EÚ podporuje udržateľnú víziu digitálnej spoločnosti zameranú na človeka, ktorá posilňuje postavenie občanov a podnikov a pôsobí ako katalyzátor opatrení v oblasti klímy. Digitálna spoločnosť a digitálne technológie so sebou prinášajú nové slobody a práva, ako aj nové príležitosti učiť sa, zabávať sa, pracovať, skúmať a plniť ambície aj nad rámec fyzických komunít a geografických miest.
V súvislosti s digitálnou transformáciou však pretrvávajú mnohé výzvy, ktoré EÚ rieši komplexným rámcom známym ako digitálne desaťročie. EÚ v roku 2023 zintenzívnila opatrenia na posilnenie kybernetickej bezpečnosti a ochrany údajov, zabezpečenie vodiacich usmernení pre umelú inteligenciu, obmedzenie nekalých praktík v digitálnom priestore i na ochranu práv používateľov digitálnych služieb s osobitným dôrazom na najzraniteľnejšie osoby – naše deti. Medzi ďalšie priority patrili opatrenia na zlepšenie prepojenosti, mobility, vzdelávania a justičnej spolupráce.
Cieľom digitálneho desaťročia - otvoriť na novej karte. je dosiahnuť, aby všetky technologické i inovačné aspekty pracovali pre ľudí. Od rozvoja digitálnych zručností a modernizácie infraštruktúry až po integráciu umelej inteligencie do obchodných postupov a posilnenie verejných služieb digitálnymi nástrojmi je EÚ odhodlaná dosiahnuť holistickú transformáciu. V septembri 2023 bol v prvej správe - otvoriť na novej karte. o digitálnom desaťročí zhrnutý digitálny pokrok v EÚ. Členským štátom EÚ v nej boli poskytnuté odporúčania, ktoré im majú pomôcť pri dosahovaní ambícií digitálneho desaťročia. Správa takisto obsahovala ročný index digitálnej ekonomiky a spoločnosti - otvoriť na novej karte. a analýzu realizácie digitálnych viacnárodných projektov - otvoriť na novej karte. – rozsiahlych projektov, ktoré by žiaden z členských štátov nemohol uskutočniť sám.
Okrem toho sa v správe preskúmalo, ako členské štáty uplatňovali vyhlásenie o digitálnych právach a zásadách - otvoriť na novej karte., ktoré je odzrkadlením záväzku EÚ realizovať digitálnu transformáciu bezpečným a udržateľným spôsobom, pričom stredobodom pozornosti budú ľudia. Poukázalo sa aj na potenciál a úspech ich kolektívneho úsilia. Povšimnutiahodným výstupom bola naliehavá potreba zvýšiť investície do digitálnych technológií, zručností a infraštruktúry.
Európska komisia formalizovala svoj záväzok dosiahnuť vedúce postavenie v digitálnej oblasti, a to prijatím pracovného programu Digitálna Európa na roky 2023 – 2024. Pracovný program budú sprevádzať strategické investície, ktoré budú mať zásadný význam pri dosahovaní ambícií digitálneho desaťročia - otvoriť na novej karte.. Tento program nie je len peňažným záväzkom, ale aj vyjadrením technologickej suverenity EÚ, ktorá ide ruka v ruke s Európskou zelenou dohodou. EÚ tým načrtáva cestu k digitálnej budúcnosti, z ktorej budú ťažiť všetci – jednotlivci, podniky i vládne orgány.
Prijatie dvoch viacročných pracovných programov - otvoriť na novej karte. v rámci programu Digitálna Európa - otvoriť na novej karte..
Uverejnenie výziev určených podnikom, verejným správam a iným subjektom z členských štátov EÚ, krajín EZVO/EHP a pridružených krajín.
Komisia uverejnila:
Komisia pri príležitosti regulačného dialógu s krajinami západného Balkánu - otvoriť na novej karte. podpísala dohody o pridružení k programu Digitálna Európa s Čiernou Horou, Severným Macedónskom, Albánskom a Srbskom.
Dohoda o pridružení podpísaná s Tureckom.
Uverejnenie výzvy na podporu pokročilých digitálnych zručností a dátových priestorov.
Uverejnenie výzvy na podporu pokročilých digitálnych zručností.
Prijatie zmenených pracovných programov na rok 2024.
Orientácia v digitálnej transformácii si vyžaduje rýchlu adaptáciu a zvýšenú pripojiteľnosť. Vo februári 2023 spustila Komisia plán na zavedenie gigabitového pripojenia - otvoriť na novej karte. do každého kúta EÚ. Cieľom navrhovaného aktu o gigabitovej infraštruktúre - otvoriť na novej karte. je skrátiť potrebný čas a náklady na zavádzanie sietí s veľmi vysokou kapacitou. S cieľom pomôcť vnútroštátnym orgánom pri tejto orientácii sa v návrhu odporúčania o gigabitovom pripojení - otvoriť na novej karte. uvádzajú podmienky, za ktorých môžu operátori získať prístup k sieťam konkurentov. Popritom Komisia spustila aj konzultáciu - otvoriť na novej karte., aby zozbierala názory na budúcnosť odvetvia elektronických komunikácií a jeho infraštruktúry.
