Eriaruanne
23 2020

Euroopa Personalivaliku Amet: aeg on kohandada valikumenetlus muutuvatele värbamisvajadustele

Lühidalt aruandest Euroopa Personalivaliku Ameti (EPSO) korraldatavad konkursid annavad võimaluse alustada karjääri ELi avalikus teenistuses. Ajal, mil värbamisvajadused muutuvad ja töötajate arv väheneb, on ELi institutsioonid hakanud kahtlema, kas konkursid sobivad jätkuvalt uute töötajate valimiseks. Leidsime, et EPSO korraldatud konkursid võimaldasid institutsioonidel üldiselt täita oma vajadusi üldprofiiliga töötajate leidmiseks, kuid spetsialistide tööle võtmisel osutusid need vähem tõhusaks ja tulemuslikuks. Esitame mitu soovitust, et edendada valikumenetlust, võtta kasutusele uus spetsialistide valikuraamistik ja parandada EPSO suutlikkust kohaneda praeguste kiiresti muutuvate oludega.
Kontrollikoja eriaruanne vastavalt ELTLi artikli 287 lõike 4 teisele lõigule.

Käesolev väljaanne on saadaval 23 keeles ning järgmises formaadis:
PDF
PDF General Report

Kokkuvõte

I

ELi institutsioonid võtavad igal aastal pikaajaliselt tööle umbes 1000 uut alalist töötajat enam kui 50 000 kandidaadi hulgast. Uued töötajad valitakse avalike konkursside edukate kandidaatide seast. Neid konkursse korraldab Euroopa Liidu avaliku teenistuse personalivaliku amet EPSO koostöös ELi institutsioonidega.

II

EPSO ülesanne on kaasata piisav arv sobivaid kandidaate ja nad välja valida, et institutsioonid saaksid täita oma värbamisvajadused. EPSO korraldab kaht peamist tüüpi konkursse: suuri konkursse üldprofiiliga algastme ametikoha kandidaatidele, nagu administraatorid, juristid, majandusteadlased, tõlkijad ja sekretärid, ning väiksemaid konkursse spetsiifilisema profiili ja kogemusega kandidaatidele. Valikumenetlusel on kolm etappi: konkursside planeerimine järgmiseks aastaks, iga konkursi kandidaatide hindamine mitme testi või katse abil ning iga konkursi edukate kandidaatide lõplike nimekirjade avaldamine.

III

EPSO konkursipõhine valikumenetlus on oma praeguses vormis olnud kasutusel alates 2012. aastast. Konkursside varasem keelekasutuse kord vaidlustati kohtus ning ELi institutsioonid on hakanud kahtlema valikumenetluse tõhususes. Seetõttu lõi EPSO haldusnõukogu 2019. aasta teisel poolel valikumenetluse teemalise institutsioonidevahelise analüüsirühma. Esitame oma aruandes valikumenetluse võimaliku märkimisväärse ajakohastamise seisukohast asjakohased täiendavad analüüsid, järeldused ja soovitused.

IV

Meie auditi eesmärk oli hinnata, kas EPSO valikumenetlus on võimaldanud ELi institutsioonidel täita oma värbamisvajadused igat liiki töötajate puhul. Uurisime seoses EPSO valikumenetlusega eelkõige seda, kas

  1. see oli planeeritud asjakohaselt, et võtta arvesse ELi institutsioonide värbamisvajadusi;
  2. sellega kaasnes tõhus teavitamine nii, et konkurssidel osaleks piisav arv kandidaate;
  3. selle tulemusel saadi edukad kandidaadid, kes on sobilikud institutsioonide pakutavate töökohtade jaoks;
  4. see korraldati õigel ajal;
  5. see korraldati nii, et kulud oleksid minimaalsed.
V

Audit keskendus EPSO tegevusele aastatel 2012–2018. Me vaatasime läbi EPSO juhtimisalase teabe, vestlesime EPSO ja mõningate ELi institutsioonide personaliteenistuste töötajatega, vaatasime läbi valiku avalikke konkursse, et analüüsida nende kulusid ja kestust, ning küsitlesime mõningate ELi institutsioonide juhtivtöötajaid.

VI

Jõudsime järeldusele, et EPSO korraldatud suured konkursid võimaldasid üldiselt asjaomasel perioodil institutsioonidel täita üldprofiiliga kandidaatide värbamise vajadused. Protsess osutus aga vähem tõhusaks ja tulemuslikuks institutsioonide väiksema, kuid kasvava vajaduse puhul võtta tööle spetsialiste.

VII

Leidsime, et valikumenetlus on suuremahuliste konkursside puhul üldjoontes tõhus järgmistel põhjustel: planeerimine sobib kõnealustele konkurssidele; EPSO suudab kaasata palju kandidaate ja reklaamib ELi töövõimaluste kaubamärki EU Careers peamiselt Brüsselis; vaatamata valikumenetluse paljudele puudustele on edukate kandidaatide üldine kvaliteet väga hea; aastatel, mil edukaid kandidaate on kõige rohkem, on konkursside kulud väikesed; ja üldprofiiliga kandidaatidele korrapäraste konkursside korraldamine on aidanud tagada piisava arvu potentsiaalseid töötajaid.

VIII

Leidsime ka seda, et valikumenetlus ei ole kohandatud väikesemahulistele sihtotstarbelistele konkurssidele, mis vastavad kõige paremini ELi institutsioonide praegustele värbamisvajadustele, järgmistel põhjustel: nende konkursside planeerimine ei ole usaldusväärne ja toimub liiga vara selleks, et see oleks täpne; EPSO ei suuna oma teavitustegevust järjepidevalt selleks, et leida spetsialistide konkurssidele sobivaid kandidaate; väga heade erialaoskustega kandidaadid võidakse valikumenetlusest varases etapis kõrvale jätta; konkursside kulud on suuremad kui institutsioonide enda alternatiivsete menetluste korral, kui on vaja vaid väikest arvu spetsialiste; ja spetsialistide konkursid sobivad kiireloomuliste värbamisvajaduste täitmiseks vähem kui institutsioonide enda menetlused.

IX

Esitame oma tähelepanekute põhjal järgmised soovitused:

  • tugevdada valikumenetluse põhiaspekte, eelkõige mõõta institutsioonide rahulolu, lahendada jätkuvad probleemid seoses keelekasutuse korraga ning kooskõlastada EPSO ja institutsioonide tegevust;
  • kehtestada spetsialistide konkurssidele uus menetluskord;
  • parandada EPSO suutlikkust kohaneda kiiresti muutuvate värbamisoludega, võttes kasutusele mehhanismi oma valikumenetluse korrapäraseks läbivaatamiseks.

Sissejuhatus

01

ELi institutsioonid võtavad igal aastal pikaajaliselt tööle umbes 1000 uut alalist töötajat (ametnikku) enam kui 50 000 kandidaadi hulgast. Uued töötajad valitakse avalike konkursside edukate kandidaatide seast. Valikumenetluse tulemuste kvaliteet määrab, kui heade omadustega on töölevõetavad ametnikud, kes sageli veedavad kogu oma tööelu ELi institutsioonides.

02

Alates 2003. aastast on neid konkursse korraldanud Euroopa Personalivaliku Amet (EPSO) koostöös institutsioonidega. EPSO ülesanne on pakkuda ELi institutsioonidele kvaliteetset, kiiret ja tulemuslikku tööjõu värbamise teenust, mis võimaldaks leida igale töökohale õigeks ajaks õige inimese1. Ta peab asjakohase teavitustöö kaudu kaasama ja välja valima piisava arvu sobivaid kandidaate, et institutsioonid saaksid täita oma pikaajalised värbamisvajadused. Need uued töötajad võib jagada kolme kategooriasse: üldametnikud (administraatorid, juristid, majandusteadlased jt, aga ka sekretärid), keeleeksperdid (tõlkijad) ja spetsialistid (IT-spetsialistid, teadlased jt).

03

Üldkonkursid, mille eesmärk on värvata üldametnikke ja keeleeksperte, meelitavad ligi kümneid tuhandeid kandidaate ning mõne keele puhul võib tõlkija ametikohale kandideerida kuni 2000 inimest; nende konkursside nimekirjades võib olla kuni 200 edukat kandidaati ja need on oma olemuselt institutsioonidevahelised. Käesolevas aruandes nimetatakse neid suurteks konkurssideks. Spetsialistide konkursid (umbes 42% edukatest kandidaatidest aastatel 2012–2018) on sihipärasemad ja harvemini institutsioonidevahelised, samuti on neil osalevate kandidaatide arv valdkonna kohta väiksem.

04

EPSO on institutsioonidevaheline asutus, mis osutab personalivaliku teenuseid kõigile ELi institutsioonidele. Samal ajal on ta halduslikult seotud Euroopa Komisjoniga. EPSO haldusnõukogu on selle kõrgeim otsuseid tegev organ. Sellesse kuuluvad EPSO direktor ja iga institutsiooni kõrgema juhtkonna tasandi esindaja. EPSO haldusnõukogu lepib kvalifitseeritud häälteenamusega kokku valikupõhimõtted (mida kohaldatakse valikumenetluses) ja edukate kandidaatide nimekirjade haldamise (edaspidi „reservnimekirjad“, vt III lisa ja osa „Mõisted“). EPSO tööprogrammi, sealhulgas konkursside kavandamise ja ajakava, kiidab ta heaks ühehäälselt. Haldusnõukogu töö ja otsused valmistab ette EPSO töörühm, kuhu kuuluvad ka kõigi institutsioonide madalama astme esindajad.

05

EPSO 2019. aasta üldeelarve oli 23,6 miljonit eurot. See on olnud aastate jooksul stabiilne. Ligikaudu pool EPSO eelarvest (2019. aastal 12,8 miljonit eurot) kulub EPSO personalile (ligikaudu 125 inimest, kellest enamik on alalised ametnikud). Ameti tegevust on tutvustatud joonisel 1.

Joonis 1

EPSO arvudes (2012–2018)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal 2012.–2018. aasta kohta.

06

EPSO valikumenetlus on oma praeguses vormis olnud kasutusel alates 2012. aastast2. EPSO peale on keelekasutuse korra pärast esitatud kaebusi kohtusse (kohtuasjad C-566/10, T-124/13, T-275/13, T-353/14 ja C-621/16); lisaks sellele lõi EPSO haldusnõukogu ELi institutsioonide rahulolematuse tõttu valikumenetluse suhtes 2019. aasta teisel poolel valikumenetluse institutsioonidevahelise analüüsirühma.

07

Valikumenetlusel on kolm etappi: planeerimine, kandidaatide hindamine ja reservnimekirjade avaldamine. Menetlus algab institutsioonide järgmise kolme aasta värbamisvajaduste hindamisega. EPSO kogub need prognoosid kokku, et esitada järgmise aasta üksikasjalik kava, mis hõlmab ka konkursside väljakuulutamise kavandatud ajakava. Selle kiidab heaks haldusnõukogu.

08

Üldametnike ja keeleekspertide värbamisvajadused (vt I lisa ja II lisa) väljendatakse vajalike uute töötajate koguarvuna. Institutsioonidel palutakse esitada peale vajaminevate töötajate hinnangulise arvu veel üksikasju, näiteks nõutavad keeled, või kui nad kavatsevad värvata spetsialiste, siis vajalikud erialad (nt julgeolek, teadusuuringud).

09

Kui konkurss on heaks kiidetud, koostavad EPSO ja asjaomased institutsioonid konkursiteate. Teates määratakse kindlaks konkursi õigusraamistik: edukate kandidaatide kavandatav arv, minimaalsed tingimused, millele kandidaadid peavad kvalifitseerumiseks vastama, sealhulgas vajaduse korral nõutav erialane töökogemus, konkursil kasutatavad testid ja katsed ning nende kõigi minimaalne nõutav punktisumma.

10

Institutsioonid määravad ka valikukomisjoni liikmed, kes vastutavad testide ja katsete sisu valideerimise ja kandidaatide hindamise eest kogu konkursi vältel (nagu on ette nähtud ELi personalieeskirjades).

11

Testid ja katsed on eri konkurssidel erinevad, kuid iga konkursi etapid on tavaliselt sarnased (vt III lisa).

  • Eelvalik: üldametnike konkursid ja muud konkursid, kus soovib osaleda üle 1000 kandidaadi, algavad eelvaliku etapiga, mis koosneb arvutipõhistest psühhomeetrilistest testidest (valikvastustega küsimused verbaalse, matemaatilise ja abstraktse mõtlemise kohta). Spetsialistide puhul võidakse see asendada mõnikord CVde eelvalikuga.
  • Konkursile lubamine: eelvaliku etapis parima tulemuse saanud kandidaatide kandideerimisavaldused vaatab läbi valikukomisjon.
  • Kvalifikatsiooni hindamine („Talent screener“): mõne konkursi puhul võib konkursile lubamise etapile järgneda kandidaatide CVde läbivaatamine, mille eest antakse punkte vastavalt kandidaadi kvalifikatsioonile ja kogemusele.
  • Vahetest või -katse: see etapp ei ole kõigi konkursside puhul kohustuslik ja selle kasutamine sõltub asjaomastest institutsioonidest. Seda võidakse teha eraldi või järgmise etapi raames.
  • Hindamiskeskus: eelmistes etappides parima punktisumma saanud kandidaadid lähevad seejärel hindamiskeskuse etappi, kus valikukomisjon hindab neid kindlaksmääratud oskuste ja pädevuste alusel. Kandidaadid, kes ei teinud psühhomeetrilisi teste eelvaliku etapis (spetsialistide konkursid või kui kandidaatide arv on väike), teevad need hindamiskeskuse etapis.
12

Hindamiskeskuse etapis parimad tulemused saavutanud kandidaatide nimed kantakse reservnimekirja. Institutsioonide värbamisteenistused saavad seejärel tutvuda nende CVdega ja võtta ühendust edukate kandidaatidega, kes vastavad nende arvates kõige paremini nende värbamisvajadustele. EPSO jälgib reservnimekirjade kasutamist institutsioonides. Kui paljud edukad kandidaadid jäävad nimekirja, ilma et neid oleks mitu aastat tööle võetud, teeb EPSO haldusnõukogule ettepaneku nimekiri sulgeda.

