Európska zelená dohoda je plánom Európskej únie na riešenie trojitej hrozby krízy v oblasti klímy, životného prostredia a biodiverzity. EÚ ňou zvýšila úroveň ambícií v oblasti klímy tým, že sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. EÚ sa vďaka nej mení na spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť s moderným a konkurencieschopným hospodárstvom, ktoré efektívne využíva zdroje.
V roku 2023 EÚ dosiahla dôležitý čiastkový cieľ na ceste ku klimatickej neutralite. V polovici októbra boli prijaté kľúčové právne predpisy na splnenie či dokonca prekročenie strednodobého cieľa, ktorým je znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov aspoň o 55 %.
Extrémne počasie opäť odhalilo krutú realitu zmeny klímy v celej EÚ a vo svete, čo zdôrazňuje potrebu pokračovať v snahe čo najrýchlejšie znížiť emisie. Na konferencii COP28 zohrávala EÚ vedúcu úlohu pri zabezpečovaní globálnej dohody o urýchlení prechodu od fosílnych palív, ako aj záväzku strojnásobiť globálnu kapacitu energie z obnoviteľných zdrojov a zdvojnásobiť mieru zlepšenia energetickej efektívnosti do roku 2030.
Rozvrat a deštrukcia spôsobené extrémnymi poveternostnými javmi v Európe a vo svete v roku 2023 dôrazne pripomenuli vážnu a stále existujúcu hrozbu, ktorú zmena klímy predstavuje pre spoločnosti, ako aj potrebu naliehavých opatrení na ochranu planéty.
Suché podmienky prispeli k dlhším a nebezpečnejším obdobiam prírodných požiarov, ktoré už v marci vypukli v Španielsku, a v júli a auguste došlo k rekordným požiarom, ktoré zničili časti Grécka, Španielska a Portugalska. Prírodný požiar v gréckom severovýchodnom regióne Evros bol doteraz najväčší v EÚ. Podľa Európskeho informačného systému o lesných požiaroch - otvoriť na novej karte. do 22. júla už v celej EÚ zhorelo na popol - otvoriť na novej karte. viac ako 181 000 hektárov pôdy, čo je viac ako 40 % nad priemerom zaznamenaným od roku 2003 do roku 2022 (128 225 hektárov).
V reakcii na rastúce riziko prírodných požiarov EÚ v roku 2023 posilnila anticipačné a prognostické spôsobilosti, posilnila hasičskú flotilu rescEU - otvoriť na novej karte. a nasadila stovky hasičov, aby mohli poskytnúť okamžitú podporu. Ako súčasť Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie - otvoriť na novej karte. vytvorila aj tím pre prírodné požiare.
Rok 2023 bol so siedmimi rekordnými mesiacmi a s dvoma rekordnými ročnými obdobiami najteplejším rokom, odkedy sa začalo zaznamenávať počasie. Podľa služby EÚ v oblasti monitorovania zmeny klímy programu Copernicus - otvoriť na novej karte. bolo takmer 50 % dní v roku 2023 o viac ako 1,5 °C nad priemerom z predindustriálneho obdobia (1850 – 1900).
Prírodné požiare predstavujú celosvetový problém. S cieľom pomôcť riešiť najhoršie prírodné požiare v Kanade za posledných desať rokov (pri ktorých zhoreli približne 4 milióny hektárov, čo je oblasť taká veľká ako Holandsko), členské štáty EÚ ponúkli uvedenej krajine služby približne 300 hasičov prostredníctvom mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany - otvoriť na novej karte. (pozri kapitolu 8).
V reakcii na bezprecedentné záplavy a lesné požiare sa v roku 2023 prostredníctvom výziev na podporu obnovy a rekonštrukcie po katastrofách zmobilizovali z Fondu solidarity Európskej únie - otvoriť na novej karte. všetky dostupné zdroje na poskytnutie pomoci.
Extrémne zrážky spôsobili smrteľné záplavy v častiach EÚ vrátane Chorvátska, Talianska, Rakúska a Slovinska.
EÚ zaviedla 15. júla každoročný Deň EÚ na pamiatku obetí globálnej klimatickej krízy - otvoriť na novej karte. s cieľom pripomenúť si obete v Európe a na celom svete. Cieľom podujatia je zvýšiť informovanosť o konkrétnych krokoch, ktoré môžu ľudia urobiť, aby pomohli znížiť škody spôsobené zmenou klímy a lepšie sa pripravili na klimatické katastrofy.
Okrem Európy je zmena klímy vážnou hrozbou aj pre najchudobnejšie krajiny sveta, zhoršuje už existujúce krízy a vyžaduje si väčšie úsilie na uspokojenie zväčšujúcich sa humanitárnych potrieb (pozri kapitolu 8). Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo sa podiel krajín s nízkymi a strednými príjmami, ktoré sú vystavené extrémnym klimatickým podmienkam, za posledné dve desaťročia zvýšil zo 76 % na 98 %.
Správa Medzivládneho panelu OSN o zmene klímy - otvoriť na novej karte. vydaná v marci obsahuje opätovnú naliehavú výzvu vedcov, že treba prijať opatrenia na riešenie klimatickej krízy. V správe sa opätovne potvrdzuje, že svet sa rýchlo otepľuje v dôsledku ľudského vplyvu, pričom extrémne výkyvy počasia a katastrofy ohrozujú životy a živobytie na celom svete. Z vedeckých faktov jasne vyplýva: jediným spôsobom, ako zastaviť globálne otepľovanie a zmierniť vplyv zmeny klímy, je dosiahnuť emisnú neutralitu. To znamená dosiahnuť rovnováhu medzi množstvom emisií skleníkových plynov uvoľnených do atmosféry a množstvom z nej odstráneným.
