V roku 2023 sa Európska únia naďalej zameriavala na posilňovanie konkurencieschopnosti a zabezpečenie toho, aby jej hospodárstvo bolo ekologické, digitálne, inkluzívne a odolné. EÚ sa prostredníctvom Priemyselného plánu Zelenej dohody, ktorý navrhla v roku 2023, usiluje zvýšiť konkurencieschopnosť emisne neutrálneho priemyslu v Európe a podporiť rýchlu transformáciu na klimaticky neutrálne hospodárstvo. Zároveň predložila stratégiu na dosiahnutie hospodárskej bezpečnosti v EÚ a stanovila kľúčové ukazovatele na posilnenie dlhodobej konkurencieschopnosti.
Okrem toho aktualizovala rámec udržateľného financovania a podnikla kroky v záujme reformy colnej únie. V roku 2023 sme si pripomenuli aj 30. výročie jednotného trhu a EÚ v priebehu roka zaviedla jednotný patentový systém a opatrenia na uľahčenie cezhraničného podnikania. S cieľom zaistiť, aby hospodárstvo EÚ malo prínosy z digitalizácie, EÚ navrhla právny rámec pre digitálne euro, ktoré sa bude používať súbežne s hotovosťou, a zaviedla colné dátové centrum. Okrem toho predložila niekoľko legislatívnych návrhov, ktorých cieľom je posilniť úniu kapitálových trhov tým, že retailoví investori budú môcť bezpečnejšie investovať, zaviedla právne predpisy na boj proti rušivým účinkom zahraničných subvencií na trhy EÚ a zreformovala a zaviedla rámce na zvýšenie odolnosti bánk počas hospodárskych otrasov.
V roku 2023 hospodárstvo EÚ naďalej rástlo - otvoriť na novej karte., aj keď pomalším tempom v dôsledku výrazných hospodárskych otrasov, ktoré ho poznačili. Inflácia sa v priebehu roka zmiernila vďaka klesajúcim cenám energií a zmierneniu inflačného tlaku v prípade potravín a priemyselných výrobkov.
Hospodárstvo EÚ nachádza podporu v mimoriadne silnom trhu práce, na ktorom sa zaznamenala rekordne nízka miera nezamestnanosti, pokračujúci rast zamestnanosti a nárast miezd. Vykonávanie reforiem a investícií v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti - otvoriť na novej karte. má naďalej zásadný význam v záujme udržania hospodárstva EÚ na správnej ceste.
Pokiaľ ide o budúcnosť, prebiehajúca útočná vojna Ruska proti Ukrajine a širšie geopolitické napätie naďalej predstavujú riziko pre vyhliadky rastu hospodárstva EÚ.
V roku 2023 bolo vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktorý je ústredným prvkom nástroja Európskej únie na obnovu NextGenerationEU - otvoriť na novej karte. s rozpočtom 800 miliárd eur, naďalej hnacou silou hospodárskej obnovy - otvoriť na novej karte.. Nástroj posilnil hospodársku a sociálnu odolnosť členských štátov a podporil iniciatívu EÚ REPowerEU, ktorej cieľom je pomôcť členským štátom urýchliť ich prechod od fosílnych palív vzhľadom na nevyprovokovanú inváziu Ruska na Ukrajinu (viac informácií o iniciatíve REPowerEU nájdete v kapitole 4).
Tento nástroj je jedinečný vďaka svojej povahe, ktorá je založená na výkonnosti. Aby ho členský štát mohol využiť, musí Komisii predložiť plán podpory obnovy a odolnosti. V týchto plánoch sa uvádzajú reformy a investície, ktoré majú členské štáty vykonať do konca roku 2026, a členské štáty môžu získať finančné prostriedky do výšky vopred schválených pridelených prostriedkov. Komisia vypláca členským štátom platby, ktoré sú podmienené úspešným dosiahnutím vopred stanovených míľnikov a cieľov uvedených v ich plánoch. Tieto opatrenia sú navrhnuté tak, aby riešili kľúčové výzvy členských štátov a boli v súlade s cieľmi EÚ.
Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je hnacou silou reforiem a investícií v šiestich oblastiach politiky: i) zelená transformácia; ii) digitálna transformácia; iii) inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast; iv) sociálna a územná súdržnosť; v) zdravie, hospodárska, sociálna a inštitucionálna odolnosť a vi) politiky pre budúcu generáciu.
EÚ takisto ponúka členským štátom pomoc pri vykonávaní ich plánov podpory obnovy a odolnosti - otvoriť na novej karte. prostredníctvom Nástroja technickej podpory - otvoriť na novej karte.. Dosiaľ sa táto podpora poskytla na viac ako 400 projektov. Dvadsaťtri členských štátov dostalo alebo v súčasnosti dostáva všeobecnú podporu na horizontálne aspekty vykonávania plánu obnovy a odolnosti vrátane podpory pri revízii ich plánov, zatiaľ čo všetkých 27 členských štátov dostáva tematickú podporu súvisiacu s vykonávaním opatrení Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.
Zdroj: štandardný Eurobarometer 100 - otvoriť na novej karte., december 2023.
Zelená transformácia
Francúzsko prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti využilo na zlepšenie energetickej hospodárnosti 20 000 sociálnych bytov a študentských domovov.
Sociálna a územná súdržnosť
Rakúsko pomocou Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pomáha dlhodobo nezamestnaným získať prístup k odbornej príprave a kvalifikácii.
Digitálna transformácia
Taliansko Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti využilo na zvýšenie kapacity cloud computingu a prostriedky investovalo do dátových centier digitálnej ekonomiky.
Zdravie, hospodárska, sociálna a inštitucionálna odolnosť
Cyprus s pomocou z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti zavádza reformu, ktorá zintenzívni boj proti korupcii a vytvorí nezávislý orgán na boj proti nej.
Inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast
V Španielsku prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pomohli vyše 60 veľkým spoločnostiam a malým a stredným podnikom vo výskume a inováciách v oblasti udržateľnej mobility.
Politiky pre ďalšiu generáciu
Česko prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti využilo na kúpu približne 74 000 digitálnych zariadení pre žiakov na dištančné vzdelávanie.
V roku 2023 zohrávali dlhodobý rozpočet EÚ (viacročný finančný rámec) a nástroj NextGenerationEU zásadnú úlohu pre obnovu Európy a riešili výzvy, ako je neďaleká vojna, vysoká inflácia, prírodné katastrofy a humanitárne krízy. Aby rozpočet EÚ mohol naďalej plniť najdôležitejšie priority, Komisia v júni navrhla revíziu viacročného finančného rámca - otvoriť na novej karte..
V septembri bol prijatý ročný rozpočet EÚ na rok 2024 - otvoriť na novej karte.. Zaoberá sa naliehavými krízami na Blízkom východe, ako aj v Európe a jej susedstve.