13

Joonisel 2 on näidatud kõik sidusrühmad, kes osalevad valiku- ja värbamismenetlustes.

Joonis 2

Valiku- ja värbamismenetlustes osalevad sidusrühmad

Allikas: Euroopa Kontrollikoda.

Auditi ulatus ja käsitlusviis

14

Auditeerisime EPSOt esimest korda 2009. aastal, et hinnata, kui hästi on ta alates loomisest täitnud oma ülesandeid. Kümme aastat hiljem otsustasime EPSOt uuesti auditeerida. Käesolevas aruandes käsitleme seda, kuidas EPSO on võtnud arvesse 2009. aastal esitatud tähelepanekuid ning kuidas ta on kohanenud kiiresti muutuvate oludega, milles EL ja selle institutsioonid tegutsevad (nt personali vähendamine, digiteerimine).

15

Meie auditi eesmärk oli hinnata, kas EPSO valikumenetlus on võimaldanud ELi institutsioonidel täita oma värbamisvajadused igat liiki töötajate puhul. Uurisime seoses EPSO valikumenetlusega eelkõige seda, kas

  1. see oli planeeritud nii, et saaks võtta arvesse ELi institutsioonide värbamisvajadusi;
  2. sellega kaasnes tõhus teavitustegevus, et kaasata piisav arv kandidaate;
  3. selle tulemusel saadi edukad kandidaadid, kes on sobilikud institutsioonide pakutavate töökohtade jaoks;
  4. see korraldati õigel ajal;
  5. see korraldati nii, et kulud oleksid minimaalsed.3
16

Auditi käigus me ei hinnanud

  • EPSO väljatöötatud testide ja katsete sisu kvaliteeti;
  • institutsioonide sisemisi töölevõtmise põhimõtteid ja korda;
  • institutsioonide uutele töötajatele ette nähtud koolitusprogramme.
17

Audit keskendus EPSO tegevusele aastatel 2012–2018. Esitame oma aruandes EPSO 2020.–2024. aasta strateegiakava seisukohast olulised analüüsid, järeldused ja soovitused. Meie tähelepanekud põhinevad järgmisel tõendusmaterjalil:

  • EPSO tegevusega seotud põhidokumentide läbivaatamine;
  • auditi raames toimunud vestlused EPSO ja teiste ELi institutsioonide töötajatega;
  • valiku aastatel 2012–2018 korraldatud avalike konkursside läbivaatamine;
  • ELi institutsioonide keskastme juhtide küsitlus.
18

Konkursside valim koostati nii, et see käsitleks mitmesuguseid EPSO tegevusvaldkondi, ning see hõlmab kõiki EPSO poolt ajavahemikul 2012–2018 korraldatud konkursside liike. Juhtide küsitluse eesmärk oli koguda nende tagasisidet EPSO avalike konkursside ja muude valikukanalite kaudu tööle võetud töötajate kohta, et võrrelda eri valikumenetluste eeliseid. Küsimustik saadeti 471 juhile; üldine vastamise määr oli 58%. Auditimetoodika üksikasjad on esitatud IV lisa.

Tähelepanekud

19

Et uurida, kas EPSO valikumenetluse käigus tehti õigeks ajaks kindlaks iga töökoha jaoks õiged inimesed nii, et kulud oleksid minimaalsed,

  • vaatasime läbi valikumenetluse kõik etapid alates konkursside planeerimisest kuni reservnimekirjade avaldamiseni ning
  • võrdlesime nii suurte konkursside kui ka spetsialistide konkursside valikumenetluse tulemuslikkust ja tõhusust.

EPSO korraldatud suurte konkursside tulemusena saadakse üldiselt headel finantstingimustel iga töökoha jaoks õiged inimesed

20

EPSO loodi peamiselt selleks, et korraldada suuremahulisi konkursse üldametnikele (nii administraatoritele (AD tegevusüksus) kui ka assistentidele (AST ja AST/SC tegevusüksus), vt I lisa) ja keeleekspertidele, et tagada ELi institutsioonidele piisav arv töötajaid nende korduvate värbamisvajaduste täitmiseks. Oleme seisukohal, et selle ülesande tõhusaks täitmiseks peaks EPSO

  1. kasutama institutsioonide hinnanguid kõnealuse profiiliga uute töötajate vajaduse kohta, et koostada oma konkursside kava;
  2. viima ellu teavitamisstrateegiat, mis tõenäoliselt meelitab ligi kõnealuse profiiliga sobivaid kandidaate;
  3. kasutama asjakohaseid testimismeetodeid;
  4. tagama konkursside korraldamise nii, et kulud oleksid minimaalsed;
  5. tagama reservnimekirjade avaldamise õigel ajal, et need vastaksid institutsioonide värbamisvajadustele.

Konkursside planeerimine sobib hästi suuremahulistele konkurssidele

21

EPSO planeerimisprotsessi eesmärk on koguda kokku institutsioonide värbamisvajadused ja esitada nende põhjal järgmisel aastal korraldatavate konkursside ajakava, et tagada nende värbamisvajaduste täitmine.

22

EPSO planeerimisprotsess kehtestati praeguses vormis EPSO arengukavas, mis võeti vastu 2008. aastal4. EPSO arengukavaga kehtestati iga-aastased konkursitsüklid kolme liiki töötajate jaoks: üldadministraatorid (ette nähtud peamiselt madalama palgaastme töötajate värbamiseks ning suunatud noortele ülikoolilõpetajatele, kellel on vähe erialast töökogemust või puudub see üldse), assistendid (AST ja AST/SC tegevusüksused) ning keeleeksperdid.

23

Need iga-aastased tsüklid vastavad korduvatele institutsioonidevahelistele värbamisvajadustele. Iga tsükkel algab kavakohaselt konkreetsel ajal aasta jooksul: näiteks üldadministraatorite registreerimine algab septembris, kuid assistentide registreerimine algab detsembris. Spetsialistide konkursid (näiteks selliste töötajate nagu juristide-lingvistide konkursid) ja sihtotstarbelised konkursid (konkreetsete ametikohtade, näiteks juhtivate ametikohtade konkursid) korraldatakse kolme põhitsükli vahelistel aegadel. Joonisel 3 on näidatud iga-aastane planeerimistsükkel.

Joonis 3

EPSO arengukavas kindlaks määratud iga-aastased tsüklid

Allikas: EPSO.

24

Konkursitsüklite korraldamiseks küsib EPSO osalevatelt institutsioonidelt, kui palju üldametnikke (administraatoreid ja assistente) ning keeleeksperte on neil hinnanguliselt vaja järgmisel aastal tööle võtta. Samuti palub ta institutsioonidel märkida, milliseid spetsialiste nad soovivad tööle võtta.

25

EPSO töörühm analüüsib institutsioonide esitatud vajadusi ja määrab selle põhjal kindlaks, millised konkursid järgmisel aastal korraldatakse. EPSO ei korralda igal aastal kõiki institutsioonide soovitud konkursse (iga-aastased tsüklid, spetsialistide konkursid ja sihtotstarbelised konkursid). Töörühm peab esmatähtsaks iga-aastaseid tsükleid ja kui need on planeeritud, siis otsustatakse teised institutsioonidevahelised konkursid, sõltuvalt soovitud kandidaatide ja sarnaste profiilide konkursside reservnimekirjades saadaolevate edukate kandidaatide arvust.

26

Ajavahemikul 2012–2018 moodustasid üldametnikud 37% kõigist soovitud edukate kandidaatide arvust ja keeleeksperdid moodustasid 20%. Hoolimata aja jooksul toimunud vähenemisest, mida on näidatud joonisel 4, moodustavad üldametnikke ja keeleeksperte käsitlevad taotlused endiselt suure osa institutsioonide edukate kandidaatide taotlustest, mis näitab nende tähtsust planeerimisprotsessis. Siiski ei moodusta nad enam enamikku uutest töötajatest, keda otsitakse. Iseäranis viimastel aastatel on vähenenud nõudlus tõlkijate järele. Selle põhjuseks on otsus värvata tõlkijate ametikohtadele vähem alalisi töötajaid, suurenenud allhanked ja tehnoloogia areng (masintõlge).

Joonis 4

Institutsioonide väljendatud personalivajadused (planeerimisetapis soovitud edukad kandidaadid)

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

27

Pärast seda, kui institutsioonid on EPSO-le teatanud oma hinnangud edukate kandidaatide vajaduse kohta, kalduvad nad neid hinnanguid konkursside korraldamisel tavaliselt vähendama. Leidsime, et keskmiselt on institutsioonide hinnangud iga-aastaste tsüklite käigus taotletud töötajate arvu kohta suhteliselt täpsed: soovitud üldametnike arv oli tegelikust 11% suurem ja keeleekspertide arv oli 18% suurem. Spetsialistide prognoositud vajadus oli ebatäpsem: seda hinnati tegelikust 33% suuremaks.

28

Meie arvates sobib planeerimisprotsess hästi üldadministraatorite, assistentide ja keeleekspertide iga-aastaste konkursitsüklite korraldamiseks.

  • Selle keskmes on eelkõige neid töötajaid käsitlevate vajaduste kokku kogumine.
  • Kõnealuste konkursside puhul on värbamisvajaduste hinnangu täpsuse määr piisav. Kuna vajadused on korduvad, ei pea hinnangud olema väga täpsed.
  • Nende vajaduste põhjal on EPSO-l võimalik esitada ajakava, millega tagatakse, et edukad kandidaadid on korrapäraselt saadaval.

EPSO meelitab ligi palju kandidaate ja reklaamib ELi töövõimaluste kaubamärki peamiselt Brüsselis

29

Iga konkursi jaoks on kindlaks määratud soovitavate kandidaatide profiil, arvestades personalieeskirjades sätestatud haridustaseme ja töökogemuse miinimumnõudeid ning taotluse esitanud institutsiooni vajadusi (vt I lisa ja II lisa). Mõned konkursid korraldatakse konkreetselt ühe institutsiooni jaoks, samal ajal kui teised keskenduvad ühele konkreetsele asukohale. EPSO ülesanne on teha teavitustöö kaudu kindlaks õiged kandidaadid ja neis osalemise vastu huvi äratada. EPSO peab aga oma teavitusmeetmete kavandamisel võtma arvesse ka välistegureid, näiteks ELi institutsioonide üldist atraktiivsust mõnes riigis.

30

ELi töövõimaluste kaubamärk EU Careers loodi 2010. aastal osaliselt selleks, et suurendada liikmesriikides ELi atraktiivsust kõrgharidusega töötajate tööandjana (vt eriaruanne nr 15/2019). ELi töövõimaluste kaubamärk tugineb võrgustikule, kuhu kuuluvad institutsioonide saadikud (kaubamärgi üritustel osalevad töötajad, keda nimetatakse töötajatest saadikuteks) ja ülikoolide saadikud (üliõpilased, kes vastutavad ELi töövõimalustega seotud teabe levitamise eest oma ülikoolis; neid nimetatakse üliõpilassaadikuteks).

31

Kaubamärki toetavad ka ülikoolide karjääriteenistused ja liikmesriikides asuvad kontaktpunktid. EPSO korraldab ka sihtotstarbelisi üritusi sihtriikidele, st riikidele, kelle kodanikud on konkurssidel või ELi töötajate hulgas alaesindatud. Mõningate nende üritustega aidatakse asjaomaste riikide ametiasutustel koostada strateegiaid ELi institutsioonide kui tööandjate propageerimiseks ja konkursside reklaamimiseks. Nende meetmete mõju geograafilisele tasakaalule konkursside kandidaatide seas ei ole veel nähtav.

32

ELi töövõimaluste kaubamärgi jaoks loodud sisu keskendub ELile kui tööandjale, mitte konkreetsetele konkurssidele. See hõlmab näiteks võimalikele puuetega või erivajadustega kandidaatidele suunatud teavet, et nad oleksid teadlikud institutsioonide pakutavatest võimalustest ja konkurssidel osalemise ajal neile kättesaadavatest majutusvõimalustest.

33

Tänu ELi töövõimaluste kaubamärgi loomisele suurendas EPSO oma iga-aastaste karjääri- ja tööalaste ürituste arvu 52-lt 2012. aastal 109-le 2018. aastal. Suurem osa EPSO teabevahetuse eelarvest suunati samuti ümber ELi töövõimaluste kaubamärgile ning töötajatest saadikute ja üliõpilassaadikute üritustele, nagu on näidatud joonisel 5. Enamik neist üritustest (keskmiselt 69%) toimub Brüsselis, kus institutsioonide ja mitmesuguste huvirühmade (kohalikud ja riiklikud esindused, erasektori konsultatsiooni- ja lobitööettevõtted jms) kohalolu tõttu ollakse juba teataval määral teadlik ELi pakutavatest töövõimalustest. 37% EPSO hindamiskeskuse küsitlustele vastanutest märkis, et neil on otsene seos institutsioonidega – nad töötasid kas mõnes institutsioonis või avalikus sektoris ELiga seotud ametikohal5.

Joonis 5

Enamik EPSO teabevahetuse eelarvest kulutatakse nüüd ELi töövõimaluste kaubamärgiga seotud üritustele

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

34

Väljaspool Brüsselit toimuvaid üritusi korraldavad enamasti liikmesriigid, EPSO toetab neid mõnikord mõningal määral. Samuti koostab EPSO üliõpilassaadikute programmiga hõlmatud ülikoolide nimekirja, kuid see põhineb liikmesriikide soovitustel, kusjuures tugevalt on esindatud sotsiaal-, õigus- ja majandusteaduskonnad. Olenemata kandidaatide kodakondsusest alustab enamik EPSO hindamiskeskuse küsitlustele vastanutest konkursiprotsessi endiselt Belgiast ja Luksemburgist, sealjuures sooritab kaks kolmandikku neist eelvaliku testid seal.

