Специален доклад
25 2019

Качество на данните в областта на бюджетната подкрепа — слабости в някои показатели и при проверката на плащанията на променливи траншове

Относно настоящия доклад: Бюджетната подкрепа е форма на помощ от ЕС, която включва прехвърляне на парични средства към националната хазна на държава партньор, ако тя спазва договорените условия за плащане. Плащанията за бюджетна подкрепа се извършват под формата на фиксирани или променливи траншове. Сумите, изплащани с променливи траншове, зависят от постигнатите от държавите партньори резултати, които се измерват с предварително определени показатели за изпълнението. Одиторите провериха дали Комисията е използвала подходящи и надеждни данни за изпълнението във връзка с изплащането на променливи траншове за бюджетна подкрепа. Сметната палата заключи, че една трета от проверените показатели за изпълнението са били засегнати от концептуални слабости, което позволява различни тълкувания относно това дали са постигнати целите. Освен това извършваната от Комисията оценка дали показателите за променливи траншове са били изпълнени невинаги е била надеждна. Сметната палата отправя редица препоръки за подобряване на формулирането на показателите, за по-широко използване на показатели за крайните резултати, както и за подобряване на проверката на данните за изпълнението, използвани за отпускане на средства за променливи траншове.
Специален доклад на ЕСП съгласно член 287, параграф 4, втора алинея от ДФЕС.

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кpатко изложение

I

Бюджетната подкрепа е форма на помощ от ЕС, която включва прехвърляне на парични средства към националната хазна на държава партньор, ако тя спазва договорените условия за плащане. Със средно 1,69 млрд. евро годишни плащания ЕС е най-големият източник на бюджетна подкрепа. Плащанията за бюджетна подкрепа се извършват под формата на фиксирани или променливи траншове. Приблизително 44 % от плащанията за бюджетна подкрепа от ЕС се отпускат с променливи траншове. Този дял достига 90 % в някои съседни на ЕС държави. Сумите, изплатени с променливи траншове, зависят от постигнатите от държавите партньори резултати, които се измерват с предварително определени показатели за изпълнението.

II

Одиторите провериха дали Комисията е използвала подходящи и надеждни данни за изпълнението във връзка с изплащането на променливи траншове за бюджетна подкрепа. Сметната палата заключи, че значимостта на една трета от проверените показатели за изпълнението е отслабена поради начина на разработването им и те не дават възможност за обективно измерване на резултатите, което също подкопава тяхната значимост. Освен това оценката на Комисията на това дали показателите за променливи траншове са били изпълнени невинаги е била надеждна, което е довело до някои недостатъчно обосновани плащания.

III

Макар показателите за изпълнение, свързани с променливите траншове, да са приведени в съответствие със стратегиите за секторно развитие на държавите партньори, повечето от тях са били насочени по-скоро към краткосрочни действия, отколкото към дългосрочни резултати, включително по отношение на постигането на напредък във времето към целите за устойчиво развитие. Освен това над една трета от показателите са определени неясно или са с неточни или изобщо без базови стойности. Това позволява различни тълкувания относно това дали са постигнати целите, което усложнява или намалява обективността на анализа на заявленията за получаване на плащания.

IV

Повечето проверени променливи траншове са постигнали желания ефект да стимулират държавите партньори да постигнат напредък в техните програми за реформи чрез определяне на достатъчно амбициозни цели. Малкото установени от одиторите изключения касаят показатели с леснопостижими цели или такива, които са постигнати чрез работа, извършена от други донори или от външни експерти, ангажирани от ЕС. Броят на показателите, използвани във всеки променлив транш, е прекалено висок за 6 от 24-те договора, което допълнително е усложнило процеса на отпускане на средства.

V

Заявленията за получаване на плащане по променливи траншове съдържат анализ на изпълнението на договорените условия и на показателите за изпълнение. Тези заявления се изготвят от държавите партньори, поради което надеждността на свързаните с тях данни за изпълнението зависи от капацитета на държавите да представят тези данни. Сметната палата установи, че само за 5 от 24-те избрани договора Комисията е направила изрични заключения относно надеждността на данните за изпълнението, необходими за изчисляване на показателите за променливи траншове. При анализа на заявленията за получаване на плащания делегациите на ЕС са извършили различни процедури за проверка на надеждността на тези данни. Някои от тези процедури не гарантират, че плащанията на променливите траншове се основават на надеждни данни, поради което не са напълно обосновани.

VI

Сметната палата извърши повторно някои оценки на Комисията по отношение на изпълнението на показателите и преизчисляването на плащанията по променливите траншове с общ размер от 234 млн. евро. Въз основа на това одиторите установиха несъответствия в размер на 16,7 млн. евро. За 13,3 млн. евро от тази сума липсва достатъчна обосновка или не са спазени разпоредбите на съответния договор. Сума в размер на 3,4 млн. евро е била изплатена, без да е реализиран действителен напредък. Освен това сума в размер на 26,3 млн. евро за три променливи транша е изплатена на Молдова, без причините в подкрепа на тези плащания да са документирани в достатъчна степен.

VII

Сметната палата отправя шест препоръки към Комисията с цел:

  • По-голямо използване на показатели за крайните резултати по отношение на променливите траншове;
  • Подобряване на формулирането на показателите за изпълнение;
  • Запазване на стимулиращия ефект на променливите траншове;
  • Опростяване на процеса на отпускане на средства за променливи траншове;
  • Подобряване на оценките на капацитета на държавите да предоставят данни за изпълнението, използвани за променливите траншове;
  • Подобряване на проверката на данните за изпълнението, използвани за отпускане на средства с променливи траншове.

Въведение

Понятието „бюджетна подкрепа“

01

Бюджетната подкрепа е форма на помощ от ЕС, която включва прехвърляне на парични средства към националната хазна на държава партньор, ако тя спазва договорените условия за плащане. Така полученото финансиране постъпва в бюджета на държавата партньор и впоследствие може да бъде използвано по нейно усмотрение. Комисията описва бюджетната подкрепа като средство за предоставяне на ефективна помощ и за постигане на трайни резултати в подкрепа на усилията на партньорите на ЕС за реформа и за постигане на целите за устойчиво развитие (ЦУР).

02

В допълнение към прехвърлянето на финансови ресурси бюджетната подкрепа включва: i) диалог с държавата партньор по отношение на реформи или резултати в областта на развитието, за които бюджетната подкрепа може да помогне, ii) оценка на постигнатия напредък и iii) подкрепа за развитие на капацитет. Бюджетната подкрепа представлява преход от традиционния акцент върху дейности (напр. проекти) към ориентирана към резултатите помощ.

03

ЕС (както чрез бюджета на ЕС, така и чрез Европейските фондове за развитие) е най-големият донор на бюджетна подкрепа в световен мащаб. През периода 2014—2017 г. ЕС е поел задължения за около 11 % (вж. приложение I) от своя бюджет за двустранна помощ за развитие за бюджетна подкрепа, или средногодишна сума в размер на около 2,31 млрд. евро. През 2017 г. ЕС е предоставил бюджетна подкрепа на 90 държави и територии, които са получили общо 1,8 млрд. евро. Oбщият размер на поетите задължения по всички текущи договори за бюджетна подкрепа е 12,7 млрд. евро. На фигура 1 е показана разбивка на тази сума по региони както за общия бюджет на ЕС, така и за Европейските фондове за развитие.

Фигура 1

Текущи поети задължения за бюджетна подкрепа и отпуснати средства към края на 2017 г. по региони

(в млн. евро)

Източник: ЕСП въз основа на документ на Европейската комисия за тенденциите и резултатите по отношение на бюджетната подкрепа от 2018 г.

04

За отпускане на бюджетна подкрепа от ЕС е необходимо страната бенефициент да прилага ефективно подходящи и надеждни политики. Съгласно Финансовия регламент дадена държава може да се счита за отговаряща на условията за бюджетна подкрепа, когато1:

  • Управлението на публичните финанси на държавата партньор е достатъчно прозрачно, надеждно и ефективно;
  • Държавата партньор е въвела достатъчно надеждни и подходящи секторни или национални политики;
  • Държавата партньор е въвела макроикономически политики, ориентирани към стабилност;
  • Държавата партньор е въвела достатъчен и своевременен достъп до изчерпателна и достоверна бюджетна информация.
05

Европейската комисия използва три вида договори за бюджетна подкрепа.

  1. Договор за целите за устойчиво развитие (ЦУР), който подкрепя националните политики и стратегии за постигане на напредък към изпълнение на целите за устойчиво развитие.
  2. Договор за изпълнение на секторни реформи (ДИСР), който подкрепя специфични секторни реформи.
  3. Договор за изграждане на държавност и устойчивост (ДИДУ), който е предвиден за държави в нестабилно положение, за да се гарантират жизненоважни държавни функции или да се подпомагат процеси, насочени към демократично управление.
06

По-голямата част от програмите за бюджетна подкрепа на Европейската комисия се основават на договори за изпълнение на секторни реформи (74 % от всички текущи поети задължения за бюджетна подкрепа през 2017 г.). По отношение на финансирането четирите най-големи сектора, подпомагани с договори за изпълнение на секторни реформи, са образованието, селското стопанство и развитието на селските райони, здравеопазването и енергетиката.

Променливите траншове като стимул за постигане на резултати

07

Преди всяко отпускане на средства Комисията анализира изпълнението на общите условия, приложени към договора за бюджетна подкрепа. В повечето случаи тези условия са свързани с критериите за допустимост за получаване на бюджетна подкрепа (вж. точка 04). Плащанията за бюджетна подкрепа се извършват под формата на фиксирани или променливи траншове. Фиксираните траншове се изплащат изцяло (ако са спазени всички условия) или изобщо не се изплащат (ако едно или повече от условията не са изпълнени). Променливите траншове се използват за създаване на стимули за държавите партньори с цел подобряване на изпълнението на политиките и се изплащат въз основа на постигнатите резултати, измервани чрез определените цели и показатели за изпълнение, ако са изпълнени всички общи условия. Те могат да бъдат изплатени изцяло или частично. Показателите за изпълнение, използвани за променливите траншове, могат да бъдат избрани измежду системите за мониторинг, които вече се използват от държавата партньор, или чрез обща рамка за оценка на изпълнението, съгласувана с държавата партньор и други донори.

08

За публичните политики могат да се използват различни видове показатели за изпълнение (вж. каре 1). Като цяло Комисията препоръчва използването на показатели за крайните резултати, но други видове показатели също могат да бъдат подходящи в зависимост от специфичния контекст на държавата партньор или сектора.

Каре 1

Видове показатели за изпълнение с примери

Определение* Илюстративни примери за показателите
от одитираните договори**
Вложени ресурси Финансовите, човешките и материалните ресурси, мобилизирани за осъществяването на дадена програма
  • Бюджет, отпуснат за специфични за жените проекти
Процес
на работа
Предприети действия, свързани с политиката и регулаторната рамка
  • Приемане на регламенти, съобразени със законодателството на ЕС относно граничния контрол на храните
Крайни продукти Непосредствени и конкретни последици от използваните ресурси и предприетите мерки
  • Обновени публични сгради
  • Нови търговски механизми на местно равнище
  • Изградена система за управление на информацията за учители
Крайни резултати Резултати на равнище бенефициенти
  • Качествено образование, предоставяно на сирийски ученици в приемните общности и лагерите
  • Увеличен процент на общностите, обслужвани от редовни пътнически транспортни услуги
  • Здравно осигуряване за лицата, живеещи на ръба на бедността
Въздействие Последиците от крайните резултати от гледна точка на въздействието върху по-широката цел
  • Намаляване на детската смъртност
  • Намаляване на площите за отглеждане на кока
  • Подобрен контрол и отчитане на разходите

Източник: *Европейска комисия, „Насоки за бюджетна подкрепа“, 2017 г. и **ЕСП.

09

Всеки показател за изпълнение е обвързан със съответна финансова стойност. Един от начините на Комисията за изчисляване на размера на изплащаните в рамките на променливия транш средства е чрез събиране на съответните суми за всеки показател за изпълнение, който е изпълнен от държавата. Това означава, че на колкото повече показатели отговаря държавата партньор, толкова по-голям е размерът на изплатените с променливия транш средства.

10

През 2017 г. 44 % от плащанията на Комисията по договори за бюджетна подкрепа са свързани с променливи траншове2. Този дял достига 90 % в някои съседни на ЕС държави. На фигура 2 е показана разбивка по държави на променливите траншове, изплатени по договори за изпълнение на секторни реформи през 2017 г.

Фигура 2

Договори за изпълнение на секторни реформи, плащания по променливи траншове, 2017 г.

Източник: ЕСП въз основа на данни на Европейската комисия

Изплащане на променливи траншове

11

Процесът на изплащане на променлив транш започва с подаване на заявление за получаване на плащания от страна на държавата партньор. Това заявление включва анализ на степента, до която са спазени съответните показатели за изпълнение. Делегациите на ЕС анализират заявленията и изготвят докладна записка за оценка. Въз основа на тази записка, и след одобрение на координационния комитет за бюджетна подкрепа, Комисията определя размера на променливия транш, който следва да бъде изплатен (вж. фигура 3).

