágazati irányítás, a fejlesztési partnerek közötti munkamegosztás stb.).

Megjegyzendő, hogy a Világbank besorolása szerint 2017 óta Jordánia a közepes jövedelmű országoknak nem a felső, hanem az alsó sávjába tartozik.

24

A Bizottság megítélése szerint az inputmutatók bizonyos esetekben hasznos szerepet játszhatnak, és a reform kezdeti szakaszaiban segítik a későbbi hosszabb távú eredményeket biztosító feltételek meghatározását. A költségvetés-támogatási programokban 2014 óta a változó részletekhez kapcsolódó inputmutatók aránya mindössze 4% (lásd a 22. bekezdésre adott választ).

25

A folyamatmutatók a kapacitásfejlesztésben és a jó ágazati irányításban elért előrehaladás értékelésében töltenek be fontos szerepet. Ezen túlmenően a költségvetés-támogatási program egészét tekintve a közpolitika általános végrehajtásában elért előrehaladás értékelésekor minőségi szempontokat kell figyelembe venni. Ezek kezelhetők párbeszéd és kapacitásépítés útján is, ezáltal fontossá válik, hogy a költségvetés-támogatás hatása nem korlátozódik kizárólag a változó részletekhez kapcsolódó mutatókra.

2. háttérmagyarázat – Minőségi előírások nélküli folyamatmutatók: néhány példa

Moldova tekintetében (15. sz. szerződés: vízumliberalizációs cselekvési terv)

A vízumliberalizációs cselekvési tervet az európai intézmények és a tagállamok egy nagyon erős külső (EU) monitoring rendszer segítségével alaposan megvizsgálták. Jóllehet a szakpolitikai mátrix nem tartalmaz utalást az elfogadandó szabályozási keretre, a keret minősége a kapcsolódó uniós joganyagban egyértelműen meghatározott, így a keretet (vizumliberalizációs referenciamutatók) más dokumentumokban határozzák meg. Megjegyezzük, hogy a vízumliberalizációs cselekvési tervhez kapcsolódó, a megfelelő előrehaladást bemutató öt jelentés bemutatásra került a Parlament és a Tanács számára.

Jordánia tekintetében (4. sz. szerződés: energetikai támogatás)

E célérték a politikai párbeszédet szolgáló struktúra létrehozására és működőképessé tételére összpontosított (vagyis rendszeres ülésekre kerül sor, nem csak adminisztratív értelemben hozták létre). A kormány felelősségvállalásának biztosítása érdekében a Bizottság a partnerországra bízta az ülések pontos struktúrájának, összetételének és gyakoriságának meghatározását.

27

A Bizottság kiemeli, hogy az Európai Számvevőszéknek a nem eléggé konkrét mutatókra vonatkozó megállapítása számos okra vezethető vissza, mint azt a 28. bekezdésben és a 3. háttérmagyarázatban ismertetett példák mutatják. Az esetek többségében ezek eredményeképpen az Európai Számvevőszék és a Bizottság nem vont le eltérő végkövetkeztetést a mutató értékelésekor.

3. háttérmagyarázat – Nem konkrét mutatók/célértékek: néhány példa

Jordánia tekintetében (1. sz. szerződés):

A célérték teljesítését elemző külső szakértő az iskolák felszereltségének meghatározása kapcsán nem dolgozta ki teljes körűen a saját kritériumrendszerét, és a finanszírozási megállapodás technikai és adminisztratív rendelkezéseiben már részletesen megállapított kritériumokra hagyatkozott, például arra a tényre, hogy az iskolákat a 2018. évi jordániai irányelvek szerint építették és szerelték fel, valamint ellátták azokat a vízmelegítést biztosító napelemekkel és egyéb megújuló energiával működő, illetve energiahatékonysági rendszerekkel. A technikai és adminisztratív rendelkezések előírják továbbá, hogy az újonnan alkalmazott tanárok végezzék el legalább a tanárképzés bevezető tanfolyamát.

Ezen túlmenően az említett iskolákban alkalmazott eszközök/tanulási környezet és humánerőforrások „megfelelő” jellegét folyamatosan rugalmasan kellett értelmezni, hogy alkalmazkodni lehessen ahhoz a rendkívül képlékeny krízishelyzethez, amit az a több ezres létszámú új menekült tanuló jelentett, akiket be kellett vonni az iskolai oktatásba. Végezetül a „megfelelő” jellegről részletes egyeztetéseket tartottak az uniós külképviselet és az Oktatási Minisztérium közötti rendszeres szakpolitikai megbeszéléseken.

Grúzia tekintetében (8. sz. szerződés):

A mutató konkrét célkitűzése az érdekelt felek szemléletének formálása volt a költségvetési szabályok és a költségvetési irányítás tekintetében. A mutató értelmezését értekezlet-jegyzőkönyvek és az érdekeltekkel folytatott interjúk segítették. A mutató az átláthatóság és az elszámoltathatóság kultúráját kívánta népszerűsíteni az állampolgárok körében. Az értékelés alapos volt, és az értekezlet-jegyzőkönyveken, valamint az érdekeltekkel folytatott interjúkon alapult.

