Глава 5 – Европа, подготвена за цифровата ера

Малък бял робот, който прилича на човек, е застанал с вдигнати над главата си ръце. На преден план децата имитират заетата от него поза.
Хуманоидният робот NAO бива въведен в детска градина, където придружава децата в тяхното ежедневие, Карлсруе, Германия, 7 юни 2023 г. © AFP

Въведение

ЕС подкрепя ориентирана към човека, устойчива визия за цифровото общество, което предоставя възможности на гражданите и предприятията и функционира като катализатор за действия в областта на климата. Цифровото общество и цифровите технологии са носители на нови свободи и права, както и на нови възможности за учене, развлечения, работа, открития и осъществяване на амбициите, които надхвърлят ограниченията на физическите общности и географските места.

Все още обаче са налице редица предизвикателства, свързани с цифровата трансформация, и ЕС се справя с тях чрез всеобхватна рамка, известна като цифровото десетилетие. През 2023 г. ЕС активизира действията си за укрепване на киберсигурността и защитата на данните, осигуряване на предпазни механизми относно изкуствения интелект (ИИ), ограничаване на нелоялните практики в цифровото пространство и защита на правата на ползвателите на цифрови услуги, като се обръща специално внимание на най-уязвимите — нашите деца. Други приоритети включваха мерки за подобряване на свързаността, мобилността, образованието и съдебното сътрудничество.

Напредък по отношение на цифровото десетилетие

Целта на цифровото десетилетие - отваряне в нов раздел. е да се гарантира, че всички аспекти на технологиите и иновациите са от полза за хората. ЕС е поел ангажимент за цялостна трансформация от усъвършенстването на цифровите умения и модернизирането на инфраструктурата до интегрирането на ИИ в бизнес практиките и подобряването на обществените услуги с помощта на цифрови инструменти. През септември 2023 г. в учредителния доклад - отваряне в нов раздел. относно цифровото десетилетие беше направен преглед на напредъка на ЕС в областта на цифровите технологии. В него бяха отправени препоръки към държавите — членки на ЕС, за да се подпомогне постигането на амбициите на цифровото десетилетие. Докладът включва също така годишния индекс за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото - отваряне в нов раздел. и анализира изпълнението на цифрови многонационални проекти — широкомащабни проекти, които никоя държава членка не би могла да разработи самостоятелно.

Освен това в документа се разглежда как държавите членки прилагат Декларацията относно цифровите права и принципи - отваряне в нов раздел., която отразява ангажимента на ЕС за сигурна, безопасна и устойчива цифрова трансформация, в основата на която стоят хората. В него също така са посочени потенциалът и успехът на колективните им усилия. Показателна беше спешната необходимост от стимулиране на инвестициите в цифрови технологии, умения и инфраструктура.

Видеоклип за цифровото десетилетие на Европейския съюз, илюстрирано с история за Снежанка, в която се подчертават усилията за подобряване на свързаността с интернет и интернет сигурността.
ВИДЕОКЛИП: Имало едно време през цифровото десетилетие на Европа.

Програма „Цифрова Европа“

С приемането на работната програма „Цифрова Европа“ за периода 2023—2024 г. Европейската комисия формализира ангажимента си за лидерство в областта на цифровите технологии. Работната програма включва стратегически инвестиции, които ще бъдат от основно значение за постигането на амбициите на цифровото десетилетие - отваряне в нов раздел.. Тази програма не се състои просто в поемането на ангажимент за предоставяне на средства, а се отнася до технологичния суверенитет на ЕС, който върви ръка за ръка с Европейския зелен пакт. С нея ЕС очертава курс към цифрово бъдеще, от което всички — граждани, предприятия и държавни органи, имат полза.

Програма „Цифрова Европа“ — основни акценти от 2023 г.

  • 31 август

    Сключено е споразумение за асоцииране с Турция.

  • 28 септември

    Публикуване на покани за предложения в подкрепа на задълбочените цифрови умения и пространствата на данни.

  • 21 ноември

    Покани за предложения в подкрепа на задълбочените цифрови умения.

  • 14 декември

    Приемане на изменените работни програми за 2024 г.

Цифрови технологии за промишлеността

Свързаност

Поемането по пътя на цифровата трансформация изисква както бързо адаптиране, така и повишена свързаност. През февруари 2023 г. Комисията въведе план за осигуряване на гигабитова свързаност - отваряне в нов раздел. във всяко кътче на ЕС. Целта на предложения законодателен акт за гигабитовата инфраструктура - отваряне в нов раздел. е да бъдат намалени времето и разходите за разгръщането на мрежи с много голям капацитет. За да се помогне на националните органи да се ориентират в този процес, в проекта за препоръка относно гигабитовата свързаност - отваряне в нов раздел. се посочват условията, при които операторите могат да имат достъп до мрежите на конкурентите. Освен това Комисията започна и консултация - отваряне в нов раздел., за да събере мнения относно бъдещето на сектора на електронните комуникации и неговата инфраструктура.

Изкуствен интелект и суперкомпютри

От взаимодействия с чатботове до персонализирани онлайн препоръки ИИ се превръща в неразделна част от ежедневието на хората в ЕС. Като се има предвид широкото му използване, от решаващо значение е да се създаде рамка за предотвратяване на злоупотреби и за защита на неприкосновеността на личния живот на хората.