Na podporu nástroja NextGenerationEU a pomoc Ukrajine získala Komisia v roku 2023 dlhodobé finančné prostriedky vo výške približne 116 miliárd EUR vrátane zelených dlhopisov vo výške až 12,5 miliardy EUR, čím sa EÚ stala popredným emitentom zelených dlhopisov - otvoriť na novej karte..
Komisia predložila počas roka legislatívne návrhy na vykonanie najkomplexnejšej reformy pravidiel EÚ v oblasti správy hospodárskych záležitostí - otvoriť na novej karte. od čias hospodárskej a finančnej krízy z rokov 2007 – 2008. Návrhy vychádzali z dôkladnej reflexie a rozsiahlych konzultácií. Cieľom nových pravidiel je uľahčiť a podporiť vykonávanie dôležitých reforiem a investícií členskými štátmi. Pomôžu zjednodušiť správu hospodárskych záležitostí a zlepšiť zodpovednosť členských štátov, pričom sa bude klásť väčší dôraz na strednodobý horizont a posilní sa presadzovanie fiškálnych pravidiel EÚ v medziach spoločného transparentného rámca EÚ.
Dňa 1. januára 2023 Chorvátsko vstúpilo do eurozóny - otvoriť na novej karte. a schengenského priestoru.
Euro zvyšuje pohodlie a konkurencieschopnosť Chorvátov a zjednodušuje cestovanie a obchod. Jeho bankovky a mince sú symbolom prísľubu slobody a príležitostí v EÚ pre všetkých Chorvátov.
Z prieskumu, ktorý sa uskutočnil v Chorvátsku po úplnom nahradení kuny eurom, vyplýva, že 61 % chorvátskych občanov sa domnieva, že prechod na euro prebehol hladko a efektívne, zatiaľ čo 88 % sa vyjadrilo, že boli o jednotnej mene dobre informovaní.
V EÚ je podpora eura naďalej veľmi silná: 71 % ľudí v EÚ podporuje európsku hospodársku a menovú úniu s jednotnou menou, pričom v eurozóne tento podiel predstavuje 79 %.
Zdroje: rýchly prieskum Eurobarometra 518 - otvoriť na novej karte., február 2023, štandardný Eurobarometer 100 - otvoriť na novej karte., december 2023.
V roku 2023 sme si pripomenuli 30. výročie vytvorenia Kohézneho fondu - otvoriť na novej karte.. Počas troch desaťročí jeho existencie sa z Kohézneho fondu investovalo takmer 179 miliárd EUR do hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti EÚ. Očakáva sa, že vďaka financovaniu politiky súdržnosti v rokoch 2021 – 2027 - otvoriť na novej karte. sa hrubý domáci produkt EÚ zvýši o 0,5 % a podporí sa vytvorenie 1,3 milióna pracovných miest. Medzi veľké projekty dokončené alebo začaté v roku 2023 patrí obnova komplexu Pompejí, nový systém metra v Solúne a zlepšenie infraštruktúry odpadových vôd v Rumunsku. Do konca roka dosiahli programy politiky súdržnosti v rokoch 2014 až 2020 významné výsledky v praxi vrátane podpory 4,5 milióna podnikov, vytvorenia viac ako 370 000 nových pracovných miest, lepšieho širokopásmového prístupu pre viac ako 7,9 milióna domácností a inštalácie viac ako 6 000 megawattov dodatočnej kapacity na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
Tieto úspechy podčiarkujú zásadný význam regionálnych a miestnych orgánov verejnej správy, ktoré sú najbližšie k občanom a zohrávajú kľúčovú úlohu pri plnení politických priorít a vykonávaní právnych predpisov EÚ v praxi. Vzhľadom na to je cieľom iniciatívy ComPAct - otvoriť na novej karte., ktorá sa začala v roku 2023, posilniť orgány verejnej správy v členských štátoch.
V roku 2023 EÚ oslávila 30. výročie svojho jednotného trhu - otvoriť na novej karte., ktorého vytvorenie 1. januára 1993 bolo významným míľnikom v európskej integrácii. Jednotný trh je viac než len právny rámec – či nejaký obyčajný trh. Predstavuje priestor slobody, pokroku, príležitostí, rastu, spoločnej prosperity, súdržnosti a odolnosti. To výrazne posilňuje globálne hospodárske a geopolitické postavenie EÚ. Je najväčšou integrovanou oblasťou jednotného trhu na svete, ktorá predstavuje 15 % celosvetového hrubého domáceho produktu, a zároveň zostáva jedným z najviac navonok orientovaných trhov.
Už viac ako 30 rokov - otvoriť na novej karte. je jednotný trh ústredným prvkom konkurencieschopnosti EÚ, zlepšuje život občanov a uľahčuje podnikanie. Vďaka zvýšeniu hrubého domáceho produktu EÚ o 9 % priniesol značné hospodárske výhody, ktoré ešte zvýraznila podpora politiky súdržnosti, ktorá umožňuje všetkým regiónom, aby sa doň zapojili a využívali jeho výhody. Jednotný trh zohráva kľúčovú úlohu aj pri uľahčovaní zelenej a digitálnej transformácie. Ako zdroj regulačnej, finančnej a dodávateľskej integrácie EÚ pomáha vytvárať úspory z rozsahu, ktoré pomáhajú podnikom rásť.
Jednotný trh zabezpečuje 18 % celosvetového hrubého domáceho produktu…
… a ponúka tovar a služby pre viac ako 450 miliónov ľudí.
Zdroj: Výročná správa o jednotnom trhu - Súbor PDF – otvoriť na novej karte., január 2023.
23 miliónov podnikov…
… zamestnávajúcich takmer 128 miliónov ľudí
Vývoz v rámci EÚ v odvetví služieb v hodnote 965 miliárd EUR
Vývoz tovarov v rámci EÚ v hodnote 3 428 miliárd EUR
Investície v rámci EÚ v hodnote 8 163 miliárd EUR
47,5 % transakcií pri vývoze tovaru z EÚ do krajín mimo EÚ v roku 2020 prebehlo v eurách.
Vyše 60 % podnikov pod zahraničnou kontrolou v EÚ kontroluje spoločnosť so sídlom v inom členskom štáte EÚ.
V rokoch 2010 až 2021 sa počet osôb zamestnaných v členských štátoch, ktoré mali občianstvo iného členského štátu, zvýšil o 47,0 %.
2,4 % študentov terciárneho vzdelávania v členských štátoch pochádza z iného členského štátu.
(*) Údaje sa týkajú EÚ s 27 členskými štátmi a za posledný rok, za ktorý sú k dispozícii.
Jednotný trh má zásadný význam pre odolnosť hospodárstva EÚ, čo sa ukázalo ako životne dôležité v nedávnych krízach, ako je pandémia alebo konanie Ruska na Ukrajine a následná energetická kríza. Okrem toho predstavuje dôležitý geopolitický nástroj, ktorý posilňuje vplyv EÚ v kontexte geopolitických zmien a súťaženia v oblasti čistých technológií. Napriek úspechom sa jednotný trh musí ďalej vyvíjať vzhľadom na novú a meniacu sa geopolitickú realitu, technologický pokrok a zelenú a digitálnu transformáciu a musí posilniť dlhodobú konkurencieschopnosť a produktivitu EÚ.
