През 2023 г., след като COVID-19 вече не категоризиран като извънредна ситуация в областта на здравето в световен мащаб, бяха завършени основите на Европейския здравен съюз. В бъдеще всички държави — членки на Европейския съюз, ще бъдат по-добре подготвени да отговарят заедно на кризите в областта на общественото здраве и ще могат по-добре да защитават както физическото, така и психичното здраве на своите граждани. ЕС засили отговора си на общото предизвикателство на миграцията чрез законодателни актове — с политическото споразумение между Европейския парламент и Съвета относно Пакта за миграцията и убежището, както и с оперативни мерки — и всеобхватни партньорства с държави извън ЕС. 2023 г. беше и годината, в която Хърватия стана най-новият член на Шенгенското пространство и започна да се ползва с пълните ползи от това да бъде част от най-голямото пространство на свободно движение в света. Съветът на Европейския съюз взе историческото решение да приветства България и Румъния в Шенгенското пространство, като се започне с премахването на контрола по въздушните и морските граници, считано от края на март 2024 г. Освен това ЕС предприе всеобхватни стъпки за защита на своите граждани от заплахи както в рамките на своите граници, така и извън тях.
Терористичните атаки в училище във Франция и на улицата в Брюксел през октомври 2023 г. рязко припомниха колко е наложително да продължим да адаптираме и укрепваме нашата архитектура в областта на сигурността. През годината бяха договорени редица мерки за подпомагане на борбата с организираната престъпност, тероризма, трафика на хора, трафика на наркотици и корупцията.
Комисията също така призова държавите членки да предприемат необходимите стъпки, за да гарантират пълно спазване на Регламента относно справянето с разпространението на терористично съдържание онлайн - отваряне в нов раздел., който задължава доставчиците на услуги да премахват терористично съдържание в рамките на 1 час от получаването на заповед за премахване от органите на държавите членки. През октомври Комисията публикува набор от препоръки - отваряне в нов раздел. с цел координиране на отговора на държавите членки на разпространението и увеличаването на незаконното съдържание, като например терористично съдържание или незаконни изказвания, подбуждащи към омраза, преди това да доведе до сериозна заплаха за обществената сигурност (вж. глава 5).
ЕС е поел ангажимент да засили действията срещу всички форми на омраза. След тревожното нарастване на речта на омразата и престъпленията от омраза, насочени по-специално срещу еврейските и мюсюлманските общности, Европейската комисия, заедно с върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, отправи призив за действия - отваряне в нов раздел. към всички европейци да се противопоставят на омразата и да говорят открито за толерантността и уважението. Със съвместното съобщение ЕС засилва действията в области на политиката, като сигурността, цифровите технологии, образованието, културата и спорта. Това включва допълнително финансиране за защита на местата за богослужение, като се назначават представители, за да се използва максимално потенциалът на политиките на ЕС за борба с омразата.
Комисията също така призова Съвета да разшири съдържащия се в Договорите текущ списък на престъпленията в ЕС, така че да включва речта на омразата и престъпленията от омраза, както беше предложено през 2021 г. - отваряне в нов раздел., и изтъкна отново, че е важно да се засили изпълнението на стратегията за борба с антисемитизма и подкрепа на еврейския живот за периода 2021—2030 г. - отваряне в нов раздел.
Хората и предприятията в ЕС разчитат на това критичната инфраструктура да предоставя основни услуги. В условията на все по-сложна обстановка по отношение на сигурността и геополитиката ЕС предприема действия за намаляване на уязвимостта и повишаване на устойчивостта в тази област. Комисията прие списък на основните услуги - отваряне в нов раздел., свързани с критичната инфраструктура, който трябва да бъде оценен от държавите членки. Комисията също така предложи план за критичната инфраструктура - отваряне в нов раздел., за да се засили координацията на равнище ЕС в отговор на значителни трансгранични инциденти.
Като част от пакета от мерки - отваряне в нов раздел., приет на 30-годишнината от гражданството на ЕС - отваряне в нов раздел., през декември Комисията предложи да се изменят правилата за защита и подкрепа на гражданите на ЕС в чужбина по време на криза. Преразгледаната Директива за консулската закрила - отваряне в нов раздел. има за цел да осигури по-добра и по-лесна защита на гражданите, пътуващи извън ЕС, ако държавата, на която са граждани, няма консулство или посолство там, където се намират.
Трафикът на наркотици е много доходоносен за престъпниците, както се вижда от безпрецедентното нарастване на броя на наличните в Европа незаконни наркотици и от рекордните равнища на конфискуваните наркотици в ЕС. Въздействието на престъпните мрежи, участващи в незаконни дейности, се усеща в общностите и икономиките и изисква колективен, координиран отговор от страна на правителствата, правоприлагащите органи и частните участници в ключови сектори.
