След като беше изправен пред една от най-тежките световни енергийни кризи от десетилетия насам, през 2023 г. Европейският съюз предприе драстични действия за пестене на енергия, диверсифициране на енергийните си доставки и ускоряване на прехода към чиста енергия. Извънредната ситуация в областта на климата, околната среда и биологичното разнообразие по цял свят допълнително подчерта необходимостта от спешни действия. През годината ЕС продължи постепенното премахване на руските изкопаеми горива, за да защити икономиката си, като същевременно я направи по-устойчива чрез увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници и въвеждане на мерки за енергийна ефективност.
Съюзът започна цялостна реформа на своя пазар на електроенергия с цел по-добра защита на потребителите от шокове в цените на енергията. ЕС въведе също така нови инициативи за повишаване на своята конкурентоспособност и изграждане на промишлен капацитет за чисти технологии. Тези инициативи имат за цел да се гарантира достъпът до суровини от критично значение и да се намалят стратегическите зависимости в областта на критичните технологии и веригите за създаване на стойност, като по този начин се подобрят икономическата сигурност и технологичният суверенитет на ЕС.
За да гарантира, че неговите граждани разполагат със сигурна и устойчива енергия на достъпни цени, през май 2022 г. ЕС стартира плана REPowerEU - отваряне в нов раздел.. Неговата цел е значително да се намали зависимостта на ЕС от руски изкопаеми горива чрез производство на повече чиста енергия у дома, намаляване на потреблението и диверсифициране на енергийните доставки на ЕС. През първите 12 месеца от стартирането на плана ЕС постигна значителен напредък по тези три цели - отваряне в нов раздел..
До края на 2023 г. общият внос в ЕС на руски газ възлезе на едва 42,9 милиарда куб.м в сравнение с 80 милиарда куб.м през 2022 г. и над 150 милиарда куб.м през 2021 г. През годината Норвегия и Северна Африка отново бяха основните доставчици на газ по газопроводи за ЕС, докато Съединените щати бяха основният доставчик на втечнен природен газ.
В допълнение към REPowerEU няколко инструмента помагат на държавите от ЕС да диверсифицират своите доставки на газ. Един от тях — общият механизъм за закупуване на газ AggregateEU - отваряне в нов раздел. — дава възможност на дружествата, производители и потребители на газ, да обединяват търсенето си, да координират използването на инфраструктурата, да преговарят с международни партньори и да се подготвят за съвместни покупки на газ и водород.
Друга мярка на ЕС за справяне с проблемите, свързани със сигурността на доставките, въведена през 2022 г., е Регламентът относно съхранението на газ - отваряне в нов раздел., с който от държавите членки се изисква да запълват 90 % от своите съоръжения за съхранение до 1 ноември, за да гарантират достатъчни запаси за зимата. Тази мярка спомогна да се гарантира запълване на 95 % от капацитета преди зимата през 2022/2023 г. Тъй като цените са значително по-ниски — и по-малко нестабилни — отколкото през 2022 г., запълването на хранилищата напредна особено бързо през 2023 г., като достигна целта от 90 % на 18 август - отваряне в нов раздел. и остана над 95 % в началото на декември.
Няколко нови проекта за енергийна инфраструктура - отваряне в нов раздел., завършени през последните 2 години, също помогнаха на ЕС да осигури алтернативни източници на доставки на газ. Примерите включват Балтийския газопровод и междусистемната връзка Гърция—България, както и нови терминали за втечнен природен газ в различни държави членки.
През ноември ЕС предприе още една стъпка, за да подготви енергийната система на ЕС за бъдещето, като публикува своя първи списък с проекти от общ интерес - отваряне в нов раздел., който е в пълно съответствие с Европейския зелен пакт. Предвижда се той да бъде официално приет в началото на 2024 г. Списъкът - отваряне в нов раздел. се публикува на всеки 2 години и съдържа проекти, които ще подобрят взаимната свързаност на енергийните системи на държавите членки. Проектите могат да се възползват от ускорени процедури за издаване на разрешения и финансиране. Това е първият списък съгласно преразгледания Регламент за трансевропейската енергийна мрежа, който изключва проекти за изкопаеми горива и включва проекти за водород и електролизьори. Включени са и проекти, които ще свържат енергийната система на ЕС с Обединеното кралство, Западните Балкани и държавите от Северна Африка.