Целта на ЕС е да бъде лидер в ИИ, на който хората могат да имат доверие. ЕС се стреми да подобри научноизследователския и промишления капацитет, като същевременно гарантира, че технологията остава безопасна и че правата на хората са защитени.

През декември преговорите между Европейския парламент и държавите членки в Съвета на Европейския съюз относно новаторския законодателен акт за ИИ - отваряне в нов раздел. доведоха до политическо споразумение. С първата в света всеобхватна правна рамка за ИИ ще бъде насърчено неговото разрастване в ЕС в полза на всички и ще бъдат управлявани рисковете, свързани с технологията. С него на разработчиците, внедрителите и ползвателите на ИИ се предоставят ясни изисквания и задължения за безопасното му използване в ЕС; гарантира се, че ИИ зачита основните права на физическите лица в ЕС; и се забраняват практики като социални кредитни оценки. Целта на акта е също така да бъдат насърчени иновациите чрез създаването на регулаторни лаборатории — специални рамки, в които предприятията, особено стартиращите предприятия, могат да тестват нови продукти и услуги в реална среда без обичайните регулаторни предизвикателства.

В опит да установи международни стандарти за надежден ИИ Комисията работи с единомислещи партньори като Г-7, включително чрез процеса от Хирошима в областта на изкуствения интелект - отваряне в нов раздел.. Комисията допринесе за споразумението на лидерите на Г-7 относно международни ръководни принципи - отваряне в нов раздел. за ИИ и доброволен кодекс за поведение - отваряне в нов раздел. на разработчиците на ИИ и приветства тези промени.

През 2023 г. ЕС предприе допълнителни стъпки за изграждането на мрежа от суперкомпютри на световно равнище в своите държави членки. Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии - отваряне в нов раздел. — правен и финансиращ субект, който обединява дружества от ЕС за разработване на суперкомпютри — избра продавач, който да придобива, доставя, инсталира и поддържа Jupiter - отваряне в нов раздел. — първия европейски суперкомпютър с производителност от порядъка на екзафлопс (компютър, способен да извършва повече от един квинтилион изчисления в секунда). Освен това през юни съвместното предприятие подписа споразумения за хостинг с шест обекта в целия ЕС (в Германия, Испания, Италия, Полша, Франция и Чехия) за хостинг и експлоатация на квантови компютри - отваряне в нов раздел..

ЕС използва своята мрежа от суперкомпютри на световно равнище - отваряне в нов раздел., за да предложи на международната сцена генеративен ИИ, „произведен в Европа“. Тази стъпка ще помогне на стартиращите предприятия в целия ЕС да обучават по-бързо своите модели на ИИ.

Маргрете Вестегер стои на заден план сред група присъстващи и следи демонстрация на робот.
Маргрете Вестегер, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за Европа, подготвена за цифровата ера и европейски комисар с ресор „Конкуренция“ (петата вдясно), на срещата на министрите на цифровите технологии и технологиите от Г-7, Такасаки, Япония, 30 април 2023 г. © AFP

Полупроводници

Полупроводниците — обикновено наричани интегрални схеми — са сърцето и мозъкът на съвременната електроника. Европейският законодателен акт за интегралните схеми, който влезе в сила - отваряне в нов раздел. на 21 септември, е решителна стъпка към укрепване на европейския сектор на полупроводниците. Той също така ще направлява ЕС в посока постигане на технологичен суверенитет в областта на полупроводниковите технологии и приложения. Амбициозната му цел е ЕС да удвои дела си на световния пазар в областта на полупроводниците до 20 % до 2030 г.

Три стълба
Постижения за 2023 г.

Подкрепа за разработването на усъвършенствани технологии за интегрални схеми и за иновациите в тази област чрез съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

През ноември 2023 г. съвместното предприятие „Интегрални схеми“ - отваряне в нов раздел. обяви първата си покана за представяне на предложения за пилотни производствени линии. В първоначалната покана за представяне на предложения се предвиждат средства в размер на 1,67 млрд. евро от Европейския съюз, които се очаква да бъдат допълнени от държавите членки и частни фондове, за да се достигне обща сума от около 3,3 млрд. евро. Съвместното предприятие ще укрепи екосистемата на Европейския съюз в областта на полупроводниците, както и технологичното лидерство на Европа. Целта е да се преодолее разминаването между лабораториите и производството. Това означава да се превърнат изследванията и прототипите, разработени в лаборатории, в мащабируеми процеси за фабрично производство.

Привличане на широкомащабни инвестиции за производство на интегрални схеми в Европейския съюз и гарантиране на стабилни доставки.

След като актът беше предложен в началото на 2022 г., в Европейския съюз бяха обявени промишлени инвестиции в размер над 100 млрд. евро - отваряне в нов раздел..

Наблюдение на развитието на пазара и предвиждане на бъдещи кризи чрез механизъм за координация между Европейската комисия и държавите членки.

Системата за предупреждение в областта на полупроводниците - отваряне в нов раздел. беше въведена през май 2023 г., за да се осъществява наблюдение на веригата за доставки на полупроводници за потенциални рискове.

