V roku 2023 sa naďalej zintenzívňovalo úsilie EÚ zabezpečiť, aby boli hospodárska obnova po pandémii a zelená a digitálna transformácia sociálne spravodlivé a primerané. Európsky rok zručností vďaka stovkám podujatí a aktivít, ktoré prebiehali počas celého roka, výrazne podnietil väčšiu účasť na celoživotnom vzdelávaní, rozvoj zručností a prilákanie talentovaných ľudí v záujme zvýšenia konkurencieschopnosti EÚ. Únia takisto zintenzívnila svoju prelomovú činnosť v oblasti zabezpečovania rodovej rovnosti, okrem iného prijatím opatrení na zaistenie rovnakej mzdy za rovnakú prácu a pristúpením k Istanbulskému dohovoru o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Európsky pilier sociálnych práv - otvoriť na novej karte. so svojimi základnými zásadami, ako sú rovnaké príležitosti a prístup na trh práce, spravodlivé pracovné podmienky a sociálna ochrana a začlenenie, usmerňuje EÚ pri zabezpečovaní spravodlivejšej a odolnejšej európskej spoločnosti. Jeho cieľom je zaistiť, aby mal každý v živote rovnaké príležitosti a mohol požívať rovnaké sociálne práva – od kvalitného celoživotného vzdelávania a odbornej prípravy cez spravodlivé mzdy a dávky, bezpečné a zdravé pracovné podmienky až po starostlivosť o deti, dôchodky a cenovo dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
V roku 2023 oslávil druhé výročie akčný plán, ktorý má premietnuť tento pilier do praxe. Zrealizovaných alebo predstavených bolo už takmer všetkých jeho 75 opatrení. Revízia akčného plánu je stanovená na rok 2025.
Spoločná správa o zamestnanosti - otvoriť na novej karte. za rok 2023 ako prvá poskytla aktuálne informácie o pokroku pri dosahovaní cieľov EÚ a vnútroštátnych cieľov v oblasti zamestnanosti, zručností a sociálnej ochrany stanovených na rok 2030. Hoci je EÚ na dobrej ceste k splneniu svojho hlavného cieľa, ktorým je dosiahnuť do roku 2030 zamestnanosť na úrovni 78 %, stále je potrebný značný pokrok pri dosahovaní cieľov týkajúcich sa vzdelávania dospelých a znižovania chudoby.
Do roku 2030 by malo byť zamestnaných aspoň 78 % obyvateľov vo veku 20 až 64 rokov
Aspoň 60 % všetkých dospelých by malo do roku 2030 každý rok absolvovať odbornú prípravu
Počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením by sa mal do roku 2030 znížiť aspoň o 15 miliónov
Diskusie medzi organizáciami zastupujúcimi zamestnávateľov a pracovníkov prostredníctvom sociálneho dialógu pomáhajú zlepšovať životné a pracovné podmienky, pričom zohrávajú dôležitú úlohu pri adaptácii na meniace sa hospodárske a sociálne podmienky. Miera zapojenia sociálnych partnerov sa však medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ značne líši a zároveň je menej pravdepodobné, že sú v týchto organizáciách zastúpené aj novšie formy zamestnania a určité skupiny, ako sú mladí ľudia.
V snahe podporiť členské štáty pri posilňovaní sociálneho dialógu EÚ prijala odporúčanie - otvoriť na novej karte. s konkrétnymi opatreniami na rozsiahlejšie zapojenie sociálnych partnerov, ako je napríklad podpora kolektívneho vyjednávania a konzultácií so sociálnymi partnermi pri navrhovaní a vykonávaní hospodárskej politiky, politiky zamestnanosti a sociálnej politiky. So sociálnymi partnermi sa viedli konzultácie - otvoriť na novej karte. aj o opatreniach na posilnenie práv európskych zamestnaneckých rád - otvoriť na novej karte., ktoré sú dôležitým nástrojom na zapájanie pracovníkov do rozhodnutí, ktoré môžu mať vplyv na ich zamestnanie alebo pracovné podmienky a ktoré prijali spoločnosti pôsobiace vo viacerých členských štátoch.
Prioritou sociálnej ekonomiky sú ľudia a sociálne a environmentálne aspekty, a nie zisk. Organizácie sociálneho hospodárstva zahŕňajú rôzne odvetvia, od sociálnych služieb a služieb starostlivosti až po bývanie, rekreáciu a cenovo dostupnú energiu. Patria medzi ne družstvá, vzájomné spoločnosti, neziskové organizácie, nadácie a sociálne podniky.
Viac ako
13
miliónov
platených pracovných miest
2,8
milióna
subjektov sociálneho hospodárstva v EÚ
Na sociálnu ekonomiku pripadá
6,3 %
zamestnanosti v EÚ
Organizácie sociálneho hospodárstva zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení spoločenských výziev a podporujú spravodlivé pracovné podmienky tým, že zapájajú zamestnancov do rozhodovania a riadenia. Takisto vytvárajú príležitosti pre nedostatočne zastúpené skupiny, ako sú ženy a mladí ľudia, a prispievajú k tomu, aby bola zelená a digitálna transformácia spravodlivá a inkluzívna. EÚ na podporu ďalšieho rozvoja tohto dôležitého sektora schválila v novembri opatrenia - otvoriť na novej karte. na vytvorenie prostredia, ktoré umožní organizáciám sociálneho hospodárstva prosperovať a rásť. Nové jednotné kontaktné miesto - otvoriť na novej karte. pre sociálne hospodárstvo poskytuje informácie o finančných prostriedkoch z EÚ, možnostiach odbornej prípravy a o tom, čo sa deje v členských štátoch v praxi.