EÚ neustále zlepšuje podnikateľské prostredie vo všetkých odvetviach svojho hospodárstva. V septembri 2023 Komisia predložila návrh týkajúci sa boja proti oneskoreným platbám - otvoriť na novej karte. zo strany spoločností a verejných orgánov, čo je postup, ktorý ohrozuje peňažný tok malých a stredných podnikov (MSP) a obmedzuje konkurencieschopnosť a odolnosť dodávateľských reťazcov. Tento návrh je súčasťou širšieho súboru opatrení v rámci podporného balíka, ktorý Komisia zaviedla na podporu MSP, ktoré čelia hospodárskym výzvam.
EÚ takisto podporuje inovácie tým, že podnikom uľahčuje ochranu ich duševného vlastníctva v celej EÚ. Zavedenie systému jednotného patentu - otvoriť na novej karte. v júni bolo významným krokom k dobudovaniu jednotného trhu a posilneniu patentovej ochrany v Európe. Systém poskytuje jednotné kontaktné miesto pre registráciu a presadzovanie patentov v Európe, čo vedie k nižším nákladom a menšej administratívnej záťaži pre inovátorov, a predstavuje prínos najmä pre MSP.
Okrem toho nový Jednotný patentový súd - otvoriť na novej karte., do ktorého pôsobnosti patria tak jednotné, ako aj existujúce európske patenty, umožní podnikom účinnejšie presadzovať svoje patentové práva. Fond pre MSP - otvoriť na novej karte., čo je spoločná iniciatíva Komisie a Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo - otvoriť na novej karte., poskytuje MSP finančnú podporu (poukazy na duševné vlastníctvo) na správu ich portfólií duševného vlastníctva vrátane ochranných známok, dizajnov, patentov a odrôd rastlín.
Komisia navrhla v apríli 2023 súbor predpisov o patentoch - otvoriť na novej karte., ktorým sa dopĺňa systém jednotného patentu. Po ich prijatí budú môcť podniky využívať výhody nového, vyváženejšieho rámca - otvoriť na novej karte. pre patenty nevyhnutné pre normy a jednoduchšieho prístupu k dodatkovým ochranným osvedčeniam pre farmaceutické výrobky a prípravky na ochranu rastlín, ako aj jasnejších pravidiel udeľovania nútených licencií počas kríz. V neposlednom rade umožňuje nariadenie o zemepisných označeniach remeselných a priemyselných výrobkov - otvoriť na novej karte., ktoré nadobudlo účinnosť v priebehu roka, výrobcom z EÚ lepšie chrániť remeselné a priemyselné výrobky a know-how súvisiace s ich regiónom.
Vynálezcovia požiadajú o európsky patent.
Európsky patentový úrad preskúma, či ide o nový vynález, obsahuje invenčný prvok a je priemyselne využiteľný.
Po udelení európskeho patentu držiteľ požiada o uznanie jeho jednotného účinku.
Jednotný patent začne platiť bez ďalších formalít, ako je napríklad preklad, vo všetkých zúčastnených členských štátoch:
Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko, Fínsko a Švédsko.
Zároveň môže držiteľ európskeho patentu požiadať o jeho schválenie aj v nezúčastnených krajinách vrátane krajín mimo EÚ, v závislosti od ich vnútroštátnych požiadaviek.
Navrhovanou reformou právnych predpisov EÚ o ochrane dizajnov - otvoriť na novej karte. sa posilnia, zefektívnia a zmodernizujú aj inovácie a ochrana dizajnov v EÚ.
V neposlednom rade EÚ podporuje cezhraničné podnikanie odstraňovaním prekážok, ktoré bránia hospodárskemu rastu a podnikaniu.
Jedným z príkladov sú navrhované nové pravidlá na odstránenie prekážok voľného pohybu necestných pojazdných strojov - otvoriť na novej karte., ako sú žeriavy, kombajny a vysokozdvižné vozíky, na verejných cestách.
odstráni prekážky vstupu na trh a obmedzí oneskorenia na trhu,
zníži náklady na dodržiavanie predpisov, uľahčí inovácie a zlepší konkurencieschopnosť,
uľahčí cezhraničné používanie strojových zariadení v rámci EÚ,
zabezpečí prísne a rovnaké normy bezpečnosti cestnej premávky necestných pojazdných strojov v celej EÚ.
Okrem toho s cieľom uľahčiť cezhraničné pôsobenie neziskových organizácií, Komisia v septembri navrhla novú právnu formu s názvom európske cezhraničné združenie - otvoriť na novej karte.. Zlepší to fungovanie jednotného trhu tým, že sa odstránia právne a administratívne prekážky pre neziskové združenia, ktoré pôsobia alebo chcú pôsobiť vo viac ako jednom členskom štáte.
Komisia následne v decembri predložila zmenený návrh nariadenia s cieľom uľahčiť cezhraničné riešenia - otvoriť na novej karte.. Jeho cieľom je pomôcť členským štátom pri riešení prekážok, ktoré ovplyvňujú každodenný život 150 miliónov občanov žijúcich v cezhraničných regiónoch EÚ. Vyriešením týchto prekážok sa výrazne zlepší fungovanie jednotného trhu a posilní sa hospodárska, sociálna a územná súdržnosť EÚ.
V súvislosti so silnou globálnou konkurenciou a novými geopolitickými výzvami Komisia navrhla zamerať sa na deväť kľúčových faktorov na posilnenie dlhodobej konkurencieschopnosti EÚ - otvoriť na novej karte.. Ide o riadne fungujúci jednotný trh, prístup k súkromnému kapitálu, verejné investície a infraštruktúru, výskum a inovácie, energiu, obehovosť, digitalizáciu, vzdelávanie a zručnosti a napokon obchod a otvorenú strategickú autonómiu.
EÚ takisto zabezpečuje dlhodobú konkurencieschopnosť a prosperujúci jednotný trh jednotným uplatňovaním pravidiel zameraných na zachovanie spravodlivej hospodárskej súťaže vo všetkých členských štátoch a podnikoch. Rozhodnutia Komisie v oblasti antitrustovej kontroly, kontroly koncentrácií a kontroly štátnej pomoci zabezpečujú vyvážený a efektívny vnútorný trh, ktorý má zásadný význam pre hospodárstvo EÚ. Kontrolou štátnej pomoci sa zabezpečuje, aby štátne dotácie boli v súlade so spoločnými cieľmi a aby boli zachované jednotné obchodné podmienky v celej EÚ. Dynamická hospodárska súťaž v súkromnom sektore vedie k lepšej kvalite a spravodlivejším cenám pre spotrebiteľov. Každé rozhodnutie Komisie týkajúce sa politiky hospodárskej súťaže podporuje záujmy spotrebiteľov a podnikov a zároveň chráni ľudí v EÚ pred bezohľadnými hospodárskymi subjektmi.