Печалбата на организираната престъпност от незаконни дейности, включително трафик на наркотици, се оценява на около 139 млрд. евро годишно, което се равнява на 1 % от брутния вътрешен продукт на ЕС.
50 % от всички убийства в Европа са пряко свързани с трафика на наркотици.
70 % от всички конфискации на наркотици в ЕС се извършват в пристанища.
40 % от престъпните мрежи, действащи в ЕС, участват в търговията с незаконни наркотици.
Между 2011 г. и 2021 г. европейският пазар на кокаин се е увеличил с 416 %.
През 2021 г. в ЕС е имало 6200 смъртни случая от свръхдоза наркотици.
Източник: Оценка на Европейския съюз на заплахата от тежка и организирана престъпност - PDF файл – отваряне в нов раздел., 2021 г.
За да увеличи усилията на ЕС за борба с организираната престъпност и трафика на наркотици, през октомври Комисията изготви пътна карта - отваряне в нов раздел. със 17 целенасочени действия в четири приоритетни области. Мерките се основават на текущото изпълнение на стратегията на ЕС относно организираната престъпност - отваряне в нов раздел. за периода 2021—2025 г. и стратегията на ЕС относно наркотиците - отваряне в нов раздел..
Повишаване на устойчивостта на пристанищата срещу трафика на наркотици и проникването на престъпни елементи.
Разбиване на високорисковите престъпни мрежи чрез по-координирани разследвания и използване на сигнали в Шенгенската информационна система.
Мерки за предотвратяване на организираната престъпност чрез обмен на най-добри практики между държавите членки.
Работа с международни партньори, включително в Западна Африка, Латинска Америка и Карибския басейн.
Освен това ЕС укрепва мандата на ключовите участници в борбата с трафика на наркотици, например чрез създаването на новата Агенция на ЕС по наркотиците - отваряне в нов раздел. през 2024 г. Агенцията ще разработи европейска система за предупреждение за наркотици с цел бързо уведомяване на националните органи за нови опасни вещества, които навлизат на пазара. ЕС също така увеличи финансирането за европейската мултидисциплинарна платформа срещу заплахи от престъпления - отваряне в нов раздел., което доведе до значителни резултати. Освен това Съюзът продължава да инвестира в иновативни решения за правоприлагащите органи, за да им помогне да не изостават от технологичните промени и да запазят ефективността си в защитата на гражданите днес и в бъдеще.
Корупцията представлява заплаха за сигурността, тъй като позволява и стимулира организираната престъпност, тероризма и други форми на престъпност, включително изпирането на пари и трафика на наркотици. През 2023 г. Комисията предложи ново законодателство - отваряне в нов раздел. за борба с корупцията и създаде мрежа на ЕС за борба с корупцията - отваряне в нов раздел.. Освен това новите правила - отваряне в нов раздел. относно достъпа до финансова информация, договорени от Европейския парламент и Съвета през юни, ще предоставят на правоприлагащите органи бърз достъп до информация относно сметките, в които престъпниците и терористите съхраняват или крият своите средства или активи.
През същия месец ЕС прие нови правила - отваряне в нов раздел., за да улесни и ускори получаването от правоприлагащите и съдебните органи на електронните доказателства, от които се нуждаят, за да разследват и преследват наказателно престъпници. Това означава, че съдебен орган в една държава членка ще може да получи електронни доказателства от доставчик на услуги (като телекомуникационни дружества или дружества в сектора на социалните медии) или от негов законен представител в друга държава членка.
Новите правила (в сила от 2026 г.) ще сведат времето, необходимо за получаване на електронни доказателства, само до 10 дни, а в спешни случаи — на по-малко от 8 часа.
Новият пакт за миграцията и убежището - отваряне в нов раздел. има за цел управление и нормализиране миграцията в дългосрочен план, като за хората, пристигащи в ЕС, се осигуряват сигурност и достойни условия. С него се цели също така установяването на общ подход на ЕС към миграцията и убежището, основан на солидарност, отговорност и зачитане на правата на човека.
През декември Парламентът и Съветът постигнаха съгласие по пет ключови предложения - отваряне в нов раздел. от пакта. След като тези предложения бъдат официално приети, пактът ще започне да действа, като се създаде правна рамка, чрез която се балансират солидарността и отговорността между държавите членки за ефективен и справедлив подход към управлението на миграцията.