12

Анализът на изпълнението на показателите от държавата партньор, който придружава заявлението за получаване на плащания, се основава на данни от нейните собствени системи за мониторинг и оценка. Следователно тези системи са основният източник на информация за изплащането на променливи траншове.

Фигура 3

Процес на отпускане на средства

Източник: ЕСП въз основа на насоките за бюджетна подкрепа на Европейската комисия.

Обхват и подход на одита

13

Приетият през 2017 г. Консенсус на ЕС за развитие признава централното място на бюджетната подкрепа за насърчаване на усилията на държавите партньори за постигане на целите за устойчиво развитие (ЦУР). Като се има предвид значението на променливите траншове в плащанията за бюджетна подкрепа, както и фактът, че данните за изпълнението, на които се основават тези плащания, произхождат от държавите бенефициенти, следва да се отбележи, че ако тези данни са неточни или ненадеждни, това би означавало, че плащанията за бюджетна подкрепа не насърчават действително очакваните резултати. Това сериозно би отслабило основната цел на бюджетната подкрепа. Ето защо акцентът на този одит беше да се направи подробен преглед на количеството и качеството (а именно на уместността и надеждността) на показателите за изпълнение, използвани за променливите траншове, и на анализа на Комисията на заявленията за получаване на плащане.

14

Основният одитен въпрос беше: „Комисията използвала ли е подходящи и надеждни данни за изпълнението по отношение на изплащането на променливи траншове за бюджетна подкрепа? С цел да отговори на посочения въпрос, ЕСП го обособи в следните подвъпроси:

  1. Договорите за бюджетна подкрепа включват ли показатели, които позволяват ефективен мониторинг на съответните резултати в подпомаганите сектори?
  2. Комисията проверява ли ефективно надеждността на данните за изпълнението, посочени в заявленията за изплащане на променливи траншове?
15

Одитът обхвана извадка от 24 договора за секторни реформи (вж. приложение II) с осемте държави партньори с най-големите променливи траншове, изплатени през 2017 г3. Тези държави са получили 43,29 % от общия размер на плащанията по променливи траншове за посочената година. Одитираните променливи траншове по избраните договори включват общо 248 показателя за резултати. В приложение III са посочени плащанията, извършени през 2017 г., и одитираните сектори.

16

За избраните договори Сметната палата провери оценката на Комисията за капацитета на системите на държавите да предоставят надеждни данни за изпълнението. Одиторите провериха също така разработката на разпоредбите в договорите за бюджетна подкрепа, по-специално качеството на показателите за изпълнение, използвани при променливите траншове. На последно място, Сметната палата провери извършените от Комисията проверки на данните в заявленията за получаване на плащания с променливи траншове. При разглеждането на тези проверки Сметната палата извърши документален преглед на изготвените от Комисията досиета за плащане, както и повторна оценка на постигането на целите и на изчисляването на плащанията по променливи траншове. След това одиторите сравниха своите заключения с тези на Комисията.

17

Одитът включи посещения в три държави: Йордания, Грузия и Боливия. По време на тези посещения, осъществени през февруари и март 2019 г., одиторите на Сметната палата проведоха разговори със служители на Комисията, с представители на националните органи и с други донори. В допълнение към процедурите, извършени за останалите избрани държави, в тези три държави Сметната палата извърши повторно проверките на Комисията на заявленията за получаване на плащания с променливи траншове и на свързаните с тях плащания и сравни своите резултати с тези от направения от Комисията анализ. Освен това одиторите направиха кръстосана проверка на декларираните от държавите партньори данни за изпълнението спрямо други източници на данни от външни експерти и други донори с цел оценка на тяхната надеждност.

Констатации и оценки

Значимостта на показателите за променливи траншове е намалена поради начина, по който са разработени

18

ЕСП провери: i) дали показателите за изпълнението са подходящи за постигане на целите на договорите за бюджетна подкрепа и дали са съгласувани с политиките на държавата, както и ii) дали предоставят надеждна основа за мониторинг на значимите резултати.

Показателите съответстват на секторните стратегии на отделните държави, но акцентират предимно върху краткосрочни действия, а не върху дългосрочни резултати

19

Бюджетната подкрепа се разглежда от Комисията като инструмент за предоставяне на помощ, свързан с резултатите. Като се има предвид, че помощта, основана на проекти, се отпуска за допустими разходи, променливите траншове за бюджетна подкрепа се изплащат, когато държавите партньори изпълнят общите условия и постигнат предварително договорените резултати, измерени чрез подбрани показатели за изпълнение. Поради това актуалността на променливите траншове зависи от това дали тези показатели за изпълнение измерват значими резултати.

20

Както е представено в каре 1, съществуват пет вида показатели. Показателите за вложени ресурси, за процеса и за крайните продукти са с най-голяма важност за ежедневното управление на програмите за публични разходи. Показателите за крайните резултати и за въздействието измерват дългосрочните ефекти, като например напредъка на реформите и на програмите за постигане на поставените цели, например ЦУР. На фигура 4 е представен пример за различни видове показатели, използвани в една от програмите за бюджетна подкрепа в Боливия.

Фигура 4

Верига от резултати и различни видове показатели за изпълнението

Източник: Верига от резултати на Комитета за подпомагане на развитието на ОИСР, използвана във външните действия на ЕС.

21

Насоките за бюджетна подкрепа позволяват използването на който да е от горепосочените видове показатели. Според Комисията обаче следва да се отдава предпочитание на показателите за крайните резултати, тъй като те насърчават разработването на политики, основани на доказателства, защитават политическото пространство за държавите партньори при избора на собствените им политики и стратегии за тяхното постигане, както и стимулират търсенето на висококачествена статистическа информация. Колкото по-голямо е доверието в способността на правителството на държавата партньор да предоставя надеждни данни, толкова повече следва да се акцентира върху показателите за крайните резултати. Сметната палата взема предвид и показателите за въздействието, които са полезни за измерване на резултатите, по-специално по отношение на постигането на целите за устойчиво развитие.

22

Извършеният от Сметната палата анализ на 248 показателя в одитираните договори показва, че те са приведени в съответствие със секторните стратегии на държавите партньори. Плащанията по променливи траншове обаче се основават главно на показатели за вложените ресурси, за процеса и за крайните продукти, които заедно съставляват 87 % от общия брой показатели. Само 33 показателя (13 %) са измервали крайните резултати и въздействието — вж. фигура 5.

Фигура 5

Вид показател, използван за променливите траншове в одитираните програми

Източник: ЕСП.

23

Сметната палата установи, че повечето показатели за крайните резултати и за въздействието са използвани в държави с ниски и с по-ниски средни доходи, а в държавите с по-висок среден доход, като например Йордания и Грузия, които разполагат с по-добър капацитет за изготвяне на данни за изпълнението, са използвани само четири показателя за крайните продукти и няма показатели за въздействието. Това показва, че подборът на показателите не е непременно свързан със състоянието на развитие на държавите.

24

Показателите за вложени ресурси, използвани в одитираните променливи траншове, са свързани най-вече с възлагането на поръчки за стоки (18 случая) и с увеличения на бюджетни средства (9 случая). Увеличенията на бюджети или възлагането на обществени поръчки за оборудване могат евентуално да предизвикат промени в конкретна област на интерес, но това не означава автоматично, че ще бъде постигнат значителен напредък.

25

Показателите за процеса могат да изиграят полезна роля, по-специално когато политиката е насочена към постигане на промени в регулаторната рамка. Както е посочено в насоките обаче, те не следва да са фокусирани само върху процесите, а да измерват и качествените аспекти, например какъв обхват на дейност се очаква да има определен орган или организация, която предстои да бъде създадена, и т.н.4 Случаят обаче невинаги е такъв. В каре 2 са представени някои примери за показатели, в които не са уточнени никакви минимални изисквания за качество по отношение на съдържанието или структурата на информацията, която трябва да бъде предоставена. Поради това е трудно да се гарантира, че променливите траншове насърчават процеси с добро качество.

Каре 2

Примери за показатели за процеса без качествени спецификации

В договора за плана за действие за либерализиране на визовия режим с Молдова (договор 15) един показател се отнася до регулаторна рамка, одобрена за задължителна регистрация на докладваните нарушения, без да се посочва качеството/съдържанието на тази рамка.

В договора за доставка на енергия за Йордания (договор 4) в целта за един показател се посочва „привеждане в действие и провеждане на редовни срещи на структура за провеждане на диалог относно политиките с участието на множество заинтересовани страни, ръководена от Министерството на енергетиката и полезните изкопаеми“, без да се уточнява какво се има предвид под редовни срещи.

Една трета от показателите не дават възможност за обективно измерване на резултатите

26

Показателите, използвани за измерване на напредъка в прилагането на дадена публична политика, трябва да бъдат специфични, да имат измерими цели, които да могат да бъдат остойностени, и по възможност, да вземат предвид надеждна базова стойност. В противен случай не е възможно постигнатият напредък да се измери обективно. Показателите, базовите стойности и целите трябва да бъдат съгласувани на етапа на формулиране и уточняване на договорите за бюджетна подкрепа в рамките на споразумението за финансиране. Макар в насоките да се посочва, че следва да се избягват промени в показателите, може да се наложи целите да бъдат изменени в хода на изпълнение на договора, за да се отразят нови обстоятелства или да се коригират грешки при определянето на базовите стойности или в изчисляването на показателите.

27

Анализът на Сметната палата показва, че 72 показателя (т.е. 29 % от извадката на одиторите) не са достатъчно конкретни. Показателите, които не са специфични, са особено проблематични по време на процеса на анализиране на заявленията за получаване на плащания: налице е риск от противоречиви преценки дали са постигнати целите. Вследствие на това може да се получат различни резултати, постигнати при изчисляването на размера на променливия транш.

28

29 % от показателите са формулирани неясно, без количествени цели, като се използват думи като „подобряване“, „увеличаване на фокуса“ и „демонстриране“. Сметната палата констатира, че договорите в сектора на селското стопанство включват най-голям брой конкретни показатели (86,5 %), докато в управлението на публичните финанси (УПФ) само 60 % от показателите са били конкретни. В каре 3 са дадени примери за показатели, които не са конкретни, и за последиците от това при изчисляването на плащания на променливи траншове.

Каре 3

Примери за показатели/цели, които не са конкретни

  • В договора за „Подкрепа за втория етап на образователната реформа в Йордания“ (договор 1) целта за показател 5 е: „6 нови училища, оборудвани и функциониращи с адекватни средства/учебна среда и с адекватни човешки ресурси“. Изпълнението на критерий за „адекватност“ и как това следва да бъде определено количествено за изчисляване на плащането не е уточнено в достатъчна степен в споразумението за финансиране, което дава възможност за различни тълкувания. В резултат на това външният експерт, който е анализирал постигането на целите от името на Комисията, е трябвало да разработи своя собствена методология за оценка на тези критерии. Това означава, че тези критерии не са били посочени предварително в споразумението за финансиране и поради това не са били съгласувани с държавата партньор.
  • Показател 2.1 на договора за „Подкрепа на реформата на политиката за публичните финанси“ в Грузия (договор 8) гласи: „Министерство на финансите организира поредица от обществени обсъждания относно фискалното управление […].“ Този показател не уточнява броя или естеството на срещите.
29

Сметната палата откри също така добри примери за случаи, в които Комисията е положила усилия за измерване на напредъка по отношение на показателите, които не са били лесни за анализиране. В случая, илюстриран в каре 4, Комисията е поела водещата роля за цялата общност на донорите в областта на образованието.

Каре 4

Измерване на качеството на образованието — добър пример

В договора „Бюджетна подкрепа за Министерството на образованието на Йордания за справяне с кризата със сирийските бежанци“ Комисията е използвала показателя „Качество на образованието, предоставяно на сирийските ученици в училища на една и на две смени в приемни общности и лагери, което е сходно на йорданските стандарти и се подкрепя в страната“.

Това е показател за крайни резултати, с който се измерва качеството на образованието на сирийските ученици. Стойността на показателя е получена чрез проучване, проведено в извадка от училища. Във всяко училище качеството на образованието е измерено чрез оценка по четириточкова скала на десет различни фактора (като например наблюдения, участие на родители и ученици, равно представителство на момчетата, момичетата, бежанците и йорданците). Получените резултати (точки за качество на изпълнение) са използвани за класифициране на училищата по скала от А + (с добро качество) до В- (има нужда от подобрение).

Това е първият показател за измерване на качеството на образованието в Йордания, който впоследствие е използван от други донори и е въведен в Общата рамка на резултатите в Йордания.

При проверката на изпълнението на показателите обаче Сметната палата констатира слабости (вж. каре 10).

По отношение на 41 % от показателите за напредъка няма базови стойности или те не са точни

30

Специфичните и недвусмислено определените показатели не са единствената предпоставка за ефективно измерване на резултатите. Напредъкът е измерим само ако поставените цели могат да бъдат сравнени с положението преди интервенцията: с други думи, спрямо базова стойност. Измежду 85-те анализирани показателя, за които са били необходими базови стойности (т.е. за показателите, чрез които се анализира напредъкът5), Сметната палата констатира проблеми при 35, свързани със следното: i) липса на необходимите базови стойности (15 показателя) и ii) неточни или неактуални базови стойности (20 показателя).