V súčasnosti sa neziskové združenia, ktoré sa zapájajú do činností v inom členskom štáte, stretávajú v rámci EÚ s odlišnými pravidlami, čo vedie k administratívnej záťaži a nákladom. Na odstránenie týchto prekážok Európska komisia navrhla - otvoriť na novej karte. novú vnútroštátnu formu neziskového združenia, ktoré je osobitne navrhnuté na účely cezhraničných činností a vďaka ktorému bude možné využívať slobody jednotného trhu.
Fond na spravodlivú transformáciu - otvoriť na novej karte. a Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii - otvoriť na novej karte. sú kľúčové na zabezpečenie toho, aby sa na nikoho nezabudlo. Novovytvorený Sociálno-klimatický fond - otvoriť na novej karte. bude okrem toho podporovať zraniteľné domácnosti, mikropodniky a používateľov dopravy v EÚ, ktorí môžu čeliť energetickej a dopravnej chudobe. Približne 65 miliárd EUR z rozpočtu fondu vo výške 86,7 miliardy EUR bude pochádzať z príjmov dosiahnutých vďaka novému systému EÚ na obchodovanie s emisiami - otvoriť na novej karte., ktorý zahŕňa odvetvia stavebníctva a dopravy. Fungovať bude od roku 2026 do roku 2032 (pozri aj kapitolu 4).
Hoci zelená a digitálna transformácia prinášajú ľuďom a európskemu hospodárstvu nové príležitosti, mnohé spoločnosti v EÚ hlásia, že je ťažké nájsť pracovníkov s potrebnými zručnosťami. V snahe zabezpečiť potrebnú rekvalifikáciu a zlepšenie zručností európskej pracovnej sily a prilákať do EÚ ľudí s tými správnymi zručnosťami bol rok 2023 vyhlásený za Európsky rok zručností - otvoriť na novej karte..
Na naliehavosť takejto iniciatívy poukázali aj výsledky prieskumu - otvoriť na novej karte., ktorý sa uskutočnil na jar medzi malými a strednými podnikmi a výsledky ktorého odhalili, že by mohlo dôjsť k obmedzeniu schopnosti EÚ dosiahnuť jej ciele.
Podiel MSP čeliacich nedostatkom zručností vo funkciách:
Iniciatívy, ako je napríklad Pakt o zručnostiach - otvoriť na novej karte., už riešia výzvy a nedostatky spojené s rozvojom zručností a významne prispejú k Európskemu roku zručností. Činnosti v oblasti zlepšovania zručností a rekvalifikácie doteraz priniesli úžitok viac ako dvom miliónom ľudí, pričom viac ako 1 500 organizácií podpísalo Chartu Paktu o zručnostiach - otvoriť na novej karte., a to vrátane 20 rozsiahlych partnerstiev - otvoriť na novej karte.. Členovia paktu takisto vypracovali alebo aktualizovali viac ako 15 000 programov odbornej prípravy a do iniciatív v oblasti zručností investovali takmer 160 miliónov EUR.
Podľa vzoru Akadémie Európskej aliancie pre batérie - otvoriť na novej karte., ktorá bola spustená v roku 2022, Komisia navrhuje akadémie emisne neutrálneho priemyslu v snahe vybaviť pracovníkov zručnosťami potrebnými na zelenú transformáciu. Tieto akadémie, z ktorých každá sa zameriava na jednu emisne neutrálnu technológiu, spoja priemysel, sociálnych partnerov a poskytovateľov vzdelávania a odbornej prípravy.
Zmyslom Európskeho roka zručností je, aby si každý uvedomil význam odbornej prípravy a začal sa na nej aktívne podieľať.
V snahe zintenzívniť a podporiť rozvoj zručností v praxi spolupracuje EÚ s členskými štátmi, so sociálnymi partnermi, službami zamestnanosti, s obchodnými a priemyselnými komorami, poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy, pracovníkmi a podnikmi.
Na hlavnom podujatí s názvom Making Skills Count - otvoriť na novej karte. sa zišlo približne 300 účastníkov v Bruseli a viac ako 1 000 sa pripojilo online. Európsky týždeň odborných zručností - otvoriť na novej karte., ktorý sa konal od 23. do 27. októbra, vyzdvihol význam odborného vzdelávania a prípravy pri reakcii na hospodárske, klimatické a sociálne výzvy. Do konca roka bolo na vnútroštátnej a miestnej úrovni zorganizovaných viac ako 900 podujatí.
V rámci iniciatívy Nový európsky Bauhaus, ktorá je jednou z hlavných iniciatív Európskeho roka zručností, bola spustená Akadémia Nového európskeho Bauhausu - otvoriť na novej karte. pre zručnosti zameraná na udržateľnú výstavbu. Táto akadémia urýchli zlepšovanie zručností a rekvalifikáciu v stavebnom ekosystéme s cieľom podporiť prechod na regeneratívne biohospodárstvo - otvoriť na novej karte.. V ňom sa obnoviteľné biologické zdroje z pevniny a mora (napr. plodiny, lesy a ryby) používajú na výrobu potravín, materiálov a energie. Medzi prvé oblasti záujmu akadémie bude patriť identifikácia medzier v poznatkoch pri používaní biologických materiálov a digitálnych technológií, ako aj zvýšená obehovosť v stavebníctve.