С него се създава нов механизъм за солидарност между държавите членки с цел балансиране на настоящата система, в която малко на брой държави членки отговарят за по-голямата част от молбите за убежище, както и се определят ясни правила относно отговорността за молбите за убежище.
С него се урежда общата процедура, която държавите членки трябва да следват, когато хората търсят международна закрила, като по този начин процедурите за предоставяне на убежище, на връщане, както и граничните процедури стават по-бързи и по-ефективни.
С него се цели да се гарантира готовността на ЕС в бъдеще да се справя с кризисни ситуации, включително с инструментализирането на мигранти.
С него се въвежда обща база данни, в която се събират по-точни и пълни данни.
С него се създават единни правила относно установяването на самоличността на граждани на държави извън ЕС при пристигането им, като по този начин се повишава сигурността в рамките на Шенгенското пространство.
Успоредно с това бяха засилени оперативните мерки в подкрепа на държавите членки по основните миграционни маршрути към Европа. През 2023 г. Комисията представи планове за действие относно маршрутите през Източното Средиземноморие - отваряне в нов раздел. и Западното Средиземноморие и Атлантическия океан - отваряне в нов раздел. с практически мерки, насочени към съответните държави на произход и транзитно преминаване. Те допълват плановете за действие за маршрутите през Западните Балкани - отваряне в нов раздел. и Централното Средиземноморие - отваряне в нов раздел., представени през 2022 г. Мерките, предприети от ЕС, държавите членки и международните партньори, допринесоха за управлението на броя на незаконно пристигащите.
Европейска група за контакт по въпросите на търсенето и спасяването - отваряне в нов раздел. беше задействана наново с цел насърчаване на по-тясна координация и най-добри практики, по-специално между държавите на знамето - отваряне в нов раздел. и крайбрежните държави. Освен това 19 държави членки и четирите асоциирани към Шенген държави (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария) поеха ангажимент да прилагат механизъм за солидарност на доброволен принцип, предназначен да подпомага държавите членки, които са най-силно засегнати от миграционните предизвикателства. Освен това ЕС продължи да наблюдава миграционната ситуация чрез механизма на ЕС за подготвеност и управление на кризи в областта на миграцията - отваряне в нов раздел., за да се засили съвместната реакция.
След увеличаването през септември на броя на пристигащите от Северна Африка на италианския остров Лампедуза ЕС изготви план от 10 точки - отваряне в нов раздел., включващ практически мерки за намаляване на незаконната миграция и предоставяне на незабавна помощ на италианските органи.
Борбата и предотвратяването на контрабандата на мигранти и трафика на хора са два от приоритетите на ЕС и са от решаващо значение за цялостното справяне с незаконната миграция. Мрежите за контрабанда на мигранти знаят как да се възползват от правните пропуски и използват нови методи за набиране, като например социалните медии и мобилните приложения. Това явление, известно като „цифрова контрабанда“, е ново предизвикателство за правоприлагащите и съдебните органи. Контрабандата на мигранти и трафикът на хора често са взаимосвързани: мрежите за контрабанда могат да експлоатират мигранти по маршрутите или да ги превеждат контрабандно с цел да бъдат експлоатирани, след като стигнат в Европа.
Оперативните работни групи, подпомагани от Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането - отваряне в нов раздел., и съвместните екипи за разследване към Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - отваряне в нов раздел., засилват усилията за борба с мрежите за контрабанда на мигранти. Например беше създадена оперативна работна група като част от последващите действия на Италия във връзка с плана от 10 точки за Лампедуза. Агенцията на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането - отваряне в нов раздел. също допринася за усилията за борба с престъпните организации.
В съответствие с Плана за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2021—2025 г.) - отваряне в нов раздел. беше поставено началото на оперативно партньорство за борба с контрабандата с Тунис въз основа на партньорствата, сключени през 2022 г. с Мароко, Нигер и Западните Балкани.
Използването на търговски транспортни средства, главно по въздух, за улесняване на незаконната миграция към ЕС постепенно се превърна в нов начин на действие на мрежите за контрабанда. За да се справи с това, през юни Комисията прие набор от мерки - отваряне в нов раздел. в подкрепа на държавите членки, включително чрез целенасочени контакти с превозвачите.
През ноември Комисията предложи актуализация - отваряне в нов раздел. на 20-годишната законодателна рамка на ЕС за борба с контрабандата на мигранти. Това включваше предложение за определяне на минимални правила - отваряне в нов раздел. за предотвратяване и противодействие на подпомагането на незаконното влизане, транзитно преминаване и престой в ЕС, с по-строги санкции за контрабандистите. С новите правила ще се засили ролята на агенциите на ЕС, по-специално на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането, и ще се укрепи сътрудничеството с държавите партньори за справяне с проблема в световен мащаб. Освен това ЕС отправи призив за действие за Световен алианс за борба с контрабандата на мигранти. - PDF файл – отваряне в нов раздел.