4. háttérmagyarázat – Az oktatás minőségének mérése: pozitív példa

Az oktatás minőségét mérő mutatók terén alkalmazott gyakorlat alapvető fontosságú, és a szóban forgó költségvetés-támogatási programban bevezetett modellt később más adományozók is átvették. Továbbra is alapvetően erre összpontosít az EU által a jordániai oktatási rendszer számára azóta biztosított valamennyi támogatás.

Ez a mutató most már a 2018–2022. évi oktatási stratégiai terv része, és az Oktatási Minisztérium illetékes szervezeti egysége képzés keretében ismerte meg a további, országos szintű értékelések módszertanát.

Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a mutatókhoz szükséges adatok összegyűjtésének be kell épülnie az adott ország rendszeres adatgyűjtési gyakorlatába, elkerülve az egyszeri, költséges és hosszadalmas módszereket, melyeket kizárólag a költségvetés-támogatási program tekintetében alkalmaznának.

30

A Bizottság egyetért azzal, hogy meg kell határozni azoknak a mutatóknak az alapértékét, amelyeknél ez releváns, és az alapértékeket szükség szerint frissíteni kell.

31

Lásd a Bizottság 30. bekezdésre adott válaszát.

32

A Bizottság egyetért azzal, hogy az alapértékeket lehetőség szerint frissíteni kell releváns adatokkal, figyelembe véve a költségvetés-támogatási szerződések módosításának tranzakciós költségeit.

6. háttérmagyarázat – Alapérték nélküli vagy elavult alapértékekkel bíró mutatók: néhány példa

Grúzia tekintetében (7. sz. szerződés):

A „Foglalkoztatás és szakképzés” szerződés négy olyan mutatót tartalmaz, amely a megfigyelt időszakban növekedést (pl. a képzések számának növekedése) jelez. Két esetben a finanszírozási megállapodás 2013. december 31-i alapértékre hivatkozik, amely a megállapodás aláírásakor nem állt rendelkezése.

Az itt említett konkrét esetet illetően a finanszírozási megállapodásban alkalmazott mutatókra nem határoztak meg alapértékeket. Így további források alapján kellett értékelni a 2.2.1. mutatót (az alapképzést a szakoktatók képzésére vonatkozó új szabályozással összhangban elvégző tanárok számának 15%-os növekedése) és a 2.2.2. mutatót (az egész életen át tartó képzésben részt vevő tanárok arányának 15%-os növekedése). Mivel a mutatók nem rendelkeztek alapértékkel, a kifizetés elégséges feltételeként kizárólag a növekvő tendenciát lehetett tekinteni. Ezért az értékelést végzők és a Bizottság – tekintettel a mutató jellegére – az ágazatban tapasztalható fejlődés alapján vontak le értelmezhető végkövetkeztetést.

Bolívia tekintetében (9. sz. szerződés):

Meg kell jegyezni, hogy bár a 2016-ra vonatkozó célértékek az alapértékhez képest kevésbé voltak ambiciózusak, 2017-re és 2018-ra ambiciózusabb célértékeket határoztak meg, amivel biztosították a kívánt eredmények elérését.

34

A Bizottság hangsúlyozza, hogy az uniós kapacitásépítés általános célja annak elősegítése, hogy a partnerországokban a kapacitásbővítés a költségvetés-támogatási program befejeződése után is fenntartható legyen. A kapacitásépítési szerződések alkalmazási köre szélesebb és a mutatókon alapuló ösztönzést inkább kiegészítik és nem helyettesítik. A Bizottság megítélése szerint erről volt szó az Európai Számvevőszék által említett három szerződés esetében.

7. háttérmagyarázat – Mutatók könnyen teljesíthető célértékekkel: néhány példa

Fontos hangsúlyozni, hogy a 4. mutató (A Bolíviai Kábítószermegfigyelő Központ megerősítése) és a 7. mutató (A CONALTID (Consejo Nacional de lucha contra el tráfico ilícito de drogas) intézményi keretének fejlesztése) egyaránt arra irányult, hogy a CONALTID a támogatott stratégia hatékonyabbá tétele érdekében jelentősebb szerepet töltsön be az intézményközi koordináció területén.

Tekintettel az intézményközi koordináció korábbi hiányosságaira, ez a mutató is megfelelően méri a stratégiával szembeni kormányzati elkötelezettség mértékét.

