През 2023 г. институциите и органите на Европейския съюз работиха в тясно сътрудничество, за да служат на общите интереси на ЕС и да постигнат резултати за неговите граждани. Не спряха усилията за подобряване на законодателния процес на ЕС и за реформиране на администрациите, така че те да бъдат по-добре подготвени да посрещнат възможностите и предизвикателствата на един променящ се свят. Постигането на по-добри резултати за гражданите на ЕС чрез подобряване на правилата му е споделена цел и отговорност на всички институции на ЕС и на държавите членки. Това включва предоставяне на възможност на гражданите да участват активно в демократичния процес.
Институционалната структура на ЕС е уникална и системата му за вземане на решения непрекъснато се развива. По принцип Европейската комисия предлага нови закони, а Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз като съзаконодатели ги приемат. След това държавите членки прилагат законите, а Комисията гарантира, че те се прилагат правилно. Работата на тези институции се допълва от други институции и органи - отваряне в нов раздел..
През 2023 г. институциите на ЕС постигнаха напредък по няколко важни законодателни инициативи и увеличиха усилията си за повишаване на прозрачността, отчетността и ефективността на ЕС. Като взеха предвид съобщението на Комисията „Към по-издръжлива, конкурентоспособна и устойчива Европа“ - отваряне в нов раздел., през октомври лидерите от ЕС се срещнаха в Гранада, Испания, за да започнат дискусия, насочена към определяне на общите политически насоки и приоритети на Европейския съюз за идните години.
Председателството на Съвета на Европейския съюз се сменя на ротационен принцип между държавите членки на всеки 6 месеца. През 2023 г. председателството беше поето първо от Швеция, а след това от Испания.
През 2023 г. съзаконодателите на ЕС постигнаха напредък по няколко основни инициативи.
По отношение на солидарността с Украйна и военната подкрепа (вж. глава 1) Парламентът и Съветът постигнаха политическо споразумение по Акта в подкрепа на производството на боеприпаси, с който се мобилизират 500 милиона евро за производство на боеприпаси и ракети. Те постигнаха съгласие и по нови мерки за спешно повишаване на капацитета на отбранителната промишленост на ЕС за производство на боеприпаси (Акта за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки) (вж. глава 8). С оглед на продължаващата агресивна война на Русия срещу Украйна Съветът постигна съгласие също така по 11-ия и 12-ия пакет от икономически и индивидуални ограничителни мерки (санкции).
Беше постигнат напредък във връзка с укрепването на икономиката и конкурентоспособността на ЕС посредством споразумения между съзаконодателите по важни предложения като Регламента на ЕС за екосъобразните облигации, пакета за банковия сектор и Регламента за централните депозитари на ценни книжа, както и чрез новаторския законодателен акт за суровините от критично значение (вж. глава 2). Освен това Съветът постигна съгласие по обща позиция във връзка с предложението на Комисията за реформа на правилата на ЕС за икономическо управление.
Що се отнася до екологичната програма, Парламентът и Съветът приеха важни законодателни актове за постигане на целите в областта на климата за 2030 г. Те включват нови правила за намаляване на крайното енергийно потребление и увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на ЕС (вж. глави 3 и 4).
Що се отнася до цифровия преход, Парламентът и Съветът приеха нови правила за укрепване на европейския сектор на полупроводниците (Акта за интегралните схеми), които ще направят технологичния суверенитет на ЕС по-силен. Съзаконодателите приеха и Законодателния акт за данните, с който ще бъде гарантиран справедлив достъп до данни, и постигнаха политическо споразумение относно Законодателния акт за изкуствения интелект, с който ще бъде насърчено безопасното използване на изкуствения интелект в ЕС в полза на всички (вж. глава 5).
Преговорите между Парламента и Съвета приключиха и с политическо споразумение относно Новия пакт за миграцията и убежището (вж. глава 7) и относно прозрачността на политическото рекламиране (вж. по-долу). Напредък бе постигнат и по Директивата за подобряване на условията на труд на работещите през платформа (вж. глава 6). Освен това по отношение на Шенгенското пространство Съветът постигна единодушно съгласие за премахването на контрола по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния (вж. глава 7).