31

По 15 показателя няма определени базови стойности. Те са разпределени между четири договора (договори 6, 7, 8 и 17) от 24-те избрани договора за бюджетна подкрепа. Основната причина за липсата на базови стойности е, че държавите партньори не са осъществили мониторинг на ситуацията, преди да започне изпълнението на договора за бюджетна подкрепа. Сметната палата обаче откри примери, при които в сходна ситуация при първия променлив транш по договора за бюджетна подкрепа Комисията е поискала държавата партньор да изчисли базовите стойности. В други случаи Комисията е осъществила необходимата работа (т.е. проучвания), с цел изчисляване на липсващите базови стойности. Ние считаме, че тези практики са добри. В каре 5 е представен пример за извършена от Комисията необходима работа с цел точно оценяване на постигнатия напредък по отношение на съответния показател при последващи траншове.

Каре 5

Определяне на базови стойности

Показател 3 по договора за секторна реформа с цел повишаване на енергийната ефективност в Руанда (договор 19) е пример за добра практика за определяне на базови стойности: липсващите данни са заместени с други източници на информация. Този показател се измерва през цялото времетраене на договора с помощта на годишно проучване. Към момента на изготвяне на финансовото споразумение обаче това проучване не е било налично, поради което е нямало базова стойност. За да определи базовата стойност, делегацията на ЕС е направила цялостен анализ и кръстосана проверка с алтернативни източници на данни, като например Енергийната стратегия за биомасата от 2009 г., оценката на Глобалния алианс за екологични готварски печки от 2012 г., както и доклада за интегрираното предлагане/търсене на дърва за огрев. Въз основа на това делегацията на ЕС е успяла да определи съответната базова стойност.

32

Освен това 20 показателя са имали неточни или неактуални базови стойности. В 11 от тези случаи новите данни, които са от значение за правилното изчисляване на базовите стойности, са станали налични след подписването на съответния договор за бюджетна подкрепа. Въпреки че съответното споразумение за финансиране е можело да бъде изменено, за да се отрази правилната базова стойност, Комисията не го е направила. Използването на неточни или на неактуални базови стойности също така е довело до показатели, в които са заложени по-ниски цели от реалните базови стойности. В каре 6 са представени няколко примера.

Каре 6

Примери за показатели, при които липсват базови стойности или те са неточни

Липса на базови стойности

По отношение на договора „Заетост и професионално образование и обучение“ в Грузия (договор 7), при подписването през 2014 г. на споразумението за финансиране не са определени базови стойности за никой от петте показателя за измерване на напредъка. В резултат на това базовата стойност на необходимото увеличение е нула, т.е. всеки отчетен напредък може да се счита за достатъчен за постигане на целта. Например, договорът включва цели като увеличаване на относителния брой на учителите, които получават първоначално и продължаващо професионално обучение. Няма обаче налични данни за броя на учителите, които вече получават този вид професионално обучение, което се измерва. Освен това понятията „първоначално“ и „продължаващо“ обучение са разработени едва през 2016 г., т.е. не е било възможно да се определи базова стойност на етапа на определяне на целите. При липсата на базови стойности Комисията е взела предвид развитието в сектора на образованието в по-широк контекст, вместо да използва стойностите на показателите.

Базовите стойности, не са представени достатъчно подробно

В някои случаи е посочена базова стойност, но тя не е била представена с достатъчно отделни елементи, за да даде възможност за измерване на напредъка. За изпълнение на целта по показател 1 на договор с Боливия (договор 9) е било необходимо конкретни институции да обучат определен брой служители през 2016 г. Базовата стойност е включвала информация за броя на курсовете за обучение, предлагани през 2013 г., но не и за броя на служителите, обучени от конкретни институции, т.е. не е била представена достатъчно подробно. От предоставената на Сметната палата допълнителна документация стана ясно, че в зависимост от съответния учебен център броят на обучените през 2013 г. служители вече е надхвърлял двете цели, определени за 2016 г., в единия случай с 2 %, а в другия — с 42 %. В този случай липсата на достатъчно детайлна базова стойност е довела до поставянето на недостатъчно амбициозни цели.

Неточни базови стойности

В „ Програмата за подкрепа на плана за образованието“ в Пакистан (договор 24) базовата стойност на показател 5 е свързана с броя на учениците, които се възползват от съществуващата схема за отпускане на стипендии. Целта обаче е била определен процент от момичетата, отговарящи на условията за получаване на стипендии, да ги получават своевременно. Поради това базовата стойност не е била пряко свързана с поставената цел.

Като цяло показателите постигат очаквания стимулиращ ефект, но те са прекалено много на брой

33

Основна цел на бюджетната подкрепа е държавите партньори да бъдат стимулирани да следват пътя на договорените реформи. За тази цел в показателите за променливи траншове следва да се предвиди изискването страната бенефициент да полага значими усилия. Свързаните с тях цели следва също така да постигат точния баланс между амбициозност и лекота за изпълнение6.

34

Сметната палата установи, че повечето проверени променливи траншове са оказали въздействие за насърчаване на държавите партньори да приложат определени аспекти на стратегиите си за развитие. Въпреки това 11 от избраните показатели са били много лесни за постигане. Целевите нива за четири от тях са били много ниски поради неточни базови стойности (вж. точки 3132). В каре 7 са представени някои примери за показатели с ограничен стимулиращ ефект. Освен това за 12 допълнителни показателя, отнасящи се до три договора в Молдова (договор 16), Боливия (договор 10) и Пакистан (договор 23), целите са били постигнати най-вече посредством подкрепата, предоставена от техническата помощ, чието заплащане е поето от ЕС или други донори. Сметната палата счита, че изпълнението на такива показатели е засегнато от недостатъчна ангажираност и техният стимулиращ ефект е слаб, тъй като не изискват голямо участие от страна на държавите партньори.

Каре 7

Примери за показатели с лесни за постигане цели

В договор с Боливия (договор 9) част от променливия транш е зависел от изпълнението на следното условие: през 2015 г. да бъдат организирани 2 пленарни заседания от институция, отговорна за изпълнението на стратегията за борба с трафика на наркотици. Редовните пленарни заседания с цел мониторинг на изпълнението на стратегията са част от обичайните дейности, а не нещо, което следва да бъде насърчено чрез показател за променлив транш.

Целта за показател 4 на същия договор е изготвянето на доклад, свидетелстващ за спазването от страна на държавата партньор на условията за бюджетна подкрепа от ЕС. Този доклад обаче е част от стандартния процес на отпускане на средства за бюджетна подкрепа и следователно не е трябвало да бъде разглеждан като показател за променлив транш.

35

В насоките се предлага по принцип броят на показателите за променлив транш да варира от 3 до 10. Наличието на твърде много показатели намалява стимулиращия ефект и усложнява мониторинга. Одитираните договори са имали между 4 и 34 показателя на транш7. Те са били допълнително разделени на подпоказатели, често с по няколко цели. Например в договора за предоставяне на подкрепа за изпълнение на план за действие за либерализиране на визовия режим в Молдова (договор 15) има 95 независими цели. Такъв голям брой показатели и цели не спомага за това акцентът да бъде поставен върху основните цели на политиката на договорите за бюджетна подкрепа. Макар че във вътрешни документи на Комисията се обръща внимание на проблемите, свързани с големия брой показатели, това не е намерило отражение върху формулирането на договорите (вж. каре 8).

Каре 8

Голям брой показатели

В подготвителните документи за договора „Подкрепа за селското стопанство и развитието на селските райони“ в Молдова (договор 17) се посочва, че „е от решаващо значение да бъдат разработени ограничен брой целенасочени условия в Молдова, тъй като има риск от неуспех на секторната бюджетна подкрепа, ако те са многобройни и сложни.“ Този аспект не е взет под внимание по време на изготвянето на договора, тъй като в него фигурират 28 комплексни „условия/критерии/дейности за изплащане на средства“ във връзка с отпускането на променливия транш от 2017 г., които са били допълнително разделени на 39 подусловия.

Качеството на извършваната от Комисията проверка дали са изпълнени показателите варира, което е довело до някои недостатъчно обосновани плащания

36

Подадените от държавите бенефициенти заявления за получаване на плащания съдържат анализ на напредъка в секторите, финансирани чрез техните договори за бюджетна подкрепа, както и информация относно спазването на договорените условия и на показателите за изпълнение. Досието обикновено включва доклад за напредъка в дадена област (сектор), отделни доклади за изпълнението на всички условия и фишове по отношение на всеки показател, съдържащи подкрепящи доказателства (напр. писма от статистическа служба, доклади от проучвания и др.). Вж. фигура 3, в която е описан процесът на отпускане на средства.

37

Заявленията за получаване на плащания на държавите партньори се основават на данни от техните собствени системи за мониторинг и оценка. Следователно тези системи са основен източник на информация за решенията за отпускане на средства. Държавите обаче разполагат с различни възможности и системи за събиране, съхраняване, анализиране и използване на данни. Следователно, преди да започне операциите, свързани с бюджетна подкрепа, Комисията трябва да направи оценка на системите, предназначени за изготвяне на показателите за изпълнението, които ще бъдат използвани за последващи плащания на променливи траншове. По-специално делегациите на ЕС трябва да определят дали слабостите в статистическите системи, наличието на данни и анализа на политиките подкопават значително валидността на заявленията на държавите за получаване на плащания.

38

По отношение на проверените договори Сметната палата разгледа дали при избора на показателите за изпълнение за променливите траншове Комисията е оценила добре надеждността на данните за изпълнението. Одиторите провериха също така дали Комисията е извършила задълбочено проучване на заявленията за получаване на плащания с променливи траншове и дали е изчислила правилно сумата, която трябва да бъде изплатена.

Комисията не е изготвила заключения относно капацитета на държавите да предоставят необходимите за показателите данни

39

Делегациите на ЕС се приканват да направят преглед на системите за мониторинг и оценка на държавите партньори (за страната като цяло и за конкретния сектор, свързан с договорите за изпълнение на секторни реформи), като оценят дали държавната политика на страната съответства на целите на ЕС и дали институционалният капацитет е достатъчен за изпълнение на политиката. Освен това насоките съдържат изискване данните да бъдат анализирани от гледна точка на тяхната надеждност и достъпност, както и слабостите на статистическите системи да бъдат оценени преди изготвянето на съответните договори за бюджетна подкрепа.

40

Сметната палата анализира оценките на Комисията въз основа на критерии, определени от Европейската статистическа служба (Евростат). Евростат е разработила инструмент, наречен Snapshot, който да помогне на делегациите на ЕС да оценят силните и слабите страни на националните статистически системи в развиващите се страни. Сметната палата установи, че насоките за бюджетна подкрепа на Комисията обхващат основните изисквания на посочения инструмент. Въпреки това Snapshot е по-изчерпателен и предоставя подробни обяснения как да се измерват конкретни области8, които са от значение за оценката на статистическите системи. Като цяло този инструмент не е достатъчно познат на служителите в делегациите.

41

Извършеният от Сметната палата преглед на оценката на Комисията на системите за мониторинг и оценка показа, че на практика Комисията като цяло описва и оценява елементите, посочени в насоките, но тези елементи са разпръснати в няколко документа. При все това, въпреки че в по-голямата част от договорите (18 от 24-те договора) са посочени някои специфични за секторите слабости, само в петте договора в Йордания Комисията изрично е направила заключения относно надеждността на данните за изпълнението, необходими за изчисляване на показателите по отношение на променливите траншове9. Изготвянето на заключение относно надеждността на данните е важно за подбора на показателите, мониторинга и анализа на отпускането на средства.

Комисията е проверила надеждността на данните в подкрепа на заявленията за получаване на плащания, но тази проверка невинаги е била подробна

42

Делегациите на ЕС трябва да анализират заявленията за получаване на плащания, представени от държавите партньори (включително стойностите на съответните показатели за изпълнението), преди да изплатят променливия транш. Одиторите констатираха наличието на редица процедури за проверка, някои от които не осигуряват достатъчна увереност за обосновка на последващи плащания.

43

Като цяло Комисията е приложила три различни вида процедури за проверка: i) документна проверка и аритметично преизчисляване на стойностите на показателите, като се използват данните, предоставени от държавите партньори; ii) същия метод, допълнен с посещения на място, за да се провери надеждността на предоставените данни; и iii) възлагане на външни експерти на изчисляването на показателите за изпълнение или на проверката на данните, предоставени от държавата партньор.

44

Служителите на делегациите на ЕС са извършили посещения на място с цел допълване на анализа и проверка на някои от данните, предоставени по 14 от 24-те одитирани договора (вж. каре 9), и са наели, понякога в допълнение към техните собствени посещения на място, външни експерти, които да анализират изпълнението на условията за променливите траншове в 16 от договорите. В съседните държави експерти са използвани систематично, а в останалите одитирани държави делегациите са прибягнали до тях само в 5 от общо 13 договора.

45

В насоките за бюджетна подкрепа се препоръчва при наличие на сериозни съмнения относно качеството на предоставените данни в хода на проверките да се ангажират експерти. Без да са направени обаче ясни заключения относно капацитета на държавите партньори да предоставят съответните данни (вж. точки 3941), е трудно да се реши дали наистина е необходима такава експертна помощ. За одитираните договори средните разходи за експерти при мисиите за проверка са приблизително 110 000 евро.