Habár a (9. sz. szerződés szerinti) mutató szerénynek tűnhet, az adott összefüggésben nagyon fontos, hogy ösztönzi a kábítószerkereskedelem és az ahhoz kapcsolódó bűncselekmények elleni harcban érintett különféle minisztériumok közötti szükséges koordinációt. Jó példa arra, hogy a helyi összefüggések ismeretében az uniós külképviselet felismerte, hogy mennyire fontos egy új intézmény (CONALTID) koordináló funkciójának megerősítése. Ezért egy adott mutató ambiciózus jellegét a konkrét körülmények alapján kell megítélni. Ugyanez vonatkozik a 4. mutatóra is, amely annak bizonyítékának tekinthető, hogy a CONALTID betöltötte koordinációs szerepét, és hogy a monitoring rendszer fenntartható módon működött.

35

A moldovai vízumliberalizációs cselekvési tervben szereplő mutatók számát a partnerországgal folytatott szakpolitikai párbeszéd és az azt követő megállapodás alapján határozták meg. Ebben a konkrét esetben elsőbbséget élvezett az a cél hogy valamennyi mutató bekerüljön a kormány szakpolitikai mátrixába. A hatóságok ebben a teljes cselekvési terv végrehajtásának további ösztönzőjét látták.

8. háttérmagyarázat – A mutatók nagy száma

Moldova szakpolitikai mátrixa hét feltételt vagy fő mutatót tartalmaz (a finanszírozási megállapodásban meghatározottak szerint), amelyek a nemzeti stratégia hét területéhez kapcsolódnak. Ezen felül rendelkezik még a stratégia hatékony végrehajtása szempontjából konkrét és releváns 28 almutatóval is.

37

A tervezési szakaszban a Bizottság értékeli az adatok megbízhatóságával kapcsolatos információkat, és ennek alapján határozza meg a legmegfelelőbb ellenőrzési forrást és annak rendelkezésre állásának idejét. A támogatott ágazatok statisztikai rendszerének hiányosságai kockázatcsökkentő intézkedéseket igényelnek, pl. külső szakértői felülvizsgálatot, a statisztikai kapacitás fejlesztéséhez uniós (vagy más adományozó szervek által nyújtott) további segítséget.

39

Lásd a Bizottság V. bekezdésre adott válaszát.

41

A Bizottság megítélése szerint a közpolitika vizsgálatán alapuló támogathatósági kritérium és a kockázatkezelési keret együttes elemzése elegendő információt biztosít a partnerország monitoring- és értékelési rendszerének minőségéről.

42

Számos ellenőrzési eljárás garantálja az ellenőrzések utáni kifizetések igazolásához szükséges bizonyosságot. Lásd a 43. bekezdést.

43

A Bizottság a megfelelőség ellenőrzéséhez minden egyes folyósítás esetében különböző típusú ellenőrzési eljárások kombinációját alkalmazza. Az uniós külképviseletek és a központi szolgálatok minden egyes folyósítás esetében ellenőrzik az összes alátámasztó dokumentumot. Szükség esetén helyszíni vizsgálatokra is sor kerülhet. Ugyanakkor – különösen specifikus jellegű információk esetén, illetve ha a célértékek elérésének értékelése alapos minőségi vizsgálatot igényel – külső szakértők alkalmazása is lehetséges.

44

Külső szakértők igénybevételére kiegészítő jelleggel kerül sor. A külső szakértők a függetlenségük és a járulékos szakértelmük miatt biztosítanak hozzáadott értéket, bevonásuk célja nem az uniós külképviselet által végzett közvetlen ellenőrzés és döntéshozatal kiváltása, hanem az eredmények keresztellenőrzése.

45

A Bizottság egyetért az Európai Számvevőszék azon elemzésével, hogy a partnerországok által szolgáltatott adatok minősége fontos tényező a szakértők ellenőrzésekbe történő bevonásakor. Ugyanakkor külső szakértők alkalmazása még akkor is indokolt lehet, ha az ország monitoring rendszere megbízható. Bizonyos esetekben az EU-nak speciális szakmai szakértői támogatásra van szüksége a mutatók értékének kiszámításában releváns konkrét kritériumok ellenőrzéséhez.

46

A költségvetési támogatás – mint a partnerség és a bizalom egyik eszköze – számos olyan ágazatban működik, ahol a fejlesztést elősegítő partnerek a partnerországok rendszeres beszámolóira támaszkodnak.

A Bizottság úgy véli, hogy az adott esetekben a végrehajtó partner által benyújtott igazoló dokumentumok és a külső szakértők értékelése, valamint a hatóságok által külön kérésre adott tisztázó nyilatkozatok elegendő információt biztosítottak a keresztellenőrzéshez, és az adatok megbízhatóságával kapcsolatos következtetéshez.

10. háttérmagyarázat – A külső szakértő munkája során feltárt hiányosságok: néhány példa

a) A Jordániával kapcsolatos 2. sz. szerződésre vonatkozó mintavételre más érintett partnerekkel, többek között az UNESCO-val való szoros együttműködésben került sor. A mintavételi kritériumokat többek között a következő elemekre épültek:

  • az Oktatási Minisztérium alá tartozó, a városokban működő állami iskolák (a bérelt iskolákat is ideértve);
  • a menekülttáborokban működő iskolák és oktatási helyszínek;
  • egy- és többműszakos rendszerben működő iskolák (nagyfokú zsúfoltság);
  • az alap és a középfokú oktatási szint képviselete;
  • az EMIS rendszer szerinti reprezentáltságon alapuló kísérleti minta (OpenEMIS, UNESCO);
  • a kiválasztott iskolák és az adott régió/város területén tartózkodó szíriai menekültek koncentrációja közötti korreláció.