Ako dôležitý príspevok k Európskemu roku zručností Komisia viedla so sociálnymi partnermi konzultácie o iniciatíve zameranej na aktualizáciu a posilnenie európskeho rámca kvality pre stáže - otvoriť na novej karte.. Cieľom rámca je zlepšiť kvalitu stáží, a to najmä pokiaľ ide o obsah vzdelávania a odbornej prípravy a pracovné podmienky, v snahe uľahčiť prechod zo vzdelávania, nezamestnanosti alebo nečinnosti a umožniť ľuďom zlepšiť si zručnosti a nadobudnúť pracovné skúsenosti.
Celoúnijná platforma pre talenty v oblasti inovácií - otvoriť na novej karte. spustená v marci pomôže podnikom vrátane startupov nájsť talentovaných ľudí, ktorých potrebujú, za hranicami EÚ. Zvýši sa tým mobilita kvalifikovaných osôb smerom do Európy a v rámci Európy prostredníctvom medzinárodného náboru a podpory sprostredkovania kontaktov medzi zamestnávateľmi so sídlom v EÚ a kvalifikovanými štátnymi príslušníkmi tretích krajín, ktorí sa chcú legálne presťahovať do EÚ a pracovať v nej.
V nadchádzajúcich rokoch bude počet obyvateľov EÚ naďalej klesať. Ak sa demografický vývoj nebude riešiť, ešte viac prehĺbi nedostatok pracovných síl a zvýši tlak na verejné rozpočty, ako sa potvrdilo v správe o demografii z roku 2023 - Súbor PDF – otvoriť na novej karte.. V nadväznosti na výzvu vedúcich predstaviteľov, ktorá zaznela na júnovom zasadnutí Európskej rady, Komisia predstavila súbor opatrení - Súbor PDF – otvoriť na novej karte. na pomoc členským štátom pri zvládaní demografických zmien. Jeho cieľom je umožniť všetkým generáciám zrealizovať svoje osobné ambície a naplno využiť svoj potenciál v rámci hospodárstva i spoločnosti ako celku.
Podpora talentov je osobitne dôležitá v regiónoch, ktoré trpia úbytkom pracovnej sily a nízkym podielom ľudí s postsekundárnym vzdelaním, ako aj v regiónoch zasiahnutých odlevom mladých ľudí. Ako súčasť stratégie EÚ na využívanie talentovaných ľudí v jej regiónoch - otvoriť na novej karte. bol v januári 2023 spustený Mechanizmus podpory talentov - otvoriť na novej karte.. Tento mechanizmus bude podporovať regióny EÚ zasiahnuté zrýchleným poklesom počtu obyvateľov v produktívnom veku v snahe zaškoliť, udržať si a prilákať ľudí, zručnosti a kompetencie potrebné na riešenie dosahu demografického prechodu. V novembri bola oficiálne spustená platforma na využívanie talentov - otvoriť na novej karte., ktorá združuje tvorcov politík z regiónov a členských štátov s tvorcami politík na úrovni EÚ.
Uľahčiť zladenie pracovného a súkromného života a realizácie rodinných plánov.
Umožniť mladým ľuďom realizovať svoj potenciál v kvalitnom vzdelávacom prostredí a uľahčiť prechod do pracovného života.
Podporovať zdravé a aktívne starnutie a umožniť ľuďom udržať si kontrolu nad svojím životom a naďalej prispievať k rozvoju hospodárstva a spoločnosti.
Prilákať a začleniť talenty z krajín mimo EÚ.
Podporovať hospodársku prosperitu a blahobyt vo všetkých regiónoch pomocou lokálne zameraných politík.
Realizácia dlhodobej vízie pre vidiecke oblasti EÚ - otvoriť na novej karte. je v plnom prúde. Viac ako 2 000 organizácií a orgánov na únijnej, vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni v súčasnosti spolupracuje s cieľom posilniť spoluprácu v rôznych oblastiach politiky a podporiť udržateľnosť a životaschopnosť vidieckych oblastí. V roku 2023 bola vytvorená koordinačná skupina pre vidiecky pakt - otvoriť na novej karte. a do prevádzky bola uvedená platforma komunity vidieckeho paktu - otvoriť na novej karte. so zdrojmi pre vidiecke komunity, ktoré čelia úbytku obyvateľstva, jeho starnutiu a demografickému poklesu. EÚ zároveň poskytla politické usmernenia - otvoriť na novej karte. zamerané na ďalšie posilňovanie prosperity, odolnosti a sociálnej štruktúry vidieckych oblastí a vidieckych komunít.