Бе постигнато също така политическо споразумение относно целенасоченото преразглеждане на Финансовия регламент, с което се бележи значителна стъпка напред по отношение на защитата на бюджета на ЕС (вж. глава 2), повишаването на прозрачността, подобряването на управлението на кризи и намаляването на административната тежест за държавите членки.
Законодателството на ЕС трябва да се изпълнява и прилага изцяло и правилно навсякъде, за да могат хората и предприятията да се възползват в пълна степен от предоставените им предимства. За да се гарантира това, през 2023 г. Комисията откри над 500 нови производства за установяване на нарушения от страна на държавите членки, поради това, че не са транспонирали навреме директивите на ЕС в националното си законодателство, не са приложили правилно правилата на ЕС или националните им правила.
От друга страна, през миналата година бяха приключени 1000 производства за установяване на неизпълнение на задължения, тъй като държавите членки постигнаха съответствие с правилата на ЕС. Това ще донесе конкретни ползи, като например повече права в рамките на цифровия единен пазар, подобрена енергийна ефективност, по-добра защита на околната среда, по-добри финансови услуги и по-безопасен транспорт.
Комисията също така продължи работата си преди всичко за предотвратяване на нарушенията, например чрез предоставяне на ранна подкрепа на държавите членки във връзка с прилагането на правото на ЕС посредством практически насоки, срещи, обучение и техническа помощ.
Европейският икономически и социален комитет и Европейският комитет на регионите подкрепиха Парламента, Съвета и Комисията по съществен и адекватен начин и активно се ангажираха с помощта за Украйна. Европейският икономически и социален комитет продължи инициативата си за избор на членове от страните кандидатки за членство в ЕС, която има за цел да включи представители на гражданското общество от страните кандидатки в ежедневната консултативна дейност на Комитета.
Чрез Европейския алианс на градовете и регионите за възстановяване на Украйна - отваряне в нов раздел. Европейският комитет на регионите подчерта значението на децентрализацията и укрепването на местното самоуправление в процеса на възстановяване и реконструкция на Украйна.
Националните парламенти на повечето държави членки продължиха да си сътрудничат активно с институциите на ЕС, като разгледаха внимателно предложените нови закони за спазването от тяхна страна на принципа на субсидиарност. Принципът на субсидиарност определя обстоятелствата, при които е оправдано предприемането на действия от страна на ЕС, а не от държавите членки. В това отношение националните парламенти изразиха опасения само в много малко на брой случаи. Те участваха в писмения и устния политически диалог с Комисията по широк кръг от теми, както и в рамките на междупарламентарните заседания, организирани от Европейския парламент.
Отношенията между другите институции и Европейския омбудсман - отваряне в нов раздел. продължиха да бъдат както добри, така и много конструктивни. Комисията продължава да бъде основният адресат на проверките на Омбудсмана като институция с най-преки контакти с обществеността. През 2023 г. Комисията изпълни около три четвърти от предложенията на Омбудсмана, а случаите на лошо администриране бяха много редки.
Като пазител на финансовите интереси на ЕС Европейската сметна палата извърши редица финансови одити и одити на изпълнението, включително в области като фонда за възстановяване от пандемията NextGenerationEU, икономическата конкурентоспособност на ЕС, устойчивостта на заплахи за сигурността, зачитането на европейските ценности, изменението на климата и борбата с измамите. В качеството си на основен одитиран обект на Палатата Комисията прие по-голямата част от препоръките, отправени към нея, за да се гарантира, че средствата на ЕС се набират и изразходват в съответствие с приложимите правила и че с тях се постигат предвидените резултати.
Прозрачността, почтеността и отчетността са основните характеристики на демокрацията, основана на принципите на правовата държава. Те насърчават доброто управление и изграждат доверие в процеса на създаване на политики. Те са също така изключително важни политически инструменти за предотвратяване на корупцията. Вследствие на твърденията за корупция и последвалото задържане на член на Европейския парламент в края на предходната година, през 2023 г. Парламентът приложи набор от реформи - отваряне в нов раздел., насочени към укрепване на неговата почтеност, независимост и отчетност, като начин за предотвратяване на по-нататъшна намеса в неговата работа.