Így az iskolák mintába választását célzó javaslatokkal a kritériumok széles körét kívánták lefedni és azt megvalósítani, hogy a mintában szerepeljen az a 8 körzet, ahol magas a szíriai tanulók koncentrációja. Az Oktatási Minisztérium közvetlenül nem vett részt az iskoláknak a mintába történő kiválasztásában, hogy elkerülhető legyen a kiválasztási folyamat mindennemű torzulása. Inkább az iskolák adatbázisából történt válogatást követően a tanácsadó testület és az UNESCO együttesen tett javaslatot (nem az EMIS, amely ekkor még nem működött), ugyanakkor az Oktatási Minisztériumnak az iskolákba való bejutás biztosítása érdekében természetesen jóvá kellett hagynia a mintát.

b) Mind a 30 iskola szerepelt a helyszíni vizsgálatra kijelölt intézmények adatbázisában, ugyanakkor a kapcsolódó vizsgálati jelentés mindössze 17 iskolát említett (14. és 16/17. oldal), mivel a vizsgálat idején összehasonlítható EMIS adatok csak erre a 17 iskolára vonatkozóan álltak rendelkezésre. A külső szakértők a következtetéseiket így az adott időben rendelkezésre álló legjobb minta alapján vonták le.

d) A tanácsadók megvizsgálták az aktuális iskolanyilvántartásokat, illetve a látogatás napján a nyilvántartásokba bejegyzett adatokat, és ezt rögzítették az adatbázis megfelelő oszlopaiban. A Bizottság megítélése szerint számítani kell ilyen eltérésekre, amikor folyamatos krízishelyzetben a tanulók száma és jelenléte változik.

47

Pakisztán tekintetében a Bizottság egyetért azzal, hogy négy mutató (a 23. sz. szerződés szerinti 5. és 6. mutató, valamint a 24. sz. szerződés szerinti 4. és 6.3. mutató) az eredményeket alátámasztó bizonyítékok nem megfelelőek, és ezen a jövőben változtatni kell.

A 23. sz. szerződés (Sindh oktatási program) 8. mutatója tekintetében a Bizottság úgy véli, hogy a benyújtott bizonyíték igazolta a célértékek teljesítését.

A 8. mutató vonatkozásában a célérték teljesülését alátámasztotta a PEACe (Tartományi Oktatás-értékelési Központ) éves munkaterve (amely mind a PEACE, mind a SESLOAF tekintetében tartalmazott költségvetési javaslatot), valamint a „Teljesítési jelentés a SESLOAF sindh oktatási program végrehajtásáról” 74. oldala, amely igazolta, hogy a tanulók oktatásának javítását célzó SESLOAF végrehajtásra került.

A Bizottság elfogadja, hogy a mutatót egyértelműbben is ki lehetett volna alakítani, mert így különböző számítások váltak lehetővé, ez azonban az elért eredményekben csak jelentéktelen mértékű eltéréseket okozott. Mindazonáltal az alkalmazott módszertől függetlenül az utalványrendszer kiterjesztése tekintetében jelentős eredményeket sikerült elérni, amelynek következtében sokkal több gyermek járt iskolába.

A 4. mutató tekintetében a Bizottság egyetért azzal, hogy a rendelkezésre álló statisztikákban kisebb anomáliák tapasztalhatók. A hiányosságokat a projektazonosítás és a projektkialakítás idején már feltárták. Ezt követően a probléma megoldása érdekében a Bizottság technikai segítségnyújtást biztosított az oktatásirányítási információs rendszer számára. Vagyis a Bizottság megtette a megfelelő és hatékony intézkedéseket a statisztikákban azonosított hiányosságok miatti kockázat csökkentése érdekében.

Grúzia vonatkozásában és utalva a vetőmagtörvényre – 1.2. mutató (6. sz. szerződés) – a Bizottság elismeri a két hónapos határidőcsúszást. A Bizottság úgy ítélte meg, hogy a több időre a folyamat minőségének javítása érdekében volt szükség (nagyobb arányú részvételen alapuló és inkluzív folyamat, az összes érdekelt fél bevonásával), valamint azért, hogy jobb minőségű eredményt lehessen elérni (a vetőmagtörvény most már megfelel a nemzetközi és az uniós előírásoknak, és egy jól szabályozott ágazat szilárd alapját adja). Ezen túlmenően a Bizottság véleménye szerint a kormány a döntésével gyorsan kompenzálta a törvény késedelmes elfogadását és biztosította annak gyors végrehajtását (a másodlagos jogi aktusok kidolgozása még a törvény hivatalos elfogadása előtt, a búzahitelesítés időkeretének lerövidítése, mindössze 6 hónappal a vetőmagtörvény hatályba lépése után). Mindezt egybevetve a Bizottság úgy ítélte meg, hogy az ilyen erőfeszítéseket a kis mértékű határidőcsúszás ellenére is jutalmazni kell.