Европейска стратегия за данните

Данните осигуряват гориво за цифровата трансформация, иновациите и растежа. Някои данни от публичния сектор, като например данни за метеорологичните условия или качеството на въздуха, които носят ползи за обществото, околната среда и икономиката, следва да бъдат свободно достъпни. През януари 2023 г. Комисията публикува списък с набори от данни с висока стойност - отваряне в нов раздел., които трябва да бъдат достъпни безплатно в машинночетими формати.

Актът за управление на данните - отваряне в нов раздел., който се прилага от септември 2023 г., ще отключи потенциала на публичните данни и ще насърчи доверието в доброволното споделяне на данни. С него ще бъде регулирано повторното използване на публично държани защитени данни и ще бъдат въведени общи логотипи - отваряне в нов раздел. за идентифициране на посредниците и организациите за алтруистично споделяне на данни в ЕС. Актът има за цел също така да бъдат премахнати техническите пречки с помощта на Европейския комитет за иновации в областта на данните. През годината Комисията представи планове за европейско пространство на данни за туризма - отваряне в нов раздел. и европейско пространство на данни за обществените поръчки - отваряне в нов раздел.. Тя също така определи рамката както за Европейска платформа за сътрудничество на заинтересованите страни в областта на туризма, така и за иновативна общностна платформа на публичните купувачи с цел по-добро сътрудничество между тях.

През ноември ЕС прие - отваряне в нов раздел. нов регламент относно хармонизирани правила за справедлив достъп до данни и тяхното използване (законодателен акт за данните), които следа да започне да се прилага от 2025 г. нататък. Целта му е да бъде стимулирана основаната на данни икономика на ЕС, да бъде подобрен достъпът до промишлени данни и да бъде насърчен надежден пазар на ЕС за изчисления в облак. Със Законодателния акт за данните ще бъде осигурен по-голям контрол върху данните, ще бъдат насърчени иновациите и ще бъде стимулирано по-нататъшното създаване на данни.

Подкрепа за предприятията

Всяко предприятие, независимо от размера си, трябва да осъществи цифрова трансформация, за да остане конкурентоспособно. Европейските цифрови иновационни центрове - отваряне в нов раздел. предоставят отговори и подкрепа на предприятията, които имат нужда, по време на цифровия им преход.

Какво представляват eвропейските цифрови иновационни центрове?

Европейските цифрови иновационни центрове са разположени в държавите членки центрове за обслужване на едно гише, които помагат на предприятията и организациите от публичния сектор да се справят с цифровите предизвикателства и да станат по-конкурентоспособни.

Те са
съфинансирани с 314 млн. евро по програмата „Цифрова Европа“.

На кого помагат Европейските цифрови иновационни центрове?

Европейските цифрови информационни центрове помагат на малките и средните предприятия, дружествата със средна пазарна капитализация и организациите от публичния сектор да отговорят на цифровите предизвикателства. Тяхната мисия е в съответствие с целта на цифровото десетилетие на Европа да се гарантира, че до 2030 г. над 90 % от малките и средните предприятия ще достигнат поне основно ниво на цифров интензитет.

Как могат да помогнат Европейските цифрови иновационни центрове?

Европейските цифрови иновационни центрове предлагат богат набор от услуги, като предоставят технически експертен опит, професионално обучение и финансови консултации.

Цифровизация на дружественото право

Извършването на бизнес днес също изисква по-строга правна рамка. С по-нататъшното разработване на онлайн инструменти за създаване на дружества и трансгранични дейности извършването на стопанска дейност в ЕС става по-лесно. Целта на последното предложение - отваряне в нов раздел. на Комисията в това отношение е да бъде разширено използването на цифрови инструменти и процеси в дружественото право на ЕС. Целта на неговия принцип на еднократност е да бъде намалена административната тежест, тъй като на предприятията, които разрастват дейността си в рамките на ЕС, няма да се налага да подават повторно информация. Освен това системата за взаимно свързване на бизнес регистрите - отваряне в нов раздел. гарантира, че данните за дружествата остават както надеждни, така и леснодостъпни в целия ЕС.

Борба с онлайн пиратството

Споделянето на защитено с авторско право съдържание без разрешение вреди на творческите предприятия и възпрепятства иновациите и икономическия растеж. Като осъзнава колко е важно да се спре онлайн пиратството, особено по време на събития на живо като спорт и концерти, през май 2023 г. Комисията препоръча мерки - отваряне в нов раздел.. Тя насърчава държавите членки да предприемат стъпки за справяне с незаконното излъчване на предавания, като по този начин подкрепя спортните и творческите индустрии на ЕС.

Цифровизация на транспорта и мобилността

Така както правилата за цифровата стопанска дейност насърчават икономическия растеж, цифровият транспорт гарантира, че растежът е устойчив, ефикасен и широкообхватен. Ето защо ЕС прие нови правила за насърчаване на интелигентните транспортни системи - отваряне в нов раздел.. Тази актуализация на действащата директива по този въпрос оптимизира планирането на мултимодалните пътувания, рационализира управлението на трафика и насърчава екологосъобразните пътувания. През ноември беше прието и предложение за единно европейско пространство на данни за мобилността - отваряне в нов раздел., за да се опрости споделянето и обединяването на данни.