V novembri Komisia predstavila opatrenia - otvoriť na novej karte. na zvýšenie atraktívnosti EÚ pre talentovaných ľudí z krajín mimo EÚ a na uľahčenie mobility v rámci nej. Jednou z hlavných iniciatív je návrh na vytvorenie okruhu talentov EÚ. Pôjde o prvú celoúnijnú platformu na zosúlaďovanie ponúkaných a požadovaných pracovných miest, ktorej cieľom bude uľahčovať medzinárodný nábor v povolaniach s nedostatkom pracovnej sily, a to na všetkých úrovniach zručností. Súborom odporúčaní sprevádzajúcich túto iniciatívu sa zjednoduší a urýchli uznávanie zručností a kvalifikácií získaných mimo EÚ. Vďaka jasným a transparentným online informáciám a usmerneniam o imigračných konaniach a postupoch uznávania bude okruh talentov EÚ pomáhať zamestnávateľom a uchádzačom o zamestnanie zorientovať sa v zložitých pravidlách prijímania zamestnancov. Uľahčí, zrýchli a zefektívni sa ním medzinárodný nábor pre všetky zainteresované strany. Okruh talentov EÚ pomôže aj pri realizácii partnerstiev zameraných na talenty, a to poskytnutím nástroja na účinné umiestňovanie do zamestnania pre zapojených štátnych príslušníkov tretích krajín.
Európsky parlament a Rada pokročili v rokovaniach o návrhu smernice o zlepšení pracovných podmienok v oblasti práce pre platformy. Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby sa ľuďom pracujúcim cez digitálne pracovné platformy priznal zákonný zamestnanecký status, ktorý zodpovedá ich skutočným pracovným podmienkam, a aby mohli využívať pracovné práva a sociálne výhody, na ktoré majú nárok. V smernici sa takisto stanovujú nové pravidlá upravujúce používanie automatizovaných monitorovacích a rozhodovacích systémov na digitálnych pracovných platformách. Podporuje sa tým väčšia transparentnosť a zodpovednosť v algoritmickom riadení, vďaka čomu sa zvyšuje informovanosť pracovníkov o rozhodnutiach, ktoré majú vplyv na ich pracovné podmienky, a zlepšujú sa ich možnosti namietať proti takýmto rozhodnutiam.
V roku 2023 sa približne 100 štátnych zamestnancov zo 17 členských štátov zúčastnilo na novom výmennom projekte zameranom na prípravu ďalšej generácie tvorcov politík v EÚ. Program spolupráce a výmeny v oblasti verejnej správy - otvoriť na novej karte. umožňuje účastníkom získať nové poznatky na základe pracovných metód a pracovnej kultúry ostatných orgánov verejnej správy EÚ. Financuje sa z Nástroja technickej podpory - otvoriť na novej karte. – programu EÚ, ktorý poskytuje členským štátom individualizovanú technickú expertízu v snahe pomôcť im pri navrhovaní a vykonávaní reforiem.
Estónsko, Španielsko, Taliansko a Rumunsko využívali v priebehu roka projekty financované z Nástroja technickej podpory na posilnenie digitálnych zručností svojich zdravotníckych pracovníkov a na zabezpečenie neustáleho zvyšovania úrovne ich zručností v budúcnosti. Tieto projekty podporujú zdravotnícke orgány na vnútroštátnej a regionálnej úrovni pri vypracúvaní plánov digitálnych zručností a operačných usmernení na uľahčenie prijímania a používania elektronických zdravotných záznamov.
V novembri sa Parlament a Rada predbežne dohodli - otvoriť na novej karte. na znížení limitnej hodnoty expozície pre olovo, a to na pätinu súčasnej limitnej hodnoty. Olovo môže mať vplyv na pohlavné funkcie a plodnosť a môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu alebo potomstva žien, ktoré sú mu vystavené. Parlament a Rada podporili aj zavedenie vôbec prvého expozičného limitu pre chemické látky nazývané diizokyanáty, ktoré môžu spôsobovať respiračné ochorenia, ako je napríklad astma. Tieto zmeny budú v nadväznosti na návrh - otvoriť na novej karte. Komisie založený na najnovších vedeckých dôkazoch kľúčové v rámci ochrany pracovníkov pri prechode na klimatickú neutralitu. Olovo aj diizokyanáty sa pravdepodobne budú používať napríklad pri výrobe batérií, v procesoch zameraných na odľahčenie elektrických vozidiel, vo veterných turbínach alebo ako izolačné materiály pri obnove budov.
EÚ zmenila právne predpisy - otvoriť na novej karte. s cieľom výrazne znížiť limitnú hodnotu expozície azbestu pri práci - otvoriť na novej karte.. Ide o dôležitý krok smerom k lepšej ochrane pracovníkov pred azbestom – vysoko nebezpečnou látkou spôsobujúcou rakovinu, ktorá sa stále vyskytuje v mnohých budovách. Je súčasťou komplexného prístupu, v rámci ktorého sa EÚ snaží lepšie chrániť ľudí a životné prostredie pred azbestom a zaručiť budúcnosť bez neho.
V Európe boli navrhnuté - otvoriť na novej karte. praktické kroky na ďalšiu digitalizáciu koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia. Plné využívanie digitálnych nástrojov zlepší výmenu informácií medzi vnútroštátnymi inštitúciami sociálneho zabezpečenia a urýchli cezhraničné uznávanie a priznávanie oprávnených dávok. Rezidentom EÚ to uľahčí život a prácu v zahraničí a cestovanie do zahraničia, podnikom obchodovanie v iných členských štátoch a vnútroštátnym správnym orgánom cezhraničnú koordináciu sociálneho zabezpečenia (pozri kapitolu 5).