11. háttérmagyarázat – Torzított mintán alapuló bizonyíték

A pakisztáni oktatási szerződés (24. sz. szerződés) 6.3. mutatójára vonatkozó bizonyíték tekintetében nem olyan technikai segítségnyújtásról volt szó, amely meghatározza az előírt bizonyíték értelmezésének módját.

A finanszírozási megállapodás nem ír elő konkrét mintavételi módszert az iskolalátogatási arány mérésére. Ezért a Bizottság az iskolalátogatási arány már megállapított mértéke szerinti eredményekre hagyatkozott, amely meghaladta a célértéket, így azt teljesítettnek tekintette.

50

A Bizottság véleménye szerint az öt eset közül háromban (a 6. sz. szerződés 1.2. mutatója, a 16. sz. szerződés 2.1. és 2.2. mutatója) a határidő egytől három hónapig terjedő csúszásának oka az volt, hogy a végrehajtó hatóság további olyan lépéseket tett a jobb minőségű teljesítés érdekében (pl. kiterjedt konzultációt követően olyan jogszabály kidolgozása, amely a legjobb közigazgatási gyakorlathoz igazodott), és a csúszás nem volt hatással a reform további szakaszaira.

Nem lett volna célravezető, ha a határidőhöz való szigorú ragaszkodás fontosabb lett volna, mint a partner további erőfeszítéseinek elismerése. A negyedik esetben (az 1. sz. szerződés 5. mutatója) lásd a 12. háttérmagyarázatra adott választ.

12. háttérmagyarázat – Határidő után teljesített, illetve részben teljesített vagy nem teljesített célértékek

Jordánia tekintetében (1. sz. szerződés):

A szerződést 2015-ben 2017 végéig meghosszabbították, elsősorban azért, hogy a kormány be tudja fejezni hat iskola építését, és teljesülhessen a 2.2. mutató. A meghosszabbítást a finanszírozási megállapodás technikai és adminisztratív rendelkezései (2. cikk (2) bekezdés) teszik lehetővé, amelyek szerint abban az esetben, ha rendelkezésre álló források egy része továbbra is felhasználatlan marad, úgy a kedvezményezett és az Európai Bizottság a még nem teljesült célértékek vizsgálata alapján megállapodhat egy további kifizetésben, amelyet a korábbi két változó részletre vonatkozó elvekkel azonos elvek alapján kell teljesíteni. Ez a további folyósítás – amennyiben indokolttá válik – az operatív végrehajtási szakasz záró dátumáig esedékes, és ezzel az összeggel megnövelhető az utolsó változó részlet összege. Ebben az esetben ez történt.

  • 1/ A két éves kezdeti határidő megállapítását politikai tényező, a válsághelyzetben, kivételes körülmények között nyújtott támogatás indokolta. Ez a határidő – tekintettel az állami építési beruházásokra irányuló közbeszerzési eljárások időkeretére, valamint a hat iskola felépítéséhez és felszereléséhez szükséges erőfeszítésekre – rendkívül ambiciózus volt. Ezt a tényt nagyon jól felismerték a jordán hatóságok, és a szóban forgó mutató bevezetésekor, valamint később, a végrehajtás során proaktív módon kezdeményezték a határidő meghosszabbítását. A Bizottság szorosan nyomon követte a végrehajtást, és a helyzethez igazodva a szükséges mértékben meghosszabbította a finanszírozási megállapodást.
  • 2/ A Bizottság a szerződés időtartama alatt számos adományozói konferencia keretében és magas szintű politikai nyilatkozatokban fontos politikai vállalásokat tett, melyekkel Jordániát a szíriai válság következményeinek kezelésében támogatja. A Bizottság e vállaláscsomagjának részeként került be az 5. mutató a finanszírozási megállapodásba.
  • 3/ A folyósításra csak a célértékek teljesítésekor került sor. A 2017-ben elkészült egyetlen iskola kivételével a többi öt iskola 2016-ban fokozatosan vett fel szíriai tanulókat, ami – az abban az időszakban már Jordániában tartózkodó szíriai menekültek teljes számát figyelembe véve – dicséretes erőfeszítés volt a menekült gyermekek iskolai oktatásának biztosítása terén.

Pakisztán tekintetében (23. sz. szerződés) a 6. mutató célértéke nagyrészt teljesült, mivel az angol nyelvi tantervet kidolgozták, és a tankönyvek kézirata is elkészült.