ЕС работи и за повишаване на безопасността на пътищата. През 2023 г. важна стъпка към постигането на това беше предложението за модернизиране на правилата за свидетелствата за управление на моторни превозни средства - отваряне в нов раздел.. Предложението включва въвеждането на цифрово свидетелство за управление, което да е валидно в целия ЕС. С него също така ще бъде улеснено трансграничното прилагане на правилата за движение. Тези промени са от основно значение за подобряването на пътната безопасност и за постигането на целта на ЕС „Нулева смъртност“ — до 2050 г. да няма смъртни случаи по пътищата.

Бързото разрастване на търговския пазар на безпилотни летателни апарати в ЕС предизвика вълна от нови разпоредби относно безопасността и ефикасността на безпилотните летателни апарати. През 2023 г. започнаха да се прилагат нови правила на ЕС - отваряне в нов раздел., с които се създава специално въздушно пространство за безпилотни летателни апарати, известно като U-space, за да се гарантира безопасността на движението на безпилотни летателни апарати и да се даде възможност на операторите да предлагат по-широк набор от услуги. От доставката на пратки до предоставянето на спешна помощ и от мисиите за издирване и спасяване до наблюдението на инфраструктурата, визията на Европейската стратегия 2.0 за безпилотните летателни апарати със сигурност ще осъществи амбицията си.

Мъж в сигнална жилетка работи с оборудване до железопътна линия.
Работа по линията Вьорт—Гермерсхайм—Шпайер в Германия като част от ускорената програма в подкрепа на цифровизирането на железопътната мрежа, 21 юли 2023 г.

Цифровизация за гражданите

Киберсигурност и устойчивост

Новите правила за осигуряване на общо високо ниво на киберсигурност във всички държави членки, известни като Директивата за МИС2 - отваряне в нов раздел., влязоха в сила през януари 2023 г. В сравнение с предходните мерки за киберсигурност от 2016 г. новите правила обхващат повече сектори, като например доставчиците на телекомуникационни услуги, пощенските услуги, публичната администрация и здравеопазването. Дружествата, извършващи дейност в тези сектори, понастоящем разполагат с по-строги задължения за управление на риска и докладване на инциденти.

На 30 ноември Парламентът и Съветът постигнаха съгласие по законодателния акт за киберустойчивост - отваряне в нов раздел., чиято цел е да се подобрят правилата за по-сигурни хардуерни и софтуерни продукти. Това е първият по рода си законодателен акт в света. С него ще се повиши нивото на киберсигурност за всички цифрови продукти в ЕС, като се помогне на потребителите и предприятията. Законодателният акт ще се прилага за всичко — от бебешки монитори до рутери, като правилата за сигурност се различават в зависимост от нивото на риск на продукта.

През април Комисията предложи и Законодателния акт на ЕС за киберсолидарност - отваряне в нов раздел., за да помогне на държавите да работят заедно за противодействие на онлайн заплахите.

Видеоклип, в който подробно се описват инвестициите на Европейския съюз в киберсигурността, а платформата „Киберполигон“ се изтъква като ключов пример за инициатива на ЕС за засилване на цифровата защита срещу кибератаки.
ВИДЕОКЛИП: Киберсигурност в ЕС: ЕС активизира усилията си за защита на гражданите, предприятията и инфраструктурата от кибератаки, като финансира научни изследвания с цел засилване на цифровата си защита.

Защита на данните

В днешния взаимосвързан свят данните се пренасят до другия край на света само с натискането на един бутон. Защитата на данните е гарант за доверието на хората. Това означава, че всички, които обработват лични данни, следва да спазват едни и същи правила. Това се подчертава в предложението на Комисията от юли за нов регламент относно процедурните правила на Общия регламент относно защитата на данните (ОРЗД) - отваряне в нов раздел.. Целта на предложения регламент е да бъде засилено прилагането на ОРЗД в случаи, които засягат лица, пребиваващи в повече от една държава членка. Намерението е ясно: по-бързото разрешаване на случаите, което означава по-бързо предоставяне на средства за правна защита за хората и по-голяма правна сигурност за предприятията.

Благодарение на подобрените световни стандарти за защита на данните международното сътрудничество процъфтява. Сред важните резултатите са публикуваните през май насоки относно клаузите за трансфер на данни на ЕС и на Асоциацията на народите от Югоизточна Азия - отваряне в нов раздел., договорената от Комисията през юли Рамка за защита на личните данни в отношенията между ЕС и САЩ - отваряне в нов раздел. и успешно проведения преглед на споразумението за данните с Япония - отваряне в нов раздел..

Вера Йоурова говори оживено в микрофон между други участници в дискусионен панел, седнали в редица.
Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия с ресор „Ценности и прозрачност“ (втора вляво), участва в конференцията „5 години ОРЗД: продължава ли той да е еталон в цифровата сфера в ЕС?“, Брюксел, Белгия, 23 май 2023 г.

Акт за цифровите услуги и Акт за цифровите пазари

За да защити по-добре основните права и да ограничи нелоялните практики в цифровото пространство, през 2023 г. ЕС започна да прилага два нови акта: Акт за цифровите услуги - отваряне в нов раздел. и Акт за цифровите пазари - отваряне в нов раздел..