От лятото на 2021 г. цените на енергията рязко се увеличиха, като засегнаха сериозно потребителите и изложиха много хора на риск от енергийна бедност. През 2023 г. ЕС се съсредоточи върху въвеждането на правила за реформа на енергийния пазар с цел защита на потребителите от бъдещи ценови шокове. Тези дългосрочни мерки допълват спешните мерки, предприети през 2022 г., като например пазарния механизъм, който ограничава прекомерните цени на газа - отваряне в нов раздел., и допълнителната вноска - отваряне в нов раздел., наложена на някои енергийни дружества, които реализират прекомерни печалби.
Въпреки че ЕС разполага с добре интегриран единен енергиен пазар, който е от полза за потребителите вече над 20 години, енергийната криза показа, че са необходими допълнителни подобрения. Ето защо през март 2023 г. Комисията представи предложение за преразглеждане на правилата за структурата на пазара на електроенергия в ЕС - отваряне в нов раздел.. Тази реформа ще предостави на потребителите повече права и възможности и ще увеличи тяхната защита, като направи сметките за енергия независими от краткосрочната пазарна цена на електроенергията и укрепи устойчивостта на енергийния пазар на ЕС. В края на годината Европейският парламент и Съветът постигнаха съгласие - отваряне в нов раздел. по реформата.
Потребителите вече имат право:
Усилията на ЕС да диверсифицира енергийните си доставки и доставчици също спомогнаха за намаляване на цените на енергията и на тяхната нестабилност в сравнение с отчетените през 2022 г. прекомерни стойности. Енергийната платформа на ЕС - отваряне в нов раздел. (и по-специално механизмът AggregateEU, споменат по-горе) спомага за обединяване на търсенето и съвместно закупуване на енергия. Това води до по-добри цени за потребителите в ЕС.
Комисията също така въведе механизъм за коригиране на пиковете на цените на пазара на газ чрез установяване на нова референтна цена за втечнен природен газ. Това беше необходимо като алтернатива на предишния подход, при който цената на газа, използвана от нидерландската платформа за търговия Title Transfer Facility, беше използвана като аналог. Тази цена обаче вече не беше надеждна, тъй като не отразяваше новите пазарни условия. Понастоящем Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между регулаторите на енергия - отваряне в нов раздел. редовно публикува референтна стойност, която показва много по-малка променливост от цената на Title Transfer Facility.
И накрая, ЕС даде възможност на държавите членки да подкрепят пряко уязвимите семейства и малки и средни предприятия чрез извънредни мерки, известни като SAFE (Подпомагане за финансово достъпна енергия). Тези мерки попадат в обхвата на правилата на политиката на сближаване - отваряне в нов раздел. и позволяват на държавите членки да използват неизразходвани средства на ЕС в рамките на отпуснатите им средства за периода 2014—2020 г., за да предоставят пряка подкрепа на рискови групи, изправени пред увеличени разходи за енергия.
Почти три четвърти от емисиите на парникови газове в световен мащаб се дължат на енергийния сектор — отоплението на жилищата, захранването на промишлеността и транспорта. Това означава, че намаляването на потреблението на енергия е от голямо значение в борбата срещу изменението на климата. ЕС иска да намали емисиите си с най-малко 55 % до 2030 г. (в сравнение с равнищата от 1990 г.), както е посочено в Европейския зелен пакт (вж. глава 3).