Vďaka interakciám s konverzačnými robotmi a prispôsobeným online odporúčaniam sa umelá inteligencia stáva pre ľudí v EÚ neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života. Vzhľadom na jej rozšírené využívanie je nevyhnutné, aby sa zaviedol rámec na predchádzanie zneužívaniu a na ochranu súkromia ľudí.
EÚ sa snaží byť lídrom v oblasti takej umelej inteligencie, ktorej môžu ľudia dôverovať. Chce zlepšiť výskumné i priemyselné kapacity a zároveň zaistiť, aby bola technológia i naďalej bezpečná a aby boli práva ľudí chránené.
Rokovania medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi v Rade Európskej únie o prelomovom akte o umelej inteligencii - otvoriť na novej karte. viedli v decembri k politickej dohode. Prvý komplexný právny rámec pre umelú inteligenciu na svete podporí jej rast v EÚ, z ktorého budú môcť všetci ťažiť, a budú sa ním riadiť riziká spojené s touto technológiou. Rámec poskytuje vývojárom, nasadzujúcim subjektom a používateľom umelej inteligencie jasné požiadavky a povinnosti týkajúce sa jej bezpečného používania v EÚ; zabezpečuje, aby umelá inteligencia rešpektovala základné práva jednotlivcov v EÚ a zakazuje praktiky, ako je hodnotenie na základe sociálnych charakteristík. Cieľom aktu je tiež podporiť inovácie vytvorením experimentálnych regulačných prostredí – osobitných rámcov, v ktorých môžu podniky, najmä startupy, testovať nové produkty a služby v reálnom prostredí bez obvyklých regulačných výziev.
V snahe stanoviť medzinárodné normy pre dôveryhodnú umelú inteligenciu spolupracuje Komisia s podobne zmýšľajúcimi partnermi, ako je skupina G7, a to aj prostredníctvom hirošimského procesu k umelej inteligencii - otvoriť na novej karte.. Komisia prispela k dohode vedúcich predstaviteľov skupiny G7 o medzinárodných usmerňovacích zásadách - otvoriť na novej karte. k umelej inteligencii a o dobrovoľnom kódexe správania - otvoriť na novej karte. pre vývojárov umelej inteligencie a uvítala ich.
EÚ v roku 2023 podnikla ďalšie kroky na vybudovanie superpočítačovej siete svetovej úrovne vo svojich členských štátoch. Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku - otvoriť na novej karte. – právny a financujúci subjekt, ktorý združuje spoločnosti z EÚ pri vývoji superpočítačov – vybral predajcu na nadobudnutie, dodávku, inštaláciu a údržbu prvého európskeho exaflopového superpočítača Jupiter - otvoriť na novej karte. (počítač schopný vykonávať výpočty rýchlosťou viac ako trilión výpočtov za sekundu). Okrem toho spoločný podnik v júni podpísal dohody o hosťovaní so šiestimi pracoviskami v EÚ (v Česku, Nemecku, Španielsku, vo Francúzsku, v Taliansku a Poľsku), kde budú umiestnené a prevádzkované kvantové počítače - otvoriť na novej karte..
EÚ využila svoju sieť superpočítačov svetovej úrovne - otvoriť na novej karte. na to, aby sa generatívna umelá inteligencia „vyrobená v Európe“ dostala na medzinárodnú úroveň. Tento krok pomôže startupom v celej EÚ rýchlejšie školiť svoje modely umelej inteligencie.
Polovodiče – bežne označované aj ako čipy – sú srdcom a mozgom dnešnej elektroniky. Európsky akt o čipoch, ktorý nadobudol účinnosť - otvoriť na novej karte. 21. septembra, je odvážnym krokom k posilneniu európskeho odvetvia polovodičov. Takisto nasmeruje EÚ na cestu k technologickej suverenite v oblasti polovodičových technológií a aplikácií. Jeho ambicióznym cieľom je, aby EÚ zdvojnásobila svoj podiel na svetovom trhu s polovodičmi do roku 2030 na 20 %.
Podpora vývoja a inovácií v oblasti pokročilých čipových technológií prostredníctvom spoločného podniku pre čipy.
V novembri 2023 spoločný podnik pre čipy - otvoriť na novej karte. vyhlásil svoje prvé výzvy na predkladanie návrhov určené na zriadenie pilotných výrobných liniek. V rámci tejto prvej výzvy sa poskytne 1,67 miliardy EUR z EÚ, pričom sa očakáva, že členské štáty a súkromné financovanie ich doplnia na celkovú sumu približne 3,3 miliardy EUR. Spoločný podnik posilní ekosystém polovodičov EÚ a vedúce postavenie Európy v oblasti technológií. Cieľom je preklenúť medzeru medzi laboratórnym výskumom a výrobou. To znamená premeniť výskum a prototypy vytvorené v laboratóriách na rozšíriteľné procesy továrenskej výroby.
Prilákanie rozsiahlych investícií do výroby čipov v EÚ a zabezpečenie stabilných dodávok.
Od predloženia návrhu aktu začiatkom roka 2022 boli v EÚ ohlásené investície do priemyslu vo výške viac ako 100 miliárd EUR - otvoriť na novej karte..