Vďaka existujúcim právnym predpisom v oblasti klímy a energetiky klesli emisie skleníkových plynov v EÚ v porovnaní s rokom 1990 o 32,5 %, zatiaľ čo rast hospodárstva EÚ v rovnakom období dosiahol 60 %.
Základným kameňom Európskej zelenej dohody - otvoriť na novej karte. je, aby sa Európa stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Tento cieľ je zakotvený v európskom právnom predpise v oblasti klímy - otvoriť na novej karte. spolu s právnym záväzkom znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov v porovnaní s úrovňami z roku 1990 aspoň o 55 %.
Európska komisia v záujme dosiahnutia tohto cieľa v roku 2021 predložila balík „Fit for 55“ s návrhmi právnych predpisov. V roku 2022 v rámci plánu REPowerEU - otvoriť na novej karte. zvýšila úroveň ambícií niektorých z týchto návrhov (najmä v oblasti energetickej efektívnosti - otvoriť na novej karte. a energie z obnoviteľných zdrojov - otvoriť na novej karte.), aby sa ešte viac znížila závislosť EÚ od dovozu ruských fosílnych palív (pozri kapitolu 4). Do konca roka 2023 boli zavedené kľúčové právne predpisy na dosiahnutie cieľa do roku 2030, ktorým je čisté zníženie o 55 % (pozri ďalej). Patria sem právne záväzné ciele vzťahujúce sa na všetky odvetvia hospodárstva, cieľ spočívajúci v posilnení prirodzených záchytov uhlíka a aktualizovaný systém EÚ na obchodovanie s emisiami - otvoriť na novej karte..
Viac než 9 z 10 občanov EÚ považuje zmenu klímy za vážny problém.
Zmenu klímy považuje:
Zdroj: osobitný Eurobarometer 538 - otvoriť na novej karte., júl 2023.
Existujúci systém bol v roku 2023 posilnený a jeho rozsah pôsobnosti sa rozšíril tak, aby zahŕňal emisie z námornej dopravy. Vytvoril sa samostatný nový systém obchodovania s emisiami s cieľom rozšíriť stanovovanie cien uhlíka na nové odvetvia hospodárstva, najmä na palivá pre budovy a cestnú dopravu. Okrem stanovenia ceny znečistenia a vytvárania investícií do zelenej transformácie bude nový systém poskytovať sociálnu podporu ľuďom a malým podnikom s cieľom zabezpečiť, aby sa na nikoho nezabudlo.
Očakáva sa, že vďaka konečnému legislatívnu balíku sa čisté emisie skleníkových plynov EÚ znížia do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990 o 57 %.
Nový mechanizmus - otvoriť na novej karte. dovozu tovaru z krajín mimo EÚ zabezpečí, aby sa cena uhlíka stanovila v cieľových odvetviach. Nové právne predpisy zahŕňajú aj aktualizované ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti a pravidlá na posilnenie nabíjacej infraštruktúry a na využívanie alternatívnych palív v cestnej, lodnej a leteckej doprave.
V roku 2023 museli členské štáty predložiť aktualizované návrhy národných energetických a klimatických plánov - otvoriť na novej karte., v ktorých je načrtnuté, ako plánujú splniť ciele EÚ v oblasti energetiky a klímy do roku 2030. Komisia v decembri plány posúdila a vydala odporúčania.
Nevynechanie nikoho
V záujme zabezpečenia spravodlivej a inkluzívnej zelenej transformácie sa v súčasnom desaťročí vygenerujú investície - otvoriť na novej karte. vo výške 55 miliárd EUR na podporu ľudí žijúcich v regiónoch EÚ, ktorí čelia najväčším výzvam pri prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo. EÚ v spolupráci s vnútroštátnymi, regionálnymi a miestnymi zainteresovanými stranami pomáha diverzifikovať regionálne hospodárstva a dáva ľuďom možnosť v novom hospodárstve prosperovať (pozri aj kapitolu 6).
Konkurencieschopnosť EÚ bude vo veľkej miere závisieť od jej schopnosti vyvíjať a vyrábať čisté technológie potrebné na úspešný prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo. S cieľom posilniť konkurencieschopnosť emisne neutrálnych technológií v EÚ a podporiť rýchly prechod ku klimatickej neutralite Komisia vo februári 2023 predložila Priemyselný plán v kontexte Zelenej dohody určený pre vek emisnej neutrálnosti - otvoriť na novej karte.. Cieľom plánu je vytvoriť priaznivejšie prostredie na rozšírenie výrobnej kapacity EÚ pre emisne neutrálne technológie a výrobky (pozri kapitolu 4).
EÚ podporuje aj inovačné emisne neutrálne technológie prostredníctvom inovačného fondu - otvoriť na novej karte. financovaného zo systému obchodovania s emisiami. Jeho cieľom je priniesť na trh riešenia týkajúce sa dekarbonizácie európskeho priemyslu a podporiť prechod ku klimatickej neutralite a zároveň zvýšiť konkurencieschopnosť EÚ. Niektoré členské štáty okrem toho podporujú výrobnú kapacitu inovačných technológií v rámci národných plánov obnovy a odolnosti. Komisia začala sériu dialógov o prechode na čistú energiu, aby mohla podporiť každé odvetvie pri budovaní jeho obchodného modelu dekarbonizácie priemyslu, pričom prvé boli dialógy o vodíku a energeticky náročných priemyselných odvetviach v roku 2023 (pozri kapitolu 4).