През зимата на 2022/2023 г. — благодарение на по-меката зима и съвместните усилия на ЕС, неговите държави членки, физически лица и предприятия — потреблението на газ в ЕС намаля с 18 % (или 53 милиарда куб.м). Въпреки това, за да се поддържа внимателен баланс между предлагането и търсенето на енергия, все още са необходими доброволни мерки за пестене на енергия. Поради това срокът на действие на извънредния регламент за намаляване на потреблението на газ - отваряне в нов раздел. (първоначално договорен през юли 2022 г. - отваряне в нов раздел.) беше удължен. Целта е потреблението да се намали с още 60 милиарда куб.м между април 2023 г. и март 2024 г. Действието на други извънредни правила от 2022 г. относно механизма за корекция на пазара, правилата за солидарност и издаването на разрешения също беше удължено, за да се предотвратят допълнителни проблеми.
Подобряването на използването на енергия в сградите е друг важен начин за пестене на енергия. Политическото споразумение за преразглеждане на Директивата относно енергийните характеристики на сградите - отваряне в нов раздел. през декември ще помогне на строителния сектор да намали потреблението си на енергия и да направи сградите по-екологосъобразни. В преразгледаната директива ще се определи набор от мерки, които ще помогнат на правителствата на държавите от ЕС да подобрят енергийните характеристики на сградите, със специален акцент върху усъвършенстването на сградите с най-лоши характеристики.
Икономиите на енергия се постигат не само чрез използване на по-малко енергия и по-ефективното ѝ използване, но и чрез проектирането на продукти и уреди за ежедневна употреба от производителите. В новите правила на ЕС за екопроектиране - отваряне в нов раздел. се посочва, че електрическите уреди следва да използват по-малко енергия в режим на готовност, и на производителите се дават 2 години, за да подобрят показателите на своите продукти. Барабанните сушилни машини, локалните отоплителни топлоизточници, мобилните телефони, таблетите и промишлените вентилатори са сред продуктите, които са предмет на нови или преразгледани и по-строги правила. Тези промени ще бъдат отразени в енергийния етикет на ЕС - отваряне в нов раздел., който продължава да бъде широко познат и използван от потребителите в ЕС.
ЕС се стреми да превърне устойчивите продукти в норма. Към края на годината Парламентът и Съветът постигнаха споразумение по инициативата относно устойчивите продукти - отваряне в нов раздел., предложена през март 2022 г., която поставя под въпрос традиционния модел на потребление „вземи, произведи, изхвърли“. Инициативата има за цел да се гарантира, че продуктите се произвеждат, за се използват трайно, като по този начин се намаляват отпадъците и се съхраняват ресурсите.
Комисията счита, че намаляването на консумацията на електроенергия от продукти в режим на готовност ще спести 1,36 милиона тона въглероден диоксид годишно. Тези икономии ще се отразят добре и на портфейлите на потребителите, като им помогнат да спестят общо 530 милиона евро годишно до 2030 г.
Преминаването към чиста енергия от възобновяеми източници е от съществено значение за постигането на целта на Европейския зелен пакт за неутрална по отношение на климата Европа. Планът REPowerEU, който е от основно значение за този преход, поставя акцент върху производството на екологична енергия, постепенното преустановяване на използването на руски изкопаеми горива и насърчаването на енергоспестяването. Механизмът за възстановяване и устойчивост - отваряне в нов раздел. и промишленият план на Зеления пакт - отваряне в нов раздел. са от основно значение за осигуряването на финансова и стратегическа подкрепа на REPowerEU за прехода към енергия от възобновяеми източници и по-общата цел за неутрална по отношение на климата Европа.
Превръщане на Европа в първия неутрален по отношение на климата континент до 2050 г.
Промишлен план на Зеления пакт
Изграждане на промишления капацитет за чистите технологии, които съставляват Европейския зелен пакт.
План REPowerEU
Реагиране на смущенията на енергийния пазар чрез осигуряване на достъпна, сигурна и устойчива енергия за Европа.