35

On märke, et ELi töövõimaluste kaubamärk ei ole suutnud äratada piisavalt kõrgharidusega või noorte spetsialistide huvi ELi asutustes töötamise vastu. AD 5 (kõrgharidusega administraatorite kõige madalam palgaaste) konkurssidel osalevatel kandidaatidel on sageli töökogemus ning alla 35-aastaste kandidaatide osakaal väheneb. See on iseäranis silmatorkav mõne sihtriigi puhul – ühes neist olid 2018. aastal pooled AD 5 konkursi kandidaadid üle 35-aastased. See tuli esile ka küsitluses, mille tegime juhtide seas nende hiljutise töölevõtmiskogemuse kohta ja mille kohaselt olid 22% hiljuti tööle võetud administraatoritest nooremad kui 35 aastat. Neist 62% olid üle 40-aastased ja seega oli neil institutsioonis tööd alustades tõenäoliselt juba vähemalt kümneaastane töökogemus, mis on rohkem kui konkursside palgaastmete puhul tavaliselt nõutav.

36

Kogenud inimeste töölevõtmine madalama astme ametikohtadele võib kahjustada tööjõu vanuselist koosseisu ja karjäärijuhtimist. Mõned asutused on alustanud oma programme noortele spetsialistidele, et tegeleda probleemiga, mis puudutab kõrgharidusega noorte vähesust reservnimekirjades.

37

Seega keskendub suurem osa EPSO teavitustööst meetmetele, mis tõenäoliselt meelitavad kandidaate osalema iga-aastastel tsüklilistel konkurssidel, eelkõige aga üldadministraatorite konkurssidel. Kõnealune teavitustöö toimub vastavalt iga-aastaste tsükliliste konkursside korraldamisele (vt punkt 23) ja on suunatud samadele inimestele, eelkõige üldadministraatorite tsüklis osalejatele, st kõrgkooli lõpetanutele, kellel on vähe töökogemust.

38

Meie arvates on selline käsitlusviis sidus, kuid selle geograafiline ja sotsiaal-majanduslik ulatus on piiratud. Üritusi korraldatakse kohtades, kus inimesed on juba tõenäoliselt teadlikud ELi institutsioonide töövõimalustest, ning need on suunatud vaid piiratud hulgale kõrgkooli lõpetanutele (peamiselt sotsiaalteaduste ja majandusteaduse lõpetanutele). Peale selle ei suudeta nendega äratada piisava arvu kõrgharidusega või noorte spetsialistide huvi ELi asutustes töötamise vastu.

Vaatamata valikumenetluses esinevatele puudustele on edukad kandidaadid üldiselt heade omadustega

39

EPSO valikumenetlus (üksikasjad on esitatud III lisa) on väga konkurentsivõimeline. Mõnel meie valimisse kuuluval konkursil kasutatakse esimese etapina arvutipõhiseid eelvalikuteste. Konkurssidel, kus selliseid teste kasutatakse, loobub keskmiselt 16,5% kandidaatidest enne konkursi algust ega tee eelvalikuteste. Arvutipõhiseid psühhomeetrilisi teste kasutatakse seetõttu, et paljud värbamisvaldkonna spetsialistid peavad neid üheks kõige täpsemaks töötaja tulevase tulemuslikkuse prognoosijaks. EPSO konkurssidel ei kasutata aga neid teste mitte ainult selleks, et hinnata kandidaatide sobivust ametikohale, vaid tegelikult ka kandidaatide kõrvalejätmiseks, et konkursiprotsessi paremini hallata.

40

Vähemalt esimese testi läbinud kandidaatide keskmine edukuse määr (edukate kandidaatide protsent kandidaatide arvust) on 2%. Meie valimis varieerub see näitaja 27%-st (juristide-lingvistide konkurss, kus oli 26 kandidaadi kohta seitse edukat kandidaati) 0,5%-ni (tõlkijate konkurss, kus oli 184 kandidaadi kohta üks edukas kandidaat). Joonisel 6 on näidatud, kuidas väheneb kandidaatide arv üldkonkursi igas etapis, kus kasutati arvutipõhiseid teste.

Joonis 6

Avalik konkurss on väga konkurentsitihe

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

41

See protsess võimaldab hästi kindlaks teha edukad kandidaadid, kelle oskusi ja pädevusi juhid tunnustavad. Meie korraldatud juhtide küsitluses kinnitas 88% neist, et nad olid rahul või väga rahul nende EPSO edukate kandidaatide omadustega, kelle nad olid tööle võtnud.

42

Küsitluses osalenud juhtide sõnul ei olnud EPSO kaudu tööle võetud kandidaadid oluliselt paremate omadustega kui töötajad, kelle nad olid tööle võtnud muude kanalite kaudu (lepingulised töötajad ja ajutised teenistujad). Nad märkisid, et EPSO edukatel kandidaatidel, kelle nad olid tööle võtnud, ei olnud institutsioonides töötamiseks vajalikud põhioskused ja suutlikkus märkimisväärselt paremad (vt joonis 7), välja arvatud juhtimisoskus vähesel määral.

Joonis 7

Juhid ei taju, et EPSO värvatud töötajad oleksid paremate omadustega kui muude kanalite kaudu värvatud töötajad

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes Euroopa Parlamendi, komisjoni ja Euroopa Kohtu juhtivtöötajate seas tehtud küsitlusele.

43

EPSO-l puudub ametlik mehhanism, et hinnata institutsioonide rahulolu tema osutatavate teenustega. Arutelud edukate kandidaatide sobivuse üle toimuvad mitteametlikult töörühma või haldusnõukogu koosolekutel. Et tegeleda pakiliste probleemidega, näiteks konkursi tühistamine kohtus või rahulolematus valiku mõne aspektiga, on võimalik luua institutsioonidevahelised analüüsirühmad. EPSO ei ole siiski kehtestanud menetlust, mis võimaldaks lahendada tuvastatud probleemid enne, kui need on muutunud nii tõsiseks, et tekiks vajadus analüüsirühma loomise järele.

44

Konkursside keelekasutuse kord on mõjutanud konkursside tõhusust alates 2010. aastatest. Kohtumenetluste tõttu tühistati suur osa 2016. aasta konkurssidest ja peatati EPSO tegevus. Enne 2016. aastat korraldas EPSO üldkonkursse kolmes keeles: inglise, prantsuse ja saksa keeles. Pärast liikmesriikide õiguslikke kaebusi, mille nad esitasid 2010. aastate alguses, otsustas Euroopa Kohus, et selline tava on diskrimineeriv ja põhjendamatu.

45

Institutsioonidevahelise analüüsirühma töö tulemusel muutis EPSO 2016. aasta septembris üldkonkurssidel kasutatavate keelte üle otsustamise kaheetapiliseks protsessiks. Kõigepealt palutakse kandidaatidel märkida kõik ELi keeled, mida nad oskavad, ja nende keelte oskuse tase. Kui kõik on seda teinud, kasutatakse konkursil viit kõige sagedamini märgitud keelt. Mõnda kandideerimisavalduse osa, näiteks kvalifikatsiooni hindamise osa, saab täita ainult inglise, prantsuse või saksa keeles. Kaebusi saab samuti esitada ainult teatavas arvus keeltes, mille seas ei pruugi tingimata olla iga kandidaadi emakeelt. Praegust korda ei ole kohtus tühistatud, kuid need piiravad asjaolud jätavad ruumi edasisteks õiguslikeks vaidlusteks. See tekitab jätkuvalt ebakindlust EPSO tegevuse suhtes. EPSO haldusnõukogu on olukorrast teadlik, kuid 2019. aasta lõpuks ei olnud ta kokku leppinud uut keelekasutuse korda, mis tagaks õiguskindluse konkursside korraldamise suhtes.

46

Valikumenetlus sõltub suurel määral ka töötajatest, kelle ELi institutsioonid nimetavad valikukomisjonide liikmeteks. Nende ülesanne on kontrollida kandidaatide sobivust ja hinnata neid kogu valikumenetluse jooksul. EPSO peab korraldama neile väljaõppe ja ta pakub neile konkursi ajal haldustuge, kuid institutsioonide ülesanne on hinnata valikukomisjoni liikmete motivatsiooni ja pühendumist sellele ülesandele ning tagada, et neile antakse oma ülesannete täitmiseks piisavalt aega.

47

Tagasiside, mille saime auditi käigus EPSO-lt, valikukomisjonide esimeestelt ja ELi institutsioonidelt, näitab, et kõigil osalistel on keeruline leida valikukomisjonidesse pädevaid töötajaid ning tagada, et konkursi läbiviimine oleks kooskõlas institutsioonide tööprogrammiga. Enamik neist korralduslikest probleemidest tuleneb EPSO ja institutsioonide ebapiisavast koostööst.

48

1. selgituses on näidatud, kuidas mõjutab EPSO ja institutsioonide vaheline ülesannete jaotus valikukomisjoni tööd.

1. selgitus

EPSO ja institutsioonide vahelise ülesannete jaotuse tagajärjed valikukomisjoni liikmetele

Konkursside esialgne ajakava, mille EPSO institutsioonidele saadab

  • Institutsioonid ei edasta seda ajakava alati võimalike valikukomisjoni liikmete juhtidele, mis suurendab töötajate töökoormuse ja valikukomisjoni liikme ülesannete vahelise vastuolu ohtu.
  • Kui juhtidel on ajakava, võivad nad tõrkuda saatmast oma parimaid töötajaid valikukomisjoni liikme ülesandeid täitma, mistõttu nimetatakse liikmeks vähe motiveeritud töötaja.
  • EPSO ei pea esialgsest ajakavast alati kinni, mis tekitab vastuolusid plaanides ja suurendab veelgi viivituste ohtu konkursi läbiviimisel.

Valikukomisjoni liikmete koolitamine EPSO poolt

  • EPSO ei edasta institutsioonidele pärast koolitust teavet valikukomisjoni liikmete sobivuse või motivatsiooni kohta.
  • Institutsioonidel puudub otsene teave selle kohta, kas valikukomisjoni liikmeks nimetatud töötajad on tõestanud oma sobivust selle ülesande täitmiseks.
49

Meie arvates on EPSO korraldatud valikumenetlus heade omadustega edukate kandidaatide väljaselgitamisel üldiselt tõhus. See on väga selektiivne ja eriti asjakohane üldametnike konkursside puhul, kus on palju kandidaate. Menetlusel on siiski puudusi. EPSO ei mõõda institutsioonide rahulolu tema osutatavate teenustega, ebakindlusele keelekasutuse korra suhtes ei ole leitud rahuldavat pikaajalist lahendust ja konkursid sõltuvad sellest, kas väga heade oskuste ja omadustega valikukomisjoni liikmed on saadaval, mis ei ole alati nii EPSO ja institutsioonide vahelise ülesannete jaotuse tõttu.

Aastatel, mil edukaid kandidaate on kõige rohkem, on konkursside maksumus väike

50

EPSO püsikulud (personali- ja kinnisvarakulud) on ligikaudu 15 miljonit eurot aastas, olenemata korraldatavate konkursside arvust. Seetõttu sõltub EPSO konkursside maksumus tema tegevuse mahust: mida rohkem edukaid kandidaate kantakse vastaval aastal reservnimekirja, seda väiksem on püsikulude osakaal eduka kandidaadi kohta makstavates kuludes.

51

Kuna EPSO ei esita teavet konkursside maksumuse kohta, uurisime seda küsimust ise. Analüüsisime aastatel 2012–2018 toimunud 15 konkursi (või sama valikukomisjoniga konkursirühmade) kogumaksumust eduka kandidaadi kohta. Võtsime arvesse kõiki konkursiga seotud kulusid, olenemata sellest, kas need tasus EPSO (EPSO töötajate palgad, maksed teenuseosutajatele jne) või ELi institutsioon (valikumenetluses osalevate töötajate palgad). Jagasime kulud kolme kategooriasse: üldkulud (nt hooned ja kommunaalteenused), kaudsed kulud (mis on seotud EPSO konkursitegevusega, kuid mitte konkreetse konkursiga, näiteks EPSO töötajate palgad) ja otsesed kulud (mis on seotud konkreetse konkursiga, nt koosolekute ja hindamiskeskustega).

52

Tulemused on esitatud tabelis 1. Mis tahes profiili puhul on keskmine kulu eduka kandidaadi kohta umbes 24 000 eurot. Tegevusüksuste kaupa on kulud järgmised: 25 000 eurot AD-kategooria eduka kandidaadi kohta, 21 900 eurot AST-kategooria eduka kandidaadi kohta ja 15 300 eurot AST-SC-kategooria eduka kandidaadi kohta (meie valimis on ainult üks selline konkurss).

Tabel 1. EPSO konkursi kulud eduka kandidaadi kohta

Viide Profiil Testil osalenud kandidaadid Edukad kandidaadid Kulud testil osalenud kandidaadi kohta Kulud eduka kandidaadi kohta
EPSO/AST-SC/06/17 Sekretärid/kantseleitöötajad AST/SC1 ja SC2 4121 359 1334 eurot 15 318 eurot
EPSO/AD/287/14 Tõlkijad AD 5 237 34 2597 eurot 18 105 eurot
EPSO/AD/289/14 Juristid-lingvistid AD 7 364 14 782 eurot 20 324 eurot
EPSO/AST/130/14
4. valdkond: projektijuhtimine
Assistendid hoonesektoris AST 3 1054 18 351 eurot 20 567 eurot
EPSO/AD/318/15
(1. ja 2. valikuvõimalus)
Tõlkijad AD 5 762 25 694 eurot 21 158 eurot
EPSO/AD/249/13
1. valdkond: makromajandus
Administraatorid AD 7 1068 41 835 eurot 21 748 eurot
EPSO/AD/347/17 Meedia ja digitaalse kommunikatsiooni eksperdid AD 6 1860 63 750 eurot 22 138 eurot
EPSO/AST/144/17 (6 keelt) Keeletalituse assistendid AST 1 2010 35 403 eurot 23 162 eurot
EPSO/AD/233/12 Tõlkijad AD 5 1751 70 940 eurot 23 525 eurot
EPSO/AD/331/16 (kõik valdkonnad) Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia eksperdid AD 7 1629 191 2 808 eurot 23 947 eurot
EPSO/AD/301/15 Administraatorid AD 5 20 985 159 188 eurot 24 802 eurot
EPSO/AD/354/17-LV Juristid-lingvistid AD 7 26 7 6900 eurot 25 630 eurot
EPSO/AD/236 kuni 239/12 Konverentsitõlgid AD 5 ja AD 7 275 30 3064 eurot 28 089 eurot
EPSO/AD/332/16
EPSO/AD/334/16
EPSO/AD/336/16
Juristid-lingvistid AD 7 1170 26 663 eurot 29 814 eurot
EPSO/AD/256 kuni 259/13 Konverentsitõlgid AD 5 ja AD 7 501 13 1 036 eurot 39 936 eurot

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

53

EPSO loodi ajal, mil institutsioonid pidid 2004. ja 2007. aasta laienemiste tõttu igal aastal võtma tööle suure arvu inimesi. Ameti kulustruktuur kajastab seda olukorda. Konkursid, mille kulud eduka kandidaadi kohta on meie valimis kõige väiksemad, on need, mille edukate kandidaatide lõplik arv on üsna suur (EPSO/AST-SC/06/17) või mis toimusid sellistel intensiivse tegevusega aastatel nagu 2014 (1200 edukat kandidaati sel aastal) ja 2015 (1636 edukat kandidaati).