Monitorovanie vývoja na trhu a predvídanie budúcich kríz vďaka mechanizmu koordinácie medzi Európskou komisiou a členskými štátmi.
Systém varovania v odvetví polovodičov - otvoriť na novej karte. bol zavedený v máji 2023 na monitorovanie potenciálnych rizík pre dodávateľský reťazec polovodičov.
Údaje sú hnacou silou digitálnej transformácie, inovácií a rastu. Určité údaje verejného sektora, ako sú údaje o počasí alebo kvalite ovzdušia, ktoré majú spoločenský, environmentálny a hospodársky prínos, by mali byť voľne dostupné. V januári 2023 Komisia uverejnila zoznam súborov údajov s vysokou hodnotou - otvoriť na novej karte., ktoré musia byť dostupné bezplatne v strojovo čitateľných formátoch.
Aktom o správe údajov - otvoriť na novej karte., ktorý sa uplatňuje od septembra 2023, sa uvoľní potenciál verejných údajov a podporí dôvera v dobrovoľné zdieľanie údajov. Aktom sa bude spravovať opätovné používanie verejne uchovávaných, chránených údajov a zavedú sa ním spoločné logá - otvoriť na novej karte. na identifikáciu sprostredkovateľov a organizácií dátového altruizmu v EÚ. Cieľom aktu je aj odstrániť technické prekážky s pomocou od Európskeho dátového inovačného výboru. Komisia počas roka predstavila plány na zavedenie európskeho dátového priestoru pre cestovný ruch - otvoriť na novej karte. a európskeho dátového priestoru pre verejné obstarávanie - otvoriť na novej karte.. Takisto stanovila rámec pre európsku platformu spolupráce zainteresovaných strán v oblasti cestovného ruchu a pre inovačnú platformu komunity verejných nákupcov v záujme lepšej spolupráce medzi verejnými obstarávateľmi.
V novembri EÚ prijala - otvoriť na novej karte. nové nariadenie o harmonizovaných pravidlách týkajúcich sa spravodlivého prístupu k údajom a ich používania (akt o údajoch), ktorý sa má uplatňovať od roku 2025. Jeho cieľom je posilniť dátové hospodárstvo EÚ, zlepšiť prístup k priemyselným údajom a podporiť spoľahlivý trh EÚ v oblasti cloud computingu. Akt o údajoch zabezpečí väčšiu kontrolu nad údajmi, podporí inovácie a podnieti ďalšie vytváranie údajov.
Každý podnik sa musí bez ohľadu na svoju veľkosť chopiť príležitosti, ktorú ponúka digitálna transformácia, na to, aby si udržal konkurencieschopnosť. Európske centrá digitálnych inovácií - otvoriť na novej karte. poskytujú poradenstvo a podporu podnikom, ktoré potrebujú pomoc počas ich digitálnej transformácie.
Európske centrá digitálnych inovácií sú jednotné kontaktné miesta v jednotlivých členských štátoch, ktoré pomáhajú podnikom a organizáciám verejného sektora riešiť digitálne výzvy a zvyšovať ich konkurencieschopnosť.
V Európe bolo zriadených viac ako
150 európskych centier digitálnych inovácií - otvoriť na novej karte..
Spolufinancované sumou 314 miliónov EUR v rámci programu Digitálna Európa.
Centrá EDIH pomáhajú malým a stredným podnikom, spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou a organizáciám verejného sektora reagovať na digitálne výzvy. Ich poslanie je v súlade s cieľom európskeho digitálneho desaťročia, ktorým je zabezpečiť, aby viac ako 90 % malých a stredných podnikov dosiahlo do roku 2030 aspoň základnú úroveň digitálnej intenzity.
Centrá EDIH ponúkajú množstvo služieb, poskytujú technické odborné znalosti, odbornú prípravu a finančné poradenstvo.
Moderné podnikanie si tiež vyžaduje prísnejší právny rámec. Vďaka ďalšiemu rozvoju online nástrojov na zakladanie spoločností a cezhraničné činnosti sa podnikanie v EÚ zjednodušuje. Cieľom najnovšieho návrhu - otvoriť na novej karte. Komisie v tejto oblasti je rozšíriť používanie digitálnych nástrojov a postupov v práve EÚ týkajúcom sa obchodných spoločností. Jeho zásada „jedenkrát a dosť“ má za cieľ znížiť administratívnu záťaž, keďže spoločnosti rozširujúce sa v rámci EÚ nebudú musieť viackrát predkladať tie isté informácie. Okrem toho sa vďaka systému prepojenia obchodných registrov - otvoriť na novej karte. zabezpečuje, aby údaje o spoločnostiach boli aj naďalej dôveryhodné a ľahko dostupné v celej EÚ.
Zdieľanie obsahu chráneného autorským právom bez povolenia poškodzuje kreatívne podniky a stojí v ceste inováciám a hospodárskemu rastu. Vzhľadom na význam zastavenia online pirátstva, najmä počas živých podujatí, ako sú športové zápasy a koncerty, Komisia v máji 2023 odporučila opatrenia - otvoriť na novej karte.. Nabáda v nich členské štáty, aby podnikli kroky na riešenie nezákonného vysielania, a tým podporili športové a kreatívne odvetvia EÚ.