Grúzia tekintetében (6. sz. szerződés):

Az 1.7. mutató esetében a célérték kialakítása és a célérték ellenőrzésének forrása tekintetében meghatározott célérték teljesült a finanszírozási megállapodás rendelkezései értelmében azáltal, hogy rendelet útján állami programot fogadtak el. Az állami teaültetvény-rehabilitációs program célja többek között a teatermelés növelése volt, beleértve a biotea termelését is. Azt is figyelembe vettük, hogy stratégiai jelentőségű volt, hogy a teára esett a választás, mert a tea a bioorganikus termelésben jelentős potenciállal rendelkezik. Habár a célértéket jobban is ki lehetett volna alakítani, a kifizetés visszatartásával eltértünk volna a finanszírozási megállapodásban foglalt rendelkezésektől, és nem teljesítettük volna a grúz hatóságokkal szemben vállalt kötelezettségeinket.

13. háttérmagyarázat – Helytelen alapértékekhez képest határozták meg a célértékeket – nem történt tényleges előrelépés

Etiópia tekintetében (14. sz. szerződés): Tekintettel a tehergépjárművek túlterhelésének csökkentésében az elmúlt években elért jelentős előrehaladásra (mint ahogy azt az alábbi táblázat igazolja) a Bizottság annak ellenére indokoltnak tekintette a kifizetést, hogy a 2011/2012-es alapértéket egy ágazati felülvizsgálat a folyósításhoz közeli időpontban újraértékelte. Tulajdonképpen a 2020-ra tervezett hosszú távú célkitűzéseket a vártnál sokkal hamarabb sikerült elérni.

A finanszírozási megállapodás megkötése idején a Bizottság a rendelkezésére álló lehető legjobb adatok alapján határozta meg az alapértéket, és a kifizetést a mindkét fél által aláírt feltételek alapján kellett teljesítenie. A Bizottság elismeri, hogy a mutatón alapuló kifizetésekkel kapcsolatban voltak jogi viták.

14. háttérmagyarázat – Nem állt rendelkezésre elegendő bizonyíték

Jordánia tekintetében (5. sz. szerződés):

Az 1.2. mutató (a jordániai államháztartási gazdálkodás támogatására irányuló 5. sz. szerződés egyik mutatója) értékelése a belső ellenőrzési osztályok (ICU) munkatársai számára nyújtott képzések résztvevői által aláírt jelenléti ívek ellenőrzésével történt. Ki kell emelni, hogy az államháztartási gazdálkodás egyik legjelentősebb közelmúltbeli eredménye az belső ellenőrzési osztályok létrehozása, amelyet a jelenlegi uniós program támogat.

A közösségi fejlesztési program (22. sz. szerződés, Pakisztán) 3. mutatója tekintetében a 2016/2017. pénzügyi évekre vonatkozó kifizetéshez a körzeti költségbecslések kiszámítása nem volt egyértelmű, és nem is kapcsolódott közvetlenül a körzeti fejlesztési stratégiákhoz. Ez a hiba javításra kerül, és a 2018/2019-es pénzügyi év körzeti költségbecslései a 2020-ra tervezett egyenlegkifizetés tekintetében a körzeti fejlesztési stratégiákhoz kapcsolódnak majd.

53

Lásd a Bizottság 15. háttérmagyarázatra adott válaszát.

15. háttérmagyarázat – A Moldovát érintő kifizetések dokumentációja

A Bizottság továbbra is úgy véli, hogy a kifizetés indokolt volt, de a hatékony demokratikus mechanizmusok, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása tekintetében Moldovában a kifizetés idején tapasztalt pozitív változást jobban is lehetett volna dokumentálni.

Következtetések és ajánlások

54

A költségvetés-támogatási iránymutatások meghatározzák, hogy milyen kritériumokat kell alkalmazni a változó részletek összefüggésében alkalmazott mutatók és azok ellenőrzési folyamatának meghatározásakor. Elsőbbséget élveznek a partnerországok szakpolitikáit és teljesítménymonitoring-keretrendszereit jellemző, jól definiált mutatók.

55

A 2014–2018 közötti költségvetés-támogatási szerződések keretében alkalmazott, a Bizottság adatbázisában rögzített valamennyi teljesítménymutató alapján megállapítható, hogy kiegyensúlyozott módon különböző típusú mutatók, vagyis: inputmutatók, folyamatmutatók, outputmutatók és végeredmény/hosszú távú eredményt mérő mutatók alkalmazására kerül/került sor. Az ellenőrzött minta több, 2014 előtt jóváhagyott programot tartalmazott, ezáltal kevésbé összpontosított a hosszabb távú eredményekre. Jelenleg a különféle típusú mutatók kiegyensúlyozottabb alkalmazását biztosító gyakorlat érvényesül.

1. ajánlás – Növelni kell a végeredmény-mutatók alkalmazását a változó részletek esetében

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

A Bizottság egyetért azzal az ajánlással, hogy adott esetben nagyobb mértékben kell alkalmazni a végeredmény-mutatókat. Ugyanakkor a végeredmény-mutatók bizonyos esetekben nem kompatibilisek az éves folyósítási ütemezéssel, és hozzárendelési gondok is vannak velük kapcsolatban, például nem a kormánytól függ a célértékek teljesítése.