Počas roka EÚ naďalej dosahovala pokrok pri prechode na obehové hospodárstvo, pričom cieľom bolo, aby sa udržateľné výrobky stali normou, aby sa znížil tlak na prírodné zdroje, obmedzil odpad a vytvoril udržateľný rast a pracovné miesta.
Každý rok sa v EÚ vyhadzuje viac ako 5 miliónov ton odevov (viac ako 11 kg na osobu), ale len 22 % tohto odpadu sa zbiera separovane na opätovné použitie alebo recykláciu, zatiaľ čo zvyšok sa často spaľuje alebo skládkuje. Podľa navrhovaných nových pravidiel - otvoriť na novej karte. pre textílie budú výrobcovia zodpovední za životný cyklus svojich výrobkov, najmä za nakladanie s odpadom, čím sa podporí udržateľné nakladanie s textilným odpadom v celej EÚ. Očakáva sa, že zvýšenie dostupnosti použitých a recyklovaných textílií vytvorí lokálne pracovné miesta a ušetrí peniaze spotrebiteľom v EÚ aj mimo nej, pričom zmierni vplyv textilnej výroby na prírodné zdroje. V roku 2023 bola spustená kampaň ReSet the Trend - otvoriť na novej karte. s cieľom zvýšiť informovanosť o udržateľnej móde.
Potravinový odpad má obrovský hospodársky, sociálny a environmentálny vplyv. Podľa nového návrhu - otvoriť na novej karte., ktorý Komisia predložila v júli, sa od členských štátov očakáva, že do roku 2030 znížia potravinový odpad - otvoriť na novej karte. pri spracovaní a výrobe o 10 % a na úrovni maloobchodu a spotreby spolu o 30 % (na obyvateľa). Tieto nové ciele prispejú k zvýšeniu potravinovej bezpečnosti a k zníženiu emisií skleníkových plynov a zároveň ušetria náklady pre podniky a spotrebiteľov.
V EÚ sa ročne vyprodukuje 58,4 milióna ton (131 kg/osoba/rok). (Zdroj: Eurostat - otvoriť na novej karte., 2023.)
Približne 10 % všetkých potravín dodávaných maloobchodníkom, stravovacím službám a domácnostiam skončí ako odpad.
Viac ako polovicu potravinového odpadu produkujú domácnosti (54 %).
Druhý najväčší podiel (21 %) pripadá na spracovateľský a výrobný priemysel.
Na podporu tohto úsilia Komisia prijala revidovaný rámec monitorovania obehového hospodárstva - otvoriť na novej karte. s cieľom lepšie sledovať pokrok pri prechode na obehové hospodárstvo v EÚ a jeho príspevok ku globálnej udržateľnosti a odolnosti EÚ. Tento rámec zahŕňa nové ukazovatele, ako je surovinová stopa a produktivita zdrojov, na meranie pokroku pri dosahovaní cieľov v oblasti predchádzania vzniku odpadu.
Každý rok dosiahne koniec životnosti takmer 6 miliónov vozidiel v EÚ. Neadekvátne zaobchádzanie s vozidlami po dobe životnosti vedie k strate hodnoty a znečisteniu. Odhaduje sa, že vďaka navrhovaným novým pravidlám - otvoriť na novej karte., ktoré pokrývajú všetky aspekty vozidla od jeho návrhu a umiestnenia na trh až po naloženie s ním na konci životnosti, sa do roku 2035 vygenerujú čisté príjmy vo výške 1,8 mld. EUR. Tieto nové pravidlá okrem toho umožnia dosiahnuť výrazné úspory uhlíka, znížiť závislosti od surovín, vytvoriť ďalšie pracovné miesta a vygenerovať vyššie príjmy v odvetví nakladania s odpadom a recyklácie.
Nové opatrenia na podporu obehovosti v automobilovom priemysle by viedli k možnosti recyklovať až o 4 milióny viac automobilov do roku 2035 a počet pracovných miest by sa mohol zvýšiť o 22 000.
Dosiahla sa politická dohoda - otvoriť na novej karte. o návrhu Komisie v súvislosti s novými pravidlami v oblasti prepravy odpadu, ktorými sa zabezpečí, aby EÚ prevzala väčšiu zodpovednosť za vlastný odpad. Zakáže sa vývoz plastového odpadu z EÚ do krajín, ktoré nie sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Dohoda prispeje k zníženiu znečistenia odpadom a k presadzovaniu obehového hospodárstva.
Výrobky majú významný vplyv na životné prostredie počas celého životného cyklu – od ťažby surovín až po ich výrobu, prepravu, používanie a koniec životnosti. V decembri sa dosiahla dohoda - otvoriť na novej karte. o návrhu, podľa ktorého sa majú udržateľné výrobky stať v EÚ normou. Nové nariadenie o ekodizajne udržateľných výrobkov - otvoriť na novej karte. vychádza z existujúcich pravidiel v oblasti ekodizajnu - otvoriť na novej karte., ktoré takmer 20 rokov úspešne viedlo k zlepšovaniu energetickej efektívnosti výrobkov v EÚ. Novým predpisom sa existujúci rámec rozšíri dvoma spôsobmi: po prvé, rámec má pokryť čo najširšiu škálu výrobkov, a po druhé, v prípade potreby sa má rozšíriť rozsah požiadaviek, ktoré musia výrobky spĺňať.