90 % от незаконните мигранти се вкарват нелегално от контрабандисти.
През 2022 г. Европол докладва за 15 000 контрабандисти.
През 2022 г. по външните граници на ЕС е имало 331 000 незаконни влизания.
Координираната визова политика е част от ефективното управление на миграцията. ЕС има безвизови договорености с повече от 60 държави, което носи много ползи за гражданите от двете страни, както и за държавите членки и партньорските държави. Безвизовото пътуване обаче е свързано и с предизвикателства, свързани с миграцията и сигурността - отваряне в нов раздел.. Например недостатъчното привеждане в съответствие на визовия режим с визовата политика на ЕС може да превърне освободената от визи държава в транзитен център за незаконно влизане в ЕС. Освен това схемите за предоставяне на гражданство срещу инвестиции, прилагани от държави извън ЕС, освободени от изискването за виза, представляват рискове за сигурността.
В отговор Комисията предложи преразглеждане - отваряне в нов раздел. на действащия механизъм за временно спиране освобождаването от изискването за виза - отваряне в нов раздел.. С предложението се въвеждат нови основания за временно спиране на безвизовите режими, по-гъвкави прагове за задействане на механизма и разпоредби за засилване на задълженията за мониторинг и докладване.
През октомври Комисията представи на Парламента и шестия доклад - отваряне в нов раздел. по механизма за временно спиране освобождаването от изискването за виза. Докладът обхваща промените в държавите от Западните Балкани и Източното партньорство, освободени от изискването за виза. Той е насочен и към държавите от Тихоокеанския и Карибския басейн, които разполагат със схеми за предоставяне на гражданство срещу инвестиции.
Първата по рода си стратегия за европейско интегрирано управление на границите - отваряне в нов раздел. беше представена през март. Чрез нея се осигурява координирана рамка за националните органи и за над 120 000 служители на националните гранични органи и Европейската агенция за гранична и брегова охрана - отваряне в нов раздел., които работят заедно за защита на границите на ЕС. Споделената визия следва обширен период на консултации между институциите. Чрез стратегията също така се намалява зависимостта от критични технологии от държави извън ЕС, като се използват резултатите от научните изследвания и иновациите в ЕС в областта на управлението на границите.
Комисията предприе по-нататъшни стъпки за изграждане на общата система на ЕС за управление на връщането на незаконни мигранти, включително чрез препоръка относно взаимното признаване на решения за връщане и за ускоряване на връщането - отваряне в нов раздел.. Координаторът на ЕС по въпросите на връщането - отваряне в нов раздел., подпомаган от представители на държавите членки и Европейската агенция за гранична и брегова охрана, завърши оперативната стратегия, ръководеща работата на мрежата на високо равнище по въпросите на връщането, и започна нейното изпълнение. Комисията вече работи съвместно с държавите членки по целенасочени действия в областта на връщането. Държавите членки докладваха за увеличение с 9 % на решенията за връщане, издадени на граждани на държави извън ЕС между януари и септември 2023 г., в сравнение със същия период на предходната година.
В целия ЕС продължава да има недостиг на работна ръка и умения в редица сектори и на различни равнища на умения. Стремежът на ЕС да се запълни недостигът започва у дома, като се използва потенциалът на местната работна сила в ЕС. При все това, за да се отговори по всеобхватен начин на това предизвикателство и на ефектите на демографските промени, ЕС трябва да положи също така повече усилия за привличането на умения и таланти от целия свят.
Прилагането на пакета за уменията и талантите - отваряне в нов раздел., приет през април 2022 г., спомага за това пазарът на труда в ЕС да стане по-привлекателен за таланти от чужбина. Мерките включваха законодателни предложения за опростяване на процедурите за кандидатстване и укрепване на правата на гражданите на държави извън ЕС, които желаят да работят в ЕС. Преговорите напредват добре, като през декември 2023 г. беше постигнато политическо споразумение между Парламента и Съвета относно преразглеждането на Директивата за единното разрешение - отваряне в нов раздел., както и споразумение за актуализиране на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица - отваряне в нов раздел., което се очаква преди края на настоящия мандат на Комисията.