2. ajánlás – Javítani kell a teljesítménymutatók kialakítását

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

3. ajánlás – Meg kell őrizni a változó részletek ösztönző hatását

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

A b) pont tekintetében az uniós kapacitásépítési szerződések általános célja a partnerországokban a fenntartható kapacitásbővítés támogatása. A kapacitásépítési szerződések alkalmazási köre szélesebb és a mutatókon alapuló ösztönzést inkább kiegészítik és nem helyettesítik.

4. ajánlás – Egyszerűsíteni kell a folyósítási eljárást a változó részletek esetében

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

59

A Bizottság megítélése szerint a költségvetés-támogathatóság közpolitikai kritériumainak való megfelelés értékelése során elemezni kell a partnerországok statisztikai rendszereinek megbízhatóságát, és ennek szerepelnie kell a kockázatkezelési keretrendszerben is. A folyósítási értesítés közelmúltban felülvizsgált mintája szerint minden egyes folyósítási kérelemmel együtt be kell számolni az ország elemzési kapacitásában és adatminőségében bekövetkezett változásokról.

5. ajánlás – Javítani kell annak értékelését, hogy az egyes országok mennyire képesek szolgáltatni a változó részletek esetében alkalmazott teljesítményadatokat

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

60

A Bizottság az egyes folyósítási kérelmek esetében többféle ellenőrzési eljárás kombinációját alkalmazza. Az uniós külképviseletek és a központi szolgálatok ellenőrzik az alátámasztó bizonyító dokumentumok teljes körét, továbbá információcserét folytatnak a hatóságokkal, illetve szükség esetén helyszíni vizsgálatokat végeznek és speciális szakértelem igénye esetén külső szakértőket is alkalmaznak.

6. ajánlás – Jobban kell ellenőrizni a változó részletek folyósításánál alkalmazott teljesítményadatokat

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

A Bizottság egyetért az a) pontban foglaltakkal, vagyis azzal, hogy felül kell vizsgálni a teljesítményadatok igazoló dokumentumait, amennyiben a teljesítményadatokat nem minősítették kifejezetten megbízhatónak.

A Bizottság elfogadja a b) ajánlást is.

61

Mint ahogyan azt a 12. háttérmagyarázatra adott válaszban kifejtettük, a Bizottság véleménye szerint a Jordániának folyósított 6 millió EUR nem része az eltérés teljes összegének, mivel erre a kifizetésre a célérték teljesítését követően és a finanszírozási megállapodás meghosszabbításában biztosított időszakon belül került sor.

Pakisztán, Grúzia és Moldova tekintetében lásd a 15. háttérmagyarázatra és a 47. bekezdésre adott választ.

Ellenőrző csoport

Ellenőrzéseinek eredményeit a Számvevőszék különjelentésekben mutatja be, amelyek egy adott költségvetési területhez kapcsolódó uniós szakpolitikákkal és programokkal, illetve az irányítással kapcsolatos kérdésekkel foglalkoznak. Hogy ellenőrzési munkája maximális hatást érjen el, témái megválasztásakor és feladatai megtervezésekor a Számvevőszék tekintetbe veszi a teljesítmény-, illetve szabályszerűségi kockázatokat, az érintett bevétel vagy kiadás nagyságát, a várható fejleményeket, valamint a politika és a nagyközönség érdeklődését.

Ezt a teljesítmény-ellenőrzést a külső fellépések, biztonságpolitika és jogérvényesülés kiadási területéért felelős, Hannu Takkula számvevőszéki tag elnökölte III. Kamara végezte Turo Hentilä kabinetfőnök és Helka Nykänen kabinetattasé, valamint Alejandro Ballester Gallardo ügyvezető, Piotr Zych feladatvezető és Eva Coria Paramas, Roberto Ruiz Ruiz, Söveges Erika és Nita Tennilä számvevők támogatásával. Nyelvi támogatás: Richard Moore.

Balról jobbra: Turo Hentilä, Helka Nykänen, Hannu Takkula, Alejandro Ballester Gallardo, Nita Tennilä, Piotr Zych, Söveges Erika, Roberto Ruiz Ruiz

Végjegyzetek

1 Az Unió általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendelet 236. cikkének (1) bekezdése, 2018. július.

2 Európai Bizottság, Budget Support – Trends and Results (Költségvetés-támogatási trendek és eredmények), 2018, 61. o.

3 Marokkó kivételével, mivel erről az országról a Számvevőszék 2020-ban tesz közzé különjelentést.

4 Költségvetés-támogatási iránymutatások, 2017, 138. o.

5 Mintánkban 163 olyan mutató szerepel, ahol a célértékhez nem szükséges bázisértéket rendelni, mivel ezek nem egy adott változó alakulását mérik (pl. „törvény jóváhagyása” vagy „megtartott ülések száma”). Ezeket a mutatókat mostani értékelésünkben nem vesszük figyelembe.