Механизъм за възстановяване и устойчивост
Възстановяване от пандемията и подготовка за екологичния и цифровия преход.
Механизмът за възстановяване и устойчивост играе важна роля във финансирането на проекти и инфраструктура за екологична енергия с цел ускоряване на прехода към енергия от възобновяеми източници, като около 42 % от неговите средства са предназначени за екологичния преход (вж. глава 2). Държавите членки изменят своите планове за възстановяване и устойчивост, за да включат специална глава за плана REPowerEU, което означава, че те ще покажат как ще постигнат неговите цели в своите планове за възстановяване. Към днешна дата 23 държави членки са представили своите глави за REPowerEU, а 61,87 милиарда евро от изменените планове са разпределени за енергия от възобновяеми източници и енергийни мрежи, включително 35,51 милиарда евро специално за производство на енергия от възобновяеми източници. Механизмът за възстановяване и устойчивост също така дава възможност на държавите членки да разпределят финансиране за важни проекти от общоевропейски интерес - отваряне в нов раздел. в области като водорода и акумулаторните батерии.
В допълнение към подкрепата на механизма за инвестиции както в утвърдени, така и в новаторски технологии за възобновяема енергия, през 2023 г. бяха въведени редица по-широки инициативи за справяне със структурните предизвикателства, засягащи сектора на чистата енергия в ЕС. Една от тези инициативи — промишленият план на Зеления пакт — има за цел да се повиши конкурентоспособността на технологиите за нулеви нетни емисии в ЕС (като по този начин се ускори преходът към неутралност по отношение на климата), като се гради върху постиженията на единния пазар. ЕС опрости нормативната уредба, за да подпомогне получаването на суровините, необходими за чистите технологии, и улесни получаването на финансиране за технологии за екологична енергия. Съюзът е ангажиран с повишаването на квалификацията и преквалификацията на хората, които ще работят в сектора на чистите технологии, както и с подобряването на отворената търговия, за да се гарантира достъпът до суровини и процъфтяването на екологосъобразните технологии. В резултат от това общностите ще могат да се възползват от висококачествените работни места, осигурявани от сектора на чистите технологии, а хората ще могат да се радват на по-чиста околна среда и по-устойчива пазарна икономика.
Като част от промишления план на Зеления пакт — по-специално във връзка с опростяването на регулаторната среда за сектора на чистите технологии — през март 2023 г. Комисията също така представи предложения за законодателен акт за суровините от критично значение - отваряне в нов раздел. и законодателен акт за промишленост с нулеви нетни емисии - отваряне в нов раздел.. Тези два акта ще функционират в синхрон с цел да се осигури подкрепа на производствения капацитет на ЕС с нулеви нетни емисии и да се гарантира наличието на необходимите суровини за производството на чисти технологии в ЕС.
На фона на световното търсене на суровини от критично значение и в бързо променящата се и все по-трудна геополитическа обстановка е от решаващо значение да се гарантира, че ЕС има достъп до сигурни и устойчиви доставки на тези материали. Това е от съществено значение и за конкурентоспособността на ЕС, особено в сектори като екологосъобразните и цифровите технологии, както и в отбранителната и авиокосмическата промишленост.
С официално договорения от Парламента и Съвета през ноември - отваряне в нов раздел. законодателен акт за суровините от критично значение ще се укрепи вътрешният капацитет за суровини от критично значение по цялата верига на доставки. В него се определят ясни цели до 2030 г. за увеличаване на капацитета за добив, преработка и рециклиране. Освен това ЕС ще диверсифицира източниците си на внос, за да не разчита на един-единствен доставчик за повече от 65 % от потреблението си. Тази стратегия включва създаването на международни партньорства, подкрепяни от Global Gateway - отваряне в нов раздел..
