V reakcii na jednu z najhorších globálnych energetických kríz za posledné desaťročia prijala Európska únia v roku 2023 drastické opatrenia na úsporu energie, diverzifikáciu dodávok a urýchlenie prechodu na čistú energetiku. Naliehavú potrebu konať zdôraznili aj neutíchajúce problémy s klímou, životným prostredím a biodiverzitou po celom svete. Na ochranu svojho hospodárstva EÚ v priebehu roka pokračovala v odklone od ruských fosílnych palív. Zároveň pritom posilnila udržateľnosť zvýšením podielu výroby z obnoviteľných zdrojov a opatreniami v oblasti energetickej efektívnosti.
EÚ začala komplexnú reformu svojho trhu s elektrinou, aby boli spotrebitelia lepšie chránení pred energetickými cenovými šokmi. Takisto zaviedla nové iniciatívy na zvýšenie svojej konkurencieschopnosti a budovanie priemyselných kapacít pre čisté technológie. Ich cieľom je zaistiť prístup ku kritickým surovinám a znížiť strategické závislosti v kľúčových technológiách a hodnotových reťazcoch, čím sa zlepší hospodárska bezpečnosť a technologická suverenita EÚ.
S cieľom zabezpečiť, aby ľudia v Európskej únii mali prístup k cenovo dostupnej, bezpečnej a udržateľnej energii, spustila EÚ v máji 2022 plán REPowerEU - otvoriť na novej karte.. Jeho cieľom je výrazne znížiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív zvýšením podielu domácej čistej energie, znížením spotreby a diverzifikáciou dodávok energie do Únie. Za prvých 12 mesiacov od jeho zavedenia dosiahla EÚ v plnení týchto troch cieľov významný pokrok - otvoriť na novej karte..
Ku koncu roka 2023 dosahoval celkový dovoz ruského plynu do EÚ len 42,9 miliardy kubických metrov – na porovnanie, v roku 2022 to bolo 80 mld. m³ a v roku 2021 vyše 150 mld. m³. Počas roka prúdil potrubný plyn do EÚ opäť najmä z Nórska a severnej Afriky, zatiaľ čo hlavným dodávateľom skvapalneného zemného plynu boli Spojené štáty.
Okrem plánu REPowerEU pomáha členským štátom EÚ diverzifikovať dodávky plynu aj viacero ďalších nástrojov. Jedným z nich je spoločný mechanizmus nákupu plynu AggregateEU - otvoriť na novej karte., ktorý umožňuje plynárenským a odberateľským podnikom združovať dopyt, koordinovať využívanie infraštruktúry, rokovať s medzinárodnými partnermi a pripraviť sa na spoločné nákupy plynu a vodíka.
Ďalším opatrením EÚ na riešenie bezpečnosti dodávok, ktoré sa zaviedlo v roku 2022, je nariadenie o skladovaní plynu - otvoriť na novej karte., ktoré vyžaduje, aby členské štáty do 1. novembra naplnili svoje zásobníky na 90 % s cieľom zaručiť dostatočné zásoby na zimu. Aj vďaka tomuto opatreniu dosiahli zásoby pred zimou 2022/2023 úroveň 95 % kapacity. V roku 2023 bol pokrok v plnení zásobníkov pri podstatne nižších a stabilnejších cenách než v roku 2022 mimoriadne rýchly: cieľ 90 % sa dosiahol už 18. augusta - otvoriť na novej karte. a začiatkom decembra bola naplnenosť vyše 95 %.
Pri zabezpečovaní alternatívnych zdrojov plynu pomohlo EÚ aj viacero nových projektov energetickej infraštruktúry - otvoriť na novej karte. dokončených v posledných dvoch rokoch. Medzi príklady patrí plynovod Baltic Pipe a prepojovací plynovod medzi Gréckom a Bulharskom, ako aj nové terminály na skvapalnený zemný plyn v rôznych členských štátoch.