Каре 9

Оценка на извършената от Комисията проверка на данните в заявленията за получаване на плащания

С цел оценка на заявлението за получаване на плащания по договор за секторна реформа, насочен към повишаване на ефективността на селското стопанство на Руанда (договор 18), делегацията на ЕС е извършила цялостен анализ на информацията, предоставена от правителството на Руанда, провела е посещения на място и е отправила искания за разяснения до националните органи. По-конкретно по показател 5а целта за първата година е била 80 000 ha земя да бъде използвана за агролесовъдство в определени райони. Делегацията е провела посещение на място, което е показало, че представената информация не е вярна, тъй като дейностите в района не са били ограничени до агролесовъдство. Вследствие на това Комисията е задържала плащането на транша по този показател.

46

Сметната палата установи, че за 610 от 24-те избрани договора Комисията не е извършила ефективна допълнителна проверка на данните, използвани като основа за плащане на променливите траншове. Това се дължи най-вече на факта, че делегациите на ЕС са разчитали изцяло на точността на данните за изпълнението, предоставени от държавите партньори, или на извършената от външни експерти проверка от името на Комисията, без да направят допълнителна проверка на предоставените данни. В тези случаи за Комисията е по-трудно да установи ненадеждните данни за изпълнението в заявленията за получаване на плащания, което увеличава риска от недостатъчно обосновани плащания на променливи траншове. В каре 10 са представени примери за пропуски, допуснати при външен преглед, които Комисията не е установила.

Каре 10

Примери за констатирани пропуски в работата на външни експерти

По отношение на договор 2 в подкрепа на Министерството на образованието в Йордания за справяне с кризата със сирийските бежанци Комисията е назначила експерт, който да направи оценка на данните, декларирани от Министерството на образованието, за някои от показателите за променливите траншове. Експертът е валидирал декларираните от министерството данни след посещения на място на извадка от 30 училища. Въз основа на експертния доклад Комисията e отпуснала средствата по променливия транш.

Сметната палата направи преглед на работата на експерта и посети някои от включените в извадката училища. Одиторите констатираха следните проблеми:

  1. Извадката от училища не е случайна, а се основава на препоръки на външния консултантски екип към ЮНЕСКО и е одобрена от Министерство на образованието. Налице е риск, че извадката не е обективна.
  2. Въпреки че експертът действително е посетил 30-те училища, включени в извадката, данните са сравнени само за 17 от тях. Това се дължи на факта, че министерството не разполага с информация за останалите училища. Поради това заключенията, направени от външния експерт относно надеждността на ИТ системата на министерството, се основават на недостатъчно доказателства.
  3. Проверките на място на персонала в училищата се отнасят само до учителите, макар целта по показател 1 да включва и непедагогическия персонал, т.е. получените по този показател заключения са непълни.
  4. Експертът е достигнал до заключението, че данните от посещенията на място потвърждават тези на министерството. По показатели 1 (брой на персонала) и 2 (брой на учениците) това заключение е получено на базата на сравнение на общите резултати за извадката. При изчисляването на индивидуалните резултати по училища обаче има значителни разлики (положителни и отрицателни), които се компенсират при изчисляването на общите стойности.

По отношение на някои променливи траншове данните за изпълнението, предоставени от държавите партньори, не обосновават извършените плащания

47

От проверените плащания на променливи траншове в размер общо на 234 млн., за пет от осем държави оценката на Сметната палата на доказателствата в подкрепа на изпълнението на показателите за променливите траншове показва различни резултати от приетите от Комисията. Тази разлика се равнява на 13,3 млн. евро, като за една държава (Пакистан) има несъответствие от 19 % спрямо плащанията на променливите траншове. Освен това Сметната палата установи, че Комисията е отпуснала 3,4 млн. евро на две държави въз основа на показатели с неточно определени базови стойности. Въпреки че има договорно задължение за плащане, тъй като целевата стойност е била постигната, не е налице действителен напредък в областта, измерена с показателя. В таблица 1 са обобщени сумите за всяка от посетените държави.

Таблица 1 — Несъответствия в оценките на Комисията

Държава Проверен променлив транш
(в евро)
Разлика в оценката на ЕСП
(в евро)
Референтни номера на договора и показателите Причина за несъответствията
(по показатели)
Платени суми, без да е реализиран действителен напредък
(в евро)
Боливия 32 800 000 0 0
Етиопия 29 520 000 0 2 000 000
(Договор 14: показател 7)
Грузия 19 400 000 1 000 000 Договор 6:
Показатели 1.2 и 1.7
Показател 1.2: целевата стойност е постигната 2 месеца след крайния срок
Показател 1.7: целта не е изпълнена
0
Йордания 45 750 000 6 000 000 Договор 1:
Показател 5
Целевата стойност е постигната 2 години след крайния срок 0
Молдова 26 345 111 1 000 000 Договор 16:
Показатели 2.1 и 2.2.
Показател 2.1: целевата стойност е постигната 1 месец след крайния срок
Показател 2.2: целевата стойност е постигната 3 месеца след крайния срок
0
Пакистан 25 665 625 4 968 750 Договор 23:
Показател 5, 6 и 8
Договор 24:
Показатели 4, 6.2 и 6.3
5,6 и 8. Стойностите не са постигнати по показатели
4, и 6.3. Неточни данни
Целта по показател 6.2 не е постигната
0
Руанда 27 667 500 332 500 Договор 20:
Показател 2:
Целевата стойност е постигната 1 година след крайния срок 1 437 500
(Договор 19: показател 5, договор 20: показател 4
Виетнам 27 000 000 0 0
ОБЩО 234 148 236 13 301 250 3 437 500

Източник: ЕСП.

48

Основните констатирани от одиторите проблеми са свързани със следното: i) целите са постигнати със закъснение след определените крайни срокове; ii) измерването на резултатите се основава на неточно определени базови стойности; iii) данните, предоставени за обосновка на изпълнението на показателите, са неточни или недостатъчни; и iv) целите изобщо не са постигнати. На фигура 6 са показани видовете и делът на несъответствията, установени по отношение на оценките на Комисията.

Фигура 6

Видове несъответствия

Източник: ЕСП.

49

Един от случаите, в които считаме, че държавите партньори са предоставили неточни данни, е описан в каре 11.

Каре 11

Данните са основани на необективна извадка

Целта по показател 6.3 от договора в сферата на образованието в Пакистан (договор 24) е учениците, които получават ваучери, да посещават учебните занятия поне през 80 % от времето. В предоставените от държавата партньор данни се посочва процент на посещаемост над целевата стойност (87 %), поради което Комисията е счела целта за изпълнена. Според доклада за съответствието на техническата помощ предоставените данни е трябвало да обхванат всички ученици през цялата година. Анализът на Сметната палата обаче показа, че за целите на изчислението на процента на посещаемост на всички ученици, получаващи ваучери, националните органи са взели предвид само една четвърт от тях. Освен това тази извадка е направена в началото на учебната година, когато посещаемостта е най-голяма. Поради това Сметната палата заключи, че подкрепящите данни не са надеждни и че извадката е „изкривена“.

В горепосочения случай Комисията е счела, че целите са постигнати, и е извършила плащанията в пълен размер.

50

В четири договора Сметната палата откри пет случая на показатели11, чиито цели са били постигнати след крайния срок, определен във финансовите споразумения. Освен това за пет допълнителни показателя12 Сметната палата е на мнение, че държавите партньори не са постигнали целите. Комисията обаче ги е счела за изпълнени. В каре 12 са представени примери и за двата случая.

Каре 12

Целите са постигнати след крайните срокове или частично, или изобщо не са постигнати

По показател 5 от договора в сферата на образованието в Йордания (договор 1) целта е постигната след крайния срок. Целта по този показател е изграждането на шест нови училища до 2015 г. Училищата са били завършени чак през 2017 г., а променливият транш е бил изплатен през декември 2017 г. Значителното забавяне се дължи на дългите процедури за възлагане на обществени поръчки, довели до късното изпълнение на строителните работи от страна на националните органи.

С оглед на тези закъснения Комисията е удължила периода на изпълнение на договора до декември 2017 г., но не е променила крайния срок за изграждане на училищата (2015 г.).

Целта по показател 6 от договора в сферата на образованието в Пакистан (договор 23) включва две дейности: създаването на учебна програма на английски език и одобряването на учебници за определени класове. Сметната палата установи, че само половината от учебниците са били одобрени към момента на заявлението за получаване на плащания, поради което считаме, че втората част от целта не е следвало да се счита за постигната.

Целта по показател 1.7 от договора в областта на селското стопанство в Грузия (договор 6) е въвеждането на държавна програма за схеми за сертифициране на биологично производство. Правителството счита посочения показател за изпълнен поради приемането на държавната програма за възстановяване на чаените насаждения. Заявената цел на програмата обаче е подкрепа на ефективното използване на чаени плантации в Грузия, увеличаване на производството на чай, включително на биологичното производство, както и повишаване на независимостта на сектора и на потенциала за износ, а не сертифициране на схемите за биологично производство като такива. Сметната палата не счита целта за изпълнена, тъй като програмата не е насочена специално към сертифицирането на биологични продукти. Това e позицията и на външния проверител.

Във всички горепосочени случаи Комисията е извършила съответните плащания в пълен размер.

51

Сметната палата установи три случая, при които Комисията е отпуснала средства в съответствие с разпоредбите на финансовите споразумения, тъй като държавите партньори са постигнали договорените цели. Поради използването на неточно определени базови или целеви стойности обаче не е постигнат действителен напредък в целевите сектори. В каре 13 са представени допълнителни подробности за някои от тези случаи.

Каре 13

Цели, определени с неточни базови стойности — не се постига действителен напредък

Показател 7 от договора за превоз в Етиопия (договор 14) се отнася до процента на претоварените товарни автомобили. Поставената цел е била този процент да бъде намален от базова стойност 11 % до 9 %. Постигнатият в края на разглеждания период резултат е 6 % и следователно целта се счита за постигната и съответната сума е изплатена според разпоредбите на споразумението за финансиране. Въз основа обаче на предоставената от държавата партньор информация в заявлението за получаване на плащания действителната базова стойност е била 6 %. На практика не е постигнат напредък по отношение на намаляването на действителния брой на претоварените товарни автомобили.

Втори пример за неточна базова стойност, довела до плащане, без да има постигнат достатъчен действителен напредък, касае показател 5 по енергиен договор в Руанда (договор 19). Този показател измерва дела на електроенергията, произведена от възобновяеми източници, в енергийния микс. Базовата стойност, използвана в договора, е 292 GWh, генерирани през 2015 г. Стойността за базовата година в действителност е била грешна. Според данните, предоставени от националните органи, тя е трябвало да бъде 368 GWh. Поставената цел за одитирания променлив транш е допълнителни 14,5 GWh, генерирани от възобновяеми енергийни източници, в сравнение с базовата стойност. Резултатът, постигнат за този показател през одитирания период, е 361,5 GWh, което е довело до изплащането на съответната сума, въпреки че е било налице намаление на дела на електроенергията, произведена от възобновяеми източници.

52

В допълнение към несъответствията, определени количествено в таблица 1, Сметната палата не може да потвърди дали две плащания на променливи траншове са били извършени правилно поради липса на достатъчно данни в подкрепа на докладваните стойности за пет показателя13(вж. примерите в каре 14). Тези показатели представляват изплатена сума от 3,77 млн. евро.

Каре 14

Липса на достатъчно данни

В договор 5 за подкрепа на управлението на публичните финанси в Йордания показател 1.2 е свързан с пропуски в обучението на персонала на звената за вътрешен контрол (ЗВК) в различни национални министерства и агенции. Целта е била служителите на ЗВК, които не са участвали в обучението през предходната година (няма количествена цел), да го посетят. Външен експерт, нает от Комисията, е достигнал до заключението, че над 85 % от персонала във всички ЗВК са участвали в допълнителен курс на обучение. Поради това експертът е заключил, че показателят е бил постигнат. Тъй като в експертния доклад не се посочва как е изчислена стойността от 85 %, Сметната палата не може да направи изчисленията повторно или да потвърди, че всички пропуски са преодолени чрез обучението. Няма налична информация или данни какво включват 85-те %.

Показател 3 в договора за програмата за развитие на общността в Пакистан (договор 22) измерва дела на бюджетните средства за проекти за местно развитие на равнище общности в разчетите на разходите за стратегиите за развитие на районите. Не беше възможно обаче да се свържат докладваните разчети на разходите със стратегиите за развитие на районите, предоставени под формата на придружаващ документ. Аналогично в доклада, изготвен от наетия от Комисията експерт с цел оценка на този показател, не е направено уравняване между разчетите на разходите на равнище райони и стратегиите за развитие на районите. Поради това Сметната палата не може да потвърди докладвания резултат.

Недостатъчна обосновка за плащания за Молдова

53

Въпреки че е не пряко свързано с проверката на показателите за изпълнение, одиторите констатираха, че Комисията е изплатила три променливи транша за Молдова с общ размер от 26,3 млн. евро, без да е документирала в достатъчна степен причините в подкрепа на тези плащания (вж. каре 15).