Със законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии ще се укрепи устойчивостта и конкурентоспособността на сектора на ЕС за производство на технологии за нулеви нетни емисии, което ще допринесе за по-сигурна и устойчива енергийна система. С акта ще се подобрят условията за създаване на проекти за нулеви нетни емисии в ЕС и за привличане на инвестиции. В него се поставя амбициозна цел: до 2030 г. стратегическият капацитет на ЕС за производство в областта на технологиите с нулеви нетни емисии следва да задоволи или да надхвърли 40 % от нуждите на ЕС от внедряване на такива технологии. Постигането на тази цел значително ще ускори напредъка към постигането на целите на Европейския съюз за 2030 г. в областта на климата и енергетиката и по-широкия преход към неутралност по отношение на климата. Освен това по този начин ще се повиши конкурентоспособността на промишлеността на ЕС, ще се създадат висококачествени работни места и ще се подпомогнат усилията на ЕС за постигане на енергийна независимост.
Не на последно място, целта на ЕС да се ускори използването на възобновяеми енергийни източници, особено на произведените в Европа, също е отразена в неговата енергийна политика. Едно от най-важните постижения през 2023 г. беше преразглеждането на Директивата за енергията от възобновяеми източници - отваряне в нов раздел. с цел ускоряване на внедряването на такава енергия. В сравнение с предишната определена през 2018 г. цел на ЕС от 32 % за енергията от възобновяеми източници, с това преразглеждане целта беше повишена на минимум 42,5 % до 2030 г. с амбицията да се достигнат 45 %. С преразгледаната директива се преодоляват неотдавнашните затруднения и неефективност, като се въвеждат нови мерки относно водорода от възобновяеми източници и възобновяемите енергийни източници в транспорта и промишлеността. С нея също така се изясняват техническите въпроси, включително критериите за устойчивост на биоенергията. Освен това стават постоянни предишните временни правила, въведени с цел съкращаване и опростяване на процедурите за издаване на разрешения - отваряне в нов раздел. за проекти за енергия от възобновяеми източници.
След като прие през 2022 г. стратегията на ЕС за слънчевата енергия - отваряне в нов раздел. и постави началото на промишленото партньорство за биометан - отваряне в нов раздел., през 2023 г. ЕС пренасочи вниманието си към водорода от възобновяеми източници и вятърната енергия.
Що се отнася до водорода и въвеждането на тази нова технология, първата стъпка беше да се определи какво се смята за водород от възобновяеми източници. Това беше посочено в делегираните актове за водорода - отваряне в нов раздел., в които също така се посочва значението на създаването на допълнителна енергия от възобновяеми източници за производството на водород от възобновяеми източници. Определянето на тези стандарти на ЕС е от решаващо значение за разширяването на този сектор.
Друго значително постижение е постигнатото през декември политическо споразумение по пакета за газ и водород с малък въглероден отпечатък - отваряне в нов раздел.. Целта на тази инициатива е да се насърчи използването на възобновяеми газове и газове с малък въглероден отпечатък, със специален акцент върху създаването на пазар за водород от възобновяеми източници.
През март европейският алианс за чист водород - отваряне в нов раздел., създаден през 2020 г. в подкрепа на широкомащабното внедряване до 2030 г. на технологии за чист водород, публикува пътна карта - отваряне в нов раздел. за стандартизация на водорода. В нея се прави цялостен преглед на пропуските в стандартизацията, предизвикателствата и нуждите, установени от членовете на алианса. Алиансът публикува и Наръчник за коридорите за доставка на водород - PDF файл – отваряне в нов раздел., в който се прави актуален преглед на развитието на ключови инфраструктурни проекти в ЕС, които са необходими за създаването на европейската основна инфраструктура за водород - отваряне в нов раздел. с малък въглероден отпечатък. Целта на тази инициатива е да се използват както съществуващите, така и новите газопроводи, за да се създаде мрежа за водород в целия континент.
Що се отнася до производството на водород от възобновяеми източници, през 2022 г. Европейското партньорство за електролизьори поднови ангажимента - отваряне в нов раздел. си по съвместната декларация - отваряне в нов раздел. с цел десетократно увеличаване до 2025 г. на капацитета на ЕС за производство на електролизьори.