V novembri podnikla EÚ ďalší krok k príprave svojho energetického systému na budúcnosť – uverejnila prvý zoznam projektov spoločného záujmu - otvoriť na novej karte., ktorý je plne v súlade Európskou zelenou dohodou. Formálne sa má prijať začiatkom roka 2024. Zoznam - otvoriť na novej karte. sa uverejňuje každé dva roky a obsahuje projekty, ktoré zlepšia prepojenosť energetických systémov členských štátov. Na tieto projekty sa vzťahujú zrýchlené povoľovacie postupy a financovanie. Ide o prvý zoznam v rámci revidovaného nariadenia o transeurópskej energetickej sieti, ktorý vylučuje projekty v oblasti fosílnych palív, no zahŕňa vodíkové projekty a elektrolýzu. Zahŕňa aj projekty, ktoré prepoja energetický systém EÚ so Spojeným kráľovstvom, západným Balkánom a krajinami severnej Afriky.
Prudký nárast cien energie od leta 2021 vážne zasiahol spotrebiteľov a mnohých z nich ohrozila energetická chudoba. V roku 2023 sa EÚ zamerala na zavedenie pravidiel na reformu energetického trhu s cieľom chrániť spotrebiteľov pred budúcimi cenovými šokmi. Tieto dlhodobé opatrenia dopĺňajú núdzové opatrenia z roka 2022, ako je trhový mechanizmus na obmedzenie nadmerných cien plynu - otvoriť na novej karte. a dodatočný príspevok - otvoriť na novej karte. uložený určitým energetickým spoločnostiam, ktoré dosahujú nadmerné zisky.
Hoci má EÚ dobre integrovaný jednotný trh s energiou, z ktorého majú spotrebitelia úžitok už vyše 20 rokov, energetická kríza ukázala, že sú potrebné ďalšie zlepšenia. Komisia preto v marci 2023 predložila návrh na revíziu pravidiel koncepcie trhu s elektrinou v EÚ - otvoriť na novej karte.. Táto reforma poskytne spotrebiteľom viac práv aj možností a zároveň ich lepšie ochráni, keďže účty za energiu nebudú závislé od krátkodobej trhovej ceny elektriny a zvýši sa odolnosť energetického trhu EÚ. Koncom roka dosiahli Európsky parlament a Rada dohodu - otvoriť na novej karte. o reforme.
Spotrebitelia majú teraz právo:
Úsilie EÚ o diverzifikáciu dodávok a dodávateľov takisto pomohlo znížiť ceny energie a ich volatilitu oproti nadmerným hodnotám z roku 2022. Energetická platforma EÚ - otvoriť na novej karte. (a konkrétne spomínaný mechanizmus AggregateEU) združuje dopyt a vykonáva spoločné nákupy energie. Výsledkom sú lepšie ceny pre spotrebiteľov v EÚ.
Komisia takisto zaviedla mechanizmus na korekciu cenových skokov na trhu s plynom stanovením novej referenčnej ceny skvapalneného zemného plynu. Bola to potrebná alternatíva k predošlému prístupu, kde sa ako zástupná hodnota používala cena plynu v holandskom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF). Táto cena už nebola spoľahlivá, keďže neodrážala nové trhové podmienky. Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky - otvoriť na novej karte. teraz pravidelne uverejňuje referenčnú hodnotu, ktorá je omnoho stabilnejšia než cena TTF.
EÚ napokon umožnila členským štátom priamo podporovať zraniteľné rodiny a MSP výnimočnými opatreniami známymi ako SAFE (podpora cenovo dostupnej energie). Tieto opatrenia spadajú do politiky súdržnosti - otvoriť na novej karte. a umožňujú členským štátom využiť nevyčerpané pridelené rozpočtové prostriedky EÚ z rokov 2014 – 2020 na poskytovanie priamej podpory ohrozeným skupinám, ktoré čelia zvýšeným nákladom na energiu.
Takmer tri štvrtiny globálnych emisií skleníkových plynov pochádza z energetiky – z vykurovania domácností, napájania priemyslu a dopravy. To znamená, že zníženie spotreby energie má veľký vplyv v boji proti zmene klímy. EÚ chce do roku 2030 znížiť svoje emisie aspoň o 55 % (oproti úrovniam z roku 1990), ako sa stanovuje v Európskej zelenej dohode (pozri kapitolu 3).