Posilnenie postavenia spotrebiteľov v súvislosti so zelenou transformáciou je dôležitým prvkom pri dosahovaní cieľov Európskej zelenej dohody týkajúcich sa udržateľnej spotreby. Európsky parlament a Rada Európskej únie dosiahli v septembri dohodu - otvoriť na novej karte. týkajúcu sa návrhu nových pravidiel, ktorými sa zabezpečí, aby boli spotrebitelia lepšie informovaní o životnosti a opraviteľnosti tovaru, ktorý kupujú, a aby boli lepšie chránení proti nekalým obchodným praktikám. Zavedie sa aj nový zákaz zavádzajúcich tvrdení o výrobkoch, ktoré sú založené na kompenzácii emisií. Komisia okrem toho predložila návrh - otvoriť na novej karte. týkajúci sa zlepšenia prístupu k opravárskym službám a súvisiacim informáciám. Podporuje sa tým oprava pred výmenou počas zákonnej záruky a od výrobcov sa vyžaduje, aby opravili tovar, na ktorý sa vzťahujú a budú vzťahovať osobitné požiadavky na opraviteľnosť (ekodizajn) podľa právnych predpisov EÚ.
Sfinalizovali sa nové pravidlá - otvoriť na novej karte., ktoré majú spotrebiteľom pomôcť prijímať informované a ekologické rozhodnutia pri nákupe mobilných telefónov a tabletov. Novými pravidlami v oblasti ekodizajnu sa zlepší trvanlivosť, opraviteľnosť, opätovná použiteľnosť a recyklovateľnosť takýchto zariadení. Zároveň bude nový energetický štítok na smartfónoch a tabletoch obsahovať podrobné údaje o ich efektívnosti a životnosti, a skóre opraviteľnosti pomôže spotrebiteľom urobiť udržateľné rozhodnutia. Tieto pravidlá sa budú uplatňovať od 20. júna 2025.
V roku 2023, keď bola revidovaná smernica o pitnej vode - otvoriť na novej karte. začlenená do vnútroštátnych právnych predpisov, začali sa v celej EÚ uplatňovať nové pravidlá. Tieto pravidlá zabezpečia jedny z najprísnejších noriem na svete pre pitnú vodu.
V júni sa v reakcii na dôkazy o tom, že v mnohých častiach EÚ je v súčasnosti menej dažďov, začali uplatňovať nové požiadavky - otvoriť na novej karte. na bezpečné opätovné používanie očistenej odpadovej vody na poľnohospodárske zavlažovanie.
Vo februári 2023 bola uverejnená správa EÚ - otvoriť na novej karte., v ktorej sa analyzuje jedna z najväčších ekologických katastrof v Európe v nedávnej histórii, pri ktorej uhynulo v rieke Odra približne 360 ton rýb. V nej sa ako pravdepodobná príčina označuje výrazné premnoženie toxických rias (vznik tzv. vodného kvetu) a navrhujú sa odporúčania, ktoré pomôžu zabrániť opätovnému vzniku takejto katastrofickej udalosti.
Aj keď je námorná bezpečnosť vo vodách EÚ na veľmi vysokej úrovni a v poslednom čase bol zaznamenaný len malý počet úmrtí a neboli zaznamenané žiadne veľké úniky ropy, naďalej je každý rok hlásených viac ako 2 000 námorných nehôd a incidentov. V júni Komisia predložila päť legislatívnych návrhov - otvoriť na novej karte. na modernizáciu pravidiel EÚ a zabránenie znečisťovaniu vôd z lodí.
Cieľom návrhov je okrem toho zabrániť nezákonnému vypúšťaniu do európskych morí, aby sa znížil vplyv činností námornej dopravy na životné prostredie a zachoval sa morský ekosystém.
Príroda má zásadný význam v boji proti zmene klímy. Degradácia prírodného prostredia zvyšuje pravdepodobnosť a závažnosť udalostí, ako sú povodne a prírodné požiare, z čoho vyplýva, že príroda a biodiverzita Európy je najlepšou ochranou proti prírodným katastrofám.
V novembri sa dosiahla predbežná politická dohoda - otvoriť na novej karte. týkajúca sa právneho predpisu o obnove prírody - otvoriť na novej karte., čím sa začal proces nepretržitej a trvalej obnovy prírody. Členské štáty zavedú do roku 2030 opatrenia na obnovu, ktoré budú pokrývať minimálne 20 % pevninských oblastí EÚ a 20 % jej morí. Do roku 2050 by sa takéto opatrenia mali zaviesť v prípade všetkých ekosystémov, ktoré potrebujú obnovu.
Zdravá pôda má zásadný význam pre zaistenie potravinovej bezpečnosti, dosiahnutie klimatickej neutrality a zastavenie dezertifikácie a degradácie pôdy. Viac než 60 % pôdy v Európe však nie je v dobrom stave. Cieľom návrhu právneho predpisu o monitorovaní pôdy - otvoriť na novej karte. je, aby sa EÚ vydala cestou k zabezpečeniu zdravej pôdy do roku 2050, na tento účel sa majú zbierať údaje o zdraví pôdy, ktoré sa sprístupnia poľnohospodárom a iným pôdohospodárom. Vďaka novému právnemu predpisu sa udržateľné obhospodarovanie pôdy stane normou. Komisia okrem toho uverejnila usmernenie pre zainteresované strany o možnostiach financovania zdravej pôdy zo strany EÚ. Manifest misie zameranej na pôdu - otvoriť na novej karte., spustený v apríli, spája regionálnych a miestnych tvorcov politiky, zainteresované strany a občanov v dynamickej komunite, ktorá sa stará o zdravie pôdy. Dobrovoľnú iniciatívu podpísalo do konca roka viac ako 2 100 jednotlivcov a 350 organizácií. Signatári uznávajú potrebu opatrení v oblasti zdravia pôdy a zapájajú sa do činností na ochranu a obnovu pôdy.