С Акта за цифровите услуги се гарантира, че онлайн платформите и търсачките носят отговорност за вредно съдържание. Целта му е децата да бъдат защитени онлайн, да бъде предоставена яснота относно начина, по който работят алгоритмите, и да бъде забранена целевата реклама, която профилира хора въз основа на категории като етническа принадлежност, политически възгледи и сексуална ориентация.

До 17 февруари тези платформи трябваше да оповестят своите потребителски номера в ЕС - отваряне в нов раздел.. На най-големите сред тях — наричани много големи онлайн платформи и търсачки - отваряне в нов раздел. — беше предоставен срок до края на август, за да изпълнят задълженията си съгласно законодателния акт. Оттогава насам ЕС събира информация от основните платформи, за да провери дали те спазват определени части от Акта за цифровите услуги, по-специално по отношение на защитата на децата и премахването на вредно съдържание. В подкрепа на прилагането на Акта за цифровите услуги беше създаден Европейският център за алгоритмична прозрачност - отваряне в нов раздел., за да наблюдава алгоритмите на тези дружества.

За да бъде ускорено прилагането на Акта за цифровите услуги, държавите членки бяха насърчени - отваряне в нов раздел. също така да предприемат бързи действия срещу терористичното съдържание онлайн и речта на омразата. Комисията също така подписа административни договорености - отваряне в нов раздел. с няколко национални медийни регулаторни органа, които понастоящем играят водеща роля в прилагането на Акта за цифровите услуги. Тяхната роля в надзора на медийната дейност и спазването на стандартите за радио- и телевизионно разпространение надхвърля обикновения надзор. Те гарантират, че цифровите платформи са не само пасивни домакини, а активни участници в модерирането и управлението на онлайн съдържание, което е незаконно или представлява системен обществен риск.

В свързания законодателен акт за цифровите пазари са определени ясни задължения - отваряне в нов раздел., за да се гарантира, че дружествата с господстващо положение в цифровия сектор, известни като пазачи на информационния вход, поддържат еднакви условия на конкуренция на цифровия пазар. В началото на септември бяха посочени шест предприятия пазачи на информационния вход - отваряне в нов раздел., които до март 2024 г. трябва изпълнят изцяло задълженията си съгласно акта.

Страните, подписали Кодекса за поведение във връзка с дезинформацията от 2022 г. - отваряне в нов раздел., включително всички най-големи онлайн платформи, стартираха нов център за прозрачност - отваряне в нов раздел. и публикуваха първите доклади за базовото състояние - отваряне в нов раздел. относно начините, по които изпълняват на практика поетите в рамките на кодекса ангажименти.

Видеоклип, разглеждащ прекомерния и агресивен характер на рекламата, в който две жени постоянно биват прекъсвани от огромен брой реклами, докато се опитват да се наслаждават на волейболен мач.
ВИДЕОКЛИП: Благодарение на Законодателния акт за цифровите услуги целевата реклама ще бъде по-прозрачна и по-ограничена. Например рекламата, която се основава на чувствителни данни (като сексуалност, религия или раса) или е насочена към деца, ще бъде забранена.

Виртуални светове

Според проучване - отваряне в нов раздел. на ЕС 98 % от специалистите считат, че разширената реалност - отваряне в нов раздел. ще бъде основен двигател на тяхната промишленост през следващите 5 години. Знаейки това, ЕС се стреми да разбере както ползите, така и рисковете, свързани с тези технологии, като винаги взема предвид правата на отделния човек. За да получи истинска обратна връзка, Комисията беше домакин на европейски граждански панел - отваряне в нов раздел. от февруари до април 2023 г., по време на който беше събрана информация за виртуалните светове в ЕС (вж. глава 9).

Тази колективна обратна информация беше включена в новата стратегия за Web 4.0 и виртуалните светове - отваряне в нов раздел., приета през юли, която има за цел да създаде цифрова среда в ЕС, която е прозрачна, безопасна и благоприятна за всички — независимо дали става въпрос за хора, предприятия или публични органи.

Жена, носеща шлем за виртуална реалност в студио, се упражнява в правенето на сърдечен масаж на поставен в легнало положение на земята манекен.
Участник в Европейския граждански панел за виртуалните светове упражнява животоспасяваща техника, като използва инструмент за виртуална реалност, Брюксел, Белгия, април 2023 г.

Какво ще направят възможно виртуалните светове?

Здраве

Студентите и специалистите могат да бъдат обучени да се справят със спешни случаи и да извършват хирургични симулации, което води до по-нисък риск от хирургични усложнения и повишена точност на диагнозите.

Екологичен преход

Триизмерните модели могат да симулират последиците от глобалното затопляне, като това води до по-добро разбиране на причините на явлението и до мерки за смекчаване на последиците от него.

По-краткото време за настройка и намаленото разхищение на енергия, материали и ресурси ще допринесат за екологичния преход в цялата промишленост.

Промишленост

До 2025 г. промишлените виртуални светове ще намалят сроковете за доставка на превозни средства с 60 %, а въглеродния отпечатък на производството на превозни средства — с 50 %.