V zimnej sezóne 2022/2023 klesla spotreba plynu v EÚ o 18 % (resp. 53 mld. m³) vďaka miernejšiemu počasiu a spoločnému úsiliu EÚ, jej členských štátov, jednotlivcov a podnikov. Na zachovanie rovnováhy medzi dodávkou a odberom energie sú však stále potrebné dobrovoľné úsporné opatrenia. Predĺžila sa preto platnosť núdzového nariadenia o znižovaní spotreby plynu - otvoriť na novej karte. (pôvodne dohodnutého v júli 2022 - otvoriť na novej karte.). Cieľom je od apríla 2023 do marca 2024 znížiť spotrebu o ďalších 60 mld. m³. Na predídenie potenciálnym problémom budú naďalej platiť aj ďalšie núdzové pravidlá z roku 2022 týkajúce sa mechanizmu korekcie trhu, pravidiel solidarity a udeľovania povolení.
Ďalším významným zdrojom úspor energie je zlepšenie jej využívania v budovách. Decembrová politická dohoda na revízii smernice o energetickej hospodárnosti budov - otvoriť na novej karte. pomôže tomuto sektoru znížiť spotrebu energie a zabezpečí ekologickejšie budovy. V revízii sa stanovuje viacero opatrení, ktoré pomôžu vládam EÚ zvýšiť energetickú hospodárnosť budov, s osobitným zameraním na budovy s najhoršou hospodárnosťou.
Energia sa dá ušetriť nielen tak, že sa jej bude využívať menej a efektívnejšie, ale aj že v tomto zmysle budú výrobky a spotrebiče každodennej potreby navrhovať výrobcovia. Podľa nových pravidiel EÚ v oblasti ekodizajnu - otvoriť na novej karte. by mali elektrospotrebiče spotrebúvať menej energie v pohotovostnom režime, pričom výrobcovia majú dva roky na zlepšenie výsledkov svojich výrobkov. Medzi výrobky, na ktoré sa vzťahujú nové či revidované (a prísnejšie) pravidlá, patria bubnové sušičky, lokálne ohrievače priestoru, mobilné telefóny, tablety a priemyselné ventilátory. Tieto zmeny budú viditeľné na energetickom štítku - otvoriť na novej karte., ktorý už spotrebitelia v EÚ všeobecne poznajú a používajú.
Cieľom EÚ je urobiť z udržateľných výrobkov normu. Parlament a Rada dosiahli koncom roka dohodu o iniciatíve pre udržateľné výrobky - otvoriť na novej karte., ktorá bola navrhnutá v marci 2022 a spochybňuje tradičný model spotreby „vyťažiť – vyrobiť – zlikvidovať“. Cieľom iniciatívy je zabezpečiť trvácnosť výrobkov, aby sa znížilo plytvanie a šetrili zdroje.
Podľa odhadov Komisie ušetrí zníženie elektrickej spotreby výrobkov v pohotovostnom režime 1,36 milióna ton oxidu uhličitého ročne. Tieto úspory sú dobré aj pre peňaženku spotrebiteľov – celkové úspory pre spotrebiteľov do roku 2030 sa odhadujú na úrovni 530 miliónov EUR ročne.
Na dosiahnutie klimaticky neutrálnej Európy, ktorá je cieľom Európskej zelenej dohody, treba prejsť na čistú energiu z obnoviteľných zdrojov. Plán REPowerEU, ktorý je ústredným prvkom tejto transformácie, sa zameriava na výrobu zelenej energie, odklon od ruských fosílnych palív a podporu šetrenia energiou. Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti - otvoriť na novej karte. a priemyselný plán Zelenej dohody - otvoriť na novej karte. sú kľúčové pri podpore plánu REPowerEU, poskytovaní finančnej a strategickej podpory prechodu na energiu z obnoviteľných zdrojov a širšieho cieľa klimaticky neutrálnej Európy.
Do roku 2050 zabezpečiť, aby sa Európa stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom
Priemyselný plán Zelenej dohody
Vybudovať priemyselné kapacity v oblasti čistých technológií, ktoré sú základom Zelenej dohody.