През ноември Комисията представи пакет за мобилността на талантите - отваряне в нов раздел., съдържащ допълнителни мерки за привличане на таланти. По-специално в него се предлага създаването на резерв на ЕС от таланти — първата общоевропейска платформа за свързване на граждани на държави извън ЕС, желаещи да дойдат и да работят в ЕС, с работодатели в държавите членки. Пакетът включва и мерки за признаване на квалификациите на граждани на държави извън ЕС и улесняване на мобилността с учебна цел. ЕС също така развива партньорства в областта на талантите с ключови държави партньори за установяване на взаимноизгодно сътрудничество в областта на мобилността и развитието на уменията (вж. също глава 5).
При първото разширяване на Шенгенското пространство - отваряне в нов раздел. от над десетилетие насам Хърватия стана 27-ата страна, присъединила се към пространството за пътуване без граници на 1 януари 2023 г. Заедно с 23 държави — членки на Европейския съюз, в Шенген членуват Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. През декември Съветът единодушно реши - отваряне в нов раздел. да приветства България и Румъния в Шенгенското пространство, като се започне с премахването на контрола по въздушните и морските граници, считано от края на март 2024 г. Тяхното присъединяване ще стимулира пътуванията, търговията и туризма и допълнително ще консолидира единния пазар. През 2024 г. ще продължат обсъжданията по допълнително решение за премахване на контрола по сухопътните граници. Разширеното Шенгенско пространство ще засили ЕС като Съюз, както се посочва в Доклада за състоянието на Шенген за 2023 г. - отваряне в нов раздел.
Обновената Шенгенска информационна система - отваряне в нов раздел. беше въведена в експлоатация през 2023 г. Тя предоставя на държавите членки допълнителни възможности за подкрепа на трансграничното сътрудничество и обмена на информация в рамките на Шенгенското пространство. След осъществената от кипърските органи интензивна подготовка за гарантиране на готовността им да обработват данни от Шенгенската информационна система, през юли Кипър се присъедини към системата.
Понастоящем визовите процедури за Шенгенското пространство все още се основават на голям обем документация, което води до по-високи разходи както за пътуващите, така и за участващите държави. През 2023 г. ЕС прие нови правила - отваряне в нов раздел., даващи възможност за цифровизирането на процедурите — основна цел съгласно Шенгенската стратегия - отваряне в нов раздел., представена от Комисията през юни 2021 г.
80 % от хората в ЕС смятат, че е важно да се подобри сигурността на границите.
77 % биха желали процедурите на границата да бъдат ускорени.
68 % подкрепят цифровите документи за пътуване, а 72 % са съгласни, че доброволното използване на цифрови удостоверения за пътуване ще ускори процедурите за пътуване.
Източник: Специално проучване на Евробарометър № 536 - отваряне в нов раздел., септември 2023 г.
Новите правила на ЕС за защита на пътниците, използващи железопътния транспорт - отваряне в нов раздел., влязоха в сила през юни. Пътниците в железопътния транспорт вече са по-добре защитени при прекъсване на пътуването им, а железопътните компании трябва да осигуряват безпроблемно пътуване за пътниците с намалена подвижност. Задължението на железопътните дружества да споделят данни в реално време за движението и пътуванията също така проправя пътя за по-конкурентни оферти за билети.
Комисията предложи също така допълнително укрепване на действащите права на пътниците - отваряне в нов раздел. по отношение на всички видове транспорт. Предложението е насочено към по-доброто прилагане на правата на пътниците (както общото прилагане, така и индивидуалната защита), правата на пътниците, използващи множество видове транспорт, и възстановяването на разходите за самолетни билети, закупени чрез посредници.
Европейският план за борба с рака - отваряне в нов раздел. е най-всеобхватната досега инициатива на ЕС за борба с рака — основната причина за смърт сред жителите на ЕС на възраст под 65 години — с бюджет от 4 милиарда евро за подкрепа на действия.
От стартирането на плана през 2021 г. ЕС вече е постигнал резултати по няколко от водещите му инициативи. От новия Център за знания в областта на раковите заболявания - отваряне в нов раздел. и първия по рода си Европейски регистър на неравенствата по отношение на рака - отваряне в нов раздел. до стартирането на Европейска мрежа за преживелите рак младежи - отваряне в нов раздел. и приемането на нови мерки - отваряне в нов раздел. за ранно откриване - отваряне в нов раздел. — ЕС работи за промяна на реалностите при раковите заболявания за пациентите и техните семейства.