Keďže v EÚ vymiera každý tretí druh včiel, motýľov a pestríc, Komisia v roku 2023 predložila obnovenú iniciatívu - otvoriť na novej karte., v ktorej sa stanovujú opatrenia, ktoré má EÚ a členské štáty prijať, aby sa do roku 2030 zvrátil úbytok opeľovačov. Občania čoraz dôraznejšie žiadajú rozhodujúce kroky proti úbytku opeľovačov, najnovšie prostredníctvom úspešnej európskej iniciatívy občanov „Zachráňme včely a poľnohospodárov - otvoriť na novej karte.“. EÚ okrem toho znížila - otvoriť na novej karte. maximálne hladiny rezíduí dvoch neonikotinoidných pesticídov v potravinách na najnižšiu úroveň, ktorú možno merať najnovšími technológiami. V EÚ už bolo zakázané používanie klotianidínu - otvoriť na novej karte. a tiametoxámu - otvoriť na novej karte. v exteriéri. Pre potraviny a krmivá vyrobené v EÚ alebo dovážané do EÚ budú platiť nové hodnoty. Tým sa zabezpečí, aby potraviny uvádzané na vnútorný trh neprispievali k úbytku opeľovačov, bez ohľadu na to, kde sa vyrábajú.
Lesy sú kľúčovým spojencom v boji proti zmene klímy a strate biodiverzity. Do akej miery môže pôda, a najmä sektor využívania pôdy, prispieť k zmierneniu zmeny klímy, vo veľkej miere závisí od toho, ako sa tieto oblasti využívajú a obhospodarujú. Odstraňovanie uhlíka v sektore využívania pôdy v EÚ sa v posledných rokoch výrazne znížilo a slabne aj funkcia pôdnych záchytov. EÚ v roku 2023 aktualizovala svoje právne predpisy - otvoriť na novej karte. o využívaní pôdy, zmene využívania pôdy a lesnom hospodárstve s cieľom zlepšiť odstraňovanie uhlíka a podporiť udržateľné obhospodarovanie poľnohospodárskej a lesnej pôdy.
Komisia v novembri navrhla - otvoriť na novej karte. právny predpis o monitorovaní lesov, ktorého cieľom je vytvoriť komplexnú vedomostnú základňu, ktorá umožní členským štátom, vlastníkom lesov a lesným hospodárom zlepšiť reakciu na narastajúce tlaky na lesy, ktoré sa so zmenou klímy stupňujú. Rámec monitorovania zabezpečí, aby boli lesy odolnejšie voči cezhraničným hrozbám (škodcovia, sucho a prírodné požiare) a navyše pomôže vlastníkom lesov a lesným hospodárom využívať systémy ekosystémových platieb, ako je napríklad systém EÚ na certifikáciu odstraňovania uhlíka.
V júni nadobudlo účinnosť priekopnícke nariadenie EÚ o dodávateľských reťazcoch, ktoré neprispievajú k odlesňovaniu - otvoriť na novej karte., ktoré je kľúčovým stavebným prvkom v boji proti zmene klímy a strate biodiverzity. Hospodárske subjekty a obchodníci budú mať na zavedenie nových pravidiel 18 mesiacov. Hneď od začiatku ich uplatňovania sa nimi zabezpečí, aby súbor kľúčových tovarov vyvážaných z EÚ alebo umiestnený na trh EÚ už neprispieval k odlesňovaniu a degradácii lesov, a to ani v samotnej Európskej únii, ani inde vo svete. Zoznam obsahuje palmový olej, kávu, sóju a čokoládu. Nové pravidlá okrem toho pomôžu zabezpečiť živobytie miliónov ľudí vrátane domorodých a miestnych spoločenstiev na celom svete, ktoré sú vo veľkej miere závislé od lesných ekosystémov.
Schválenie všetkých 28 strategických plánov - Súbor PDF – otvoriť na novej karte. Komisiou 1. januára 2023 znamenalo začiatok novej spoločnej poľnohospodárskej politiky - otvoriť na novej karte. (SPP). Z finančných prostriedkov EÚ sa v rokoch 2023 až 2027 vyčlení spolu 264 miliárd EUR pre európskych poľnohospodárov ako pomoc pri prechode na udržateľné a odolné odvetvie poľnohospodárstva a pri udržiavaní životaschopnosti a rozmanitosti vidieckych oblastí. Takmer 98 miliárd EUR sa vyčlení na zabezpečenie prínosov pre klímu, vodu, pôdu, ovzdušie, biodiverzitu a dobré životné podmienky zvierat v súlade s cieľmi Európskej zelenej dohody.
Nová SPP prispeje k cieľom EÚ v oblasti znižovania používania chemických pesticídov a s ním spojeného rizika a podstatne zvýši cielenú podporu ekologického poľnohospodárstva. Okrem toho poskytne stimuly pre pôdohospodárov, aby ukladali uhlík v pôde a biomase a znižovali emisie skleníkových plynov na 35 % poľnohospodárskej plochy EÚ tým, že budú využívať vhodné postupy obhospodarovania, pričom sa očakáva striedanie plodín na 85 % ornej pôdy, ktorá sa podporuje v rámci SPP.