REPowerEU
Reagovať na narušenie trhu s energiou a zaistiť cenovo dostupnú, bezpečnú a udržateľnú energiu pre Európu.
Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti
Vyjsť z pandémie pripravení na zelenú a digitálnu transformáciu.
Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti zohráva významnú rolu pri financovaní zelených energetických projektov a infraštruktúry s cieľom urýchliť prechod na energiu z obnoviteľných zdrojov, pričom zhruba 42 % jeho finančných prostriedkov je určených na zelenú transformáciu (podrobnosti o mechanizme sú v kapitole 2). Členské štáty menia svoje plány obnovy a odolnosti tak, aby zahŕňali osobitnú kapitolu REPowerEU, kde vyjadria, ako budú plniť príslušné ciele vo svojich plánoch obnovy. Kapitolu REPowerEU už predložilo 23 členských štátov, pričom 61,87 miliardy EUR zo zmenených plánov bolo vyčlenených na obnoviteľné zdroje energie a energetické siete, z toho 35,51 miliardy EUR osobitne na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti takisto umožňuje členským štátom prideliť finančné prostriedky na dôležité projekty spoločného európskeho záujmu - otvoriť na novej karte. v oblastiach ako vodík a batérie.
Okrem toho, že mechanizmus podporuje investície do vyspelých a inovačných technológií v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, sa v roku 2023 zaviedol celý rad širších iniciatív na riešenie štrukturálnych výziev, ktorým odvetvie čistej energie EÚ čelí. Cieľom jednej z týchto iniciatív – priemyselného plánu Zelenej dohody – je posilniť konkurencieschopnosť emisne neutrálnych technológií v EÚ (čím sa urýchli prechod ku klimatickej neutralite) využitím silných stránok jednotného trhu. EÚ zjednodušila predpisy, aby bolo ľahšie získať suroviny potrebné pre čisté technológie, ako aj financovanie technológií zelenej energetiky. Je odhodlaná zvyšovať úroveň zručností a rekvalifikovať ľudí na prácu s ekologickými technológiami, ako aj zlepšovať otvorený obchod s cieľom zabezpečiť prístup k surovinám, aby sa ekologickým technológiám darilo. Komunity tak budú profitovať z kvalitných pracovných miest v sektore čistých technológií, zatiaľ čo jednotlivci si budú môcť užívať čistejšie životné prostredie a udržateľnejšie trhové hospodárstvo.
V rámci priemyselného plánu Zelenej dohody – osobitne pokiaľ ide o zjednodušenie regulačného prostredia pre čisté technológie – Komisia v marci 2023 predložila aj návrhy aktu o kritických surovinách - otvoriť na novej karte. a aktu o emisne neutrálnom priemysle - otvoriť na novej karte.. Oba akty spoločne podporia emisne neutrálne výrobné kapacity EÚ a zaistia dostupnosť potrebných surovín na produkciu čistých technológií v EÚ.
Globálny dopyt po kritických surovinách je vysoký, geopolitické prostredie sa rýchlo mení a čoraz viac komplikuje, takže je kľúčové zabezpečiť prístup EÚ k udržateľným dodávkam týchto materiálov. Je to nevyhnutné aj pre konkurencieschopnosť EÚ – najmä v odvetviach ako zelené a digitálne technológie, ako aj v obrannom, leteckom a vesmírnom priemysle.
Akt o kritických surovinách, na ktorom sa Parlament a Rada oficiálne dohodli v novembri - otvoriť na novej karte., posilní domáce kapacity kritických surovín v celom dodávateľskom reťazci. Stanovuje jasné ciele na zvýšenie kapacít ťažby, spracovania a recyklácie do roku 2030. EÚ okrem toho diverzifikuje zdroje dovozu, aby jeden dodávateľ nezabezpečoval viac ako 65 % jej spotreby. Súčasťou tohto plánu je budovanie medzinárodných partnerstiev s podporou stratégie Global Gateway - otvoriť na novej karte..