За да бъде укрепено общественото доверие в институциите на ЕС, през юни Комисията представи предложение - отваряне в нов раздел. за междуинституционален орган по етика с цел установяване на общи стандарти за етично поведение на членовете и официален механизъм за сътрудничество и обмен относно етичните изисквания. Комисията прикани всички институции на ЕС (Парламента, Европейския съвет, Съвета, Съда на Европейския съюз, Европейската централна банка и Сметната палата, заедно с Европейския икономически и социален комитет и Европейския комитет на регионите) да започнат преговори и да организират първите политически и технически срещи за евентуално споразумение.
През юни Европейската централна банка формализира своите договорености за отчетност - отваряне в нов раздел. с Парламента. Диалогът между Централната банка и Парламента е от решаващо значение в това отношение. Той позволява на банката да обяснява подробно своите действия и политики на избраните представители на гражданите на ЕС и да се вслушва в техните притеснения. По този начин гражданите и техните представители могат да си съставят мнение относно резултатите на банката във връзка с нейната главна цел за поддържане на ценова стабилност.
Програмата на Комисията за по-добро регулиране - отваряне в нов раздел. заема централно място в нейните усилия за гарантиране на конкурентоспособността и устойчивостта на ЕС чрез по-интелигентно, по-ефикасно и по-ефективно регулиране. Това се основава на доказала своите качества рамка, призната - отваряне в нов раздел. от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
През 2023 г. Комисията пое ангажимент - отваряне в нов раздел. да намали постепенно тежестта, свързана с изискванията за докладване, с 25 %. Тя предложи 41 инициативи в работната си програма - отваряне в нов раздел., като даде приоритет на рационализирането на изискванията за докладване, които създават непропорционална тежест за предприятията и администрациите. Целта е да се намали административната тежест, без да се подкопават целите на политиката или да се занижават социалните, икономическите, екологичните или други стандарти, включително защитата на потребителите. Процесът ще бъде подкрепен от приноса на 200 предприятия, публични органи, гражданското общество и граждани в рамките на специална покана за предоставяне на данни.
Целта за рационализиране и опростяване на изискванията за докладване включва няколко ключови стъпки. Първата стъпка е да се премахнат остарелите елементи на докладване, като например тези с ограничена използваемост. Това действие подкрепя модернизирането на процеса на докладване чрез въвеждане на цифровизация и нови технологии за по-ефективно събиране на данни. Освен това в стратегията се призовава за намаляване на честотата на докладване, сливане на подобни задължения, намаляване на броя на засегнатите предприятия и предоставяне на достатъчно време на заинтересованите страни да се адаптират към новите изисквания. Няколко предложения илюстрират тази стратегия в действие. Митническият кодекс на Съюза има за цел да се създаде единен интерфейс на Европейския съюз за докладване, който се очаква да улесни повторното използване на данни и да доведе до икономии в размер на около 2 милиарда евро. Преразгледаната Директива относно комбинирания транспорт има за цел да се опростят процедурите, например чрез използване на платформи за цифрови транспортни данни с цел проверка на допустимостта, като се очаква реализиране на икономии в размер на 430 милиона евро. Коригирането на праговете в Директивата за счетоводството има за цел да се намали тежестта на отчетността повсеместно, което потенциално ще донесе ползи за над 1 милион дружества. И накрая, целта на алтернативното разрешаване на спорове е да се намалят някои задължения за оповестяване и да се премине към онлайн платформа, като финансовите икономии се оценяват на около 630 милиона евро.