Изкуство и дизайн

От модата до културното наследство и от музиката до визуалните изкуства и дизайна виртуалните произведения ще предложат нови начини за творчество. Те ще дадат на потребителите усещането, че са в истински музей или са на концерти, театрални пиеси или „потапящи“ балети.

Образование

Един по-експериментален процес на учене може да помогне на учениците да учат по-бързо и да разбират по-добре света.

Трансгранично сътрудничество

Когато пребиваващите в ЕС се преместват на друго място в рамките на ЕС, социалноосигурителните им права, включително здравеопазване и пенсии, също се пренасят. На 6 септември Комисията предложи цифров план - отваряне в нов раздел. за по-бърз и по-лесен трансграничен достъп до тези обезщетения. По-добрият обмен на данни между държавите членки и рационализираните процедури за деклариране на обезщетения ще улеснят не само живеенето, работата и пътуването в чужбина за хората, но и извършването на стопанска дейност в други държави членки за предприятията, както и координацията на системите за социална сигурност през границите от страна на националните администрации.

Благодарение на портфейла на ЕС за цифрова самоличност - отваряне в нов раздел. всеки пребиваващ в ЕС скоро ще получи достъп до сигурно мобилно приложение, което му позволява да докаже самоличността си както онлайн, така и офлайн, и да съхранява лични документи, като свидетелство за управление на МПС, лична карта и академични удостоверения.

Ключови инициативи за подобряване на социалната сигурност чрез цифрова трансформация

Ускоряване на прилагането на EESSI (електронен обмен на данни за социалната сигурност)

Целта е да се премине от обмен на хартиен носител към цифров обмен между националните институции за социална сигурност, като системата за електронен обмен на данни за социалната сигурност (EESSI - отваряне в нов раздел.) започне да функционира във всички участващи европейски държави до края на 2024 г.

Прехвърляне на процедурите за координация на социалната сигурност онлайн

Целта е да се улесни още повече преместването и работата в чужбина и да се осигури бърз достъп до законоустановените обезщетения. Държавите членки могат да се основават на Регламента за единната цифрова платформа - отваряне в нов раздел., в който се предвижда определени административни процедури да бъдат изцяло онлайн не по-късно от 12 декември 2023 г.

Пълноценно участие в пилотните дейности на Esspass (Европейски паспорт за социална сигурност)

Европейският паспорт за социална сигурност (Esspass - отваряне в нов раздел.) има за цел да опрости трансграничното издаване и проверката на документите за социалноосигурителни права на гражданите.

Вкарване в употреба на портфейла на ЕС за цифрова самоличност

Портфейлът на ЕС за цифрова самоличност ще бъде цифров инструмент за гражданите на ЕС за проверка на тяхната самоличност онлайн и за достъп до услуги във всички държави членки.

През ноември Парламентът и Съветът постигнаха политическо споразумение - отваряне в нов раздел. по основните елементи на правната рамка относно цифровата самоличност на ЕС. Като част от тази рамка портфейлът ще предостави на потребителите пълен контрол върху техните данни чрез публично гарантирана система, а не чрез система, предлагана от голяма частна платформа.

ЕС актуализира и правилата - отваряне в нов раздел. си относно трансграничното сътрудничество по правни въпроси. Предишните правила обхващаха съдебното сътрудничество, но не и комуникацията по цифров път. Понастоящем компетентните органи в държавите членки трябва да се свържат с децентрализирана информационна система, за да обменят данни по сигурен начин. Системата ще бъде оперативно съвместима с e-CODEX - отваряне в нов раздел., който е средство за комуникация, разработено специално за съдебния сектор, управляванo от Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие - отваряне в нов раздел..

Освен това вече е на разположение европейска точка за електронен достъп, за да могат хората и предприятията да взаимодействат по електронен път с националните съдебни органи. Съдебните заседания вече могат да използват видеоконферентна връзка, като са въведени нови протоколи за използването на електронни подписи и печати, за правната сила на електронните документи и електронното плащане на съдебни такси в гражданските производства.

Бъдещето на здравеопазването също е цифрово и европейското пространство на здравни данни - отваряне в нов раздел., предложено през 2022 г., би могло скоро да играе важна роля в тази трансформация. През декември Парламентът и Съветът приеха своите позиции - отваряне в нов раздел. в подкрепа на създаването на това пространство, което има за цел да предостави на пребиваващите в ЕС по-лесен достъп и контрол върху здравните им данни, дори когато се намират в друга държава членка. Така ще се даде възможност на здравните специалисти да предоставят ефективни грижи въз основа на пълната медицинска история. Освен това се предвижда това да бъде основен компонент за осигуряването на сигурно използване на здравни данни за важни научни изследвания и разработване на здравни политики.

Използване на европейската цифрова самоличност: кандидатстване за банков заем

Без европейска цифрова самоличност

1.
Организиране на среща с банката

2.
Среща в банката

Липсва документ (→1)

3.
Предоставяне на всички документи на хартия

4.
Банката изпраща оферта

5.
Организиране на нова среща с банката

6.
Нова среща в банката за подписване на договора за кредит

Със европейска цифрова самоличност

1.
Потребителят разполага с всички документи в личния си цифров портфейл — от личната карта до декларацията за доходи.