Rovnako ako pravidlá digitálneho podnikania podporujú hospodársky rast, digitálna doprava zabezpečuje udržateľný, efektívny a ďalekosiahly rast. EÚ preto prijala nové pravidlá na podporu inteligentných dopravných systémov - otvoriť na novej karte.. Touto aktualizáciou súčasnej smernice na danú tému sa optimalizuje plánovanie multimodálnych ciest, zjednodušuje sa riadenie dopravy a podporuje sa cestovanie šetrné k životnému prostrediu. V novembri bol takisto prijatý návrh jednotného európskeho dátového priestoru pre mobilitu - otvoriť na novej karte. s cieľom zjednodušiť zdieľanie a zhromažďovanie údajov.
EÚ pracuje aj na zvyšovaní bezpečnosti cestnej premávky. Veľkým krokom k tomu bol v roku 2023 návrh na modernizáciu pravidiel týkajúcich sa vodičských preukazov - otvoriť na novej karte.. Návrh zahŕňa zavedenie digitálneho vodičského preukazu, ktorý by bol platný v celej EÚ. Uľahčí sa tým aj cezhraničné presadzovanie pravidiel cestnej premávky. Tieto zmeny sú kľúčom k zlepšeniu bezpečnosti cestnej premávky a k dosiahnutiu cieľa EÚ „vízia nulovej úmrtnosti“ – do roku 2050 žiadne úmrtia na cestách.
Rýchle rozšírenie komerčného trhu s dronmi v EÚ prinieslo vlnu nových predpisov o bezpečnosti a účinnosti dronov. V roku 2023 sa začali uplatňovať nové pravidlá EÚ - otvoriť na novej karte., ktorými sa zriaďuje osobitný vzdušný priestor pre drony, tzv. U-space, aby sa prelety dronov stali bezpečnými a aby sa ich prevádzkovateľom umožnilo ponúkať širšiu škálu služieb. Vďaka doručovaniu balíkov a núdzovej pomoci, ako aj vďaka pátracím a záchranným misiám i monitorovaniu infraštruktúry sa vízia európskej stratégie v oblasti dronov 2.0 postupne stane skutočnosťou.
Nové pravidlá na zabezpečenie spoločnej vysokej úrovne kybernetickej bezpečnosti vo všetkých členských štátoch, známe ako smernica NIS 2 - otvoriť na novej karte., nadobudli účinnosť v januári 2023. V porovnaní s predchádzajúcimi opatreniami v oblasti kybernetickej bezpečnosti z roku 2016 sa nové pravidlá vzťahujú na viac odvetví, ako je napríklad poskytovanie telekomunikačných služieb, poštové služby, verejná správa a zdravotná starostlivosť. Spoločnosti pôsobiace v týchto odvetviach majú teraz prísnejšie povinnosti týkajúce sa riadenia rizík a oznamovania incidentov.
Parlament a Rada sa 30. novembra dohodli na akte o kybernetickej odolnosti - otvoriť na novej karte., ktorého cieľom je posilniť pravidlá tak, aby sa zaistili bezpečnejšie hardvérové a softvérové produkty. Tento akt je prvým právnym predpisom svojho druhu na svete. Vďaka nemu sa zvýši úroveň kybernetickej bezpečnosti všetkých digitálnych produktov v EÚ, čo pomôže spotrebiteľom aj podnikom. Akt sa bude vzťahovať na všetko od elektronických pestúnok až po smerovače, pričom bezpečnostné pravidlá sa budú líšiť v závislosti od úrovne rizika produktu.
V apríli Komisia takisto navrhla akt EÚ o kybernetickej solidarite - otvoriť na novej karte. s cieľom pomôcť krajinám spolupracovať v boji proti online hrozbám.
V dnešnom vzájomne prepojenom svete prebieha tok údajov po celom svete dotknutím tlačidla. Ochrana údajov podporuje dôveru ľudí. To znamená, že všetci, ktorí nakladajú s osobnými údajmi, by sa mali riadiť rovnakými pravidlami. Zdôrazňuje to júlový návrh Komisie na nové nariadenie o procesných pravidlách všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR) - otvoriť na novej karte.. Cieľom navrhovaného nariadenia je posilniť presadzovanie všeobecného nariadenia o ochrane údajov v prípadoch, ktoré sa týkajú osôb nachádzajúcich sa vo viac ako jednom členskom štáte. Jeho zámer je jasný: rýchlejšie riešenie prípadov a z toho vyplývajúce rýchlejšie opravné prostriedky pre ľudí a viac právnej istoty pre podniky.
Vďaka prísnejším globálnym normám na ochranu údajov prekvitá medzinárodná spolupráca. Medzi pozoruhodné výsledky patrí uverejnenie Sprievodcu doložkami o prenose údajov medzi EÚ a Združením národov juhovýchodnej Ázie - otvoriť na novej karte. v máji, rámec ochrany osobných údajov medzi EÚ a USA - otvoriť na novej karte., ktorý Komisia odsúhlasila v júli, a úspešná revízia dohody o údajoch s Japonskom - otvoriť na novej karte..