Предложение | Цел | Очаквани икономии/ползи |
---|---|---|
Реформиран Митнически кодекс на Съюза | Създаване на единен интерфейс на ЕС и улесняване на повторното използване на данни | 2 млрд. евро |
Преразгледана Директива относно комбинирания транспорт | Опростяване на процедурите (напр. използване на цифрови платформи за транспортни данни за доказване на допустимостта) | 430 млн. евро |
Коригирани прагове съгласно Директивата за счетоводството | Намаляване на изискванията за докладване | Очаква се повече от 1 милион дружества да имат полза от това |
Алтернативно разрешаване на спорове | Премахване на някои задължения за оповестяване и замяна на онлайн платформата | Около 630 млн. евро |
Комисията също така продължи да прилага подхода на отмяна на предишни тежести при въвеждането на нови, с което се гарантира, че всяка нововъведена тежест се компенсира чрез премахването на равностойна тежест в същата област на политиката. Подходът допълва Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка - отваряне в нов раздел., чрез която тя се стреми систематично да установява и премахва бюрокрацията и ненужните разходи, когато законодателството на ЕС се преразглежда и оценява.
Ефективните национални публични администрации са от решаващо значение за превръщането на политиките на ЕС и на националните политики в реалност; осъществяването на реформи в полза както на хората, така и на предприятията; и насочването на инвестиции към постигането на екологичния и цифровия преход и подобряването на конкурентоспособността. С цел укрепване на европейското административно пространство инициативата ComPAct - отваряне в нов раздел. предлага нов набор от принципи, които да помогнат на държавите членки да се справят с недостига на умения и да постигнат целта 100 % от основните обществени услуги да бъдат достъпни онлайн до 2030 г. Това ще даде възможност на икономиките и обществата в ЕС да постигнат амбициозните цели в областта на климата и енергетиката за 2030 г. и ще направи публичните администрации на ЕС по-малко бюрократични, по-бързи при предоставянето на услуги, по-прозрачни и по-близки до хората. В това отношение споразумението относно Акта за оперативно съвместима Европа през ноември беше важен етап по пътя към постигането на целите на ЕС в областта на цифровите технологии за 2030 г. - отваряне в нов раздел. (вж. глава 5). След като бъде приет, актът ще изведе обмена на информация в публичния сектор на ЕС на следващото равнище и ще ускори цифровата трансформация на сектора.
За да пригоди политиките си към бъдещето във все по-сложния глобален контекст, ЕС постепенно включва прогнозирането в изготвянето на своите политики. Проучват се възможни сценарии, тенденции, рискове и нововъзникващи въпроси, като се предоставя информация, която е полезна при стратегическото планиране и изготвянето на политики, в съответствие с инструментариума за по-добро регулиране. В крайна сметка стратегическото прогнозиране ще помогне на ЕС да предвиди и да реагира по-добре на бъдещите нужди и на неочаквани неблагоприятни събития и сложни кризи като наблюдаваните през последните години.
В доклада за стратегическото прогнозиране от 2023 г. - отваряне в нов раздел. са анализирани социалните и икономическите предизвикателства по пътя към постигането на устойчивост и запазването на благосъстоянието на хората. В доклада също така се хвърля светлина върху това как успешното управление на тези предизвикателства може да помогне на ЕС да укрепи водещата си роля в световен мащаб. В доклада са предложени 120 конкретни области за действие и са представени първите резултати от пилотна схема относно подхода отвъд БВП - отваряне в нов раздел., чиято цел е да бъде подкрепено разработването на показатели за напредъка, при които се отдава повече тежест на аспектите, свързани с околната среда и обществото.
През годината Комисията също така разви допълнително сътрудничеството си с държавите членки посредством общоевропейската мрежа за прогнозиране - отваряне в нов раздел., създадена през 2021 г., която допринесе за повишаване на интереса и инвестициите в стратегическо прогнозиране на национално равнище. Мрежата съдейства също така за постигането на по-широки обсъждания на равнището на ЕС, като работата по доклада „Resilient EU2030“ - отваряне в нов раздел. по време на испанското председателство на Съвета и декларацията - отваряне в нов раздел., изготвена от Европейския съвет в Гранада, Испания.
Европейската система за стратегически и политически анализ обединява девет институции и органи на ЕС с цел предвиждане на бъдещи рискове и възможности. През 2023 г. сътрудничеството беше съсредоточено върху изготвянето на новия доклад за глобалните тенденции - отваряне в нов раздел., който трябва да бъде готов в началото на 2024 г.