Комисията предложи също така да се създаде общоевропейски механизъм за водород, наречен Европейска водородна банка - отваряне в нов раздел.. Водородната банка ще осигури инвестиционна сигурност и бизнес възможности за европейското и световното производство на водород от възобновяеми източници. Това ще стане чрез два механизма за финансиране (единият за стимулиране на производството на водород в ЕС, а другият за международен внос в ЕС), чрез оценка на търсенето и нуждите от инфраструктура и чрез координиране на различни източници на финансиране за по-рационализирани инвестиции в устойчив водород.
През март Комисията подписа съвместна декларация - отваряне в нов раздел. с европейските заинтересовани страни за стимулиране на научните изследвания и иновациите в областта на водорода от възобновяеми източници, за да се ускори внедряването на водород от възобновяеми източници и да се даде тласък на прехода към чиста енергия.
Освен това ЕС предприе действия за ускоряване на внедряването и иновациите в областта на вятърната енергия. За разлика от водородната енергия, която все още е в начален стадий, секторът на вятърната енергия в ЕС вече е успешен. Този сектор е постигнал усреднени разходи за енергия, които са равни или дори по-ниски - PDF файл – отваряне в нов раздел. от тези на изкопаемите горива, а през 2023 г. (от януари до август) вятърната енергия е представлявала средно 17,2 % - отваряне в нов раздел. от електроенергията, потребявана в ЕС. Въпреки това остават някои проблеми. Някои от предизвикателствата, пред които е изправен секторът, са забавянето на издаването на разрешения, недостигът на умения и фактът, че националните тръжни процедури са замислени така, че да се отдава по-голямо значение на разходите в сравнение с устойчивостта. Освен това производителите на вятърни турбини не разполагат с ясни планове от държавите членки за внедряването на вятърна енергия, което усложнява планирането на проектите на фона на световната конкуренция и покачването на разходите за суровини.
За да се справи с някои от проблемите, които все още съществуват в сектора, през октомври Комисията представи Европейския план за действие в областта на вятърната енергия - отваряне в нов раздел..
Планът за действие включва стартирането на инициативата Accele-RES, с която ще се спомогне за цифровизирането на процеса на издаване на разрешения и ще се постави началото на специален онлайн инструмент за подпомагане на процедурите за издаване на разрешения. Освен това благодарение на плана ще се засили конкурентоспособността на сектора за производство на вятърна енергия в ЕС, като се улесни достъпът на производителите от ЕС до чуждестранни пазари; ще се осигури защита срещу нарушения на търговията (като например несправедливо субсидиране на продукти, свързани с вятърна енергия, внасяни в ЕС); и ще се стандартизира оборудването за вятърна енергия с цел подобряване на оперативната съвместимост, качеството и устойчивостта.
Освен това в края на 2023 г. 21 държави членки представиха ангажименти за вятърна енергия - отваряне в нов раздел., като посочиха проектите за вятърна енергия и размерите на внедряването на вятърна енергия, които предвиждат за непосредственото бъдеще (2024—2026 г.). По този начин ще се осигури повече сигурност както за производителите, така и за инвеститорите, което ще доведе до стартирането на повече проекти за вятърна енергия.
Преминаването към енергия от възобновяеми източници означава също така да се намерят начини за улавянето и акумулирането ѝ за моменти, когато например не духа вятър и не пече слънце.
Един от начините за акумулиране на енергия от възобновяеми източници е използването на акумулаторни батерии. От 2017 г. Европейският алианс за акумулаторните батерии - отваряне в нов раздел., създаден от ЕС в подкрепа на европейската екосистема за акумулаторни батерии, е от съществено значение за подпомагане на напредъка в тази област. През март 2023 г. се състоя неговата седма среща на високо равнище - PDF файл – отваряне в нов раздел., по време на която беше подчертано колко е важно да се предоставят на достатъчно хора уменията, необходими за сектора на акумулаторните батерии.