V záujme lepšej ochrany základných práv a väčšieho predchádzania nekalým praktikám v digitálnom priestore začala EÚ v roku 2023 uplatňovať dva nové akty: akt o digitálnych službách - otvoriť na novej karte. a akt o digitálnych trhoch - otvoriť na novej karte..
Akt o digitálnych službách zabezpečuje, aby boli online platformy a vyhľadávače zodpovedné za škodlivý obsah. Jeho cieľom je chrániť deti online, objasniť, ako algoritmy fungujú, a zakázať cielenú reklamu, ktorá profiluje ľudí na základe kategórií, ako je etnická príslušnosť, politické názory a sexuálna orientácia.
Do 17. februára museli tieto platformy zverejniť počet svojich používateľov v EÚ - otvoriť na novej karte.. Najväčšie z nich – označované aj ako veľmi veľké online platformy a internetové vyhľadávače - otvoriť na novej karte. – mali zabezpečiť súlad s povinnosťami stanovenými v uvedenom akte do konca augusta. EÚ odvtedy zhromažďuje informácie od hlavných platforiem s cieľom skontrolovať, či dodržiavajú časti aktu o digitálnych službách, najmä tie, ktoré sa týkajú ochrany detí a odstraňovania škodlivého obsahu. V snahe podporiť uplatňovanie aktu o digitálnych službách bolo zriadené Európske centrum pre transparentnosť algoritmov - otvoriť na novej karte., ktorého cieľom je dohliadať na algoritmy týchto spoločností.
Aj členské štáty boli vyzvané - otvoriť na novej karte., aby urýchlene konali proti teroristickému obsahu a nenávistným prejavom na internete, s cieľom urýchliť presadzovanie aktu o digitálnych službách. Komisia podpísala aj administratívne dohody - otvoriť na novej karte. s niekoľkými vnútroštátnymi regulačnými orgánmi v oblasti médií, ktoré v súčasnosti stoja na čele vykonávania aktu o digitálnych službách. Ich úloha pri dohľade nad mediálnou prevádzkou a pri dodržiavaní vysielacích noriem je viac než len jednoduchý dohľad. Zabezpečujú, aby digitálne platformy neboli len pasívnymi hostiteľmi, ale aj aktívnymi účastníkmi moderovania a riadenia online obsahu, ktorý je nezákonný alebo predstavuje systematické spoločenské riziko.
V súvisiacom akte o digitálnych trhoch sa stanovujú jasné povinnosti - otvoriť na novej karte. na zabezpečenie toho, aby dominantné spoločnosti v digitálnom sektore, známe aj ako strážcovia prístupu, zachovávali rovnaké podmienky na digitálnom trhu. Na začiatku septembra bolo označených šesť strážcov prístupu - otvoriť na novej karte., ktorí musia zabezpečiť plný súlad s uvedeným aktom do marca 2024.
Signatári Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií z roku 2022 - otvoriť na novej karte., vrátane všetkých hlavných online platforiem, takisto zriadili nové centrum pre transparentnosť - otvoriť na novej karte. a uverejnili prvé východiskové správy - otvoriť na novej karte. o tom, ako zavádzajú záväzky z kódexu do praxe.
Podľa štúdie - otvoriť na novej karte. EÚ sa 98 % odborníkov domnieva, že kombinovaná realita - otvoriť na novej karte. sa v najbližších piatich rokoch stane dôležitou silou v ich odvetví. Vzhľadom na to má EÚ záujem pochopiť výhody i riziká takýchto technológií, pričom vždy berie do úvahy práva jednotlivca. S cieľom získať skutočnú spätnú väzbu usporiadala Komisia od februára do apríla 2023 európsku panelovú diskusiu občanov - otvoriť na novej karte., v rámci ktorej zozbierala príspevky o virtuálnych svetoch v EÚ (pozri kapitolu 9).
Táto kolektívna spätná väzba sa využila pri novej stratégii pre web 4.0 a virtuálne svety - otvoriť na novej karte., ktorá bola prijatá v júli a ktorej cieľom je vytvoriť digitálne prostredie EÚ, ktoré je transparentné, bezpečné a ústretové pre všetkých – či už ide o ľudí, podniky alebo verejné orgány.
Študenti a odborníci môžu byť školení na zvládanie núdzových situácií a vykonávanie chirurgických simulácií, čo povedie k nižšiemu riziku chirurgických komplikácií a presnejšej diagnostike.
3D modely môžu simulovať účinky globálneho otepľovania, čo povedie k lepšiemu pochopeniu jeho príčin a zmierňujúcich opatrení.
K zelenej transformácii v celom priemysle prispeje kratší čas na zavedenie a menej plytvania energiou, materiálmi a zdrojmi.
Virtuálne svety v priemysle zredukujú do roku 2025 dodacie lehoty vozidiel o 60 % a uhlíkovú stopu výroby vozidiel o 50 %.