Укрепване на инструментариума на ЕС за готовност и реакция при кризи
Нов европейски социален договор
По-силна демокрация чрез гражданска активност и справедливост
Засилено участие на пазара на труда и акцент върху бъдещите умения
Промяна на политическите и икономическите показатели с цел постигане на устойчиво и приобщаващо благосъстояние
Използване на единния пазар за насърчаване на неутрална по отношение на климата икономика
По-силна връзка между вътрешните и външните политики на ЕС
Пренасочване на производството и потреблението към устойчивост
Приспособяване на публичните бюджети към изискванията за устойчивост
Създаване на Европа на инвестициите чрез увеличаване на частните инвестиционни потоци
Тъй като руската агресивна война срещу Украйна продължава да бушува, от жизненоважно значение е демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава да бъдат проактивно защитавани и зачитани в ЕС и извън него. Докладът относно върховенството на закона - отваряне в нов раздел. за 2023 г. допринесе значително за това, като показа, че 65 % от препоръките в тази област, отправени към държавите членки през 2022 г., са били изцяло или частично изпълнени. Това отразява значителните усилия, които се полагат в държавите членки за предприемане на необходимите реформи с цел укрепване на принципите на правовата държава в четири основни области: правосъдната система, уредбата за борба с корупцията, плурализма и свободата на медиите. Предвид положителните резултати в държавите членки, през 2023 г. Комисията обяви - отваряне в нов раздел., че ще включи в доклада относно върховенството на закона и по-напредналите по пътя към присъединяването към ЕС държави, за да ги подкрепя в усилията им за реформи.
81 %
от хората в ЕС са съгласни, че външната намеса е сериозен проблем, който трябва да бъде решен.
81 %
от хората в ЕС са съгласни, че субектите, представляващи чужди правителства на територията на ЕС, трябва да бъдат регистрирани, за да се предотврати скрита намеса.
87 %
от хората в ЕС виждат важна роля за гражданското общество в защитата на демокрацията и насърчаването на демократичния дебат.
Източник: Експресно проучване на Евробарометър № 528 - отваряне в нов раздел., декември 2023 г.
78 %
от хората в ЕС са загрижени, че решенията за гласуване биха могли да се основават на дезинформация.
72 %
от хората в ЕС са загрижени, че изборите в ЕС биха могли да се манипулират чрез кибератаки.
70 %
от хората в ЕС са загрижени, че чужди държави биха могли прикрито да имат влияние върху изборите.
65 %
от хората в ЕС са загрижени, че могат да бъдат подложени на натиск да гласуват по определен начин.
63 %
от хората в ЕС са загрижени, че резултатите от изборите биха могли да бъдат манипулирани.
53 %
от хората в ЕС са загрижени, че хора, които нямат право да гласуват, биха гласували.
В една здрава и процъфтяваща демокрация гражданите могат свободно да изразяват своите възгледи, да избират политическите си лидери и да изразяват мнението си за своето бъдеще. Демокрацията в ЕС е силна, но е изправена пред предизвикателства, свързани с нарастващия екстремизъм, намесата в избори, разпространението на манипулативна информация и заплахите срещу журналисти.
Целта на приетия през декември Пакет за защита на демокрацията - отваряне в нов раздел. е да се отговори на предизвикателства като външната намеса и да се изгради устойчивост отвътре чрез насърчаване на гражданската ангажираност и демократичното участие. Основният елемент на пакета е предложение - отваряне в нов раздел. за повишаване на прозрачността и демократичната отчетност, чрез изобличаване на прикритото чуждестранно влияние. Освен това чрез мерките ще бъде подобрено функционирането на вътрешния пазар чрез общи стандарти за дейностите по представителство на интереси, извършвани от името на държави извън ЕС. Пакетът включва също така две препоръки: една за укрепване на изборните процеси - отваряне в нов раздел. в ЕС, и друга за насърчаване на приобщаващото участие - отваряне в нов раздел. на гражданите и на гражданското общество в изготвянето на политиките.
Беше постигнато и политическо споразумение относно новите правила - отваряне в нов раздел. във връзка с прозрачността на политическото рекламиране, съгласно които политическите реклами ще трябва да бъдат ясно обозначени и да включват информация, като например кой е платил за тях и каква сума; с кои избори, референдум или регулаторен процес са свързани; и дали са насочени към конкретна аудитория.