54

Teine konkursi maksumuse oluline tegur on testidel osalenud kandidaatide ja edukate kandidaatide suhtarv. Eelvalikutestide maksumus on sõltuvalt konkursist 48–92 eurot testil osalenud kandidaadi kohta; kui neid teste kasutatakse, võivad nad seega oluliselt suurendada lõppkulusid eduka kandidaadi kohta. 2. selgituses esitatakse näited selle mõju kohta.

2. selgitus

Kandidaatide ja edukate kandidaatide vaheline parim suhe

Kahel konkursil (EPSO/AST-SC/06/17 ja EPSO/AD/287/14), mille kulud eduka kandidaadi kohta olid meie valimis kõige väiksemad, oli testil osalenud kandidaatide ja edukate kandidaatide suhtarv 8–15, mistõttu olid eelvaliku kulud mõistlikud.

Konkurss EPSO/AD/287/14 toimus ka intensiivse tegevusega aastal, mis vähendas veelgi kulusid eduka kandidaadi kohta (18 105 eurot).

Konkursi EPSO/AD/301/15 testidel osales väga palju kandidaate (20 985), mis suurendas eelvaliku kulusid. Kuigi see toimus intensiivse tegevusega aastal ja kuigi reservnimekirjas oli suhteliselt palju edukaid kandidaate (valimisse kuuluvatest konkurssidest suuruselt teine), olid selle kulud eduka kandidaadi kohta suhteliselt suured (24 802 eurot). Selle konkursi kulud testil osalenud kandidaadi kohta on siiski kõige väiksemad (188 eurot), sest üldadministraatorite konkursid on kavandatud suure arvu kandidaatide jaoks.

55

Meie seisukoha järgi on kulustruktuur kavandatud nii, et see võimaldab minimeerida suuremahuliste konkursside kulusid. See kajastab EPSO esialgset ülesehitust, kui temalt eeldati suure arvu kandidaatidega konkursside korraldamist ja igal aastal suure arvu edukate kandidaatide väljaselgitamist.

Korrapärased üldkonkursid aitasid tagada võimalike uute töötajate piisava arvu

56

Koos iga-aastase tsükliga seati EPSO arengukavas eesmärgiks, et konkursid kestavad 9–10 kuud. Nende kestus lühenes märgatavalt pärast EPSO arengukava kehtima hakkamist: enne 2010. aastat kestis konkurss keskmiselt 18 kuud, kuid perioodil 2012–2018 vähenes see 13 kuuni. Joonisel 8 on näidatud valiku- ja värbamisprotsessi praegune ajakava, sealhulgas kõige lühem (14 kuud) ja pikem (rohkem kui neli aastat) ajavahemik planeerimise ja värbamise vahel.

Joonis 8

ELi personalivaliku protsessi kestus planeerimisest töölevõtmiseni

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

57

AD 5 (esimene palgaaste) üldkonkursi keskmine kestus on 13 kuud, mis on veidi pikem kui teiste rahvusvaheliste organisatsioonide poolt noorte spetsialistide programmide jaoks kandidaatide väljavalimiseks läbiviidavate menetluste kestus (10–12 kuud). EPSO iga-aastastes tegevusaruannetes kajastatakse konkursside kestuse küsimust, kuid ei esitata meetmeid, millega parandada asjaolu, et konkursid võtavad pidevalt kauem aega, kui on seatud eesmärgiks EPSO arengukavas.

58

Iga-aastased konkursitsüklid on kavandatud nii, et pidevalt oleks saadaval uusi töötajaid, kuna kõnealuste konkurssidega seotud ametikohtadele võetakse uusi töötajaid tööle aasta läbi. Kuid õigeaegsust (nimekirja avaldamine õigel ajal) ei võetud iga-aastaste tsüklite planeerimisel EPSO arengukavas arvesse, välja arvatud selles osas, et reservnimekirju ei olnud kavas avaldada juulis/augustis, mil tegevuse intensiivsus on väike. Reservnimekirjade avaldamise eeldatav kuupäev (administraatorite puhul mai/juuni, assistentide puhul september ja keeleekspertide puhul detsember) ei vasta ühelegi institutsioonides rakendatavale konkreetsele töölevõtmise mustrile. Spetsialistide ja sihtotstarbelisi konkursse korraldatakse põhitsüklite vahelisel ajal (vt punkt 23) ja nende reservnimekirjad avaldatakse „võimalikult kiiresti“, mitte ei määrata kindlaks täpset kuupäeva.

59

Oleme seisukohal, et suurte konkursside korrapärane korraldamine on üldiselt aidanud tagada võimalike uute üldametnike piisava arvu. Süsteemis ei võeta aga arvesse institutsioonide värbamisvajaduste ajastust. EPSO konkursid kestavad endiselt kauem, kui on seatud eesmärgiks EPSO arengukavas.

Spetsialiste käsitlev EPSO valikumenetlus ei vasta ELi institutsioonide praegustele värbamisvajadustele

60

Institutsioonide värbamisolukord on pärast EPSO arengukava koostamist ja kasutusele võtmist muutunud. Personali on vähendatud ja mõne ametikoha puhul on tehtud strateegilisi otsuseid asendada ametnikud ajutiste teenistujatega. Alates 2012. aastast on enamikus EPSO korraldatud konkursside reservnimekirjades vähem kui 20 edukat kandidaati (vt tabel 2).

Tabel 2. EPSO konkursid reservnimekirja kantud kandidaatide arvu järgi (2012–2018)

Reservnimekirja kantud edukate kandidaatide arv 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 Perioodi 2012–2018 keskmine
1–10 52% 36% 15% 61% 33% 59% 10% 44%
11–20 14% 18% 23% 18% 41% 11% 30% 21%
21–40 14% 23% 27% 8% 14% 14% 20% 16%
41–60 0% 8% 12% 2% 7% 0% 20% 5%
61–80 10% 8% 4% 2% 5% 7% 10% 6%
81–100 0% 3% 0% 0% 0% 2% 0% 1%
101–150 7% 5% 12% 4% 0% 5% 0% 5%
151–200 0% 0% 4% 2% 0% 0% 10% 1%
Rohkem kui 200 3% 0% 4% 2% 0% 2% 0% 2%

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

61

EPSO ei ole loodud selliste kiiresti muutuvate olude jaoks, milles EL ja selle institutsioonid praegu tegutsevad (seda mõjutavad personalikärped, uute oskuste vajadus digiteerimise elluviimiseks jne). Alates 2008. aastast on suurenenud nõudlus täita kiireloomulisi või kriisist tingitud värbamisvajadusi, mis nõuavad sihipärasemaid profiile. Et täita oma ülesandeid nendes uutes oludes, oleks EPSO meie seisukoha järgi pidanud samal ajal suuremahuliste konkurssidega

  1. koguma asjakohaselt kokku institutsioonide hinnangud spetsiifilise profiiliga spetsialistide vajaduse kohta, et koostada usaldusväärne ajakava väikesemahuliste konkursside jaoks;
  2. suunama oma teavitustegevust, et jõuda spetsialistideni, keda on raske värvata;
  3. kasutama spetsialistidele asjakohaseid testimismeetodeid;
  4. tagama, et nende konkursside kulud oleksid väikesed;
  5. tagama reservnimekirjade avaldamise õigel ajal, et need vastaksid institutsioonide värbamisvajadustele.

Spetsialistide konkursside planeerimine ei ole usaldusväärne ja toimub liiga vara, et olla täpne

62

Alates 2012. aastast on suurenenud institutsioonide vajadus spetsialistide järele (vt joonis 4 ja punkt 26). Seda suurenenud vajadust kajastab ka meie küsitlus, mille korraldasime juhtide seas: 57% osalenud juhtidest nõustus väitega, et „spetsialistide reservnimekirjad ammenduvad liiga kiiresti“ (üksnes 35% nõustus sama väitega üldametnike puhul). 76% juhtidest, kes vastasid küsimusele, kas nad eelistavad töötajaid spetsialistide või üldametnike reservnimekirjadest, valisid spetsialistide nimekirja.

63

Teave spetsialistide värbamise vajaduste kohta põhineb sellel, mida iga institutsioon annab EPSO-le teada planeerimise ajal tema soovitud töötajate profiili kohta. Spetsialistide konkursse korraldatakse nii palju kui võimalik ajavahemikul, mis on jäänud vabaks pärast iga-aastaste tsüklite kindlaksmääramist.

64

Spetsialistide konkursid on väikesemahulised, tavaliselt lühikese reservnimekirjaga konkursid (vähem kui 30 edukat kandidaati). Seetõttu ei peeta neid alati esmatähtsaks (vt punkt 25) ning mõnikord lükatakse need edasi või tühistatakse. Sellest tulenevalt leiavad institutsioonid muid, paindlikumaid viise oma värbamisvajaduste täitmiseks, näiteks korraldavad ise valikumenetluse ajutiste teenistujate leidmiseks.

65

Võrreldes taotlusi spetsialistide töölevõtmiseks – vastavalt institutsioonide esialgsetele hinnangutele planeerimise ajal – ja konkursiteates märgitud tegelike taotletavate edukate kandidaatide arvu, leidsime, et vajadusi spetsialistidest edukate kandidaatide järele hinnatakse planeerimisetapis suuremaks (vt punkt 27) kui konkursiteate koostamisel soovitud edukate kandidaatide arv.

66

Ülehindamist põhjustab ka planeerimise kestus, kuna institutsioonide prioriteedid muutuvad alates ajast, mil EPSO küsib värbamisvajaduste prognoosi (mai) ja haldusnõukogu ajakava kinnitab (november), kuni hetkeni, mil algab konkurss (mõnikord järgmisel aastal). Sellest tulenevalt vaadatakse konkursside ajakava pidevalt läbi ja kohandatakse seda, nagu ka soovitud edukate kandidaatide arvu.

67

Meie arvates ei ole planeerimisprotsess kohandatud institutsioonide praegustele vajadustele. Selles eelistatakse liiga palju suuremahulisi üldkonkursse, samal ajal kui institutsioonid soovivad väiksemaid konkursse. Lisaks ei võimalda planeerimisprotsessi ajakava, mis algab aasta enne konkursi toimumist, täpselt hinnata vajadusi spetsialistide järele, mis toob kaasa ülehindamise ja pideva kohandamise. Selle usaldusväärsus ja praktilisus on spetsialistide konkursside seisukohast seega piiratud.

EPSO ei suuna oma teavitustegevust järjepidevalt selleks, et kaasata häid kandidaate spetsialistide konkurssidele

68

EPSO saab tagada institutsioonidele sobivad potentsiaalsed töötajad ainult juhul, kui ta suudab kaasata konkursile asjakohaseid kandidaate. Leidsime, et kandidaadid ei vasta alati soovitud profiilidele. Mõned kandidaadid ei soovi tegelikult töötada töötajaid otsivas institutsioonis, vaid mõnes teises ELi institutsioonis. See on iseäranis problemaatiline mõningate spetsialistide, nt IT-spetsialistide puhul väljaspool Brüsselit asuvates kohtades. Ainus vahend, mida praegu kasutatakse, et aidata kandidaadil hinnata oma sobivust konkursil osalemiseks, on vabatahtlik lühike valikvastustega test, mille kandidaat võib enne kandideerimist teha. Selle eesmärk on aidata potentsiaalsetel kandidaatidel hinnata, kas nad on sobilikud tööks ELi institutsioonides, kuid mitte konkreetse konkursi jaoks.

69

Veel üks probleem tekib siis, kui konkursil on liiga vähe kandidaate. EPSO arengukavas on kehtestatud kandidaatide ja edukate kandidaatide suhtarvu eesmärk (administraatoritele 38, assistentidele 27 ja keeleekspertidele 40 kandidaati eduka kandidaadi kohta). Kasutasime neid suhtarve, et hinnata teavitustegevuse tõhusust kandidaatide leidmisel. Meie valimisse kuuluvate konkursside puhul seda eesmärki alati ei saavutatud, olenemata sellest, kui palju kulutati konkursiga seotud teavitustegevusele. Teised konkursid, mille teavitustegevuse kulud olid väikesed või puudusid üldse, ületasid suuresti oma eesmärke (vt tabel 3). Teavitustegevuse kulude ja kandidaatide arvu vahel puudub selge seos.