Virtuálne diela umožnia nové spôsoby tvorby, a to od módy až po kultúrne dedičstvo a od hudby až po výtvarné umenie a dizajn. Používateľom sprostredkujú pocit, že sú v skutočnom múzeu alebo na koncertoch, divadelných hrách, či imerzívnych baletných predstaveniach.
Proces učenia viac zameraný na vlastné skúsenosti môže študentom pomôcť rýchlejšie sa učiť a lepšie pochopiť svet.
Keď sa rezidenti EÚ presťahujú v rámci EÚ, ich práva na sociálne zabezpečenie vrátane zdravotnej starostlivosti a dôchodkov sa presúvajú spolu s nimi. Komisia 6. septembra navrhla digitálny plán - otvoriť na novej karte., aby urýchlila a uľahčila cezhraničný prístup k týmto nárokom. Lepšia výmena údajov medzi členskými štátmi a zjednodušené postupy podávania žiadostí o dávky uľahčia nielen ľuďom život, prácu a cestovanie v zahraničí, ale aj firmám podnikanie v iných členských štátoch a vnútroštátnym správnym orgánom umožnia cezhraničnú koordináciu sociálneho zabezpečenia.
Vďaka európskej peňaženke digitálnej identity - otvoriť na novej karte. bude mať každý rezident EÚ čoskoro prístup k zabezpečenej mobilnej aplikácii, ktorá mu umožní preukázať svoju totožnosť online i offline a uchovávať osobné doklady, ako je napríklad vodičský preukaz, občiansky preukaz a diplomy.
Cieľom je prejsť od papierovej k digitálnej komunikácii medzi vnútroštátnymi inštitúciami sociálneho zabezpečenia vďaka sprevádzkovaniu systému elektronickej výmeny informácií o sociálnom zabezpečení (EESSI - otvoriť na novej karte.) vo všetkých zúčastnených európskych krajinách do konca roka 2024.
Cieľom je ešte viac uľahčiť ľuďom presťahovať sa a pracovať v zahraničí a zabezpečiť rýchly prístup k zákonným dávkam. Členské štáty môžu využiť nariadenie o jednotnej digitálnej bráne - otvoriť na novej karte., v ktorom sa stanovuje, že určité administratívne postupy musia byť plne online do 12. decembra 2023.
Európsky preukaz sociálneho zabezpečenia (ESSPASS - otvoriť na novej karte.) má zjednodušiť cezhraničné vydávanie a overovanie dokladov preukazujúcich nárok občanov na sociálne zabezpečenie.
Peňaženka digitálnej identity EÚ bude digitálny nástroj, ktorý občanom EÚ bude slúžiť na overenie ich totožnosti online a prístup k službám vo všetkých členských štátoch.
Parlament a Rada dosiahli v novembri politickú dohodu - otvoriť na novej karte. o základných prvkoch právneho rámca pre digitálnu identitu EÚ. Na základe uvedeného rámca peňaženka poskytne používateľom úplnú kontrolu nad ich údajmi prostredníctvom systému zaručeného orgánmi verejnej správy, a nie prostredníctvom systému, ktorý ponúka veľká súkromná platforma.
EÚ takisto aktualizovala svoje pravidlá - otvoriť na novej karte. týkajúce sa cezhraničnej spolupráce v právnych záležitostiach. Predchádzajúce pravidlá sa vzťahovali na justičnú spoluprácu, ale nie na komunikáciu digitálnymi prostriedkami. Príslušné orgány v členských štátoch sa teraz musia pripojiť k decentralizovanému informačnému systému na bezpečnú výmenu údajov. Systém bude interoperabilný so systémom e-CODEX - otvoriť na novej karte., ktorý je komunikačným nástrojom vyvinutým osobitne pre sektor súdnictva a ktorý spravuje Agentúra Európskej únie na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti - otvoriť na novej karte..
Okrem toho je teraz k dispozícii aj európske elektronické miesto prístupu pre ľudí a podniky, aby mohli digitálne komunikovať s vnútroštátnymi súdnymi orgánmi. Pri súdnych pojednávaniach sa už môžu využívať videohovory, boli zavedené nové protokoly v oblasti využívania elektronických podpisov i pečatí, právneho účinku elektronických dokumentov a elektronickej platby súdnych poplatkov v občianskoprávnych konaniach.
Budúcnosť zdravotnej starostlivosti je takisto digitálna a európsky priestor pre zdravotné údaje - otvoriť na novej karte. navrhnutý v roku 2022 by mohol v tejto transformácii čoskoro zohrávať kľúčovú úlohu. V decembri Parlament a Rada prijali svoje pozície - otvoriť na novej karte. na podporu vytvorenia tohto priestoru, ktorého cieľom je poskytnúť rezidentom EÚ ľahší prístup k ich zdravotným údajom a kontrolu nad nimi, a to aj vtedy, ak sa nachádzajú v inom členskom štáte. Zdravotníckym pracovníkom tento priestor umožní poskytovať účinnú starostlivosť na základe kompletnej anamnézy. Okrem toho sa predpokladá, že bude kľúčovým prvkom pri umožňovaní bezpečného využívania zdravotných údajov na účely dôležitého výskumu a rozvoja politík v oblasti zdravia.
1.
Dohodnúť si termín v banke.