Akt o emisne neutrálnom priemysle posilní odolnosť a konkurencieschopnosť odvetvia výroby emisne neutrálnych technológií v Únii, čo prispeje k bezpečnejšej a udržateľnejšej energetike. Týmto aktom sa zlepšia podmienky na zakladanie projektov s nulovou bilanciou emisií v EÚ a prilákanie investícií. Jeho cieľ je ambiciózny: do roka 2030 by strategická kapacita EÚ na výrobu emisne neutrálnych technológií mala pokryť alebo prekročiť 40 % jej potrieb z hľadiska zavádzania. Výrazne to urýchli pokrok pri dosahovaní cieľov Európskej únie v oblasti klímy a energetiky do roka 2030 i všeobecný prechod ku klimatickej neutralite. Okrem toho posilní konkurencieschopnosť priemyslu EÚ, vytvorí kvalitné pracovné miesta a podporí úsilie Únie o dosiahnutie energetickej nezávislosti.
Cieľ EÚ urýchliť využívanie obnoviteľných zdrojov energie, najmä tých, ktoré sa vyrábajú v Európe, je vyjadrený aj v jej energetickej politike. Jedným z hlavných míľnikov v roku 2023 bola revízia smernice o obnoviteľných zdrojoch energie - otvoriť na novej karte. s cieľom urýchliť ich zavádzanie. Cieľová hodnota EÚ v tejto oblasti z roka 2018 sa zvýšila z pôvodných 32 % do roku 2030 na minimálne 42,5 %, s ambíciou dosiahnuť až 45 %. Revidovaná smernica rieši najnovšie prekážky a neefektívnosti zavedením nových opatrení v oblasti obnoviteľného vodíka, ako aj obnoviteľných zdrojov energie v doprave a priemysle. Zároveň objasňuje technické otázky vrátane kritérií udržateľnosti bioenergie a natrvalo zavádza pôvodne len dočasné pravidlá na skrátenie a zjednodušenie povoľovacích - otvoriť na novej karte. postupov pre projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.
Po tom, čo EÚ v roku 2022 prijala stratégiu v oblasti slnečnej energie - otvoriť na novej karte. a založila priemyselné partnerstvo pre biometán - otvoriť na novej karte., v roku 2023 sa zamerala na obnoviteľný vodík a veternú energiu.
Pokiaľ ide o vodík a uvedenie tejto novej technológie do praxe, prvým krokom bolo vymedziť, čo sa považuje za obnoviteľný vodík. To sa dosiahlo v delegovaných aktoch o vodíku - otvoriť na novej karte., ktoré takisto zdôrazňujú význam dodatočnej energie z obnoviteľných zdrojov na výrobu obnoviteľného vodíka. Stanovenie týchto noriem na úrovni EÚ je pre rast tohto odvetvia kľúčové.
Ďalším významným míľnikom bola decembrová politická dohoda o balíku opatrení v oblasti nízkouhlíkového plynu a vodíka - otvoriť na novej karte.. Cieľom iniciatívy je podporovať využívanie obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov s osobitným dôrazom na vytvorenie trhu s obnoviteľným vodíkom.
Európska aliancia pre čistý vodík - otvoriť na novej karte. zriadená v roku 2020 na podporu plošného zavádzania čistých vodíkových technológií do roku 2030 uverejnila v marci plán - otvoriť na novej karte. normotvorby pre vodík. Poskytuje komplexný prehľad medzier v normotvorbe, výziev a potrieb, ktoré identifikovali členovia aliancie. Aliancia zároveň uverejnila Príručku o koridoroch dodávky vodíka - otvoriť na novej karte. (Learnbook on Hydrogen Supply Corridors), ktorá poskytuje aktuálny prehľad o vývoji kľúčových infraštruktúrnych projektov EÚ potrebných na vytvorenie základnej nízkouhlíkovej vodíkovej štruktúry - otvoriť na novej karte. v Európe. Cieľom tejto iniciatívy je využiť existujúce aj nové plynovody na vytvorenie vodíkovej siete naprieč svetadielom.