Program Erasmus+ - otvoriť na novej karte., do ktorého sa k dnešnému dňu zapojilo takmer 14 miliónov účastníkov, je jedným z najznámejších programov EÚ, ktorý pokrýva vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Komisia zvýšila rozpočet programu na rok 2023 celkovo na 4,43 miliardy EUR, čo je najvyššia ročná suma, aká naň bola kedy pridelená. To prispelo k posilneniu priorít programu Erasmus+ týkajúcich sa začlenenia, aktívneho občianstva a demokratickej účasti, ako aj zelenej a digitálnej transformácie v EÚ a na medzinárodnej úrovni. Revidovaný pracovný program zahŕňal 100 miliónov EUR na podporu vzdelávajúcich sa osôb a pedagogických pracovníkov zasiahnutých útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine. Medzinárodný rozmer programu Erasmus+ sa upevnil vďaka zvýšeniu rozpočtu o 31 miliónov EUR určených na posilnenie projektov mobility a na budovanie kapacít vo vysokoškolskom vzdelávaní v rámci podpory projektov medzinárodnej spolupráce. V roku 2023 sa na základe toho podporilo aj vytvorenie digitálneho prostredia otvoreného vzdelávania pre študentov zapísaných do ukrajinských inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, pre tých, ktorí utekajú z Ukrajiny, alebo pre vnútorne vysídlených študentov.
Európsky vzdelávací priestor - otvoriť na novej karte. je iniciatíva, ktorá má pomôcť členským štátom spolupracovať na budovaní inkluzívnejších a odolnejších systémov vzdelávania a odbornej prípravy. Jeho cieľom je zlepšiť prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a odbornej príprave, umožniť vzdelávajúcim sa osobám jednoduchý presun medzi vzdelávacími systémami v rôznych krajinách a pomôcť vytvoriť kultúru celoživotného vzdelávania. V polovici budovania európskeho vzdelávacieho priestoru Rada uznala dosiahnutý pokrok - otvoriť na novej karte. a potrebu pokračovať v úsilí členských štátov, Komisie a širšej komunity zainteresovaných strán, aby sa tento priestor stal skutočnosťou do roku 2025.
Špecializovaná panelová diskusia občanov o vzdelávacej mobilite - otvoriť na novej karte. (pozri aj kapitolu 9) priniesla 21 konkrétnych odporúčaní zameraných na zlepšenie vzdelávacích možností v zahraničí pre každého v EÚ. Tieto odporúčania boli zohľadnené pri príprave návrhu Komisie na odporúčanie Rady - otvoriť na novej karte., v ktorom sa členské štáty vyzývajú na zabezpečenie toho, aby sa vzdelávacia mobilita stala v rámci EÚ neoddeliteľnou súčasťou všetkých spôsobov vzdelávania a odbornej prípravy.
Digitálne zručnosti sú potrebné na to, aby sa ľudia mohli zapájať do spoločenského diania a do pracovného procesu, ako aj na dosiahnutie sociálneho začlenenia. Zámerom EÚ je zlepšiť spôsob, akým sa ľudia učia online, a zabezpečiť, aby mal každý digitálne zručnosti, ktoré potrebuje, či už v súčasnosti, alebo v budúcnosti.
V novembri preto EÚ prijala dve odporúčania - otvoriť na novej karte., ktorých cieľom je usmerňovať a podporovať členské štáty pri rozvíjaní digitálnych zručností jednotlivcov a odstraňovaní digitálnej priepasti. Odporúčania sú súčasťou vykonávania akčného plánu digitálneho vzdelávania na roky 2021 – 2027 - otvoriť na novej karte.. Zároveň sa naďalej pracuje na 13 opatreniach, ktoré sú súčasťou plánu. Napríklad v júni začala v rámci centra digitálneho vzdelávania - otvoriť na novej karte. pôsobiť komunita praxe v snahe podporiť európsku platformu na výmenu obsahu vysokoškolského vzdelávania a vzdelávacích údajov. Komisia takisto začala pilotný projekt s cieľom preskúmať vytvorenie európskeho osvedčenia o digitálnych zručnostiach - otvoriť na novej karte., vďaka ktorému by mohli zamestnávatelia a poskytovatelia odbornej prípravy rýchlo a ľahko cezhranične uznávať digitálne zručnosti uchádzačov (viac informácií o digitálnych zručnostiach sa uvádza v kapitole 5).
Vďaka Nástroju technickej podpory zabezpečujú Španielsko, Taliansko a Portugalsko, aby boli ich systémy vzdelávania inkluzívnejšie pre znevýhodnených žiakov, a to prostredníctvom viacnárodného projektu zameraného na boj proti regionálnym rozdielom. Finančné prostriedky z tohto nástroja takisto pomáhajú Írsku a Fínsku vypracovať plány na zlepšenie zručností učiteľov a podporovať kvalitné a inkluzívne vzdelávanie. Rumunsku sú zas nápomocné pri vytváraní a zavádzaní systému na zníženie počtu osôb, ktoré predčasne ukončujú školskú dochádzku.
V marci sa konal vôbec prvý Deň európskych autorov, ktorý je novou iniciatívou v rámci programu Kreatívna Európa. Cieľom viac než tisícky súvisiacich podujatí bolo, aby si mladšia generácia opäť našla cestu ku knihám, a povzbudiť ľudí, aby objavovali kultúrnu a jazykovú rozmanitosť európskej literatúry.