2.
Той избира само документите, изисквани от банката за заявлението за кредит, и ги изпраща по лесен и сигурен начин.

3.
Банката получава документите по електронен път. Ако даден документ липсва, потребителят го изпраща с едно щракване. Кандидатстването може да продължи.

Използването на цифровата самоличност на ЕС рационализира този процес и спестява време.

Цифрови умения

Цифровите умения са от съществено значение, за да могат хората да участват на пазара на труда и в обществото като цяло, както и за постигането на социално приобщаване. Тъй като 2023 г. бе Европейска година на уменията, ЕС продължи да подкрепя държавите членки и сектора на образованието и обучението за осигуряването на висококачествено, приобщаващо и достъпно цифрово образование и обучение за развиване на цифровите умения на хората, живеещи в ЕС. През годината ЕС стартира множество инициативи за преодоляване на недостига на умения.

С оглед на целта на политиката за цифровото десетилетие за достигане на 20 милиона специалисти по ИКТ с балансирано представителство на половете до 2030 г., в рамките на програмата „Цифрова Европа“ бяха стартирани магистърски програми и краткосрочни курсове за обучение по задълбочени цифрови умения. От 2023 г. насам те са достъпни чрез платформата за цифрови умения и работни места - отваряне в нов раздел., която понастоящем се разраства още повече с 22 национални коалиции за цифрови умения и работни места - отваряне в нов раздел..

Инфографиката илюстрира настоящото неравенство между половете в сектора на информационните и комуникационните технологии в Европейския съюз и очертава целта за постигане на баланс между половете.

През 2021 г. 19,1 % от специалистите в областта на информационните и комуникационните технологии в Европейския съюз са били жени. До 2030 г. целта на Европейския съюз е да се постигне баланс между половете, като процентът на жените специалисти в областта на информационните и комуникационните технологии нарасне до 50 %.

Положението

В бъдещето на 90 % от работните места ще са необходими цифрови умения.

Повече от една трета от работната сила в ЕС не разполага с цифровите умения, необходими за повечето работни места във всички сектори — от бизнеса до транспорта и дори до селското стопанство.

Едва 54 % от хората в ЕС на възраст между 16 и 74 години могат да извършват основни цифрови задачи.

Повече от 70 % от предприятията посочват като пречка за инвестициите недостига на служители с необходимите цифрови умения.

ЕС е изправен пред критичен недостиг на експерти в областта на цифровите технологии, включително в областта на киберсигурността и анализа на данни. Този недостиг вероятно ще се увеличи с прогнозирания спад на населението в трудоспособна възраст от 265 милиона през 2022 г. на 258 милиона до 2030 г.

На работа са наети 9,4 милиона специалисти в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) (4,6 % от общата заетост в ЕС). При настоящите условия броят на специалистите в областта на ИКТ в ЕС ще бъде близо 12 милиона до 2030 г., което е под целта за същата година (най-малко 20 милиона наети специалисти в областта на ИКТ) с около 8 милиона.


Какво прави ЕС по този въпрос?

Финансовата подкрепа за развитието на цифрови умения включва:

програми за 2 млрд. евро по линия на Европейски социален фонд плюс

29 млрд. евро (*) по плановете за възстановяване и устойчивост(*) Тази цифра показва прогнозните разходи за първоначалните планове за възстановяване и устойчивост.

580 млн. евро в рамките на „Цифрова Европа“


Инициативи на ЕС в подкрепа на цифровите умения

1. Инициатива за таланти в областта на дълбоките технологии - отваряне в нов раздел. (в рамките на Новата европейска програма за иновации)

През първата година от инициативата Европейският институт за иновации и технологии постигна значителен напредък към постигането на целта до 2025 г. 1 милион учащи да получат квалификация в областта на дълбоките технологии.

Той даде начало на първата награда за обучение на таланти в областта на дълбоките технологии - отваряне в нов раздел., за да бъдат отличени и наградени организации, които блестят при справянето с предизвикателствата, свързани с обучението в областта на дълбоките технологии.

Бяха поети ангажименти от няколко университета и дружества за обучение на над 650 000 учащи.

През януари 2023 г. той стартира новата си онлайн платформа — Учебен център на ЕИТ - отваряне в нов раздел., която обединява над 2500 курса по предприемачество и развитие на умения.

2. Европейски сертификат за цифрови умения - отваряне в нов раздел.

Септември 2022 г.

Извърши се проучване за осъществимост - отваряне в нов раздел., за да се добие представа за съществуващите схеми за сертифициране на цифровите умения.

Април 2023 г.

Стартира пилотен проект с пет държави — членки на ЕС, (Испания, Франция, Австрия, Румъния и Финландия) за изпитване на градивните елементи за европейски сертификат.

Декември 2023 г.

Резултатите от двете работни направления бяха представени и обсъдени на заключителна проява.

3. Европейските награди за цифрови умения - отваряне в нов раздел.

Европейските награди за цифрови умения насърчават споделянето на опит относно начините за преодоляване на недостига на цифрови умения.

През 2023 г. наградите популяризираха инициативи в пет категории: младежи, жени, приобщаване, повишаване на уменията в областта на цифровите технологии на работното място и цифрови умения за образование.