Pokiaľ ide o výrobu obnoviteľného vodíka, Európske partnerstvo pre elektrolyzéry potvrdilo svoju angažovanosť - otvoriť na novej karte. v rámci spoločného vyhlásenia - otvoriť na novej karte. z roka 2022 o desaťnásobnom rozšírení výrobnej kapacity elektrolyzérov v EÚ do roka 2025.
Komisia takisto navrhla zriadiť celoeurópsky mechanizmus pre vodík s názvom Európska vodíková banka - otvoriť na novej karte.. Vodíková banka zabezpečí investičnú istotu a obchodné príležitosti pre európsku i svetovú výrobu obnoviteľného vodíka. Poslúžia na to dva mechanizmy financovania (jeden na stimuláciu výroby vodíka v EÚ a druhý pre medzinárodný dovoz do EÚ), vyhodnocovanie dopytu a infraštruktúrnych potrieb, ako aj koordinácia rôznych zdrojov financovania v záujme efektívnejších investícií do udržateľného vodíka.
V marci Komisia podpísala spoločné vyhlásenie - otvoriť na novej karte. s európskymi zainteresovanými stranami v záujme podpory výskumu a inovácie v oblasti obnoviteľného vodíka s cieľom urýchliť jeho zavádzanie a podporiť prechod na čistú energiu.
EÚ takisto prijala opatrenia na urýchlenie zavádzania a inovácie v oblasti veternej energie. Na rozdiel od vodíkovej energie, ktorá je len v počiatočných štádiách, je odvetvie veternej energie v EÚ už úspešným projektom. Toto odvetvie dosiahlo vyrovnané náklady na energiu, ktoré sú na rovnakej úrovni alebo dokonca nižšie - Súbor PDF – otvoriť na novej karte. ako náklady na fosílne palivá, a v roku 2023 (január až august) sa z veternej energie vyrobilo v priemere 17,2 % - otvoriť na novej karte. elektriny spotrebovanej v EÚ. Stále je však na čom pracovať. Hlavnými problémami sú omeškania v povoľovaní, nedostatok zručností a to, že vnútroštátne verejné súťaže uprednostňujú náklady pred udržateľnosťou. Okrem toho členské štáty neposkytujú výrobcom veterných turbín jasné plány zavádzania veternej energie, čo komplikuje plánovanie projektov v kontexte svetovej konkurencie a prudkého nárastu nákladov na komodity.
S cieľom riešiť niektoré pretrvávajúce problémy v tomto odvetví Komisia v októbri predstavila európsky akčný plán pre veternú energiu - otvoriť na novej karte..
Akčný plán zahŕňa spustenie iniciatívy Accele-RES, ktorá pomôže digitalizovať povoľovací proces a sprevádzkuje osobitný online nástroj na pomoc pri povoľovacích konaniach. Plán zároveň posilní konkurencieschopnosť veternej energetiky EÚ tým, že výrobcom z EÚ uľahčí prístup na zahraničné trhy, poskytne ochranu pred narušeniami obchodu (napr. nespravodlivé subvencovanie dovozu produktov súvisiacich s veternou energetikou do EÚ) a štandardizuje veterné elektrárne s cieľom zlepšiť interoperabilitu, kvalitu a udržateľnosť.
Koncom roka 2023 predložilo 21 členských štátov prísľuby v oblasti veternej energie - otvoriť na novej karte., v ktorých uviedli projekty veternej energie, ako aj objemy zavádzania plánované v blízkej budúcnosti (2024 – 2026). Výrobcom aj investorom to poskytne väčšiu istotu, čo sa pretaví do väčšieho počtu veterných projektov.
Prechod na obnoviteľné zdroje energie znamená aj hľadanie spôsobov, ako energiu zachytiť a uskladniť na obdobia, keď napríklad nefúka vietor a nesvieti slnko.
Jedným zo spôsobov skladovania energie z obnoviteľných zdrojov je využívanie batérií. Kľúčovým aktérom podpory pokroku v tejto oblasti je už od roku 2017 Európska aliancia pre batérie - otvoriť na novej karte., ktorú EÚ zriadila na podporu európskeho batériového ekosystému. V marci 2023 sa uskutočnilo siedme stretnutie na vysokej úrovni - Súbor PDF – otvoriť na novej karte., kde sa zdôraznil význam dostatočného počtu kvalifikovaných pracovníkov v tomto sektore.