2.
Stretnutie v banke.
Jeden z dokladov chýba (→1)
3.
Poskytnúť všetky papierové dokumenty.
4.
Banka posiela návrh.
5.
Dohodnúť si ďalší termín v banke.
6.
Ďalšie stretnutie v banke a podpis úverovej zmluvy.
1.
Používateľ má všetky svoje dokumenty v osobnej digitálnej peňaženke: od občianskeho preukazu po potvrdenie o príjme.
2.
Používateľ zvolí iba tie dokumenty, ktoré banka potrebuje pri žiadosti o úver. A jednoducho a úplne bezpečne ich odošle.
3.
Banke sú dokumenty doručené elektronicky. Ak nejaký dokument chýba, používateľovi stačí jedno kliknutie. Žiadosť sa môže spracovať.
Používanie digitálnej identity EÚ tento proces zjednodušuje a šetrí čas.
Digitálne zručnosti sú nevyhnutné na to, aby sa ľudia mohli zapojiť do trhu práce a do spoločnosti ako celku a mohli dosiahnuť sociálne začlenenie. Keďže rok 2023 bol Európskym rokom zručností, EÚ naďalej podporovala členské štáty a sektor vzdelávania a odbornej prípravy pri poskytovaní kvalitného, inkluzívneho a prístupného digitálneho vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom rozvíjať digitálne zručnosti ľudí, ktorí žijú v EÚ. V priebehu roka EÚ spustila viaceré iniciatívy na odstránenie nedostatku zručností.
V záujme dosiahnutia cieľa politiky digitálneho desaťročia, ktorým je mať 20 miliónov odborníkov – rovnako mužov aj žien – v oblasti IKT do roku 2030, sa v rámci programu Digitálna Európa začali magisterské programy a krátkodobé kurzy odbornej prípravy v oblasti pokročilých digitálnych zručností. Od roku 2023 sú prístupné cez platformu pre digitálne zručnosti a pracovné miesta - otvoriť na novej karte., ktorá v súčasnosti pojala ďalších 22 národných koalícií pre digitálne zručnosti a pracovné miesta - otvoriť na novej karte..
V budúcnosti si 90 % pracovných miest bude vyžadovať digitálne zručnosti.
Viac než jednej tretine pracovnej sily EÚ chýbajú digitálne zručnosti potrebné na väčšine pracovných pozícií vo všetkých odvetviach – od obchodných činností cez dopravu až po poľnohospodárstvo.
Len 54 % ľudí v EÚ vo veku od 16 do 74 rokov vie vykonávať základné digitálne úlohy.
Viac ako 70 % podnikov uvádza, že nedostatok zamestnancov s primeranými digitálnymi zručnosťami je prekážkou pre investície.
V EÚ vládne kritický nedostatok digitálnych expertov, a to aj v oblasti kybernetickej bezpečnosti a dátovej analýzy. Tento nedostatok sa pravdepodobne zvýši v dôsledku predpokladaného poklesu počtu obyvateľov v produktívnom veku z 265 miliónov v roku 2022 na 258 miliónov do roku 2030.
Zamestnaných je 9,4 milióna odborníkov na informačné a komunikačné technológie (IKT) (4,6 % celkovej zamestnanosti v EÚ). Za súčasných podmienok bude do roku 2030 počet odborníkov v oblasti IKT v EÚ takmer 12 miliónov, no do splnenia cieľa na rok 2030 (aspoň 20 miliónov odborníkov na IKT) bude chýbať približne 8 miliónov pracovníkov.
2 miliardy EUR Programy Európskeho sociálneho fondu plus
29 miliárd EUR (*)
Plány podpory obnovy a odolnosti(*) Tento údaj znázorňuje odhadované výdavky v pôvodných plánoch obnovy a odolnosti.
580 miliónov EUR
Digitálna Európa
V prvom roku fungovania iniciatívy dosiahol Európsky inovačný a technologický inštitút významný pokrok na ceste k cieľu, ktorým je poskytnúť do konca roku 2025 kvalifikáciu v oblasti deep tech miliónu študentov.
Obrázky: © Getty Images.
september 2022
Realizácia štúdie uskutočniteľnosti na získanie prehľadu o existujúcich systémoch certifikácie digitálnych zručností.
apríl 2023
Spustenie pilotného projektu spolu s piatimi členskými štátmi EÚ (Španielsko, Francúzsko, Rakúsko, Rumunsko a Fínsko) na otestovanie základných komponentov európskeho osvedčenia.
december 2023
Prezentácia a prediskutovanie oboch pracovných okruhov na záverečnom podujatí.
Európske ocenenia v oblasti digitálnych zručností podporujú výmenu skúseností o tom, ako odstrániť nedostatok digitálnych zručností.
V roku 2023 sa v rámci ocenení podporili iniciatívy v piatich kategóriách: mládež, ženy, začlenenie, digitálne zvyšovanie úrovne zručností v práci a digitálne zručnosti pre vzdelávanie.
Spomedzi 330 uchádzačov bolo vybraných sedem víťazov.