През 2023 г. ЕС продължи да постига резултати. Европейската инициатива за образна диагностика при ракови заболявания - отваряне в нов раздел., стартирана през януари, има за цел да улесни достъпа до медицински изображения и цифрови технологии (като изкуствения интелект) и тяхното използване с цел по-добро откриване и борба с рака. През септември инициативата достигна първия си важен етап със стартирането - отваряне в нов раздел. на платформата Cancer Image Europe - отваряне в нов раздел.. Тя свързва 36 набора от изображения от девет вида рак (на гърдата, дебелото черво, белите дробове, простатата, ректума, черния дроб, дифузен вътрешен понтинен глиом, невробластом и глиобластом), които обединяват над 200 000 серии изображения от около 20 000 души.
ще извлече полза от последните постижения и успехи на системите с изкуствен интелект при подпомагането на медицинските специалисти да откриват и диагностицират ракови заболявания;
ще окаже подкрепа за пилотното внедряване и разработването на иновативни компютърни решения за постигане на по-голяма точност и надеждност в областта на образната диагностика на рака и персонализираните грижи в съответствие с целите на европейския план за борба с рака;
ще демонстрира как медицинските изображения могат да бъдат достъпни, използвани и обединявани, като същевременно се гарантира високо равнище на етика, доверие, сигурност и защита на личните данни при пълно спазване на ценностите и правилата на ЕС.
Първият набор от профили по държави за раковите заболявания - отваряне в нов раздел. за държавите членки, Исландия и Норвегия сочи - отваряне в нов раздел., че те изразходват значителна сума за грижи за болните от рак (близо 170 милиарда евро през 2018 г.). Ракът на белите дробове остава най-честата причина за смърт от рак и продължават да съществуват големи неравенства при смъртността от рак както между различните държави, така и в рамките на отделните държави.
Ракът е втората водеща причина за смърт в ЕС, като на него се падат 26 % от всички смъртни случаи - отваряне в нов раздел..
Смъртността от рак е почти 75 % по-висока сред мъжете в ЕС.
50 % повече хора - отваряне в нов раздел. от групи с по-ниски доходи, отколкото от групи с по-високи доходи, пушат всеки ден.
Участието в скрининга за рак на маточната шийка варира почти два пъти - отваряне в нов раздел. в зависимост от образователното равнище.
Поради COVID-19 скринингът за рак в повечето държави членки е намалял през 2020 г. в сравнение с 2019 г.
През 2018 г. държавите членки, Исландия и Норвегия са изразходвали почти 170 млрд. евро за грижи за болните от рак.
Изображения: © Adobe Stock
Комисията започна поредица от диалози с млади преживели рак лица, за да разбере по-добре техните нужди и предизвикателствата ред тях и да разработи заедно с тях инициативи, които ще спомогнат за решаването на тези въпроси.
През април започна работа по разработването на първия кодекс за поведение на равнището на ЕС за справедлив достъп до финансови услуги за преживелите рак лица. Целта е да се постигне напредък по отношение на правото „да бъдеш забравен“ и да се противодейства на дискриминацията, така че боледувалите от рак да бъдат третирани справедливо при достъпа до финансови продукти като ипотечни заеми или застраховки „Живот“.
(Вж. глава 6 за мерките на ЕС, насочени към намаляване на професионалната експозиция на азбест.)
40 % от случаите на раково заболяване могат да бъдат предотвратени.
1.поколение без тютюн;
2.намаляване на вредната консумация на алкохол;
3.намаляване на замърсяването на околната среда;
4.намаляване на експозицията на канцерогенни вещества и лъчение;
5.подобряване на знанията и грамотността в областта на здравеопазването;
6.насърчаване на по-здравословен начин на живот.
След повече от 3 години, на 5 май 2023 г. Световната здравна организация обяви, че COVID-19 вече не представлява извънредна ситуация в областта на здравето в световен мащаб. Решителните действия и сътрудничеството на световно, европейско и национално равнище, както и значителните инвестиции в науката и иновациите дадоха възможност на ЕС да преодолее тази безпрецедентна криза - отваряне в нов раздел..
Макар и с променен статус, COVID-19 все още не е изчезнал и ЕС остава бдителен. Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията - отваряне в нов раздел. следи отблизо променящата се ситуация. През есента той публикува актуална информация - отваряне в нов раздел. за увеличеното предаване на COVID-19 в ЕС и Европейското икономическо пространство, заедно с насоки относно ваксинацията и комуникационните кампании за държавите членки. През октомври центърът и Световната здравна организация стартираха нов инструмент за наблюдение - отваряне в нов раздел. с цел наблюдение на комбинираното въздействие на респираторните заболявания и подобряване на ранното откриване и съобщаване на признаците на циркулация на респираторни вируси.