Ďalším dôležitým aspektom prechodu na obnoviteľné zdroje energie je zabezpečenie spravodlivej transformácie a zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov v odvetviach, ktoré prechod na čistú energiu zasahuje. V tejto súvislosti Európska únia vyhlásila rok 2023 za rok zručností (podrobnosti v kapitole 6).
Komisia v roku 2023 okrem riešenia nedostatku osobitných zručností prostredníctvom iniciatív, ako je akčný plán pre veternú energiu, pomohla spustiť rozsiahle partnerstvo v oblasti zručností pre energeticky náročné odvetvia - otvoriť na novej karte. a rozsiahle partnerstvo v oblasti zručností pre energiu z obnoviteľných zdrojov - otvoriť na novej karte.. Vďaka týmto partnerstvám budú mať pracovníci z daných odvetví zručnosti potrebné na to, aby udržali krok s prechodom EÚ na obnoviteľné zdroje energie a aby sa vedeli zorientovať na meniacom sa trhu práce. Cieľom partnerstiev je identifikovať nedostatky v zručnostiach a vypracovať vhodné učebné osnovy a programy odbornej prípravy na ich riešenie.
Energetická transformácia rybolovu a akvakultúry
Komisia vo februári 2023 predložila oznámenie o energetickej transformácii odvetvia rybolovu a akvakultúry EÚ - otvoriť na novej karte.. Cieľom opatrení v rámci iniciatívy je podporiť prechod tohto sektora na čistejšie zdroje energie, čo mu pomôže znížiť súčasnú závislosť od fosílnych palív, ktorá je nielen environmentálne neudržateľná, ale ho aj vystavuje nárastu cien energií (podrobnosti sa uvádzajú v kapitole 3).
Tieto partnerstvá dopĺňajú aj existujúce iniciatívy, ako je Akadémia Európskej aliancie pre batérie - otvoriť na novej karte., ktorej cieľom je odborná príprava, rekvalifikácia a zlepšovanie zručností s cieľom uspokojiť dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch v európskom hodnotovom reťazci batérií, ktorý sa rýchlo rozvíja. Akadémia v súčasnosti pripravuje a zavádza špičkovú odbornú prípravu v spolupráci s poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy vo všetkých členských štátoch.
Významné iniciatívy na podporu kvalifikovanej pracovnej sily v EÚ vznikli aj vďaka aktu o emisne neutrálnom priemysle a aktu o kritických surovinách. Aktom o emisne neutrálnom priemysle sa zriaďujú akadémie emisne neutrálneho priemyslu na podporu výroby emisne neutrálnych technológií. Akt o kritických surovinách analogicky zakladá Akadémiu pre suroviny, ktorá sa zameriava na zlepšovanie zručností nevyhnutných pre pracovníkov v dodávateľskom reťazci kritických surovín.
V roku 2023 sa začali aj dialógy o čistej transformácii. Prvý - otvoriť na novej karte. z nich bol zameraný na vodík a združuje zástupcov celého hodnotového reťazca vodíka s cieľom vymieňať si nápady a osvedčené postupy, ktoré posilnia priemyselný rozmer Európskej zelenej dohody. Druhý dialóg - otvoriť na novej karte. sa uskutočnil so zástupcami energeticky náročných priemyselných odvetví.
Pri prechode na energiu z obnoviteľných zdrojov napokon poskytuje EÚ členským štátom praktické poradenstvo a individualizované usmernenia prostredníctvom Nástroja technickej podpory. V roku 2023 pomohol tento nástroj 17 členským štátom identifikovať reformy a investície potrebné na odklon od ruských fosílnych palív - otvoriť na novej karte.. Medzi oblasti technickej podpory patrí rýchlejšie povoľovanie energie z obnoviteľných zdrojov, energetická efektívnosť a obnova budov, výroba vodíka a biometánu, diverzifikácia dodávok plynu a dekarbonizácia priemyslu. Táto podpora prispeje k zelenej transformácii a zníženiu cien energie v prospech jednotlivcov aj podnikov.