Akt o digitálnych trhoch - otvoriť na novej karte. je dobrým príkladom toho, ako politika hospodárskej súťaže prospieva verejnosti. Tento akt, ktorý dopĺňa pravidlá EÚ v oblasti hospodárskej súťaže bez toho, aby ich nahrádzal, je jedným z prvých právnych predpisov na svete, ktoré obmedzujú schopnosť veľkých digitálnych spoločností kontrolovať prístup, čo vedie k hospodárskym a sociálnym prínosom pre občanov (viac informácií nájdete v kapitole 5).
EÚ nielenže zabezpečuje spravodlivú vnútornú hospodársku súťaž, ale kontroluje aj to, či podniky v EÚ majú spravodlivú šancu uspieť v medzinárodnej hospodárskej súťaži. V júli EÚ zaviedla nariadenie o zahraničných subvenciách - otvoriť na novej karte.. To Komisii umožňuje preskúmavať finančné príspevky, ktoré poskytujú vlády krajín mimo EÚ spoločnostiam pôsobiacim v EÚ. Ak takéto príspevky poskytujú týmto spoločnostiam nespravodlivú výhodu, Komisia môže prijať opatrenia na nápravu ich rušivých vplyvov.
Účinnosť pravidiel hospodárskej súťaže EÚ závisí od ich vykonávania. Niekoľko príkladov, ako EÚ presadzovaním pravidiel zabezpečuje spravodlivú hospodársku súťaž:
V roku 2023 bolo prijatých 335 rozhodnutí o fúziách.
V priebehu roka bola povolená štátna pomoc vo výške 487 miliárd EUR, najmä v súvislosti s útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine a jej dôsledkami na ceny v EÚ.
V júni 2023 Komisia zaslala spoločnosti Google oznámenie námietok - otvoriť na novej karte. s predbežným názorom, že spoločnosť uprednostňuje svoje vlastné služby v oblasti online zobrazovania reklamy na úkor konkurentov.
Kritické suroviny sú nevyhnutnosťou pre širokú škálu strategických odvetví vrátane emisne neutrálnych technológií, digitálneho priemyslu, ako aj odvetví letectva a obrany. Akt o kritických surovinách - otvoriť na novej karte. umožní EÚ lepšie monitorovať a zmierňovať riziká narušenia reťazcov a zároveň zlepší obehovosť a udržateľnosť. Spolu s reformou koncepcie trhu s elektrinou a aktom o emisne neutrálnom priemysle, ktoré boli oznámené ako súčasť Priemyselného plánu Zelenej dohody (pozri kapitoly 3 a 4), sa týmto aktom podporí regulačné prostredie priaznivé pre rast emisne neutrálnych technológií a konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.
Akt o emisne neutrálnom priemysle - otvoriť na novej karte. má takisto zvýšiť konkurencieschopnosť hospodárstva EÚ tým, že poskytne lepší regulačný rámec pre priemyselné odvetvia. Podporí sa tým ich prechod na zelené a digitálne inovácie. V rámci Priemyselného plánu Zelenej dohody sa vytvorí predvídateľnejší a jednoduchší regulačný rámec zameraný na podporu investícií do výroby výrobkov, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti klimatickej neutrality.
Aktom sa takisto posilní priemyselná základňa EÚ v oblasti emisne neutrálnych technológií, ktoré sú kľúčové pre nákladovo efektívny, spoľahlivý a udržateľný systém čistej energie, a zvýši sa jej odolnosť. Okrem toho sa urýchli tvorba a výroba emisne neutrálnych technológií, čo pomôže znížiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív a vyhnúť sa novým závislostiam, ktoré by mohli blokovať kľúčové technológie a komponenty potrebné na zelenú transformáciu (pozri kapitolu 4).
Zlepšenie hospodárskej bezpečnosti je ďalším kľúčovým faktorom zvyšovania konkurencieschopnosti EÚ. V júni Komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell spustili Európsku stratégiu hospodárskej bezpečnosti - otvoriť na novej karte. – komplexný prístup v záujme posilnenia hospodárstva EÚ. Táto stratégia podporí rozvoj priemyselnej základne EÚ, bude chrániť jej základné záujmy v oblasti hospodárskej bezpečnosti a zabezpečí spoluprácu s čo najširším okruhom krajín mimo EÚ s cieľom pokročiť v spoločných opatreniach na podporu hospodárskej bezpečnosti na medzinárodnej úrovni. Stratégia má zásadný význam pre to, aby EÚ mohla posudzovať a riadiť hospodárske riziká a zároveň si zachovala otvorenosť a naďalej sa angažovala na medzinárodnej úrovni.
Silnejšie vzťahy medzi EÚ a Čínou v záujme zvýšenia konkurencieschopnosti
Vzťahy EÚ s Čínou sú ústredným prvkom úsilia o posilnenie konkurencieschopnosti EÚ.
Vzhľadom na narastajúcu asertivitu Číny, ktorá si upevnila svoje celkové strategické postavenie, začala EÚ v roku 2023 uplatňovať prístup založený na znižovaní rizika a obnovení rovnováhy vo vzťahoch s Čínou a zároveň pokračovala v úsilí o nastolenie silnejšieho medzinárodného poriadku založeného na pravidlách.
Obnovenie rovnováhy zahŕňa pokračovanie dvojstranných hospodárskych vzťahov a spoluprácu s Čínou v oblasti globálnych výziev a zároveň riešenie narušení trhu v dôsledku čínskych neprimeraných štátnych dotácií.
Znižovanie rizika zahŕňa znižovanie kritickej závislosti a riešenie konkrétnych rizík súvisiacich so stratégiou Číny na podporu jej vojenského rozvoja využívaním inovácií vyplývajúcich zo spoločného výskumu, z akademickej obce a medzinárodných súkromných firiem.
Kapitálové trhy sú finančné trhy, na ktorých sa nakupujú a predávajú cenné papiere, ako sú akcie a dlhopisy. Umožňujú podnikom, vládam a ďalším subjektom získavať kapitál od širokej škály investorov. Únia kapitálových trhov - otvoriť na novej karte. je iniciatívou EÚ na vytvorenie jednotného kapitálového trhu, ktorý umožní cezhraničné kapitálové toky a spoločnostiam z EÚ vrátane MSP poskytne prístup k väčšiemu počtu zdrojov financovania.
V záujme zvýšenia investícií sa investori musia cítiť chránení a musia byť presvedčení, že ich investície sa im oplatia. Jedným z hlavných cieľov akčného plánu EÚ pre úniu kapitálových trhov z roku 2020 - otvoriť na novej karte. je preto zabezpečiť, aby sa EÚ stala bezpečnejším miestom, ktoré ľuďom umožní investovať úspory v dlhodobom horizonte.