V čase čoraz väčších obáv týkajúcich sa dodávok potravín Komisia pokračovala v práci na mapovaní faktorov vplyvu na potravinovú bezpečnosť. Nový návrh - otvoriť na novej karte., ktorým sa umožňuje bezpečné používanie nových genómových techník - otvoriť na novej karte., prispeje k pokroku smerom k udržateľnejším potravinovým systémom a zároveň zaručí potravinovú bezpečnosť. Pomocou týchto techník môžu vzniknúť odrody rastlín, ktoré sú odolné voči zmene klímy, odolné voči škodcom a vysoko výnosné, čím sa zníži potreba chemických pesticídov a závislosť EÚ od dovozu poľnohospodárskych výrobkov. Komisia navrhla nové právne predpisy EÚ - otvoriť na novej karte. o výrobe rastlinného množiteľského a lesného reprodukčného materiálu a obchodovaní s ním, aby sa zvýšila rozmanitosť a kvalita semien, odrezkov a iného rastlinného materiálu.
SPP nie je len nástrojom, ktorým sa podporujú opatrenia na obnovu a rekonštrukciu po kríze, ale okrem toho umožňuje poľnohospodárom predvídať účinky zmeny klímy a iné výzvy a prispôsobiť sa im. EÚ skúma, ako by sa dalo poľnohospodárov EÚ najlepšie podporiť a ako by sa mohli poľnohospodárske politiky EÚ prispôsobiť ich potrebám. Na tento účel sa v januári 2024 začne strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ.
EÚ už viac ako 40 rokov pracuje na zlepšovaní životných podmienok zvierat, postupne zlepšuje život zvierat a prijíma normy v oblasti životných podmienok zvierat, ktoré patria medzi najprísnejšie na svete. To pokračovalo aj v roku 2023 návrhom - otvoriť na novej karte. na prepracovanie súčasných pravidiel EÚ týkajúcich sa prepravy zvierat, vďaka čomu sa zlepšia životné podmienky 1,6 miliardy zvierat každý rok prepravovaných v rámci EÚ a z EÚ. Návrh sa zameriava na špecifické ciele, medzi ktoré patrí skrátenie trvania cesty, zväčšenie minimálneho priestoru a zlepšenie podmienok pre zvieratá vyvážané z EÚ. Presadzovanie existujúcich právnych predpisov zostáva prioritou a v roku 2023 pokračovali pravidelné audity a kontroly v rôznych oblastiach.
Okrem toho vôbec prvými pravidlami týkajúcimi sa dobrých životných podmienok a vysledovateľnosti psov a mačiek - otvoriť na novej karte. sa pre tieto zvieratá stanovia jednotné normy EÚ pre chov, umiestnenie a zaobchádzanie v chovných zariadeniach, obchodoch so spoločenskými zvieratami a v útulkoch. Vysledovateľnosť psov a mačiek sa posilní aj prostredníctvom povinnej identifikácie a registrácie vo vnútroštátnych databázach s cieľom bojovať proti nezákonnému obchodu a lepšie kontrolovať životné podmienky zvierat v chovných zariadeniach.
Komisia v priebehu roka reagovala na európsku iniciatívu občanov „Fur Free Europe - otvoriť na novej karte.“ (Európa bez kožušín) – desiatu úspešnú iniciatívu, ktorú podporilo viac ako 1,5 milióna občanov v celej EÚ. Aj keď sa v tejto fáze nenavrhujú žiadne ďalšie právne predpisy, Komisia plánuje súbor opatrení na riešenie cieľov iniciatívy vrátane poverenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín vypracovaním vedeckého stanoviska k životným podmienkam kožušinových zvierat do marca 2025.
V oblasti životných podmienok zvierat sa pripravujú ďalšie opatrenia, napríklad opatrenia nadväzujúce na európsku iniciatívu občanov „End of Cage“ (Skoncujme s klietkovým chovom).
Zmena klímy a strata biodiverzity ohrozujú udržateľnosť rybolovných a akvakultúrnych zdrojov. Balík opatrení - otvoriť na novej karte. predložený vo februári obsahuje opatrenia a riešenie týchto výziev prostredníctvom vykonávania spoločnej rybárskej politiky - otvoriť na novej karte. a nového akčného plánu pre morské prostredie - otvoriť na novej karte.. Opatrenia ponúkajú možnosti na zvýšenie odolnosti a udržateľnosti rybolovu a akvakultúry, a to aj podporou mimoriadne potrebnej energetickej transformácie (pozri kapitolu 4). Balík prispieva k záväzku EÚ chrániť aspoň 30 % svojich morí (pričom 10 % je pod prísnou ochranou). Navrhované opatrenia sa budú realizovať postupne, aby sa odvetvie mohlo prispôsobiť.
Cieľom nových pravidiel - otvoriť na novej karte., ktoré Parlament a Rada prijali v roku 2023, je pomôcť predchádzať nadmernému rybolovu a vytvoriť účinnejší a harmonizovanejší systém kontroly rybárstva s plným využitím moderných technológií. To zahŕňa používanie diaľkového elektronického monitorovania a kamerového systému na palube rybárskych plavidiel a povinné používanie digitálnych nástrojov pri postupoch osvedčovania úlovkov a vysledovateľnosti s cieľom zabrániť dovozu tovaru, ktorý pochádza z nezákonného rybolovu.