Tabel 3. Teavitustegevuse kulud ja kandidaatide sihtarvu saavutamine

Konkurss Profiil EPSO arengukava eesmärgi saavutamine Kulud kandidaadi kohta Kulud eduka kandidaadi kohta
AD/354/17 Keelespetsialist (juristid-lingvistid, LV) 9% 270 eurot 1003 eurot
AD/287/14 Keeleekspert (tõlkijad, SV) 23% 7 eurot 67 eurot
AD/331/16 Spetsialist (administraator, IKT) 23% 4 eurot 37 eurot
AD/249/13 Spetsialist (administraator, makromajandus) 69% 13 eurot 330 eurot
AD/233/12 Keeleekspert (tõlkijad, HR) 78% 3 eurot 98 eurot
AD/318/15 Keeleekspert (tõlkijad, PL) 95% 14 eurot 521 eurot
AD/256–259/13 Keelespetsialist (konverentsitõlgid) 96% 1 eurot 39 eurot
AD/347/17 Spetsialist (administraator, kommunikatsioon) 98% 4 eurot 154 eurot
AD/289/14 Keelespetsialist (juristid-lingvistid, FR) 99% 3 eurot 112 eurot
AD/332-334-336 Keelespetsialist (juristid-lingvistid, ES, MT ja IT) 161% 4 eurot 271 eurot
AST/144/17 Keelespetsialist (AST) 200% 2 eurot 145 eurot
AST/130/14 Spetsialist (assistent, projektijuhid) 220% 0 eurot* 0 eurot

* Konkursiga seotud teavituskulusid ei olnud.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

70

Meie seisukoha järgi ei ole EPSO piisavalt reklaaminud spetsialistide konkursse, hoolimata suurenevast vajadusest selliste konkursside järele. See on ühtaegu nii ebatõhus kui ka kulukas, kui kandidaadid ei vasta nõutud profiilile või kui nad keelduvad töötajaid otsivate institutsioonide tööpakkumistest. Kõnealune küsimus on veel probleemsem, kui reservnimekirja kantud kandidaatide arv on väike.

Väga heade erialaoskustega kandidaadid võidakse valikumenetlusest varases etapis kõrvale jätta

71

EPSO arengukavas on kehtestatud konkursside standardvorm (vt III lisa). Selline korraldus tähendab, et erialaseid tööga seotud teadmisi testitakse vahetestidel või -katsetel (sageli on see nii keeleekspertide puhul) või isegi alles hindamisetapi raames töövestlusel. Kui valikukriteeriumid (õpingute valdkond või töökogemus) ei ole asjakohaselt kindlaks määratud, võidakse sobivad kandidaadid eelvaliku etapis menetlusest kõrvale jätta.

72

Väga spetsiifiliste profiilide puhul on institutsioonide jaoks atraktiivsem korraldada oma valikumenetlus, kuna see annab neile täieliku paindlikkuse kasutada selliseid teste, mida nad peavad vajalikuks. Analüüsisime 22 sellist menetlust ja neist 19 puhul alustasid institutsioonid CVde eelvalikuga, et võimaldada testimisetapis jätkata ainult sobivatel kandidaatidel. See on hea viis jätta ebasobivad kandidaadid menetlusest kohe kõrvale.

73

Hindamiskeskuse etapp võeti EPSO arengukavas kasutusele selleks, et suunata konkursside keskpunkt teadmistelt oskustele. Selle eesmärk on hinnata kandidaate selliste pädevuste ja oskuste põhjal, mida institutsioonid peavad oma töötajate puhul oluliseks.

74

Kuid nagu on näidatud joonisel 9, nähtub meie küsitlusest, et kui juhtidel palutakse hinnata, kas töötajatel üldiselt on need oskused, ei näe nad suurt erinevust EPSO konkursside edukate kandidaatide ja institutsioonide enda valikumenetluse kaudu tööle võetud ajutiste teenistujate oskuste ja suutlikkuse vahel (vt ka punkt 42, mis käsitleb juhtide hinnangut töötajatele, kelle nad on viimati ise värvanud). Oma valikumenetlustes keskenduvad institutsioonid tavaliselt rohkem tehnilistele testidele ja katsetele (nt tekstide koostamine ja tõlkimine) ning jätavad välja EPSO hindamiskeskuse etapile vastava nn oskuste osa.

75

Kui välja arvata keeleoskus ja võime töötada mitmekultuurilises keskkonnas, ei arva juhid, et EPSO kaudu tööle võetud uued töötajad on märkimisväärselt paremate oskustega kui muude kanalite kaudu tööle võetud töötajad. Üldiselt leiavad nad, et muude valikumenetluste kaudu tööle võetud töötajate asjakohane erialane töökogemus on veidi parem, mis viitab sellele, et need menetlused sobivad paremini spetsialistide ja spetsiifilise profiiliga töötajate värbamiseks.

Joonis 9

EPSO edukate kandidaatide ja institutsioonide valikumenetluste kaudu tööle võetud ajutiste teenistujate oskuste erinevus on väike

Küsimuse vastus: „Üldiselt on [kategoorial] järgmised oskused.“ Nende osakaal, kes vastasid, et on täielikult nõus või nõus.

Allikas: Euroopa Kontrollikoda, tuginedes Euroopa Parlamendi, komisjoni ja Euroopa Kohtu juhtivtöötajate seas tehtud küsitlusele.

76

Meie seisukoha järgi ei sobi EPSO arengukavas kindlaks määratud konkursside vorm ja testimismeetodid spetsialistide ja muude väikesemahuliste konkursside jaoks.

  • Kandidaatide kogemuste kontrollimine ja nende tööalaste teadmiste testimine pärast eelvaliku etappi suurendab ohtu, et edukad kandidaadid jäetakse menetlusest kõrvale liiga vara ja hindamiskeskuse etappi jääb liiga vähe pädevaid kandidaate.
  • Hindamiskeskuse etapil ei ole märkimisväärseid eeliseid ning juhid leiavad, et institutsioonide enda valikumenetluste kaudu tööle võetud töötajatel on asjakohasem erialane töökogemus, mis on spetsialistide puhul vajalik.

Kui EPSO konkursid on suunatud vaid vähestele spetsialistidele, on need kallimad kui institutsioonide enda valikumenetlused

77

Otsesed kulud (vt punkt 51) moodustavad 20–65% meie valimisse kuuluvate konkursside kogukuludest. Konkursi iga etapi otseste kulude analüüsi kohaselt on kõige kallim etapp tavaliselt hindamiskeskuse etapp, nagu on näidatud joonisel 10. Mida kauem see kestab või mida suurem on valikukomisjon, seda kallim on konkurss.

Joonis 10

Otsesed kulud konkursi etapi kohta

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

78

Meie valimis oli hindamiskeskuse etapi keskmine kulu 4038 eurot eduka kandidaadi kohta, kuid konkurssidevahelised erinevused olid suured. Konkursi AST-SC/06/17 hindamiskeskuse etapp oli üsna lühike ja edukate kandidaatide arv oli üsna suur, seega oli maksumus eduka kandidaadi kohta vaid 843 eurot. Teise assistentide konkursi puhul oli see 2661 eurot. Administraatorite puhul oli see alates 2587 eurost AD 5 üldkonkursi (AD/301/15) eduka kandidaadi kohta kuni rohkem kui 10 000 euroni konverentsitõlkide konkursi eduka kandidaadi kohta (kahe konkursi keskmine).

79

Hindamiskeskuse etapp on spetsialistide konkurssidel kulukas eri põhjustel: spetsialistide profiil eeldab kogenumaid valikukomisjoni liikmeid, kellel on kõrgem palgaaste, ja see etapp võib kesta kauem, eriti kui see hõlmab eri erialasid, et saavutada konkursi jaoks kriitiline mass.

80

Hindamiskeskuse etapis on eeldatav edukuse määr ligikaudu 30%. Mõne profiili puhul on aga hindamiskeskuse etapi edukalt sooritanute määr üsna kõrge. Ühe meie valimisse kuuluva konkursi puhul (AD/354/17) oli see koguni 88%. See võib juhtuda siis, kui kandidaate on alustamiseks liiga vähe või kui suur osa kandidaatidest jäetakse vahetestide või -katsete / pädevustestide põhjal enne hindamiskeskuse etappi menetlusest kõrvale. Sellisel juhul ei ole hindamiskeskuse etapp kulutõhus viis kandidaatide testimiseks.

81

Võrdlesime ka EPSO konkursside ja institutsioonide enda valikumenetluste otseseid kulusid eduka kandidaadi kohta (üksikasjad on esitatud V lisa) ning arvutasime keskmise näitaja vastavalt reservnimekirjadesse kantud kandidaatide arvule. Tulemused on esitatud tabelis 4.

Tabel 4. EPSO ja ELi institutsioonide otsesed kulud eduka kandidaadi kohta reservnimekirja kantud kandidaatide arvu järgi

Reservnimekirja kantud edukate kandidaatide arv 1–20 21–40 41–60 61–80 > 100
EPSO 14 165 eurot 9600 eurot 7866 eurot 8177 6828 eurot
Institutsioonid 7444 eurot 4882 eurot

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO, Euroopa Parlamendi, komisjoni ja Euroopa Kohtu andmete põhjal.

82

Meie valimisse kuuluvate konkursside põhjal on EPSO suurte konkursside jaoks odavam valik, kuid väiksemate konkursside puhul on institutsioonide otsesed kulud oluliselt väiksemad – kuni 50%. Seda võib seletada asjaoluga, et käsitlemist vajavate kandideerimisavalduste arv on väiksem (meie valimis oli vähem kui 20 eduka kandidaadiga konkursside puhul EPSO-l keskmiselt 533 kandidaati, institutsioonidel 66), mis aitab kulusid vähendada. Institutsioonide korraldatavatel väikesemahulistel konkurssidel on tavaliselt ka vähem testimisetappe.

83

Meie arvates ei ole EPSO praegune konkursside vorm tõhus, et hoida institutsioonide poolt praegu soovitavate väikesemahuliste, spetsialistidele suunatud konkursside kulud väiksena. Institutsioonide enda menetluste kulud on seda liiki konkursi puhul väiksemad, sageli seetõttu, et neil on vähem etappe, need on suunatud väiksemale kandidaatide hulgale ning need on paremini kohandatud asjaomase institutsiooni vajadustele. Eelkõige suurendab väikeste konkursside kulusid ilma selge kasuta hindamiskeskuse etapp, peamiselt seepärast, et selle edukalt sooritanute määr on väga kõrge.

EPSO menetlused on spetsialistide kiireloomuliste värbamisvajaduste jaoks vähem sobivad kui institutsioonide enda menetlused

84

Konkursi iga etapi (vt punkt 11) läbiviimine võtab aega ja lisaks on etappide vahel nn ooteaeg kandidaatidele, et võimaldada tulemusi ühtlustada või käsitleda läbivaatamistaotlusi või kaebusi.

85

Meie valimisse kuuluvatest konkurssidest viis hõlmas kõiki võimalikke etappe. Joonisel 11 on näidatud iga etapi kestus. Tasub märkida, et lühim konkurss nendest viiest, AD/301/15, on üldkonkurss, mille reservnimekiri on pikim (159 edukat kandidaati). Kõigi teiste reservnimekirjades oli vähem kui 35 edukat kandidaati.

Joonis 11

Konkursi etappide pikkus

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

86

Nagu joonisel 8 näidatud, kulub institutsiooni vajaduse väljendamise ja sellega seotud konkursi algatamise vahel palju aega. Isegi kui planeerimissuunistes mainitakse „ajutiste vajaduste“ puhul paindlikkust, ei ole võimalik veel mitme kuu jooksul konkurssi algatada. Seega ei sobi valikumenetlus kiireloomuliste värbamisvajaduste jaoks.

87

Sellest tulenevalt ja ka selleks, et vältida planeerimisprotsessi institutsioonidevahelist läbirääkimiste etappi, otsustavad institutsioonid mõnikord algatada oma värbamismenetluse, otsustades sel juhul võtta tööle pigem ajutisi teenistujaid kui ametnikke. Me uurisime 22 sellist menetlust (üksikasjad on esitatud VI lisa), et hinnata nende kestust.

88

Institutsioonidel õnnestub viia menetlused lõpule nelja valikuetapiga (CVde eelvalik, vestlused, kirjalik test või katse ja mõnikord rühmaarutelu) kaheksa kuu jooksul alates osalemiskutse avaldamisest (võrreldes keskmiselt 13 kuuga EPSO konkursi puhul). See muudab need menetlused paindlikumaks ja seega kiireloomuliste värbamisvajaduste täitmiseks sobivamaks kui spetsialistide konkursid. Institutsioonidel on oma menetluste ajastamisega ka rohkem paindlikkust kui spetsialistide konkursside puhul, mille üle peavad institutsioonid läbirääkimisi pidama ja mis sõltuvad suurel määral eri institutsioonide valikukomisjoni liikmete saadavusest (vt punktid 25 ja 47).

89

Meie arvates muudab EPSO konkursside kindlaksmääratud etappide arv kogu protsessi liiga pikaks ja vähepaindlikuks ning soodustab seda, et institutsioonid korraldavad oma menetlusi, kui nad soovivad täita spetsialisti ametikoha kiiresti. See vorm ei sobi kiireloomuliste värbamisvajaduste rahuldamiseks.

Järeldused ja soovitused

90

Üldiselt on EPSO täitnud edukalt talle esialgu seatud eesmärki: tagada palju edukaid kandidaate, kelle oskused on piisavalt laiapõhjalised, et teha kauakestvat ja mitmekesist karjääri institutsioonides. Leidsime, et EPSO valikumenetluse praegune korraldus põhineb EPSO 2008. aasta arengukavas esitatud ideedel: korraldada konkursse iga-aastaste tsüklitena profiilidele, millega seotud värbamisvajadused on eeldatavasti korduvad.

91

Planeerimisprotsessi keskmes on igal aastal korraldatavad suured konkursid (punktid 2128). Peamiselt Brüsselis ELi töövõimaluste kaubamärgi all tehtud teavitustöö on aidanud kaasata palju kandidaate (punktid 2938). Testimismeetodid on taganud, et edukate kandidaatide omadused on head ja vastavad üldjoontes juhtide ootustele (punktid 3942).