Насърчаването на свободни и честни избори, гарантирането на върховенството на закона и на свободата на медиите са градивни елементи за създаването на пространство, в което всеки гражданин се чувства свободен и овластен.
Европейската мрежа за сътрудничество в областта на изборите - отваряне в нов раздел. насърчава конкретен и практически обмен по редица теми, свързани с гарантирането на свободни и честни избори, включително киберсигурността. Мрежата ще продължи да подкрепя сътрудничеството между органите на държавите членки в периода преди изборите за Европейски парламент през 2024 г.
През 2023 г. беше постигнато политическо споразумение относно Европейския законодателен акт за свободата на медиите - отваряне в нов раздел. — нов набор от правила за по-добра защита на медиите и журналистите от политическа намеса и за гарантиране, че средствата за масово осведомяване могат да функционират по-лесно в трансграничен контекст. В акта се предлага създаване на нов независим Европейски съвет за медийни услуги, съставен от национални медийни регулатори или органи, за да се засили сътрудничеството на равнището на ЕС, включително с цел противодействие на чуждестранната пропаганда, и да се подпомогне прилагането на новите правила.
Беше постигнато и споразумение относно новите правила - отваряне в нов раздел. за защита на журналистите, защитниците на правата, организациите на гражданското общество и други, които са обект на стратегически съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността. Новите правила ще включват отхвърляне на ранен етап на неоснователни искове, средства за правна защита срещу неправомерни съдебни производства и защита срещу чуждестранни съдебни решения, които няма да биват признавани или изпълнявани в ЕС.
В рамките на проекта Free Media Hub EAST - отваряне в нов раздел., ръководен от Центъра за гражданско общество в Прага - отваряне в нов раздел. и подкрепен от Комисията, бяха отпуснати над 2,2 милиона евро под формата на безвъзмездни средства през 2023 г. за предоставяне на подкрепа на съществуващи и установени независими беларуски и руски медии, работещи в ЕС (главно в Чехия, Германия, Латвия, Литва и Полша).
ЕС не забравя борбата и продължава да отдава чест на всички, които плащат с живота си за свободата. Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта за 2023 г. - отваряне в нов раздел., връчвана от Европейския парламент, беше присъдена на Джина Махса Амини и на движението „Жена, живот и свобода“ в Иран.
ЕС е пое ангажимент да се вслушва по-отблизо в гражданите и заинтересованите страни. Отварянето на процесите на изготвяне на политики за обществеността е друг начин да се помогне на ЕС да стане по-прозрачен, отговорен и ефективен.
През последните няколко години Комисията допълнително засили дейностите си по консултиране чрез портала „Споделете мнението си“ - отваряне в нов раздел., който е централизираната страница за обратна връзка и коментари от гражданите и заинтересованите страни. Те могат да предоставят мнения във връзка с покани за предоставяне на данни, приети предложения и проекти на актове. За да достигне до по-широк кръг от граждани, Комисията увеличи броя на консултациите, преведени на всички официални езици на ЕС (от 59 % от публичните консултации, преведени през 2019 г., на 83 % през 2023 г.).
Между декември 2022 г. и април 2023 г. Комисията организира първата поредица от нови граждански панели - отваряне в нов раздел., като включи този нов формат на участие на гражданите в процеса на изготвяне на политиките. Въз основа на опита, придобит по време на Конференцията за бъдещето на Европа, и в отговор на призивите, изразени по време на конференцията, панелите дават възможност на 150 произволно избрани граждани да водят дискусии и да отправят препоръки преди Комисията да изготви предложения.
Панелите обсъдиха инициативите относно разхищението на храни, виртуалните светове и образователната мобилност. Препоръките бяха събрани в граждански доклади, които послужиха за основа на подготовката на окончателните предложения на Комисията и бяха публикувани заедно с тях. Инициативите на Комисията бяха предложени съответно на 5 юли (разхищение на храни), 11 юли (виртуални светове) и 15 ноември (мобилност с учебна цел). Новите граждански панели допринасят за по-широкия процес на консултации, чрез който Комисията събира данни от гражданите и заинтересованите страни.