В отговор на пандемията от COVID-19 Комисията създаде Европейския здравен съюз - отваряне в нов раздел. с цел подобряване и опазване на здравето на всички в ЕС. Въз основа на извлечените от пандемията поуки с новата рамка се укрепва архитектурата на ЕС за превенция, готовност и реакция при сериозни трансгранични заплахи за здравето - отваряне в нов раздел.. С нея също така се разширява ролята на две ключови агенции на ЕС чрез новия мандат за Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията - отваряне в нов раздел. и Европейската агенция по лекарствата - отваряне в нов раздел..
Органът на Комисията за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации - отваряне в нов раздел. (HERA) играе решаваща роля, за да се гарантира, че ЕС разполага с лекарствата и оборудването, необходими за защита на своите граждани при извънредни ситуации. През май Комисията, от името на държавите членки, постигна споразумение с BioNTech-Pfizer - отваряне в нов раздел. за по-добро адаптиране на доставките на ваксини към нуждите на държавите членки и за гарантиране на наличието на адаптирани ваксини срещу COVID-19, ако се появят нови варианти. Беше подписан и рамков договор с водещи производители на ваксини за създаване на мрежата EU FAB - отваряне в нов раздел., за да се гарантира непрекъснат капацитет за производство на ваксини в случай на бъдеща извънредна ситуация в областта на общественото здраве. Инициативата HERA Invest - отваряне в нов раздел., стартирана през 2023 г., ще подкрепя научноизследователската и развойната дейност за най-неотложните трансгранични заплахи в областта на здравето. HERA също така работи с държавите членки за подобряване на знанията и уменията във връзка с готовността и реакцията в областта на здравеопазването, особено в ключови области като натрупването на запаси и възлагането на обществени поръчки.
Продължават да се полагат усилия за укрепване на готовността на Европа за пандемии, както и за клинични изпитвания в целия ЕС, за да се осигури своевременен достъп до нови лечения и ваксини. ЕС осигурява силна подкрепа за Фонда за пандемии - отваряне в нов раздел. в рамките на Световната банка. Фондът подкрепя превенцията, готовността и реакцията при пандемии в държавите с ниски и средни доходи, като ЕС, неговите държави членки и финансови институции действат заедно като „Екип Европа“ - отваряне в нов раздел. и имат основен принос.
Пандемията показа как цифровото здравеопазване може да трансформира здравните системи и да осигури по-добри здравни грижи.
Цифровият COVID сертификат на ЕС - отваряне в нов раздел. беше ключов елемент в отговора на пандемията, като улесни безопасното движение на хората в целия ЕС по време на кризата. Той бързо се превърна в световен стандарт, като към системата се свързаха близо 80 държави и бяха издадени над 2,3 милиарда сертификати. Срокът на прилагане на Регламента за Цифровия COVID сертификат на ЕС изтече на 30 юни 2023 г.
Въз основа на неговия успех и на технологията му на 1 юли 2023 г. Световната здравна организация стартира Глобалната мрежа за цифрово здравно сертифициране - отваряне в нов раздел.. Системата ще укрепи глобалната здравна архитектура и ще спомогне хората по целия свят да бъдат защитени от текущи и бъдещи заплахи за здравето, включително пандемии.
Предложената реформа на законодателството на ЕС в областта на фармацевтичните продукти - отваряне в нов раздел. — най-мащабната и най-широкообхватна за последните 20 години — има за цел да гарантира, че този ключов сектор е по-добре адаптиран към нуждите на XXI век.
Представената през април реформа е насочена към няколко основни предизвикателства. Например лекарствата все още не достигат достатъчно бързо до пациентите и невинаги са еднакво достъпни в държавите членки. Високите цени на иновативните лечения и недостигът на лекарства също са сериозен проблем за пациентите и доставчиците на здравни грижи.
Основна цел на реформата е да се създаде единен пазар на лекарства, като се гарантира, че всички пациенти в ЕС имат своевременен и равен достъп до безопасни, ефективни и финансово достъпни лекарства. Преразглеждането също така ще подкрепи иновациите в разработването на лекарствени продукти и ще повиши конкурентоспособността на ЕС чрез ориентирана към бъдещето, устойчива на кризи и опростена фармацевтична система. Това означава, че новите и по-добри лечения могат да стават достъпни по-бързо, в помощ на пациентите по-скоро да получат грижите, от които се нуждаят.