92

Valikumenetluses on siiski mitmeid puudusi, mis vähendavad selle tõhusust. Psühhomeetrilisi teste ei kasutata mitte ainult selleks, et hinnata kandidaatide sobivust ametikohale, vaid tegelikult ka kandidaatide menetlusest kõrvale jätmiseks, et konkursiprotsess oleks paremini hallatav (punktid 39 ja 40). Puudub ametlik mehhanism, mille abil mõõta institutsioonide rahulolu menetluse läbinud edukate kandidaatidega (punkt 43). Valikumenetluse mõnes osas kasutatavate keelte arvu piiramine on põhjustanud õigusliku ebakindluse jätkumist (punktid 44 ja 45). EPSO ja institutsioonide vaheline ebapiisav kooskõlastamine võib konkursside toimumist edasi lükata (punktid 46 ja 47). Lisaks ei jälgi EPSO konkursside kulusid ega ole võtnud meetmeid, et tagada konkursside kestusele seatud eesmärkide täitmine (punktid 51 ja 57).

1. soovitus: kõrvaldada valikumenetluse kindlaks tehtud puudused

Haldusnõukogu peaks ajakohastama valikumenetlust, et kõrvaldada selle tulemuslikkust mõjutavad järgmised puudused:

  • mõõtma institutsioonide rahulolu valikumenetlusega;
  • vaatama läbi keelekasutuse korra, eelkõige seoses avalduste vormide ja kaebuste esitamise süsteemiga, et tagada kandidaatide ja institutsioonide jaoks õiguskindlus;
  • tagama EPSO ja institutsioonide vahelise parema kooskõlastamise seoses valikukomisjoni liikmete saadavusega;
  • kehtestama järelevalvekorra, et anda aru konkursside maksumusest;
  • lühendama konkursside kestust EPSO arengukavas seatud eesmärgini, st kümne kuuni.

Tähtaeg: 2021. aasta lõpp

93

Leidsime ka, et EPSO organisatsiooniline ülesehitus võimaldab hoida konkursside kulusid väiksena, kui edukate kandidaatide arv aastas on suur (punktid 5055). Peale selle on üldkonkursside korrapärane korraldamine aidanud tagada institutsioonidele piisava arvu potentsiaalseid uusi töötajaid (punktid 5659).

94

Leidsime siiski, et praegune valikumenetlus ei vasta hästi institutsioonide vajadustele oludes, kus töötajate arvu on vähendatud. Üldistele profiilidele suunatud suuremahuliste värbamismenetluste asemel otsivad institutsioonid üha enam spetsialiste, kes saaksid kiiresti tööle hakata. See osutab vajadusele korraldada konkursse, mille reservnimekirjad on lühikesed (vähem kui 30 edukat kandidaati).

95

Praegune valikumenetlus ei ole seda liiki konkursside jaoks hästi kohandatud. Planeerimisprotsess ei ole usaldusväärne ja toimub liiga vara, et olla täpne (punktid 6267). EPSO ei suuna oma teavitustegevust järjepidevalt selleks, et kaasata sobivaid kandidaate spetsialistide konkurssidele (punktid 6870). Tööalaseid teadmisi kontrollitakse liiga hilja ja seepärast on oht, et väga heade erialaoskustega kandidaadid jäetakse menetlusest kõrvale juba valikumenetluse varases etapis, mistõttu jõuab hindamiskeskuse etappi liiga vähe sobivaid kandidaate (punktid 7176).

96

Samuti on institutsioonide kulud väiksemad, kui nad korraldavad spetsialistide leidmiseks ise valikumenetlusi, ja nad kasutavad nende jaoks paindlikumat valikumenetlust (vt punktid 72 ja 7783). EPSO korraldatavad spetsialistide konkursid on liiga pikaldased, et vastata institutsioonide kiireloomulistele värbamisvajadustele (punktid 8489), kui võrrelda sellega, mida institutsioonid võivad saavutada oma lihtsamate menetlustega.

2. soovitus: kehtestada spetsialistide konkurssidele uus menetlusraamistik

Haldusnõukogu peaks võtma spetsialistide jaoks kasutusele uue valikumenetluse, millel on eraldi planeerimiskord.

Need spetsialistide konkursid ja lühikeste reservnimekirjadega konkursid tuleks läbi viia taotluse esitavate institutsioonide ja EPSO vahelise täpse kokkuleppe alusel, milles on kindlaks määratud vähemalt järgmine:

  • tööalaste teadmiste testimise viis ja selle suhteline kaal võrreldes hindamiskeskuses testitud oskustega;
  • institutsioonide poolt EPSO käsutusse antavad vahendid ja töötajad (sealhulgas on täpsustatud valikukomisjoni liikmete kvalifikatsioon ja kogemus);
  • konkursi reklaamimiseks kavandatud teavitustöö;
  • ajakava, millest EPSO kohustub konkursi raames kinni pidama;
  • konkursi hinnanguline maksumus, sellega seotud järelevalve- ja aruandluskord ning kulude minimeerimiseks kavandatud erimeetmed.

Tähtaeg: 2023. aasta esimene kvartal

97

EPSO ei ole kohandanud oma valikumenetlust muutuvate oludega, milles institutsioonid on tegutsenud alates 2012. aastast. EPSO arengukava koostati vastuseks perioodi 2004–2008 kriitikale; sellega ei loodud piisavat paindlikkust, et võimaldada EPSO-l kohandada oma valikumenetlust nõuetega, mis tulenevad kiiresti muutuvatest oludest, milles EL ja selle institutsioonid peavad nüüd tegutsema (nt personali vähendamine, digiteerimisega seotud uued oskused) (punktid 6267, 7176, ja 8489).

3. soovitus: parandada EPSO suutlikkust kohaneda kiiresti muutuvate värbamisoludega

Haldusnõukogu peaks hakkama valikumenetlust korrapäraselt läbi vaatama, tagamaks, et seda on võimalik kohandada kiiresti muutuvatele värbamisoludele.

Tähtaeg: 2021. aasta lõpp

V auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Tony Murphy, võttis käesoleva aruande vastu Luxembourgis 29. septembril 2020.

Kontrollikoja nimel

president
Klaus-Heiner Lehne

Lisad

I lisa. Euroopa institutsioonide töötajate kategooriad

Institutsioonide töötajaskond koosneb eri kategooriate töötajatest. Igas kategoorias on eri palgaastmed, mis kajastavad kutse- ja haridusnõuete ning vastutuse suurenemist.

Ametnik on isik, kes nimetatakse konkursi läbimise järel alalisele ametikohale ühes institutsioonidest. Volinikud ei ole ametnikud.

Ametnikud kuuluvad ühte kolmest tegevusüksusest:

  • administraatorid (AD), palgaastmed AD 5–AD 15;
  • assistendid (AST), palgaastmed AST 1–AST 11;
  • sekretärid ja kantseleitöötajad (AST/SC), palgaastmed AST/SC 1–AST/SC 6.

Ajutised teenistujad kaasatakse

  • lühiajalise töölepinguga (kuni kuus aastat) alalise ametikoha täitmiseks ühes institutsioonidest või Euroopa välisteenistuses;
  • lühiajalise töölepinguga või harvemini määramata ajaks ajutise ametikoha täitmiseks institutsioonis või asutuses;
  • selleks, et abistada teataval ametikohal töötavat isikut (nt volinikku); sellisel juhul on ajutise teenistuja töölepingu kestus seotud selle isiku ametiajaga.

Ajutiste teenistujate tegevusüksused on samad, mis ametnikel.

Lepingulised töötajad on töötajad, keda ei määrata alalisele ametikohale. Nad jagunevad vastavalt oma ülesannetele nelja tegevusüksusesse (GFI–GFIV), alustades füüsilise töö üksusest GFI ja lõpetades haldusülesannete üksusega GFIV. GFI töötajad või mõnes asutuses, delegatsioonis, esinduses või ametis töötav personal võidakse tööle võtta määramata ajaks; muude töötajate töölepingud ei tohi ületada kuut aastat.

Kohalikud töötajad võetakse tööle väljaspool Euroopa Liitu asuvates kohtades kohalike eeskirjade ja tavade järgi. Neid ei nimetata alalisele ametikohale.

II lisa. Töötajate kategooriate töölevõtmisnõuded

01

Allpool toodud tabelis on kokkuvõtvalt esitatud ametnike ja ajutiste teenistujate kutse- ja keeleoskuste miinimumnõuded ning iga tegevusüksuse ülesannete liigid.

Ametnikud ja ajutised teenistujad
Kvalifikatsioon ja töökogemus
AD
Lõpetatud ja diplomiga tõendatud vähemalt kolmeaastase (palgaastme AD 7 puhul nelja-aastase) nominaalõppeajaga kõrgharidus. Palgaastme AD 7 konkursside puhul on tavaliselt nõutav vähemalt kuueaastane töökogemus pärast kvalifikatsiooni tõendava diplomi saamist. Palgaastme AD 5 konkursside puhul ei ole töökogemus nõutav ja see on paremini kohandatud noortele kõrgkooli lõpetanutele.
AST ja AST/SC
Diplomiga tõendatud kõrgharidus või diplomiga tõendatud keskharidus ja vähemalt kolmeaastane töökogemus.

Palgaastmete AST/SC1 konkurssidel ei nõuta töökogemust, kuid AST 3 või SC 2 konkurssidel nõutakse tavaliselt lisaks vähemalt kolme- või nelja-aastast töökogemust, mis on otseselt seotud ametiülesannetega ja mis on saadud pärast konkursil osalemiseks nõutava kvalifikatsiooni või töökogemuse omandamist.
Keelenõuded
Kõik tegevusüksused: ELi ühe ametliku keele põhjalik ja ELi teise ametliku keele rahuldav oskus.
Ülesannete üldine kirjeldus
AD
Administraatorid: üldprofiilid, nagu juristid, audiitorid, majandusteadlased ja tõlkijad, ning spetsiifilisemad profiilid, nagu juristid-lingvistid, teadlased, IT- ja kommunikatsioonieksperdid.
AST
Üldised ülesanded halduses, poliitikameetmete väljatöötamises ja rakendamises või tehnilisemad ülesanded rahanduse, kommunikatsiooni või teadusuuringute valdkonnas.
AST/SC
Kantselei- ja sekretäriülesanded, büroo juhtimine.
 

III lisa. EPSO avaliku konkursi etapid

Etapp Kirjeldus
Enesehindamine Enne kandideerimist soovitatakse potentsiaalsetel kandidaatidel vastata vabatahtlikult küsimustikule, et saada rohkem teavet selle kohta, mida oodata töölt ELi institutsioonides ning testide liigi ja keerukuse kohta.
Elektrooniline kandideerimisavaldus Kandidaadid esitavad kandideerimisavalduse oma EPSO kasutajakonto kaudu (elektrooniline profiil kandideerimisandmete haldamiseks). Iga konkursi kohta tuleb täita eraldi avalduse vorm.

EPSO kasutajakonto kaudu saavad kandidaadid EPSO-lt teavet ka konkursi korraldamise kohta.
Eelvalikutestid Mõne konkursi raames tuleb teha eelvalikutestid. Nende vorm on esitatud konkursiteates, kuid enamasti tehakse need arvutipõhiste valikvastustega testidena. Kandidaadid sooritavad testid ELi liikmesriikides ja mõnel juhul ka mujal maailmas asuvates testimiskeskustes.
Konkursile lubamise etapp / kvalifikatsiooni hindamine ja selle põhjal valimine Valikukomisjon kontrollib, kas eelvalikutestidel parima punktisumma saanud kandidaadid vastavad ka konkursiteates kindlaks määratud kandideerimiskriteeriumidele, ning kutsub kõige paremad tulemused saavutanud kandidaadid järgmisse etappi. Kutsutavate kandidaatide arv on märgitud konkursiteates.

Spetsialistide konkursside puhul põhineb valik tavaliselt kvalifikatsioonil. Valikukomisjon hindab kandideerimisavaldusi ja valib välja kandidaadid, kelle kvalifikatsioon vastab kõige paremini konkursiteates esitatud kriteeriumidele.

Valik tehakse üksnes EPSO IT-vahendi elektroonilise avalduse vormi kvalifikatsiooni hindamise (talent screener) osas esitatud konkreetsetele küsimustele antud vastuste põhjal.
Esialgsed / vahetestid või -katsed Mõnel konkursil on vaheetapp, kus kandidaadid peavad sooritama veel teste või katseid. Need viiakse tavaliselt läbi ELi liikmesriikides asuvates testimiskeskustes ning võivad hõlmata näiteks e-dokumentide halduse katset või tõlketesti.
Hindamiskeskuse etapp Kui kandidaadi eelmiste etappide punktisumma on parimate seas ja ta vastab konkursiteates sätestatud kriteeriumidele, kutsutakse ta hindamiskeskusesse.

Hindamiskeskuse etapp on ette nähtud kindlaksmääratud pädevuste hindamiseks, jälgides osalejate käitumist. Etapp hõlmab mitut eri simulatsiooniharjutust tööga seotud kontekstis, kus käitumist võrreldakse pädevusprofiiliga.

Kandidaate võidakse testida kaht liiki pädevuste alusel: valdkonnaga seotud ja üldpädevused. Valdkonnaga seotud pädevused on praktilised teadmised ja oskused, mis on vajalikud konkreetse konkursi konkreetse ametikoha (nt konkurentsivaldkonna juristi, audiitori abi) otseste nõuete täitmiseks. Üldpädevused on võimed, mida kõik ametnikud vajavad edukaks karjääriks Euroopa institutsioonides.

Hindamiskeskuse etapp toimub tavaliselt Brüsselis või Luxembourgis (välja arvatud juhtumiuuring, mis toimub liikmesriikides eraldi). Tüüpilised hindamiskeskuse ülesanded on järgmised:
— juhtumiuuring; — rühmatöö; — suuline ettekanne; — struktureeritud vestlus; — tööintervjuu; — e-dokumentide halduse harjutus.