Осигуряването на справедлив преход и повишаването на квалификацията на работниците в промишлените отрасли, които са засегнати от преминаването към чиста енергия, са други важни аспекти на прехода към възобновяеми енергийни източници. В този контекст Европейският съюз определи 2023 г. за Година на уменията (вж. глава 6).
През 2023 г., в допълнение към преодоляването на недостига на специфични умения чрез инициативи като плана за действие в областта на вятърната енергия, Комисията помогна за стартирането на широкомащабно партньорство за умения за енергоемките отрасли - отваряне в нов раздел. и широкомащабно партньорство за умения в областта на енергията от възобновяеми източници - отваряне в нов раздел.. С тези партньорства ще се гарантира, че работната сила от тези отрасли разполага с подходящите умения, за да не изостава от прехода на ЕС към енергия от възобновяеми източници. Освен това ще се окаже подкрепа на работната сила да се ориентира в променящия се пазар на труда. Партньорствата имат за цел както да се установят пропуските в уменията, така и да се разработят подходящи учебни програми и програми за обучение за преодоляване на тези пропуски.
Енергийният преход на сектора на рибарството и аквакултурите
През февруари 2023 г. Комисията представи съобщение относно енергийния преход в сектора на рибарството и аквакултурите в ЕС - отваряне в нов раздел.. Целта на мерките в рамките на инициативата е да се подкрепи преходът на сектора към по-чисти енергийни източници, като по този начин се спомогне за намаляване на настоящата зависимост на сектора от изкопаеми горива, която не само е екологично неустойчива, но и го прави уязвим по отношение на повишаването на цените на енергията (вж. глава 3).
Тези партньорства допълват и съществуващи инициативи, като например Академията на Европейския алианс за акумулаторните батерии - отваряне в нов раздел., чиято цел е обучаването, преквалификацията и повишаването на квалификацията на работниците, за да се отговори на търсенето на квалифицирани работници в бързо разрастващата се европейска верига за създаване на стойност в сектора на акумулаторните батерии. Понастоящем Академията разработва и въвежда авангардно обучение в сътрудничество с организации, предоставящи образование или обучение в държавите членки.
Със законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии и законодателния акт за суровините от критично значение също така бяха въведени ключови инициативи за насърчаване на квалифицирана работна сила в ЕС. Със законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии се създават академии за промишленост с нулеви нетни емисии в подкрепа на производството на технологии за нулеви нетни емисии. По подобен начин със законодателния акт за суровините от критично значение се създава Академия за суровините с акцент върху повишаването на уменията, които са от съществено значение за работната сила във веригата на доставки на суровини от критично значение.
През 2023 г. бяха стартирани и диалозите за чист преход. В първия - отваряне в нов раздел. от тях беше поставен акцент върху водорода и в него взеха участие представители на цялата верига за създаване на стойност в областта на водорода, за да обменят идеи и най-добри практики относно начините за укрепване на промишленото измерение на Европейския зелен пакт. Вторият диалог - отваряне в нов раздел. се проведе с представители на енергоемките отрасли.
Накрая, за да подпомогне преминаването към енергия от възобновяеми източници, ЕС предоставя практически съвети и специално разработени насоки на държавите членки чрез Инструмента за техническа подкрепа. През 2023 г. благодарение на този инструмент беше оказана подкрепа на 17 държави членки при набелязването на реформите и инвестициите, необходими за постепенното преустановяване на използването на руските изкопаеми горива - отваряне в нов раздел.. Областите на техническа подкрепа включваха по-бързо издаване на разрешения за енергия от възобновяеми източници, енергийна ефективност и саниране на сгради, производство на водород и биометан, диверсификация на доставките на газ и декарбонизация на промишлеността. Тази подкрепа ще допринесе за осъществяването на екологичния преход и за намаляването на цената на енергията в полза на гражданите и предприятията.