Реформата включва набор от мерки за справяне с проблема с недостига на лекарства в дългосрочен план и извън кризисни ситуации. Като част от тази цел през октомври Комисията представи - отваряне в нов раздел. набор от мерки с особен акцент върху най-критично важните лекарства, за които сигурността на доставките в ЕС трябва да бъде обезпечена във всеки един момент. Стартира и Европейски механизъм за солидарност на доброволен принцип - отваряне в нов раздел. в областта на лекарствата, който дава възможност на държавите членки да преразпределят лекарства от наличните си запаси в случай на критичен недостиг на друго място в ЕС. Като част от реформата ще бъдат предложени редица нови правила и стимули за фармацевтичните дружества, заедно с опростени регулаторни процедури и по-строги екологични съображения при производството на лекарства.
Антимикробната резистентност - отваряне в нов раздел. се счита за една от трите най-големи заплахи за здравето в ЕС. Тя е налице, когато бактерии станат резистентни към лекарствата, използвани за борба с инфекциите. Реформата включва мерки за разумна употреба и нов стимул за революционни антимикробни средства. Като част от инструментариума на ЕС - отваряне в нов раздел. във връзка с антимикробната резистентност Съветът бързо прие - отваряне в нов раздел. препоръка на Комисията, съдържаща цели на ЕС и национални цели за употребата на антимикробни средства.
Графиката илюстрира предизвикателството, свързано с антимикробната резистентност. Посочва се, че годишният брой на смъртните случаи в Европейския съюз, дължащи се на антимикробна резистентност, понастоящем възлиза на 35 000, а в световен мащаб този брой е 1,2 милиона и че до 2050 г. антимикробната резистентност може да доведе до 10 милиона смъртни случая годишно в световен мащаб, ако не бъдат предприети действия. Подчертава се също така целта на Европейския съюз за намаляване на потреблението на антибиотици с 20 % до 2030 г. за борба с този проблем.
През последните години ЕС се сблъска с безпрецедентни кризи, които значително засегнаха способността на хората да се справят с все по-големите предизвикателства в бързо променящия се контекст. За да предприеме действия в тази връзка, през юни Комисията представи всеобхватен подход към психичното здраве - отваряне в нов раздел., имащ за цел, наред с другото, да се окаже помощ на уязвимите групи, особено младите хора, и да се премахнат стигмата и дискриминацията по отношение на психичното здраве. Това е значима първа крачка към поставянето на психичното здраве на равна основа с физическото здраве. С новия подход се въвеждат 20 водещи инициативи и се набелязват възможности за финансиране в размер на 1,2 милиарда евро от различни финансови програми, за да се помогне на държавите членки да поставят хората и тяхното психично здраве на първо място.
Европейски кодекс за психично здраве
Инициатива „По-здрави заедно“ в областта на незаразните болести
Европейска инициатива за превенция на депресиите и самоубийствата
По-безопасни цифрови пространства за децата и младите хора
Правилно прилагане на правилата на ЕС за здраве и безопасност на работното място
Кампании на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа относно работните места
По случай Световния ден на психичното здраве на 10 октомври 2023 г. Комисията проведе конференция на високо равнище в Брюксел. Събитието събра стотици хора, включително представители на институциите на ЕС, националните правителства, международни организации и други заинтересовани партньори.
Инструментът за техническа подкрепа на Комисията помага на Белгия, Австрия и Словения да използват оптимално наличните програми на ЕС за финансиране, за да развият своите сектори на здравеопазването. Чрез центъра за здравеопазване - отваряне в нов раздел. тези държави членки могат да определят най-добрите възможности за финансиране в подкрепа на ключови реформи в полза на гражданите. В дългосрочен план това ще помогне и на националните и регионалните правителства да подкрепят икономическите инвестиции в сектора на здравеопазването. Въз основа на обещаващите резултати този проект може да бъде разширен до равнището на ЕС.
Водещата роля на ЕС в борбата с пандемията от COVID-19 показа, че с подхода „Екип Европа“ той може да допринесе значително за постигането на глобалните цели в областта на здравеопазването. С него се съчетават ресурси от ЕС, неговите държави членки и неговите финансови институции, за да се постигне по-голямо въздействие на място.
През ноември 2022 г. Комисията представи Стратегия в областта на световното здравеопазване - отваряне в нов раздел. — външното измерение на европейския здравен и ключов елемент от стратегията Global Gateway - отваряне в нов раздел. (вж. глава 8). С нея се потвърждава отново ангажиментът за постигане на целите за устойчиво развитие (по-специално цел № 3 относно доброто здраве и благосъстоянието) и Европейския консенсус за развитие - отваряне в нов раздел., в който се определят общи цели и принципи за развитие.
През ноември 2023 г. започна съвместно действие, координирано от Франция, с участието на 22 държави членки, Норвегия и Украйна, което очертава всички глобални здравни стратегии. То ще спомогне да се координират действията и да се избягват припокривания.