Edukate kandidaatide diplomeid ja töökogemust tõendavaid dokumente kontrollitakse pärast hindamiskeskuse etapi läbimist ning nende nimed kantakse edukate kandidaatide reservnimekirja.
Reservnimekiri Reservnimekiri hõlmab konkursil parimaid tulemusi saavutanud kandidaatide nimesid. Reservnimekirja kantavate kandidaatide arv on märgitud konkursiteates. Nimekiri saadetakse ELi institutsioonidele, kes saavad seejärel vastavalt vajadustele võtta nimekirjast tööle edukaid kandidaate.

IV lisa. Auditimetoodika

01

Auditi tõendusmaterjalide allikad on järgmised:

  • EPSO korraldatud konkursside valimi läbivaatamine – analüüsisime nende puhul kulusid ja kestust;
  • selliste EPSO haldusteavet käsitlevate dokumentide läbivaatamine nagu aasta tegevusaruanded, majandamiskavad, haldusnõukogu koosolekute protokollid (2016–2018) ja EPSO töörühma koosolekute protokollid (2016–2018);
  • EPSO-le, Euroopa Parlamendile, komisjonile ja Euroopa Kohtule saadetud auditiküsimustikud;
  • auditivestlused EPSO, Euroopa Parlamendi, komisjoni, Euroopa Kohtu ja EPSO teenuseosutajaga hindamiskeskuse etapis;
  • küsitlus, milles osales 471 Euroopa Parlamendi, komisjoni ja Euroopa Kohtu keskastme juhti;
  • Twitteris 2018.–2019. aastal avaldatud EPSO teadete analüüs;
  • 2015. ja 2016. aastal algatatud EPSO konkursside esimeestele ja esimeeste asetäitjatele saadetud küsimustikud ning vestlused nendega.

Tabel 5. Läbivaadatud projektide valim

Viide Aasta Profiil Kandidaadid Testil osalenud kandidaadid Edukad kandidaadid
EPSO/AST-SC/06/17 2017 Sekretärid/kantseleitöötajad AST/SC1 ja SC2 5573 4121 359
EPSO/AD/287/14 2014 Tõlkijad AD 5 306 237 34
EPSO/AD/289/14 2014 Juristid-lingvistid AD 7 552 364 14
EPSO/AST/130/14 4. valdkond: projektijuhtimine 2014 Assistendid hoonesektoris AST 3   1054 18
EPSO/AD/318/15 1. ja 2. valikuvõimalus 2015 Tõlkijad AD 5 948 762 25
EPSO/AD/249/13 1. valdkond: makromajandus 2013 Administraatorid AD 7   1068 41
EPSO/AD/347/17 2017 Meedia ja digitaalse kommunikatsiooni eksperdid AD 6 2327 1860 63
EPSO/AST/144/17 (6 keelt) 2017 Keeletalituse assistendid AST 1 2803 2010 35
EPSO/AD/233/12 2012 Tõlkijad AD 5 2178 1751 70
EPSO/AD/331/16 (kõik valdkonnad) 2016 Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia eksperdid AD 7   1629 191
EPSO/AD/301/15 2015 Administraatorid AD 5 31 400 20 985 159
EPSO/AD/354/17-LV 2017 Juristid-lingvistid AD 7   26 7
EPSO/AD/236/12
EPSO/AD/237/12
EPSO/AD/238/12
EPSO/AD/239/12
2012 Konverentsitõlgid AD 5 ja AD 7 333 275 30
EPSO/AD/332/16
EPSO/AD/334/16
EPSO/AD/336/16
2016 Juristid-lingvistid AD 7 1677 1170 26
EPSO/AD/256/13
EPSO/AD/257/13
EPSO/AD/258/13
EPSO/AD/259/13
2013 Konverentsitõlgid AD 5 ja AD 7   501 13

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO andmete põhjal.

02

EPSO konkursside ja valikumenetluste kulude hindamiseks töötasime koostöös EPSOga välja arvutusmeetodi. Selle põhipunktid olid:

  • kulude jagamine kolme kategooriasse: üldkulud (nt hooned ja kommunaalteenused), kaudsed kulud (mis on seotud EPSO konkursside ja kandidaatide valimisega seotud tegevusega, kuid mitte konkreetse konkursiga) ja otsesed kulud (mis on seotud konkreetse konkursiga, nt koosolekute ja hindamiskeskustega);
  • konkurssidega seotud üldkulude osakaalu ja kaudsete kulude leidmiseks jagasime need kõnealuse aasta edukate kandidaatide arvuga ning lisasime need (proportsionaalselt) meie valimisse kuuluvate konkreetsete konkursside otsestele kuludele;
  • otsesed kulud võeti kas nimiväärtusena (teenuseosutajate arvete või lähetuskulude puhul) või arvutasime ise.
03

Et võrrelda osa EPSO otsestest kuludest institutsioonide enda valikumenetluste kuludega, toimisime järgmiselt.

  • Saatsime kõigile kolmele institutsioonile küsimustiku, et teha kindlaks aastatel 2015–2018 läbi viidud asutusesiseste valikumenetluste arv ja liik (sisekonkursid või ajutiste teenistujate värbamine osalemiskutsete kaudu).
  • Nendest menetlustest valisime välja kõige viimased ajutiste teenistujate valikumenetlused, mille jaoks institutsioonid EPSO-lt abi ei küsinud. Palusime institutsioonidel esitada oma otsesed kulud (arved, sõidukulud), kui neid oli, või tõendid, et saaksime need ise arvutada (nt valikumenetluseks vajalike koosolekute arv, nende kestus ja osalejate palgaaste).
  • Selle põhjal arvutasime välja institutsioonide valikumenetluste kulud.

V lisa. EPSO konkursside ja institutsioonide valikumenetluste otsesed kulud eduka kandidaadi kohta

Viide Aasta Kandidaadid Edukad kandidaadid Otsesed kulud eduka kandidaadi kohta
Institutsiooni menetlus nr 12 2017 8 1 751 eurot
Institutsiooni menetlus nr 7 2017 7 1 991 eurot
Institutsiooni menetlus nr 22 2018 21 2 1027 eurot
Institutsiooni menetlus nr 14 2018 37 7 1166 eurot
Institutsiooni menetlus nr 11 2017 35 10 1274 eurot
Institutsiooni menetlus nr 13 2018 74 1 1784 eurot
Institutsiooni menetlus nr 20 2018 23 1 2355 eurot
EPSO/AST-SC/06/17 2017 5573 359 2753 eurot
Institutsiooni menetlus nr 17 2018 8 1 3774
Institutsiooni menetlus nr 6 2017 148 12 3999 eurot
Institutsiooni menetlus nr 16 2018 228 32 4808
Institutsiooni menetlus nr 10 2017 59 10 4831 eurot
Institutsiooni menetlus nr 19 2018 227 23 4956 eurot
EPSO/AD/331/16 (kõik valdkonnad) 2016 1 629 191 5648 eurot
Institutsiooni menetlus nr 15 2018 117 12 5698 eurot
EPSO/AD/287/14 2014 306 34 6467 eurot
EPSO/AD/233/12 2012 2178 70 6820 eurot
Institutsiooni menetlus nr 18 2018 223 14 7837 eurot
EPSO/AD/249/13 – 1. valdkond: makromajandus 2013 1068 41 7866 eurot
EPSO/AD/318/15 – 1. ja 2. valikuvõimalus 2015 948 25 8375 eurot
EPSO/AD/289/14 2014 552 14 8681 eurot
EPSO/AST/130/14 (AST3) – 4. valdkond: projektijuhtimine 2014 1054 18 8949 eurot
Institutsiooni menetlus nr 2 2015 156 6 9216 eurot
Institutsiooni menetlus nr 1 2015 120 5 9463 eurot
EPSO/AD/347/17 2017 2327 63 9534 eurot
EPSO/AST/144/17 (AST1) (6 keelt) 2017 2803 35 10 516 eurot
Institutsiooni menetlus nr 4 2016 37 3 11 174 eurot
EPSO/AD/332/16 EPSO/AD/334/16 EPSO/AD/336/16 2016 1677 26 11 263 eurot
EPSO/AD/236/12 EPSO/AD/237/12 EPSO/AD/238/12 EPSO/AD/239/12 2012 333 30 11 377 eurot
Institutsiooni menetlus nr 3 2016 13 3 11 990 eurot
EPSO/AD/301/15 2015 31 400 159 12 082 eurot
Institutsiooni menetlus nr 21 2018 79 5 12 359 eurot
EPSO/AD/354/17-LV 2017 26 7 12 979 eurot
Institutsiooni menetlus nr 8 2017 n/a 3 13 630 eurot
Institutsiooni menetlus nr 9 2017 72 3 13 734 eurot
EPSO/AD/256/13 EPSO/AD/257/13 EPSO/AD/258/13 EPSO/AD/259/13 2013 501 13 26 052 eurot
Institutsiooni menetlus nr 5 2016 15 1 31 832 eurot

Allikas: Euroopa Kontrollikoda EPSO, Euroopa Parlamendi, komisjoni ja Euroopa Kohtu andmete põhjal.

VI lisa. Institutsioonide valikumenetluste kestus

Institutsioonide valikumenetlused ajutiste teenistujate värbamiseks

  Aasta Etapid 1. etapp 2. etapp 3. etapp 4. etapp 5. etapp Kandidaadid Edukad kandidaadid Valikumenetluse teade Reserv-nimekiri Kestus (kuudes)
1 2015 5 CVde eelvalik Teksti koostamine esimeses keeles (tööalane pädevus) Teksti koostamine teises keeles (juhtumiuuring) Vestlus Rühmaarutelu 120 5 30.1.2015 21.12.2015 10,8
2 2015 4 CVde eelvalik Teksti koostamine teises keeles Vestlus Rühmaarutelu 156 6 8.9.2015 1.8.2016 10,9
3 2016 5 CVde eelvalik Teksti koostamine esimeses keeles (tööalane pädevus) Teksti koostamine teises keeles (juhtumiuuring) Vestlus Rühmaarutelu 13 3 21.4.2016 18.10.2016 6,0
4 2016 4 CVde eelvalik Teksti koostamine teises keeles Vestlus Rühmaarutelu 37 3 24.5.2016 14.6.2017 12,9
5 2016 4 CVde eelvalik Teksti koostamine teises keeles Vestlus Rühmaarutelu 15 1 26.8.2016 14.2.2017 5,7
6 2017 2 CVde eelvalik Vestlus 148 12 1.2.2017 16.6.2017 4,5
7 2017 3 CVde eelvalik Vestlus Oskuste testimine tegelikes tingimustes 7 1 13.3.2017 13.7.2017 4,1
8 2017 4 CVde eelvalik Teksti koostamine teises keeles Vestlus Rühmaarutelu 12 3 22.6.2017 6.3.2018 8,6
9 2017 4 CVde eelvalik Teksti koostamine teises keeles Vestlus Rühmaarutelu 72 3 28.7.2017 26.4.2018 9,1
10 2017 2 CVde eelvalik Vestlus 59 10 11.9.2017 31.8.2018 11,8
11 2017 2 Tõlketest Vestlus 35 10 22.9.2017 11.6.2018 8,7
12 2017 3 CVde eelvalik Vestlus Oskuste testimine tegelikes tingimustes 8 1 24.5.2017 22.9.2017 3,9
13 2018 2 CVde eelvalik Vestlus 74 1 17.1.2018 8.6.2018 4,7
14 2018 2 Tõlketest Vestlus 37 7 3.4.2018 30.5.2018 1,9
15 2018 3 CVde eelvalik Füüsilised katsed (tööspetsiifilised) Vestlus 117 12 25.4.2018 9.1.2019 8,6
16 2018 3 CVde eelvalik Vestlus Teksti koostamine 228 32 9.7.2018 25.6.2019 11,7
17 2018 2 Tõlketest Vestlus 8 1 24.9.2018 26.10.2018 1,1
18 2018 3 CVde eelvalik Vestlus Teksti koostamine 223 14 9.11.2018 23.7.2019 8,5
19 2018 3 CVde eelvalik Vestlus Teksti koostamine 227 23 9.11.2018 1.8.2019 8,8
20 2018 2 CVde eelvalik Vestlus 23 1 30.11.2018 28.2.2019 3,0
21 2018 2 CVde eelvalik Vestlus 79 5 21.1.2019 4.7.2019 5,5
22 2018 3 CVde eelvalik Vestlus Oskuste testimine tegelikes tingimustes 21 2 16.4.2018 2.7.2018 2,6

Allikas: Euroopa Kontrollikoda Euroopa Parlamendi, komisjoni ja Euroopa Kohtu andmete põhjal.

Akronüümid ja lühendid

CBT: arvutipõhine test (tavaliselt psühhomeetriline)

EPSO: Euroopa Personalivaliku Amet

Mõisted

Amet: Euroopa Komisjoni talitus, mida juhib direktor. Ametid loodi konkreetsete, sageli haldusülesannete täitmiseks (nt individuaalsete maksete haldamise ja maksmise amet, infrastruktuuri- ja logistikaametid Brüsselis ja Luxembourgis). Erinevalt peadirektoraatidest ei tegele ametid poliitika kujundamisega.

Edukas kandidaat: EPSO avaliku konkursi edukalt läbinud kandidaat.

Reservnimekiri: EPSO avaliku konkursi edukalt läbinud kandidaatide nimekiri. See avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Valikukomisjoni liige: ELi institutsiooni ametnik, kes on nimetatud EPSO avaliku konkursi kandidaate hindavasse valikukomisjoni. Valikukomisjoni liikmeid nimetatakse alalisteks, kui nende institutsioon lähetab nad EPSOsse pikemaks ajaks, selle asemel et nimetada nad üheks konkursiks.

EPSO vastused

Tähelepanekud

23

EPSO arengukavas sätestatud iga-aastaste tsüklite kontseptsioon on viimastel aastatel paindlikumaks muutunud.

Iga-aastase tsükli raames eraldatakse üksnes konkreetsed regulaarsed teenindusajad suurte konkursside jaoks. Kuna neid aegu alati ära ei kasutata, jääb neid rohkem üle spetsialistide konkursside jaoks.

29

EPSO praegu elluviidav teabevahetustegevus lähtub 2019. aasta sügisel vastu võetud uuest teabevahetusstrateegiast.