Päť misií EÚ - otvoriť na novej karte., ktoré vychádzajú z výskumu a inovácií a sú podporované najmä z finančných prostriedkov programu Horizont Európa - otvoriť na novej karte., pomáha Komisii v činnosti zameranej na Európsku zelenú dohodu, prípravu Európy na digitálny vek a európsky plán na boj proti rakovine. Každá misia si stanovuje ambiciózne, praktické a merateľné ciele na dosiahnutie konkrétnych výsledkov pre všetkých v EÚ. Z posúdenia pokroku vyplýva - otvoriť na novej karte., že misie sú na dobrej ceste k splneniu svojich ambicióznych cieľov do roku 2030.
V záujme dosiahnutia skutočného a trvalého vplyvu misie mobilizujú širokú škálu verejných a súkromných aktérov – od členských štátov a regionálnych a miestnych orgánov až po výskumné ústavy, poľnohospodárov, investorov a pridružených partnerov z krajín mimo EÚ. V snahe podporiť zavádzanie nových riešení a prístupov spolupracujú aj s občanmi. V roku 2023 sa začala fáza prípravy na šiestu misiu, ktorá sa týka Nového európskeho Bauhausu. Tá sa sústreďuje na inovácie a jej cieľom bude transformovať štvrte po celej Európe k lepšiemu tak, aby sa do roku 2035 stali estetickými, udržateľnými a inkluzívnymi.
Európska rada pre výskum - otvoriť na novej karte. ako súčasť programu Horizont Európa pomáha prostredníctvom svojich prestížnych grantových programov posúvať hranice vedomostí vo všetkých oblastiach vedy a poznania. V roku 2023 uvedená rada udelila granty v celkovej výške dve miliardy EUR na projekty, ktoré boli vybrané na základe ich vedeckej excelentnosti.
Akcie Marie Curie-Skłodowskej - otvoriť na novej karte. sú hlavným programom EÚ na financovanie doktorandského vzdelávania a postdoktorandskej odbornej prípravy výskumných pracovníkov. V priebehu roka 2023 bolo z programu podporených takmer 3 000 projektov a 4 400 organizácií, ktoré boli vybrané na financovanie v rokoch 2021 a 2022. Za finančné prostriedky vo výške viac ako 1,6 miliardy EUR sa vyškolí viac ako 15 000 doktorandov v rámci akademickej obce aj mimo nej.
Víťazmi Nobelovej ceny za fyziku za rok 2023 - otvoriť na novej karte. sa stali dvaja výskumní pracovníci financovaní z prostriedkov EÚ. Ferenc Krausz a Anne L’Huillier dostali od Európskej rady pre výskum granty vo výške takmer 9,5 milióna EUR. Podporu získali aj z iných výskumných programov EÚ vrátane akcií Marie Curie-Skłodowskej. Cenu získali so spolupracujúcim fyzikom Pierrom Agostinim „za experimentálne metódy, ktoré vytvárajú attosekundové impulzy svetla na štúdium dynamiky elektrónov v hmote“.
V júli Komisia navrhla - otvoriť na novej karte. odporúčanie Rady s cieľom vytvoriť nový európsky rámec pre kariéry vo výskume, novú chartu pre výskumných pracovníkov a európsky rámec kompetencií pre výskumných pracovníkov. Hlavným cieľom týchto iniciatív je udržať výskumných pracovníkov v Európe, zatraktívniť Európu v očiach výskumných pracovníkov spoza jej hraníc a spropagovať kariéru vo výskume ako príťažlivú možnosť pre mladých študentov a absolventov.
V Medzinárodný deň žien (8. marca) boli vyhlásení prví víťazi novej ceny, ktorou sa vyjadruje uznanie akademickým a výskumným organizáciám za podporu zmien vedúcich k dosiahnutiu rodovej rovnosti v oblasti výskumu a inovácií. Cenu EÚ pre šampiónov v oblasti rodovej rovnosti - otvoriť na novej karte. získali tri akademické inštitúcie z Írska a jedna zo Švédska.
Hoci je právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty jednou zo základných zásad EÚ, ženy v EÚ zarábajú v priemere približne o 13 % menej ako muži. Aj keď je rodový mzdový rozdiel - otvoriť na novej karte. komplexnou problematikou, mzdová diskriminácia sa považuje za kľúčový faktor, ktorý k nemu prispieva. Cieľom nových pravidiel - otvoriť na novej karte. transparentnosti odmeňovania je posilniť uplatňovanie práva na rovnakú mzdu a pomôcť odstrániť rodový mzdový rozdiel. Smernica o transparentnosti odmeňovania - otvoriť na novej karte. poskytuje pracovníkom právo na informácie o priemerných úrovniach miezd pre všetkých, ktorí vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty, čo pracovníkom umožňuje odhaliť akúkoľvek mzdovú diskrimináciu na základe pohlavia a protestovať proti nej.
Smernica takisto poskytuje pracovníkom možnosť presadzovať svoje právo na rovnakú mzdu, ak sa domnievajú, že sú diskriminovaní. Smernicou sa zabezpečí napríklad to, aby mohli byť obete mzdovej diskriminácie na súde zastupované príslušnými združeniami a orgánmi, ako sú orgány pre otázky rovnosti. Zaistí sa ňou aj lepšie odškodnenie obetí a prísnejšie tresty za porušenie práv. Nové pravidlá sa musia zapracovať do vnútroštátneho práva do 7. júna 2026.