През април Комисията регистрира 100-ата европейска гражданска инициатива - отваряне в нов раздел. от въвеждането на този инструмент през 2012 г. насам. През годината Комисията регистрира 37 нови инициативи, призоваващи за действия на ЕС в различни области, като например достойното третиране на мигрантите, хуманното отношение към животните, железопътните мрежи, данъчното облагане, запазването на украинската култура и образованието по въпросите на гражданството на ЕС.
През 2023 г. Комисията отговори също така на четири успешни инициативи, призоваващи за намаляване на използването пестициди, прекратяване на търговията с перки от акули и на изпитванията върху животни, както и забрана на производството и търговията на изделия от кожи на животни. От 2012 г. насам 10 инициативи са получили над 1 милиона изявления за подкрепа.
Докладът от 2023 г. - отваряне в нов раздел. относно новите правила на Европейската гражданска инициатива, които са в сила от 2020 г. насам, показва, че те осигуряват по-достъпна, по-облекчена и по-лесна за използване уредба за организаторите и поддръжниците. В него също така се предлагат практически подобрения по отношение на начините за повишаване на общата осведоменост и информиране на гражданите за правото им да използват гражданската инициатива, както и за начините за осигуряване на по-видими последващи действия във връзка с успешните инициативи.
Гражданството на ЕС е едно от най-важните постижения на Европейския съюз. За да отбележи 30-ата годишнина на гражданството на ЕС, Комисията предложи мерки - отваряне в нов раздел. за укрепване на правата, свързани с гражданството, придружени от насоки за гражданите, съдържащи най-важната информация за техните права. В доклада за гражданството на ЕС за 2023 г. - отваряне в нов раздел. се подчертава напредъкът, постигнат във връзка с насърчаването на гражданските права, общите ценности и демократичното участие в ЕС от публикуването насам на последния такъв доклад през 2020 г.
Почти 20 % от гражданите на ЕС са деца. Те имат право да изразяват мнението си по въпроси, които ги засягат. През 2023 г. чрез платформата на ЕС за участие на децата - отваряне в нов раздел. бяха създадени още повече възможности за участие в процеса на вземане на решения на хората на възраст под 18 години. Почти 50 организации, работещи пряко с деца в целия ЕС, се присъединиха към платформата от създаването ѝ през октомври 2022 г. насам.
През юни в Брюксел се проведе първото общо събрание на платформата на ЕС за участие на децата, което беше съпредседателствано и създадено съвместно с деца и младежи от ЕС. Около 60 деца се събраха, за да обсъдят различни теми, а именно демокрацията, изменението на климата, психичното здраве, безопасността и бедността, които ще направляват работата на платформата в продължение на 3 години.
Европейската година на младежта - отваряне в нов раздел. (2022 г.) постави младите хора на челно място в политическия дневен ред на всички равнища и допринесе за интегрирането на младежката перспектива в различни области на политиката. Годината на младежта доведе до широкомащабна мобилизация и ангажираност, като повиши осведомеността за възможностите, които ЕС предлага, сред милиони млади хора, участвали в 13 000 дейности в 67 държави, чрез различни програми и инициативи на ЕС в тази област на политиката. Бяха стартирани няколко нови формата за участие на младите хора, като се започне от платформата Youth Voices - отваряне в нов раздел. и Youth Talks - отваряне в нов раздел. и се стигне до диалозите за политиките - отваряне в нов раздел. и групата от млади европейски журналисти - отваряне в нов раздел.. Кампаниите в социалните медии, провеждани от февруари 2022 г. до май 2023 г., събраха 210 милиона гледания и 10 милиона реакции и достигнаха до 91,4 милиона души.
За да станат активни граждани, младите хора трябва да разбират как функционира демокрацията и какви са техните права и отговорности. Публикуваният през май набор от инструменти - отваряне в нов раздел. на ЕС „Демокрация в действие“ представя Европейската гражданска инициатива на учениците и ги насърчава да играят активна роля по европейските въпроси.