35

Värbamisotsused sõltuvad kahest erinevast elemendist: reservnimekirjade koosseis ja värbamist korraldavate juhtide valikud olemasolevate kandidaatide seast. See, mil määral kumbki tegur eespool esitatud protsendimäärasid mõjutas, ei ole teada.

39

EPSO konkurssidel ei kasutata eelvalikuteste mitte ainult kandidaatide ametikohale sobivuse hindamiseks, vaid tegelikult ka kandidaatide väljasõelumiseks.

Kuna EPSO konkurssidel konkureerivad kandidaadid omavahel ja ainult murdosa neist (määratakse eelnevalt kindlaks igas konkursiteates) jõuab järgmisesse etappi, võib pärast esimest testide vooru suur hulk kandidaate tõepoolest välja langeda. See sõltub taotlejate arvust. Õigusraamistikust tulenevalt peab EPSO testima kõiki kandidaate, kes on konkursile kandideerinud.

40

Edukuse määr sõltub suuresti avalduste ja edukate kandidaatide arvust, kusjuures viimasest sõltub, kui palju kandidaate konkursi eri etapid läbib.

43

EPSO soovib selgitada, et kohtus tühistati konkursiteated. Asjaomaste konkursside reservnimekirjad jäid kehtima, isegi kui teatavad konkursid tuli uuesti algatada.

EPSO loob korralise tagasisidesüsteemi.

49

Ametlik tagasisidemehhanism puudub, kuid institutsioonidel on mitmeid platvorme, kus jagada oma seisukohti EPSO menetluste kohta, ja neid kasutatakse sageli.

Valikumenetluse läbiviimiseks kasutatavate IT-vahendite täiustamisel võeti arvesse mitmeid institutsioonide ja valimiskomisjoni liikmete ettepanekuid ja soovitusi.

Talendipagasi programmi raames tehakse praegu valikumenetlustes kasutatavates IT-vahendites (nii kandidaatide kui värbajate liidesed) olulisi muudatusi ja täiustatakse neid veelgi.

EPSO loob korralise tagasisidesüsteemi.

56

Reservnimekirjadest töölevõtmine on ainuüksi institutsioonide pädevuses, kes otsustavad ka nimekirjade sulgemise üle.

60

EPSO nõustub, et lühikesed nimekirjad või nimekirjad, millest kedagi tööle ei võeta, ei ole tõhusad.. Tasub kaaluda, kuidas kõige paremini ühendada vajadus väga spetsialiseeritud konkursside järele, mis on suunatud väikestele eksperdirühmadele, ja kulutõhusus.

64

Mõne spetsialistide konkursi edasilükkamine või tühistamine toimub institutsioonide endi taotlusel ja erinevatel põhjustel (kiireloomulisus, poliitiliste prioriteetide muutmine jne).

68

EPSO ei saa takistada kandidaate kandideerimast ühelgi konkursil. Eeldatakse, et kui kandidaat juba taotluse esitab ning mitmes väga suure konkursiga testis ja hindamises osaleb, on ta tõeliselt motiveeritud ja edaspidi tööpakkumise vastuvõtmisest huvitatud.

Reservnimekirju iseloomustab teatav jäikus, sest mitte kõik kandidaadid ei soovi vastu võtta kohta ükskõik millises institutsioonis või teenistuskohas. Samuti täheldame, et osa kandidaatidest juba töötab mõnes institutsioonis (ajutiselt või lepingulise töötajana).

69

EPSO uurib, kuidas muuta teavitustegevuse kulude ja kandidaatide arvu vaheline seos konkreetsemaks.

70

EPSO on institutsioonide endi taotluste alusel juba hakanud korraldama rohkem spetsialistide konkursse (2020. aastal ei korraldatud ühtegi AD5 palgaastme kõrgharidusega administraatori konkurssi). Selleks on EPSO juba teinud spetsialistide profiilidele kohandatud sihtotstarbelisi teavituskampaaniaid.

80

Hindamiskeskuse edukuse määra eesmärk on 30 %. See tähendab, et hindamiskeskus on hindamisvahend, mille eesmärk on teha kindlaks edukad kandidaadid.

Kui taotlejate arv on väiksem, on edukuse määr palju suurem ning hindamiskeskust kasutatakse kehvade tulemustega kandidaatide tuvastamiseks ja kõrvalejätmiseks.

82

EPSO hallatavate avatud valikumenetluste läbiviimisel järgitakse ranget õigusraamistikku, et tagada õiglane ja kaasav protsess, võrdne kohtlemine, mitmekeelsus ja läbipaistvus.

Mis puudutab kulude erinevusi, siis mis tahes ajutiste töötajate valikut tuleks kas uuendada teise sarnase valikuga kuue aasta möödudes, kui esialgne leping lõpeb, või sellele peaks järgnema sisekonkurss, et säilitada töölevõetud inimressursid (suurendades seega kulusid), samas kui EPSO konkursside kandidaadid võib kohe võtta tööle elukestva lepinguga, ilma et edasise valikuga kaasneks lisakulusid.

84

EPSO peab valikumenetluste läbiviimisel järgima ranget õigusraamistikku. Seetõttu võtab mõni samm kauem aega või võib isegi märkimisväärselt edasi lükkuda. Näiteks ei ole võimalik konkursi planeerimisel arvesse võtta nende läbivaatamistaotluste arvu, mille kandidaadid esitavad hiljem menetluse eri etappides. Kuid nende arv võib oluliselt mõjutada ajakava ja ka muude konkursside kavandamist.

86

Konkurssi saab alustada alles pärast konkursiteate lõplikku vormistamist ja tõlkimist 24 keelde ning pärast seda, kui institutsioonid on nimetanud valikukomisjoni. Sõltuvalt konkursi laadist võivad ainuüksi need kaks sammu võtta mitu kuud.

88

EPSO konkursside suhtes kohaldatakse ranget õigusraamistikku. Need on avatud kõigile kandidaatidele, taotlusi on tavaliselt tuhandeid, teste ja hindamisi korraldatakse kuni 24 keeles üle kogu maailma ning kasutatakse väga ranget ja õiglast hindamismetoodikat ning spetsiaalselt koolitatud valikukomisjoni. Kandidaatidel on võimalus kasutada ka põhjalikku kaebuste esitamise menetlust, kuna nende suhtes kohaldatakse personalieeskirju.

89

EPSO ja institutsioonide vahelises koostöös praegu rakendatav konkursi kavandamise menetlus ei võimalda tõepoolest rahuldada kiireloomulist ettenägematut värbamisvajadust (esitada uut reservnimekirja nädalate jooksul).

Õigusraamistikku tuleks kohandada, et võimaldada märkimisväärselt suuremat paindlikkust.

Järeldused ja soovitused

1. soovitus - kõrvaldada valikumenetluses tuvastatud puudused

EPSO nõustub soovitusega.

2. soovitus - võtta spetsialistide konkursside jaoks kasutusele uus valikuraamistik

EPSO nõustub selle soovitusega.

3. Soovitus - parandada EPSO suutlikkust kohaneda kiiresti muutuva värbamiskeskkonnaga

EPSO nõustub soovitusega.

EPSO lisab, et tema suutlikkuse suurendamine tähendaks ka asjakohaste investeeringute tegemist IT-suutlikkuse suurendamiseks ning vahendite ja testide väljatöötamiseks vajalike ressursside arendamisse.

Auditirühm

Euroopa Kontrollikoja eriaruannetes esitatakse auditite tulemused, mis hõlmavad ELi poliitikat ja programme ning konkreetsete eelarvevaldkondade juhtimisega seotud teemasid. Auditite valiku ja ülesehituse juures on kontrollikoja eesmärk maksimeerida nende mõju, võttes arvesse tulemuslikkuse ja vastavuse riske, konkreetse valdkonna tulude ja kulude suurust, tulevasi arengusuundi ning poliitilist ja avalikku huvi.

Käesoleva tulemusauditi viis läbi ELi rahastamise ja haldamise teemadega tegelev V auditikoda, mille eesistuja on kontrollikoja liige Tony Murphy. Auditit juhtis kontrollikoja liige Annemie Turtelboom, keda toetasid kabinetiülem Florence Fornaroli ja kabineti nõunik Celil Ishik, valdkonnajuht Bertrand Albugues, auditijuht Marion Kilhoffer ning audiitorid Daria Bochnar, Panagiota Liapi ja Jesús Nieto Muñoz. Keelealast abi osutas Richard Moore.

Järelmärkused

1 Vt 25. juuli 2002. aasta otsus 2002/621/EÜ (EÜT L 197, 26.7.2002) ja https://epso.europa.eu/.

2 Vt http://europa.eu/epso/doc/edp_2012_final_version.pdf.

3 Vt EPSO ülesannete ja eesmärkide kirjeldus: „EPSO ülesanne on pakkuda ELi institutsioonidele kvaliteetset, kiiret ja tulemuslikku tööjõu värbamise teenust, mis võimaldaks leida igale töökohale õigeks ajaks õige inimese.“

4 „EPSO Development Programme: roadmap for implementation“, 10.09.2008. Vt ka „EPSO Development Programme, Final report“, 2012 https://europa.eu/epso/doc/edp_2012_final_version.pdf.

5 EPSO kandidaatide rahuloluküsitlused, mis viidi läbi pärast hindamiskeskuse etappi (2014–2018).

Ajakava

Sündmus Kuupäev
Auditiplaani vastuvõtmine / auditi algus 3.9.2019
Aruande projekti ametlik saatmine auditeeritavale 9.7.2020
Aruande lõplik vastuvõtmine pärast ärakuulamismenetlust 29.9.2020
EPSO ametlike vastuste saamine kõigis keeltes 26.10.2020

Kontakt

EUROOPA KONTROLLIKODA
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel +352 4398-1
Päringud: eca.europa.eu/et/Pages/ContactForm.aspx
Veebisait: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Lisateavet Euroopa Liidu kohta saab internetist Euroopa serverist (http://europa.eu).

Luxembourg: Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2020

PDF ISBN 978-92-847-5339-0 ISSN 1977-5652 doi:10.2865/187523 QJ-AB-20-021-ET-N
HTML ISBN 978-92-847-5316-1 ISSN 1977-5652 doi:10.2865/630807 QJ-AB-20-021-ET-Q

AUTORIÕIGUS

© Euroopa Liit, 2020.

Euroopa Kontrollikoja taaskasutamispoliitika põhineb Euroopa Kontrollikoja otsusel nr 6-2019 avatud andmete poliitika ja dokumentide taaskasutamise kohta.

Kui ei ole märgitud teisiti (nt eraldiseisvates autoriõiguse märgetes), on ELile kuuluv kontrollikoja sisu litsentsitud vastavalt litsentsile Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). See tähendab, et taaskasutamine on lubatud, kui autoriõigustele on viidatud ja muudatused on ära märgitud. Taaskasutaja ei tohi moonutada dokumentide algset tähendust ega sõnumit. Kontrollikoda ei vastuta taaskasutamise tagajärgede eest.

Kui konkreetses sisus, näiteks kontrollikoja töötajatest tehtud fotodel, on kujutatud tuvastatavaid eraisikuid, või kui see sisaldab kolmandate isikute teoseid, tuleb teil taotleda täiendavaid õigusi. Kui luba on saadud, tühistab see eespool nimetatud üldise loa ja osutab selgelt mis tahes kasutuspiirangutele.

On võimalik, et ELile mittekuuluva sisu kasutamiseks või taasesitamiseks peate küsima luba otse autoriõiguse omajatelt.

Joonised 1, 6 ja 8: Icons © 2010-2020 Freepik Company S.L. Kõik õigused kaitstud.

Tööstusomandi õigustega hõlmatud tarkvara või dokumendid, nagu patendid, kaubamärgid, registreeritud disainilahendused, logod ja nimed, ei kuulu kontrollikoja taaskasutamispoliitika alla ega ole teile litsentsitud.

Domeeni europa.eu alla koondatud Euroopa Liidu institutsioonide veebisaitidel leidub linke, mis viivad muudele veebisaitidele. Kontrollikoda ei vastuta nende sisu eest ja soovitab teil seetõttu tutvuda nende veebisaitide isikuandmete ja autoriõiguse kaitse põhimõtetega.

Euroopa Kontrollikoja logo kasutamine

Euroopa Kontrollikoja logo ei tohi kasutada ilma kontrollikoja eelneva nõusolekuta.

Võta ühendust ELiga

Isiklikult
Kõikjal Euroopa Liidus on sadu Europe Directi teabekeskusi. Teile lähima keskuse aadressi leiate: https://europa.eu/european-union/contact_et

Telefoni või e-postiga
Europe Direct on teenus, mis vastab Teie küsimustele Euroopa Liidu kohta. Teenusega saate ühendust võtta:

  • helistades tasuta numbril: 00 800 6 7 8 9 10 11 (mõni operaator võib nende kõnede eest tasu võtta),
  • helistades järgmisel tavanumbril: +32 22999696 või
  • e-posti teel: https://europa.eu/european-union/contact_et

ELi käsitleva teabe leidmine

Veebis
Euroopa Liitu käsitlev teave on kõigis ELi ametlikes keeltes kättesaadav Euroopa veebisaidil: https://europa.eu/european-union/index_et

ELi väljaanded
Tasuta ja tasulisi ELi väljaandeid saab alla laadida või tellida järgmisel aadressil: https://op.europa.eu/et/publications Suuremas koguses tasuta väljaannete saamiseks võtke ühendust talitusega Europe Direct või oma kohaliku teabekeskusega (vt https://europa.eu/european-union/contact_et).

ELi õigus ja seonduvad dokumendid
ELi käsitleva õigusteabe, sealhulgas alates 1952. aastast kõigi ELi õigusaktide konsulteerimiseks kõigis ametlikes keeleversioonides vt EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu

ELi avatud andmed
ELi avatud andmete portaal (http://data.europa.eu/euodp/et) võimaldab juurdepääsu ELi andmekogudele. Andmeid saab tasuta alla laadida ja taaskasutada nii ärilisel kui ka mitteärilisel eesmärgil.