V posledných rokoch sa výrazne zvýšili kybernetické hrozby v EÚ. Akadémia posilní spôsobilosti EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti a zvýši počet kvalifikovaných odborníkov na kybernetickú bezpečnosť.
Vesmírne technológie zohrávajú zásadnú úlohu v každodennom živote ľudí v EÚ, napríklad keď používajú mobilné telefóny alebo navigačné systémy automobilov, sledujú satelitnú televíziu alebo vyberajú peniaze z bankomatov. Satelity poskytujú aj dôležité údaje počas katastrof, čím sa zlepšuje koordinácia reakcie na núdzové situácie.
V roku 2023 boli zavedené nové služby na zvýšenie odolnosti a konkurencieschopnosti satelitných sústav EÚ Copernicus a Galileo. Napríklad modernizovaný satelitný systém Galileo - otvoriť na novej karte. v súčasnosti poskytuje ešte presnejšie sledovanie polohy, a to s presnosťou na 20 cm.
S cieľom podporiť súčasné potreby v oblasti údajov a inovácie zaviedla Komisia dynamický nákupný systém pre Copernicus - otvoriť na novej karte. – nový spôsob obstarávania v oblasti kozmického priestoru v Európe. Tým sa malým a stredným podnikom i startupom - otvoriť na novej karte. uľahčuje účasť na trhu s vesmírnymi údajmi.
V marci EÚ schválila zriadenie IRIS² - otvoriť na novej karte. (Infraštruktúry pre odolnosť, prepojenie a bezpečnosť cez satelit), ktorá je jej treťou veľkou satelitnou sústavou. S príspevkom vo výške 2,4 miliardy EUR z rozpočtu EÚ je tento program určený na zaistenie zabezpečenej vládnej komunikácie, na podporu vojenských a obranných operácií a na rozšírenie komerčných širokopásmových služieb, najmä vo vzdialených oblastiach.
Aby si Európa zachovala svoje popredné miesto v oblasti vesmírnych technológií, sú rovnako dôležité investície do výskumu a inovácií - otvoriť na novej karte., najmä prostredníctvom programov financovania zo strany EÚ, ako je napríklad Horizont Európa. Dôkazom tohto záväzku je demonštračný a validačný program na obežnej dráhe - otvoriť na novej karte.. Ako už jeho názov naznačuje, vesmírnym spoločnostiam umožňuje skúšať nové vesmírne technológie priamo na obežnej dráhe. To napríklad poskytuje európskym výskumným centrám neoceniteľné poznatky a pomáha podnikom urýchliť vypúšťanie satelitov.
Vzhľadom na potrebu prilákať viac investícií Komisia spustila začiatkom roka 2023 aj Helios - otvoriť na novej karte., vôbec prvý vesmírny indexový fond. Tento nástroj poskytuje jasný obraz o tom, ako sa finančne darí európskym vesmírnym spoločnostiam. Pomáha im získať väčšiu pozornosť a uľahčuje ľuďom investovať do nich.
S rozširovaním európskej vesmírnej infraštruktúry sú čoraz dôležitejšie aj ochranné opatrenia. Agentúra Európskej únie pre vesmírny program v spolupráci s 15 členskými štátmi presadzuje túto oblasť prostredníctvom partnerstva EÚ v oblasti dohľadu nad kozmickým priestorom a sledovania tohto priestoru - otvoriť na novej karte.. Toto partnerstvo, vybavené komplexným systémom snímačov pre dohľad nad kozmickým priestorom a na sledovanie tohto priestoru, slúži viac ako 190 registrovaným organizáciám a chráni viac ako 400 satelitov pred rizikom zrážky s vesmírnym odpadom a ostatnými funkčnými satelitmi.
Vesmírna technológia má zásadný význam pre ochranu životného prostredia a najlepším príkladom tejto prierezovosti je projekt EÚ s názvom Destinácia Zem - otvoriť na novej karte.. Jeho cieľom je vytvoriť komplexný digitálny model Zeme na lepšie predpovedanie počasia a katastrof. Druhá fáza - otvoriť na novej karte. projektu, ktorá bola potvrdená v decembri, posilní existujúce digitálne modely, zlepší spracovanie údajov a začlení pokročilú technológiu umelej inteligencie.
V roku 2023 sa v rámci európskej politiky v oblasti kozmického priestoru - otvoriť na novej karte. kládol veľký dôraz na bezpečnosť vo vesmíre. Komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v tejto súvislosti predložili spoločné oznámenie o európskej stratégii v oblasti kozmického priestoru pre bezpečnosť a obranu - otvoriť na novej karte.. Zavádzajú sa ním opatrenia na spoločné chápanie vesmírnych hrozieb a pripravuje sa pôda pre legislatívny návrh právneho predpisu EÚ o vesmíre v roku 2024 (pozri kapitolu 8).
Ku koncu roka 2023 sa zaznamenalo vyše 15 600 blízkych priblížení na troch rôznych obežných dráhach.
434
monitorovaných satelitov
196
organizácií zaregistrovaných z 24 členských štátov
1 000
udalostí veľkého záujmu súvisiacich so zabránením kolíziám
127
prípadov analýzy návratu do atmosféry
6
prípadov analýzy úlomkov
± 445 000
meraní za deň