Каре 15

Документация на плащанията за Молдова

В споразуменията за финансиране за бюджетна подкрепа се предвижда правото на Комисията да отмени такова споразумение, ако държавата партньор наруши задължение, свързано със зачитането на правата на човека, на демократичните принципи и на принципите на правовата държава, както и при тежки случаи на корупция (по член 236, параграф 4 от Финансовия регламент, приложим спрямо общия бюджет на Съюза, юли 2018 г.).

Поради опасения, свързани със състоянието на демокрацията в страната, през юли и октомври 2017 г. Комисията е решила да отложи плащането на няколко променливи транша и е заявила, че графикът на плащането ще бъде уточнен, като се вземат предвид спазването на ефективните демократични механизми, принципите на правовата държава и зачитането на човешките права в Молдова. Основната причина за това решение е предстоящото приемане на нов закон за изборите в Молдова, който не съответства на препоръките на Венецианската комисия — консултативен орган на Съвета на Европа по въпроси в областта на конституционното право.

Въпреки това на 11 декември 2017 г. е дадено разрешение за плащане. То не е подкрепено от оценка, свидетелстваща за подобрение на демократичните механизми, принципите на правовата държава и зачитането на човешките права в Молдова, което е първоначалната причина за задържането на плащането.

Заключения и препоръки

54

Сметната палата провери дали Комисията е използвала подходящи и надеждни данни за изпълнението по отношение на изплащането на променливи траншове за бюджетна подкрепа. Сметната палата заключи, че значимостта на една трета от проверените показатели за изпълнението е отслабена поради начина на разработването им и те не дават възможност за обективно измерване на резултатите, което също подкопава тяхната значимост. Освен това извършваните от Комисията оценки дали показателите за променливи траншове са били изпълнени невинаги са били надеждни, което е довело до някои недостатъчно обосновани плащания.

55

Сметната палата установи, че показателите за изпълнение, свързани с променливите траншове, са добре приведени в съответствие със стратегиите за секторно развитие на държавите партньори. Повечето от тях обаче са били насочени по-скоро към краткосрочни действия, отколкото към дългосрочни резултати, включително по отношение на постигането на напредък към целите за устойчиво развитие Само 13 % от разгледаните от ЕСП 248 показателя са измервали крайните резултати или въздействията в подпомаганите сектори (вж. точки 2225). Използването на показатели за крайните резултати ще позволи на Комисията да измерва по-добре дългосрочните резултати в подпомаганите сектори, включително напредъка за постигане на целите за устойчиво развитие.

Препоръка 1 — По-широко използване на показатели за крайните резултати по отношение на променливите траншове

Комисията следва да увеличи дела на променливите траншове, които се изплащат въз основа на постигането на показателите за крайните резултати.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

56

Повече от една трета от показателите са определени неясно, имат неточни или изобщо нямат базови стойности. Това позволява различни тълкувания относно това дали са постигнати целите, което усложнява или намалява обективността на анализа на заявленията за получаване на плащания (вж. точки 2632).

Препоръка 2 — Подобряване на формулирането на показателите за изпълнение

Комисията следва да подобри механизмите за контрол на качеството, за да гарантира, че показателите за изпълнение, свързани с променливите траншове, измерват по обективен начин постигнатите от държавите партньори резултати. Следва да се обърне специално внимание на следните елементи:

  1. използване на показатели за изпълнение, които са специфични и не дават възможност за различни тълкувания;
  2. използване на базови стойности и на целеви нива.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

57

Важна цел на променливите траншове за бюджетна подкрепа е предоставянето на стимули за държавите партньори за постигане на напредък в техните програми за реформи. Повечето проверени променливи траншове съдържат показатели, чиито цели постигат точния баланс между амбициозност и лекота на изпълнение. Сметната палата счита, че те са осигурили очаквания стимулиращ ефект. Малкото установени от одиторите изключения касаят показатели с леснопостижими цели, често поради използването на неточни базови стойности, или на показатели, които са постигнати чрез работа, извършена от други донори или от външни експерти, ангажирани от ЕС (вж. точки 3334).

Препоръка 3 — Запазване на стимулиращия ефект на променливите траншове

Комисията следва:

  1. да актуализира базовата информация преди подписването на съответния договор за бюджетна подкрепа или да коригира при необходимост базовите стойности в хода на неговото изпълнение, като го измени;
  2. да избягва ситуации, при които държавата партньор постига целите изключително благодарение на финансирана от ЕС техническа помощ.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

58

Броят на показателите, използвани по отношение на всеки променлив транш, често е прекалено висок и надхвърля препоръката в тази връзка в насоките на Комисията. Това е усложнило допълнително процеса на отпускане на средства (вж. точка 35).

Препоръка 4 — Опростяване на процеса на отпускане на средства за променливи траншове

Комисията следва: да се въздържа от използване на подпоказатели с цел действителният брой на показателите да бъде сведен до максималния брой, описан в насоките.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

59

Заявленията за получаване на плащания на променливи траншове съдържат данни за изпълнението, показващи степента, до която са били изпълнени договорените условия и показателите за изпълнение. Тъй като заявленията се изготвят от държавите партньори, надеждността на свързаните с тях данни за изпълнението зависи от капацитета на държавите да представят тези данни. Сметната палата установи, че като цяло Комисията е оценила капацитета на държавите партньори, като е разгледала основните елементи на техните системи за мониторинг и оценка, както се изисква от насоките за бюджетна подкрепа. Само за 5 от 24-те избрани договора обаче Комисията е направила заключения относно надеждността на данните за изпълнението, необходими за изчисляване на показателите за променливи траншове (вж. точки 3641). Изготвянето на заключение относно надеждността на данните е важно за подбора на показателите, мониторинга и анализа на отпускането на средства.

Препоръка 5 — Подобряване на оценките на капацитета на държавите да предоставят данни за изпълнението, необходими за променливите траншове

При разработването на операция за бюджетна подкрепа Комисията следва да направи оценка на надеждността на данните за изпълнението, които ще бъдат използвани като основа за отпускането на променлив транш. В оценката следва да се достигне до изрично заключение дали системите, използвани за получаване на тези данни, са достатъчно надеждни. Тя би могла да се основава на вече направени оценки от други признати органи.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

60

Сметната палата установи, че при анализа на заявленията за получаване на плащания делегациите на ЕС са прилагали различни процедури за проверка. В някои случаи служителите на делегациите на ЕС са извършили посещения на място с цел проверка на данните, предоставени от държавите партньори, а в други са разчитали изцяло на тези данни или на външните прегледи, извършени от експерти от името на Комисията, без допълнителна проверка. Това не предоставя необходимите гаранции, които да обосноват последващи плащания на променливи траншове (вж. точки 4246).

Препоръка 6 — Подобряване на проверката на данните за изпълнението, използвани за отпускане на средства за променливи траншове

Комисията следва:

  1. да направи преглед на основните доказателства в подкрепа на данните за изпълнението, предоставени от държавите партньори в заявлението за получаване на плащания, освен ако вече изрично не е достигнала до заключението, че въпросните данни са надеждни;
  2. когато използва външни прегледи, да изисква проверка на надеждността на основните данни за изпълнението, предоставени от държавите партньори, по отношение на спецификациите за тези прегледи. да проверява дали експертите са спазили това изискване, преди да отпусне променливия транш.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

61

При повторното извършване на оценките на Комисията на изпълнението на показателите и при преизчисляването на плащанията по променливи траншове Сметната палата установи несъответствия в сумите, изплатени от Комисията. Като цяло въз основа на наличната информация за изпълнението Сметната палата изчисли, че от общо 234 млн. евро в рамките на проверените променливи плащания има несъответствия, които се равняват на 16,7 млн. евро. За 13,3 млн. евро от тази сума липсва достатъчна обосновка или не са спазени разпоредбите на съответния договор. Сума в размер на 3,4 млн. евро е била изплатена, без да е реализиран действителен напредък. Освен това сума в размер на 26,3 млн. евро за три променливи транша е изплатена на Молдова, без причините в подкрепа на тези плащания да са документирани в достатъчна степен (вж. точки 4753).

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав III с ръководител Bettina JAKOBSEN — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 12 ноември 2019 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner Lehne
Председател

Приложения

Приложение I — Бюджетната подкрепа като дял от двустранните поети задължения по отношение на ОПР

Държави 2014 г. 2015 г. 2016 г. 2017 г. Средна стойност
(2014—2017 г.)
Австрия 0,69 % 1,01 % 0,10 % 1,24 % 0,76 %
Белгия 2,50 % 1,85 % 1,41 % 0,15 % 1,48 %
Чехия 1,52 % 0,00 % 0,00 % 0,44 % 0,49 %
Дания 3,83 % 0,00 % 0,73 % 0,91 % 1,36 %
Финландия 3,75 % 3,89 % 0,00 % 2,98 % 2,65 %
Франция 2,86 % 1,86 % 6,11 % 9,30 % 5,03 %
Германия 1,29 % 4,55 % 2,12 % 3,42 % 2,84 %
Гърция 1,04 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,26 %
Унгария Няма данни 0,65 % 0,00 % 0,00 % 0,22 %
Ирландия 2,30 % 3,76 % 0,00 % 0,00 % 1,52 %
Италия 1,28 % 0,40 % 0,24 % 0,56 % 0,62 %
Люксембург 3,21 % 0,81 % 2,93 % 1,98 % 2,23 %
Нидерландия 0,67 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,17 %
Полша 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Португалия 0,55 % 0,71 % 0,52 % 0,58 % 0,59 %
Словакия 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Словения 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Испания 1,33 % 1,29 % 0,17 % 0,30 % 0,77 %
Швеция 2,39 % 0,13 % 0,00 % 1,96 % 1,12 %
Обединено кралство 2,09 % 1,21 % 0,18 % 0,01 % 0,87 %
Европейска комисия 9,31 % 12,71 % 14,67 % 9,08 % 11,45 %
           
Средно за ЕС 2,03 % 1,66 % 1,39 % 1,57 % 1,66 %
Средно за ЕС без институциите 1,65 % 1,11 % 0,73 % 1,19 % 1,17 %

Източник: ЕСП въз основа на https://stats.oecd.org/

Приложение II — Одитирани договори

Номер на договора Държава Подпомаган сектор
Договор 1 282613 Йордания Образование
Договор 2 365198 Образование
Договор 3 377271 Енергетика
Договор 4 389306 Енергетика
Договор 5 357967 Управление на публичните финанси
Договор 6 387662 Грузия Селско стопанство
Договор 7 344313 Професионално образование
Договор 8 361908 Реформи на политиката за публичните финанси
Договор 9 363227 Боливия Борба с наркотиците
Договор 10 368977 Водоснабдяване
Договор 11 337591 Селско стопанство
Договор 12 377182 Селско стопанство
Договор 13 383001 Етиопия Здравеопазване
Договор 14 367551 Транспорт
Договор 15 348701 Молдова План за действие за либерализиране на визовия режим
Договор 16 353323 Реформи на политиката за публичните финанси
Договор 17 371907 Селско стопанство
Договор 18 376376 Руанда Селско стопанство
Договор 19 375269 Енергетика
Договор 20 364033 Околна среда
Договор 21 357701 Виетнам Здравеопазване
Договор 22 337112 Пакистан Селско стопанство
Договор 23 289807 Образование
Договор 24 356359 Образование

Приложение III — Изплащане на променливи траншове през 2017 г. по договори за изпълнение на секторни реформи

Държави Общо променлив транш, 2017 г.
(в евро)
 % Одитирани сектори Одитирани суми
(в евро)
Мароко 120 984 995 18,75 %
Йордания 69 506 667 10,77 % Образование, енергетика, реформа на публичната администрация 45 750 000
Грузия 37 900 000 5,87 % Селско стопанство, заетост, публични финанси 19 400 000
Боливия 32 800 000 5,08 % Селско стопанство, борба с наркотиците, водоснабдяване и канализация 32 800 000
Етиопия 29 520 000 4,57 % Здравеопазване, транспорт 29 520 000
Молдова 29 345 111 4,55 % Селско стопанство, правосъдие, публични финанси 26 345 111
Руанда 27 667 500 4,29 % Селско стопанство, енергетика, околна среда 27 667 500
Виетнам 27 000 000 4,18 % Здравеопазване 27 000 000
Пакистан 25 665 625 3,98 % Селско стопанство, образование 25 665 625
Тунис 25 000 000 3,87 %
Албания 20 775 000 3,22 %
Нигер 17 850 000 2,77 %
Бангладеш 16 500 000 2,56 %
Колумбия 15 000 000 2,32 %
Ботсуана 14 510 000 2,25 %
Хондурас 12 030 000 1,86 %
Южна Африка 10 466 458 1,62 %
Сeнeгaл 10 450 000 1,62 %
Буркина Фасо 9 700 000 1,50 %
Киргизстан 9 500 000 1,47 %
Алжир 9 000 000 1,39 %
Бенин 8 000 000 1,24 %
Индонезия 7 500 000 1,16 %
Украйна 7 500 000 1,16 %
Камбоджа 7 200 000 1,12 %
Армения 7 000 000 1,08 %
Гана 6 200 000 0,96 %
Непал 6 000 000 0,93 %
Перу 5 880 000 0,91 %
Гренландия 4 634 634 0,72 %
Лаос 4 000 000 0,62 %
Гвиана 3 800 000 0,59 %
Доминиканска република 2 687 500 0,42 %
Самоа 2 360 238 0,37 %
Фолкландски острови 1 000 000 0,15 %
Тонга 375 000 0,06 %
ОБЩО 645 308 728 100 %

Източник: ЕСП (в получер шрифт са държавите, избрани за целите на одита).