Komisia naďalej podporovala opatrenia na predchádzanie rodovo motivovanému násiliu a násiliu páchanému na deťoch a boj proti nim - otvoriť na novej karte. prostredníctvom svojho programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty - otvoriť na novej karte.. Vybraných bolo trinásť projektov, ktoré získali finančné prostriedky vo výške takmer 30 miliónov EUR. Sedem z vybraných návrhov sa zameriava na rodovo motivované násilie a domáce násilie, päť sa sústreďuje na násilie páchané na deťoch a jeden sa týka dospelých aj detí.
Júnové pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru - otvoriť na novej karte. o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu predstavovalo dôležitý míľnik. Preukazuje sa ním záväzok EÚ zintenzívniť opatrenia proti rodovo motivovanému násiliu vo všetkých 27 členských štátoch, ako aj opatrenia na podporu všetkých obetí násilia páchaného na ženách a domáceho násilia. V EÚ nadobudol dohovor platnosť 1. októbra 2023.
Hlavnou príčinou rodových rozdielov sú rodové stereotypy. Kampaň „#EndGenderStereotypes - otvoriť na novej karte.“, ktorá sa začala v marci, sa zameriava na rodové stereotypy, ktoré ovplyvňujú mužov aj ženy vo všetkých aspektoch života vrátane rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, výberu povolania a príležitostí na obsadenie vedúcich pozícií. Jej účelom je zvýšiť informovanosť o stereotypoch v reálnych životných situáciách a povzbudiť ľudí, aby sa zamysleli nad diskriminačnými praktikami a zaoberali sa nimi.
V správe o pokroku vo vykonávaní stratégie pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020 – 2025 - Súbor PDF – otvoriť na novej karte. z roku 2023 sa uvádzajú mnohé opatrenia týkajúce sa lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových, intersexuálnych a queer osôb (LGBTIQ) a vyplýva z nej, že väčšina opatrení uvedených v stratégii sa buď už zrealizovala, alebo sa práve vykonáva. Správa bude podkladom pre diskusie o tom, čo treba spraviť v záujme úspešného vykonávania stratégie pre rovnosť LGBTIQ osôb do roku 2025.
Komisia zvýšila finančné prostriedky, ktoré poskytuje programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty na boj proti diskriminácii LGBTIQ osôb a na podporu ich rovnosti, pričom tri milióny EUR boli vyčlenené na projekty s osobitným prínosom pre LGBTIQ komunitu v rokoch 2023 – 2024.
V roku 2023 Komisia spustila kampaň s názvom „Keep Your Eyes Open - otvoriť na novej karte.“. Kampaň je iniciatívou v rámci stratégie EÚ v oblasti práv obetí na roky 2020 – 2025 - otvoriť na novej karte. a jej zámerom je zvýšiť informovanosť o právach obetí trestných činov vrátane obetí trestných činov z nenávisti voči LGBTIQ osobám. Má tiež povzbudiť priateľov a rodiny obetí, aby im poskytovali pomoc a podporu. Konečným cieľom je zabezpečiť, aby obete chápali svoje práva a cítili sa oprávnené uplatniť ich na dosiahnutie spravodlivosti.
Každoročné ocenenia Európske hlavné mestá začlenenia a rozmanitosti - otvoriť na novej karte. sú súčasťou činnosti EÚ - otvoriť na novej karte. zameranej na boj proti rasizmu a diskriminácii. Víťazi - otvoriť na novej karte. za rok 2023 zo siedmich členských štátov boli ocenení za ich prácu na budovaní spravodlivejšej spoločnosti prostredníctvom podpory rozmanitosti a začlenenia, pokiaľ ide o pohlavie, sexuálnu orientáciu, rasový a etnický pôvod, náboženstvo a vieru, zdravotné postihnutie a vek.
Nástroj EÚ na samostatné posúdenie rozmanitosti - otvoriť na novej karte., uverejnený v máji počas Európskeho mesiaca rozmanitosti - otvoriť na novej karte., umožňuje zamestnávateľom vo verejnom a súkromnom sektore a veľkým aj malým organizáciám zistiť, ako dobre sú na tom, pokiaľ ide o rozmanitosť v šiestich kategóriách.
Infraštruktúra rozmanitosti organizácie
Nábor
Kariérny postup
Podmienky
Uznanie osobitných potrieb
Organizačný profil
Rómovia sú najväčšou etnickou menšinou v Európe. Mnohí z nich stále zažívajú diskrimináciu a sociálne vylúčenie. V januári Komisia vydala správu o zhodnotení - otvoriť na novej karte. vnútroštátnych stratégií týkajúcich sa Rómov, posúdila ich na základe záväzkov prijatých členskými štátmi a poskytla usmernenia k oblastiam, ktoré si vyžadujú zlepšenie alebo väčšie úsilie. Komisia vyzvala členské štáty, aby čo najlepšie využívali nástroje financovania EÚ a aby zrevidovali svoje vnútroštátne rámce v snahe lepšie ich zosúladiť s odporúčaním Rady - otvoriť na novej karte. o rovnosti, začleňovaní a účasti Rómov.
Koncom roka 2023 došlo v Európe k výraznému nárastu nenávistných prejavov a trestných činov z nenávisti, a to najmä voči židovským a moslimským komunitám. V decembri Komisia uverejnila oznámenie s názvom „Nenávisť tu nemá miesto: Európa zjednotená proti nenávisti - otvoriť na novej karte.“, v ktorom sa uvádza súhrn opatrení EÚ v tejto oblasti. Oznámenie vychádza z kľúčových existujúcich pracovných oblastí vrátane stratégie EÚ pre boj proti antisemitizmu a podporu židovského života - otvoriť na novej karte. a slúži ako výzva na prijatie opatrení adresovaná všetkým Európanom, aby sa postavili proti nenávisti a zasadzovali sa o toleranciu a rešpekt (pozri aj kapitolu 7).
