2023 jelentős év volt számunkra: az Európai Unió ebben az évben is folytatta az uniós polgárok törekvéseinek megvalósítását és a felvetődő kihívások kezelését. Nemcsak kitartottunk a megbízatásunk elején meghatározott hat prioritás mellett, de közben merész és nagyratörő megoldásokat találtunk azokra a próbatételekre is, amelyeknél nagyobbakkal kevésszer kellett Európának szembenéznie.
Számos rendkívüli kihívással szemben kellett helytállnunk – Oroszország Ukrajna elleni brutális agressziós háborújával, az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságával, a mesterséges intelligencia (MI) villámgyors fejlődésével és az egyre súlyosbodó klímaválsággal –, de nem tétlenkedtünk, hanem felvettük a kesztyűt. Megmutattuk, hogy Uniónk akkor működik igazán jól, ha merészek vagyunk.
Európa – immár második éve – egységesen, erélyesen és eltökélten áll ki Ukrajna mellett. Utat nyitottunk több mint 4 millió ukrán menekült uniós befogadása előtt, és pénzügyi, humanitárius és katonai segítségnyújtást szerveztünk – eddig több mint 88 milliárd euró értékben. Megmutattuk, hogy bármeddig is tartson a konfliktus, kiállunk Ukrajna mellett. Az új Ukrajna-eszköz révén az elkövetkező négy évben további 50 milliárd eurót juttatunk az alapvető szolgáltatások biztosításához, vagyis ahhoz, hogy míg az ukránok továbbra is küzdenek a megszállók ellen, az iskolák nyitva tartsanak, az emberek pedig megkapják fizetésüket vagy nyugdíjukat. 2023 úgy vésődik be az ukrán nép emlékeibe, mint az év, amikor egy lépéssel közelebb kerültek álmaik megvalósításához. Ukrajna hatalmas fejlődésének elismeréseként és válaszul az ukrán nép törekvéseire, az Európai Unió a Bizottság ajánlása alapján történelmi jelentőségű döntést hozott az Ukrajnával folytatandó csatlakozási tárgyalások megkezdéséről.
Ezzel egy időben az Unió a gazdaság átalakítása mellett is elkötelezett maradt. Először is előmozdította a digitalizációt. A csipekről szóló európai jogszabály a teljes értékláncra kiterjedően már több mint 100 milliárd euró összegű tervezett – magán- és állami – beruházást generált. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálynak köszönhetően pedig Európa lett az első olyan kontinens, amely célzottan, MI-rendelet keretében szabályozza a mesterséges intelligencia magas kockázatú felhasználását. Ez a rendelet több egy jogszabálynál: ugródeszka az európai vállalatok számára, hogy vezető szerepet tölthessenek be a megbízható mesterséges intelligencia fejlesztésében.
Az Unió a tiszta gazdaságra való átállást is segítette. A létrehozott keret célja, hogy az évtized végére legalább 55%-kal csökkentsük a szén-dioxid-kibocsátást, hiszen ezáltal Európa jó úton haladhat ahhoz, hogy 2050-re klímasemlegessé váljon. Emellett a „nettó zéró” iparról szóló jogszabállyal – ipari versenyképességünk és ellenálló képességünk fokozása érdekében – növeljük a tiszta energiára való átálláshoz szükséges uniós gyártási kapacitást. Támogatni fogjuk, hogy az európai vállalkozások versenyelőnyüket megőrizve tudják megvalósítani az átállást, hogy Európa továbbra is az olyan beruházások elsődleges célpontja legyen, amelyek stabil, időtálló, minőségi munkahelyeket teremtenek, és erős ipari bázissal rendelkeznek.
A geopolitikai helyzet változásaihoz való alkalmazkodás érdekében Európa előterjesztette a gazdasági biztonságra vonatkozó első stratégiáját. Emellett a függőségek csökkentése és az uniós gazdaság kockázatmentesítése révén konkrét lépéseket tettünk ellenálló képességünk növelése felé. Ez szuverenitásunk, biztonságunk és jólétünk záloga az elkövetkező években. E cél megvalósítását támogatja a több mint 800 milliárd eurónyi NextGenerationEU helyreállítási terv is, amely a beruházásokat reformokkal kombinálva ösztönzi a gazdaságot. A terv keretében finanszírozott több száz zöld és digitális európai projekt már most is kézzelfogható eredményeket hoz az európaiak számára, a tengeri szélerőműparkoktól az elektromos vonatokig, a legmagasabb minőségű digitális közszolgáltatásoktól a világszínvonalú kórházakig.
Ami a jövőt illeti, 2024 különleges év lesz kontinensünk életében, mivel az európaiak vezetők új generációját fogják megválasztani. Ez remek lehetőség, hogy átgondoljuk, hogyan járul hozzá a demokrácia társadalmaink méltányosabbá, iparunk versenyképesebbé és gazdaságaink ellenállóbbá tételéhez. Bízom benne, hogy az Unió továbbra is helyt fog állni a megpróbáltatások során. Európa mindig olyankor a legerősebb, amikor jelentős kihívásokkal kell szembenéznie.
Éljen Európa!
Ursula von der Leyen