Приложение IV — Обобщена оценка

БОЛИВИЯ ЕТИОПИЯ ПАКИСТАН РУАНДА ВИЕ­ТНАМ
Дого­вор 9 Дого­вор 10 Дого­вор 11 Дого­вор 12 Дого­вор 13 Дого­вор 14 Дого­вор 22 Дого­вор 23 Дого­вор 24 Дого­вор 18 Дого­вор 19 Дого­вор 20 Дого­вор 21
Цялостна ли е оценката на капацитета? Нe Нe Нe Отч. Нe Отч. Нe Нe Нe Отч. Отч. Нe Отч.
Брой на показателите (на годишен транш за 2017 г.) 8 10 8 6 6 10 6 8 8 8 7 4 8
Брой на показателите, по които има плащания през 2017 г. от предходни години 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
Независими цели 24 10 12 12 6 10 6 8 15 8 11 4 12
Показатели, които не са специфични 1 1 2 2 1 1 1 1 2 0 0 0 0
Без базова стойност (ЕСП: трябва да има базова стойност) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Грешна базова стойност 1 0 0 0 1 10 0 0 1 0 1 2 0
Целта е твърде скромна 1 1 0 0 0 1 0 0 2 0 0 1 0
Изпълнена ли е мисия на място от страна делегациите на ЕС за оценка на условията за изпълнение? Нe Нe Да Да Нe Да Нe Нe Нe Да Нe Да Нe
Използвани ли са външни експерти за оценка на изпълнението на условията? Нe Нe Нe Нe Нe Нe Да Да Да Да Нe Нe Да
Има ли аритметични грешки в плащанията? Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe Нe
Приложена ли е правилно методологията за изчисляване на плащането? Да Да Да Да Нe Да Да Нe Нe Да Да Да Да
Несъответствия спрямо оценката на ЕСП по отношение на изпълнението на целите/подцелите 2.2 и 3.3 3.1 и 5 Нe Нe Нe 7 Нe 5,6 и 8 4, 6.2 и 6.3 Нe 5 2 и 4 Нe
Несъответствия спрямо оценката на ЕСП по отношение на размера на плащането Въздействие само при по-нататъшно отпускане на средства Няма въздействие върху плащанията. Изпълнението надхвърля 80 % Нe Нe Нe 2 млн. евро Нe 1,50 млн. евро 3,47 млн. евро Нe 1,2 млн. евро 0,57 млн. евро Нe
ГРУЗИЯ ЙОРДАНИЯ МОЛДОВА
Дого­вор 6 Дого­вор 7 Дого­вор 8 Дого­вор 1 Дого­вор 2 Дого­вори 3/4 Дого­­вор 5 Дого­вор 15 Дого­вор 16 Дого­вор 17
Цялостна ли е оценката на капацитета? Нe Да Да Нe Нe Да Отч. Да Да Отч.
Брой на показателите (на годишен транш за 2017 г.) 11 15 14 0 5 9 10 34 12 28
Брой на показателите, по които има плащания през 2017 г. от предходни години 0 3 0 2 0 0 0 3 0 0
Независими цели 12 34 21 2 6 10 20 95 22 39
Показател, който не е специфичен 0 7 3 2 0 1 5 35 4 4
Без базова стойност (ЕСП: трябва да има базова стойност) 1 5 3 0 0 0 0 0 0 6
Грешна базова стойност 1 0 0 1 1 0 1 0 0 0
Целите са твърде скромни 0 0 1 0 0 0 0 0 3 0
Осъществена/(и) ли е/(са) мисия(и) от страна на делегациите на ЕС за оценка на условията за изпълнение? Да Да Да Да Да Нe Да Да Да Да
Използвани ли са външни експерти за оценка на изпълнението на условията? Да Да Да Да Да Да Да Да Да Да
Има ли аритметични грешки в плащанията? Нe Нe Нe Да Нe Нe Нe Да Нe Нe
Приложена ли е правилно методологията за изчисляване на плащането? Да Да Да Да Нe Да Нe Нe Да Да
Несъответствия спрямо оценката на ЕСП по отношение на изпълнението на целите/подцелите Показатели 1.2 и 1.7 Нe Нe Показател 5 Нe Нe Нe Да (за всички показатели) Нe Нe
Несъответствия спрямо оценката на ЕСП по отношение на размера на плащането. 1 млн. евро Нe Нe 6 млн. евро Нe Нe Нe 5,1 млн. евро 6,4 млн. евро 14,8 млн. евро

БЕЛЕЖКА: Отч.: Отчасти.

Отговор на Комисията

Кратко изложение

I

Бюджетната подкрепа се разглежда като пакет, включващ прехвърляне на финансови средства, диалог относно политиките, изграждане на капацитет и мониторинг на изпълнението. Всички тези елементи са от значение за ефективността на инструмента. Фиксираните траншове подлежат на напредък спрямо общите условия, произтичащи от критериите за допустимост за получаване на бюджетна подкрепа, a броят на променливите траншове ще бъде пропорционален на изпълнението спрямо някои конкретни показатели.

II

В насоките за бюджетна подкрепа са определени критериите, които да се прилагат при определяне на показателите за променливи траншове и процеса на тяхната проверка. Отдава се предпочитание на вземането на ясно определени показатели от политиките на държавите партньори и от рамките за мониторинг на изпълнението.

III

Тъй като показателите за променливи траншове са проектирани така, че да бъдат измервани на годишна основа, целите, които трябва да бъдат постигнати, са краткосрочни по естество. Необходимо е Комисията да определи цели, които да могат да бъдат разумно постигани от една година до следващата. Това не възпрепятства опита да се окаже подкрепа за по-голямо използване на показатели за крайните продукти, особено в сектори, които са се възползвали от дългосрочната помощ от ЕС, но трябва да се гарантира съчетаването на различни видове показатели.

В базата данни на Комисията, която обхваща всички показатели за изпълнение, използвани в рамките на договорите за бюджетна подкрепа в периода 2014—2018 г., се вижда, че се използва или е било използвано балансирано съчетание на различни видове показатели: за вложени ресурси, за процеса и за крайни резултати и крайни продукти/дългосрочни резултати. В одитираната извадка преобладават програми, одобрени преди 2014 г., затова акцентът върху по-дългосрочните резултати е по-малък.

IV

В насоките за бюджетна подкрепа се препоръчва да се използват от три до десет показателя. Комисията ще отправи по-категорично послание, че голям брой показатели могат да доведат до загуба на акцента на политиката и до по-сложна процедура по оценяване на заявленията за получаване на плащания. Въпреки това, при изключителни случаи могат да бъдат приети повече от десет показателя, ако използването им е обосновано от рамката на политиката и от предпочитанията на държавата партньор.

V

Комисията счита, че надеждността на статистическата система на държавите партньори е анализирана в оценката на съответствието с критериите за допустимост на публичната политика за получаване на бюджетна подкрепа и също така следва да бъде открита в рамката за управление на риска. В наскоро преразгледания образец на бележката за плащанията с всяко едно заявление за получаване на плащане се изисква да се докладва за актуализации по отношение на аналитичния капацитет и за качеството на данните на държавата.

VI

Комисията счита, че при плащането за Молдова са взети предвид положителното развитие на ситуацията на спазване на ефективните демократични механизми, принципите на правовата държава и правата на човека в Молдова в момента на извършване на плащането, но е било възможно те да бъдат документирани по-добре.

VII

Първо тире: Комисията приема препоръката.

Второ тире: Комисията приема препоръката.

Трето тире: Комисията приема препоръката.

Четвърто тире: Комисията приема препоръката.

Пето тире: Комисията приема препоръката.

Шесто тире: Комисията приема препоръката.

Въведение

01

Вж. отговора на краткото изложение — точка I.

02

Освен че се насърчава постигането на резултати, като същевременно се използват системите на държавите и се постига съответствие с техните политики, с бюджетната подкрепа се насърчава също така вътрешната отчетност.

Констатации и оценки

19

Комисията потвърждава, че изплащането на бюджетната подкрепа се осъществява „впоследствие“ с оглед на това да се възнагради доброто изпълнение. В този контекст, както Европейската сметна палата (ЕСП) правилно подчертава, общите условия, т.е. напредъкът при прилагането на съответната публична политика, реформата в управлението на публичните финанси, прозрачността, както и стабилността на макроикономиката са от значение при оценката на резултатите.

21

Разработването на променливи траншове трябва да е съобразено с държавата и с контекста на политиката. Показателите следва да бъдат избирани според тяхното съответствие с дадения контекст. Следва да се отдава предпочитание на показателите за крайните продукти, когато е приложимо, и като цяло следва да се търси комбинация от различни видове показатели, включително показателите за вложени ресурси.

Годишната честота на изплащането на бюджетната подкрепа, както и възможността на държавите партньори да контролират крайните продукти и въздействието следва да бъдат вземани предвид при определянето на показателите.

22

Вътрешна оценка на Комисията на целия набор от показатели, използвани при променливи траншове (общо 3642 показателя), която обхваща периода от 2014 до 2018 г., показва, че 33,7 % от показателите са показатели за крайните продукти, 26,8 % са показатели за крайните резултати, 35,4 % са показатели за процеса, а останалият малък дял (4,1 %) е съставен от показатели за вложени ресурси и показатели за въздействието.

В одитираната извадка преобладават програми, одобрени преди 2014 г., поради което акцентът върху по-дългосрочните резултати е по-малък. Практиката понастоящем е по-балансирано използване на различни показатели.

23

Подборът на показателите е свързан също така със степента на развитие на публичната политика и редица други въпроси, специфични за контекста (проблеми с разпределението, управление на сектора, разделение на труда между партньорите за развитие и пр.).

Трябва да се отбележи, че според класификация на Световната банка от 2017 г. Йордания вече не се счита за държава с по-високи средни доходи, а за такава с по-ниски.

24

Комисията счита, че показателите за вложени ресурси могат да имат полезна роля в определени случаи и че в първоначалните етапи на реформата те служат за помощ при по-нататъшното определяне на условията за дългосрочни резултати. В програмите за бюджетна подкрепа от 2014 г. нататък делът на показателите за вложени ресурси при променливите траншове е само 4 % (вж. отговора на точка 22).

25

Показателите за процеса са от значение, за да се оцени напредъкът по отношение на възможностите и доброто управление на даден сектор. Освен това, когато се взема предвид цялата програма за бюджетна подкрепа, при оценяването на напредъка по отношение на цялостното прилагане на публичната политика се обръща внимание на качествените аспекти. Те могат също така да се разглеждат чрез диалог и изграждане на капацитет, откъдето идва и значението на това въздействието на бюджетната подкрепа да не се намалява само до показатели за променливи траншове.

Каре 2 — Примери за показатели за процеса без качествени спецификации

По отношение на Молдова (договор 15: План за действие за либерализиране на визовия режим)

Планът за действие за либерализиране на визовия режим е дейност, която се следи много внимателно от европейските институции и държавите членки чрез много силна външна (ЕС) система за мониторинг. В матрицата на политиката не се прави позоваване на регулаторната рамка, която да бъде приета, но качеството на рамката е определено ясно в свързаните достижения на правото на Общността, така че рамката (референтните показатели за либерализиране на визовия режим) е определена в други документи. Следва да се отбележи, че пред Парламента и Съвета бяха представени пет доклада относно Плана за действие за либерализиране на визовия режим, в които е показан положителен напредък.

По отношение на Йордания (договор 4: Подкрепа в областта на енергетиката)

Акцентът на тази цел бе да се гарантира, че структурата за провеждане на диалог относно политиките е изградена и функционира (т.е. че се провеждат редовно срещи, а не че тази структура съществува само административно). За да гарантира ангажираност от страна на правителството, Комисията позволи на държавата партньор да определи точната структура, състав и честота на срещите.

27

Комисията подчертава, че констатацията на ЕСП по отношение на недостатъчно конкретни показатели произтича от различни основни причини, както се вижда от примерите в точка 28 и каре 3. В повечето случаи те не са довели до различни заключения при оценяването на показателя от ЕСП и Комисията.

Каре 3 — Примери за показатели/цели, които не са конкретни

По отношение на Йордания (договор 1):

Външният експерт, който анализира постигането на целта, не разработи изцяло свои собствени критерии и разчиташе на критериите, които вече бяха подробно описани в техническите и административните разпоредби (ТАР) на споразумението за финансиране, за да определи дали училищното оборудване е адекватно, като например фактът че училищата ще се строят и оборудват съгласно насоките на Йордания за 2018 г. и ще бъдат предоставени слънчеви панели за водоподгревателите и други системи за възобновяема енергия и за енергийна ефективност. В ТАР също така се посочва, че новоназначените учители ще са посетили поне курса по въвеждащо обучение за учители.