Komisia uvítala európsku iniciatívu občanov „Stop Finning – Stop the trade - otvoriť na novej karte.“ (Zastavte odstraňovanie plutiev – zastavte obchod), v ktorej ju požiadala, aby pomohla ukončiť medzinárodný obchod s odstránenými žraločími plutvami, pričom v prvom kroku by sa zaviedol zákaz obchodovania na trhu EÚ. Komisia zváži, či sú potrebné právne predpisy. Okrem toho zintenzívni presadzovanie opatrení EÚ v oblasti vysledovateľnosti a nadviaže spoluprácu s medzinárodnými partnermi s cieľom chrániť žraloky a udržateľne riadiť ich stavy na celom svete.
Po viac ako desiatich rokoch multilaterálnych rokovaní bola v júni prijatá Zmluva o šírom mori - otvoriť na novej karte.. Táto zmluva je historickým úspechom v úsilí spojenom s ochranou oceánov, v boji proti zhoršovaniu životného prostredia, boji proti zmene klímy a zabránení strate biodiverzity na šírom mori. Pre EÚ a jej členské štáty, ktoré viedli rokovania - otvoriť na novej karte. na celosvetovej úrovni, predstavuje prioritu. Zmluva nadobudne platnosť po jej ratifikácii 60 zmluvnými stranami.
EÚ formálne prijala - otvoriť na novej karte. dohodu Svetovej obchodnej organizácie o rybolovných dotáciách v mene členských štátov. Dohoda má zásadný význam na zabezpečenie toho, aby hlavným cieľom týchto dotácií bola udržateľnosť a aby sa zabránilo poškodzovaniu oceánov a populácií rýb, od ktorých závisí živobytie pobrežných komunít na celom svete. Nadobudne platnosť po tom, ako 164 členov organizácie zavŕši vnútroštátne ratifikačné postupy.
EÚ investuje do širokej škály dopravných projektov na zlepšenie cezhraničnej infraštruktúry a podporu nových technológií prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy - otvoriť na novej karte. na roky 2021 – 2027. Medzi projekty, ktoré v roku 2023 získali finančné prostriedky EÚ - otvoriť na novej karte., patria dôležité cezhraničné železničné spojenia, najmä Brennerský úpätný tunel (prepájajúci Taliansko a Rakúsko), Rail Baltica (prepájajúci tri pobaltské štáty a Poľsko so zvyškom Európy) a cezhraničný úsek medzi Nemeckom a Holandskom (Emmerich-Oberhausen). Z finančných prostriedkov vo výške 6,2 miliardy EUR sa podporujú projekty, ktoré prispievajú k efektívnejšej, ekologickejšej a inteligentnejšej sieti železníc, vnútrozemských vodných ciest, ciest a námorných trás, pričom väčšina z nich je určená pre udržateľné druhy dopravy. S cieľom zlepšiť cezhraničné železničné spojenia v celej Európe oznámila EÚ v roku 2023 podporu na 10 pilotných projektov EÚ - otvoriť na novej karte., ktorými sa zavádzajú nové alebo sa zlepšujú existujúce železničné služby – vďaka čomu budú rýchlejšie, častejšie a cenovo dostupnejšie.
EÚ okrem toho investovala viac ako 540 miliónov EUR do infraštruktúry pre alternatívne palivá v rámci transeurópskej dopravnej siete. Výsledkom bude približne 14 000 nabíjacích staníc a 81 vodíkových čerpacích staníc spolu s elektrifikáciou prístavov a letísk.
EÚ okrem toho navrhla - otvoriť na novej karte. revíziu smernice o kombinovanej doprave - otvoriť na novej karte. s cieľom zvýšiť udržateľnosť nákladnej dopravy tým, že sa zlepší konkurencieschopnosť využívania dvoch alebo viacerých druhov dopravy.
Komisia predložila revíziu noriem pre emisie oxidu uhličitého z ťažkých úžitkových vozidiel - otvoriť na novej karte., ako sú nákladné vozidlá, mestské autobusy a diaľkové autobusy. Tie sú zodpovedné za viac ako 25 % emisií skleníkových plynov z cestnej dopravy v EÚ a predstavujú viac ako 6 % celkových emisií EÚ. Komisia s cieľom stimulovať rýchlejšie zavádzanie autobusov s nulovými emisiami v mestách navrhla, aby mali do roku 2030 všetky nové mestské autobusy nulové emisie.
Konferencia OSN o zmene klímy (COP28 - otvoriť na novej karte.) v Dubaji (Spojené arabské emiráty) v roku 2023 znamenala uzavretie prvého globálneho hodnotenia v rámci Parížskej dohody - otvoriť na novej karte. s cieľom zistiť, aký pokrok dosiahli krajiny od prijatia globálnej dohody o zmene klímy.
EÚ sa spolu s jej partermi z celého sveta podarilo ponechať otvorenú možnosť dodržať záväzok prijatý v Paríži v roku 2015, a to obmedziť nárast priemernej globálnej teploty na 1,5 °C. Zmluvné strany uznávajú, že svet v súčasnosti nie je na najlepšej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa, a dohodli sa na spôsobe, ako sa vrátiť sa na správnu cestu.
Všetky zmluvné strany sa dohodli na odklone od fosílnych palív a na prijatí naliehavých opatrení v tomto desaťročí kritickom pre klímu. V rámci rokovaní, ktoré sa osobitne zameriavali na odvetvie energetiky, sa krajiny dohodli, že prijmú opatrenia na zníženie emisií o 43 % do roku 2030 a nasmerujú svet na cestu k dosiahnutiu emisnej neutrality do roku 2050 v súlade s najlepšími dostupnými vedeckými poznatkami.