Komisia 24. mája 2023 prijala balík predpisov týkajúci sa retailových investícií - otvoriť na novej karte., ktorým sa posilní postavenie a ochrana retailových investorov. Retailoví investori sú individuálni, neprofesionálni investori, ktorí investujú na kapitálových trhoch s cieľom spravovať svoje financie, ako aj pripraviť sa na dôchodkové potreby. EÚ chce zabezpečiť, aby retailoví investori boli pri investovaní riadne chránení a aby sa s nimi zaobchádzalo spravodlivo, aby mohli v plnej miere využívať výhody únie kapitálových trhov na zveľadenie svojho bohatstva. Posilnenie dôvery investorov a zlepšenie únie kapitálových trhov sú takisto nevyhnutným prostriedkom na nasmerovanie súkromného financovania do hospodárstva EÚ a na financovanie zelenej a digitálnej transformácie.
Retailoví investori majú ťažkosti s prístupom k relevantným, porovnateľným a ľahko zrozumiteľným informáciám, aby mohli prijímať informované investičné rozhodnutia.
Sociálne médiá a nové marketingové kanály čoraz viac vystavujú retailových investorov riziku neprípustného ovplyvňovania.
Finančné poradenstvo nemusí byť vždy v najlepšom záujme retailových investorov.
Niektoré investičné produkty neponúkajú retailovému investorovi dobrý pomer ceny a kvality.
V roku 2021 bolo približne len 17 % aktív domácností v EÚ vo forme finančných cenných papierov (ako sú akcie alebo dlhopisy), čo je výrazne menej než v prípade domácností USA. (Zdroj: Eurostat - otvoriť na novej karte.).
V porovnaní s inštitucionálnymi investormi (napr. penzijné fondy) platia retailoví investori o 40 % vyššie poplatky. (Zdroj: Správa Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy o nákladoch a výkonnosti - Súbor PDF – otvoriť na novej karte., január 2023).
45 % ľudí v EÚ nie je presvedčených o tom, že investičné poradenstvo, ktoré dostávajú od finančných sprostredkovateľov, je v ich najlepšom záujme. (Zdroj: rýchly prieskum Eurobarometra 525 - otvoriť na novej karte., júl 2023).
V máji sa Parlament a Rada dohodli aj na návrhu o zriadení jednotného európskeho miesta prístupu pre všetky verejné finančné informácie a informácie týkajúce sa udržateľnosti o spoločnostiach EÚ a investičných produktoch EÚ. Zvýši sa tým viditeľnosť spoločností medzi investormi a otvoria sa dodatočné zdroje financovania. Je to obzvlášť dôležité pre malé podniky na malých kapitálových trhoch. Jednotné európske miesto prístupu - otvoriť na novej karte. poskytne aj jednoduchý prístup k správam o udržateľnosti podnikov, ktoré uverejňujú spoločnosti, čím sa podporia ciele Európskej zelenej dohody.
Parlament a Rada sa okrem toho 29. júna dohodli na legislatívnom návrhu na revíziu nariadenia, ktorým sa riadia pravidlá týkajúce sa štruktúry trhov s finančnými nástrojmi - otvoriť na novej karte.. Revíziou sa zabezpečí vytvorenie správnych podmienok pre poskytovateľa konsolidovaného informačného systému, aby mohol poskytovať konsolidovaný prehľad o obchodovaní v celej EÚ. V konsolidovanom informačnom systéme sa budú zhromažďovať údaje o cenách a objemoch finančných nástrojov, ako sú akcie a dlhopisy, zo stoviek prevodných miest v členských štátoch do jedného informačného toku, aby boli prístupné pre všetkých. Od všetkých realizačných platforiem, ako sú burzy cenných papierov a obchodné platformy, sa bude vyžadovať, aby poskytovali svoje údaje o obchodovaní priamo do konsolidovaného informačného systému.
Parlament a Rada sa 19. júla dohodli na návrhu na zlepšenie regulačného rámca uplatniteľného na odvetvie investičných fondov - otvoriť na novej karte.. Revíziou sa harmonizujú pravidlá, ktorými sa riadi výber a používanie nástrojov na riadenie likvidity súvisiacich s fondmi, čím sa zosúlaďujú s medzinárodnými odporúčaniami na podporu finančnej stability. Zavádza sa aj spoločný rámec pre fondy, ktoré poskytujú úvery spoločnostiam (fondy poskytujúce úvery), a zvyšuje sa transparentnosť pravidiel delegovania, čo orgánom dohľadu umožní pochopiť, do akej miery sú správcovia fondov závislí od odborných znalostí tretích strán.
Vďaka týmto trom návrhom sa zabezpečí lepší prístup investorov k údajom o spoločnostiach a obchodovaní. Opatreniami sa takisto podporia dlhodobé investície a uľahčí cezhraničný predaj investičných fondov a zvýši bezpečnosť takéhoto predaja. Tieto návrhy umožnia lepšie prepojiť spoločnosti z EÚ s investormi, zlepšia prístup spoločností k financovaniu, rozšíria investičné príležitosti pre retailových investorov a umožnia ďalšiu integráciu kapitálových trhov EÚ.
V novembri EÚ aktualizovala nariadenie o centrálnych depozitároch cenných papierov - otvoriť na novej karte.. Toto nariadenie bolo pôvodne zavedené s cieľom zlepšiť bezpečnosť a efektívnosť zúčtovacích činností na finančných trhoch, konkrétne vykonávania transakcií s cennými papiermi prevodom hotovosti, cenných papierov alebo oboch. Revidovanými právnymi predpismi - otvoriť na novej karte. sa zlepšia kapitálové trhy a finančný systém EÚ tým, že sa zavedú primeranejšie a účinnejšie pravidlá na zníženie nákladov na dodržiavanie predpisov a regulačného zaťaženia centrálnych depozitárov cenných papierov, čím sa podporí ich schopnosť ponúkať širšiu škálu cezhraničných služieb a zlepší sa cezhraničný dohľad nad nimi.
Je to systém, ktorý konsoliduje informácie o transakciách z obchodných platforiem EÚ v reálnom čase alebo čo najbližšie k reálnemu času.
Umožňuje profesionálnym aj retailovým investorom vidieť cenu finančného nástroja a iné informácie o ňom (ako je objem a čas transakcií) na jednom mieste.
Bez konsolidovaného informačného systému sú obchodné informácie rozptýlené na viacerých realizačných platformách, ako sú burzy cenných papierov, iné obchodné miesta a investičné banky (tiež „systematickí internalizátori“).