Освен това „адекватният“ характер на средствата/учебната среда и човешкия ресурс в тези училища трябваше да остане гъвкав, за да се приспособят към променливата кризисна ситуация, при която стотици хиляди нови бежанци на ученическа възраст трябваше да започнат училище. И накрая, „адекватният“ характер беше обсъден подробно по време на редовния диалог относно политиките, проведен между делегацията на ЕС и Министерството на образованието.

По отношение на Грузия (договор 8):

Конкретната цел на показателя беше да се повиши осведомеността на заинтересованите страни по отношение на фискалните правила и фискалното управление. Средствата за тълкуване бяха протоколи от заседания и интервюта със заинтересованите страни. Целта на показателя беше да се насърчи култура на прозрачност и отговорност към гражданите. Оценката беше цялостна и включваше разглеждане на протоколи от заседанията и на интервюта със заинтересованите страни.

Каре 4 — Измерване на качеството на образованието — добър пример

Настоящата практика за измерване на показателите, свързани с качеството на образованието, е от основно значение и моделът, иницииран в тази програма за бюджетна подкрепа, беше приложен и от други донори в Йордания. Тя си остава основен акцент за всяка следваща подкрепа на образователната система в Йордания, която се предоставя от ЕС след това.

Понастоящем този показател е част от Стратегическия план за образование 2018—2020 г. и съответното звено в Министерството на образованието е преминало обучение по отношение на методиката, за да може оценките да се разгърнат допълнително, на национално равнище.

Важно е да се подчертае обаче, че събирането на данни за даден показател следва да се превърне в част от редовната дейност на държавата за събиране на данни, като се избягват еднократни, скъпи и продължителни методи, прилагани само за програмата за бюджетна подкрепа.

30

Комисията е съгласна, че следва да се определят базови стойности за показателите, за които те са подходящи и актуализирани, ако е необходимо.

31

Вж. отговора на Комисията по точка 30.

32

Комисията е съгласна, че базовите стойности следва да се актуализират със съответните данни, когато това е възможно, като се вземат предвид разходите по сделките за изменение на договорите за бюджетна подкрепа.

Каре 6 — Примери за показатели, при които липсват базови стойности или те са неточни

По отношение на Грузия (договор 7):

В договора „Заетост и професионално образование и обучение“ са включени четири показателя, които се отнасят до увеличаване (като например на обученията) с течение на времето. В два случая в споразумението за финансиране се споменава базова стойност от 31 декември 2013 г., която не е била налична в момента на подписване на споразумението за финансиране.

Що се отнася до упоменатия конкретен случай, в споразумението за финансиране не бяха определени базови стойности за показателите. Следователно беше необходимо да се прибегне до допълнителни източници, за да се оцени показател 2.2.1 (15 % ръст на учителите, които преминават първоначално обучение в съответствие с новата политика за развитие на учителите, които преподават в сферата на професионалното образование и обучение), както и показател 2.2.2 (15 % от учителите, които получават обучение през целия живот). Тъй като за показателите не са налични базови стойности, само тенденцията към ръст можеше да се смята за достатъчна за предоставяне на плащане. Следователно оценителите и Комисията взеха предвид развитията в сектора, за да достигнат до сериозно заключение, предвид естеството на показателя.

По отношение на Боливия (договор 9):

Следва да се отбележи, че въпреки че целите за 2016 г. бяха по-малко амбициозни в сравнение с базовата стойност, целите за 2017 и 2018 г. бяха по-изискващи, което гарантира желаните резултати.

34

Комисията подчертава, че интервенциите за изграждане на капацитет от страна на ЕС имат за основна цел да допринесат за устойчив ръст на капацитета в държавите партньори, дори след края на програмата за бюджетна подкрепа. Техният обхват е по-широк и те по-скоро допълват, а не заменят стимулите, предоставени от показателите. Комисията счита, че такъв беше случаят и с трите договора, упоменати от ЕСП.

Каре 7 — Примери за показатели с лесни за постигане цели

Важно е да се подчертае, че както показател 4 „Укрепване на боливийския център за наблюдение на наркотиците“, така и показател 7 „Разработване на институционална рамка за CONALTID“ (Consejo Nacional de lucha contra el tráfico ilícito de drogas) се отнасят до укрепване на ролята на CONALTID по отношение на междуинституционалната координация с оглед на това да се подобри ефективността на подкрепяната стратегия.

Като се има предвид предишната липса на междуинституционална координация, този показател е полезен инструмент за измерване на равнището на ангажираност на правителството по отношение на стратегията.

Въпреки че показателят (в договор 9) може да изглежда недостатъчно амбициозен, той е от голямо значение в дадения контекст, тъй като стимулира необходимата координация между различните министерства, които участват в борбата с трафика на наркотици и свързаните с него престъпни деяния. Това е пример за случай, в който, бидейки запозната с местния контекст, делегацията на ЕС е признала значението на консолидирането на координиращата функция на дадена нова институция (CONALTID). От това следва, че амбициозността на даден показател трябва да се оценява в конкретния контекст. Същото се отнася и за показател 4, който се счита за доказателство, че CONALTID е осъществявал координиращата си роля и че системата за мониторинг е работела устойчиво.

35

Броят показатели по Плана за действие за либерализиране на визовия режим в Молдова произтича от диалога относно политиките и последващото споразумение с държавата партньор. В този конкретен случай беше изразено предпочитание да се включат всички показатели в матрицата на политиката на правителството. Това беше счетено от страна на органите като допълнителен стимул за прилагане на целия план за действие.

Каре 8 — Голям брой показатели

Матрицата на политиката в Молдова включва седем условия или основни показателя (както е установено в споразумението за финансиране), които отговарят на седем области от националната стратегия. Също така има 28 подпоказателя, които са конкретни и съответстват на разумното прилагане на стратегията.

37

По време на етапа на разработване Комисията оценява информацията, която се отнася до надеждността на данните, за да реши кой е най-подходящият източник на проверка и кога той става достъпен. Слабостите в статистическата система на подкрепяните сектори призовават за мерки за смекчаване, като например преглед от външни експерти, допълнително подпомагане от ЕС (или други донори) с цел подобряване на статистическия капацитет.

39

Вж. отговорите на Комисията по точка V.

41

Комисията смята, че като обедини анализът на критерия за допустимост на публичната политика с рамката за управление на риска, ще бъде възможно да получи достатъчно информация относно качеството на мониторинга и системата за оценяване на държавата партньор.

42

Използват се различни процедури за проверка, за да се гарантира равнище на увереност, обосноваващо последващи плащания. Вж. точка 43.

43

При всяко отпускане на средства Комисията прилага комбинация от различните видове процедури за проверка, за да се оцени съответствието. Документната проверка на всички придружаващи документи се извършва за всяко отпускане на средства от делегациите и от централните служби. Когато е необходимо, също така могат да се предприемат и посещения на място. Също така, когато естеството на информацията е тясно специализирано или когато оценката за постигането на целта се нуждае от категорична качествена оценка, могат да се ангажират външни експерти.

44

Мисиите на външните експерти трябва да се използват така, че да се допълват взаимно. Тяхната добавена стойност произтича от тяхната независимост и допълнителен експертен опит и те следва да не заместват пряката проверка и решение на делегацията, а да позволяват кръстосана проверка на резултатите.

45

Комисията споделя анализа на ЕСП, че качеството на данните от държавите партньори следва да бъде важен фактор при използването на експерти за проверка. Въпреки това използването на външни експерти може да бъде обосновано дори когато системата за мониторинг на държавата е надеждна. В някои случи ЕС се нуждае от високотехнологичен експертен опит, за да провери специални критерии, които се отнасят до изчисляването на показателите.

46

Като инструмент на партньорство и доверие бюджетната подкрепа работи в няколко сектора, в които партньорите за развитие са разчитали на редовно докладване от страна на държавите партньори.

Комисията счита, че в дадените случаи придружаващите документи, предоставени от партньора изпълнител, заедно с оценката на външния експерт и разясненията, поискани от органите, са предоставили достатъчно информация за извършване на кръстосана проверка и за достигане до заключение по отношение на надеждността на данните.

Каре 10 — Примери за констатирани пропуски в работата на външни експерти

а) Извадката за договор 2 в Йордания бе направена в тясно сътрудничество с други имащи отношение партньори, включително ЮНЕСКО. Критериите за подбор на извадката се основаваха на елементи, които включваха:

  • държавни училища на Министерството на образованието в градските райони (включително наети училища);
  • училища и пространства за учене в бежанските лагери;
  • училища с една и две смени (с голям брой ученици);
  • представен начален и среден курс на обучение;
  • участие в пилотната извадка на информационната система за управление на образованието (EMIS) (OpenEMIS, ЮНЕСКО);
  • връзка между избраните училища и концентрацията на сирийски бежанци в региона/града.

Поради това предложенията за включване на училища бяха направени с цел да е налице голямо разнообразие от критерии и да се гарантира включването на 8 дирекции с висока концентрация на сирийски ученици. Министерството на образованието не участваше пряко в подбора на училищата за извадката, за да се избегне каквато и да била евентуална предубеденост в процеса по подбор. Вместо това предложенията бяха направени от консултантския екип и ЮНЕСКО след техния подбор от базата данни с училищата (не EMIS, която не функционираше в онзи момент), като Министерството на образованието, разбира се, трябваше да одобри извадката, за да улесни достъпа до училищата.

б) Всички 30 училища бяха включени в базата данни за мисията за проверка на място, но въпреки това в съответстващия доклад за мисията се споменават само 17 училища (стр. 14 и стр. 16/17), тъй като по време на мисията бяха налични съпоставими данни от EMIS само за тези 17 училища. Затова заключенията, до които достигнаха външните експерти, бяха направени с най-добрата налична извадка в дадения момент.

г) Консултантите разгледаха действителните училищни дневници и действителния брой записвания в деня на посещението и това бе отбелязано в съответните колони в базата данни. Комисията счита, че се очакват такива разлики в ситуация на променлива криза, при която броят на учениците и присъствието им постоянно се променят.

47

По отношение на Пакистан Комисията е съгласна, че при четири показателя (показатели 5 и 6 от договор 23 и показатели 4 и 6.3 от договор 24) са налице слабости при подкрепящите резултатите доказателства, и ще поправи това в бъдеще.

По отношение на показател 8 от договор 23 (Програма за образование в провинция Синдх) Комисията счита, че предоставените доказателства подкрепят изпълнението на целите.

Що се отнася до показател 8, целта беше счетена за изпълнена въз основа на годишния план за работа на PEACe (Провинционален център за оценка на образованието) с предложен бюджет както за PEACE, така и за SESLOAF (Образованието в Синдх — рамка за оценка на учебните резултати на учениците), както и на доклада от 74 страници, озаглавен „Доклад относно приключването на прилагането на SESLOAF“, в подкрепа на това, че SESLOAF е приложена, за да се подобри обучението на учениците.

Комисията приема, че е можело показателят да бъде по-точно формулиран, защото е довел до различни изчисления, водещи до незначителни разлики в получените резултати. Въпреки това, независимо от използвания метод получените резултати са от значение по отношение на увеличаването на схемата за ваучери, в резултат на което много повече деца ходят на училище.

По отношение на показател 4 Комисията е съгласна, че са налице леки неточности в наличната статистика. Тази слабост беше забелязана още по време на процеса на установяване и формулиране на проекта. Впоследствие Комисията предостави техническа помощ на информационната система за управление на образованието, за да разреши проблема. По този начин Комисията предприе подходящите и ефикасни мерки, за да смекчи риска, произтичащ от недостатъците, установени в статистиката.

Що се отнася до Грузия и позоваването на закона за семената, показател 1.2 (договор 6), Комисията потвърждава краткото забавяне с два месеца. Комисията счете, че допълнителното време е било използвано, за да се подобрят качеството на процеса (поприобщаващ процес с по-голямо участие, в който са включени всички заинтересовани страни) и качеството на резултатите (понастоящем законът за семената е в съответствие с международните стандарти и стандартите на ЕС и полага твърда основа за добре регулиран сектор). Освен това Комисията взе предвид решението на правителството да ускори дейностите, за да компенсира забавянето на приемането на закона, както и да гарантира бързо прилагане (подготовка на вторичното законодателство дори преди официалното приемане на закона, съкратен срок за сертифициране на пшеницата само 6 месеца след влизането в сила на закона за семената). Като взе предвид всичко това, Комисията реши, че подобни усилия следва да бъдат възнаградени въпреки краткото забавяне.

Каре 11 — Данни, които се основават на необективна извадка

По отношение на предоставените данни за показател 6.3 от договора в сферата на образованието в Пакистан (договор 24), не техническата помощ определя тълкуването на изискваните доказателства.

В споразумението за финансиране не е определен извадковия метод за измерване на нивото на присъствие. Ето защо Комисията разчиташе на резултатите от вече измерения процент на присъствие в училищата, който бе по-висок от целевата стойност, и затова счете целта за постигната.