Седем победители бяха избрани измежду 330 кандидати.

4. Академия за киберумения - отваряне в нов раздел.

През последните години киберзаплахите в ЕС се увеличиха драстично. Академията ще укрепи способностите на ЕС в областта на киберсигурността и ще увеличи броя на квалифицираните специалисти в областта на киберсигурността.

Космическо пространство

Космическите технологии играят съществена роля в ежедневието на хората в ЕС, например когато използват мобилните си телефони или навигационните системи на автомобилите си, гледат сателитна телевизия или теглят пари от банкомат. Спътниците също така предоставят важни данни по време на бедствия, като подобряват координацията на реакцията при извънредни ситуации.

През 2023 г. бяха внедрени нови услуги за повишаване на устойчивостта и конкурентоспособността на мрежата от спътниците „Коперник“ и „Галилео“ на ЕС. Например модернизираната спътникова система „Галилео“ - отваряне в нов раздел. вече осигурява още по-прецизно проследяване на местоположението с точност до 20 cm.

За да удовлетвори настоящите нужди от данни и да насърчи иновациите, Комисията въведе динамичната система за покупки за „Коперник“ - отваряне в нов раздел. — нов начин за възлагане на обществени поръчки в областта на космическото пространство в Европа. Това улеснява участието на малките и средните предприятия и стартиращите предприятия - отваряне в нов раздел. на пазара на космически данни.

Видеоклип за екосистемата на пространство на данни на „Коперник“ и нейната роля в наблюдението на Земята и мониторинга на околната среда. Сред акцентите са достъпът до и обработването на данни за различни приложения, подходящи за използване от изследователи и предприятия, като например тези, използвани за картографиране на природни бедствия и анализ на данни за климата.
ВИДЕОКЛИП: Екосистема на пространството на данни на „Коперник“ — нова платформа за разпространение, която дава достъп до всички данни и инфраструктура, необходими за приложенията за наблюдение на Земята.

През март ЕС прие IRIS² - отваряне в нов раздел. (Инфраструктура за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез спътник) — третата основна спътникова мрежа. С принос от бюджета на ЕС в размер на 2,4 милиарда евро програмата има за цел да гарантира сигурни правителствени сателитни комуникации, да подкрепи военните и отбранителните операции и да разшири търговските широколентови услуги, особено в отдалечените райони.

За да остане Европа в челните редици на космическите технологии, инвестициите в научни изследвания и иновации - отваряне в нов раздел. са също толкова важни, особено чрез програми на ЕС за финансиране като „Хоризонт Европа“. Програмата за демонстрация и валидиране в орбита - отваряне в нов раздел. е доказателство за този ангажимент. Както подсказва наименованието, тя позволява на космическите дружества да изпробват нови космически технологии директно в орбита. Тя например предоставя на европейските научноизследователски центрове безценна информация и спомага за изстрелването на спътници за предприятията.

Като признава необходимостта от привличане на повече инвестиции, в началото на 2023 г. Комисията стартира и Helios - отваряне в нов раздел., първият по рода си космически борсов индекс. Този инструмент дава ясна представа за финансовото функциониране на европейските космически дружества. Това им помага да привлекат по-голям интерес и улеснява инвестирането в тях.

С разширяването на европейската космическа инфраструктура защитните мерки придобиват все по-голямо значение. Агенцията на Европейския съюз за космическата програма, в сътрудничество с 15 държави членки, подкрепя тази кауза чрез партньорството на ЕС за космическо наблюдение и проследяване - отваряне в нов раздел.. Това партньорство, оборудвано със сложна система от датчици за космическо наблюдение и проследяване, обслужва над 190 регистрирани организации, като защитава над 400 спътника от риска от сблъсък с космически отпадъци и други оперативни спътници.

Космическите технологии са от решаващо значение за опазването на околната среда, а проектът на ЕС „Дестинация Земя“ - отваряне в нов раздел. е отличен пример за допирната точка между двете области. Целта му е да бъде създаден цялостен цифров модел на Земята за по-добро прогнозиране на метеорологичните условия и бедствията. Потвърдената през декември втора фаза - отваряне в нов раздел. на проекта ще укрепи съществуващите цифрови модели, ще подобри обработката на данни и ще включи модерни технологии на база ИИ.

През 2023 г. в рамките на европейската космическа политика - отваряне в нов раздел. бе поставен съществен акцент върху сигурността в космическото пространство. В това отношение Комисията и върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел представиха съвместно съобщение относно Европейска космическа стратегия за сигурност и отбрана - отваряне в нов раздел.. С него се въвеждат мерки за общо разбиране на космическите заплахи и се поставя началото на предложение за законодателство на ЕС в областта на космическото пространство през 2024 г. (вж. глава 8).

Космическо наблюдение и проследяване в ЕС
Факти и цифри за 2023 г.

До края на 2023 г. бяха засечени над 15 600 близки преминавания в три различни орбити.

434
наблюдавани спътника

196
регистрирани организации от 24 държави членки

1000
събития от голям интерес , свързани с избягване на сблъсък

127
събития, свързани с анализ на повторното навлизане в земната атмосфера

6
събития, свързани с анализ на фрагментацията

+/- 445 000
измервания на ден