6 Költségvetés-támogatási iránymutatások, 2017, 139. o.

7 Ebben a számban nincsenek benne a korábbi évek részleteinek mutatói.

8 A Snapshot a statisztikai rendszerek értékeléséhez szükséges következő fő területekre nézve szolgál elemzési módszerekkel: i. a nemzeti és ágazati szintű statisztikák készítését és a monitoringot támogató jogi, intézményi és stratégiai keretek; ii. a források megfelelő volta (vagyis a humán erőforrások mennyisége és minősége, a berendezések, a finanszírozás); iii. az adatminőség meghatározói (vagyis a minőség melletti elkötelezettség, a szakmai függetlenség, a pártatlanság, az objektivitás, a módszertan és a megfelelő eljárások); iv. kapcsolat a felhasználókkal (vagyis relevancia, hozzáférhetőség).

9 Az 1., 2., 3., 4. és 5. sz. szerződés.

10 A 2., 5., 13., 14., 23, és 24. sz. szerződés.

11 A 20. sz. szerződés 2. mutatója, a 6. sz. szerződés 1.2. mutatója, az 1. sz. szerződés 5. mutatója, valamint a 16. sz. szerződés 2.1. és 2.2 mutatója.

12 A 23. sz. szerződés 5., 6. és 8. mutatója, a 24. sz. szerződés 6.2. mutatója és a 6. sz. szerződés 1.7. mutatója.

13 A 22. sz. szerződés 3. és 6. mutatója, valamint az 5. sz. szerződés 1.2 és 3. mutatója.

Kronológia

Esemény Dátum
Az ellenőrzési feladatterv elfogadása / az ellenőrzés megkezdése 2018.11.20.
A jelentéstervezet hivatalos megküldése a Bizottságnak (illetve más ellenőrzött szervezetnek) 2019.9.20.
A végleges jelentés elfogadása az egyeztetési eljárás után 2019.11.12.
A Bizottság (illetve más ellenőrzött szervezet) hivatalos válaszainak beérkezése az összes uniós nyelven 2019.12.5.

Elérhetőség

EURÓPAI SZÁMVEVŐSZÉK
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Telefon: +352 4398-1
Megkeresés: eca.europa.eu/hu/Pages/ContactForm.aspx
Weboldal: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Bővebb tájékoztatást az Európai Unióról az interneten talál (http://europa.eu).

Luxembourg: Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2019

PDF ISBN 978-92-847-4038-3 ISSN 1977-5733 doi:10.2865/55740 QJ-AB-19-023-HU-N
HTML ISBN 978-92-847-4054-3 ISSN 1977-5733 doi:10.2865/93554 QJ-AB-19-023-HU-Q

© Európai Unió, 2019

A többszörözés a forrás feltüntetésével engedélyezett.
Az európai uniós szerzői jogi védelem alatt nem álló fényképeket és más anyagokat közvetlenül a szerzői jog tulajdonosától származó előzetes hozzájárulás birtokában lehet csak felhasználni vagy többszörözni.

Kapcsolatba szeretne lépni az EU-val?

Személyesen
Az Európai Unió területén több Europe Direct információs központ is működik. Keresse meg az Önhöz legközelebb eső központot: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Telefonon vagy e-mailben
A Europe Direct központok feladata, hogy megválaszolják a polgárok Európai Unióval kapcsolatos kérdéseit. Vegye igénybe a szolgáltatást

  • az ingyenesen hívható telefonszámon: 00 800 6 7 8 9 10 11 (bizonyos szolgáltatók számíthatnak fel díjat a hívásért),
  • a rendes díjszabású telefonszámon: (+32 2) 29-99-696, vagy
  • e-mailen: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Információkat keres az EU-ról?

Online
Az EUROPA portál tájékoztatással szolgál az Európai Unióról az EU összes hivatalos nyelvén: https://europa.eu/european-union/index_hu

Uniós kiadványok
A következő címen uniós kiadványok tölthetők le/rendelhetők meg díjmentesen/fizetés ellenében: https://op.europa.eu/hu/publications. Ha bizonyos ingyenes kiadványokból több példányra van szüksége, rendeljen a Europe Direct központtól vagy hazájának helyi információs központjától (lásd: https://europa.eu/european-union/contact_hu).

Uniós jogszabályok és kapcsolódó dokumentumok
Az EUR-Lex portálról bármelyik hivatalos nyelven letölthetők az EU jogi tartalmai és az 1952-től megjelenő jogszabályai: http://eur-lex.europa.eu

Az EU által gondozott nyílt hozzáférésű adatok
A nyílt hozzáférésű adatok európai uniós portálja (http://data.europa.eu/euodp/hu) uniós adatkészletekhez biztosít hozzáférést. Az adatok kereskedelmi és nem kereskedelmi célból egyaránt díjmentesen letölthetők és felhasználhatók.