50

Комисията счита, че в три от петте случая (показател 1.2 от договор 6, показатели 2.1 и 2.2 от договор 16) лекото забавяне с един до три месеца по отношение на спазването на крайния срок бе налице поради допълнителни качествени стъпки, извършени от изпълняващия орган с оглед на това да се гарантира висококачествено изпълнение (т.е. разработване на закон, който бе приет в съответствие с най-добрите практики в областта на публичната администрация след обширен процес на консултация), и не е довело до никакви последици за следващите етапи на реформата.

Да не се признаят заслугите от допълнителните усилия на партньора, като се настоява да бъде спазен фиксиран краен срок, би имало обратен ефект. За четвъртия случай (показател 5 от договор 1) вж. отговора на каре 12.

Каре 12 — Цели, които са постигнати след крайните срокове, постигнати са частично или не са постигнати

По отношение на Йордания (договор 1):

През 2015 г. срокът на договора беше удължен до края на 2017 г., по-специално за да се даде възможност на правителството да приключи строежа на шест училища и изпълнението на показател 2.2, както е предвидено в техническите и административните разпоредби от споразумението за финансиране, според които в случай че част от средствата след това останат неизразходени, бенефициерът и Европейската комисия могат да се съгласят за едно допълнително плащане, което се основава на оценка на неизпълнените цели, изпълнено съгласно същите принципи като за предходните два променливи транша. Ако е обосновано, това допълнително отпускане на средства ще бъде извършено до крайната дата на оперативния етап на изпълнение и може да бъде добавено към последното променливо траншово плащане.“ Такъв беше и случаят.

  • 1/ Първоначалният краен срок от две години беше поставен в политически контекст на предоставяне на подкрепа при кризи в изключителни случаи. Той беше много амбициозен, като се вземат предвид сроковете, изисквани за подаване на оферти за дейности в публичния сектор, както и изискваните усилия за построяването и оборудването на шест училища. Това беше широко признато от органите в Йордания, които активно помолиха за удължаване на срока в момента на въвеждането на този показател, както и по-късно, по време на процеса по изпълнение. Комисията наблюдаваше отблизо изпълнението и предприе необходимите удължавания на срока на споразумението за финансиране, за да се адаптира към ситуацията.
  • 2/ Комисията беше поела важен политически ангажимент да подкрепя Йордания при справянето ѝ с последствията от кризата в Сирия посредством различни конференции на донорите и политически декларации на високо равнище през целия срок на действие на този договор. Добавянето на показател 5 към това споразумение за финансиране беше част от пакета на Комисията съгласно тези ангажименти.
  • 3/ Отпускането на средствата беше извършено само спрямо постигнатите цели. С изключение на едно училище, което беше завършено през 2017 г., от 2016 г. нататък останалите пет постепенно приемаха сирийски ученици и с оглед на цялостния брой сирийски бежанци, които вече са се намирали в Йордания в онзи момент, осигуряването на достъп до обучение на децата бежанци е усилие, което заслужава похвала.

Що се отнася до Пакистан (договор 23) целта на показател 6 до голяма степен е постигната, тъй като беше разработена учебната програма по английски език и бяха изготвени ръкописи за учебниците.

По отношение на Грузия (договор 6):

Що се отнася до показател 1.7, целта беше постигната в съответствие с разпоредбите на споразумението за финансиране по отношение на формулирането на целта и източника ѝ за проверка, който се отнася до приемането на държавна програма с указ. Една от целите на държавната програма за възстановяване на чаените насаждения беше да се увеличи продукцията на чай, включително продукцията на биочай. Също така беше взет предвид фактът, че изборът на чай бе стратегически поради значителния му потенциал за биологично производство. Въпреки че е можело показателят да бъде формулиран по-добре, задържането на плащането щеше да се отклони от разпоредбите на споразумението за финансиране и щеше да наруши нашите задължения спрямо грузинските органи.

Каре 13 — Цели, определени с неточни базови стойности — не се постига действителен напредък

По отношение на Етиопия (договор 14): Като взе предвид значителния напредък при намаляването на пренатоварването на товарни автомобили през последните години (както е видно от таблицата по-долу), Комисията счете, че плащането е обосновано, въпреки преоценяването на базовата стойност от 2011/2012 г. в преразглеждане на сектора, извършено в близост до датата на отпускане на средствата. Всъщност дългосрочните цели, планирани за 2020 г., бяха постигнати много по-рано от очакваното.

В момента на подписване на споразумението за финансиране Комисията фиксира базовата стойност въз основа на най-добрата налична информация и трябваше да направи плащане въз основа на подписаното и от двете страни. Комисията поддържа становището, че бяха налични правните аргументи за плащания въз основа на показателя.

Каре 14 — Липса на достатъчно данни

По отношение на Йордания (договор 5):

Показател 1.2 (в договор 5 за подкрепа на управлението на публичните финанси в Йордания) беше оценен чрез преразглеждане на списъците за присъствие, подписани от участниците в обучителните курсове, предложени на персонала на звената на вътрешен контрол (ЗВК). Следва да се подчертае, че установяването на ЗВК е едно от основните последни постижения в областта на управлението на публичните финанси, подкрепено от настоящата програма на ЕС.

Що се отнася до показател 3 в програмата за развитие на общността (договор 22, Пакистан), изчислените разчети на разходите на равнище райони не бяха нито ясни, нито конкретно свързани със стратегиите за развитие на районите за плащането в рамките на финансовата 2016/2017 г. Това ще бъде поправено и за финансовата 2018/2019 г. разчетите на разходите на равнище райони ще бъдат свързани със стратегиите за развитие на районите за последното плащане, планирано за 2020 г.

53

Вж. отговора на Комисията на каре 15.

Каре 15 — Документация на плащанията за Молдова

Комисията поддържа становището, че плащането за Молдова е било обосновано, но е можело положителното развитие на ситуацията на спазване на ефективните демократични механизми, принципите на правовата държава и правата на човека в Молдова в момента на извършване на плащането да бъдат документирани по-добре.

Заключения и препоръки

54

В насоките за бюджетна подкрепа са определени критериите, които да се прилагат при определяне на показателите за променливи траншове и процеса на тяхната проверка. Отдава се предпочитание на вземането на ясно определени показатели от политиките на държавите партньори и от рамките за мониторинг на изпълнението.

55

В базата данни на Комисията, в която се обхващат всички показатели за изпълнение, използвани в рамките на договорите за бюджетна подкрепа в периода 2014—2018 г., се вижда, че се използва или е било използвано балансирано съчетание на различни видове показатели: за вложени ресурси, за процеса и за крайни резултати и крайни продукти/дългосрочни резултати. В одитираната извадка преобладават програми, одобрени преди 2014 г. поради което акцентът върху по-дългосрочните резултати е по-малък. Практиката понастоящем е по-балансирано използване на различни показатели.

Препоръка 1 — По-широко използване на показатели за крайните продукти по отношение на променливите траншове

Комисията приема препоръката.

Комисията е съгласна с препоръката да използва по-широко показателите за крайните продукти, когато е целесъобразно. Независимо от това, в определени случаи показателите за крайните продукти не са съвместими с годишния график на плащанията и също така са изправени пред проблеми с разпределението, т.е. правителството не контролира изпълнението на целите.

Препоръка 2 — Подобряване на формулирането на показателите за изпълнение

Комисията приема препоръката.

Препоръка 3 — Запазване на стимулиращия ефект на променливите траншове

Комисията приема препоръката.

Що се отнася до подточка б), договорите за изграждане на капацитет от страна на ЕС имат за основна цел да допринесат за устойчив ръст на капацитета в държавите партньори. Техният обхват е по-широк и те по-скоро допълват, а не заменят стимулите, предоставени от показателите.

Препоръка 4 — Опростяване на процеса на отпускане на средства за променливи траншове

Комисията приема препоръката.

59

Комисията счита, че надеждността на статистическата система на държавите партньори е анализирана в оценката на съответствието с критериите за допустимост на публичната политика за получаване на бюджетна подкрепа и също така следва да бъде открита в рамката за управление на риска. В наскоро преразгледания образец на бележката за плащанията с всяко едно заявление за получаване на плащане се изисква да се докладва за актуализации по отношение на аналитичния капацитет на държавата и за качеството на данните на държавата.

Препоръка 5 — Подобряване на оценките на капацитета на държавите да предоставят данни за изпълнението, необходими за променливите траншове

Комисията приема препоръката.

60

Комисията използва комбинация от процедури за проверка за всяко заявление за получаване на плащане. Документна проверка на всички подкрепящи доказателства от служителите на делегацията и на централата и допълнителен обмен на информация с органите, както и извършване на мисии на място, ако е необходимо, и назначаване на външни експерти, ако е необходим специализиран експертен опит.

Препоръка 6 — Подобряване на проверката на данните за изпълнението, използвани за отпускане на средства за променливи траншове

Комисията приема препоръката.

Комисията е съгласна с подточка а) да направи преглед на основните доказателства в подкрепа на данните за изпълнението, ако изрично не е заявено, че въпросните данни са надеждни.

Комисията също така приема препоръка б).

61

Както е обяснено в отговора на каре 12, Комисията счита, че сумата от 6 милиона евро за Йордания следва да не бъде включвана в общия размер на несъответствието, тъй като това плащане беше направено след постигането на целта и в рамките на срока, предоставен с удължаването на споразумението за финансиране.

По отношение на Пакистан, Грузия и Молдова, моля, вж. отговорите на каре 15 и точка 47.

Одитен екип

Специалните доклади на ЕСП представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав III „Външни действия, сигурност и правосъдие“, с ръководител Hannu Takkula — член на ЕСП, подпомаган от Turo Hentila — ръководител на неговия кабинет, и Helka Nykaenen — аташе в кабинета; Alejandro Ballester Gallardo — главен ръководител, Piotr Zych, ръководител на задача; Eva Coria Paramas, Roberto Ruiz Ruiz, Erika Söveges и Nita Tennila — одитори. Richard Moore предостави езикова подкрепа.

От ляво надясно: Turo Hentila, Helka Nykaenen, Hannu Takkula, Alejandro Ballester Gallardo, Nita Tennila, Piotr Zych, Erika Söveges, Roberto Ruiz Ruiz.

Бележки

1 Член 236, параграф 1 от Финансовия регламент, приложим към общия бюджет на Съюза; юли 2018 г.

2 Европейска комисия, „Budget Support — Trends and Results“ („Бюджетна подкрепа — тенденции и резултати“), 2018 г., стр. 61.

3 С изключение на Мароко; тази държава е предмет на специален доклад на ЕСП, който ще бъде публикуван през 2020 г.

4 Насоки за бюджетна подкрепа, 2017 г., стр. 138.

5 В извадката на одиторите са включени 163 показателя с цели, за които не е необходима базова стойност, тъй като те не измерват развитието на дадена променлива величина (например „одобряване на закон“ или „брой на проведените срещи“). Тези показатели не са взети предвид при тази оценка.

6 Насоки за бюджетна подкрепа, 2017 г., стр. 139.

7 Този брой не включва показатели по отношение на траншовете от предходни години.

8 Инструментът Snapshot предоставя методи за анализ на следните ключови области, необходими за оценка на статистическите системи: i) правната, институционалната и стратегическата рамка в подкрепа на изготвянето на статистически данни и мониторинга на национално и на секторно равнище; ii) адекватността на ресурсите (напр. количество и качество на човешките ресурси, оборудването, финансирането); iii) факторите за качество на данните (напр. ангажираност за постигане на качество, професионална независимост, безпристрастност, обективност, методология и подходящи процедури; както и iv) отношенията с потребителите (напр. уместност, достъпност).

9 Договори 1, 2, 3, 4 и 5.

10 Номер на договорите: 2, 5, 13, 14, 23 и 24.

11 Показател 2 по договор 20, показател 1.2 по договор 6, показател 5 по договор 1 и показатели 2.1 и 2.2 по договор 16.

12 Показатели 5, 6 и 8 по договор 23, показател 6.2 по договор 24 и показател 1.7 по договор 6.

13 Показатели 3 и 6 по договор 22 и показатели 1.2 и 3 по договор 5.

График

Събитие Дата
Приемане на Меморандума за планиране на одита (МПО) / Начало на одита 20.11.2018 г.
Официално изпращане на проектодоклада до Комисията
(или до друга одитирана институция)
20.9.2019 г.
Приемане на окончателния доклад след съгласувателната процедура 12.11.2019 г.
Получаване на официалните отговори на Комисията (или на друга одитирана институция) на всички езици 5.12.2019 г.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2019 г.

PDF ISBN 978-92-847-4060-4 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/922071 QJ-AB-19-023-BG-N
HTML ISBN 978-92-847-4031-4 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/236220 QJ-AB-19-023-BG-Q

© Европейски съюз, 2019 г.

Възпроизвеждането е разрешено, при условие че се посочи източникът.
За използването или възпроизвеждането на снимки или други материали, за които Европейски съюз не е носител на авторското право, трябва да се иска разрешение направо от носителите на това право.

За контакт с представители на ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

За да намерите информация за ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес https://europa.eu/european-union/index_bg.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации на адрес https://op.europa.eu/bg/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. https://europa.eu/european-union/contact_bg).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1952 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp/bg) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.