V decembri sa dosiahla politická dohoda o návrhoch Komisie - otvoriť na novej karte. na posilnenie regulačného rámca v oblasti poisťovníctva. Touto aktualizáciou sa zmodernizuje smernica Solventnosť II - otvoriť na novej karte. tým, že sa poskytnú lepšie stimuly pre sektor poistenia a zaistenia (t. j. poisťovníctvo pre poisťovacie spoločnosti) na zvýšenie investícií do dlhodobého kapitálu v súlade s cieľmi únie kapitálových trhov. Zabezpečí sa takisto, aby toto odvetvie zostalo silné aj v ťažkých hospodárskych časoch a aby chránilo záujmy spotrebiteľov. V nových pravidlách sa lepšie zohľadnia určité riziká vrátane rizík súvisiacich so zmenou klímy a zabezpečí sa, aby bola finančná sila poisťovateľov menej citlivá na krátkodobé výkyvy na trhu. Zavedie sa aj nová smernica o ozdravení a riešení krízových situácií poisťovní/zaisťovní - otvoriť na novej karte. s cieľom zabezpečiť finančnú stabilitu a chrániť poistníkov a daňovníkov v prípade zlyhania poisťovateľa/zaisťovateľa. V tejto smernici sa bude vyžadovať, aby väčšie a systematicky dôležité subjekty vypracovali preventívne plány obnovy s cieľom zabezpečiť pripravenosť na krízy. Okrem toho budú mať vnútroštátne orgány k dispozícii nástroje na riešenie problémov s poisťovateľmi/zaisťovateľmi v úpadku, vrátane ich riadneho stiahnutia z trhu pri súčasnom zachovaní čo najväčšej kontinuity poistného krytia.
V neposlednom rade Komisia v roku 2023 pomohla členským štátom posilniť ich vnútroštátne kapitálové trhy - otvoriť na novej karte.. Nástroj technickej podpory v tejto oblasti doteraz využilo 21 členských štátov. Reformy prispeli k odstráneniu regulačných prekážok brániacich investíciám a k riešeniu neefektívnosti trhu. Cieľom týchto reformných projektov je zvýšiť investičné príležitosti, viac zviditeľniť podniky na trhu a pomôcť MSP získať prístup k bankovým úverom.
Komisia 28. júna predložila dva návrhy - otvoriť na novej karte. na zabezpečenie toho, aby ľudia mohli platiť eurom vydaným Európskou centrálnou bankou (ECB) vo forme, ktorú považujú za najvhodnejšiu.
Prvý návrh sa týka ochrany používania hotovosti. Návrh bol zavedený s cieľom zabezpečiť, aby hotovosť zostala všeobecne akceptovaná ako platobný prostriedok a aby bola ľahko prístupná pre ľudí a podniky v celej eurozóne.
Druhý návrh spočíva vo vytvorení právneho rámca pre potenciálne digitálne euro, ktoré môže ECB vydať v budúcnosti do obehu ako doplnok k hotovosti. V októbri sa ECB po tom, čo v predchádzajúcich dvoch rokoch skúmala možnosť zavedenia digitálneho eura, rozhodla prejsť do prípravnej fázy.
Hoci hotovosť zostane široko prístupná a akceptovaná, čoraz viac občanov a podnikov volí možnosť elektronickej platby. Cieľom digitálneho eura je poskytnúť ďalšiu možnosť popri súčasných súkromných platobných možnostiach. Digitálne euro by predstavovalo spôsob digitálnej platby vo forme verejných peňazí, ktorá je v eurozóne (a potenciálne aj mimo nej) všeobecne akceptovaná, lacná, bezpečná a odolná.
ECB môže o vydaní digitálneho eura rozhodnúť až po prijatí návrhu o digitálnom eure Európskym parlamentom a Radou.
Používanie digitálneho eura v celej eurozóne (iné súkromné digitálne platobné riešenia nie vždy ponúkajú túto možnosť).
Jednoduchšie používanie ako existujúce digitálne platobné riešenia.
Pri používaní digitálneho eura offline by bola zaručená rovnaká ochrana súkromia ľudí ako pri používaní hotovosti.
Platba bez nutnosti prístupu na internet.
Širší výber pre spotrebiteľov.
Možnosť platby aj bez bankového účtu.
Bezplatne pre spotrebiteľov.
Určite nie.
Digitálne euro by jednoducho bolo doplnkom k hotovosti a alternatívou k súkromným digitálnym riešeniam, ktoré už dnes existujú.
Pri online platbách by banka mala prístup len k osobným údajom potrebným na vykonanie platieb a na predchádzanie podvodom a boj proti praniu špinavých peňazí.
Rovnako ako pri platbe inými digitálnymi platobnými prostriedkami, napríklad kreditnou kartou.
Pri offline platbách je ochrana súkromia silnejšia ako v prípade akýchkoľvek iných digitálnych platobných prostriedkov – banka by videla len tie isté údaje ako pri výbere peňazí z bankomatov.
Pri offline platbách by nik nemohol vidieť, za čo sa digitálnym eurom platí.
Európska centrálna banka by nemala prístup k údajom ľudí.
S nárastom elektronických platieb sa objavili noví poskytovatelia služieb, ako sú subjekty poskytujúce služby otvoreného bankovníctva. Začali sa objavovať aj sofistikovanejšie druhy podvodov, ktoré ohrozujú spotrebiteľov. V reakcii na vývoj a s cieľom zabezpečiť, aby finančný sektor EÚ bol schopný využívať výhody prebiehajúcej digitálnej transformácie, Komisia navrhla 28. júna dva súbory opatrení - otvoriť na novej karte..
Po prvé, Komisia navrhla zmeniť a zmodernizovať súčasnú smernicu o platobných službách - otvoriť na novej karte. (druhá smernica o platobných službách, ktorá sa stane treťou smernicou o platobných službách) a predložila aj návrh nariadenia o platobných službách. Vďaka týmto zmenám budú môcť spotrebitelia aj naďalej uskutočňovať elektronické platby a transakcie v EÚ bezpečným a zabezpečeným spôsobom. Ich cieľom je chrániť práva spotrebiteľov a zároveň zabezpečiť väčší výber poskytovateľov platobných služieb na trhu.
sprístupní službu na overenie zhody mena a čísla účtu pred potvrdením prevodov
uľahčí spoluprácu bánk a iných poskytovateľov platobných služieb v boji proti podvodom vďaka intenzívnejšej výmene informácií súvisiacich s podvodmi
poskytne obetiam podvodu právo na refundáciu zo strany banky alebo iného poskytovateľa platobných služieb, a to za špecifických okolností
uloží bankám povinnosť zlepšiť informovanosť zákazníkov o podvodoch
Po druhé, Komisia navrhla rámec pre prístup k finančným údajom - otvoriť na novej karte.. Rámcom sa stanovia jasné práva a povinnosti v oblasti riadenia zdieľania údajov o zákazníkoch vo finančnom sektore nad rámec platobných účtov. V praxi to povedie k inovatívnejším finančným produktom a službám pre používateľov a podnieti hospodársku súťaž vo finančnom sektore.
Cieľom navrhovaného balíka je zabezpečiť, aby sa finančný sektor EÚ prispôsobil prebiehajúcej digitálnej transformácii a rizikám a príležitostiam, ktoré táto transformácia predstavuje.