EÚ na konferencii viedla globálnu iniciatívu zameranú na strojnásobenie celosvetovej kapacity energie z obnoviteľných zdrojov a zdvojnásobenie miery zlepšenia energetickej efektívnosti do roku 2030, pričom počas rozhovorov odštartovala globálny záväzok v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti - otvoriť na novej karte.. S podporou predsedníctva COP28 a s podporou približne 130 krajín tento prísľub schválil celý svet vo finálnom dokumente konferencie s názvom „Konsenzus Spojených arabských emirátov - otvoriť na novej karte.“.
EÚ oznámila, že prostredníctvom stratégie Global Gateway - otvoriť na novej karte. (pozri kapitolu 8) investuje v nasledujúcich dvoch rokoch 2,3 miliardy EUR z rozpočtu EÚ na podporu energetickej transformácie v európskom susedstve a na celom svete.
V rámci globálneho záväzku o metáne - otvoriť na novej karte., ktorý iniciovali EÚ a Spojené štáty v roku 2021, teraz viac než 150 krajín napĺňa spoločný cieľ znížiť do roku 2030 celosvetové emisie metánu aspoň o 30 % v porovnaní s úrovňami z roku 2020. EÚ a jej členské štáty na konferencii COP28 oznámili financovanie 175 miliónov EUR na podporu finančnej kampane Methane Finance Sprint - otvoriť na novej karte., aby sa znižovanie emisií metánu urýchlilo.
V rámci globálneho hodnotenia sa analyzovali aj prostriedky realizácie potrebnej transformácie, pričom zmluvné strany sa dohodli na záverečných krokoch smerom k stanoveniu nového kolektívneho kvantifikovaného cieľa v oblasti financovania opatrení v oblasti zmeny klímy na budúcoročnej konferencii. Na konferencii sa dohodol aj rámec pre globálny cieľ v oblasti adaptácie - otvoriť na novej karte., vďaka ktorému sa má posilniť odolnosť sveta voči zmene klímy.
EÚ pomohla sprevádzkovať nový fond pre straty a škody, ktorý bude slúžiť na pomoc rozvojovým krajinám, ktoré sú obzvlášť zraniteľné voči nepriaznivým účinkom zmeny klímy. EÚ a jej členské štáty prispeli do fondu sumou viac ako 400 miliónov EUR – čo predstavuje viac ako dve tretiny pôvodne sľúbeného financovania.
S cieľom riešiť ľudský vplyv klimatickej krízy v nestabilnom a konfliktnom prostredí sa EÚ pripojila k dvom novým hlavným iniciatívam, ktoré začalo predsedníctvo COP28: Predchádzanie katastrofám: charta pre financovanie riadenia rizík - otvoriť na novej karte. a Vyhlásenie o klíme, pomoci, obnove a mieri - Súbor PDF – otvoriť na novej karte.. V charte sa stanovujú zásady, podľa ktorých sa má zabezpečiť lepšie využívanie financií na riadenie rizík a ochranu ľudí v najzraniteľnejších krajinách, a vo vyhlásení sa požaduje naliehavá finančná podpora na adaptáciu na zmenu klímy a odolnosť v týchto krajinách.
EÚ na marcovej konferencii OSN o vode - otvoriť na novej karte., prvom samite svojho druhu za takmer 50 rokov, potvrdila svoj pevný záväzok - otvoriť na novej karte. zabezpečiť globálnu odolnosť vodných zdrojov a dostupnosť vody. Delegácia EÚ predstavila - Súbor PDF – otvoriť na novej karte. 33 dobrovoľných záväzkov v rámci akčného programu v oblasti vody - otvoriť na novej karte., ktorý predstavuje platformu na urýchlenie globálneho pokroku pri dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja súvisiacich s vodou.
EÚ nadviazala na začiatku roka partnerstvo s 26 krajinami s cieľom vytvoriť koalíciu ministrov obchodu za klímu - otvoriť na novej karte., prvé globálne fórum na úrovni ministrov, ktoré sa venuje otázkam obchodu, klímy a udržateľného rozvoja. Cieľom koalície je stimulovať obchodné politiky, ktoré riešia zmenu klímy na miestnej aj celosvetovej úrovni.
EÚ v apríli založila zelenú alianciu s Nórskom - otvoriť na novej karte. a v novembri ďalšiu s Kanadou - otvoriť na novej karte. s cieľom prehĺbiť spoluprácu v oblasti klímy, životného prostredia, energetiky a čistého priemyslu. EÚ a Južná Kórea okrem toho v máji nadviazali zelené partnerstvo - otvoriť na novej karte. s cieľom posilniť spoluprácu a vymieňať si najlepšie postupy týkajúce sa opatrení v oblasti klímy, čistej a spravodlivej energetickej transformácie, ochrany životného prostredia a ďalších oblastí zelenej transformácie.
Z prvého dobrovoľného preskúmania - Súbor PDF – otvoriť na novej karte. vykonávania Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj zo strany EÚ vyplýva, že je plne odhodlaná splniť 17 cieľov udržateľného rozvoja, ktoré prijali všetky členské štáty OSN v roku 2015.
EÚ si pevne stanovila udržateľný rozvoj za svoj hlavný cieľ a usiluje sa o dosiahnutie pokroku v rámci Agendy 2030 doma aj vo svete tým, že podporuje partnerské krajiny v ich implementačnom úsilí.
EÚ začlenila ciele do svojich politík, rozpočtov a dlhodobého plánovania. Európska zelená dohoda predstavuje vďaka komplexnému nadrezortnému prístupu cestu k udržateľnejšej a prosperujúcejšej budúcnosti pre všetkých.