Úniu rovnosti možno dosiahnuť len vtedy, ak budú osoby so zdravotným postihnutím požívať svoje práva a budú sa môcť plne zapájať do spoločnosti a hospodárstva tak ako všetci ostatní.
S cieľom zabezpečiť, aby mali osoby so zdravotným postihnutím rovnaký prístup k benefitom plynúcim zo zliav a k iným výhodám v celej EÚ a aby sa mohli voľne pohybovať medzi členskými štátmi, Komisia navrhla - otvoriť na novej karte.:
Navrhovaný preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím má slúžiť ako uznávaný doklad o zdravotnom postihnutí vo všetkých členských štátoch. Držitelia preukazu získajú rovnaký prístup k tým osobitným podmienkam a preferenčnému zaobchádzaniu (napr. voľný vstup, znížené sadzby a prednostný prístup), ktoré sa poskytujú rezidentom členského štátu, ktorý navštevujú. Bude sa to týkať verejnej dopravy, kultúrnych podujatí, múzeí, športových centier atď. Preukaz bude doplnkom existujúcich vnútroštátnych preukazov pre osoby so zdravotným postihnutím. Verejná konzultácia o novom preukaze bola sprístupnená vo viacerých alternatívnych formátoch na zabezpečenie prístupnosti. V dôsledku toho sa k tejto iniciatíve vyjadrilo - otvoriť na novej karte. viac ako 2 500 osôb so zdravotným postihnutím.
Navrhovaný nový parkovací preukaz zaručí rovnaké práva na využívanie parkovacích miest a zariadení vyhradených pre osoby so zdravotným postihnutím, aké majú rezidenti v danom členskom štáte. Mal by nahradiť vnútroštátne parkovacie preukazy.
Parlament a Rada o tejto iniciatíve ešte rokujú.
V roku 2023 Komisia v spolupráci s orgánmi zodpovednými za presadzovanie právnych predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľa (združených v sieti spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa - otvoriť na novej karte.) naďalej dosahovala významný pokrok pri ochrane spotrebiteľov pred nekalými praktikami. Pokiaľ ide o odvetvie cestovného ruchu, sieť zohrala kľúčovú úlohu pri zabezpečení spravodlivého zaobchádzania so spotrebiteľmi v prípade zrušenia letov. Ďalším významným úspechom je, že spoločnosť Google sa zapojila do dialógu so sieťou, v rámci ktorého sa v záujme dosiahnutia súladu s pravidlami EÚ zaviazala - otvoriť na novej karte. poskytovať spotrebiteľom jasnejšie a presnejšie informácie.
Vďaka zmodernizovaným pravidlám sa zabezpečí, aby sa spotrebiteľom v EÚ ponúkali len bezpečné výrobky bez ohľadu na ich pôvod a na to, či sa predávajú v tradičných obchodoch alebo online. Nové pravidlá - otvoriť na novej karte., ktorými sa riešia výzvy spojené s rastúcou digitalizáciou, novým technologickým vývojom a globalizovanými dodávateľskými reťazcami, nadobudli účinnosť v júni a vo všetkých členských štátoch sa budú uplatňovať od 13. decembra 2024.
V novembri nadobudli účinnosť nové pravidlá na ochranu spotrebiteľov - otvoriť na novej karte. žiadajúcich o úver (napr. úver na zaplatenie auta). Ich cieľom je zabezpečiť, aby spotrebitelia presne vedeli, k čomu sa zaväzujú, a aby boli informácie prispôsobené digitálnym zariadeniam.
Okrem toho v decembri nadobudli účinnosť zmodernizované pravidlá týkajúce sa zmlúv o finančných službách uzavretých na diaľku - otvoriť na novej karte. (napr. online alebo poštou). V právnych predpisoch sa stanovujú jasné pravidlá týkajúce sa informácií, ktoré treba spotrebiteľom poskytnúť pred uzavretím zmluvy. Spotrebiteľ vďaka nim zároveň získava možnosť odstúpiť od zmluvy kliknutím na ľahko vyhľadateľné tlačidlo na odstúpenie od zmluvy na webovom sídle predávajúceho. Tieto nové pravidlá, ktoré budú platiť od polovice roku 2026, takisto poskytujú spotrebiteľom možnosť kontaktovať reálneho človeka v prípadoch, keď komunikácia s chatbotom nie je uspokojivá.
Veľké cestovné agentúry sa zaviazali, že budú:
lepšie informovať spotrebiteľov o ich právach v prípade zrušenia letu,
urýchlene vracať peniaze za letenku s maximálnou čakacou lehotou 14 dní pre spotrebiteľa (maximálne 7 dní pre letecké spoločnosti na vrátenie peňazí cestujúcim alebo sprostredkovateľovi rezervácie letenky a 7 dní pre sprostredkovateľa na spracovanie preplatenia),
poskytovať transparentné kontaktné údaje,
poskytovať informácie o osobitných výhodách spojených s ich balíkmi služieb,
objasňovať vplyv konkrétnych služieb na práva spotrebiteľov v prípade narušenia letov.