Parlament a Rada dosiahli 7. novembra politickú dohodu o návrhu Komisie - otvoriť na novej karte. sprístupniť okamžité platby v eurách všetkým ľuďom a podnikom s bankovým účtom v EÚ. Cieľom nových pravidiel, ktorými sa modernizuje nariadenie o jednotnej oblasti platieb v eurách - otvoriť na novej karte., je zabezpečiť, aby boli okamžité platby v eurách v celej EÚ cenovo dostupné a bezpečné a aby sa spracúvali bez prekážok. Okamžité platby ponúkajú rýchle a pohodlné riešenia pre ľudí v každodenných situáciách, ako je napríklad rýchle získanie finančných prostriedkov (do 10 sekúnd) v prípade núdzových situácií alebo okamžité rozdelenie spoločných nákladov v rôznych sociálnych kontextoch. Takisto zlepšujú riadenie peňažných tokov pre orgány verejnej správy a podniky, najmä MSP, umožňujú charitatívnym a mimovládnym organizáciám rýchly prístup k finančným prostriedkom a stimulujú banky, aby vyvíjali inovatívne finančné služby a produkty.
Hlavným cieľom rámca EÚ pre udržateľné financovanie - otvoriť na novej karte. je nasmerovať investície tak, aby podporovali plnenie ambicióznych cieľov Európskej zelenej dohody. Hoci vykonávanie rámca napreduje, je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie, aby boli pravidlá účinné v praxi a nástroje používateľsky ústretové.
S cieľom zvýšiť efektívnosť rámca a uľahčiť jeho vykonávanie EÚ jasne vymedzuje, ktoré hospodárske činnosti sa považujú za environmentálne udržateľné a ako preukázať stupeň ich ekologickosti. To je kľúčom k predchádzaniu environmentálne klamlivej reklame a zabezpečeniu toho, aby sa finančné prostriedky prideľovali odvetviam, ktoré majú zásadný význam pre zelenú transformáciu.
Komisia predložila 13. júna balík - otvoriť na novej karte. na posilnenie rámca EÚ pre udržateľné financovanie. Táto iniciatíva podporuje spoločnosti a finančný sektor tým, že podporuje zameranie súkromných investícií na transformačné projekty a technológie a smeruje finančné zdroje do udržateľných investícií. Balík zahŕňa nové kritériá v rámci taxonómie EÚ, ktorými sa rozširuje jej klasifikačný systém tak, aby zahŕňal širšiu škálu hospodárskych činností, a to prostredníctvom delegovaných aktov o taxonómii EÚ v oblasti životného prostredia a klímy - otvoriť na novej karte..
V nasledujúcom diagrame sú znázornené kľúčové nové hospodárske činnosti, ktoré sa v súčasnosti považujú za environmentálne udržateľné.
Súčasťou balíka je aj odporúčanie o financovaní transformácie, ktoré obsahuje usmernenia a praktické príklady pre spoločnosti a finančný sektor. Ukazujú, ako môžu spoločnosti na dobrovoľnej báze využívať rôzne nástroje rámca na nasmerovanie investícií do zelenej transformácie a na riadenie rizík vyplývajúcich zo zmeny klímy a zhoršovania životného prostredia.
Environmentálne, sociálne a správne (ESG) ratingy zohrávajú dôležitú úlohu aj na trhu EÚ s udržateľným financovaním, keďže poskytujú investorom a finančným inštitúciám informácie napríklad o investičných stratégiách týkajúcich sa faktorov ESG a súvisiaceho riadenia rizík. V júni 2023 Komisia navrhla nariadenie - otvoriť na novej karte., ktorým sa rieši nedostatočná transparentnosť trhu s ratingmi ESG, čím sa zvýši spoľahlivosť tohto trhu. Nové organizačné zásady a jasné pravidlá predchádzania konfliktom záujmov zvýšia integritu činností poskytovateľov ratingov ESG.
S cieľom zabezpečiť, aby spoločnosti vykazovali informácie o udržateľnosti harmonizovaným spôsobom, prijala Komisia v júli 2023 aj prvý súbor povinných európskych štandardov vykazovania informácií o udržateľnosti - otvoriť na novej karte.. Tieto štandardy sa vzťahujú na otázky ESG vrátane zmeny klímy, biodiverzity a ľudských práv. Poskytujú investorom informácie, ktoré im pomôžu pochopiť vplyv spoločností, do ktorých investujú, na udržateľnosť. Zohľadňujú sa v nich aj diskusie s Medzinárodnou radou pre štandardy udržateľnosti - otvoriť na novej karte. a s globálnou iniciatívou pre podávanie správ - otvoriť na novej karte. (Global Reporting Initiative) s cieľom zabezpečiť vysoký stupeň interoperability medzi štandardmi EÚ a globálnymi štandardmi a zabrániť zbytočnému dvojitému podávaniu správ zo strany spoločností.
V Európskej zelenej dohode - otvoriť na novej karte. z 11. decembra 2019 sa zdôraznil význam nasmerovania finančných a kapitálových zdrojov do zelených investícií. Zelené dlhopisy zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri financovaní aktív potrebných na prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo. Parlament a Rada dosiahli 28. februára 2023 dohodu - otvoriť na novej karte. o návrhu nariadenia o európskych zelených dlhopisoch - otvoriť na novej karte. s cieľom stanoviť oficiálnu normu pre zelené dlhopisy. Nariadenie nadobudlo účinnosť v decembri. Norma pre zelené dlhopisy je súbor kritérií, ktorý tvorí rámec pre emisiu zelených dlhopisov. Zabezpečuje, aby zelené dlhopisy slúžili na financovanie projektov so skutočnými environmentálnymi prínosmi, a pomáha zachovať integritu trhu so zelenými dlhopismi a dôveru v tento trh. Emitenti európskych zelených dlhopisov budú musieť zabezpečiť, aby sa aspoň 85 % finančných prostriedkov získaných vydaním dlhopisu pridelilo na hospodárske činnosti, ktoré sú v súlade s nariadením o taxonómii - otvoriť na novej karte.. V nových právnych predpisoch sa takisto stanovuje rámec pre schvaľovanie externých posudzovateľov a dohľad nad nimi, čo pomôže overovať vlastnosti dlhopisov, a tým zvýšiť dôveru v tvrdenia týkajúce sa životného prostredia.
Po celosvetovej finančnej kríze v rokoch 2007 – 2008 sa vyvinulo značné úsilie na zabezpečenie väčšej odolnosti bánk EÚ. Vďaka tomuto úsiliu si finančné inštitúcie EÚ dobre počínali počas nedávnych kríz, ako je pandémia COVID-19, útočná vojna Ruska proti Ukrajine a banková kríza v USA na jar 2023. V súčasnosti sú banky EÚ dobre kapitalizované, vysoko likvidné a pod dobrým dohľadom. Ako vyplýva zo záťažových testov - otvoriť na novej karte., ktoré v roku 2023 vykonal Európsky orgán pre bankovníctvo, sú odolné aj vo veľmi nepriaznivých scenároch.
V záujme ďalšieho posilnenia bánk prijala Komisia 18. apríla návrh na reformu existujúceho rámca EÚ pre krízové riadenie bánk a ochranu vkladov - otvoriť na novej karte.. Dôraz sa kladie na stredné a menšie banky. V minulosti sa mnohým zlyhávajúcim malým a stredným bankám pomohlo použitím metód mimo stanoveného rámca na riešenie krízových situácií. Niekedy to znamenalo použitie verejných prostriedkov (peňazí daňovníkov) namiesto vlastných peňazí banky alebo iných záložných fondov financovaných odvetvím a určených na ochranu vkladateľov (systémy ochrany vkladov a fondy na riešenie krízových situácií). Zreformovaný rámec uľahčí najmä využívanie záchranných sietí financovaných samotným odvetvím a ochráni vkladateľov počas bankových kríz, a to napríklad tak, že budú presunutí z banky v ťažkostiach do zdravej banky. Používanie takýchto záchranných sietí musí byť len doplnkom vlastných rezerv bánk, ktoré zostávajú prvou obrannou líniou.
Zachovanie finančnej stability a ochrana peňazí daňovníkov
Lepšia ochrana vkladateľov
Ochrana reálnej ekonomiky pred vplyvom zlyhaní banky
Zlepšujeme systémy aktivované v prípade zlyhania banky, ako aj systémy ochrany vkladateľov, a to predovšetkým v prípade malých a stredných bánk
Obchodné modely s vysokým podielom vkladov v súvahe
Ďalším dôležitým prelomovým počinom v priebehu roka bola politická dohoda - otvoriť na novej karte. o návrhu Komisie na revíziu bankových pravidiel EÚ - otvoriť na novej karte. (nariadenie o kapitálových požiadavkách a smernica o kapitálových požiadavkách), známom ako bankový balík - otvoriť na novej karte.. Týmto balíkom sa vykonáva konečný súbor medzinárodných noriem v oblasti bankovej regulácie (normy Bazilej III - otvoriť na novej karte.), na ktorom sa dohodla EÚ a jej partneri zo skupiny G20 v Bazilejskom výbore pre bankový dohľad. Počiatočná fáza reforiem Bazilej III – stanovenie vyššieho a kvalitnejšieho kapitálu, zníženie pákového efektu a prísne požiadavky na likviditu – je už v platnosti vo všetkých bankách EÚ. Zavedením týchto noriem sa EÚ snaží posilniť jednoduchosť a porovnateľnosť regulačného rámca a jeho citlivosť na riziká, a obnoviť tak v konečnom dôsledku dôveru v kapitálové požiadavky založené na riziku.
Bazilej III: nové pravidlá interných modelov
Zavedie sa nový limit, ktorý má pomôcť zabezpečiť, aby sa nepodceňovali riziká, keď banky používajú svoje vlastné výpočtové modely.
Lepší dohľad
Orgány dohľadu budú mať účinnejšie nástroje na vykonávanie dohľadu nad bankami EÚ vrátane komplexných bankových skupín. Zavedú sa minimálne normy pre dohľad nad bankami tretích krajín v EÚ.
Udržateľnosť
Pri riadení svojej obchodnej činnosti budú banky povinné zohľadňovať environmentálne, sociálne a správne riziká.
V reakcii na zvýšený objem obchodu, rast elektronického obchodu a prísnejšie normy EÚ navrhla Komisia v máji najambicióznejšiu reformu colnej únie - otvoriť na novej karte. od jej vytvorenia v roku 1968. Digitálna fragmentácia súčasného systému a neoptimálna koordinácia medzi vnútroštátnymi orgánmi zvýšili administratívne náklady na dodržiavanie predpisov pre obchodníkov a rozšírili možnosti podvodov.
Reforma zahŕňa zriadenie colného orgánu EÚ, ktorý bude dohliadať na nové colné dátové centrum - otvoriť na novej karte.. Povedie to k centralizovanejšiemu a digitalizovanejšiemu prístupu k clám, ktorý by mal znížiť náklady obchodníkov na dodržiavanie predpisov, uvoľniť zdroje pre vnútroštátne orgány a zabezpečiť efektívnejšiu a posilnenú colnú úniu odolnú proti podvodom.
Nové požiadavky na oznamovanie a výmenu informácií, ktoré sú v súlade s rámcom pre oznamovanie kryptoaktív vytvoreným Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, pomôžu členským štátom pri riešení daňových únikov a podvodov v odvetví kryptoaktív a elektronických peňazí. V dohode - otvoriť na novej karte., ktorá bola dosiahnutá v roku 2023, sa od všetkých poskytovateľov kryptoaktív so sídlom v EÚ vyžaduje, aby oznamovali transakcie klientov s pobytom v EÚ, čím sa posilní odhaľovanie daňových podvodov a vyhýbania sa daňovým povinnostiam.
V rámci akčného plánu únie kapitálových trhov z roku 2020 a akčného plánu pre spravodlivé a jednoduché zdaňovanie na podporu obnovy EÚ - otvoriť na novej karte. Komisia navrhla zjednodušenie postupov zrážkovej dane pre investorov, finančných sprostredkovateľov a správcov dane. Účelom tohto opatrenia je zabrániť dvojitému zdaneniu a zneužívaniu systému vrátenia dane alebo daňových úľav. Jeho cieľom je takisto harmonizovať postupy na získanie úľav zo zrážkových daní, čím sa znížia náklady pre zainteresované strany.
Komisia navrhla aj smernicu o transferovom oceňovaní - otvoriť na novej karte., ktorej cieľom je znížiť zaťaženie spojené s dodržiavaním predpisov, zvýšiť daňovú istotu a obmedziť spory týkajúce sa transferového oceňovania. Účelom je zabrániť jednak dvojitému zdaneniu a jednak prípadom dvojitého nezdanenia.
Postupovať podľa 27 rôznych vnútroštátnych daňových systémov, z ktorých každý má vlastné pravidlá, spôsobuje spoločnostiam vysoké náklady na dodržiavanie daňových predpisov. Odrádza ich to od cezhraničných investícií v EÚ, a podniky sa tak ocitajú v konkurenčnej nevýhode v porovnaní s podnikmi inde vo svete.
V záujme riešenia tohto problému Komisia prijala v septembri návrh s názvom Podnikanie v Európe: rámec pre zdaňovanie príjmov - otvoriť na novej karte.. Týmto rámcom sa zavedie jednotný súbor pravidiel na určovanie základu dane pre skupiny spoločností. Vďaka tomu sa znížia náklady na dodržiavanie predpisov až o 65 % pre veľké podniky pôsobiace vo viacerých členských štátoch. Okrem toho sa zjednoduší proces pre vnútroštátne daňové orgány, čím sa uľahčí stanovovanie správnych splatných daní.
Hoci je návrh zameraný najmä na veľké skupiny pôsobiace v celej Európskej únii, EÚ prijala aj opatrenia na zjednodušenie daňových pravidiel pre mikropodniky a MSP. Navrhovanou smernicou o zdaňovaní podľa ústredia - otvoriť na novej karte. sa zavádza zjednodušujúci rámec pre MSP pôsobiace v iných členských štátoch prostredníctvom stálych prevádzkarní. Poskytuje im možnosť spolupracovať len s jednou daňovou správou (v štáte, kde majú ústredie), a nie s daňovými úradmi všetkých členských štátov, v ktorých pôsobia. Cieľom je podporiť cezhraničnú expanziu.